libfm 1.2 - en to ar translation catalogue (384 entries)

en: Preferred Applications
ar: التّطبيقات المحبّذة

en: Select applications called on click on Web link or e-mail address
ar: حدّد التّطبيقات المستدعاة عند النّقر على وصلة وِبّ أو عنوان بريد إلكترونيّ.

en: Shortcut Editor
ar: محرّر الاختصارات

en: Create new or change existing desktop entry
ar: أنشئ مدخلة سطح مكتب جديدة أو حرّر واحدة موجودة

en: Choose Application
ar: اختر تطبيقًا

en: Use selected application to open files
ar: استخدم التّطبيق المحدّد لفتح الملفّات

en: _Installed Applications
ar: التّط_بيقات المثبّتة

en: <b>C_ommand line to execute:</b>
ar: <b>الأمر الّذي سيُ_نفّذ:</b>

en: _Browse...
ar: ت_صفّح...

note: row 1: "Terminal" GtkCheckButton
en: _Execute in terminal emulator
ar: نفّ_ذ في محاكي الطّرفيّة

note: row 2: "X-KeepTerminal" GtkCheckButton
en: _Keep terminal window open after command execution
ar: أب_قِ نافذة الطّرفيّة مفتوحة بعد تنفيذ الأمر

en: <b>These special codes can be used in the command line:</b>
      <b>%f</b>: Represents a single file name
      <b>%F</b>: Represents multiple file names
      <b>%u</b>: Represents a single URI of the file
      <b>%U</b>: Represents multiple URIs
ar: <b>يمكن استخدام هذه الرّموز الخاصّة في سطر الأوامر:</b>
      <b>%f</b>: يمثّل اسم ملفّ مفرد
      <b>%F</b>: يمثّل أسماء ملفّات متعدّدة 
      <b>%u</b>: يمثّل URI مفرد للمّلف
      <b>%U</b>: يمثّل معرّفات URI متعدّدة

en: <b>_Application name (optional, set it to keep association)</b>
ar: <b>اسم الت_طبيق (اختياريّ، عيّنه لإبقاء الارتباط)</b>

en: Execute custom command line to open files
ar: نفّذ سطر أوامر مخصّص لفتح الملفّات

en: C_ustom Command Line
ar: سطر أوامر مخ_صّص

en: _Set selected application as default action for this file type
ar: _عيّن التّطبيق المحدّد كإجراء افتراضيّ لنوع الملفّات هذا

en: Confirm File Replacing
ar: أكّد استبدال الملفّات

en: _Skip
ar: ت_خطّ

en: _Rename
ar: أ_عد التّسمية

en: _Overwrite
ar: ا_كتب فوقه

en: <b>There is already a file with the same name in this location.</b>
    
    Do you want to replace the existing file
ar: <b>هناك ملفّ بنفس الاسم بالفعل في هذا المكان.</b>
    
    أتريد استبدال الملفّ الموجود

en: with the following file?
ar: بالملفّ الآتي؟

en: _File name:
ar: اس_م الملفّ:

en: _Apply this option to all existing files
ar: ط_بّق هذا الخيار على كلّ الملفّات الموجودة

en: Choose An Icon...
ar: اختر أيقونة...

note: genitive case is here: Choose icon from: ...
en: system icon theme
ar: سمة أيقونات النّظام

note: genitive case is here: Choose icon from: ...
en: image files
ar: ملفّات الصّور

en: <b>Choose icon from:</b>
ar: <b>اختر الأيقونة من:</b>

en: Execute File
ar: نفّذ الملفّ

en: Execute in _Terminal
ar: نفّذ في ال_طّرفيّة

en: File Properties
ar: خصائص الملفّ

en: Icon of the file in folder view
ar: أيقونة الملفّ في منظور المجلّدات

en: <b>_Name:</b>
ar: <b>الا_سم:</b>

en: <b>Location:</b>
ar: <b>المكان:</b>

en: <b>Target file:</b>
ar: <b>الملفّ الهدف:</b>

en: <b>File type:</b>
ar: <b>نوع الملفّ:</b>

en: <b>Open _with:</b>
ar: <b>افتح _بِـ:</b>

en: Select the application used to open files of this type
ar: اختر التّطبيق المستخدم لفتح نوع الملفّات هذا

