libgda - en to pt_BR translation catalogue (2047 entries)

note: title
en: Data Sources
pt_BR: Fontes de dados

en: Configured data sources in the system
pt_BR: Fontes de dados configuradas no sistema

en: Data sources are the means by which database connections are identified: all the information needed to open a connection to a specific database using a 'provider' is referenced using a unique name.
pt_BR: As fontes de dados são formas pelas quais as conexões de bancos de dados são identificadas: todas as informações necessárias para se abrir uma conexão com um banco de dados específico usando um “provedor” são referenciadas usando um nome único.

en: Are you sure you want to remove the data source '%s'?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja remover a fonte de dados “%s”?

en: Data source removal confirmation
pt_BR: Confirmação da remoção da fonte de dados

note: create the dialog
en: Data Source Properties
pt_BR: Propriedades da fonte de dados

en: Test
pt_BR: Teste

en: Browse
pt_BR: Navegar

en: Change the data source properties (the name can't be modified).
pt_BR: Altera as propriedades da fonte de dados (o nome não pode ser modificado).

en: For information only, this data source is a system wide data source
    and you don't have the permission change it.
pt_BR: Apenas para informação, esta fonte de dados é uma fonte de dados
    para todo o sistema, e você não possui permissão para alterá-la.

en: Login for %s
pt_BR: Usuário para %s

en: Connection successfully opened!
pt_BR: A conexão foi aberta com sucesso!

en: Could not open connection
pt_BR: Não foi possível abrir a conexão

en: Unknown error
pt_BR: Erro desconhecido

en: Could not execute browser program
pt_BR: Não foi possível executar o programa navegador

note: FIXME: add a notice somewhere in the UI
en: No detail
pt_BR: Sem detalhes

en: Database access control center
pt_BR: Centro de controle de acesso ao banco de dados

en: Gda Control Center
pt_BR: Centro de controle do GDA

en: Configure your database access environment
pt_BR: Configure o seu ambiente de acesso ao banco de dados

en: Missing mandatory information, to create database
pt_BR: Faltam informações obrigatórias para a criação do banco de dados

en: Error creating database: %s
pt_BR: Erro ao criar o banco de dados: %s

en: New data source definition
pt_BR: Nova definição da fonte de dados

en: This assistant will guide you through the process of creating a new data source, and optionally will allow you to create a new database.
    
    Just follow the steps!
pt_BR: Este assistente o guiará através do processo de criação de uma nova fonte de dados e, opcionalmente, lhe permitirá criar um novo banco de dados.
    
    Basta seguir os passos!

en: Add a new data source...
pt_BR: Adicionar uma nova fonte de dados…

en: The following fields represent the basic information items for your new data source. Mandatory fields are marked with a star. To create a local database in a file, select the 'SQLite' type of database.
pt_BR: Os seguintes campos representam os itens de informações básicas para sua nova fonte de dados. Os campos obrigatórios estão marcados com um asterisco. Para criar um banco de dados local em um arquivo, selecione o tipo de banco de dados “SQLite”.

en: Data source name
pt_BR: Nome da fonte de dados

en: System wide data source:
pt_BR: Fonte de dados para todo o sistema:

en: Database type
pt_BR: Tipo de banco de dados

en: Description:
pt_BR: Descrição:

en: General Information
pt_BR: Informações gerais

en: This page lets you choose between using an existing database or to create a new database to use with this new data source
pt_BR: Esta página lhe permite escolher entre usar um banco de dados existente ou criar um novo banco de dados para usar com esta nova fonte de dados

en: Create a new database:
pt_BR: Criar um novo banco de dados:

en: Create a new database?
pt_BR: Criar um novo banco de dados?

en: The following fields represent the information needed to create a new database (mandatory fields are marked with a star).This information is database-specific, so check the manual for more information.
pt_BR: Os seguintes campos representam as informações necessárias para se criar um novo banco de dados (os campos obrigatórios estão marcados com um asterisco). Estas informações são específicas para o banco de dados, então verifique o manual para mais informações.

en: New database definition
pt_BR: Nova definição de banco de dados

en: The following fields represent the information needed to open a connection (mandatory fields are marked with a star). This information is database-specific, so check the manual for more information.
pt_BR: Os seguintes campos representam as informações necessárias para a abertura de uma conexão (os campos obrigatórios estão marcados com um asterisco). Estas informações são específicas para o banco de dados, então verifique o manual para mais informações.

note: connection's spec
en: Connection's parameters
pt_BR: Parâmetros da conexão

en: The following fields represent the authentication information needed to open a connection.
pt_BR: Os campos as seguir representam as informações de autenticação necessárias para se abrir uma conexão.

en: Authentication parameters
pt_BR: Parâmetros de autenticação

en: All information needed to create a new data source has been retrieved. Now, press 'Apply' to close this dialog.
pt_BR: Todas as informações necessárias para a criação de uma nova fonte de dados foram obtidas. Pressione “Aplicar” para fechar este diálogo.

en: Ready to add a new data source
pt_BR: Pronto para adicionar uma nova fonte de dados

en: Data source _name:
pt_BR: _Nome da fonte de dados:

en: _System wide data source:
pt_BR: Fonte de dados para todo o _sistema:

en: _Provider:
pt_BR: _Provedor:

en: _Description:
pt_BR: _Descrição:

en: <span foreground='red'>The database provider used by this data source is not available,
    editing the data source's attributes is disabled</span>
pt_BR: <span foreground="red">O provedor de banco de dados usado por esta fonte de dados não está disponível.
    A edição dos atributos da fonte de dados foi desabilitada</span>

note: connection's authentication
en: Authentication
pt_BR: Autenticação

en: Connection opening
pt_BR: Abrindo a conexão

en: Fill in the following authentication elements
    to open a connection
pt_BR: Preencha os seguintes elementos de autenticação
    para abrir uma conexão

en: No authentication required,
    confirm connection opening
pt_BR: Nenhuma autenticação é exigida,
    confirme a abertura da conexão

en: Error:
pt_BR: Erro:

en: Could not declare new data source
pt_BR: Não foi possível declarar uma nova fonte de dados

en: No valid data source info was created
pt_BR: Nenhuma informação válida de fonte de dados foi criada

en: Database access services for the GNOME Desktop
pt_BR: Serviços de acesso a bancos de dados para o ambiente GNOME

en: _Data source
pt_BR: Fontes de _dados

en: Database
pt_BR: Banco de dados

en: _Close
pt_BR: _Fechar

en: Close this window
pt_BR: Fecha esta janela

en: _New datasource
pt_BR: _Nova fonte de dados

en: Create new data source
pt_BR: Cria uma nova fonte de dados

en: _Delete datasource
pt_BR: _Excluir fonte de dados

en: Delete selected data source
pt_BR: Exclui a fonte de dados selecionada

en: _Properties
pt_BR: _Propriedades

en: Edit properties for selected data source
pt_BR: Edita propriedades para a fonte de dados selecionada

en: _About
pt_BR: _Sobre

en: About
pt_BR: Sobre

en: About GNOME-DB
pt_BR: Sobre GNOME-DB

note: title
en: Providers
pt_BR: Provedores

en: Installed providers
pt_BR: Provedores instalados

en: Providers are addons that actually implement the access to each database using the means provided by each database vendor.
pt_BR: Provedores são complementos que implementam o acesso para cada banco de dados usando os meios fornecidos por cada de fabricante de banco de dados.

en: Statement could not be found in batch's statements
pt_BR: A instrução não foi localizada entre as instruções do lote

en: Conflicting parameter '%s'
pt_BR: O parâmetro “%s” é conflitante

en: Error loading authentication information for '%s' DSN: %s
pt_BR: Não foi possível carregar as informações de autenticação para o DSN “%s”: %s

en: Error creating user specific configuration directory '%s'
pt_BR: Erro ao criar o diretório “%s” de configurações específicas para o usuário

en: User specific configuration directory '%s' exists and is not a directory
pt_BR: O diretório “%s” de configurações específicas para o usuário existe e não é um diretório

en: Malformed data source name '%s'
pt_BR: O nome da fonte de dados “%s” é inválido

en: Couldn't save authentication information for DSN '%s': %s
pt_BR: Não foi possível salvar as informações de autenticação para o DSN “%s”: %s

en: Can't manage system-wide configuration
pt_BR: Não é possível gerenciar a configuração de todo o sistema

en: Authentication for the '%s' DSN
pt_BR: Autenticação para o DSN “%s”

en: Couldn't delete authentication information for DSN '%s': %s
pt_BR: Não foi possível excluir as informações de autenticação para o DSN “%s”: %s

en: Unknown DSN '%s'
pt_BR: DSN “%s” desconhecida

en: Provider '%s' not found
pt_BR: O provedor “%s” não foi encontrado

en: No provider '%s' installed
pt_BR: Não há nenhum provedor “%s” instalado

en: Can't load provider: %s
pt_BR: Não foi possível carregar o provedor: %s

en: Can't instantiate provider '%s'
pt_BR: Não foi possível instanciar o provedor “%s”

en: Provider
pt_BR: Provedor

en: Description
pt_BR: Descrição

en: DSN parameters
pt_BR: Parâmetros do DSN

en: File
pt_BR: Arquivo

en: List of installed providers
pt_BR: Lista dos provedores instalados

en: Username
pt_BR: Usuário

note: other table options This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Password
pt_BR: Senha

en: Error loading provider '%s': %s
pt_BR: Erro ao carregar o provedor “%s”: %s

en: DSN to use
pt_BR: DSN a usar

en: Connection string to use
pt_BR: O texto de conexão a usar

en: Provider to use
pt_BR: Provedor a usar

en: Authentication string to use
pt_BR: Texto de autenticação a usar

en: Options
pt_BR: Opções

note: To translators: Don't translate "GdaMetaStore", it's a class name
en: GdaMetaStore used by the connection
pt_BR: GdaMetaStore usado pela conexão

en: Unique GThread from which the connection will be available.This should only be modified by the database providers' implementation
pt_BR: GThread única em que a conexão ficará disponível. Isso deveria ser modificado pela implementação dos provedores de banco de dados.

en: Determines if the connection acts as a thread wrapper around another connection, making it completely thread safe
pt_BR: Determina se a conexão age como um wrapper de thread para outra conexão, tornando-a completamente segura contra problemas com threads

en: Make the connection set up a monitoring function in the mainloop to monitor the wrapped connection
pt_BR: Faz a conexão configurar uma função de monitoração no laço principal que monitore a conexão via wrap

en: Number of history events to keep in memory
pt_BR: Número de eventos históricos a serem mantidos na memória

en: Computes execution delay for each executed statement
pt_BR: Calcula atraso de execução para cada instrução executada

en: Artificially slows down the execution of queries
pt_BR: Artificialmente, retarda a execução de consultas

en: Could not set the '%s' property when the connection is opened
pt_BR: Não é possível definir a propriedade “%s” quando a conexão está aberta

en: No DSN named '%s' defined
pt_BR: Não há nenhum DSN chamado “%s”

en: Can't set the '%s' property once the connection is opened
pt_BR: Não é possível definir a propriedade “%s” uma vez que conexão esteja aberta

en: Multi threading is not supported or enabled
pt_BR: Não há ou não está habilitado suporte a multithreading

en: Malformed data source specification '%s'
pt_BR: A especificação da fonte de dados está mal formada: “%s”

en: Data source %s not found in configuration
pt_BR: A fonte de dados %s não foi encontrada na configuração

en: Datasource configuration error: no provider specified
pt_BR: Erro de configuração de fonte de dados: nenhum provedor foi especificado

en: Malformed connection string '%s'
pt_BR: O texto de conexão “%s” está mal formado

en: No database driver specified
pt_BR: Nenhum driver de banco de dados foi especificado

en: No DSN or connection string specified
pt_BR: Nenhum texto de conexão ou DSN foi especificado

en: No provider specified
pt_BR: Nenhum provedor foi especificado

en: Provider does not allow usage from this thread
pt_BR: O provedor não permite o uso desta thread

en: Internal error: provider does not implement the open_connection() virtual method
pt_BR: Erro interno: o provedor não implementa o método virtual open_connection()

en: Error while maintaining the meta data up to date: %s
pt_BR: Erro durante a manutenção de metadados atualizados: %s

en: Provider does not provide a GdaDataHandler for dates
pt_BR: Provedor não fornece um GdaDataHandler para datas

en: Provider does not support statement preparation
pt_BR: O provedor não oferece suporte à preparação para instrução

en: Can't obtain connection lock
pt_BR: Não foi possível obter o bloqueio da conexão

en: Connection is closed
pt_BR: Conexão está fechada

en: Asynchronous execution is not supported
pt_BR: Não há suporte a execução assíncrona

en: Can't find task %u
pt_BR: Não foi possível encontrar a tarefa %u

en: Provider does not support asynchronous server operation
pt_BR: O provedor não oferece suporte a operações de servidor assíncronas

en: Statement is a selection statement
pt_BR: A instrução é de seleção

en: Statement is not a selection statement
pt_BR: A instrução não é de seleção

en: Invalid argument
pt_BR: O argumento é inválido

en: Missing or wrong arguments for table '%s': %s
pt_BR: Faltam argumentos ou eles estão errados para a tabela “%s”: %s

en: Meta update error
pt_BR: Erro na atualização dos metadados

en: Wrong filter arguments
pt_BR: Argumentos errados para filtro

en: Connection transaction status tracking: no transaction exists for %s
pt_BR: Rastreamento do status da transação da conexão: não existe transações para %s

en: Column %d out of range (0-%d)
pt_BR: A coluna %d está fora do intervalo (0-%d)

en: Can't set iterator's position
pt_BR: Não é possível definir a posição do iterador

en: Can't access data
pt_BR: Não é possível acessar os dados

en: Old data model
pt_BR: Modelo antigo de dados

en: New data model
pt_BR: Novo modelo de dados

en: Missing original data model
pt_BR: Falta o modelo de dados original

en: Missing new data model
pt_BR: Falta o novo modelo de dados

en: Data models must support random access model
pt_BR: Os modelos de dados devem dar suporte a acesso aleatório

en: Data models to compare don't have the same number of columns
pt_BR: Os modelos de dados a serem comparados não têm a mesma quantidade de colunas

en: Type mismatch for column %d: '%s' and '%s'
pt_BR: Tipo não coincidente na coluna %d: “%s” e “%s”

en: Can't get the number of rows of data model to compare from
pt_BR: Não foi possível obter a quantidade de linhas do modelo de dados do qual comparar

en: Can't get the number of rows of data model to compare to
pt_BR: Não foi possível obter a quantidade de linhas do modelo de dados para o qual comparar

en: Differences computation cancelled on signal handling
pt_BR: A computação das diferenças foi cancelada por manipulação de sinais

en: Whether data model can be modified
pt_BR: Se o modelo de dados pode ser modificado

en: Row %d out of range (0-%d)
pt_BR: A linha %d está fora do intervalo (0-%d)

en: Row %d not found (empty data model)
pt_BR: A linha %d não foi localizada (modelo de dados vazio)

en: No row in data model
pt_BR: Não há linhas no modelo de dados

en: Data model has no data
pt_BR: O modelo de dados não possui dados

en: Attempting to modify a read-only data model
pt_BR: Tentando modificar um modelo de dados de somente-leitura

en: Too many values in list
pt_BR: Muitos valores na lista

en: Row not found in data model
pt_BR: Linha não encontrada no modelo de dados

en: Could not load the Berkeley DB library: %s
pt_BR: Não foi possível carregar a biblioteca Berkeley DB: %s

en: Could not load the '%s' symbol from the Berkeley DB library
pt_BR: Não foi possível carregar o símbolo “%s” da biblioteca Berkeley DB

en: Berkeley DB library not loaded
pt_BR: A biblioteca Berkeley DB não está carregada

en: Custom BDB model implementation is not complete: the '%s' method is missing
pt_BR: A implementação personalizada do modelo BDB não está completa: falta o método “%s”

en: Expected GdaBinary value, got %s
pt_BR: Esperava-se um valor GdaBinary; obteve %s

en: Key modification is not supported
pt_BR: Não há suporte para modificação de chave

en: Data model does not support getting individual value
pt_BR: O modelo de dados não oferece suporte à obtenção de valores individuais

en: Data model returned value of invalid '%s' type
pt_BR: O modelo de dados retornou um valor de tipo inválido “%s”

en: Data model returned invalid NULL value
pt_BR: O modelo de dados retornou um valor inválido (nulo)

en: Data model does not support setting individual value
pt_BR: O modelo de dados não oferece suporte à definição de valores individuais

en: Data model does not support setting values
pt_BR: O modelo de dados não oferece suporte à definições de valores

en: Data model does not support row append
pt_BR: O modelo de dados não oferece suporte à anexação de linhas

en: Model does not allow row insertion
pt_BR: O modelo não permite inserção de linhas

en: Model does not allow row deletion
pt_BR: O modelo não permite exclusão de linhas

en: Data model does not support row removal
pt_BR: O modelo de dados não oferece suporte à remoção de linhas

en: The '%s' parameter must hold a string value, ignored.
pt_BR: O parâmetro “%s” deve conter um valor em texto; ignorado.

en: The '%s' parameter must hold a boolean value, ignored.
pt_BR: O parâmetro “%s” deve conter um valor booleano; ignorado.

en: The '%s' parameter must hold an integer value, ignored.
pt_BR: O parâmetro “%s” deve conter um valor inteiro; ignorado.

en: Unknown GdaDataModelIOFormat %d value
pt_BR: Valor %d de GdaDataModelIOFormat desconhecido

en: File '%s' already exists
pt_BR: O arquivo “%s” já existe

en: Exported Data
pt_BR: Dados exportados

en: Expected tag <gda_value> or <gda_array_value>, got <%s>, ignoring
pt_BR: Esperava-se as etiquetas <gda_value> ou <gda_array_value>, obteve <%s>; ignorando

en: Cannot retrieve column data type (type is UNKNOWN or not specified)
pt_BR: Não foi possível obter tipo de dados de coluna (o tipo é UNKNOWN ou não especificado)

en: Expected tag <gda_array_data>, got <%s>
pt_BR: Esperava-se a etiqueta <gda_array_data>; obteve <%s>

en: Could not get an iterator for source data model
pt_BR: Não foi possível obter um iterador para o modelo de dados de origem

en: Inexistent column in source data model: %d
pt_BR: A coluna não existe no modelo de dados de origem: %d

en: Destination column %d can't be NULL but has no correspondence in the source data model
pt_BR: A coluna de destino (%d) pode não ser nula, mas não tem correspondência no modelo de dados de origem

en: Destination column %d has a gda type (%s) incompatible with source column %d type (%s)
pt_BR: A coluna de destino %d tem um tipo gda (%s) incompatível com o tipo da coluna de origem %d (%s)

en: Can't transform '%s' from GDA type %s to GDA type %s
pt_BR: Não é possível transformar “%s” do tipo GDA %s para o tipo GDA %s

en: Could not dump data model's attributes: %s
pt_BR: Não foi possível despejar os atributos do modelo de dados: %s

en: Could not dump data model's contents: %s
pt_BR: Não foi possível despejar o conteúdo do modelo de dados: %s

en: Data model does not support backward cursor move
pt_BR: O modelo de dados não oferece suporte a movimento reverso do cursor

en: %d row | %d rows
pt_BR[0]: %d linha
pt_BR[1]: %d linhas

en: 0 row
pt_BR: 0 linha

en: Row not found
pt_BR: A linha não foi localizada

en: Column cannot be modified
pt_BR: A coluna não pode ser modificada

en: New path must be a subpath of the base directory
pt_BR: O novo caminho tem que ser um subcaminho do diretório base

en: Could not rename file '%s' to '%s'
pt_BR: Não foi possível renomear o arquivo “%s” para “%s”

en: Could not create directory '%s'
pt_BR: Não foi possível criar o diretório “%s”

en: Could not overwrite contents of file '%s'
pt_BR: Não foi possível sobrescrever o conteúdo do arquivo “%s”

en: Wrong type of data
pt_BR: O tipo de dados está errado

en: Column cannot be set
pt_BR: A coluna não pôde ser definida

en: Cannot set contents of filename '%s'
pt_BR: Não é possível definir o conteúdo do nome de arquivo “%s”

en: Cannot create directory '%s'
pt_BR: Não é possível criar o diretório “%s”

en: Cannot add row: filename missing
pt_BR: Não é possível adicionar a linha: falta o nome do arquivo

en: Cannot remove file '%s'
pt_BR: Não é possível remover o arquivo “%s”

note: To translators: a "Connection string" is a semi-colon delimited list of key=value pairs which * define the parameters for a connection, such as "DB_NAME=thedb;HOSTNAME=moon
en: Connection string
pt_BR: Texto de conexão

en: List of defined data sources
pt_BR: Lista de fontes de dados definidas

en: "options" property is not a GdaSet object
pt_BR: A propriedade “opções” não é um objeto GdaSet

en: The '%s' option must hold a string value, ignored.
pt_BR: A opção “%s” deve conter um valor de texto; ignorada.

en: The '%s' option must hold a boolean value, ignored.
pt_BR: A opção “%s” deve conter um valor booleano; ignorada.

en: The '%s' option must hold a GType value, ignored.
pt_BR: A opção “%s” deve conter um valor GType; ignorada.

en: Character conversion at line %d, error: %s
pt_BR: Conversão de caracteres na linha %d; erro: %s

en: no detail
pt_BR: sem detalhes

en: Could not convert string '%s' to a '%s' value
pt_BR: Não foi possível converter o texto “%s” para um valor do tipo “%s”

en: Error while parsing CSV file: %s
pt_BR: Erro ao analisar o arquivo CSV: %s

note: error
en: Failed to read node in XML file
pt_BR: Falha ao ler nó no arquivo XML

en: Expected <gda_array> node in XML file, got <%s>
pt_BR: Esperava-se o nó <gda_array> no arquivo XML, mas obteve <%s>

en: No "gdatype" attribute specified in <gda_array_field>
pt_BR: Nenhum atributo “gdatype” especificado em <gda_array_field>

en: Expected <gda_array_field> in <gda_array>
pt_BR: Esperava-se uma <gda_array_field> dentro de <gda_array>

en: Expected <gda_array_data> in <gda_array>, got <%s>
pt_BR: Esperava-se uma <gda_array_data> dentro de <gda_array>, mas obteve <%s>

en: Expected <gda_array_data> in <gda_array>
pt_BR: Esperava-se <gda_array_data> dentro de <gda_array>

en: Can't read the contents of the <gda_array_data> node
pt_BR: Não é possível ler o conteúdo do nó <gda_array_data>

en: Expected <gda_array_row> in <gda_array_data>, got <%s>
pt_BR: Esperava-se uma <gda_array_row> dentro de <gda_array_data>, mas obteve <%s>

en: Row has too many values (which are ignored)
pt_BR: A linha tem muitos valores (que foram ignorados)

en: Could not convert '%s' to a value of type %s
pt_BR: Não foi possível converter “%s” para um valor do tipo %s

en: Expected <gda_array> node but got <%s>
pt_BR: Esperava-se um nó <gda_array>, mas obteve <%s>

en: No <gda_array_field> specified in <gda_array>
pt_BR: Nenhum <gda_array_field> foi especificado em <gda_array>

en: Data model does not support random access
pt_BR: O modelo de dados não oferece suporte a acesso aleatório

en: Row at line %d does not have enough values
pt_BR: A linha de dados na linha %d do arquivo não tem a quantidade suficiente de valores

en: Row at line %d does not have enough values, completed with NULL values
pt_BR: A linha de dados na linha %d do arquivo não tem a quantidade suficiente de valores, completados com valores nulos

en: Row at line %d does not have enough values (which are thus ignored)
pt_BR: A linha de dados na linha %d do arquivo não tem a quantidade suficiente de valores (que são então ignorados)

en: GdaDataModel refused value change
pt_BR: GdaDataModel se recusou a alterar o valor

note: dummy setup to enable GIR compilation
en: Dummy GdaDataModelLdap object: if you see this message in your application then it's likely that there is an installation problem with the LDAP provider. In any case the GdaDataModelLdap object won't be useable.
pt_BR: Objeto GdaDataModelLdap postiço: se você vê esta mensagem em seu aplicativo, então é provável que haja um problema de instalação com o provedor LDAP. Em qualquer caso, o objeto GdaDataModelLdap não será utilizável.

