LibFM 1.2 - en to fi translation catalogue (378 entries)

en: Preferred Applications
fi: Oletussovellukset

en: Select applications called on click on Web link or e-mail address
fi: Selecione as aplicações a invocar ao clicar numa ligação ou endereço eletrónico

en: Shortcut Editor
fi: Pikanäppäinten muokkaus

en: Create new or change existing desktop entry
fi: Luo uusi tai muuta olemassa olevaa työpöytäkäynnistintä

en: Choose Application
fi: Valitse sovellus

en: Use selected application to open files
fi: Käytä valittua sovellusta tiedostojen avaamiseen

en: _Installed Applications
fi: _Asennetut sovellukset

en: <b>C_ommand line to execute:</b>
fi: <b>_Suoritettava komentorivi:</b>

en: _Browse...
fi: _Selaa…

note: row 1: "Terminal" GtkCheckButton
en: _Execute in terminal emulator
fi: _Suorita päätteessä

note: row 2: "X-KeepTerminal" GtkCheckButton
en: _Keep terminal window open after command execution
fi: _Jätä pääteikkuna auki komennon suorittamisen jälkeen

en: <b>These special codes can be used in the command line:</b>
      <b>%f</b>: Represents a single file name
      <b>%F</b>: Represents multiple file names
      <b>%u</b>: Represents a single URI of the file
      <b>%U</b>: Represents multiple URIs
fi: <b>Näitä erikoiskoodeja voidaan käyttää komentorivissä:</b>
      <b>%f</b>: Tarkoittaa yhtä tiedostonimeä
      <b>%F</b>: Tarkoittaa useampaa tiedostonimeä
      <b>%u</b>: Tarkoittaa yhden tiedoston URI:a
      <b>%U</b>: Tarkoittaa useampaa URI:a

en: <b>_Application name (optional, set it to keep association)</b>
fi: <b>_Sovelluksen nimi (valinnainen, aseta assosiaation säilyttämiseksi)</b>

en: Execute custom command line to open files
fi: Suorita oma komento tiedostojen avaamiseksi

en: C_ustom Command Line
fi: _Oma komentorivi

en: _Set selected application as default action for this file type
fi: Aseta valittu sovellus _oletustoiminnoksi tälle tiedostotyypille

en: Confirm File Replacing
fi: Vahvista tiedoston korvaaminen

en: _Skip
fi: _Ohita

en: _Rename
fi: _Nimeä uudelleen

en: _Overwrite
fi: _Korvaa

en: <b>There is already a file with the same name in this location.</b>
    
    Do you want to replace the existing file
fi: <b>Samanniminen tiedosto on jo olemassa tässä sijainnissa.</b>
    
    Haluatko korvata tiedoston

en: with the following file?
fi: seuraavalla tiedostolla?

en: _File name:
fi: _Tiedostonimi:

en: _Apply this option to all existing files
fi: _Käytä tätä asetusta kaikille tiedostoille

en: Choose An Icon...
fi: Valitse kuvake…

note: genitive case is here: Choose icon from: ...
en: system icon theme
fi: järjestelmän kuvaketeemasta

note: genitive case is here: Choose icon from: ...
en: image files
fi: kuvatiedostoista

en: <b>Choose icon from:</b>
fi: <b>Valitse kuvake:</b>

en: Execute File
fi: Suorita tiedosto

en: Execute in _Terminal
fi: Suorita _päätteessä

en: File Properties
fi: Tiedoston ominaisuudet

en: Icon of the file in folder view
fi: Tiedoston kuvake kansionäkymässä

en: <b>_Name:</b>
fi: <b>_Nimi:</b>

en: <b>Location:</b>
fi: <b>Sijainti:</b>

en: <b>Target file:</b>
fi: <b>Kohdetiedosto:</b>

en: <b>File type:</b>
fi: <b>Tiedostotyyppi:</b>

en: <b>Open _with:</b>
fi: <b>Avaa _sovelluksella:</b>

en: Select the application used to open files of this type
fi: Valitse tämän tyyppisten tiedostojen avaamiseen käytetty sovellus

