libfm 1.2 - en to el translation catalogue (333 entries)

en: Preferred Applications
el: Προτιμώμενες εφαρμογές

en: Select applications called on click on Web link or e-mail address
el: Επιλογή εφαρμογών που ενεργοποιούνται με την κλήση συνδέσμου του διαδικτύου ή διεύθυνσης ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

en: Shortcut Editor
el: Επεξεργαστής Συντόμευσης

en: Create new or change existing desktop entry
el: Δημιουργία νέας ή αλλαγή υπάρχουσας εγγραφής στην επιφάνεια εργασίας

en: Choose Application
el: Επιλέξτε εφαρμογή

en: Use selected application to open files
el: Χρήση επιλεγμένης εφαρμογής για το άνοιγμα των αρχείων

en: _Installed Applications
el: _Εγκατεστημένες Εφαρμογές

en: <b>C_ommand line to execute:</b>
el: <b>Ε_ντολή προς εκτέλεση:</b>

en: _Browse...
el: _Αναζήτηση...

note: row 1: "Terminal" GtkCheckButton
en: _Execute in terminal emulator
el: _Εκτέλεση στο τερματικό

note: row 2: "X-KeepTerminal" GtkCheckButton
en: _Keep terminal window open after command execution
el: _Διατήρησε το τερματικό ανοικτό μετά την εκτέλεση εντολής

en: <b>These special codes can be used in the command line:</b>
      <b>%f</b>: Represents a single file name
      <b>%F</b>: Represents multiple file names
      <b>%u</b>: Represents a single URI of the file
      <b>%U</b>: Represents multiple URIs
el: <b>Αυτοί οι ειδικοί κωδικοί μπορούν να χρησιμοποιηθούν στη γραμμή εντολών:</b>
     <b>%f</b>: Αντιπροσωπεύει ένα όνομα αρχείου
     <b>%F</b>: Αντιπροσωπεύει πολλαπλά ονόματα αρχείων
     <b>%u</b>: Αντιπροσωπεύει ένα ενιαίο URI του αρχείου
     <b>%U</b>: Αντιπροσωπεύει πολλαπλά URIs

en: <b>_Application name (optional, set it to keep association)</b>
el: <b>_Ονομα εφαρμογής (προαιρετικό)</b>

en: Execute custom command line to open files
el: Εκτέλεση προσαρμοσμένης εντολής για το άνοιγμα των αρχείων

en: C_ustom Command Line
el: Π_ροσαρμοσμένη εντολή

en: _Set selected application as default action for this file type
el: _Όρισε την επιλεγμένη εφαρμογή ως προεπιλεγμένη ενέργεια για αυτού του είδους τα αρχεία

en: Confirm File Replacing
el: Επιβεβαίωση αντικατάστασης αρχείων

en: _Skip
el: _Παράληψη

en: _Rename
el: _Μετονομασία

en: _Overwrite
el: _Αντικατάσταση

en: <b>There is already a file with the same name in this location.</b>
    
    Do you want to replace the existing file
el: <b>Υπάρχει ήδη ένα αρχείο με το ίδιο όνομα σε αυτό τον κατάλογο.</b>
    
    Θέλετε να αντικαταστήσετε το υπάρχον αρχείο

en: with the following file?
el: με το ακόλουθο αρχείο;

en: _File name:
el: Ο_νομα αρχείου:

en: _Apply this option to all existing files
el: Ε_φαρμογή της επιλογής σε όλα τα υπάρχοντα αρχεία

en: Choose An Icon...
el: Επιλέξτε Ενα Εικονίδιο...

