libfm 1.2 - en to ro translation catalogue (186 entries)

en: Preferred Applications
ro: Programe preferate

en: Use selected application to open files
ro: Utilizează programul selectat pentru a deschide fișierele

note: row 1: "Terminal" GtkCheckButton
en: _Execute in terminal emulator
ro: _Execută în emulatorul de terminal

en: <b>These special codes can be used in the command line:</b>
      <b>%f</b>: Represents a single file name
      <b>%F</b>: Represents multiple file names
      <b>%u</b>: Represents a single URI of the file
      <b>%U</b>: Represents multiple URIs
ro: <b>Coduri speciale de utilizat în linia de comandă:</b>
      <b>%f</b>: Reprezintă un singur nume de fișier
      <b>%F</b>: Reprezintă mai multe nume de fișiere
      <b>%u</b>: Reprezintă un singur URI de fișier
      <b>%U</b>: Reprezintă mai multe URI-uri de fișiere

en: Execute custom command line to open files
ro: Utilizează comanda personalizată pentru a deschide fișierele

en: _Skip
ro: _Omite

en: _Rename
ro: _Redenumește

en: _Overwrite
ro: _Suprascrie

en: <b>There is already a file with the same name in this location.</b>
    
    Do you want to replace the existing file
ro: <b>Există deja un fișier cu același nume aici.</b>
    
    Doriți să înlocuiți fișierul existent

en: with the following file?
ro: cu următorul fișier?

en: _Apply this option to all existing files
ro: _Fă la fel pentru toate fișierele existente

en: Execute File
ro: Execută fișierul

en: Execute in _Terminal
ro: Execută în _terminal

en: File Properties
ro: Proprietățile fișierului

en: <b>Location:</b>
ro: <b>Locație:</b>

en: <b>Open _with:</b>
ro: <b>D_eschide cu:</b>

en: Select the application used to open files of this type
ro: Alegeți programul pentru deschiderea fișierelor de acest tip

en: _General
ro: _Generale

en: <b>O_wner:</b>
ro: <b>Deți_nător:</b>

en: <b>G_roup:</b>
ro: <b>Gr_up:</b>

en: <b>_View content:</b>
ro: <b>_Vizualizare conținut:</b>

en: <b>C_hange content:</b>
ro: <b>_Editare conținut:</b>

en: <b>_Execute:</b>
ro: <b>E_xecutare:</b>

en: <b>Special bits:</b>
ro: <b>Biți speciali:</b>

en: Who can read content of the file/directory
ro: Cine poate citi conținutul fișierului ori al directorului

en: Who can change content of the file/directory
ro: Cine poate schimba conținutul fișierului ori al directorului

en: Who can execute the file or enter the directory
ro: Cine poate executa fișierul ori intra în director

en: Special flags for file execution
ro: Fanioane speciale pentru execuția fișierului

en: Special flags for directory access
ro: Fanioane speciale pentru accesarea directorului

en: <b>Access Control</b>
ro: <b>Drepturi de acces</b>

en: _Permissions
ro: _Drepturi

en: None
ro: Nimic

en: Set GID
ro: GID impus

en: Sticky & set GID
ro: Persistent și GID impus

en: Set UID & GID
ro: UID și GID impuse

en: Only owner and group
ro: Doar deținătorul și grupul

en: Anyone
ro: Oricine

en: Nobody
ro: Nimeni

en: Choose a date from the following calendar
ro: Alegeți o dată din calendarul prezentat

en: Search Files
ro: Căutare de fișiere

en: Case insensiti_ve
ro: _Majuscule semnificative

en: _Use regular expression
ro: _Utilizează regexp

en: _Search in sub directories
ro: Caută în _subdirectoare

en: Search _hidden files
ro: Caută și între _fișierele ascunse

en: Name/_Location
ro: Nume/_Locație

en: <b>File Type</b>
ro: <b>Tip de fișier</b>

en: Te_xt files
ro: Fișiere te_xt

en: _Image files
ro: Fișiere _imagine

en: _Audio files
ro: Fișiere _audio

en: _Video files
ro: Fișiere _video

en: _Documents
ro: Docu_mente

en: File _Type
ro: _Tipul de fișier

en: C_ontent
ro: C_onținut

en: <b>File Size</b>
ro: <b>Mărime fișiere</b>

en: _Smaller than:
ro: Mai mic _decât:

en: _Bigger than:
ro: Mai _mare decât:

en: <b>Last Modified Time</b>
ro: <b>Ultima modificare</b>

en: (None)
ro: (Nimic)

en: _Earlier than:
ro: Î_nainte de:

en: L_ater than:
ro: D_upă:

en: _Properties
ro: _Proprietăți

en: <b>Web Browser</b>
ro: <b>Navigator web</b>

en: The preferred Web Browser will be used to open hyperlinks.
ro: Navigatorul web preferat va fi folosit când accesați linkuri web.