en: <b>Total count of files:</b>
fi: <b>Tiedostoja yhteensä:</b>

en: <b>Total size of files:</b>
fi: <b>Tiedostojen yhteiskoko:</b>

en: <b>Size on disk:</b>
fi: <b>Koko levyllä:</b>

en: <b>Last modification:</b>
fi: <b>Viimeksi muokattu:</b>

en: <b>Last access:</b>
fi: <b>Viimeksi käytetty:</b>

en: <b>Last permissions change:</b>
fi: <b>Oikeuksia muutettu viimeksi:</b>

en: _General
fi: _Yleiset

en: <b>O_wner:</b>
fi: <b>_Omistaja:</b>

en: <b>G_roup:</b>
fi: <b>_Ryhmä:</b>

en: <b>_View content:</b>
fi: <b>_Näytä sisältö:</b>

en: <b>C_hange content:</b>
fi: <b>_Muuta sisältöä:</b>

en: <b>_Execute:</b>
fi: <b>_Suorita:</b>

en: <b>Special bits:</b>
fi: <b>Erityisbitit:</b>

en: Who can read content of the file/directory
fi: Kuka voi lukea tiedoston/kansion sisällön

en: Who can change content of the file/directory
fi: Kuka voi muokata tiedoston/kansion sisältöä

en: Who can execute the file or enter the directory
fi: Kuka voi suorittaa tiedoston tai katsoa kansion sisältöä

en: Special flags for file execution
fi: Tiedoston suorituksen erityisliput

en: Special flags for directory access
fi: Kansion käyttöoikeuksien erityisliput

en: <b>Access Control</b>
fi: <b>Käyttöoikeudet</b>

en: Hidden file
fi: Piilotiedosto

en: _Permissions
fi: _Oikeudet

en: None
fi: Ei mitään

[ctx: It is a directory access bit - 'sticky' - where only owner can delete a file from it]
en: Sticky
fi: Tahmea

en: Set GID
fi: Aseta GID

en: Sticky & set GID
fi: Tahmea ja aseta GID

[ctx: this is a file access mode bit, also known as 'suid']
en: Set UID
fi: Aseta UID

en: Set UID & GID
fi: Aseta UID ja GID

[ctx: this is a file access mode - only owner can access the file, for others access is denied]
en: Only owner
fi: Vain omistaja

en: Only owner and group
fi: Vain omistaja ja ryhmä

en: Anyone
fi: Kuka tahansa

en: Nobody
fi: Ei kukaan

en: Bytes
fi: Tavua

en: Choose Date
fi: Valitse päiväys

en: Choose a date from the following calendar
fi: Valitse päiväys kalenterista

en: Search Files
fi: Etsi tiedostoja

en: <b>File _Name Patterns:</b>
fi: <b>Tiedostonimikuviot:</b>

en: Pattern may be either POSIX shell pattern list (with ',' as separator) or POSIX regular expression.
fi: Lauseke voi olla lista POSIXin mukaisia shell -lausekkeita (joiden erottimena ’,’) tai POSIXin mukainen säännöllinen lauseke.

en: Case insensiti_ve
fi: _Merkkikoolla ei väliä

en: _Use regular expression
fi: Kä_ytä säännöllistä lauseketta

en: <b>Plac_es to Search:</b>
fi: <b>_Haettavat sijainnit</b>

en: _Search in sub directories
fi: Hae alihakemistoista

en: Search _hidden files
fi: Hae piilotettuja tiedostoja

en: Name/_Location
fi: Nimi/_Sijainti

en: <b>File Type</b>
fi: <b>Tiedostotyyppi</b>

en: Only search for files of following types:
fi: Hae vain seuraavan tyyppisiä tiedostoja:

en: Te_xt files
fi: _Tekstitiedostot

en: _Image files
fi: _Kuvatiedostot

en: _Audio files
fi: _Äänitiedostot

en: _Video files
fi: _Videotiedostot

en: _Documents
fi: _Asiakirjat

en: Folde_rs
fi: _Kansiot

en: Ot_her:
fi: _Muu:

en: Any valid content type can be entered here. Wildcard '*' is allowed at end of the type. Multiple types should be separated with ';'.
fi: Tähän voi syöttää minkä tahansa pätevän sisältötyypin. Jokerimerkkiä ’*’ voi käyttää sisältötyypin lopussa. Eri sisältötyypit erotetaan merkillä ’;’.

