LibFM 1.2 - en to da translation catalogue (379 entries)

en: Preferred Applications
da: Foretrukne programmer

en: Select applications called on click on Web link or e-mail address
da: Vælg programmer som skal bruges ved klik på weblink eller e-mailadresse

en: Shortcut Editor
da: Rediger Genveje

en: Create new or change existing desktop entry
da: Opret ny eller ændre eksisterende skrivebordspost

en: Choose Application
da: Vælg Program

en: Use selected application to open files
da: Vælg markeret program til at åbne filer med

en: _Installed Applications
da: _Installerede Programmer

en: <b>C_ommand line to execute:</b>
da: <b>K_ommando der skal køres:</b>

en: _Browse...
da: _Gennemse...

note: row 1: "Terminal" GtkCheckButton
en: _Execute in terminal emulator
da: Kør i t_erminalemulator

note: row 2: "X-KeepTerminal" GtkCheckButton
en: _Keep terminal window open after command execution
da: _Hold terminalvinduet åbent efter kommandoen er udført

en: <b>These special codes can be used in the command line:</b>
      <b>%f</b>: Represents a single file name
      <b>%F</b>: Represents multiple file names
      <b>%u</b>: Represents a single URI of the file
      <b>%U</b>: Represents multiple URIs
da: <b>Disse specielle koder kan bruges på kommandolinjen:</b>
      <b>%f</b>: Repræsenterer et enkelt filnavn
      <b>%F</b>: Repræsenterer flere filnavne
      <b>%u</b>: Repræsenterer en enkelt URI i filen
      <b>%U</b>: Repræsenterer flere URI'er

en: <b>_Application name (optional, set it to keep association)</b>
da: <b>_Programnavn (valgfri, sæt den for at beholde tilknytning)</b>

en: Execute custom command line to open files
da: Kør tilpasset kommandolinje for at åbne filer

en: C_ustom Command Line
da: _Tilpasset kommandolinje

en: _Set selected application as default action for this file type
da: _Angiv valgt program som standardhandling for denne filtype

en: Confirm File Replacing
da: Bekræft overskrivning af filer

en: _Skip
da: _Spring over

en: _Rename
da: Om_døb

en: _Overwrite
da: _Overskriv

en: <b>There is already a file with the same name in this location.</b>
    
    Do you want to replace the existing file
da: <b>Der er allerede en fil med det samme navn på denne placering.</b>
    
    Ønsker du at erstatte den eksisterende fil

en: with the following file?
da: med den følgende fil?

en: _File name:
da: _Filnavn:

en: _Apply this option to all existing files
da: _Anvend dette tilvalg til alle eksisterende filer

en: Choose An Icon...
da: Vælg et ikon...

note: genitive case is here: Choose icon from: ...
en: system icon theme
da: systemets ikontema

note: genitive case is here: Choose icon from: ...
en: image files
da: billedfiler

en: <b>Choose icon from:</b>
da: <b>Vælg ikon fra:</b>

en: Execute File
da: Kør fil

en: Execute in _Terminal
da: Kør i _terminal

en: File Properties
da: Filegenskaber

en: Icon of the file in folder view
da: Ikonet for filen i mappevisning

en: <b>_Name:</b>
da: <b>_Navn:</b>

en: <b>Location:</b>
da: <b>Placering:</b>

en: <b>Target file:</b>
da: <b>Målfil:</b>

en: <b>File type:</b>
da: <b>Filtype:</b>

en: <b>Open _with:</b>
da: <b>Åbn _med:</b>

en: Select the application used to open files of this type
da: Vælg programmet som bruges til at åbne filer af denne type

en: <b>Total count of files:</b>
da: <b>Samlet antal filer:</b>

en: <b>Total size of files:</b>
da: <b>Samlet størrelse på filer:</b>

en: <b>Size on disk:</b>
da: <b>Størrelse på disk:</b>

en: <b>Last modification:</b>
da: <b>Sidste ændring:</b>

en: <b>Last access:</b>
da: <b>Sidste adgang:</b>

en: <b>Last permissions change:</b>
da: <b>Sidste ændring af tilladelser:</b>

en: _General
da: _Generelt

en: <b>O_wner:</b>
da: <b>_Ejer:</b>

en: <b>G_roup:</b>
da: <b>_Gruppe:</b>

en: <b>_View content:</b>
da: <b>_Vis indhold:</b>

en: <b>C_hange content:</b>
da: <b>_Skift indhold:</b>

en: <b>_Execute:</b>
da: <b>_Eksekver:</b>

en: <b>Special bits:</b>
da: <b>Specielle bit:</b>

en: Who can read content of the file/directory
da: Hvem kan læse indholdet af filen/mappen

