libgda 5.2 - en to hu translation catalogue (2056 entries)

note: title
en: Data Sources
hu: Adatforrások

en: Configured data sources in the system
hu: Beállított adatforrások a rendszeren

en: Data sources are the means by which database connections are identified: all the information needed to open a connection to a specific database using a 'provider' is referenced using a unique name.
hu: Az adatforrások az adatbázis-kapcsolatokat azonosítására szolgálnak: minden információra, amely az adatbázishoz, egy kezelőn keresztül történő kapcsolódáshoz szükséges, egyedi néven hivatkozunk.

en: Are you sure you want to remove the data source '%s'?
hu: Biztosan törölni akarja a(z) „%s” adatforrást?

en: Data source removal confirmation
hu: Adatforrás törlésének megerősítése

note: create the dialog
en: Data Source Properties
hu: Adatforrás tulajdonságai

en: Test
hu: Teszt

en: Browse
hu: Böngészés

en: Change the data source properties (the name can't be modified).
hu: Az adatforrás tulajdonságainak módosítása (a név nem módosítható).

en: For information only, this data source is a system wide data source
    and you don't have the permission change it.
hu: Csak tájékoztató jelleggel, ez az adatforrás rendszerszintű,
    és nincs joga a módosítására.

en: Login for %s
hu: Bejelentkezés ide: „%s”

en: Connection successfully opened!
hu: A kapcsolat sikeresen megnyitva!

en: Could not open connection
hu: A kapcsolat megnyitása sikertelen

en: Unknown error
hu: Ismeretlen hiba

en: Could not execute browser program
hu: A böngészőprogram nem hajtható végre

note: FIXME: add a notice somewhere in the UI
en: No detail
hu: Nincsenek részletek

en: Database access control center
hu: Adatbázis-hozzáférési vezérlőközpont

en: Gda Control Center
hu: GDA vezérlőközpont

en: Configure your database access environment
hu: Az adatbázis-elérési környezet beállítása

en: Missing mandatory information, to create database
hu: Az adatbázis létrehozásához szükséges kötelező információ hiányzik

en: Error creating database: %s
hu: Hiba az adatbázis létrehozása során: „%s”

en: New data source definition
hu: Új adatforrás meghatározása

en: This assistant will guide you through the process of creating a new data source, and optionally will allow you to create a new database.
    
    Just follow the steps!
hu: Ez a varázsló végigvezeti egy új adatforrás létrehozásának folyamatán, és lehetőséget biztosít egy új adatbázis létrehozására.
    
    Csak kövesse a lépéseket!

en: Add a new data source...
hu: Új adatforrás hozzáadása…

en: The following fields represent the basic information items for your new data source. Mandatory fields are marked with a star. To create a local database in a file, select the 'SQLite' type of database.
hu: A következő mezők az új adatforrás alapvető információit ábrázolják. A kötelező mezők csillaggal jelöltek. Helyi fájl alapú adatbázis létrehozásához válassza az „SQLite” adatbázistípust.

en: Data source name
hu: Adatforrás neve

en: System wide data source:
hu: Rendszerszintű adatforrás:

en: Database type
hu: Adatbázis típus

en: Description:
hu: Leírás:

en: General Information
hu: Általános információk

en: This page lets you choose between using an existing database or to create a new database to use with this new data source
hu: Ez az oldal lehetőséget biztosít arra, hogy válasszon egy meglévő adatbázis használata vagy egy új, ehhez az adatforráshoz használt adatbázis létrehozása közt

en: Create a new database:
hu: Új adatbázis létrehozása:

en: Create a new database?
hu: Létrehoz egy új adatbázist?

en: The following fields represent the information needed to create a new database (mandatory fields are marked with a star).This information is database-specific, so check the manual for more information.
hu: A következő mezők az új adatbázis létrehozásához szükséges információkat ábrázolják (a kötelező mezők csillaggal jelöltek). Ezek az információk adatbázis-függőek, így további információkért ellenőrizze a leírást.

en: New database definition
hu: Új adatbázis meghatározása

en: The following fields represent the information needed to open a connection (mandatory fields are marked with a star). This information is database-specific, so check the manual for more information.
hu: A következő mezők a kapcsolat megnyitás alapvető információit ábrázolják (a kötelező mezők csillaggal jelöltek). Ezek az információk adatbázis-függőek, így további információkért ellenőrizze a leírást.

note: connection's spec
en: Connection's parameters
hu: A kapcsolat paraméterei

en: The following fields represent the authentication information needed to open a connection.
hu: A következő mezők a kapcsolat megnyitásához szükséges hitelesítési információkat tartalmazzák.

en: Authentication parameters
hu: Hitelesítési paraméterek

en: All information needed to create a new data source has been retrieved. Now, press 'Apply' to close this dialog.
hu: Az új adatforrás létrehozásához minden szükséges információ le lett kérve. Most nyomja meg az „Alkalmaz” gombot a párbeszédablak bezárásához.

en: Ready to add a new data source
hu: Az adatforrás hozzáadható

en: Data source _name:
hu: Adatforrás _neve:

en: _System wide data source:
hu: _Rendszerszintű adatforrás:

en: _Provider:
hu: _Szolgáltató:

en: _Description:
hu: _Leírás:

en: <span foreground='red'>The database provider used by this data source is not available,
    editing the data source's attributes is disabled</span>
hu: <span foreground='red'>Az adatforrás által használt szolgáltató nem elérhető,
    az adatforrás tulajdonságainak szerkesztése letiltásra került</span>

note: connection's authentication
en: Authentication
hu: Hitelesítés

en: Connection opening
hu: Kapcsolat megnyitása

en: Fill in the following authentication elements
    to open a connection
hu: Töltse ki a következő hitelesítési elemeket
    a kapcsolat megnyitásához

en: No authentication required,
    confirm connection opening
hu: Hitelesítés nem szükséges,
    erősítse meg a kapcsolat megnyitását

en: Error:
hu: Hiba:

en: Could not declare new data source
hu: Az adatforrás megadása nem sikerült

en: No valid data source info was created
hu: Nem készült érvényes adatforrás-információ

en: Database access services for the GNOME Desktop
hu: Adatbázis-elérési szolgáltatások a GNOME-hoz

en: _Data source
hu: _Adatforrás

en: Database
hu: Adatbázis

en: _Close
hu: _Bezárás

en: Close this window
hu: Ezen ablak bezárása

en: _New datasource
hu: Ú_j adatforrás

en: Create new data source
hu: Új adatforrás létrehozása

en: _Delete datasource
hu: Adatforrás _törlése

en: Delete selected data source
hu: A kiválasztott adatforrás törlése

en: _Properties
hu: _Tulajdonságok

en: Edit properties for selected data source
hu: A kiválasztott adatforrás tulajdonságainak szerkesztése

en: _About
hu: _Névjegy

en: About
hu: Névjegy

en: About GNOME-DB
hu: A GNOME-DB névjegye

note: title
en: Providers
hu: Szolgáltatók

en: Installed providers
hu: Telepített szolgáltatók

en: Providers are addons that actually implement the access to each database using the means provided by each database vendor.
hu: A szolgáltatók olyan kiegészítők, amelyek ténylegesen megvalósítják az adatbázis-kapcsolatot az egyes adatbázisokhoz, az adatbázis-szállítók által biztosított módon.

en: Statement could not be found in batch's statements
hu: Az utasítás nem található a köteg utasításai között

en: Conflicting parameter '%s'
hu: Ütköző „%s” paraméter

en: Error loading authentication information for '%s' DSN: %s
hu: Hiba a hitelesítési információk betöltése közben ehhez: „%s” DSN: %s

en: Error creating user specific configuration directory '%s'
hu: Hiba a(z) „%s” felhasználói konfigurációs könyvtár létrehozása során

en: User specific configuration directory '%s' exists and is not a directory
hu: A(z) „%s” felhasználói konfigurációs könyvtár már létezik, de nem könyvtár

en: Malformed data source name '%s'
hu: Rosszul formázott adatforrás-név: „%s”

en: Couldn't save authentication information for DSN '%s': %s
hu: Nem menthető a hitelesítési információ a(z) „%s” DSN-hez: %s

en: Can't manage system-wide configuration
hu: A rendszerszintű konfiguráció nem kezelhető

en: Authentication for the '%s' DSN
hu: Hitelesítés a(z) „%s” DSN-hez

en: Couldn't delete authentication information for DSN '%s': %s
hu: Nem törölhető a hitelesítési információ a(z) „%s” DSN-től: %s

en: Unknown DSN '%s'
hu: Ismeretlen „%s” DSN

en: Provider '%s' not found
hu: A(z) „%s” szolgáltató nem található

en: No provider '%s' installed
hu: Nincs „%s” kiszolgáló telepítve

en: Can't load provider: %s
hu: A szolgáltató nem tölthető be: %s

en: Can't instantiate provider '%s'
hu: A(z) „%s” szolgáltató nem példányosítható

en: Provider
hu: Szolgáltató

en: Description
hu: Leírás

en: DSN parameters
hu: DSN paraméterek

en: File
hu: Fájl

en: List of installed providers
hu: A telepített szolgáltatók listája

en: Username
hu: Felhasználónév

note: other table options This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Password
hu: Jelszó

en: Error loading provider '%s': %s
hu: Hiba a(z) „%s” szolgáltató betöltése során: %s

en: DSN to use
hu: Használandó DSN

en: Connection string to use
hu: Használandó kapcsolódási karakterlánc

en: Provider to use
hu: Használandó szolgáltató

en: Authentication string to use
hu: Használandó hitelesítési karakterlánc

en: Options
hu: Beállítások

note: To translators: Don't translate "GdaMetaStore", it's a class name
en: GdaMetaStore used by the connection
hu: A kapcsolathoz használt GdaMetaStore

en: Unique GThread from which the connection will be available.This should only be modified by the database providers' implementation
hu: Egyedi GThread, ahonnan a kapcsolat elérhető lesz. Ezt csak az adatbázis-szolgáltató implementáció kellene módosítsa.

en: Determines if the connection acts as a thread wrapper around another connection, making it completely thread safe
hu: Meghatározza, hogy a kapcsolat szálszintű csomagolóként működik-e egy másik kapcsolat körül, teljesen szálbiztossá téve azt.

en: Make the connection set up a monitoring function in the mainloop to monitor the wrapped connection
hu: A kapcsolat beállítása, hogy állítson be egy monitorozó függvényt a főciklusban, hogy monitorozza a csomagolt kapcsolatot

en: Number of history events to keep in memory
hu: A memóriában tárolt előzmények száma

en: Computes execution delay for each executed statement
hu: Kiszámítja a végrehajtások közti késleltetést minden egyes végrehajtott utasításra

en: Artificially slows down the execution of queries
hu: Mesterségesen lelassítja a lekérdezések végrehajtását

en: Could not set the '%s' property when the connection is opened
hu: Nem lehet álltani a(z) „%s” tulajdonságot, ha a kapcsolat már nyitott

en: No DSN named '%s' defined
hu: Nincs „%s” nevű DSN meghatározva

en: Can't set the '%s' property once the connection is opened
hu: Nem lehet álltani a(z) „%s” tulajdonságot, ha a kapcsolat már nyitott

en: Multi threading is not supported or enabled
hu: A többszálas működés nem támogatott vagy nem érhető el

en: Malformed data source specification '%s'
hu: Rosszul formázott adatforrás-megadás: „%s”

en: Data source %s not found in configuration
hu: A konfigurációban nem található „%s” adatforrás

en: Datasource configuration error: no provider specified
hu: Adatforrás konfigurációs hiba: nincs szolgáltató megadva

en: Malformed connection string '%s'
hu: Rosszul formázott kapcsolódási karakterlánc: „%s”

en: No database driver specified
hu: Nincs adatbázis illesztőprogram megadva

en: No DSN or connection string specified
hu: Nincs DSN vagy kapcsolódási karakterlánc megadva

en: No provider specified
hu: Nincs szolgáltató megadva

en: Provider does not allow usage from this thread
hu: A szolgáltató nem támogatja a használatát ebből a szálból

en: Internal error: provider does not implement the open_connection() virtual method
hu: Belső hiba: a szolgáltató nem valósítja meg az open_connection() virtuális metódust

en: Error while maintaining the meta data up to date: %s
hu: Hiba a metaadatok frissen tartása során: %s

en: Provider does not provide a GdaDataHandler for dates
hu: A szolgáltató nem biztosít GdaDataHandler-tt a dátumokhoz

en: Provider does not support statement preparation
hu: A szolgáltató nem támogatja az utasítás-előkészítést

en: Can't obtain connection lock
hu: Nem szerezhető meg a kapcsolódási zár

en: Connection is closed
hu: A kapcsolat lezárt

en: Asynchronous execution is not supported
hu: Az aszinkron végrehajtás nem támogatott

en: Can't find task %u
hu: A(z) %u. feladat nem található

en: Provider does not support asynchronous server operation
hu: A szolgáltató nem támogatja az aszinkron kiszolgálóműveletet

en: Statement is a selection statement
hu: Az utasítás egy lekérdezési utasítás

en: Statement is not a selection statement
hu: Az utasítás nem lekérdezési utasítás

en: Invalid argument
hu: Érvénytelen argumentum

en: Missing or wrong arguments for table '%s': %s
hu: Hiányzó vagy hibás argumentumok a(z) „%s” táblához: %s

en: Meta update error
hu: Metaadat frissítési hiba

en: Wrong filter arguments
hu: Érvénytelen szűrési argumentumok

en: Connection transaction status tracking: no transaction exists for %s
hu: Kapcsolat tranzakciós állapotának követése: nem létezik tranzakció ehhez: %s

en: Column %d out of range (0-%d)
hu: A(z) %d. oszlop tartományon kívül esik (0-%d)ó

en: Can't set iterator's position
hu: Az iterátor pozíciója nem állítható

en: Can't access data
hu: Az adat nem érhető el

en: Old data model
hu: Régi adatmodell

en: New data model
hu: Új adatmodell

en: Missing original data model
hu: Hiányzó eredeti adatmodell

en: Missing new data model
hu: Hiányzó új adatmodell

en: Data models must support random access model
hu: Az adatmodelleknek támogatniuk kell a tetszőleges hozzáférési modellt

en: Data models to compare don't have the same number of columns
hu: Az összehasonlítandó adatmodelleknek eltér az oszlopszáma

en: Type mismatch for column %d: '%s' and '%s'
hu: Típuseltérés a(z) %d. oszlopnál: „%s” és „%s”

en: Can't get the number of rows of data model to compare from
hu: Az összehasonlítandó adatmodell sorainak számát nem lehet lekérdezni

en: Can't get the number of rows of data model to compare to
hu: Az összehasonlított adatmodell sorainak számát nem lehet lekérdezni

en: Differences computation cancelled on signal handling
hu: A különbségek kiszámítása megszakítva a szignál kezelésekor

en: Whether data model can be modified
hu: A modellek módosíthatóak-e

en: Row %d out of range (0-%d)
hu: A(z) %d. sor tartományon kívül esik (0-%d)

en: Row %d not found (empty data model)
hu: A(z) %d. sor nem található (üres adatmodell)

en: No row in data model
hu: Nincsenek sorok az adatmodellben

en: Data model has no data
hu: Az adatmodellben nincsenek adatok

en: Attempting to modify a read-only data model
hu: Csak olvasható adatmodell módosításának kísérlete

en: Too many values in list
hu: Túl sok érték van a listában

en: Row not found in data model
hu: A sor nem található az adatmodellben

en: Could not load the Berkeley DB library: %s
hu: A Berkeley DB függvénykönyvtár betöltése sikertelen: %s

en: Could not load the '%s' symbol from the Berkeley DB library
hu: A(z) „%s” szimbólum nem tölthető be a Berkeley DB függvénykönyvtárból

en: Berkeley DB library not loaded
hu: A Berkeley DB függvénykönyvtár nem tölthető be

en: Custom BDB model implementation is not complete: the '%s' method is missing
hu: Az egyedi BDB modell implementáció nem teljes: a(z) „%s” metódus hiányzik

en: Expected GdaBinary value, got %s
hu: GdaBinary érték várt, kapott: „%s”

en: Key modification is not supported
hu: A kulcsmódosítás nem támogatott

en: Data model does not support getting individual value
hu: Az adatmodell nem támogatja az egyedi értékek lekérését

en: Data model returned value of invalid '%s' type
hu: Az adatmodell érvénytelen, „%s” típusú értéket adott vissza

en: Data model returned invalid NULL value
hu: Az adatmodell érvénytelen, NULL értéket adott vissza

en: Data model does not support setting individual value
hu: Az adatmodell nem támogatja az egyedi értékek beállítását

en: Data model does not support setting values
hu: Az adatmodell nem támogatja az értékek beállítását

en: Data model does not support row append
hu: Az adatmodell nem támogatja a sorok hozzáfűzését

en: Model does not allow row insertion
hu: A modell nem támogatja a sorok beszúrását

en: Model does not allow row deletion
hu: A modell nem támogatja a sorok törlését

en: Data model does not support row removal
hu: Az adatmodell nem támogatja a sorok törlését

en: The '%s' parameter must hold a string value, ignored.
hu: A(z) „%s” paraméternek karakterláncot kell tartalmaznia, figyelmen kívül hagyva.

en: The '%s' parameter must hold a boolean value, ignored.
hu: A(z) „%s” paraméternek logikai értéket kell tartalmaznia, figyelmen kívül hagyva.

en: The '%s' parameter must hold an integer value, ignored.
hu: A(z) „%s” paraméternek egész értéket kell tartalmaznia, figyelmen kívül hagyva.

en: Unknown GdaDataModelIOFormat %d value
hu: Ismeretlen GdaDataModelIOFormat %d érték

en: File '%s' already exists
hu: A(z) „%s” fájl már létezik

en: Exported Data
hu: Exportált adatok

en: Expected tag <gda_value> or <gda_array_value>, got <%s>, ignoring
hu: <gda_value> vagy <gda_array_value> tag várt, kapott: <%s>, figyelmen kívül hagyva

en: Cannot retrieve column data type (type is UNKNOWN or not specified)
hu: Nem kérhető le az oszlop adattípusa (a típus ismeretlen vagy nincs megadva)

en: Expected tag <gda_array_data>, got <%s>
hu: A <gda_array_data> tag az elvárt, helyette kapott: <%s>

en: Could not get an iterator for source data model
hu: Nem sikerült az iterátor lekérése a forrás adatmodellhez

en: Inexistent column in source data model: %d
hu: Nem létező oszlop a forrás adatmodellben: %d

en: Destination column %d can't be NULL but has no correspondence in the source data model
hu: A(z) %d. céloszlop nem lehet NULL, de nincs párja a forrás adatmodellben

en: Destination column %d has a gda type (%s) incompatible with source column %d type (%s)
hu: A(z) %d. céloszlop GDA típusa (%s) nem kompatibilis a(z) %d. forrásoszloppal típusával (%s)

en: Can't transform '%s' from GDA type %s to GDA type %s
hu: Nem lehet átalakítani a(z) „%s” értéket a(z) „%s” GDA típusról a(z) „%s” GDA típusra

en: Could not dump data model's attributes: %s
hu: Nem sikerült az adatmodell attribútumainak listázása: %s

en: Could not dump data model's contents: %s
hu: Nem sikerült az adatmodell tartalmának listázása: %s

en: Data model does not support backward cursor move
hu: Az adatmodell nem támogatja a kurzor hátrafelé mozgatását

en: %d row | %d rows
hu[0]: %d sor
hu[1]: %d sor

en: 0 row
hu: 0 sor

en: Row not found
hu: A sor nem található

en: Column cannot be modified
hu: Az oszlop nem módosítható

en: New path must be a subpath of the base directory
hu: Az új útvonalnak az alapkönyvtár részútvonalának kell lennie

en: Could not rename file '%s' to '%s'
hu: A(z) „%s” fájl átnevezése nem sikerült erre: „%s”

en: Could not create directory '%s'
hu: A(z) „%s” könyvtár létrehozása nem sikerült

en: Could not overwrite contents of file '%s'
hu: A(z) „%s” fájl tartalmának felülírása nem sikerült

en: Wrong type of data
hu: Rossz adattípus

en: Column cannot be set
hu: Az oszlop nem állítható be

en: Cannot set contents of filename '%s'
hu: A(z) „%s” fájlnév tartalma nem állítható be

en: Cannot create directory '%s'
hu: A(z) „%s” könyvtár nem hozható létre

en: Cannot add row: filename missing
hu: A sor nem adható hozzá: a fájlnév hiányzik

en: Cannot remove file '%s'
hu: A(z) „%s” fájl nem törölhető

note: To translators: a "Connection string" is a semi-colon delimited list of key=value pairs which * define the parameters for a connection, such as "DB_NAME=thedb;HOSTNAME=moon
en: Connection string
hu: Kapcsolódási karakterlánc

en: Global
hu: Globális

en: List of defined data sources
hu: Az adatforrások listája

en: "options" property is not a GdaSet object
hu: Az „options” tulajdonság nem egy GdaSet objektum

en: The '%s' option must hold a string value, ignored.
hu: A(z) „%s” beállításnak karakterláncnak kell lennie, figyelmen kívül hagyva.

en: The '%s' option must hold a boolean value, ignored.
hu: A(z) „%s” beállításnak logikai értéknek kell lennie, figyelmen kívül hagyva.

en: The '%s' option must hold a GType value, ignored.
hu: A(z) „%s” beállításnak GType értéknek kell lennie, figyelmen kívül hagyva.

en: Character conversion at line %d, error: %s
hu: Karakterkonverzió a(z) %d. sorban, hiba: %s

en: no detail
hu: nincsenek részletek

en: Could not convert string '%s' to a '%s' value
hu: Nem sikerült a(z) „%s” karakterlánc konvertálása egy „%s” értékre

en: Error while parsing CSV file: %s
hu: Hiba a CSV fájl feldolgozása közben: %s

note: error
en: Failed to read node in XML file
hu: Nem sikerült a csomópont olvasása az XML fájlban

en: Expected <gda_array> node in XML file, got <%s>
hu: A <gda_array> csomópont az elvárt az XML fájlban, helyette kapott: <%s>

en: No "gdatype" attribute specified in <gda_array_field>
hu: Nincs „gdatype” tulajdonság meghatározva a <gda_array_field> tagban

en: Expected <gda_array_field> in <gda_array>
hu: A <gda_array_field> az elvárt a <gda_array> tagban

en: Expected <gda_array_data> in <gda_array>, got <%s>
hu: A <gda_array_data> az elvárt a <gda_array> tagban, helyette kapott: <%s>

en: Expected <gda_array_data> in <gda_array>
hu: A <gda_array_data> az elvárt a <gda_array> tagban

en: Can't read the contents of the <gda_array_data> node
hu: A <gda_array_data> csomópont tartalma nem olvasható

en: Expected <gda_array_row> in <gda_array_data>, got <%s>
hu: A <gda_array_row> az elvárt a <gda_array_data> tagban, helyette kapott: <%s>

en: Row has too many values (which are ignored)
hu: A sornak túl sok értéke van (ezek figyelmen kívül hagyva)

en: Could not convert '%s' to a value of type %s
hu: Nem lehet a(z) „%s” értéket egy „%s” értékre konvertálni

en: Expected <gda_array> node but got <%s>
hu: A <gda_array> csomópont az elvárt, helyette kapott: <%s>

en: No <gda_array_field> specified in <gda_array>
hu: Nincs <gda_array_fiels> megadva a <gda_array> tagban

en: Data model does not support random access
hu: Az adatmodell nem támogatja a véletlen hozzáférést

en: Row at line %d does not have enough values
hu: A(z) %d. sorban található sornak nincs elég értéke

en: Row at line %d does not have enough values, completed with NULL values
hu: A(z) %d. sorban található sornak nincs elég értéke, kitöltve NULL értékekkel

en: Row at line %d does not have enough values (which are thus ignored)
hu: A(z) %d sorban található sornak nincs elég értéke (ezért figyelmen kívül hagyva)

en: GdaDataModel refused value change
hu: A GdaDataModel visszautasította az érték módosítását

note: dummy setup to enable GIR compilation
en: Dummy GdaDataModelLdap object: if you see this message in your application then it's likely that there is an installation problem with the LDAP provider. In any case the GdaDataModelLdap object won't be useable.
hu: Hamis GdaDataModelLdap objektum: ha ezt az üzenetet látja az alkalmazásban, akkor valószínűleg telepítési probléma van az LDAP szolgáltatóval. Akárhogy is, a GdaDataModelLdap objektum nem lesz használható.

