libgda - en to fi translation catalogue (1079 entries)

note: title
en: Data Sources
fi: Tietolähteet

en: Configured data sources in the system
fi: Asetetut tietolähteet järjestelmässä

en: Data sources are the means by which database connections are identified: all the information needed to open a connection to a specific database using a 'provider' is referenced using a unique name.
fi: Tietolähteet ovat tietokantayhteyksien tunnistuskeino: kaikkeen määrätyn tietokannan avaamiseen tarjoajaa käyttäen tarvittavaan tietoon viitataan yksilöllisellä nimellä

en: Are you sure you want to remove the data source '%s'?
fi: Haluatko varmasti poistaa tietolähteen "%s"?

en: Data source removal confirmation
fi: Tietolähteen poiston varmistus

note: create the dialog
en: Data Source Properties
fi: Tietolähteen ominaisuudet

en: Test
fi: Testi

en: Browse
fi: Selaa

en: Change the data source properties (the name can't be modified).
fi: Muuta tietolähteen ominaisuuksia (nimeä ei voi muuttaa).

en: For information only, this data source is a system wide data source
    and you don't have the permission change it.
fi: Tämä tietolähde on järjestelmän laajuinen tietolähde, eivätkä oikeutesi
    riitä muuttamaan sitä.

en: Login for %s
fi: Kirjautuminen osoitteeseen %s

en: Connection successfully opened!
fi: Yhteys avattu onnistuneesti!

en: Could not open connection
fi: Yhteyttä ei voitu avata

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Could not execute browser program
fi: Selainohjelmaa ei voitu suorittaa

note: FIXME: add a notice somewhere in the UI
en: No detail
fi: Ei yksityiskohtia

en: Database access control center
fi: Tietokannan käsittelyn hallintakeskus

en: Missing mandatory information, to create database
fi: Tietokannan luontiin vaadittavia pakollisia tietoja puuttuu

en: Error creating database: %s
fi: Virhe luotaessa tietokantaa: %s

en: New data source definition
fi: Uuden tietolähteen määrittely

en: This assistant will guide you through the process of
    creating a new data source, and optionally will allow you to
    create a new database.
    
    Just follow the steps!
fi: Tämä ohjattu toiminto auttaa uuden tietolähteen
    luomisen tietolähteen luonnissa, ja sillä voit
    luoda uuden tietokannan.
    
    Seuraa vain eri vaiheita!

en: Add a new data source...
fi: Lisää uusi tietolähde...

en: The following fields represent the basic information items for your new data source. Mandatory fields are marked with a star.
    To create a local database in a file, select the 'SQLite' type of database.
fi: Seuraavat kentät esittävät perustiedot uudelle tietolähteellesi. Pakolliset kentät on merkitty tähdellä.
    Valitse "SQLite"-tietokanta, jos haluat luoda paikallisen tietokantatiedoston.

en: Data source name
fi: Tietolähteen nimi

en: System wide data source:
fi: Järjestelmän laajuinen tietolähde:

en: Database type
fi: Tietokannan tyyppi

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: General Information
fi: Yleiset tiedot

en: This page lets you choose between using an existing database or to create a new database to use with this new data source
fi: Tältä sivulta voit valita, haluatko käyttää tälle uudelle tietolähteelle olemassaolevaa tietokantaa vai haluatko luoda uuden tietokannan.

en: Create a new database:
fi: Luo uusi tietokanta:

en: Create a new database?
fi: Luodaanko uusi tietokanta?

en: The following fields represent the information needed to create a new database (mandatory fields are marked with a star).This information is database-specific, so check the manual for more information.
fi: Seuraavat kentät esittävät uuden tietokannan luomiseen vaadittavia tietoja (pakolliset kentät on merkitty tähdellä). Nämä tiedot ovat tietokantakohtaisia, joten kannattaa etsiä ohjekirjasta lisätietoa.

en: New database definition
fi: Uuden tietokannan määrittely

en: The following fields represent the information needed to open a connection (mandatory fields are marked with a star). This information is database-specific, so check the manual for more information.
fi: Seuraavat kentät esittävät yhteyden avaamiseen vaadittavia tietoja (pakolliset kentät on merkitty tähdellä). Nämä tiedot ovat tietokantakohtaisia, joten kannattaa etsiä ohjekirjasta lisätietoa.

note: connection's spec
en: Connection's parameters
fi: Yhteyden parametrit

en: The following fields represent the authentication information needed to open a connection.
fi: Seuraavat kentät määrittävät tunnistautumistiedot, jotka vaaditaan yhteyden avaamiseen.

en: Authentication parameters
fi: Tunnistautumisparametrit

en: All information needed to create a new data source
    has been retrieved. Now, press 'Apply' to close
    this dialog.
fi: Uuden tietolähteen luomiseen tarvittavat
    tiedot on haettu. Sulje ikkuna
    napsauttamalla "Toteuta".

en: Ready to add a new data source
fi: Valmis lisäämään uuden tietolähteen

en: Data source _name:
fi: Tietolähteen _nimi:

en: _System wide data source:
fi: Järje_stelmän laajuinen tietolähde:

en: _Provider:
fi: _Tarjoaja:

en: _Description:
fi: _Kuvaus:

note: connection's authentication
en: Authentication
fi: Tunnistautuminen

en: Connection opening
fi: Yhteyttä avataan

en: Fill in the following authentication elements
    to open a connection
fi: Syötä seuraavat tunnistautumisen osatekijät, joilla
    yhteys avataan

en: No authentication required,
    confirm connection opening
fi: Tunnistautumista ei vaadita,
    vahvista yhteyden avaus

en: Error:
fi: Virhe:

en: Could not declare new data source
fi: Uutta tietolähdettä ei voitu määritellä

en: No valid data source info was created
fi: Kelvollista tietolähdetietoa ei luotu

en: Database access services for the GNOME Desktop
fi: GNOME-työpöydän tietokantapalvelu

en: Database
fi: Tietokanta

note: title
en: Providers
fi: Tarjoajat

en: Installed providers
fi: Asennetut tarjoajat

en: Providers are addons that actually implement the access to each database using the means provided by each database vendor.
fi: Tarjoajat ovat liitännäisiä, jotka varsinaisesti toteuttavat kunkin tietokannan käsittelyn käyttäen tietokantavalmistajan tarjoamia keinoja.

en: Conflicting parameter '%s'
fi: Ristiriitainen parametri "%s"

en: Error creating user specific configuration directory '%s'
fi: Virhe luotaessa käyttäjäkohtaista asetuskansiota %s

en: Malformed data source name '%s'
fi: Väärän muotoinen tietolähteen nimi %s

en: Can't manage system-wide configuration
fi: Ei voi hallita järjestelmän laajuisia asetuksia

en: Unknown DSN '%s'
fi: Tuntematon DSN "%s"

en: Provider '%s' not found
fi: Tarjoajaa "%s" ei löydy

en: No provider '%s' installed
fi: Tarjoajaa "%s" ei ole määritetty

en: Can't load provider: %s
fi: Ei voi ladata tarjoajaa: %s

en: Can't instantiate provider '%s'
fi: Tarjoajaa "%s" ei voi alustaa

en: Provider
fi: Tarjoaja

en: Description
fi: Kuvaus

en: DSN parameters
fi: DSN-parametrit

en: File
fi: Tiedosto

en: List of installed providers
fi: Luettelo asennetuista tarjoajista

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

note: other table options This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Password
fi: Salasana

en: Error loading provider '%s': %s
fi: Virhe ladattaessa tarjoajaa ”%s”: %s

en: DSN to use
fi: Käytettävä DSN

en: Connection string to use
fi: Käytettävä yhteysmerkkijono

en: Provider to use
fi: Käytettävä tarjoaja

en: Authentication string to use
fi: Tunnistautumisessa käytettävä merkkijono

en: Options
fi: Valinnat

note: To translators: Don't translate "GdaMetaStore", it's a class name
en: GdaMetaStore used by the connection
fi: Yhteyden aikana käytettävä GdaMetaStore

en: No DSN named '%s' defined
fi: DSN:ää nimeltään ”%s” ei löydy

en: Multi threading is not supported or enabled
fi: Monisäikeisyys ei ole tuettu tai käytössä

en: Malformed data source specification '%s'
fi: Väärän muotoinen tietolähteen määrittely %s

en: Data source %s not found in configuration
fi: Asetuksista ei löydy tietolähdettä %s

en: Datasource configuration error: no provider specified
fi: Tietolähteen asetusvirhe: tarjoajaa ei ole määritelty

en: Malformed connection string '%s'
fi: Väärän muotoinen yhteysmerkkijono %s

en: No provider specified
fi: Tarjoajaa ei ole määritetty

en: No DSN or connection string specified
fi: DSN-määrittelyä tai yhteysmerkkijonoa ei ole määritetty

en: Provider does not allow usage from this thread
fi: Tarjoaja ei salli käyttämistään tästä säikeestä

en: Provider does not support statement preparation
fi: Tarjoaja ei tue lauseiden valmistelua

en: Connection is closed
fi: Yhteys on suljettu

en: Can't find task %u
fi: Tehtävää %u ei löydy

en: Statement is a selection statement
fi: Lause on valintalause

en: Statement is not a selection statement
fi: Lause ei ole valinta-lause

en: Invalid argument
fi: Virheellinen argumentti

en: Missing or wrong arguments for table '%s': %s
fi: Taulun ”%s” parametrit ovat virheelliset tai puuttuvat %s

en: Wrong filter arguments
fi: Virheelliset suotimen argumentit

en: Connection transaction status tracking: no transaction exists for %s
fi: Yhteystransaktioiden tilan jäljitys: transaktiota ei ole kohteelle %s

en: Column %d out of range (0-%d)
fi: Sarake %d on alueen ulkopuolella (0-%d)

en: Can't access data
fi: Tietoa ei voitu käsitellä

en: Old data model
fi: Vanha tietomalli

en: New data model
fi: Uusi tietomalli

en: Missing original data model
fi: Alkuperäinen tietomalli puuttuu

en: Missing new data model
fi: Uusi tietomalli puuttuu

en: Data models must support random access model
fi: Mallien pitää tukea satunnaishakua

en: Data models to compare don't have the same number of columns
fi: Verrattavissa tietomalleissa ei ole yhtäläistä sarakemäärä

en: Row %d out of range (0-%d)
fi: Rivi %d alueen ulkopuolella (0-%d)

en: Row %d not found (empty data model)
fi: Riviä %d ei löytynyt (tyhjä tietomalli)

en: No row in data model
fi: Tietomallissa ei ole rivejä

en: Data model has no data
fi: Tietomallissa ei ole tietoja

en: Too many values in list
fi: Luettelossa liian monta arvoa

en: Row not found in data model
fi: Riviä ei löydy tietomallista

en: Custom BDB model implementation is not complete: the '%s' method is missing
fi: Oman BDB-mallin toteutus ei ole valmis: %s-menetelmä puuttuu

en: Expected GdaBinary value, got %s
fi: Oletettiin GdaBinary-arvoa, saatiin <%s>

en: Key modification is not supported
fi: Avaimen muuttaminen ei ole tuettu

en: Data model does not support getting individual value
fi: Tietomalli ei tue yksittäisen arvon noutamista

en: Data model does not support setting individual value
fi: Tietomalli ei tue yksittäisen arvon asettamista

en: Data model does not support setting values
fi: Tietomalli ei tue arvoja asettamista

en: Data model does not support row append
fi: Tietomalli ei tue rivin lisäystä loppuun

en: Model does not allow row insertion
fi: Malli ei salli rivin lisäystä

en: Model does not allow row deletion
fi: Malli ei salli rivin poistoa

en: Data model does not support row removal
fi: Tietomalli ei tue rivin poistamista

en: The '%s' parameter must hold a string value, ignored.
fi: Parametrin %s täytyy sisältää merkkijonoarvo, ei huomioida.