note: genitive case is here: Choose icon from: ...
en: system icon theme
el: βιβλιοθήκη εικονιδίων συστήματος

note: genitive case is here: Choose icon from: ...
en: image files
el: αρχεία εικόνων

en: <b>Choose icon from:</b>
el: <b>Επελεξε εικονίδιο από:</b>

en: Execute File
el: Εκτέλεση αρχείου

en: Execute in _Terminal
el: Εκτέλεση στο _τερματικό

en: File Properties
el: Ιδιότητες αρχείου

en: Icon of the file in folder view
el: Εικονίδιο αρχείου σε προβολή φακέλου

en: <b>_Name:</b>
el: <b>_Όνομα:</b>

en: <b>Location:</b>
el: <b>Τοποθεσία:</b>

en: <b>Target file:</b>
el: <b>Επιλογή αρχείου:</b>

en: <b>File type:</b>
el: <b>Τύπος αρχείου:</b>

en: <b>Open _with:</b>
el: <b>Άνοιγμα _με:</b>

en: Select the application used to open files of this type
el: Επιλέξτε την εφαρμογή που θα χρησιμοποιείται για το άνοιγμα αρχείων αυτού του τύπου

en: <b>Total count of files:</b>
el: <b>Συνολικός αριθμός των αρχείων:</b>

en: <b>Total size of files:</b>
el: <b>Συνολικό μέγεθος των αρχείων:</b>

en: <b>Size on disk:</b>
el: <b>Μέγεθος στο δίσκο:</b>

en: <b>Last modification:</b>
el: <b>Τελευταία τροποποίηση:</b>

en: <b>Last access:</b>
el: <b>Τελευταία πρόσβαση:</b>

en: <b>Last permissions change:</b>
el: <b>Τελευταία αλλαγή δικαιωμάτων:</b>

en: _General
el: _Γενικά

en: <b>O_wner:</b>
el: <b>Ι_διοκτήτης:</b>

en: <b>G_roup:</b>
el: <b>Ο_μάδα:</b>

en: <b>_View content:</b>
el: <b>Π_ροβολή περιεχομένων:</b>

en: <b>C_hange content:</b>
el: <b>Επε_ξεργασία περιεχομένων:</b>

en: <b>_Execute:</b>
el: <b>Ε_κτέλεση:</b>

en: <b>Special bits:</b>
el: <b>Ειδικά bits:</b>

en: Who can read content of the file/directory
el: Ποιος μπορεί να διαβάσει τα περιεχόμενα του αρχείου/καταλόγου

en: Who can change content of the file/directory
el: Ποιος μπορεί να αλλάξει τα περιεχόμενα του αρχείου/καταλόγου

en: Who can execute the file or enter the directory
el: Ποιος μπορεί να εκτελέσει το αρχείο ή να μπει στον κατάλογο

en: Special flags for file execution
el: Ειδικές σημαίες για την εκτέλεση του αρχείου

en: Special flags for directory access
el: Ειδικές σημαίες για την πρόσβαση στον κατάλογο

en: <b>Access Control</b>
el: <b>Έλεγχος πρόσβασης</b>

en: Hidden file
el: Κρυφό αρχείο

en: _Permissions
el: _Δικαιώματα

en: None
el: Κανένα

[ctx: It is a directory access bit - 'sticky' - where only owner can delete a file from it]
en: Sticky
el: Αμετάβλητο

en: Set GID
el: Ορισμός GID

en: Sticky & set GID
el: Κολλημένο & ορισμός GID

[ctx: this is a file access mode bit, also known as 'suid']
en: Set UID
el: Ορισμός UID

en: Set UID & GID
el: Ορισμός UID & GID

[ctx: this is a file access mode - only owner can access the file, for others access is denied]
en: Only owner
el: Μόνο ο ιδιοκτήτης

en: Only owner and group
el: Μόνο ο ιδιοκτήτης και η ομάδα

en: Anyone
el: Οποιοσδήποτε

en: Nobody
el: Κανένας

en: Choose Date
el: Επιλογή Ημερομηνίας

en: Choose a date from the following calendar
el: Επιλογή ημερομηνίας απο το ημερολόγιο