en: Who can change content of the file/directory
da: Hvem kan ændre indholdet af filen/mappen

en: Who can execute the file or enter the directory
da: Hvem kan eksekvere filen eller gå ind i mappen

en: Special flags for file execution
da: Specielle flag for fileksekvering

en: Special flags for directory access
da: Specielle flag for mappeadgang

en: <b>Access Control</b>
da: <b>Adgangskontrol</b>

en: Hidden file
da: Skjult fil

en: _Permissions
da: _Tilladelser

en: None
da: Ingen

[ctx: It is a directory access bit - 'sticky' - where only owner can delete a file from it]
en: Sticky
da: Klæbrig

en: Set GID
da: Sæt GID

en: Sticky & set GID
da: Klæbrig og sæt GID

[ctx: this is a file access mode bit, also known as 'suid']
en: Set UID
da: Sæt UID

en: Set UID & GID
da: Sæt UID og GID

[ctx: this is a file access mode - only owner can access the file, for others access is denied]
en: Only owner
da: Kun ejer

en: Only owner and group
da: Kun ejer og gruppe

en: Anyone
da: Alle

en: Nobody
da: Ingen

en: Bytes
da: Byte

en: Choose Date
da: Vælg dato

en: Choose a date from the following calendar
da: Vælg en dato fra følgende kalender

en: Search Files
da: Søg efter filer

en: <b>File _Name Patterns:</b>
da: <b>Fil_navn-mønstre:</b>

en: Pattern may be either POSIX shell pattern list (with ',' as separator) or POSIX regular expression.
da: Mønster kan enten være POSIX-skal-mønsterliste (med "," som separator) eller POSIX-regulært udtryk.

en: Case insensiti_ve
da: Der skelnes _ikke mellem store og små bogstaver

en: _Use regular expression
da: _Brug regulært udtryk

en: <b>Plac_es to Search:</b>
da: <b>_Steder hvor der skal søges:</b>

en: _Search in sub directories
da: _Søg i undermapper

en: Search _hidden files
da: Søg i _skjulte filer

en: Name/_Location
da: Navn/_placering

en: <b>File Type</b>
da: <b>Filtype</b>

en: Only search for files of following types:
da: Søg kun efter filer af følgende typer:

en: Te_xt files
da: _Tekstfiler

en: _Image files
da: _Billedfiler

en: _Audio files
da: _Lydfiler

en: _Video files
da: _Videofiler

en: _Documents
da: _Dokumenter

en: Folde_rs
da: _Mapper

en: Ot_her:
da: _Andre:

en: Any valid content type can be entered here. Wildcard '*' is allowed at end of the type. Multiple types should be separated with ';'.
da: Enhver gyldig indholdstype kan indtastes her. Jokertegn "*" er tilladt ved slutningen af typen. Flere typer skal spareres med ";".

en: File _Type
da: Fil_type

en: <b>File Contain_s:</b>
da: <b>Fil _indeholder:</b>

en: C_ontent
da: _Indhold

en: <b>File Size</b>
da: <b>Filstørrelse:</b>

en: _Smaller than:
da: _Mindre end:

en: _Bigger than:
da: _Større end:

en: <b>Last Modified Time</b>
da: <b>Tidspunkt for sidste ændring</b>

en: (None)
da: (ingen)

en: _Earlier than:
da: _Tidligere end:

en: L_ater than:
da: _Senere end:

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: <b>Web Browser</b>
da: <b>Webbrowser</b>

en: The preferred Web Browser will be used to open hyperlinks.
da: Den foretrukne webbrowser vil blive brugt til at åbne internetadresser.

en: <b>Mail Client</b>
da: <b>Postklient</b>

en: The preferred Mail Client will be used to compose emails when you click on e-mail addresses.
da: Den foretrukne postklient vil blive brugt til at udarbejde e-post når du klikker på e-post-adresser.

