libgda - en to it translation catalogue (2019 entries)

note: title
en: Data Sources
it: Sorgenti dati

en: Configured data sources in the system
it: Sorgenti dati configurati nel sistema

en: Data sources are the means by which database connections are identified: all the information needed to open a connection to a specific database using a 'provider' is referenced using a unique name.
it: Le sorgenti dati sono il modo in cui le connessioni di database sono identificate: si usa un nome univoco per riferirsi a tutte le informazioni necessarie per aprire una connessione ad un database specifico utilizzante un "fornitore".

en: Are you sure you want to remove the data source '%s'?
it: Eliminare veramente la sorgente dati «%s»?

en: Data source removal confirmation
it: Conferma eliminazione sorgente dati

note: create the dialog
en: Data Source Properties
it: Proprietà della sorgente dati

en: Test
it: Prova

en: Browse
it: Esplora

en: Change the data source properties (the name can't be modified).
it: Cambia le proprietà della sorgente dati (il nome non può essere modificato).

en: For information only, this data source is a system wide data source
    and you don't have the permission change it.
it: Solo per informazione, questa sorgente dati è una sorgente dati di sistema
    e non si possiede i permessi di cambiarla.

en: Login for %s
it: Login per %s

en: Connection successfully opened!
it: Connessione aperta con successo!

en: Could not open connection
it: Non è stato possibile aprire la connessione

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Could not execute browser program
it: Non è stato possibile eseguire il programma di navigazione

note: FIXME: add a notice somewhere in the UI
en: No detail
it: Nessun dettagio

en: Database access control center
it: Centro di controllo accesso database

en: Configure your database access environment
it: Configurare l'ambiente d'accesso del proprio database

en: Missing mandatory information, to create database
it: Informazioni obbligatorie mancanti, per la creazione del database

en: Error creating database: %s
it: Errore nella creazione del database: %s

en: New data source definition
it: Nuova definizione di sorgente dati

en: This assistant will guide you through the process of creating a new data source, and optionally will allow you to create a new database.
    
    Just follow the steps!
it: Questo assistente guiderà l'utente attraverso il processo di
    creazione di una nuova sorgente dati, ed eventualmente permetterà 
    la creazione di un nuovo database.
    
    Basta seguire i passi proposti!

en: Add a new data source...
it: Aggiungi una nuova sorgente dati...

en: The following fields represent the basic information items for your new data source. Mandatory fields are marked with a star. To create a local database in a file, select the 'SQLite' type of database.
it: I seguenti campi rappresentano le voci di informazione di base per la nuova sorgente dati. I campi obbligatori sono marcati con un asterisco.
    Per creare un database locale in un file, selezionare il tipo di database "SQLite".

en: Data source name
it: Nome sorgente dati

en: System wide data source:
it: Sorgente dati di sistema:

en: Database type
it: Tipo database

en: Description:
it: Descrizione:

en: General Information
it: Informazioni generali

en: This page lets you choose between using an existing database or to create a new database to use with this new data source
it: Questa pagina consente di scegliere tra usare un database esistente o creare un nuovo database, da usare con questa nuova sorgente dati

en: Create a new database:
it: Crea un nuovo database:

en: Create a new database?
it: Creare un nuovo database?

en: The following fields represent the information needed to create a new database (mandatory fields are marked with a star).This information is database-specific, so check the manual for more information.
it: I seguenti campi rappresentano le informazioni necessarie per creare un nuovo database (i campi obbligatori sono marcati con un asterisco). Queste informazioni sono specifiche per il tipo di database perciò fare riferimento al manuale del database per ulteriori informazioni.

en: New database definition
it: Nuova definizione di database

en: The following fields represent the information needed to open a connection (mandatory fields are marked with a star). This information is database-specific, so check the manual for more information.
it: I campi seguenti rappresentano le informazioni necessarie per aprire una connessione (i campi obbligatori sono marcati con un asterisco). Queste informazioni sono specifiche per il tipo di database perciò fare riferimento al manuale del database per ulteriori informazioni.

note: connection's spec
en: Connection's parameters
it: Parametri di connessione

en: The following fields represent the authentication information needed to open a connection.
it: I campi seguenti rappresentano le informazioni di autenticazione necessarie per aprire una connessione.

en: Authentication parameters
it: Parametri di autenticazione

en: All information needed to create a new data source has been retrieved. Now, press 'Apply' to close this dialog.
it: Tutte le informazioni necessarie per creare una nuova sorgente dati sono state recuperate. Ora premenre il pulsante "Applica" per chiudere questa finestra di dialogo.

en: Ready to add a new data source
it: Pronto per aggiungere una nuova sorgente dati

en: Data source _name:
it: _Nome sorgente dati:

en: _System wide data source:
it: _Sorgente dati di sistema:

en: _Provider:
it: _Fornitore:

en: _Description:
it: _Descrizione:

en: <span foreground='red'>The database provider used by this data source is not available,
    editing the data source's attributes is disabled</span>
it: <span foreground='red'>Il fornitore del database usato da questa sorgente dati non è disponibile,
    la modifica degli attributi della sorgente dati è disabilitata</span>

note: connection's authentication
en: Authentication
it: Autenticazione

en: Connection opening
it: Apertura connessione

en: Fill in the following authentication elements
    to open a connection
it: Riempire le seguenti caselle dei dati di autenticazione
    per aprire una connessione

en: No authentication required,
    confirm connection opening
it: Nessuna autenticazione richiesta,
    confermare l'apertura della connessione

en: Error:
it: Errore:

en: Could not declare new data source
it: Impossibile dichiarare una nuova sorgente dati

en: No valid data source info was created
it: Non è stata creata nessuna informazione di sorgenti dati valida

en: Database access services for the GNOME Desktop
it: Servizi di accesso ai database per il desktop di GNOME

en: _Data source
it: Sorgente _dati

en: _Close
it: _Chiudi

en: Close this window
it: Chiudi questa finestra

en: _New datasource
it: _Nuova sorgente dati

en: Create new data source
it: Crea una nuova sorgente dati

en: _Delete datasource
it: Elimina sorgente _dati

en: Delete selected data source
it: Elimina la sorgente dati selezionata

en: _Properties
it: _Proprietà

en: Edit properties for selected data source
it: Modifica le proprietà delle sorgenti dati selezionate

en: _About
it: I_nformazioni

en: About
it: Informazioni

en: About GNOME-DB
it: Informazioni su GNOME-DB

note: title
en: Providers
it: Fornitori

en: Installed providers
it: Fornitori installati

en: Providers are addons that actually implement the access to each database using the means provided by each database vendor.
it: I fornitori sono moduli che implementano fisicamente l'accesso ad ogni database usando i metodi forniti dall'implementatore del database stesso.

en: Statement could not be found in batch's statements
it: Il comando non si trova tra i comandi batch

en: Conflicting parameter '%s'
it: Parametro in conflitto «%s»

en: Error loading authentication information for '%s' DSN: %s
it: Errore durante il caricamento delle informazioni di autenticazione per il DSN «%s»: %s

en: Error creating user specific configuration directory '%s'
it: Errore durante la creazione della cartella «%s» di configurazione specifica dell'utente

en: User specific configuration directory '%s' exists and is not a directory
it: La directory di configurazione utente «%s» specificata, esiste e non è una directory

en: Malformed data source name '%s'
it: Nome sorgente dati malformato «%s»

en: Couldn't save authentication information for DSN '%s': %s
it: Impossibile salvare le informazioni di autenticazione per il DSN «%s»: %s

en: Can't manage system-wide configuration
it: Impossibile gestire la configurazione di sistema

en: Authentication for the '%s' DSN
it: Autenticazione per il DSN «%s»

en: Couldn't delete authentication information for DSN '%s': %s
it: Impossibile cancellare le informazioni di autenticazione per il DSN «%s»: %s

en: Unknown DSN '%s'
it: DSN «%s» sconosciuto

en: Provider '%s' not found
it: Fornitore «%s» non trovato

en: No provider '%s' installed
it: Nessun fornitore «%s» installato

en: Can't load provider: %s
it: Impossibile caricare il fornitore «%s»

en: Can't instantiate provider '%s'
it: Impossibile instanziare il fornitore «%s»

en: Provider
it: Fornitore

en: Description
it: Descrizione

en: DSN parameters
it: Parametri DSN

en: List of installed providers
it: Elenco dei fornitori installati

en: Username
it: Nome utente

en: Error loading provider '%s': %s
it: Errore durante il caricamento del fornitore «%s»: %s

en: DSN to use
it: DSN da usare

en: Connection string to use
it: Stringa di connessione da usare

en: Provider to use
it: Fornitore da usare

en: Authentication string to use
it: Stringa di autenticazione da usare

en: Options
it: Opzioni

note: To translators: Don't translate "GdaMetaStore", it's a class name
en: GdaMetaStore used by the connection
it: GdaMetaStore usata dalla connessione

en: Unique GThread from which the connection will be available.This should only be modified by the database providers' implementation
it: GThread unico dal quale la connessione sarà disponibile. Ciò dovrebbe essere modificato solo dall'implementazione dei fornitori di database

en: Determines if the connection acts as a thread wrapper around another connection, making it completely thread safe
it: Determina se la connessione agisce come un wrapper thread attorno a un'altra connessione rendendola completamente thread safe

en: Make the connection set up a monitoring function in the mainloop to monitor the wrapped connection
it: Fa in modo che la connessione imposti una funzione di monitoraggio del ciclo principale per monitorare la connessione incapsulata

en: Number of history events to keep in memory
it: Numero di eventi cronologici da tenere in memoria

en: Computes execution delay for each executed statement
it: Ritardo esecuzione calcolo per ogni comando eseguito

en: Artificially slows down the execution of queries
it: Ritarda artificiosamente l'esecuzione delle interrogazioni

en: Could not set the '%s' property when the connection is opened
it: Impossibile impostare la propietà «%s» quando la connessione è aperta

en: No DSN named '%s' defined
it: Nessun DNS di nome «%s» definito

en: Can't set the '%s' property once the connection is opened
it: Impossibile impostare la propietà «%s» una volta aperta la connessione

en: Multi threading is not supported or enabled
it: Il multi threading non è supportato o abilitato

en: Malformed data source specification '%s'
it: Sorgente dati specificata «%s» malformata

en: Data source %s not found in configuration
it: La sorgente dati «%s» non è stata trovata nella configurazione

en: Datasource configuration error: no provider specified
it: Errore di configurazione sorgente dati: nessun fornitore specificato

en: Malformed connection string '%s'
it: Stringa di connessione «%s» malformata

en: No database driver specified
it: Nessun driver di database specificato

en: No DSN or connection string specified
it: Nessun DSN o stringa di connessione specificati

en: No provider specified
it: Nessun fornitore specificato

en: Provider does not allow usage from this thread
it: Il fornitore non permette l'uso da questo thread

en: Internal error: provider does not implement the open_connection() virtual method
it: Errore interno: il fornitore non implementa il metodo virtuale open_connection()

en: Error while maintaining the meta data up to date: %s
it: Errore nel mantenere i meta dati aggiornati: %s

en: Provider does not provide a GdaDataHandler for dates
it: Il fornitore non fornisce un GdaDataHandler per le date

en: Provider does not support statement preparation
it: Il fornitore non supporta la preparazione dei comandi

en: Can't obtain connection lock
it: Impossibile ottenere il lock della connessione

en: Connection is closed
it: Connessione chiusa

en: Asynchronous execution is not supported
it: L'esecuzione asincrona non è supportata

en: Can't find task %u
it: Impossibile trovare il task %u

en: Provider does not support asynchronous server operation
it: Il fornitore non supporta le operazioni serventi asincroni

en: Statement is a selection statement
it: Il comando è un comando di selezione

en: Statement is not a selection statement
it: Il comando non è un comando di selezione

en: Invalid argument
it: Argomento non valido

en: Missing or wrong arguments for table '%s': %s
it: Mancano o sono sbagliati gli argomanti per la tabella «%s»: %s

en: Meta update error
it: Errore di aggiornamento meta

en: Wrong filter arguments
it: Argomenti del filtro incorretti

en: Connection transaction status tracking: no transaction exists for %s
it: Tracciato dello stato della transazione di connessione: non esiste nessuna transazione per %s

en: Column %d out of range (0-%d)
it: Colonna %d oltre il limite (0-%d)

en: Can't set iterator's position
it: Impossibile impostare la posizione dell'iteratore

en: Can't access data
it: Impossibile accedere ai dati

en: Old data model
it: Vecchio modello dati

en: New data model
it: Nuovo modello dati

en: Missing original data model
it: Modello dati originale mancante

en: Missing new data model
it: Nuovo modello dati mancante

en: Data models must support random access model
it: Il modello dati deve supportare l'accesso casuale

en: Data models to compare don't have the same number of columns
it: I modelli dati da confrontare non hanno lo stesso numero di colonne

en: Type mismatch for column %d: '%s' and '%s'
it: Discordanza di tipo per la colonna %d: «%s» e «%s»

en: Can't get the number of rows of data model to compare from
it: Impossibile ottenere il numero di righe del modello dati di riferimento per il confronto

en: Can't get the number of rows of data model to compare to
it: Impossibile ottenere il numero di righe del modello dati su cui confrontare il riferimento

en: Differences computation cancelled on signal handling
it: Elaborazione delle differenze annullata durante la gestione della segnalazione

en: Whether data model can be modified
it: Se il modello dati è modificabile

en: Row %d out of range (0-%d)
it: Riga %d oltre il limite (0-%d)

en: Row %d not found (empty data model)
it: Riga %d non trovata (modello dati vuoto)

en: No row in data model
it: Riga non trovata nel modello dati

en: Data model has no data
it: Modello dati senza dati

en: Attempting to modify a read-only data model
it: Tentativo di modificare un modello dati in sola lettura

en: Too many values in list
it: Troppi valori nell'elenco

en: Row not found in data model
it: Riga non trovata nel modello dati

en: Could not load the Berkeley DB library: %s
it: Impossibile caricare la libreria DB Berkeley: %s

en: Could not load the '%s' symbol from the Berkeley DB library
it: Impossibile caricare il simbolo «%s» dalla libreria DB Berkeley

en: Berkeley DB library not loaded
it: Libreria DB Berkeley non caricata

en: Custom BDB model implementation is not complete: the '%s' method is missing
it: L'implementazione personalizzata del modello BDB non è completa: manca il metodo «%s»

en: Expected GdaBinary value, got %s
it: Era previsto un valore GdaBinary, ottenuto %s

en: Key modification is not supported
it: La modifica della chiave non è supportata

en: Data model does not support getting individual value
it: Il modello dati non supporta l'ottenimento di valori individuali

en: Data model returned value of invalid '%s' type
it: Il modello dati ha restituito un valore di tipo «%s» non valido

en: Data model returned invalid NULL value
it: Il modello dati ha restituito un valore NULL non valido

en: Data model does not support setting individual value
it: Il modello dati non supporta l'impostazione di valori individuali

en: Data model does not support setting values
it: Il modello dati non supporta l'impostazione di valori

en: Data model does not support row append
it: Il modello dati non supporta l'aggiunta in fondo alla riga

en: Model does not allow row insertion
it: Il modello non permette l'inserimento righe

en: Model does not allow row deletion
it: Il modello non consente la cancellazione delle righe

en: Data model does not support row removal
it: Il modello dati non supporta la rimozione delle righe

en: The '%s' parameter must hold a string value, ignored.
it: Il parametro «%s» deve contenere un valore stringa, sarà ignorato.

en: The '%s' parameter must hold a boolean value, ignored.
it: Il parametro «%s» deve contenere un valore booleano, sarà ignorato.

en: The '%s' parameter must hold an integer value, ignored.
it: Il parametro «%s» deve contenere un valore stringa, ignorato.

en: Unknown GdaDataModelIOFormat %d value
it: Valore GdaDataModelIOFormat %d sconosciuto

en: File '%s' already exists
it: Il file «%s» esiste già.

en: Exported Data
it: Dati esportati

en: Expected tag <gda_value> or <gda_array_value>, got <%s>, ignoring
it: Previsto tag <gda_value> o <gda_array_value>, ottenuto <%s>, ignorato

en: Cannot retrieve column data type (type is UNKNOWN or not specified)
it: Impossibile recuperare il tipo di dato colonna (il tipo è UNKNOWN o non specificato)

en: Expected tag <gda_array_data>, got <%s>
it: Previsto tag <gda_array_data>, ottenuto <%s>

en: Could not get an iterator for source data model
it: Impossibile ottenere un iteratore per il modello dati sorgente

en: Inexistent column in source data model: %d
it: Colonna inesistente nel modello dati sorgente: %d

en: Destination column %d can't be NULL but has no correspondence in the source data model
it: La colonna di destinazione %d non può essere NULL ma non ha corrispondenza nel modello dati sorgente

en: Destination column %d has a gda type (%s) incompatible with source column %d type (%s)
it: La colonna di destinazione %d ha un tipo gda (%s) incompatibile con la colonna sorgente %d di tipo (%s)

en: Can't transform '%s' from GDA type %s to GDA type %s
it: Impossibile trasformare «%s» dal tipo GDA %s al tipo GDA %s

en: Could not dump data model's attributes: %s
it: Impossibile fare il dump degli attributi del modello dati: %s

en: Could not dump data model's contents: %s
it: Impossibile fare il dump del contenuto del modello dati: %s

en: Data model does not support backward cursor move
it: Il modello dati non supporta lo spostamento all'indietro del cursore

en: %d row | %d rows
it[0]: %d riga
it[1]: %d righe

en: 0 row
it: 0 righe

en: Row not found
it: Riga non trovata

en: Column cannot be modified
it: Colonna non modificabile

en: New path must be a subpath of the base directory
it: Il nuovo percorso dev'essere un sottopercorso della directory di base

en: Could not rename file '%s' to '%s'
it: Non è possibile rinominare il file «%s» in «%s»

en: Could not create directory '%s'
it: Impossibile creare la cartella «%s»

en: Could not overwrite contents of file '%s'
it: Impossibile sovrascrivere i contenuti del file «%s»

en: Wrong type of data
it: Tipo di dati errato

en: Column cannot be set
it: Colonna impossibile da impostare

en: Cannot set contents of filename '%s'
it: Impossibile impostare i contenuti del nome del file «%s»

en: Cannot create directory '%s'
it: Impossibile creare la cartella «%s»

en: Cannot add row: filename missing
it: Impossibile aggiungere righe: nome file mancante

en: Cannot remove file '%s'
it: Impossibile rimuovere il file «%s»

note: To translators: a "Connection string" is a semi-colon delimited list of key=value pairs which * define the parameters for a connection, such as "DB_NAME=thedb;HOSTNAME=moon
en: Connection string
it: Stringa di connessione

en: Global
it: Globale

en: List of defined data sources
it: Elenco delle sorgenti dati definite

en: "options" property is not a GdaSet object
it: La proprietà "options" non è un oggetto GdaSet

en: The '%s' option must hold a string value, ignored.
it: L'opzione «%s» doveva contenere un valore stringa e sarà ignorata.

en: The '%s' option must hold a boolean value, ignored.
it: L'opzione «%s» doveva contenere un valore booleano e sarà ignorata.

en: The '%s' option must hold a GType value, ignored.
it: L'opzione «%s» doveva contenere un valore GType e sarà ignorata.

en: Character conversion at line %d, error: %s
it: Errore nella conversione di carattere alla riga %d: %s

en: no detail
it: nessu dettaglio

en: Could not convert string '%s' to a '%s' value
it: Fallita la conversione di «%s» a un valore di tipo «%s»

en: Error while parsing CSV file: %s
it: Errore durante l'interpretazione del file CSV: %s

note: error
en: Failed to read node in XML file
it: Fallito il tentativo di lettura del nodo nel file XML

en: Expected <gda_array> node in XML file, got <%s>
it: Previsto nodo <gda_array>, ottenuto <%s>

en: No "gdatype" attribute specified in <gda_array_field>
it: Nessun attributo "gdatype" specificato in <gda_array_field>

en: Expected <gda_array_field> in <gda_array>
it: Previsto <gda_array_field> in <gda_array>

en: Expected <gda_array_data> in <gda_array>, got <%s>
it: Previsto <gda_array_data> in <gda_array>, ottenuto <%s>

en: Expected <gda_array_data> in <gda_array>
it: Previsto <gda_array_data> in <gda_array>

en: Can't read the contents of the <gda_array_data> node
it: Impossibile leggere il contenuto del nodo <gda_array_data>

en: Expected <gda_array_row> in <gda_array_data>, got <%s>
it: Previsto <gda_array_row> in <gda_array_data>, ottenuto <%s>

en: Row has too many values (which are ignored)
it: La riga ha troppi valori (che vengono ignorati)

en: Could not convert '%s' to a value of type %s
it: Fallita la conversione di «%s» a un valore di tipo %s

en: Expected <gda_array> node but got <%s>
it: Previsto nodo <gda_array> ma si è ottenuto <%s>

en: No <gda_array_field> specified in <gda_array>
it: Nessun <gda_array_field> specificato in <gda_array>

en: Data model does not support random access
it: Il modello dati non supporta l'accesso casuale

en: Row at line %d does not have enough values
it: La riga alla linea %d non ha abbastanza valori

en: Row at line %d does not have enough values, completed with NULL values
it: La riga alla linea %d, non avendo abbastanza valori, è stata completata di valori NULL

en: Row at line %d does not have enough values (which are thus ignored)
it: La riga alla linea %d, non avendo abbastanza valori, è stata ignorata

en: GdaDataModel refused value change
it: GdaDataModel ha rifiutato il cambiamento di valore

note: dummy setup to enable GIR compilation
en: Dummy GdaDataModelLdap object: if you see this message in your application then it's likely that there is an installation problem with the LDAP provider. In any case the GdaDataModelLdap object won't be useable.
it: Oggetto dummy GdaDataModelLdap: se si sta osservando l'attuale messaggio nell'applicazione significa che probabilmente c'è un problema nell'installazione del fornitore LDAP. In ogni caso l'oggeto GdaDataModelLdap non sarà utilizzabile.