en: The '%s' parameter must hold a boolean value, ignored.
fi: Parametrin %s täytyy sisältää totuusarvo, ei huomioida.

en: File '%s' already exists
fi: Tiedosto ”%s” on jo olemassa

en: Exported Data
fi: Viety tieto

en: Expected tag <gda_value> or <gda_array_value>, got <%s>, ignoring
fi: Oletettiin merkintää <gda_value> tai <gda_array_value>, saatiin <%s>, ohitetaan

en: Cannot retrieve column data type (type is UNKNOWN or not specified)
fi: Sarakkeen tietotyyppiä ei voi hakea (tyyppi on UNKNOWN tai määrittelemätön)

en: Expected tag <gda_array_data>, got <%s>
fi: Oletettiin merkintää <gda_array_data, saatiin <%s>

en: Could not get an iterator for source data model
fi: Lähteen tietomallille ei saatu iteraattoria

en: Inexistent column in source data model: %d
fi: Saraketta ei ole lähteen tietomallissa: %d

en: Destination column %d can't be NULL but has no correspondence in the source data model
fi: Kohdesarake %d ei voi olla NULL, mutta lähdetietomallissa ei ole mitään vastaavaa

en: Destination column %d has a gda type (%s) incompatible with source column %d type (%s)
fi: Kohdesarake %d on GDA-tietotyypiltään (%s) epäyhteensopiva lähdetietomallin sarakkeen %d tyypin %s kanssa

en: Can't transform '%s' from GDA type %s to GDA type %s
fi: Kenttää ”%s” ei voi muuntaa GDA-tyypistä %s GDA-tyypiksi %s

en: Could not dump data model's attributes: %s
fi: Ei voitu vedostaa tietomallin attribuutteja: %s

en: Could not dump data model's contents: %s
fi: Ei voitu vedostaa tietomallin sisältöä: %s

en: Row not found
fi: Riviä ei löytynyt

en: Column cannot be modified
fi: Saraketta ei voi muuttaa

en: New path must be a subpath of the base directory
fi: Uuden polun täytyy olla peruspolun alipolku

en: Could not rename file '%s' to '%s'
fi: Tiedostoa ”%s” ei voi nimetä nimelle ”%s”

en: Could not create directory '%s'
fi: Kansiota %s ei voitu luoda

en: Could not overwrite contents of file '%s'
fi: Tiedoston ”%s” päälle ei voitu kirjoittaa

en: Wrong type of data
fi: Väärän tyyppistä tietoa

en: Column cannot be set
fi: Saraketta ei voi asettaa

en: Cannot set contents of filename '%s'
fi: Tiedostonimen ”%s” sisältöä ei voi asettaa

en: Cannot create directory '%s'
fi: Kansiota ”%s” ei voi luoda

en: Cannot add row: filename missing
fi: Riviä ei voi lisätä: tiedostonimi puuttuu

en: Cannot remove file '%s'
fi: Tiedostoa ”%s” ei voi poistaa

note: To translators: a "Connection string" is a semi-colon delimited list of key=value pairs which * define the parameters for a connection, such as "DB_NAME=thedb;HOSTNAME=moon
en: Connection string
fi: Yhteysmerkkijono

en: Global
fi: Järjestelmän laajuinen

en: List of defined data sources
fi: Luettelo määritellyistä tietolähteistä

en: The '%s' option must hold a string value, ignored.
fi: %s-vaihtoehdon täytyy sisältää merkkijonoarvo, ei huomioida.

en: The '%s' option must hold a boolean value, ignored.
fi: %s-vaihtoehdon täytyy sisältää totuusarvo, ei huomioida.

en: The '%s' option must hold a GType value, ignored.
fi: %s-vaihtoehdon täytyy sisältää GType-arvo, ei huomioida.

en: Character conversion at line %d, error: %s
fi: Merkkimuunnos rivillä %d, virhe: %s

en: no detail
fi: ei yksityiskohtia

en: Could not convert string '%s' to a '%s' value
fi: Merkkijonoa ”%s” ei voitu muuntaa tyypin ”%s” arvoksi

en: Error while parsing CSV file: %s
fi: Virhe tulkittaessa CSV-tiedostoa: %s

note: error
en: Failed to read node in XML file
fi: Solmun luku XML-tiedostosta epäonnistui

en: Expected <gda_array> node in XML file, got <%s>
fi: Oletettiin merkintää <gda_array_data> XML-tiedostossa, saatiin <%s>

en: No "gdatype" attribute specified in <gda_array_field>
fi: Attribuuttia ”gdatype” ei ole määritelty kentässä <gda_array_field>

en: Expected <gda_array_field> in <gda_array>
fi: Oletettiin <gda_array_field> kohdassa <gda_array>

en: Expected <gda_array_data> in <gda_array>, got <%s>
fi: Oletettiin <gda_array_data> kohdassa <gda_array>, saatiin <%s>

en: Expected <gda_array_data> in <gda_array>
fi: Oletettiin <gda_array_data> kohdassa <gda_array>

en: Can't read the contents of the <gda_array_data> node
fi: Solmun <gda_array_data> sisältöä ei voi lukea

en: Expected <gda_array_row> in <gda_array_data>, got <%s>
fi: Oletettiin merkintää <gda_array_row> kohdassa <gda_array_data>, saatiin <%s>

en: Row has too many values (which are ignored)
fi: Rivillä on liian monta arvoa (jotka ohitetaan)

en: Could not convert '%s' to a value of type %s
fi: Ei voitu muuntaa ”%s” tyypin ”%s” arvoksi

en: Expected <gda_array> node but got <%s>
fi: Oletettiin merkintää <gda_array>, saatiin <%s>

en: No <gda_array_field> specified in <gda_array>
fi: Kenttää <gda_array_field> ei ole määritelty listassa <gda_array>

en: Data model does not support random access
fi: Tietomalli ei tue satunnaishakua

en: Row at line %d does not have enough values, completed with NULL values
fi: Rivillä %d ei ole tarpeeksi arvoja, täytetään NULL-arvoilla

en: Row at line %d does not have enough values (which are thus ignored)
fi: Rivillä %d ei ole tarpeeksi arvoja (jotka jätetään huomioimatta)

en: GdaDataModel refused value change
fi: GdaDataModel kieltäytyi arvon muutoksesta

en: Wrong field format
fi: Väärä kentän muoto

en: Could not create virtual connection
fi: Virtuaaliyhteyttä ei voitu luoda

en: GdaDataProxy can't handle non random access data models
fi: GdaDataProxy ei voi käsitellä tietomalleja, joita ei voi käsitellä satunnaisessa järjestyksessä

en: The first row is an empty row artificially prepended and cannot be removed
fi: Ensimmäinen rivi on tarkoituksella lisätty tyhjä rivi eikä sitä voi poistaa

en: Error in filter expression
fi: Virhe suodatinlausekkeessa

en: Incorrect filter expression
fi: Virheellinen suodatinlauseke

en: The first row is an empty row artificially prepended and cannot be altered
fi: Ensimmäinen rivi on tarkoituksella lisätty tyhjä rivi eikä sitä voi muuttaa

en: Wrong value type: expected '%s' and got '%s'
fi: Väärä arvoyyppi: odotettu oli %s, mutta saatiin %s

en: Trying to change read-only column: %d
fi: Yritettiin muuttaa vain luettavissa olevaa saraketta: %d

en: Value type mismatch %s instead of %s
fi: Arvotyypit %s ja %s eivät täsmää

en: Incorrect SQL expression
fi: Virheellinen SQL-lause

en: Unsupported type of SELECT statement
fi: Tueton SELECT-lauseen tyyppi

en: INSERT statement must contain values to insert
fi: INSERT-lauseessa pitää olla arvoja lisättäväksi

en: INSERT statement must insert only one row
fi: INSERT-lauseen pitää lisätä vain yksi rivi

en: DELETE statement must have a WHERE part
fi: DELETE-lauseessa pitää olla WHERE-osa

en: UPDATE statement must have a WHERE part
fi: UPDATE-lauseessa pitää olla WHERE-osa

en: No connection to use
fi: Ei käytettävää yhteyttä

en: Unique row condition has already been specified
fi: Yksilöllinen riviehto on jo määritelty

en: No table to select from in SELECT statement
fi: SELECT-lauseessa ei ole taulua, josta valita

en: SELECT statement uses more than one table to select from
fi: SELECT-lause valitsee useammasta kuin yhdestä taulusta

en: Data model does only support random access
fi: Tietomalli tukee vain satunnaishakua

en: Unable to retrieve data after modifications
fi: Tietoja ei voi hakea muutoksen jälkeen

en: Unable to retrieve data after modifications, no further modification will be allowed
fi: Tietoja ei voi hakea muutoksen jälkeen, lisämuutokset eivät ole sallittuja

en: Some columns can't be modified
fi: Joitakin sarakkeita ei voi muuttaa

en: Modifications are not allowed anymore
fi: Muokkaus peruttu

en: No UPDATE statement provided
fi: UPDATE-lausetta ei ole tarjolla

en: Could not get iterator's value
fi: Iteraattorin arvoa ei saatu

en: Column %d can't be modified
fi: Saraketta %d ei voi muuttaa

en: Too many values (%d as maximum)
fi: Liian monta arvoa (enintään %d)

en: No INSERT statement provided
fi: INSERT-lausetta ei ole tarjolla

en: No DELETE statement provided
fi: DELETE-lausetta ei ole tarjolla

en: Unable to convert string to '%s' type
fi: Merkkijonoa ei voi muuntaa tyypiksi ”%s”

en: Ignoring attempt to re-initialize GDA library.
fi: Yritys alustaa jo alustettua GDA-kirjasto uudestaan, ei huomioida.

en: libgda needs GModule. Finishing...
fi: libgda tarvitsee GModulen. Lopetetaan...