en: Pivot model not populated
pt_BR: Modelo pivô não populado

en: Integer overflow
pt_BR: Estouro de valor inteiro

en: Float value overflow
pt_BR: Estouro de valor real

en: Double value overflow
pt_BR: Estouro de valor double

en: Inconsistent data type
pt_BR: Tipo de dado inconsistente

en: Data type does not support requested computation
pt_BR: O tipo de dados não oferece suporte ao cálculo requisitado

en: Wrong field format error: %s
pt_BR: Erro de formato de campo incorreto: %s

en: Wrong field format
pt_BR: Formato errado de campo

en: No row field defined
pt_BR: Nenhuma campo de linha definida

en: Could not get information from source data model
pt_BR: Não foi possível obter do modelo de dados fonte

en: Could not create virtual connection
pt_BR: Não foi possível criar uma conexão virtual

en: No source defined
pt_BR: Nenhuma fonte definida

en: Invalid source data model (may have incompatible column names)
pt_BR: Modelo de dados fonte inválido (pode haver nomes de coluna incompatíveis)

en: GdaDataProxy can't handle non random access data models
pt_BR: GdaDataProxy não consegue manipular modelos de dados sem acesso aleatório

en: The first row is an empty row artificially prepended and cannot be removed
pt_BR: A primeira linha é uma vazia inserida no começo artificialmente e não pode ser removida

en: Proxied data model reports the modifications as accepted, yet did not emit the corresponding "row-inserted", "row-updated" or "row-removed" signal. This is a bug of the %s's implementation (please report a bug).
pt_BR: O modelo de dados com proxy relata as modificações como aceitas, porém não emitiu o sinal correspondente de “linha-inserida”, “linha-atualizada” ou “linha-removido”. Este é um erro de implementação do %s (por favor, relate este erro).

en: Proxied data model reports the modifications as accepted, yet did not emit the corresponding "row-inserted", "row-updated" or "row-removed" signal. This may be a bug of the %s's implementation (please report a bug).
pt_BR: O modelo de dados com proxy relata as modificações como aceitas, porém não emitiu o sinal correspondente de “linha-inserida”, “linha-atualizada” ou “linha-removido”. Este pode ser um erro de implementação do %s (por favor, relate isto como um erro).

en: Error in filter expression: %s
pt_BR: Erro ao filtrar expressão: %s

en: Error in filter expression
pt_BR: Erro na expressão do filtro

en: Incorrect filter expression
pt_BR: Expressão incorreta para filtro

en: The first row is an empty row artificially prepended and cannot be altered
pt_BR: A primeira linha é uma vazia inserida no começo artificialmente e não pode ser alterada

en: Wrong value type: expected '%s' and got '%s'
pt_BR: Tipo errado de valor: esperava-se “%s”, mas obteve-se “%s”

en: Trying to change read-only column: %d
pt_BR: Tentando alterar uma coluna somente-leitura: %d

en: Value type mismatch %s instead of %s
pt_BR: O tipo de valor %s não coincide com %s

en: Could not re-run SELECT statement: %s
pt_BR: Não foi possível executar novamente a instrução SELECT: %s

en: Incorrect SQL expression
pt_BR: Expressão SQL incorreta

en: Internal error: the "prepared-stmt" property has not been set
pt_BR: Erro interno: a propriedade “prepared-stmt” não foi definida

en: Can't get the prepared statement's actual statement
pt_BR: Não é possível obter a real instrução da instrução preparada

en: Unsupported type of SELECT statement
pt_BR: Tipo de instrução SELECT sem suporte

en: INSERT statement must contain values to insert
pt_BR: A instrução INSERT deve conter os valores a serem inseridos

en: INSERT statement must insert only one row
pt_BR: A instrução INSERT deve inserir apenas uma linha

en: DELETE statement must have a WHERE part
pt_BR: A instrução DELETE deve ter uma parte WHERE

en: UPDATE statement must have a WHERE part
pt_BR: A instrução UPDATE deve ter uma parte WHERE

en: Modification statement uses an unknown '%s' parameter
pt_BR: A instrução de modificação usa um parâmetro desconhecido: “%s”

en: Modification statement's  '%s' parameter is a %s when it should be a %s
pt_BR: O parâmetro “%s” da instrução de modificação é do tipo %s, quando deveria ser do tipo %s

en: Modification statement must be an INSERT, UPDATE or DELETE statement
pt_BR: A instrução de modificação deve ser uma instrução INSERT, UPDATE ou DELETE

en: No connection to use
pt_BR: Nenhuma conexão para ser usada

en: Invalid unique row condition (only equal operators are allowed)
pt_BR: Condição de linha única inválida (são permitidos somente operadores de igualdade)

en: Unique row condition has already been specified
pt_BR: A condição de linha única já foi especificada

en: No table to select from in SELECT statement
pt_BR: Nenhuma tabela de onde selecionar na instrução SELECT

en: SELECT statement uses more than one table to select from
pt_BR: A instrução SELECT usa indica mais de uma tabela para operar

en: Data model does only support random access
pt_BR: O modelo de dados só oferece suporte a acesso aleatório

en: Unable to retrieve data after modifications
pt_BR: Não foi capaz de obter os dados após as modificações

en: Unable to retrieve data after modifications, no further modification will be allowed
pt_BR: Não foi capaz de obter os dados após as modificações. Nenhuma outra modificação será permitida

en: Could not change iter's value for column %d: %s
pt_BR: Não foi possível alterar o valor do iterador para a coluna %d: %s

en: Allowed GdaHolder's value to be NULL for the iterator to be updated
pt_BR: Permitido valor do GdaHolder ser NULO para o iterador a ser atualizado

en: Some columns can't be modified
pt_BR: Algumas colunas não podem ser modificadas

en: Internal error: can't get the prepared statement's actual statement
pt_BR: Erro interno: não foi possível obter a verdadeira instrução da instrução preparada

en: Unable to identify a way to fetch a single row
pt_BR: Não foi capaz de identificar uma maneira de obter só uma linha

en: Can only operate on non compound SELECT statements
pt_BR: Só é possível operar em instruções SELECT não compostas

en: Modifications are not allowed anymore
pt_BR: Não são permitidas mais modificações

en: No UPDATE statement provided
pt_BR: Nenhuma instrução UPDATE foi fornecida

en: Could not get iterator's value
pt_BR: Não foi possível obter valor do iterador

en: Column %d can't be modified
pt_BR: A coluna %d não pode ser modificada

en: Too many values (%d as maximum)
pt_BR: Muitos valores (%d é o máximo)

en: No INSERT statement provided
pt_BR: Nenhuma instrução INSERT foi fornecida

en: Cannot add a row because the number of rows in unknown
pt_BR: Não é possível adicionar uma linha porque a quantidade de linhas é desconhecida

en: Missing values to insert in INSERT statement
pt_BR: Faltam valores a serem inseridos pela instrução INSERT

en: No DELETE statement provided
pt_BR: Nenhuma instrução DELETE foi fornecida

en: An error has occurred, the value returned by the "exec-params" property will be wrong: %s
pt_BR: Ocorreu um erro. O valor retornado pela propriedade “exec-params” ficará errada: %s

en: Data model has been modified
pt_BR: O modelo de dados foi modificado

en: Data model contains BLOBs
pt_BR: O modelo de dados contém BLOBs

en: Can't get the number of rows of data model
pt_BR: Não foi possível obter a quantidade de linhas do modelo de dados

en: Unable to set holder's value: %s
pt_BR: Não foi possível definir o valor do holder: %s

en: The 'g-type' property cannot be changed
pt_BR: A propriedade “g-type” não pode ser modificada

en: Unable to convert string to '%s' type
pt_BR: Não foi possível converter o texto para o tipo “%s”

en: Can't use this method to set value because there is already a static value
pt_BR: Não pode usar este método para definir valor porque já existe um valor estático

en: (%s): Holder does not allow NULL values
pt_BR: (%s): Holder não permite valores como NULO

en: (%s): Wrong Holder value type, expected type '%s' when value's type is '%s'
pt_BR: (%s): Tipo de valor de Holder errado; esperava tipo “%s”, mas tipo do valor é “%s”

en: (%s): Wrong value type: expected type '%s' when value's type is '%s'
pt_BR: (%s): tipo errado de valor: esperava-se “%s”, mas o tipo do valor é “%s”

en: GdaHolder has a gda type (%s) incompatible with source column %d type (%s)
pt_BR: GdaHolder tem um tipo gda (%s) incompatível com o tipo da coluna de origem %d (%s)

note: break holder's binding because type differ
en: Cannot bind holders if their type is not the same, breaking existing bind where '%s' was bound to '%s'
pt_BR: Não é possível associar holders se seus tipos não forem o mesmo; quebrando vínculos existentes nos quais “%s” estava vinculado a “%s”

en: Cannot bind holders if their type is not the same
pt_BR: Não é possível associar holders se seus tipos não forem o mesmo

en: Could not change GdaHolder to match value change in bound GdaHolder: %s
pt_BR: Não foi possível alterar o GdaHolder para corresponder a alteração de valor no GdaHolder associado: %s

en: Ignoring attempt to re-initialize GDA library.
pt_BR: Ignorando tentativa de reiniciar a biblioteca GDA.

en: libgda needs GModule. Finishing...
pt_BR: libgda necessita do GModule. Encerrando…

en: Could not parse '%s': XML data import validation will not be performed (some weird errors may occur)
pt_BR: Não foi possível analisar “%s”: não será realizada a validação da importação dos dados XML (alguns erros estranhos podem ocorrer)

en: Could not parse '%s': Validation for XML files for server operations will not be performed (some weird errors may occur)
pt_BR: Não foi possível analisar “%s”: não será realizada a validação dos arquivos XML para operações de servidor (alguns erros estranhos podem ocorrer)

en: Connection string for the internal connection to use
pt_BR: O texto de conexão para a conexão interna a ser usado

en: Connection object internally used
pt_BR: O objeto de conexão usado internamente

en: Catalog in which the database objects will be created
pt_BR: O catálogo em que os objetos do banco de dados serão criados

en: Schema in which the database objects will be created
pt_BR: O esquema em que os objetos do banco de dados serão criados

en: Catalog specified but no schema specified, store will not be usable
pt_BR: Catálogo especificado, mas nenhum esquema foi especificado; armazenamento não será usável

en: Could not set the internal schema's version
pt_BR: Não foi possível definir a versão do esquema interno

en: Missing view name from <view> node
pt_BR: Falta o nome da visão do nó <view>

en: Missing view definition from <view> node
pt_BR: Falta a definição da visão do nó <view>

en: View definition contains more than one statement (for view '%s')
pt_BR: A definição da visão contém mais de uma instrução (para a visão “%s”)

en: View definition is not a selection statement (for view '%s')
pt_BR: A definição da visão não é uma instrução de seleção (para a visão “%s”)

en: Missing table name from <table> node
pt_BR: Falta o nome da tabela do nó <table>

en: Column '%s' already exists and has different characteristics
pt_BR: A coluna “%s” já existe e tem características diferentes

en: Missing foreign key's referenced table name (for table '%s')
pt_BR: A chave estrangeira está sem o nome da tabela referenciada (para tabela “%s”)

en: Missing foreign key's column name (for table '%s')
pt_BR: A chave estrangeira está sem o nome da coluna (para tabela “%s”)

en: Column '%s' not found in table '%s'
pt_BR: A coluna “%s” não foi localizada na tabela “%s”

en: Foreign key column '%s' not found in table '%s'
pt_BR: A coluna da chave estrangeira “%s” não foi localizada na tabela “%s”

en: Schema description does not contain the object '%s', check installation
pt_BR: A descrição do esquema não contém o objeto “%s”. Verifique a instalação

en: Could not find description for column named '%s'
pt_BR: Não foi possível localizar o objeto chamado “%s”

en: Could not get the internal schema's version
pt_BR: Não foi possível obter a versão do esquema interno

en: More than one SQL statement
pt_BR: Mais de uma instrução SQL

en: Parameter '%s' is not present in statement
pt_BR: O parâmetro “%s” não está presente na instrução

en: No value set for parameter '%s'
pt_BR: Nenhum valor definido para o parâmetro “%s”

en: Data models should have the same number of columns
pt_BR: Os modelos de dados deveriam ter a mesma quantidade de colunas

en: Unknown database object '%s'
pt_BR: Objeto desconhecido do banco de dados: “%s”

en: Could not set value for parameter '%s'
pt_BR: Não foi possível definir o valor para o parâmetro “%s”

en: Could not create SELECT statement
pt_BR: Não foi possível criar a instrução SELECT

en: Could not create DELETE statement
pt_BR: Não foi possível criar a instrução DELETE

en: A transaction has already been started
pt_BR: Uma transação já foi iniciada

en: Attribute '%s' not found
pt_BR: O atributo “%s” não foi encontrado

en: Attribute '%s' has %d value | Attribute '%s' has %d values
pt_BR[0]: O atributo “%s” já tem %d valor
pt_BR[1]: O atributo “%s” já tem %d valores

en: Attributes names starting with a '_' are reserved for internal usage
pt_BR: Atributos cujo nome começa com “_” são reservados para uso interno

en: Could not start a transaction because one already started, this could lead to GdaMetaStore attributes problems
pt_BR: Não foi possível iniciar uma transação porque outra já começou. Isso poderia levar a problemas nos atributos GdaMetaStore

en: Could not parse XML description of custom database object to add
pt_BR: Não foi possível analisar a descrição XML do objeto de banco de dados personalizado a adicionar

en: Missing custom database object name
pt_BR: Falta o nome do objeto de banco de dados personalizado

en: Custom database object names starting with a '_' are reserved for internal usage
pt_BR: Nomes de objetos de bancos de dados personalizados começando com “_” são reservados para uso interno

en: Another object with the same name already exists
pt_BR: Outro objeto com o mesmo nome já existe

en: Missing table name in meta data context
pt_BR: Falta o nome da tabela no contexto de metadados

en: Missing column name in meta data context
pt_BR: Falta o nome da coluna no contexto de metadados

en: Missing condition in meta data context
pt_BR: Falta a condição no contexto de metadados

en: Malformed condition in meta data context
pt_BR: A condição no contexto de metadados está mal formada

en: Unknown column name '%s' in meta data context
pt_BR: O nome de coluna “%s” é desconhecido no contexto de metadados

en: Unknown table in meta data context
pt_BR: Tabela desconhecida no contexto de metadados

en: Could not find object named '%s'
pt_BR: Não foi possível localizar o objeto chamado “%s”

en: Could not find column '%s' in table '%s'
pt_BR: Não foi possível localizar a coluna “%s” na tabela “%s”

en: GdaMetaStore object to fetch information from
pt_BR: O objeto GdaMetaStore de onde obter informações

note: To translators: The GdaMetaStruct object computes lists of tables, views, * and some other information, the "Features to compute" allows one to avoid * computing some features which won't be used
en: Features to compute
pt_BR: Recursos a computar

en: Object %s.%s.%s already exists in GdaMetaStruct and has a different object type
pt_BR: O objeto %s.%s.%s já existe na GdaMetaStruct e tem um tipo de objeto diferente

en: View %s.%s.%s not found in meta store object
pt_BR: A visão %s.%s.%s não foi localizada no objeto de meta-armazenamento

en: Table %s.%s.%s not found (or missing columns information)
pt_BR: A tabela %s.%s.%s não foi localizada (ou falta informações de colunas)

en: Internal GdaMetaStore error: column %s not found
pt_BR: Erro interno do GdaMetaStore: a coluna %s não foi localizada

en: Meta data incoherence in foreign key constraint for table %s.%s.%s referencing table %s.%s.%s
pt_BR: Incoerência de metadados na definição de chave estrangeira para a tabela %s.%s.%s referenciado a tabela %s.%s.%s

en: Missing object name in GdaMetaDbObject structure
pt_BR: Falta o nome do objeto na estrutura GdaMetaDbObject

en: Database object '%s' already exists
pt_BR: O objeto de banco de dados “%s” já existe

en: Could not load file '%s'
pt_BR: Não foi possível carregar o arquivo “%s”

en: Root node of file '%s' should be <schema>.
pt_BR: O nó raiz do arquivo “%s” deveria ser <schema>.

en: Missing column name for table '%s'
pt_BR: Falta o nome da coluna para a tabela “%s”

en: Missing foreign key's referenced table name for table '%s'
pt_BR: A chave estrangeira na tabela “%s” está sem o nome da tabela referenciada

en: Invalid referenced table name '%s'
pt_BR: Nome inválido de tabela referenciada “%s”

en: Missing foreign key's column name for table '%s'
pt_BR: A chave estrangeira na tabela “%s” está sem o nome da coluna

en: Value not found in row!
pt_BR: O valor não foi localizado na linha!

en: GdaServerOperation: could not find file '%s'
pt_BR: GdaServerOperation: não foi possível localizar o arquivo “%s”

en: GdaServerOperation: could not load file '%s'
pt_BR: GdaServerOperation: não foi possível abrir o arquivo “%s”

en: Could not load XML specifications: %s
pt_BR: Não foi possível carregar as especificações XML: %s

en: GdaServerOperation: file '%s' does not conform to DTD:
    %s
pt_BR: GdaServerOperation: o arquivo “%s” não está conforme o DTD:
    %s

en: GdaServerOperation specification does not conform to DTD:
    %s
pt_BR: A especificação GdaServerOperation não está conforme o DTD:
    %s

en: GdaServerOperation: file '%s' does not conform to DTD
pt_BR: GdaServerOperation: o arquivo “%s” não está conforme o DTD

en: GdaServerOperation specification does not conform to DTD
pt_BR: A especificação GdaServerOperation não está conforme o DTD

en: Non handled GdaServerOperationType, please report error to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product
pt_BR: GdaServerOperationType não manipulado. Por favor, relate o erro em http://bugzilla.gnome.org/ para o produto “libgda”

en: Expected tag <%s>, got <%s>
pt_BR: Esperava-se a etiqueta <%s>, mas obteve <%s>

en: Parameterlist values can only be set for individual parameters within it
pt_BR: Os valores da lista de parâmetros só podem ser definidos para os parâmetros individuais dentro dela

en: Missing attribute named 'path'
pt_BR: Falta o atributo chamado “path”

en: Missing required value for '%s'
pt_BR: Falta o valor obrigatório para “%s”

en: Unspecified table name
pt_BR: O nome da tabela não foi especificado

en: Invalid type
pt_BR: Tipo inválido

en: CREATE TABLE operation is not supported by the database server
pt_BR: O servidor de banco de dados não oferece suporte à operação CREATE TABLE

en: Provider %s created a GdaServerOperation without node for '%s'
pt_BR: O provedor “%s” criou uma GdaServerOperation sem nó para “%s”

en: Provider %s created a GdaServerOperation with wrong node type for '%s'
pt_BR: O provedor “%s” criou uma GdaServerOperation com tipo errado de nó para “%s”

en: GdaServerProvider object implements the %s virtual method but does not implement the %s one, please report this bug to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product.
pt_BR: O objeto GdaServerProvider implementa o método virtual %s, mas não implementa o %s. Por favor, relate esse erro a http://bugzilla.gnome.org/ para o produto “libgda”.

en: %s() does not handle values of type '%s'.
pt_BR: %s() não manipula valores do tipo “%s”.

en: GdaHolder with ID '%s' not found in set
pt_BR: O GdaHolder com ID “%s” não foi localizado no conjunto

en: Spec's root node != 'data-set-spec': '%s'
pt_BR: O nó raiz da especificação não é “data-set-spec”: “%s”

en: Missing node <parameters>: '%s'
pt_BR: Falta o nó <parameters>: “%s”

en: Data set does not allow modifications
pt_BR: O conjunto de dados não permite modificações

en: GdaHolder needs to have an ID
pt_BR: O GdaHolder precisa ter um ID

en: One or more values are invalid
pt_BR: Um ou mais valores são inválidos

en: Replacing data model must have the same characteristics as the data model it replaces
pt_BR: O modelo de dados para substituição deve ter as mesmas características que o que será substituído

en: Unknown part ID %u
pt_BR: ID de parte desconhecido %u

en: Unknown part type
pt_BR: Tipo de parte desconhecido

en: SqlBuilder is empty
pt_BR: SqlBuilder está vazio

en: Wrong statement type
pt_BR: Tipo errado de instrução

en: Could not convert value to type '%s', value not defined
pt_BR: Não foi possível converte o valor para o tipo “%s”; valor não definido

en: Unknown left part target ID %u
pt_BR: O ID do alvo da parte esquerda (%u) é desconhecido

en: Unknown right part target ID %u
pt_BR: O ID do alvo da parte direita (%u) é desconhecido

en: Could not determine GType for parameter '%s'
pt_BR: Não foi possível determinar o GType para o parâmetro “%s”

en: Unnamed
pt_BR: Sem nome

en: Can't handle default value of type '%s'
pt_BR: Nenhum manipulador valor padrão de tipo “%s”

en: Missing SQL code
pt_BR: Falta o código SQL

en: No data handler for type '%s'
pt_BR: Nenhum manipulador de dados para o tipo “%s”

en: Wrong parameter type for '%s': expected type '%s' and got '%s'
pt_BR: Tipo errado de parâmetro para “%s”: esperava-se o tipo “%s”, mas obteve-se “%s”

en: Missing parameter '%s'
pt_BR: Falta o parâmetro “%s”

en: Parameter '%s' is invalid
pt_BR: O parâmetro “%s” é inválido

en: Unnamed parameter
pt_BR: Parâmetro sem nome

en: Malformed table name
pt_BR: Nome de tabela mal formado

en: Join is not in a FROM statement
pt_BR: Junção não é uma instrução FROM

en: Could not find target the join is for
pt_BR: Não foi possível localizar o alvo para o qual é a junção

en: Tells if the GdaTree is a list or a tree
pt_BR: Informa se a GdaTree é uma lista ou uma árvore

en: Path format error: %s
pt_BR: Erro no formato do caminho: %s

en: No connection and no GdaMetaStore specified
pt_BR: Nenhuma conexão e nenhum GdaMetaStore foi especificado

en: No schema specified
pt_BR: Nenhum esquema foi especificado

en: No table specified
pt_BR: Nenhuma tabela foi especificada

en: Unable to get column name
pt_BR: Não foi capaz de obter o nome da coluna

en: No name
pt_BR: Sem nome

en: No LDAP connection specified
pt_BR: Nenhuma conexão LDAP foi especificada

en: Unable to get schema name
pt_BR: Não foi capaz de obter o nome do esquema

en: Could not get SELECT statement's parameters: %s
pt_BR: Não foi possível obter os parâmetros da instrução SELECT: %s

en: Could not bind SELECT statement's parameter '%s' to provided parameters: %s
pt_BR: Não foi possível associar o parâmetro “%s” da instrução SELECT aos parâmetros fornecidos: %s

en: No connection specified
pt_BR: Nenhuma conexão foi especificada

en: No SELECT statement specified
pt_BR: Nenhuma instrução DELETE foi especificada

en: No value specified for parameter '%s'
pt_BR: Nenhum valor foi especificado para o parâmetro “%s”

en: Unable to get iterator's value
pt_BR: Não foi possível obter valor do iterador

en: Unable to get table name
pt_BR: Não foi possível obter o nome da tabela

en: Field number %d not found in source named '%s'
pt_BR: O campo de número %d não foi localizado na fonte chamada “%s”

en: SELECT statement has no FROM part
pt_BR: A instrução SELECT não tem a parte FROM

en: SELECT statement involves more than one table or expression
pt_BR: A instrução SELECT envolve mais de uma tabela ou expressão

en: Can only build modification statement for tables
pt_BR: Só é possível construir instruções de modificação para tabelas

en: Table does not have any primary key
pt_BR: A tabela não possui nenhuma chave primária

en: Table's primary key is not part of SELECT
pt_BR: A chave primária da tabela não faz parte de SELECT

en: Table does not have any column
pt_BR: A tabela não possui nenhuma coluna

en: Table's column '%s' is not part of SELECT
pt_BR: Coluna “%s” da tabela não é parte do SELECT

en: Could not compute any field to insert into
pt_BR: Não foi possível computar qualquer campo para o qual inserir

en: Missing table name in UPDATE statement
pt_BR: Falta o nome da tabela na instrução UPDATE

en: Can't rewrite UPDATE statement to handle default values
pt_BR: Não é possível reescrever a instrução UPDATE para manipular os valores padrões

en: Can't rewrite statement which is not INSERT or UPDATE
pt_BR: Não é possível rescrever a instrução que não é INSERT nem UPDATE

en: Missing parameter '%s' to execute query
pt_BR: Falta o parâmetro “%s” para realizar a consulta

en: The 'first', 'second' and 'third' arguments must be different
pt_BR: Os argumentos “primeiro”, “segundo” e “terceiro” devem ser diferentes

en: Invalid separator '%c'
pt_BR: Separador “%c” inválido

en: Invalid null separator
pt_BR: Separador nulo inválido

en: Unknown GDateDMY value %u
pt_BR: Valor de GDateDMY desconhecido %u

en: Global transaction ID can not have more than 64 bytes
pt_BR: O ID de transação global não pode ter mais que 64 bytes

en: Connection branch cannot exceed 63 bytes
pt_BR: O ramo de conexão não pode exceder 63 bytes

en: Connection already registered with another GdaXaTransaction object
pt_BR: A conexão já foi registrada com outro objeto GdaXaTransaction

en: Connection does not support distributed transaction
pt_BR: A conexão não oferece suporte a transações distribuídas

en: Cannot unregister connection not registered with GdaXaTransaction object
pt_BR: Não é possível remover o registro de uma conexão não registrada com um objeto GdaXaTransaction

en: Provider error: %s method not implemented for provider %s
pt_BR: Erro de provedor: o método %s não está implementado para o provedor %s

en: Binary representation
pt_BR: Representação binária

en: Boolean representation
pt_BR: Representação booleana

en: Numerical representation
pt_BR: Representação numérica

en: InternalString
pt_BR: TextoInterno

en: Strings representation
pt_BR: Representação textual

en: Time, Date and TimeStamp representation
pt_BR: Representação de data, hora e horário

en: Gda type representation
pt_BR: Representação de tipo Gda

en: Could not find the '%s' program
pt_BR: Não foi possível localizar o programa “%s”

en: Could not find the DocBook XSL stylesheet for HTML
pt_BR: Não foi possível localizar a folha de estilos DocBook XSL para HTML

en: Could not find the DocBook XSL stylesheet for Formatting Objects
pt_BR: Não foi possível localizar a folha de estilos DocBook XSL para Objetos de formatação

en: Object type '%s' cannot be declared in this context
pt_BR: O tipo de objeto “%s” não pode ser declarado neste contexto

en: An object with the '%s' name has already been declared
pt_BR: Um objeto com o nome “%s” já foi declarado

en: Object type '%s' cannot be requested in this context
pt_BR: O tipo de objeto “%s” não pode ser solicitado neste contexto

en: Unknown query '%s'
pt_BR: Consulta desconhecida “%s”

en: No connection named '%s' found
pt_BR: Não há nenhuma conexão chamada “%s”

en: Query is not specified (not named and not defined)
pt_BR: A consulta não foi especificada (não tem nome ou não é definida)

en: Unknown parameter '%s'
pt_BR: Parâmetro “%s” desconhecido

en: Parameter name not specified
pt_BR: O nome do parâmetro não foi especificado

en: No expression specified
pt_BR: Nenhuma expressão foi especificada

en: Cannot cast value from type '%s' to type '%s'
pt_BR: Não é possível usar valor do tipo “%s” para tipo “%s”

en: Cannot cast parameter from type '%s' to type '%s'
pt_BR: Não é possível usar parâmetro do tipo “%s” para tipo “%s”

en: Expression '%s' should return exactly one value
pt_BR: A expressão “%s” deveria devolver exatamente um valor

en: Binary data
pt_BR: Dados binários

en: Document not specified
pt_BR: O documento não foi especificado

en: Cannot create temporary file
pt_BR: Não é possível criar o arquivo temporário

en: Execution of the %s program failed: %s
pt_BR: A execução do programa %s falhou: %s

en: This report document does not handle %s output
pt_BR: Este documento de relatório não manipula a saída %s

en: Table to create must have at least one row
pt_BR: A tabela a ser criada deve ter pelo menos uma linha

en: SQLite binary representation
pt_BR: Representação binária do SQLite

en: Sqlite boolean representation
pt_BR: Representação booleana de SQlite

en: Parameter '%s' not found is statement
pt_BR: O parâmetro “%s” não está presente na instrução

en: No column name to associate to parameter '%s'
pt_BR: Nenhum nome de coluna a associar com o parâmetro “%s”

en: Binding a BLOB for this type of statement is not supported
pt_BR: Não há suporte para a associação de um BLOB a esse tipo de instrução

en: Can't find libsqlite3.
pt_BR: Não foi possível localizar libsqlite3.