en: Pivot model not populated
hu: A számolómodell nincs feltöltve

en: Integer overflow
hu: Egész értékű túlcsordulás

en: Float value overflow
hu: Egyszeres pontosságú lebegőpontos túlcsordulás

en: Double value overflow
hu: Kétszeres pontosságú lebegőpontos túlcsordulás

en: Inconsistent data type
hu: Inkonzisztens adattípus

en: Data type does not support requested computation
hu: Az adattípus nem támogatja a kért számítást

en: Wrong field format error: %s
hu: Hibás mezőformátum hiba: %s

en: Wrong field format
hu: Hibás mezőformátum

en: No row field defined
hu: Nincs sormező meghatározva

en: Could not get information from source data model
hu: Nem sikerült az információ kinyerése a forrás adatmodellből

en: Could not create virtual connection
hu: Nem sikerült a virtuális kapcsolat létrehozása

en: No source defined
hu: Nincs forrás megadva

en: Invalid source data model (may have incompatible column names)
hu: Érvénytelen forrás adatmodell (lehet inkompatibilis oszlop nevei vannak)

en: GdaDataProxy can't handle non random access data models
hu: A GdaDataProxy nem képes a nem-tetszőleges elérésű adatmodellek kezelésére

en: The first row is an empty row artificially prepended and cannot be removed
hu: Az első sor egy mesterségesen elé fűzött üres sor és nem törölhető

en: Proxied data model reports the modifications as accepted, yet did not emit the corresponding "row-inserted", "row-updated" or "row-removed" signal. This is a bug of the %s's implementation (please report a bug).
hu: A proxy-zott adatmodell a változtatásokat elfogadottnak jelentette, de nem adta ki a megfelelő „row-inserted”, „row-update” vagy „row-removed” szignálokat. Ez egy hiba a(z) „%s” implementációjában (kérem jelentse a hibát).

en: Proxied data model reports the modifications as accepted, yet did not emit the corresponding "row-inserted", "row-updated" or "row-removed" signal. This may be a bug of the %s's implementation (please report a bug).
hu: A proxy-zott adatmodell a változtatásokat elfogadottnak jelentette, de nem adta ki a megfelelő „row-inserted”, „row-update” vagy „row-removed” szignálokat. Ez lehet, hogy egy hiba a(z) „%s” implementációjában (kérem jelentse a hibát).

en: Error in filter expression: %s
hu: Hiba a szűrőkifejezésben: %s

en: Error in filter expression
hu: Hiba a szűrőkifejezésben

en: Incorrect filter expression
hu: Hibás szűrőkifejezés

en: The first row is an empty row artificially prepended and cannot be altered
hu: Az első sor egy mesterségesen elé fűzött üres sor és nem módosítható

en: Wrong value type: expected '%s' and got '%s'
hu: Hibás érték típus: „%s” várt, helyette kapott: „%s”

en: Trying to change read-only column: %d
hu: Csak olvasható oszlop módosítási kísérlete: %d

en: Value type mismatch %s instead of %s
hu: Értéktípus eltérés: „%s”, ehelyett: „%s”

en: Could not re-run SELECT statement: %s
hu: Nem sikerült újrafuttatni a SELECT utasítást: %s

en: Incorrect SQL expression
hu: Érvénytelen SQL kifejezés

en: Internal error: the "prepared-stmt" property has not been set
hu: Belső hiba: a „prepared-stmt” tulajdonság nem lett beállítva

en: Can't get the prepared statement's actual statement
hu: Nem kérhető le az előkészített utasítás tényleges utasítása

en: Unsupported type of SELECT statement
hu: Érvénytelen típusú SELECT utasítás

en: INSERT statement must contain values to insert
hu: Az INSERT utasításban beszúrandó értékeknek kell lennie

en: INSERT statement must insert only one row
hu: Az INSERT utasítás csak egy sort szúrhat be

en: DELETE statement must have a WHERE part
hu: A DELETE utasításban lennie kell WHERE feltételnek

en: UPDATE statement must have a WHERE part
hu: Az UPDATE utasításban lennie kell WHERE feltételnek

en: Modification statement uses an unknown '%s' parameter
hu: A módosítási utasítás egy ismeretlen „%s” paramétert használ

en: Modification statement's  '%s' parameter is a %s when it should be a %s
hu: A módosítási utasítás „%s” paramétere „%s” típusú, pedig ennek kellene lennie: „%s”

en: Modification statement must be an INSERT, UPDATE or DELETE statement
hu: A módosítási utasításnak egy INSERT, UPDATE vagy DELETE utasításnak kell lennie

en: No connection to use
hu: Nincs használható kapcsolat

en: Invalid unique row condition (only equal operators are allowed)
hu: Érvénytelen egyedi sor feltétel (csak az egyenlőségi operátorok megengedettek)

en: Unique row condition has already been specified
hu: Már meg lett adva egyedi sor feltétel

en: No table to select from in SELECT statement
hu: Nincs megadva lekérdezendő tábla a SELECT utasításban

en: SELECT statement uses more than one table to select from
hu: A SELECT utasítás több mint egy táblából kérdez le

en: Data model does only support random access
hu: Az adatmodell csak a tetszőleges hozzáférést támogatja

en: Unable to retrieve data after modifications
hu: Az adatok nem kérhetőek le a módosítások után

en: Unable to retrieve data after modifications, no further modification will be allowed
hu: Az adatok nem kérhetőek le a módosítások után, a további módosítások nem megengedettek

en: Could not change iter's value for column %d: %s
hu: Nem változtatható meg a(z) %d. oszlophoz tartozó iterátor értéke: %s

en: Allowed GdaHolder's value to be NULL for the iterator to be updated
hu: A GdaHolder értéke lehetett NULL a módosítandó iterátor esetén

en: Some columns can't be modified
hu: Néhány oszlop nem módosítható

en: Internal error: can't get the prepared statement's actual statement
hu: Belső hiba: nem kérhető le az előkészített utasítás tényleges utasítása

en: Unable to identify a way to fetch a single row
hu: Nem sikerült módot találni egyetlen sor lekérésére

en: Can only operate on non compound SELECT statements
hu: Csak nem összetett SELECT utasítások esetén tud működni

en: Modifications are not allowed anymore
hu: A módosítások már nem megengedettek

en: No UPDATE statement provided
hu: Nincs UPDATE utasítás megadva

en: Could not get iterator's value
hu: Nem sikerült lekérni az iterátor értékét

en: Column %d can't be modified
hu: A(z) %d. oszlop nem módosítható

en: Too many values (%d as maximum)
hu: Túl sok érték (%d a maximum)

en: No INSERT statement provided
hu: Nincs INSERT utasítás megadva

en: Cannot add a row because the number of rows in unknown
hu: Nem adható hozzá sor, mert a sorok száma ismeretlen

en: Missing values to insert in INSERT statement
hu: Hiányzó beszúrandó értékek az INSERT utasításban

en: No DELETE statement provided
hu: Nincs DELETE utasítás megadva

en: An error has occurred, the value returned by the "exec-params" property will be wrong: %s
hu: Egy hiba történt, az „exec-params” tulajdonság által visszaadott értéke hibás lesz: %s

en: Data model has been modified
hu: Az adatmodell módosításra került

en: Data model contains BLOBs
hu: Az adatmodell BLOB-okat tartalmaz

en: Can't get the number of rows of data model
hu: Nem tudtam megkapni az adatmodell sorainak számát

en: Unable to set holder's value: %s
hu: Nem sikerült a tartó értékét beállítani: %s

en: The 'g-type' property cannot be changed
hu: A „g-type” tulajdonság nem változtatható meg

en: Unable to convert string to '%s' type
hu: Nem lehet átalakítani a karakterláncot a(z) „%s” típusra

en: Can't use this method to set value because there is already a static value
hu: Nem használható ez a metódus az érték beállítására, mert már egy statikus értéke van

en: (%s): Holder does not allow NULL values
hu: (%s): A tartó nem támogatja a NULL értéket

en: (%s): Wrong Holder value type, expected type '%s' when value's type is '%s'
hu: (%s): Hibás tartó típus, elvárt típusa a(z) „%s”, de az érték típusa: „%s”

en: (%s): Wrong value type: expected type '%s' when value's type is '%s'
hu: (%s): Hibás típus, elvárt típusa a(z) „%s”, de az érték típusa: „%s”

en: GdaHolder has a gda type (%s) incompatible with source column %d type (%s)
hu: A GdaHolder GDA típusa (%s) inkompatibilis a(z) %d. forrásoszlop típusával (%s)

note: break holder's binding because type differ
en: Cannot bind holders if their type is not the same, breaking existing bind where '%s' was bound to '%s'
hu: A tartók nem köthetőek össze, ha a típusuk nem egyforma, a létező kötés törése, ahol a(z) „%s” hozzá volt kötve ehhez: „%s”

en: Cannot bind holders if their type is not the same
hu: A tartók nem köthetőek össze, ha a típusuk nem egyforma

en: Could not change GdaHolder to match value change in bound GdaHolder: %s
hu: A GdaHolder nem változtatható meg a hozzákötött GdaHolder értékváltozásának lekövetése során: %s

en: Ignoring attempt to re-initialize GDA library.
hu: A GDA függvénykönyvtár újrainicializálási kísérletének figyelmen kívül hagyása.

en: libgda needs GModule. Finishing...
hu: A libgda-hoz szükséges a GModule. Befejezés…

en: Could not parse '%s': XML data import validation will not be performed (some weird errors may occur)
hu: Nem dolgozható fel a(z) „%s”: az XML adatimportálási ellenőrzés nem lesz végrehajtva (néhány fura hiba történhet)

en: Could not parse '%s': Validation for XML files for server operations will not be performed (some weird errors may occur)
hu: Nem dolgozható fel a(z) „%s”: a kiszolgálóműveletekért felelős XML-fájlok ellenőrzése nem lesznek végrehajtva (néhány fura hiba történhet)

en: Connection string for the internal connection to use
hu: Kapcsolódási karakterlánc a használandó belső kapcsolathoz

en: Connection object internally used
hu: Belül használt kapcsolódási objektum

en: Catalog in which the database objects will be created
hu: A katalógus, amelyen belül az adatbázis-objektumok létrejönnek

en: Schema in which the database objects will be created
hu: A séma, amelyen belül az adatbázis-objektumok létrejönnek

en: Catalog specified but no schema specified, store will not be usable
hu: A katalógus megadásra került, de a séma nincs megadva, a tároló nem lesz használható

en: Could not set the internal schema's version
hu: Nem állítható be a belső séma verziója

en: Missing view name from <view> node
hu: Hiányzó nézetnév a <view> csomópontban

en: Missing view definition from <view> node
hu: Hiányzó nézetdefiníció a <view> csomópontban

en: View definition contains more than one statement (for view '%s')
hu: A nézet definíciója több mint egy utasítást tartalmaz (a(z) „%s” nézeté)

en: View definition is not a selection statement (for view '%s')
hu: A nézet definíciója nem egy lekérdezés (a(z) „%s” nézeté)

en: Missing table name from <table> node
hu: Hiányzó táblanév a <table> csomópontban

en: Column '%s' already exists and has different characteristics
hu: A(z) „%s” oszlop már létezik más tulajdonságokkal

en: Missing foreign key's referenced table name (for table '%s')
hu: Hiányzó idegen kulcs által hivatkozott táblanév (a(z) „%s” táblánál)

en: Missing foreign key's column name (for table '%s')
hu: Hiányzó idegen kulcs oszlopnév (a(z) „%s” táblánál)

en: Column '%s' not found in table '%s'
hu: A(z) „%s” oszlop nem található a(z) „%s” táblában

en: Foreign key column '%s' not found in table '%s'
hu: A(z) „%s” idegen kulcs oszlop nem található a(z) „%s” táblában

en: Schema description does not contain the object '%s', check installation
hu: A sémaleírás nem tartalmazza a(z) „%s” objektumot, ellenőrizze a telepítést

en: Could not find description for column named '%s'
hu: A leírás nem található a(z) „%s” oszlophoz.

en: Could not get the internal schema's version
hu: Nem kérhető le a belső séma verziója

en: More than one SQL statement
hu: Egynél több SQL utasítás

en: Parameter '%s' is not present in statement
hu: A(z) „%s” paraméter nincs jelen az utasításban

en: No value set for parameter '%s'
hu: Nincs érték megadva a(z) „%s” paraméternek

en: Data models should have the same number of columns
hu: Az adatmodelleknek ugyanannyi oszlopuknak kell lennie

en: Unknown database object '%s'
hu: Ismeretlen adatbázis objektum: „%s”

en: Could not set value for parameter '%s'
hu: Nem sikerült a paraméter beállítása ehhez: „%s”

en: Could not create SELECT statement
hu: Nem sikerült a SELECT utasítás létrehozása

en: Could not create DELETE statement
hu: Nem sikerült a DELETE utasítás létrehozása

en: A transaction has already been started
hu: A tranzakció már elkezdődött

en: Attribute '%s' not found
hu: A(z) „%s” attribútum nem található

en: Attribute '%s' has %d value | Attribute '%s' has %d values
hu[0]: A(z) „%s” attribútumnak %d értéke van
hu[1]: A(z) „%s” attribútumnak %d értéke van

en: Attributes names starting with a '_' are reserved for internal usage
hu: Az „_”-el kezdődő attribútumnevek belső használatra vannak fenntartva

en: Could not start a transaction because one already started, this could lead to GdaMetaStore attributes problems
hu: Nem sikerült a tranzakció elindítása, mert már elkezdődött, ez GdaMetaStore attribútum problémákhoz vezethet

en: Could not parse XML description of custom database object to add
hu: Nem sikerült a hozzáadandó saját adatbázis-objektum XML leírásának értelmezése

en: Missing custom database object name
hu: Hiányzó saját adatbázis-objektum név

en: Custom database object names starting with a '_' are reserved for internal usage
hu: Az „_”-sal kezdődő adatbázis-objektum nevek belső használatra vannak fenntartva

en: Another object with the same name already exists
hu: Már létezik ilyen nevű objektum

en: Missing table name in meta data context
hu: Hiányzó táblanév a metaadat kontextusban

en: Missing column name in meta data context
hu: Hiányzó oszlopnév a metaadat kontextusban

en: Missing condition in meta data context
hu: Hiányzó feltétel a metaadat kontextusban

en: Malformed condition in meta data context
hu: Hibásan formázott feltétel a metaadat kontextusban

en: Unknown column name '%s' in meta data context
hu: Ismeretlen „%s” oszlopnév a metaadat kontextusban

en: Unknown table in meta data context
hu: Ismeretlen tábla a metaadat kontextusban

en: Could not find object named '%s'
hu: Nem található a(z) „%s” nevű objektum

en: Could not find column '%s' in table '%s'
hu: Nem található a(z) „%s” nevű oszlop a(z) „%s” táblában

en: GdaMetaStore object to fetch information from
hu: A GdaMetaStore objektum, ahonnan az információt ki akarjuk nyerni

note: To translators: The GdaMetaStruct object computes lists of tables, views, * and some other information, the "Features to compute" allows one to avoid * computing some features which won't be used
en: Features to compute
hu: Kiszámítandó tulajdonságok

en: Object %s.%s.%s already exists in GdaMetaStruct and has a different object type
hu: A(z) %s.%s.%s objektum már létezik a GdaMetaStruct-ban és különböző típusa van

en: View %s.%s.%s not found in meta store object
hu: A(z) %s.%s.%s nézet nem található a metaadat-tároló objektumban

en: Table %s.%s.%s not found (or missing columns information)
hu: A(z) %s.%s.%s tábla nem található (vagy hiányoznak az oszlopinformációk)

en: Internal GdaMetaStore error: column %s not found
hu: Belső GdaMetaStore hiba: a(z) %s oszlop nem található

en: Meta data incoherence in foreign key constraint for table %s.%s.%s referencing table %s.%s.%s
hu: Metaadat inkonzisztencia a(z) %s.%s.%s táblán található, a(z) %s.%s.%s táblára vonatkozó idegen kulcs megszorításnál

en: Missing object name in GdaMetaDbObject structure
hu: Hiányzó objektumnév a GdaMetaDbObject struktúrában

en: Database object '%s' already exists
hu: A(z) „%s” adatbázis-objektum már létezik

en: Could not load file '%s'
hu: Nem sikerült betölteni a(z) „%s” fájlt

en: Root node of file '%s' should be <schema>.
hu: A(z) „%s” fájl gyökér csomópontjának ennek kell lennie: <schema>.

en: Missing column name for table '%s'
hu: Hiányzó oszlopnév a(z) „%s” táblában

en: Missing foreign key's referenced table name for table '%s'
hu: Hiányzó idegen kulcs által hivatkozott táblanév a(z) „%s” táblában

en: Invalid referenced table name '%s'
hu: Érvénytelen hivatkozott táblanév: „%s”

en: Missing foreign key's column name for table '%s'
hu: Hiányzó idegen kulcs oszlopnév a(z) „%s” táblánál

en: Value not found in row!
hu: Az érték nem található a sorban!

en: GdaServerOperation: could not find file '%s'
hu: GdaServerOperation: nem található a(z) „%s” fájl

en: GdaServerOperation: could not load file '%s'
hu: GdaServerOperation: nem tölthető be a(z) „%s” fájl

en: Could not load XML specifications: %s
hu: Nem tölthető be az XML specifikáció: %s

en: GdaServerOperation: file '%s' does not conform to DTD:
    %s
hu: GdaServerOperation: a(z) „%s” fájl nem érvényes a DTD szerint:
    %s

en: GdaServerOperation specification does not conform to DTD:
    %s
hu: GdaServerOperation: a specifikáció nem érvényes a DTD szerint:
    %s

en: GdaServerOperation: file '%s' does not conform to DTD
hu: GdaServerOperation: a(z) „%s” fájl nem érvényes a DTD szerint

en: GdaServerOperation specification does not conform to DTD
hu: GdaServerOperation specifikáció nem érvényes a DTD szerint

en: Non handled GdaServerOperationType, please report error to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product
hu: Nem kezelt GdaServerOperationType, kérjük jelezze a hibát a http://bugzilla.gnome.org/ oldalon, a libgda terméknél

en: Expected tag <%s>, got <%s>
hu: Várt tag: <%s>, kapott: <%s>

en: Parameterlist values can only be set for individual parameters within it
hu: A paraméterlista-értékek csak a benne található egyedi paraméterekre adhatóak meg

en: Missing attribute named 'path'
hu: Hiányzó „path” attribútum

en: Missing required value for '%s'
hu: Hiányzó kötelező érték ehhez: „%s”

en: Unspecified table name
hu: Nincs megadva táblanév

en: Invalid type
hu: Érvénytelen típus

en: CREATE TABLE operation is not supported by the database server
hu: A CREATE TABLE utasítás nem támogatott az adatbázis szerveren

en: Provider %s created a GdaServerOperation without node for '%s'
hu: A(z) %s szolgáltató létrehozott egy GdaServerOperation-t a(z) „%s” csomópont nélkül

en: Provider %s created a GdaServerOperation with wrong node type for '%s'
hu: A(z) %s szolgáltató létrehozott egy GdaServerOperation-t, ahol a(z) „%s” csomópont típusa hibás

en: GdaServerProvider object implements the %s virtual method but does not implement the %s one, please report this bug to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product.
hu: A GdaServerProvider objektum valósítja meg a(z) %s virtuális metódust, de nem valósítja meg a(z) %s metódust, kérjük jelentse ezt a hibát a http://bugzilla.gnome.org/ oldalon, a „libgda” terméknél.

en: %s() does not handle values of type '%s'.
hu: A(z) %s() nem támogatja a(z) „%s” típusú értékeket.

en: GdaHolder with ID '%s' not found in set
hu: A(z) „%s” azonosítójú GdaHolder nem található a halmazban

en: Spec's root node != 'data-set-spec': '%s'
hu: A specifikáció gyökércsomópontja != „data-set-spec”: „%s”

en: Missing node <parameters>: '%s'
hu: Hiányzó <parameters> csomópont: „%s”

en: Data set does not allow modifications
hu: Az adathalmaz nem engedélyezi a módosításokat

en: GdaHolder needs to have an ID
hu: A GdaHoldernek rendelkeznie kell ID-vel

en: One or more values are invalid
hu: Egy vagy több érték érvénytelen

en: Replacing data model must have the same characteristics as the data model it replaces
hu: Az új adatmodellnek ugyanolyan karakterisztikákkal kell rendelkeznie, mint a lecserélni kívánt adatmodellnek

en: Unknown part ID %u
hu: Ismeretlen rész ID %u

en: Unknown part type
hu: Ismeretlen rész típus

en: SqlBuilder is empty
hu: Az SqlBuilder üres

en: Wrong statement type
hu: Rossz utasítástípus

en: Could not convert value to type '%s', value not defined
hu: Nem sikerült az érték konvertálása a(z) „%s” típusra, az érték nincs meghatározva

en: Unknown left part target ID %u
hu: Ismeretlen bal oldali rész ID %u

en: Unknown right part target ID %u
hu: Ismeretlen jobb oldali rész ID %u

en: Could not determine GType for parameter '%s'
hu: Nem sikerült a GType meghatározása a(z) „%s” paraméterhez

en: Unnamed
hu: Névtelen

en: Can't handle default value of type '%s'
hu: Nem kezelhető a(z) „%s” típus alapértelmezett értéke

en: Missing SQL code
hu: Hiányzó SQL kód

en: No data handler for type '%s'
hu: Nincs adatkezelő a(z) „%s” típushoz

en: Wrong parameter type for '%s': expected type '%s' and got '%s'
hu: Hibás paramétertípus ehhez: „%s”, vár típus: „%s”, kapott: „%s”

en: Missing parameter '%s'
hu: Hiányzó paraméter: „%s”

en: Parameter '%s' is invalid
hu: A(z) „%s” paraméter érvénytelen

en: Unnamed parameter
hu: Névtelen paraméter

en: Malformed table name
hu: Rosszul formázott táblanév

en: Join is not in a FROM statement
hu: Az összekapcsolás nem egy FROM utasításban található

en: Could not find target the join is for
hu: Az összekapcsolás célpontja nem található

en: Tells if the GdaTree is a list or a tree
hu: Megmondja, hogy a GdaTree egy lista, vagy egy fa

en: Path format error: %s
hu: Útvonalformátum hiba: %s

en: No connection and no GdaMetaStore specified
hu: Nincs kapcsolat és GdaMetaStore megadva

en: No schema specified
hu: Nincs séma megadva

en: No table specified
hu: Nincs tábla megadva

en: Unable to get column name
hu: Az oszlopnév lekérése nem sikerült

en: No name
hu: Nincs név

en: No LDAP connection specified
hu: Nincs LDAP kapcsolat megadva

en: Unable to get schema name
hu: A sémanév lekérése nem sikerült

en: Could not get SELECT statement's parameters: %s
hu: Nem sikerült a SELECT utasítás paramétereinek lekérése: %s

en: Could not bind SELECT statement's parameter '%s' to provided parameters: %s
hu: Nem sikerült a SELECT utasítás „%s” paraméterének a megadottakhoz kötése: %s

en: No connection specified
hu: Nincs kapcsolat megadva

en: No SELECT statement specified
hu: Nincs SELECT utasítás megadva

en: No value specified for parameter '%s'
hu: Nincs érték megadva a(z) „%s” paraméterhez

en: Unable to get iterator's value
hu: Nem sikerült az iterátor értékének lekérése

en: Unable to get table name
hu: Nem sikerült a táblanév lekérése

en: Field number %d not found in source named '%s'
hu: Az %d szám nem található a(z) „%s” forrásban

en: SELECT statement has no FROM part
hu: A SELECT utasításnak nincs FROM része

en: SELECT statement involves more than one table or expression
hu: A SELECT utasítás több mint egy táblát vagy kifejezést érint

en: Can only build modification statement for tables
hu: Módosítási utasításokat csak táblákhoz lehet készíteni

en: Table does not have any primary key
hu: A táblának nincs elsődleges kulcsa

en: Table's primary key is not part of SELECT
hu: A tábla elsődleges kulcsa nem része a SELECT-nek

en: Table does not have any column
hu: A táblának nincs egyetlen oszlopa sem

en: Table's column '%s' is not part of SELECT
hu: A tábla „%s” oszlopa nem része a SELECT-nek

en: Could not compute any field to insert into
hu: Nem sikerült mezőt találni a beszúráshoz

en: Missing table name in UPDATE statement
hu: Hiányzó táblanév az UPDATE utasításban

en: Can't rewrite UPDATE statement to handle default values
hu: Az UPDATE utasítás nem írható át hogy kezelje az alapértelmezett értékeket

en: Can't rewrite statement which is not INSERT or UPDATE
hu: A nem INSERT vagy UPDATE utasítások nem írhatóak át

en: Missing parameter '%s' to execute query
hu: A(z) „%s” paraméter hiányzik a lekérdezés futtatásához

en: The 'first', 'second' and 'third' arguments must be different
hu: A „first”, „second” és „third” argumentumoknak különbözőeknek kell lenniük

en: Invalid separator '%c'
hu: Érvénytelen elválasztó „%c”

en: Invalid null separator
hu: Érvénytelen null elválasztó

en: Unknown GDateDMY value %u
hu: Ismeretlen GDateDMY érték %u

en: Global transaction ID can not have more than 64 bytes
hu: A globális tranzakció azonosító nem lehet nagyobb 64 bájtnál

en: Connection branch cannot exceed 63 bytes
hu: A kapcsolódási ág nem haladhatja meg a 63 bájtot

en: Connection already registered with another GdaXaTransaction object
hu: A kapcsolat már regisztrációra került egy másik GdaXaTransaction objektummal

en: Connection does not support distributed transaction
hu: A kapcsolat nem támogatja az elosztott tranzakciókat

en: Cannot unregister connection not registered with GdaXaTransaction object
hu: Nem lehet a kapcsolat regisztrációját visszavonni a GdaXaTransaction objektummal, mert nincs regisztrálva

en: Provider error: %s method not implemented for provider %s
hu: Szolgáltató hiba: a(z) %s metódus nincs megvalósítva a(z) %s szolgáltatónál

en: Binary representation
hu: Bináris ábrázolás

en: Boolean representation
hu: Logikai ábrázolás

en: Numerical representation
hu: Numerikus ábrázolás

en: Strings representation
hu: Karakterlánc ábrázolás

en: Time, Date and TimeStamp representation
hu: Idő, Dátum és Időbélyeg ábrázolás

en: Gda type representation
hu: Gda típus ábrázolás

en: Could not find the '%s' program
hu: A(z) „%s” program nem található

en: Could not find the DocBook XSL stylesheet for HTML
hu: A DocBook XSL stíluslap nem található a HTML-hez

en: Could not find the DocBook XSL stylesheet for Formatting Objects
hu: A DocBook XSL stíluslap nem található a formázó objektumokhoz

en: Object type '%s' cannot be declared in this context
hu: A(z) „%s” objektumtípus nem deklarálható ebben a környezetben

en: An object with the '%s' name has already been declared
hu: Egy „%s” nevű objektum már deklarálva lett

en: Object type '%s' cannot be requested in this context
hu: A(z) „%s” objektumtípus nem kérhető ebben a környezetben

en: Unknown query '%s'
hu: Ismeretlen lekérdezés „%s”

en: No connection named '%s' found
hu: Nem található „%s” nevű kapcsolat

en: Query is not specified (not named and not defined)
hu: A lekérdezés nincs megadva (nincs elnevezve és definiálva)

en: Unknown parameter '%s'
hu: Ismeretlen paraméter „%s”

en: Parameter name not specified
hu: A paraméternév nincs megadva

en: No expression specified
hu: Nincs kifejezés megadva

en: Cannot cast value from type '%s' to type '%s'
hu: Az érték nem kényszeríthető a(z) „%s” típusról „%s” típusra

en: Cannot cast parameter from type '%s' to type '%s'
hu: A paraméter nem kényszeríthető a(z) „%s” típusról „%s” típusra

en: Expression '%s' should return exactly one value
hu: A(z) „%s” kifejezésnek pontosan egy értéket kellene visszaadnia

en: Binary data
hu: Bináris adat

en: link
hu: hivatkozás

en: Document not specified
hu: A dokumentum nincs megadva

en: Cannot create temporary file
hu: Nem hozható létre ideiglenes fájl

en: Execution of the %s program failed: %s
hu: A(z) %s program futtatása nem sikerült: %s

en: This report document does not handle %s output
hu: Ez a riport dokumentum nem kezeli a(z) %s kimenetet

en: Table to create must have at least one row
hu: A létrehozandó táblának legalább egy sorának kell lennie

en: SQLite binary representation
hu: SQLite bináris ábrázolás

en: Sqlite boolean representation
hu: SQLite logikai ábrázolás

en: Parameter '%s' not found is statement
hu: A(z) „%s” paraméter nem található az utasításban

en: No column name to associate to parameter '%s'
hu: Nem tartozik oszlopnév a(z) „%s” paraméterhez

en: Binding a BLOB for this type of statement is not supported
hu: BLOB kötése ehhez a típusú utasításhoz nem támogatott

en: Can't find libsqlite3.
hu: Nem található a libsqlite3.