en: Search Files
el: _Αναζήτηση αρχείων

en: <b>File _Name Patterns:</b>
el: <b>_Μοτίβα Ονόματος Αρχείου:</b>

en: _Use regular expression
el: _Χρήση κανονικών εκφράσεων

en: <b>Plac_es to Search:</b>
el: <b>Τοπο_θεσίες για Αναζήτηση:</b>

en: _Search in sub directories
el: _Αναζήτηση σε υποκαταλόγους

en: Search _hidden files
el: Αναζήτηση _κρυφών αρχείων

en: Name/_Location
el: Ονομα/_Location

en: <b>File Type</b>
el: <b>Τύπος αρχείου</b>

en: Only search for files of following types:
el: Αναζήτηση αρχείων των παρακάτω τύπων:

en: Te_xt files
el: Αρχεία _κειμένου

en: _Image files
el: Αρχεία _εικόνας

en: _Audio files
el: Αρχεία _ήχου

en: _Video files
el: Αρχεία _ταινίας

en: _Documents
el: _Εγγραφα

en: Folde_rs
el: _Φάκελοι

en: Ot_her:
el: _Άλλα:

en: Any valid content type can be entered here. Wildcard '*' is allowed at end of the type. Multiple types should be separated with ';'.
el: Κάθε έγκυρος τύπος αρχείου μπορεί να εισαχθεί εδώ. Χαρακτήρας μπαλαντέρ '*' επιτρέπεται στο τέλος κάθε τύπου αρχείου. Πολλαπλοί τύποι αρχείων πρέπει να διαχωρίζονται με ';'.

en: File _Type
el: _Τύπος αρχείου

en: <b>File Contain_s:</b>
el: <b>Περιεχόμεν_ο αρχείου:</b>

en: C_ontent
el: Περιε_χόμενο

en: <b>File Size</b>
el: <b>Μέγεθος αρχείου</b>

en: _Smaller than:
el: _Μικρότερο από:

en: _Bigger than:
el: Με_γαλύτερο από:

en: <b>Last Modified Time</b>
el: <b>Τελευταία Τροποποίηση</b>

en: (None)
el: (Κανένα)

en: _Earlier than:
el: _Νωρίτερα από:

en: L_ater than:
el: Αργό_τερα από:

en: _Properties
el: Ι_διότητες

en: <b>Web Browser</b>
el: <b>Περιηγητής ιστού:</b>

en: The preferred Web Browser will be used to open hyperlinks.
el: Ο προτιμώμενος περιηγητής ιστού θα χρησιμοποιηθεί για το άνοιγμα υπερσυνδέσεων.

en: <b>Mail Client</b>
el: <b>Πρόγραμμα αλληλογραφίας</b>

en: The preferred Mail Client will be used to compose emails when you click on e-mail addresses.
el: Το προτιμώμενο πρόγραμμα αλληλογραφίας θα χρησιμοποιηθεί για τη συγγραφή ηλεκτρονικών μηνυμάτων όταν κάνετε κλικ σε κάποια διεύθυνση αλληλογραφίας.

en: <b>Terminal Emulator</b>
el: <b>Τερματικό</b>

en: Command line:
el: Γραμμή εντολών:

en: System Applications
el: Εφαρμογές συστήματος

en: File Associations
el: Συσχετίσεις αρχείων

note: To: <Destination folder> ex. Copy file to..., Move file to...etc.
en: <b>To:</b>
el: <b>Προς:</b>

note: Preparing to do some file operation (Copy, Move, Delete...)
en: Preparing...
el: Προετοιμασία...

en: <b>Time remaining:</b>
el: <b>Χρόνος που απομένει:</b>

en: <b>Errors occurred:</b>
el: <b>Παρουσιάστηκαν κάποια σφάλματα:</b>

note: ---- GFile implementation ----
en: Operation not supported
el: Η λειτουργία δεν υποστηρίζεται

en: Could not determine content type of file '%s' to launch it
el: Δεν καθορίζεται ο τύπος περιεχομένου του αρχείου '%s' ώστε να εκκινηθεί

en: No default application is set to launch URIs %s://
el: Δεν έχει καθοριστεί εφαρμογή για την εκκίνηση URIs %s://

en: Cannot set working directory to '%s': %s
el: Δεν έχει οριστεί κατάλογος εργασίας για '%s': %s