en: Provider does not support asynchronous connection open
pt_BR: O provedor não oferece suporte a conexões assíncronas abertas

en: The connection string must contain DB_DIR and DB_NAME values
pt_BR: O texto de conexão deve conter os valores para DB_DIR e DB_NAME

en: The connection string format has changed: replace URI with DB_DIR (the path to the database file) and DB_NAME (the database file without the '%s' at the end).
pt_BR: O formato do texto de conexão foi alterado: substitua o URI por DB_DIR (o caminho para o arquivo de banco de dados) e DB_NAME (o arquivo de banco de dados sem “%s” ao final).

en: The DB_DIR part of the connection string must point to a valid directory
pt_BR: A parte DB_DIR do texto de conexão deve indicar um diretório válido

en: Wrong encryption passphrase
pt_BR: Senha de criptografia incorreta

en: Extension loading is not supported
pt_BR: Não há suporte a carregamento de extensão

en: Could not set empty_result_callbacks SQLite option: %s
pt_BR: Não foi possível definir a opção empty_result_callbacks do SQLite: %s

en: Could not register function '%s'
pt_BR: Não foi possível registrar a função “%s”

en: Could not define the %s collation
pt_BR: Não foi possível definir a colação %s

en: Missing spec. file '%s'
pt_BR: Falta o arquivo de especificação “%s”

en: Error initializing database with passphrase
pt_BR: Erro ao iniciar o banco de dados com senha

en: Missing database name or directory
pt_BR: Falta o nome ou o diretório do banco de dados

en: Transactions are not supported in read-only mode
pt_BR: Não há suporte para transações no modo de apenas leitura

en: SQLite does not support specifying fields to apply DISTINCT clause on
pt_BR: SQLite não oferece suporte a especificação de campos para neles aplicar cláusula DISTINCT

en: '%s' compound not supported by SQLite
pt_BR: Componente “%s” sem suporte no SQLite

en: ILIKE operation not supported
pt_BR: Não há suporte à operação ILIKE

en: Unnamed parameter is not allowed in prepared statements
pt_BR: Não são permitidos parâmetros anônimos em instruções preparadas

en: Can't build SELECT statement to get last inserted row: %s
pt_BR: Não é possível construir a instrução SELECT para obter a última linha inserida: %s

en: SELECT statement to get last inserted row did not return any row
pt_BR: A instrução SELECT para obter a última linha inserida não retornou linha alguma

en: SELECT statement to get last inserted row returned too many (%d) rows
pt_BR: A instrução SELECT para obter a última linha inserida retornou muitas (%d) linhas

en: Prepared statement has no associated GdaStatement
pt_BR: A instrução preparada não está associada a uma GdaStatement

en: Can't create SQLite BLOB handle
pt_BR: Não é possível criar o manipulador BLOB do SQLite

en: Can't write to SQLite's BLOB
pt_BR: Não é possível escrever no BLOB do SQLite

en: Can't obtain SQLite BLOB handle (reported type is '%s'), please report this bug to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product.
pt_BR: Não é possível obter o manipulador BLOB do SQLite (o tipo relatado é “%s”). Por favor, relate este erro em http://bugzilla.gnome.org/ para o produto “libgda”.

en: Can't identify the ROWID of the blob to fill
pt_BR: Não é possível identificar o identificador de linha (ROWID) do blob a preencher

en: Provider does not support asynchronous statement execution
pt_BR: O provedor não oferece suporte a execução de instruções assíncronas

en: Empty statement
pt_BR: Instrução vazia

en: Missing parameter(s) to execute query
pt_BR: Falta(m) parâmetro(s) para realizar a consulta

en: Can't rewrite statement handle default values
pt_BR: Não é possível reescrever a instrução para manipular os valores padrões

en: Can't get BLOB's length
pt_BR: Não é possível obter o comprimento do BLOB

en: BLOB is too big
pt_BR: O BLOB é muito grande

en: Non handled data type '%s'
pt_BR: Nenhum manipulador de dados para o tipo “%s”

en: Could not start transaction to create BLOB
pt_BR: Não foi possível iniciar a transação para criar o BLOB

en: Function requires one argument
pt_BR: A função exige um argumento

en: Function requires two arguments
pt_BR: A função exige dois argumentos

en: Function requires one or two arguments
pt_BR: A função exige um ou dois argumentos

en: Function requires two or three arguments
pt_BR: A função exige dois ou três argumentos

en: SQLite regexp '%s' error:
pt_BR: Erro na expressão regular do SQLite “%s”:

en: Invalid regular expression
pt_BR: A expressão regular é inválida

en: Column %d out of range (0-%d), ignoring its specified type
pt_BR: A coluna %d está fora do intervalo (0-%d); ignorando seu tipo especificado

en: Integer value is too big
pt_BR: O valor inteiro é muito grande

en: Unable to open BLOB
pt_BR: Não foi possível abrir o BLOB

en: Invalid date '%s' (date format should be YYYY-MM-DD)
pt_BR: A data “%s” é inválida (o formato deveria ser AAAA-MM-DD)

en: Invalid time '%s' (time format should be HH:MM:SS[.ms])
pt_BR: A hora “%s” é inválida (o formato deveria ser HH:MM:SS[.ms])

en: Invalid timestamp '%s' (format should be YYYY-MM-DD HH:MM:SS[.ms])
pt_BR: O horário “%s” é inválido (o formato deveria ser AAAA-MM-DD HH:MM:SS[.ms])

en: SQLite provider fatal internal error
pt_BR: Erro fatal interno do provedor SQLite

en: Truncated data
pt_BR: Dados truncados

en: Requested row could not be found
pt_BR: A linha requisitada não foi localizada

en: Can't set iterator on requested row
pt_BR: Não é possível definir iterador na linha requisitada

en: Error storing list of created LDAP tables: %s
pt_BR: Erro ao armazenar lista de tabelas LDAP criadas: %s

en: File used to store startup data
pt_BR: Arquivo usado para armazenar dados de inicialização

en: Error recreating LDAP tables: %s
pt_BR: Erro ao recriar as tabelas LDAP: %s

en: Can't remove non LDAP virtual table
pt_BR: Não é possível remover a tabela virtual não-LDAP

en: Can't describe non LDAP virtual table
pt_BR: Não é possível descrever a tabela virtual não-LDAP

en: Unknown LDAP virtual table
pt_BR: Tabela virtual LDAP desconhecida

en: Table to remove not found
pt_BR: A tabela a ser removida não foi encontrada

en: Namespace must be specified
pt_BR: O espaço de nomes deve ser especificado

en: Connection was not represented in hub
pt_BR: A conexão não estava representada em hub

en: Unable to get information about table '%s'
pt_BR: Não foi capaz de obter informações sobre a tabela “%s”

en: Integer value is out of bounds
pt_BR: O valor inteiro está fora dos limites

en: Blob constraints are not handled in virtual table condition
pt_BR: As restrições do BLOB não são tratadas em condição de tabelas virtuais

en: Internal error: virtual provider does not implement the create_operation() virtual method
pt_BR: Erro interno: o provedor virtual não implementa o método virtual create_operation()

en: Internal error: invalid provider handle
pt_BR: Erro interno: o manipulador de provedor é inválido

note: wrong usage!
en: Wrong usage of Libgda's virtual tables
pt_BR: Uso errado de tabelas virtuais do Libgda

en: Data model must have at least one column
pt_BR: O modelo de dados deve ter pelo menos uma coluna

en: Could not compute virtual table's columns
pt_BR: Não foi possível computar as colunas da tabela virtual

en: Can't get data model description for column %d
pt_BR: Não foi possível obter a descrição do modelo de dados para a coluna %d

en: Can't get data model's column type for column %d
pt_BR: Não foi possível obter o tipo da coluna %d do modelo de dados

en: Can't declare virtual table (%s)
pt_BR: Não é possível declarar a tabela virtual (%s)

en: Internal SQLite error: no data to iterate on
pt_BR: Erro interno do SQLite: nenhum dado para interagir com

en: Could not find requested value at row %d and col %d
pt_BR: Não foi possível localizar o valor requisitado na linha %d e na coluna %d

en: Column not found
pt_BR: A coluna não foi encontrada

en: No statement specified to modify the data
pt_BR: Nenhuma instrução especificada para modificar os dados

en: Invalid statement specified to modify the data
pt_BR: Instrução inválida especificada para modificar os dados

en: Invalid parameter in statement to modify the data
pt_BR: Parâmetro inválido na instrução para modificar os dados

en: Failed to modify data: %s
pt_BR: Falha ao modificar dados: %s

en: Data model representing the table is read only
pt_BR: O modelo de dados representando a tabela é para apenas leitura

en: SQL code does not contain any statement
pt_BR: O código SQL não contém qualquer instrução

en: Syntax error at line %d, column %d
pt_BR: Erro de sintaxe na linha %d, coluna %d

en: Overflow error at line %d, column %d
pt_BR: Erro de estouro na linha %d, coluna %d

en: GdaSqlField is not part of an INSERT or UPDATE statement
pt_BR: GdaSqlField não faz parte de uma instrução INSERT ou UPDATE

en: Missing table in statement
pt_BR: Falta a tabela na instrução

en: Column '%s' not found
pt_BR: A coluna “%s” não foi localizada

en: GdaSqlSelectField is not part of a SELECT statement
pt_BR: GdaSqlSelectField não faz parte de uma instrução SELECT

en: Missing table name in statement
pt_BR: Falta o nome da tabela na instrução

en: Table '%s' not found
pt_BR: A tabela “%s” não foi encontrada

en: Could not identify table for field '%s'
pt_BR: Não foi possível identificar a tabela para o campo “%s”

en: Expression can't have both a type cast and a parameter specification
pt_BR: Expressão pode ter ambos chamada de tipo e especificação de parâmetro

en: '%s' is not a valid identifier
pt_BR: “%s” não é um identificador válido

en: Empty identifier
pt_BR: Identificador vazio

en: Operation has no operand
pt_BR: A operação não tem operando

en: Wrong number of operands
pt_BR: Quantidade errada de operandos

en: Unknown operator %d
pt_BR: Operador desconhecido %d

en: Missing expression in select field
pt_BR: Falta expressão no campo de seleção

en: Missing expression in select target
pt_BR: Falta expressão no alvo de seleção

en: Join can't at the same time specify a join condition and a list of fields to join on
pt_BR: JOIN não pode especificar ao mesmo tempo uma condição de junção e uma lista de campos a juntar

en: Cross join can't have a join condition or a list of fields to join on
pt_BR: Junção cruzada não pode ter uma condição de junção ou uma lista de campos a juntar

en: Empty FROM clause
pt_BR: A parte FROM está vazia

en: Select field is not in a SELECT statement
pt_BR: Campo de seleção em uma instrução que não é SELECT

en: COMPOUND statement contains an undefined COMPOUND statement
pt_BR: A instrução COMPOUND contém uma instrução COMPOUND indefinida

en: COMPOUND statement contains an undefined SELECT statement
pt_BR: A instrução COMPOUND contém uma instrução SELECT indefinida

en: COMPOUND statement contains a non SELECT statement
pt_BR: A instrução COMPOUND contém uma instrução que não é SELECT

en: COMPOUND statement does not contain any SELECT statement
pt_BR: A instrução COMPOUND não contém nenhuma instrução SELECT

en: COMPOUND statement only contains one SELECT statement
pt_BR: A instrução COMPOUND só contém uma instrução SELECT

en: COMPOUND statement contains an empty SELECT statement
pt_BR: A instrução COMPOUND contém uma instrução SELECT vazia

en: All statements in a COMPOUND must have the same number of columns
pt_BR: Todas as instruções em uma COMPOUND devem ter a mesma quantidade de colunas

en: DELETE statement needs a table to delete from
pt_BR: A instrução DELETE precisa de uma tabela da qual fazer exclusões

en: INSERT statement needs a table to insert into
pt_BR: A instrução INSERT precisa de uma tabela para a qual fazer inserções

en: Can't specify values to insert and SELECT statement in INSERT statement
pt_BR: Não é possível especificar valores a inserir e uma instrução SELECT em uma instrução INSERT

en: INSERT statement does not have the same number of target columns and expressions
pt_BR: A instrução INSERT não tem a mesma quantidade de colunas-alvo e expressões

en: VALUES lists must all be the same length in INSERT statement
pt_BR: As lista de VALORES devem ter o mesmo comprimento em uma instrução INSERT

en: SELECT does not contain any expression
pt_BR: SELECT não contém nenhuma expressão

en: SELECT can't have a DISTINCT expression if DISTINCT is not set
pt_BR: SELECT não pode ter uma expressão DISTINCT se DISTINCT não for definida

en: SELECT can't have a HAVING without GROUP BY
pt_BR: SELECT não pode ter um HAVING sem GROUP BY

en: SELECT can't have a limit offset without a limit
pt_BR: SELECT não pode ter um deslocamento sem um limite de quantidade

en: Multiple targets named or aliased '%s'
pt_BR: Múltiplos alvos chamados ou apelidados de “%s”

en: UPDATE statement needs a table to update data
pt_BR: A instrução UPDATE precisa de uma tabela na qual fazer atualizações

en: UPDATE statement does not have the same number of target columns and expressions
pt_BR: A instrução UPDATE não tem a mesma quantidade de colunas-alvo e expressões

en: UPDATE statement does not have any target columns to update
pt_BR: A instrução UPDATE não tem nenhuma coluna-alvo para atualizar

en: A connection is required
pt_BR: Uma conexão é obrigatória

en: Signal does not exist
pt_BR: O sinal não existe

en: Signal to connect to must not have a return value
pt_BR: O sinal para o qual conectar não deve ter um valor de retorno

en: Signal %lu does not exist
pt_BR: O sinal %lu não existe

en: Select file to load
pt_BR: Selecionar arquivo para carregar

en: Could not load the contents of '%s':
     %s
pt_BR: Não foi possível carregar o conteúdo de “%s”:
     %s

en: Select a file to save data to
pt_BR: Selecionar um arquivo para salvar os dados

en: Could not save data to '%s':
     %s
pt_BR: Não foi possível salvar os dados em “%s”:
     %s

en: Properties
pt_BR: Propriedades

en: No data
pt_BR: Nenhum dado

en: Data size
pt_BR: Tamanho dos dados

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

note: list of fields
en: Data type
pt_BR: Tipo de dados

note: FIXME: find a better label
en: Value
pt_BR: Valor

en: GValue to render
pt_BR: GValue a desenhar

en: Editable
pt_BR: Editável

en: The toggle button can be activated
pt_BR: O botão de alternância pode ser ativado

en: Values limited to PK fields
pt_BR: Valores limitados a campos PK

en: GList of GValue to render, limited to PK fields
pt_BR: Lista de GValue a desenhar, limitada a campos PK

en: Values
pt_BR: Valores

en: GList of GValue to render, not limited to PK fields
pt_BR: Lista de GValue a desenhar, não limitada a campos PK

en: The information and status changer can be activated
pt_BR: O modificador de informações e de estado pode ser ativado

en: string truncated because too long
pt_BR: texto cortado por ser muito longo

en: Data cell renderer's specified type (%s) differs from actual value to display type (%s)
pt_BR: O tipo de dados especificado para desenhar na célula (%s) difere do tipo real de valor a ser exibido (%s)

en: Data cell renderer asked to display values of different data types, at least %s and %s, which means the data model has some incoherencies
pt_BR: O desenhista da célula de dados solicitou exibir valores de diferente tipos de dados (pelo menos %s e %s), o que significa que o modelo de dados contém algumas incoerências

en: <non-printable>
pt_BR: <não-exibível>

en: Invalid UTF-8 format!
pt_BR: Formato inválido para UTF-8!

note: format tooltip
en: Format is hh:mm:ss
pt_BR: O formato é hh:mm:ss

en: Use 1000s separators
pt_BR: Usar separados de milhar

en: Use thousands separator as specified by current locale
pt_BR: Usa separadores de milhar como especificados na localidade atual

en: Decimals
pt_BR: Decimais

en: Number of decimals
pt_BR: Quantidade de casas decimais

en: Currency symbol
pt_BR: Símbolo monetário

en: A currency symbol
pt_BR: Um símbolo de moeda financeira

en: Widget of class '%s' does not have any associated GdaDataHandler, (to be set using the 'handler' property) expect some mis-behaviours
pt_BR: O widget da classe “%s” não tem qualquer GdaDataHandler associado (seria definido pela propriedade “handler”); esperados alguns comportamentos anormais

en: Value is NULL
pt_BR: O valor é nulo

en: Value will be determined by default
pt_BR: O valor será determinado pelo padrão

en: Value is invalid
pt_BR: O valor é inválido

en: Maximum length
pt_BR: Comprimento máximo

en: Maximum acceptable length of the text
pt_BR: O máximo comprimento aceitável do texto

en: Multiline
pt_BR: Multilinha

en: Display only one line, or a complete text editor
pt_BR: Se exibe apenas uma linha ou um editor completo de texto

en: Hidden
pt_BR: Oculto

en: If set to TRUE, characters are all displayed using a single 'invisible' character, suitable to enter passwords
pt_BR: Se definido como VERDADEIRO, os caracteres serão todos exibidos como um único caractere “invisível”; adequado para digitação de senhas

en: Unknown format character starting at %s
pt_BR: Caractere de formato desconhecido no início de %s

en: Type %s is not numerical
pt_BR: O tipo %s não é numérico

en: Decimal separator cannot be the '%c' character
pt_BR: O separador de parte decimal não pode ser o caractere “%c”

en: Decimal thousands cannot be the '%c' character
pt_BR: O separador de milhar não pode ser o caractere “%c”

en: Empty data
pt_BR: Dados vazios

en: Unhandled type of data
pt_BR: Tipo de dados não manipulado

en: Error while deserializing data:
    %s
pt_BR: Erro enquanto desserializava dados:
    %s

en: Error while interpreting data as an image:
    %s
pt_BR: Erro ao interpretar dados como uma imagem:
    %s

en: _Copy image
pt_BR: _Copiar imagem

en: _Load image from file
pt_BR: _Carregar a imagem do arquivo

en: _Save image
pt_BR: _Salvar a imagem

en: Select image to load
pt_BR: Selecionar imagem a carregar

note: determine writable formats
en: Image format
pt_BR: Formato da imagem

en: Format image as:
pt_BR: Formato da imagem:

en: Current format
pt_BR: Formato atual

en: Select a file to save the image to
pt_BR: Selecionar um arquivo para salvar a imagem

en: Could not save the image to '%s':
     %s
pt_BR: Não foi possível salvar a imagem em “%s”:
     %s

en: Sources
pt_BR: Fontes

note: list of fields
en: Comment
pt_BR: Comentário

en: Floating Point
pt_BR: Vírgula flutuante

en: String
pt_BR: Texto

en: Keyword
pt_BR: Palavra-chave

en: Function
pt_BR: Função

en: Data Type
pt_BR: Tipo de dados

en: Variable
pt_BR: Variável

en: No idea what it is
pt_BR: Menor ideia

en: Set to host mask
pt_BR: Ajustar para máscara da máquina

en: Set to class %c network
pt_BR: Ajustar para rede de classe %c

en: Choose a file
pt_BR: Escolher um arquivo

en: Choose a directory
pt_BR: Escolher um diretório

en: Choose
pt_BR: Escolher

en: Selection model
pt_BR: Modelo de seleção

en: Specifies what the user will be allowed to select
pt_BR: Especifica o que o usuário pode selecionar

en: Only let the user pick an existing file
pt_BR: Só permite o usuário escolher um arquivo existente

en: Let the user pick an existing file, or type in a new filename
pt_BR: Deixa o usuário escolher um arquivo existente ou digitar o nome para um novo

en: Let the user pick an existing folder
pt_BR: Deixa o usuário escolher uma pasta já existente

en: Let the user name an existing or new folder
pt_BR: Deixa o usuário nomear uma pasta nova ou uma já existente

en: Format
pt_BR: Formato

en: Allowed characters at each position('0':digit, '9': digit except 0, '@':alpha, '^':upper cased alpha, '#':alphanumeric, '*':any character, any other character will be left unmodified)
pt_BR: Permitidos caracteres em cada posição('0':dígito, '9': dígito exceto 0, '@':alfa, '^':alfas em maiúsculo, '#':alfanumérico, '*':qualquer caractere, quaisquer outros caracteres não serão modificados)

en: Mask
pt_BR: Máscara

en: Writing mask for corresponding characters in format ('_': writable, '-':writable, removed from actual value, ' ': not writable)
pt_BR: Máscara de escrita para caracteres correspondentes no formato ('_': pode ser escrito, '-': pode ser escrito, removido do valor atual, ' ': não pode ser escrito)

en: Encoding
pt_BR: Codificação

en: How password should be encoded
pt_BR: Como as senhas serão codificadas

en: MD5 Sum
pt_BR: Soma MD5

en: No encoding
pt_BR: Sem codificação

en: No data to display
pt_BR: Nenhum dado a exibir

en: Encoding used to convert binary data to the string
pt_BR: Codificação usada para converter dados binários em texto

en: Serialized picture
pt_BR: Imagem serializada

en: Set to TRUE if data comes from a serialized GdkPixbuf (F-Spot for example)
pt_BR: Defina como VERDADEIRO se os dados vêm de um GdkPixbuf serializado (F-Spot, por exemplo)

en: Lines wrapping
pt_BR: Quebra de linhas

en: Defines how long lines are wrapped
pt_BR: Define como linhas longas serão quebradas

en: Programming language
pt_BR: Linguagem de programação

en: Define to enable syntactical colourisation
pt_BR: Defina para habilitar a colorização sintática

en: Do not wrap lines
pt_BR: Não quebrar linhas

en: break lines anywhere the cursor can appear
pt_BR: quebrar linhas onde quer que o cursor possa aparecer

en: Break lines in between words
pt_BR: Quebrar linhas entre palavras

en: Break lines in between words or graphemes
pt_BR: Quebrar linhas entre palavras ou grafemas

en: General
pt_BR: Geral

en: hello
pt_BR: olá

en: Columns
pt_BR: Colunas

en: Foreign keys
pt_BR: Chaves estrangeiras

en: Constraints
pt_BR: Restrições

en: Can't find demo database file: %s
pt_BR: Não é possível localizar o arquivo de banco de dados de demonstração: %s

en: Error opening the connection for file '%s':
    %s
pt_BR: Erro ao abrir conexão para o arquivo “%s”:
    %s

en: Libgda-ui Code Demos
pt_BR: Demonstrações de código da Libgda-ui

en: <b><big>Note:
    </big></b>Many of the demonstrated items use an
    opened connection to the SQLite using the
    '%s' file.
    