en: <b>Total count of files:</b>
ar: <b>عدد كلّ الملفّات:</b>

en: <b>Total size of files:</b>
ar: <b>حجم كلّ الملفّات:</b>

en: <b>Size on disk:</b>
ar: <b>الحجم في القرص:</b>

en: <b>Last modification:</b>
ar: <b>آخر تعديل:</b>

en: <b>Last access:</b>
ar: <b>آخر نفاذ:</b>

en: <b>Last permissions change:</b>
ar: <b>آخر تغيير للصّلاحيّات:</b>

en: _General
ar: _عامّ

en: <b>O_wner:</b>
ar: <b>المال_ك:</b>

en: <b>G_roup:</b>
ar: <b>المجمو_عة:</b>

en: <b>_View content:</b>
ar: <b>عرض المحتو_ى:</b>

en: <b>C_hange content:</b>
ar: <b>تعديل الم_حتوى:</b>

en: <b>_Execute:</b>
ar: <b>التّن_فيذ:</b>

en: <b>Special bits:</b>
ar: <b>بِتّات خاصّة:</b>

en: Who can read content of the file/directory
ar: من يمكنه قراءة محتويات الملفّ/الدّليل

en: Who can change content of the file/directory
ar: من يمكنه تغيير محتويات الملفّ/الدّليل

en: Who can execute the file or enter the directory
ar: من يمكنه تنفيذ الملفّ أو الدّخول إلى الدّليل

en: Special flags for file execution
ar: رايات خاصّة لتنفيذ الملفّ

en: Special flags for directory access
ar: رايات خاصّة للنّفاذ إلى الدّليل

en: <b>Access Control</b>
ar: <b>التّحكّم بالنّفاذ</b>

en: Hidden file
ar: ملفّ مخفيّ

en: _Permissions
ar: ال_صّلاحيّات

en: None
ar: بلا

[ctx: It is a directory access bit - 'sticky' - where only owner can delete a file from it]
en: Sticky
ar: لاصق

en: Set GID
ar: عيّن GID

en: Sticky & set GID
ar: لاصق وعيّن GID

[ctx: this is a file access mode bit, also known as 'suid']
en: Set UID
ar: عيّن UID

en: Set UID & GID
ar: عيّن UID و GID

[ctx: this is a file access mode - only owner can access the file, for others access is denied]
en: Only owner
ar: المالك فقط

en: Only owner and group
ar: المالك والمجموعة فقط

en: Anyone
ar: أيّ شخص

en: Nobody
ar: لا أحد

en: Bytes
ar: بايت

en: KB
ar: ك.بايت

en: MB
ar: م.بايت

en: GB
ar: غ.بايت

en: Choose Date
ar: اختر تاريخًا

en: Choose a date from the following calendar
ar: اختر تاريخًا من التّقويم الآتي

en: Search Files
ar: ابحث عن ملفّات

en: <b>File _Name Patterns:</b>
ar: <b>أنماط ا_سم الملفّ:</b>

en: Pattern may be either POSIX shell pattern list (with ',' as separator) or POSIX regular expression.
ar: يمكن أن يكون النّمط قائمة أنماط صدفة POSIX (مع ',' كفاصل) أو تعبير POSIX نمطيّ.

en: Case insensiti_ve
ar: _غير حسّاس للحالة

en: _Use regular expression
ar: ا_ستخدم التّعابير النّمطيّة

en: <b>Plac_es to Search:</b>
ar: <b>أما_كن البحث:</b>

en: _Search in sub directories
ar: اب_حث في المجلّدات الفرعيّة

en: Search _hidden files
ar: ابحث في الملفّات الم_خفيّة

en: Name/_Location
ar: الاسم/الم_كان

en: <b>File Type</b>
ar: <b>نوع الملفّ</b>

en: Only search for files of following types:
ar: ابحث فقط عن الملفّات بالأنواع الآتية:

en: Te_xt files
ar: ملفّات ن_صّيّة

en: _Image files
ar: ملفّات صو_ر

en: _Audio files
ar: ملفّات صو_تيّة

en: _Video files
ar: ملفّات مر_ئيّة

en: _Documents
ar: مستن_دات

en: Folde_rs
ar: م_جلّدات

en: Ot_her:
ar: أ_خرى:

en: Any valid content type can be entered here. Wildcard '*' is allowed at end of the type. Multiple types should be separated with ';'.
ar: أي نوع محتوى صالح يمكن إدخاله هنا. أحرف البدل '*' مسموحة في نهاية النّوع. يجب فصل الأنواع المتعدّدة بِـ ';'.