en: File _Type
fi: _Tiedostotyyppi:

en: <b>File Contain_s:</b>
fi: <b>Tie_dosto sisältää:</b>

en: C_ontent
fi: Sisältö

en: <b>File Size</b>
fi: <b>Tiedoston koko</b>

en: _Smaller than:
fi: Pienempi kuin:

en: _Bigger than:
fi: Suurempi kuin:

en: <b>Last Modified Time</b>
fi: <b>Viimeksi muokattu</b>

en: (None)
fi: (Ei mitään)

en: _Earlier than:
fi: Aiemmin kuin:

en: L_ater than:
fi: Myöhemmin kuin:

en: _Properties
fi: O_minaisuudet

en: <b>Web Browser</b>
fi: <b>WWW-selain</b>

en: The preferred Web Browser will be used to open hyperlinks.
fi: Oletus-WWW-selainta käytetään hyperlinkkien avaamiseen.

en: <b>Mail Client</b>
fi: <b>Sähköpostisovellus</b>

en: The preferred Mail Client will be used to compose emails when you click on e-mail addresses.
fi: Oletussähköpostisovellusta käytetään sähköpostien luomiseen kun napsautat sähköpostiosoitetta.

en: <b>Terminal Emulator</b>
fi: <b>Pääte</b>

en: Command line:
fi: Komentorivi:

en: System Applications
fi: Järjestelmäsovellukset

en: File Associations
fi: Tiedostosidokset

note: To: <Destination folder> ex. Copy file to..., Move file to...etc.
en: <b>To:</b>
fi: <b>Kohde:</b>

note: Preparing to do some file operation (Copy, Move, Delete...)
en: Preparing...
fi: Valmistellaan…

en: <b>Time remaining:</b>
fi: <b>Jäljellä oleva aika:</b>

en: <b>Errors occurred:</b>
fi: <b>Virheitä ilmaantui:</b>

note: ---- GFile implementation ----
en: Operation not supported
fi: Toiminto ei ole tuettu

en: Invalid desktop entry file: '%s'
fi: Virheellinen työpöytäkäynnistin: ”%s”

en: Could not determine content type of file '%s' to launch it
fi: Tiedoston ”%s” tyyppiä ei voitu määrittää sen avaamiseksi

en: No default application is set to launch URIs %s://
fi: URI:lle%s:// ei ole asetettu oletussovellusta

en: Cannot set working directory to '%s': %s
fi: Työhakemistoksi ei voi asettaa ”%s”: %s

en: No default application is set for MIME type %s
fi: MIME-tyypille %s ei ole asetettu oletussovellusta

en: Devices
fi: Laitteet

en: Network
fi: Verkko

en: Trash Can
fi: Roskakori

en: shortcut to URI
fi: pikanäppäin URI:in

en: fm_template_create_file: invalid argument
fi: fm_template_create_file: argumentti ei kelpaa

en: No terminal emulator is set in libfm config
fi: Pääte-emulaattoria ei ole asetettu libfm:n asetuksissa

en: Invalid description of thumbnailer application
fi: Virheellinen esikatselukuvasovelluksen kuvaus

en: kB
fi: kt

en: %u byte | %u bytes
fi[0]: %u tavu
fi[1]: %u tavua

en: The URI subpath '%s' contains invalid escaped characters
fi: URI:n ”%s” alipolku sisältää virheellisesti suojattuja merkkejä

en: Duplicate handler for tag <%s>
fi: Toinen samanlainen käsittelijä tagilla <%s>

en: Failed to parse '%-.*s', which should have been a digit inside a character reference (&#234; for example) - perhaps the digit is too large
fi: Merkkijonon ”%-.*s” piti olla luku merkkiviitteen sisällä (esim. &#234;), mutta sen jäsentäminen epäonnistui - ehkä luku on liian suuri

en: Character reference did not end with a semicolon; most likely you used an ampersand character without intending to start an entity - escape ampersand as &amp;
fi: Merkkiviite ei päättynyt puolipisteeseen; todennäköisesti käytit &-merkkiä aikomatta aloittaa entiteettiä - käytä merkintää &amp;

en: Character reference '%-.*s' does not encode a permitted character
fi: Merkkiviite ”%-.*s” ei ole sallitun merkin koodaus