en: <b>Terminal Emulator</b>
da: <b>Terminalemulator</b>

en: Command line:
da: Kommandolinje:

en: System Applications
da: Systemprogrammer

en: File Associations
da: Filassociationer

note: To: <Destination folder> ex. Copy file to..., Move file to...etc.
en: <b>To:</b>
da: <b>Til:</b>

note: Preparing to do some file operation (Copy, Move, Delete...)
en: Preparing...
da: Forbereder...

en: <b>Data transferred:</b>
da: <b>Data overført:</b>

en: <b>Time remaining:</b>
da: <b>Tid tilbage:</b>

en: <b>Errors occurred:</b>
da: <b>Opståede fejl:</b>

en: Empty value
da: Tom værdi

en: Invalid selection
da: Ugyldigt valg

note: ---- GFile implementation ----
en: Operation not supported
da: Handlingen understøttes ikke

en: Invalid desktop entry file: '%s'
da: Ugyldig skrivebordspost-fil: '%s'

en: Could not determine content type of file '%s' to launch it
da: Kunne ikke beslutte indholdstype af filen '%s' for at starte den

en: No default application is set to launch URIs %s://
da: Intet standardprogram er sat til at starte URI'er %s://

en: Cannot set working directory to '%s': %s
da: Kan ikke sætte arbejdsmappe til '%s': %s

en: No default application is set for MIME type %s
da: Intet standardprogram er sat for MIME-typen %s

en: Devices
da: Enheder

en: Network
da: Netværk

en: Trash Can
da: Papirkurv

en: shortcut to URI
da: genvej til URI

en: fm_template_create_file: invalid argument
da: fm_template_create_file: ugyldigt argument

en: No terminal emulator is set in libfm config
da: Ingen terminalemulator sat i libfm-konfiguration

en: Invalid description of thumbnailer application
da: Ugyldig beskrivelse af miniatureprogram

en: The URI subpath '%s' contains invalid escaped characters
da: URI-understien "%s" indeholder ugyldige undvigetegn

en: Duplicate handler for tag <%s>
da: Duplikeret håndtering for tagget <%s>

en: Failed to parse '%-.*s', which should have been a digit inside a character reference (&#234; for example) - perhaps the digit is too large
da: Fejl ved fortolkning af "%-.*s" som skulle have været et ciffer i en tegnreference (&#234; f.eks.) - måske er cifret for stort

en: Character reference did not end with a semicolon; most likely you used an ampersand character without intending to start an entity - escape ampersand as &amp;
da: Tegnreferencensluttede ikke med et semikolon; du har sandsynligvis brugt et og-tegn uden at det var beregnet på at starte en entitet - undgå dette ved at bruge &amp; i stedet

en: Character reference '%-.*s' does not encode a permitted character
da: Tegnreferencen "%-.*s" koder ikke et tilladt tegn

en: Empty entity '&;' seen; valid entities are: &amp; &quot; &lt; &gt; &apos;
da: Tom entitet "&;" fundet; gyldige entiteter er: &amp; &quot; &lt; &gt; &apos;

en: Entity name '%-.*s' is not known
da: Entitetsnavnet "%-.*s" er ukendt

en: Entity did not end with a semicolon; most likely you used an ampersand character without intending to start an entity - escape ampersand as &amp;
da: Entiteten sluttede ikke med et semikolon; du har sandsynligvis brugt et og-tegn uden at det var beregnet på at starte en entitet - dette undgås ved at bruge &amp; i stedet

en: Space isn't allowed in the close tag
da: Mellemrum er ikke tilladt i det lukkende tag

en: Element '%s' was closed but no element was opened
da: Elementet '%s' blev lukket men intet element var åbent

en: Element '%s' was closed but the currently open element is '%s'
da: Elementet "%s" blev lukket, men det nuværende åbnet element er "%s"

en: Invalid char '%c' at start of attribute value
da: Ugyldigt tegn '%c' ved begyndelsen af attribut-værdi

en: Invalid char '%c' at end of attribute value, expected '%c'
da: Ugyldigt tegn '%c' ved slutningen af attribut-værdi, forventede '%c'

en: Document ended unexpectedly
da: Dokumentet sluttede uventet

en: Document was empty or contained only whitespace
da: Dokumentet var tomt eller indeholdt kun blanktegn

en: fm_xml_file_to_data: XML data error
da: fm_xml_file_to_data: fejl ved XML-data

en: Customize
da: Tilpas

en: <b>Select an application to open "%s" files</b>
da: <b>Vælg at program til at åbne "%s" filer med</b>

en: Installed Applications
da: Installerede programmer

en: <No subfolders>
da: <ingen undermapper>

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Shows tree of directories in sidebar
da: Vis træ af mapper i sidebjælke

en: _Cancel
da: _Annuller

en: C_opy Here
da: _Kopiér her

en: _Move Here
da: _Flyt hertil

note: Note to translators: Link in not noun but verb here
en: _Link Here
da: _Henvis hertil

en: XDirectSave failed.
da: XDirectSave mislykkedes.