en: File _Type
ar: ن_وع الملفّ

en: <b>File Contain_s:</b>
ar: <b>المل_فّ يحوي:</b>

en: C_ontent
ar: المحتو_ى

en: <b>File Size</b>
ar: <b>حجم الملفّ</b>

en: _Smaller than:
ar: أص_غر من:

en: _Bigger than:
ar: أكب_ر من:

en: <b>Last Modified Time</b>
ar: <b>آخر وقت عُدّل فيه</b>

en: (None)
ar: (بلا)

en: _Earlier than:
ar: أقد_م من:

en: L_ater than:
ar: أحد_ث من:

en: _Properties
ar: _خصائص

en: <b>Web Browser</b>
ar: <b>متصفّح الوِبّ</b>

en: The preferred Web Browser will be used to open hyperlinks.
ar: سيُستخدم متصفّح الوِبّ المحبّذ لفتح الوصلات الفائقة.

en: <b>Mail Client</b>
ar: <b>عميل البريد</b>

en: The preferred Mail Client will be used to compose emails when you click on e-mail addresses.
ar: سيُستخدم عميل البريد المحبّذ لإرسال الرّسائل الإلكترونيّة عند النّقر على عناوين البُرُد الإلكترونيّة.

en: <b>Terminal Emulator</b>
ar: <b>محاكي الطّرفيّة</b>

en: Command line:
ar: سطر الأوامر:

en: System Applications
ar: تطبيقات النّظام

en: File Associations
ar: ارتباطات الملفّات

note: To: <Destination folder> ex. Copy file to..., Move file to...etc.
en: <b>To:</b>
ar: <b>إلى:</b>

note: Preparing to do some file operation (Copy, Move, Delete...)
en: Preparing...
ar: يحضّر...

en: <b>Time remaining:</b>
ar: <b>الوقت المتبقّي:</b>

en: <b>Errors occurred:</b>
ar: <b>الأخطاء الّتي حدثت:</b>

note: ---- GFile implementation ----
en: Operation not supported
ar: العمليّة غير مدعومة

en: Invalid desktop entry file: '%s'
ar: ملفّ مدخلة سطح المكتب غير صالح: '%s'

en: Could not determine content type of file '%s' to launch it
ar: تعذّر تحديد نوع محتوى الملفّ '%s' لإطلاقه

en: No default application is set to launch URIs %s://
ar: لا تطبيق افتراضيّ معيّن لإطلاق معرّفات URI ‏‎%s‎‎:‎‎/‎/‎

en: Cannot set working directory to '%s': %s
ar: تعذّر تعيين دليل العمل إلى '%s': ‏%s

en: No default application is set for MIME type %s
ar: لا تطبيق افتراضي معيّن لنوع MIME ‏%s هذا

en: Devices
ar: الأجهزة

en: Network
ar: الشّبكة

en: Trash Can
ar: سلّة المهملات

en: shortcut to URI
ar: اختصار إلى معرّف URI

en: fm_template_create_file: invalid argument
ar: fm_template_create_file: معطى غير صالح

en: No terminal emulator is set in libfm config
ar: لم يعيّن محاكي طرفيّة في ضبط libfm

en: Invalid description of thumbnailer application
ar: وصف غير صالح لتطبيق "منشئ المصغّرات"

en: kB
ar: ك.بايت

en: TB
ar: ت.بايت

en: %u byte | %u bytes
ar[0]: لا بايتات
ar[1]: بايت واحد
ar[2]: بايتان
ar[3]: %u بايتات
ar[4]: %u بايتًا
ar[5]: %u بايت

en: KiB
ar: ك.بايت

en: MiB
ar: م.بايت

en: GiB
ar: غ.بايت

en: TiB
ar: ت.بايت

en: The URI subpath '%s' contains invalid escaped characters
ar: مسار URI الفرعيّ '%s' يحوي محارف خلوص غير صالحة

en: Duplicate handler for tag <%s>
ar: مقبض متكرّر للوسم <%s>

en: Failed to parse '%-.*s', which should have been a digit inside a character reference (&#234; for example) - perhaps the digit is too large
ar: فشل في تحليل '‎%-.*s'، حيث كان يجب أن يكون أرقامًا داخل مرجع محرف (‎&#234;‎ كمثال). قد يكون الرّقم طويلًا جدًّا

en: Character reference did not end with a semicolon; most likely you used an ampersand character without intending to start an entity - escape ampersand as &amp;
ar: مرجع المحرف لم ينته بفاصلة منقوطة؛ الأرجح أنّك استخدمت علامة "و" الإنجليزيّة دون أن تنوي بدء كيان - اخلص من العلامة بِـ ‎&amp;‎

