libfm 1.2.0-alpha1 - en to ja translation catalogue (374 entries)

en: Preferred Applications
ja: 既定のアプリケーション

en: Select applications called on click on Web link or e-mail address
ja: Web のリンクや e-mail アドレスをクリックした時に呼ばれるアプリケーションを選択してください

en: Shortcut Editor
ja: ショートカット・エディタ

en: Create new or change existing desktop entry
ja: デスクトップ・エントリの新規作成、あるいは既存のを変更する

en: Choose Application
ja: アプリケーションの選択

en: Use selected application to open files
ja: 選択したアプリケーションでファイルを開く

en: _Installed Applications
ja: インストールされたアプリケーション(_I)

en: <b>C_ommand line to execute:</b>
ja: <b>実行するコマンドライン(_O):</b>

en: _Browse...
ja: ダイアログで選択(_B)

note: row 1: "Terminal" GtkCheckButton
en: _Execute in terminal emulator
ja: 端末エミュレータで実行する(_E)

note: row 2: "X-KeepTerminal" GtkCheckButton
en: _Keep terminal window open after command execution
ja: コマンドの実行が終わっても端末のウィンドウを開いておく(_K)

en: <b>These special codes can be used in the command line:</b>
      <b>%f</b>: Represents a single file name
      <b>%F</b>: Represents multiple file names
      <b>%u</b>: Represents a single URI of the file
      <b>%U</b>: Represents multiple URIs
ja: <b>以下の特別な記号がコマンドラインで使えます:</b>
      <b>%f</b>: 単一のファイル名を表す
      <b>%F</b>: 複数のファイル名を表す
      <b>%u</b>: 単一のファイルのURIを表す
      <b>%U</b>: 複数のURIを表す

en: <b>_Application name (optional, set it to keep association)</b>
ja: <b>アプリケーションの名前(_A) (オプション; 関連付けの保持に使う)</b>

en: Execute custom command line to open files
ja: コマンドラインを実行してファイルを開く

en: C_ustom Command Line
ja: コマンドラインを指定(_U)

en: _Set selected application as default action for this file type
ja: 選択したアプリケーションをこのファイルタイプのデフォルトのアクションとする(_S)

en: Confirm File Replacing
ja: ファイルを置き換えるときは確認する

en: _Skip
ja: スキップ(_S)

en: _Rename
ja: 別の名前で(_R)

en: _Overwrite
ja: 上書きする(_O)

en: <b>There is already a file with the same name in this location.</b>
    
    Do you want to replace the existing file
ja: <b>ここには同じ名前のファイルが既にあります。</b>
    
    ファイルを置き換えますか

en: with the following file?
ja: このファイルで置き換えますか?

en: _File name:
ja: ファイル名(_F):

en: _Apply this option to all existing files
ja: このオプションを既存のすべてのファイルに適用する(_A)

en: Choose An Icon...
ja: アイコンの選択

note: genitive case is here: Choose icon from: ...
en: system icon theme
ja: システムのアイコンテーマ

note: genitive case is here: Choose icon from: ...
en: image files
ja: 画像ファイル

en: <b>Choose icon from:</b>
ja: <b>アイコンを以下から選択:</b>

en: Execute File
ja: ファイルを実行する

en: Execute in _Terminal
ja: 端末で実行する(_T)

en: File Properties
ja: ファイルのプロパティ

en: Icon of the file in folder view
ja: フォルダ・ビューでファイルを表すアイコン

en: <b>_Name:</b>
ja: <b>名前(_N):</b>

en: <b>Location:</b>
ja: <b>場所:</b>

en: <b>Target file:</b>
ja: <b>リンク先:</b>

en: <b>File type:</b>
ja: <b>ファイルタイプ:</b>

en: <b>Open _with:</b>
ja: <b>開くアプリケーション(_W):</b>

en: Select the application used to open files of this type
ja: このタイプのファイルを開くアプリケーションを選んでください