en: Pivot model not populated
it: Modello pivot non popolato

en: Integer overflow
it: Overflow di intero

en: Float value overflow
it: Overflow di virgola mobile

en: Double value overflow
it: Overflow di double

en: Inconsistent data type
it: Tipo dati incoerente

en: Data type does not support requested computation
it: Il tipo dati non supporta l'elaborazione richiesta

en: Wrong field format error: %s
it: Formato campo sbagliato: %s

en: Wrong field format
it: Formato campo sbagliato

en: No row field defined
it: Nessun campo riga definito

en: Could not get information from source data model
it: Impossibile ottenere informazioni dal modello dati sorgente

en: Could not create virtual connection
it: Impossibile creare la connessione virtuale

en: No source defined
it: Nessuna sorgente definita

en: Invalid source data model (may have incompatible column names)
it: Modello sorgente dati non valido (potrebbe avere nomi di colonna non compatibili)

en: GdaDataProxy can't handle non random access data models
it: GdaDataProxy non può gestire modelli di dati ad accesso non casuale

en: The first row is an empty row artificially prepended and cannot be removed
it: La prima riga è una riga vuota preposta appositamente e non può essere rimossa

en: Proxied data model reports the modifications as accepted, yet did not emit the corresponding "row-inserted", "row-updated" or "row-removed" signal. This is a bug of the %s's implementation (please report a bug).
it: Il modello dati proxato riporta le modifiche come accettate ma non ha ancora emesso i segnali "riga-inserita", "riga-aggiornata" o "riga-rimossa" corrispondenti. Questo è un'errore nell'imprementazione di %s (compilare un rapporto bug).

en: Proxied data model reports the modifications as accepted, yet did not emit the corresponding "row-inserted", "row-updated" or "row-removed" signal. This may be a bug of the %s's implementation (please report a bug).
it: Il modello dati prox-ato riporta le modifiche come accettate ma non ha ancora emesso i segnali "riga-inserita", "riga-aggiornata" o "riga-rimossa" corrispondenti. Questo potrebbe essere un'errore nell'implementazione di %s (compilare un rapporto bug).

en: Error in filter expression: %s
it: Errore nell'espressione filtro: %s

en: Error in filter expression
it: Errore nell'espressione filtro

en: Incorrect filter expression
it: Espressione filtro non corretta

en: The first row is an empty row artificially prepended and cannot be altered
it: La prima riga è una riga preposta appositamente e non può essere alterata

en: Wrong value type: expected '%s' and got '%s'
it: Tipo valore sbagliato: era previsto il tipo «%s» e si è ottenuto «%s»

en: Trying to change read-only column: %d
it: Tentativo di cambiare una colonna in sola lettura: %d

en: Value type mismatch %s instead of %s
it: Mancata corrispondenza di tipo di valore %s invece di %s

en: Could not re-run SELECT statement: %s
it: Impossibile ri-eseguire il comando SELECT: %s

en: Incorrect SQL expression
it: Espressione SQL non corretta

en: Internal error: the "prepared-stmt" property has not been set
it: Errore interno: la proprietà "prepared-stmt" non è stata impostata

en: Can't get the prepared statement's actual statement
it: Impossibile ottenere il comando corrente del comando preparato

en: Unsupported type of SELECT statement
it: Tipo di comando SELECT non supportato

en: INSERT statement must contain values to insert
it: Il comando INSERT deve contenere i valori da inserire

en: INSERT statement must insert only one row
it: Il comando INSERT deve inserire solo una riga

en: DELETE statement must have a WHERE part
it: Il comando DELETE deve avere una parte WHERE

en: UPDATE statement must have a WHERE part
it: Il comando UPDATE deve avere una parte WHERE

en: Modification statement uses an unknown '%s' parameter
it: Il comando di modifica usa un parametro «%s» sconosciuto

en: Modification statement's  '%s' parameter is a %s when it should be a %s
it: Il parametro «%s» del comando di modifica è un %s quando dovrebbe essere un %s

en: Modification statement must be an INSERT, UPDATE or DELETE statement
it: Il comando di modifica deve essere INSERT, UPDATE o DELETE

en: No connection to use
it: Nessuna connessione utilizzabile

en: Invalid unique row condition (only equal operators are allowed)
it: Condizione di riga unica non valida (sono permessi solo operatori di uguaglianza)

en: Unique row condition has already been specified
it: La condizione di riga unica è già stata specificata

en: No table to select from in SELECT statement
it: Non è stata specificata la tabella dal selezionare in un comando SELECT

en: SELECT statement uses more than one table to select from
it: Il comando SELECT richiede più di una tabella da selezionare

en: Data model does only support random access
it: Il modello dati supporta solo l'accesso casuale

en: Unable to retrieve data after modifications
it: Impossibile recuperate i dati dopo le modifiche

en: Unable to retrieve data after modifications, no further modification will be allowed
it: Impossibile recuperate i dati dopo le modifiche, nessun'altra modifica consentita

en: Could not change iter's value for column %d: %s
it: Impossibile caricare il valore dell'iteratore per la colonna %d: %s

en: Allowed GdaHolder's value to be NULL for the iterator to be updated
it: Il valore GdaHolder permesso per valori NULL per l'iteratore da aggiornare

en: Some columns can't be modified
it: Alcune colonne non sono modificabili

en: Internal error: can't get the prepared statement's actual statement
it: Errore interno: impossibile ottenere il comando corrente del comando preparato

en: Unable to identify a way to fetch a single row
it: Impossibile trovare un modo per prelevare una singola riga

en: Can only operate on non compound SELECT statements
it: Può operare solo su comandi SELECT non composti

en: Modifications are not allowed anymore
it: Le modifiche non sono più consentite

en: No UPDATE statement provided
it: Nessun comando di UPDATE fornito

en: Could not get iterator's value
it: Impossibile ottenere il valore dell'iteratore

en: Column %d can't be modified
it: La colonna %d non può è modificabile

en: Too many values (%d as maximum)
it: Troppi valori (massimo %d)

en: No INSERT statement provided
it: Nessun comando INSERT fornito

en: Cannot add a row because the number of rows in unknown
it: Impossibile aggiungere una riga dato che il numero delle righe è sconosciuto

en: Missing values to insert in INSERT statement
it: Valori mancanti da inserire in un comando INSERT

en: No DELETE statement provided
it: Nessun comando DELETE fornito

en: An error has occurred, the value returned by the "exec-params" property will be wrong: %s
it: Si è verificato un errore, il valore restituito dalla proprietà "exec-params" sarà errato: %s

en: Data model has been modified
it: Il modello dati è stato modificato

en: Data model contains BLOBs
it: Il modello dati contiene dei BLOB

en: Can't get the number of rows of data model
it: Impossibile ottenere il numero di righe del modello dati

en: Unable to set holder's value: %s
it: Impossibile impostare il valore del detentore: %s

en: The 'g-type' property cannot be changed
it: La proprietà 'g-type' non può essere cambiata

en: Unable to convert string to '%s' type
it: Fallita la conversione da stringa a tipo «%s»

en: Can't use this method to set value because there is already a static value
it: Impossibile usare questo metodo per impostare valori dato che c'è già un valore statico

en: (%s): Holder does not allow NULL values
it: (%s): Il detentore non consente valori NULL

en: (%s): Wrong Holder value type, expected type '%s' when value's type is '%s'
it: (%s): Valore detentore di tipo sbagliato: era previsto il tipo «%s» invece è di tipo «%s»

en: (%s): Wrong value type: expected type '%s' when value's type is '%s'
it: (%s): Valore di tipo sbagliato: era previsto il tipo «%s» invece è di tipo «%s»

en: GdaHolder has a gda type (%s) incompatible with source column %d type (%s)
it: GdaHolder ha un tipo gda (%s) incompatibile con la colonna sorgente %d di tipo (%s)

note: break holder's binding because type differ
en: Cannot bind holders if their type is not the same, breaking existing bind where '%s' was bound to '%s'
it: Impossibile collegare detentori se il loro tipo non corrisponde; rottura di un collegamento esistente tra «%s» e «%s»

en: Cannot bind holders if their type is not the same
it: Impossibile collegare detentori se il loro tipo non è lo stesso

en: Could not change GdaHolder to match value change in bound GdaHolder: %s
it: Impossibile cambiare GdaHolder per far corrispondere il cambiamento di valore nel collegato GdaHolder: %s

en: Ignoring attempt to re-initialize GDA library.
it: Ingnorato tentativo di re-inizializzare la libreria GDA.

en: libgda needs GModule. Finishing...
it: lbgda necessita di GModule. Fine programma...

en: Could not parse '%s': XML data import validation will not be performed (some weird errors may occur)
it: Impossibile analizzare «%s»: la validazione dell'imporazione dei dati XML non sarà eseguita (e potranno verificarsi degli errori)

en: Could not parse '%s': Validation for XML files for server operations will not be performed (some weird errors may occur)
it: Impossibile analizzare «%s»: la validazione dei file XML per le operazioni di server non sarà eseguita (e potranno verificarsi degli errori)

en: Connection string for the internal connection to use
it: La stringa di connessione da usare per la connessione interna

en: Connection object internally used
it: Oggetto di connessione interno usato

en: Catalog in which the database objects will be created
it: Catalogo nel quale gli oggetti database verranno creati

en: Schema in which the database objects will be created
it: Schema nel quale gli oggetti database verranno creati

en: Catalog specified but no schema specified, store will not be usable
it: Catalogo specificato ma non lo schema, la memorizzazione non sarà usabile

en: Could not set the internal schema's version
it: Impossibile impostare la versione dello schema interno

en: Missing view name from <view> node
it: Nome vista dal nodo <view> mancante

en: Missing view definition from <view> node
it: Definizione vista dal nodo <view> mancante

en: View definition contains more than one statement (for view '%s')
it: La definizione vista contiene più di un comando (per la vista «%s»)

en: View definition is not a selection statement (for view '%s')
it: La definizione della vista non è un comando di selezione (per la vista «%s»)

en: Missing table name from <table> node
it: Nome tabella dal nodo <table> mancante

en: Column '%s' already exists and has different characteristics
it: La colonna «%s» esiste già e possiede caratteristiche differenti

en: Missing foreign key's referenced table name (for table '%s')
it: Nome tabella di riferimento alla chiave esterna (per la tabella «%s») mancante

en: Missing foreign key's column name (for table '%s')
it: Nome colonna chiave esterna (per la tabella «%s») mancante

en: Column '%s' not found in table '%s'
it: Colonna «%s» non trovata nella tabella «%s»

en: Foreign key column '%s' not found in table '%s'
it: Colonna chiave esterna «%s» non trovata nella tabella «%s»

en: Schema description does not contain the object '%s', check installation
it: La descrizione dello schema non contiene l'oggetto «%s», controllare l'installazione

en: Could not find description for column named '%s'
it: Impossibile trovare una descrizione per la colonna di nome «%s»

en: Could not get the internal schema's version
it: Impossibile ottenere la versione dello schema interno

en: More than one SQL statement
it: Più di un comando SQL

en: Parameter '%s' is not present in statement
it: Il parametro «%s» non è presente nel comando

en: No value set for parameter '%s'
it: Nessun valore impostato per il parametro «%s»

en: Data models should have the same number of columns
it: I modelli dati dovrebbero avere lo stesso numero di colonne

en: Unknown database object '%s'
it: Tipo di oggetto database «%s» sconosciuto

en: Could not set value for parameter '%s'
it: Impossibile impostare il valore per il parametro «%s»

en: Could not create SELECT statement
it: Impossibile creare il comando SELECT

en: Could not create DELETE statement
it: Impossibile creare il comando DELETE

en: A transaction has already been started
it: È già stata iniziata una transazione

en: Attribute '%s' not found
it: Attributo «%s» non trovato

en: Attribute '%s' has %d value | Attribute '%s' has %d values
it[0]: L'attributo «%s» ha %d valore
it[1]: L'attributo «%s» ha %d valori

en: Attributes names starting with a '_' are reserved for internal usage
it: I nomi di attributi che cominciano con «_» sono riservati per uso interno

en: Could not start a transaction because one already started, this could lead to GdaMetaStore attributes problems
it: Impossibile cominciare una transazione dato che una è già stata iniziata e questo potrebbe portare a problemi di attributi GdaMetaStore

en: Could not parse XML description of custom database object to add
it: Impossibile elaborare la descrizione XML dell'oggetto database personalizzato da aggiungere

en: Missing custom database object name
it: Nome oggetto database personalizzato mancante

en: Custom database object names starting with a '_' are reserved for internal usage
it: I nomi di oggetti database personalizzati che cominciano con il carattere "_" sono riservati per l'uso interno

en: Another object with the same name already exists
it: Un altro oggetto con lo stesso nome esiste già

en: Missing table name in meta data context
it: Nome tabella mancante nel contesto metadati

en: Missing column name in meta data context
it: Nome colonna nel contesto metadati mancante

en: Missing condition in meta data context
it: Condizione nel contesto metadati mancante

en: Malformed condition in meta data context
it: Condizione nel contesto metadati malformata

en: Unknown column name '%s' in meta data context
it: Nome colonna «%s» sconosciuto nel contesto meta dati

en: Unknown table in meta data context
it: Tabella sconosciuta nel contesto meta dati

en: Could not find object named '%s'
it: Impossibile trovare un oggetto di nome «%s»

en: Could not find column '%s' in table '%s'
it: Impossibile trovare la colonna «%s» in tabella «%s»

en: GdaMetaStore object to fetch information from
it: Oggetto GdaMetaStore in prelievo informazioni da

note: To translators: The GdaMetaStruct object computes lists of tables, views, * and some other information, the "Features to compute" allows one to avoid * computing some features which won't be used
en: Features to compute
it: Caratteristiche da computare

en: Object %s.%s.%s already exists in GdaMetaStruct and has a different object type
it: L'oggetto %s.%s.%s esiste già in GdaMetaStruct e ha un tipo oggetto differente

en: View %s.%s.%s not found in meta store object
it: Vista %s.%s.%s non trovata nell'oggetto meta store

en: Table %s.%s.%s not found (or missing columns information)
it: Tabella %s.%s.%s non trovata (o mancante delle informazioni di colonna)

en: Internal GdaMetaStore error: column %s not found
it: Errore interno GdaMetaStore: colonna %s non trovata

en: Meta data incoherence in foreign key constraint for table %s.%s.%s referencing table %s.%s.%s
it: Incoerenza nei metadati dei vincoli di chiave esterna per la tabella %s.%s.%s riferente alla tabella %s.%s.%s

en: Missing object name in GdaMetaDbObject structure
it: Nome oggetto mancante in struttura GdaMetaDbObject

en: Database object '%s' already exists
it: L'oggetto database «%s» esiste già

en: Could not load file '%s'
it: Impossibile aprire il file «%s»

en: Root node of file '%s' should be <schema>.
it: Il nodo radice del file «%s» dovrebbe essere <schema>.

en: Missing column name for table '%s'
it: Nome colonna per la tabella «%s» mancante

en: Missing foreign key's referenced table name for table '%s'
it: Nome tabella di riferimento alla chiave esterna, per la tabella «%s», mancante

en: Invalid referenced table name '%s'
it: Nome tabella di riferimento «%s» non valido

en: Missing foreign key's column name for table '%s'
it: Nome colonna chiave esterna, per la tabella «%s», mancante

en: Value not found in row!
it: Valore non trovato nella riga!

en: GdaServerOperation: could not find file '%s'
it: GdaServerOperation: impossibile trovare il file «%s»

en: GdaServerOperation: could not load file '%s'
it: GdaServerOperation: impossibile caricare il file «%s»

en: Could not load XML specifications: %s
it: Impossibile caricare le specifiche XML: %s

en: GdaServerOperation: file '%s' does not conform to DTD:
    %s
it: GdaServerOperation: il file «%s» non è conforme con la DTD:
    %s

en: GdaServerOperation specification does not conform to DTD:
    %s
it: La specifica GdaServerOperation non è conforme con la DTD:
    %s

en: GdaServerOperation: file '%s' does not conform to DTD
it: GdaServerOperation: il file «%s» non è conforme alla DTD

en: GdaServerOperation specification does not conform to DTD
it: La specifica GdaServerOperation non è conforme alla DTD

en: Non handled GdaServerOperationType, please report error to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product
it: GdaServerOperationType non gestita, segnalare il problema su http://bugzilla.gnome.org/ per il prodotto "libgda"

en: Expected tag <%s>, got <%s>
it: Era previsto il tag <%s>, è stato invece ottenuto <%s>

en: Parameterlist values can only be set for individual parameters within it
it: I valori dell'elenco parametri possono essere impostati solo per parametri individuali che ne fanno parte

en: Missing attribute named 'path'
it: Attributo mancante con nome "path"

en: Missing required value for '%s'
it: Attributo necessario per «%s» mancante

en: Unspecified table name
it: Nome tabella non specificato

en: Invalid type
it: Tipo non valido

en: CREATE TABLE operation is not supported by the database server
it: L'operazione CREATE TABLE non è supportata dal server del database

en: Provider %s created a GdaServerOperation without node for '%s'
it: Il fornitore %s ha creato una GdaServerOperation senza nodo per «%s»

en: Provider %s created a GdaServerOperation with wrong node type for '%s'
it: Il fornitore %s ha creato una GdaServerOperation con un tipo di nodo sbagliato per «%s»

en: GdaServerProvider object implements the %s virtual method but does not implement the %s one, please report this bug to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product.
it: L'oggetto GdaServerProvider implementa il metodo virtuale %s ma non implementa %s, fare un rapporto per questo bug su http://bugzilla.gnome.org/ per il prodotto "libgda".

en: %s() does not handle values of type '%s'.
it: %s() non gestisce valori di tipo «%s».

en: GdaHolder with ID '%s' not found in set
it: GdaHoldet con ID «%s» non trovato nell'insieme

en: Spec's root node != 'data-set-spec': '%s'
it: Nodo radice specificato != "data-set-spec": «%s»

en: Missing node <parameters>: '%s'
it: Manca il nodo <parameters>: «%s»

en: Data set does not allow modifications
it: L'insieme di dati non consente le modifiche

en: GdaHolder needs to have an ID
it: GdaHolder deve avere un ID

en: One or more values are invalid
it: Uno o più valori non sono validi

en: Replacing data model must have the same characteristics as the data model it replaces
it: Il sostituto del modello dati deve avere le stesse caratteristiche del modello dati che sostituisce

en: Unknown part ID %u
it: ID parte %u sconosciuto

en: Unknown part type
it: Tipo parte sconosciuto

en: SqlBuilder is empty
it: SqlBuilder è vuoto

en: Wrong statement type
it: Tipo comando sconosciuto

en: Could not convert value to type '%s', value not defined
it: Fallita la conversione a un valore di tipo «%s»; valore non definito

en: Unknown left part target ID %u
it: Parte sinistra dell'obiettivo ID %u sconosciuta

en: Unknown right part target ID %u
it: Parte destra dell'obiettivo ID %u sconosciuta

en: Could not determine GType for parameter '%s'
it: Impossibile determinare il GType per il parametro «%s»

en: Unnamed
it: Senzanome

en: Can't handle default value of type '%s'
it: Impossibile gestire il valore predefinito del tipo «%s»

en: Missing SQL code
it: Codice SQL mancante

en: No data handler for type '%s'
it: Nessun gestore dati per il tipo «%s»

en: Wrong parameter type for '%s': expected type '%s' and got '%s'
it: Parametro di tipo sbagliato per «%s»: era previsto il tipo «%s» e si è ottenuto «%s»

en: Missing parameter '%s'
it: Parametro mancante «%s»

en: Parameter '%s' is invalid
it: Parametro «%s» non valido

en: Unnamed parameter
it: Parametro senza nome

en: Malformed table name
it: Nome tabella malformato

en: Join is not in a FROM statement
it: Join non è in un comando FROM

en: Could not find target the join is for
it: Impossibile trovare il destinatario del join

en: Tells if the GdaTree is a list or a tree
it: Dire se GdaTree è un elenco o un albero

en: Path format error: %s
it: Errore formato percorso: %s

en: No connection and no GdaMetaStore specified
it: Nessuna connessione né GdaMetaStore specificati

en: No schema specified
it: Nessuno schema specificato

en: No table specified
it: Nessuna tabella specificata

en: Unable to get column name
it: Impossibile ottenere il nome colonna

en: No name
it: Nessun nome

en: No LDAP connection specified
it: Nessuna connessione LDAP specificata

en: Unable to get schema name
it: Impossibile ottenere il nome dello schema

en: Could not get SELECT statement's parameters: %s
it: Impossibile ottenere i parametri del comando SELECT: %s

en: Could not bind SELECT statement's parameter '%s' to provided parameters: %s
it: Impossibile collegare i parametri del comando SELECT «%s» ai parametri forniti: %s

en: No connection specified
it: Nessuna connessione specificata

en: No SELECT statement specified
it: Nessun comando SELECT specificato

en: No value specified for parameter '%s'
it: Nessun valore specificato per il parametro «%s»

en: Unable to get iterator's value
it: Impossibile ottenere il valore dell'iteratore

en: Unable to get table name
it: Impossibile ottenere il nome della tabella

en: Field number %d not found in source named '%s'
it: Campo numero %d non trovato nella sorgente di nome «%s»

en: SELECT statement has no FROM part
it: Il comando SELECT non ha la parte FROM

en: SELECT statement involves more than one table or expression
it: Il comando SELECT richiede più di una tabella o espressione

en: Can only build modification statement for tables
it: È possibile creare solo comandi di modifica per tabelle

en: Table does not have any primary key
it: La tabella non ha nessuna chiave primaria

en: Table's primary key is not part of SELECT
it: La chiave primaria della tabella non è parte della SELECT

en: Table does not have any column
it: La tabella non ha nessuna colonna

en: Table's column '%s' is not part of SELECT
it: La colonna «%s» della tabella non è parte della SELECT

en: Could not compute any field to insert into
it: Impossibile computare qualsiasi campo da inserire

en: Missing table name in UPDATE statement
it: Nome tabella mancante nel comando UPDATE

en: Can't rewrite UPDATE statement to handle default values
it: Impossibile riscrivere il comando UPDATE per gestire i valori predefiniti

en: Can't rewrite statement which is not INSERT or UPDATE
it: Impossibile riscrivere un comando che non è né INSERT né UPDATE

en: Missing parameter '%s' to execute query
it: Parametro mancante «%s» per eseguire l'interrogazione

en: The 'first', 'second' and 'third' arguments must be different
it: Gli argomenti "primo", "secondo" e "terzo" devono essere diversi

en: Invalid separator '%c'
it: Separatore non valido "%c"

en: Invalid null separator
it: Separatore null non valido

en: Unknown GDateDMY value %u
it: Valore GDateDMY %u sconosciuto

en: Global transaction ID can not have more than 64 bytes
it: Gli ID di transazione globali non possono avere più di 64 bytes

