libgda - en to fa translation catalogue (19 entries)

en: Description
fa: توصیف

en: Username
fa: نام کاربر

note: other table options This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Password
fa: گذرواژه

en: Data source %s not found in configuration
fa: منبع داده‌ای %s در پیکربندی یافت نشد

en: Invalid argument
fa: آرگومان نامعتبر

note: To translators: a "Connection string" is a semi-colon delimited list of key=value pairs which * define the parameters for a connection, such as "DB_NAME=thedb;HOSTNAME=moon
en: Connection string
fa: رشته‌ی اتصال

note: list of fields
en: Data type
fa: نوع داده

en: Error: %s
fa: خطا: %s

en: Table
fa: جدول

note: list of fields
en: Field name
fa: نام فیلد

note: list of fields
en: Size
fa: اندازه

note: list of fields
en: Scale
fa: مقیاس

note: list of fields
en: Default
fa: پیش‌فرض

note: To translators: "Type" is the data type of a table's column
en: Type
fa: نوع

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Name
fa: نام

note: list of fields To translators: "Default value" is a table's column's attribute
en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Index
fa: نمایه

en: View
fa: نما

en: Owner
fa: مالک