en: <b>Total count of files:</b>
ja: <b>合計のファイル数:</b>

en: <b>Total size of files:</b>
ja: <b>ファイルの総サイズ:</b>

en: <b>Size on disk:</b>
ja: <b>ディスク上のサイズ:</b>

en: <b>Last modification:</b>
ja: <b>最終更新時刻:</b>

en: <b>Last access:</b>
ja: <b>最終アクセス時刻:</b>

en: <b>Last permissions change:</b>
ja: <b>最終パーミッション変更時刻:</b>

en: _General
ja: 一般(_G)

en: <b>O_wner:</b>
ja: <b>所有者(_W):</b>

en: <b>G_roup:</b>
ja: <b>グループ(_R):</b>

en: <b>_View content:</b>
ja: <b>内容の閲覧(_V):</b>

en: <b>C_hange content:</b>
ja: <b>内容の変更(_H):</b>

en: <b>_Execute:</b>
ja: <b>実行(_E):</b>

en: <b>Special bits:</b>
ja: <b>特別なビット:</b>

en: Who can read content of the file/directory
ja: 誰がファイル/ディレクトリを読むことができるか

en: Who can change content of the file/directory
ja: 誰がファイル/ディレクトリを変更することができるか

en: Who can execute the file or enter the directory
ja: 誰がファイルを実行、またはディレクトリに入ることができるか

en: Special flags for file execution
ja: ファイル実行の特別なフラグ

en: Special flags for directory access
ja: ディレクトリへのアクセスの特別なフラグ

en: <b>Access Control</b>
ja: <b>アクセス制御</b>

en: Hidden file
ja: 隠しファイル

en: _Permissions
ja: パーミッション(_P)

en: None
ja: なし

[ctx: It is a directory access bit - 'sticky' - where only owner can delete a file from it]
en: Sticky
ja: スティッキー

en: Sticky & set GID
ja: スティッキー & set GID

[ctx: this is a file access mode - only owner can access the file, for others access is denied]
en: Only owner
ja: 所有者のみ

en: Only owner and group
ja: 所有者とグループのみ

en: Anyone
ja: すべて

en: Nobody
ja: なし

en: Bytes
ja: バイト

en: Choose Date
ja: 日付を選んでください

en: Choose a date from the following calendar
ja: 以下のカレンダーから日付を選びます

en: Search Files
ja: ファイルの検索

en: <b>File _Name Patterns:</b>
ja: <b>ファイル名のパターン(_N):</b>

en: Pattern may be either POSIX shell pattern list (with ',' as separator) or POSIX regular expression.
ja: パターンには POSIX のシェルパターンのリスト(',' を区切りにします)、あるいは POSIX の正規表現が使えます。

en: Case insensiti_ve
ja: 大文字/小文字を区別しない(_V)

en: _Use regular expression
ja: 正規表現を使う(_U)

en: <b>Plac_es to Search:</b>
ja: <b>検索する場所(_E)</b>

en: _Search in sub directories
ja: サブディレクトリも探す(_S)

en: Search _hidden files
ja: 隠しファイルも探す(_H)

en: Name/_Location
ja: 名前/場所(_L)

en: <b>File Type</b>
ja: <b>ファイルタイプ</b>

en: Only search for files of following types:
ja: 以下のタイプのファイルのみを探す:

en: Te_xt files
ja: テキストファイル(_X)

en: _Image files
ja: 画像ファイル(_I)

en: _Audio files
ja: 音声ファイル(_A)

en: _Video files
ja: 動画ファイル(_V)

en: _Documents
ja: 文書(_D)

en: Folde_rs
ja: フォルダ(_R)

en: Ot_her:
ja: その他(_H):

en: Any valid content type can be entered here. Wildcard '*' is allowed at end of the type. Multiple types should be separated with ';'.
ja: 有効なコンテントタイプであれば何でも可能です。ワイルドカード '*' はタイプの末尾に使えます。複数のタイプは ';' で区切られます。

en: File _Type
ja: ファイルタイプ(_T)