en: _Open
da: _Åbn

en: Open _With...
da: Åbn _med...

en: Open _With
da: Åbn _med

en: Copy Pa_th(s)
da: Kopiér _sti(er)

en: H_ide
da: _Skjul

en: Unh_ide
da: _Vis

en: _Add to Bookmarks
da: _Tilføj til bogmærker

en: _Rename...
da: _Omdøb...

en: Co_mpress...
da: _Komprimer...

en: Extract _Here
da: Pak ud _her

en: E_xtract To...
da: Pak ud _til...

en: Prop_erties
da: Fil_egenskaber

note: Note to translators: Trash in not noun but verb here
en: Move to _Trash
da: Flyt til _papirkurv

en: Your bookmarks already have a bookmark for this folder.
da: Dine bogmærker har allerede et bogmærke for denne mappe.

en: Image files
da: Aftryksfiler

en: scanning... %d
da: skanner... %d

en: Please enter a valid user name or numeric id.
da: Indtast venligst et gyldigt brugernavn eller numerisk id.

en: Please enter a valid group name or numeric id.
da: Indtast venligst et gyldigt gruppenavn eller numerisk id.

note: FIXME: may special bits and exec flags still be messed up?
en: Do you want to recursively apply these changes to all files and sub-folders?
da: Ønsker du rekursivt at anvende disse ændringer på alle filer og undermapper?

en: Hide or unhide the file
da: Skjul eller vis filen

en: This file is hidden because its name starts with a dot ('.').
da: Denne fil er skjult fordi dens navn begynder med et punktum (".").

en: Files on this system are hidden if their name starts with a dot ('.'). Hit <Ctrl+H> to toggle displaying hidden files.
da: Filer på dette system er skjulte hvis deres navn begynder med et punktum ('.'). Tryk på <Ctrl+H> for at skifte visningen af skjulte filer.

en: scanning...
da: skanner...

en: <b>_Access content:</b>
da: <b>_Adgangsindhold:</b>

en: Files of different types
da: Filer af forskellige typer

en: <b>File:</b>
da: <b>Fil:</b>

en: Multiple files
da: Flere filer

note: columns visible to the users
en: Name
da: Navn

en: Description
da: Beskrivelse

en: Size
da: Størrelse

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Owner
da: Ejer

en: Modified
da: Ændret

en: Location
da: Placering

en: Extension
da: Udvidelse

en: Create _New...
da: Opret _ny...

en: Folder
da: Mappe

en: Empty File
da: Tom fil

en: _Invert Selection
da: _Omvend markering

en: _Sort Files
da: _Sortér filer

en: _Rename Folder...
da: _Omdøb mappe...

en: Folder Prop_erties
da: Fil_egenskaber

en: Show _Hidden
da: Vis _skjulte

note: Note to translators: "Mingle..." means "Do not put folders before files" but make the translation as short as possible, please!
en: Mingle _Files and Folders
da: Bland _filer og mapper

en: _Ignore Name Case
da: _Ignorer forskel på store/små bogstaver i navn

en: By _Name
da: Efter _navn

en: By _Modification Time
da: Efter _ændringstidspunkt

en: By _Size
da: Efter _størrelse

en: By File _Type
da: Efter Fil_type

en: Enter a name for the newly created folder:
da: Indtast et navn til det nyligt oprettede mappe:

en: Creating New Folder
da: Opret ny mappe

en: Enter a name for empty file:
da: Indtast et navn til den tomme fil:

en: Creating ...
da: Opretter ...

en: New
da: Ny

en: Enter a name for the new %s:
da: Indtast et navn for den nye %s:

en: Creating %s
da: Opretter %s

en: _Run default application on file after creation
da: _Kør standardprogram på fil efter oprettelse

en: This text file '%s' seems to be an executable script.
    What do you want to do with it?
da: Denne tekstfil '%s' ser ud til at være et kørbart skript.
    Hvad ønsker du, der skal ske med den?