en: Connection branch cannot exceed 63 bytes
it: La diramazione di connessione non può eccedere i 63 bytes

en: Connection already registered with another GdaXaTransaction object
it: La connessione è già stata registrata con un altro oggetto GdaXaTransaction

en: Connection does not support distributed transaction
it: La connessione non supporta le transazioni distribuite

en: Cannot unregister connection not registered with GdaXaTransaction object
it: Impossibile deregistrare la connessione non registrata con l'oggetto GdaXaTransaction

en: Provider error: %s method not implemented for provider %s
it: Errore del fornitore: il metodo %s non è stato implementato per il fornitore %s

en: Binary representation
it: Rappresentazione binaria

en: Boolean representation
it: Rappresentazione booleana

en: Numerical representation
it: Rappresentazione numerica

en: InternalString
it: StringaInterna

en: Strings representation
it: Rappresentazione stringhe

en: Time, Date and TimeStamp representation
it: Rappresentazione di data, ora e timestamp

en: Gda type representation
it: Rappresentazione tipo Gda

en: Could not find the '%s' program
it: Impossibile trovare il programma «%s»

en: Could not find the DocBook XSL stylesheet for HTML
it: Impossibile trovare il foglio di stile DocBook XSL per l'HTML

en: Could not find the DocBook XSL stylesheet for Formatting Objects
it: Impossibile trovare il foglio di stile DocBook XSL per gli oggetti formattati

en: Object type '%s' cannot be declared in this context
it: Un oggetto di tipo «%s» non può essere dichiarato in questo contesto

en: An object with the '%s' name has already been declared
it: Un oggetto con nome «%s» è già stato dichiarato

en: Object type '%s' cannot be requested in this context
it: Un oggetto di tipo «%s» non può essere richiesto in questo contesto

en: Unknown query '%s'
it: Interrogazione «%s» sconosciuta

en: No connection named '%s' found
it: Non è stata trovata nessuna connessione con nome «%s»

en: Query is not specified (not named and not defined)
it: L'interrogazione non è stata specificata (non è stata né nominata né definita)

en: Unknown parameter '%s'
it: Parametro «%s» sconosciuto

en: Parameter name not specified
it: Nessun nome parametro specificato

en: No expression specified
it: Nessuna espressione specificata

en: Cannot cast value from type '%s' to type '%s'
it: Impossibile convertire un valore da tipo «%s» a tipo «%s»

en: Cannot cast parameter from type '%s' to type '%s'
it: Impossibile convertire un parametro da tipo «%s» a tipo «%s»

en: Expression '%s' should return exactly one value
it: L'espressione «%s» dovrebbe restituire esattamente un valore

en: Binary data
it: Dati binari

en: link
it: collegamento

en: Document not specified
it: Documento non specificato

en: Cannot create temporary file
it: Impossibile creare il file temporaneo

en: Execution of the %s program failed: %s
it: Esecuzione del programma «%s» fallita: %s

en: This report document does not handle %s output
it: Questo rapporto non gestisce il risultato in %s

en: Table to create must have at least one row
it: La tabella da creare deve avere almeno una riga

en: SQLite binary representation
it: Rappresentazione binaria SQLite

en: Sqlite boolean representation
it: Rappresentazione booleana Sqlite

en: Parameter '%s' not found is statement
it: Il parametro «%s» non presente è un comando

en: No column name to associate to parameter '%s'
it: Nessun nome di colonna da associare al parametro «%s»

en: Binding a BLOB for this type of statement is not supported
it: L'associazione a un BLOB per questo tipo di comando non è supportata

en: Can't find libsqlite3.
it: Impossibile trovare libsqlite3.

en: Provider does not support asynchronous connection open
it: Il fornitore non supporta l'apertura connessioni asincrone

en: The connection string must contain DB_DIR and DB_NAME values
it: La stringa di connessione deve contenere i valori DB_DIR e DB_NAME

en: The connection string format has changed: replace URI with DB_DIR (the path to the database file) and DB_NAME (the database file without the '%s' at the end).
it: Il formato stringa di connessione è cambiato: rimpiazzare URI con DB_DIR (il percorso al file database) e DB_NAME (il nome del file database senza il «%s» alla fine)

en: The DB_DIR part of the connection string must point to a valid directory
it: La parte della stringa di connessione DB_DIR deve puntare ad una cartella valida

en: Wrong encryption passphrase
it: Passphrase crittografica incorretta

en: Extension loading is not supported
it: L'estensione del caricamento non è supportata

en: Could not set empty_result_callbacks SQLite option: %s
it: Impossibile impostare l'opzione SQLite empty_result_callbacks: %s

en: Could not register function '%s'
it: Impossibile registrare la funzione «%s»

en: Could not define the %s collation
it: Impossibile definire la collation %s

en: Missing spec. file '%s'
it: Manca la spec. file «%s»

en: Error initializing database with passphrase
it: Errore di inizializzazione del database con passphrase

en: Missing database name or directory
it: Nome database o directory mancante

en: Transactions are not supported in read-only mode
it: Le transazioni non sono supportate in modalità sola lettura

en: SQLite does not support specifying fields to apply DISTINCT clause on
it: SQLite non supporta lo specificare i campi su cui applicare il parametro DISTINCT

en: '%s' compound not supported by SQLite
it: il compound «%s» non è supportato da SQLite

en: ILIKE operation not supported
it: Operazione ILIKE non supportata

en: Unnamed parameter is not allowed in prepared statements
it: I parametri senza nome non sono consentiti nei comandi preparati

en: Can't build SELECT statement to get last inserted row: %s
it: Impossibile creare comandi SELECT per ottenere l'ultima riga inserita: %s

en: Can't execute SELECT statement to get last inserted row: %s
it: Impossibile eseguire comandi SELECT per ottenere l'ultima riga inserita: %s

en: SELECT statement to get last inserted row did not return any row
it: Il comando SELECT per ottenere l'ultima riga inserita non ha restituito alcuna riga

en: SELECT statement to get last inserted row returned too many (%d) rows
it: Il comando SELECT per ottenere l'ultima riga inserita ha restituito troppe (%d) righe

en: Prepared statement has no associated GdaStatement
it: Il comando preparato non possiede un associato GdaStatement

en: Can't create SQLite BLOB handle
it: Impossibile creare il gestore di BLOB SQLite

en: Can't write to SQLite's BLOB
it: Impossibile scrivere sul BLOB SQLite

en: Can't obtain SQLite BLOB handle (reported type is '%s'), please report this bug to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product.
it: Impossibile ottenere un handle BLOB SQLite (il tipo riportato è «%s»), per favore segnalare il problema su http://bugzilla.gnome.org/ per il prodotto "libgda"

en: Can't identify the ROWID of the blob to fill
it: Impossibile identificare la ROWID del blob da riempire

en: Provider does not support asynchronous statement execution
it: Il fornitore non supporta l'esecuzione di comandi asincroni

en: Empty statement
it: Comando vuoto

en: Missing parameter(s) to execute query
it: Mancano parametri per eseguire l'interrogazione

en: Can't rewrite statement handle default values
it: Impossibile riscrivere i valori predefiniti dell'handle del comando

en: Can't get BLOB's length
it: Impossibile ottenere la dimensione del BLOB

en: BLOB is too big
it: BLOB troppo grande

en: Non handled data type '%s'
it: Tipo dati «%s» non gestito

en: Could not start transaction to create BLOB
it: Impossibile iniziare la transazione per creare il BLOB

en: Function requires one argument
it: La funzione richiede un argomento

en: Function requires two arguments
it: La funzione richiede due argomenti

en: Function requires one or two arguments
it: La funzione richiede uno o due argomenti

en: Function requires two or three arguments
it: La funzione richiede due o tre argomenti

en: SQLite regexp '%s' error:
it: Errore regexp SQLite «%s»:

en: Invalid regular expression
it: Espressione regolare non valida

en: Column %d out of range (0-%d), ignoring its specified type
it: La colonna %d è oltre il limite (0 - %d), il suo tipo specificato è stato ignorato

en: Integer value is too big
it: Valore intero troppo grosso

en: Unable to open BLOB
it: Impossibile aprire il BLOB

en: Invalid date '%s' (date format should be YYYY-MM-DD)
it: Data non valida «%s» (il formato dovrebbe essere di tipo AAAA-MM-GG)

en: Invalid time '%s' (time format should be HH:MM:SS[.ms])
it: Ora non valida «%s» (il formato dovrebbe essere di tipo OO:MM:SS[.ms])

en: Invalid timestamp '%s' (format should be YYYY-MM-DD HH:MM:SS[.ms])
it: Marcatempo non valido «%s» (il formato dovrebbe essere di tipo AAAA-MM-GG OO:MM:SS[.ms])

en: SQLite provider fatal internal error
it: Errore fatale interno al fornitore SQLite

en: Truncated data
it: Dati troncati

en: Requested row could not be found
it: Riga richiesta non trovata

en: Can't set iterator on requested row
it: Impossibile impostare l'iteratore sulla riga richiesta

en: Error storing list of created LDAP tables: %s
it: Errore durante la memorizzazione dell'elenco di tabelle LDAP create: %s

en: File used to store startup data
it: File da usare per memorizzare i dati di avvio

en: Error recreating LDAP tables: %s
it: Errore nel ricreare le tabelle LDAP: %s

en: Can't remove non LDAP virtual table
it: Impossibile rimuovere la tabella virtuale non LDAP

en: Can't describe non LDAP virtual table
it: Impossibile descrivere la tabella virtuale non LDAP

en: Unknown LDAP virtual table
it: Tabella virtuale LDAP sconosciuta

en: Table to remove not found
it: La tabella da rimuovere non è stata trovata

en: Namespace must be specified
it: Il namespace deve essere specificato

en: Connection was not represented in hub
it: La connessione non è stata rappresentata nell'hub

en: Unable to get information about table '%s'
it: Impossibile ottenere le informazioni sulla tabella «%s»

en: Integer value is out of bounds
it: Valore intero fuori limiti

en: Blob constraints are not handled in virtual table condition
it: I limiti del blob non vengono gestiti lavorando in una tabella virtuale

en: Internal error: virtual provider does not implement the create_operation() virtual method
it: Errore interno: il fornitore virtuale non implementa il metodo virtuale create_operation()

en: Internal error: invalid provider handle
it: Errore interno: gestore del fornitore non valido

note: wrong usage!
en: Wrong usage of Libgda's virtual tables
it: Uso incorretto delle tabelle virtuali Libgda

en: Data model must have at least one column
it: Il modello dati deve avere almeno una colonna

en: Could not compute virtual table's columns
it: Impossibile elaborare le colonne della tabella virtuale

en: Can't get data model description for column %d
it: Impossibile ottenere la descrizione del modello dati per la colonna %d

en: Can't get data model's column type for column %d
it: Impossibile ottenere il tipo di colonna del modello dati per la colonna %d

en: Can't declare virtual table (%s)
it: Impossibile dichiarare la tabella virtuale (%s)

en: Internal SQLite error: no data to iterate on
it: Errore interno SQLite: nessun dato su cui iterare

en: Could not find requested value at row %d and col %d
it: Impossibile trovare un valore richiesto alla riga %d colonna %d

en: Column not found
it: Colonna non trovata

en: No statement specified to modify the data
it: Nessun comando specificato per modificare i dati

en: Invalid statement specified to modify the data
it: Comando specificato non valido per modificare i dati

en: Invalid parameter in statement to modify the data
it: Parametro non valido nel comando per modificare i dati

en: Failed to modify data: %s
it: Fallito il tentativo di modifica dei dati: %s

en: Data model representing the table is read only
it: Il modello dati che rappresenta la tabella è in sola lettura

en: SQL code does not contain any statement
it: Il codice SQL non contiene alcun comando

en: Syntax error at line %d, column %d
it: Errore di sintassi alla riga %d, colonna %d

en: Overflow error at line %d, column %d
it: Errore di overflow alla riga %d, colonna %d

en: GdaSqlField is not part of an INSERT or UPDATE statement
it: GdaSqlField non fa parte di un comando INSERT o UPDATE

en: Missing table in statement
it: Tabella mancante nel comando

en: Column '%s' not found
it: Colonna «%s» non trovata

en: GdaSqlSelectField is not part of a SELECT statement
it: GdaSqlSelectField non è parte di un comando SELECT

en: Missing table name in statement
it: Nome tabella mancante nel comando

en: Table '%s' not found
it: Tabella «%s» non trovata

en: Could not identify table for field '%s'
it: Impossibile identificare la tabella per il campo «%s»

en: Expression can't have both a type cast and a parameter specification
it: L'espressione non può avere sia un cast di tipo che una specifica di parametri

en: '%s' is not a valid identifier
it: «%s» non è un identificativo valido

en: Empty identifier
it: Identificativo vuoto

en: Operation has no operand
it: L'operazione non ha operandi

en: Wrong number of operands
it: Numero sbagliato di operandi

en: Unknown operator %d
it: Operatore sconosciuto %d

en: Missing expression in select field
it: Espressione mancante in un campo select

en: Missing expression in select target
it: Espressione mancante in una destinazione select

en: Join can't at the same time specify a join condition and a list of fields to join on
it: Il JOIN non può allo stesso tempo specificare una condizione di join e una lista di campi su cui applicare la join

en: Cross join can't have a join condition or a list of fields to join on
it: Le join incrociate non possono avere una condizione di join o un'elenco di campi da connettere

en: Empty FROM clause
it: Parametro FROM vuoto

en: Select field is not in a SELECT statement
it: Il campo select non è in un comando SELECT

en: COMPOUND statement contains an undefined COMPOUND statement
it: Il comando COMPOUND contiene un comando COMPOUND non definito

en: COMPOUND statement contains an undefined SELECT statement
it: Il comando COMPOUND contiene un comando SELECT non definito

en: COMPOUND statement contains a non SELECT statement
it: Il comando COMPOUND contiene un comando non SELECT

en: COMPOUND statement does not contain any SELECT statement
it: Il comando COMPOUND non contiene nessun comando SELECT

en: COMPOUND statement only contains one SELECT statement
it: Il comando COMPOUND contiene solo un comando SELECT

en: COMPOUND statement contains an empty SELECT statement
it: Il comando COMPOUND contiene un comando SELECT vuoto

en: All statements in a COMPOUND must have the same number of columns
it: Tutti i comandi in un COMPOUND devono avere lo stesso numero di colonne

en: DELETE statement needs a table to delete from
it: Il comando DELETE necessita di una tabella su cui effettuare la cancellazione

en: INSERT statement needs a table to insert into
it: Il comando INSERT necessita di una tabella su cui effettuare l'inserimento

en: Can't specify values to insert and SELECT statement in INSERT statement
it: Impossibile specificare valori da inserire e un comando SELECT in un comando INSERT

en: INSERT statement does not have the same number of target columns and expressions
it: Il comando INSERT non possiede lo stesso numero di colonne e espressioni

en: VALUES lists must all be the same length in INSERT statement
it: Gli elenchi di VALUES devono avere tutti la stessa lunghezza nel comando INSERT

en: SELECT does not contain any expression
it: Il comando SELECT non contiene alcuna espressione

en: SELECT can't have a DISTINCT expression if DISTINCT is not set
it: Il comando SELECT non può possedere un'espressione DISTINCT se la stessa DISTINCT non è impostata

en: SELECT can't have a HAVING without GROUP BY
it: Il comando SELECT non può avere l'espressione HAVING senza la clausola GROUP BY

en: SELECT can't have a limit offset without a limit
it: Il comando SELECT non può avere un limite di impostazione senza limite

en: Multiple targets named or aliased '%s'
it: Più obbiettivi di nome o con alias «%s»

en: UPDATE statement needs a table to update data
it: Il comando UPDATE necessita di una tabella su cui aggiornare i dati

en: UPDATE statement does not have the same number of target columns and expressions
it: Il comando UPDATE non possiede lo stesso numero di colonne ed espressioni

en: UPDATE statement does not have any target columns to update
it: Il comando UPDATE non ha colonne di destinazione da aggiornare

en: A connection is required
it: È richiesta una connessione

en: Signal does not exist
it: Il segnale non esiste

en: Signal to connect to must not have a return value
it: Il segnale per la connessione non deve avere un valore di ritorno

en: Signal %lu does not exist
it: Il segnale %lu non esiste

en: Select file to load
it: Selezionare il file da caricare

en: Could not load the contents of '%s':
     %s
it: Impossibile caricare i contenuti di «%s»:
     %s

en: Select a file to save data to
it: Selezionare il file su cui salvare i dati

en: Could not save data to '%s':
     %s
it: Impossibile salvare i dati su «%s»:
     %s

en: Properties
it: Proprietà

en: No data
it: Nessun dato

en: Data size
it: Dimensione dati

en: Unknown
it: Sconosciuto

note: list of fields
en: Data type
it: Tipo dati

note: FIXME: find a better label
en: Value
it: Valore

en: GValue to render
it: GValue da rappresentare

en: Editable
it: Modificabile

en: The toggle button can be activated
it: Il pulsante di commutazione può essere attivato

en: Values limited to PK fields
it: Valori limitati a campi PK

en: GList of GValue to render, limited to PK fields
it: GList di GValue da rappresentare, limitati a campi PK

en: Values
it: Valori

en: GList of GValue to render, not limited to PK fields
it: GList di GValue da rappresentare, non limitati a campi PK

en: The information and status changer can be activated
it: Le informazioni e il modificatore di stato possono essere attivati

en: string truncated because too long
it: stringa troncata perché troppo lunga

en: Data cell renderer's specified type (%s) differs from actual value to display type (%s)
it: Il tipo specificato dal rappresentatore celle dati (%s) differisce dal valore del tipo corrente da visualizzare (%s)

en: Data cell renderer asked to display values of different data types, at least %s and %s, which means the data model has some incoherencies
it: Il rappresentatore celle dati richiede di mostrare valori di tipi di dati diversi, almeno %s e %s, ciò significa che il modello dati ha qualche incoerenza

en: <non-printable>
it: <non stampabile>

en: Invalid UTF-8 format!
it: Formato UTF-8 non valido!

note: format tooltip
en: Format is hh:mm:ss
it: Il formato è oo:mm:ss

en: Use 1000s separators
it: Usa i separatori delle migliaia

en: Use thousands separator as specified by current locale
it: Usa i separatori delle migliaia come specificato dal locale corrente

en: Decimals
it: Decimali

en: Number of decimals
it: Numero di decimali

en: Currency symbol
it: Simbolo di valuta

en: A currency symbol
it: Un simbolo di valuta

en: Widget of class '%s' does not have any associated GdaDataHandler, (to be set using the 'handler' property) expect some mis-behaviours
it: Il widget di classe «%s» non ha associato nessuno GdaDataHandler (da impostare usando la proprietà "gestore"), è atteso qualche malfunzionamento

en: Value is NULL
it: Il valore è NULL

en: Value will be determined by default
it: Valore assegnato dai valori predefiniti

en: Value is invalid
it: Valore non valido

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Maximum acceptable length of the text
it: Lunghezza massima accettabile del testo

en: Multiline
it: Multilinea

en: Display only one line, or a complete text editor
it: Mostra solo uno per riga, o un editor testo completo

en: Hidden
it: Nascosto

en: If set to TRUE, characters are all displayed using a single 'invisible' character, suitable to enter passwords
it: Se impostato a VERO, i caratteri vengono tutti mostrati usando un singolo carattere "invisibile", adatto all'immissione password

en: Unknown format character starting at %s
it: Carattere di formato sconosciuto che comincia da %s

en: Type %s is not numerical
it: Il tipo %s non è numerico

en: Decimal separator cannot be the '%c' character
it: Il separatore decimale non può essere il carattere "%c"

en: Decimal thousands cannot be the '%c' character
it: Il separatore delle migliaia non può essere il carattere "%c"

en: Empty data
it: Dati vuoti

en: Unhandled type of data
it: Tipo di dati non gestito

en: Error while deserializing data:
    %s
it: Errore nel deserializzare i dati:
    %s

en: Error while interpreting data as an image:
    %s
it: Errore nell'interpretare i dati come immagine:
    %s

en: _Copy image
it: _Copia immagine

en: _Load image from file
it: Carica immagine da fi_le

en: _Save image
it: _Salva immagine

en: Select image to load
it: Seleziona immagine da caricare

note: determine writable formats
en: Image format
it: Formato immagine

en: Format image as:
it: Formatta immagine come:

en: Current format
it: Formato corrente

en: Select a file to save the image to
it: Seleziona un file su cui salvare l'immagine

en: Could not save the image to '%s':
     %s
it: Impossibile salvare l'immagine su «%s»:
     %s

en: Sources
it: Sorgenti

note: list of fields
en: Comment
it: Commento

en: Floating Point
it: Virgola mobile

en: String
it: Stringa

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Function
it: Funzione

en: Decimal
it: Decimale

en: Data Type
it: Tipo dati

en: Variable
it: Variabile

en: No idea what it is
it: Nessuna idea su cosa sia

en: Set to host mask
it: Impostare la maschera host

en: Set to class %c network
it: Impostare a rete di classe %c

en: Choose a file
it: Scegliere un file

en: Choose a directory
it: Scegliere una directory

en: Choose
it: Scegliere

en: Selection model
it: Modello selezione

en: Specifies what the user will be allowed to select
it: Specifica cosa l'utente sarà autorizzato a selezionare

en: Only let the user pick an existing file
it: Permettere all'utente di usare solo un file preesistente

en: Let the user pick an existing file, or type in a new filename
it: Permettere all'utente di usare un file esistente o inserire un nuovo nomefile

en: Let the user pick an existing folder
it: Permettere all'utente di usare una cartella esistente

en: Let the user name an existing or new folder
it: Permettere all'utente di nominare una cartella esistente o nuova

en: Format
it: Formato

en: Allowed characters at each position('0':digit, '9': digit except 0, '@':alpha, '^':upper cased alpha, '#':alphanumeric, '*':any character, any other character will be left unmodified)
it: I caratteri permessi a ogni posizione("0":cifra, "9": cifra eccetto 0, "@":alfanumerico, "^":alfanumerico maiuscolo, "#":alfanumerico, "*":qualsiasi carattere, ogni altro carattere verrà lasciato non modificato)

en: Mask
it: Maschera

en: Writing mask for corresponding characters in format ('_': writable, '-':writable, removed from actual value, ' ': not writable)
it: Maschera di scrittura per i caratteri corrispondenti nel formato ('_': scrivibile, '-':scrivibile, rimosso dal valore attuale, ' ': non scrivibile)

en: Encoding
it: Codifica

en: How password should be encoded
it: Come la password deve essere codificata

en: No encoding
it: Nessuna codifica

en: No data to display
it: Nessun dato da mostrare

en: Encoding used to convert binary data to the string
it: Codifica usata per convertire i dati binari nella stringa

en: Serialized picture
it: Immagine serializzata

en: Set to TRUE if data comes from a serialized GdkPixbuf (F-Spot for example)
it: Impostare a VERO se i dati provengono da un GdkPixbuf serializzato (come per esempio F-Spot)

en: Lines wrapping
it: Capolinee

en: Defines how long lines are wrapped
it: Definisce a quanto sarà lungo il ritorno a capo delle righe

en: Programming language
it: Linguaggio di programmazione

en: Define to enable syntactical colourisation
it: Da definire per abilitare la colorazione della sintassi

en: Do not wrap lines
it: Non mandare a capo le righe

en: break lines anywhere the cursor can appear
it: interrompere le righe dovunque possa apparire il cursore

en: Break lines in between words
it: Interruzioni di riga tra parole

en: Break lines in between words or graphemes
it: Interruzioe di righe tra parole o grafemi

en: General
it: Generale

en: Columns
it: Colonne

en: Foreign keys
it: Chiavi esterne

en: Constraints
it: Vincoli

en: Can't find demo database file: %s
it: Impossibile trovare il file database di esempio: %s

en: Error opening the connection for file '%s':
    %s
it: Errore all'apertura della connessione per il file «%s»:
    %s

en: Libgda-ui Code Demos
it: Dimostrativi libgda-ui

en: <b><big>Note:
    </big></b>Many of the demonstrated items use an
    opened connection to the SQLite using the
    '%s' file.
    