en: <b>File Contain_s:</b>
ja: <b>…を含むファイル(_S):</b>

en: C_ontent
ja: 内容(_C)

en: <b>File Size</b>
ja: <b>ファイルサイズ</b>

en: _Smaller than:
ja: …より小さい（_S）:

en: _Bigger than:
ja: …より大きい（_B）:

en: <b>Last Modified Time</b>
ja: <b>最終更新時刻</b>

en: (None)
ja: (なし)

en: _Earlier than:
ja: …より以前（_E）:

en: L_ater than:
ja: …以後（_L）:

en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

en: <b>Web Browser</b>
ja: <b>ウェブブラウザ</b>

en: The preferred Web Browser will be used to open hyperlinks.
ja: 既定のウェブブラウザはハイパーリンクを開くのに使われます。

en: <b>Mail Client</b>
ja: <b>メール・クライアント</b>

en: The preferred Mail Client will be used to compose emails when you click on e-mail addresses.
ja: 既定のメール・クライアントはメールアドレスをクリックした際にメールを作成するのに使われます。

en: <b>Terminal Emulator</b>
ja: <b>端末エミュレータ</b>

en: Command line:
ja: コマンドライン:

en: System Applications
ja: システムのアプリケーション

en: File Associations
ja: ファイルの関連づけ

note: To: <Destination folder> ex. Copy file to..., Move file to...etc.
en: <b>To:</b>
ja: <b>送り先:</b>

note: Preparing to do some file operation (Copy, Move, Delete...)
en: Preparing...
ja: 準備中...

en: <b>Time remaining:</b>
ja: <b>残り時間:</b>

en: <b>Errors occurred:</b>
ja: <b>エラーが発生しました:</b>

note: ---- GFile implementation ----
en: Operation not supported
ja: サポートされていない動作

en: Invalid desktop entry file: '%s'
ja: 不正なデスクトップエントリ名 '%s'

en: Could not determine content type of file '%s' to launch it
ja: '%s' を立ち上げようとしましたが、そのコンテントタイプを決定できませんでした

en: No default application is set to launch URIs %s://
ja: URI %s:// を立ち上げようとしましたが、デフォルトのアプリケーションが設定されていません

en: Cannot set working directory to '%s': %s
ja: 作業ディレクトリを '%s' へ移動出来ませんでした: %s

en: No default application is set for MIME type %s
ja: MIME タイプ %s にデフォルトのアプリケーションが設定されていません

en: Devices
ja: デバイス

en: Network
ja: ネットワーク

en: Trash Can
ja: ゴミ箱

en: shortcut to URI
ja: URI のショートカット

en: fm_template_create_file: invalid argument
ja: fm_template_create_file: 不正な引数

en: No terminal emulator is set in libfm config
ja: libfm の設定に端末エミュレータが設定されていません

en: Invalid description of thumbnailer application
ja: サムネイル生成アプリケーションの記述が不正です

en: %u byte | %u bytes
ja[0]: %u バイト

en: The URI subpath '%s' contains invalid escaped characters
ja: URI '%s' の中に不正にエスケープされた文字が含まれています

en: Duplicate handler for tag <%s>
ja: タグ <%s> に対するハンドラを複製

en: Failed to parse '%-.*s', which should have been a digit inside a character reference (&#234; for example) - perhaps the digit is too large
ja: '%-.*s' をパースできません。文字参照の範囲内の数字でなければなりません (例: &#234;) 数字が大きすぎる可能性もあります

en: Character reference did not end with a semicolon; most likely you used an ampersand character without intending to start an entity - escape ampersand as &amp;
ja: 文字実体参照がセミコロンで終わっていません。意図せずに「＆」を含めたためではないでしょうか… '&amp;' のようにエスケープしてください

en: Character reference '%-.*s' does not encode a permitted character
ja: 文字実体参照 '%-.*s' が指す文字はここでは使用出来ません

