libgda master - en to eo translation catalogue (263 entries)

note: title
en: Data Sources
eo: Datumfontoj

en: Are you sure you want to remove the data source '%s'?
eo: Ĉu vi certe volas forigi la datumfonton '%s'?

en: Test
eo: Testo

en: Browse
eo: Foliumi

en: Login for %s
eo: Ensaluto por %s

en: Could not open connection
eo: Ne eblis malfermi konekton

en: Unknown error
eo: Nekonata eraro

note: FIXME: add a notice somewhere in the UI
en: No detail
eo: Neniu detalo

en: Database type
eo: Datumbaza tipo

en: Description:
eo: Priskribo:

en: General Information
eo: Ĝenerala informo

en: Create a new database:
eo: Krei novan datumbazon:

en: Create a new database?
eo: Ĉu krei novan datumbazon?

en: _Provider:
eo: _Provizanto:

en: _Description:
eo: _Priskribo:

note: connection's authentication
en: Authentication
eo: Aŭtentokontrolo

en: Error:
eo: Eraro:

en: _Data source
eo: _Datumfonto

en: Database
eo: Datumbazo

en: _Close
eo: _Fermi

en: Close this window
eo: Fermi ĉi tiun fenestron

en: _New datasource
eo: _Nova datumfonto

en: Create new data source
eo: Krei novan datumfonton

en: _Delete datasource
eo: _Forigi datumfonton

en: _Properties
eo: _Atributoj

en: Edit properties for selected data source
eo: Redakti atributojn de la elektita datumfonto

en: _About
eo: _Pri

en: About
eo: Pri

en: About GNOME-DB
eo: Pri GNOME-DB

note: title
en: Providers
eo: Provizantoj

en: Provider
eo: Provizanto

en: Description
eo: Priskribo

en: File
eo: Dosiero

en: Username
eo: Uzantonomo

note: other table options This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Password
eo: Pasvorto

en: Options
eo: Agordoj

en: Invalid argument
eo: Nevalida argumento

en: File '%s' already exists
eo: La dosiero "%s" jam ekzistas

en: no detail
eo: neniu detalo

en: Could not load file '%s'
eo: Ne eblis ŝargi la dosieron "%s"

en: Invalid type
eo: Nevalida tipo

en: Unnamed
eo: Sennome

en: No name
eo: Neniu nomo

en: link
eo: ligilo

en: Cannot create temporary file
eo: Ne eblas krei dumteman dosieron

en: Properties
eo: Atributoj

en: No data
eo: Neniu datumo

en: Unknown
eo: Nekonate

note: list of fields
en: Data type
eo: Datumtipo

note: FIXME: find a better label
en: Value
eo: Valoro

en: Editable
eo: Redakteble

en: Values
eo: Valoroj

en: Value is NULL
eo: Valoro estas NULO

en: Value is invalid
eo: Valoro estas nevalida

en: Maximum length
eo: Maksimuma longo

en: Hidden
eo: Kaŝite

en: _Load image from file
eo: _Ŝargi bildon de dosiero

en: _Save image
eo: Kon_servi bildon

en: Select image to load
eo: Elekti ŝargendan bildon

en: Sources
eo: Fontoj

note: list of fields
en: Comment
eo: Komento

en: String
eo: Signoĉeno

en: Keyword
eo: Ŝlosilvorto

en: Function
eo: Funkcio

en: Decimal
eo: Dekume

en: Data Type
eo: Datumtipo

en: Variable
eo: Variablo

en: Choose a file
eo: Elektu dosieron

en: Choose a directory
eo: Elektu dosierujon

en: Choose
eo: Elekti

en: General
eo: Ĝenerale

en: hello
eo: saluton

en: Columns
eo: Kolumnoj

en: Find:
eo: Serĉi:

en: Filter
eo: Filtrilo

en: Set filter
eo: Agordi la filtrilon

en: Clear filter
eo: Vakigi la filtrilon

en: Error: %s
eo: Eraro: %s

en: Loading file %s...
eo: ŝargante la dosieron %s...