    In the source code shown here, the <i>demo_cnc</i> and 
    <i>demo_parser</i> objects are created by the framework and
    made available to all the demonstrated items.
it: <b><big>Nota:
    </big></b>Molte delle voci dimostrative usano una
    connessione aperta a SQLite usando il 
    file «%s».
    
    Nel codice sorgente qui mostrato, gli oggetti <i>demo_cnc</i> e 
    <i>demo_parser</i> sono stati creati dal framework e
    resi disponibili per tutte le voci dimostrative.

en: Pointer to an XML layout specification  (as an xmlNodePtr to a <gdaui_form> node)
it: Puntatore ad una specifica di struttura XML (come un xmlNodePtr verso un nodo <gdaui_form>)

en: List of parameters to show in the form
it: Elenco dei parametri da mostrare nel modulo

en: Show Entry actions
it: Mostra le azioni delle voci

en: Entries Auto-default
it: Voci auto-predefinite

en: TRUE if expanding the form vertically makes sense
it: TRUE se l'espansione verticale del modulo può avere senso

en: Shown data entries
it: Mostra le voci dati

en: The '%s' attribute should be a G_TYPE_STRING value
it: L'attributo «%s» dovrebbe essere un valore G_TYPE_STRING

en: Can't find data entry for GdaHolder
it: Impossibile trovare la voce dati per GdaHolder

en: Values to be defined
it: Valori da definire

en: '%s' document not parsed successfully
it: Analisi documento «%s» non riuscita

en: '%s' DTD not parsed successfully. XML data layout validation will not be performed (some errors may occur)
it: Analisi DTD «%s» fallita: la validazione della struttura dati XML non sarà eseguita (e potranno verificarsi degli errori)

en: size group was not taken into account using gdaui_basic_form_add_to_size_group()
it: la dimensione del gruppo non era stata presa in considerazione usando gdaui_basic_form_add_to_size_group()

en: Wrong column type for label: expecting a string and got a %s
it: Colonna di tipo sbagliato per l'etichetta: era prevista una stringa e si è ottenuto «%s»

en: Find:
it: Trova:

en: The data model to display
it: Il modello dati da mostrare

en: Display popup as list
it: Mostra la finestra a comparsa come lista

en: Filter failed:
it: Filtro fallito:

en: Filter
it: Filtro

en: any valid SQL expression
it: qualsiasi espressione SQL valida

en: Columns can be referenced by their name or more easily using <b><tt>_&lt;column number&gt;</tt></b>. For example a valid expression can be: <b><tt>_2 like 'doe%'</tt></b> to filter rows where the 2nd column starts with <tt>doe</tt>.
it: Ci si può riferire alle colonne per nome o più semplicemente usando il <b><tt>_&lt;numero di colonna&gt;</tt></b>. Un esempio di espressione valida è il seguente: <b><tt>_2 like 'doe%'</tt></b> filtra le righe dove la seconda colonna comincia con <tt>doe</tt>.

en: Set filter
it: Imposta filtro

en: Clear filter
it: Cancella filtro

en: Undelete the selected entry
it: Ripristinare la voce selezionata

en: Delete the selected entry
it: Eliminare la voce selezionata

en: Invalid column number %d
it: Numero colonna %d non valido

en: Data model
it: Modello dati

en: Internal GdaDataProxy data model
it: Modello dati GdaDataProxy interno

en: Can't modify row while data model is being reset
it: Impossibile modificare la riga mentre il modello dati viene reimpostato

en: Trying to modify a read-only row
it: Tentativo di modificare una riga in sola lettura

en: Can't access row while data model is being reset
it: Impossibile accedere alla riga mentre il modello dati viene reimpostato

en: Attempt to initialize an already initialized library
it: Tentativo di re-inizializzare una libreria già reinizializzata

en: Could not open plugins directory, no plugin loaded.
it: Impossibile aprire la directory dei plugin, nessun plugin caricato.

en: Error: %s
it: Errore: %s

en: Loading file %s...
it: Caricamento file %s...

en: Plugins load warning: %s
it: Avvertimento durante il caricamento plugin: %s

note: radio buttons
en: Use data source:
it: Usa sorgente dati:

en: Specify connection:
it: Specifica connessione:

note: Create the DSN add button
en: Data sources...
it: Sorgenti dati...

en: Could not execute the Database access control center
it: Impossibile eseguire il centro di controllo accesso database

en: Data to display
it: Dati da mostrare

en: Delete the current record
it: Elimina il record corrente

en: Create a new record
it: Crea un nuovo record

en: Commit the modifications
it: Esegui il commit delle modifiche

en: Clear all the modifications
it: Annulla tutte le modifiche

en: Go to first record
it: Vai al primo record

en: Go to last record
it: Vai all'ultimo record

en: Go to previous record
it: Va al record precedente

en: Go to next record
it: Va al record successivo

en: Filter records
it: Filtra i record

en: Can't append row to data model: %s
it: Impossibile aggiungere la riga al modello dati: %s

en: Go to first chunck
it: Va al primo blocco

en: Go to last chunck
it: Va all'ultimo blocco

en: Go to previous chunck
it: Va al blocco precedente

en: Go to next chunck
it: Va al blocco successivo

en: Pointer to an XML layout specification (as an xmlNodePtr to a <gdaui_grid> node)
it: Puntatore ad una specifica di struttura XML (come un xmlNodePtr ad un nodo <gdaui_grid>)

en: Info cell visible
it: Info cell visibile

en: Global Actions visible
it: Azioni globali visibili

note: FIXME: if nullok is FALSE, then set the column title in bold
en: Can't be NULL
it: Non può essere NULL

en: No title
it: Nessun titolo

en: Shown columns
it: Mostra le colonne

en: Select _All
it: Selezion_a tutto

en: _Clear Selection
it: _Cancella la selezione

en: Show Column _Titles
it: Mostra i _titoli delle colonne

en: _Set filter
it: _Seleziona filtro

en: _Unset filter
it: _Deseleziona filtro

note: create dialog box
en: Saving Data
it: Salvataggio dati

en: Saving data to a file
it: Salvataggio dati su un file

en: The data will be exported to the selected file.
it: I dati saranno esportati sul file selezionato.

en: File name
it: Nome file

note: To translators: "Details" is a table's column's attribute
en: Details
it: Dettagli

note: file type
en: File type:
it: Tipo file:

en: Tab-delimited
it: Delimitato da tabulatori

en: Comma-delimited
it: Delimitato da virgole

note: data scope
en: Data to save:
it: Dati da salvare:

en: All data (without any local modification)
it: Tutti i dati (senza ogni modifica locale)

en: Only displayed data
it: Solo i dati mostrati

en: Only selected data
it: Solo i dati selezionati

en: Other options
it: Altre opzioni

en: Empty string when NULL?
it: Stringa nulla quando NULL?

en: Export NULL values as an empty "" string
it: Esporta i valori NULL come una stringa "" nulla

en: Invalid data as NULL?
it: Dati non validi come NULL?

en: Don't export invalid data,
    but export a NULL value instead
it: Non esportare i dati non validi,
    sostituendoli con valori NULL

en: Field names on first row?
it: Nomi dei campi come prima riga?

en: Add a row at beginning with columns names
it: Aggiungi una riga all'inizio contenente i nomi delle colonne

en: Could not save file %s
it: Impossibile salvare il file %s

en: You must specify a file name
it: È necessario specificare un nome file

en: Got empty file while converting the data
it: Ottenuto un file vuoto durante la conversione dei dati

en: File '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
it: Il file «%s» esiste già.
    Sovrascrivere?

en: If you choose yes, the contents will be lost.
it: Se si sceglie "si", i contenuti saranno persi.

en: """= Title level 1 =
    == Title level 2 ==
    """= Title level 1 =
    == Title level 2 ==
    
    """For beautifiers we have **bold**
    and //italic//.
    There is also __underline__, --strike--
    and ``monospaced``.
    """
    For beautifiers we have **bold**
    and //italic//.
    There is also __underline__, --strike--
    and ``monospaced``.
    
    """- This is a list of items
    - Just use hyphens
     - And starting space for indenting
    """- This is a list of items
    - Just use hyphens
     - And starting space for indenting
    
    Raw areas are enclosed inside three doublequotes and no markup is interpreted
it: """= Titolo livello 1 =
    == Titolo livello 2 ==
    """= Titolo livello 1 =
    == Titolo livello 2 ==
    
    """Per i miglioratori abbiamo **grassetto**
    e //corsivo//.
    C'è anche il __sottolineato__, --barrato--
    e ``non proporzionale``.
    """Per i miglioratori abbiamo **grassetto**
    e //corsivo//.
    C'è anche il __sottolineato__, --barrato--
    e ``non proporzionale``.
    
    """- Questo è un elenco di voci
    - Usare il trattino
     - E gli spazi iniziali per indentare
    """- Questo è un elenco di voci
    - Usare il trattino
     - E gli spazi iniziali per indentare
    
    Nelle aree racchiuse tra le tre virgolette non vengono interpretati i marcatori

en: _Bold
it: Grassetto

en: Bold text
it: Testo in grassetto

en: _Italic
it: Cors_ivo

en: Italic text
it: Testo in corsivo

en: _Underline
it: Sottolineato

en: Underline text
it: Testo sottolineato

en: _Strike through
it: Barrato

en: Strike through text
it: Testo barrato

en: _Syntax help
it: Aiuto _sintassi

en: Show syntax help
it: Mostra la guida sulla sintassi

en: _Add image
it: _Aggiungi immagine

en: Insert image
it: Inserisci immagine

en: _Normal text
it: Testo _normale

en: Reset to normal text
it: Remimposta a testo normale

en: Don't display a specific background for the text
it: Non mostrare uno sfondo specifico per il testo

en: Display raw markup text instead of formatted text
it: Mostra il testo sorgente con i marcatori invece del testo formattato

en: The buffer which is displayed
it: Il buffer mostrato

en: Determines if the contents appears in a scrolled window
it: Determina se i contenuti possano apparire in una finestra scorrevole

en: Reset font size
it: Reimposta la dimensione del carattere

en: Decrease font size (zoom out)
it: Riduci la dimensione del carattere (zoom out)

en: Increase font size (zoom in)
it: Aumenta la dimensione del carattere (zoom in)

en: Show source markup
it: Mostra i marcatori nel sorgente

en: The specification of the operation to implement
it: La specifica dell'operazione da implementare

en: Request section header to be hidden if there is only one section
it: Intestazione della sezione della richiesta nascosto se c'è solo una selezione

note: last row is for new entries
en: Add
it: Aggiungi

en: Server operation specification
it: Specifiche delle operazioni sul server

en: <b>Field properties:</b>
it: <b>Proprietà del campo:</b>

en: <b>Fields:</b>
it: <b>Campi:</b>

en: Add a new field
it: Aggiungi un nuovo campo

en: Remove selected field
it: Elimina il campo selezionato

en: GdaTree to use
it: GdaTree da usare

en: Unknown column number %d
it: Numero colonna %d sconosciuto

en: Type mismatch: expected a value of type %s and got of type %s
it: Tipo errato: era previsto un valore di tipo «%s» invece è era tipo «%s»

en: Can't set authentification string: no authentication is needed
it: Impossibile impostare la stringa di autenticazione: non è necessaria alcuna autenticazione

en: Unknown provider '%s'
it: Fornitore «%s» sconosciuto

en: Provider '%s' does not report the required parameters for DSN
it: Il fornitore «%s» non riporta i parametri richiesti per il DSN

note: set to NULL item
en: Unset
it: Non-impostato

note: default value item
en: Set to default value
it: Imposta al valore predefinito

note: reset to original value item
en: Reset to original value
it: Remimposta al valore originale

en: Current modified data is invalid
it: Il dato attualmente modificato non è valido

en: You may now choose to correct it, or to discard the modifications.
    
    What do you want to do?
it: Ora è possibile correggere o abbandonare le modifiche.
    
    Cosa si vuole fare?

en: please correct it and try again, or discard the modifications.
it: correggere e riprovare o annullare le modifiche.

en: Part of the current modified data was invalid
it: Parte dei dati attualmente modificati non sono validi

en: As no transaction was used, only a part of the valid data
    has been written, and the remaining modification have been discarded.
it: Dato che non è stata usata una transazione, solo una parte dei dati
    validi è stata scritta e il rimanente delle modifiche è stato scartato.

en: Discard modified data
it: Abbandona i dati modificati

en: Correct data first
it: Correggi prima i dati

en: Database file
it: File database

en: Berkeley DB database filename to be used
it: Il nome del file del database Berkeley DB da usare

note: DSN parameters
en: Directory
it: Cartella

en: Directory where the database file is stored
it: Cartella dove è memorizzato il database

note: DSN parameters
en: Database name
it: Nome database

en: Name of the database in the database file to be used
it: Nome del database nel file di database da usare

en: The DB_NAME parameter is not defined in the connection string.
it: Il parametro DB_NAME non è definito nella stringa di connessione.

en: An error occurred while accessing the BDB database
it: Si è verificato un errore durante l'accesso al database BDB

en: Can't open virtual connection
it: Impossibile aprire la connessione virtuale

en: Could not add BDB data model to connection: %s
it: Impossibile aggiungere un modello dati BDB alla connessione: %s

en: Provider for Berkeley databases
it: Fornitore per database Berkeley

en: Column's description
it: Descrizione colonna

en: Table
it: Tabella

en: Table's name
it: Nome tabella

note: list of fields
en: Field name
it: Nome campo

note: list of fields
en: Size
it: Dimensione

note: list of fields
en: Scale
it: Scala

note: list of fields
en: Not NULL
it: Non NULL

note: list of fields
en: Default
it: Predefinito

en: Default value, mandatory if column is NOT NULL
it: Valore predefinito, obbligatorio se la colonna è NOT NULL

note: list of fields
en: Check
it: Controllo

note: list of fields
en: Check constraint
it: Controllo vincoli

note: DSN parameters
en: Database's description
it: Descrizione database

note: DSN parameters
en: The name of a database to create
it: Nome di un database da creare

note: DSN parameters
en: Directory where the database file will be
it: Cartella dove verrà collocato il database

en: Index description
it: Descrizione indice

note: To translators: "Type" is the data type of a table's column
en: Type
it: Tipo

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Name
it: Nome

en: Index name
it: Nome indice

en: On table
it: Sulla tabella

note: DSN parameters
en: Only if it does not yet exist
it: Solo se non esiste già

en: Create index only if it does not yet exist
it: Crea l'indice solo se non esiste già

note: Index fields
en: Indexed field(s)
it: Campi indicizzati

note: Index fields
en: Indexed field or expression
it: Campo indicizzato o espressione

note: To translators: "Compare method" refers to the method SQLite has to compare values
en: Compare method
it: Metodo di comparazione

note: To translators: "Compare method" refers to the method SQLite has to compare values
en: Collation name (BINARY|NOCASE)
it: Nome collation (BINARY|NOCASE)

note: Index fields
en: Sort type
it: Tipo di ordinamento

en: Table's description
it: Descrizione tabella

en: Temporary table
it: Tabella temporanea

en: Create table only if it does not yet exist
it: Crea la tabella solo se non esiste già

note: list of fields
en: Table's columns
it: Colonne tabella

note: list of fields
en: Auto increment
it: Autoincremento

note: list of fields
en: Unique
it: Univoco

note: list of fields
en: Primary key
it: Chiave primaria

note: list of fields To translators: "Default value" is a table's column's attribute
en: Default value
it: Valore predefinito

note: list of fields
en: Conflict
it: Conflitto

note: list of fields
en: Conflict resolution method (ROLLBACK|ABORT|FAIL|IGNORE|REPLACE)
it: Metodo di risoluzione del conflitto (ROLLBACK|ABORT|FAIL|IGNORE|REPLACE)

note: other table constraints
en: Global constraints
it: Vincoli globali

en: View's description
it: Descrizione della vista

en: View's name
it: Nome vista

en: Temporary view
it: Vista temporanea

en: Create view only if it does not yet exist
it: Crea la vista solo se non esiste già

en: Definition
it: Definizione

en: View's definition
it: Definizione della vista

en: Index
it: Indice

en: Index to delete
it: Indice in cancellazione

en: If exists
it: Se esiste

en: Drop index only if it exists
it: Elimina l'indice solo se esiste

en: Table to delete
it: Tabella da cancellare

en: Drop table only if it exists
it: Elimina la tabella solo se esiste

en: View
it: Vista

en: View to delete
it: Vista da cancellare

en: Drop view only if it exists
it: Elimina la vista solo se esiste

en: The name of a database to use (without the .db)
it: Nome di un database da usare (senza l'estensione .db)

en: Append '.db'
it: Appende ".db"

en: Defines if the '.db' extension need to be appended to the DB_NAME argument
it: Definisce se l'estensione ".db" deve essere aggiunto all'argomento DB_NAME

en: Extra functions
it: Funzioni extra

en: Enable usage of extra functions (gda_upper, ...)
it: Abilita l'uso di funzioni extra (gda_upper, ...)

en: Define REGEXP
it: Definisci le REGEXP

en: Define the REGEXP function
it: Definisci la funzione REGEXP

en: Localized comparisons
it: Confronti localizzati

en: Enable usage of extra collation methods (LOCALE and DCASE)
it: Abilita l'uso di metodi extra collation (LOCALE e DCASE)

en: With foreign keys
it: Con chiavi esterne

en: Enforce foreign keys
it: Forza le chiavi esterne

en: Allow extensions
it: Permetti le estensioni

en: Allow SQLite to load extensions using the load_extension() function
it: Permetti a SQLite di caricare le estensioni usando la funzione load_extension()

en: Table to rename
it: Tabella da rinominare

en: New name
it: Nuovo nome

en: New table name
it: Nuovo nome tabella

en: Can't find libdb_sql-5.
it: Impossibile localizzare libdb_sql-5.

en: Provider for BDB SQL databases
it: Fornitore per database BDB SQL

en: The name of a database to connect to (without the .fdb)
it: Nome di un database a cui collegarsi (senza l'estensione .fdb)

en: Provider for Firebird databases
it: Fornitore per database Firebird

en: Provider for embedded Firebird databases
it: Fornitore per database incorporati Firebird

en: Invalid argument: NULL
it: Argomento non valido: NULL

en: Can't read BLOB
it: Impossibile leggere il BLOB

en: Missing parameters to open database connection
it: Mancano parametri per aprire la connessione col database

en: Invalid date: year %d, month %d and day %d
it: Data non valida: anno %d, mese %d e giorno %d

en: Can't get BLOB's size
it: Impossibile ottenere la dimensione del BLOB

en: The name of a database to connect to
it: Nome di un database a cui connettersi

en: Instance
it: Istanza

en: The instance to connect to, if not specified, a connection to the default instance is made
it: L'istanza a cui collegarsi, se non è specificata viene aperta una connessione all'istanza predefinita

note: Connection parameters
en: Database server
it: Server database

en: Host on which the database server is running or leave this field empty
it: Host su cui è in esecuzione il database server o lasciare vuoto

en: Port
it: Porta

en: Database server port, 1433 by default
it: Porta del server, predefinita 1433

en: Connection URL
it: URL di connessione

en: Connection string required by the JDBC driver, refer to the used JDBC driver for its contents and format
it: Stringa di connessione richiesta dal driver JDBC, fare riferimento al driver JDBC in uso per cosa usare e il suo formato

en: Can't get list of installed JDBC drivers: %s
it: Impossibile ottenere l'elenco dei driver JDBC installati: %s

en: Can't create JAVA virtual machine: %s
it: Impossibile creare la macchina virtuale JAVA: %s

en: Could not find the JVM runtime (libjvm.so), JDBC provider is unavailable.
it: Impossibile trovare il runtime JVM (libjvm.so), il fornitore JDBC non è disponibile.

en: The connection string must contain the DB_NAME value
it: La stringa di connessione deve contenere il valore DB_NAME

en: Invalid value for 'TLS_REQCERT'
it: Valore non valido per 'TLS_REQCERT'

en: Too many arguments
it: Troppi operandi

en: Parameter
it: Parametro

en: near "%s": syntax error
it: vicino a «%s»: errore di sintassi

en: LDAP server returned more than one entry with DN '%s'
it: Il server LDAP ha ritornato più di una voce con DN «%s»

en: Could not parse distinguished name returned by LDAP server
it: Impossibile analizzare il distinghished name ritornato dal server LDAP

en: Unexpected data type '%s' for objectClass attribute!
it: Tipo dati inaspettato '%s' per l'attributo objectClass!