en: This file '%s' is executable. Do you want to execute it?
da: Denne fil '%s' er kørbar. Ønsker du at køre den?

note: show error if no paths are added
en: No folders are specified.
da: Ingen mapper er angivet.

en: Select Folder
da: Vælg mappe

note: g_message("(!) %s", msg);
en: Error
da: Fejl

en: Confirm
da: Bekræft

en: Question
da: Spørgsmål

en: Only system administrators have the permission to do this.
da: Kun systemadministratorer har rettigheder til dette.

en: Do you want to move the file '%s' to trash can?
da: Ønsker du at flytte filen '%s' til papirkurven?

en: Do you want to move the %d selected file to trash can? | Do you want to move the %d selected files to trash can?
da[0]: Ønsker du at flytte den %d valgte fil til papirkurven?
da[1]: Ønsker du at flytte de %d valgte filer til papirkurven?

en: Do you want to delete the file '%s'?
da: Ønsker du at slette filen '%s'?

en: Do you want to delete the %d selected file? | Do you want to delete the %d selected files?
da[0]: Ønsker du at slette den %d valgte fil?
da[1]: Ønsker du at slette de %d valgte filer?

en: Rename File
da: Omdøb fil

en: Please enter a new name:
da: Indtast venligst et nyt navn:

en: Are you sure you want to empty the trash can?
da: Er du sikker på, at du vil tømme papirkurven?

en: Pa_ste and Go
da: _Indsæt og gå

en: Folder location bar
da: Mappeplaceringslinje

en: Home Folder
da: Hjemmemappe

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Applications
da: Programmer

en: Filesystem Root
da: Roden af filsystemet

en: _Mount Volume
da: _Montér diskenhed

en: _Unmount Volume
da: _Afmontér diskenhed

en: _Eject Removable Media
da: _Skub flytbart medie ud

en: _Format Volume
da: _Formatér diskenhed

en: _Rename Bookmark Item
da: _Omdøb bogmærkepost

en: Re_move from Bookmarks
da: _Fjern fra bogmærker

en: Move Bookmark _Up
da: Flyt bogmærke _op

en: Move Bookmark _Down
da: Flyt bogmærke _ned

en: _Empty Trash Can
da: _Tøm papirkurven

en: Shows list of common places, devices, and bookmarks in sidebar
da: Viser liste af almene steder, enheder og bogmærker i sidebjælke

en: Rename Bookmark Item
da: Omdøb bogmærkepunkt

en: Enter a new name:
da: Indtast et nyt navn:

en: Type: %s
    Size: %s
    Modified: %s
da: Type: %s
    Størrelse: %s
    Ændret: %s

en: Type: %s
    Modified: %s
da: Type: %s
    Ændret: %s

en: <b>Errors occurred before file operation was stopped.</b>
da: <b>Der opstod fejl inden filhandlingen blev stoppet.</b>

en: Cancelled
da: Annulleret

en: <b>The file operation was completed with errors.</b>
da: <b>Filhandlingen er udført, men med fejl.</b>

en: Finished
da: Færdig

en: Some files cannot be moved to trash can because the underlying file systems don't support this operation.
    Do you want to delete them instead?
da: Nogle filer kan ikke flyttes til papirkurven da det underliggende filsystem ikke understøtter denne handling.
    Ønsker du at slette dem i steden for?

en: _Resume
da: _Genoptag

note: translators: it is part of "Moving files:" or "Moving xxx.txt"
en: Moving
da: Flytter

note: translators: it is part of "Copying files:" or "Copying xxx.txt"
en: Copying
da: Kopierer

note: translators: it is part of "Trashing files:" or "Trashing xxx.txt"
en: Trashing
da: Smider ud

note: translators: it is part of "Deleting files:" or "Deleting xxx.txt"
en: Deleting
da: Sletter

note: translators: it is part of "Creating link /path/xxx.txt"
en: Creating link
da: Opretter henvisning

note: translators: 'In:' string is followed by destination folder path
en: <b>In:</b>
da: <b>I:</b>

en: Creating links to files
da: Opretter henvisninger til filer

note: translators: it is part of "Changing attributes of xxx.txt"
en: Changing attributes of
da: Ændre attributter af

