LibFM 1.2 - en to it translation catalogue (371 entries)

en: Preferred Applications
it: Applicazioni preferite

en: Select applications called on click on Web link or e-mail address
it: Scegli le applicazioni eseguite al clic su un collegamento Web o un indirizzo e-mail

en: Shortcut Editor
it: Modifica le scorciatorie

en: Create new or change existing desktop entry
it: Crea un elemento del desktop o modifica uno esistente

en: Choose Application
it: Scegli una applicazione

en: Use selected application to open files
it: Utilizza l'applicazione selezionata per aprire i file

en: _Installed Applications
it: Applicazioni _installate

en: <b>C_ommand line to execute:</b>
it: <b>Riga di c_omando da eseguire:</b>

en: _Browse...
it: S_foglia...

note: row 1: "Terminal" GtkCheckButton
en: _Execute in terminal emulator
it: _Esegui nell'emulatore di terminale

note: row 2: "X-KeepTerminal" GtkCheckButton
en: _Keep terminal window open after command execution
it: _Tenere aperta la finestra del terminale dopo l'esecuzione del comando

en: <b>These special codes can be used in the command line:</b>
      <b>%f</b>: Represents a single file name
      <b>%F</b>: Represents multiple file names
      <b>%u</b>: Represents a single URI of the file
      <b>%U</b>: Represents multiple URIs
it: <b>Questi codici speciali possono essere usati nella riga di comando:</b>
      <b>%f</b>: Rappresenta un singolo nome di file
      <b>%F</b>: Rappresenta nomi di file multipli
      <b>%u</b>: Rappresenta un singolo URI di file
      <b>%U</b>: Rappresenta URI multipli

en: <b>_Application name (optional, set it to keep association)</b>
it: <b>Nome dell'_applicazione (opzionale, impostarlo per mantenere l'associazione)</b>

en: Execute custom command line to open files
it: Esegui la riga di comando personalizzata per aprire i file

en: C_ustom Command Line
it: Riga di comando personali_zzata

en: _Set selected application as default action for this file type
it: Impo_sta l'applicazione selezionata come azione predefinita per questo tipo di file

en: Confirm File Replacing
it: Conferma sostituzione file

en: _Skip
it: S_alta

en: _Rename
it: _Rinomina

en: _Overwrite
it: _Sovrascrivi

en: <b>There is already a file with the same name in this location.</b>
    
    Do you want to replace the existing file
it: <b>Esiste già un file con lo stesso nome in questa posizione.</b>
    
    Vuoi sovrascrivere il file esistente

en: with the following file?
it: con il seguente file?

en: _File name:
it: Nome _file:

en: _Apply this option to all existing files
it: _Applica questa opzione a tutti i file esistenti

en: Choose An Icon...
it: Scegli un'icona...

note: genitive case is here: Choose icon from: ...
en: system icon theme
it: tema icone di sistema

note: genitive case is here: Choose icon from: ...
en: image files
it: file immagine

en: <b>Choose icon from:</b>
it: <b>Scegli un'icona da::</b>

en: Execute File
it: Esegui file

en: Execute in _Terminal
it: Esegui nel _terminale

en: File Properties
it: Proprietà del file

en: Icon of the file in folder view
it: Icona del file in visualizzazione cartella

en: <b>_Name:</b>
it: <b>_Nome:</b>

en: <b>Location:</b>
it: <b>Posizione:</b>

en: <b>Target file:</b>
it: <b>File destinazione:</b>

en: <b>File type:</b>
it: <b>Tipo file:</b>

en: <b>Open _with:</b>
it: <b>Apri _con:</b>

en: Select the application used to open files of this type
it: Seleziona l'applicazione utilizzata per aprire i file di questo tipo