en: Provider does not support asynchronous connection open
hu: A kiszolgáló nem támogatja az aszinkron kapcsolatmegnyitást

en: The connection string must contain DB_DIR and DB_NAME values
hu: A kapcsolódási karakterláncnak tartalmaznia kell a DB_DIR és DB_NAME értékeket

en: The connection string format has changed: replace URI with DB_DIR (the path to the database file) and DB_NAME (the database file without the '%s' at the end).
hu: A kapcsolódási karakterlánc formátuma megváltozott: cserélje le az URI-t a DB_DIR-re (az adatbázis fájl útvonala) és DB_NAME-re (az adatbázis fájl neve a(z) „%s” nélkül a végén)

en: The DB_DIR part of the connection string must point to a valid directory
hu: A kapcsolódási karakterlánc DB_DIR részének egy érvényes mappára kell mutatnia

en: Wrong encryption passphrase
hu: Rossz titkosítási jelmondat

en: Extension loading is not supported
hu: A bővítmény betöltés nem támogatott

en: Could not set empty_result_callbacks SQLite option: %s
hu: Nem sikerült megadni az empty_result_callbacks SQLite beállítást: %s

en: Could not register function '%s'
hu: Nem sikerült a(z) „%s” függvényt regisztrálni

en: Could not define the %s collation
hu: Nem sikerült a(z) %s egybevetés definiálása

en: Missing spec. file '%s'
hu: Hiányzó spec. fájl „%s”

en: Error initializing database with passphrase
hu: Hiba az adatbázis jelmondatot használó előkészítése során

en: Missing database name or directory
hu: Hiányzó adatbázisnév vagy mappa

en: Transactions are not supported in read-only mode
hu: Csak olvasható módban a tranzakciók nem támogatottak

en: SQLite does not support specifying fields to apply DISTINCT clause on
hu: Az SQLite nem támogatja a mezők megadását a DISTINCT tagmondatban

en: '%s' compound not supported by SQLite
hu: Az SQLite nem támogatja a(z) „%s” összetételt

en: ILIKE operation not supported
hu: Az ILIKE művelet nem támogatott

en: Unnamed parameter is not allowed in prepared statements
hu: A névtelen paraméterek nem támogatottak az előkészített utasításokban

en: Can't build SELECT statement to get last inserted row: %s
hu: Nem készíthető SELECT utasítás az utolsó beszúrt sor lekérdezésére: %s

en: SELECT statement to get last inserted row did not return any row
hu: Az utolsó beszúrt sor lekérdezésére szolgáló SELECT utasítás nem adott vissza egy sort sem

en: SELECT statement to get last inserted row returned too many (%d) rows
hu: Az utolsó beszúrt sor lekérdezésére szolgáló SELECT utasítás túl sok sort (%d) adott vissza

en: Prepared statement has no associated GdaStatement
hu: Az előkészített utasításhoz nem tartozik GdaStatement

en: Can't create SQLite BLOB handle
hu: Nem hozható létre SQLite BLOB kezelő

en: Can't write to SQLite's BLOB
hu: Nem lehet írni az SQLite BLOB-jába

en: Can't obtain SQLite BLOB handle (reported type is '%s'), please report this bug to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product.
hu: Nem kérhető el az SQLite BLOB kezelő (a jelentett típus „%s”), kérjük jelentse a hibát a http://bugzilla.gnome.org/ oldalon a „ligbda” termékhez.

en: Can't identify the ROWID of the blob to fill
hu: Nem azonosítható a feltöltendő blob ROWID-ja

en: Provider does not support asynchronous statement execution
hu: A szolgáltató nem támogatja az aszinkron utasítás végrehajtást

en: Empty statement
hu: Üres utasítás

en: Missing parameter(s) to execute query
hu: Paraméterek hiányoznak a lekérdezés futtatásához

en: Can't rewrite statement handle default values
hu: Az utasítás nem írható át hogy kezelje az alapértelmezett értékeket

en: Can't get BLOB's length
hu: Nem lehet lekérni a BLOB hosszát

en: BLOB is too big
hu: A BLOB túl nagy

en: Non handled data type '%s'
hu: Nem kezelt adattípus „%s”

en: Could not start transaction to create BLOB
hu: Nem sikerült a BLOB létrehozásához tranzakciót indítani

en: Function requires one argument
hu: A függvény egy argumentumot vár

en: Function requires two arguments
hu: A függvény két argumentumot vár

en: Function requires one or two arguments
hu: A függvény egy vagy két argumentumot vár

en: Function requires two or three arguments
hu: A függvény kettő vagy három argumentumot vár

en: SQLite regexp '%s' error:
hu: SQLite reguláris kifejezés „%s” hiba:

en: Invalid regular expression
hu: Érvénytelen reguláris kifejezés

en: Column %d out of range (0-%d), ignoring its specified type
hu: A(z) %d. oszlop tartományon kívül esik (0-%d), a megadott típus figyelmen kívül hagyása

en: Integer value is too big
hu: Az egész érték túl nagy

en: Unable to open BLOB
hu: A BLOB nem nyitható meg

en: Invalid date '%s' (date format should be YYYY-MM-DD)
hu: Érvénytelen dátum „%s” (a dátumformátum YYYY-MM-DD kellene legyen)

en: Invalid time '%s' (time format should be HH:MM:SS[.ms])
hu: Érvénytelen idő „%s” (az időformátum HH:MM:SS[.ms] kellene legyen)

en: Invalid timestamp '%s' (format should be YYYY-MM-DD HH:MM:SS[.ms])
hu: Érvénytelen időbélyeg „%s” (a formátum YYYY-MM-DD HH:MM:SS[.ms] kellene legyen)

en: SQLite provider fatal internal error
hu: SQLite kezelő, végleges belső hiba

en: Truncated data
hu: Csonkolt adatok

en: Requested row could not be found
hu: A kért sor nem található

en: Can't set iterator on requested row
hu: Az iterátor nem állítható be a kért sorra

en: Error storing list of created LDAP tables: %s
hu: Hiba a létrehozott LDAP táblák listájának tárolása során: %s

en: File used to store startup data
hu: Az indulási adatok tárolására használt fájl

en: Error recreating LDAP tables: %s
hu: Hiba az LDAP táblák újra létrehozása során: %s

en: Can't remove non LDAP virtual table
hu: A nem LDAP virtuális táblát nem lehet eltávolítani

en: Can't describe non LDAP virtual table
hu: A nem LDAP virtuális tábla nem jellemezhető

en: Unknown LDAP virtual table
hu: Ismeretlen LDAP virtuális tábla

en: Table to remove not found
hu: Az eltávolítandó tábla nem található

en: Namespace must be specified
hu: A névteret meg kell adni

en: Connection was not represented in hub
hu: A kapcsolat nem volt ábrázolva a csomópontban

en: Unable to get information about table '%s'
hu: Nem sikerült információkat kapni a(z) „%s” tábláról

en: Integer value is out of bounds
hu: Az egész érték tartományon kívül esik

en: Blob constraints are not handled in virtual table condition
hu: A Blob megszorítások nem kezeltek a virtuális tábla feltételében

en: Internal error: virtual provider does not implement the create_operation() virtual method
hu: Belső hiba: a virtuális szolgáltató nem valósítja meg a create_operation() virtuális metódust

en: Internal error: invalid provider handle
hu: Belső hiba: érvénytelen szolgáltató-kezelő

note: wrong usage!
en: Wrong usage of Libgda's virtual tables
hu: A libgda virtuális tábláinak hibás használata

en: Data model must have at least one column
hu: Az adatmodellnek legalább egy oszloppal kell rendelkeznie

en: Could not compute virtual table's columns
hu: A virtuális tábla oszlopai nem számíthatóak ki

en: Can't get data model description for column %d
hu: Nem kérhető le az adatmodell leírása a(z) %d. oszlophoz

en: Can't get data model's column type for column %d
hu: Nem kérhető le az adatmodell oszloptípusa a(z) %d. oszlophoz

en: Can't declare virtual table (%s)
hu: A virtuális tábla nem deklarálható (%s)

en: Internal SQLite error: no data to iterate on
hu: Belső SQLite hiba: nincs adat, amelyen iterálni lehetne

en: Could not find requested value at row %d and col %d
hu: Nem található a kért érték a(z) %d. sor %d. oszlopában

en: Column not found
hu: Az oszlop nem található

en: No statement specified to modify the data
hu: Nincs utasítás megadva az adatok módosításához

en: Invalid statement specified to modify the data
hu: Az adatok módosításához megadott utasítás érvénytelen

en: Invalid parameter in statement to modify the data
hu: Az adatok módosításához megadott utasításban érvénytelen paraméter található

en: Failed to modify data: %s
hu: Az adatok módosítása sikertelen: %s

en: Data model representing the table is read only
hu: A táblát képviselő adatmodell csak olvasható

en: SQL code does not contain any statement
hu: Az SQL kód nem tartalmaz egyetlen utasítást sem

en: Syntax error at line %d, column %d
hu: Szintaktikai hiba a(z) %d. sor, %d. oszlopában

en: Overflow error at line %d, column %d
hu: Túlcsordulási hiba a(z) %d. sor, %d. oszlopában

en: GdaSqlField is not part of an INSERT or UPDATE statement
hu: A GdaSqlField nem része az INSERT vagy UPDATE utasításnak

en: Missing table in statement
hu: Hiányzó táblanév az utasításban

en: Column '%s' not found
hu: A „%s” oszlop nem található

en: GdaSqlSelectField is not part of a SELECT statement
hu: A GdaSqlSelectField nem része a SELECT utasításnak

en: Missing table name in statement
hu: Hiányzó táblanév az utasításban

en: Table '%s' not found
hu: A(z) „%s” tábla nem található

en: Could not identify table for field '%s'
hu: Nem azonosítható a(z) „%s” mezőhöz tartozó tábla

en: Expression can't have both a type cast and a parameter specification
hu: A kifejezésben nem lehet típuskényszerítés és paramétermegadás is

en: '%s' is not a valid identifier
hu: A(z) „%s” nem érvényes azonosító

en: Empty identifier
hu: Üres azonosító

en: Operation has no operand
hu: A műveletnek nincs operandusa

en: Wrong number of operands
hu: Hibás számú operandus

en: Unknown operator %d
hu: Ismeretlen operátor %d

en: Missing expression in select field
hu: Hiányzó kifejezés a select mezőben

en: Missing expression in select target
hu: Hiányzó kifejezés a select célpontjában

en: Join can't at the same time specify a join condition and a list of fields to join on
hu: A join nem adhat meg egyszerre kapcsolási feltételt és kapcsolási mezőlistát

en: Cross join can't have a join condition or a list of fields to join on
hu: A cross join nem adhat meg kapcsolási feltételt, sem kapcsolási mezőlistát

en: Empty FROM clause
hu: Üres FROM tagmondat

en: Select field is not in a SELECT statement
hu: A kiválasztott mező nincs benne a SELECT utasításban

en: COMPOUND statement contains an undefined COMPOUND statement
hu: A COMPOUND utasítás egy meghatározatlan COMPOUND utasítást tartalmaz

en: COMPOUND statement contains an undefined SELECT statement
hu: A COMPOUND utasítás egy meghatározatlan SELECT utasítást tartalmaz

en: COMPOUND statement contains a non SELECT statement
hu: A COMPOUND utasítás egy nem SELECT utasítást tartalmaz

en: COMPOUND statement does not contain any SELECT statement
hu: A COMPOUND utasítás nem tartalmaz egyetlen SELECT utasítást sem

en: COMPOUND statement only contains one SELECT statement
hu: A COMPOUND utasítás csak egy SELECT utasítást tartalmaz

en: COMPOUND statement contains an empty SELECT statement
hu: A COMPOUND utasítás egy üres SELECT utasítást tartalmaz

en: All statements in a COMPOUND must have the same number of columns
hu: Minden utasításnak egy COMPOUND-ban ugyanannyi oszloppal kell dolgoznia

en: DELETE statement needs a table to delete from
hu: A DELETE utasításnak szükséges egy tábla amiből törölhet

en: INSERT statement needs a table to insert into
hu: Az INSERT utasításnak szükséges egy tábla amelybe beszúrhat

en: Can't specify values to insert and SELECT statement in INSERT statement
hu: Nem adhat meg beszúrandó értékeket és SELECT utasítást az INSERT utasításban

en: INSERT statement does not have the same number of target columns and expressions
hu: Az INSERT utasításnak nincs ugyanannyi céloszlopa és kifejezése

en: VALUES lists must all be the same length in INSERT statement
hu: A VALUES listáknak ugyanolyan hosszúaknak kell lenniük az INSERT utasításban

en: SELECT does not contain any expression
hu: A SELECT nem tartalmaz kifejezéseket

en: SELECT can't have a DISTINCT expression if DISTINCT is not set
hu: A SELECT nem tartalmazhat DISTINCT kifejezést, ha a DISTINCT nincs beállítva

en: SELECT can't have a HAVING without GROUP BY
hu: A SELECT nem tartalmazhat HAVING tagmondatot GROUP BY nélkül

en: SELECT can't have a limit offset without a limit
hu: A SELECT nem tartalmazhat OFFSET-et LIMIT nélkül

en: Multiple targets named or aliased '%s'
hu: Több célpontnak is „%s” a neve vagy álneve

en: UPDATE statement needs a table to update data
hu: Az UPDATE utasításnak szükséges egy tábla az adatok módosításához

en: UPDATE statement does not have the same number of target columns and expressions
hu: Az UPDATE utasításnak nincs ugyanannyi céloszlopa és kifejezése

en: UPDATE statement does not have any target columns to update
hu: Az UPDATE utasításnak nincs egyetlen módosítandó céloszlopa sem

en: A connection is required
hu: Egy kapcsolat szükséges

en: Signal does not exist
hu: A szignál nem létezik

en: Signal to connect to must not have a return value
hu: A csatlakoztatandó szignálnak nem lehet visszatérési értéke

en: Signal %lu does not exist
hu: A(z) %lu szignál nem létezik

en: Select file to load
hu: Válassza ki a betöltendő fájlt

en: Could not load the contents of '%s':
     %s
hu: A(z) „%s” tartalma nem tölthető be:
     %s

en: Select a file to save data to
hu: Válasszon ki egy fájlt az adatok mentéséhez

en: Could not save data to '%s':
     %s
hu: Az adatok nem menthetőek ide: „%s”:
     %s

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: %lu Byte | %lu Bytes
hu[0]: %lu bájt
hu[1]: %lu bájt

en: No data
hu: Nincs adat

en: Data size
hu: Adatméret

en: Unknown
hu: Ismeretlen

note: list of fields
en: Data type
hu: Adattípus

note: FIXME: find a better label
en: Value
hu: Érték

en: GValue to render
hu: Renderelendő GValue

en: Editable
hu: Szerkeszthető

en: The toggle button can be activated
hu: Az átkapcsológomb aktiválható

en: Values limited to PK fields
hu: Értékek a PK mezőkre korlátozva

en: GList of GValue to render, limited to PK fields
hu: A megjelenítendő GValue-k GList-je, PK mezőkre korlátozva

en: Values
hu: Értékek

en: GList of GValue to render, not limited to PK fields
hu: A megjelenítendő GValue GList eleme, nem a PK mezőkre korlátozva

en: The information and status changer can be activated
hu: Az információ- és státuszmódosító aktiválható

en: string truncated because too long
hu: a karakterlánc csonkolva mert túl hosszú

en: Data cell renderer's specified type (%s) differs from actual value to display type (%s)
hu: Az adatcella renderelő megadott típusa (%s) különbözik a tényleges megjelenítendő típustól (%s)

en: Data cell renderer asked to display values of different data types, at least %s and %s, which means the data model has some incoherencies
hu: Az adatcella renderelő különböző adattípusok értékeinek megjelenítését kérte, legalább %s és %s, ez azt jelenti hogy az adatmodell nem egészen koherens

en: <non-printable>
hu: <nem-nyomtatandó>

en: Invalid UTF-8 format!
hu: Érvénytelen UTF-8 formátum!

note: format tooltip
en: Format is hh:mm:ss
hu: A formátum hh:mm:ss

en: Use 1000s separators
hu: Ezres elválasztók használata

en: Use thousands separator as specified by current locale
hu: Használjon ezres elválasztókat a jelenlegi locale szerint

en: Decimals
hu: Tizedesjegyek

en: Number of decimals
hu: A tizedesjegyek száma

en: Currency symbol
hu: Pénznem szimbólum

en: A currency symbol
hu: Egy pénznem szimbóluma

en: Widget of class '%s' does not have any associated GdaDataHandler, (to be set using the 'handler' property) expect some mis-behaviours
hu: A(z) „%s” osztályú vezérlőelemhez nem tartozik GdaDataHandler, (a „handler” tulajdonsággal kell beállítani) helytelen működés várható

en: Value is NULL
hu: Az érték NULL

en: Value will be determined by default
hu: Az értéket az alapértelmezés határozza meg

en: Value is invalid
hu: Az érték érvénytelen

en: Maximum length
hu: Maximális hossz

en: Maximum acceptable length of the text
hu: A szöveg maximálisan elfogadható hossza

en: Multiline
hu: Többsoros

en: Display only one line, or a complete text editor
hu: Megjelenítés egy sorban, vagy egy teljes szövegszerkesztőben

en: Hidden
hu: Rejtett

en: If set to TRUE, characters are all displayed using a single 'invisible' character, suitable to enter passwords
hu: Ha igaz, akkor minden karakter „láthatatlan” karakterként jelenik meg, így alkalmas jelszavak beírásához

en: Unknown format character starting at %s
hu: Ismeretlen formázó karakter innen kezdve: %s

en: Type %s is not numerical
hu: A(z) „%s” típus nem numerikus

en: Decimal separator cannot be the '%c' character
hu: A(z) „%c” karakter nem lehet tizedesjel

en: Decimal thousands cannot be the '%c' character
hu: A(z) „%c” karakter nem lehet ezredesjel

en: Empty data
hu: Üres adat

en: Unhandled type of data
hu: Kezeletlen adattípus

en: Error while deserializing data:
    %s
hu: Hiba az adatok deszerializációja során:
    %s

en: Error while interpreting data as an image:
    %s
hu: Hiba az adatok képként értelmezése során:
    %s

en: _Copy image
hu: Ké_p másolása

en: _Load image from file
hu: Kép be_töltése fájlból

en: _Save image
hu: Kép _mentése

en: Select image to load
hu: Válassza ki a betöltendő képet

note: determine writable formats
en: Image format
hu: Képformátum

en: Format image as:
hu: Kép formázása mint:

en: Current format
hu: Jelenlegi formátum

en: Select a file to save the image to
hu: Válasszon ki egy fájlt, amibe a képet menti

en: Could not save the image to '%s':
     %s
hu: Nem menthető a kép ide: „%s”:
     %s

en: Sources
hu: Források

note: list of fields
en: Comment
hu: Megjegyzések

en: Floating Point
hu: Lebegőpontos

en: String
hu: Karakterlánc

en: Keyword
hu: Kulcsszó

en: Function
hu: Függvény

en: Decimal
hu: Decimális

en: Data Type
hu: Adattípus

en: Variable
hu: Változó

en: No idea what it is
hu: Nem tudni mi

en: Set to host mask
hu: Beállítás hálózati maszknak

en: Set to class %c network
hu: Beállítás %c osztályú hálózatnak

en: Choose a file
hu: Válasszon fájlt

en: Choose a directory
hu: Válasszon könyvtárat

en: Choose
hu: Válasszon

en: Selection model
hu: Kiválasztási modell

en: Specifies what the user will be allowed to select
hu: Megadja, hogy a felhasználó miből választhat

en: Only let the user pick an existing file
hu: A felhasználó csak létező fájlt választhat

en: Let the user pick an existing file, or type in a new filename
hu: A felhasználó egy létező fájlt választhat, vagy beírhat egy új fájlnevet

en: Let the user pick an existing folder
hu: A felhasználó egy létező mappát választhat

en: Let the user name an existing or new folder
hu: A felhasználó egy létező vagy egy új mappát választhat

en: Format
hu: Formátum

en: Allowed characters at each position('0':digit, '9': digit except 0, '@':alpha, '^':upper cased alpha, '#':alphanumeric, '*':any character, any other character will be left unmodified)
hu: Megengedett karakterek minden pozícióban('0':számjegy, '9': számjegy, de nem 0, '@':betűk, '^':nagybetűk, '#':alfanumerikus, '*': bármelyik karakter, a többi karakter változatlan marad)

en: Mask
hu: Maszk

en: Writing mask for corresponding characters in format ('_': writable, '-':writable, removed from actual value, ' ': not writable)
hu: Írási maszk a megfelelő karaktereknek a formátumban ('_': írható, '-': írható, eltávolítva a tényleges értékből, ' ': nem írható)

en: Encoding
hu: Kódolás

en: How password should be encoded
hu: Hogyan legyen a jelszó kódolva

en: MD5 Sum
hu: MD5 összeg

en: No encoding
hu: Nincs kódolás

en: No data to display
hu: Nincs megjeleníthető adat

en: Encoding used to convert binary data to the string
hu: Kódolás a bináris adat karakterlánccá alakításához

en: Serialized picture
hu: Szerializált kép

en: Set to TRUE if data comes from a serialized GdkPixbuf (F-Spot for example)
hu: Állítsa igazra, ha az adat egy szerializált GdkPixbuf-ból származik (például F-Spot)

en: Lines wrapping
hu: Sorok tördelése

en: Defines how long lines are wrapped
hu: Meghatározza, hogy a hosszú sorok hogyan tördelődnek

en: Programming language
hu: Programozási nyelv

en: Define to enable syntactical colourisation
hu: Adja meg a szintaktikai kiemelés bekapcsolásához

en: Do not wrap lines
hu: Ne tördelje a sorokat

en: break lines anywhere the cursor can appear
hu: sorok tördelése bárhol, ahol a kurzor megjelenhet

en: Break lines in between words
hu: Sorok törlése a szavak között

en: Break lines in between words or graphemes
hu: Sorok törlése a szavak vagy grafémák között

en: General
hu: Általános

en: hello
hu: helló

en: Columns
hu: Oszlopok

en: Foreign keys
hu: Idegen kulcsok

en: Constraints
hu: Megszorítások

en: Can't find demo database file: %s
hu: A példa adatbázis-fájl nem található: %s

en: Error opening the connection for file '%s':
    %s
hu: Hiba a kapcsolat megnyitásakor a(z) „%s” fájlhoz:
    %s

en: Libgda-ui Code Demos
hu: Libgda-ui kódpéldák

en: <b><big>Note:
    </big></b>Many of the demonstrated items use an
    opened connection to the SQLite using the
    '%s' file.
    