en: Empty entity '&;' seen; valid entities are: &amp; &quot; &lt; &gt; &apos;
ja: 空の文字実体参照 '&;' があります。&amp; &quot; &lt; &gt; &apos; のいずれかだけが有効です。

en: Entity name '%-.*s' is not known
ja: 未知の文字実体参照 '%-.*s' があります

en: Entity did not end with a semicolon; most likely you used an ampersand character without intending to start an entity - escape ampersand as &amp;
ja: 文字実体参照がセミコロンで終わっていません。意図せずに 「＆」 を含めたためではないでしょうか… '&amp;' のようにエスケープしてください

en: Space isn't allowed in the close tag
ja: 終了タグには空白を含めてはいけません

en: Element '%s' was closed but no element was opened
ja: 要素 '%s' が閉じられていますが、それはまだ開かれていません

en: Element '%s' was closed but the currently open element is '%s'
ja: 要素 '%s' が閉じられていますが、開かれているのは '%s' です

en: Invalid char '%c' at start of attribute value
ja: 属性の値が不正な文字 '%c' で始まっています

en: Invalid char '%c' at end of attribute value, expected '%c'
ja: 属性の値が期待された '%c' ではなく不正な文字 '%c' で終わっています

en: Document ended unexpectedly
ja: 文書が予期せず終わっています

en: Document was empty or contained only whitespace
ja: ドキュメントが空、もしくは空白だけになっています

en: fm_xml_file_to_data: XML data error
ja: fm_xml_file_to_data: XML データのエラーです

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: <b>Select an application to open "%s" files</b>
ja: <b>ファイル "%s" を開くアプリケーションを選択してください</b>

en: Installed Applications
ja: インストールされているアプリケーション

en: <No subfolders>
ja: <サブフォルダはありません>

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Shows tree of directories in sidebar
ja: サイドバーにディレクトリツリーを表示する

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: C_opy Here
ja: ここにコピー(_O)

en: _Move Here
ja: ここへ移動(_M)

note: Note to translators: Link in not noun but verb here
en: _Link Here
ja: ここにリンク(_L)

en: XDirectSave failed.
ja: XDirectSave に失敗。

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Open _With...
ja: アプリケーションで開く(_W)

en: Open _With
ja: アプリケーションで開く(_W)

en: Copy Pa_th(s)
ja: パスをコピーする(_T)

en: H_ide
ja: 隠しファイルにする(_I)

en: Unh_ide
ja: 隠しファイルの解除

en: _Add to Bookmarks
ja: ブックマークに追加する(_A)

en: _Rename...
ja: ファイル名の変更(_R)

en: Co_mpress...
ja: ファイルを圧縮する(_M)

en: Extract _Here
ja: ここでファイルを展開(_H)

en: E_xtract To...
ja: 指定先にファイルを展開(_X)

en: Prop_erties
ja: ファイルのプロパティ(_E)

note: Note to translators: Trash in not noun but verb here
en: Move to _Trash
ja: ゴミ箱へ移動(_T)

en: Your bookmarks already have a bookmark for this folder.
ja: このフォルダはすでにブックマークされています。

en: Image files
ja: 画像ファイル

en: byte | bytes
ja[0]: バイト

en: scanning... %d
ja: スキャン中... %d

en: Please enter a valid user name or numeric id.
ja: 正しいユーザ名、またはIDの数値を入力してください。

en: Please enter a valid group name or numeric id.
ja: 正しいグループ名、またはIDの数値を入力してください。

note: FIXME: may special bits and exec flags still be messed up?
en: Do you want to recursively apply these changes to all files and sub-folders?
ja: これらの変更をすべてのファイルと下位フォルダに適用しますか?

en: Hide or unhide the file
ja: ファイルを隠しファイルにする、あるいはそれを解除します

en: This file is hidden because its name starts with a dot ('.').
ja: 名前が . で始まっているので、このファイルは隠しファイルとなります。

en: Files on this system are hidden if their name starts with a dot ('.'). Hit <Ctrl+H> to toggle displaying hidden files.
ja: このシステムでは、名前が . で始まるファイルは隠しファイルとなります。<Ctrl+H> を押すことで、隠しファイルの表示を切り替え出来ます。

en: scanning...
ja: スキャン中...