en: Character reference '%-.*s' does not encode a permitted character
ar: مرجع المحرف '‎%-.*s' لا يرمّز محرفًا مسموح به

en: Empty entity '&;' seen; valid entities are: &amp; &quot; &lt; &gt; &apos;
ar: رُئي كيان فارغ '‎&;‎'، الكيانات الصالحة هي: ‎&amp;‎‏ ‎&quot;‎‏ ‎&lt;‎‏ ‎&gt;‎‏ ‎&apos;‎

en: Entity name '%-.*s' is not known
ar: اسم الكيان '‎%-.*s' مجهول

en: Entity did not end with a semicolon; most likely you used an ampersand character without intending to start an entity - escape ampersand as &amp;
ar: لم ينتهِ الكيان بفاصلة منقوطة، أغلب الظّن أنّك استخدمت محرف "و" الإنجليزيّ دون أن تنوي بدء كيان. اهرب من محرف "و" الإنجليزي عبر &amp;

en: Space isn't allowed in the close tag
ar: المسافة غير مسموحة في وسم الإغلاق

en: Element '%s' was closed but no element was opened
ar: العنصر '%s' أُغلق لكن لا عنصر فُتح

en: Element '%s' was closed but the currently open element is '%s'
ar: العنصر '%s' كان مغلقًا، لكن العنصر المفتوح حاليًّا هو '%s'

en: Invalid char '%c' at start of attribute value
ar: محرف '%c' غير صالح في بداية قيمة الخاصّيّة

en: Invalid char '%c' at end of attribute value, expected '%c'
ar: محرف '%c' غير صالح في نهاية قيمة الخاصّيّة، توقّع '%c'

en: Document ended unexpectedly
ar: انتهى المستند بشكل غير متوقّع

en: Document was empty or contained only whitespace
ar: المستند كان فارغًا أو كان يحوي مسافات بيضاء فقط

en: fm_xml_file_to_data: XML data error
ar: fm_xml_file_to_data: خطأ في بيانات XML

en: Customize
ar: خصّص

en: <b>Select an application to open "%s" files</b>
ar: <b>اختر تطبيقًا لفتح ملفّات "%s"</b>

en: Installed Applications
ar: التّطبيقات المثبّتة

en: <No subfolders>
ar: <لا مجلّدات فرعيّة>

en: Loading...
ar: يحمّل...

en: Shows tree of directories in sidebar
ar: يظهر شجرة الأدّلة في الشّريط الجانبيّ

en: _Cancel
ar: أل_غِ

en: C_opy Here
ar: ا_نسخ هنا

en: _Move Here
ar: ا_نقل هنا

note: Note to translators: Link in not noun but verb here
en: _Link Here
ar: أو_صِل هنا

en: XDirectSave failed.
ar: فشل XDirectSave.

en: _Open
ar: ا_فتح

en: Open _With...
ar: افتح _بِـ:

en: Open _With
ar: افتح _بِـ

en: Copy Pa_th(s)
ar: انسخ الم_سار(ات)

en: H_ide
ar: أ_خفِ

en: Unh_ide
ar: أظه_ر

en: _Add to Bookmarks
ar: أ_ضف إلى العلامات

en: _Rename...
ar: أ_عد التّسمية...

en: Co_mpress...
ar: اض_غط...

en: Extract _Here
ar: است_خرج هنا

en: E_xtract To...
ar: استخر_ج إلى...

en: Prop_erties
ar: خصائ_ص

note: Note to translators: Trash in not noun but verb here
en: Move to _Trash
ar: انقل إلى الم_هملات

en: Your bookmarks already have a bookmark for this folder.
ar: في علاماتك علامة لهذا المجلّد بالفعل.

en: Image files
ar: ملفات الصّور

en: byte | bytes
ar[0]: لا بايتات
ar[1]: بايت واحد
ar[2]: بايتان
ar[3]: بايتات
ar[4]: بايتًا
ar[5]: بايت

en: scanning... %d
ar: يفحص... %d

en: Please enter a valid user name or numeric id.
ar: فضلًا أدخل اسم مستخدم أو معرّف رقميّ صالح.

en: Please enter a valid group name or numeric id.
ar: فضلًا أدخل اسم مجموعة أو معرّف رقميّ صالح.