    In the source code shown here, the <i>demo_cnc</i> and 
    <i>demo_parser</i> objects are created by the framework and
    made available to all the demonstrated items.
hu: <b><big>Megjegyzés:
    </big></b>Az itt bemutatottak közül sok egy
    nyitott SQLite kapcsolatot használ, a(z)
    „%s” fájl használatával.
    
    Az itt bemutatott forráskódban, a <i>demo_cnc</i> és a 
    <i>demo_parser</i> objektumokat a keretrendszer hozza létre,
    és minden bemutatott elem számára elérhető.

en: Pointer to an XML layout specification  (as an xmlNodePtr to a <gdaui_form> node)
hu: Mutató az XML elrendezés megadáshoz (mint egy xmlNodePtr egy <gdaui_form> csomóponthoz)

en: List of parameters to show in the form
hu: Az űrlapban megjelenítendő paraméterek listája

en: Show Entry actions
hu: Bejegyzés műveletek megjelenítése

en: Entries Auto-default
hu: Bejegyzések automatikus alapértelmezése

en: TRUE if expanding the form vertically makes sense
hu: Igaz, ha az űrlap függőleges bővítésének van értelme

en: Shown data entries
hu: Megjelenített adatbejegyzések

en: The '%s' attribute should be a G_TYPE_STRING value
hu: A(z) „%s” attribútumnak egy G_TYPE_STRING értéknek kellene lennie

en: Can't find data entry for GdaHolder
hu: Nem található a GdaHolder adatbejegyzése

en: Values to be defined
hu: Meghatározandó értékek

en: '%s' document not parsed successfully
hu: A(z) „%s” dokumentum sikeresen feldolgozva

en: '%s' DTD not parsed successfully. XML data layout validation will not be performed (some errors may occur)
hu: A(z) „%s” DTD feldolgozása sikertelen. Az XML adatelrendezés ellenőrzés nem lesz végrehajtva (néhány hiba történhet)

en: size group was not taken into account using gdaui_basic_form_add_to_size_group()
hu: a méretcsoport nem volt számításba véve a gdaui_basic_form_add_to_size_group() használata során

en: Wrong column type for label: expecting a string and got a %s
hu: Hibás oszloptípus a címkéhez: karakterlánc az elvárt, kapott: %s

en: Find:
hu: Keresés:

en: The data model to display
hu: A megjelenítendő adatmodell

en: Display popup as list
hu: A felbukkanó megjelenítése listaként

en: Filter failed:
hu: Szűrő sikertelen:

en: Filter
hu: Szűrő

en: any valid SQL expression
hu: bármilyen érvényes SQL kifejezés

en: Columns can be referenced by their name or more easily using <b><tt>_&lt;column number&gt;</tt></b>. For example a valid expression can be: <b><tt>_2 like 'doe%'</tt></b> to filter rows where the 2nd column starts with <tt>doe</tt>.
hu: Az oszlopokra a nevükkel vagy még egyszerűbben az <b><tt>_&lt;oszlop sorszáma&gt;</tt></b> formában hivatkozhatunk. Például egy érvényes kifejezés lehet a következő: a <b><tt>_2 like 'doe%'</tt></b> kifejezés leszűri azokat sorokat, ahol a második oszlop úgy kezdődik, hogy <tt>doe</tt>.

en: Set filter
hu: Szűrő beállítása

en: Clear filter
hu: Szűrő ürítése

en: Undelete the selected entry
hu: A kiválasztott elem törlésének visszavonása

en: Delete the selected entry
hu: A kiválasztott bejegyzés törlése

en: Invalid column number %d
hu: Érvénytelen oszlopszám: %d

en: Data model
hu: Adatmodell

en: Internal GdaDataProxy data model
hu: Belső GdaDataProxy adatmodell

en: Can't modify row while data model is being reset
hu: Nem módosítható a sor amíg az adatmodell visszaállítás alatt áll

en: Trying to modify a read-only row
hu: Csak olvasható sor módosítási kísérlete

en: Can't access row while data model is being reset
hu: Nem lehet hozzáférni a sorhoz amíg az adatmodell visszaállítás alatt áll

en: Attempt to initialize an already initialized library
hu: Egy már inicializált függvénykönyvtár inicializálási kísérlete

en: Could not open plugins directory, no plugin loaded.
hu: Nem sikerült a bővítmények könyvtárát megnyitni, nem lettek bővítmények betöltve.

en: Error: %s
hu: Hiba: %s

en: Loading file %s...
hu: A(z) „%s” fájl betöltése…

en: Plugins load warning: %s
hu: Bővítmény betöltési figyelmeztetés: %s

note: radio buttons
en: Use data source:
hu: Adatforrás használata:

en: Specify connection:
hu: Kapcsolat megadása:

note: Create the DSN add button
en: Data sources...
hu: Adatforrások…

en: Could not execute the Database access control center
hu: Nem sikerült az Adatbázis hozzáférés-kezelő központ indítása

en: Data to display
hu: Megjelenítendő adatok

en: Delete the current record
hu: A jelenlegi rekord törlése

en: Create a new record
hu: Új rekord létrehozása

en: Commit the modifications
hu: A módosítások véglegesítése

en: Clear all the modifications
hu: Az összes módosítás törlése

en: Go to first record
hu: Ugrás az első rekordhoz

en: Go to last record
hu: Ugrás az utolsó rekordhoz

en: Go to previous record
hu: Ugrás az előző rekordra

en: Go to next record
hu: Ugrás a következő rekordhoz

en: Filter records
hu: Rekordok szűrése

en: Can't append row to data model: %s
hu: Nem fűzhető sor hozzá az adatmodellhez: %s

en: Go to first chunck
hu: Ugrás az első adatdarabhoz

en: Go to last chunck
hu: Ugrás az utolsó adatdarabhoz

en: Go to previous chunck
hu: Ugrás az előző adatdarabhoz

en: Go to next chunck
hu: Ugrás a következő adatdarabhoz

en: Pointer to an XML layout specification (as an xmlNodePtr to a <gdaui_grid> node)
hu: Mutató az XML elrendezés megadáshoz (mint egy xmlNodePtr egy <gdaui_grid> csomóponthoz)

en: Info cell visible
hu: Információs cella látható

en: Global Actions visible
hu: Látható globális műveletek

note: FIXME: if nullok is FALSE, then set the column title in bold
en: Can't be NULL
hu: Nem lehet NULL

en: No title
hu: Nincs cím

en: Shown columns
hu: Mutatott oszlopok

en: Select _All
hu: Mind kijelölése

en: _Clear Selection
hu: Kijelölés _törlése

en: Show Column _Titles
hu: Oszlop_fejlécek megjelenítése

en: _Set filter
hu: Szűrő _beállítása

en: _Unset filter
hu: Szűrő _eltávolítása

note: create dialog box
en: Saving Data
hu: Adatok mentése

en: Saving data to a file
hu: Adatok mentése egy fájlba

en: The data will be exported to the selected file.
hu: Az adatok a kijelölt fájlba kerülnek exportálásra.

en: File name
hu: Fájlnév

note: To translators: "Details" is a table's column's attribute
en: Details
hu: Részletek

note: file type
en: File type:
hu: Fájltípus:

en: Tab-delimited
hu: Tabulátorokkal elválasztott

en: Comma-delimited
hu: Vesszőkkel elválasztott

note: data scope
en: Data to save:
hu: Mentendő adatok:

en: All data (without any local modification)
hu: Minden adat (helyi módosítások nélkül)

en: Only displayed data
hu: Csak a megjelenített adatok

en: Only selected data
hu: Csak a kiválasztott adatok

en: Other options
hu: Más beállítások

en: Empty string when NULL?
hu: Üres karakterlánc ha NULL?

en: Export NULL values as an empty "" string
hu: A NULL értékek exportálása üres "" karakterláncként

en: Invalid data as NULL?
hu: Érvénytelen adatok mint NULL?

en: Don't export invalid data,
    but export a NULL value instead
hu: Ne exportáljon érvénytelen adatokat,
    helyette exportáljon NULL értékeket

en: Field names on first row?
hu: Mezőnevek az első sorban?

en: Add a row at beginning with columns names
hu: Egy sor hozzáadása az elejére az oszlopnevekkel

en: Could not save file %s
hu: Nem sikerült a(z) „%s” fájl mentése

en: You must specify a file name
hu: Meg kell adnia egy fájlnevet

en: Got empty file while converting the data
hu: Üres fájl keletkezett az adatok konvertálása során

en: File '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
hu: A(z) „%s” fájl már létezik.
    Felül szeretné írni?

en: If you choose yes, the contents will be lost.
hu: Ha igent válaszol, akkor a tartalom el fog veszni.

en: """= Title level 1 =
    == Title level 2 ==
    """= Title level 1 =
    == Title level 2 ==
    
    """For beautifiers we have **bold**
    and //italic//.
    There is also __underline__, --strike--
    and ``monospaced``.
    """
    For beautifiers we have **bold**
    and //italic//.
    There is also __underline__, --strike--
    and ``monospaced``.
    
    """- This is a list of items
    - Just use hyphens
     - And starting space for indenting
    """- This is a list of items
    - Just use hyphens
     - And starting space for indenting
    
    Raw areas are enclosed inside three doublequotes and no markup is interpreted
hu: """= Címsor 1 =
    == Címsor 2 ==
    """= Címsor 1 =
    == Címsor 2 ==
    
    """A szövegszépítőknek elérhetőek a **félkövér**
    és a //dőlt// betűk.
    Továbbá van __aláhúzás__, --áthúzás--
    és ``fix szélesség`` is.
    
    """- Ez egy elemlista
    - Csak használjon kötőjeleket
     - És soreleji szóközöket a behúzáshoz
    """- Ez egy elemlista
    - Csak használjon kötőjeleket
     - És soreleji szóközöket a behúzáshoz
    
    A nyers területek tripla idézőjelek között vannak és nem értelmezi őket a feldolgozó

en: _Bold
hu: _Félkövér

en: Bold text
hu: Félkövér szöveg

en: _Italic
hu: _Dőlt

en: Italic text
hu: Dőlt szöveg

en: _Underline
hu: _Aláhúzás

en: Underline text
hu: Aláhúzott szöveg

en: _Strike through
hu: Á_thúzás

en: Strike through text
hu: Áthúzott szöveg

en: _Syntax help
hu: Szintaktikai _segítség

en: Show syntax help
hu: Szintaktikai segítség megjelenítés

en: _Add image
hu: _Kép hozzáadása

en: Insert image
hu: Kép beszúrása

en: _Normal text
hu: _Normál szöveg

en: Reset to normal text
hu: Visszaállítás normál szövegre

en: Don't display a specific background for the text
hu: Ne jelenítsen meg egy adott hátteret a szöveghez

en: Display raw markup text instead of formatted text
hu: A nyers leírószöveg megjelenítése a formázott szöveg helyett

en: The buffer which is displayed
hu: A megjelenítendő puffer

en: Determines if the contents appears in a scrolled window
hu: Meghatározza, hogy a tartalom egy görgetőablakban jelenik-e meg

en: Reset font size
hu: Űrlap betűméretének visszaállítása

en: Decrease font size (zoom out)
hu: Betűméret csökkentése (kicsinyítés)

en: Increase font size (zoom in)
hu: Betűméret növelése (nagyítás)

en: Show source markup
hu: Forrás leírószöveg megjelenítése

en: The specification of the operation to implement
hu: A megvalósítandó művelet specifikációja

en: Request section header to be hidden if there is only one section
hu: Fejezetfejléc elrejtése, ha csak egy fejezet van

note: last row is for new entries
en: Add
hu: Hozzáadás

en: Server operation specification
hu: Kiszolgálóművelet specifikáció

en: <b>Field properties:</b>
hu: <b>Mezőtulajdonságok:</b>

en: <b>Fields:</b>
hu: <b>Mezők:</b>

en: Add a new field
hu: Új mező hozzáadása

en: Remove selected field
hu: Kiválasztott mező eltávolítása

en: GdaTree to use
hu: Használandó GdaTree

en: Unknown column number %d
hu: Ismeretlen oszlopszám %d

en: Type mismatch: expected a value of type %s and got of type %s
hu: Típuseltérés: %s típus érték az elvárt, a kapott típus: %s

en: Can't set authentification string: no authentication is needed
hu: Nem állítható be a hitelesítési karakterlánc: nincs szükség hitelesítésre

en: Unknown provider '%s'
hu: Ismeretlen „%s” szolgáltató

en: Provider '%s' does not report the required parameters for DSN
hu: A(z) „%s” kiszolgáló nem jelenti a szükséges paramétereket a DSN-hez

note: set to NULL item
en: Unset
hu: Érték törlése

note: default value item
en: Set to default value
hu: Beállítás az alapértelmezett értékre

note: reset to original value item
en: Reset to original value
hu: Visszaállítás az eredeti értékre

en: Current modified data is invalid
hu: A jelenlegi módosított adat érvénytelen

en: You may now choose to correct it, or to discard the modifications.
    
    What do you want to do?
hu: Most kiválaszthatja, hogy kijavítja vagy elveti a módosításokat.
    
    Mit kíván tenni?

en: please correct it and try again, or discard the modifications.
hu: javítsa ki, és próbálja újra, vagy vesse el a módosításokat.

en: Part of the current modified data was invalid
hu: A jelenleg módosított adatok egy része érvénytelen volt

en: As no transaction was used, only a part of the valid data
    has been written, and the remaining modification have been discarded.
hu: Mivel nem volt tranzakció használva, az érvényes adatoknak
    csak egy része lett kiírva, a hátralévő módosítások el lettek vetve.

en: Discard modified data
hu: Módosított adatok elvetése

en: Correct data first
hu: Helyes adatok előre

en: Database file
hu: Adatbázis fájl

en: Berkeley DB database filename to be used
hu: A használandó Berkeley DB adatbázis fájlneve

note: DSN parameters
en: Directory
hu: Könyvtár

en: Directory where the database file is stored
hu: A könyvtár, ahol az adatbázisfájl tárolódik

note: DSN parameters
en: Database name
hu: Adatbázisnév

en: Name of the database in the database file to be used
hu: Az adatbázis neve a használandó adatbázisfájlban

en: The DB_NAME parameter is not defined in the connection string.
hu: A DB_NAME paraméter nincs megadva a kapcsolódási karakterláncban.

en: An error occurred while accessing the BDB database
hu: Hiba történt a BDB adatbázis elérése során

en: Can't open virtual connection
hu: A virtuális kapcsolat nem nyitható meg

en: Could not add BDB data model to connection: %s
hu: Nem sikerült a BDB adatmodell hozzáadása a kapcsolathoz: %s

en: Provider for Berkeley databases
hu: Szolgáltató a Berkeley adatbázisokhoz

en: Column's description
hu: Oszlop leírása

en: Table
hu: Tábla

en: Table's name
hu: Táblanév

note: list of fields
en: Field name
hu: Mezőnév

note: list of fields
en: Size
hu: Méret

note: list of fields
en: Scale
hu: Arány

note: list of fields
en: Not NULL
hu: Nem NULL

note: list of fields
en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Default value, mandatory if column is NOT NULL
hu: Alapértelmezett, kötelező ha az oszlop NOT NULL

note: list of fields
en: Check
hu: Ellenőrzés

note: list of fields
en: Check constraint
hu: Ellenőrzött megszorítás

note: DSN parameters
en: Database's description
hu: Adatbázis leírása

note: DSN parameters
en: The name of a database to create
hu: A létrehozandó adatbázis neve

note: DSN parameters
en: Directory where the database file will be
hu: A könyvtár ahol az adatbázisfájl lesz

en: Index description
hu: Index leírás

note: To translators: "Type" is the data type of a table's column
en: Type
hu: Típus

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Name
hu: Név

en: Index name
hu: Indexnév

en: On table
hu: Táblán

note: DSN parameters
en: Only if it does not yet exist
hu: Csak akkor, ha még nem létezik

en: Create index only if it does not yet exist
hu: Csak akkor hozza létre az indexet, ha még nem létezik

note: Index fields
en: Indexed field(s)
hu: Indexelt mező(k)

note: Index fields
en: Indexed field or expression
hu: Indexelt mező vagy kifejezés

note: To translators: "Compare method" refers to the method SQLite has to compare values
en: Compare method
hu: Összehasonlítási metódus

note: To translators: "Compare method" refers to the method SQLite has to compare values
en: Collation name (BINARY|NOCASE)
hu: Összevetés neve (BINARY|NOCASE)

note: Index fields
en: Sort type
hu: Rendezés típusa

en: Table's description
hu: Tábla leírása

en: Temporary table
hu: Ideiglenes tábla

en: Create table only if it does not yet exist
hu: Csak akkor hozza létre a táblát, ha még nem létezik

note: list of fields
en: Table's columns
hu: Tábla oszlopai

note: list of fields
en: Auto increment
hu: Automatikus növelés

note: list of fields
en: Unique
hu: Egyedi

note: list of fields
en: Primary key
hu: Elsődleges kulcs

note: list of fields To translators: "Default value" is a table's column's attribute
en: Default value
hu: Alapértelmezett érték

note: list of fields
en: Conflict
hu: Konfliktus

note: list of fields
en: Conflict resolution method (ROLLBACK|ABORT|FAIL|IGNORE|REPLACE)
hu: Konfliktus feloldási módszer (ROLLBACK|ABORT|FAIL|IGNORE|REPLACE)

note: other table constraints
en: Global constraints
hu: Globális megszorítások

en: View's description
hu: Nézet leírása

en: View's name
hu: Nézet neve

en: Temporary view
hu: Ideiglenes nézet

en: Create view only if it does not yet exist
hu: Csak akkor hozza létre a nézetet, ha még nem létezik

en: Definition
hu: Definíció

en: View's definition
hu: Nézet definíciója

en: Index to delete
hu: Törlendő index

en: If exists
hu: Ha létezik

en: Drop index only if it exists
hu: Index eldobása csak akkor, ha létezik

en: Table to delete
hu: Törlendő tábla

en: Drop table only if it exists
hu: Tábla eldobása csak akkor, ha létezik

en: View
hu: Nézet

en: View to delete
hu: Törlendő nézet

en: Drop view only if it exists
hu: Nézet törlése csak akkor, ha létezik

en: The name of a database to use (without the .db)
hu: A használandó adatbázis neve (a .db nélkül)

en: Append '.db'
hu: A „.db” hozzáfűzése

en: Defines if the '.db' extension need to be appended to the DB_NAME argument
hu: Meghatározza, hogy szükséges-e a „.db” kiterjesztés hozzáfűzése a DB_NAME argumentumhoz

en: Extra functions
hu: Extra függvények

en: Enable usage of extra functions (gda_upper, ...)
hu: Engedélyezi az extra függvények használatát (gda_upper, …)

en: Define REGEXP
hu: REGEXP meghatározása

en: Define the REGEXP function
hu: Meghatározza a REGEXP függvényt

en: Localized comparisons
hu: Lokalizált összehasonlítások

en: Enable usage of extra collation methods (LOCALE and DCASE)
hu: Engedélyezi az extra leválogató metódusokat (LOCALE és DCASE)

en: With foreign keys
hu: Idegen kulcsokkal

en: Enforce foreign keys
hu: Idegen kulcsok betartatása

en: Allow extensions
hu: Kiegészítések engedélyezése

en: Allow SQLite to load extensions using the load_extension() function
hu: Megengedi az SQLite-nak a kiegészítések betöltését a load_extension() függvénnyel

en: Table to rename
hu: Átnevezendő tábla

en: New name
hu: Új név

en: New table name
hu: Új tábla neve

en: Can't find libdb_sql-5.
hu: Nem található a libdb_sql-5.

en: Provider for BDB SQL databases
hu: Szolgáltató a BDB SQL adatbázisokhoz

en: The name of a database to connect to (without the .fdb)
hu: Az adatbázis neve, amelyhez kapcsolódni szeretne (az .fdb nélkül)

en: Provider for Firebird databases
hu: Szolgáltató a Firebird adatbázisokhoz

en: Provider for embedded Firebird databases
hu: Szolgáltató a beágyazott Firebird adatbázisokhoz

en: Invalid argument: NULL
hu: Érvénytelen argumentum: NULL

en: Can't read BLOB
hu: Nem olvasható a BLOB

en: Missing parameters to open database connection
hu: Hiányzó paraméterek az adatbázis kapcsolat megnyitásához

en: Invalid date: year %d, month %d and day %d
hu: Érvénytelen dátum: %d. év, %d. hónap, %d. nap

en: Can't get BLOB's size
hu: Nem kérhető le a BLOB mérete

en: The name of a database to connect to
hu: Az adatbázis neve, amelyhez kapcsolódni szeretne

en: Instance
hu: Példány

en: The instance to connect to, if not specified, a connection to the default instance is made
hu: A példány, amelyhez kapcsolódni szeretne, ha nincs megadva, akkor az alapértelmezett

note: Connection parameters
en: Database server
hu: Adatbázis kiszolgáló

en: Host on which the database server is running or leave this field empty
hu: A gazdagép, amelyen az adatbázis kiszolgáló fut, vagy hagyja ezt a mezőt üresen

en: Database server port, 1433 by default
hu: Adatbázis kiszolgáló port, 1433 alapértelmezetten

en: Connection URL
hu: Kapcsolódási URL

en: Connection string required by the JDBC driver, refer to the used JDBC driver for its contents and format
hu: A kapcsolódási karakterlánc szükséges a JDBC meghajtóhoz, a pontos tartalmat és formátumot a JDBC meghajtó adja meg

en: Can't get list of installed JDBC drivers: %s
hu: Nem kérhető le a telepített JDBC meghajtók listája: %s

en: Can't create JAVA virtual machine: %s
hu: Nem hozható létre JAVA virtuális gép: %s

en: Could not find the JVM runtime (libjvm.so), JDBC provider is unavailable.
hu: Nem található a JVM futtatókörnyezet (libjvm.so), a JDBC szolgáltató nem elérhető.

en: The connection string must contain the DB_NAME value
hu: A kapcsolódási karakterláncnak tartalmaznia kell a DB_NAME értéket

en: Invalid value for 'TLS_REQCERT'
hu: Érvénytelen érték ehhez: „TLS_REQCERT”

en: Too many arguments
hu: Túl sok argumentum

en: Parameter
hu: Paraméter

en: near "%s": syntax error
hu: „%s” közelében: szintaktikai hiba

en: LDAP server returned more than one entry with DN '%s'
hu: Az LDAP kiszolgáló több mint egy bejegyzés adott vissza a(z) „%s” DN-nel

en: Could not parse distinguished name returned by LDAP server
hu: Nem sikerült az LDAP kiszolgáló által visszaadott megkülönböztető név (DN) feldolgozása

en: Unexpected data type '%s' for objectClass attribute!
hu: Váratlan adattípus „%s” az objectClass attribútumhoz!