en: <b>_Access content:</b>
ja: <b>内容へのアクセス(_A):</b>

en: Files of different types
ja: 異なるタイプのファイル

en: <b>File:</b>
ja: <b>ファイル:</b>

en: Multiple files
ja: 複数のファイル

note: columns visible to the users
en: Name
ja: 名前

en: Description
ja: 説明

en: Size
ja: サイズ

en: Permissions
ja: パーミッション

en: Owner
ja: 所有者

en: Modified
ja: 更新時刻

en: Location
ja: 場所

en: Extension
ja: 拡張子

en: Create _New...
ja: 新規作成(_N)...

en: Folder
ja: フォルダ

en: Empty File
ja: 空のファイル

en: _Invert Selection
ja: 選択の反転(_I)

en: _Sort Files
ja: ファイルのソート(_S)

en: _Rename Folder...
ja: フォルダ名の変更(_R)

en: Folder Prop_erties
ja: フォルダのプロパティ(_E)

en: Show _Hidden
ja: 隠しファイルの表示(_H)

note: Note to translators: "Mingle..." means "Do not put folders before files" but make the translation as short as possible, please!
en: Mingle _Files and Folders
ja: ファイルとフォルダを混ぜる(_F)

en: _Ignore Name Case
ja: 大文字/小文字を区別しない(_I)

en: By _Name
ja: 名前(_N)

en: By _Modification Time
ja: 変更時刻(_M)

en: By _Size
ja: サイズ(_S)

en: By File _Type
ja: ファイルタイプ(_T)

en: Enter a name for the newly created folder:
ja: 新しいフォルダの名前を入力してください:

en: Creating New Folder
ja: フォルダの新規作成

en: Enter a name for empty file:
ja: 空のファイルにつける名前を入力してください:

en: Creating ...
ja: 新規作成...

en: New
ja: 新規

en: Enter a name for the new %s:
ja: 新しい %s の名前を入力してください:

en: Creating %s
ja: %s の新規作成

en: _Run default application on file after creation
ja: ファイルの作成後、デフォルトのアプリケーションでそれを開く(_R)

en: This text file '%s' seems to be an executable script.
    What do you want to do with it?
ja: このテキストファイル '%s' は実行可能スクリプトのようです。
    これをどうしますか?

en: This file '%s' is executable. Do you want to execute it?
ja: このファイル '%s' は実行可能ファイルです。実行しますか?

note: show error if no paths are added
en: No folders are specified.
ja: フォルダが指定されていません。

en: Select Folder
ja: フォルダの選択

note: g_message("(!) %s", msg);
en: Error
ja: エラー

en: Confirm
ja: 確認

en: Question
ja: 質問

en: Only system administrators have the permission to do this.
ja: システム管理者だけがこれを行うことができます。

en: Do you want to move the file '%s' to trash can?
ja: ファイル '%s' をゴミ箱に移動しますか?

en: Do you want to move the %d selected file to trash can? | Do you want to move the %d selected files to trash can?
ja[0]: 選択した %d 個のファイルをゴミ箱に移動しますか?

en: Do you want to delete the file '%s'?
ja: ファイル '%s' を削除しますか?

en: Do you want to delete the %d selected file? | Do you want to delete the %d selected files?
ja[0]: 選択した '%d' 個のファイルを削除しますか?

en: Rename File
ja: ファイル名の変更

en: Please enter a new name:
ja: 新しい名前を入力してください:

en: Are you sure you want to empty the trash can?
ja: 本当にゴミ箱を空にしますか?