    In the source code shown here, the <i>demo_cnc</i> and 
    <i>demo_parser</i> objects are created by the framework and
    made available to all the demonstrated items.
pt_BR: <b><big>Nota:
    </big></b>Muitos dos itens demonstrados usam uma
    conexão com SQLite aberta utilizando o arquivo
    “%s”.
    
    No código fonte mostrado aqui, os objetos <i>demo_cnc</i>
    e <i>demo_parser</i> são criado pela infraestrutura e
    disponibilizados para todos os itens demonstrados.

en: Pointer to an XML layout specification  (as an xmlNodePtr to a <gdaui_form> node)
pt_BR: Apontar para uma especificação de disposição XML (como um xmlNodePtr para um nó <gdaui_form>)

en: List of parameters to show in the form
pt_BR: Lista de parâmetros para mostrar no formulário

en: Show Entry actions
pt_BR: Mostra ações da entrada

en: Entries Auto-default
pt_BR: Padrão automático de entradas

en: TRUE if expanding the form vertically makes sense
pt_BR: VERDADEIRO se expandir verticalmente o formulário faz sentido

en: Shown data entries
pt_BR: Entradas de dados mostradas

en: The '%s' attribute should be a G_TYPE_STRING value
pt_BR: O atributo “%s” deveria ser um valor G_TYPE_STRING

en: Can't find data entry for GdaHolder
pt_BR: Não foi possível localizar a entrada de dados para GdaHolder

en: Values to be defined
pt_BR: Valores a serem definidos

en: '%s' document not parsed successfully
pt_BR: O documento “%s” não foi interpretado com sucesso

en: '%s' DTD not parsed successfully. XML data layout validation will not be performed (some errors may occur)
pt_BR: O DTD de “%s” não foi analisado com sucesso. A validação da disposição de dados XML não será realizada (alguns erros podem ocorrer)

en: size group was not taken into account using gdaui_basic_form_add_to_size_group()
pt_BR: o grupo de tamanho não foi levado em consideração usando gdaui_basic_form_add_to_size_group()

en: Wrong column type for label: expecting a string and got a %s
pt_BR: Tipo de coluna errada para o rótulo: esperava um texto, mas obteve %s

en: Find:
pt_BR: Localizar:

en: The data model to display
pt_BR: O modelo de dados a exibir

en: Display popup as list
pt_BR: Mostrar menu instantâneo como lista

en: Filter failed:
pt_BR: Falha no filtro:

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: any valid SQL expression
pt_BR: qualquer expressão SQL válida

en: Columns can be referenced by their name or more easily using <b><tt>_&lt;column number&gt;</tt></b>. For example a valid expression can be: <b><tt>_2 like 'doe%'</tt></b> to filter rows where the 2nd column starts with <tt>doe</tt>.
pt_BR: Colunas podem ser referenciadas pelo seu nome ou, mais facilmente, usando <b><tt>_&lt;número da coluna&gt;</tt></b>. Por exemplo, uma expressão válida pode ser: <b><tt>_2 like 'doe%'</tt></b> para filtrar onde a 2ª coluna inicia com <tt>doe</tt>.

en: Set filter
pt_BR: Definir filtro

en: Clear filter
pt_BR: Limpar filtro

en: Undelete the selected entry
pt_BR: Restaurar a entrada selecionada

en: Delete the selected entry
pt_BR: Excluir a entrada selecionada

en: Invalid column number %d
pt_BR: Número inválido de coluna %d

en: Data model
pt_BR: Modelo de dados

en: Internal GdaDataProxy data model
pt_BR: Modelo de dados interno GdaDataProxy

en: Can't modify row while data model is being reset
pt_BR: Não é possível modificar linha enquanto um modelo de dados está sendo restaurado

en: Trying to modify a read-only row
pt_BR: Tentando alterar coluna de somente leitura

en: Can't access row while data model is being reset
pt_BR: Não é possível acessar linha enquanto um modelo de dados está sendo restaurado

en: Attempt to initialize an already initialized library
pt_BR: Tentativa de iniciar uma biblioteca já iniciada

en: Could not open plugins directory, no plugin loaded.
pt_BR: Não foi possível abrir o diretórios de plug-ins: nenhum plug-in foi carregado.

en: Error: %s
pt_BR: Erro: %s

en: Loading file %s...
pt_BR: Carregando o arquivo %s…

en: Plugins load warning: %s
pt_BR: Aviso sobre o carregamento de plug-ins: %s

note: radio buttons
en: Use data source:
pt_BR: Usar fonte de dados:

en: Specify connection:
pt_BR: Especificar conexão:

note: Create the DSN add button
en: Data sources...
pt_BR: Fontes de dados…

en: Could not execute the Database access control center
pt_BR: Não foi possível executar o Centro de controle de acesso do banco de dados

en: Data to display
pt_BR: Dados a exibir

en: Delete the current record
pt_BR: Excluir o registro atual

en: Create a new record
pt_BR: Criar um novo registro

en: Commit the modifications
pt_BR: Enviar as modificações

en: Clear all the modifications
pt_BR: Limpar todas as modificações

en: Go to first record
pt_BR: Ir ao primeiro registro

en: Go to last record
pt_BR: Ir ao último registro

en: Go to previous record
pt_BR: Ir ao registro anterior

en: Go to next record
pt_BR: Ir ao próximo registro

en: Filter records
pt_BR: Filtrar registros

en: Can't append row to data model: %s
pt_BR: Não é possível anexar uma linha ao modelo de dados: %s

en: Go to first chunck
pt_BR: Ir para a primeira parte

en: Go to last chunck
pt_BR: Ir para a última parte

en: Go to previous chunck
pt_BR: Ir para a parte anterior

en: Go to next chunck
pt_BR: Ir para a próxima parte

en: Pointer to an XML layout specification (as an xmlNodePtr to a <gdaui_grid> node)
pt_BR: Ponteiro para uma especificação de disposição XML (como um xmlNodePtr para um nó <gdaui_grid>)

en: Info cell visible
pt_BR: Célula de informação visível

en: Global Actions visible
pt_BR: Ações globais visíveis

note: FIXME: if nullok is FALSE, then set the column title in bold
en: Can't be NULL
pt_BR: Não pode ser nulo

en: No title
pt_BR: Sem título

en: Shown columns
pt_BR: Colunas mostradas

en: Select _All
pt_BR: Selecionar _tudo

en: _Clear Selection
pt_BR: _Limpar seleção

en: Show Column _Titles
pt_BR: Mostrar títulos das _colunas

en: _Set filter
pt_BR: Definir _filtro

en: _Unset filter
pt_BR: _Remover filtro

note: create dialog box
en: Saving Data
pt_BR: Salvando dados

en: Saving data to a file
pt_BR: Salvando dados em um arquivo

en: The data will be exported to the selected file.
pt_BR: Os dados serão exportados para o arquivo selecionado.

en: File name
pt_BR: Nome do arquivo

note: To translators: "Details" is a table's column's attribute
en: Details
pt_BR: Detalhes

note: file type
en: File type:
pt_BR: Tipo de arquivo:

en: Tab-delimited
pt_BR: Delimitado por tabulação

en: Comma-delimited
pt_BR: Delimitado por vírgula

note: data scope
en: Data to save:
pt_BR: Dados a salvar:

en: All data (without any local modification)
pt_BR: Todos os dados (sem qualquer modificação local)

en: Only displayed data
pt_BR: Apenas dados exibidos

en: Only selected data
pt_BR: Apenas dados selecionados

en: Other options
pt_BR: Outras opções

en: Empty string when NULL?
pt_BR: Texto vazio quando dado nulo?

en: Export NULL values as an empty "" string
pt_BR: Exporta valores nulos como um texto vazio “”

en: Invalid data as NULL?
pt_BR: Dados inválidos como nulo?

en: Don't export invalid data,
    but export a NULL value instead
pt_BR: Não exportar dados inválidos,
    mas exportar um valor nulo no lugar

en: Field names on first row?
pt_BR: Nomes dos campos na primeira linha?

en: Add a row at beginning with columns names
pt_BR: Adiciona uma linha no começo com os nomes das colunas

en: Could not save file %s
pt_BR: Não foi possível salvar o arquivo %s

en: You must specify a file name
pt_BR: Você deve especificar um nome de arquivo

en: Got empty file while converting the data
pt_BR: Obteve um arquivo vazio durante a conversão dos dados

en: File '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
pt_BR: O arquivo “%s” já existe.
    Você deseja sobrescrevê-lo?

en: If you choose yes, the contents will be lost.
pt_BR: Se você escolher sim, o conteúdo será perdido.

en: """= Title level 1 =
    == Title level 2 ==
    """= Title level 1 =
    == Title level 2 ==
    
    """For beautifiers we have **bold**
    and //italic//.
    There is also __underline__, --strike--
    and ``monospaced``.
    """
    For beautifiers we have **bold**
    and //italic//.
    There is also __underline__, --strike--
    and ``monospaced``.
    
    """- This is a list of items
    - Just use hyphens
     - And starting space for indenting
    """- This is a list of items
    - Just use hyphens
     - And starting space for indenting
    
    Raw areas are enclosed inside three doublequotes and no markup is interpreted
pt_BR: """= Título nível 1 =
    == Título nível 2 ==
    """= Título nível 1 =
    == Título nível 2 ==
    
    """Para programas embelezadores, temos
    **negrito** e //itálico//.
    Também existem __sublinhado__, --riscado--
    e ``largura-fixa``.
    """
    Para programas embelezadores, temos
    **negrito** e //itálico//.
    Também existem __sublinhado__, --riscado--
    e ``largura-fixa``.
    
    """- Esta é uma lista de itens
    - Basta usar hífenes
     - E um espaço inicial para criar recuos
    """- Esta é uma lista de itens
    - Basta usar hífenes
     - E um espaço inicial para criar recuos
    
    Áreas cruas são envolvidas por três aspas normais: nenhuma marcação é interpretada

en: _Bold
pt_BR: _Negrito

en: Bold text
pt_BR: Texto em negrito

en: _Italic
pt_BR: _Itálico

en: Italic text
pt_BR: Texto em itálico

en: _Underline
pt_BR: _Sublinhado

en: Underline text
pt_BR: Sublinha o texto

en: _Strike through
pt_BR: _Riscado

en: Strike through text
pt_BR: Risca o texto

en: _Syntax help
pt_BR: A_juda de sintaxe

en: Show syntax help
pt_BR: Mostra a ajuda sobre a sintaxe

en: _Add image
pt_BR: _Adicionar imagem

en: Insert image
pt_BR: Insere uma imagem

en: _Normal text
pt_BR: Texto _normal

en: Reset to normal text
pt_BR: Restaura para o texto normal

en: Don't display a specific background for the text
pt_BR: Não exibir um fundo específico para o texto

en: Display raw markup text instead of formatted text
pt_BR: Exibir um texto marcado de forma crua em vez de formatá-lo

en: The buffer which is displayed
pt_BR: O buffer que é exibido

en: Determines if the contents appears in a scrolled window
pt_BR: Determina se o conteúdo aparece em uma janela de rolagem

en: Reset font size
pt_BR: Restaura o tamanho da fonte

en: Decrease font size (zoom out)
pt_BR: Diminui o tamanho da fonte (afasta)

en: Increase font size (zoom in)
pt_BR: Aumenta o tamanho da fonte (aproxima)

en: Show source markup
pt_BR: Mostrar marcações do código fonte

en: The specification of the operation to implement
pt_BR: A especificação da operação a implementar

en: Request section header to be hidden if there is only one section
pt_BR: Solicita ao cabeçalho de seção a se ocultar se houver apenas uma seção

note: last row is for new entries
en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Server operation specification
pt_BR: Especificação da operação de servidor

en: <b>Field properties:</b>
pt_BR: <b>Propriedades de campo:</b>

en: <b>Fields:</b>
pt_BR: <b>Campos:</b>

en: Add a new field
pt_BR: Adiciona um novo campo

en: Remove selected field
pt_BR: Remove o campo selecionado

en: GdaTree to use
pt_BR: GdaTree a usar

en: Unknown column number %d
pt_BR: O número de coluna %d é desconhecido

en: Type mismatch: expected a value of type %s and got of type %s
pt_BR: Tipo incompatível: esperava-se um valor do tipo %s, mas obteve um %s

en: Can't set authentification string: no authentication is needed
pt_BR: Não é possível definir o texto de autenticação: não é necessário autenticar

en: Unknown provider '%s'
pt_BR: Provedor “%s” desconhecido

en: Provider '%s' does not report the required parameters for DSN
pt_BR: O provedor “%s” não relata os parâmetros exigidos para a DSN

note: set to NULL item
en: Unset
pt_BR: Desconfigura

note: default value item
en: Set to default value
pt_BR: Define com o valor padrão

note: reset to original value item
en: Reset to original value
pt_BR: Redefine para o valor original

en: Current modified data is invalid
pt_BR: O dado modificado atual é inválido

en: You may now choose to correct it, or to discard the modifications.
    
    What do you want to do?
pt_BR: Você pode escolher corrigi-lo ou descartar as modificações.
    
    O que prefere fazer?

en: please correct it and try again, or discard the modifications.
pt_BR: por favor, corrija-o e tente novamente, ou descarte as modificações.

en: Part of the current modified data was invalid
pt_BR: Parte dos dados modificados agora é inválida

en: As no transaction was used, only a part of the valid data
    has been written, and the remaining modification have been discarded.
pt_BR: Como nenhuma transação foi usada, somente uma parte dos dados
    válidos foram escritos; as modificações restantes foram descartadas.

en: Discard modified data
pt_BR: Descartar dados modificados

en: Correct data first
pt_BR: Corrigir dados antes

en: Database file
pt_BR: Arquivo do banco de dados

en: Berkeley DB database filename to be used
pt_BR: O arquivo de banco de dados Berkeley DB a ser utilizado

note: DSN parameters
en: Directory
pt_BR: Diretório

en: Directory where the database file is stored
pt_BR: Diretório em que o arquivo de banco de dados está armazenado

note: DSN parameters
en: Database name
pt_BR: Nome do banco de dados

en: Name of the database in the database file to be used
pt_BR: Nome do banco de dados no arquivo de banco de dados a ser utilizado

en: The DB_NAME parameter is not defined in the connection string.
pt_BR: O parâmetro DB_NAME não está definido no texto de conexão.

en: An error occurred while accessing the BDB database
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar acessar o banco de dados BDB

en: Can't open virtual connection
pt_BR: Não é possível abrir conexão virtual

en: Could not add BDB data model to connection: %s
pt_BR: Não foi possível adicionar o modelo de dados BDB à conexão: %s

en: Provider for Berkeley databases
pt_BR: Provedor para bancos de dados Berkeley

en: Column's description
pt_BR: Descrição da coluna

en: Table
pt_BR: Tabela

en: Table's name
pt_BR: Nome da tabela

note: list of fields
en: Field name
pt_BR: Nome do campo

note: list of fields
en: Size
pt_BR: Tamanho

note: list of fields
en: Scale
pt_BR: Escala

note: list of fields
en: Not NULL
pt_BR: Não nulo

note: list of fields
en: Default
pt_BR: Padrão

en: Default value, mandatory if column is NOT NULL
pt_BR: O valor padrão, obrigatório se a coluna é não nula

note: list of fields
en: Check
pt_BR: Conferir

note: list of fields
en: Check constraint
pt_BR: Confere as restrições

note: DSN parameters
en: Database's description
pt_BR: Descrição do banco de dados

note: DSN parameters
en: The name of a database to create
pt_BR: O nome do banco de dados a ser criado

note: DSN parameters
en: Directory where the database file will be
pt_BR: Diretório em que o arquivo de banco de dados estará

en: Index description
pt_BR: Descrição do índice

note: To translators: "Type" is the data type of a table's column
en: Type
pt_BR: Tipo

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Name
pt_BR: Nome

en: Index name
pt_BR: Nome do índice

en: On table
pt_BR: Na tabela

note: DSN parameters
en: Only if it does not yet exist
pt_BR: Somente se ainda não existir

en: Create index only if it does not yet exist
pt_BR: Cria um índice somente se ainda não existir um

note: Index fields
en: Indexed field(s)
pt_BR: Campo(s) indexado(s)

note: Index fields
en: Indexed field or expression
pt_BR: Campo ou expressão indexado

note: To translators: "Compare method" refers to the method SQLite has to compare values
en: Compare method
pt_BR: Método de comparação

note: To translators: "Compare method" refers to the method SQLite has to compare values
en: Collation name (BINARY|NOCASE)
pt_BR: Nome da colação (BINARY|NOCASE)

note: Index fields
en: Sort type
pt_BR: Tipo de ordenação

en: Table's description
pt_BR: Descrição da tabela

en: Temporary table
pt_BR: Tabela temporária

en: Create table only if it does not yet exist
pt_BR: Cria uma tabela somente se ainda não existir uma

note: list of fields
en: Table's columns
pt_BR: Colunas da tabela

note: list of fields
en: Auto increment
pt_BR: Incremento automático

note: list of fields
en: Unique
pt_BR: Único

note: list of fields
en: Primary key
pt_BR: Chave primária

note: list of fields To translators: "Default value" is a table's column's attribute
en: Default value
pt_BR: Valor padrão

note: list of fields
en: Conflict
pt_BR: Conflito

note: list of fields
en: Conflict resolution method (ROLLBACK|ABORT|FAIL|IGNORE|REPLACE)
pt_BR: Método de resolução de conflito (ROLLBACK|ABORT|FAIL|IGNORE|REPLACE)

note: other table constraints
en: Global constraints
pt_BR: Restrições globais

en: View's description
pt_BR: Descrição da visão

en: View's name
pt_BR: Nome da visão

en: Temporary view
pt_BR: Visão temporária

en: Create view only if it does not yet exist
pt_BR: Cria uma visão somente se ainda não existir uma

en: Definition
pt_BR: Definição

en: View's definition
pt_BR: Definição da visão

en: Index
pt_BR: Índice

en: Index to delete
pt_BR: Índice a excluir

en: If exists
pt_BR: Se existir

en: Drop index only if it exists
pt_BR: Descarta o índice somente se existir

en: Table to delete
pt_BR: Tabela a excluir

en: Drop table only if it exists
pt_BR: Descarta a tabela somente se existir

en: View
pt_BR: Visão

en: View to delete
pt_BR: Visão a excluir

en: Drop view only if it exists
pt_BR: Descarta a visão somente se existir

en: The name of a database to use (without the .db)
pt_BR: O nome do banco de dados a ser utilizado (sem extensão .db)

en: Append '.db'
pt_BR: Anexar “.db”

en: Defines if the '.db' extension need to be appended to the DB_NAME argument
pt_BR: Define se a extensão “.db” precisa ser anexada ao argumento DB_NAME

en: Extra functions
pt_BR: Funções extras

en: Enable usage of extra functions (gda_upper, ...)
pt_BR: Habilitar uso de funções extras (gda_upper, …)

en: Define REGEXP
pt_BR: Definir expressão regular

en: Define the REGEXP function
pt_BR: Define a função de expressão regular

en: Localized comparisons
pt_BR: Comparações localizadas

en: Enable usage of extra collation methods (LOCALE and DCASE)
pt_BR: Habilitar uso de métodos de combinação extra (LOCALE e DCASE)

en: With foreign keys
pt_BR: Com chaves estrangeiras

en: Enforce foreign keys
pt_BR: Fortalecer chaves estrangeiras

en: Allow extensions
pt_BR: Permitir extensões

en: Allow SQLite to load extensions using the load_extension() function
pt_BR: Permitir ao SQLite carregar extensões usando a função load_extension()

en: Table to rename
pt_BR: Tabela a renomear

en: New name
pt_BR: Novo nome

en: New table name
pt_BR: Novo nome da tabela

en: Can't find libdb_sql-5.
pt_BR: Não é possível localizar libdb_sql-5.

en: Provider for BDB SQL databases
pt_BR: Provedor para bancos de dados BDB SQL

en: The name of a database to connect to (without the .fdb)
pt_BR: O nome do banco de dados a ser conectado (sem extensão .db)

en: Provider for Firebird databases
pt_BR: Provedor para bancos de dados Firebird

en: Provider for embedded Firebird databases
pt_BR: Provedor para bancos de dados Firebird embarcados

en: Invalid argument: NULL
pt_BR: Argumento inválido: NULO

en: Can't read BLOB
pt_BR: Não é possível ler BLOB

en: Missing parameters to open database connection
pt_BR: Faltam parâmetros para abrir a conexão de banco de dados

en: Invalid date: year %d, month %d and day %d
pt_BR: Data inválida: ano %d, mês %d e dia %d

en: Can't get BLOB's size
pt_BR: Não é possível obter o tamanho do BLOB

en: The name of a database to connect to
pt_BR: O nome do banco de dados ao qual se conectar

en: Instance
pt_BR: Instância

en: The instance to connect to, if not specified, a connection to the default instance is made
pt_BR: A instância a ser conectada; se não especificada, uma conexão para a instância padrão é feita

note: Connection parameters
en: Database server
pt_BR: Servidor de banco de dados

en: Host on which the database server is running or leave this field empty
pt_BR: A máquina em que o servidor do banco de dados executa, ou deixe esse campo vazio

en: Port
pt_BR: Porta

en: Database server port, 1433 by default
pt_BR: Porta do servidor de banco de dados, 1433 por padrão

en: Connection URL
pt_BR: URL de conexão

en: Connection string required by the JDBC driver, refer to the used JDBC driver for its contents and format
pt_BR: String de conexão necessária pelo driver JDBC; veja o driver JDBC usado para seu conteúdo e formatação

en: Can't get list of installed JDBC drivers: %s
pt_BR: Não é possível obter a lista de drivers JDBC instalados: %s

en: Can't create JAVA virtual machine: %s
pt_BR: Não é possível criar a máquina virtual JAVA: %s

en: Could not find the JVM runtime (libjvm.so), JDBC provider is unavailable.
pt_BR: Não foi possível localizar a JVM (libjvm.so): o provedor JDBC não está disponível.

en: The connection string must contain the DB_NAME value
pt_BR: O texto de conexão deve conter o valor para DB_NAME

en: Invalid value for 'TLS_REQCERT'
pt_BR: Valor inválido para “TLS_REQCERT”

en: Too many arguments
pt_BR: Muitos argumentos

en: Parameter
pt_BR: Parâmetro

en: near "%s": syntax error
pt_BR: próximo a “%s”: erro de sintaxe

en: LDAP server returned more than one entry with DN '%s'
pt_BR: Servidor LDAP retornou mais de uma entrada com DN “%s”

en: Could not parse distinguished name returned by LDAP server
pt_BR: Não foi possível analisar nome diferenciado retornado pelo servidor LDAP

en: Unexpected data type '%s' for objectClass attribute!
pt_BR: Tipo de dados inesperado “%s” para atributo objectClass!

en: Distinguished name
pt_BR: Nome diferenciado

en: Relative distinguished name
pt_BR: Nome diferenciado relativo

en: Truncated result because LDAP server limit encountered
pt_BR: Resultado truncado porque limite do servidor LDAP foi encontrado

en: Unknown GdaLdapModificationType %d
pt_BR: GdaLdapModificationType desconhecido %d

en: No GdaLdapEntry specified
pt_BR: Nenhum GdaLdapEntry especificado

en: No GdaLdapEntry specified to define attributes to add
pt_BR: Nenhum GdaLdapEntry especificado para definir atributos para adicionar

en: No GdaLdapEntry specified to define attributes to remove
pt_BR: Nenhum GdaLdapEntry especificado para definir atributos para remover

en: No GdaLdapEntry specified to define attributes to replace
pt_BR: Nenhum GdaLdapEntry especificado para definir atributos para substituir

en: No GdaLdapEntry specified to compare attributes
pt_BR: Nenhum GdaLdapEntry especificado para comparar atributos

en: GdaLdapEntry specified to compare have different DN
pt_BR: GdaLdapEntry especificado para ser comparado possui DN diferente

en: User name, as a DN or simple user name, for Active Directory may be username@DOMAIN or DOMAIN\username
pt_BR: Nome de usuário, como um DN ou nome de usuário simples, para Active Directory pode ser usuário@DOMÍNIO ou DOMÍNIO\usuário

en: Base name
pt_BR: Nome base

en: Base distinguished name, starting point for the searches
pt_BR: Nome diferenciado base, ponto de partida para as pesquisas

en: Host on which the LDAP server is running
pt_BR: A máquina em que o servidor LDAP executa

en: Database server port (leave this field empty to use the default port)
pt_BR: Porta do servidor de banco de dados (deixe este campo em branco para usar a porta padrão)

en: Require SSL
pt_BR: Exige SSL

en: Whether or not to use SSL to establish the connection
pt_BR: Se utiliza ou não SSL para estabelecer a conexão

en: Certificate check type
pt_BR: Tipo de verificação de certificado

en: Specifies what checks to perform on server certificates in a SSL/TLS session
pt_BR: Especifica quais verificações deve ser realizada em certificados de servidor em uma sessão SSL/TLS

en: Certificates file
pt_BR: Arquivo de certificados

en: Specifies the file that contains certificates for all of the recognized Certificate Authorities, in a SSL/TLS session
pt_BR: Especifica o arquivo que contém certificados para todas as Autoridades Certificadores reconhecidas, em uma sessão SSL/TLS

en: Cache server data
pt_BR: Dados de servidor de cache

en: Use a cache to store some static server data (the cached files are in the user's cache directory), default is TRUE
pt_BR: Usa um cache para armazenar alguns dados estáticos de servidor (os arquivos em cache estão no diretório de cache do usuário), padrão é VERDADEIRO

en: Time limit
pt_BR: Limite de tempo

en: Time limit after which a search operation should be terminated by the server (leave undefined or 0 for unlimited)
pt_BR: Limite de tempo após o qual uma operação de pesquisa deve ser terminada pelo servidor (deixe indefinido ou 0 para ilimitado)

en: Size limit
pt_BR: Limite de tamanho

en: Maximum number of entries that can be returned on a search operation
pt_BR: Número máximo de entradas que podem ser retornadas em uma operação de pesquisa

en: Never: certificate not requested or checked
pt_BR: Never: certificado não requisitado ou verificado

en: Allow: certificate requested, none or a bad one accepted.
pt_BR: Allow: certificado requisitado, nenhum ou um inválido aceito.