en: No default application is set for MIME type %s
el: Δεν έχει οριστεί εφαρμογή για τον τύπο MIME του %s

en: Devices
el: Συσκευές

en: Network
el: Δίκτυο

en: Trash Can
el: Κάδος απορριμάτων

en: shortcut to URI
el: συντόμευση στο URI

en: No terminal emulator is set in libfm config
el: Δεν έχει οριστεί εξομοιωτής τερματικού στις ρυθμίσεις του libfm

en: Document ended unexpectedly
el: Απροσδόκητο τέλος εγγράφου

en: Document was empty or contained only whitespace
el: Κενό έγγραφο ή περιέχει μόνο κενά

en: Customize
el: Προσαρμογή

en: <b>Select an application to open "%s" files</b>
el: <b>Επιλέξτε μια εφαρμογή για το άνοιγμα "%s" των αρχείων</b>

en: Installed Applications
el: Εγκατεστημένες εφαρμογές

en: <No subfolders>
el: <Χωρίς υποφακέλους>

en: Loading...
el: Φόρτωση...

en: _Cancel
el: Α_κυρώθηκε

en: C_opy Here
el: Α_ντιγραφή εδώ

en: _Move Here
el: Μ_ετακίνηση εδώ

note: Note to translators: Link in not noun but verb here
en: _Link Here
el: Σ_ύνδεση εδώ

en: XDirectSave failed.
el: XDirectSave απέτυχε.

en: _Open
el: _Άνοιγμα

en: Open _With...
el: Άνοιγμα _με...

en: Open _With
el: Άνοιγμα _με

en: H_ide
el: Κ_ρυφό

en: Unh_ide
el: Φανερ_ό

en: _Add to Bookmarks
el: Εισαγωγή στους _σελιδοδείκτες

en: _Rename...
el: _Μετονομασία...

en: Co_mpress...
el: Σ_υμπίεση...

en: Extract _Here
el: Αποσυμπίεση ε_δώ

en: E_xtract To...
el: Απ_οσυμπίεση στο...

en: Prop_erties
el: Ιδιότη_τες αρχείου

note: Note to translators: Trash in not noun but verb here
en: Move to _Trash
el: Μετακίνηση στα Απορ_ρίματα

en: Your bookmarks already have a bookmark for this folder.
el: Οι σελιδοδείκτες σου έχουν ήδη σελιδοδείκτη για αυτό το φάκελο.

en: Image files
el: Αρχεία εικόνας

en: scanning... %d
el: σάρωση... %d

en: Please enter a valid user name or numeric id.
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα έγκυρο όνομα χρήστη ή αριθμό id.

en: Please enter a valid group name or numeric id.
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα έγκυρο όνομα ομάδας ή αριθμό id.

note: FIXME: may special bits and exec flags still be messed up?
en: Do you want to recursively apply these changes to all files and sub-folders?
el: Να εφαρμοστούν αναδρομικά οι αλλαγές σε όλα τα αρχεία και υπό-φακέλους;

en: Hide or unhide the file
el: Κρύψε ή φανέρωσε το αρχείο

en: This file is hidden because its name starts with a dot ('.').
el: Αυτό το αρχείο είναι κρυφό επειδή το όνομα του αρχίζει με τελεία ('.').

en: Files on this system are hidden if their name starts with a dot ('.'). Hit <Ctrl+H> to toggle displaying hidden files.
el: Τα αρχεία του συστήματος είναι κρυφά αν τα ονόματά τους αρχίζουν από τελεία ('.'). Πληκτρολόγησε <Ctrl+H> για να εμφανίσεις τα κρυφά αρχεία.

en: scanning...
el: σάρωση...