en: No title
eo: Neniu titolo

en: Select _All
eo: _Elekti ĉiujn

en: File name
eo: Dosiernomo

note: To translators: "Details" is a table's column's attribute
en: Details
eo: Detaloj

note: file type
en: File type:
eo: Dosiertipo:

en: _Bold
eo: _Dike

en: Bold text
eo: Dika teksto

en: _Italic
eo: Kurs_ive

en: Italic text
eo: Kursiva teksto

en: _Underline
eo: _Substreki

en: Underline text
eo: Substrekita teksto

en: _Strike through
eo: _Trastreki

en: Strike through text
eo: Trastrekita teksto

en: _Add image
eo: _Aldoni bildon

en: Insert image
eo: Enmeti bildon

note: last row is for new entries
en: Add
eo: Aldoni

en: <b>Fields:</b>
eo: <b>Kampoj:</b>

en: Add a new field
eo: Aldoni novan kampon

en: Remove selected field
eo: Forigi elektitan kampon

note: set to NULL item
en: Unset
eo: Elŝalti

note: DSN parameters
en: Directory
eo: Dosierujo

note: DSN parameters
en: Database name
eo: Datumbaznomo

en: Table
eo: Tabelo

note: list of fields
en: Field name
eo: Kamponomo

note: list of fields
en: Size
eo: Grando

note: list of fields
en: Scale
eo: Skalo

note: list of fields
en: Default
eo: Defaŭlte

note: To translators: "Type" is the data type of a table's column
en: Type
eo: Tipo

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Name
eo: Nomo

note: list of fields
en: Primary key
eo: Ĉefŝlosilo

note: list of fields To translators: "Default value" is a table's column's attribute
en: Default value
eo: Defaŭlta valoro

note: list of fields
en: Conflict
eo: Konflikto

en: Definition
eo: Difino

en: Index
eo: Indekso

en: If exists
eo: Se ekzistas

en: View
eo: Vido

en: New name
eo: Nova nomo

en: New table name
eo: Nova tabelnomo

en: User name
eo: Uzantonomo

note: Connection parameters
en: Database server
eo: Datumbaza servilo

en: Port
eo: Pordo

en: Could not open file %s
eo: Ne eblas malfermi dosieron %s

en: No description
eo: Neniu priskribo

note: To translators: Charset name
en: UTF-8 Unicode
eo: UTF-8 Unikodo

en: Method
eo: Metodo

note: Index fields
en: Length
eo: Longo

note: foreign key spec
en: Fields
eo: Kampoj

note: foreign key spec
en: Field
eo: Kampo

note: other table options
en: Checksum
eo: Kontrolsumo

en: No action
eo: Neniu ago

en: Archive
eo: Arkivo

en: Example
eo: Ekzemplo

en: Merge
eo: Kunfandi

note: To translators: "Fixed" is a kind or MySQL's table's row format
en: Fixed
eo: Fiksite

en: References
eo: Referencoj

en: Internal error
eo: Interna eraro

en: Owner
eo: Posedanto

en: Template
eo: Ŝablono

note: To translators: Charset name
en: Unicode (UTF-8)
eo: Unikodo (UTF-8)

en: Member of
eo: Membro de

en: User's definition
eo: Difino de la uzanto

en: User's name
eo: Nomo de la uzanto

en: User's password
eo: Pasvorto de la uzanto

en: User ID
eo: Uzanto-ID

en: User
eo: Uzanto

en: Search Path
eo: Serĉvojo

note: DSN parameters
en: Passphrase
eo: Pasfrazo

en: Not supported
eo: Ne subtenate

en: Web server name
eo: Retservila nomo

en: Connection
eo: Konekto

en: unnamed
eo: nenomite

en: data source
eo: datumfonto

en: Connections
eo: Konektoj

en: Close connection
eo: Fermi konekton

en: Close selected connection
eo: Fermi la elektitan konekton

en: Connect
eo: Konekti

en: Open a new connection
eo: Malfermi novan konekton

en: History
eo: Kronologio

en: Bookmarks
eo: Legosignoj

en: Begin
eo: Komenci

en: Commit
eo: Enmeti

en: _Fullscreen
eo: _Tutekrana reĝimo

en: _Connection
eo: _Konekto

en: _Connect
eo: _Konekti

en: Open a connection
eo: Malfermi konekton

en: _Close connection
eo: _Fermi konekton

en: Close this connection
eo: Fermi tiun konekton

en: _Quit
eo: Ĉ_esi

en: Quit
eo: Ĉesi

en: _Edit
eo: R_edakti

en: Edit
eo: Redakti

en: _Display
eo: Vi_digi

en: Display
eo: Vidigi

en: _Perspective
eo: _Perspektivo

en: Perspective
eo: Perspektivo

en: _Window
eo: _Fenestro

en: Window
eo: Fenestro

en: _New window
eo: _Nova fenestro

en: _Help
eo: _Helpo

en: Help
eo: Helpo

en: Do you want to close the '%s' connection?
eo: Ĉu vi volas fermi la "%s"-konekton?