en: Could not parse '%s': XML data import validation will not be performed (some weird errors may occur)
fi: ”%s” ei voitu tulkita: tuotavan XML-tiedon validointia ei suoriteta, joten saattaa syntyä hassuja virheitä

en: Could not parse '%s': Validation for XML files for server operations will not be performed (some weird errors may occur)
fi: ”%s” ei voitu tulkita: Palvelintoimenpiteiden XML-tiedostojen validointia ei suoriteta, joten saattaa syntyä hassuja virheitä

en: Connection string for the internal connection to use
fi: Sisäisen yhteyden kanssa käytettävä yhteysmerkkijono

en: Connection object internally used
fi: Sisäisesti käytettävä yhteysobjekti

en: Missing foreign key's referenced table name (for table '%s')
fi: Viiteavain viittaa puuttuvaan taulun nimeen (taulussa ”%s”)

en: Missing foreign key's column name (for table '%s')
fi: Viiteavaimen sarakenimi puuttuu (taululta ”%s”)

en: Column '%s' not found in table '%s'
fi: Saraketta ”%s” ei löydy taulusta ”%s”

en: Foreign key column '%s' not found in table '%s'
fi: Viiteavainsaraketta ”%s” ei löydy taulusta ”%s”

en: More than one SQL statement
fi: Useampi kuin yksi SQL-lause

en: Parameter '%s' is not present in statement
fi: Parametri ”%s” ei esiinny lauseessa

en: No value set for parameter '%s'
fi: Parametrille ”%s” ei ole asetettu arvoa

en: Data models should have the same number of columns
fi: Tietomalleissa pitäisi olla yhtäläinen sarakemäärä

en: Unknown database object '%s'
fi: Tuntematon tietokantaobjekti %s

en: Could not set value for parameter '%s'
fi: Parametrille ”%s” ei voitu asettaa arvoa

en: Could not create SELECT statement
fi: SELECT-lausetta ei voi luoda

en: Could not create DELETE statement
fi: DELETE-lausetta ei voitu luoda

en: A transaction has already been started
fi: Yksi transaktio on jo aloitettu

en: Attribute '%s' not found
fi: Attribuuttia %s ei löydy

en: Attribute '%s' has %d value | Attribute '%s' has %d values
fi[0]: Attribuutilla %s on %d arvo
fi[1]: Attribuutilla %s on %d arvoa

en: Another object with the same name already exists
fi: On jo olemassa toinen samanniminen objekti

en: Missing condition in meta data context
fi: Ehto puuttuu metatietosisällöstä

en: Malformed condition in meta data context
fi: Väärän muotoinen ehto metatietosisällössä

en: Could not find object named '%s'
fi: Ei löydy %s-nimistä objektia

note: To translators: The GdaMetaStruct object computes lists of tables, views, * and some other information, the "Features to compute" allows one to avoid * computing some features which won't be used
en: Features to compute
fi: Laskettavat piirteet

en: Database object '%s' already exists
fi: Tietokantaobjekti %s on jo olemassa

en: Could not load file '%s'
fi: Tiedostoa ”%s” ei voi ladata

en: Missing column name for table '%s'
fi: Sarakenimi puuttuu taulusta %s

en: Missing foreign key's referenced table name for table '%s'
fi: Taulussa ”%s” viiteavain viittaa puuttuvaan taulun nimeen

en: Invalid referenced table name '%s'
fi: Virheellisesti viitattu taulun nimi %s

en: Missing foreign key's column name for table '%s'
fi: Taulusta ”%s” puuttuu viiteavaimen sarakenimi

en: GdaServerOperation: could not find file '%s'
fi: GdaSererOperation: tiedostoa ”%s” ei löydy

en: GdaServerOperation: could not load file '%s'
fi: GdaServerOperation: tiedostoa ”%s” ei voi ladata

en: GdaServerOperation: file '%s' does not conform to DTD:
    %s
fi: GdaServerOperation: tiedosto ”%s” ei vastaa DTD-määrittelyä:
    %s

en: GdaServerOperation specification does not conform to DTD:
    %s
fi: GdaServerOperation-määrite ei täytä DTD-vaatimusta:
    %s

en: GdaServerOperation: file '%s' does not conform to DTD
fi: GdaServerOperation: tiedosto ”%s” ei vastaa DTD:tä

en: GdaServerOperation specification does not conform to DTD
fi: GdaServerOperation-määrite ei täytä DTD-vaatimusta

en: Non handled GdaServerOperationType, please report error to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product
fi: Käsittelemätön GdaServerOperationType, ole hyvä ja tee vikailmoitus osoitteeseen http://bugzilla.gnome.org/ libgda-tuotteesta

en: Expected tag <%s>, got <%s>
fi: Oletettiin merkintää <%s>, saatiin <%s>

en: Parameterlist values can only be set for individual parameters within it
fi: Parameterlist-arvoja voidaan asettaa vain sen sisällä oleville itsenäisille arvoille

en: Missing attribute named 'path'
fi: Puuttuva attribuutti ”path”

en: Missing required value for '%s'
fi: Vaadittu arvo kohteelle ”%s” puuttuu

en: Unspecified table name
fi: Taulun nimeä ei ole määritelty

en: Invalid type
fi: Virheellinen tyyppi

en: Provider %s created a GdaServerOperation without node for '%s'
fi: Tarjoja %s loi GdaServerOperationin ilman solmua ”%s”

en: Provider %s created a GdaServerOperation with wrong node type for '%s'
fi: Tarjoaja %s loi GdaServerOperationin väärällä solmutyypillä solmulle ”%s”

en: GdaServerProvider object implements the %s virtual method but does not implement the %s one, please report this bug to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product.
fi: GdaServerProvider-olio toteuttaa virtuaalimetodin %s, mutta ei virtuaalimetodia %s. Tee vikaraportti osoitteeseen http://bugzilla.gnome.org/ libgda-tuotteesta, ole hyvä.

en: %s() does not handle values of type '%s'.
fi: %s() ei käsittele tietotyyppiä ”%s”

en: Spec's root node != 'data-set-spec': '%s'
fi: Määrittelyn juurisolmu != ”data-set-spec”: %s

en: Missing node <parameters>: '%s'
fi: Puuttuva solmu <parameters>: ”%s”

en: GdaHolder needs to have an ID
fi: GdaHolder vaatii tunnisteen

en: One or more values are invalid
fi: Yksi tai useampia arvoista on virheellinen

en: Unknown part ID %u
fi: Tuntematon osatunnus %u

en: Unknown part type
fi: Tuntematon osatyyppi

en: SqlBuilder is empty
fi: SqlBuilder on tyhjä

en: Wrong statement type
fi: Väärä lausetyyppi

en: Unnamed
fi: Nimetön

en: Missing SQL code
fi: Puuttuva SQL-koodi

en: No data handler for type '%s'
fi: Tietotyypille %s ei ole käsittelijää

en: Missing parameter '%s'
fi: Puuttuva parametri %s

en: Parameter '%s' is invalid
fi: Parametri %s on virheellinen

en: Unnamed parameter
fi: Nimetön parametri

en: Malformed table name
fi: Väärän muotoinen taulun nimi

en: No schema specified
fi: Skeema ei ole määritetty

en: No table specified
fi: Ei määriteltyä taulua

en: Unable to get column name
fi: Sarakenimeä ei voi saada

en: No name
fi: Ei nimeä

en: Unable to get schema name
fi: Skeeman nimeä ei voi saada

en: No connection specified
fi: Yhteyttä ei ole määritelty

en: No SELECT statement specified
fi: SELECT-lausetta ei ole määritelty

en: No value specified for parameter '%s'
fi: Parametrille ”%s” ei ole määritetty arvoa

en: Unable to get table name
fi: Taulun nimeä ei voi saada

en: Field number %d not found in source named '%s'
fi: Kentän numeroa %d ei löydy lähteestä nimeltään ”%s”

en: SELECT statement has no FROM part
fi: SELECT-lauseessa ei ole FROM-osaa

en: Table does not have any primary key
fi: Taulussa ei ole pääavainta

en: Missing table name in UPDATE statement
fi: Taulun nimi puuttuu UPDATE-lauseesta

en: Missing parameter '%s' to execute query
fi: Suoritettavasta kyselystä puuttuu parametri ”%s”

en: Provider error: %s method not implemented for provider %s
fi: Tarjoajavirhe: %s-menetelmä ei toteutettu tarjoajalle %s

en: Binary handler
fi: Binäärikäsittelijä

en: Binary representation
fi: Binääriesitys

en: Boolean values handler
fi: Totuusarvojen käsittelijä

en: Boolean representation
fi: Totuusarvojen esitys

en: Numerical representation
fi: Numeroiden esitys

en: Strings handler
fi: Merkkijonojen käsittelijä

en: Strings representation
fi: Merkkijonoesitys

en: Time and Date handler
fi: Ajan ja päiväysten käsittelijä

en: Time, Date and TimeStamp representation
fi: Ajan, päiväysten ja aikaleimojen esitys

en: Gda type handler
fi: Gda-tyyppien käsittelijä

en: Gda type representation
fi: Gda-tyyppien esitys

en: Could not find the '%s' program
fi: Ohjelmaa %s ei löydy

en: Unknown query '%s'
fi: Tuntematon kysely %s

en: No connection named '%s' found
fi: Yhteyttä ”%s” ei löydy

en: Unknown parameter '%s'
fi: Tuntematon parametri %s

en: Parameter name not specified
fi: Parametrinimi ei ole määritetty

en: No expression specified
fi: Yhtään lauseketta ei ole määritetty

en: Binary data
fi: Binääritieto

en: Document not specified
fi: Asiakirjaa ei määritelty

en: Cannot create temporary file
fi: Tilapäistiedoston luominen ei onnistu

en: Execution of the %s program failed: %s
fi: Ohjelman %s suoritus epäonnistui: %s

en: Table to create must have at least one row
fi: Luotavassa taulussa täytyy olla ainakin yksi rivi

en: SQlite binary handler
fi: SQlite-binäärikäsittelijä

en: SQlite binary representation
fi: SQliten binääriesitys

en: Sqlite boolean representation
fi: SQliten binääriesitys

en: Parameter '%s' not found is statement
fi: Parametria ”%s” ei löydy lauseesta

en: The connection string must contain DB_DIR and DB_NAME values
fi: Yhteysmerkkijonon täytyy sisältää arvot DB_DIR ja DB_NAME

en: The connection string format has changed: replace URI with DB_DIR (the path to the database file) and DB_NAME (the database file without the '%s' at the end).
fi: Yhteysmerkkijonon muoto on muuttunut: korvaa URI merkkijonolla DB_DIR (polku tietokantatiedostoon) ja merkkijonolla DB_NAME (tietokantatiedosto ilman %s-päätettä).

en: The DB_DIR part of the connection string must point to a valid directory
fi: Yhteysmerkkijonon osan DB_DIR täytyy osoittaa kelvolliseen kansioon

en: Missing spec. file '%s'
fi: Puuttuva määrittelytiedosto ”%s”

en: Transactions are not supported in read-only mode
fi: Pelkkä luku -tilassa ei tueta transaktioita

en: Provider does not support asynchronous statement execution
fi: Tarjoaja ei tue asynkronista lauseiden suoritusta

en: Empty statement
fi: Tyhjä lause

en: Missing parameter(s) to execute query
fi: Suoritettavasta kyselystä puuttuu parametreja

en: BLOB is too big
fi: BLOB on liian suuri

en: Non handled data type '%s'
fi: Ei käsitelty tietotyyppi ”%s”

en: Function requires one argument
fi: Funktio vaatii yhden argumentin

en: Integer value is too big
fi: Kokonaislukuarvo on liian iso

en: Table to remove not found
fi: Poistettavaa taulua ei löydy

en: Namespace must be specified
fi: Nimiavaruus täytyy määritellä

en: Connection was not represented in hub
fi: Yhteys ei ollut tarjolla hubissa

en: Internal error: invalid provider handle
fi: Sisäinen virhe: virheellinen tarjoajan kahva

en: Data model must have at least one column
fi: Tietomallissa täytyy olla ainakin yksi sarake

en: Can't get data model description for column %d
fi: Tietomallin kuvausta sarakkeelle %d ei löydy

en: Can't declare virtual table (%s)
fi: Virtuaalista taulua ei voi määritellä (%s)

en: Column not found
fi: Saraketta ei löydy

en: SQL code does not contain any statement
fi: SQL-koodissa ei ole yhtään lausetta

en: Syntax error at line %d, column %d
fi: Syntaksivirhe rivillä %d, sarakkeessa %d

en: Overflow error at line %d, column %d
fi: Ylivuotovirhe rivillä %d, sarakkeessa %d

en: Missing table in statement
fi: Lauseesta puuttuu taulu

en: Column '%s' not found
fi: Saraketta %s ei löydetty

en: Missing table name in statement
fi: Lauseesta puuttuu taulun nimi

en: Table '%s' not found
fi: Taulua %s ei löydetty

en: '%s' is not a valid identifier
fi: %s ei ole kelvollinen tunnus

en: Empty identifier
fi: Tyhjä tunniste

en: Wrong number of operands
fi: Väärä määrä operandeja

en: Unknown operator %d
fi: Tuntematon operaattori %d

en: COMPOUND statement contains an undefined COMPOUND statement
fi: COMPOUND-lause sisältää määrittelemättömän COMPOUND-lauseen

en: COMPOUND statement contains an undefined SELECT statement
fi: COMPOUND-lauseessa on määrittelemätön SELECT-lause

en: COMPOUND statement contains a non SELECT statement
fi: COMPOUND-lauseessa on ei-SELECT-lause

en: COMPOUND statement does not contain any SELECT statement
fi: COMPOUND-lauseessa ei ole lainkaan SELECT-lausetta

en: COMPOUND statement contains an empty SELECT statement
fi: COMPOUND-lauseessa on tyhjä SELECT-lause

en: INSERT statement needs a table to insert into
fi: INSERT-lause tarvitsee taulun, johon lisätään

en: SELECT does not contain any expression
fi: SELECT-lauseessa ei ole yhtään lauseketta

en: UPDATE statement does not have any target columns to update
fi: UPDATE-lauseessa ei ole yhtään kohdesaraketta päivitettäväksi

en: A connection is required
fi: Yksi yhteys vaaditaan

en: Select file to load
fi: Valitse ladattava tiedosto

en: Could not load the contents of '%s':
     %s
fi: Kohteen ”%s” sisältöä ei voitu ladata:
     %s

en: Select a file to save data to
fi: Valitse tiedosto, johon tieto tallennetaan

en: Could not save data to '%s':
     %s
fi: Tietoa ei voitu tallentaa tiedostoon %s
     %s