en: Pa_ste and Go
ja: ペーストし、移動(_S)

en: Folder location bar
ja: フォルダ移動バー

en: Home Folder
ja: ホームフォルダ

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Filesystem Root
ja: ファイルシステムのルート

en: _Mount Volume
ja: ボリュームをマウントする(_M)

en: _Unmount Volume
ja: ボリュームをマウント解除する(_U)

en: _Eject Removable Media
ja: リムーバブル・メディアを取り出す(_E)

en: _Format Volume
ja: ボリュームをフォーマットする(_F)

en: _Rename Bookmark Item
ja: ブックマークのアイテムの名前を変更する(_R)

en: Re_move from Bookmarks
ja: ブックマークから削除する(_M)

en: Move Bookmark _Up
ja: ブックマークを上へ移動(_U)

en: Move Bookmark _Down
ja: ブックマークを下へ移動(_D)

en: _Empty Trash Can
ja: ゴミ箱を空にする(_E)

en: Shows list of common places, devices, and bookmarks in sidebar
ja: よく使う場所・デバイス・ブックマークのリストをサイドバーで表示する

en: Rename Bookmark Item
ja: ブックマークのアイテムの名前を変更する

en: Enter a new name:
ja: 新しい名前を入力してください:

en: Type: %s
    Size: %s
    Modified: %s
ja: ファイルタイプ: %s
    サイズ: %s
    更新時刻: %s

en: Type: %s
    Modified: %s
ja: ファイルタイプ: %s
    更新時刻: %s

en: Cancelled
ja: キャンセルされました

en: <b>The file operation was completed with errors.</b>
ja: <b>ファイル操作は完了しましたが、エラーがあります。</b>

en: Finished
ja: 完了しました

en: Some files cannot be moved to trash can because the underlying file systems don't support this operation.
    Do you want to delete them instead?
ja: ファイルシステムのサポートがないため、ゴミ箱へ移動できないファイルがあります。
    かわりにこれらを削除しますか?

en: _Pause
ja: 中断(_P)

en: _Resume
ja: 再開(_R)

note: translators: it is part of "Moving files:" or "Moving xxx.txt"
en: Moving
ja: 移動中

note: translators: it is part of "Copying files:" or "Copying xxx.txt"
en: Copying
ja: コピー中

note: translators: it is part of "Trashing files:" or "Trashing xxx.txt"
en: Trashing
ja: ゴミ箱への移動中

note: translators: it is part of "Deleting files:" or "Deleting xxx.txt"
en: Deleting
ja: 削除中

note: translators: it is part of "Creating link /path/xxx.txt"
en: Creating link
ja: シンボリック・リンクの作成中

note: translators: 'In:' string is followed by destination folder path
en: <b>In:</b>
ja: <b>ここに:</b>

en: Creating links to files
ja: ファイルへのリンクの作成中

note: translators: it is part of "Changing attributes of xxx.txt"
en: Changing attributes of
ja: 属性変更中

en: Changing attributes of files
ja: ファイルの属性変更中

note: translators: it is part of "Restoring files:" or "Restoring xxx.txt"
en: Restoring
ja: 復元中

note: note to translators: resulting string is such as "Deleting files"
en: %s files
ja: ファイルを%s

en: <b>File operation is in progress...</b>
ja: <b>ファイル操作の進行中...</b>

note: note to translators: resulting string is such as "Deleting file"
en: <b>%s file:</b>
ja: <b>ファイルを%s:</b>

note: note to translators: resulting string is such as "Deleting files"
en: <b>%s files:</b>
ja: <b>ファイルを%s:</b>

en: _Off
ja: オフ(_O)

en: _Places
ja: 場所(_P)

en: _Directory Tree
ja: ディレクトリツリー(_D)

en: _Remote
ja: リモート(_R)

en: Places
ja: 場所

en: Directory Tree
ja: ディレクトリツリー

en: View of folder contents
ja: フォルダの内容を表示する

en: _Hide %s
ja: %s を隠す(_H)

en: _Move Left
ja: 左へ移動(_M)

en: Move _Right
ja: 右へ移動(_R)