en: Relative distinguished name
it: Distinguished name relativo

en: Truncated result because LDAP server limit encountered
it: Risultato troncato per raggiunto limite del server LDAP

en: Unknown GdaLdapModificationType %d
it: Tipo GdaLdapModificationType "%d" sconosciuto

en: No GdaLdapEntry specified
it: Nessun GdaLdapEntry specificato

en: No GdaLdapEntry specified to define attributes to add
it: Nessuna GdaLdapEntry specificata per definire gli attributi da aggiungere

en: No GdaLdapEntry specified to define attributes to remove
it: Nessuna GdaLdapEntry specificata per definire gli attributi da rimuovere

en: No GdaLdapEntry specified to define attributes to replace
it: Nessuna GdaLdapEntry specificata per definire gli attributi da rimpiazzare

en: No GdaLdapEntry specified to compare attributes
it: Nessuna GdaLdapEntry specificata per confrontare gli attributi

en: GdaLdapEntry specified to compare have different DN
it: La GdaLdapEntry specificata da confrontare ha un DN diverso

en: User name, as a DN or simple user name, for Active Directory may be username@DOMAIN or DOMAIN\username
it: Il nome utente, come DN o nome utente semplice, per Active Directory può essere nomeutente@DOMINIO oppure DOMINIO\nomeutente

en: Base distinguished name, starting point for the searches
it: Base distinguished name, punto di inizio per le ricerche

en: Host on which the LDAP server is running
it: Host su cui è in esecuzione il server LDAP

en: Database server port (leave this field empty to use the default port)
it: La porta del server del database (lasciare questo campo vuoto per usare la porta predefinita)

en: Require SSL
it: Richiede SSL

en: Whether or not to use SSL to establish the connection
it: Uso di SSL per l'instaurazione della connessione

en: Certificate check type
it: Tipo di controllo certificato

en: Specifies what checks to perform on server certificates in a SSL/TLS session
it: Specifica cosa controlla di eseguire su un server certificati in una sessione SSL/TLS

en: Certificates file
it: File certificati

en: Specifies the file that contains certificates for all of the recognized Certificate Authorities, in a SSL/TLS session
it: Specifica il file che contiene i certificati per tutte le CA riconosciute, in una sessione SSL/TLS

en: Cache server data
it: Dati server cache

en: Use a cache to store some static server data (the cached files are in the user's cache directory), default is TRUE
it: Usa una cache per memorizzare alcuni dati statici del server (i file nella cache sono nella directory della cache dell'utente), il valore predefinito è TRUE

en: Time limit
it: Limite di tempo

en: Time limit after which a search operation should be terminated by the server (leave undefined or 0 for unlimited)
it: Il limite di tempo dopo il quale un'operazione di ricerca deve essere interrotta dal server (lasciare non definito o 0 per illimitata)

en: Size limit
it: Limite di dimensione

en: Maximum number of entries that can be returned on a search operation
it: Numero massimo di voci che possono essere restituite da una operazione di ricerca

en: Never: certificate not requested or checked
it: Mai: certificato non richiesto né controllato

en: Allow: certificate requested, none or a bad one accepted.
it: Permetti: certificato richiesto, accettati nessuno o uno incorretto.

en: Try: certificate requested, none accepted, otherwise checked.
it: Prova: certificato richiesto, nessuno accettato, altrimenti controllato.

en: Demand: certificate requested and checked
it: Richiedi: certificato richiesto e controllato

en: Provider for database where tables are based on data contained in an LDAP directory
it: Fornitore per database le cui tabelle sono basate su dati contenuti in un indirizzario LDAP

en: The connection string format has changed: replace FILENAME with DB_DIR (the path to the database file) and DB_NAME (the database file without the '%s' at the end).
it: Il formato stringa di connessione è cambiato: rimpiazzare FILENAME con DB_DIR (il percorso al file database) e DB_NAME (il nome del file database senza il «%s» alla fine)

en: Could not open file %s
it: Impossibile aprire il file %s

en: Could not map table '%s': %s
it: Impossibile mappare la tabella «%s»: %s

en: Provider for Microsoft Access files
it: Fornitore per file Microsoft Access

en: The name of a database to use (filename without the .mdb)
it: Nome di un database da usare (il nome file senza l'estensione .mdb)

en: No field specified in foreign key constraint
it: Nessun campo specificato nel vincolo di chiave esterna

en: Empty field specified in foreign key constraint
it: Specificato un campo vuoto nel vincolo di chiave esterna

en: No referenced table specified in foreign key constraint
it: Nessuna tabella referenziata specificata nel vincolo di chiave esterna

en: Empty referenced field specified in foreign key constraint
it: Campo referenziato vuoto specificato nel vincolo di chiave esterna

en: Incorrect specified column name
it: Nome colonna specificato non corretto

en: MySQL boolean representation
it: Rappresentazione booleana MySQL

en: Cannot give a UNIX SOCKET if you also provide either a HOST or a PORT
it: Impossibile ottenere un SOCKET UNIX se si fornisce anche un HOST o un PORTA

en: Invalid port number
it: Numero di porta non valido

en: Unknown MySQL protocol '%s'
it: Protocollo MySQL «%s» sconosciuto

en: Could not set client charset to UTF8. Using %s. It'll be problems with non UTF-8 characters
it: Impossibile impostare il set di caratteri a UTF8. È in uso %s. Potranno verificarsi problemi con caratteri non UTF-8

en: The connection string must contain the DB_NAME values
it: La stringa di connessione deve contenere valori DB_NAME

en: No description
it: Nessuna descrizione

en: Unnamed statement parameter is not allowed in prepared statement.
it: I parametri dei comandi senza nome non sono consentiti nei comandi preparati.

note: force reading the complete BLOB into memory
en: Can't read whole BLOB into memory
it: Impossibile caricare l'intero BLOB in memoria

note: there is an error here
en: Unhandled data type '%s', please report this bug to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product.
it: Tipo dati «%s» non gestito, segnalare il problema su http://bugzilla.gnome.org/ per il prodotto "libgda"

en: Could not use CURSOR. Mysql version 5.0 at least is required. Using random access anyway.
it: Impossibile usare CURSOR. È richiesto Mysql versione 5.0 o superiori. Uso comunque l'accesso casuale.

en: Could not use CURSOR. Mysql version 5.0 at least is required. Chunk size ignored.
it: Impossibile usare CURSOR. È richiesta la versione di MySQL 5.0 o successive. Dimensione chunk ignorata.

en: Number of rows fetched at a time
it: Numero di righe prese alla volta

en: Number of row chunks read since the object creation
it: Numero di blocchi di righe letti dalla creazione dell'oggetto

en: Invalid column bind data type. %d
it: Tipo dati collegamento colonna non valido. %d

en: Type %s not mapped for value %d
it: Il tipo %s non è mappato per il valore %d

en: Type %s not mapped for value %lld
it: Il tipo %s non è mappato per il valore %lld

en: Type %s not mapped for value %d/%d/%d %d:%d:%d.%lu
it: Il tipo %s non è mappato per il valore %d/%d/%d %d:%d:%d.%lu

en: Type %s not mapped for value %f
it: Il tipo %s non è mappato per il valore %f

en: Type %s not mapped for value %s
it: Il tipo %s non è mappato per il valore %s

en: Provider for MySQL databases
it: Fornitore per database MySQL

en: As first column
it: Come prima colonna

en: Add the column as the first column of the table
it: Aggiungi la colonna come prima colonna della tabella

en: After column
it: Dopo la colonna

en: Add the column after the specified column
it: Aggiungi la colonna dopo la colonna specificata

en: Field comment
it: Commento campo

en: Table comment
it: Commento tabella

en: Server access parameters
it: Parametri di accesso al server

note: Connection parameters
en: Host on which the database server is running
it: Host su cui è in esecuzione il database server

en: Database server port
it: Porta del database server

en: UNIX Socket
it: Socket UNIX

en: Full path of the UNIX socket to use when connecting locally
it: Percorso completo del socket UNIX da usare per la connessione locale

en: Administrator login
it: Login amministratore

en: Login name (which has the rights to create databases)
it: Nome di login (che possiede i permessi per creare database)

en: Administrator password
it: Password amministratore

en: Connection protocol
it: Protocollo di connessione

en: Explicitly specifies a connection protocol to use. It is useful when the other connection parameters normally would cause a protocol to be used other than the one you want
it: Specifica un protocollo di connessione da usare. Utile quando altri parametri di connessione causerebbero l'uso di un protocollo al posto di quello voluto

note: DSN parameters
en: Create database only if it does not yet exist
it: Crea il database solo se non esiste già

note: DSN parameters other table options
en: Character set
it: Set di caratteri

note: DSN parameters
en: Character set encoding to use in the new database
it: Codifica caratteri da usare nel nuovo database

note: DSN parameters
en: Collation method to use in the new database
it: Metodo collation da usare nel nuovo database

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1 West European
it: ISO 8859-1 Europa ovest

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-2 Central European
it: ISO 8859-2 Europa centrale

note: To translators: Charset name
en: US ASCII
it: ASCII US

note: To translators: Charset name
en: Big5 Traditional Chinese
it: Big5 cinese tradizionale

note: To translators: Charset name
en: DEC West European
it: DEC Europa ovest

note: To translators: Charset name
en: DOS West European
it: DOS Europa ovest

note: To translators: Charset name
en: HP West European
it: HP Europa ovest

note: To translators: Charset name
en: KOI8-R Relcom Russian
it: KOI8-R russo Relcom

note: To translators: Charset name
en: 7bit Swedish
it: 7bit svedese

note: To translators: Charset name
en: EUC-JP Japanese
it: EUC-JP giapponese

note: To translators: Charset name
en: Shift-JIS Japanese
it: Shift-JIS Giapponese

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-8 Hebrew
it: ISO 8859-8 ebraico

note: To translators: Charset name
en: EUC-KR Korean
it: EUC-KR coreano

note: To translators: Charset name
en: KOI8-U Ukrainian
it: KOI8-U ucraino

note: To translators: Charset name
en: GB2312 Simplified Chinese
it: GB2312 cinese semplificato

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-7 Greek
it: ISO 8859-7 greco

note: To translators: Charset name
en: Windows Central European
it: Windows Europa centrale

note: To translators: Charset name
en: GBK Simplified Chinese
it: GBK cinese semplificato

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-9 Turkish
it: ISO 8859-9 turco

note: To translators: Charset name
en: ARMSCII-8 Armenian
it: ARMSCII-8 armeno

note: To translators: Charset name
en: UCS-2 Unicode
it: UCS-2 unicode

note: To translators: Charset name
en: DOS Russian
it: DOS russo

note: To translators: Charset name
en: DOS Kamenicky Czech-Slovak
it: DOS Kamenicky ceco-slovacco

note: To translators: Charset name
en: Mac Central European
it: Mac Europa centrale

note: To translators: Charset name
en: Mac West European
it: Mac Europa ovest

note: To translators: Charset name
en: DOS Central European
it: DOS centro Europa

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-13 Baltic
it: ISO 8859-13 baltico

note: To translators: Charset name
en: Windows Cyrillic
it: Windows cirillico

note: To translators: Charset name
en: Windows Arabic
it: Windows arabo

note: To translators: Charset name
en: Windows Baltic
it: Windows baltico

note: To translators: Charset name
en: Binary pseudo charset
it: Set di caratteri pseuto binario

note: To translators: Charset name
en: GEOSTD8 Georgian
it: GEOSTD8 Georgiano

note: To translators: Charset name
en: SJIS for Windows Japanese
it: SJIS giapponese per Windows

en: Automatic
it: Automatica

en: TCP: TCP/IP connection to local or remote server.
it: TCP: connessione TCP/IP al server locale o remoto

en: Socket: Unix socket file connection to local server (Local Unix server only).
it: Socket: connessione tramite socket al server locale (solamente server Unix locale)

en: Pipe: Named-pipe connection to local or remote server (Windows server only)
it: Pipe: connessione tramite pipe al server locale o remoto (solamente server Windows)

en: Memory: Shared-memory connection to local server (Local Windows server only)
it: Memoria: connessione in memoria condivisa al server locale (solamente server Windows locale)

en: Method
it: Metodo

en: Index type (depending on table storage engine)
it: Tipo di indice (a seconda del motore di memorizzazione delle tabelle)

note: Index fields
en: Length
it: Lunghezza

note: Index fields
en: The number of characters the index is on for columns of type CHAR or VARCHAR
it: Il numero di caratteri su cui c'è l'indice per colonne di tipo CHAR o VARCHAR

en: Table's comment
it: Commento della tabella

note: foreign key spec
en: Foreign key
it: Chiave esterna

note: foreign key spec
en: Referenced table
it: Tabella riferita

note: foreign key spec
en: Fields
it: Campi

note: foreign key spec
en: Fields in the foreign key
it: Campi nalle chiave esterna

note: foreign key spec
en: Field
it: Campo

note: foreign key spec
en: Referenced field
it: Campo riferito

note: foreign key spec
en: Match type
it: Tipo di corrispondenza

note: foreign key spec
en: Matching method if more than one field involved
it: Metodo di riscontro se è coinvolto più di un campo

note: foreign key spec
en: On update action
it: Sull'azione di aggiornamento

note: foreign key spec
en: On delete action
it: Sull'azione di cancellamento

note: other table options
en: Table's options
it: Opzioni della tabella

note: other table options
en: Engine
it: Motore

note: other table options
en: Table's engine (or type)
it: Motore della tabella (o tipo)

note: other table options
en: Auto increment value
it: Valore ad autoincremento

note: other table options
en: Counter for auto incremented fields is incremented by this value + 1 (DEFAULT: 0)
it: Il contatore per i campi di autoincremento viene accresciuto di questo valore + 1 (valore predefinito: 0)

note: other table options
en: Average row length
it: Lunghezza media righe

note: other table options
en: An approximation of the average row length for your table
it: Un'approssimazione della lunghezza media delle righe della tabella

note: other table options
en: Min rows
it: Righe minime

note: other table options
en: Max rows
it: Righe massime

note: other table options
en: Pack keys
it: Comprimi chiavi

note: other table options
en: Delay key write
it: Ritarda la scrittura della chiave

note: other table options
en: Row format
it: Formato riga

note: other table options
en: tbl_name[,tbl_name]...: only with MERGE engine
it: nome_tabl,[nome_tabl]...: solo con il motore MERGE

note: other table options
en: Insert method
it: Metodo di inserimento

note: other table options
en: FIRST, LAST or NO: only with MERGE engine
it: FIRST, LAST o NO: solo con il motore MERGE

note: other table options
en: Data directory
it: Cartella dati

note: other table options
en: Index directory
it: Cartella indice

en: Match simple
it: Corrispondenza semplice

en: Match partial
it: Corrispondenza parziale

en: Match full
it: Piena corrispondenza

en: No action
it: Nessuna azione

en: Restrict
it: Ristretto

en: Cascade
it: A cascata

note: To translators: Action of setting a value to NULL
en: Set to NULL
it: Impostato a NULL

en: Don't pack keys
it: Non compattare le chiavi

en: Only pack long CHAR/VARCHAR columns
it: Compatta solo le colonne CHAR/VARCHAR lunghe

en: MyISAM (default)
it: MyISAM (predefinito)

en: Archive
it: Archivio

en: Berkeley DB
it: DB Berkley

en: Comma Separated Value (CSV)
it: Valori separati da virgole (CSV)

en: Example
it: Esempio

en: Federated
it: Federato

en: In Memory (MEMORY/HEAP)
it: In memoria (MEMORIA/HEAP)

en: Clustered, fault-tolerant, memory-based
it: Clusterizzato, resistente ai guasti, basato sulla memoria

en: Dynamic
it: Dinamico

note: To translators: "Fixed" is a kind or MySQL's table's row format
en: Fixed
it: Fisso

en: Compressed
it: Compresso

en: Redundant
it: Ridondante

en: Compact
it: Compatto

en: Replace if it already exists
it: Rimpiazza se esiste già

en: Replace view definition if it already exists
it: Sostituisci la definizione della vista se esiste già

en: Columns' names
it: Nomi colonne

en: column name
it: nome colonna

note: DSN parameters
en: Only if existing
it: Solo se esistente

note: DSN parameters
en: Drop database only if it exists
it: Elimina il database solo se esiste

en: Drop table only if it is temporary
it: Elimina la tabella solo se è temporanea

en: References
it: Riferimenti

en: What to do with references
it: Cosa fare con i riferimenti

en: Automatically drop objects that depend on the table (CASCADE)
it: Elimina automaticamente gli oggetti che dipendono dalla tabella (CASCADE)

en: Refuse to drop the table if any objects depend on it (RESTRICT)
it: Non elimina la tabella se esiste qualche oggetto che dipende da essa (RESTRICT)

en: Compress
it: Comprimi

en: Use compression protocol
it: Usa il protocollo di compressione

en: Could not fetch next row
it: Impossibile prelevare la riga seguente

en: Could not get a description handle
it: Impossibile ottenere un gestore descrizione

en: Could not get parameter handle
it: Impossibile ottenere un gestore parametri

en: Could not get attribute
it: Impossibile ottenere l'attributo

en: NO DESCRIPTION
it: NESSUNA DESCRIZIONE

en: Invalid Oracle handle
it: Gestore Oracle non valido

en: Could not allocate Lob locator
it: Impossibile allocare un Lob locator

en: Could not copy Lob locator
it: Impossibile copiare un Lob locator

en: PostgreSQL binary representation
it: Rappresentazione binaria PostgreSQL

en: Insufficient memory to convert binary buffer to string
it: Memoria insufficiente per convertire il buffer binario in stringa

en: Insufficient memory to convert string to binary buffer
it: Memoria insufficiente per convertire la stringa in buffer binario

en: Could not determine the default date format
it: Impossibile determinare il formato data predefinito

en: The connection string must contain a DB_NAME value
it: La stringa di connessione deve contenere un valore DB_NAME

en: The connection string format has changed: replace DATABASE with DB_NAME and the same contents
it: Il formato della stringa di connessione è cambiato: sostituire DATABASE con DB_NAME con gli stessi contenuti

en: Could not set search_path to %s
it: Impossibile impostare search_path a «%s»

en: Search path %s is invalid
it: Il percorso di ricerca «%s» non è valido

en: Transactions are not supported in read uncommitted isolation level
it: Le transazioni non sono supportate in livello isolato di lettura senza commit

en: Transactions are not supported in repeatable read isolation level
it: Le transazioni non sono supportate in livello isolato di lettura ripetibile

en: Internal error
it: Errore interno

en: Wrong savepoint name '%s'
it: Nome del punto di salvataggio «%s» sbagliato

en: Cannot start transaction
it: Impossibile cominciare la transazione

en: Could not set the XA transaction ID parameter
it: Impossibile impostare il parametro ID di transazione XA

en: Number of rows chunks read since the object creation
it: Numero di blocchi di righe letti dalla creazione dell'oggetto

en: Invalid date format '%s'
it: Formato data non valido "%s"

en: Invalid timestamp value '%s'
it: Valore di marcatura temporale "%s" non valido

en: Invalid binary string representation '%s ...'
it: Rappresentazione binaria non valida "%s ..."

en: Provider for PostgreSQL databases
it: Fornitore per database PostgreSQL

en: Ignore descendants
it: Ignora discendenti

en: Don't add the column to descendants of the table
it: Non aggiungere la colonna ai discendenti della tabella

note: Connection parameters
en: Host on which the database server is running (for servers running on unix domain sockets, enter the socket's path (usually /tmp), or leave this field empty)
it: Host sul quale funzioni il server del database (per i server che funzionino su socket in dominio Unix, inserire il percorso del socket, normalmente /tmp, o lasciare questo campo vuoto)

en: Database server port (for servers running on unix domain sockets, enter the socket's file name extension (usually 5432), or leave this field empty)
it: Porta del database server (per i server che funzionino su socket in dominio Unix, inserire l'estensione del nome file del socket, normalmente 5432, o lasciare questo campo vuoto)

en: Extra connection options
it: Opzioni di connessione extra

en: Whether to require SSL or not when connecting
it: Uso di SSL per la connessione

en: Owner
it: Proprietario

en: The name of the database user who will own the new database
it: Nome dell'utente database proprietario del nuovo database

en: Template
it: Modello

en: The name of the template from which to create the new database
it: Il nome del modello da cui creare il nuovo database

en: The name of the tablespace that will be associated with the new database
it: Nome dello spazio tabella che verrà associato con il nuovo database

note: To translators: Charset name
en: Japanese EUC
it: Giapponese EUC

note: To translators: Charset name
en: Chinese EUC
it: Cinese EUC

note: To translators: Charset name
en: Korean EUC
it: Coreano EUC

note: To translators: Charset name
en: Korean EUC (Hangle base)
it: Coreano EUC (base Hangle)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.1)
it: ISO 8859-1/ECMA 94 (alfabeto Latino n. 1)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.2)
it: ISO 8859-1/ECMA 94 (alfabeto Latino n. 2)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.3)
it: ISO 8859-1/ECMA 94 (alfabeto Latino n. 3)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.4)
it: ISO 8859-1/ECMA 94 (alfabeto Latino n. 4)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.5)
it: ISO 8859-1/ECMA 94 (alfabeto Latino n. 5)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.6)
it: ISO 8859-1/ECMA 94 (alfabeto Latino n. 6)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.7)
it: ISO 8859-1/ECMA 94 (alfabeto Latino n. 7)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.8)
it: ISO 8859-1/ECMA 94 (alfabeto Latino n. 8)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.9)
it: ISO 8859-1/ECMA 94 (alfabeto Latino n. 9)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.10)
it: ISO 8859-1/ECMA 94 (alfabeto Latino n. 10)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-5/ECMA 113 (Latin/Cyrillic)
it: ISO 8859-5/ECMA 113 (Latino/Cirillico)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-6/ECMA 114 (Latin/Arabic)
it: ISO 8859-6/ECMA 114 (Latino/Arabo)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-7/ECMA 118 (Latin/Greek)
it: ISO 8859-7/ECMA 118 (Latino/Greco)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-8/ECMA 121 (Latin/Hebrew)
it: ISO 8859-8/ECMA 121 (Latino/Ebraico)

note: To translators: Charset name
en: Windows CP1256 (Arabic)
it: Windows CP1256 (Arabo)

note: To translators: Charset name
en: TCVN-5712/Windows CP1258 (Vietnamese)
it: TCVN-5712/Windows CP1258 (Vietnamita)

en: Predicate
it: Predicato

en: Constraint expression for a partial index
it: Espressione vincolante per un indice parziale

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Role's definition
it: Definizione del roulo

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Role's name
it: Nome del ruolo

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Role's password
it: Password del ruolo

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Encrypt password
it: Cifra password

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Controls whether the password is stored encrypted in the system catalogs. If the presented password string is already in MD5-encrypted format, then it is stored encrypted as-is.
it: Controlla se la password viene memorizzata codificata nelle strutture dati del sistema. Se la stringa di password presentata è già in formato codificato MD5, allora viene memorizzata così com'è.