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: No data
fi: Ei tietoja

en: Unknown
fi: Tuntematon

note: list of fields
en: Data type
fi: Tietotyyppi

note: FIXME: find a better label
en: Value
fi: Arvo

en: GValue to render
fi: Esitettävä GValue

en: Editable
fi: Muokattava

en: The toggle button can be activated
fi: Toggle-nappi voidaan aktivoida

en: Values limited to PK fields
fi: Arvot rajattu PK-kenttiin

en: GList of GValue to render, limited to PK fields
fi: Esitettävän GValuen GList, rajattuna PK-kenttiin

en: Values
fi: Arvot

en: GList of GValue to render, not limited to PK fields
fi: Esitettävän GValuen GList, ei rajattuna PK-kenttiin

en: The information and status changer can be activated
fi: Tiedon ja tilanvaihdin voidaan aktivoida

en: Data cell renderer's specified type (%s) differs from actual value to display type (%s)
fi: Tietosolun esittäjän määrittämä tyyppi (%s) on eri kuin esitettävän arvon tyyppi (%s)

en: Data cell renderer asked to display values of different data types, at least %s and %s, which means the data model has some incoherencies
fi: Tietosolun esittäjä haluaa esittää erityyppisiä arvoja, ainakin %s ja %s, mikä tarkoittaa että tietomallissa on epätäydellisyyksiä

en: <non-printable>
fi: <tulostumaton>

en: Invalid UTF-8 format!
fi: Virheellinen UTF-8-muoto!

en: Use 1000s separators
fi: Käytä tuhaterotinta

en: Use thousands separator as specified by current locale
fi: Käytä tuhaterotinta nykyisen maa-asetuston mukaisesti

en: Decimals
fi: Desimaalit

en: Number of decimals
fi: Desimaalien lukumäärä

en: Currency symbol
fi: Valuuttasymboli

en: A currency symbol
fi: Valuuttasymboli

en: Widget of class '%s' does not have any associated GdaDataHandler, (to be set using the 'handler' property) expect some mis-behaviours
fi: Elementtiluokkaan ”%s” ei liity GdaDataHandleria (asetetaan ominaisuudella ”handler”), voit olettaa epämääräistä toimintaa

en: Value is NULL
fi: Arvo on NULL

en: Value is invalid
fi: Virheellinen arvo

en: Maximum length
fi: Enimmäispituus

en: Maximum acceptable length of the text
fi: Tekstin pisin hyväksyttävä pituus

en: Multiline
fi: Monirivinen

en: Display only one line, or a complete text editor
fi: Näytä vain yksi rivi tai täysin tekstimuokkain

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Unknown format character starting at %s
fi: Tuntematon muotoilumerkki alkaen kohdasta %s

en: Type %s is not numerical
fi: Tyyppi %s ei ole numeerinen

en: Decimal separator cannot be the '%c' character
fi: Desimaalierotin ei voi olla ”%c”-merkki

en: Decimal thousands cannot be the '%c' character
fi: Tuhaterotin ei voi olla ”%c”-merkki

en: Empty data
fi: Tyhjä tieto

en: Unhandled type of data
fi: Tietotyyppiä ei käsitellä

en: Error while deserializing data:
    %s
fi: Virhe purettaessa tiedon sarjallistamista:
    %s

en: Error while interpreting data as an image:
    %s
fi: Virhe tulkittaessa tietoja kuvaksi:
    %s

en: _Load image from file
fi: _Lataa kuva tiedostosta

en: _Save image
fi: _Tallenna kuva

en: Select image to load
fi: Valitse ladattava kuva

note: determine writable formats
en: Image format
fi: Kuvan muoto

en: Format image as:
fi: Muuta kuvan muoto:

en: Current format
fi: Nykyinen muoto

en: Select a file to save the image to
fi: Valitse tiedosto, johon kuva tallennetaan

en: Could not save the image to '%s':
     %s
fi: Kuvaa ei voitu tallentaa tiedostoon ”%s”
     %s

en: Sources
fi: Lähteet

note: list of fields
en: Comment
fi: Kommentti

en: Floating Point
fi: Liukuluku

en: String
fi: Merkkijono

en: Keyword
fi: Avainsana

en: Function
fi: Funktio

en: Decimal
fi: Desimaali

en: Data Type
fi: Tietotyyppi

en: Variable
fi: Muuttuja

en: Set to host mask
fi: Aseta isäntämaskiksi

en: Set to class %c network
fi: Aseta luokan %c verkoksi

en: Choose a file
fi: Valitse tiedosto

en: Choose a directory
fi: Valitse kansio

en: Choose
fi: Valitse

en: Selection model
fi: Valintamalli

en: Specifies what the user will be allowed to select
fi: Määrittää, mitä käyttäjän sallitaan valita

en: Only let the user pick an existing file
fi: Anna käyttäjän vain valita olemassaoleva tiedosto

en: Let the user pick an existing file, or type in a new filename
fi: Anna käyttäjän valita olemassaoleva tiedosto tai kirjoittaa uuden nimi

en: Let the user pick an existing folder
fi: Anna käyttäjän valita olemassaoleva kansio

en: Let the user name an existing or new folder
fi: Anna käyttäjän nimetä olemassaoleva tai uusi kansio

en: Encoding
fi: Merkistökoodaus

en: How password should be encoded
fi: Kuinka salasanat koodataan

en: MD5 Sum
fi: MD5-summa

en: No encoding
fi: Ei koodausta

en: No data to display
fi: Ei näytettäviä tietoja

en: Encoding used to convert binary data to the string
fi: Binääritiedon merkkijonoksi muuntamisessa käytetty koodaus

en: Serialized picture
fi: Sarjallistettu kuva

en: Set to TRUE if data comes from a serialized GdkPixbuf (F-Spot for example)
fi: Aseta arvoon TRUE, jos tiedot tulevat sarjallistetusta GdkPixbufista (esimerkiksi F-Spotilta)

en: Programming language
fi: Ohjelmointikieli

en: General
fi: Yleisasetukset

en: hello
fi: terve

en: Columns
fi: Sarakkeita

en: Foreign keys
fi: Viiteavaimet

en: Constraints
fi: Rajoitteet

en: Can't find demo database file: %s
fi: Esimerkkitietokannan tiedostoa ei löydy: %s

en: Error opening the connection for file '%s':
    %s
fi: Virhe avattaessa yhteyttä tiedostolle ”%s”:
    %s

en: <b><big>Note:
    </big></b>Many of the demonstrated items use an
    opened connection to the SQLite using the
    '%s' file.
    
    In the source code shown here, the <i>demo_cnc</i> and 
    <i>demo_parser</i> objects are created by the framework and
    made available to all the demonstrated items.
fi: <b><big>Huomautus:
    </big></b>Monet esimerkkikohdista käyttävät avattua
    yhteyttä SQLiteen käyttäen tiedostoa ”%s”.
    
    Tässä näytetyssä lähdekoodissa oliot <i>demo_cnc</i> ja
    <i>demo_parser</i> luodaan automaattisesti ja niiden
    käsittely sallitaan kaikille esimerkkikohdille.

en: List of parameters to show in the form
fi: Näytä lomakkeessa näytettävät parametrit

en: Show Entry actions
fi: Näytä kohdan toiminnot

en: Entries Auto-default
fi: Kohteilla on automaattinen oletus

en: Find:
fi: Etsi:

en: The data model to display
fi: Näytettävä tietomalli

en: Filter failed:
fi: Suodatus epäonnistui:

en: Filter
fi: Suodatus

en: any valid SQL expression
fi: mikä tahansa kelvollinen SQL-lause

en: Set filter
fi: Aseta suodatin

en: Clear filter
fi: Tyhjennä suodatin

en: Data model
fi: Tietomalli

en: Internal GdaDataProxy data model
fi: Sisäinen GdaDataProxyn tietomalli

en: Trying to modify a read-only row
fi: Yritettiin muokata vain luettavissa olevaa riviä

en: Attempt to initialize an already initialized library
fi: Yritettiin alustaa jo alustettu kirjasto

en: Could not open plugins directory, no plugin loaded.
fi: Liitännäisten kansiota ei voi avata, liitännäistä ei ladattu.

en: Error: %s
fi: Virhe: %s

en: Loading file %s...
fi: Ladataan tiedostoa %s...

en: Plugins load warning: %s
fi: Liitännäisten latausvaroitus: %s

note: radio buttons
en: Use data source:
fi: Käytä tietolähdettä:

en: Specify connection:
fi: Määritä yhteys:

note: Create the DSN add button
en: Data sources...
fi: Tietolähteet...

en: Data to display
fi: Näytettävät tiedot

en: Can't append row to data model: %s
fi: Riviä ei voitu lisätä tietomalliin: %s

en: Info cell visible
fi: Tietosolu näky

en: Global Actions visible
fi: Yhteiset toimenpiteet näkyvät

note: FIXME: if nullok is FALSE, then set the column title in bold
en: Can't be NULL
fi: Ei saa olla NULL

en: Select _All
fi: Valitse _kaikki

en: _Clear Selection
fi: _Poista valinta

en: Show Column _Titles
fi: Näy_tä sarakkeiden nimet

en: _Set filter
fi: _Aseta suodatin

en: _Unset filter
fi: _Peru suodatin

note: create dialog box
en: Saving Data
fi: Tallennetaan tietoa

en: Saving data to a file
fi: Tallennetaan tiedot tiedostoon

en: File name
fi: Tiedoston nimi

note: To translators: "Details" is a table's column's attribute
en: Details
fi: Tiedot

note: file type
en: File type:
fi: Tiedostotyyppi:

en: Tab-delimited
fi: Sarkaimin eroteltu

en: Comma-delimited
fi: Pilkuin eroteltu

en: Could not save file %s
fi: Tiedostoa %s ei voi tallentaa

en: You must specify a file name
fi: Tiedostonimi täytyy antaa

en: Got empty file while converting the data
fi: Muunnettaessa tietoa saatiin tyhjä tiedosto

en: File '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
fi: Tiedosto %s on jo olemassa
    Haluatko korvata sen?

en: If you choose yes, the contents will be lost.
fi: Jos valitset Kyllä, sisältö häviää.