en: Distinguished name
hu: Megkülönböztető név

en: Relative distinguished name
hu: Relatív megkülönböztető név

en: Truncated result because LDAP server limit encountered
hu: Az eredmény csonkolásra került az LDAP kiszolgáló korlátozása miatt

en: Unknown GdaLdapModificationType %d
hu: Ismeretlen GdaLdapModificationType %d

en: No GdaLdapEntry specified
hu: Nincs GdaLdapEntry megadva

en: No GdaLdapEntry specified to define attributes to add
hu: Nincs GdaLdapEntry megadva a hozzáadandó attribútumok meghatározásához

en: No GdaLdapEntry specified to define attributes to remove
hu: Nincs GdaLdapEntry megadva az eltávolítandó attribútumok meghatározásához

en: No GdaLdapEntry specified to define attributes to replace
hu: Nincs GdaLdapEntry megadva a lecserélendő attribútumok meghatározásához

en: No GdaLdapEntry specified to compare attributes
hu: Nincs GdaLdapEntry meghatározva az attribútumok összehasonlításához

en: GdaLdapEntry specified to compare have different DN
hu: Az összehasonlításhoz megadott GdaLdapEntry-nek különböző a DN-je

en: User name, as a DN or simple user name, for Active Directory may be username@DOMAIN or DOMAIN\username
hu: Felhasználónév, mint DN vagy egyszerű felhasználónév, Active Directory esetén lehet felhasznalo@DOMAIN vagy DOMAIN\felhasznalo is

en: Base name
hu: Alapnév

en: Base distinguished name, starting point for the searches
hu: Alap megkülönböztető név, a keresések kiindulópontja

en: Host on which the LDAP server is running
hu: A gazdagép, amelyen az LDAP kiszolgáló fut

en: Database server port (leave this field empty to use the default port)
hu: Adatbázis-kiszolgáló port (hagyja üresen az alapértelmezett port használatához)

en: Require SSL
hu: SSL megkövetelése

en: Whether or not to use SSL to establish the connection
hu: Használjon-e SSL-t a kapcsolat felépítéséhez

en: Certificate check type
hu: Tanúsítvány-ellenőrzés típusa

en: Specifies what checks to perform on server certificates in a SSL/TLS session
hu: Meghatározza, hogy milyen ellenőrzéseket hajtson végre a kiszolgáló tanúsítványain az SSL/TLS munkamenetben

en: Certificates file
hu: Tanúsítvány fájl

en: Specifies the file that contains certificates for all of the recognized Certificate Authorities, in a SSL/TLS session
hu: Meghatározza a fájlt, amely a tanúsítványokat tartalmazza minden felismert hitelesítésszolgáltatóhoz, egy SSL/TLS munkamenetben

en: Cache server data
hu: Gyorsítótár kiszolgáló adatai

en: Use a cache to store some static server data (the cached files are in the user's cache directory), default is TRUE
hu: Gyorsítótár használata néhány statikus szerver adat tárolásához (a gyorsítótárazott fájlok a felhasználó cache könyvtárában vannak), az alapértelmezés IGAZ

en: Time limit
hu: Időkorlát

en: Time limit after which a search operation should be terminated by the server (leave undefined or 0 for unlimited)
hu: Időkorlát, ami után a keresési műveletet megszakítja a kiszolgáló (ne adja meg vagy állítsa 0-ra ha végtelen)

en: Size limit
hu: Méretkorlát

en: Maximum number of entries that can be returned on a search operation
hu: A bejegyzések maximális száma, amelyet keresés művelet visszaadhat

en: Never: certificate not requested or checked
hu: Soha: a tanúsítvány nincs kérve, sem ellenőrizve

en: Allow: certificate requested, none or a bad one accepted.
hu: Engedélyezés: a tanúsítvány kérve, de az üres és hibás is elfogadott.

en: Try: certificate requested, none accepted, otherwise checked.
hu: Próbálja meg: a tanúsítvány kérve, az üres elfogadott, különben ellenőrzött.

en: Demand: certificate requested and checked
hu: Megkövetelés: a tanúsítvány kérve és ellenőrizve

en: Provider for database where tables are based on data contained in an LDAP directory
hu: Szolgáltató az adatbázishoz, ahol a táblák az LDAP címtárban található adatokon alapulnak

en: The connection string format has changed: replace FILENAME with DB_DIR (the path to the database file) and DB_NAME (the database file without the '%s' at the end).
hu: A kapcsolódási karakterlánc formátuma megváltozott: cserélje le a FÁJLNÉV paramétert a DB_DIR (az adatbázis fájl útvonala) és DB_NAME (az adatbázis fájl neve a(z) „%s” nélkül a végén) paraméterekre.

en: Could not open file %s
hu: Nem lehet megnyitni a(z) „%s” fájlt

en: Could not map table '%s': %s
hu: Nem lehet hozzárendelni a(z) „%s” táblát: %s

en: Provider for Microsoft Access files
hu: Szolgáltató a Microsoft Access fájlokhoz

en: The name of a database to use (filename without the .mdb)
hu: A használandó adatbázis neve (a fájlnév .mdb nélkül)

en: No field specified in foreign key constraint
hu: Nincs mező megadva az idegen kulcs megszorításban

en: Empty field specified in foreign key constraint
hu: Üres mező megadva az idegen kulcs megszorításban

en: No referenced table specified in foreign key constraint
hu: Nincs hivatkozott tábla megadva az idegen kulcs megszorításban

en: Empty referenced field specified in foreign key constraint
hu: Üres hivatkozott tábla van megadva az idegen kulcs megszorításban

en: Incorrect specified column name
hu: Helytelen megadott oszlopnév

en: MySQL boolean representation
hu: MySQL logikai ábrázolás

en: Cannot give a UNIX SOCKET if you also provide either a HOST or a PORT
hu: Nem adható meg UNIX FOGLALAT, ha HOST vagy PORT is meg van adva

en: Invalid port number
hu: Érvénytelen portszám

en: Unknown MySQL protocol '%s'
hu: Ismeretlen MySQL protokoll: „%s”

en: Could not set client charset to UTF8. Using %s. It'll be problems with non UTF-8 characters
hu: A kliens karakterkódolása nem állítható be UTF-8 kódolásra. „%s” használata. Ez problémákat fog okozni a nem UTF-8 karakterekkel

en: The connection string must contain the DB_NAME values
hu: A kapcsolódási karakterláncnak tartalmazni kell a DB_NAME értékeket

en: No description
hu: Nincs leírás

en: Unnamed statement parameter is not allowed in prepared statement.
hu: A névtelen paraméterek nem támogatottak az előkészített utasításokban.

en: Can't execute SELECT statement to get last inserted row: %s
hu: Nem hajtható végre a SELECT utasítás az utolsó beszúrt sort lekérdezésére: %s

note: force reading the complete BLOB into memory
en: Can't read whole BLOB into memory
hu: Nem olvasható fel az egész BLOB a memóriába

note: there is an error here
en: Unhandled data type '%s', please report this bug to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product.
hu: Kezeletlen adattípus: „%s”, kérem jelentse ezt a hibát itt: http://bugzilla.gnome.org/ a „libgda” terméknél.

en: Could not use CURSOR. Mysql version 5.0 at least is required. Using random access anyway.
hu: Nem használható CURSOR. Legalább 5.0-s MySQL verzió szükséges. Véletlenszerű hozzáférés használata.

en: Could not use CURSOR. Mysql version 5.0 at least is required. Chunk size ignored.
hu: Nem használható CURSOR. Legalább 5.0-s MySQL verzió szükséges. Darabméret figyelmen kívül hagyva.

en: Number of rows fetched at a time
hu: Az egyszerre lekért sorok száma

en: Number of row chunks read since the object creation
hu: A beolvasott sordarabok száma az objektum létrehozása óta

en: Invalid column bind data type. %d
hu: Érvénytelen oszlophoz kötött adattípus. %d

en: Type %s not mapped for value %d
hu: A(z) „%s” típus nincs hozzárendelve a(z) %d értékhez

en: Type %s not mapped for value %lld
hu: A(z) „%s” típus nincs hozzárendelve a(z) %lld értékhez

en: Type %s not mapped for value %d/%d/%d %d:%d:%d.%lu
hu: A(z) „%s” típus nincs hozzárendelve a(z) %d/%d/%d %d:%d:%d.%lu értékhez

en: Type %s not mapped for value %f
hu: A(z) „%s” típus nincs hozzárendelve a(z) %f értékhez

en: Type %s not mapped for value %s
hu: A(z) „%s” típus nincs hozzárendelve a(z) „%s” értékhez

en: Provider for MySQL databases
hu: Szolgáltató a MySQL adatbázisokhoz

en: As first column
hu: Első oszlopként

en: Add the column as the first column of the table
hu: Oszlop hozzáadása a tábla első oszlopaként

en: After column
hu: Oszlop után

en: Add the column after the specified column
hu: Oszlop hozzáadása a megadott oszlop után

en: Field comment
hu: Mező megjegyzés

en: Table comment
hu: Tábla megjegyzés

en: Server access parameters
hu: Kiszolgáló hozzáférési paraméterei

note: Connection parameters
en: Host on which the database server is running
hu: A gazdagép amelyen az adatbázis kiszolgáló fut

en: Database server port
hu: Adatbázis kiszolgáló portja

en: UNIX Socket
hu: UNIX foglalat

en: Full path of the UNIX socket to use when connecting locally
hu: A UNIX foglalat teljes útvonala a helyi kapcsolódáshoz

en: Administrator login
hu: Adminisztrátori bejelentkezés

en: Login name (which has the rights to create databases)
hu: Bejelentkezési név (akinek van joga adatbázisokat létrehozni)

en: Administrator password
hu: Adminisztrátori jelszó

en: Connection protocol
hu: Kapcsolódási protokoll

en: Explicitly specifies a connection protocol to use. It is useful when the other connection parameters normally would cause a protocol to be used other than the one you want
hu: Explicit módon megadja a használandó kapcsolódási protokollt. Ez akkor hasznos, ha a többi kapcsolódási paraméter miatt alapesetben más protokoll lenne használva, mint amit szeretne

note: DSN parameters
en: Create database only if it does not yet exist
hu: Adatbázis létrehozása csak akkor, ha még nem létezik

note: DSN parameters other table options
en: Character set
hu: Karakterkészlet

note: DSN parameters
en: Character set encoding to use in the new database
hu: Használandó karakterkódolás az új adatbázisban

note: DSN parameters other table options
en: Collation
hu: Egybevetés

note: DSN parameters
en: Collation method to use in the new database
hu: Használandó egybevetési metódus az új adatbázisban

note: To translators: Charset name
en: UTF-8 Unicode
hu: Unicode (UTF-8)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1 West European
hu: Nyugat-európai (ISO 8859-1)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-2 Central European
hu: Közép-európai (ISO 8859-2)

note: To translators: Charset name
en: Big5 Traditional Chinese
hu: Hagyományos kínai (Big5)

note: To translators: Charset name
en: DEC West European
hu: Nyugat-európai (DEC)

note: To translators: Charset name
en: DOS West European
hu: Nyugat-európai (DOS)

note: To translators: Charset name
en: HP West European
hu: Nyugat-európai (HP)

note: To translators: Charset name
en: KOI8-R Relcom Russian
hu: Relcom orosz (KOI8-R)

note: To translators: Charset name
en: 7bit Swedish
hu: Svéd (7-bites)

note: To translators: Charset name
en: EUC-JP Japanese
hu: Japán (EUC-JP)

note: To translators: Charset name
en: Shift-JIS Japanese
hu: Japán (Shift-JIS)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-8 Hebrew
hu: Héber (ISO 8859-8)

note: To translators: Charset name
en: TIS620 Thai
hu: Thai (TIS260)

note: To translators: Charset name
en: EUC-KR Korean
hu: Koreai (EUC-KR)

note: To translators: Charset name
en: KOI8-U Ukrainian
hu: Ukrán (KOI8-U)

note: To translators: Charset name
en: GB2312 Simplified Chinese
hu: Egyszerűsített kínai (GB2312)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-7 Greek
hu: Görög (ISO 8859-7)

note: To translators: Charset name
en: Windows Central European
hu: Közép-európai (Windows)

note: To translators: Charset name
en: GBK Simplified Chinese
hu: Egyszerűsített kínai (GBK)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-9 Turkish
hu: Török (ISO 8859-9)

note: To translators: Charset name
en: ARMSCII-8 Armenian
hu: Örmény (ARMSCII-9)

note: To translators: Charset name
en: UCS-2 Unicode
hu: Unicode (UCS-2)

note: To translators: Charset name
en: DOS Russian
hu: Orosz (DOS)

note: To translators: Charset name
en: DOS Kamenicky Czech-Slovak
hu: Kamenicky cseh-szlovák (DOS)

note: To translators: Charset name
en: Mac Central European
hu: Közép-európai (Mac)

note: To translators: Charset name
en: Mac West European
hu: Nyugat-európai (Mac)

note: To translators: Charset name
en: DOS Central European
hu: Közép-európai (DOS)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-13 Baltic
hu: Balti (ISO 8859-13)

note: To translators: Charset name
en: Windows Cyrillic
hu: Cirill (Windows)

note: To translators: Charset name
en: Windows Arabic
hu: Arab (Windows)

note: To translators: Charset name
en: Windows Baltic
hu: Balti (Windows)

note: To translators: Charset name
en: Binary pseudo charset
hu: Bináris ál-karakterkészlet

note: To translators: Charset name
en: GEOSTD8 Georgian
hu: Grúz (GEOSTD8)

note: To translators: Charset name
en: SJIS for Windows Japanese
hu: Japán (SJIS Windows-hoz)

en: Automatic
hu: Automatikus

en: TCP: TCP/IP connection to local or remote server.
hu: TCP: TCP/IP kapcsolat egy helyi vagy távoli kiszolgálóhoz.

en: Socket: Unix socket file connection to local server (Local Unix server only).
hu: Foglalat: Unix foglalat kapcsolat egy helyi kiszolgálóhoz (csak helyi Unix kiszolgáló esetén).

en: Pipe: Named-pipe connection to local or remote server (Windows server only)
hu: Csővezeték: Nevesített csővezeték kapcsolat egy helyi vagy távoli kiszolgálóhoz (csak Windows kiszolgáló esetén)

en: Memory: Shared-memory connection to local server (Local Windows server only)
hu: Memória: Osztott memóriás kapcsolat egy helyi kiszolgálóhoz (csak helyi Windows kiszolgáló esetén)

en: Method
hu: Metódus

en: Index type (depending on table storage engine)
hu: Indextípus (a táblatároló motortól függ)

note: Index fields
en: Length
hu: Hossz

note: Index fields
en: The number of characters the index is on for columns of type CHAR or VARCHAR
hu: A karakterek száma amelyeken az index rajta van a CHAR és VARCHAR típusú oszlopoknál

en: Table's comment
hu: Tábla megjegyzése

note: foreign key spec
en: Foreign key
hu: Idegen kulcs

note: foreign key spec
en: Referenced table
hu: Hivatkozott tábla

note: foreign key spec
en: Fields
hu: Mezők

note: foreign key spec
en: Fields in the foreign key
hu: Mezők az idegen kulcsban

note: foreign key spec
en: Field
hu: Mező

note: foreign key spec
en: Referenced field
hu: Hivatkozott mező

note: foreign key spec
en: Match type
hu: Illeszkedés típusa

note: foreign key spec
en: Matching method if more than one field involved
hu: Az illeszkedési metódus, ha több mint egy mező érintett

note: foreign key spec
en: On update action
hu: Művelet frissítéskor

note: foreign key spec
en: On delete action
hu: Művelet törléskor

note: other table options
en: Table's options
hu: Tábla beállításai

note: other table options
en: Engine
hu: Motor

note: other table options
en: Table's engine (or type)
hu: Tábla motorja (vagy típusa)

note: other table options
en: Auto increment value
hu: Automatikusan növelt érték

note: other table options
en: Counter for auto incremented fields is incremented by this value + 1 (DEFAULT: 0)
hu: Az automatikusan növelt mezők számlálója ezzel az értékkel + 1-gyel növekszik (alapértelmezés: 0)

note: other table options
en: Average row length
hu: Átlagos sorhossz

note: other table options
en: An approximation of the average row length for your table
hu: A tábla átlagos sorhosszának becslése

note: other table options
en: Checksum
hu: Ellenőrzőösszeg

note: other table options
en: Min rows
hu: Minimális sorok

note: other table options
en: Max rows
hu: Maximális sorok

note: other table options
en: Pack keys
hu: Kulcsok közzététele

note: other table options
en: Delay key write
hu: Kulcsok írásának késleltetése

note: other table options
en: Row format
hu: Sorformátum

note: other table options
en: Union
hu: Unió

note: other table options
en: tbl_name[,tbl_name]...: only with MERGE engine
hu: tbl_name[,tbl_name]…: csak a MERGE motorral

note: other table options
en: Insert method
hu: Beszúrási módszer

note: other table options
en: FIRST, LAST or NO: only with MERGE engine
hu: FIRST, LAST vagy NO: csak a MERGE motorral

note: other table options
en: Data directory
hu: Adatkönyvtár

note: other table options
en: Index directory
hu: Index könyvtár

en: Match simple
hu: Egyszerű illeszkedés

en: Match partial
hu: Részleges illeszkedés

en: Match full
hu: Teljes illeszkedés

en: No action
hu: Nincs művelet

en: Restrict
hu: Korlátozás

en: Cascade
hu: Kaszkád

note: To translators: Action of setting a value to NULL
en: Set to NULL
hu: NULL-ozás

en: Don't pack keys
hu: Ne tegye közzé a kulcsokat

en: Only pack long CHAR/VARCHAR columns
hu: Csak a hosszú CHAR/VARCHAR oszlopok közzététele

en: MyISAM (default)
hu: MyISAM (alapértelmezett)

en: Archive
hu: Archívum

en: Comma Separated Value (CSV)
hu: Vesszővel elválasztott értékek (CSV)

en: Example
hu: Példa

en: Federated
hu: Egyesített

en: In Memory (MEMORY/HEAP)
hu: Memóriában (MEMORY/HEAP)

en: Merge
hu: Egyesítés

en: Clustered, fault-tolerant, memory-based
hu: Klaszteres, hibatűrő, memória-alapú

en: Dynamic
hu: Dinamikus

note: To translators: "Fixed" is a kind or MySQL's table's row format
en: Fixed
hu: Rögzített

en: Compressed
hu: Tömörített

en: Redundant
hu: Redundáns

en: Compact
hu: Kompakt

en: Replace if it already exists
hu: Lecserélés ha már létezik

en: Replace view definition if it already exists
hu: Nézet definíció lecserélése ha már létezik

en: Columns' names
hu: Oszlopok nevei

en: column name
hu: oszlopnév

note: DSN parameters
en: Only if existing
hu: Csak ha létezik

note: DSN parameters
en: Drop database only if it exists
hu: Adatbázis eldobása csak akkor ha létezik

en: Drop table only if it is temporary
hu: Tábla eldobása csak akkor ha ideiglenes

en: References
hu: Hivatkozások

en: What to do with references
hu: Mit tegyen a hivatkozásokkal

en: Automatically drop objects that depend on the table (CASCADE)
hu: Objektumok automatikus eldobása, amelyek függenek a táblától (CASCADE)

en: Refuse to drop the table if any objects depend on it (RESTRICT)
hu: A tábla eldobásának megtiltása, ha objektumok függenek tőle (RESTRICT)

en: Compress
hu: Tömörítés

en: Use compression protocol
hu: Tömörítési protokoll használata

en: Could not fetch next row
hu: A következő sor nem kérhető le

en: Could not get a description handle
hu: A leírás kezelője nem kérhető el

en: Could not get parameter handle
hu: A paraméter kezelője nem kérhető el

en: Could not get attribute
hu: Az attribútum nem kérhető le

en: NO DESCRIPTION
hu: NINCS LEÍRÁS

en: Invalid Oracle handle
hu: Érvénytelen Oracle kezelő

en: Could not allocate Lob locator
hu: Nem sikerült memóriát foglalni a Lob keresőhöz

en: Could not copy Lob locator
hu: Nem sikerült lemásolni a Lob keresőt

en: PostgreSQL binary representation
hu: PostgreSQL bináris ábrázolás

en: Insufficient memory to convert binary buffer to string
hu: Nincs elég memória a bináris puffer karakterlánccá konvertálásához

en: Insufficient memory to convert string to binary buffer
hu: Nincs elég memória a karakterlánc bináris pufferré konvertálásához

en: Could not determine the default date format
hu: Nem sikerült meghatározni az alapértelmezett dátumformátumot

en: The connection string must contain a DB_NAME value
hu: A kapcsolódási karakterláncnak tartalmaznia kell egy DB_NAME értéket

en: The connection string format has changed: replace DATABASE with DB_NAME and the same contents
hu: A kapcsolódási karakterlánc megváltozott: cserélje le a DATABASE paramétert DB_NAME-re a tartalmát megtartva

en: Could not set search_path to %s
hu: Nem sikerült beállítani a keresési útvonalat erre: %s

en: Search path %s is invalid
hu: A(z) „%s” keresési útvonal érvénytelen

en: Transactions are not supported in read uncommitted isolation level
hu: A tranzakciók nem támogatottak a nem véglegesítettek olvasása izolációs szinten

en: Transactions are not supported in repeatable read isolation level
hu: A tranzakciók nem támogatottak a megismételhető olvasás izolációs szinten

en: Internal error
hu: Belső hiba

en: Wrong savepoint name '%s'
hu: Hibás mentési pont név: „%s”

en: Cannot start transaction
hu: A tranzakció nem indítható el

en: Could not set the XA transaction ID parameter
hu: Az XA tranzakció ID paraméter nem állítható be

en: Number of rows chunks read since the object creation
hu: A beolvasott sordarabok száma az objektum létrehozása óta

en: Invalid date format '%s'
hu: Érvénytelen dátumformátum: „%s”

en: Invalid timestamp value '%s'
hu: Érvénytelen időbélyeg érték: „%s”

en: Invalid binary string representation '%s ...'
hu: Érvénytelen bináris karakterlánc ábrázolás „%s …”

en: Provider for PostgreSQL databases
hu: Szolgáltató a PostgreSQL adatbázisokhoz

en: Ignore descendants
hu: Leszármazottak figyelmen kívül hagyása

en: Don't add the column to descendants of the table
hu: Ne adja hozzá az oszlopot a tábla leszármazottjaihoz

note: Connection parameters
en: Host on which the database server is running (for servers running on unix domain sockets, enter the socket's path (usually /tmp), or leave this field empty)
hu: A gazdagép, amelyen az adatbázis-kiszolgáló fut (a unix domain foglalatokon futó kiszolgálóknál írja be a foglalat útvonalát (általában /tmp), vagy hagyja ezt a mezőt üresen)

en: Database server port (for servers running on unix domain sockets, enter the socket's file name extension (usually 5432), or leave this field empty)
hu: Adatbázis-kiszolgáló port (a unix domain foglalatokon futó kiszolgálóknál írja be a foglalatfájl kiterjesztését (általában 5432), vagy hagyja ezt a mezőt üresen)

en: Extra connection options
hu: További kapcsolódási beállítások

en: Whether to require SSL or not when connecting
hu: SSL megkövetelése vagy sem a kapcsolódáshoz

en: Owner
hu: Tulajdonos

en: The name of the database user who will own the new database
hu: Az adatbázis-felhasználó neve aki az új adatbázis tulajdonosa lesz

en: Template
hu: Sablon

en: The name of the template from which to create the new database
hu: A sablon neve, amiből az új adatbázis létre fog jönni

en: Tablespace
hu: Táblatér

en: The name of the tablespace that will be associated with the new database
hu: A táblatér neve, amely az új adatbázishoz lesz rendelve

note: To translators: Charset name
en: Japanese EUC
hu: Japán EUC

note: To translators: Charset name
en: Chinese EUC
hu: Kínai EUC

note: To translators: Charset name
en: Korean EUC
hu: Koreai EUC

note: To translators: Charset name
en: Korean EUC (Hangle base)
hu: Koreai EUC (Hangul-alapú)

note: To translators: Charset name
en: Taiwan EUC
hu: Tajvan EUC

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.1)
hu: ISO 8859-1/ECMA 94 (1-es számú latin ábécé)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.2)
hu: ISO 8859-1/ECMA 94 (2-es számú latin ábécé)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.3)
hu: ISO 8859-1/ECMA 94 (3-as számú latin ábécé)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.4)
hu: ISO 8859-1/ECMA 94 (4-es számú latin ábécé)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.5)
hu: ISO 8859-1/ECMA 94 (5-ös számú latin ábécé)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.6)
hu: ISO 8859-1/ECMA 94 (6-os számú latin ábécé)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.7)
hu: ISO 8859-1/ECMA 94 (7-es számú latin ábécé)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.8)
hu: ISO 8859-1/ECMA 94 (8-as számú latin ábécé)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.9)
hu: ISO 8859-1/ECMA 94 (9-es számú latin ábécé)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.10)
hu: ISO 8859-1/ECMA 94 (10-es számú latin ábécé)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-5/ECMA 113 (Latin/Cyrillic)
hu: ISO 8859-5/ECMA 113 (Latin/Cirill)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-6/ECMA 114 (Latin/Arabic)
hu: ISO 8859-6/ECMA 114 (Latin/Arab)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-7/ECMA 118 (Latin/Greek)
hu: ISO 8859-7/ECMA 118 (Latin/Görög)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-8/ECMA 121 (Latin/Hebrew)
hu: ISO 8859-8/ECMA 121 (Latin/Héber)

note: To translators: Charset name
en: Windows CP1256 (Arabic)
hu: Windows CP1256 (Arab)

note: To translators: Charset name
en: TCVN-5712/Windows CP1258 (Vietnamese)
hu: TCVN-5712/Windows CP1258 (Vietnami)

en: Predicate
hu: Predikátum

en: Constraint expression for a partial index
hu: Megszorítási kifejezés részleges indexhez

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Role's definition
hu: Szerep meghatározása

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Role's name
hu: Szerep neve

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Role's password
hu: Szerep jelszava

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Encrypt password
hu: Jelsó titkosítása

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Controls whether the password is stored encrypted in the system catalogs. If the presented password string is already in MD5-encrypted format, then it is stored encrypted as-is.
hu: Beállítja, hogy a jelszó titkosítva van-e tárolva a rendszerkatalógusokban. Ha a jelszó karakterlánc már MD5-titkosított formában van, akkor úgy lesz titkosítva tárolva, ahogy van.