note: FIXME: may special bits and exec flags still be messed up?
en: Do you want to recursively apply these changes to all files and sub-folders?
ar: أتريد تطبيق هذه التّغييرات على كلّ الملفّات والمجلّدات الفرعيّة تكراريًّا؟

en: Hide or unhide the file
ar: أخفِ أو أظهر الملفّ

en: This file is hidden because its name starts with a dot ('.').
ar: هذا الملفّ مخفيّ لأنّ اسمه يبدأ بنقطة ('.').

en: Files on this system are hidden if their name starts with a dot ('.'). Hit <Ctrl+H> to toggle displaying hidden files.
ar: الملفّات في هذا النّظام مخفيّة لأنّ أسماؤها تبدأ بنقطة ('.'). اضغط <Ctrl+H> لقلب عرض الملفّات المخفيّة.

en: scanning...
ar: يفحص...

en: <b>_Access content:</b>
ar: <b>النّفا_ذ للمحتوى:</b>

en: Files of different types
ar: ملفّات بأنوع مختلفة

en: <b>File:</b>
ar: <b>الملفّ:</b>

en: Multiple files
ar: عدّة ملفّات

note: columns visible to the users
en: Name
ar: الاسم

en: Description
ar: الوصف

en: Size
ar: الحجم

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Owner
ar: المالك

en: Modified
ar: عُدّل في

en: Location
ar: المكان

en: Extension
ar: الامتداد

en: Create _New...
ar: أنشئ _جديد...

en: Folder
ar: مجلّد

en: Empty File
ar: ملفّ فارغ

en: _Invert Selection
ar: ا_عكس التّحديد

en: _Sort Files
ar: افرز الم_لّفات

en: _Rename Folder...
ar: أ_عد تسمية المجلّد...

en: Folder Prop_erties
ar: _خصائص المجلّد

en: Show _Hidden
ar: أظهر المخف_يّ

note: Note to translators: "Mingle..." means "Do not put folders before files" but make the translation as short as possible, please!
en: Mingle _Files and Folders
ar: اخل_ط الملفّات والمجلّدات

en: _Ignore Name Case
ar: ت_جاهل حالة الاسم

en: By _Name
ar: بالاس_م

en: By _Modification Time
ar: بوقت التّ_عديل

en: By _Size
ar: بالح_جم

en: By File _Type
ar: ب_نوع الملفّ

en: Enter a name for the newly created folder:
ar: أدخل اسمًا للمجلّد المُنشأ حديثًا:

en: Creating New Folder
ar: أنشئ مجلّدًا جديدًا

en: Enter a name for empty file:
ar: أدخل اسمًا للملفّ الفارغ:

en: Creating ...
ar: ينشئ...

en: New
ar: جديد

en: Enter a name for the new %s:
ar: أدخل اسمًا لِـ %s الجديد:

en: Creating %s
ar: ينشئ %s

en: _Run default application on file after creation
ar: ش_غّل التّطبيق الافتراضيّ بعد إنشاء الملفّ

en: This text file '%s' seems to be an executable script.
    What do you want to do with it?
ar: يبدو أن الملفّ النّصّيّ '%s' سكرِبت تنفيذيّ.
    ما الّذي تريد فعله؟

en: This file '%s' is executable. Do you want to execute it?
ar: الملفّ '%s' تنفيذيّ. أتريد تنفيذه؟

note: show error if no paths are added
en: No folders are specified.
ar: لم تُحدّد مجلّدات

en: Select Folder
ar: حدّد مجلّدًا

note: g_message("(!) %s", msg);
en: Error
ar: خطأ

en: Confirm
ar: أكّد

en: Question
ar: سؤال

en: Only system administrators have the permission to do this.
ar: مديرو النّظام فقط لهم صلاحيّة فعل هذا.

en: Do you want to move the file '%s' to trash can?
ar: أتريد نقل الملفّ '%s' إلى سلّة المهملات؟

en: Do you want to move the %d selected file to trash can? | Do you want to move the %d selected files to trash can?
ar[0]: لن تنقل شيئًا صحيح؟
ar[1]: أتريد نقل الملفّ المحدّد إلى سلّة المهملات؟
ar[2]: أتريد نقل الملفّين المحددّين إلى سلّة المهملات؟
ar[3]: أتريد نقل الـ %d ملفّات المحدّدة إلى سلّة المهملات؟
ar[4]: أتريد نقل الـ %d ملفًّا المحدّد إلى سلّة المهملات؟
ar[5]: أتريد نقل الـ %d ملفّ المحدّد إلى سلّة المهملات؟