en: The specification of the operation to implement
fi: Toteutettavan toimenpiteen määrittely

en: Request section header to be hidden if there is only one section
fi: Pyydä osion ylätunnisteen piilottamista, jos on vain yksi osio

note: last row is for new entries
en: Add
fi: Lisää

en: Server operation specification
fi: Palvelimen toimenpiteen määrittely

en: <b>Field properties:</b>
fi: <b>Kentän ominaisuudet:</b>

en: <b>Fields:</b>
fi: <b>Kentät:</b>

en: Add a new field
fi: Lisää uusi kenttä

en: Remove selected field
fi: Poista valittu kenttä

en: Unknown column number %d
fi: Tuntematon sarakenumero %d

en: Type mismatch: expected a value of type %s and got of type %s
fi: Tyypit eivät täsmää: odotettiin %s-tyypin arvoa, mutta saatiin tyypin %s arvo

en: Can't set authentification string: no authentication is needed
fi: Tunnistautumismerkkijonoa ei saatu: tunnistautumista ei tarvita

en: Unknown provider '%s'
fi: Tuntematon tarjoaja %s

en: Provider '%s' does not report the required parameters for DSN
fi: Tarjoaja ”%s” ei raportoi vaadittuja DSN-parametreja

note: set to NULL item
en: Unset
fi: Ei asetettu

note: default value item
en: Set to default value
fi: Aseta oletusarvoon

note: reset to original value item
en: Reset to original value
fi: Palauta alkuarvoon

en: Current modified data is invalid
fi: Muokattu tieto on virheellinen

en: Part of the current modified data was invalid
fi: Osa nyt muokattavasta tiedosta oli virheellistä

en: As no transaction was used, only a part of the valid data
    has been written, and the remaining modification have been discarded.
fi: Koska transaktioita ei käytetty, vain osa kelvollisesta tiedosta
    on kirjoitettu, ja loput muutokset on hylätty.

en: Discard modified data
fi: Hylkää muokattu tieto

en: Correct data first
fi: Korjaa tieto ensin

en: Database file
fi: Tietokantatiedosto

note: DSN parameters
en: Directory
fi: Hakemisto

en: Directory where the database file is stored
fi: Kansio, johon tietokantatiedosto on tallennettu

note: DSN parameters
en: Database name
fi: Tietokannan nimi

en: Name of the database in the database file to be used
fi: Tietokannan nimi käytettävässä tietokantatiedostossa

en: An error occurred while accessing the BDB database
fi: Tapahtui virhe yritettäessä hakea BDB-tietokannasta

en: Can't open virtual connection
fi: Näennäisyhteyttä ei voi avata

en: Could not add BDB data model to connection: %s
fi: Yhteyteen ei voitu lisätä BDB-tietomallia: %s

en: Provider for Berkeley databases
fi: Tarjoaja Berkeley-tietokannoille

en: Column's description
fi: Sarakkeen kuvaus

en: Table
fi: Taulu

en: Table's name
fi: Taulun nimi

note: list of fields
en: Field name
fi: Kentän nimi

note: list of fields
en: Size
fi: Koko

note: list of fields
en: Scale
fi: Asteikko

note: list of fields
en: Not NULL
fi: Ei NULL

note: list of fields
en: Default
fi: Oletus

en: Default value, mandatory if column is NOT NULL
fi: Oletusarvo, pakollinen jos sarake on NOT NULL

note: list of fields
en: Check
fi: Tarkista

note: list of fields
en: Check constraint
fi: Tarkista rajoite

note: DSN parameters
en: Database's description
fi: Tietokannan kuvaus

note: DSN parameters
en: The name of a database to create
fi: Luotavan tietokannan nimi

note: DSN parameters
en: Directory where the database file will be
fi: Kansio, jossa tietokantatiedosto tallennetaan

en: Index description
fi: Indeksin kuvaus

note: To translators: "Type" is the data type of a table's column
en: Type
fi: Tyyppi

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Name
fi: Nimi

en: Index name
fi: Indeksin nimi

en: On table
fi: Taululle

note: DSN parameters
en: Only if it does not yet exist
fi: Vain jos se ei ole vielä olemassa

en: Create index only if it does not yet exist
fi: Luo indeksi vain, jos se ei ole jo olemassa

note: Index fields
en: Indexed field(s)
fi: Indeksoidut kentät

note: Index fields
en: Indexed field or expression
fi: Indeksin tyyppi tai ilmaisu

note: To translators: "Compare method" refers to the method SQLite has to compare values
en: Compare method
fi: Vertailumenetelmä

note: To translators: "Compare method" refers to the method SQLite has to compare values
en: Collation name (BINARY|NOCASE)
fi: Vertailunimi (BINARY|NOCASE)

note: Index fields
en: Sort type
fi: Järjestystyyppi

en: Table's description
fi: Taulun kuvaus

en: Temporary table
fi: Väliaikaistaulu

en: Create table only if it does not yet exist
fi: Luo taulu vain, jos se ei ole vielä olemassa

note: list of fields
en: Table's columns
fi: Taulun sarakkeet

note: list of fields
en: Auto increment
fi: Kasvata automaattisesti

note: list of fields
en: Unique
fi: Yksikäsitteinen

note: list of fields
en: Primary key
fi: Pääavain

note: list of fields To translators: "Default value" is a table's column's attribute
en: Default value
fi: Oletusarvo

note: list of fields
en: Conflict
fi: Ristiriita

note: list of fields
en: Conflict resolution method (ROLLBACK|ABORT|FAIL|IGNORE|REPLACE
fi: Ristiriidan ratkaisutapa (ROLLBACK|ABORT|FAIL|IGNORE|REPLACE)

note: other table constraints
en: Global constraints
fi: Yleiset rajoitteet

en: View's description
fi: Näkymän kuvaus

en: View's name
fi: Näkymän nimi

en: Temporary view
fi: Tilapäisnäkymä

en: Create view only if it does not yet exist
fi: Luo näkymä vain, jos se ei ole jo olemassa

en: Definition
fi: Määritelmä

en: View's definition
fi: Näkymän määrittely

en: Index
fi: Hakemisto

en: Index to delete
fi: Poistettava indeksi

en: If exists
fi: Jos olemassa

en: Drop index only if it exists
fi: Poista indeksi vain, jos se on jo olemassa

en: Table to delete
fi: Poistettava taulu

en: Drop table only if it exists
fi: Poista taulu vain, jos se on olemassa

en: View
fi: Näkymä

en: View to delete
fi: Poistettava näkymä

en: Drop view only if it exists
fi: Poista näkymä vain jos se on olemassa

en: The name of a database to use (without the .db)
fi: Käytettävän tietokannan nimi (ilman .db-päätettä)

en: Extra functions
fi: Lisäfunktiot

en: With foreign keys
fi: Viiteavaimin

en: Table to rename
fi: Uudelleennimettävä taulu

en: New name
fi: Uusi nimi

en: New table name
fi: Uusi taulun nimi

en: Invalid argument: NULL
fi: Virheellinen argumentti: NULL

en: The connection string must contain the URL value
fi: Yhteysmerkkijonon täytyy sisältää URL-arvo

en: Connection URL
fi: Yhteyden URL-osoite

en: Can't get list of installed JDBC drivers: %s
fi: Ei saada luetteloa asennetuista JDBC-ajureista: %s

en: Can't create JAVA virtual machine: %s
fi: Ei voi luoda JAVA-näennäiskonetta: %s

note: Connection parameters
en: Database server
fi: Tietokantapalvelin

en: Port
fi: Portti

en: Require SSL
fi: Vaadi SSL:ää

en: Whether or not to use SSL to establish the connection
fi: Käytetäänkö SSL-salausta yhteyden muodostamisessa

en: The connection string format has changed: replace FILENAME with DB_DIR (the path to the database file) and DB_NAME (the database file without the '%s' at the end).
fi: Yhteysmerkkijonon muoto on muuttunut: korvaa FILENAME merkkijonolla DB_DIR (polku tietokantatiedostoon) ja merkkijonolla DB_NAME (tietokantatiedosto ilman päätettä %s)

en: Could not open file %s
fi: Tiedostoa %s ei voi avata

en: Could not map table '%s': %s
fi: Ei voitu yhdistää taulua %s: %s

en: Provider for Microsoft Access files
fi: Tarjoaja Microsoft Access -tiedostoille

en: The name of a database to use (filename without the .mdb)
fi: Käytettävän tietokannan nimi (tiedostonimi ilman .mdb-päätettä)

en: No field specified in foreign key constraint
fi: Viiteavaimen rajoitteissa ei määritelty kenttää

en: Empty field specified in foreign key constraint
fi: Viiteavaimen rajoitteissa määriteltiin tyhjä kenttä

en: No referenced table specified in foreign key constraint
fi: Viiteavaimen rajoitteissa ei määritelty viitattua taulua

en: Empty referenced field specified in foreign key constraint
fi: Tyhjä viitattu kenttä määritelty viiteavaimen rajoitteessa

en: MySQL boolean representation
fi: MySQL-totuusarvoesitys

en: The connection string must contain the DB_NAME values
fi: Yhteysmerkkijonon täytyy sisältää  DB_NAME-arvot

en: No description
fi: Ei kuvausta

en: Number of rows fetched at a time
fi: Kerralla noudettavien rivien lukumäärä

en: Number of row chunks read since the object creation
fi: Luettujen rivilohkojen lukumäärä olion luonnin jälkeen

en: Type %s not mapped for value %d
fi: Tyyppi %s ei ole kuvattu arvolle %d

en: Type %s not mapped for value %f
fi: Tyyppi %s ei ole kuvattu arvolle %f

en: Type %s not mapped for value %s
fi: Tyyppi %s ei ole kuvattu arvolle %s

en: Provider for MySQL databases
fi: Tarjoaja MySQL-tietokannoille

en: As first column
fi: Ensimmäiseksi sarakkeeksi

en: Add the column as the first column of the table
fi: Lisää sarake taulun ensimmäiseksi sarakkeeksi

en: After column
fi: Sarakkeen jälkeen

en: Add the column after the specified column
fi: Lisää sarake määritellyn solmun jälkeen

en: Field comment
fi: Kentän kommentti

en: Table comment
fi: Taulun kommentti

en: Server access parameters
fi: Palvelimen pääsyparametrit

note: Connection parameters
en: Host on which the database server is running
fi: Palvelin, jossa tietokantapalvelin on ajossa

en: Database server port
fi: Tietokantapalvelimen portti

en: UNIX Socket
fi: UNIX-pistoke

en: Full path of the UNIX socket to use when connecting locally
fi: Koko polku UNIX-pistokkeeseen, johon yhdistetään paikallisesti

en: Administrator login
fi: Ylläpitäjän kirjautuminen

en: Login name (which has the rights to create databases)
fi: Kirjautumisnimi, jolla on oikeus luoda tietokantoja

en: Administrator password
fi: Ylläpitäjän salasana

note: DSN parameters
en: Create database only if it does not yet exist
fi: Luo tietokanta vain, jos se ei ole jo olemassa

note: DSN parameters other table options
en: Character set
fi: Merkistö

note: DSN parameters
en: Character set encoding to use in the new database
fi: Uudessa tietokannassa käytettävä merkistön koodaus

note: DSN parameters other table options
en: Collation
fi: Vertailu

note: DSN parameters
en: Collation method to use in the new database
fi: Uudessa tietokannassa käytettävä vertailutapa

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1 West European
fi: ISO-8859-1 länsieurooppalainen