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Database superuser
hu: Adatbázis mesterfelhasználó

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is a database superuser
hu: Állítsa igazra, ha a szerep az adatbázis mesterfelhasználója

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Can create databases
hu: Létrehozhat adatbázisokat

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is allowed to create databases
hu: Állítsa igazra, ha a szerep létrehozhat adatbázisokat

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Can create roles
hu: Létrehozhat szerepeket

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is allowed to create roles
hu: Állítsa igazra, ha a szerep létrehozhat szerepeket

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Inherit
hu: Öröklés

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the created role inherits the privileges of roles it is a member of
hu: Állítsa igazra, ha a létrehozott szerep megörökli azoknak a szerepeknek a jogosultságait, amelyeknek tagja

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Can login
hu: Bejelentkezhet

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is allowed to log in
hu: Állítsa igazra, ha a szerep bejelentkezhet

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Login limit
hu: Bejelentkezés limit

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: If the role is allowed to log in, defines the number of concurrent connections the role can make (-1 or unset for unlimited)
hu: Ha a szerep bejelentkezhet, akkor meghatározza hogy hány konkurens kapcsolata lehet a szerepnek (-1 vagy nem beállított a korlátlanhoz)

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Valid until
hu: Érvényesség vége

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Specifies an expiration time for a password only (not for the user account per se: the expiration time is not enforced when logging in using a non-password-based authentication method)
hu: Meghatározza a jelszó lejárati idejét (nem magának a felhasználói fióknak: a lejárati idő nincs betartatva, ha nem jelszó alapú a hitelesítési mód)

en: Member of
hu: Tagja ennek

en: Existing roles to which the new role will be immediately added as a new member
hu: Létező szerepkörök, amelyekbe az új szerep azonnal tagként kerül hozzáadásra

en: Role
hu: Szerep

en: Existing role
hu: Létező szerep

en: Role's members
hu: Szerep tagjai

en: Lists one or more existing roles which are automatically added as members of the new role
hu: Egy vagy több létező szerepet sorol fel, amelyek automatikus hozzáadódnak tagként az új szerephez

en: Role's admins
hu: Szerep adminisztrátorai

en: Lists one or more existing roles which are automatically added as members of the new role, giving them the right to grant membership in this role to others
hu: Egy vagy több létező szerepet sorol fel, amelyek automatikus hozzáadódnak tagként az új szerephez, megadva nekik a jogot hogy tagságot adjanak másoknak.

en: With OIDs
hu: OID-okkal

en: Parent table(s)
hu: Szülő tábla/táblák

en: Inheritance
hu: Öröklődés

en: Parent table
hu: Szülő tábla

en: Keep coupled
hu: Kapcsolat megtartása

en: Use INHERIT instead of LIKE
hu: INHERIT használata LIKE helyett

en: Copy defaults
hu: Alapértelmezések másolása

en: Copy default expressions
hu: Alapértelmezett kifejezések másolása

note: foreign key spec
en: Deferrable
hu: Elhalasztható

note: To translators: Action of setting a value to its default value
en: Set to default
hu: Alapértelmezett érték beállítása

en: Not deferrable
hu: Nem halasztható

en: Deferrable initially immediate
hu: Elhalasztható, kezdetben azonnali

en: Deferrable initially deferred
hu: Elhalasztható, kezdetben elhalasztott

en: User's definition
hu: Felhasználó meghatározása

en: User's name
hu: Felhasználónév

en: User's password
hu: Felhasználó jelszava

en: User ID
hu: Felhasználó azonosító

en: Can be used to choose the PostgreSQL user ID of the new user
hu: Az új felhasználó PostgreSQL azonosítójának megadására használható

en: Set to TRUE if the user is allowed to create databases
hu: Állítsa igazra, ha a felhasználó létrehozhat adatbázisokat

en: Can create users
hu: Létrehozhat felhasználókat

en: Set to TRUE if the user is allowed to create users
hu: Állítsa igazra, ha a felhasználó létrehozhat felhasználókat

en: Existing groups to which the new user will be immediately added as a new member
hu: Létező csoportok, amelyekbe az új felhasználó azonnal tagként kerül hozzáadásra

en: User
hu: Felhasználó

en: Existing user
hu: Létező felhasználó

en: Replace it already exists
hu: Lecserélés ha már létezik

en: What to do with references on the column to delete
hu: Mit tegyen a törlendő oszlop hivatkozásaival

en: Automatically drop objects that depend on the column (CASCADE)
hu: Objektumok automatikus eldobása, amelyek függenek az oszloptól (CASCADE)

en: Refuse to drop the column if any objects depend on it (RESTRICT)
hu: Az oszlop eldobásának megtiltása, ha objektumok függenek tőle (RESTRICT)

note: DSN parameters
en: The name of a database to drop
hu: Az eldobandó adatbázis neve

en: Drop role only if it exists
hu: Szerep eldobása csak akkor, ha létezik

en: Drop user only if it exists
hu: Felhasználó eldobása csak akkor, ha létezik

en: What to do with objects referencing the view
hu: Mit tegyen a nézetre hivatkozó objektumokkal

en: Automatically drop objects that depend on the view (CASCADE)
hu: Objektumok automatikus eldobása, amelyek függenek a nézettől (CASCADE)

en: Refuse to drop the view if any objects depend on it (RESTRICT)
hu: A nézet eldobásának megtiltása, ha objektumok függenek tőle (RESTRICT)

en: Search Path
hu: Keresési útvonal

en: Search path among database's schemas ('search_path' variable)
hu: Keresési útvonal az adatbázis sémái közt („search_path” változó)

en: Connection timeout
hu: Kapcsolat időkorlátja

en: Maximum wait for connection, in seconds. Zero or not specified means wait indefinitely. It is not recommended to use a timeout of less than 2 seconds
hu: Maximális várakozás a kapcsolódásra, másodpercben. A zérus vagy nem megadott az a végtelen várakozást jelenti. Nem ajánlott 2 másodpercnél rövidebb időkorlátot beállítani

en: Mysql version 5.0 at least is required
hu: Legalább MySQL 5.0-s verzió szükséges

en: Can't import data from web server
hu: Nem importálhatóak adatok a webkiszolgálóról

en: could not determine the indexed columns for index
hu: nem sikerült meghatározni az indexelt oszlopokat az indexhez

en: Can't get version data from server
hu: Nem lehet lekérni a verzióadatokat a kiszolgálóról

en: Provider for SQLCipher
hu: Szolgáltató a SQLCipher-hez

note: DSN parameters
en: Passphrase
hu: Jelmondat

note: DSN parameters
en: Encryption passphrase
hu: Titkosítási jelmondat

en: Provider for SQLite databases
hu: Szolgáltató az SQLite adatbázisokhoz

en: Invalid HOST/SCRIPT '%s'
hu: Érvénytelen HOST/SCRIPT: „%s”

en: The connection string must contain the %s value
hu: A kapcsolódási karakterláncnak tartalmazni kell a(z) „%s” értéket

en: Not supported
hu: Nem támogatott

en: Server operations not yet implemented
hu: A kiszolgáló műveletek még nincsenek megvalósítva

en: Named transaction is not supported
hu: A nevesített tranzakció nem támogatott

en: Transaction level is not supported
hu: A tranzakciós szint nem támogatott

en: Unnamed savepoint is not supported
hu: A névtelen mentési pont nem támogatott

en: Could not parse server's reponse
hu: A kiszolgáló válasza nem dolgozható fel

en: Invalid response hash
hu: Érvénytelen válasz hash

en: Can't start new thread
hu: Nem indítható új szál

en: Could not run PHP script on the server
hu: Nem futtatható PHP parancsfájl a szerveren

en: The transaction has been automatically rolled back
hu: A tranzakció automatikusan vissza lett görgetve

en: Error cleaning data on the server for session %s
hu: Hiba az adatok tisztítása során a szerveren, ehhez a(z) „%s” munkamenethez

en: Non detailled error
hu: Nem részletezett hiba

en: Provider for web server proxies
hu: Szolgáltató a webkiszolgáló proxikhoz

en: Connection password as defined on the web server
hu: Kapcsolódási jelszó ahogy a webkiszolgálón meg van határozva

en: Web server name
hu: Webkiszolgáló neve

en: The name of the web server which proxies connections
hu: A webkiszolgáló neve, amely proxizza a kapcsolatokat

en: Web server port (leave this field empty for default)
hu: Webszerver port (hagyja üresen az alapértelmezett értékhez)

en: Path to PHP script
hu: A PHP parancsfájl útvonala

en: The path of the script to use if service is not at the web server's root
hu: A parancsfájl útvonala, ha a szolgáltatás nem a webkiszolgáló gyökerében van

en: Server secret
hu: Kiszolgáló titka

en: The name of a database to use
hu: A használandó adatbázis neve

en: DSN '%s' is not declared
hu: A(z) „%s” DSN nincs deklarálva

en: Can't open connection to DSN %s: %s
hu: Nem lehet kapcsolódni a(z) „%s” DSN-hez: %s

en: Can't open specified connection: %s
hu: A megadott kapcsolat nem nyitható meg: %s

en: Connection successfully opened!
hu: A kapcsolat sikeresen megnyitva!

en: For connection
hu: Kapcsolathoz

en: enter authentication information
hu: hitelesítési információk megadása

en: Could not open connection:
    %s
hu: A kapcsolat nem nyitható meg:
    %s

en: Analysing database schema
hu: Adatbázisséma analizálása

en: Error while fetching meta data from the connection: %s
hu: Hiba a metaadatok kapcsolatból történő lekérése közben: %s

en: Error while analysing database schema: %s
hu: Hiba az adatbázisséma elemzése során: %s

en: Connection
hu: Kapcsolat

en: unnamed
hu: névtelen

en: data source
hu: adatforrás

en: Getting database schema information
hu: Adatbázisséma információk lekérése

en: Execution reported an undefined error, please report error to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product
hu: A végrehajtás nem meghatározott hibát jelentett, kérjük jelentse a hibát a http://bugzilla.gnome.org oldaon, a „libgda” terméknél

en: Executing a query
hu: Egy lekérdezés végrehajtása

en: Connection not yet opened
hu: A kapcsolat még nincs megnyitva

en: Can't initialize dictionary to store table preferences
hu: Nem inicializálható a tábla beállításait tároló szótár

en: Can't initialize transaction to access favorites
hu: Nem indítható tranzakció a kedvencek eléréséhez

en: Can't commit transaction to access favorites
hu: Nem véglegesíthető a tranzakció a kedvencek eléréséhez

en: Could not execute LDAP search
hu: Az LDAP keresés nem hajtható végre

en: Executing LDAP search
hu: LDAP keresés végrehajtása

en: Fetching LDAP entry's attributes
hu: Az LDAP bejegyzés attribútumainak lekérése

en: Fetching LDAP entry's children
hu: Az LDAP bejegyzés gyermekeinek lekérése

en: Provider: %s
hu: Szolgáltató: %s

en: Database provider
hu: Adatbázis-szolgáltató

en: In memory
hu: Memóriában

en: Dictionary file
hu: Szótárfájl

en: File used to store any information associated
    to this connection (favorites, descriptions, ...)
hu: A fájl, amely ezzel a kapcsolattal kapcsolatos
    információkat tárolja (kedvencek, leírások, …)

en: Opened connections
hu: Nyitott kapcsolatok

en: List of opened connections
hu: Nyitott kapcsolatok listája

en: Connections
hu: Kapcsolatok

en: Connection's properties
hu: Kapcsolat tulajdonságai

en: Close connection
hu: Kapcsolat lezárása

en: Close selected connection
hu: Kiválasztott kapcsolat lezárása

en: Connect
hu: Kapcsolódás

en: Open a new connection
hu: Új kapcsolat megnyitása

en: History
hu: Előzmények

en: Bookmarks
hu: Könyvjelzők

en: Begin
hu: Kezdés

en: Commit
hu: Véglegesítés

en: Rollback
hu: Visszaállítás

en: Builder
hu: Építő

en: Ldap entries
hu: LDAP bejegyzések

en: Add table
hu: Tábla hozzáadása

en: Grid
hu: Rács

en: Form
hu: Űrlap

en: Bound connection is used
hu: A kötött kapcsolat van használatban

en: Virtual connection using this connection is busy
hu: Az ezt a kapcsolatot használó virtuális kapcsolat foglalt

en: _Fullscreen
hu: _Teljes képernyő

en: Use the whole screen
hu: A teljes képernyő használata

en: _Connection
hu: _Kapcsolat

en: _Connect
hu: _Kapcsolódás

en: Open a connection
hu: Kapcsolat megnyitása

en: _Bind Connection
hu: Kapcsolat kö_tése

en: Use connection to create
    a new binding connection to access data
    from multiple databases at once
hu: A kapcsolat használata egy új kötött
    kapcsolat létrehozására, az adatok több
    adatbázisból egyszerre történő eléréséhez

en: Connection properties
hu: Kapcsolat tulajdonságai

en: _Connections List
hu: _Kapcsolatok listája

en: Connections list
hu: Kapcsolatok listája

en: _Fetch Meta Data
hu: Metaadatok _lekérése

en: Fetch meta data
hu: Metaadatok lekérése

en: _Close Connection
hu: _Kapcsolat lezárása

en: Close this connection
hu: A kapcsolat lezárása

en: _Quit
hu: _Kilépés

en: Quit
hu: Kilépés

en: _Edit
hu: S_zerkesztés

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: _Display
hu: _Megjelenítés

en: Display
hu: Megjelenítés

en: _Perspective
hu: _Perspektíva

en: Perspective
hu: Perspektíva

en: _Window
hu: _Ablak

en: Window
hu: Ablak

en: _New Window
hu: Ú_j ablak

en: Open a new window for current connection
hu: Új ablak megnyitása a jelenlegi kapcsolathoz

en: New Window for _Connection
hu: Új ablak a _kapcsolathoz

en: Open a new window for a connection
hu: Új ablak megnyitása egy kapcsolathoz

en: _Help
hu: _Súgó

en: Help
hu: Súgó

en: _Manual
hu: _Kézi

en: Manual
hu: Kézi

en: Begin a new transaction
hu: Új tranzakció kezdése

en: Commit current transaction
hu: Jelenlegi tranzakció véglegesítése

en: Rollback current transaction
hu: Jelenlegi tranzakció visszaállítása

en: LDAP browser
hu: LDAP böngésző

en: Do you want to close the '%s' connection?
hu: Tényleg le akarja zárni a(z) „%s” kapcsolatot?

en: Do you want to quit the application?
hu: Ki szeretne lépni az alkalmazásból?

en: all the connections will be closed.
hu: az összes kapcsolat le lesz zárva.

en: the connection will be closed.
hu: a kapcsolat le lesz zárva.

en: Error starting transaction: %s
hu: Hiba a tranzakció elkezdésekor: %s

en: Error committing transaction: %s
hu: Hiba a tranzakció véglegesítésekor: %s

en: Error rolling back transaction: %s
hu: Hiba a tranzakció visszagörgetésekor: %s

en: Hit the Escape key to leave the fullscreen mode
hu: Nyomja meg az Escape billentyűt a teljes képernyős mód elhagyásához

en: Error updating bound connection: %s
hu: Hiba a kötött kapcsolat módosításakor: %s

en: Could not open binding connection: %s
hu: A kötött kapcsolat nem nyitható meg: %s

en: Database browser
hu: Adatbázis-böngésző

en: Don't show this message again
hu: Ne mutassa ezt az üzenetet újra

en: The current perspective has changed to the '%s' perspective, you can switch back to previous perspective through the 'Perspective/%s' menu, or using the '%s' shortcut
hu: A jelenlegi perspektíva átváltott a(z) „%s” perspektívára, visszaválthat az előzőre a „Perspektívák/%s” menüben, vagy használva a(z) „%s” gyorsbillentyűt.

en: Linear layout
hu: Lineáris elrendezés

en: Radial layout
hu: Radiális elrendezés

en: Save diagram as
hu: Diagram mentése mint

en: PNG Image
hu: PNG-kép

en: SVG file
hu: SVG-fájl

en: Failed to create SVG file
hu: SVG fájl létrehozása sikertelen

en: File format to save to is not recognized.
hu: A mentési fájlformátum nem felismert.

en: Failed to create PNG file
hu: PNG fájl létrehozása sikertelen

en: Type: %s
hu: Típus: %s

en: Remove from graph
hu: Eltávolítás a grafikonról

en: Add referenced tables to graph
hu: Hivatkozott táblák hozzáadása a grafikonhoz

en: Add tables referencing this table to graph
hu: Az erre a táblára hivatkozó táblák hozzáadása a grafikonhoz

en: Declare foreign key for this table
hu: Idegen kulcsok deklarálása ehhez a táblához

en: Failed to declare foreign key: %s
hu: Az idegen kulcs deklarálása sikertelen: %s

en: Successfully declared foreign key
hu: Idegen kulcs sikeresen deklarálva

note: entry to display a window with tables in it
en: Add tables
hu: Táblák hozzáadása

note: entry to display sub menus
en: Add one table
hu: Egy tábla hozzáadása

en: Add all tables
hu: Minden tábla hozzáadása

en: Add all tables in schema
hu: Minden tábla hozzáadása a sémában

en: Select tables to add to diagram
hu: Hozzáadandó táblák kiválasztása

en: Declared foreign key
hu: Deklarált idegen kulcsok

note: To translators: the UPDATE is an SQL operation type
en: Policy on UPDATE
hu: Irányelv UPDATE esetén

note: To translators: the DELETE is an SQL operation type
en: Policy on DELETE
hu: Irányelv DELETE esetén

en: Failed to undeclare foreign key: %s
hu: Az idegen kulcs deklarálásának visszavonása sikertelen: %s

en: Successfully undeclared foreign key
hu: Idegen kulcs deklarálása sikeresen visszavonva

en: Remove this declared foreign key
hu: A deklarált idegen kulcs eltávolítása

en: Page size and zoom
hu: Oldal mérete és nagyítás

en: Page %d of %d horizontally and %d of %d vertically
hu: Oldal %d / %d vízszintesen és %d / %d függőlegesen

en: Adjust page's size and orientation
hu: Oldalak méretének és tájolásának igazítása

en: <b>Zoom</b>
hu: <b>Nagyítás</b>

en: Number of pages used:
hu: Használt oldalak száma:

en: horizontally
hu: vízszintesen

en: vertically
hu: függőlegesen

en: Zoom factor:
hu: Nagyítási tényező:

en: <b>Page numbers</b>
hu: <b>Oldalszámok</b>

en: Print page numbers
hu: Oldalszámok nyomtatása

en: Declare a foreign key for table '%s'
hu: Idegen kulcs deklarálása ehhez a(z) „%s” táblához

en: define which table is references, which columns are part of the foreign key, and which column each one references
hu: határozza meg hogy melyik tábla hivatkozott, mely oszlopok részei az idegen kulcsnak, és melyik oszlop mire hivatkozik

en: Foreign key name:
hu: Idegen kulcs neve:

note: table to reference
en: Referenced table:
hu: Hivatkozott tábla:

en: Referenced column
hu: Hivatkozott oszlop

en: Missing information to declare foreign key
hu: Hiányzó információ az idegen kulcs deklarálásához

en: Missing information to undeclare foreign key
hu: Hiányzó információ az idegen kulcs visszavonásához

en: Import specifications
hu: Specifikáció importálása

note: file to import from
en: File to import from:
hu: Importálás ebből a fájlból:

en: File to import data from
hu: A fájl, amelyből az adatokat importálja

en: Comma separated values
hu: Vesszővel elválasztott értékek (CSV)

en: XML exported
hu: Exportált XML

en: All files
hu: Minden fájl

note: Encoding
en: Encoding:
hu: Kódolás:

note: first line as title
en: First line as title:
hu: Első sor címként:

note: separator
en: Separator:
hu: Elválasztó:

en: Comma
hu: Vessző

en: Semi colon
hu: Kettőspont

en: Tab
hu: Tabulátor

en: Space
hu: Szóköz

en: Pipe
hu: Csővezeték

en: Other:
hu: Más:

en: Import preview
hu: Importálás előnézete

en: No data.
hu: Nincs adat.

en: Data set import from file
hu: Adathalmaz importálása fájlból

en: %d column | %d columns
hu[0]: %d oszlop
hu[1]: %d oszlop

en: Data set with %s and %s
hu: Adathalmaz ezzel: %s, és ezzel: %s

en: Modify
hu: Módosítás

en: Import
hu: Importálás

en: No data set
hu: Nincs adathalmaz

en: %d table in current schema: | %d tables in current schema:
hu[0]: %d tábla a jelenlegi sémában:
hu[1]: %d tábla a jelenlegi sémában:

en: Tables in current schema:
hu: Táblák a jelenlegi sémában:

en: %d Table in schema '%s': | %d Tables in schema '%s':
hu[0]: %d tábla a(z) „%s” sémában:
hu[1]: %d tábla a(z) „%s” sémában:

note: no connection at all or not authenticated
en: None
hu: Nincs

en: Enable or disable auto update of data
hu: Az adatok automatikus frissítésének ki- és bekapcsolása

en: Toggle between grid and form presentations
hu: Átváltás a rács és az űrlap megjelenítés között

en: Execute action
hu: Művelet végrehajtása

en: View LDAP entry's details
hu: LDAP bejegyzés részleteinek megtekintése

en: Zoom...
hu: Nagyítás…

en: Statement to execute is not a selection statement
hu: A végrehajtandó utasítás nem lekérdezési utasítás

en: Error executing query:
    %s
hu: Hiba a lekérdezés végrehajtásakor:
    %s

en: Action successfully executed
hu: Művelet sikeresen végrehajtva

en: Set or confirm the parameters to execute
    action '%s'
hu: Állítsa be vagy erősítse meg a paramétereket
    a(z) „%s” művelet végrehajtásához

en: Execution of action
hu: Művelet végrehajtása

en: Error executing query: %s
hu: Hiba a lekérdezés végrehajtásakor: %s

en: New virtual connection
hu: Új virtuális kapcsolat

en: Create connection
hu: Kapcsolat létrehozása

en: Virtual connection's properties
hu: Virtuális kapcsolat tulajdonságai

en: The virtual connection you are about to define can bind tables from an existing connection as well as bind a data set which will appear as a table (importing CSV data for example). You can add as many binds as needed
hu: A virtuális kapcsolat amelyek most definiálni szeretne megköthet létező kapcsolatoknál létező táblákat, valamint adathalmazokat is megköthet, amelyek táblaként fognak megjelenni (például CSV adatok importálása). Annyi kötést adhat meg amennyire szüksége van.