en: Try: certificate requested, none accepted, otherwise checked.
pt_BR: Try: certificado requisitado, nenhum aceito; do contrário, verificado.

en: Demand: certificate requested and checked
pt_BR: Demand: certificado requisitado e verificado

en: Provider for database where tables are based on data contained in an LDAP directory
pt_BR: Provedor para banco de dados nos quais tabelas são baseadas em dados contidos em um diretório LDAP

en: The connection string format has changed: replace FILENAME with DB_DIR (the path to the database file) and DB_NAME (the database file without the '%s' at the end).
pt_BR: O formato do texto de conexão foi alterado: substitua o FILENAME por DB_DIR (o caminho para o arquivo de banco de dados) e DB_NAME (o arquivo de banco de dados sem “%s” ao final).

en: Could not open file %s
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo %s

en: Could not map table '%s': %s
pt_BR: Não foi possível mapear a tabela “%s”: %s

en: Provider for Microsoft Access files
pt_BR: Provedor para arquivos Microsoft Access

en: The name of a database to use (filename without the .mdb)
pt_BR: O nome de um banco de dados a ser utilizado (nome de arquivo sem a .mdb)

en: No field specified in foreign key constraint
pt_BR: Nenhum campo foi especificado na definição de chave estrangeira

en: Empty field specified in foreign key constraint
pt_BR: Especificou-se um campo vazio na definição de chave estrangeira

en: No referenced table specified in foreign key constraint
pt_BR: Nenhuma tabela foi especificada na definição de chave estrangeira

en: Empty referenced field specified in foreign key constraint
pt_BR: Campo vazio especificado na definição de chave estrangeira

en: Incorrect specified column name
pt_BR: O nome de coluna especificado é incorreto

en: MySQL boolean representation
pt_BR: Representação booleana do MySQL

en: Cannot give a UNIX SOCKET if you also provide either a HOST or a PORT
pt_BR: Você não pode indicar um SOQUETE UNIX se também indicar ou uma MÁQUINA ou uma PORTA

en: Invalid port number
pt_BR: Número de porta inválido

en: Unknown MySQL protocol '%s'
pt_BR: Protocolo MySQL desconhecido “%s”

en: Could not set client charset to UTF8. Using %s. It'll be problems with non UTF-8 characters
pt_BR: Não foi possível define o conjunto de caracters do cliente para UTF8. Usando %s. Haverá problemas com caracteres não UTF-8

en: The connection string must contain the DB_NAME values
pt_BR: O texto de conexão deve conter os valores para DB_NAME

en: No description
pt_BR: Sem descrição

en: Unnamed statement parameter is not allowed in prepared statement.
pt_BR: Não são permitidos parâmetros anônimos em instruções preparadas.

en: Can't execute SELECT statement to get last inserted row: %s
pt_BR: Não é possível executar a instrução SELECT para obter a última linha inserida: %s

note: force reading the complete BLOB into memory
en: Can't read whole BLOB into memory
pt_BR: Não foi possível ler todo o BLOB para a memória

note: there is an error here
en: Unhandled data type '%s', please report this bug to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product.
pt_BR: Tipo de dados “%s” não tratados, Por favor, relate este erro em http://bugzilla.gnome.org/ para o produto “libgda”.

en: Could not use CURSOR. Mysql version 5.0 at least is required. Using random access anyway.
pt_BR: Não foi possível utilizar CURSOR. MySQL versão 5.0 é o mínimo exigido. Usando acesso aleatório mesmo assim.

en: Could not use CURSOR. Mysql version 5.0 at least is required. Chunk size ignored.
pt_BR: Não foi possível utilizar CURSOR. MySQL versão 5.0 é o mínimo exigido. Tamanho do naco foi ignorado.

en: Number of rows fetched at a time
pt_BR: Quantidade de linhas obtidas de uma vez

en: Number of row chunks read since the object creation
pt_BR: Quantidade de nacos de linhas lidos desde a criação do objeto

en: Invalid column bind data type. %d
pt_BR: O tipo de dados (%d) associado à coluna é inválido

en: Type %s not mapped for value %d
pt_BR: O tipo %s não está mapeado para o valor %d

en: Type %s not mapped for value %lld
pt_BR: O tipo %s não está mapeado para o valor %lld

en: Type %s not mapped for value %d/%d/%d %d:%d:%d.%lu
pt_BR: O tipo %s não está mapeado para o valor %d/%d/%d %d:%d:%d.%lu

en: Type %s not mapped for value %f
pt_BR: O tipo %s não está mapeado para o valor %f

en: Type %s not mapped for value %s
pt_BR: O tipo %s não está mapeado para o valor %s

en: Provider for MySQL databases
pt_BR: Provedor para bancos de dados MySQL

en: As first column
pt_BR: Primeira coluna

en: Add the column as the first column of the table
pt_BR: Adiciona a coluna como primeira na tabela

en: After column
pt_BR: Após coluna

en: Add the column after the specified column
pt_BR: Adiciona a coluna após à especificada

en: Field comment
pt_BR: Comentário do campo

en: Table comment
pt_BR: Comentário da tabela

en: Server access parameters
pt_BR: Parâmetros de acesso ao servidor

note: Connection parameters
en: Host on which the database server is running
pt_BR: A máquina em que o servidor do banco de dados executa

en: Database server port
pt_BR: Porta do servidor de banco de dados

en: UNIX Socket
pt_BR: Soquete UNIX

en: Full path of the UNIX socket to use when connecting locally
pt_BR: Caminho completo do soquete UNIX a utilizar em conexões locais

en: Administrator login
pt_BR: Usuário administrador

en: Login name (which has the rights to create databases)
pt_BR: Nome de usuário (que tem direito de criar bancos de dados)

en: Administrator password
pt_BR: Senha de administrador

en: Connection protocol
pt_BR: Protocolo da conexão

en: Explicitly specifies a connection protocol to use. It is useful when the other connection parameters normally would cause a protocol to be used other than the one you want
pt_BR: Especifica explicitamente um protocolo de conexão a ser usado. Ele é útil quando outros parâmetros de conexão normalmente causariam um protocolo para ser usado além daquele que você deseja

note: DSN parameters
en: Create database only if it does not yet exist
pt_BR: Cria um banco de dados somente se ainda não existir um

note: DSN parameters other table options
en: Character set
pt_BR: Codificação de caracteres

note: DSN parameters
en: Character set encoding to use in the new database
pt_BR: A codificação de caracteres a usar no novo banco de dados

note: DSN parameters other table options
en: Collation
pt_BR: Colação

note: DSN parameters
en: Collation method to use in the new database
pt_BR: Método de colação a ser usado no novo banco de dados

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1 West European
pt_BR: ISO 8859-1 Europa ocidental

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-2 Central European
pt_BR: ISO 8859-2 Europa central

note: To translators: Charset name
en: US ASCII
pt_BR: ASCII Estadunidense

note: To translators: Charset name
en: Big5 Traditional Chinese
pt_BR: Big5 Chinês tradicional

note: To translators: Charset name
en: DEC West European
pt_BR: DEC Europa ocidental

note: To translators: Charset name
en: DOS West European
pt_BR: DOS Europa ocidental

note: To translators: Charset name
en: HP West European
pt_BR: HP Europeu ocidental

note: To translators: Charset name
en: KOI8-R Relcom Russian
pt_BR: KOI8-R Relcom Russo

note: To translators: Charset name
en: 7bit Swedish
pt_BR: 7bit Sueco

note: To translators: Charset name
en: EUC-JP Japanese
pt_BR: EUC-JP Japonês

note: To translators: Charset name
en: Shift-JIS Japanese
pt_BR: Shift-JIS Japonês

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-8 Hebrew
pt_BR: ISO 8859-8 Hebreu

note: To translators: Charset name
en: TIS620 Thai
pt_BR: TIS620 Tailandês

note: To translators: Charset name
en: EUC-KR Korean
pt_BR: EUC-KR Coreano

note: To translators: Charset name
en: KOI8-U Ukrainian
pt_BR: KOI8-U Ucraniano

note: To translators: Charset name
en: GB2312 Simplified Chinese
pt_BR: GB2312 Chinês simplificado

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-7 Greek
pt_BR: ISO 8859-7 Grego

note: To translators: Charset name
en: Windows Central European
pt_BR: Windows Europa central

note: To translators: Charset name
en: GBK Simplified Chinese
pt_BR: GBK Chinês simplificado

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-9 Turkish
pt_BR: ISO 8859-9 Turco

note: To translators: Charset name
en: ARMSCII-8 Armenian
pt_BR: ARMSCII-8 Armênio

note: To translators: Charset name
en: DOS Russian
pt_BR: DOS Russo

note: To translators: Charset name
en: DOS Kamenicky Czech-Slovak
pt_BR: DOS Kamenicky Tchecoslováquia

note: To translators: Charset name
en: Mac Central European
pt_BR: Mac Europa central

note: To translators: Charset name
en: Mac West European
pt_BR: Mac Europa ocidental

note: To translators: Charset name
en: DOS Central European
pt_BR: DOS Europa central

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-13 Baltic
pt_BR: ISO 8859-13 Báltico

note: To translators: Charset name
en: Windows Cyrillic
pt_BR: Windows Cirílico

note: To translators: Charset name
en: Windows Arabic
pt_BR: Windows Árabe

note: To translators: Charset name
en: Windows Baltic
pt_BR: Windows Báltico

note: To translators: Charset name
en: Binary pseudo charset
pt_BR: Pseudo-conjunto de caracteres binário

note: To translators: Charset name
en: GEOSTD8 Georgian
pt_BR: GEOSTD8 Georgiano

note: To translators: Charset name
en: SJIS for Windows Japanese
pt_BR: SJIS para Windows japonês

en: Automatic
pt_BR: Automático

en: TCP: TCP/IP connection to local or remote server.
pt_BR: TCP: conexão TCP/IP para servidor local ou remoto.

en: Socket: Unix socket file connection to local server (Local Unix server only).
pt_BR: Socket: arquivo de socket Unix para conexão a servidor local (apenas servidor Unix local).

en: Pipe: Named-pipe connection to local or remote server (Windows server only)
pt_BR: Pipe: Conexão por pipe com nome para servidor local ou remoto (servidor Windows apenas)

en: Memory: Shared-memory connection to local server (Local Windows server only)
pt_BR: Memória: Conexão de memória compartilhada ao servidor local (apenas servidor Windows local)

en: Method
pt_BR: Método

en: Index type (depending on table storage engine)
pt_BR: Tipo de índice (dependendo do motor de armazenamento de tabela)

note: Index fields
en: Length
pt_BR: Comprimento

note: Index fields
en: The number of characters the index is on for columns of type CHAR or VARCHAR
pt_BR: A quantidade de caracteres que o índice tem para colunas do tipo CHAR ou VARCHAR

en: Table's comment
pt_BR: Comentário da tabela

note: foreign key spec
en: Foreign key
pt_BR: Chave estrangeira

note: foreign key spec
en: Referenced table
pt_BR: Tabela referenciada

note: foreign key spec
en: Fields
pt_BR: Campos

note: foreign key spec
en: Fields in the foreign key
pt_BR: Campos na chave estrangeira

note: foreign key spec
en: Field
pt_BR: Campo

note: foreign key spec
en: Referenced field
pt_BR: Campo referenciado

note: foreign key spec
en: Match type
pt_BR: Tipo de coincidência

note: foreign key spec
en: Matching method if more than one field involved
pt_BR: Método de coincidência se mais de um campo estiver envolvido

note: foreign key spec
en: On update action
pt_BR: Ação ao atualizar

note: foreign key spec
en: On delete action
pt_BR: Ação ao excluir

note: other table options
en: Table's options
pt_BR: Opções da tabela

note: other table options
en: Engine
pt_BR: Motor

note: other table options
en: Table's engine (or type)
pt_BR: Motor (ou tipo) da tabela

note: other table options
en: Auto increment value
pt_BR: Valor de incremento automático

note: other table options
en: Counter for auto incremented fields is incremented by this value + 1 (DEFAULT: 0)
pt_BR: O contador para os campos incrementados automaticamente aumentam por este valor + 1 (Padrão: 0)

note: other table options
en: Average row length
pt_BR: Comprimento médio da linha

note: other table options
en: An approximation of the average row length for your table
pt_BR: Uma aproximação do comprimento médio da linha para sua tabela

note: other table options
en: Checksum
pt_BR: Soma de verificação

note: other table options
en: Min rows
pt_BR: Mín. linhas

note: other table options
en: Max rows
pt_BR: Máx. linhas

note: other table options
en: Pack keys
pt_BR: Empacotar chaves

note: other table options
en: Delay key write
pt_BR: Atrasar escrita da chave

note: other table options
en: Row format
pt_BR: Formato da linha

note: other table options
en: Union
pt_BR: União

note: other table options
en: tbl_name[,tbl_name]...: only with MERGE engine
pt_BR: nome_tbl[,noem_tbl]…: somente com motor MERGE

note: other table options
en: Insert method
pt_BR: Método de inserção

note: other table options
en: FIRST, LAST or NO: only with MERGE engine
pt_BR: FIRST, LAST ou NO: somente com motor MERGE

note: other table options
en: Data directory
pt_BR: Diretório de dados

note: other table options
en: Index directory
pt_BR: Diretório de índice

en: Match simple
pt_BR: Coincidência simples

en: Match partial
pt_BR: Coincidência parcial

en: Match full
pt_BR: Coincidência completa

en: No action
pt_BR: Nenhuma ação

en: Restrict
pt_BR: Restrito

en: Cascade
pt_BR: Cascata

note: To translators: Action of setting a value to NULL
en: Set to NULL
pt_BR: Definir como nulo

en: Don't pack keys
pt_BR: Não empacotar chaves

en: Only pack long CHAR/VARCHAR columns
pt_BR: Somente empacota colunas CHAR/VARCHAR longas

en: MyISAM (default)
pt_BR: MyISAM (padrão)

en: Archive
pt_BR: Arquivamento

en: Comma Separated Value (CSV)
pt_BR: Valores separados por vírgula (CSV)

en: Example
pt_BR: Exemplo

en: Federated
pt_BR: Federado

en: In Memory (MEMORY/HEAP)
pt_BR: Na memória (MEMORY/HEAP)

en: Merge
pt_BR: Mesclar

en: Clustered, fault-tolerant, memory-based
pt_BR: Em aglomerado, tolerante a falhas, baseado em memória

en: Dynamic
pt_BR: Dinâmico

note: To translators: "Fixed" is a kind or MySQL's table's row format
en: Fixed
pt_BR: Fixo

en: Compressed
pt_BR: Comprimido

en: Redundant
pt_BR: Redundante

en: Compact
pt_BR: Compacto

en: Replace if it already exists
pt_BR: Substituir se já existente

en: Replace view definition if it already exists
pt_BR: Substitui a definição da visão se ela já existir

en: Columns' names
pt_BR: Nomes das colunas

en: column name
pt_BR: nome da coluna

note: DSN parameters
en: Only if existing
pt_BR: Somente se existir

note: DSN parameters
en: Drop database only if it exists
pt_BR: Descarta o banco de dados somente se existir

en: Drop table only if it is temporary
pt_BR: Descartar a tabela apenas se ela for temporária

en: References
pt_BR: Referências

en: What to do with references
pt_BR: O que fazer com as referências

en: Automatically drop objects that depend on the table (CASCADE)
pt_BR: Descartar automaticamente objetos que dependam da tabela (CASCATA)

en: Refuse to drop the table if any objects depend on it (RESTRICT)
pt_BR: Recusar descarte da tabela se algum objeto depende dela (RESTRITO)

en: Compress
pt_BR: Comprimir

en: Use compression protocol
pt_BR: Usa protocolo de compressão

en: Could not fetch next row
pt_BR: Não foi possível obter a próxima linha

en: Could not get a description handle
pt_BR: Não foi possível obter um manipulador de descrição

en: Could not get parameter handle
pt_BR: Não foi possível obter um manipulador de parâmetro

en: Could not get attribute
pt_BR: Não foi possível obter atributo

en: NO DESCRIPTION
pt_BR: SEM DESCRIÇÃO

en: Invalid Oracle handle
pt_BR: Manipulador Oracle inválido

en: Could not allocate Lob locator
pt_BR: Não foi possível alocar o localizador de Lob

en: Could not copy Lob locator
pt_BR: Não foi possível copiar o localizador de Lob

en: PostgreSQL binary representation
pt_BR: Representação binária de PostgreSQL

en: Insufficient memory to convert binary buffer to string
pt_BR: Memória insuficiente para converter o buffer binário em texto

en: Insufficient memory to convert string to binary buffer
pt_BR: Memória insuficiente para converter o texto em um buffer binário

en: Could not determine the default date format
pt_BR: Não foi possível determinar o formato de data padrão

en: The connection string must contain a DB_NAME value
pt_BR: O texto de conexão deve conter um valor para DB_NAME

en: The connection string format has changed: replace DATABASE with DB_NAME and the same contents
pt_BR: O formato de texto de conexão mudou: substitua DATABASE por DB_NAME e o mesmo conteúdo

en: Could not set search_path to %s
pt_BR: Não foi possível definir search_path para %s

en: Search path %s is invalid
pt_BR: O caminho de busca %s é inválido

en: Transactions are not supported in read uncommitted isolation level
pt_BR: Não há suporte à transações no nível de isolação de leitura não efetuada

en: Transactions are not supported in repeatable read isolation level
pt_BR: Não há suporte à transações no nível de isolação de leitura repetível

en: Internal error
pt_BR: Erro interno

en: Wrong savepoint name '%s'
pt_BR: Nome de ponto de salvamento “%s” incorreto

en: Cannot start transaction
pt_BR: Não é possível iniciar a transação

en: Could not set the XA transaction ID parameter
pt_BR: Não é possível definir o parâmetro ID de transação XA

en: Number of rows chunks read since the object creation
pt_BR: Quantidade de nacos de linhas lidos desde a criação do objeto

en: Invalid date format '%s'
pt_BR: Formato de data inválido “%s”

en: Invalid timestamp value '%s'
pt_BR: Valor de horário inválido “%s”

en: Invalid binary string representation '%s ...'
pt_BR: Representação de texto binário inválida “%s …”

en: Provider for PostgreSQL databases
pt_BR: Provedor para bancos de dados PostgreSQL

en: Ignore descendants
pt_BR: Ignorar descendentes

en: Don't add the column to descendants of the table
pt_BR: Não adiciona a coluna aos descendentes da tabela

note: Connection parameters
en: Host on which the database server is running (for servers running on unix domain sockets, enter the socket's path (usually /tmp), or leave this field empty)
pt_BR: A máquina na qual o servidor de banco de dados está executando (para servidores operando em soquetes de domínio Unix, informe o caminho do soquete (normalmente /tmp) ou deixe este campo em branco)

en: Database server port (for servers running on unix domain sockets, enter the socket's file name extension (usually 5432), or leave this field empty)
pt_BR: A porta do servidor do banco de dados (para servidores operando em soquetes de domínio Unix, informe a extensão do nome de arquivo do soquete (normalmente 5432) ou deixe este campo em branco)

en: Extra connection options
pt_BR: Opções extras de conexão

en: Whether to require SSL or not when connecting
pt_BR: Se exige ou não SSL ao se conectar

en: Owner
pt_BR: Proprietário

en: The name of the database user who will own the new database
pt_BR: O nome de usuário de banco de dados que irá possuir o novo banco de dados

en: Template
pt_BR: Modelo

en: The name of the template from which to create the new database
pt_BR: O nome do modelo a partir do qual criar o novo banco de dados

en: Tablespace
pt_BR: Espaço de tabelas

en: The name of the tablespace that will be associated with the new database
pt_BR: O nome do espaço de tabelas que será associado com o novo banco de dados

note: To translators: Charset name
en: Japanese EUC
pt_BR: EUC Japonês

note: To translators: Charset name
en: Chinese EUC
pt_BR: EUC Chinês

note: To translators: Charset name
en: Korean EUC
pt_BR: EUC Coreano

note: To translators: Charset name
en: Korean EUC (Hangle base)
pt_BR: EUC Coreano (base Hangul)

note: To translators: Charset name
en: Taiwan EUC
pt_BR: EUC Taiwanês

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.1)
pt_BR: ISO 8859-1/ECMA 94 (Alfabeto latino no.1)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.2)
pt_BR: ISO 8859-1/ECMA 94 (Alfabeto latino no.2)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.3)
pt_BR: ISO 8859-1/ECMA 94 (Alfabeto latino no.3)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.4)
pt_BR: ISO 8859-1/ECMA 94 (Alfabeto latino no.4)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.5)
pt_BR: ISO 8859-1/ECMA 94 (Alfabeto latino no.5)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.6)
pt_BR: ISO 8859-1/ECMA 94 (Alfabeto latino no.6)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.7)
pt_BR: ISO 8859-1/ECMA 94 (Alfabeto latino no.7)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.8)
pt_BR: ISO 8859-1/ECMA 94 (Alfabeto latino no.8)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.9)
pt_BR: ISO 8859-1/ECMA 94 (Alfabeto latino no.9)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.10)
pt_BR: ISO 8859-1/ECMA 94 (Alfabeto latino no.10)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-5/ECMA 113 (Latin/Cyrillic)
pt_BR: ISO 8859-5/ECMA 113 (Latino/Cirílico)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-6/ECMA 114 (Latin/Arabic)
pt_BR: ISO 8859-6/ECMA 114 (Latino/Árabe)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-7/ECMA 118 (Latin/Greek)
pt_BR: ISO 8859-7/ECMA 118 (Latino/Grego)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-8/ECMA 121 (Latin/Hebrew)
pt_BR: ISO 8859-8/ECMA 121 (Latino/Hebreu)

note: To translators: Charset name
en: Windows CP874 (Thai)
pt_BR: Windows CP874 (Tailandês)

note: To translators: Charset name
en: Windows CP1256 (Arabic)
pt_BR: Windows CP1256 (Árabe)

note: To translators: Charset name
en: TCVN-5712/Windows CP1258 (Vietnamese)
pt_BR: TCVN-5712/Windows CP1258 (Vietnamita)

en: Predicate
pt_BR: Oração

en: Constraint expression for a partial index
pt_BR: Expressão de restrição para uma indexação parcial

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Role's definition
pt_BR: Definição do cargo

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Role's name
pt_BR: Nome do cargo

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Role's password
pt_BR: Senha do cargo

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Encrypt password
pt_BR: Criptografar senha

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Controls whether the password is stored encrypted in the system catalogs. If the presented password string is already in MD5-encrypted format, then it is stored encrypted as-is.
pt_BR: Controla se a senha é armazenada criptografada nos catálogos do sistema. Se o texto da senha fornecida já está em um formato de criptografia MD5, será armazenada como está.