en: Empty entity '&;' seen; valid entities are: &amp; &quot; &lt; &gt; &apos;
fi: Havaittu tyhjä entiteetti ”&;”; kelvolliset ovat: &amp; &quot; &lt; &gt; &apos;

en: Entity name '%-.*s' is not known
fi: Entiteetin nimi ”%-.*s” on tuntematon

en: Entity did not end with a semicolon; most likely you used an ampersand character without intending to start an entity - escape ampersand as &amp;
fi: Entiteetti ei päättynyt puolipisteeseen; todennäköisesti käytit &-merkkiä aikomatta aloittaa entiteettiä - käytä merkintää &amp;

en: Space isn't allowed in the close tag
fi: Välilyönti ei ole sallittu sulkevassa tagissa

en: Element '%s' was closed but no element was opened
fi: Elementti ”%s” on suljettu, mutta elementtiä ei ole avattu

en: Element '%s' was closed but the currently open element is '%s'
fi: Elementti ”%s” on suljettu, mutta tällä hetkellä on avoinna elementti ”%s”

en: Invalid char '%c' at start of attribute value
fi: Epäkelpo merkki ”%c” attribuutin arvon alussa

en: Invalid char '%c' at end of attribute value, expected '%c'
fi: Epäkelpo merkki ”%c” attribuutin arvon lopussa, odotettiin ”%c”

en: Document ended unexpectedly
fi: Asiakirja loppui odottamattomasti

en: Document was empty or contained only whitespace
fi: Asiakirja oli tyhjä tai sisälsi vain tyhjiä merkkejä

en: fm_xml_file_to_data: XML data error
fi: fm_xml_file_to_data: XML-tietovirhe

en: Customize
fi: Mukauta

en: <b>Select an application to open "%s" files</b>
fi: <b>Valitse ohjelma ”%s”-tiedostojen avaamiseksi</b>

en: Installed Applications
fi: Asennetut sovellukset

en: <No subfolders>
fi: <Ei alikansioita>

en: Loading...
fi: Ladataan…

en: Shows tree of directories in sidebar
fi: Näyttää kansiopuun sivupalkissa

en: _Cancel
fi: _Peru

en: C_opy Here
fi: _Kopioi tähän

en: _Move Here
fi: _Siirrä tähän

note: Note to translators: Link in not noun but verb here
en: _Link Here
fi: _Linkitä tähän

en: XDirectSave failed.
fi: XDirectSave epäonnistui.

en: _Open
fi: _Avaa

en: Open _With...
fi: Avaa _sovelluksella…

en: Open _With
fi: Avaa _sovelluksella

en: Copy Pa_th(s)
fi: Kopioi p_olku/polut

en: H_ide
fi: _Piilota

en: Unh_ide
fi: _Näytä

en: _Add to Bookmarks
fi: _Lisää kirjanmerkkeihin

en: _Rename...
fi: _Nimeä uudelleen…

en: Co_mpress...
fi: _Pakkaa…

en: Extract _Here
fi: Pura _tänne

en: E_xtract To...
fi: P_ura kansioon…

en: Prop_erties
fi: Tiedoston _ominaisuudet

note: Note to translators: Trash in not noun but verb here
en: Move to _Trash
fi: Siirrä _roskakoriin

en: Your bookmarks already have a bookmark for this folder.
fi: Tämä kansio on jo kirjanmerkeissä.

en: Image files
fi: Kuvatiedostot

en: byte | bytes
fi[0]: tavu
fi[1]: tavua

en: scanning... %d
fi: tutkitaan… %d

en: Please enter a valid user name or numeric id.
fi: Anna kelvollinen käyttäjänimi tai numeerinen id.

en: Please enter a valid group name or numeric id.
fi: Anna kelvollinen ryhmänimi tai numeerinen id.

note: FIXME: may special bits and exec flags still be messed up?
en: Do you want to recursively apply these changes to all files and sub-folders?
fi: Hyväksytäänkö nämä muutokset rekursiivisesti kaikkiin tiedostoihin ja alihakemistoihin?

en: Hide or unhide the file
fi: Piilota tai näytä tiedosto

en: This file is hidden because its name starts with a dot ('.').
fi: Tämä tiedosto on piilotettu, koska sen nimi alkaa pisteellä (”.”).