en: <b>Total count of files:</b>
it: <b>Conteggio totale file:</b>

en: <b>Total size of files:</b>
it: <b>Dimensione totale file:</b>

en: <b>Size on disk:</b>
it: <b>Dimensione su disco:</b>

en: <b>Last modification:</b>
it: <b>Ultima modifica:</b>

en: <b>Last access:</b>
it: <b>Ultimo accesso:</b>

en: <b>Last permissions change:</b>
it: <b>Ultima modifica dei permessi:</b>

en: _General
it: _Generale

en: <b>O_wner:</b>
it: <b>_Proprietario:</b>

en: <b>G_roup:</b>
it: <b>G_ruppo:</b>

en: <b>_View content:</b>
it: <b>_Visualizzazione contenuto:</b>

en: <b>C_hange content:</b>
it: <b>_Modifica contenuto:</b>

en: <b>_Execute:</b>
it: <b>_Esecuzione:</b>

en: <b>Special bits:</b>
it: <b>Bit speciali:</b>

en: Who can read content of the file/directory
it: Chi può leggere il contenuto del file/directory

en: Who can change content of the file/directory
it: Chi può modificare il contenuto del file/directory

en: Who can execute the file or enter the directory
it: Chi può eseguire il file o entrare nella directory

en: Special flags for file execution
it: Flag speciali per l'esecuzione del file

en: Special flags for directory access
it: Flag speciali per l'accesso alla directory

en: <b>Access Control</b>
it: <b>Controllo accesso</b>

en: Hidden file
it: File nascosto

en: _Permissions
it: _Permessi

en: None
it: Nessuno

en: Set GID
it: Imposta GID

en: Sticky & set GID
it: Sticky e imposta GID

[ctx: this is a file access mode bit, also known as 'suid']
en: Set UID
it: Imposta UID

en: Set UID & GID
it: Imposta UID e GID

[ctx: this is a file access mode - only owner can access the file, for others access is denied]
en: Only owner
it: Solo il proprietario

en: Only owner and group
it: Solo il proprietario e il gruppo

en: Anyone
it: Chiunque

en: Nobody
it: Nessuno

en: Bytes
it: Byte

en: Choose Date
it: Scegli una data

en: Choose a date from the following calendar
it: Scegli una data dal seguente calendario

en: Search Files
it: Cerca file

en: <b>File _Name Patterns:</b>
it: <b>Modelli di _nomi di file:</b>

en: Pattern may be either POSIX shell pattern list (with ',' as separator) or POSIX regular expression.
it: Il modello può essere un elenco di modelli POSIX per la shell (con «;» come separatore) o un'espressione regolare POSIX.

en: Case insensiti_ve
it: _Ignora MAIUSCOLE/minuscole

en: _Use regular expression
it: _Usa espressione regolare

en: <b>Plac_es to Search:</b>
it: <b>Posizioni in cui c_ercare:</b>

en: _Search in sub directories
it: Cerca nelle _sotto directory

en: Search _hidden files
it: Mo_stra file nascosti

en: Name/_Location
it: _Nome/Posizione

en: <b>File Type</b>
it: <b>Tipo di file</b>

en: Only search for files of following types:
it: Cerca solo file dei seguenti tipi:

en: Te_xt files
it: File di te_sto

en: _Image files
it: File _immagine

en: _Audio files
it: File _audio

en: _Video files
it: File _video

en: _Documents
it: _Documenti

en: Folde_rs
it: Ca_rtelle

en: Ot_her:
it: Altr_i:

en: Any valid content type can be entered here. Wildcard '*' is allowed at end of the type. Multiple types should be separated with ';'.
it: Si può inserire qualunque tipo di contenuto valido. Il metacarattere «*» è permesso alla fine del tipo. Tipi multipli devono essere separati da «;».

en: File _Type
it: _Tipo file

en: <b>File Contain_s:</b>
it: <b>Il file _contiene:</b>

en: C_ontent
it: C_ontenuto

en: <b>File Size</b>
it: <b>Dimensione file</b>

en: _Smaller than:
it: Più _piccolo di:

en: _Bigger than:
it: Più _grande di:

en: <b>Last Modified Time</b>
it: <b>Ultima modifica</b>

en: (None)
it: (Nessuno)

en: _Earlier than:
it: _Prima del:

en: L_ater than:
it: _Dopo il:

en: _Properties
it: _Proprietà

en: <b>Web Browser</b>
it: <b>Browser web</b>

en: The preferred Web Browser will be used to open hyperlinks.
it: Il browser web preferito sarà usato per aprire collegamenti ipertestuali.

en: <b>Mail Client</b>
it: <b>Client di posta</b>

en: The preferred Mail Client will be used to compose emails when you click on e-mail addresses.
it: Il client di posta preferito sarà usato per comporre email quando si fa clic su un indirizzo e-mail.

