FileZilla 3 - en to sv translation catalogue (75 entries)

en: A certificate in the chain was signed using an insecure algorithm
sv: Ett certifikat i kedjan var signerat med en osäker algoritm

en: An issuer in the certificate chain is not a certificate authority
sv: En av utfärdarna i certifikatkedjan är ingen certifikatutfärdare

en: Argument buffer overflow
sv: Överflöde i argumentbufferten

en: Bad file descriptor
sv: Felaktig filbeskrivare

en: Beware! Certificate has been revoked
sv: Se upp! Certifikatet har återkallats

en: Cannot assign requested address
sv: Kan inte tilldela begärd adress

en: Certificate signature verification failed
sv: Verifieringen av certifikatets signatur misslyckades

en: Connection aborted
sv: Anslutningen avbröts

en: Connection attempt timed out
sv: Tidsgränsen för anslutningsförsöket överstegs

en: Connection refused by server
sv: Anslutningen nekades av servern

en: Connection reset by network
sv: Anslutningen återställdes av nätverket

en: Connection reset by peer
sv: Anslutningen återställdes av andra parten

en: Could not add certificate to temporary trust list
sv: Kunde inte lägga till certifikatet till listan av tillfälligt betrodda certifikat

en: Could not copy certificate
sv: Kunde inte kopiera certifikat

en: Could not get distinguished name of certificate issuer, gnutls_x509_get_issuer_dn failed
sv: Fick inget unikt namn för certifikatsutfärdaren, gnutls_x509_get_issuer_dn misslyckades

en: Could not get distinguished name of certificate subject, gnutls_x509_get_dn failed
sv: Fick inget unikt namn för certifikatsobjektet, gnutls_x509_get_dn misslyckades

en: Could not sort peer certificates
sv: Kunde inte sortera andra partens certifikat

en: Failed to verify peer certificate
sv: Misslyckades med att verifiera andra partens certifikat

en: File descriptor not a socket
sv: Filbeskrivaren är ingen sockel

en: GnuTLS error %d
sv: GnuTLS-fel %d

en: GnuTLS error %d in %s
sv: GnuTLS-fel %d i %s

en: GnuTLS error %d in %s: %s
sv: GnuTLS-fel %d i %s: %s

en: GnuTLS error %d: %s
sv: GnuTLS-fel %d: %s

en: Host is down
sv: Värden ligger nere

en: Interrupted by signal
sv: Avbruten av signal

en: Invalid argument passed
sv: Ogiltigt argument gavs

en: Invalid value for ai_flags
sv: Felaktigt värde för ai_flags

en: Invalid value for hints
sv: Ogiltigt värde för tips

en: Local address in use
sv: Lokal adress används

en: Local endpoint has been closed
sv: Lokal ändpunkt har stängts

en: Memory allocation failure
sv: Minnesallokeringsfel

en: Message too large
sv: Meddelandet är för stort

en: Neither nodename nor servname provided, or not known
sv: Varken nodnamn eller servname tillhandahållet, eller okända

en: Network host does not have any network addresses in the requested address family
sv: Nätverksvärden har inga nätverksadresser inom begärd adressfamilj

en: Network unreachable
sv: Nätverket är inte tillgängligt

en: No address associated with nodename
sv: Ingen adress är associerad med nodnamnet

en: No route to host
sv: Ingen väg till värden

en: Nonrecoverable failure in name resolution
sv: Oåterställbart fel vid namnuppslagningen

en: Not initialized, need to call WSAStartup
sv: Inte initierad, måste anropa WSAStartup

en: Operation already in progress
sv: Åtgärden pågår redan

en: Operation in progress
sv: Åtgärden pågår

en: Operation not supported
sv: Åtgärden stöds inte

en: Other system error
sv: Annat systemfel

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: Permission denied
sv: Åtkomst nekad

en: Process file table overflow
sv: Överflöde i processfiltabellen

en: Protocol not supported
sv: Protokollet stöds inte

en: Protocol not supported on given socket type
sv: Protokollet stöds inte på angiven sockeltyp

en: Received TLS alert from the server: %s (%d)
sv: Mottog TLS-varning från severn: %s (%d)

en: Received certificate chain could not be verified. Verification status is %d.
sv: Den mottagna certikfatskedjan kunde inte verifieras. Verifieringsstatus är %d.

en: Received unknown TLS alert %d from the server
sv: Mottog okänd TLS-varning %d från servern

en: Remote certificate not trusted.
sv: Fjärrcertifikatet inte pålitligt.

en: Resolved protocol is unknown
sv: Uppslaget protokoll är okänt

en: Resource temporarily unavailable
sv: Resursen är tillfälligt otillgänglig

en: Server did not properly shut down TLS connection
sv: Servern stängde inte ner TLS-anslutningen korrekt

en: Server sent unsorted certificate chain in violation of the TLS specifications
sv: Servern skickade en osorterad certifikatkedja vilket strider mot specifikationerna för TLS

en: Socket address outside address space
sv: Sockeladressen är utanför adressrymden

en: Socket already connected
sv: Sockeln är redan ansluten

en: Socket has been shut down
sv: Sockeln har stängts ner

en: Socket not connected
sv: Sockeln är inte ansluten

en: Socket type not supported for address family
sv: Sockeltypen stöds inte för adressfamiljen

en: System limit of open files exceeded
sv: Systemets gräns för antal öppna filer har överskridits

en: System's network subsystem has failed
sv: Systemets underliggande nätverkssystem har fallerat

en: Temporary failure in name resolution
sv: Tillfälligt fel vid namnuppslagningen

en: The ai_family member is not supported
sv: ai_family-medlemmen stöds inte

en: The ai_socktype member is not supported
sv: ai_socktype-medlemmen stöds inte

en: The server's hostname does not match the certificate's hostname
sv: Serverns värdnamn stämmer inte överens med värdnamnet i certifikatet

en: The servname parameter is not supported for ai_socktype
sv: Parametern servname stöds inte för ai_socktype

en: The specified address family is not supported
sv: Den angivna familjen av adresser stöds inte

en: The specified network name is no longer available
sv: Angivet nätverksnamn är inte längre tillgängligt

en: Unsupported certificate type
sv: Certifikatstypen stöds inte

en: Verifying certificate...
sv: Validerar certifikatet...

en: gnutls_certificate_get_peers returned no certificates
sv: gnutls_certificate_get_peers returnerade inga certifikat

en: gnutls_pem_base64_encode2 failed
sv: gnutls_pem_base64_encode2 misslyckades

en: unknown
sv: okänd