en: <b>Terminal Emulator</b>
ro: <b>Emulator de terminal</b>

en: Command line:
ro: Linie de comandă:

en: System Applications
ro: Programe de sistem

en: File Associations
ro: Asocieri de fișiere

note: To: <Destination folder> ex. Copy file to..., Move file to...etc.
en: <b>To:</b>
ro: <b>Către:</b>

note: Preparing to do some file operation (Copy, Move, Delete...)
en: Preparing...
ro: În pregătire...

en: <b>Time remaining:</b>
ro: <b>Timp rămas:</b>

note: ---- GFile implementation ----
en: Operation not supported
ro: Nu există suport pentru această operațiune

en: Network
ro: Rețea

en: Trash Can
ro: Coș de gunoi

en: %u byte | %u bytes
ro[0]: %u byte
ro[1]: %u bytes
ro[2]: %u de bytes

en: Customize
ro: Personalizare

en: Installed Applications
ro: Programe instalate

en: Loading...
ro: Se încarcă...

en: XDirectSave failed.
ro: XDirectSave a eșuat.

en: _Open
ro: _Deschide

en: Open _With...
ro: Deschide c_u...

en: Co_mpress...
ro: Arhi_vare...

en: Extract _Here
ro: Dezarhivare _aici

en: E_xtract To...
ro: Dezarhivare î_n...

en: Prop_erties
ro: _Proprietăți

en: byte | bytes
ro[0]: byte
ro[1]: bytes
ro[2]: de bytes

en: Please enter a valid user name or numeric id.
ro: Introduceți un nume valid de utilizator sau un ID numeric.

en: Please enter a valid group name or numeric id.
ro: Introduceți un nume valid de grup sau un ID numeric.

note: FIXME: may special bits and exec flags still be messed up?
en: Do you want to recursively apply these changes to all files and sub-folders?
ro: Doriți să aplicați recursiv aceste schimbări tuturor fișierelor și subdirectoarelor?

en: <b>_Access content:</b>
ro: <b>_Accesare conținut:</b>

en: Files of different types
ro: Fișiere de diferite tipuri

note: columns visible to the users
en: Name
ro: Nume

en: Description
ro: Descriere

en: Size
ro: Mărime

en: Permissions
ro: Drepturi

en: Owner
ro: Deținător

en: Modified
ro: Modificat

en: Location
ro: Locație

en: Create _New...
ro: Creează un _nou...

en: Folder
ro: Dosar

en: _Invert Selection
ro: _Inversează selecția

en: _Sort Files
ro: _Sortează fișierele

en: Show _Hidden
ro: Arată fișierele _ascunse

en: By _Name
ro: După _nume

en: By _Modification Time
ro: După data m_odificării

en: By _Size
ro: După _mărime

en: By File _Type
ro: După _tipul de fișier

en: Enter a name for the newly created folder:
ro: Precizați un nume pentru dosarul nou creat:

en: New
ro: Nou

en: This text file '%s' seems to be an executable script.
    What do you want to do with it?
ro: Fișierul text „%s” pare să fie un script executabil.
    Ce doriți să faceți cu el?

en: This file '%s' is executable. Do you want to execute it?
ro: Fișierul „%s” este executabil. Doriți să-l executați?

note: show error if no paths are added
en: No folders are specified.
ro: Nu s-a specificat niciun dosar.

note: g_message("(!) %s", msg);
en: Error
ro: Eroare

en: Confirm
ro: Confirmare

en: Question
ro: Întrebare

en: Only system administrators have the permission to do this.
ro: Doar administratorul de sistem are drepturi pentru a face asta.

en: Rename File
ro: Redenumire fișier

en: Please enter a new name:
ro: Introduceți un nou nume:

en: Are you sure you want to empty the trash can?
ro: Sigur doriți să goliți coșul de gunoi?