en: Files on this system are hidden if their name starts with a dot ('.'). Hit <Ctrl+H> to toggle displaying hidden files.
fi: Tämän tiedostojärjestelmän tiedostot ovat piilotettuja, jos niiden nimi alkaa pisteellä (”.”). Paina <Ctrl+H> näyttääksesi tai piilottaaksesi ne.

en: scanning...
fi: tutkitaan…

en: <b>_Access content:</b>
fi: <b>Käytä _sisältöä:</b>

en: Files of different types
fi: Erityyppiset tiedostot

en: <b>File:</b>
fi: <b>Tiedosto:</b>

en: Multiple files
fi: Useita tiedostoja

note: columns visible to the users
en: Name
fi: Nimi

en: Description
fi: Kuvaus

en: Size
fi: Koko

en: Permissions
fi: Oikeudet

en: Owner
fi: Omistaja

en: Modified
fi: Muokattu

en: Location
fi: Sijainti

en: Extension
fi: Pääte

en: Create _New...
fi: Luo _uusi…

en: Folder
fi: Hakemisto

en: Empty File
fi: Tyhjä tiedosto

en: _Invert Selection
fi: _Käännä valinta

en: _Sort Files
fi: _Järjestä tiedostot

en: _Rename Folder...
fi: _Nimeä kansio uudestaan…

en: Folder Prop_erties
fi: _Kansion ominaisuudet

en: Show _Hidden
fi: Näytä p_iilotetut

note: Note to translators: "Mingle..." means "Do not put folders before files" but make the translation as short as possible, please!
en: Mingle _Files and Folders
fi: _Sekoita tiedostot ja kansiot

en: _Ignore Name Case
fi: _Älä huomioi nimen kirjainkokoa

en: By _Name
fi: _Nimi

en: By _Modification Time
fi: _Muokkausajankohta

en: By _Size
fi: _Koko

en: By File _Type
fi: Ti_edostotyyppi

en: Enter a name for the newly created folder:
fi: Anna nimi luodulle hakemistolle:

en: Creating New Folder
fi: Luodaan uusi kansio

en: Enter a name for empty file:
fi: Anna tyhjän tiedoston nimi:

en: Creating ...
fi: Luodaan…

en: New
fi: Uusi

en: Enter a name for the new %s:
fi: Anna nimi uudelle %s:lle:

en: Creating %s
fi: Luodaan %s

en: _Run default application on file after creation
fi: _Suorita oletusohjelma tiedoston luonnin jälkeen

en: This text file '%s' seems to be an executable script.
    What do you want to do with it?
fi: Tämä tekstitiedosto "%s" vaikuttasi suoritettavalta skriptiltä.
    Mitä tahdot tehdä sille?

en: This file '%s' is executable. Do you want to execute it?
fi: Tämä tiedosto "%s" on suoritettava. Tahdotko suorittaa sen?

note: show error if no paths are added
en: No folders are specified.
fi: Kansioita ei ole määritelty.

en: Select Folder
fi: Valitse kansio

note: g_message("(!) %s", msg);
en: Error
fi: Virhe

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Question
fi: Kysymys

en: Only system administrators have the permission to do this.
fi: Vain järjestelmän pääkäyttäjällä on oikeudet tehdä tämä.

en: Do you want to move the file '%s' to trash can?
fi: Siirretäänkö tiedosto ”%s” roskakoriin?

en: Do you want to move the %d selected file to trash can? | Do you want to move the %d selected files to trash can?
fi[0]: Siirretäänkö %d valittu tiedosto roskakoriin?
fi[1]: Siirretäänkö %d valittua tiedostoa roskakoriin?

en: Do you want to delete the file '%s'?
fi: Poistetaanko tiedosto ”%s”?

en: Do you want to delete the %d selected file? | Do you want to delete the %d selected files?
fi[0]: Poistetaanko %d valittu tiedosto?
fi[1]: Poistetaanko %d valittua tiedostoa?

en: Rename File
fi: Nimeä tiedosto uudelleen

en: Please enter a new name:
fi: Anna uusi nimi:

en: Are you sure you want to empty the trash can?
fi: Tyhjennetäänkö roskakori?