en: <b>Terminal Emulator</b>
it: <b>Emulatore di terminale</b>

en: Command line:
it: Riga di comando:

en: System Applications
it: Applicazioni di sistema

en: File Associations
it: Associazioni dei file

note: To: <Destination folder> ex. Copy file to..., Move file to...etc.
en: <b>To:</b>
it: <b>In:</b>

note: Preparing to do some file operation (Copy, Move, Delete...)
en: Preparing...
it: In preparazione...

en: <b>Time remaining:</b>
it: <b>Tempo restante:</b>

en: <b>Errors occurred:</b>
it: <b>Sono occorsi alcuni errori:</b>

note: ---- GFile implementation ----
en: Operation not supported
it: Operazione non supportata

en: Invalid desktop entry file: '%s'
it: File entrata desktop non valido: «%s»

en: Could not determine content type of file '%s' to launch it
it: Impossibile determinare il tipo di contenuto del file «%s» per lanciarlo

en: No default application is set to launch URIs %s://
it: Nessuna applicazione predefinita è impostata per lanciare gli URI %s://

en: Cannot set working directory to '%s': %s
it: Impossibile impostare la directory di lavoro a «%s»: %s

en: No default application is set for MIME type %s
it: Nessuna applicazione predefinita è impostata per il tipo di MIME %s

en: Devices
it: Dispositivi

en: Network
it: Rete

en: Trash Can
it: Cestino

en: shortcut to URI
it: scorciatoia per URI

en: fm_template_create_file: invalid argument
it: fm_template_create_file: argomento non valido

en: No terminal emulator is set in libfm config
it: Nessun emulatore di terminale è impostato nella configurazione di libfm

en: Invalid description of thumbnailer application
it: Descrizione dell'applicazione per le miniature non valida

en: The URI subpath '%s' contains invalid escaped characters
it: Il subpath dell'URI «%s» contiene caratteri di escape non validi

en: Duplicate handler for tag <%s>
it: Gestore duplicato per il tag <%s>

en: Failed to parse '%-.*s', which should have been a digit inside a character reference (&#234; for example) - perhaps the digit is too large
it: Analisi di «%-.*s» non riuscita: dovrebbe presentare un numero all'interno di un riferimento a carattere (es. &#234;), forse il numero è troppo grande

en: Character reference did not end with a semicolon; most likely you used an ampersand character without intending to start an entity - escape ampersand as &amp;
it: Il riferimento a carattere non termina con un punto e virgola; probabilmente è stato utilizzato un carattere "e commerciale" senza l'intenzione di iniziare una nuova entità. In tal caso ricorrere a &amp;

en: Character reference '%-.*s' does not encode a permitted character
it: Il riferimento a carattere '%-.*s' non codifica un carattere permesso

en: Empty entity '&;' seen; valid entities are: &amp; &quot; &lt; &gt; &apos;
it: Rilevata entità vuota «&;»; sono entità valide: &amp; &quot; &lt; &gt; &apos;

en: Entity name '%-.*s' is not known
it: Il nome di entità «%-.*s» è sconosciuto

en: Entity did not end with a semicolon; most likely you used an ampersand character without intending to start an entity - escape ampersand as &amp;
it: L'entità non termina con un punto e virgola; probabilmente è stato utilizzato un carattere "e commerciale" senza l'intento di iniziare una entità. In tal caso ricorrere a &amp;

en: Space isn't allowed in the close tag
it: Non sono permessi spazi nel tag di chiusura

en: Element '%s' was closed but no element was opened
it: L'elemento «%s» è stato chiuso ma nessun elemento era aperto

en: Element '%s' was closed but the currently open element is '%s'
it: L'elemento «%s» è stato chiuso ma l'elemento attualmente aperto è «%s»

en: Invalid char '%c' at start of attribute value
it: Carattere «%c» non valido all'inizio del valore di un attributo

en: Invalid char '%c' at end of attribute value, expected '%c'
it: Carattere «%c» non valido alla fine del valore di un attributo, atteso «%c»

en: Document ended unexpectedly
it: Il documento è terminato inaspettatamente

en: Document was empty or contained only whitespace
it: Il documento era vuoto oppure conteneva unicamente spazi