en: <b>_Access content:</b>
el: <b>Πρόσ_βαση περιεχομένου:</b>

en: Files of different types
el: Αρχεία διαφορετικών τύπων

en: <b>File:</b>
el: <b>Αρχείο:</b>

en: Multiple files
el: Πολλαπλά αρχεία

note: columns visible to the users
en: Name
el: Όνομα

en: Description
el: Περιγραφή

en: Size
el: Μέγεθος

en: Permissions
el: Δικαιώματα

en: Owner
el: Μόνο ο ιδιοκτήτης

en: Modified
el: Τροποποιήθηκε

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Extension
el: Επέκταση

en: Create _New...
el: _Δημιουργία...

en: Folder
el: Φακέλου

en: Empty File
el: Κενό Αρχείο

en: _Invert Selection
el: _Αντιστροφή επιλογής

en: _Sort Files
el: _Ταξινόμηση αρχείων

en: _Rename Folder...
el: Με_τονομασία καταλόγου...

en: Folder Prop_erties
el: Ιδιότητες _Φακέλου

en: Show _Hidden
el: _Εμφάνιση κρυφών αρχείων

note: Note to translators: "Mingle..." means "Do not put folders before files" but make the translation as short as possible, please!
en: Mingle _Files and Folders
el: Ανάμιξη αρ_χείων και φάκελων

en: _Ignore Name Case
el: Αγνόηση πε_ζών-κεφαλαίων στα ονόματα

en: By _Name
el: Κατά _όνομα

en: By _Modification Time
el: Κατά _ημερομηνία τροποποίησης

en: By _Size
el: Κατά _μέγεθος

en: By File _Type
el: Κατά _τύπο αρχείου

en: Enter a name for the newly created folder:
el: Εισάγετε ένα όνομα για το νέο φάκελο:

en: Creating New Folder
el: Δημιουργία Νέου Φακέλου

en: Enter a name for empty file:
el: Εισάγετε όνομα για το νέο αρχείο:

en: Creating ...
el: Δημιουργία ...

en: New
el: Νέο

en: Enter a name for the new %s:
el: Εισάγετε ένα όνομα για το νέο αρχείο %s:

en: Creating %s
el: Δημιουργία %s

en: _Run default application on file after creation
el: _Εκτέλεσε το αρχείο αφού δημιουργηθεί με την προεπιλεγμένη εφαρμογή

en: This text file '%s' seems to be an executable script.
    What do you want to do with it?
el: Το αρχείο κειμένου '%s' φαίνεται να είναι ένα εκτελέσιμο script.
    Τι θέλετε να κάνετε;

en: This file '%s' is executable. Do you want to execute it?
el: Αυτό το αρχείο '%s' είναι εκτελέσιμο. Θέλετε να το εκτελέσετε;

note: show error if no paths are added
en: No folders are specified.
el: Δεν έχουν καθοριστεί κατάλογοι.

en: Select Folder
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα φάκελο

note: g_message("(!) %s", msg);
en: Error
el: Σφάλμα

en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

en: Question
el: Ερώτηση

en: Only system administrators have the permission to do this.
el: Μόνο ο διαχειριστής του συστήματος έχει δικαίωμα να το κάνει.

en: Do you want to move the file '%s' to trash can?
el: Θέλετε να μετακινήσετε τα επιλεγμένα αρχεία '%s' στον κάδο απορριμάτων;

en: Do you want to move the %d selected file to trash can? | Do you want to move the %d selected files to trash can?
el[0]: Θέλετε να μετακινήσετε τo επιλεγμένo αρχείo %d στον κάδο απορριμάτων;
el[1]: Θέλετε να μετακινήσετε τα επιλεγμένα αρχεία %d στον κάδο απορριμάτων;

en: Do you want to delete the file '%s'?
el: Θέλετε να διαγράψετε τα επιλεγμένα αρχεία '%s';

en: Do you want to delete the %d selected file? | Do you want to delete the %d selected files?
el[0]: Θέλετε να διαγράψετε τo επιλεγμένo αρχείo %d;
el[1]: Θέλετε να διαγράψετε τα επιλεγμένα αρχεία %d;

en: Rename File
el: Μετονομασία αρχείου

en: Please enter a new name:
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα νέο όνομα:

en: Are you sure you want to empty the trash can?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να αδειάσει ο κάδος απορριμάτων;