en: Pa_ste and Go
fi: _Liitä ja siirry

en: Folder location bar
fi: Kansiosijaintipalkki

en: Home Folder
fi: Kotikansio

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Applications
fi: Sovellukset

en: Filesystem Root
fi: Tiedostojärjestelmän juuri

en: _Mount Volume
fi: _Liitä taltio

en: _Unmount Volume
fi: _Irrota taltio

en: _Eject Removable Media
fi: _Irrota poistettava laite

en: _Format Volume
fi: _Alusta taltio

en: _Rename Bookmark Item
fi: Nimeä kirjanmerkki _uudelleen

en: Re_move from Bookmarks
fi: _Poista kirjanmerkeistä

en: Move Bookmark _Up
fi: Siirrä kirjanmerkkiä _ylös

en: Move Bookmark _Down
fi: Siirrä kirjanmerkkiä _alas

en: _Empty Trash Can
fi: Tyhjennä _roskakori

en: Shows list of common places, devices, and bookmarks in sidebar
fi: Näyttää yleiset sijainnit, laitteet ja kirjanmerkit sivupalkissa

en: Rename Bookmark Item
fi: Nimeä kirjanmerkki uudelleen

en: Enter a new name:
fi: Anna uusi nimi:

en: Type: %s
    Size: %s
    Modified: %s
fi: Tyyppi: %s
    Koko: %s
    Muokattu: %s

en: Type: %s
    Modified: %s
fi: Tyyppi: %s
    Muokattu: %s

en: Cancelled
fi: Peruutettu

en: <b>The file operation was completed with errors.</b>
fi: <b>Tiedosto-operaatio suoritettiin loppuun, mutta virheitä ilmaantui.</b>

en: Finished
fi: Valmis

en: Some files cannot be moved to trash can because the underlying file systems don't support this operation.
    Do you want to delete them instead?
fi: Joitain tiedostoja ei voida siirtää roskakoriin, koska käytettävät tiedostojärjestelmät eivät tue tätä toimenpidettä.
    Poistetaanko tiedostot?

en: _Pause
fi: _Tauko

en: _Resume
fi: _Jatka

note: translators: it is part of "Moving files:" or "Moving xxx.txt"
en: Moving
fi: Siirretään

note: translators: it is part of "Copying files:" or "Copying xxx.txt"
en: Copying
fi: Kopioidaan

note: translators: it is part of "Trashing files:" or "Trashing xxx.txt"
en: Trashing
fi: Siirretään roskakoriin

note: translators: it is part of "Deleting files:" or "Deleting xxx.txt"
en: Deleting
fi: Poistetaan

note: translators: it is part of "Creating link /path/xxx.txt"
en: Creating link
fi: Luodaan linkki

note: translators: 'In:' string is followed by destination folder path
en: <b>In:</b>
fi: <b>Kohde:</b>

en: Creating links to files
fi: Luodaan linkkejä tiedostoihin

note: translators: it is part of "Changing attributes of xxx.txt"
en: Changing attributes of
fi: Muutetaan määritteitä:

en: Changing attributes of files
fi: Muutetaan tiedostojen määritteitä

note: translators: it is part of "Restoring files:" or "Restoring xxx.txt"
en: Restoring
fi: Palautetaan

note: note to translators: resulting string is such as "Deleting files"
en: %s files
fi: %s tiedostoja

en: <b>File operation is in progress...</b>
fi: <b>Tiedosto-operaatio on käynnissä…</b>

note: note to translators: resulting string is such as "Deleting file"
en: <b>%s file:</b>
fi: <b>%s tiedosto:</b>

note: note to translators: resulting string is such as "Deleting files"
en: <b>%s files:</b>
fi: <b>%s tiedostoja:</b>