en: fm_xml_file_to_data: XML data error
it: fm_xml_file_to_data: errore dati XML

en: Customize
it: Personalizza

en: <b>Select an application to open "%s" files</b>
it: <b>Scegliere un'applicazione per aprire i file «%s»</b>

en: Installed Applications
it: Applicazioni installate

en: <No subfolders>
it: <Nessuna sottocartella>

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Shows tree of directories in sidebar
it: Mostra l'albero delle directory nel riquadro laterale

en: _Cancel
it: _Annulla

en: C_opy Here
it: C_opia qui

en: _Move Here
it: _Sposta qui

note: Note to translators: Link in not noun but verb here
en: _Link Here
it: Co_llega qui

en: XDirectSave failed.
it: XDirectSave fallito.

en: _Open
it: _Apri

en: Open _With...
it: Apri _con...

en: Open _With
it: Apri _con

en: Copy Pa_th(s)
it: Copia pe_rcorsi

en: H_ide
it: Nascon_di

en: Unh_ide
it: Mos_tra

en: _Add to Bookmarks
it: A_ggiungi ai segnalibri

en: _Rename...
it: _Rinomina...

en: Co_mpress...
it: Co_mprimi...

en: Extract _Here
it: Estrai _qui

en: E_xtract To...
it: E_strai in...

en: Prop_erties
it: Propri_età

note: Note to translators: Trash in not noun but verb here
en: Move to _Trash
it: Sposta nel ces_tino

en: Your bookmarks already have a bookmark for this folder.
it: Esiste già un segnalibro per questa cartella.

en: Image files
it: File _immagine

en: scanning... %d
it: scansione... %d

en: Please enter a valid user name or numeric id.
it: Digitare un nome utente o un id numerico valido.

en: Please enter a valid group name or numeric id.
it: Per favore digita un nome gruppo o id numerico valido.

note: FIXME: may special bits and exec flags still be messed up?
en: Do you want to recursively apply these changes to all files and sub-folders?
it: Applicare questi cambiamenti ricorsivamente a tutti i file e a tutte le sotto cartelle?

en: Hide or unhide the file
it: Nasconde o mostra il file

en: This file is hidden because its name starts with a dot ('.').
it: Questo file è nascosto perché il suo nome inizia con un punto («.»).

en: Files on this system are hidden if their name starts with a dot ('.'). Hit <Ctrl+H> to toggle displaying hidden files.
it: I file su questo sistema sono nascosti se il loro nome inizia con un punto («.»). Premere Ctrl+H per nascondere o mostrare i file nascosti.

en: scanning...
it: scansione...

en: <b>_Access content:</b>
it: <b>_Accesso al contenuto:</b>

en: Files of different types
it: File di diverso tipo

en: Multiple files
it: File multipli

note: columns visible to the users
en: Name
it: Nome

en: Description
it: Descrizione

en: Size
it: Dimensione

en: Permissions
it: Permessi

en: Owner
it: Proprietario

en: Modified
it: Modificato

en: Location
it: Posizione

en: Extension
it: Estensione

en: Create _New...
it: Crea _nuovo...

en: Folder
it: Cartella

en: Empty File
it: File vuoto

en: _Invert Selection
it: _Inverti selezione

en: _Sort Files
it: _Ordina file

en: _Rename Folder...
it: _Rinomina cartella...

en: Folder Prop_erties
it: Propri_età della cartella

en: Show _Hidden
it: Mostra _nascosti

note: Note to translators: "Mingle..." means "Do not put folders before files" but make the translation as short as possible, please!
en: Mingle _Files and Folders
it: Non dividere _file e cartelle

en: _Ignore Name Case
it: _Ignora MAIUSCOLE/minuscole

en: By _Name
it: Per _nome

en: By _Modification Time
it: Per data di _modifica

en: By _Size
it: Per dimen_sione

en: By File _Type
it: Per _tipo di file

en: Enter a name for the newly created folder:
it: Inserisci un nome per la cartella appena creata:

en: Creating New Folder
it: Creazione nuova cartella

en: Enter a name for empty file:
it: Inserire un nome per il file vuoto:

en: Creating ...
it: Creazione...