en: Changing attributes of files
da: Ændre attributter af filer

note: translators: it is part of "Restoring files:" or "Restoring xxx.txt"
en: Restoring
da: Gendanner

note: note to translators: resulting string is such as "Deleting files"
en: %s files
da: %s filer

en: <b>File operation is in progress...</b>
da: <b>Igangværende filhandling...</b>

note: note to translators: resulting string is such as "Deleting file"
en: <b>%s file:</b>
da: <b>%s fil:</b>

note: note to translators: resulting string is such as "Deleting files"
en: <b>%s files:</b>
da: <b>%s filer:</b>

en: _Off
da: _Fra

en: _Places
da: _Steder

en: _Directory Tree
da: _Mappetræ

en: _Remote
da: _Fjern

en: Places
da: Steder

en: Directory Tree
da: Foldertræ

en: View of folder contents
da: Visning af mappeindhold

en: _Hide %s
da: _Skjul %s

en: _Move Left
da: _Flyt til venstre

en: Move _Right
da: Flyt til _højre

en: Show %s
da: Vis %s

en: _Forget Width
da: _Glem bredde

en: _Icon View
da: _Ikonvisning

en: _Compact View
da: _Kompakt visning

en: _Thumbnail View
da: _Miniaturevisning

en: Detailed _List View
da: Detaljeret _listevisning

en: Changes active tab
da: Skifter aktivt faneblad

en: The specified directory '%s' is not valid
da: Den angivne mappe '%s' er ikke gyldig

en: Cannot access destination file
da: Kan ikke tilgå destitionsfil

en: Cannot create a link on non-native filesystem
da: Kan ikke oprette et link på non-native-filsystem

en: Cannot untrash file '%s': original path not known
da: Kan ikke gendanne filen '%s': den oprindelige sti er ukendt

en: Destination does not exist
da: Destinationen findes ikke

en: Source and destination are the same.
da: Kilde og destination er ens.

en: Cannot move a folder into its sub folder
da: Kan ikke flytte en mappe til sin egen undermappe

en: Cannot copy a folder into its sub folder
da: Kan ikke kopiere en mappe til sin egen undermappe

en: Destination is a sub folder of source
da: Destinatiion er en undermappe af kilde

en: Cannot copy file '%s': not supported
da: Kan ikke kopiere filen '%s': ikke understøttet

en: Setting display name can be done only for single file
da: Indstilling af visningsnavn kan kun gøres for en enkelt fil

en: Setting target can be done only for single file
da: Indstilling af mål kan kun gøres for en enkelt fil

en: XML file '%s' error (%d:%d):
da: XML-fil '%s' fejl (%d:%d):

en: XML file doesn't contain Applications root
da: XML-filen indeholder ikke programmets rod

en: Cannot create XML definition for '%s'
da: Kan ikke oprette XML-definition for '%s'

en: Menu path '%s' already exists
da: Menustien '%s' findes allerede

en: Menu cache error
da: Fejl ved menu-mellemlager

en: Invalid menu directory
da: Ugyldig menumappe

en: Menu item name cannot be empty
da: Navn til menupunkt må ikke være tomt

en: Invalid menu directory '%s'
da: Ugyldig menumappe '%s'

en: Invalid menu item
da: Ugyldig menupunkt

en: The menu item '%s' doesn't have appropriate entry file
da: Menupunktet '%s' har ikke passende postfil

en: Change hidden status isn't supported for menu directory
da: Skift af skjult-status understøttes ikke til menumappe

en: Setting attribute '%s' not supported
da: Indstilling af attributten '%s' understøttes ikke

en: Invalid value for attribute '%s'
da: Ugyldig værdi for attributten '%s'

en: The '%s' is a menu directory
da: '%s' er en menumappe

en: The '%s' isn't a menu item
da: '%s' er ikke et menupunkt

en: The '%s' entry file is broken
da: Postfilen '%s' er ødelagt

en: Cannot create menu item '%s'
da: Kan ikke oprette menupunktet "%s"

en: Name of menu directory should not end with ".desktop"
da: Navnet på menumappen må ikke slutte med ".desktop"

en: Invalid operation with menu root
da: Ugyldig handling med menurod

en: Invalid destination
da: Ugyldig destination

en: FmMenuVFileMonitor: folder '%s' not found in menu cache
da: FmMenuVFileMonitor: mappen '%s' findes ikke i menu-mellemlager

