libgda 0 - en to hr translation catalogue (34 entries)

en: Database
hr: Baza podataka

en: Provider
hr: Davatelj

en: Description
hr: Opis

en: Username
hr: Korisničko ime

note: other table options This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Password
hr: Lozinka

en: Data source %s not found in configuration
hr: Izvor podataka %s nije pronađen u podešenjima

en: Invalid argument
hr: Nedozvoljeni argument

note: To translators: a "Connection string" is a semi-colon delimited list of key=value pairs which * define the parameters for a connection, such as "DB_NAME=thedb;HOSTNAME=moon
en: Connection string
hr: Niz znakova za vezu

en: libgda needs GModule. Finishing...
hr: libgda treba GModule. Završavanje...

en: Transactions are not supported in read-only mode
hr: Transakcije nisu podržane u modu samo za čitanje

note: list of fields
en: Data type
hr: Vrsta podataka

en: Error: %s
hr: Greška: %s

en: Table
hr: Tablica

note: list of fields
en: Field name
hr: Naziv polja

note: list of fields
en: Size
hr: Veličina

note: list of fields
en: Scale
hr: Razmjer

note: To translators: "Type" is the data type of a table's column
en: Type
hr: Tip

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Name
hr: Ime

note: list of fields To translators: "Default value" is a table's column's attribute
en: Default value
hr: Uobičajena vrijednost

en: Definition
hr: Definicija

en: Index
hr: Indeks

en: View
hr: Pogled

en: Could not open file %s
hr: Nije moguće otvoriti datoteku %s

en: Provider for Microsoft Access files
hr: Posrednik za Microsoft Access datoteke

en: Provider for MySQL databases
hr: Posrednik za MySQL baze podataka

en: References
hr: Reference

en: NO DESCRIPTION
hr: BEZ OPISA

en: Invalid Oracle handle
hr: Pogrešna Oracle ručka

en: Provider for PostgreSQL databases
hr: Posrednik za PostgreSQL baze podataka

en: Owner
hr: Vlasnik

en: Provider for SQLite databases
hr: Posrednik za SQLite baze podataka

en: Comments
hr: Komentari

en: Views
hr: Pogledi

en: Triggers
hr: Okidači