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-2 Central European
fi: ISO-8859-2 keskieurooppalainen

note: To translators: Charset name
en: Big5 Traditional Chinese
fi: Big5 perinteinen kiinalainen

note: To translators: Charset name
en: DEC West European
fi: DEC länsieurooppalainen

note: To translators: Charset name
en: DOS West European
fi: DOS länsieurooppalainen

note: To translators: Charset name
en: HP West European
fi: HP länsieurooppalainen

note: To translators: Charset name
en: KOI8-R Relcom Russian
fi: KOI8-R venäläinen

note: To translators: Charset name
en: 7bit Swedish
fi: 7-bittinen ruotsalainen

note: To translators: Charset name
en: EUC-JP Japanese
fi: EUC-JP japanilainen

note: To translators: Charset name
en: Shift-JIS Japanese
fi: Shift-JIS japanilainen

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-8 Hebrew
fi: ISO-8859-8 heprealainen

note: To translators: Charset name
en: TIS620 Thai
fi: TIS620 thaimaalainen

note: To translators: Charset name
en: EUC-KR Korean
fi: eUC-KR korealainen

note: To translators: Charset name
en: KOI8-U Ukrainian
fi: KOI8-U ukrainalainen

note: To translators: Charset name
en: GB2312 Simplified Chinese
fi: GB2312 yksinkertaistettu kiinalainen

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-7 Greek
fi: ISO-8859-7 kreikkalainen

note: To translators: Charset name
en: Windows Central European
fi: Windows, keskieurooppalainen

note: To translators: Charset name
en: GBK Simplified Chinese
fi: GBK yksinkertaistettu kiinalainen

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-9 Turkish
fi: ISO-8859-9 turkkilainen

note: To translators: Charset name
en: ARMSCII-8 Armenian
fi: ARMSCII-8 armenialainen

note: To translators: Charset name
en: UCS-2 Unicode
fi: UCS2- Unicode

note: To translators: Charset name
en: DOS Russian
fi: DOS venäläinen

note: To translators: Charset name
en: DOS Kamenicky Czech-Slovak
fi: DOS Kamenicy tšekkoslovakialainen

note: To translators: Charset name
en: Mac Central European
fi: Mac keskieurooppalainen

note: To translators: Charset name
en: Mac West European
fi: Mac länsieurooppalainen

note: To translators: Charset name
en: DOS Central European
fi: DOS keskieurooppalainen

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-13 Baltic
fi: ISO-8859-13 balttilainen

note: To translators: Charset name
en: Windows Cyrillic
fi: Windows, kyrillinen

note: To translators: Charset name
en: Windows Arabic
fi: Windows arabialainen

note: To translators: Charset name
en: Windows Baltic
fi: Windows balttilainen

note: To translators: Charset name
en: Binary pseudo charset
fi: Binäärinen pseudomerkistö

note: To translators: Charset name
en: GEOSTD8 Georgian
fi: GESTD8 georgialainen

note: To translators: Charset name
en: SJIS for Windows Japanese
fi: SJIS japanilainen windows

en: Method
fi: Metodi

en: Index type (depending on table storage engine)
fi: Indeksin tyyppi (riippuu taulun tieto-ohjelmasta)

note: Index fields
en: Length
fi: Pituus

note: Index fields
en: The number of characters the index is on for columns of type CHAR or VARCHAR
fi: Indeksin osoittamien CHAR- ja VARCHAR-sarakkeiden merkkimäärä

en: Table's comment
fi: Taulun kommentti

note: foreign key spec
en: Foreign key
fi: Viiteavain

note: foreign key spec
en: Referenced table
fi: Viitattu taulu

note: foreign key spec
en: Fields
fi: Kentät

note: foreign key spec
en: Fields in the foreign key
fi: Viiteavaimen kentät

note: foreign key spec
en: Field
fi: Kenttä

note: foreign key spec
en: Referenced field
fi: Viitattu kenttä

note: foreign key spec
en: Match type
fi: Osuman tyyppi

note: foreign key spec
en: Matching method if more than one field involved
fi: Täsmäystapa, jos kyseessä on useampia kuin yksi kenttä

note: foreign key spec
en: On update action
fi: Suoritettaessa UPDATE

note: foreign key spec
en: On delete action
fi: Suoritettaessa DELETE

note: other table options
en: Table's options
fi: Taulun valinnat

note: other table options
en: Engine
fi: Moottori

note: other table options
en: Table's engine (or type)
fi: Taulun moottori tai tyyppi

note: other table options
en: Auto increment value
fi: Automaattisen kasvatuksen arvo

note: other table options
en: Counter for auto incremented fields is incremented by this value + 1 (DEFAULT: 0)
fi: Laskuri automaattisesti kasvaville kentille kasvaa tämän arvon + 1 verran (oletusarvo 0)

note: other table options
en: Average row length
fi: Keskimääräinen rivipituus

note: other table options
en: An approximation of the average row length for your table
fi: Arvioitu rivin keskiarvopituus taulussa

note: other table options
en: Checksum
fi: Tarkistussumma

note: other table options
en: Min rows
fi: Rivejä vähintään

note: other table options
en: Max rows
fi: Rivejä enintään

note: other table options
en: Pack keys
fi: Pakkaa avaimet

note: other table options
en: Delay key write
fi: Viivästytä avainten kirjoitusta

note: other table options
en: Row format
fi: Rivin muoto

note: other table options
en: Union
fi: Yhdiste

note: other table options
en: tbl_name[,tbl_name]...: only with MERGE engine
fi: taulunimi[,taulunimi]...: vain MERGE-moottorin kanssa

note: other table options
en: Insert method
fi: Lisäysmenetelmä

note: other table options
en: FIRST, LAST or NO: only with MERGE engine
fi: FIRST, LAST tai NO: kelpaavat vain MERGE-moottorin kanssa

note: other table options
en: Data directory
fi: Tietohakemisto

note: other table options
en: Index directory
fi: Indeksihakemisto

en: Match simple
fi: Yksinkertainen osuma

en: Match partial
fi: Osittainen osuma

en: Match full
fi: Täysi osuma

en: No action
fi: Ei toimintoa

en: Restrict
fi: Rajoita

en: Cascade
fi: Vyörytä

note: To translators: Action of setting a value to NULL
en: Set to NULL
fi: Aseta arvoon NULL

en: Don't pack keys
fi: Älä pakkaa avaimia

en: Only pack long CHAR/VARCHAR columns
fi: Pakkaa vain pitkät CHAR/VARCHAR-sarakkeet

en: MyISAM (default)
fi: MyISAM (oletus)

en: Archive
fi: Arkisto

en: Comma Separated Value (CSV)
fi: Pilkulla erotetut arvot (CSV)

en: Example
fi: Esimerkki

en: Federated
fi: Liitetty

en: In Memory (MEMORY/HEAP)
fi: Muistissa (muisti/keko)

en: Merge
fi: Yhdistä

en: Clustered, fault-tolerant, memory-based
fi: Ryvästetty, vikasietoinen, muistipohjainen

en: Dynamic
fi: Dynaaminen

note: To translators: "Fixed" is a kind or MySQL's table's row format
en: Fixed
fi: Kiinteä

en: Compressed
fi: Pakattu

en: Redundant
fi: Vikasietoinen

en: Compact
fi: Kompakti

en: Columns' names
fi: Sarakkeiden nimet

en: column name
fi: sarakkeen nimi

note: DSN parameters
en: Only if existing
fi: Vain jos on olemassa

note: DSN parameters
en: Drop database only if it exists
fi: Poista tietokanta vain, jos se on olemassa

en: Drop table only if it is temporary
fi: Poista taulu vain, jos se on väliaikainen

en: References
fi: Viittaukset

en: What to do with references
fi: Mitä viitteille tehdään

en: Automatically drop objects that depend on the table (CASCADE)
fi: Poista automaattisesti kohteet, jotka riippuvat taulusta (CASCADE)

en: Refuse to drop the table if any objects depend on it (RESTRICT)
fi: Kieltäydy poistamasta taulua, jos joku olio riippuu siitä (RESTRICT)

en: The name of a database to connect to
fi: Nimi tietokannalle, johon otetaan yhteys

en: Could not get attribute
fi: Attribuuttia ei saada

en: Invalid Oracle handle
fi: Virheellinen Oracle-kahva

en: Postgresql binary handler
fi: Postgresql-binäärikäsittelijä

en: PostgreSQL binary representation
fi: PosgreSQL-binääriesitys

en: Insufficient memory to convert binary buffer to string
fi: Muisti ei riitä binääripuskurin muuntamiseksi merkkijonoksi

en: Insufficient memory to convert string to binary buffer
fi: Muisti ei riitä merkkijonon muuttamiseksi binääripuskuriksi

en: The connection string must contain a DB_NAME value
fi: Yhteysmerkkijonon täytyy sisältää arvo DB_NAME

en: The connection string format has changed: replace DATABASE with DB_NAME and the same contents
fi: Yhteysmerkkijonon muotoilu on muuttunut. Korvaa DATABASE arvolla DB_NAME käyttäen samaa sisältöä

en: Search path %s is invalid
fi: Hakupolku %s on virheellinen

en: Transactions are not supported in read uncommitted isolation level
fi: Transaktioita ei tueta lue sitoutumatta -eristystasolla

en: Transactions are not supported in repeatable read isolation level
fi: Transaktioita ei tueta toistokelpoinen luku -eristystasolla

en: Internal error
fi: Sisäinen virhe

en: Wrong savepoint name '%s'
fi: Väärä tallennuspisteen nimi ”%s”

en: Cannot start transaction
fi: Transaktiota ei voi käynnistää

en: Number of rows chunks read since the object creation
fi: Luettujen rivilohkojen lukumäärä olion luonnin jälkeen

en: Provider for PostgreSQL databases
fi: Tarjoaja PostgreSQL-tietokannoille

en: Ignore descendants
fi: Älä välitä perillisistä

en: Don't add the column to descendants of the table
fi: Älä lisää saraketta taulun perillisiin

note: Connection parameters
en: Host on which the database server is running (for servers running on unix domain sockets, enter the socket's path (usually /tmp), or leave this field empty)
fi: Tietokantapalvelimen verkkonimi. UNIX-pistoketta käyttäville palvelimille anna pistokkeen polku (yleensä /tmp), tai jätä kenttä tyhjäksi.

en: Database server port (for servers running on unix domain sockets, enter the socket's file name extension (usually 5432), or leave this field empty)
fi: Tietokantapalvelimen portti. UNIX-pistoketta käyttäville palvelimille anna pistokkeen tiedostopääte (yleensä 5432), tai jätä kenttä tyhjäksi.