en: Show %s
ja: %s を表示する

en: _Forget Width
ja: 幅を記憶しない(_F)

en: _Icon View
ja: アイコン(_I)

en: _Compact View
ja: コンパクト(_C)

en: _Thumbnail View
ja: サムネイル(_T)

en: Detailed _List View
ja: 詳細(_L)

en: Changes active tab
ja: アクティブなタブを切り替える

en: The specified directory '%s' is not valid
ja: 指定されたディレクトリ '%s' は無効です

en: Cannot access destination file
ja: リンク先のファイルにアクセスできません

en: Cannot create a link on non-native filesystem
ja: ネイティブのファイルシステム以外ではリンクを作成できません

en: Cannot untrash file '%s': original path not known
ja: ゴミ箱のファイル '%s' を復元出来ません。元の場所が不明です

en: Source and destination are the same.
ja: 送り元と送り先が同一です。

en: Cannot move a folder into its sub folder
ja: フォルダをその下位フォルダに移動することはできません

en: Cannot copy a folder into its sub folder
ja: フォルダをその下位フォルダにコピーすることはできません

en: Destination is a sub folder of source
ja: 送り先は送り元の下位フォルダです

en: Cannot copy file '%s': not supported
ja: ファイル '%s' をコピー出来ません: サポートされていません

en: Setting display name can be done only for single file
ja: 表示名の設定は単一のファイルに対してのみ行えます

en: Setting target can be done only for single file
ja: リンク先の設定は単一のファイルに対してのみ行えます

en: XML file '%s' error (%d:%d):
ja: XML ファイル '%s' のエラー (%d:%d):

en: XML file doesn't contain Applications root
ja: XML ファイルがアプリケーションのルートを含んでいません

en: Cannot create XML definition for '%s'
ja: '%s' に対する XML 定義を作成できません

en: Menu path '%s' already exists
ja: メニューパス '%s' は既に存在します

en: Menu cache error
ja: メニュー・キャッシュのエラー

en: Invalid menu directory
ja: 不正なメニューディレクトリ

en: Menu item name cannot be empty
ja: メニューアイテムは空にはできません

en: Invalid menu directory '%s'
ja: 不正なメニューディレクトリ '%s'

en: Invalid menu item
ja: 不正なメニューアイテム

en: The menu item '%s' doesn't have appropriate entry file
ja: メニューアイテム '%s' には適切なエントリファイルがありません

en: Change hidden status isn't supported for menu directory
ja: メニューディレクトリについては隠し属性の変更はサポートされていません

en: Setting attribute '%s' not supported
ja: 属性 '%s' の設定はサポートされていません

en: Invalid value for attribute '%s'
ja: 属性 '%s' の不正な値です

en: The '%s' is a menu directory
ja: '%s' はメニューディレクトリです

en: The '%s' isn't a menu item
ja: '%s' はメニューファイルではありません

en: The '%s' entry file is broken
ja: エントリファイル '%s' は壊れています

en: Cannot create menu item '%s'
ja: メニューアイテム '%s' を作成できません

en: Name of menu directory should not end with ".desktop"
ja: メニューディレクトリの名前は ".desktop" で終わる必要があります

en: Invalid operation with menu root
ja: メニュールートに対する不正な操作です

en: Invalid destination
ja: 不正な移動先です

en: FmMenuVFileMonitor: folder '%s' not found in menu cache
ja: FmMenuVFileMonitor: フォルダ '%s' はメニューキャッシュに見つかりません

note: FIXME: need name to be converted to UTF-8?
en: Search
ja: 検索

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Choose Executable File
ja: 実行ファイルの選択

en: Executable files
ja: 実行ファイル

en: <b>Co_mmand:</b>
ja: <b>コマンド(_M):</b>

en: Command to execute when the application icon is activated
ja: アプリケーションのアイコンをダブルクリック時に実行するコマンド