en: Add binding
hu: Kötés hozzáadása

en: Bind a connection
hu: Kapcsolat kötése

en: Bind a data set
hu: Adathalmaz kötése

en: Bind a data set as a table:
hu: Adathalmaz kötése táblaként:

en: Import a data set and make it appear as a table
hu: Importál egy adathalmazt, amely táblaként fog megjelenni

en: Remove this bind
hu: Kötés eltávolítása

en: Invalid schema name
hu: Érvénytelen sémanév

en: Bind all tables of a connection using a schema prefix:
hu: A kapcsolat minden táblájának kötése ezzel a séma előtaggal:

en: Each table in the selected connection will appear as a table in the virtual connection using the specified schema as a prefix
hu: A kiválasztott kapcsolaton keresztül minden tábla a megadott sémanévvel prefixelt táblaként fog megjelenni a virtuális kapcsolatban

en: Name of the schema the
    tables will be in
hu: A séma neve, amelyben
    a táblák lesznek

en: Obtain referenced data in table
hu: A hivatkozott adatok lekérése a táblában

en: List referencing data in
hu: A hivatkozó adatok listázása itt:

en: Error adding new data source: %s
hu: Hiba az új adatforrás hozzáadásakor: %s

en: Data Manager
hu: Adatkezelő

en: Unsaved
hu: Mentetlen

en: Variables' values:
hu: Változók értékei:

en: Reset
hu: Visszaállítás

en: Reset the editor's
    contents
hu: A szerkesztő tartalmának
    visszaállítása

en: Add a new data source
hu: Új adatforrás hozzáadása

en: Variables
hu: Változók

en: Show variables needed
hu: Szükséges változók megjelenítése

en: Execute
hu: Végrehajtás

en: Execute specified
    data manager
hu: A megadott adatkezelő
    végrehajtása

en: View XML
hu: XML megtekintése

en: View specifications
    as XML (advanced)
hu: Specifikáció megtekintése
    XML-ként (haladó)

en: '%s' data manager
hu: „%s” adatkezelő

en: Data manager
hu: Adatkezelő

en: Could not save data manager
hu: Az adatkezelő nem menthető

en: Data manager's name
hu: Adatkezelő neve

en: Save
hu: Mentés

en: source%d
hu: forrás%d

en: Data source from SQL
hu: Adatforrás SQL-ből

note: To translators: "In schema" refers to the database schema an object is in
en: In schema '%s'
hu: A(z) „%s” sémában

en: For table: %s
hu: A(z) „%s” táblához

en: Switching to execution mode. Hit the Escape key to return to the compose mode
hu: Váltás végrehajtási módba. Nyomja le az Escape billentyűt a szerkesztési módba visszatéréshez

en: _Toggle mode
hu: Mód_váltás

en: Switch between compose and execute modes
hu: Váltás a szerkesztési és végrehajtási módok közt

en: Could not remove favorite: %s
hu: A kedvenc nem törölhető: %s

en: Could not add favorite: %s
hu: A kedvenc nem adható hozzá: %s

en: Favorite's properties
hu: Kedvenc tulajdonságai

en: Specifications
hu: Specifikáció

en: Saved
hu: Mentve

en: Unnamed data manager
hu: Névtelen adatkezelő

en: _Show Favorites
hu: _Kedvencek megjelenítése

en: Show or hide favorites
hu: Kedvencek megjelenítése vagy elrejtése

en: _Manager
hu: _Kezelő

en: Manager
hu: Kezelő

en: _New Data Manager
hu: Ú_j adatkezelő

en: New data manager
hu: Új adatkezelő

note: Translators: Do not translate "table" nor "query"
en: Node must be "table" or "query", and is "%s"
hu: A csomópont „table” vagy „query” kell legyen, ehelyett most „%s”

en: Not ready
hu: Nincs kész

en: Malformed table name "%s"
hu: Rosszul formázott „%s” táblanév

en: Could not find the "%s" table
hu: A(z) „%s” tábla nem található

en: The "%s" object is not a table
hu: A(z) „%s” objektum nem tábla

note: Translators: Do not translate "name"
en: Missing attribute "name" for table
hu: Hiányzó „name” attribútum a táblához

en: Could not find any foreign key to "%s"
hu: Nem található idegen kulcs ehhez: „%s”

en: The fields involved in the foreign key to "%s" are not known
hu: Az idegen kulcs mezői ismeretlenek ehhez: „%s”

en: No SELECT statement to execute
hu: Nincs végrehajtandó SELECT utasítás

en: Refresh data
hu: Adatok frissítése

en: Contents of '%s'
hu: A(z) „%s” tartalma

en: Could not build SELECT statement
hu: Nem sikerült a SELECT utasítás létrehozása

en: Multiple statements detected, only the first will be used
hu: Több utasítás észlelve, csak az első lesz használva

en: Id
hu: Azonosító

en: Data source's ID
    (as referenced by other data sources)
hu: Az adatforrás azonosítója
    (ahogy más adatforrások hivatkoznak rá)

en: Data source's description
hu: Az adatforrás leírása

en: Table to display data from, leave empty
    to specify a SELECT statement instead
hu: A tábla amelyből megjelenjenek az adatok, hagyja
    üresen, ha SELECT utasítást adna meg inkább

en: Actual SQL executed
    to select data
    Can't be changed if a table name is set
hu: A tényleges futtatandó
    SQL lekérdezés
    Nem változtatható meg, ha a táblanév meg van adva

en: Dependencies
hu: Függőségek

en: Required and provided named parameters
hu: Szükséges és megadott nevesített paraméterek

en: Requires:
hu: Igényli:

en: Exports:
hu: Exportálja:

en: Link to other data
hu: Hivatkozás más adatokra

en: Remove data source
hu: Adatforrás eltávolítása

en: Show data source's properties
hu: Adatforrás tulajdonságainak megjelenítése

en: No data source defined
hu: Nincs adatforrás megadva

en: Can't bind parameter '%s' of type '%s' to a parameter of type '%s'
hu: A(z) „%s”, „%s” típusú paraméter nem köthető „%s” típusú paraméterhez

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Data sources:
hu: Adatforrások:

en: Selected data source's properties:
hu: A kiválasztott adatforrás tulajdonságai:

en: Error parsing XML specifications
hu: Hiba az XML specifikáció feldolgozásakor

en: Expecting <%s> root node
hu: <%s> gyökér csomópont várt

en: SQL code to execute:
hu: Végrehajtandó SQL kód:

en: Database Browser provides quick access to the data and schema of a database, and displays it in a intuitive graphical interface. It provides three perspectives to interact with a database: the schema browser, query execution, and data manager. The schema browser allows the user to view the tables of a database, and inspect the table's properties and relations. The query exeution perspective allows the user to execute SQL queries on the database. The data manager perspective allows the user to view the data contained in the database in a tabular form.
hu: Az adatbázis-böngésző gyors hozzáférést biztosít az adatokhoz és az adatbázis sémájához, és ezeket egy intuitív grafikus felületen jeleníti meg. Három perspektívát kínál az adatbázishoz: a sémaböngészőt, a lekérdezés-futtatót és az adatkezelőt. A sémaböngésző segítségével a felhasználó megtekintheti az adatbázis tábláit és megvizsgálhatja a táblák tulajdonságait és kapcsolatait. A lekérdezés-futtató perspektívával a felhasználó SQL utasításokat hajthat végre az adatbázison. Az adatkezelő perspektívával a felhasználó táblázatos formában tekintheti meg az adatbázisban található adatokat.

en: GdaBrowser
hu: GDA böngésző

en: Browse your database's contents
hu: Az adatbázis tartalmának böngészése

en: Could not get information about LDAP class
hu: Nem kérhető le információ az LDAP osztályról

en: Class OID:
hu: Osztály OID:

en: Class kind:
hu: Osztály típusa:

en: Class name: | Class names:
hu[0]: Osztálynév:
hu[1]: Osztálynevek:

en: This LDAP class is obsolete
hu: Ez az LDAP osztály elavult

en: Required attribute: | Required attributes:
hu[0]: Szükséges attribútum:
hu[1]: Szükséges attribútumok:

en: Optional attribute: | Optional attributes:
hu[0]: Választható attribútum:
hu[1]: Választható attribútumok:

en: Children class: | Children classes:
hu[0]: Gyermekosztály:
hu[1]: Gyermekosztályok:

en: Inherited class: | Inherited classes:
hu[0]: Öröklött osztály:
hu[1]: Öröklött osztályok:

en: Select the file to save data to
hu: Válassza ki a fájlt az adatok mentéséhez

en: Could not save data: %s
hu: Az adatok nem menthetőek: %s

en: Non activated
hu: Nincs aktiválva

en: Never
hu: Soha

note: DN
en: Distinguished Name:
hu: Megkülönböztető név (DN):

en: Can't display attribute value
hu: Az attribútum értéke nem jeleníthető meg

en: Could not get information about LDAP entry
hu: Nem kérhető le információ az LDAP bejegyzésről

en: Base DN:
hu: Bázis DN:

en: Filter expression:
hu: Szűrőkifejezés:

en: Attributes to fetch:
hu: Lekérendő attribútumok:

en: Search scope:
hu: Keresés hatóköre:

en: Could not find LDAP entry with DN '%s'
hu: Nem található LDAP bejegyzés a(z) „%s” DN-nel

en: _New LDAP Entries Browser
hu: Ú_j LDAP bejegyzés böngésző

en: Open a new LDAP entries browser
hu: Új LDAP bejegyzés böngésző megnyitása

en: _New LDAP Classes Browser
hu: Ú_j LDAP osztály böngésző

en: Open a new LDAP classes browser
hu: Új LDAP osztály böngésző megnyitása

en: _New LDAP Search
hu: Ú_j LDAP keresés

en: Open a new LDAP search form
hu: Új LDAP keresési űrlap megnyitása

en: LDAP classes browser
hu: LDAP osztály böngésző

en: LDAP classes
hu: LDAP osztályok

en: LDAP class's properties
hu: LDAP osztály tulajdonságai

en: Add to _Favorites
hu: Hozzáadás a _kedvencekhez

en: Add class to favorites
hu: Osztály hozzáadása a kedvencekhez

en: Previous Class
hu: Előző osztály

en: Move back to previous LDAP class
hu: Vissza az előző LDAP osztályhoz

en: Next Class
hu: Következő osztály

en: Move to next LDAP class
hu: Tovább a következő LDAP osztályhoz

en: LDAP entries browser
hu: LDAP bejegyzés böngésző

en: LDAP hierarchy
hu: LDAP hierarchia

en: LDAP entry's details
hu: LDAP bejegyzés részletei

en: Add entry to favorites
hu: Bejegyzés hozzáadása a kedvencekhez

en: Previous Entry
hu: Előző bejegyzés

en: Move back to previous LDAP entry
hu: Vissza az előző LDAP bejegyzéshez

en: Next Entry
hu: Következő bejegyzés

en: Move to next LDAP entry
hu: Tovább a következő LDAP bejegyzéshez

en: LDAP entries
hu: LDAP bejegyzések

en: Favorites
hu: Kedvencek

en: LDAP search page
hu: LDAP keresés lap

en: LDAP search settings
hu: LDAP keresési beállítások

en: Clear
hu: Törlés

en: Clear the search settings
hu: A keresési beállítások törlése

en: Execute LDAP search
hu: LDAP keresés végrehajtása

note: results
en: Results
hu: Eredmények

en: Could not define virtual table for this LDAP search: %s
hu: Nem definiálható virtuális tábla ehhez az LDAP kereséshez: %s

en: Virtual table '%s' for this LDAP search has been defined
hu: A(z) „%s” virtuális tábla definiálva lett ehhez az LDAP kereséshez

en: Define as Table
hu: Meghatározás táblaként

en: Define search as a virtual table
hu: Keresés definiálása virtuális táblaként

en: LDAP search
hu: LDAP keresés

en: Define LDAP search as a virtual table
hu: LDAP keresés definiálása virtuális táblaként

en: Name of the virtual LDAP table to create
hu: A létrehozandó virtuális LDAP tábla neve

en: Everytime data is selected from the virtual table which will be created, the LDAP search will be executed and data returned as the contents of the table.
hu: Amikor a létrehozandó virtuális táblából lekérdeződnek az adatok, akkor mindig le fog futni az LDAP keresés, és adatok a tábla tartalmaként kerülnek visszaadásra.

en: Table name:
hu: Táblanév:

en: Replace if exists:
hu: Lecserélés ha már létezik:

en: Connection opening:
hu: Kapcsolat megnyitása:

en: Select a named data source, or specify
    parameters to open a connection to a 
    non defined data source
hu: Válassza ki a nevesített adatforrást,
    vagy adja meg kapcsolódás paramétereit
    egy nem meghatározott adatforrás esetén

en: Cancelled by the user
hu: A felhasználó megszakította

en: [DSN|connection string]...
hu: [DSN|kapcsolódási karakterlánc]…

en: Error: %s
hu: Hiba: %s

en: All files are in the directory: %s
hu: Az összes fájl a könyvtárban van: %s

en: Can't get the list of files used to store information about each connection: %s
hu: Az egyes kapcsolatok információit tároló fájlok listája nem kérhető le: %s

en: Error while purging files used to store information about each connection: %s
hu: Hiba az egyes kapcsolatok információit tároló fájlok törlése során: %s

en: Multiple statements
hu: Több utasítás

en: SELECT statement
hu: SELECT utasítás

en: INSERT statement
hu: INSERT utasítás

en: UPDATE statement
hu: UPDATE utasítás

en: DELETE statement
hu: DELETE utasítás

en: COMPOUND SELECT statement
hu: COMPOUND SELECT utasítás

en: BEGIN statement
hu: BEGIN utasítás

en: ROLLBACK statement
hu: ROLLBACK utasítás

en: COMMIT statement
hu: COMMIT utasítás

en: ADD SAVEPOINT statement
hu: ADD SAVEPOINT utasítás

en: ROLLBACK SAVEPOINT statement
hu: ROLLBACK SAVEPOINT utasítás

en: DELETE SAVEPOINT statement
hu: DELETE SAVEPOINT utasítás

en: Unknown statement
hu: Ismeretlen utasítás

en: Getting
    favorites...
hu: Kedvencek
    lekérése…

en: No favorite:
    drag item to
    define one
hu: Nincs kedvenc:
    húzzon ide egy elemet
    a definiáláshoz

en: Query execution (SQL)
hu: Lekérdezés végrehajtás (SQL)

en: Query editor
hu: Lekérdezés-szerkesztő

en: Clear the editor's
    contents
hu: A szerkesztő tartalmának
    törlése

en: Show variables needed
    to execute SQL
hu: Az SQL futtatásához
    szükséges változók megjelenítése

en: Execute SQL in editor
hu: SQL végrehajtása a szerkesztőben

en: Indent
hu: Behúzás

en: Indent SQL in editor
    and make the code more readable
    (removes comments)
hu: SQL behúzása a szerkesztőben
    és a kód olvashatóbbá tétele
    (megjegyzések törlése)

en: Favorite
hu: Kedvenc

en: Add SQL to favorite
hu: SQL hozzáadása a kedvencekhez

en: Execution history:
hu: Végrehajtási előzmények:

en: Copy
hu: Másolás

en: Copy selected history
    to editor
hu: Kijelölt előzmény másolása
    a szerkesztőbe

en: Clear history
hu: Előzmények törlése

en: Execution Results:
hu: Végrehajtás eredménye:

en: New favorite
hu: Új kedvenc

en: Modify favorite '%s'
hu: A(z) „%s” kedvenc módosítása

en: Modify a favorite
hu: Egy kedvenc módosítása

en: Favorite's name
hu: Kedvenc neve

en: Unnamed query
hu: Névtelen lekérdezés

en: Name of the favorite to create
hu: A létrehozandó kedvenc neve

en: Enter the name of the favorite to create
hu: Adja meg létrehozandó kedvenc nevét

en: Invalid variable's contents
hu: Érvénytelen változótartalom

en: assign values to the following variables
hu: értékek beállítása a következő változókhoz

en: A transaction has automatically been started
    during this statement's execution, this usually
    happens when blobs are selected (and the transaction
    will have to remain opened while the blobs are still
    accessible, clear the corresponding history item before
    closing the transaction).
hu: Egy tranzakció automatikusan el lett indítva
    az utasítás futása során, ez általában akkor
    történik, ha blobok vannak kiválasztva (és a
    tranzakcióknak nyitva kell maradniuk, amíg a
    blobok elérhetőek, törölje a kapcsolódó
    előzményt a kapcsolat lezárása előtt).

en: Statement executed
hu: Utasítás végrehajtva

en: Error while parsing code: %s
hu: Hiba a kód feldolgozása közben: %s

en: A query is already being executed, to execute another query, open a new connection.
hu: Egy lekérdezés már fut, egy másik lekérdezéshez nyisson új kapcsolatot.

en: Internal error, please report error to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product
hu: Belső hiba, kérjük jelezze a hibát a http://bugzilla.gnome.org/ oldalon, a „libgda” terméknél

en: _Execute
hu: _Végrehajtás

en: Execute query
hu: Lekérdezés végrehajtása

en: _Undo
hu: _Visszavonás

en: Undo last change
hu: Legutóbbi változtatás visszavonása

en: Copy all in a single line
hu: Mind másolása egy sorban

en: In the future:
hu: A jövőben:

en: Less than a minute ago:
hu: Kevesebb mint egy perce:

en: %lu minute ago:
     | %lu minutes ago:
hu[0]: %lu perce:
hu[1]: %lu perce:

en: %lu hour ago
     | %lu hours ago
hu[0]: %lu órája
hu[1]: %lu órája

en: %lu day ago
     | %lu days ago
hu[0]: %lu napja
hu[1]: %lu napja

en: _Query
hu: _Lekérdezés

en: Query
hu: Lekérdezés

en: _New Editor
hu: Ú_j szerkesztő

en: Open a new query editor
hu: Új lekérdezés-szerkesztő megnyitása

en: Could not add action: %s
hu: A művelet nem adható hozzá: %s

en: SQL Code
hu: SQL kód

en: Is action
hu: Egy művelet

en: Check this option to make this favorite an action
    which can be proposed for execution from grids
    containing data. The parameters required to execute
    the query will be defined from the row selected in the grid
hu: Jelölje be, hogy ezt a kedvencet egy műveletté tegye
    és így az adatrácsokban végrehajtható legyen.
    A végrehajtáshoz szükséges paraméterek a rácsban
    kiválasztott sorból fognak kikerülni.

en: Statement:
hu: Utasítás:

en: Execution delay
hu: Végrehajtás késleltetése

en: Number of rows impacted
hu: Az érintett sorok száma

en: Execution Parameters
hu: Végrehajtási paraméterek

en: No result selected
hu: Nincs eredmény

en: Re-execute query
hu: Lekérdezés ismételt végrehajtása

en: Execution error:
hu: Végrehajtási hiba:

en: Table not found
hu: A tábla nem található

en: Requested object is not a table or view
hu: A kért objektum nem tábla vagy nézet

en: Auto incremented
hu: Automatikusan növelt

en: Tables' index
hu: Táblák indexe

en: Schema browser
hu: Sémaböngésző

en: Could not save diagram
hu: A diagram nem menthető

en: Canvas's name
hu: A vászon neve

en: Relations diagram
hu: Kapcsolati diagram

en: Error parsing favorite's contents
hu: Hiba a kedvenc tartalmának feldolgozásakor

en: '%s' diagram
hu: „%s” diagram

en: Missing table attribute in favorite's contents
hu: Hiányzó táblanév a kedvenc tartalmában

en: _Contents
hu: _Tartalom

en: View contents
hu: Tartalom megtekintése

en: _Schema
hu: _Séma

en: Schema
hu: Séma

en: _New Diagram
hu: Ú_j diagram

en: Create a new diagram
hu: Új diagram készítése

en: Could not load diagram
hu: A diagram nem tölthető be

en: Declared foreign key '%s' on
hu: „%s” idegen kulcs deklarálva ezen:

en: Foreign key '%s' on
hu: „%s” idegen kulcs ezen:

en: incompatible types: '%s' for the foreign key and '%s' for the referenced primary key
hu: nem kompatibilis típusok: a(z) „%s” idegen kulcshoz és a(z) „%s” hivatkozott elsődleges kulcshoz

en: Could not compute table's UNIQUE constraints for %s.%s.%s
hu: Nem számíthatóak ki a tábla UNIQUE megszorításai ehhez: %s.%s.%s

en: Unique constraint
hu: Egyediségre vonatkozó megszorítások

en: Tables referencing this one
hu: Erre hivatkozó táblák

en: Column Name
hu: Oszlopnév

note: To translators: "Not NULL?" is a table's column's attribute. The NULL term should not be translated as it refers to the SQL NULL value
en: Not NULL?
hu: Nem NULL?

en: LDAP virtual table definition
hu: LDAP virtuális tábla definíció

en: Constraints and integrity rules
hu: Megszorítások és integritási szabályok

en: Could not find table '%s.%s'
hu: Nem található a(z) „%s.%s” tábla

en: Could not find declared foreign key '%s'
hu: Nem található a(z) „%s” deklarált idegen kulcs

en: Table not found. If you think this is an error,
    please refresh the meta data from the database
    (menu Connection/Fetch meta data).
hu: A tábla nem található. Ha azt hiszi, hogy ez hiba,
    akkor frissítse a metaadatokat az adatbázisból
    (Kapcsolat menü / Metaadatok lekérése)

en: Relations
hu: Relációk

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Data successfully inserted
hu: Adat sikeresen beszúrva

en: Meta data not yet available
hu: A metaadatok még nem érhetők el

en: Can't find information about table
hu: Nem található információ a tábláról

en: Internal error while building INSERT statement:
    %s
hu: Belső hiba az INSERT utasítás összeállítása során:
    %s

en: Default value: '%s'
hu: Alapértelmezett érték: „%s”

en: Default value: auto incremented value
hu: Alapértelmezett érték: automatikusan növelt

en: Values to insert into table
hu: A táblába beszúrandó értékek

en: Can't find information about table '%s'
hu: Nem található információ a(z) „%s” tábláról

en: _Table
hu: _Tábla

en: Add table to favorites
hu: Tábla hozzáadása a kedvencekhez

en: View table's contents
hu: Tábla tartalmának megtekintése

en: _Insert Data
hu: _Adatok beszúrása

en: Insert data into table
hu: Adatok beszúrása a táblába

en: _Declare Foreign Key
hu: _Idegen kulcs deklarálása

en: Declare a foreign key for table
hu: Idegen kulcs deklarálása a táblához

en: default
hu: alapértelmezett

en: Table's fields
hu: Tábla mezői

en: Field's display preferences
hu: Mező megjelenítési tulajdonságai

en: Data entry type:
hu: Adatbejegyzés típusa:

en: Defines how data for the selected column
    will be displayed in forms. Leave 'Default' to have
    the default display
hu: Meghatározza, hogy a kiválasztott oszlop
    hogyan fog megjelenni az űrlapokban. Hagyja
    „Alapértelmezett” értéken az alap megjelenítéshez

en: none
hu: nincs

en: Options:
hu: Beállítások:

en: Preview:
hu: Előnézet:

en: Free form to test the configured
    data entry
hu: Üres űrlap a beállított adatbejegyzés
    teszteléséhez

en: Information:
hu: Információ:

en: Unable to display help. Please make sure the documentation package is installed.
hu: A súgó nem jeleníthető meg. Ellenőrizze hogy a dokumentációs csomag telepítve van-e.

en: Unable to open help file
hu: A súgófájl nem nyitható meg

en: Help is being loaded, please wait...
hu: A súgó betöltése folyamatban, kérem várjon…

en: Close tab
hu: Lap bezárása

en: Abstract
hu: Absztrakt

en: Structural
hu: Szerkezeti

en: Auxilliary
hu: Kiegészítő

en: <small>This area allows to give values to
    variables defined in the SQL code
    using the following syntax:
    <b><tt>##&lt;variable name&gt;::&lt;type&gt;[::null]</tt></b>
    For example:
    <span foreground="#4e9a06"><b><tt>##id::int</tt></b></span>
          defines <b>id</b> as a non NULL integer
    <span foreground="#4e9a06"><b><tt>##age::string::null</tt></b></span>
          defines <b>age</b> as a string
    
    Valid types are: <tt>string</tt>, <tt>boolean</tt>, <tt>int</tt>,
    <tt>date</tt>, <tt>time</tt>, <tt>timestamp</tt>, <tt>guint</tt>, <tt>blob</tt> and
    <tt>binary</tt></small>
hu: <small>Ezen a területen adhat értéket az
    SQL kódban beállított változóknak,
    a következő szintaktika használatával:
    <b><tt>##&lt;változónév&gt;::&lt;típus&gt;[::null]</tt></b>
    Például:
    <span foreground="#4e9a06"><b><tt>##id::int</tt></b></span>
          az <b>id</b> változót nem NULL egészként adja meg
    <span foreground="#4e9a06"><b><tt>##age::string::null</tt></b></span>
          az <b>age</b> változót karakterláncként adja meg
    
    Az érvényes típusok: <tt>string</tt>, <tt>boolean</tt>, <tt>int</tt>,
    <tt>date</tt>, <tt>time</tt>, <tt>timestamp</tt>, <tt>guint</tt>, <tt>blob</tt> és
    <tt>binary</tt></small>

en: Hide search toolbar
hu: Keresési eszköztár elrejtése

en: Search:
hu: Keresés:

en: Case sensitive
hu: Kis- és nagybetűk megkülönböztetése

en: Invalid unnamed command
hu: Érvénytelen névtelen parancs

en: Command '%s' not found
hu: A(z) „%s” parancs nem található

en: Syntax error after '\'
hu: Szintaktikai hiba a „\” után

en: Unbalanced usage of quotes
hu: Páratlan idézőjel-használat

en: Usage
hu: Használat

en: Could not save history file to '%s': %s
hu: A történetfájl nem menthető ide: „%s”: %s

en: (%d row) | (%d rows)
hu[0]: (%d sor)
hu[1]: (%d sor)

en: History is not supported
hu: Az előzmények nem támogatottak

en: No current connection
hu: Nincs jelenlegi kapcsolat

en: List of tables
hu: Táblák listája

en: List of views
hu: Nézetek listája

en: List of schemas
hu: Sémák listája

en: No object found
hu: Nem található objektum

en: Column
hu: Oszlop

en: Nullable
hu: Lehet NULL

en: Extra
hu: További információ

en: List of columns for view '%s'
hu: Oszlopok listája a(z) „%s” nézethez

en: List of columns for table '%s'
hu: Oszlopok listája a(z) „%s” táblához

en: yes
hu: igen

en: no
hu: nem

en: Could not determine columns of view '%s'
hu: Nem határozhatóak meg a(z) „%s” nézet oszlopai

en: Could not determine columns of table '%s'
hu: Nem határozhatóak meg a(z) „%s” tábla oszlopai

en: View definition: %s
hu: Nézet definíció: %s

note: To translators: the term "references" is the verb * "to reference" in the context of foreign keys where * "table A REFERENCES table B"
en: references %s
hu: hivatkozik erre: %s

note: To translators: the term "references" is the verb * "to reference" in the context of foreign keys where * "table A REFERENCES table B"
en: references %s.%s
hu: hivatkozik erre: %s.%s

en: Installed providers list
hu: Telepített szolgáltatók listája

en: Could not find provider '%s'
hu: Nem található a(z) „%s” szolgáltató

en: Attribute
hu: Attribútum

en: Provider '%s' description
hu: A(z) „%s” szolgáltató leírása

en: Could not find data source '%s'
hu: Nem található a(z) „%s” adatforrás

en: DSN '%s' description
hu: A(z) „%s” DSN leírása

en: DSN name
hu: DSN név

en: Parameters
hu: Paraméterek

en: System DSN?
hu: Rendszer DSN?