en: Pa_ste and Go
el: Επ_ικόλλησε και Συνέχισε

en: Folder location bar
el: Μπάρα τοποθεσίας φακέλου

en: Home Folder
el: Προσωπικός Φάκελος

en: Desktop
el: Επιφάνεια εργασίας

en: Applications
el: Εφαρμογές

en: Filesystem Root
el: Ρίζα συστήματος αρχείων

en: _Mount Volume
el: Π_ροσάρτηση τόμου

en: _Unmount Volume
el: Αποπρο_σάρτηση τόμου

en: _Eject Removable Media
el: Ε_ξαγωγή αφαιρούμενου μέσου

en: _Format Volume
el: Διαμόρ_φωση τόμου

en: _Rename Bookmark Item
el: Μετονομασία αντι_κειμένου σελιδοδείκτη

en: Re_move from Bookmarks
el: Α_φαίρεση από τους σελιδοδείκτες

en: Move Bookmark _Up
el: Μετακίνηση σελιδοδείκτη πάν_ω

en: Move Bookmark _Down
el: Μετακίνηση σελιδοδείκτη _κάτω

en: _Empty Trash Can
el: Ά_δειασμα απορριμμάτων

en: Shows list of common places, devices, and bookmarks in sidebar
el: Εμφάνισε λίστα από κοινούς τόπους, συσκευές, και σελιδοδείκτες στην πλαϊνή λωρίδα

en: Rename Bookmark Item
el: Μετονομασία αντικειμένου σελιδοδείκτη

en: Enter a new name:
el: Πληκτρολογήστε ένα νέο όνομα:

en: Type: %s
    Size: %s
    Modified: %s
el: Τύπος: %s
    Μέγεθος: %s
    Τροποποιήθηκε: %s

en: Type: %s
    Modified: %s
el: Τύπος: %s
    Τροποποιήθηκε: %s

en: Cancelled
el: Ακυρώθηκε

en: <b>The file operation was completed with errors.</b>
el: <b>Η λειτουργία ακυρώθηκε και υπάρχουν κάποια σφάλματα.</b>

en: Finished
el: Ολοκληρώθηκε

en: Some files cannot be moved to trash can because the underlying file systems don't support this operation.
    Do you want to delete them instead?
el: Μερικά αρχεία δε μπορούν να μετακινηθούν στα απορρίμματα γιατί το σύστημα αρχείων δεν υποστηρίζει αυτή τη λειτουργία.
    Αντί αυτού, θέλετε να διαγράψετε οριστικά τα αρχεία;

en: _Pause
el: _Παύση

en: _Resume
el: _Επαναφορά

note: translators: it is part of "Moving files:" or "Moving xxx.txt"
en: Moving
el: Μετακίνηση αρχείων

note: translators: it is part of "Copying files:" or "Copying xxx.txt"
en: Copying
el: Αντιγραφή αρχείων

note: translators: it is part of "Trashing files:" or "Trashing xxx.txt"
en: Trashing
el: Μετακίνηση στον κάδο απορριμάτων

note: translators: it is part of "Deleting files:" or "Deleting xxx.txt"
en: Deleting
el: Διαγραφή αρχείων

note: translators: it is part of "Changing attributes of xxx.txt"
en: Changing attributes of
el: Αλλαγή χαρακτηριστικών αρχείου

note: translators: it is part of "Restoring files:" or "Restoring xxx.txt"
en: Restoring
el: Επαναφορά

note: note to translators: resulting string is such as "Deleting files"
en: %s files
el: μετακίνηση στον κάδο απορριμάτων %s

en: <b>File operation is in progress...</b>
el: <b>Λειτουργία αρχείου σε εξέλιξη... </b>

note: note to translators: resulting string is such as "Deleting file"
en: <b>%s file:</b>
el: <b>%s αρχείο:</b>

note: note to translators: resulting string is such as "Deleting files"
en: <b>%s files:</b>
el: <b>%s αρχεία:</b>