en: Extra connection options
fi: Yhteyden lisävalinnat

en: Whether to require SSL or not when connecting
fi: Vaaditaanko SSL:n käyttöä yhdistettäessä

en: Owner
fi: Omistaja

en: The name of the database user who will own the new database
fi: Uuden tietokannan omistavan tietokantakäyttäjän nimi

en: Template
fi: Pohja

en: The name of the template from which to create the new database
fi: Pohja, jonka perusteella uusi tietokanta luodaan

en: Tablespace
fi: Tauluavaruus

en: The name of the tablespace that will be associated with the new database
fi: Uuteen tietokantaan liitettävän tauluavaruuden nimi

note: To translators: Charset name
en: Unicode (UTF-8)
fi: Unicode(UTF-8)

note: To translators: Charset name
en: Japanese EUC
fi: Japanilainen EUC

note: To translators: Charset name
en: Chinese EUC
fi: Kiinalainen EUC

note: To translators: Charset name
en: Korean EUC
fi: Korealainen EUC

note: To translators: Charset name
en: Korean EUC (Hangle base)
fi: Korealainen EUC (Hangle-kanta)

note: To translators: Charset name
en: Taiwan EUC
fi: Taiwanilainen EUC

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.1)
fi: ISO 885-1/ECMA 94 (latinalainen aakkosto nro 1)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.2)
fi: ISO 885-1/ECMA 94 (latinalainen aakkosto nro 2)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.3)
fi: ISO 885-1/ECMA 94 (latinalainen aakkosto nro 3)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.4)
fi: ISO 885-1/ECMA 94 (latinalainen aakkosto nro 4)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.5)
fi: ISO 885-1/ECMA 94 (latinalainen aakkosto nro 5)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.6)
fi: ISO 885-1/ECMA 94 (latinalainen aakkosto nro 6)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.7)
fi: ISO 885-1/ECMA 94 (latinalainen aakkosto nro 7)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.8)
fi: ISO 885-1/ECMA 94 (latinalainen aakkosto nro 8)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.9)
fi: ISO 885-1/ECMA 94 (latinalainen aakkosto nro 9)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.10)
fi: ISO 885-1/ECMA 94 (latinalainen aakkosto nro 10)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-5/ECMA 113 (Latin/Cyrillic)
fi: ISO 8859-5/ECMA 113 (latinalainen/kyrillinen)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-6/ECMA 114 (Latin/Arabic)
fi: ISO 8859-6/ECMA 114 (latinalainen/arabialainen)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-7/ECMA 118 (Latin/Greek)
fi: ISO 8859-7/ECMA 118 (latinalainen/kreikkalainen)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-8/ECMA 121 (Latin/Hebrew)
fi: ISO 8859-8/ECMA 121 (latinalainen/heprealainen)

note: To translators: Charset name
en: Windows CP866
fi: Window CP866

note: To translators: Charset name
en: Windows CP874 (Thai)
fi: Windows CP874 (thaimaalainen)

note: To translators: Charset name
en: Windows CP1256 (Arabic)
fi: Windows 1CP1256 (arabialainen)

note: To translators: Charset name
en: TCVN-5712/Windows CP1258 (Vietnamese)
fi: TCVN-5712/Windows CP1258 (vietnamilainen)

en: Predicate
fi: Predikaatti

en: Constraint expression for a partial index
fi: Osittaisen indeksin rajoitelauseke

en: With OIDs
fi: OID:in mukaan

en: Parent table(s)
fi: Ylemmät taulut

en: Inheritance
fi: Periytyminen

en: Parent table
fi: Ylempi taulu

en: Keep coupled
fi: Pidä yhdessä

en: Use INHERIT instead of LIKE
fi: Käytä menetelmää INHERIT LIKE-menetelmän sijasta

en: Copy defaults
fi: Kopioi oletukset

en: Copy default expressions
fi: Kopioi oletuslausekkeet

note: foreign key spec
en: Deferrable
fi: Lykkäytyvä

note: To translators: Action of setting a value to its default value
en: Set to default
fi: Aseta oletukseksi

en: Not deferrable
fi: Ei viitattava

en: Deferrable initially immediate
fi: Lykkäytyvä aluksi välitön

en: Deferrable initially deferred
fi: Lykkäytyvä aluksi lykätty

en: User
fi: Käyttäjä

en: What to do with references on the column to delete
fi: Mitä poistettavasta sarakkeesta riippuville viitteille tehdään

en: Automatically drop objects that depend on the column (CASCADE)
fi: Poista automaattisesti oliot, jotka riippuvat sarakkeesta (CASCADE)

en: Refuse to drop the column if any objects depend on it (RESTRICT)
fi: Kieltäydy poistamasta saraketta, jos joku olio riippuu siitä (RESTRICT)

note: DSN parameters
en: The name of a database to drop
fi: Poistettavan tietokannan nimi

en: Automatically drop objects that depend on the view (CASCADE)
fi: Poista automaattisesti objektit, jotka riippuvat näkymästä (CASCADE)

en: Refuse to drop the view if any objects depend on it (RESTRICT)
fi: Kieltäydy poistamasta näkymää, jos joku olio riippuu siitä (RESTRICT)

en: Search Path
fi: Hakupolku

en: Mysql version 5.0 at least is required
fi: Vähintään Mysql-versio 5.0 vaaditaan

en: Provider for SQLite databases
fi: Tarjoaja SQLite-tietokannoille

en: The connection string must contain the %s value
fi: Yhteysmerkkijonon täytyy sisältää %s-arvo

en: Not supported
fi: Tueton

en: Named transaction is not supported
fi: Nimettyä transaktiota ei ole tuettu

en: Transaction level is not supported
fi: Transaktiotaso ei ole tuettu

en: Can't start new thread
fi: Uutta säiettä ei voi käynnistää

en: Error cleaning data on the server for session %s
fi: Virhe siivottaessa dataa palvelimelta istunnolta %s

en: Provider for web server proxies
fi: Tarjoaja verkon välipalvelimille

en: Web server name
fi: Palvelinnimi

en: The name of a database to use
fi: Käytettävän tietokannan nimi

en: DSN '%s' is not declared
fi: DSN ”%s” ei ole määritelty

en: Can't open connection to DSN %s: %s
fi: yhteyttä DSN:ään %s ei voi avata: %s

en: Can't open specified connection: %s
fi: Määriteltyä yhteyttä ei voi avata: %s

en: Connection successfully opened!
fi: Yhteyden avaus onnistui!

en: For connection
fi: Yhteydelle

en: enter authentication information
fi: anna tunnistautumistiedot

en: Could not open connection:
    %s
fi: Ei voitu avata yhteyttä:
    %s

en: Analysing database schema
fi: Analysoidaan tietokantamallia

en: Error while fetching meta data from the connection: %s
fi: Virhe noudettaessa metatietoja yhteydestä: %s

en: Error while analysing database schema: %s
fi: Virhe tulkittaessa tietokantamallia: %s

en: unnamed
fi: nimetön

en: Getting database schema information
fi: Noudetaan tietokantamallin tietoja

en: Executing a query
fi: Kysellään

en: Provider: %s
fi: Tarjoaja: %s

en: Database provider
fi: Tietokantatarjoaja

en: In memory
fi: Muistissa

en: Opened connections
fi: Avatut yhteydet

en: List of opened connections
fi: Luettelo avatuista yhteyksistä

en: Connections
fi: Yhteydet

en: Connection's properties
fi: Yhteyden ominaisuudet

en: Close connection
fi: Sulje yhteys

en: Close selected connection
fi: Sulje valittu yhteys

en: Connect
fi: Muodosta yhteys

en: Open a new connection
fi: Avaa uusi yhteys

en: History
fi: Historia

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Begin
fi: Aloita

en: Commit
fi: Toteuta

en: Rollback
fi: Peruutus

en: Add table
fi: Lisää taulu

en: Bound connection is used
fi: On käytetty sidottuja yhteyksiä

en: Virtual connection using this connection is busy
fi: Tätä yhteyttä käytettävä näennäisyhteys on varattu

en: _Fullscreen
fi: _Koko näyttö

en: Use the whole screen
fi: Käytä kokonäyttötilaa

en: Quit
fi: Lopeta

en: Help
fi: Ohje

en: Begin a new transaction
fi: Aloita uusi transaktio

en: Commit current transaction
fi: Toteuta käsiteltävä transaktio

en: Rollback current transaction
fi: Peruuta käsiteltävä transaktio

en: Do you want to close the '%s' connection?
fi: Haluatko sulkea yhteyden %s?

en: Do you want to quit the application?
fi: Haluatko päättää sovellusistunnon?

en: all the connections will be closed.
fi: kaikki yhteydet suljetaan.

en: the connection will be closed.
fi: yhteys suljetaan.

en: Error starting transaction: %s
fi: Virhe käynnistettäessä transaktio: %s

en: Error committing transaction: %s
fi: Virhe toteutettaessa transaktio: %s

en: Database browser
fi: Tietokantaselain

en: Don't show this message again
fi: Älä näytä tätä viestiä uudestaan

en: Linear layout
fi: Lineaarinen asettelu

en: Radial layout
fi: Säteettäinen asettelu

en: Save diagram as
fi: Tallenna kaavio nimellä

en: PNG Image
fi: PNG-tiedosto

en: SVG file
fi: SVG-tiedosto

en: Failed to create SVG file
fi: SVG-tiedoston luonti epäonnistui

en: File format to save to is not recognized.
fi: Tallennettua tiedostomuotoa ei tunnistettu.

en: Failed to create PNG file
fi: PNG-tiedoston luonti epäonnistui

en: Type: %s
fi: Tyyppi: %s

en: Page size and zoom
fi: Sivun koko ja zoomaus

en: Page %d of %d horizontally and %d of %d vertically
fi: Sivu %d/%d vaakasuunnassa ja %d/%d pystysuunnassa

en: Adjust page's size and orientation
fi: Säädä sivun kokoa ja suuntaa

en: <b>Zoom</b>
fi: <b>Zoomaus</b>

en: Number of pages used:
fi: Käytettävien sivujen lukumäärä:

en: horizontally
fi: vaakasuunnassa

en: vertically
fi: pystysuunnassa

en: Zoom factor:
fi: Lähennyskerroin:

en: <b>Page numbers</b>
fi: <b>Sivunumerot</b>

en: Print page numbers
fi: Tulosta sivunumerot

en: Import specifications
fi: Tuonnin määrittelyt

note: file to import from
en: File to import from:
fi: Lähdetiedosto:

en: File to import data from
fi: Tiedosto, josta tiedot tuodaan

en: Comma separated values
fi: Pilkuin erotellut arvot

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

note: Encoding
en: Encoding:
fi: Merkistökoodaus:

note: first line as title
en: First line as title:
fi: Ensimmäinen rivi otsikkona:

note: separator
en: Separator:
fi: Erotin:

en: Comma
fi: Pilkku

en: Semi column
fi: Puolipiste

en: Tab
fi: Sarkain

en: Space
fi: Välilyönti

en: Pipe
fi: Putki

en: Other:
fi: Muu:

en: Import preview
fi: Tuonnin esikatselu

en: No data.
fi: Ei tietoja.

en: No data set
fi: Ei arvojoukkoa

note: no connection at all or not authenticated
en: None
fi: Ei mikään

en: Statement to execute is not a selection statement
fi: Suoritettava lause ei ole valintalause

en: Error executing query:
    %s
fi: Tapahtui virhe kyselyssä:
    %s

en: Error executing query: %s
fi: Tapahtui virhe kyselyssä: %s

en: New virtual connection
fi: Uusi näennäisyhteys

en: Virtual connection's properties
fi: Näennäisyhteyden ominaisuudet

en: Add binding
fi: Lisää sidos

en: Variables
fi: Muuttujat

en: Execute
fi: Suorita

en: Save
fi: Tallenna

en: _Toggle mode
fi: Vaihda _tilaa

en: Specifications
fi: Määrittelyt

en: Not ready
fi: Ei valmiina

en: Could not find the "%s" table
fi: Taulua %s ei löydy

note: Translators: Do not translate "name"
en: Missing attribute "name" for table
fi: Taulusta puuttuu name-attribuutti

en: No SELECT statement to execute
fi: Ei ole suoritettavaa SELECT-lausetta

en: Could not build SELECT statement
fi: SELECT-lausetta ei voi rakentaa

en: Id
fi: Tunniste

en: Remove
fi: Poista

en: SQL code to execute:
fi: SQL-koodi suoritettavaksi:

en: Favorites
fi: Suosikit

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Connection opening:
fi: Yhteyttä avataan:

en: Cancelled by the user
fi: Käyttäjän peruutus

en: [DSN|connection string]...
fi: [DSN|yhteysmerkkijono]...