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Database superuser
it: Superutente del database

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is a database superuser
it: Imposta a TRUE se il ruolo è un superutente del database

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Can create databases
it: Può creare database

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is allowed to create databases
it: Impostare a TRUE se al ruolo è concesso creare database

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Can create roles
it: Può creare ruoli

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is allowed to create roles
it: Impostato a TRUE se al ruolo è concesso creare ruoli

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Inherit
it: Eredita

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the created role inherits the privileges of roles it is a member of
it: Imposta a TRUE se il ruolo creato eredita i privilegi del ruolo di cui è membro

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Can login
it: Può fare login

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is allowed to log in
it: Impostata a TRUE se al ruolo è concesso effettuare login

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Login limit
it: Limite di login

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: If the role is allowed to log in, defines the number of concurrent connections the role can make (-1 or unset for unlimited)
it: Se al ruolo è permesso di effettuare il login, definisce il numero di connessioni contemporanee che il ruolo può effettuare (-1 o non impostato per un numero illimitato)

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Valid until
it: Valido fino a

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Specifies an expiration time for a password only (not for the user account per se: the expiration time is not enforced when logging in using a non-password-based authentication method)
it: Specifica una data di scadenza solo per la password (non per l'account dell'utente: la scadenza non è efficace se si effettua il login usando un metodo di autenticazione diverso dalla password)

en: Member of
it: Membro di

en: Existing roles to which the new role will be immediately added as a new member
it: Ruoli esistenti ai quali il nuovo ruolo sarà immediatamente aggiunto come nuovo membro

en: Role
it: Ruolo

en: Existing role
it: Ruolo esistente

en: Role's members
it: Membri del ruolo

en: Lists one or more existing roles which are automatically added as members of the new role
it: Elenca uno o più ruoli esistenti automaticamente aggiunti come membri del nuovo ruolo

en: Role's admins
it: Amministratori di ruoli

en: Lists one or more existing roles which are automatically added as members of the new role, giving them the right to grant membership in this role to others
it: Elenca uno o più ruoli esistenti automaticamente aggiunti come membri del nuovo ruolo, dando a loro volta il diritto di rendere membri di questo ruolo altri membri

en: With OIDs
it: Con OID

en: Parent table(s)
it: Tabelle genitore

en: Inheritance
it: Ereditarietà

en: Parent table
it: Tabella genitore

en: Keep coupled
it: Mantieni accoppiato

en: Use INHERIT instead of LIKE
it: Usa INHERIT al posto di LIKE

en: Copy defaults
it: Copia predefiniti

en: Copy default expressions
it: Copia espressione predefinita

note: foreign key spec
en: Deferrable
it: Posticipabile

note: To translators: Action of setting a value to its default value
en: Set to default
it: Imposta a predefinito

en: Not deferrable
it: Non posticipabile

en: Deferrable initially immediate
it: Rimandabile inizialmente immediata

en: Deferrable initially deferred
it: Posticipabile inizialmente rimandata

en: User's definition
it: Definizione dell'utente

en: User's name
it: Nome utente

en: User's password
it: Password utente

en: User ID
it: ID utente

en: Can be used to choose the PostgreSQL user ID of the new user
it: Può essere usata per scegliere l'ID utente PostgreSQL del nuovo utente

en: Set to TRUE if the user is allowed to create databases
it: Impostato a TRUE se all'utente è permesso creare database

en: Can create users
it: Può creare utenti

en: Set to TRUE if the user is allowed to create users
it: Impostato a TRUE se all'utente è permesso creare utenti

en: Existing groups to which the new user will be immediately added as a new member
it: Gruppi esistenti ai quali il nuovo utente verrà immediatamente aggiunto come nuovo membro

en: User
it: Utente

en: Existing user
it: Utente esistente

en: Replace it already exists
it: Rimpiazza se esiste già

en: What to do with references on the column to delete
it: Cosa fare dei riferimenti in caso di cancellazione della colonna

en: Automatically drop objects that depend on the column (CASCADE)
it: Elimina automaticamente gli oggetti che dipendono dalla colonna (CASCADE)

en: Refuse to drop the column if any objects depend on it (RESTRICT)
it: Non eliminare la colonna se qualsiasi oggetto dipende da essa (RESTRICT)

note: DSN parameters
en: The name of a database to drop
it: Nome di un database da eliminare

en: Drop role only if it exists
it: Elimina il ruolo solo se esiste

en: Drop user only if it exists
it: Elimina l'utente solo se esiste

en: What to do with objects referencing the view
it: Cosa fare con gli oggetti riferiti dalla vista

en: Automatically drop objects that depend on the view (CASCADE)
it: Elimina automaticamente gli oggetti che dipendono dalla vista (CASCADE)

en: Refuse to drop the view if any objects depend on it (RESTRICT)
it: Non elimina la vista nel caso esista qualche oggetto che dipenda da essa (RESTRICT)

en: Search Path
it: Percorso di ricerca

en: Search path among database's schemas ('search_path' variable)
it: Percorso di ricerca negli schemi del database (variabile "search_path")

en: Connection timeout
it: Fuori tempo massimo connessione

en: Maximum wait for connection, in seconds. Zero or not specified means wait indefinitely. It is not recommended to use a timeout of less than 2 seconds
it: Attesa massima per la connessione, in secondi. Zero o non specificata significa aspettare indefinitivamente. Non è consigliato usare un valore minore di 2 secondi

en: Mysql version 5.0 at least is required
it: È richiesta la versione di MySQL 5.0 o successive

en: Can't import data from web server
it: Impossibile importare dati dal web server

en: could not determine the indexed columns for index
it: impossibile determinare le colonne indicizzate per indice

en: Provider for SQLCipher
it: Fornitore per SQLCipher

note: DSN parameters
en: Encryption passphrase
it: Passphrase crittografica

en: Provider for SQLite databases
it: Fornitore per database SQLite

en: Invalid HOST/SCRIPT '%s'
it: HOST/SCRIPT non validi «%s»

en: The connection string must contain the %s value
it: La stringa di connessione deve contenere il valore %s

en: Not supported
it: Non supportata

en: Server operations not yet implemented
it: Operazioni sul server non ancora implementate

en: Named transaction is not supported
it: Transazione con nome non supportata

en: Transaction level is not supported
it: Livello transazione non supportato

en: Unnamed savepoint is not supported
it: Punto di salvataggio anonimo non supportato

en: Could not parse server's reponse
it: Impossibile elaborare la risposta del server

en: Invalid response hash
it: Hash di risposta non valido

en: Can't start new thread
it: Impossibile cominciare un nuovo thread

en: Could not run PHP script on the server
it: Impossibile eseguire lo script PHP sul server

en: The transaction has been automatically rolled back
it: Sulla transazione è stato fatto un rollback automatico

en: Error cleaning data on the server for session %s
it: Errore nel pulire i dati sul server per la sessione %s

en: Non detailled error
it: Errore non dettagiato

en: Provider for web server proxies
it: Fornitore per i proxy del server web

en: Connection password as defined on the web server
it: Password di connessione come definita sul server web

en: Web server name
it: Nome server web

en: The name of the web server which proxies connections
it: Nome di un server web che faccia proxy alle connessioni

en: Web server port (leave this field empty for default)
it: Port del server web (lasciare il campo vuoto per il valore predefinito)

en: Path to PHP script
it: Path per lo script PHP

en: The path of the script to use if service is not at the web server's root
it: Il percorso dello script da usare se il servizio non è alla root del server web

en: Server secret
it: Secret del server

en: The name of a database to use
it: Nome di un database da usare

en: DSN '%s' is not declared
it: Il DNS «%s» non è stato dichiarato

en: Can't open connection to DSN %s: %s
it: Impossibile aprire la connessione al DSN %s: %s

en: Can't open specified connection: %s
it: Impossibile aprire la connessione specificata: %s

en: Connection successfully opened!
it: Connessione aperta con successo!

en: For connection
it: Per connessione

en: enter authentication information
it: inserire le informazioni di autenticazione

en: Could not open connection:
    %s
it: Impossibile aprire una connessione:
    %s

en: Analysing database schema
it: Analisi schema database

en: Error while fetching meta data from the connection: %s
it: Errore nell'ottenere i meta dati dalla connessione: %s

en: Error while analysing database schema: %s
it: Errore durante l'analisi dello schema del database: %s

en: Connection
it: Connessione

en: unnamed
it: senzanome

en: data source
it: sorgenti dati

en: Getting database schema information
it: Recupero dati di schema dal server database

en: Execution reported an undefined error, please report error to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product
it: L'esecuzione ha riportato un errore non definito, segnalare il problema su http://bugzilla.gnome.org/ per il prodotto "libgda"

en: Executing a query
it: Esecuzione di una query

en: Connection not yet opened
it: Connessione non ancora aperta

en: Can't initialize dictionary to store table preferences
it: Impossibile inizializzare il dizionario per memorizzare le preferenze tabella

en: Can't initialize transaction to access favorites
it: Impossibile inizializzare la transazione per accedere ai favoriti

en: Can't commit transaction to access favorites
it: Impossibile eseguire il commit della transazione per accedere ai favoriti

en: Could not execute LDAP search
it: Non è stato possibile eseguire la ricerca LDAP

en: Executing LDAP search
it: Esecuzione ricerca LDAP

en: Fetching LDAP entry's attributes
it: Recupero attributi della voce LDAP

en: Fetching LDAP entry's children
it: Recupero figlio della voce LDAP

en: Provider: %s
it: Fornitore: %s

en: Database provider
it: Fornitore database

en: In memory
it: In memoria

en: Dictionary file
it: File dizionario

en: File used to store any information associated
    to this connection (favorites, descriptions, ...)
it: File usato per memorizzare qualsiasi informazione associata
    a questa connessione (favoriti, descrizioni, ...)

en: Opened connections
it: Connessioni aperte

en: List of opened connections
it: Elenco di connessioni aperte

en: Connections
it: Connessioni

en: Connection's properties
it: Proprietà della connessione

en: Close connection
it: Chiudi connessione

en: Close selected connection
it: Chiudere la connessione selezionata

en: Connect
it: Connetti

en: Open a new connection
it: Apri una nuova connessione

en: History
it: Cronologia

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Begin
it: Comincia

en: Ldap entries
it: Voci LDAP

en: Add table
it: Aggiungi tabella

en: Grid
it: Griglia

en: Form
it: Modulo

en: Bound connection is used
it: Connessione allacciata in uso

en: Virtual connection using this connection is busy
it: La connessione virtuale che usa questa connessione è occupata

en: _Fullscreen
it: _Schermo intero

en: Use the whole screen
it: Usa tutto lo schermo

en: _Connection
it: _Connessione

en: _Connect
it: _Connetti

en: Open a connection
it: Apre una connessione

en: _Bind Connection
it: Colle_gamento connessione

en: Use connection to create
    a new binding connection to access data
    from multiple databases at once
it: Usa la connessione per creare una nuova
    connessione collegata per accedere a dati
    provenienti da più database contemporaneamente

en: Connection properties
it: Proprietà della connessione

en: _Connections List
it: Elenco _connessioni

en: Connections list
it: Elenco connessioni

en: _Fetch Meta Data
it: _Recupera meta dati

en: Fetch meta data
it: Recupera i metadati

en: _Close Connection
it: _Chiudi connessione

en: Close this connection
it: Chiude questa connessione

en: _Quit
it: _Esci

en: Quit
it: Esci

en: _Edit
it: _Modifica

en: Edit
it: Modifica

en: _Display
it: M_ostra

en: Display
it: Mostra

en: _Perspective
it: _Prospettiva

en: Perspective
it: Prospettiva

en: _Window
it: _Finestra

en: Window
it: Finestra

en: _New Window
it: _Nuova finestra

en: Open a new window for current connection
it: Apre una nuova finestra per la connessione corrente

en: New Window for _Connection
it: Nuova finestra _connessione

en: Open a new window for a connection
it: Apre una nuova finestra per una connessione

en: _Help
it: A_iuto

en: Help
it: Aiuto

en: _Manual
it: _Manuale

en: Manual
it: Manuale

en: Begin a new transaction
it: Comincia una nuova transazione

en: Commit current transaction
it: Commit della transazione corrente

en: Rollback current transaction
it: Rollback della transazione corrente

en: LDAP browser
it: Navigatore LDAP

en: Do you want to close the '%s' connection?
it: Chiudere la connessione «%s»?

en: Do you want to quit the application?
it: Uscire dall'applicazione?

en: all the connections will be closed.
it: tutte le connessioni saranno chiuse.

en: the connection will be closed.
it: la connessione sarà chiusa.

en: Error starting transaction: %s
it: Errore durante l'inizio della transazione: %s

en: Error committing transaction: %s
it: Errore durante il commit della transazione: %s

en: Error rolling back transaction: %s
it: Errore durante il rollback della transazione: %s

en: Hit the Escape key to leave the fullscreen mode
it: Premere il tasto Esc per uscire dalla modalità a pieno schermo

en: Error updating bound connection: %s
it: Errore aggiornando la connessione collegata: %s

en: Could not open binding connection: %s
it: Impossibile aprire una connessione collegata: %s

en: Database browser
it: Navigatore del database

en: Don't show this message again
it: Non mostrare più questo messaggio

en: The current perspective has changed to the '%s' perspective, you can switch back to previous perspective through the 'Perspective/%s' menu, or using the '%s' shortcut
it: L'attuale prospettiva è cambiata nella prospettiva «%s», è possibile tornare alla prospettiva precedente attraverso il menu "Prospettiva/%s", o usando la scorciatoia «%s»

en: Linear layout
it: Disposizione lineare

en: Radial layout
it: Disposizione radiale

en: Save diagram as
it: Salva diagramma come

en: PNG Image
it: Immagine PNG

en: SVG file
it: File SVG

en: Failed to create SVG file
it: Fallito il tentativo di creare il file SVG

en: File format to save to is not recognized.
it: Il formato file da salvare non è riconosciuto.

en: Failed to create PNG file
it: Impossibile creare il file PNG

en: Type: %s
it: Tipo: %s

en: Remove from graph
it: Rimuovi dal grafo

en: Add referenced tables to graph
it: Aggiungi le tabelle referenziate al grafo

en: Add tables referencing this table to graph
it: Aggiungi tabelle che fanno riferimento a questa tabella al grafo

en: Declare foreign key for this table
it: Dichiara la chiavi esterne per questa tabella

en: Failed to declare foreign key: %s
it: Fallita la dichiarazione della chiave esterna: %s

en: Successfully declared foreign key
it: Chiave esterna dichiarata con successo

note: entry to display a window with tables in it
en: Add tables
it: Aggiungi tabelle

note: entry to display sub menus
en: Add one table
it: Aggiungi una tabella

en: Add all tables
it: Aggiungi tutte le tabelle

en: Add all tables in schema
it: Aggiungi tutte le tabelle nello schema

en: Select tables to add to diagram
it: Seleziona le tabellle da aggiungere al diagramma

en: Declared foreign key
it: Dichiara chiave esterna

note: To translators: the UPDATE is an SQL operation type
en: Policy on UPDATE
it: Policy di UPDATE

note: To translators: the DELETE is an SQL operation type
en: Policy on DELETE
it: Policy di DELETE

en: Failed to undeclare foreign key: %s
it: Fallito l'annullamento della dichiarazione di chiave esterna: %s

en: Successfully undeclared foreign key
it: Annullamento della dichiarazione di chiave esterna avvenuto con successo

en: Remove this declared foreign key
it: Rimuovi questa chiave dichiarata esterna

en: Page size and zoom
it: Dimensione pagina e zoom

en: Page %d of %d horizontally and %d of %d vertically
it: Pagina %d di %d orizzontali e %d di %d verticali

en: Adjust page's size and orientation
it: Regola la dimensione e l'orientamento pagina

en: Number of pages used:
it: Numero di pagine usate:

en: horizontally
it: orizzontalmente

en: vertically
it: verticalmente

en: Zoom factor:
it: Fattore di zoom:

en: <b>Page numbers</b>
it: <b>Numeri pagina</b>

en: Print page numbers
it: Stampa i numeri di pagina

en: Declare a foreign key for table '%s'
it: Dichiara una chiave esterna per la tabella «%s»

en: define which table is references, which columns are part of the foreign key, and which column each one references
it: definisce che tabella viene referenziata, quali colonne sono parte della chiave esterna, e quali colonne ognuna delle quali referenzia

en: Foreign key name:
it: Nome chiave esterna:

note: table to reference
en: Referenced table:
it: Tabella riferita:

en: Referenced column
it: Colonna riferita

en: Missing information to declare foreign key
it: Informazioni mancanti, per la dichiarazione di chiavi esterne

en: Missing information to undeclare foreign key
it: Informazioni mancanti, per l'annullamento della dichiarazione di chiavi esterne

en: Import specifications
it: Specifiche di importazione

note: file to import from
en: File to import from:
it: File da cui importare:

en: File to import data from
it: File da cui importare i dati

en: Comma separated values
it: Valori separati da virgole (CSV)

en: XML exported
it: XML esportato

en: All files
it: Tutti i file

note: Encoding
en: Encoding:
it: Codifica:

note: first line as title
en: First line as title:
it: Prima riga come titolo:

note: separator
en: Separator:
it: Separatore:

en: Comma
it: Virgola

en: Semi colon
it: Punto e virgola

en: Tab
it: Tabulatore

en: Space
it: Spazio

en: Pipe
it: Barra verticale

en: Other:
it: Altro:

en: Import preview
it: Anteprima importazione

en: No data.
it: Nessun dato.

en: Data set import from file
it: Importazione insieme di dati dal file

en: %d column | %d columns
it[0]: %d colonna
it[1]: %d colonne

en: Data set with %s and %s
it: Insieme dati con %s e %s

en: Modify
it: Modifica

en: Import
it: Importa

en: No data set
it: Nessun insieme di dati

en: %d table in current schema: | %d tables in current schema:
it[0]: %d tabella nello schema attuale:
it[1]: %d tabelle nello schema attuale:

en: Tables in current schema:
it: Tabelle nello schema corrente:

en: %d Table in schema '%s': | %d Tables in schema '%s':
it[0]: %d tabella nello schema «%s»:
it[1]: %d tabelle nello schema «%s»:

note: no connection at all or not authenticated
en: None
it: Nessuna

en: Enable or disable auto update of data
it: Abilita o disabilita il comando di autoaggiornamento dei dati

en: Toggle between grid and form presentations
it: Commuta tra presentazione a griglia o a modulo

en: Execute action
it: Esegui l'azione

en: View LDAP entry's details
it: Mostra i dettagli della voce LDAP

en: Statement to execute is not a selection statement
it: Il comando da eseguire non è un comando di selezione

en: Error executing query:
    %s
it: Errore eseguendo l'interrogazione:
    %s

en: Action successfully executed
it: Azione eseguita con successo

en: Set or confirm the parameters to execute
    action '%s'
it: Imposta o conferma i parametri con cui eseguire
    l'azione «%s»

en: Execution of action
it: Esecuzione dell'azione

en: Error executing query: %s
it: Errore eseguendo l'interrogazione: %s

en: New virtual connection
it: Nuova connessione virtuale

en: Create connection
it: Crea una connessione

en: Virtual connection's properties
it: Proprietà della connessione virtuale

en: The virtual connection you are about to define can bind tables from an existing connection as well as bind a data set which will appear as a table (importing CSV data for example). You can add as many binds as needed
it: La connessione virtuale che si sta per definire può collegare tabelle da una connessione esistente o anche collegare degli insiemi di dati facendoli apparire come delle tabelle (per esempio importando dati CSV). È possibile aggiungere quanti collegamenti si desideri

en: Add binding
it: Aggiungi collegamento

en: Bind a connection
it: Collega una connessione

en: Bind a data set
it: Collega un insieme di dati

en: Bind a data set as a table:
it: Collega un insieme di dati come una tabella:

en: Import a data set and make it appear as a table
it: Importa un insieme di dati e fallo apparire come una tabella

en: Remove this bind
it: Rimuovi questo collegamento

en: Invalid schema name
it: Nome dello schema non valido

en: Bind all tables of a connection using a schema prefix:
it: Collega tutte le tabelle di una connessione usando un prefisso a schema:

en: Each table in the selected connection will appear as a table in the virtual connection using the specified schema as a prefix
it: Ogni tabella nella connessione selezionata apparirà come una tabella nella connessione virtuale usando lo schema specificato come prefisso

en: Name of the schema the
    tables will be in
it: Nome dello schema di cui le
    tabelle faranno parte

en: Obtain referenced data in table
it: Ottieni dati oggetto dei riferimenti in tabella

en: List referencing data in
it: Elenca i dati oggetti dei riferimenti in

en: Error adding new data source: %s
it: Errore aggiungendo una nuova sorgente dati: %s

en: Data Manager
it: Gestore dati

en: Unsaved
it: Nonsalvato

en: Variables' values:
it: Valori delle variabili:

en: Reset
it: Reimposta

en: Reset the editor's
    contents
it: Reimposta i contenuti
    dell'editor

en: Add a new data source
it: Aggiungi una nuova sorgente dati

en: Variables
it: Variabili

en: Show variables needed
it: Mostra le variabili necessarie

en: Execute
it: Esegui

en: Execute specified
    data manager
it: Esegui il gestore
    dati specificato

en: View XML
it: Vista XML

en: View specifications
    as XML (advanced)
it: Visualizza le specifiche
    come XML (avanzato)

en: '%s' data manager
it: Gestore dati «%s»

en: Data manager
it: Gestore dati

en: Could not save data manager
it: Impossibile salvare il gestore dati

en: Data manager's name
it: Nome del gestore dati

en: Save
it: Salva

en: source%d
it: Sorgente%d

en: Data source from SQL
it: Sorgente dati da SQL

note: To translators: "In schema" refers to the database schema an object is in
en: In schema '%s'
it: Nello schema «%s»