en: Do you want to delete the file '%s'?
ar: أتريد حذف الملفّ '%s'؟

en: Do you want to delete the %d selected file? | Do you want to delete the %d selected files?
ar[0]: لن تحذف شيئًا صحيح؟
ar[1]: أتريد حذف الملفّ المحدّد؟
ar[2]: أتريد حذف الملفّين المحدّدين؟
ar[3]: أتريد حذف الـ %d ملفّات المحدّدة؟
ar[4]: أتريد حذف الـ %d ملفًّا المحدّد؟
ar[5]: أتريد حذف الـ %d ملفّ المحدّد؟

en: Rename File
ar: أعد تسمية الملفّ

en: Please enter a new name:
ar: فضلًا أدخل اسمًا جديدًا:

en: Are you sure you want to empty the trash can?
ar: أمتأكّد من إفراغ سلّة المهملات؟

en: Pa_ste and Go
ar: ال_صق واذهب

en: Folder location bar
ar: شريط مكان المجلّد

en: Home Folder
ar: مجلّد المنزل

en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: Applications
ar: التّطبيقات

en: Filesystem Root
ar: جذر نظام الملفّات

en: _Mount Volume
ar: _ضمّ الجزء

en: _Unmount Volume
ar: أل_غِ ضمّ الجزء

en: _Eject Removable Media
ar: أ_خرج الوسيط القابل للإزالة

en: _Format Volume
ar: _هيّئ الجزء

en: _Rename Bookmark Item
ar: أ_عد تسمية عنصر العلامات

en: Re_move from Bookmarks
ar: أ_زل من العلامات

en: Move Bookmark _Up
ar: انقل العلامة لأ_على

en: Move Bookmark _Down
ar: انقل العلامة لأ_سفل

en: _Empty Trash Can
ar: أ_فرغ سلّة المهملات

en: Shows list of common places, devices, and bookmarks in sidebar
ar: يظهر قائمة بالأماكن، والأجهزة والعلامات الشّائعة في الشّريط الجانبيّ

en: Rename Bookmark Item
ar: أعد تسمية عنصر العلامات

en: Enter a new name:
ar: أدخل اسمًا جديدًا:

en: Type: %s
    Size: %s
    Modified: %s
ar: النّوع: %s
    الحجم: %s
    عُدّل في: %s

en: Type: %s
    Modified: %s
ar: النّوع: %s
    عُدّل في: %s

en: Cancelled
ar: أُلغيت

en: <b>The file operation was completed with errors.</b>
ar: <b>عمليّة الملفّات انتهت بأخطاء.</b>

en: Finished
ar: انتهت

en: Some files cannot be moved to trash can because the underlying file systems don't support this operation.
    Do you want to delete them instead?
ar: تعذّر نقل بعض الملفّات إلى المهملات لأنّ أنظمة الملفّات التّحتيّة لا تدعم هذه العمليّة.
    أتريد حذفها بدل ذلك؟

en: _Pause
ar: ألب_ث

en: _Resume
ar: است_كمل

en: ,
ar: ،

note: translators: it is part of "Moving files:" or "Moving xxx.txt"
en: Moving
ar: ينقل

note: translators: it is part of "Copying files:" or "Copying xxx.txt"
en: Copying
ar: ينسخ

note: translators: it is part of "Trashing files:" or "Trashing xxx.txt"
en: Trashing
ar: يرمي

note: translators: it is part of "Deleting files:" or "Deleting xxx.txt"
en: Deleting
ar: يحذف

note: translators: it is part of "Creating link /path/xxx.txt"
en: Creating link
ar: ينشئ الوصلة

en: Creating links to files
ar: ينشئ الوصلات إلى الملفّات

note: translators: it is part of "Changing attributes of xxx.txt"
en: Changing attributes of
ar: يغيّر خاصيّات

en: Changing attributes of files
ar: يغيّر خاصيّات الملفّات

note: translators: it is part of "Restoring files:" or "Restoring xxx.txt"
en: Restoring
ar: يستعيد

note: note to translators: resulting string is such as "Deleting files"
en: %s files
ar: %s الملفّات

en: <b>File operation is in progress...</b>
ar: <b>عمليّة الملفّات تتقدّم...</b>

note: note to translators: resulting string is such as "Deleting file"
en: <b>%s file:</b>
ar: <b>%s الملفّ:</b>