en: Error: %s
fi: Virhe: %s

en: Multiple statements
fi: Useita lauseita

en: SELECT statement
fi: SELECT-lause

en: INSERT statement
fi: INSERT-lause

en: UPDATE statement
fi: UPDATE-lause

en: DELETE statement
fi: DELETE-lause

en: COMPOUND SELECT statement
fi: COMPOUND SELECT -lause

en: BEGIN statement
fi: BEGIN-lause

en: ROLLBACK statement
fi: ROLLBACK-lause

en: COMMIT statement
fi: COMMIT-lause

en: ADD SAVEPOINT statement
fi: ADD SAVEPOINT -lause

en: ROLLBACK SAVEPOINT statement
fi: ROLLBACK SAVEPOINT -lause

en: DELETE SAVEPOINT statement
fi: DELETE SAVEPOINT -lause

en: Unknown statement
fi: Tuntematon lause

en: Query editor
fi: Kyselymuokkain

en: Execute SQL in editor
fi: Suorita SQL muokkaimessa

en: Indent
fi: Sisennä

en: Favorite
fi: Suosikki

en: Execution history:
fi: Suoritushistoria:

en: Copy
fi: Kopioi

en: Clear history
fi: Poista historiatiedot

en: Execution Results:
fi: Suorituksen tulokset:

en: Unnamed query
fi: Nimetön kysely

en: Invalid variable's contents
fi: Virheellinen muuttujan sisältö

en: Statement executed
fi: Lause suoritettu

en: Error while parsing code: %s
fi: Virhe jäsennettäessä koodia: %s

en: _Execute
fi: _Suorita

en: Execute query
fi: Suorita kysely

en: _Undo
fi: K_umoa

en: Undo last change
fi: Peru viimeinen muutos

en: In the future:
fi: Tulevaisuudessa:

en: %lu minute ago:
     | %lu minutes ago:
fi[0]: %lu minute ago:
fi[1]: %lu minuuttia sitten:

en: %lu hour ago
     | %lu hours ago
fi[0]: %lu tunti sitten
fi[1]: %lu tuntia sitten

en: _Query
fi: _Kysely

en: _New editor
fi: Uusi muokkai_n

en: Open a new query editor
fi: Avaa uusi kyselymuokkain

en: SQL Code
fi: SQL-koodi

en: Statement:
fi: Lause:

en: Execution Parameters
fi: Suoritusparametrit

en: No result selected
fi: Tulosta ei ole valittu

en: Execution error:
fi: Suoritusvirhe:

en: Table not found
fi: Taulua ei löydetty

en: Tables' index
fi: Taulun hakemisto

en: Diagram
fi: Kaavio

en: Relations diagram
fi: Suhdekaavio

en: '%s' diagram
fi: %s-kaavio

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: View contents
fi: Näkymän sisältö

en: Schema
fi: Skeema

en: Unique constraint
fi: Yksilöllisyys-rajoite

en: Column Name
fi: Sarakkeen nimi

en: Constraints and integrity rules
fi: Rajoitteet ja eheyssäännöt

en: Relations
fi: Suhteet

en: Preferences
fi: Omat valinnat

en: default
fi: oletus

en: Table's fields
fi: Taulun kentät

en: Field's display preferences
fi: Kentän näyttömäärittelyt

en: Data entry type:
fi: Tietosyötteen tyyppi:

en: none
fi: ei mitään

en: Options:
fi: Asetukset:

en: Preview:
fi: Esikatselu:

en: Unable to open help file
fi: Ohjetiedostoa ei saatu avattua

en: Close tab
fi: Sulje välilehti

en: History is not supported
fi: Historia ei ole tuettu

en: No current connection
fi: Nyt ei ole yhteyttä

en: List of tables
fi: Taulujen luettelo

en: List of views
fi: Näkymien luettelo

en: List of schemas
fi: Skeemojen luettelo

en: Column
fi: Sarake

en: Extra
fi: Ylimääräinen

en: List of columns for view '%s'
fi: Näkymän %s sarakeluettelo

en: List of columns for table '%s'
fi: Taulun %s sarakeluettelo

en: yes
fi: kyllä

en: no
fi: ei

en: Installed providers list
fi: Luettelo asennetuista tarjoajista

en: Attribute
fi: Attribuutti

en: Provider '%s' description
fi: Tarjoajan ”%s” kuvaus

en: DSN '%s' description
fi: DSN:n ”%s” kuvaus

en: Gda server operations list
fi: Gda-palvelimen toimintojen luettelo

en: Description for type: %s
fi: Kuvaus tyypille: %s

en: Operation not supported
fi: Toimintoa ei tueta

en: GDA SQL console version
fi: GDA-SQL-konsoliversio

en: Welcome to the GDA SQL console, version
fi: Tervetuloa GDA SQL-konsoliin, versio

en: Opening connection '%s' for: %s
fi: Avataan yhteyttä %s kohteelle: %s

en: Can't open connection %d: %s
fi: Yhteyttä %d ei voi avata: %s

en: Connection closed
fi: Yhteys on suljettu

en: Invalid unnamed command
fi: Tuntematon nimeämätön komento

en: Unknown internal command
fi: Tuntematon sisäinen komento

en: Internal command not correctly defined
fi: Sisäistä komentoa ei ole määritelty oikein

en: Incomplete internal command
fi: Vajaa sisäinen komento

en: Could not interpret the '%s' parameter's value
fi: %s-parametrien arvoja ei voi tulkita

en: No internal parameter named '%s' required by query
fi: Kysely ei vaadi sisäistä parametriä ”%s”

en: Can't open file '%s' for writing: %s
fi: Tiedostoa ”%s” ei voi avata kirjoitettavaksi: %s

en: Can't open pipe '%s': %s
fi: Putkea ”%s” ei voi avata: %s

en: Can't open file '%s' for reading: %s
fi: Tiedostoa ”%s” ei voi avata luettavaksi: %s

en: Connection name '%s' is invalid
fi: Yhteyden nimi %s on virheellinen

en: 	Username for '%s':
fi: 	%s-käyttäjätunnus:

en: No username for '%s'
fi: Ei %s-käyttäjätunnusta

en: 	Password for '%s':
fi: 	%s-salasana:

en: No password for '%s'
fi: Ei %s-salasanaa

en: Getting database schema information for connection '%s', this may take some time...
fi: Noudetaan tietokantamallin tietoja yhteydelle %s. Tämä voi kestää hetken...

en: error: %s
fi: virhe: %s

en: (%d row) | (%d rows)
fi[0]: (%d rivi)
fi[1]: (%d riviä)

en: Show commands history, or save it to file
fi: Näytä komentohistoria tai tallenna se tiedostoon

en: Information
fi: Tietoja

en: List all tables (or named table)
fi: Näytä kaikki taulut (tai nimetyt taulut)

en: List all views (or named view)
fi: Näytä kaikki näkymät (tai nimetyt näkymät)

en: Close a connection
fi: Sulje yhteys

en: List all DSN (or named DSN's attributes)
fi: Näytä kaikki DSN:ät (tai nimetyt DSN-attribuutit)

en: Create (or modify) a DSN
fi: Luo (tai mukauta) DSN:ää

en: Remove a DSN
fi: Poista DSN

en: List all installed database providers (or named one's attributes)
fi: Näytä asennetut tietokantatarjoajat (tai nimettyjen attribuutit)

en: Input/Output
fi: Syöte/tuloste

en: Execute commands from file
fi: Suorita komennot tiedostosta

en: Send output to a file or |pipe
fi: Tallenna tuloste tiedostoon tai |putkeen

en: Change the current working directory
fi: Vaihda nykyistä työkansiota

en: Show usage and distribution terms
fi: Näytä käytön ja levityksen ehdot

en: Edit the query buffer (or file) with external editor
fi: Muokkaa kyselypuskuria tai tiedostoa ulkoisella muokkaimella

en: Show the contents of the query buffer
fi: Näytä kyselypuskurin sisältö

en: Write query buffer to file
fi: Kirjoita kyselypuskuri tiedostoon

en: Set output format
fi: Aseta ulostulomuoto

en: Unknown output format: '%s', reset to default
fi: Tuntematon tulostusmuoto: ”%s”, käytetään oletusta

en: DSN list
fi: DSN-luettelo

en: Missing arguments
fi: Parametreja puuttuu

en: Missing provider name
fi: Tarjoajan nimi puuttuu

en: Missing DSN name
fi: DSN:n nimi puuttuu

en: A connection named '%s' already exists
fi: Yhteys ”%s” on jo olemassa

en: Getting database schema information, this may take some time...
fi: Noudetaan tietokantamallin tietoja, tämä saattaa kestää hetken...

en: No opened connection
fi: Ei avattua yhteyttä

en: DSN or connection string
fi: DSN tai yhteysmerkkijono

en: Missing required connection names
fi: Vaaditut yhteyden nimet puuttuvat

note: force create of meta store add existing connections to virtual connection
en: Bound connections are as:
fi: Sidotut yhteydet ovat:

en: Could not get home directory: %s
fi: Kotikansiota ei voitu selvittää: %s

en: Working directory is now: %s
fi: Työhakemisto on: %s

en: Could not change working directory to '%s': %s
fi: Työhakemistoksi ei voitu asettaa ”%s” (%s)

en: No connection opened
fi: Ei avattua yhteyttä

en: Could not write to temporary file '%s': %s
fi: Väliaikaistiedostoon ”%s” ei voitu kirjoittaa: %s

en: could not start editor '%s'
fi: muokkainta ”%s” ei voitu suorittaa

en: Could not start /bin/sh
fi: Komentoa /bin/sh ei voitu suorittaa

en: Missing FILE to write to
fi: Kirjoitettava TIEDOSTO puuttuu

en: Comments
fi: Kommentit

en: Missing query buffer name
fi: Kyselypuskurin nimi puuttuu

en: Query buffer is empty
fi: Kyselypuskuri on tyhjä

en: No parameter named '%s' defined
fi: Parametria nimeltä ”%s” ei löydy

en: List of defined parameters
fi: Luettelo määritellyistä parametreista

en: Wrong row condition
fi: Väärä riviehto

en: No unique row identified
fi: Yhtään yksilöllistä riviä ei tunnistettu

en: Too many arguments
fi: Liian monta argumenttia

en: Wrong number of arguments
fi: Väärä argumenttimäärä

en: Could not write file
fi: Tiedostoon ei voitu kirjoittaa

en: HTTPD server stopped
fi: HTTPD-palvelin pysähtynyt

en: HTTPD server started
fi: HTTPD-palvelin käynnistetty

en: Invalid port specification
fi: Virheellinen porttimäärite

en: Command is incomplete
fi: Komento on vajaa

en: Generated by the GDA SQL console
fi: Tuotettu GDA SQL -konsolilla

en: Could not save history file to '%s': %s
fi: Historiatiedostoa ”%s” ei voi tallentaa: %s

en: Authentication required
fi: Tunnistautuminen vaaditaan

en: SQL console:
fi: SQL-konsoli:

en: Tables
fi: Taulut

en: Tables in the '%s' schema
fi: Skeeman %s taulut

en: Views
fi: Näkymät

en: Views in the '%s' schema
fi: Skeeman %s näkymät

en: Columns for the '%s' table:
fi: Taulun %s sarakkeet:

en: Primary key:
fi: Perusavain:

en: Relations:
fi: Suhteet:

en: Foreign keys:
fi: Viiteavaimet:

en: Action:
fi: Toiminta:

en: Triggers:
fi: Liipaisimet:

en: Triggers in the '%s' schema:
fi: Liipaisimet skeemassa %s:

en: Database information
fi: Tiedot tietokannasta

en: Objects
fi: Objektit

en: Triggers
fi: Liipaisimet