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Database superuser
pt_BR: Superusuário do banco de dados

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is a database superuser
pt_BR: Defina como VERDADEIRO se o cargo é um superusuário do banco de dados

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Can create databases
pt_BR: Pode criar bancos de dados

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is allowed to create databases
pt_BR: Defina como VERDADEIRO se o cargo tem permissão para criar bancos de dados

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Can create roles
pt_BR: Pode criar cargos

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is allowed to create roles
pt_BR: Defina como VERDADEIRO se o cargo tem permissão para criar cargos

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Inherit
pt_BR: Herdar

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the created role inherits the privileges of roles it is a member of
pt_BR: Defina como VERDADEIRO se o cargo criado herda os privilégios de cargos a quem pertence

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Can login
pt_BR: Pode se autenticar

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is allowed to log in
pt_BR: Defina como VERDADEIRO se o cargo tem permissão para iniciar sessão (se autenticar)

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Login limit
pt_BR: Limite de acessos

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: If the role is allowed to log in, defines the number of concurrent connections the role can make (-1 or unset for unlimited)
pt_BR: Se o cargo está autorizado a iniciar sessão, define a quantidade de conexões concorrentes o cargo pode ter (-1 ou indefinido para ilimitado)

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Valid until
pt_BR: Válida até

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Specifies an expiration time for a password only (not for the user account per se: the expiration time is not enforced when logging in using a non-password-based authentication method)
pt_BR: Especifica um tempo de expiração para uma senha apenas (não para a conta do usuário em si: esse tempo não é considerado ao se autenticar usando um método baseado no não uso da senha)

en: Member of
pt_BR: Membro de

en: Existing roles to which the new role will be immediately added as a new member
pt_BR: Cargos existentes aos quais o novo cargo será imediatamente adicionado como novo membro

en: Role
pt_BR: Cargo

en: Existing role
pt_BR: Cargo existente

en: Role's members
pt_BR: Membros do cargo

en: Lists one or more existing roles which are automatically added as members of the new role
pt_BR: Lista um ou mais cargos existentes que são automaticamente adicionados como membros do novo cargo

en: Role's admins
pt_BR: Administradores do cargo

en: Lists one or more existing roles which are automatically added as members of the new role, giving them the right to grant membership in this role to others
pt_BR: Lista um ou mais cargos existentes que são automaticamente adicionados como membros do novo cargo, dando-lhes permissão de inscrever outros a este cargo

en: With OIDs
pt_BR: Com OIDs

en: Parent table(s)
pt_BR: Tabela(s) pai

en: Inheritance
pt_BR: Herança

en: Parent table
pt_BR: Tabela pai

en: Keep coupled
pt_BR: Manter acoplado

en: Use INHERIT instead of LIKE
pt_BR: Usa INHERIT (herdar) em vez de LIKE (parecida/como)

en: Copy defaults
pt_BR: Copiar padrões

en: Copy default expressions
pt_BR: Copia as expressões padrões

note: foreign key spec
en: Deferrable
pt_BR: Adiável

note: To translators: Action of setting a value to its default value
en: Set to default
pt_BR: Restaurar

en: Not deferrable
pt_BR: Não adiável

en: Deferrable initially immediate
pt_BR: Adiável inicialmente imediato

en: Deferrable initially deferred
pt_BR: Adiável inicialmente adiado

en: User's definition
pt_BR: Definição de usuário

en: User's name
pt_BR: Nome do usuário

en: User's password
pt_BR: Senha do usuário

en: User ID
pt_BR: ID de usuário

en: Can be used to choose the PostgreSQL user ID of the new user
pt_BR: Pode ser usado para escolher o ID de usuário PostgreSQL do novo usuário

en: Set to TRUE if the user is allowed to create databases
pt_BR: Defina como VERDADEIRO se o usuário tem permissão para criar bancos de dados

en: Can create users
pt_BR: Pode criar usuários

en: Set to TRUE if the user is allowed to create users
pt_BR: Defina como VERDADEIRO se o usuário tem permissão para criar usuários

en: Existing groups to which the new user will be immediately added as a new member
pt_BR: Grupos existentes aos quais o novo usuário será adicionado automaticamente como membro

en: User
pt_BR: Usuário

en: Existing user
pt_BR: Usuário existente

en: Replace it already exists
pt_BR: Substituir já existente

en: What to do with references on the column to delete
pt_BR: O que fazer com as referências à coluna a ser excluída

en: Automatically drop objects that depend on the column (CASCADE)
pt_BR: Descartar automaticamente objetos que dependam da coluna (CASCATA)

en: Refuse to drop the column if any objects depend on it (RESTRICT)
pt_BR: Recusar descarte da coluna se algum objeto depende dela (RESTRITO)

note: DSN parameters
en: The name of a database to drop
pt_BR: O nome do banco de dados a ser descartado

en: Drop role only if it exists
pt_BR: Descarta o cargo somente se existir

en: Drop user only if it exists
pt_BR: Descarta o usuário somente se existir

en: What to do with objects referencing the view
pt_BR: O que fazer com objetos que referenciam a visão

en: Automatically drop objects that depend on the view (CASCADE)
pt_BR: Descartar automaticamente objetos que dependam da visão (CASCATA)

en: Refuse to drop the view if any objects depend on it (RESTRICT)
pt_BR: Recusar descarte da visão se algum objeto depende dela (RESTRITO)

en: Search Path
pt_BR: Caminho de busca

en: Search path among database's schemas ('search_path' variable)
pt_BR: O caminho de busca em meio aos esquemas do banco de dados (variável “search_path”)

en: Connection timeout
pt_BR: Tempo limite de conexão

en: Maximum wait for connection, in seconds. Zero or not specified means wait indefinitely. It is not recommended to use a timeout of less than 2 seconds
pt_BR: Máximo a esperar por conexão, em segundos. Zero ou não especificado significa esperar indefinidamente. Não é recomendado usar um tempo limite de menos de 2 segundos

en: Mysql version 5.0 at least is required
pt_BR: É necessária a versão 5.0 do Mysql, no mínimo

en: Can't import data from web server
pt_BR: Não é possível importar dados do servidor web

en: could not determine the indexed columns for index
pt_BR: não foi possível determinar as colunas indexadas pelo índice

en: Provider for SQLCipher
pt_BR: Provedor para SQLCipher

note: DSN parameters
en: Passphrase
pt_BR: Frase secreta

note: DSN parameters
en: Encryption passphrase
pt_BR: Frase secreta de criptgrafia

en: Provider for SQLite databases
pt_BR: Provedor para bancos de dados SQLite

en: Invalid HOST/SCRIPT '%s'
pt_BR: MÁQUINA/SCRIPT inválidos “%s”

en: The connection string must contain the %s value
pt_BR: O texto de conexão deve conter o valor %s

en: Not supported
pt_BR: Sem suporte

en: Server operations not yet implemented
pt_BR: Operações de servidor ainda não implementadas

en: Named transaction is not supported
pt_BR: Não há suporte para transação nominada

en: Transaction level is not supported
pt_BR: Não há suporte para nível de transação

en: Unnamed savepoint is not supported
pt_BR: Não há suporte a ponto de salvamento sem nome

en: Could not parse server's reponse
pt_BR: Não foi possível interpretar a resposta do servidor

en: Invalid response hash
pt_BR: Hash de resposta inválido

en: Can't start new thread
pt_BR: Não é possível iniciar uma nova thread

en: Could not run PHP script on the server
pt_BR: Não foi possível executar um script PHP no servidor

en: The transaction has been automatically rolled back
pt_BR: A transação foi retrocedida automaticamente

en: Error cleaning data on the server for session %s
pt_BR: Erro ao limpar dados no servidor para a sessão %s

en: Non detailled error
pt_BR: Erro sem maiores detalhes

en: Provider for web server proxies
pt_BR: Provedor para proxies de servidor web

en: Connection password as defined on the web server
pt_BR: A senha de conexão como definida no servidor web

en: Web server name
pt_BR: Nome do servidor web

en: The name of the web server which proxies connections
pt_BR: O nome de servidor web que age como proxy de conexões

en: Web server port (leave this field empty for default)
pt_BR: Porta do servidor web (deixe este campo em branco na dúvida)

en: Path to PHP script
pt_BR: Caminho para o script PHP

en: The path of the script to use if service is not at the web server's root
pt_BR: O caminho do script a usar se o serviço não estiver na raiz do servidor web

en: Server secret
pt_BR: Segredo do servidor

en: The name of a database to use
pt_BR: O nome do banco de dados a ser utilizado

en: DSN '%s' is not declared
pt_BR: O DSN “%s” não está declarado

en: Can't open connection to DSN %s: %s
pt_BR: Não é possível abrir conexão para o DSN %s: %s

en: Can't open specified connection: %s
pt_BR: Não é possível abrir conexão especificada: %s

en: Connection successfully opened!
pt_BR: A conexão foi aberta com sucesso!

en: For connection
pt_BR: Para conexão

en: enter authentication information
pt_BR: forneça informações de autenticação

en: Could not open connection:
    %s
pt_BR: Não foi possível abrir conexão:
    %s

en: Analysing database schema
pt_BR: Analisando esquema de banco de dados

en: Error while fetching meta data from the connection: %s
pt_BR: Erro durante a obtenção de metadados da conexão: %s

en: Error while analysing database schema: %s
pt_BR: Erro durante a análise do esquema do banco de dados: %s

en: Connection
pt_BR: Conexão

en: unnamed
pt_BR: anônima

en: data source
pt_BR: fonte de dados

en: Getting database schema information
pt_BR: Obtendo informações de esquema do banco de dados

en: Execution reported an undefined error, please report error to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product
pt_BR: A execução relatou um erro indefinido. Por favor, relate o erro em http://bugzilla.gnome.org/ para o produto “libgda”

en: Executing a query
pt_BR: Realizando uma consulta

en: Connection not yet opened
pt_BR: A conexão ainda não está aberta

en: Can't initialize dictionary to store table preferences
pt_BR: Não é possível iniciar dicionário para armazenar as preferências da tabela

en: Can't initialize transaction to access favorites
pt_BR: Não é possível iniciar transação para acessar favoritos

en: Can't commit transaction to access favorites
pt_BR: Não é possível enviar transação para acessar favoritos

en: Could not execute LDAP search
pt_BR: Não foi possível executar a pesquisa LDAP

en: Executing LDAP search
pt_BR: Executando pesquisa LDAP

en: Fetching LDAP entry's attributes
pt_BR: Obtendo atributos da entrada LDAP

en: Fetching LDAP entry's children
pt_BR: Obtendo filho da entrada LDAP

en: Provider: %s
pt_BR: Provedor: %s

en: Database provider
pt_BR: Provedor do banco de dados

en: In memory
pt_BR: Na memória

en: Dictionary file
pt_BR: Arquivo de dicionário

en: File used to store any information associated
    to this connection (favorites, descriptions, ...)
pt_BR: Arquivo usado para armazenar informações associadas
    a esta conexão (favoritos, descrições, ...)

en: Opened connections
pt_BR: Conexões abertas

en: List of opened connections
pt_BR: Lista das conexões abertas

en: Connections
pt_BR: Conexões

en: Connection's properties
pt_BR: Propriedades da conexão

en: Close connection
pt_BR: Fechar conexão

en: Close selected connection
pt_BR: Fecha a conexão selecionada

en: Connect
pt_BR: Conectar

en: Open a new connection
pt_BR: Abre uma nova conexão

en: History
pt_BR: Histórico

en: Bookmarks
pt_BR: Marcadores

en: Begin
pt_BR: Começar

en: Commit
pt_BR: Enviar

en: Rollback
pt_BR: Reverter

en: Builder
pt_BR: Construtor

en: Ldap entries
pt_BR: Entradas Ldap

en: Add table
pt_BR: Adicionar tabela

en: Grid
pt_BR: Grade

en: Form
pt_BR: Formulário

en: Bound connection is used
pt_BR: A conexão associada está em uso

en: Virtual connection using this connection is busy
pt_BR: A conexão virtual usando esta conexão está ocupada

en: _Fullscreen
pt_BR: _Tela cheia

en: Use the whole screen
pt_BR: Usa a tela toda

en: _Connection
pt_BR: _Conexão

en: _Connect
pt_BR: C_onectar

en: Open a connection
pt_BR: Abre uma conexão

en: _Bind Connection
pt_BR: _Associar conexão

en: Use connection to create
    a new binding connection to access data
    from multiple databases at once
pt_BR: Usa uma conexão para criar
    uma nova para acessar dados de múltiplos
    bancos de dados de uma só vez

en: Connection properties
pt_BR: Propriedades da conexão

en: _Connections List
pt_BR: _Lista de conexões

en: Connections list
pt_BR: Lista de conexões

en: _Fetch Meta Data
pt_BR: _Obter metadados

en: Fetch meta data
pt_BR: Obtém os metadados

en: _Close Connection
pt_BR: _Fechar conexão

en: Close this connection
pt_BR: Fecha esta conexão

en: _Quit
pt_BR: _Sair

en: Quit
pt_BR: Sai

en: _Edit
pt_BR: _Editar

en: Edit
pt_BR: Edita

en: _Display
pt_BR: _Exibir

en: Display
pt_BR: Exibe

en: _Perspective
pt_BR: _Perspectiva

en: Perspective
pt_BR: Perspectiva

en: _Window
pt_BR: _Janela

en: Window
pt_BR: Janela

en: _New Window
pt_BR: _Nova janela

en: Open a new window for current connection
pt_BR: Abre uma nova janela para a conexão atual

en: New Window for _Connection
pt_BR: Nova janela para _conexão

en: Open a new window for a connection
pt_BR: Abre uma nova janela para uma conexão

en: _Help
pt_BR: Aj_uda

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Begin a new transaction
pt_BR: Começa uma nova transação

en: Commit current transaction
pt_BR: Enviar tradução atual

en: Rollback current transaction
pt_BR: Reverte a transação atual

en: LDAP browser
pt_BR: Navegador LDAP

en: Do you want to close the '%s' connection?
pt_BR: Você quer fechar a conexão “%s”?

en: Do you want to quit the application?
pt_BR: Você quer sair do programa?

en: all the connections will be closed.
pt_BR: todas as conexões foram fechadas.

en: the connection will be closed.
pt_BR: a conexão será fechada.

en: Error starting transaction: %s
pt_BR: Erro ao iniciar a transação: %s

en: Error committing transaction: %s
pt_BR: Erro ao enviar transação: %s

en: Error rolling back transaction: %s
pt_BR: Erro ao reverter transação: %s

en: Hit the Escape key to leave the fullscreen mode
pt_BR: Pressione aa tecla Esc para sair do modo tela cheia

en: Error updating bound connection: %s
pt_BR: Erro ao atualizar conexão associada: %s

en: Could not open binding connection: %s
pt_BR: Não foi possível abrir conexão de associação: %s

en: Database browser
pt_BR: Navegador do banco de dados

en: Don't show this message again
pt_BR: Não mostrar esta mensagem novamente

en: The current perspective has changed to the '%s' perspective, you can switch back to previous perspective through the 'Perspective/%s' menu, or using the '%s' shortcut
pt_BR: A perspectiva atual foi alterada para a perspectiva “%s”. Você pode trocar de volta à anterior através do menu “Perspectiva/%s” ou usando o atalho “%s”

en: Linear layout
pt_BR: Disposição linear

en: Radial layout
pt_BR: Disposição radial

en: Save diagram as
pt_BR: Salvar o diagrama como

en: PNG Image
pt_BR: Imagem PNG

en: SVG file
pt_BR: Arquivo SVG

en: Failed to create SVG file
pt_BR: Falha ao criar o arquivo SVG

en: File format to save to is not recognized.
pt_BR: O formato do arquivo a salvar é desconhecido.

en: Failed to create PNG file
pt_BR: Falha ao criar o arquivo PNG

en: Type: %s
pt_BR: Tipo: %s

en: Remove from graph
pt_BR: Remover do gráfico

en: Add referenced tables to graph
pt_BR: Adicionar ao gráfico tabelas referenciadas

en: Add tables referencing this table to graph
pt_BR: Adicionar ao gráfico tabelas referenciando esta tabela

en: Declare foreign key for this table
pt_BR: Declarar chave estrangeira a esta tabela

en: Failed to declare foreign key: %s
pt_BR: Falhou em declarar chave estrangeira: %s

en: Successfully declared foreign key
pt_BR: Chave estrangeira declarada com sucesso

note: entry to display a window with tables in it
en: Add tables
pt_BR: Adicionar tabelas

note: entry to display sub menus
en: Add one table
pt_BR: Adicionar uma tabela

en: Add all tables
pt_BR: Adicionar todas as tabelas

en: Add all tables in schema
pt_BR: Adicionar todas as tabelas no esquema

en: Select tables to add to diagram
pt_BR: Selecionar tabelas para adicionar ao diagrama

en: Declared foreign key
pt_BR: Chave estrangeira declarada

note: To translators: the UPDATE is an SQL operation type
en: Policy on UPDATE
pt_BR: Política para UPDATE

note: To translators: the DELETE is an SQL operation type
en: Policy on DELETE
pt_BR: Política para DELETE

en: Failed to undeclare foreign key: %s
pt_BR: Falhou em remover declaração de chave estrangeira: %s

en: Successfully undeclared foreign key
pt_BR: Remoção bem sucedida de declaração de chave estrangeira

en: Remove this declared foreign key
pt_BR: Remover esta chave estrangeira declarada

en: Page size and zoom
pt_BR: Dimensões e ampliação da página

en: Page %d of %d horizontally and %d of %d vertically
pt_BR: Página %d de %d horizontalmente e %d de %d verticalmente

en: Adjust page's size and orientation
pt_BR: Ajustar dimensões e orientação da página

en: <b>Zoom</b>
pt_BR: <b>Ampliação</b>

en: Number of pages used:
pt_BR: Quantidade de páginas usadas:

en: horizontally
pt_BR: horizontalmente

en: vertically
pt_BR: verticalmente

en: Zoom factor:
pt_BR: Fator de ampliação:

en: <b>Page numbers</b>
pt_BR: <b>Números de página</b>

en: Print page numbers
pt_BR: Imprimir os números das páginas

en: Declare a foreign key for table '%s'
pt_BR: Declarar uma chave estrangeira para a tabela “%s”

en: define which table is references, which columns are part of the foreign key, and which column each one references
pt_BR: define qual tabela é referência, quais colunas fazem parte da chave estrangeira e qual coluna cada uma referencia

en: Foreign key name:
pt_BR: Nome da chave estrangeira:

note: table to reference
en: Referenced table:
pt_BR: Tabela referenciada:

en: Referenced column
pt_BR: Coluna referenciada

en: Missing information to declare foreign key
pt_BR: Faltam informações para declarar a chave estrangeira

en: Missing information to undeclare foreign key
pt_BR: Faltam informações para remover a declaração de chave estrangeira

en: Import specifications
pt_BR: Importar especificações

note: file to import from
en: File to import from:
pt_BR: Arquivo para importação:

en: File to import data from
pt_BR: O arquivo do qual importar os dados

en: Comma separated values
pt_BR: Valores separados por vírgula (CSV)

en: XML exported
pt_BR: XML exportado

en: All files
pt_BR: Todos os arquivos

note: Encoding
en: Encoding:
pt_BR: Codificação:

note: first line as title
en: First line as title:
pt_BR: Primeira linha como título:

note: separator
en: Separator:
pt_BR: Separador:

en: Comma
pt_BR: Vírgula

en: Semi colon
pt_BR: Ponto-e-vírgula

en: Tab
pt_BR: Tabulação

en: Space
pt_BR: Espaço

en: Pipe
pt_BR: Barra vertical

en: Other:
pt_BR: Outro:

en: Import preview
pt_BR: Previsão da importação

en: No data.
pt_BR: Sem dados.

en: Data set import from file
pt_BR: Importar conjunto de dados do arquivo

en: %d column | %d columns
pt_BR[0]: %d coluna
pt_BR[1]: %d colunas

en: Data set with %s and %s
pt_BR: Conjunto de dados com %s e %s

en: Modify
pt_BR: Modificar

en: Import
pt_BR: Importar

en: No data set
pt_BR: Nenhum conjunto de dados

en: %d table in current schema: | %d tables in current schema:
pt_BR[0]: %d tabela no esquema atual:
pt_BR[1]: %d tabelas no esquema atual:

en: Tables in current schema:
pt_BR: Tabelas no esquema atual:

en: %d Table in schema '%s': | %d Tables in schema '%s':
pt_BR[0]: %d tabela no esquema “%s”:
pt_BR[1]: %d tabelas no esquema “%s”:

note: no connection at all or not authenticated
en: None
pt_BR: Nenhuma

en: Enable or disable auto update of data
pt_BR: Habilita ou desabilita a atualização automática de dados

en: Toggle between grid and form presentations
pt_BR: Alterna entre apresentação em grade e em formulário

en: Execute action
pt_BR: Executar ação

en: View LDAP entry's details
pt_BR: Ver detalhes da entrada LDAP

en: Zoom...
pt_BR: Ampliação…

en: Statement to execute is not a selection statement
pt_BR: A instrução a executar não é de seleção

en: Error executing query:
    %s
pt_BR: Erro ao realizar consulta:
    %s

en: Action successfully executed
pt_BR: Ação executada com sucesso

en: Set or confirm the parameters to execute
    action '%s'
pt_BR: Defina ou confirme os parâmetros para
    executar a ação “%s”

en: Execution of action
pt_BR: Execução da ação

en: Error executing query: %s
pt_BR: Erro ao realizar consulta: %s

en: New virtual connection
pt_BR: Nova conexão virtual

en: Create connection
pt_BR: Criar conexão

en: Virtual connection's properties
pt_BR: Propriedades da conexão virtual

en: The virtual connection you are about to define can bind tables from an existing connection as well as bind a data set which will appear as a table (importing CSV data for example). You can add as many binds as needed
pt_BR: A conexão virtual que você está para definir pode associar tabelas a partir de uma conexão existente assim como associar um conjunto de dados que aparecerá como uma tabela (importando dados CSV, por exemplo). Você pode adicionar quantas associações achar necessário

en: Add binding
pt_BR: Adicionar associação

en: Bind a connection
pt_BR: Associar uma conexão

en: Bind a data set
pt_BR: Associar um conjunto de dados

en: Bind a data set as a table:
pt_BR: Associar um conjunto de dados como uma tabela:

en: Import a data set and make it appear as a table
pt_BR: Importa um conjunto de dados e o faz aparecer como uma tabela

en: Remove this bind
pt_BR: Remover esta associação

en: Invalid schema name
pt_BR: Nome inválido de esquema

en: Bind all tables of a connection using a schema prefix:
pt_BR: Associar todas as tabelas de uma conexão usando um prefixo de esquema:

en: Each table in the selected connection will appear as a table in the virtual connection using the specified schema as a prefix
pt_BR: Toda tabela na conexão selecionada aparecerá como uma tabela na conexão virtual usando o esquema especificado como um prefixo

en: Name of the schema the
    tables will be in
pt_BR: Nome do esquema em que
    as tabelas estarão

en: Obtain referenced data in table
pt_BR: Obtém dados referenciados na tabela

en: List referencing data in
pt_BR: Lista referenciando dados em

en: Error adding new data source: %s
pt_BR: Erro ao adicionar nova fonte de dados: %s

en: Data Manager
pt_BR: Gerenciador de dados

en: Unsaved
pt_BR: Não salvo

en: Variables' values:
pt_BR: Valores das variáveis:

en: Reset
pt_BR: Redefinir

en: Reset the editor's
    contents
pt_BR: Redefine o conteúdo
    do editor

en: Add a new data source
pt_BR: Adiciona uma nova fonte de dados

en: Variables
pt_BR: Variáveis

en: Show variables needed
pt_BR: Mostra as variáveis necessárias

en: Execute
pt_BR: Executar

en: Execute specified
    data manager
pt_BR: Executa gerenciador
    de dados especificado

en: View XML
pt_BR: Ver XML

en: View specifications
    as XML (advanced)
pt_BR: Ver especificações
    como XML (avançado)

en: '%s' data manager
pt_BR: gerenciador de dados “%s”

en: Data manager
pt_BR: Gerenciador de dados

en: Could not save data manager
pt_BR: Não foi possível salvar o gerenciador de dados

en: Data manager's name
pt_BR: Nome do gerenciador de dados

en: Save
pt_BR: Salvar

en: source%d
pt_BR: fonte%d

en: Data source from SQL
pt_BR: Fonte de dados do SQL

note: To translators: "In schema" refers to the database schema an object is in
en: In schema '%s'
pt_BR: No esquema “%s”

en: For table: %s
pt_BR: Para tabela: %s

en: Switching to execution mode. Hit the Escape key to return to the compose mode
pt_BR: Alternando para o modo de execução. Pressione a tecla Esc para voltar ao modo de composição

en: _Toggle mode
pt_BR: Al_ternar modo

en: Switch between compose and execute modes
pt_BR: Alterna entre os modos de composição e de execução

en: Could not remove favorite: %s
pt_BR: Não foi possível remover dos favoritos: %s

en: Could not add favorite: %s
pt_BR: Não foi possível adicionar aos favoritos: %s

en: Favorite's properties
pt_BR: Propriedades do favorito

en: Specifications
pt_BR: Especificações

en: Saved
pt_BR: Salvo

en: Unnamed data manager
pt_BR: Gerenciador de dados anônimo

en: _Show Favorites
pt_BR: _Mostrar favoritos

en: Show or hide favorites
pt_BR: Mostra ou oculta os favoritos

en: _Manager
pt_BR: _Gerenciador

en: Manager
pt_BR: Gerenciador

en: _New Data Manager
pt_BR: _Novo gerenciador de dados

en: New data manager
pt_BR: Novo gerenciador de dados

note: Translators: Do not translate "table" nor "query"
en: Node must be "table" or "query", and is "%s"
pt_BR: O nó deve ser “table” ou “query”, mas é “%s”

en: Not ready
pt_BR: Não está pronto

en: Malformed table name "%s"
pt_BR: Nome de tabela mal formado “%s”

en: Could not find the "%s" table
pt_BR: Não foi possível localizar a tabela “%s”

en: The "%s" object is not a table
pt_BR: O objeto “%s” não é uma tabela

note: Translators: Do not translate "name"
en: Missing attribute "name" for table
pt_BR: Falta o atributo “name” para a tabela

en: Could not find any foreign key to "%s"
pt_BR: Não foi possível localizar qualquer chave estrangeira para “%s”

en: The fields involved in the foreign key to "%s" are not known
pt_BR: Os campos envolvidos na chave estrangeira para “%s” são desconhecidos

en: No SELECT statement to execute
pt_BR: Nenhuma instrução SELECT para executar

en: Refresh data
pt_BR: Atualizar dados

en: Contents of '%s'
pt_BR: Conteúdo de “%s”

en: Could not build SELECT statement
pt_BR: Não foi possível construir a instrução SELECT

en: Multiple statements detected, only the first will be used
pt_BR: Múltiplas instruções detectadas; somente a primeira será usada

en: Data source's ID
    (as referenced by other data sources)
pt_BR: ID da fonte de dados
    (como referenciada pelas outras fontes)

en: Data source's description
pt_BR: Descrição da fonte de dados

en: Table to display data from, leave empty
    to specify a SELECT statement instead
pt_BR: Tabela cujos dados serão exibidos; deixe em
    branco para especificar uma instrução SELECT

en: Actual SQL executed
    to select data
    Can't be changed if a table name is set
pt_BR: SQL executado para
    selecionar dados
    Inalterável se um nome de tabela estiver definido

en: Dependencies
pt_BR: Dependências

en: Required and provided named parameters
pt_BR: Parâmetros nomeados exigidos e fornecidos

en: Requires:
pt_BR: Exige:

en: Exports:
pt_BR: Exporta:

en: Link to other data
pt_BR: Vincula a outros dados

en: Remove data source
pt_BR: Remover fonte de dados

en: Show data source's properties
pt_BR: Mostrar propriedades da fonte de dados

en: No data source defined
pt_BR: Nenhuma fonte de dados definida

en: Can't bind parameter '%s' of type '%s' to a parameter of type '%s'
pt_BR: Não é possível associar o parâmetro “%s” do tipo “%s” para um do tipo “%s”