en: New
it: Nuovo

en: Enter a name for the new %s:
it: Inserire un nome per il nuovo %s:

en: Creating %s
it: Creazione di %s

en: _Run default application on file after creation
it: Esegui_re l'applicazione predefinita sul file dopo la creazione

en: This text file '%s' seems to be an executable script.
    What do you want to do with it?
it: Il file di testo '%s' sembra uno script eseguibile.
    Cosa vuoi fare?

en: This file '%s' is executable. Do you want to execute it?
it: Il file '%s' è eseguibile. Vuoi eseguirlo?

note: show error if no paths are added
en: No folders are specified.
it: Nessuna cartella specificata.

en: Select Folder
it: Seleziona una cartella

note: g_message("(!) %s", msg);
en: Error
it: Errore

en: Confirm
it: Conferma

en: Question
it: Domanda

en: Only system administrators have the permission to do this.
it: Solo l'amministratore del sistema ha il permesso di fare questo.

en: Do you want to move the file '%s' to trash can?
it: Spostare il file «%s» nel cestino?

en: Do you want to move the %d selected file to trash can? | Do you want to move the %d selected files to trash can?
it[0]: Spostare %d file selezionato nel cestino?
it[1]: Spostare %d file selezionati nel cestino?

en: Do you want to delete the file '%s'?
it: Eliminare il file «%s»?

en: Do you want to delete the %d selected file? | Do you want to delete the %d selected files?
it[0]: Eliminare %d file selezionato?
it[1]: Eliminare %d file selezionati?

en: Rename File
it: Rinomina file

en: Please enter a new name:
it: Per favore inserisci un nuovo nome:

en: Are you sure you want to empty the trash can?
it: Sei sicuro di voler svuotare il cestino?

en: Pa_ste and Go
it: Incolla e vi_sita

en: Folder location bar
it: Barra posizione cartella

en: Home Folder
it: Cartella Home

en: Desktop
it: Scrivania

en: Applications
it: Applicazioni

en: Filesystem Root
it: Radice del file system

en: _Mount Volume
it: _Monta volume

en: _Unmount Volume
it: Smonta vol_ume

en: _Eject Removable Media
it: _Espelli supporto rimovibile

en: _Format Volume
it: _Formatta volume

en: _Rename Bookmark Item
it: _Rinomina segnalibro

en: Re_move from Bookmarks
it: Ri_muovi dai segnalibri

en: Move Bookmark _Up
it: Sposta segnalibro s_u

en: Move Bookmark _Down
it: Sposta segnalibro _giù

en: _Empty Trash Can
it: Svuota c_estino

en: Shows list of common places, devices, and bookmarks in sidebar
it: Mostra l'elenco di posti, dispositivi e segnalibri nel riquadro laterale

en: Rename Bookmark Item
it: Rinomina segnalibro

en: Enter a new name:
it: Inserisci un nuovo nome:

en: Type: %s
    Size: %s
    Modified: %s
it: Tipo: %s
    Dimensione: %s
    Modificato: %s

en: Type: %s
    Modified: %s
it: Tipo: %s
    Modificato: %s

en: Cancelled
it: Annullato

en: <b>The file operation was completed with errors.</b>
it: <b>L'operazione sui file è stata completata con errori.</b>

en: Finished
it: Finito

en: Some files cannot be moved to trash can because the underlying file systems don't support this operation.
    Do you want to delete them instead?
it: Alcuni file non possono essere spostati nel cestino perché il file system su cui si trovano non supporta questa operazione.
    Vuoi invece eliminarli?

en: _Pause
it: _Pausa

en: _Resume
it: _Riprendi

note: translators: it is part of "Moving files:" or "Moving xxx.txt"
en: Moving
it: Spostamento

note: translators: it is part of "Copying files:" or "Copying xxx.txt"
en: Copying
it: Copia

note: translators: it is part of "Trashing files:" or "Trashing xxx.txt"
en: Trashing
it: Spostamento nel cestino

note: translators: it is part of "Deleting files:" or "Deleting xxx.txt"
en: Deleting
it: Eliminazione

note: translators: it is part of "Creating link /path/xxx.txt"
en: Creating link
it: Creazione collegamento

en: Creating links to files
it: Creazione collegamenti ai file

note: translators: it is part of "Changing attributes of xxx.txt"
en: Changing attributes of
it: Cambiamento attributi di