en: For table: %s
it: Per tabella: %s

en: Switching to execution mode. Hit the Escape key to return to the compose mode
it: Passaggio a modalità "esecuzione". Premere il tasto Esc per ritornare alla modalità "composizione"

en: _Toggle mode
it: Commu_ta modalità

en: Switch between compose and execute modes
it: Passa dalla modalità "composizione" ad "esecuzione" e viceversa

en: Could not remove favorite: %s
it: Impossibile eliminare un favorito: %s

en: Could not add favorite: %s
it: Impossibile aggiungere un favorito: %s

en: Favorite's properties
it: Proprietà dei favoriti

en: Specifications
it: Specifiche

en: Saved
it: Salvato

en: Unnamed data manager
it: Gestore dati senza nome

en: _Show Favorites
it: Mo_stra preferiti

en: Show or hide favorites
it: Mostra o nasconde i preferiti

en: _Manager
it: Gestore

en: Manager
it: Gestore

en: _New Data Manager
it: _Nuovo gestore dati

en: New data manager
it: Nuovo gestore dati

note: Translators: Do not translate "table" nor "query"
en: Node must be "table" or "query", and is "%s"
it: Il nodo doveva essere "tabella" o "query" e invece è «%s»

en: Not ready
it: Non pronto

en: Malformed table name "%s"
it: Nome tabella malformato «%s»

en: Could not find the "%s" table
it: Impossibile trovare la tabella «%s»

en: The "%s" object is not a table
it: L'oggetto «%s» non è una tabella

note: Translators: Do not translate "name"
en: Missing attribute "name" for table
it: Attributo mancante "name" per la tabella

en: Could not find any foreign key to "%s"
it: Impossibile trovare una chiave esterna a «%s»

en: The fields involved in the foreign key to "%s" are not known
it: I campi coinvolti dalla chiave esterna «%s» non sono noti

en: No SELECT statement to execute
it: Nessun comando SELECT da eseguire

en: Refresh data
it: Aggiorna i dati

en: Contents of '%s'
it: Contenuti di «%s»

en: Could not build SELECT statement
it: Impossibile costruire il comando SELECT

en: Multiple statements detected, only the first will be used
it: Rilevato più di un comando. Solo il primo verrà usato

en: Data source's ID
    (as referenced by other data sources)
it: ID sorgente dati
    (come riferita da altre sorgente dati)

en: Data source's description
it: Descrizione sorgente dati

en: Table to display data from, leave empty
    to specify a SELECT statement instead
it: Tabella da cui mostrare i dati, lasciare vuota
    se invece si intende specificare un comando SELECT

en: Actual SQL executed
    to select data
    Can't be changed if a table name is set
it: SQL effettivamente eseguito
    per selezionare i dati.
    Non può essere cambiato se è stato impostato un nome di tabella

en: Dependencies
it: Dipendenze

en: Required and provided named parameters
it: Parametri con nome richiesti e forniti

en: Requires:
it: Richiede:

en: Exports:
it: Esporta:

en: Link to other data
it: Collegamento ad altri dati

en: Remove data source
it: Rimuovi sorgente dati

en: Show data source's properties
it: Mostra le proprietà della sorgente dati

en: No data source defined
it: Nessuna sorgente dati definita

en: Can't bind parameter '%s' of type '%s' to a parameter of type '%s'
it: Impossibile conllegare il parametro «%s» di tipo «%s» ad un parametro di tipo «%s»

en: Remove
it: Elimina

en: Data sources:
it: Sorgenti dati:

en: Selected data source's properties:
it: Proprietà della sorgente dati selezionata:

en: Error parsing XML specifications
it: Errore analizzando le specifiche XML

en: Expecting <%s> root node
it: Era previsto il nodo root <%s>

en: SQL code to execute:
it: Codice SQL da eseguire:

en: Browse your database's contents
it: Scorri il contenuto del database

en: Could not get information about LDAP class
it: Impossibile ottenere informazioni sulla classe LDAP

en: Class OID:
it: Classe OID:

en: Class kind:
it: Classe kind:

en: Class name: | Class names:
it[0]: Nome classe:
it[1]: Nomi classe:

en: This LDAP class is obsolete
it: Questa classe LDAP è obsoleta

en: Required attribute: | Required attributes:
it[0]: Attributo rischiesto:
it[1]: Attributi richiesti:

en: Optional attribute: | Optional attributes:
it[0]: Attributo opzionale:
it[1]: Attributi opzionali:

en: Children class: | Children classes:
it[0]: Classe figlio:
it[1]: Classi figlio:

en: Inherited class: | Inherited classes:
it[0]: Classe ereditata:
it[1]: Classi ereditate:

en: Select the file to save data to
it: Seleziona un file su cui salvare i dati

en: Could not save data: %s
it: Impossibile salvare i dati: %s

en: Non activated
it: Non attivato

en: Never
it: Mai

en: Can't display attribute value
it: Impossibile mostrare il valore dell'attributo

en: Could not get information about LDAP entry
it: Impossibile ottenere informazioni sulla voce LDAP

en: Filter expression:
it: Espressione filtro:

en: Attributes to fetch:
it: Attributi da ottenere:

en: Search scope:
it: Scope della ricerca:

en: Could not find LDAP entry with DN '%s'
it: Impossibile trovare una voce LDAP con DN «%s»

en: _New LDAP Entries Browser
it: Nuovo browser _voci LDAP

en: Open a new LDAP entries browser
it: Apre un nuovo browser per le voci LDAP

en: _New LDAP Classes Browser
it: Nuovo browser _classi LDAP

en: Open a new LDAP classes browser
it: Apre un nuovo browser delle classi LDAP

en: _New LDAP Search
it: Nuova _ricerca LDAP

en: Open a new LDAP search form
it: Apre un nuovo modulo di ricerca LDAP

en: LDAP classes browser
it: Browser classi LDAP

en: LDAP classes
it: Classi LDAP

en: LDAP class's properties
it: Proprietà della classi LDAP

en: Add to _Favorites
it: Aggiungi ai _preferiti

en: Add class to favorites
it: Aggiunge la classe ai preferiti

en: Previous Class
it: Classe precedente

en: Move back to previous LDAP class
it: Torna alla classe LDAP precedente

en: Next Class
it: Classe successiva

en: Move to next LDAP class
it: Passa alla classe LDAP successiva

en: LDAP entries browser
it: Browser delle voci LDAP

en: LDAP hierarchy
it: Gerarchia LDAP

en: LDAP entry's details
it: Dettagli della voce LDAP

en: Add entry to favorites
it: Aggiungi voce ai preferiti

en: Previous Entry
it: Voce precedente

en: Move back to previous LDAP entry
it: Torna alla voce LDAP precedente

en: Next Entry
it: Voce successiva

en: Move to next LDAP entry
it: Passa alla voce LDAP successiva

en: LDAP entries
it: Voci LDAP

en: Favorites
it: Favoriti

en: LDAP search page
it: Pagina di ricerca LDAP

en: LDAP search settings
it: Impostazioni di ricerca LDAP

en: Clear
it: Cancella

en: Clear the search settings
it: Cancella le impostazioni di ricerca

en: Execute LDAP search
it: Esegui ricerca LDAP

note: results
en: Results
it: Risultati

en: Could not define virtual table for this LDAP search: %s
it: Impossibile definire una tabella virtuale per questa ricerca LDAP: %s

en: Virtual table '%s' for this LDAP search has been defined
it: La tabella virtuale «%s» per questa ricerca LDAP è stata definita

en: Define as Table
it: Definisci come tabella

en: Define search as a virtual table
it: Definisci la ricerca come una tabella virtuale

en: LDAP search
it: Ricerca LDAP

en: Define LDAP search as a virtual table
it: Difinisci la ricerca LDAP come una tabella virtuale

en: Name of the virtual LDAP table to create
it: Nome della tabella virtuale LDAP da creare

en: Everytime data is selected from the virtual table which will be created, the LDAP search will be executed and data returned as the contents of the table.
it: Ad ogni selezione dei dati della tabella virtuale che verrà creata, verrà eseguita la ricerca LDAP ed i dati verranno restituiti come contenuti della tabella stessa.

en: Table name:
it: Nome tabella:

en: Replace if exists:
it: Rimpiazza se esiste già:

en: Connection opening:
it: Apertura connessione:

en: Select a named data source, or specify
    parameters to open a connection to a 
    non defined data source
it: Selezionare una sorgente dati con nome o specificare
    i parametri per aprire una connessione ad una
    sorgente dati non definita

en: Cancelled by the user
it: Annullata dall'utente

en: [DSN|connection string]...
it: [DSN|stringa di connessione]...

en: Error: %s
it: Errore: %s

en: All files are in the directory: %s
it: Tutti i file sono nella directory: %s

en: Can't get the list of files used to store information about each connection: %s
it: Impossibile ottenere l'elenco dei file usati per memorizzare le informazioni su ogni connessione: %s

en: Error while purging files used to store information about each connection: %s
it: Errore nel pulire i file usati per memorizzare le informazioni di ogni connessione: %s

en: Multiple statements
it: Comandi multipli

en: SELECT statement
it: Comando SELECT

en: INSERT statement
it: Comando INSERT

en: UPDATE statement
it: Comando di UPDATE

en: DELETE statement
it: Comando DELETE

en: COMPOUND SELECT statement
it: Comando COMPOUND SELECT

en: BEGIN statement
it: Comando BEGIN

en: ROLLBACK statement
it: Comando ROLLBACK

en: COMMIT statement
it: Comando COMMIT

en: ADD SAVEPOINT statement
it: Comando ADD SAVEPOINT

en: ROLLBACK SAVEPOINT statement
it: Comando ROLLBACK SAVEPOINT

en: DELETE SAVEPOINT statement
it: Comando DELETE SAVEPOINT

en: Unknown statement
it: Comando sconosciuto

en: Getting
    favorites...
it: Ottenimento
    favoriti...

en: No favorite:
    drag item to
    define one
it: Nessun favorito:
    trascinare la voce
    per ottenerne uno

en: Query execution (SQL)
it: Esecuzione query (SQL)

en: Query editor
it: Editor della query

en: Clear the editor's
    contents
it: Cancella  i contenuti 
    dell'editor

en: Show variables needed
    to execute SQL
it: Mostra le variabili necessarie
    per l'esecuzione dell'SQL

en: Execute SQL in editor
it: Esegui l'SQL nell'editor

en: Indent
it: Indenta

en: Indent SQL in editor
    and make the code more readable
    (removes comments)
it: Indenta l'SQL nell'editor
    e rende il codice più leggibile
    (rimuovendo i commenti)

en: Favorite
it: Favorita

en: Add SQL to favorite
it: Aggiungi SQL alle favorite

en: Execution history:
it: Cronologia di esecuzione:

en: Copy
it: Copia

en: Copy selected history
    to editor
it: Copia la cronologia selezionata
    nell'editor

en: Clear history
it: Cancella la cronologia

en: Execution Results:
it: Risultati dell'esecuzione:

en: New favorite
it: Nuovo favorita

en: Modify favorite '%s'
it: Modifica la favorita «%s»

en: Modify a favorite
it: Modifica una favorita

en: Favorite's name
it: Nome favorita

en: Unnamed query
it: Query senza nome

en: Name of the favorite to create
it: Nome della favorita da creare

en: Enter the name of the favorite to create
it: Inserire il nome della favorita da creare

en: Invalid variable's contents
it: Contenuti della variabile non validi

en: assign values to the following variables
it: assegna dei valori alle seguenti variabili

en: A transaction has automatically been started
    during this statement's execution, this usually
    happens when blobs are selected (and the transaction
    will have to remain opened while the blobs are still
    accessible, clear the corresponding history item before
    closing the transaction).
it: Una transazione è stata automaticamente avviata
    durante l'esecuzione di questo comando. Ciò avviene
    normalmente quando si selezionano blob (e la transazione
    dovrà rimanere aperta mentre i blob sono ancora
    accessibili, e cancellare la voce cronologica
    corrispondente prima di chiudere la transazione).

en: Statement executed
it: Comando eseguito

en: Error while parsing code: %s
it: Errore durante l'elaborazione del codice: %s

en: A query is already being executed, to execute another query, open a new connection.
it: Una query è già in esecuzione, per eseguirne un'altra, aprire una nuova connessione.

en: Internal error, please report error to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product
it: Errore interno, segnalare il problema su http://bugzilla.gnome.org/ per il prodotto "libgda"

en: _Execute
it: _Esegui

en: Execute query
it: Esegui la query

en: _Undo
it: Ann_ulla

en: Undo last change
it: Annulla l'ultimo cambiamento

en: Copy all in a single line
it: Copia tutto in una riga unica

en: In the future:
it: Nel futuro:

en: Less than a minute ago:
it: Meno di un minuto fa:

en: %lu minute ago:
     | %lu minutes ago:
it[0]: %lu minuto fa:
it[1]: %lu minuti fa:

en: %lu hour ago
     | %lu hours ago
it[0]: %lu ora fa
it[1]: %lu ore fa

en: %lu day ago
     | %lu days ago
it[0]: %lu giorno fa
it[1]: %lu giorni fa

en: _New Editor
it: _Nuovo editor

en: Open a new query editor
it: Apri un nuovo editor della query

en: Could not add action: %s
it: Impossibile aggiungere una azione: %s

en: SQL Code
it: Codice SQL

en: Is action
it: È azione

en: Check this option to make this favorite an action
    which can be proposed for execution from grids
    containing data. The parameters required to execute
    the query will be defined from the row selected in the grid
it: Selezionare quest'opzione per rendere questa un'azione favorita
    che può essere proposta per l'esecuzione da griglie
    contenenti dati. I parametri richiesti per eseguire
    l'interrogazione saranno definiti dalla riga selezionata nella griglia

en: Statement:
it: Comando:

en: Execution delay
it: Ritardo esecuzione

en: Number of rows impacted
it: Numero di righe coinvolte

en: Execution Parameters
it: Parametri di esecuzione

en: No result selected
it: Nessun risultato selezionato

en: Re-execute query
it: Ri-esegui la query

en: Execution error:
it: Errore di esecuzione:

en: Table not found
it: Tabella non trovata

en: Requested object is not a table or view
it: L'oggetto richiesto non è una tabella o una vista

en: Auto incremented
it: Auto incrementata

en: Tables' index
it: Indice tabelle

en: Schema browser
it: Navigatore dello schema

en: Diagram
it: Diagramma

en: Could not save diagram
it: Impossibile salvare il diagramma

en: Canvas's name
it: Nome grafico

en: Relations diagram
it: Diagramma relazioni

en: Error parsing favorite's contents
it: Errore durante l'analisi del contenuto dei favoriti

en: '%s' diagram
it: Diagramma «%s»

en: Missing table attribute in favorite's contents
it: Attributo tabella mancante nel contenuto del favorito

en: _Contents
it: _Contenuti

en: View contents
it: Visualizza i contenuti

en: _New Diagram
it: _Nuovo diagramma

en: Create a new diagram
it: Crea un nuovo diagramma

en: Could not load diagram
it: Impossibile caricare il diagramma

en: Declared foreign key '%s' on
it: Dichiara la chiave esterna «%s» abilitata

en: Foreign key '%s' on
it: Chiave esterna «%s» abilitata

en: incompatible types: '%s' for the foreign key and '%s' for the referenced primary key
it: tipi incompatibili: «%s» per la chiave esterna e «%s» per la chiave primaria a cui fa riferimento

en: Could not compute table's UNIQUE constraints for %s.%s.%s
it: Impossibile elaborare i vincoli UNIQUE della tabella virtuale per %s.%s.%s

en: Unique constraint
it: Vincolo di unicità

en: Tables referencing this one
it: Tabelle che si riferiscono a questo

en: Column Name
it: Nome colonna

note: To translators: "Not NULL?" is a table's column's attribute. The NULL term should not be translated as it refers to the SQL NULL value
en: Not NULL?
it: Non NULL?

en: LDAP virtual table definition
it: Definizione tabella virtuale LDAP

en: Constraints and integrity rules
it: Regole di vincoli e di integrità

en: Could not find table '%s.%s'
it: Impossibile trovare la tabella "%s.%s"

en: Could not find declared foreign key '%s'
it: Impossibile trovare la chiave esterna dichiarata «%s»

en: Table not found. If you think this is an error,
    please refresh the meta data from the database
    (menu Connection/Fetch meta data).
it: Tabella non trovata. Se si pensa che sia un errore,
    ricaricare i metadati dal database
    (menu Connessione/Recupera metadati).

en: Relations
it: Relazioni

en: Preferences
it: Preferenze

en: Data successfully inserted
it: Dati inseriti con successo

en: Meta data not yet available
it: Meta dati non ancora disponibili

en: Can't find information about table
it: Impossibile trovare le informazioni sulla tabella

en: Internal error while building INSERT statement:
    %s
it: Errore interno durante la creazione del comando INSERT:
    %s

en: Default value: '%s'
it: Valore predefinito: «%s»

en: Default value: auto incremented value
it: Valore predefinito: valore ad autoincremento

en: Values to insert into table
it: Valori da inserire nella tabella

en: Can't find information about table '%s'
it: Impossibile trovare informazioni sulla tabella «%s»

en: _Table
it: _Tabella

en: Add table to favorites
it: Aggiungi tabella tra i favoriti

en: View table's contents
it: Visualizza i contenuti della tabella

en: _Insert Data
it: _Inserisci dati

en: Insert data into table
it: Inserisce i dati nella tabella

en: _Declare Foreign Key
it: _Dichiara chiave esterna

en: Declare a foreign key for table
it: Dichiara una chiave esterna per una tabella

en: default
it: predefinito

en: Table's fields
it: Campi della tabella

en: Field's display preferences
it: Preferenze di visualizzazione dei campi

en: Data entry type:
it: Tipo voce dati:

en: Defines how data for the selected column
    will be displayed in forms. Leave 'Default' to have
    the default display
it: Definisce come i dati per la colonna selezionata
    saranno mostrati nei moduli. Lasciare "Default" per avere
    la visualizzazione predefinita

en: none
it: nessuna

en: Options:
it: Opzioni:

en: Preview:
it: Anteprima:

en: Free form to test the configured
    data entry
it: Modulo di prova per collaudare l'inserimento
    dati configurato

en: Information:
it: Informazioni:

en: Unable to display help. Please make sure the documentation package is installed.
it: Impossibile installare la guida. Assicurarsi che il pacchetto contenente la documentazione sia installato.

en: Unable to open help file
it: Impossibile aprire la guida

en: Help is being loaded, please wait...
it: Caricamento guida, attendere...

en: Close tab
it: Chiudi scheda

en: <small>This area allows to give values to
    variables defined in the SQL code
    using the following syntax:
    <b><tt>##&lt;variable name&gt;::&lt;type&gt;[::null]</tt></b>
    For example:
    <span foreground="#4e9a06"><b><tt>##id::int</tt></b></span>
          defines <b>id</b> as a non NULL integer
    <span foreground="#4e9a06"><b><tt>##age::string::null</tt></b></span>
          defines <b>age</b> as a string
    
    Valid types are: <tt>string</tt>, <tt>boolean</tt>, <tt>int</tt>,
    <tt>date</tt>, <tt>time</tt>, <tt>timestamp</tt>, <tt>guint</tt>, <tt>blob</tt> and
    <tt>binary</tt></small>
it: <small>Questa area permette di assegnare dei valori a
    variabili definite nel codice SQL
    usando la seguente sintassi:
    <b><tt>##&lt;nome variabile&gt;::&lt;tipo&gt;[::null]</tt></b>
    Per esempio:
    <span foreground="#4e9a06"><b><tt>##id::int</tt></b></span>
          definisce <b>id</b> come intero non NULL
    <span foreground="#4e9a06"><b><tt>##age::string::null</tt></b></span>
          definisce <b>age</b> come stringa
    
    Tipi validi sono: <tt>string</tt>, <tt>boolean</tt>, <tt>int</tt>,
    <tt>date</tt>, <tt>time</tt>, <tt>timestamp</tt>, <tt>guint</tt>, <tt>blob</tt> e
    <tt>binary</tt></small>

en: Hide search toolbar
it: Nascondi la barra di ricerca

en: Search:
it: Ricerca:

en: Case sensitive
it: Distingui le minuscole

en: Invalid unnamed command
it: Comando senza nome non valido

en: Command '%s' not found
it: Comando «%s» non trovato

en: Syntax error after '\'
it: Errore di sintassi dopo «\»

en: Unbalanced usage of quotes
it: Utilizzo non corretto dei caratteri di quotatura

en: Usage
it: Uso

en: Could not save history file to '%s': %s
it: Impossibile salvare il file della cronologia su «%s»: %s

en: (%d row) | (%d rows)
it[0]: (%d riga)
it[1]: (%d righe)

en: History is not supported
it: La cronologia non è supportata

en: No current connection
it: Nessuna connessione corrente

en: List of tables
it: Elenco di tabelle

en: List of views
it: Elenco di viste

en: List of schemas
it: Elenco di schemi

en: No object found
it: Nessun oggetto trovato

en: Column
it: Colonna

en: Nullable
it: Rendibile nulla

en: List of columns for view '%s'
it: Elenco colonne per vista «%s»

en: List of columns for table '%s'
it: Elenco colonne per tabella «%s»

en: yes
it: sì

en: Could not determine columns of view '%s'
it: Impossibile determinare le colonne della vista «%s»

en: Could not determine columns of table '%s'
it: Impossibile determinare le colonne della tabella «%s»

en: View definition: %s
it: Definizione vista: %s

note: To translators: the term "references" is the verb * "to reference" in the context of foreign keys where * "table A REFERENCES table B"
en: references %s
it: riferimenti %s

note: To translators: the term "references" is the verb * "to reference" in the context of foreign keys where * "table A REFERENCES table B"
en: references %s.%s
it: riferimenti %s.%s

en: Installed providers list
it: Elenco dei fornitori installati

en: Could not find provider '%s'
it: Impossibile trovare il fornitore «%s»

en: Attribute
it: Attributo

en: Provider '%s' description
it: Descrizione del fornitore «%s»

en: Could not find data source '%s'
it: Impossibile trovare la sorgente dati «%s»

en: DSN '%s' description
it: Descrizione DSN «%s»

en: DSN name
it: Nome DSN

en: Parameters
it: Parametri

en: System DSN?
it: DSN di sistema?