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Data sources:
pt_BR: Fontes de dados:

en: Selected data source's properties:
pt_BR: Propriedades da fonte de dados selecionada:

en: Error parsing XML specifications
pt_BR: Erro ao analisar especificações XML

en: Expecting <%s> root node
pt_BR: Esperava-se o nó raiz <%s>

en: SQL code to execute:
pt_BR: Código SQL a executar:

en: Database Browser provides quick access to the data and schema of a database, and displays it in a intuitive graphical interface. It provides three perspectives to interact with a database: the schema browser, query execution, and data manager. The schema browser allows the user to view the tables of a database, and inspect the table's properties and relations. The query exeution perspective allows the user to execute SQL queries on the database. The data manager perspective allows the user to view the data contained in the database in a tabular form.
pt_BR: Navegador de banco de dados fornece acesso rápido aos dados e esquemas de um banco de dados, e exibe-o em uma interface gráfica intuitiva. Ele fornece três perspectivas para interagir com um banco de dados: o navegador de esquema, execução de consulta e gerenciador de dados. O navegador de esquema permite ao usuário visualizar as tabelas de um banco de dados, e inspecionar as propriedades da tabela e relações. A perspectiva de execução da consulta permite que o usuário execute consultas SQL no banco de dados. A perspectiva de gerenciador de dados permite que o usuário veja os dados contidos no banco de dados em uma forma tabular.

en: Browse your database's contents
pt_BR: Navegue pelo conteúdo do seu banco de dados

en: Could not get information about LDAP class
pt_BR: Não foi possível obter informações sobre a tabela LDAP

en: Class OID:
pt_BR: OID da classe:

en: Class kind:
pt_BR: Tipo de classe:

en: Class name: | Class names:
pt_BR[0]: Nome da classe:
pt_BR[1]: Nomes da classe:

en: This LDAP class is obsolete
pt_BR: Essa classe LDAP está obsoleta

en: Required attribute: | Required attributes:
pt_BR[0]: Atributo necessário:
pt_BR[1]: Atributos necessários:

en: Optional attribute: | Optional attributes:
pt_BR[0]: Atributo opcional:
pt_BR[1]: Atributos opcionais:

en: Children class: | Children classes:
pt_BR[0]: Classe filha:
pt_BR[1]: Classes filhas:

en: Inherited class: | Inherited classes:
pt_BR[0]: Classe herdada:
pt_BR[1]: Classes herdadas:

en: Select the file to save data to
pt_BR: Selecione o arquivo para salvar os dados

en: Could not save data: %s
pt_BR: Não foi possível salvar os dados: %s

en: Non activated
pt_BR: Não ativado

en: Never
pt_BR: Nunca

note: DN
en: Distinguished Name:
pt_BR: Nome diferenciado:

en: Can't display attribute value
pt_BR: Não foi possível exibir valor do atributo

en: Could not get information about LDAP entry
pt_BR: Não foi possível obter informações sobre a entrada LDAP

en: Filter expression:
pt_BR: Expressão do filtro:

en: Attributes to fetch:
pt_BR: Atributos para obter:

en: Search scope:
pt_BR: Escopo da pesquisa:

en: Could not find LDAP entry with DN '%s'
pt_BR: Não foi possível localizar entrada LDAP com DN “%s”

en: _New LDAP Entries Browser
pt_BR: _Novo navegador de entradas LDAP

en: Open a new LDAP entries browser
pt_BR: Abre um novo navegador de entradas LDAP

en: _New LDAP Classes Browser
pt_BR: _Novo navegador de classes LDAP

en: Open a new LDAP classes browser
pt_BR: Abre um novo navegador de classes LDAP

en: _New LDAP Search
pt_BR: _Nova pesquisa LDAP

en: Open a new LDAP search form
pt_BR: Abre um novo formulário de pesquisa LDAP

en: LDAP classes browser
pt_BR: Navegador de classes LDAP

en: LDAP classes
pt_BR: Classes LDAP

en: LDAP class's properties
pt_BR: Propriedades da classe LDAP

en: Add to _Favorites
pt_BR: Adicionar aos _Favoritos

en: Add class to favorites
pt_BR: Adiciona classe a favoritos

en: Previous Class
pt_BR: Classe anterior

en: Move back to previous LDAP class
pt_BR: Retorna a classe LDAP anterior

en: Next Class
pt_BR: Próxima classe

en: Move to next LDAP class
pt_BR: Vai a próxima classe LDAP

en: LDAP entries browser
pt_BR: Navegador de etradas LDAP

en: LDAP hierarchy
pt_BR: Hierarquia LDAP

en: LDAP entry's details
pt_BR: Detalhes da entrada LDAP

en: Add entry to favorites
pt_BR: Adiciona entrada aos favoritos

en: Previous Entry
pt_BR: Entrada anterior

en: Move back to previous LDAP entry
pt_BR: Retorna a entrada LDAP anterior

en: Next Entry
pt_BR: Próxima entrada

en: Move to next LDAP entry
pt_BR: Vai a próxima entrada LDAP

en: LDAP entries
pt_BR: Entradas LDAP

en: Favorites
pt_BR: Favoritos

en: LDAP search page
pt_BR: Página de pesquisa LDAP

en: LDAP search settings
pt_BR: Configurações de pesquisa LDAP

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Clear the search settings
pt_BR: Limpa as configurações de pesquisa

en: Execute LDAP search
pt_BR: Executa pesquisa LDAP

note: results
en: Results
pt_BR: Resultados

en: Could not define virtual table for this LDAP search: %s
pt_BR: Não foi possível definir a tabela virtual para esta pesquisa LDAP: %s

en: Virtual table '%s' for this LDAP search has been defined
pt_BR: A tabela virtual “%s” para esta pesquisa LDAP foi definida

en: Define as Table
pt_BR: Definir como tabela

en: Define search as a virtual table
pt_BR: Define a pesquisa como uma tabela virtual

en: LDAP search
pt_BR: Pesquisa LDAP

en: Define LDAP search as a virtual table
pt_BR: Define a pesquisa LDAP como uma tabela virtual

en: Name of the virtual LDAP table to create
pt_BR: Nome da tabela LDAP virtual a ser criada

en: Everytime data is selected from the virtual table which will be created, the LDAP search will be executed and data returned as the contents of the table.
pt_BR: Todas as vezes que dados são selecionados de uma tabela virtual que será criada, a pesquisa LDAP será executada e os dados retornados como o conteúdo da tabela.

en: Table name:
pt_BR: Nome da tabela:

en: Replace if exists:
pt_BR: Substituir se existir:

en: Connection opening:
pt_BR: Abertura de conexão:

en: Select a named data source, or specify
    parameters to open a connection to a 
    non defined data source
pt_BR: Selecione uma fonte de dados nominada ou
    especifique parâmetros para abrir uma
    conexão para uma fonte de dados não definida

en: Cancelled by the user
pt_BR: Cancelado pelo usuário

en: [DSN|connection string]...
pt_BR: [DSN|texto de conexão]…

en: Error: %s
pt_BR: Erro: %s

en: All files are in the directory: %s
pt_BR: Todos os arquivos estão no diretório: %s

en: Can't get the list of files used to store information about each connection: %s
pt_BR: Não é possível obter a lista de arquivos usados para armazenar informações sobre cada conexão: %s

en: Error while purging files used to store information about each connection: %s
pt_BR: Erro durante a expurgação de arquivos usados para armazenar informações sobre cada conexão: %s

en: Multiple statements
pt_BR: Múltiplas instruções

en: SELECT statement
pt_BR: Instrução SELECT

en: INSERT statement
pt_BR: Instrução INSERT

en: UPDATE statement
pt_BR: Instrução UPDATE

en: DELETE statement
pt_BR: Instrução DELETE

en: COMPOUND SELECT statement
pt_BR: Instrução COMPOUND SELECT

en: BEGIN statement
pt_BR: Instrução BEGIN

en: ROLLBACK statement
pt_BR: Instrução ROLLBACK

en: COMMIT statement
pt_BR: Instrução COMMIT

en: ADD SAVEPOINT statement
pt_BR: Instrução ADD SAVEPOINT

en: ROLLBACK SAVEPOINT statement
pt_BR: Instrução ROLLBACK SAVEPOINT

en: DELETE SAVEPOINT statement
pt_BR: Instrução DELETE SAVEPOINT

en: Unknown statement
pt_BR: Instrução desconhecida

en: Getting
    favorites...
pt_BR: Obtendo
    favoritos...

en: No favorite:
    drag item to
    define one
pt_BR: Sem favorito:
    arraste um item
    para definir um

en: Query execution (SQL)
pt_BR: Realização de consulta (SQL)

en: Query editor
pt_BR: Editor de consulta

en: Clear the editor's
    contents
pt_BR: Limpa o conteúdo
    do editor

en: Show variables needed
    to execute SQL
pt_BR: Mostra as variáveis necessárias
    para executar a SQL

en: Execute SQL in editor
pt_BR: Executar SQL no editor

en: Indent
pt_BR: Recuar

en: Indent SQL in editor
    and make the code more readable
    (removes comments)
pt_BR: Ajusta recuos no editor
    e torna o código mais legível
    (remove comentários)

en: Favorite
pt_BR: Favorito

en: Add SQL to favorite
pt_BR: Adiciona a SQL aos favoritos

en: Execution history:
pt_BR: Histórico de execução:

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy selected history
    to editor
pt_BR: Copia o histórico selecionado
    para o editor

en: Clear history
pt_BR: Limpa histórico

en: Execution Results:
pt_BR: Resultado da execução:

en: New favorite
pt_BR: Novo favorito

en: Modify favorite '%s'
pt_BR: Modificar favoritos “%s”

en: Modify a favorite
pt_BR: Modifica um favorito

en: Favorite's name
pt_BR: Nome do favorito

en: Unnamed query
pt_BR: Consulta sem nome

en: Name of the favorite to create
pt_BR: Nome do favorito a ser criado

en: Enter the name of the favorite to create
pt_BR: Informe o nome do favorito a ser criado

en: Invalid variable's contents
pt_BR: Conteúdo inválido de variável

en: assign values to the following variables
pt_BR: atribua valores às seguintes variáveis

en: A transaction has automatically been started
    during this statement's execution, this usually
    happens when blobs are selected (and the transaction
    will have to remain opened while the blobs are still
    accessible, clear the corresponding history item before
    closing the transaction).
pt_BR: Uma transação foi iniciada automaticamente durante
    a execução desta instrução. Isso acontece normalmente
    quando blobs são selecionados (e a transação deverá
    permanecer aberta enquanto os blobs ainda estiverem
    acessíveis; limpe o item de histórico correspondente
    antes de fechar uma transação).

en: Statement executed
pt_BR: Instrução executada

en: Error while parsing code: %s
pt_BR: Erro durante a análise do código: %s

en: A query is already being executed, to execute another query, open a new connection.
pt_BR: Uma consulta já está sendo executada. Para executar uma outra, abra uma nova conexão.

en: Internal error, please report error to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product
pt_BR: Error interno, por favor relate o erro em http://bugzilla.gnome.org/ para o produto “libgda”

en: _Execute
pt_BR: _Executar

en: Execute query
pt_BR: Executa uma consulta

en: _Undo
pt_BR: _Desfazer

en: Undo last change
pt_BR: Desfaz a última alteração

en: Copy all in a single line
pt_BR: Copia tudo em uma única linha

en: In the future:
pt_BR: No futuro:

en: Less than a minute ago:
pt_BR: Há menos de um minuto:

en: %lu minute ago:
     | %lu minutes ago:
pt_BR[0]: Há %lu minuto:
pt_BR[1]: Há %lu minutos:

en: %lu hour ago
     | %lu hours ago
pt_BR[0]: Há %lu hora
pt_BR[1]: Há %lu horas

en: %lu day ago
     | %lu days ago
pt_BR[0]: Há %lu dia
pt_BR[1]: Há %lu dias

en: _Query
pt_BR: _Consulta

en: Query
pt_BR: Consulta

en: _New Editor
pt_BR: _Novo editor

en: Open a new query editor
pt_BR: Abre um novo editor de consulta

en: Could not add action: %s
pt_BR: Não foi possível adicionar ação: %s

en: SQL Code
pt_BR: Código SQL

en: Is action
pt_BR: É ação

en: Check this option to make this favorite an action
    which can be proposed for execution from grids
    containing data. The parameters required to execute
    the query will be defined from the row selected in the grid
pt_BR: Marque esta opção para este favorito ser uma ação
    que pode ser proposta para execução das grades
    contendo dados. Os parâmetros exigidos para executar
    a consulta serão definidos a partir da linha selecionada
    na grade

en: Statement:
pt_BR: Instrução:

en: Execution delay
pt_BR: Atraso da execução

en: Number of rows impacted
pt_BR: Número de linhas impactadas

en: Execution Parameters
pt_BR: Parâmetros da execução

en: No result selected
pt_BR: Nenhum resultado selecionado

en: Re-execute query
pt_BR: Executar novamente a consulta

en: Execution error:
pt_BR: Erro de execução:

en: Table not found
pt_BR: A tabela não foi localizada

en: Requested object is not a table or view
pt_BR: O objeto solicitado não é uma tabela nem uma visão

en: Auto incremented
pt_BR: Incremento automático

en: Tables' index
pt_BR: Índice das tabelas

en: Schema browser
pt_BR: Navegador de esquemas

en: Diagram
pt_BR: Diagrama

en: Could not save diagram
pt_BR: Não foi possível salvar o diagrama

en: Canvas's name
pt_BR: Nome da tela

en: Relations diagram
pt_BR: Diagrama de relações

en: Error parsing favorite's contents
pt_BR: Erro ao analisar o conteúdo dos favoritos

en: '%s' diagram
pt_BR: diagrama “%s”

en: Missing table attribute in favorite's contents
pt_BR: Falta os atributos da tabela no conteúdo do favorito

en: _Contents
pt_BR: _Conteúdo

en: View contents
pt_BR: Visualiza o conteúdo

en: _Schema
pt_BR: _Esquema

en: Schema
pt_BR: Esquema

en: _New Diagram
pt_BR: _Novo diagrama

en: Create a new diagram
pt_BR: Cria um novo diagrama

en: Could not load diagram
pt_BR: Não foi possível carregar o diagrama

en: Declared foreign key '%s' on
pt_BR: Chave estrangeira declarada “%s” em

en: Foreign key '%s' on
pt_BR: Chave estrangeira “%s” em

en: incompatible types: '%s' for the foreign key and '%s' for the referenced primary key
pt_BR: tipos incompatíveis: “%s” para a chave estrangeira e “%s” para a chave primária referenciada

en: Could not compute table's UNIQUE constraints for %s.%s.%s
pt_BR: Não foi possível computar restrições de UNIQUE da tabela para %s.%s.%s

en: Unique constraint
pt_BR: Restrição única

en: Tables referencing this one
pt_BR: Tabelas referenciando esta

en: Column Name
pt_BR: Nome da coluna

note: To translators: "Not NULL?" is a table's column's attribute. The NULL term should not be translated as it refers to the SQL NULL value
en: Not NULL?
pt_BR: Sem NULL?

en: LDAP virtual table definition
pt_BR: Definição da tabela virtual LDAP

en: Constraints and integrity rules
pt_BR: Regras de restrição e integridade

en: Could not find table '%s.%s'
pt_BR: Não foi possível localizar a tabela “%s.%s”

en: Could not find declared foreign key '%s'
pt_BR: Não foi possível localizar a chave estrangeira declarada “%s”

en: Table not found. If you think this is an error,
    please refresh the meta data from the database
    (menu Connection/Fetch meta data).
pt_BR: A tabela não foi localizada. Se acha que isto é um erro,
    por favor atualize os metadados do banco de dados
    (menu Conexão/Obter metadados).

en: Relations
pt_BR: Relações

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: Data successfully inserted
pt_BR: Dados inseridos com sucesso

en: Meta data not yet available
pt_BR: Os metadados ainda estão indisponíveis

en: Can't find information about table
pt_BR: Não foi possível localizar informações sobre a tabela

en: Internal error while building INSERT statement:
    %s
pt_BR: Erro interno durante a construção da instrução INSERT:
    %s

en: Default value: '%s'
pt_BR: Valor padrão: “%s”

en: Default value: auto incremented value
pt_BR: Valor padrão: valor incrementado automaticamente

en: Values to insert into table
pt_BR: Valores a inserir na tabela

en: Can't find information about table '%s'
pt_BR: Não é possível localizar informações sobre a tabela “%s”

en: _Table
pt_BR: _Tabela

en: Add table to favorites
pt_BR: Adiciona a tabela aos favoritos

en: View table's contents
pt_BR: Visualiza o conteúdo da tabela

en: _Insert Data
pt_BR: _Inserir dados

en: Insert data into table
pt_BR: Insere dados na tabela

en: _Declare Foreign Key
pt_BR: _Declarar chave estrangeira

en: Declare a foreign key for table
pt_BR: Declara chave estrangeira a esta tabela

en: default
pt_BR: padrão

en: Table's fields
pt_BR: Campos da tabela

en: Field's display preferences
pt_BR: Preferências de exibição do campo

en: Data entry type:
pt_BR: Tipo de entrada de dados:

en: Defines how data for the selected column
    will be displayed in forms. Leave 'Default' to have
    the default display
pt_BR: Define como os dados da coluna selecionada
    serão exibidos em formulários. Deixe “Padrão”
    para a exibição padrão

en: none
pt_BR: nenhum

en: Options:
pt_BR: Opções:

en: Preview:
pt_BR: Pré-visualizar:

en: Free form to test the configured
    data entry
pt_BR: Formato livre para testar a
    entrada de dados configurada

en: Information:
pt_BR: Informações:

en: Unable to display help. Please make sure the documentation package is installed.
pt_BR: Não é possível exibir a ajuda. Assegure-se de que o pacote de documentação esteja instalado.

en: Unable to open help file
pt_BR: Não é possível abrir o arquivo de ajuda

en: Help is being loaded, please wait...
pt_BR: A ajuda está sendo carregada. Por favor, aguarde…

en: Close tab
pt_BR: Fechar aba

en: Abstract
pt_BR: Abstrato

en: Structural
pt_BR: Estrutural

en: Auxilliary
pt_BR: Auxiliar

en: <small>This area allows to give values to
    variables defined in the SQL code
    using the following syntax:
    <b><tt>##&lt;variable name&gt;::&lt;type&gt;[::null]</tt></b>
    For example:
    <span foreground="#4e9a06"><b><tt>##id::int</tt></b></span>
          defines <b>id</b> as a non NULL integer
    <span foreground="#4e9a06"><b><tt>##age::string::null</tt></b></span>
          defines <b>age</b> as a string
    
    Valid types are: <tt>string</tt>, <tt>boolean</tt>, <tt>int</tt>,
    <tt>date</tt>, <tt>time</tt>, <tt>timestamp</tt>, <tt>guint</tt>, <tt>blob</tt> and
    <tt>binary</tt></small>
pt_BR: <small>Esta área permite fornecer valores para
    variáveis definidas no código SQL
    usando a seguinte sintaxe:
    <b><tt>##&lt;nome da variável&gt;::&lt;tipo&gt;[::null]</tt></b>
    Exemplos:
    <span foreground="#4e9a06"><b><tt>##id::int</tt></b></span>
          define <b>id</b> como um número inteiro não nulo
    <span foreground="#4e9a06"><b><tt>##idade::string::null</tt></b></span>
          define <b>idade</b> como um texto
    
    São tipos válidos: <tt>string</tt>, <tt>boolean</tt>, <tt>int</tt>,
    <tt>date</tt>, <tt>time</tt>, <tt>timestamp</tt>, <tt>guint</tt>, <tt>blob</tt> e
    <tt>binary</tt></small>

en: Hide search toolbar
pt_BR: Esconder barra de ferramenta de pesquisa

en: Search:
pt_BR: Pesquisa:

en: Case sensitive
pt_BR: Diferenciar maiúsculas e minúsculas

en: Invalid unnamed command
pt_BR: O comando sem nome é inválido

en: Command '%s' not found
pt_BR: Comando “%s” não localizado

en: Syntax error after '\'
pt_BR: Erro de sintaxe após “\”

en: Unbalanced usage of quotes
pt_BR: Uso desbalanceado de aspas

en: Usage
pt_BR: Utilização

en: Could not save history file to '%s': %s
pt_BR: Não foi possível salvar o arquivo de histórico em “%s”: %s

en: (%d row) | (%d rows)
pt_BR[0]: (%d linha)
pt_BR[1]: (%d linhas)

en: History is not supported
pt_BR: Não há suporte a históricos

en: No current connection
pt_BR: Sem conexão atual

en: List of tables
pt_BR: Lista de tabelas

en: List of views
pt_BR: Lista de visões

en: List of schemas
pt_BR: Lista de esquemas

en: No object found
pt_BR: Nenhum objeto foi localizado

en: Column
pt_BR: Coluna

en: Nullable
pt_BR: Aceita nulo

en: List of columns for view '%s'
pt_BR: Lista de colunas da visão “%s”

en: List of columns for table '%s'
pt_BR: Lista de colunas da tabela “%s”

en: yes
pt_BR: sim

en: no
pt_BR: não

en: Could not determine columns of view '%s'
pt_BR: Não foi possível determinar as colunas da view “%s”

en: Could not determine columns of table '%s'
pt_BR: Não foi possível determinar as colunas da tabela “%s”

en: View definition: %s
pt_BR: Definição da visão: %s

note: To translators: the term "references" is the verb * "to reference" in the context of foreign keys where * "table A REFERENCES table B"
en: references %s
pt_BR: referencia %s

note: To translators: the term "references" is the verb * "to reference" in the context of foreign keys where * "table A REFERENCES table B"
en: references %s.%s
pt_BR: referencia %s.%s

en: Installed providers list
pt_BR: Lista de provedores instalados

en: Could not find provider '%s'
pt_BR: Não foi possível localizar um provedor “%s”

en: Attribute
pt_BR: Atributo

en: Provider '%s' description
pt_BR: Descrição do provedor “%s”

en: Could not find data source '%s'
pt_BR: Não foi possível localizar a fonte de dados “%s”

en: DSN '%s' description
pt_BR: Descrição da DSN “%s”

en: DSN name
pt_BR: Nome da DSN

en: Parameters
pt_BR: Parâmetros

en: System DSN?
pt_BR: DSN do sistema?

en: Yes
pt_BR: Sim

en: No
pt_BR: Não

en: Last used
pt_BR: Último uso

en: Unknown criteria '%s'
pt_BR: Critério desconhecido “%s”

en: Failed to remove:
pt_BR: Falha ao remover:

en: No file to purge!
pt_BR: Não há arquivo expurgar!