en: <b>D_escription:</b>
ja: <b>説明(_E):</b>

en: Generic name of the application
ja: アプリケーションの一般名

en: <b>_Working directory:</b>
ja: <b>作業ディレクトリ(_W):</b>

en: The working directory to run the program in
ja: プログラムの実行時の作業ディレクトリ

en: <b>_Tooltip:</b>
ja: <b>ツールチップ(_T):</b>

en: Tooltip to show on application
ja: アプリケーションについてのツールチップ

note: TODO: handle "TryExec" field ? row 7: "StartupNotify" GtkCheckButton
en: _Use startup notification
ja: スタートアップ通知を使用する(_U)

en: _Desktop Entry
ja: デスクトップエントリ(_D)

en: _Restore
ja: 元に戻す(_R)

en: Restore trashed files to original paths
ja: ゴミ箱のファイルを元の場所に戻す

en: source file name or desktop id
ja: 生成元のファイル名、あるいはデスクトップ ID

en: SOURCE
ja: 生成元

en: result file name
ja: 生成するファイル名

en: RESULT
ja: 生成先

note: Translator: The word "blank" is used as an adjective, e.g. we are decsribing discs that are already blank
en: CD-ROM Disc
ja: CD-ROM ディスク

en: Blank CD-ROM Disc
ja: 空の CD-ROM ディスク

en: CD-R Disc
ja: CD-R ディスク

en: Blank CD-R Disc
ja: 空の CD-R ディスク

en: CD-RW Disc
ja: CD-RW ディスク

en: Blank CD-RW Disc
ja: 空の CD-RW ディスク

en: DVD-ROM Disc
ja: DVD-ROM ディスク

en: Blank DVD-ROM Disc
ja: 空の DVD-ROM ディスク

en: DVD-RW Disc
ja: DVD-RW ディスク

en: Blank DVD-RW Disc
ja: 空の DVD-RW ディスク

en: DVD-RAM Disc
ja: DVD-RAM ディスク

en: Blank DVD-RAM Disc
ja: 空の DVD-RAM ディスク

en: DVD+R Disc
ja: DVD+R ディスク

en: Blank DVD+R Disc
ja: 空の DVD+R ディスク

en: DVD+RW Disc
ja: DVD+RW ディスク

en: Blank DVD+RW Disc
ja: 空の DVD+RW ディスク

en: DVD+R DL Disc
ja: DVD+R DL ディスク

en: Blank DVD+R DL Disc
ja: 空の DVD+R DL ディスク

en: DVD+RW DL Disc
ja: DVD+RW DL ディスク

en: Blank DVD+RW DL Disc
ja: 空の DVD+RW DL ディスク

en: Blu-Ray Disc
ja: Blu-Ray ディスク

en: Blank Blu-Ray Disc
ja: 空の Blu-Ray ディスク

en: Blu-Ray R Disc
ja: Blu-Ray R ディスク

en: Blank Blu-Ray R Disc
ja: 空の Blu-Ray R ディスク

en: Blu-Ray RW Disc
ja: Blu-Ray RW ディスク

en: Blank Blu-Ray RW Disc
ja: 空の Blu-Ray RW ディスク

en: HD DVD Disc
ja: HD DVD ディスク

en: Blank HD DVD Disc
ja: 空の HD DVD ディスク

en: HD DVD-R Disc
ja: HD DVD-R ディスク

en: Blank HD DVD-R Disc
ja: 空の HD DVD-R ディスク

en: HD DVD-RW Disc
ja: HD DVD-RW ディスク

en: Blank HD DVD-RW Disc
ja: 空の HD DVD-RW ディスク

en: MO Disc
ja: MO ディスク

en: Blank MO Disc
ja: 空の MO ディスク

en: MRW Disc
ja: MRW ディスク

en: Blank MRW Disc
ja: 空の MRW ディスク

en: MRW/W Disc
ja: MRW/W ディスク

en: Blank MRW/W Disc
ja: 空の MRW/W ディスク

en: Blank Optical Disc
ja: 空の光ディスク

en: Optical Disc
ja: 光ディスク