note: note to translators: resulting string is such as "Deleting files"
en: <b>%s files:</b>
ar: <b>%s الملفّات:</b>

en: _Places
ar: الأما_كن

en: _Directory Tree
ar: شجرة الأ_دلّة

en: _Remote
ar: ال_بعيد

en: Places
ar: الأماكن

en: Directory Tree
ar: شجرة الأدلّة

en: View of folder contents
ar: اعرض محتويات المجلّد

en: _Hide %s
ar: أ_خفِ %s

en: _Move Left
ar: انقل للي_سار

en: Move _Right
ar: انقل للي_مين

en: Show %s
ar: أظهر %s

en: _Forget Width
ar: ان_سَ العرض

en: _Icon View
ar: منظور أي_قونات

en: _Compact View
ar: منظور م_دمج

en: _Thumbnail View
ar: منظور م_صغّرات

en: Detailed _List View
ar: منظور قائمة م_فصّلة

en: Changes active tab
ar: يغيّر اللسان النّشط

en: The specified directory '%s' is not valid
ar: الدّليل '%s' المحدّد غير صالح

en: Cannot access destination file
ar: تعذّر النّفاذ إلى الملفّ الوجهة

en: Cannot create a link on non-native filesystem
ar: لا يمكن إنشاء وصلة في نظام ملفّات غير أصيل

en: Cannot untrash file '%s': original path not known
ar: تعذّر استرجاع الملفّ '%s': المسار الأصلي مجهول

en: Source and destination are the same.
ar: ملفّا المصدر والوجهة هما واحد.

en: Cannot move a folder into its sub folder
ar: لا يمكن نقل مجلّد إلى مجلّده الفرعيّ

en: Cannot copy a folder into its sub folder
ar: لا يمكن نسخ مجلّد إلى مجلّده الفرعيّ

en: Destination is a sub folder of source
ar: الوجهة هي مجلّد فرعيّ من المصدر

en: Cannot copy file '%s': not supported
ar: تعذّر نسخ الملفّ '%s': غير مدعوم

en: Setting display name can be done only for single file
ar: يمكن تعيين الاسم المعروض لملفّ واحد فقط

en: Setting target can be done only for single file
ar: يمكن تعيين الهدف لملفّ واحد فقط

en: XML file '%s' error (%d:%d):
ar: خطأ في ملفّ XML ‏'%s' ‏(%d:%d):

en: XML file doesn't contain Applications root
ar: ملفّ XML لا يحوي جذر التّطبيقات

en: Cannot create XML definition for '%s'
ar: تعذّر إنشاء تعريف XML لّـ '%s'

en: Menu path '%s' already exists
ar: مسار القائمة '%s' موجود بالفعل

en: Menu cache error
ar: خطأ في خبيئة القائمة

en: Invalid menu directory
ar: دليل القائمة غير صالح

en: Menu item name cannot be empty
ar: لا يمكن أن يكون اسم عنصر القائمة فارغًا

en: Invalid menu directory '%s'
ar: دليل القائمة '%s' غير صالح

en: Invalid menu item
ar: عنصر القائمة غير صالح

en: The menu item '%s' doesn't have appropriate entry file
ar: عنصر القائمة '%s' لا يملك ملفّ مدخلة ملائم

en: Change hidden status isn't supported for menu directory
ar: تغيير حالة الإخفاء غير مدعوم لدليل القائمة

en: Setting attribute '%s' not supported
ar: تعيين الخاصيّة '%s' غير مدعوم

en: Invalid value for attribute '%s'
ar: قيمة الخاصيّة '%s' غير صالحة

en: The '%s' is a menu directory
ar: '%s' هو دليل قائمة

en: The '%s' isn't a menu item
ar: '%s' ليس عنصر قائمة

en: The '%s' entry file is broken
ar: ملفّ المدخلة '%s' معطوب

en: Cannot create menu item '%s'
ar: تعذّر إنشاء عنصر القائمة '%s'

en: Name of menu directory should not end with ".desktop"
ar: لا يجب أن ينتهي دليل القائمة بـ "‎.desktop"

en: Invalid operation with menu root
ar: عمليّة غير صالحة مع جذر القائمة

en: Invalid destination
ar: الوجهة غير صالحة

en: FmMenuVFileMonitor: folder '%s' not found in menu cache
ar: FmMenuVFileMonitor: المجلّد '%s' غير موجود في خبيئة القوائم