en: Applications
ro: Programe

en: _Mount Volume
ro: _Montează volumul

en: _Unmount Volume
ro: _Demontează volumul

en: _Eject Removable Media
ro: _Ejectează mediul detașabil

en: _Rename Bookmark Item
ro: _Redenumire a favoritului

en: _Empty Trash Can
ro: _Golește coșul

en: Rename Bookmark Item
ro: Redenumire a favoritului

en: Enter a new name:
ro: Introduceți un nou nume:

en: Type: %s
    Size: %s
    Modified: %s
ro: Tip: %s
    Mărime: %s
    Modificat în: %s

en: Type: %s
    Modified: %s
ro: Tip: %s
    Modificat în: %s

en: Cancelled
ro: Anulat

en: Finished
ro: Terminat

en: Some files cannot be moved to trash can because the underlying file systems don't support this operation.
    Do you want to delete them instead?
ro: Unele fișiere nu pot fi mutate la coșul de gunoi deoarece sistemul de fișiere nu are suport pentru o asemenea acțiune.
    Doriți însă să le ștergeți cu totul?

en: _Off
ro: _Fără

en: _Places
ro: _Locuri

en: _Directory Tree
ro: _Arbore de directoare

en: _Remote
ro: La _distanță

en: Places
ro: Locuri

en: Directory Tree
ro: Arbore de directoare

en: Source and destination are the same.
ro: Sursa și destinația sunt identice.

en: Cannot move a folder into its sub folder
ro: Nu se poate muta un director în propriul subdirector.

en: Cannot copy a folder into its sub folder
ro: Nu se poate copia un director în propriul subdirector.

en: Destination is a sub folder of source
ro: Destinația este un subdirector al sursei

en: Menu cache error
ro: Eroare în cache-ul de meniu

en: Invalid menu directory
ro: Nume incorect de director

note: FIXME: need name to be converted to UTF-8?
en: Search
ro: Căutare

en: _Restore
ro: _Restaurează

en: Restore trashed files to original paths
ro: Restaurează fișierele din coș în căile de origine

note: Translator: The word "blank" is used as an adjective, e.g. we are decsribing discs that are already blank
en: CD-ROM Disc
ro: Disc CD

en: Blank CD-ROM Disc
ro: Disc CD gol

en: CD-R Disc
ro: Disc CD-R

en: Blank CD-R Disc
ro: Disc CD-R gol

en: CD-RW Disc
ro: Disc CD-RW

en: Blank CD-RW Disc
ro: Disc CD-RW gol

en: DVD-ROM Disc
ro: Disc DVD-ROM

en: Blank DVD-ROM Disc
ro: Disc DVD-ROM gol

en: DVD-RW Disc
ro: Disc DVD-RW

en: Blank DVD-RW Disc
ro: Disc DVD-RW gol

en: DVD-RAM Disc
ro: Disc DVD-RAM

en: Blank DVD-RAM Disc
ro: Disc DVD-RAM gol

en: DVD+R Disc
ro: Disc DVD+R

en: Blank DVD+R Disc
ro: Disc DVD+R gol

en: DVD+RW Disc
ro: Disc DVD+RW

en: Blank DVD+RW Disc
ro: Disc DVD+RW gol

en: DVD+R DL Disc
ro: Disc DVD+R DL

en: Blank DVD+R DL Disc
ro: Disc DVD+R DL gol

en: DVD+RW DL Disc
ro: Disc DVD+RW DL

en: Blank DVD+RW DL Disc
ro: Disc DVD+RW DL gol

en: Blu-Ray Disc
ro: Disc Blu-Ray

en: Blank Blu-Ray Disc
ro: Disc Blu-Ray gol

en: Blu-Ray R Disc
ro: Disc Blu-Ray R

en: Blank Blu-Ray R Disc
ro: Disc Blu-Ray R gol

en: Blu-Ray RW Disc
ro: Disc Blu-Ray RW

en: Blank Blu-Ray RW Disc
ro: Disc Blu-Ray RW gol

en: HD DVD Disc
ro: Disc HD DVD

en: Blank HD DVD Disc
ro: Disc HD DVD gol

en: HD DVD-R Disc
ro: Disc HD DVD-R

en: Blank HD DVD-R Disc
ro: Disc HD DVD-R gol

en: HD DVD-RW Disc
ro: Disc HD DVD-RW

en: Blank HD DVD-RW Disc
ro: Disc HD DVD-RW gol

en: MO Disc
ro: Disc MO

en: Blank MO Disc
ro: Disc MO gol

en: MRW Disc
ro: Disc MRW

en: Blank MRW Disc
ro: Disc MRW gol

en: MRW/W Disc
ro: Disc MRW/W

en: Blank MRW/W Disc
ro: Disc MRW/W gol

en: Blank Optical Disc
ro: Disc optic gol

en: Optical Disc
ro: Disc optic