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Last used
hu: Legutóbb használva

en: Unknown criteria '%s'
hu: Ismeretlen „%s” feltétel

en: Failed to remove:
hu: Eltávolítás sikertelen:

en: No file to purge!
hu: Nincs tisztítandó fájl!

en: Gda server operations list
hu: GDA kiszolgálóműveletek listája

en: Using XML descriptions in %s
hu: Az XML leírók használata itt: %s

en: Could not create provider object: %s
hu: Nem hozható létre szolgáltató objektum: %s

en: Existing operation types for provider '%s':
hu: Létező művelettípusok a(z) „%s” szolgáltatóhoz:

en: Existing operation types:
hu: Létező művelettípusok:

en: Description for type: %s
hu: Leírás a típushoz: %s

en: Operation not supported
hu: A művelet nem támogatott

en: Can't parse file '%s', ignoring it
hu: A(z) „%s” fájl nem értelmezhető, figyelmen kívül hagyva

en: GDA SQL console version
hu: GDA SQL konzol verzió

en: Defines how the DN column is handled for LDAP searched (among "dn", "rdn" and "none")
hu: Meghatározza a DN oszlop kezelését LDAP keresésnél (ezek közül: „dn”, „rdn”, „nincs”)

en: Defines the LDAP attributes which are fetched by default by LDAP commands
hu: Meghatározza az LDAP parancsok által, alapértelmezetten lekért LDAP attribútumokat

en: Set to TRUE when the 1st line of a CSV file holds column names
hu: Állítsa IGAZ-ra ha a CSV fájl első sora az oszlopneveket tartalmazza

en: Quote character for CSV format
hu: Idézőjel karakter a CSV formátumhoz

en: Separator character for CSV format
hu: Elválasztó karakter a CSV formátumhoz

en: Welcome to the GDA SQL console, version
hu: Üdvözüljük a GDA SQL konzolban, verzió:

en: Type: %s to show usage and distribution terms
          %s or %s for help with internal commands
          %s (or CTRL-D) to quit (the '.' can be replaced by a '\')
          or any SQL query terminated by a semicolon
hu: Típus: %s a használati és terljesztési feltételekhez
           %s vagy %s súgóért a belső parancsokhoz
           %s (vagy CTRL-D) a kilépéshez (a '.' lecserélhető erre: '\')
           vagy bármilyen SQL lekérdezés, pontosvesszővel zárva

en: Opening connection '%s' for:
hu: A(z) „%s” kapcsolat nyitása ehhez:

en: Can't open connection %d: %s
hu: Nem lehet megnyitni a(z) %d. kapcsolatot: %s

en: Opening connection '%s' (GDA_SQL_CNC environment variable):
hu: A(z) „%s” kapcsolat megnyitása (GDA_SQL_CNC környezeti változó):

en: Can't open connection defined by GDA_SQL_CNC: %s
hu: Nem lehet megnyitni a GDA_SQL_CNC által meghatározott kapcsolatot: %s

en: Can't run HTTP server on port %d
hu: Nem lehet futtatni a HTTP-kiszolgálót a(z) %d. porton

en: Connection closed
hu: Kapcsolat lezárva

en: Could not interpret the '%s' parameter's value
hu: A(z) „%s” paraméter értéke nem értelmezhető

en: No internal parameter named '%s' required by query
hu: Nem szükséges a(z) „%s” nevű belső paraméter a lekérdezéshez

en: Can't open file '%s' for writing: %s
hu: A(z) „%s” fájl nem nyitható meg írásra: %s

en: Can't open pipe '%s': %s
hu: A(z) „%s” csővezeték nem nyitható meg: %s

en: Can't open file '%s' for reading: %s
hu: A(z) „%s” fájl nem nyitható meg olvasásra: %s

en: Connection name '%s' is invalid
hu: A(z) „%s” kapcsolatnév érvénytelen

en: 	Username for '%s':
hu: 	Felhasználónév a(z) „%s” kapcsolathoz:

en: No username for '%s'
hu: Nincs felhasználónév ehhez: „%s”

en: 	Password for '%s':
hu: 	Jelszó a(z) „%s” kapcsolathoz:

en: No password for '%s'
hu: Nincs felhasználónév ehhez: „%s”

en: Date format for this connection will be: %s%c%s%c%s, where YYYY is the year, MM the month and DD the day
hu: A dátumformátum ehhez a kapcsolathoz ez lesz: %s%c%s%c%s, ahol YYYY az év, MM a hónap és DD a nap

en: All the information related to the '%s' connection will be stored in the '%s' file
hu: A(z) „%s” kapcsolathoz kapcsolódó összes információ a(z) „%s” fájlban lesz tárolva

en: Error getting meta data in background: %s
hu: Hiba a metaadatok háttérben történő lekérdezése során: %s

en: Getting database schema information for connection '%s', this may take some time...
hu: Adatbázisséma információk lekérése a(z) „%s” kapcsolathoz, ez eltarthat egy ideig…

en: error: %s
hu: hiba: %s

en: Done.
hu: Kész.

en: %s [<FILE>]
hu: %s [<FÁJL>]

en: Show commands history, or save it to file
hu: Parancsok előzményeinek megjelenítése vagy fájlba mentése

en: Information
hu: Információ

en: %s [<META DATA TYPE>]
hu: %s [<METAADAT TÍPUS>]

en: Force reading the database meta data (or part of the meta data, ex:"tables")
hu: Az adatbázis metaadatainak olvasásának erőltetése (vagy a metaadatok egy részének, pl. „táblák”)

en: %s <fkname> <tableA>(<colA>,...) <tableB>(<colB>,...)
hu: %s <fknév> <táblaA>(<oszlopA>,…) <táblaB>(<oszlopB>,…)

en: Declare a new foreign key (not actually in database): tableA references tableB
hu: Új idegen kulcs meghatározása (nem ténylegesen az adatbázisban): táblaA references táblaB

en: %s <fkname> <tableA> <tableB>
hu: %s <fknév> <táblaA> <táblaB>

en: Un-declare a foreign key (not actually in database)
hu: Idegen kulcs visszavonása (nem ténylegesen az adatbázisban)

en: %s [<TABLE>]
hu: %s [<TÁBLA>]

en: List all tables (or named table)
hu: Minden tábla listázása (vagy nevesített tábla)

en: %s [<VIEW>]
hu: %s [<NÉZET>]

en: List all views (or named view)
hu: Minden nézet listázása (vagy nevesített nézet)

en: %s [<SCHEMA>]
hu: %s [<SÉMA>]

en: List all schemas (or named schema)
hu: Minden séma listázása (vagy nevesített séma)

en: %s [<OBJ_NAME>|<SCHEMA>.*]
hu: %s [<OBJ_NÉV>|<SÉMA>.*]

en: Describe object or full list of objects
hu: Objektum vagy teljes objektumlista leírása

en: %s [<TABLE1> [<TABLE2>...]]
hu: %s [<TÁBLA1> [<TÁBLA2>...]]

en: Create a graph of all or the listed tables
hu: Grafikon készítése az összes vagy a listázott táblákból

en: %s [<port> [<authentication token>]]
hu: %s [<port> [<hitelesítési token>]]

en: Start/stop embedded HTTP server (on given port or on 12345 by default)
hu: Beágyazott HTTP kiszolgáló indítása/leállítása (a megadott porton vagy alapesetben a 12345-ösön)

en: %s [[<CNC_NAME>] [<DSN>|<CONNECTION STRING>]]
hu: %s [[<CNC_NÉV>] [<DSN>|<KAPCSOLÓDÁSI KARAKTERLÁNC>]]

en: Opens a new connection or lists opened connections
hu: Új kapcsolat megnyitása vagy nyitott kapcsolatok listázása

en: %s [<CNC_NAME>]
hu: %s [<CNC_NÉV>]

en: Close a connection
hu: Egy kapcsolat lezárása

en: %s <CNC NAME> <OBJ NAME> [<OBJ NAME> ...]
hu: %s <CNC_NÉV> <OBJ_NÉV> [<OBJ_NÉV> ...]

en: Bind connections or datasets (<OBJ NAME>) into a single new one (allowing SQL commands to be executed across multiple connections and/or datasets)
hu: Kapcsolatok vagy adathalmazok (<OBJ_NÉV>) kötése egyetlen újba (lehetővé téve SQL parancsot futtatását több kapcsolaton vagy adathalmazon)

en: DSN (data sources) management
hu: DSN-ek (adatforrások) kezelése

en: List all DSN (or named DSN's attributes)
hu: Minden DSN (vagy a megadott DSN attribútumainak) listázása

en: %s <DSN_NAME> <DSN_DEFINITION> [<DESCRIPTION>]
hu: %s <DSN_NÉV> <DSN_DEFINÍCIÓ> [<LEÍRÁS>]

en: Create (or modify) a DSN
hu: DSN létrehozása (módosítása)

en: %s <DSN_NAME> [<DSN_NAME>...]
hu: %s <DSN_NÉV> [<DSN_NÉV>...]

en: Remove a DSN
hu: DSN törlése

en: %s [<PROVIDER>]
hu: %s [<SZOLGÁLTATÓ>]

en: List all installed database providers (or named one's attributes)
hu: Minden telepített adatbázis-szolgáltató listázása (vagy a megadott elem attribútumainak)

en: Input/Output
hu: Bemenet/Kimenet

en: %s <FILE>
hu: %s <FÁJL>

en: Execute commands from file
hu: Parancsok végrehajtása fájlból

en: Send output to a file or |pipe
hu: Kimenet küldése fájlba vagy |csővezetékbe

en: %s [<TEXT>]
hu: %s [<SZÖVEG>]

en: Print TEXT or an empty line to standard output
hu: SZÖVEG vagy üres sor kiírása a szabványos kimenetre

en: Send TEXT or an empty line to current output stream
hu: SZÖVEG vagy üres sor küldése a jelenlegi kimeneti adatfolyamra

en: %s [<DIR>]
hu: %s [<KÖNYVTÁR>]

en: Change the current working directory
hu: A jelenlegi munkakönyvtár megváltoztatása

en: Show usage and distribution terms
hu: Felhasználási feltételek megjelenítése

en: %s [<NAME> [<VALUE>]]
hu: %s [<NÉV> [<ÉRTEK>]]

en: Set or show an option, or list all options
hu: Beállítás megadása vagy megjelenítése, vagy az összes listázása

en: Query buffer & query favorites
hu: Lekérdezés puffer és kedvenc lekérdezések

en: Edit the query buffer (or file) with external editor
hu: A lekérdezés puffer (vagy fájl) szerkesztése külső szerkesztővel

en: Reset the query buffer (or load file into query buffer)
hu: A lekérdezés puffer visszaállítása (vagy fájl betöltése a lekérdezés pufferbe)

en: Show the contents of the query buffer
hu: A lekérdezés puffer tartalmának megjelenítése

en: %s [<FAVORITE_NAME>]
hu: %s [<KEDVENC_NÉV>]

en: Execute contents of query buffer, or execute specified query favorite
hu: A lekérdezés puffer tartalmának végrehajtása vagy a megadott kedvenc lekérdezés futtatása

en: Write query buffer to file
hu: A lekérdezés puffer fájlba írása

en: %s <FAVORITE_NAME>
hu: %s <KEDVENC_NÉV>

en: Save query buffer as favorite
hu: Lekérdezés puffer mentése kedvencként

en: Load a query favorite into query buffer
hu: Kedvenc lekérdezés betöltése a lekérdezés pufferbe

en: Delete a query favorite
hu: Kedvenc lekérdezés törlése

en: List all query favorites
hu: Minden kedvenc lekérdezés listázása

en: Set output format
hu: Kimeneti formátum megadása

en: %s [<NAME>|<TABLE> <COLUMN> <ROW_CONDITION>] <FILE>
hu: %s [<NÉV>|<TÁBLA> <OSZLOP> <SOR_FELTÉTEL>] <FÁJL>

en: Export internal parameter or table's value to the FILE file
hu: Minden belső paraméter vagy táblaérték exportálása a FÁJL fájlba

en: Execution context
hu: Végrehajtási környezet

en: %s [<NAME> [<VALUE>|_null_]]
hu: %s [<NÉV> [<ÉRTÉK>|_null_]]

en: Set or show internal parameter, or list all if no parameter specified
hu: Belső paraméterek megadása vagy megjelenítése, vagy mind listázása ha nincs paraméter megadva

en: %s [<NAME>]
hu: %s [<NÉV>]

en: Unset (delete) internal named parameter (or all parameters)
hu: Belső, nevesített paraméter törlése (vagy minden paraméteré)

en: %s <NAME> [<FILE>|<TABLE> <COLUMN> <ROW_CONDITION>]
hu: %s <NÉV> [<FÁJL>|<TÁBLA> <OSZLOP> <SOR_FELTÉTEL>]

en: Set internal parameter as the contents of the FILE file or from an existing table's value
hu: Belső paraméter megadása a FÁJL fájl tartalmából vagy egy létező tábla értékéből

en: %s <SELECT> <ROW_FIELDS> [<COLUMN_FIELDS> [<DATA_FIELDS> ...]]
hu: %s <SELECT> <SOR_MEZŐK> [<OSZLOP_MEZŐK> [<ADAT_MEZŐK> ...]]

en: Performs a statistical analysis on the data from SELECT, using ROW_FIELDS and COLUMN_FIELDS criteria and optionally DATA_FIELDS for the data
hu: Statisztikai elemzést végez a SELECT-ből származó adatokon, felhasználva a SOR_MEZŐK és OSZLOP_MEZŐK kritériumokat és választható módon az ADAT_MEZŐK-et az adatokhoz

en: Datasets' manipulations
hu: Adathalmaz módosításai

en: Lists all the datasets kept in memory for reference
hu: Minden memóriában tartott adathalmaz listázása tájékoztatásként

en: %s <DATASET NAME> <PATTERN>
hu: %s <ADATHALMAZ NÉV> <MINTA>

en: Show a dataset's contents where lines match a regular expression
hu: Megjeleníti egy adathalmaz tartalmát ahol a sorok illeszkednek a reguláris kifejezésre

en: %s <DATASET NAME> [<COLUMN> [<COLUMN> ...]]
hu: %s <ADATHALMAZ NÉV> [<OSZLOP> [<OSZLOP> ...]]

en: Show a dataset's contents, showing only the specified columns if any specified
hu: Megjeleníti egy adathalmaz tartalmát, csak a megadott oszlopokat megjelenítve, ha van megadva

en: %s <DATASET NAME> [<DATASET NAME> ...]
hu: %s <ADATHALMAZ NÉV> [<ADATHALMAZ NÉV> ...]

en: Remove one or more datasets
hu: Egy vagy több adathalmaz eltávolítása

en: %s <DATASET NAME> <DATASET NAME>
hu: %s <ADATHALMAZ NÉV> <ADATHALMAZ NÉV>

en: Rename a dataset, useful to rename the '_' dataset to keep it
hu: Egy adathalmaz átnevezése, hasznos átnevezni a „_” adathalmazt a megtartásához

en: %s CSV <FILE NAME>
hu: %s CSV <FÁJLNÉV>

en: Import a dataset from a file
hu: Adathalmaz importálása a fájlból

en: %s <filter> [<base|onelevel|subtree> [<base DN>]]
hu: %s <szűrő> [<bázis|egyszint|részfa> [<bázis DN>]]

en: Search LDAP entries
hu: LDAP bejegyzések keresése

en: Shows attributes for the entry identified by its DN. If the "set" 2nd parameter is passed, then all set attributes are show, if the "all" 2nd parameter is passed, then the unset attributes are also shown, and if the "unset" 2nd parameter is passed, then only non set attributes are shown.
hu: Megjeleníti a DN-nel azonosított bejegyzés attribútumait. Ha a „set” 2. paraméter kerül átadásra, akkor minden beállított attribútum megjelenik, ha az „all” második paraméter kerül átadásra, akkor a nem beállított attribútumok is megjelennek, és ha az „unset” 2. paraméter kerül átadásra, akkor csak a nem beállított attribútumok jelennek meg.

en: %s <DN> <new DN>
hu: %s <DN> <új DN>

en: Renames an LDAP entry
hu: LDAP bejegyzés átnevezése

en: %s <DN> <OPERATION> [<ATTR>[=<VALUE>]] [<ATTR>=<VALUE> ...]
hu: %s <DN> <MŰVELET> [<ATTR>[=<ÉRTÉK>]] [<ATTR>=<ÉRTÉK> ...]

en: Modifies an LDAP entry's attributes; <OPERATION> may be DELETE, REPLACE or ADD
hu: Módosítja egy LDAP bejegyzés attribútumait; a <MŰVELET> DELETE, REPLACE és ADD lehet

en: Unknown output format: '%s', reset to default
hu: Ismeretlen kimeneti formátum: „%s”, visszaállítás az alapértelmezettre

en: DSN list
hu: DSN lista

en: Missing arguments
hu: Hiányzó argumentumok

en: Missing provider name
hu: Hiányzó szolgáltatónév

en: Missing DSN name
hu: Hiányzó DSN név

en: Getting database schema information, this may take some time...
hu: Adatbázisséma információk lekérése, ez eltarthat egy ideig…

en: A connection named '%s' already exists
hu: A(z) „%s” tábla már létezik

en: No opened connection
hu: Nincs nyitott kapcsolat

en: DSN or connection string
hu: DSN vagy kapcsolódási karakterlánc

en: Missing required connection names
hu: Szükséges kapcsolatnevek hiányoznak

en: No connection or dataset named '%s' found
hu: Nem található „%s” nevű kapcsolat vagy adathalmaz

note: force create of meta store add existing connections to virtual connection
en: Bound connections are as:
hu: A kötött kapcsolatok:

note: Translators: this string indicates that all the tables in connection named in the * 1st "%s" will appear in the SQL namespace named as the 2nd "%s"
en: %s in the '%s' namespace
hu: %s a(z) „%s” névtérben

note: Translators: this string indicates that the dataset named in the 1st "%s" * will appear as the table named as the 2nd "%s"
en: %s mapped to the %s table
hu: %s leképezve a(z) %s táblára

en: No option named '%s'
hu: Nincs „%s” nevű opció

en: List of options
hu: Műveletek listája

en: Could not get home directory: %s
hu: Nem kérhető le a saját mappa: %s

en: Working directory is now: %s
hu: A munkakönyvtár most: %s

en: Could not change working directory to '%s': %s
hu: Nem állítható be a(z) „%s” munkakönyvtárként: %s

en: No connection opened
hu: Nincs kapcsolat megnyitva

en: Could not write to temporary file '%s': %s
hu: Nem sikerült a(z) „%s” ideiglenes fájlba írni: %s

en: could not start editor '%s'
hu: nem sikerült a(z) „%s” szerkesztő indítása

en: Could not start /bin/sh
hu: Nem sikerült a /bin/sh indítása

en: Missing FILE to write to
hu: Hiányzó írandó FÁJL

en: Favorite name
hu: Kedvenc név

en: Comments
hu: Megjegyzések

en: Missing query buffer name
hu: Hiányzó lekérdezés puffer név

en: Query buffer is empty
hu: A lekérdezés puffer üres

en: Could not find favorite
hu: Nem található kedvenc

en: No parameter named '%s' defined
hu: A(z) „%s” paraméter nincs megadva

en: List of defined parameters
hu: A megadott paraméterek listája

en: dimensions (columns x rows)
hu: méretek (oszlopok × sorok)

en: List of kept data
hu: A megtartott adatok listája

en: Missing argument
hu: Hiányzó argumentum

en: Could not find dataset named '%s'
hu: A(z) „%s” nevű adathalmaz nem található

en: Could not identify column '%s'
hu: A(z) „%s” oszlop nem azonosítható

en: Unknown import format '%s'
hu: Ismeretlen importálási formátum: „%s”

en: Could not import file '%s'
hu: A(z) „%s” fájl nem importálható

en: Missing foreign key declaration specification
hu: Hiányzó idegen kulcs meghatározás

en: Malformed foreign key declaration specification
hu: Rosszul formázott idegen kulcs meghatározás

en: Malformed table name specification '%s'
hu: Rosszul formázott táblanév meghatározás: „%s”

en: Missing foreign key name argument
hu: Hiányzó idegen kulcs név argumentum

en: Wrong row condition
hu: Hibás sorfeltétel

en: No unique row identified
hu: Nincs egyedi sor azonosítva

en: Wrong number of arguments
hu: Hibás számú argumentum

en: Missing data on which to operate
hu: Hiányzó műveleti adatok

en: Missing row fields specifications
hu: Hiányzó sormező megadás

en: Wrong SELECT argument
hu: Hibás SELECT argumentum

en: Wrong data field argument
hu: Hibás adatmező argumentum

en: Connection is not an LDAP connection
hu: A kapcsolat nem egy LDAP kapcsolat

en: Unknown search scope '%s'
hu: Ismeretlen „%s” keresési hatókör

en: Missing filter which to operate
hu: Hiányzó műveleti szűrő

en: Missing current DN or new DN specification
hu: Hiányzó jelenlegi DN vagy új DN meghatározás

en: Missing DN of LDAP entry
hu: Hiányzó LDAP bejegyzés DN

en: Missing operation to perform on LDAP entry's attributes
hu: Hiányzó elvégzendő művelet az LDAP bejegyzés attribútumain

en: Unknown operation '%s' to perform on LDAP entry's attributes
hu: Hiányzó elvégzendő „%s” művelet az LDAP bejegyzés attribútumain

en: Wrong attribute value specification '%s'
hu: Hiányzó attribútum érték meghatározás: „%s”

en: Missing DN (Distinguished name) argument
hu: Hiányzó DN (Megkülönböztető név) argumentum

en: Unknown '%s' argument
hu: Ismeretlen „%s” argumentum

en: Could not find entry with DN '%s'
hu: Nem található bejegyzés ezzel a DN-nel: „%s”

en: Required?
hu: Kötelező?

en: LDAP entry's Attributes
hu: LDAP bejegyzés attribútumai

en: Could not write file
hu: A fájl nem írható

en: Graph written to '%s'
hu: Grafikon kiírva ide: „%s”

en: Graph written to '%s'
    Use 'dot' (from the GraphViz package) to create a picture, for example:
    	dot -Tpng -o graph.png %s
    Note: set the GDA_SQL_VIEWER_PNG or GDA_SQL_VIEWER_PDF environment variables to view the graph
hu: Grafikon kiírva ide: „%s”
    Használja a „dot” parancsot (a GraphViz csomagból) egy kép létrehozásához, például:
    	dot -Tpng -o graph.png %s
    Megjegyzés: állítsa be a GDA_SQL_VIEWER_PNG vagy GDA_SQL_VIEWER_PDF környezeti változókat a grafikon megtekintéséhez

en: HTTPD server stopped
hu: A HTTPD kiszolgáló leállt

en: Could not start HTTPD server
hu: Nem indítható el a HTTPD kiszolgáló

en: HTTPD server started
hu: A HTTPD kiszolgáló elindult

en: Invalid port specification
hu: Érvénytelen portmegadás

en: Command is incomplete
hu: A parancs befejezetlen

en: Generated by the GDA SQL console
hu: Generálta a GDA SQL konzol

en: Console
hu: Konzol

en: Can't initialize dictionary to store favorites
hu: A kedvenceket tároló szótár nem készíthető elő

en: not enforced
hu: nincs betartatva

en: stop with error
hu: megállítás hibával

en: stop with error, not deferrable
hu: megállítás hibával, nem halasztható el

en: cascade changes
hu: változások kaszkádolása

en: set to NULL
hu: NULL-ra állítás

en: set to default value
hu: alapértékre állítás

en: Authentication required
hu: Hitelesítés szükséges

en: Enter authentification token as set from console, or leave empty if none required
hu: Adja meg a hitelesítési tokent ahogy a konzolból megadná, vagy hagyja üresen ha nem szükséges

en: SQL console:
hu: SQL konzol:

en: Tables
hu: Táblák

en: Tables in the '%s' schema
hu: Táblák a(z) „%s” sémában

en: Views
hu: Nézetek

en: Views in the '%s' schema
hu: Nézetek a(z) „%s” sémában

en: Columns for the '%s' table:
hu: Oszlopok a(z) „%s” táblához:

en: Primary key:
hu: Elsődleges kulcs:

en: Relations:
hu: Kapcsolatok:

en: Foreign keys:
hu: Idegen kulcsok:

en: To '%s':
hu: '%s' információi:

en: View definition:
hu: Nézet definíció:

en: Trigger '%s' for the '%s.%s' table:
hu: „%s” trigger a(z) „%s.%s” táblához:

en: Trigger fired for: %s
hu: A trigger tüzelt ehhez: %s

en: Time at which the trigger is fired: %s
hu: Amikor a trigger elsül: %s

en: Action:
hu: Művelet:

en: Triggers:
hu: Triggerek:

en: For the '%s.%s' table:
hu: A(z) „%s.%s” táblához:

en: Triggers in the '%s' schema:
hu: Triggerek a(z) „%s” sémában:

en: Database information for '%s'
hu: Adatbázis-információk ehhez: „%s”

en: Database information
hu: Adatbázis-információk

en: Objects
hu: Objektumok

en: Triggers
hu: Triggerek