en: _Off
el: _Κλειστό

en: _Places
el: Τοπο_θεσίες

en: _Directory Tree
el: _Δέντρο καταλόγων

en: _Remote
el: Απομακρ_υσμένο

en: Places
el: Τοποθεσίες

en: Directory Tree
el: Δέντρο καταλόγων

en: View of folder contents
el: Όψη περιεχομένων φακέλου

en: _Hide %s
el: _Κρύψε %s

en: _Move Left
el: _Μετακίνηση Αριστερά

en: Move _Right
el: Μετακίνηση _Δεξιά

en: Show %s
el: Εμφάνιση %s

en: _Forget Width
el: _Απόκρυψη πλάτους

en: _Icon View
el: _Όψη Εικόνας

en: _Compact View
el: _Συμπαγής Όψη

en: _Thumbnail View
el: Όψη _Μικρογραφίας

en: Detailed _List View
el: Όψη Λεπτομερούς _Λίστας

en: Changes active tab
el: Αλλαγή ενεργής καρτέλας

en: The specified directory '%s' is not valid
el: Ο συγκεκριμένος κατάλογος '%s' δεν είναι έγκυρος

en: Cannot access destination file
el: Αδυναμία πρόσβασης σε αρχείο προορισμού

en: Cannot create a link on non-native filesystem
el: Αδυναμία δημιουργίας συνδέσμου σε μη υποστηριζόμενο σύστημα αρχείων

en: Cannot untrash file '%s': original path not known
el: Αδύνατη επαναφορά των διαγραφέντων αρχείων '%s': άγνωστοι αρχικοί  κατάλογοι

en: Source and destination are the same.
el: Η πηγή και ο προορισμός είναι ίδια.

en: Cannot move a folder into its sub folder
el: Δε γίνεται η μετακίνηση ενός φακέλου σε υποφάκελό του

en: Cannot copy a folder into its sub folder
el: Δε γίνεται η αντιγραφή ενός φακέλου σε υποφάκελό του

en: Destination is a sub folder of source
el: Ο προορισμός είναι υποφάκελος της πηγής

en: Cannot copy file '%s': not supported
el: Δεν γίνεται η αντιγραφή του αρχείου '%s': δεν υποστηρίζεται

en: Setting display name can be done only for single file
el: Ορισμός ονόματος εμφάνισης μπορεί να γίνει μόνο για ξεχωριστό αρχείο

en: Setting target can be done only for single file
el: Ορισμός στόχου μπορεί να γίνει για ξεχωριστό αρχείο

en: XML file '%s' error (%d:%d):
el: XML αρχείο '%s' λάθος (%d:%d):

en: XML file doesn't contain Applications root
el: XML αρχείο δεν περιλαμβάνει την ρίζα των Εφαρμογών

en: Cannot create XML definition for '%s'
el: Αδυναμία δημιουργίας ορισμού XML για '%s'

en: Menu path '%s' already exists
el: Η διαδρομή καταλόγου '%s' υπάρχει ήδη

en: Menu cache error
el: Σφάλμα μνήμης προσωρινής αποθήκευσης καταλόγου

en: Invalid menu directory
el: Άκυρος κατάλογος μενού

en: Menu item name cannot be empty
el: Το αντικείμενο καταλόγου δεν μπορεί να είναι κενό

en: Invalid menu directory '%s'
el: Άκυρος κατάλογος μενού '%s'

en: Invalid menu item
el: Άκυρο αντικείμενο καταλόγου

en: Setting attribute '%s' not supported
el: Ο ορισμός χαρακτηριστικού '%s' δεν υποστηρίζεται

en: Invalid value for attribute '%s'
el: Άκυρη τιμή χαρακτηριστικού '%s'

en: Cannot create menu item '%s'
el: Αδυναμία δημιουργίας αντικειμένου καταλόγου '%s'

note: FIXME: need name to be converted to UTF-8?
en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search Results
el: Αποτέλεσμα αναζήτησης