en: Search Results
ar: نتائج البحث

en: Choose Executable File
ar: اختر الملفّ التّنفيذيّ

en: Executable files
ar: الملفّات التّنفيذيّة

en: <b>Co_mmand:</b>
ar: <b>ال_أمر:</b>

en: Command to execute when the application icon is activated
ar: الأمر ليُنفّذ عند تنشيط أيقونة التّطبيق

en: <b>D_escription:</b>
ar: <b>الو_صف:</b>

en: Generic name of the application
ar: الاسم العامّ للتّطبيق

en: <b>_Working directory:</b>
ar: <b>_مجلّد العمل:</b>

en: The working directory to run the program in
ar: مجلّد العمل لتنفيذ البرنامج فيه.

en: <b>_Tooltip:</b>
ar: <b>ال_تّلميحة:</b>

en: Tooltip to show on application
ar: تلميحة لإظهارها على التّطبيق

note: TODO: handle "TryExec" field ? row 7: "StartupNotify" GtkCheckButton
en: _Use startup notification
ar: ا_ستخدم إخطار البدء

en: _Desktop Entry
ar: _مدخلة سطح المكتب

en: _Restore
ar: ا_ستعد

en: Restore trashed files to original paths
ar: استعد الملفّات المرميّة إلى مساراتها الأصليّة

en: source file name or desktop id
ar: اسم الملفّ المصدر أو معرّف سطح المكتب

en: SOURCE
ar: المصدر

en: result file name
ar: اسم الملفّ الناتج

en: RESULT
ar: النّاتج

note: Translator: The word "blank" is used as an adjective, e.g. we are decsribing discs that are already blank
en: CD-ROM Disc
ar: قرص CD-ROM

en: Blank CD-ROM Disc
ar: قرص CD-ROM فارغ

en: CD-R Disc
ar: قرص CD-R

en: Blank CD-R Disc
ar: قرص CD-R فارغ

en: CD-RW Disc
ar: قرص CD-RW

en: Blank CD-RW Disc
ar: قرص CD-RW فارغ

en: DVD-ROM Disc
ar: قرص DVD-ROM

en: Blank DVD-ROM Disc
ar: قرص DVD-ROM فارغ

en: DVD-RW Disc
ar: قرص DVD-RW

en: Blank DVD-RW Disc
ar: قرص DVD-RW فارغ

en: DVD-RAM Disc
ar: قرص DVD-RAM

en: Blank DVD-RAM Disc
ar: قرص DVD-RAM فارغ

en: DVD+R Disc
ar: قرص DVD+R

en: Blank DVD+R Disc
ar: قرص DVD+R فارغ

en: DVD+RW Disc
ar: قرص DVD+RW

en: Blank DVD+RW Disc
ar: قرص DVD+RW فارغ

en: DVD+R DL Disc
ar: قرص DVD+R DL

en: Blank DVD+R DL Disc
ar: قرص DVD+R DL فارغ

en: DVD+RW DL Disc
ar: قرص DVD+RW DL

en: Blank DVD+RW DL Disc
ar: قرص DVD+RW DL فارغ

en: Blu-Ray Disc
ar: قرص Blu-Ray

en: Blank Blu-Ray Disc
ar: قرص Blu-Ray فارغ

en: Blu-Ray R Disc
ar: قرص Blu-Ray R

en: Blank Blu-Ray R Disc
ar: قرص Blu-Ray R فارغ

en: Blu-Ray RW Disc
ar: قرص Blu-Ray RW

en: Blank Blu-Ray RW Disc
ar: قرص Blu-Ray RW فارغ

en: HD DVD Disc
ar: قرص HD DVD

en: Blank HD DVD Disc
ar: قرص HD DVD فارغ

en: HD DVD-R Disc
ar: قرص HD DVD-R

en: Blank HD DVD-R Disc
ar: قرص HD DVD-R فارغ

en: HD DVD-RW Disc
ar: قرص HD DVD-RW

en: Blank HD DVD-RW Disc
ar: قرص HD DVD-RW فارغ

en: MO Disc
ar: قرص MO

en: Blank MO Disc
ar: قرص MO فارغ

en: MRW Disc
ar: قرص MRW

en: Blank MRW Disc
ar: قرص MRW فارغ

en: MRW/W Disc
ar: قرص MRW/W

en: Blank MRW/W Disc
ar: قرص MRW/W فارغ

en: Blank Optical Disc
ar: قرص ضوئيّ فارغ

en: Optical Disc
ar: قرص ضوئيّ