en: Changing attributes of files
it: Cambiamento attributi dei file

note: translators: it is part of "Restoring files:" or "Restoring xxx.txt"
en: Restoring
it: Ripristino

note: note to translators: resulting string is such as "Deleting files"
en: %s files
it: file %s

en: <b>File operation is in progress...</b>
it: <b>L'operazione sui file è in corso</b>

note: note to translators: resulting string is such as "Deleting files"
en: <b>%s files:</b>
it: <b>%s file:</b>

en: _Off
it: Spent_o

en: _Places
it: _Risorse

en: _Directory Tree
it: Albero _directory

en: _Remote
it: _Remoto

en: Places
it: Risorse

en: Directory Tree
it: Albero directory

en: View of folder contents
it: Vista dei contenuti della cartella

en: _Hide %s
it: _Nascondi %s

en: _Move Left
it: Sposta a _sinistra

en: Move _Right
it: Sposta a _destra

en: Show %s
it: Mostra %s

en: _Forget Width
it: _Dimentica larghezza

en: _Icon View
it: Vista _icone

en: _Compact View
it: Vista _compatta

en: _Thumbnail View
it: Vista minia_ture

en: Detailed _List View
it: Vista _lista dettagliata

en: Changes active tab
it: Cambia la linguetta attiva

en: The specified directory '%s' is not valid
it: La directory «%s» specificata non è valida

en: Cannot access destination file
it: Impossibile accedere al file di destinazione

en: Cannot create a link on non-native filesystem
it: Impossibile create un collegamento a un file system non nativo

en: Cannot untrash file '%s': original path not known
it: Impossibile ripristinare il file «%s» dal cestino: percorso originale sconosciuto

en: Source and destination are the same.
it: Sorgente e destinazione sono uguali.

en: Cannot move a folder into its sub folder
it: Impossibile spostare una cartella in una sua sotto cartella

en: Cannot copy a folder into its sub folder
it: Impossibile copiare una cartella in una sua sotto cartella

en: Destination is a sub folder of source
it: La destinazione è una sotto cartella della sorgente

en: Cannot copy file '%s': not supported
it: Impossibile copiare il file «%s»: non supportato

en: Setting display name can be done only for single file
it: L'impostazione del nome visualizzato può essere fatta solo per file singoli

en: Setting target can be done only for single file
it: L'impostazione della destinazione può essere fatta solo per file singoli

en: XML file '%s' error (%d:%d):
it: Errore nel file XML «%s»: (%d:%d):

en: XML file doesn't contain Applications root
it: Il file XML non contiene la radice «Applications»

en: Cannot create XML definition for '%s'
it: Impossibile creare la definizione XML per «%s»

en: Menu path '%s' already exists
it: Il percorso di menu «%s» esiste già

en: Menu cache error
it: Errore nella cache dei menu

en: Invalid menu directory
it: Directory del menu non valida

en: Menu item name cannot be empty
it: Il nome della voce di menu non può essere vuoto

en: Invalid menu directory '%s'
it: Directory di menu «%s» non valida

en: Invalid menu item
it: Voce di menu non valida

en: The menu item '%s' doesn't have appropriate entry file
it: La voce di menu «%s» non ha un elemento file appropriato

en: Change hidden status isn't supported for menu directory
it: Cambiamento dello stato nascosto non supportato per la directory menu

en: Setting attribute '%s' not supported
it: Impostazione dell'attributo «%s» non supportata

en: Invalid value for attribute '%s'
it: Valore non valido per l'attributo «%s»

en: The '%s' is a menu directory
it: «%s» non è una directory di menu

en: The '%s' isn't a menu item
it: «%s» non è una voce di menu

en: The '%s' entry file is broken
it: L'elemento file «%s» è danneggiato

en: Cannot create menu item '%s'
it: Impossibile creare la voce di menu «%s»

en: Name of menu directory should not end with ".desktop"
it: Il nome della directory di menu non deve finire con «.desktop»

en: Invalid operation with menu root
it: Operazione non valida con la radice del menu

en: Invalid destination
it: Destinazione non valida

en: FmMenuVFileMonitor: folder '%s' not found in menu cache
it: FmMenuVFileMonitor: cartella «%s» non trovata nella cache del menu