en: Choose Executable File
el: Επιλογή εκτελέσιμου αρχείου

en: Executable files
el: Εκτέλεση αρχείου

en: <b>Co_mmand:</b>
el: <b>Ε_ντολή:</b>

en: <b>D_escription:</b>
el: <b>Περι_γραφή:</b>

en: Generic name of the application
el: Γενικό όνομα της εφαρμογής

en: <b>_Working directory:</b>
el: <b>_Κατάλογος εργασίας:</b>

en: The working directory to run the program in
el: Ο κατάλογος εργασίας για την εκτέλεση του προγράμματος

en: _Desktop Entry
el: _Επιφάνεια εργασίας

en: _Restore
el: _Επαναφορά

en: Restore trashed files to original paths
el: Επαναφορά των διαγραφέντων αρχείων στους αρχικούς τους καταλόγους

en: result file name
el: Εξαγόμενο όνομα αρχείου

note: Translator: The word "blank" is used as an adjective, e.g. we are decsribing discs that are already blank
en: CD-ROM Disc
el: Δίσκος CD-ROM

en: Blank CD-ROM Disc
el: Άδειος δίσκος CD-ROM

en: CD-R Disc
el: Δίσκος CD-R

en: Blank CD-R Disc
el: Άδειος δίσκος CD-R

en: CD-RW Disc
el: Δίσκος CD-RW

en: Blank CD-RW Disc
el: Άδειος δίσκος CD-RW

en: DVD-ROM Disc
el: ΔίσκοςDVD-ROM

en: Blank DVD-ROM Disc
el: Άδειος δίσκος DVD-ROM

en: DVD-RW Disc
el: Δίσκος DVD-RW

en: Blank DVD-RW Disc
el: Άδειος δίσκος DVD-RW

en: DVD-RAM Disc
el: Δίσκος DVD-RAM

en: Blank DVD-RAM Disc
el: Άδειος δίσκος DVD-RAM

en: DVD+R Disc
el: Δίσκος DVD+R

en: Blank DVD+R Disc
el: Άδειος δίσκος DVD+R

en: DVD+RW Disc
el: Δίσκος DVD+RW

en: Blank DVD+RW Disc
el: Άδειος δίσκος DVD+RW

en: DVD+R DL Disc
el: Δίσκος DVD+R DL

en: Blank DVD+R DL Disc
el: Άδειος δίσκος DVD+R DL

en: DVD+RW DL Disc
el: Δίσκος DVD+RW DL

en: Blank DVD+RW DL Disc
el: Άδειος δίσκος DVD+RW DL

en: Blu-Ray Disc
el: Δίσκος Blu-Ray

en: Blank Blu-Ray Disc
el: Άδειος δίσκος Blu-Ray

en: Blu-Ray R Disc
el: Δίσκος Blu-Ray R

en: Blank Blu-Ray R Disc
el: Άδειος δίσκος Blu-Ray R

en: Blu-Ray RW Disc
el: Δίσκος Blu-Ray RW

en: Blank Blu-Ray RW Disc
el: Άδειος δίσκος Blu-Ray RW

en: HD DVD Disc
el: Δίσκος HD DVD

en: Blank HD DVD Disc
el: Άδειος δίσκος HD DVD

en: HD DVD-R Disc
el: Δίσκος HD DVD-R

en: Blank HD DVD-R Disc
el: Άδειος δίσκος HD DVD-R

en: HD DVD-RW Disc
el: Δίσκος HD DVD-RW

en: Blank HD DVD-RW Disc
el: Άδειος δίσκος HD DVD-RW

en: MO Disc
el: Δίσκος MO

en: Blank MO Disc
el: Άδειος δίσκος MO

en: MRW Disc
el: Δίσκος MRW

en: Blank MRW Disc
el: Άδειος δίσκος MRW

en: MRW/W Disc
el: Δίσκος MRW/W

en: Blank MRW/W Disc
el: Άδειος δίσκος MRW/W

en: Blank Optical Disc
el: Άδειος οπτικός δίσκος

en: Optical Disc
el: Οπτικός δίσκος