note: FIXME: need name to be converted to UTF-8?
en: Search
da: Søg

en: Search Results
da: Søgeresultater

en: Choose Executable File
da: Vælg kørbar fil

en: Executable files
da: Kørbare filer

en: <b>Co_mmand:</b>
da: <b>_Kommando:</b>

en: Command to execute when the application icon is activated
da: Kommando som skal køres, når programikonet aktiveres

en: <b>D_escription:</b>
da: <b>_Beskrivelse:</b>

en: Generic name of the application
da: Generisk navn for programmet

en: <b>_Working directory:</b>
da: <b>_Arbejdsmappe:</b>

en: The working directory to run the program in
da: Arbejdsmappen som programmet skal køres i

en: <b>_Tooltip:</b>
da: <b>_Værktøjstip:</b>

en: Tooltip to show on application
da: Værktøjstip som vises på program

note: TODO: handle "TryExec" field ? row 7: "StartupNotify" GtkCheckButton
en: _Use startup notification
da: Brug _opstartspåmindelse

en: _Desktop Entry
da: _Skrivebordspost

en: _Restore
da: _Gendan

en: Restore trashed files to original paths
da: Gendan slettede filer til deres oprindelige sti

en: source file name or desktop id
da: kildefilnavn eller skrivebords-id

en: SOURCE
da: KILDE

en: result file name
da: resultats filnavn

en: RESULT
da: RESULTAT

note: Translator: The word "blank" is used as an adjective, e.g. we are decsribing discs that are already blank
en: CD-ROM Disc
da: Cd-rom-disk

en: Blank CD-ROM Disc
da: Tom cd-rom-disk

en: CD-R Disc
da: Cd-r-disk

en: Blank CD-R Disc
da: Tom cd-r-disk

en: CD-RW Disc
da: Cd-rw-disk

en: Blank CD-RW Disc
da: Tom cd-rw-disk

en: DVD-ROM Disc
da: Dvd-rom-disk

en: Blank DVD-ROM Disc
da: Tom dvd-rom-disk

en: DVD-RW Disc
da: Dvd-rw-disk

en: Blank DVD-RW Disc
da: Tom dvd-rw-disk

en: DVD-RAM Disc
da: Dvd-ram-disk

en: Blank DVD-RAM Disc
da: Tom dvd-ram-disk

en: DVD+R Disc
da: Dvd+r-disk

en: Blank DVD+R Disc
da: Tom dvd+r-disk

en: DVD+RW Disc
da: Dvd+rw-disk

en: Blank DVD+RW Disc
da: Tom dvd+rw-disk

en: DVD+R DL Disc
da: Dvd+r dl-disk

en: Blank DVD+R DL Disc
da: Tom dvd+r dl-disk

en: DVD+RW DL Disc
da: Dvd+rw dl-disk

en: Blank DVD+RW DL Disc
da: Tom dvd+rw dl-disk

en: Blu-Ray Disc
da: Blu-Ray-disk

en: Blank Blu-Ray Disc
da: Tom Blu-Ray-disk

en: Blu-Ray R Disc
da: Blu-Ray R-disk

en: Blank Blu-Ray R Disc
da: Tom Blu-Ray R-disk

en: Blu-Ray RW Disc
da: Blu-Ray RW-disk

en: Blank Blu-Ray RW Disc
da: Tom Blu-Ray RW-disk

en: HD DVD Disc
da: Hd dvd-disk

en: Blank HD DVD Disc
da: Tom hd dvd-disk

en: HD DVD-R Disc
da: Hd dvd-r-disk

en: Blank HD DVD-R Disc
da: Tom hd dvd-r-disk

en: HD DVD-RW Disc
da: Hd dvd-rw-disk

en: Blank HD DVD-RW Disc
da: Tom hd dvd-rw-disk

en: MO Disc
da: Mo-disk

en: Blank MO Disc
da: Tom mo-disk

en: MRW Disc
da: Mrw-disk

en: Blank MRW Disc
da: Tom mrw-disk

en: MRW/W Disc
da: Mrw/w-disk

en: Blank MRW/W Disc
da: Tom mrw/w-disk

en: Blank Optical Disc
da: Tom optisk disk

en: Optical Disc
da: Optisk disk