en: Do you want to quit the application?
eo: Ĉu vi volas fermi la aplikaĵon?

en: Don't show this message again
eo: Ne montri tiun mesaĝon denove

en: PNG Image
eo: PNG-bildo

en: SVG file
eo: SVG-dosiero

en: Failed to create SVG file
eo: Fiaskis krei SVG-dosieron

en: Failed to create PNG file
eo: Fiaskis krei PNG-dosieron

en: Type: %s
eo: Tipo: %s

en: <b>Zoom</b>
eo: <b>Zomo</b>

en: horizontally
eo: horizontale

en: vertically
eo: vertikale

en: All files
eo: Ĉiuj dosieroj

en: Comma
eo: Komo

en: Tab
eo: Tabo-klavo

en: Space
eo: Spaco-klavo

en: Other:
eo: Alia:

en: No data.
eo: Neniu datumo.

en: Modify
eo: Modifi

en: Import
eo: Enporti

note: no connection at all or not authenticated
en: None
eo: Neniu

en: Create connection
eo: Krei konekton

en: Reset
eo: Reagordi

en: Add a new data source
eo: Aldoni novan datumfonton

en: Save
eo: Konservi

en: source%d
eo: fonto%d

en: Saved
eo: Konservite

en: _Manager
eo: Ad_ministrilo

en: Manager
eo: Administrilo

en: _New data manager
eo: _Nova datum-administrilo

en: New data manager
eo: Nova datum-administrilo

en: Not ready
eo: Ne estas preta

en: Requires:
eo: Bezonate:

en: Remove data source
eo: Forigi datum-fonton

en: Remove
eo: Forigi

en: Data sources:
eo: Datum-fonto:

en: Class name: | Class names:
eo[0]: Klasnomo:
eo[1]: Klasnomoj:

en: Could not save data: %s
eo: Ne eblis konservi datumon: %s

en: Favorites
eo: Preferaĵoj

en: Clear
eo: Vakigi

note: results
en: Results
eo: Rezultoj

en: Table name:
eo: Tabelnomo:

en: Error: %s
eo: Eraro: %s

en: Copy
eo: Kopii

en: Clear history
eo: Vakigi la historion

en: _Undo
eo: _Malfari

en: Undo last change
eo: Malfari la lastan ŝanĝon

en: _New editor
eo: _Nova redaktilo

en: Diagram
eo: Diagramo

en: Could not save diagram
eo: Ne eblis konservi diagramon

en: _Contents
eo: _Enhavoj

en: _New Diagram
eo: _Nova diagramo

en: Create a new diagram
eo: Krei novan diagramon

en: Preferences
eo: Agordoj

en: _Table
eo: _Tabelo

en: default
eo: defaŭlte

en: none
eo: neniu

en: Options:
eo: Opcioj:

en: Preview:
eo: Antaŭrigardo:

en: Information:
eo: Informo:

en: Unable to open help file
eo: Ne eblas malfermi helpdosieron

en: Close tab
eo: Fermi la langeton

en: Column
eo: Kolumno

en: yes
eo: jes

en: no
eo: ne

en: Attribute
eo: Atributo

en: Yes
eo: Jes

en: No
eo: Ne

en: Connection closed
eo: Konekto fermiĝis

en: error: %s
eo: eraro: %s

en: Done.
eo: Farite.

en: Information
eo: Informo

en: Input/Output
eo: Enigo/Eligo

en: Missing arguments
eo: Mankantaj argumentoj

en: Comments
eo: Komentoj

en: Console
eo: Konzolo

en: set to NULL
eo: agordi al NULO

en: set to default value
eo: agordi al defaŭlta valoro

en: Authentication required
eo: Aŭtentokontrolo estas bezonata

en: Tables
eo: Tabeloj

en: Views
eo: Vidoj

en: Relations:
eo: Rilatoj:

en: To '%s':
eo: Al '%s':

en: Action:
eo: Ago:

en: Objects
eo: Objektoj