en: _Off
fi: P_ois päältä

en: _Places
fi: _Sijainnit

en: _Directory Tree
fi: _Hakemistopuu

en: _Remote
fi: _Verkko

en: Places
fi: Kirjanmerkit

en: Directory Tree
fi: Hakemistopuu

en: View of folder contents
fi: Näkymä kansion sisällöstä

en: _Hide %s
fi: _Piilota %s

en: _Move Left
fi: _Siirrä vasemmalle

en: Move _Right
fi: Siirrä _oikealle

en: Show %s
fi: Näytä %s

en: _Forget Width
fi: _Unohda leveys

en: _Icon View
fi: Ku_vakenäkymä

en: _Compact View
fi: _Tiivis näkymä

en: _Thumbnail View
fi: _Pienoiskuvanäkymä

en: Detailed _List View
fi: Yksityiskohtainen _listanäkymä

en: Changes active tab
fi: Vaihtaa aktiivista välilehteä

en: The specified directory '%s' is not valid
fi: Annettu hakemisto ”%s” ei ole kelvollinen

en: Cannot access destination file
fi: Kohdetiedostoon ei päästä käsiksi

en: Cannot create a link on non-native filesystem
fi: Ei voida luoda linkkiä vieraalla tiedostojärjestelmällä

en: Cannot untrash file '%s': original path not known
fi: Ei voida palauttaa tiedostoa ”%s”: alkuperäinen sijainti ei ole tiedossa

en: Source and destination are the same.
fi: Lähde ja kohde ovat samat.

en: Cannot move a folder into its sub folder
fi: Kansiota ei voi siirtää sen omaan alikansioon

en: Cannot copy a folder into its sub folder
fi: Kansiota ei voi kopioida sen omaan alikansioon

en: Destination is a sub folder of source
fi: Kohde on lähteen alikansio

en: Cannot copy file '%s': not supported
fi: Ei voida kopioida tiedostoa ”%s”: ei tuettu

en: Setting display name can be done only for single file
fi: Näyttönimen voi asettaa vain yhdelle tiedostolle

en: Setting target can be done only for single file
fi: Kohteen voi asettaa vain yhdelle tiedostolle

en: XML file '%s' error (%d:%d):
fi: XML-tiedoston ”%s” virhe (%d:%d):

en: XML file doesn't contain Applications root
fi: XML-tiedostossa ei ole Appliactions-juurta

en: Cannot create XML definition for '%s'
fi: XML-määritelmää kohdetta ”%s” varten ei voida luoda

en: Menu path '%s' already exists
fi: Valikkopolku ”%s” on jo olemassa

en: Menu cache error
fi: Valikon välimuistin virhe

en: Invalid menu directory
fi: Virheellinen valikkokansio

en: Menu item name cannot be empty
fi: Valikon kohteen nimi ei voi olla tyhjä

en: Invalid menu directory '%s'
fi: Virheellinen valikkokansio ”%s”

en: Invalid menu item
fi: Virheellinen valikon kohde

en: The menu item '%s' doesn't have appropriate entry file
fi: Valikon kohteella ”%s” ei ole kirjaustiedostoa

en: Change hidden status isn't supported for menu directory
fi: Valikon kansion näkyvyysasetuksen muuttaminen ei ole tuettu

en: Setting attribute '%s' not supported
fi: Ominaisuuden ”%s” asettaminen ei ole tuettu

en: Invalid value for attribute '%s'
fi: Virheellinen arvo ominaisuudelle ”%s”

en: The '%s' is a menu directory
fi: ”%s” on valikkokansio

en: The '%s' isn't a menu item
fi: ”%s” ei ole valikkokohde

en: The '%s' entry file is broken
fi: Tiedosto ”%s” on rikki

en: Cannot create menu item '%s'
fi: Ei voida luoda valikkokohdetta ”%s”

en: Name of menu directory should not end with ".desktop"
fi: Valikkokansion nimen ei pitäisi päättyä merkkijonoon ”.desktop”

en: Invalid operation with menu root
fi: Virheellinen valikon juuren operaatio

en: Invalid destination
fi: Virheellinen kohde

en: FmMenuVFileMonitor: folder '%s' not found in menu cache
fi: FmMenuVFileMonitor: kansiota ”%s” ei löytynyt valikkovälimuistista

note: FIXME: need name to be converted to UTF-8?
en: Search
fi: Etsi

en: Search Results
fi: Hakutulokset

en: Choose Executable File
fi: Valitse suoritettava tiedosto

en: Executable files
fi: Suoritettavat tiedostot

en: <b>Co_mmand:</b>
fi: <b>_Komento:</b>

en: Command to execute when the application icon is activated
fi: Sovelluksen kuvaketta napsautettaessa suoritettava komento