note: FIXME: need name to be converted to UTF-8?
en: Search
it: Cerca

en: Search Results
it: Risultati della ricerca

en: Choose Executable File
it: Scegli un file eseguibile

en: Executable files
it: File eseguibili

en: <b>Co_mmand:</b>
it: <b>Co_mando:</b>

en: Command to execute when the application icon is activated
it: Comando da eseguire quando l'icona dell'applicazione viene attivata

en: <b>D_escription:</b>
it: <b>D_escrizione:</b>

en: Generic name of the application
it: Nome generico dell'applicazione

en: <b>_Working directory:</b>
it: <b>_Directory corrente:</b>

en: The working directory to run the program in
it: La directory di lavoro in cui eseguire il programma

en: <b>_Tooltip:</b>
it: <b>Suggerimen_to:</b>

en: Tooltip to show on application
it: Suggerimento da mostrare sull'applicazione

note: TODO: handle "TryExec" field ? row 7: "StartupNotify" GtkCheckButton
en: _Use startup notification
it: _Usa notifica all'avvio

en: _Desktop Entry
it: _Elemento scrivania

en: _Restore
it: _Ripristina

en: Restore trashed files to original paths
it: Ripristina i file del cestino ai loro percorsi originali

en: source file name or desktop id
it: nome file sorgente o id del desktop

en: SOURCE
it: SORGENTE

en: result file name
it: nome file risultato

en: RESULT
it: RISULTATO

note: Translator: The word "blank" is used as an adjective, e.g. we are decsribing discs that are already blank
en: CD-ROM Disc
it: Disco CD-ROM

en: Blank CD-ROM Disc
it: Disco CD-ROM vuoto

en: CD-R Disc
it: Disco CD-R

en: Blank CD-R Disc
it: Disco CD-R vuoto

en: CD-RW Disc
it: Disco CD-RW

en: Blank CD-RW Disc
it: Disco CD-RW vuoto

en: DVD-ROM Disc
it: Disco DVD-ROM

en: Blank DVD-ROM Disc
it: Disco DVD-ROM vuoto

en: DVD-RW Disc
it: Disco DVD-RW

en: Blank DVD-RW Disc
it: Disco DVD-RW vuoto

en: DVD-RAM Disc
it: Disco DVD-RAM

en: Blank DVD-RAM Disc
it: Disco DVD-RAM vuoto

en: DVD+R Disc
it: Disco DVD+R

en: Blank DVD+R Disc
it: Disco DVD+R vuoto

en: DVD+RW Disc
it: Disco DVD+RW

en: Blank DVD+RW Disc
it: Disco DVD+RW vuoto

en: DVD+R DL Disc
it: Disco DVD+R DL

en: Blank DVD+R DL Disc
it: Disco DVD+R DL vuoto

en: DVD+RW DL Disc
it: Disco DVD+RW DL

en: Blank DVD+RW DL Disc
it: Disco DVD+RW DL vuoto

en: Blu-Ray Disc
it: Disco Blu-Ray

en: Blank Blu-Ray Disc
it: Disco Blu-Ray vuoto

en: Blu-Ray R Disc
it: Disco Blu-Ray R

en: Blank Blu-Ray R Disc
it: Disco Blu-Ray R vuoto

en: Blu-Ray RW Disc
it: Disco Blu-Ray RW

en: Blank Blu-Ray RW Disc
it: Disco Blu-Ray RW vuoto

en: HD DVD Disc
it: Disco HD DVD

en: Blank HD DVD Disc
it: Disco HD DVD vuoto

en: HD DVD-R Disc
it: Disco HD DVD-R

en: Blank HD DVD-R Disc
it: Disco HD DVD-R vuoto

en: HD DVD-RW Disc
it: Disco HD DVD-RW

en: Blank HD DVD-RW Disc
it: Disco HD DVD-RW vuoto

en: MO Disc
it: Disco MO

en: Blank MO Disc
it: Disco MO vuoto

en: MRW Disc
it: Disco MRW

en: Blank MRW Disc
it: Disco MRW vuoto

en: MRW/W Disc
it: Disco MRW/W

en: Blank MRW/W Disc
it: Disco MRW/W vuoto

en: Blank Optical Disc
it: Disco ottico vuoto

en: Optical Disc
it: Disco ottico