en: Gda server operations list
pt_BR: Lista de operações do servidor Gda

en: Using XML descriptions in %s
pt_BR: Usando as descrições em XML em %s

en: Could not create provider object: %s
pt_BR: Não foi possível criar o objeto do provedor: %s

en: Existing operation types for provider '%s':
pt_BR: Tipos de operações existentes para o provedor “%s”:

en: Existing operation types:
pt_BR: Tipos de operações existentes:

en: Description for type: %s
pt_BR: Descrição para o tipo: %s

en: Operation not supported
pt_BR: Não há suporte para a operação

en: Can't parse file '%s', ignoring it
pt_BR: Não foi possível analisar o arquivo “%s”; ignorando-o

en: GDA SQL console version
pt_BR: console GDA SQL versão

en: Defines how the DN column is handled for LDAP searched (among "dn", "rdn" and "none")
pt_BR: Define como a coluna DN é tratada para o LDAP pesquisado (além de “dn”, “rdn” e “none”)

en: Defines the LDAP attributes which are fetched by default by LDAP commands
pt_BR: Define os atributos LDAP que são obtidos por padrão por comandos LDAP

en: Set to TRUE when the 1st line of a CSV file holds column names
pt_BR: Define como VERDADEIRO quando a 1ª linha de um arquivo CSV detém nomes de coluna

en: Quote character for CSV format
pt_BR: Caractere de aspas para o formato CSV

en: Separator character for CSV format
pt_BR: Caractere separador para o formato CSV

en: Welcome to the GDA SQL console, version
pt_BR: Bem-vindo ao console GDA SQL, versão

en: Type: %s to show usage and distribution terms
          %s or %s for help with internal commands
          %s (or CTRL-D) to quit (the '.' can be replaced by a '\')
          or any SQL query terminated by a semicolon
pt_BR: Digite: %s para mostrar os termos de uso e distribuição
            %s ou %s para obter ajuda com comandos internos
            %s (ou CTRL-D) para sair (o “.” pode ser substituído por uma “\”)
            ou qualquer consulta SQL terminada por um ponto-e-vírgula

en: Opening connection '%s' for:
pt_BR: Abrindo a conexão “%s” para:

en: Can't open connection %d: %s
pt_BR: Não foi possível abrir a conexão %d: %s

en: Opening connection '%s' (GDA_SQL_CNC environment variable):
pt_BR: Abrindo a conexão “%s” (variável de ambiente GDA_SQL_CNC):

en: Can't open connection defined by GDA_SQL_CNC: %s
pt_BR: Não foi possível abrir a conexão definida por GDA_SQL_CNC: %s

en: Can't run HTTP server on port %d
pt_BR: Não foi possível executar o servidor HTTP na porta %d

en: Connection closed
pt_BR: A conexão está fechada

en: Could not interpret the '%s' parameter's value
pt_BR: Não foi possível interpretar o valor do parâmetro “%s”

en: No internal parameter named '%s' required by query
pt_BR: Nenhum parâmetro interno chamado “%s” exigido pela consulta

en: Can't open file '%s' for writing: %s
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo “%s” para escrita: %s

en: Can't open pipe '%s': %s
pt_BR: Não foi possível abrir o pipe para “%s”: %s

en: Can't open file '%s' for reading: %s
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo “%s” para leitura: %s

en: Connection name '%s' is invalid
pt_BR: O nome da conexão “%s” é inválido

en: 	Username for '%s':
pt_BR: 	Nome de usuário para “%s”:

en: No username for '%s'
pt_BR: Sem nome de usuário para “%s”

en: 	Password for '%s':
pt_BR: 	Senha para “%s”:

en: No password for '%s'
pt_BR: Sem senha para “%s”

en: Date format for this connection will be: %s%c%s%c%s, where YYYY is the year, MM the month and DD the day
pt_BR: Formato da data para essa conexão será: %s%c%s%c%s, sendo YYYY o ano, MM o mês e DD o dia

en: All the information related to the '%s' connection will be stored in the '%s' file
pt_BR: Todas as informações relacionadas à conexão “%s” serão armazenadas no arquivo “%s”

en: Error getting meta data in background: %s
pt_BR: Erro ao obter os metadados em plano de fundo: %s

en: Getting database schema information for connection '%s', this may take some time...
pt_BR: Obtendo informações do esquema de banco de dados para a conexão “%s”; isso pode levar algum tempo…

en: error: %s
pt_BR: erro: %s

en: Done.
pt_BR: Pronto.

en: %s [<FILE>]
pt_BR: %s [<ARQUIVO>]

en: Show commands history, or save it to file
pt_BR: Mostra o histórico de comandos ou os salva em arquivo

en: Information
pt_BR: Informações

en: %s [<META DATA TYPE>]
pt_BR: %s [<TIPO DE METADADOS>]

en: Force reading the database meta data (or part of the meta data, ex:"tables")
pt_BR: Força a leitura do metadados do banco de dados (ou parte dos metadados, por exemplo: “tables”)

en: %s <fkname> <tableA>(<colA>,...) <tableB>(<colB>,...)
pt_BR: %s <nomeChvEstr> <tabelaA>(<colA>,…) <tabelaB>(<colB>,…)

en: Declare a new foreign key (not actually in database): tableA references tableB
pt_BR: Declara uma nova chave estrangeira (não no banco de dados): tabelaA referencia tabelaB

en: %s <fkname> <tableA> <tableB>
pt_BR: %s <nomeChvEstr> <tabelaA> <tabelaB>

en: Un-declare a foreign key (not actually in database)
pt_BR: Remove declaração de uma chave estrangeira (não no banco de dados)

en: %s [<TABLE>]
pt_BR: %s [<TABELA>]

en: List all tables (or named table)
pt_BR: Lista todas as tabelas (ou a tabela mencionada)

en: %s [<VIEW>]
pt_BR: %s [<VISÃO>]

en: List all views (or named view)
pt_BR: Lista todas as visões (ou a visão mencionada)

en: %s [<SCHEMA>]
pt_BR: %s [<ESQUEMA>]

en: List all schemas (or named schema)
pt_BR: Lista todos os esquemas (ou o esquema mencionado)

en: %s [<OBJ_NAME>|<SCHEMA>.*]
pt_BR: %s [<NOME_OBJ>|<ESQUEMA>.*]

en: Describe object or full list of objects
pt_BR: Descreve o objeto ou fornece a lista completa de objetos

en: %s [<TABLE1> [<TABLE2>...]]
pt_BR: %s [<TABELA1> [<TABELA2>…]]

en: Create a graph of all or the listed tables
pt_BR: Cria um gráfico de tudo ou das tabelas listadas

en: %s [<port> [<authentication token>]]
pt_BR: %s [<porta> [<token de autenticação>]]

en: Start/stop embedded HTTP server (on given port or on 12345 by default)
pt_BR: Inicia/interrompe um servidor HTTP embutido (na porta especificada ou na 12345 por padrão)

en: %s [[<CNC_NAME>] [<DSN>|<CONNECTION STRING>]]
pt_BR: %s [[<NOME_CONEXAO> [<DSN>|<TEXTO_DA_CONEXÃO>]]

en: Opens a new connection or lists opened connections
pt_BR: Abre uma nova conexão ou lista as abertas

en: %s [<CNC_NAME>]
pt_BR: %s [<NOME_CNC>]

en: Close a connection
pt_BR: Fecha uma conexão

en: %s <CNC NAME> <OBJ NAME> [<OBJ NAME> ...]
pt_BR: %s <NOME_CNC> <NOME_OBJ> [<NOME_OBJ> …]

en: Bind connections or datasets (<OBJ NAME>) into a single new one (allowing SQL commands to be executed across multiple connections and/or datasets)
pt_BR: Associa conexões ou conjuntos de dados (<NOME_OBJ>) em um só (permitindo comandos SQL serem executados por múltiplas conexões e/ou conjuntos de dados)

en: DSN (data sources) management
pt_BR: Gerência das DSN (fontes de dados)

en: List all DSN (or named DSN's attributes)
pt_BR: Lista todas as DSN (ou os atributos da DSN mencionada)

en: %s <DSN_NAME> <DSN_DEFINITION> [<DESCRIPTION>]
pt_BR: %s <NOME_DSN> <DEFINIÇÃO_DSN> [<DESCRIÇÃO>]

en: Create (or modify) a DSN
pt_BR: Cria (ou modifica) uma DSN

en: %s <DSN_NAME> [<DSN_NAME>...]
pt_BR: %s <NOME_DSN> [<NOME_DSN>…]

en: Remove a DSN
pt_BR: Remove uma DSN

en: %s [<PROVIDER>]
pt_BR: %s [<PROVEDOR>]

en: List all installed database providers (or named one's attributes)
pt_BR: Lista todos os provedores de banco de dados instalados (ou os atributos do provedor mencionado)

en: Input/Output
pt_BR: Entrada/Saída

en: %s <FILE>
pt_BR: %s <ARQUIVO>

en: Execute commands from file
pt_BR: Executa comandos contidos no arquivo

en: Send output to a file or |pipe
pt_BR: Envia a saída para um arquivo ou |pipe

en: %s [<TEXT>]
pt_BR: %s [<TEXTO>]

en: Print TEXT or an empty line to standard output
pt_BR: Emite TEXTO ou uma linha vazia para a saída padrão

en: Send TEXT or an empty line to current output stream
pt_BR: Envia TEXTO ou uma linha vazia para o fluxo de saída padrão

en: Change the current working directory
pt_BR: Altera o diretório de trabalho atual

en: Show usage and distribution terms
pt_BR: Mostra a forma de uso e os termos para distribuição

en: %s [<NAME> [<VALUE>]]
pt_BR: %s [<NOME> [<VALOR>]]

en: Set or show an option, or list all options
pt_BR: Define ou mostra uma opção, ou lista todas as opções

en: Query buffer & query favorites
pt_BR: Buffer de consulta & favoritos de consulta

en: Edit the query buffer (or file) with external editor
pt_BR: Edita um buffer de consulta (ou arquivo) com um editor externo

en: Reset the query buffer (or load file into query buffer)
pt_BR: Redefine o buffer de consulta (ou carrega o arquivo no buffer de consulta)

en: Show the contents of the query buffer
pt_BR: Mostra o conteúdo do buffer de consulta

en: %s [<FAVORITE_NAME>]
pt_BR: %s [<NOME_FAVORITO>]

en: Execute contents of query buffer, or execute specified query favorite
pt_BR: Executa conteúdo do buffer de consulta, ou executa favoritos de consulta

en: Write query buffer to file
pt_BR: Escreve buffer de consulta para arquivo

en: %s <FAVORITE_NAME>
pt_BR: %s <NOME_FAVORITO>

en: Save query buffer as favorite
pt_BR: Salve buffer de consulta como favorito

en: Load a query favorite into query buffer
pt_BR: Carregue um favorito de consulta no buffer de consulta

en: Delete a query favorite
pt_BR: Exclui um favorito de consulta

en: List all query favorites
pt_BR: Lista todos os favoritos de consulta

en: Set output format
pt_BR: Define o formato da saída

en: %s [<NAME>|<TABLE> <COLUMN> <ROW_CONDITION>] <FILE>
pt_BR: %s [<NOME>|<TABELA> <COLUNA> <CONDICAO_DA_LINHA>] <ARQUIVO>

en: Export internal parameter or table's value to the FILE file
pt_BR: Exporta o parâmetro interno ou o valor da tabela para o arquivo ARQUIVO

en: Execution context
pt_BR: Contexto da execução

en: %s [<NAME> [<VALUE>|_null_]]
pt_BR: %s [<NOME> [<VALOR>|_null_]]

en: Set or show internal parameter, or list all if no parameter specified
pt_BR: Define ou mostra o parâmetro interno, ou lista todos se nenhum parâmetro for especificado

en: %s [<NAME>]
pt_BR: %s [<NOME>]

en: Unset (delete) internal named parameter (or all parameters)
pt_BR: Desconfigura (exclui) o parâmetro interno especificado (ou todos os parâmetros)

en: %s <NAME> [<FILE>|<TABLE> <COLUMN> <ROW_CONDITION>]
pt_BR: %s <NOME> [<ARQUIVO>|<TABELA> <COLUNA> <CONDICAO_DA_LINHA>]

en: Set internal parameter as the contents of the FILE file or from an existing table's value
pt_BR: Define um parâmetro interno como o conteúdo do arquivo ARQUIVO ou a partir de um valor de uma tabela existente

en: %s <SELECT> <ROW_FIELDS> [<COLUMN_FIELDS> [<DATA_FIELDS> ...]]
pt_BR: %s <SELEÇÃO> <CAMPOS_LINHA> [<CAMPOS_COLUNA> [<CAMPOS_DADOS> …]]

en: Performs a statistical analysis on the data from SELECT, using ROW_FIELDS and COLUMN_FIELDS criteria and optionally DATA_FIELDS for the data
pt_BR: Realiza uma análise estatística nos dados de SELEÇÃO, usando os critérios CAMPOS_LINHAS e CAMPOS_COLUNA e opcionalmente CAMPOS_DADOS para dados

en: Datasets' manipulations
pt_BR: Manipulações dos conjuntos de dados

en: Lists all the datasets kept in memory for reference
pt_BR: Lista todos os conjuntos de dados mantidos na memória para referência

en: %s <DATASET NAME> <PATTERN>
pt_BR: %s <NOME_CONJ_DADOS> <PADRÃO>

en: Show a dataset's contents where lines match a regular expression
pt_BR: Mostra o conteúdo de um conjunto de dados cujas linhas correspondem a uma expressão regular

en: %s <DATASET NAME> [<COLUMN> [<COLUMN> ...]]
pt_BR: %s <NOME_CONJ_DADOS> [<COLUNA> [<COLUNA> …]]

en: Show a dataset's contents, showing only the specified columns if any specified
pt_BR: Mostra o conteúdo de um conjunto de dados, mostrando apenas as colunas especificadas, se alguma for especificada

en: %s <DATASET NAME> [<DATASET NAME> ...]
pt_BR: %s <NOME_CONJ_DADOS> [<NOME_CONJ_DADOS>…]

en: Remove one or more datasets
pt_BR: Remove um ou mais conjuntos de dados

en: %s <DATASET NAME> <DATASET NAME>
pt_BR: %s <NOME_CONJ_DADOS> <NOME_CONJ_DADOS>

en: Rename a dataset, useful to rename the '_' dataset to keep it
pt_BR: Renomeia um conjunto de dados, útil para renomear o conjunto de dados “_” para mantê-lo

en: %s CSV <FILE NAME>
pt_BR: %s CSV <NOME_ARQUIVO>

en: Import a dataset from a file
pt_BR: Importa um conjunto de dados de um arquivo

en: %s <filter> [<base|onelevel|subtree> [<base DN>]]
pt_BR: %s <filtro> [<base|onelevel|subtree> [<DN base>]]

en: Search LDAP entries
pt_BR: Pesquisa em entradas LDAP

en: Shows attributes for the entry identified by its DN. If the "set" 2nd parameter is passed, then all set attributes are show, if the "all" 2nd parameter is passed, then the unset attributes are also shown, and if the "unset" 2nd parameter is passed, then only non set attributes are shown.
pt_BR: Mostra atributos para a entrada identificada para seu DN. Se o “set” for passado como 2º parâmetro, então todos os atributos definidos são mostrados; se o 2º parâmetro for “all”, então os atributos não definidos também são mostrados; e se o 2º parâmetro for “unset”, então apenas atributos não definidos são mostrados.

en: %s <DN> <new DN>
pt_BR: %s <DN> <novo DN>

en: Renames an LDAP entry
pt_BR: Renomeia uma entrada LDAP

en: %s <DN> <OPERATION> [<ATTR>[=<VALUE>]] [<ATTR>=<VALUE> ...]
pt_BR: %s <DN> <OPERAÇÃO> [<ATRIBUTO>[=<VALOR>]] [<ATRIBUTO>=<VALOR> …]

en: Modifies an LDAP entry's attributes; <OPERATION> may be DELETE, REPLACE or ADD
pt_BR: Modifica os atributos de uma entrada LDAP; <OPERAÇÃO> pode ser DELETE, REPLACE ou ADD

en: Unknown output format: '%s', reset to default
pt_BR: O formato da saída é desconhecido: “%s”; restaurando para o padrão

en: DSN list
pt_BR: Lista de DSN

en: Missing arguments
pt_BR: Falta argumentos

en: Missing provider name
pt_BR: Falta o nome do provedor

en: Missing DSN name
pt_BR: Falta o nome da DSN

en: Getting database schema information, this may take some time...
pt_BR: Obtendo as informações do esquema do banco de dados; isso pode levar algum tempo…

en: A connection named '%s' already exists
pt_BR: Já existe uma conexão chamada “%s”

en: No opened connection
pt_BR: Não há conexões abertas

en: DSN or connection string
pt_BR: Texto de conexão ou DSN

en: Missing required connection names
pt_BR: Faltam os nomes das conexões (isso é obrigatório)

en: No connection or dataset named '%s' found
pt_BR: Não foi encontrada conexão ou conjunto de dados com nome “%s”

note: force create of meta store add existing connections to virtual connection
en: Bound connections are as:
pt_BR: As conexões associadas são:

note: Translators: this string indicates that all the tables in connection named in the * 1st "%s" will appear in the SQL namespace named as the 2nd "%s"
en: %s in the '%s' namespace
pt_BR: %s no espaço de nome “%s”

note: Translators: this string indicates that the dataset named in the 1st "%s" * will appear as the table named as the 2nd "%s"
en: %s mapped to the %s table
pt_BR: %s mapeado para a tabela %s

en: No option named '%s'
pt_BR: Nenhuma opção chamada “%s”

en: List of options
pt_BR: Lista de opções

en: Could not get home directory: %s
pt_BR: Não foi possível obter o diretório do usuário: %s

en: Working directory is now: %s
pt_BR: O diretório de trabalho agora é: %s

en: Could not change working directory to '%s': %s
pt_BR: Não foi possível alterar o diretório de trabalho para “%s”: %s

en: No connection opened
pt_BR: Nenhuma conexão aberta

en: Could not write to temporary file '%s': %s
pt_BR: Não foi possível escrever no arquivo temporário “%s”: %s

en: could not start editor '%s'
pt_BR: não foi possível iniciar o editor “%s”

en: Could not start /bin/sh
pt_BR: Não foi possível iniciar /bin/sh

en: Missing FILE to write to
pt_BR: Falta o ARQUIVO no qual será escrito

en: Favorite name
pt_BR: Nome favorito

en: Comments
pt_BR: Comentários

en: Missing query buffer name
pt_BR: Faltando nome de buffer de consulta

en: Query buffer is empty
pt_BR: Buffer de consulta está vazio

en: Could not find favorite
pt_BR: Não foi possível localizar favorito

en: No parameter named '%s' defined
pt_BR: Nenhum parâmetro chamado “%s” está definido

en: List of defined parameters
pt_BR: Lista de parâmetros definidos

en: dimensions (columns x rows)
pt_BR: dimensões (colunas x linhas)

en: List of kept data
pt_BR: Lista de dados mantidos

en: Missing argument
pt_BR: Faltam argumentos

en: Could not find dataset named '%s'
pt_BR: Não foi possível localizar o conjunto de dados chamado “%s”

en: Could not identify column '%s'
pt_BR: Não foi possível identificar a coluna “%s”

en: Unknown import format '%s'
pt_BR: Formato de importação “%s” desconhecido

en: Could not import file '%s'
pt_BR: Não foi possível importar o arquivo: “%s”

en: Missing foreign key declaration specification
pt_BR: Falta a especificação da declaração da chave estrangeira

en: Malformed foreign key declaration specification
pt_BR: A especificação da declaração da chave estrangeira está mal formada

en: Malformed table name specification '%s'
pt_BR: A especificação do nome da tabela está mal formado: “%s”

en: Missing foreign key name argument
pt_BR: Falta o argumento com nome da declaração da chave estrangeira

en: Wrong row condition
pt_BR: A condição para a linha está errada

en: No unique row identified
pt_BR: Não foi identificada uma linha única

en: Wrong number of arguments
pt_BR: Quantidade errada de argumentos

en: Missing data on which to operate
pt_BR: Faltando dados nos quais deve-se operar

en: Missing row fields specifications
pt_BR: Faltando especificações de campos de linha

en: Wrong SELECT argument
pt_BR: Argumento SELECT errado

en: Wrong data field argument
pt_BR: Argumento errado de campo de dados

en: Connection is not an LDAP connection
pt_BR: A conexão não é do tipo LDAP

en: Unknown search scope '%s'
pt_BR: Escopo de pesquisa “%s” desconhecido

en: Missing filter which to operate
pt_BR: Faltando filtro no qual deve-se operar

en: Missing current DN or new DN specification
pt_BR: Faltando especificação de DN atual ou DN novo

en: Missing DN of LDAP entry
pt_BR: Faltando DN da entrada LDAP

en: Missing operation to perform on LDAP entry's attributes
pt_BR: Faltando operação a ser realizada em atributos da entrada LDAP

en: Unknown operation '%s' to perform on LDAP entry's attributes
pt_BR: Operação “%s” desconhecida a ser realizada em atributos da entrada LDAP

en: Wrong attribute value specification '%s'
pt_BR: Valor de atributo com especificação incorreta “%s”

en: Missing DN (Distinguished name) argument
pt_BR: Faltando argumento de DN (nome diferenciado)

en: Unknown '%s' argument
pt_BR: Argumento “%s” desconhecido

en: Could not find entry with DN '%s'
pt_BR: Não foi possível localizar entrada com DN “%s”

en: Required?
pt_BR: Necessário?

en: LDAP entry's Attributes
pt_BR: Atributos de entrada LDAP

en: Could not write file
pt_BR: Não foi possível escrever no arquivo

en: Graph written to '%s'
pt_BR: Gráfico salvo em “%s”

en: Graph written to '%s'
    Use 'dot' (from the GraphViz package) to create a picture, for example:
    	dot -Tpng -o graph.png %s
    Note: set the GDA_SQL_VIEWER_PNG or GDA_SQL_VIEWER_PDF environment variables to view the graph
pt_BR: Gráfico salvo em “%s”
    Use “dot” (do pacote GraphViz) para criar uma figura. Por exemplo:
    	dot -Tpng -o gráfico.png %s
    Nota: configure a variável de ambiente GDA_SQL_VIEWER_PNG ou a GDA_SQL_VIEWER_PDF para ver o gráfico

en: HTTPD server stopped
pt_BR: O servidor HTTPD foi interrompido

en: Could not start HTTPD server
pt_BR: Não foi possível iniciar o servidor HTTPD

en: HTTPD server started
pt_BR: O servidor HTTPD foi iniciado

en: Invalid port specification
pt_BR: A especificação da porta é inválida

en: Command is incomplete
pt_BR: O comando está incompleto

en: Generated by the GDA SQL console
pt_BR: Gerado pelo console GDA SQL

en: Can't initialize dictionary to store favorites
pt_BR: Não é possível iniciar dicionário para armazenar favoritos

en: not enforced
pt_BR: não forçar

en: stop with error
pt_BR: parar com erro

en: stop with error, not deferrable
pt_BR: parar com erro, não adiável

en: cascade changes
pt_BR: alterações em cascata

en: set to NULL
pt_BR: define para NULL

en: set to default value
pt_BR: define para o valor padrão

en: Authentication required
pt_BR: A autenticação é obrigatória

en: Enter authentification token as set from console, or leave empty if none required
pt_BR: Digite o token de autenticação como definido pelo console, ou deixe vazio se nenhum for exigido

en: SQL console:
pt_BR: Console SQL:

en: Tables
pt_BR: Tabelas

en: Tables in the '%s' schema
pt_BR: Tabelas no esquema “%s”

en: Views
pt_BR: Visões

en: Views in the '%s' schema
pt_BR: Visões no esquema “%s”

en: Columns for the '%s' table:
pt_BR: Colunas para a tabela “%s”:

en: Primary key:
pt_BR: Chave primária:

en: Relations:
pt_BR: Relações:

en: Foreign keys:
pt_BR: Chaves estrangeiras:

en: To '%s':
pt_BR: Para “%s”:

en: View definition:
pt_BR: Definição da visões:

en: Trigger '%s' for the '%s.%s' table:
pt_BR: Disparador “%s” para a tabela “%s.%s”:

en: Trigger fired for: %s
pt_BR: Disparador acionado para: %s

en: Time at which the trigger is fired: %s
pt_BR: Hora em que o disparador foi acionado: %s

en: Action:
pt_BR: Ação:

en: Triggers:
pt_BR: Disparadores:

en: For the '%s.%s' table:
pt_BR: Para a tabela “%s.%s”:

en: Triggers in the '%s' schema:
pt_BR: Disparadores no esquema “%s”:

en: Database information for '%s'
pt_BR: Informações do banco de dados para “%s”

en: Database information
pt_BR: Informações do banco de dados

en: Objects
pt_BR: Objetos

en: Triggers
pt_BR: Disparadores