en: Yes
it: Sì

en: Last used
it: L'ultimo usato

en: Unknown criteria '%s'
it: Criterio «%s» sconosciuto

en: Failed to remove:
it: Rimozione fallita:

en: No file to purge!
it: Nessun file da pulire!

en: Gda server operations list
it: Elenco operazioni server Gda

en: Using XML descriptions in %s
it: Uso descrizioni XML in %s

en: Could not create provider object: %s
it: Impossibile creare l'oggetto fornitore: %s

en: Existing operation types for provider '%s':
it: Tipi di operazioni esistenti per il provider «%s»:

en: Existing operation types:
it: Tipi di operazioni esistenti:

en: Description for type: %s
it: Descrizione per il tipo: %s

en: Operation not supported
it: Operazione non supportata

en: Can't parse file '%s', ignoring it
it: Impossibile elaborare il file «%s», ignorato

en: GDA SQL console version
it: Console SQL GDA versione

en: Defines how the DN column is handled for LDAP searched (among "dn", "rdn" and "none")
it: Definisce come la colonna DN viene gestita nella ricerca LDAP (tra "dn", "rdn" e "none")

en: Defines the LDAP attributes which are fetched by default by LDAP commands
it: Definisce gli attributi LDAP recuperati in maniera predefinita dai comandi LDAP

en: Set to TRUE when the 1st line of a CSV file holds column names
it: Impostato a VERO quando la prima riga di un file CSV contiene i nomi delle colonne

en: Quote character for CSV format
it: Carattere virgoletta per il formato CSV

en: Separator character for CSV format
it: Carattere separatore per il formato CSV

en: Welcome to the GDA SQL console, version
it: Benvenuti alla console SQL GDA, versione

en: Type: %s to show usage and distribution terms
          %s or %s for help with internal commands
          %s (or CTRL-D) to quit (the '.' can be replaced by a '\')
          or any SQL query terminated by a semicolon
it: Digitare: %s per mostrare i termini d'uso e di distribuzione
              %s o %s per un aiuto sui comandi interni
              %s (o CTRL-D) per uscire (il carattere «.» può essere rimpiazzato da
              un «\»)
              o una qualsiasi interrogazione SQL terminata da un punto e virgola

en: Opening connection '%s' for:
it: Apertura connessione «%s» per:

en: Can't open connection %d: %s
it: Impossibile aprire la connessione %d: %s

en: Opening connection '%s' (GDA_SQL_CNC environment variable):
it: Apertura connessione «%s» (variabile ambiente GDA_SQL_CNC):

en: Can't open connection defined by GDA_SQL_CNC: %s
it: Impossibile aprire la connessione definita da GDA_SQL_CNC: %s

en: Can't run HTTP server on port %d
it: Impossibile eseguire il server HTTP sulla porta %d

en: Connection closed
it: Connessione chiusa

en: Could not interpret the '%s' parameter's value
it: Impossibile interpretare il valore del parametro «%s»

en: No internal parameter named '%s' required by query
it: Non esiste nessun parametro interno di nome «%s» richiesto dalla interrogazione

en: Can't open file '%s' for writing: %s
it: Impossibile aprire il file «%s» in scrittura: %s

en: Can't open pipe '%s': %s
it: Impossibile aprire la pipe «%s»: %s

en: Can't open file '%s' for reading: %s
it: Impossibile aprire il file «%s» in lettura: %s

en: Connection name '%s' is invalid
it: La connessione di nome «%s» non è valida

en: 	Username for '%s':
it: 	Nome utente per «%s»:

en: No username for '%s'
it: Nessun nome utente per «%s»

en: 	Password for '%s':
it: 	Password per «%s»:

en: No password for '%s'
it: Nessuna password per «%s»

en: Date format for this connection will be: %s%c%s%c%s, where YYYY is the year, MM the month and DD the day
it: Il formato data per questa connessione sarà: %s%c%s%c%s, dove YYYY è l'anno, MM il mese e DD il giorno

en: All the information related to the '%s' connection will be stored in the '%s' file
it: Tutte le informazioni relative alla connessione «%s» verranno memorizzate nel file «%s»

en: Error getting meta data in background: %s
it: Errore nell'ottenere i meta dati in background: %s

en: Getting database schema information for connection '%s', this may take some time...
it: Recupero dei dati di schema per la connessione «%s». È necessario attendere un po'...

en: error: %s
it: errore: %s

en: Done.
it: fatto.

en: Show commands history, or save it to file
it: Mostra la cronologia del comandi o salvala su file

en: Information
it: Informazioni

en: %s [<META DATA TYPE>]
it: %s [<TIPO META DATI>]

en: Force reading the database meta data (or part of the meta data, ex:"tables")
it: Forza la lettura dei metadati del database (o di parte dei metadati, es: "tabelle")

en: %s <fkname> <tableA>(<colA>,...) <tableB>(<colB>,...)
it: %s <nome_chiave_est> <tabellaA>(<colA>,...) <tabellaB>(<colB>,...)

en: Declare a new foreign key (not actually in database): tableA references tableB
it: Dichiara una nuova chiave esterna (non attualmente nel database): tabellaA riferimenti tabellaB

en: %s <fkname> <tableA> <tableB>
it: %s <nome_chiave_est> <tabellaA> <tabellaB>

en: Un-declare a foreign key (not actually in database)
it: De-dichiara una chiave esterna (non attualmente nel database)

en: %s [<TABLE>]
it: %s [<TABELLA>]

en: List all tables (or named table)
it: Elenca tutte le tabelle (o le tabelle con nome)

en: %s [<VIEW>]
it: %s [<VISTA>]

en: List all views (or named view)
it: Elenca tutte le viste (o le viste con nome)

en: List all schemas (or named schema)
it: Elenco di tutti gli schemi (o schemi con nome)

en: %s [<OBJ_NAME>|<SCHEMA>.*]
it: %s [<NOME_OGG>|<SCHEMA>.*]

en: Describe object or full list of objects
it: Descrivi l'oggetto o la lista completa di oggetti

en: %s [<TABLE1> [<TABLE2>...]]
it: %s [<TABELLA1> [<TABELLA2>...]]

en: Create a graph of all or the listed tables
it: Crea un grafico di tutto o delle tabelle elencate

en: %s [<port> [<authentication token>]]
it: %s [<porta> [<token di autenticazione>]]

en: Start/stop embedded HTTP server (on given port or on 12345 by default)
it: Avvia/ferma il server HTTP incorporato (sulla porta data o sulla predefinita 12345)

en: %s [[<CNC_NAME>] [<DSN>|<CONNECTION STRING>]]
it: %s [<NOMI_CNC> [<DSN>|<STRINGA DI CONNESSIONE>]]

en: Opens a new connection or lists opened connections
it: Apri una nuova connessione o elenca le connessioni aperte

en: %s [<CNC_NAME>]
it: %s [<NOME_CNC>]

en: Close a connection
it: Chiudi una connessione

en: %s <CNC NAME> <OBJ NAME> [<OBJ NAME> ...]
it: %s <NOME_CNC> <NOME_OGG> [<NOME_OGG> ...]

en: Bind connections or datasets (<OBJ NAME>) into a single new one (allowing SQL commands to be executed across multiple connections and/or datasets)
it: Associa connessioni o dataset (<NOME OGG>) in un unico nuovo oggetto (permettendo l'esecuzione di comandi SQL attraverso connessioni multiple e/o dataset)

en: DSN (data sources) management
it: Gestione DSN (sorgenti dati)

en: List all DSN (or named DSN's attributes)
it: Elenca tutti i DSN (o gli attributi di DSN con nome)

en: %s <DSN_NAME> <DSN_DEFINITION> [<DESCRIPTION>]
it: %s <NOME_DSN> <DEFINIZIONE_DSN> [<DESCRIZIONE>]

en: Create (or modify) a DSN
it: Crea (o modifica) un DSN

en: %s <DSN_NAME> [<DSN_NAME>...]
it: %s <NOME_DSN> [<NOME_DSN>...]

en: Remove a DSN
it: Elimina un DSN

en: %s [<PROVIDER>]
it: %s [<FORNITORE>]

en: List all installed database providers (or named one's attributes)
it: Elenca tutti i fornitori di database installati (o gli attributi di quelli con nome)

en: Input/Output
it: Ingresso/Uscita

en: Execute commands from file
it: Esegui comandi da file

en: Send output to a file or |pipe
it: Spedisci il risultato su un file o una |pipe

en: %s [<TEXT>]
it: %s [<TESTO>]

en: Print TEXT or an empty line to standard output
it: Stampa TESTO o una riga vuota sullo standard output

en: Send TEXT or an empty line to current output stream
it: Spedisce TESTO o una riga vuota sullo stream di uscita corrente

en: Change the current working directory
it: Cambia la directory di lavoro corrente

en: Show usage and distribution terms
it: Mostra i termini d'uso e di distribuzione

en: %s [<NAME> [<VALUE>]]
it: %s [<NOME> [<VALORE>]]

en: Set or show an option, or list all options
it: Imposta o mostra un'opzione, o le elenca tutte

en: Query buffer & query favorites
it: Buffer interrogazioni e interrogazioni favorite

en: Edit the query buffer (or file) with external editor
it: Modifica il buffer (o il file) delle interrogazioni con un editor esterno

en: Reset the query buffer (or load file into query buffer)
it: Reimposta il buffer delle query (o carica un file nel buffer delle query)

en: Show the contents of the query buffer
it: Mostra i contenuti del buffer delle query

en: %s [<FAVORITE_NAME>]
it: %s [<NOME_FAVORITA>]

en: Execute contents of query buffer, or execute specified query favorite
it: Esegue i contenuti del buffer delle query, o esegue la query favorita specificata

en: Write query buffer to file
it: Scrivi il buffer delle query su file

en: %s <FAVORITE_NAME>
it: %s <NOME_FAVORITA>

en: Save query buffer as favorite
it: Salva il buffer delle interrogazioni come favorita

en: Load a query favorite into query buffer
it: Carica una interrogazione favorita nel buffer delle interrogazioni

en: Delete a query favorite
it: Cancella una interrogazione favorita

en: List all query favorites
it: Elenca tutte le interrogazioni favorite

en: Set output format
it: Imposta il formato di uscita

en: %s [<NAME>|<TABLE> <COLUMN> <ROW_CONDITION>] <FILE>
it: %s [<NOME>|<TABELLA> <COLONNA> <CONDIZIONE_RIGA>] <FILE>

en: Export internal parameter or table's value to the FILE file
it: Esporta il parametro interno o il valore di tabella sul file FILE

en: Execution context
it: Contesto di esecuzione

en: %s [<NAME> [<VALUE>|_null_]]
it: %s [<NOME> [<VALORE>|_null_]]

en: Set or show internal parameter, or list all if no parameter specified
it: Imposta o mostra i parametri interni, o li elenca tutti se non ha parametri specificati

en: %s [<NAME>]
it: %s [<NOME>]

en: Unset (delete) internal named parameter (or all parameters)
it: Deseleziona (elimina) il parametro interno con nome (o tutti i parametri)

en: %s <NAME> [<FILE>|<TABLE> <COLUMN> <ROW_CONDITION>]
it: %s <NOME> [<FILE>|<TABELLA> <COLONNA> <CONDIZIONE_RIGA>]

en: Set internal parameter as the contents of the FILE file or from an existing table's value
it: Imposta il parametro interno secondo il contenuto del file FILE o da un esitente valore di tabella

en: %s <SELECT> <ROW_FIELDS> [<COLUMN_FIELDS> [<DATA_FIELDS> ...]]
it: %s <SELECT> <CAMPI_RIGA> [<CAMPI_COLONNA> [<CAMPI_DATI> ...]]

en: Performs a statistical analysis on the data from SELECT, using ROW_FIELDS and COLUMN_FIELDS criteria and optionally DATA_FIELDS for the data
it: Esegue un'analisi statistica sui dati da SELECT, usando i criteri CAMPI_RIGA e CAMPI_COLONNA e opzionalmente i CAMPI_DATI per i dati

en: Datasets' manipulations
it: Elaborazioni dataset

en: Lists all the datasets kept in memory for reference
it: Elenca tutti i dataset mantenuti in memoria per riferimento

en: %s <DATASET NAME> <PATTERN>
it: %s <NOME DATASET> <MOTIVO>

en: Show a dataset's contents where lines match a regular expression
it: Mostra i contenuti di un dataset ove le righe corrispondono ad una espressione regolare

en: %s <DATASET NAME> [<COLUMN> [<COLUMN> ...]]
it: %s <NOME DATASET> [<COLONNA> [<COLONNA> ...]]

en: Show a dataset's contents, showing only the specified columns if any specified
it: Mostra i contenuti di un dataset, mostrando, se specificate, solo alcune colonne

en: %s <DATASET NAME> [<DATASET NAME> ...]
it: %s <NOME_DATASET> [<NOME_DATASET> ...]

en: Remove one or more datasets
it: Rimuove uno o più dataset

en: %s <DATASET NAME> <DATASET NAME>
it: %s <NOME_DATASET> <NOME_DATASET>

en: Rename a dataset, useful to rename the '_' dataset to keep it
it: Rinomina un dataset, utile per rinominare il dataset "_" per mantenerlo

en: %s CSV <FILE NAME>
it: %s CSV <NOME_FILE>

en: Import a dataset from a file
it: Importa un dataset da un file

en: %s <filter> [<base|onelevel|subtree> [<base DN>]]
it: %s <filtro> [<base|unlivello|sottoalbero> [<DN base>]]

en: Search LDAP entries
it: Cerca le voci LDAP

en: Shows attributes for the entry identified by its DN. If the "set" 2nd parameter is passed, then all set attributes are show, if the "all" 2nd parameter is passed, then the unset attributes are also shown, and if the "unset" 2nd parameter is passed, then only non set attributes are shown.
it: Mostra gli attributi per la voce identificata dal suo DN. Se viene passato il 2° parametro "set", allora vengono mostrati tutti gli attributi impostati, se viene passato il 2° parametro "all", allora vengono mostrati anche gli attributi non impostati, e se viene passato il 2° parametro "unset", allora vengono mostrati solo gli attributi non impostati.

en: %s <DN> <new DN>
it: %s <DN> <nuovo DN>

en: Renames an LDAP entry
it: Rinomina una voce LDAP

en: %s <DN> <OPERATION> [<ATTR>[=<VALUE>]] [<ATTR>=<VALUE> ...]
it: %s <DN> <OPERAZIONE> [<ATTR>[=<VALORE>]] [<ATTR>=<VALORE> ...]

en: Modifies an LDAP entry's attributes; <OPERATION> may be DELETE, REPLACE or ADD
it: Modifica gli attributi di una voce LDAP; <OPERAZIONE> può essere DELETE, REPLACE o ADD

en: Unknown output format: '%s', reset to default
it: Formato di uscita sconosciuto: «%s», reimpostato al valore predefinito

en: DSN list
it: Elenco DSN

en: Missing arguments
it: Argomenti mancanti

en: Missing provider name
it: Nome fornitore mancante

en: Missing DSN name
it: Nome DSN mancante

en: Getting database schema information, this may take some time...
it: Recupero dei dati di schema dal server database. È necessario attendere un po'...

en: A connection named '%s' already exists
it: Una connessione con nome «%s» esiste già

en: No opened connection
it: Nessuna connessione aperta

en: DSN or connection string
it: DSN o stringa di connessione

en: Missing required connection names
it: Mancano i necessari nomi per la connessione

en: No connection or dataset named '%s' found
it: Non è stata trovata nessuna connessione o dataset con nome «%s»

note: force create of meta store add existing connections to virtual connection
en: Bound connections are as:
it: Le connessioni allacciate sono come:

note: Translators: this string indicates that all the tables in connection named in the * 1st "%s" will appear in the SQL namespace named as the 2nd "%s"
en: %s in the '%s' namespace
it: %s nello spazionome «%s»

note: Translators: this string indicates that the dataset named in the 1st "%s" * will appear as the table named as the 2nd "%s"
en: %s mapped to the %s table
it: %s mappato alla tabella «%s»

en: No option named '%s'
it: Nessuna opzione con nome «%s»

en: List of options
it: Elenco opzioni

en: Could not get home directory: %s
it: Impossibile ottenere la cartella home: %s

en: Working directory is now: %s
it: La directory di lavoro è ora: %s

en: Could not change working directory to '%s': %s
it: Impossibile cambiare la directory di lavoro a «%s»: %s

en: No connection opened
it: Nessuna connessione aperta

en: Could not write to temporary file '%s': %s
it: Impossibile scrivere sul file temporaneo «%s»: %s

en: could not start editor '%s'
it: impossibile eseguire l'editor «%s»

en: Could not start /bin/sh
it: Impossibile eseguire /bin/sh

en: Missing FILE to write to
it: FILE mancante su cui scrivere

en: Favorite name
it: Nome favorita

en: Comments
it: Commenti

en: Missing query buffer name
it: Nome buffer interrogazioni mancante

en: Query buffer is empty
it: Il buffer delle interrogazioni è vuoto

en: Could not find favorite
it: Impossibile trovare una favorita

en: No parameter named '%s' defined
it: Nessun parametro con come «%s» definito

en: List of defined parameters
it: Elenco di parametri definiti

en: dimensions (columns x rows)
it: dimensioni (colonne x righe)

en: List of kept data
it: Elenco dati mantenuti

en: Missing argument
it: Argomento mancante

en: Could not find dataset named '%s'
it: Impossibile trovare un dataset di nome «%s»

en: Could not identify column '%s'
it: Impossibile identificare la colonna «%s»

en: Unknown import format '%s'
it: Formato di importazione «%s» sconosciuto

en: Could not import file '%s'
it: Impossibile importare il file «%s»

en: Missing foreign key declaration specification
it: Specifica di dichiarazione di chiave esterna mancante

en: Malformed foreign key declaration specification
it: Specifica di dichiarazione di chiave esterna malformata

en: Malformed table name specification '%s'
it: Specifica di nome tabella «%s» malformata

en: Missing foreign key name argument
it: Argomento nome chiave esterna mancante

en: Wrong row condition
it: Condizione riga errata

en: No unique row identified
it: Identificatore riga non unico

en: Wrong number of arguments
it: Numero sbagliato di operandi

en: Missing data on which to operate
it: Dati su cui operare mancanti

en: Missing row fields specifications
it: Specifiche campi riga mancanti

en: Wrong SELECT argument
it: Argomento SELECT incorretto

en: Wrong data field argument
it: Argomento dati campo incorretto

en: Connection is not an LDAP connection
it: La connessione non è una connessione LDAP

en: Unknown search scope '%s'
it: Ambito di ricerca «%s» sconosciuto

en: Missing filter which to operate
it: Filtro su cui operare mancante

en: Missing current DN or new DN specification
it: Specifica DN corrente o DN nuovo mancante

en: Missing DN of LDAP entry
it: Voce DN di LDAP mancante

en: Missing operation to perform on LDAP entry's attributes
it: Operazione mancante da effettuare sugli attributi della voce LDAP

en: Unknown operation '%s' to perform on LDAP entry's attributes
it: Operazione «%s» sconosciuta da effettuare sugli attributi della voce LDAP

en: Wrong attribute value specification '%s'
it: Specificazione valore dell'attributo «%s» errata

en: Missing DN (Distinguished name) argument
it: Argomento DN (Distinguished name) mancante

en: Unknown '%s' argument
it: Argomento «%s» sconosciuto

en: Could not find entry with DN '%s'
it: Impossibile trovare una voce con DN «%s»

en: Required?
it: Richiesto?

en: LDAP entry's Attributes
it: Attributi della voce LDAP

en: Could not write file
it: Impossibile scrivere il file

en: Graph written to '%s'
it: Grafico scritto su «%s»

en: Graph written to '%s'
    Use 'dot' (from the GraphViz package) to create a picture, for example:
    	dot -Tpng -o graph.png %s
    Note: set the GDA_SQL_VIEWER_PNG or GDA_SQL_VIEWER_PDF environment variables to view the graph
it: Grafico scritto su «%s»
    Usare "dot" (dal pacchetto GraphViz) per creare un'immagine, per esempio:
          dot -Tpng -o graph.png %s
    Nota: impostare le variabili ambiente GDA_SQL_VIEWER_PNG o GDA_SQL_VIEWER_PDF per visualizzare il grafico

en: HTTPD server stopped
it: Server HTTPD spento

en: Could not start HTTPD server
it: Impossibile avviare il server HTTPD

en: HTTPD server started
it: Server HTTPD avviato

en: Invalid port specification
it: Porta specificata non valida

en: Command is incomplete
it: Il comando è incompleto

en: Generated by the GDA SQL console
it: Generato dalla console SQL GDA

en: Can't initialize dictionary to store favorites
it: Impossibile inizializzare il dizionario per memorizzare i favoriti

en: not enforced
it: non imposto

en: stop with error
it: fermarsi al primo errore

en: stop with error, not deferrable
it: fermarsi al primo errore, non rinviabile

en: cascade changes
it: cambiamenti a cascata

en: set to NULL
it: impostato a NULL

en: set to default value
it: impostato al valore predefinito

en: Authentication required
it: Richiesta autenticazione

en: Enter authentification token as set from console, or leave empty if none required
it: Inserire il gettone di autenticazione come impostato da console o lasciare vuoto se non è richiesto

en: Token:
it: Gettone:

en: SQL console:
it: Console SQL:

en: Tables
it: Tabelle

en: Tables in the '%s' schema
it: Tabelle nello schema «%s»

en: Views
it: Viste

en: Views in the '%s' schema
it: Viste nello schema «%s»

en: Columns for the '%s' table:
it: Colonne per la tabella «%s»:

en: Primary key:
it: Chiave primaria:

en: Relations:
it: Relazioni:

en: Foreign keys:
it: Chiavi esterne:

en: To '%s':
it: A «%s»:

en: View definition:
it: Definizione vista:

en: Trigger '%s' for the '%s.%s' table:
it: Trigger «%s» per la tabella "%s.%s":

en: Trigger fired for: %s
it: Trigger innescato per: %s

en: Time at which the trigger is fired: %s
it: Istante al quale è stato innescato il trigger: %s

en: Action:
it: Azione:

en: Triggers:
it: Trigger:

en: For the '%s.%s' table:
it: Per la tabella "%s.%s":

en: Triggers in the '%s' schema:
it: Trigger nello schema «%s»:

en: Database information for '%s'
it: Informazioni database per «%s»

en: Database information
it: Informazioni database

en: Objects
it: Oggetti

en: Triggers
it: Trigger
