FileZilla 3 - en to da translation catalogue (77 entries)

en: A certificate in the chain was signed using an insecure algorithm
da: Et certifikat i kæden er underskrevet med en usikker algoritme

en: An issuer in the certificate chain is not a certificate authority
da: En udsteder i certifikatkæden er ikke en certifikatmyndighed

en: Argument buffer overflow
da: Overløb i parameter-buffer

en: Bad file descriptor
da: Ugyldig fildeskriptor

en: Beware! Certificate has been revoked
da: Pas på! Certifikat er tilbagekaldt

en: Cannot assign requested address
da: Kan ikke tildele den angivne adresse

en: Certificate of connection does not match expected certificate.
da: Forbindelsescertifikatet svarer ikke til det forventede certifikat.

en: Certificate signature verification failed
da: Kontrol af certifikatunderskrift mislykkedes

en: Connection aborted
da: Forbindelsen blev afbrudt

en: Connection attempt timed out
da: Forbindelsesforsøg blev afsluttet ved timeout

en: Connection refused by server
da: Forbindelsen blev nægtet af serveren

en: Connection reset by network
da: Forbindelsen blev nulstillet af netværket

en: Connection reset by peer
da: Forbindelsen blev nulstillet af peer

en: Could not add certificate to temporary trust list
da: Kunne ikke tilføje certifikat i midlertidig tillidsliste

en: Could not copy certificate
da: Kunne ikke kopiere certifikat

en: Could not get distinguished name of certificate issuer, gnutls_x509_get_issuer_dn failed
da: Kunne ikke få entydigt navn på certifikatudstederen - gnutls_x509_get_issuer_dn mislykkedes

en: Could not get distinguished name of certificate subject, gnutls_x509_get_dn failed
da: Kunne ikke få entydigt navn på certifikatets emne - gnutls_x509_get_dn mislykkedes

en: Could not sort peer certificates
da: Kunne ikke sortere peer-certifikater

en: Failed to verify peer certificate
da: Kunne ikke kontrollere peer-certifikat

en: File descriptor not a socket
da: Fildeskriptor er ikke en sokkel

en: GnuTLS error %d
da: GnuTLS-fejl %d

en: GnuTLS error %d in %s
da: GnuTLS-fejl %d i %s

en: GnuTLS error %d in %s: %s
da: GnuTLS-fejl %d i %s: %s

en: GnuTLS error %d: %s
da: GnuTLS-fejl %d: %s

en: Host is down
da: Vært er nede

en: Interrupted by signal
da: Afbrudt af signal

en: Invalid argument passed
da: Ugyldig parameter overført

en: Invalid value for ai_flags
da: Ugyldig værdi til ai_flags

en: Invalid value for hints
da: Ugyldig værdi til tips

en: Local address in use
da: Lokal adresse i brug

en: Local endpoint has been closed
da: Det lokale slutpunkt er lukket

en: Memory allocation failure
da: Fejl ved tildeling af hukommelse

en: Message too large
da: Meddelelse er for stor

en: Neither nodename nor servname provided, or not known
da: Hverken nodename eller servname er angivet, eller er ikke kendt

en: Network host does not have any network addresses in the requested address family
da: Netværksværten har ingen netværksadresse inden for den angivne adressefamilie

en: Network unreachable
da: Netværk kan ikke tilgås

en: No address associated with nodename
da: Ingen adresse tilknyttet med nodename

en: No route to host
da: Ingen rute til vært

en: Nonrecoverable failure in name resolution
da: Uoprettelig fejl i navneopløsning

en: Not initialized, need to call WSAStartup
da: Ikke initialiseret. Behov for kald af WSAStartup

en: Operation already in progress
da: Handling er allerede i gang

en: Operation in progress
da: Handling i gang

en: Operation not supported
da: Handling ikke understøttet

en: Other system error
da: Anden systemfejl

en: Out of memory
da: Ikke mere ledig hukommelse

en: Permission denied
da: Tilladelse nægtet

en: Process file table overflow
da: Overløb i proces-filtabel

en: Protocol not supported
da: Protokollen understøttes ikke

en: Protocol not supported on given socket type
da: Protokollen understøttes ikke for den angivne sokkeltype

en: Received TLS alert from the server: %s (%d)
da: Modtog TLS-advarsel fra serveren: %s (%d)

en: Received certificate chain could not be verified. Verification status is %d.
da: Modtagne certifikatkæde kunne ikke kontrolleres. Kontrolstatus er %d.

en: Received unknown TLS alert %d from the server
da: Modtog ukendt TLS-advarsel %d fra serveren

en: Remote certificate not trusted.
da: Ingen tillid til fjern-certifikat.

en: Resolved protocol is unknown
da: Fortolket protokol er ukendt

en: Resource temporarily unavailable
da: Ressourcen er midlertidigt utilgængelig

en: Server did not properly shut down TLS connection
da: Serveren lukkede ikke TLS-forbindelsen korrekt

en: Server sent unsorted certificate chain in violation of the TLS specifications
da: Serveren sendte usorteret certifikatkæde som overtræder TLS-specifikationerne

en: Socket address outside address space
da: Sokkeladressen er uden for adresseområdet

en: Socket already connected
da: Sokkel allerede tilsluttet

en: Socket has been shut down
da: Sokkel er lukket

en: Socket not connected
da: Sokkel ikke tilsluttet

en: Socket type not supported for address family
da: Sokkeltypen understøttes ikke for denne adressefamilie

en: System limit of open files exceeded
da: Systembegrænsning på antal åbne filer overskredet

en: System's network subsystem has failed
da: Systemets netværksundersystem har fejlet

en: Temporary failure in name resolution
da: Midlertidig fejl i navneopløsning

en: The ai_family member is not supported
da: Medlemmet ai_family understøttes ikke

en: The ai_socktype member is not supported
da: Medlemmet ai_socktype understøttes ikke

en: The certificate requires the server to include an OCSP status in its response, but the OCSP status is missing.
da: Certifikatet kræver, at serveren inkluderer en OCSP-status i sit svar, men OCSP-statussen mangler.

en: The server's hostname does not match the certificate's hostname
da: Serverens værtsnavn er ikke magen til certifikatets værtsnavn

en: The servname parameter is not supported for ai_socktype
da: Parameteren servname understøttes ikke for ai_socktype

en: The specified address family is not supported
da: Den angivne adressefamilie understøttes ikke

en: The specified network name is no longer available
da: Det angivne netværksnavn er ikke længere tilgængelig

en: Unsupported certificate type
da: Certifikattype ikke understøttet

en: Verifying certificate...
da: Kontrollerer certifikat...

en: gnutls_certificate_get_peers returned no certificates
da: gnutls_certificate_get_peers returnerede ingen certifikater

en: gnutls_pem_base64_encode2 failed
da: gnutls_pem_base64_encode2 mislykkedes

en: unknown
da: ukendt