en: <b>D_escription:</b>
fi: <b>_Kuvaus:</b>

en: Generic name of the application
fi: Sovelluksen yleinen nimi

en: <b>_Working directory:</b>
fi: <b>_Työhakemisto:</b>

en: The working directory to run the program in
fi: Työhakemisto, jossa ohjelma suoritetaan

en: <b>_Tooltip:</b>
fi: <b>T_yökaluvihje:</b>

en: Tooltip to show on application
fi: Sovelluksella näytettävä työkaluvihje

note: TODO: handle "TryExec" field ? row 7: "StartupNotify" GtkCheckButton
en: _Use startup notification
fi: Käytä _käynnistysilmaisinta

en: _Desktop Entry
fi: _Työpöytäkäynnistin

en: _Restore
fi: _Palauta

en: Restore trashed files to original paths
fi: Palauta roskakorin tiedostot alkuperäisiin sijainteihin

en: source file name or desktop id
fi: lähdetiedoston nimi tai työpöydän tunniste

en: SOURCE
fi: LÄHDE

en: result file name
fi: tulostiedoston nimi

en: RESULT
fi: TULOS

note: Translator: The word "blank" is used as an adjective, e.g. we are decsribing discs that are already blank
en: CD-ROM Disc
fi: CD-ROM-levy

en: Blank CD-ROM Disc
fi: Tyhjä CD-ROM-levy

en: CD-R Disc
fi: CD-R-levy

en: Blank CD-R Disc
fi: Tyhjä CD-R-levy

en: CD-RW Disc
fi: CD-RW-levy

en: Blank CD-RW Disc
fi: Tyhjä CD-RW-levy

en: DVD-ROM Disc
fi: DVD-ROM-levy

en: Blank DVD-ROM Disc
fi: Tyhjä DVD-ROM-levy

en: DVD-RW Disc
fi: DVD-RW-levy

en: Blank DVD-RW Disc
fi: Tyhjä DVD-RW-levy

en: DVD-RAM Disc
fi: DVD-RAM-levy

en: Blank DVD-RAM Disc
fi: Tyhjä DVD-RAM-levy

en: DVD+R Disc
fi: DVD+R-levy

en: Blank DVD+R Disc
fi: Tyhjä DVD+R-levy

en: DVD+RW Disc
fi: DVD+RW-levy

en: Blank DVD+RW Disc
fi: Tyhjä DVD+RW-levy

en: DVD+R DL Disc
fi: DVD+R DL-levy

en: Blank DVD+R DL Disc
fi: Tyhjä DVD+R DL-levy

en: DVD+RW DL Disc
fi: DVD+RW DL-levy

en: Blank DVD+RW DL Disc
fi: Tyhjä DVD+RW DL-levy

en: Blu-Ray Disc
fi: Blu-Ray-levy

en: Blank Blu-Ray Disc
fi: Tyhjä Blu-ray-levy

en: Blu-Ray R Disc
fi: Blu-Ray R-levy

en: Blank Blu-Ray R Disc
fi: Tyhjä Blu-Ray R-levy

en: Blu-Ray RW Disc
fi: Blu-Ray RW-levy

en: Blank Blu-Ray RW Disc
fi: Tyhjä Blu-ray RW-levy

en: HD DVD Disc
fi: HD DVD-levy

en: Blank HD DVD Disc
fi: Tyhjä HD DVD-levy

en: HD DVD-R Disc
fi: HD DVD-R-levy

en: Blank HD DVD-R Disc
fi: Tyhjä HD DVD-R-levy

en: HD DVD-RW Disc
fi: HD DVD-RW-levy

en: Blank HD DVD-RW Disc
fi: Tyhjä HD DVD-RW-levy

en: MO Disc
fi: MO-levy

en: Blank MO Disc
fi: Tyhjä MO-levy

en: MRW Disc
fi: MRW-levy

en: Blank MRW Disc
fi: Tyhjä MRW-levy

en: MRW/W Disc
fi: MRW/W-levy

en: Blank MRW/W Disc
fi: Tyhjä MRW/W-levy

en: Blank Optical Disc
fi: Tyhjä optinen levy

en: Optical Disc
fi: Optinen levy
