libgda - en to sr translation catalogue (2085 entries)

note: title
en: Data Sources
sr: Извори података

en: Configured data sources in the system
sr: Подешени извори података на систему

en: Data sources are the means by which database connections are identified: all the information needed to open a connection to a specific database using a 'provider' is referenced using a unique name.
sr: Извори података су средства којима су препознате везе базе података: сви подаци потребни за отварање везе до посебне базе података користећи „достављача“ су упутне употребом јединственог назива.

en: Are you sure you want to remove the data source '%s'?
sr: Да ли сте сигурни да желите да уклоните извор података „%s“?

en: Data source removal confirmation
sr: Потврда уклањања извора података

note: create the dialog
en: Data Source Properties
sr: Својства извора података

en: Test
sr: Испробај

en: Browse
sr: Разгледај

en: Change the data source properties (the name can't be modified).
sr: Измените својства извора података (назив не може бити измењен).

en: For information only, this data source is a system wide data source
    and you don't have the permission change it.
sr: Само да знате, овај извор података је свеопште системски извор података
    и ви нисте овлашћени да га мењате.

en: Login for %s
sr: Пријава за %s

en: Connection successfully opened!
sr: Веза је успешно отворена!

en: Could not open connection
sr: Не могу да отворим везу

en: Unknown error
sr: Непозната грешка

en: Could not execute browser program
sr: Не могу да покренем програм за разгледање

note: FIXME: add a notice somewhere in the UI
en: No detail
sr: Нема појединости

en: Database access control center
sr: Управљачки програм приступа бази података

en: Gda Control Center
sr: Гда управљачки центар

en: Configure your database access environment
sr: Подесите приступ окружењу ваше базе података

en: Missing mandatory information, to create database
sr: Недостају обавезни подаци, за стварање базе података

en: Error creating database: %s
sr: Грешка стварања базе података: %s

en: New data source definition
sr: Одредница новог извора података

en: This assistant will guide you through the process of creating a new data source, and optionally will allow you to create a new database.
    
    Just follow the steps!
sr: Овај помоћник ће вас водити кроз поступак стварања новог извора података, и по могућности ће вам омогућити да направите нову базу података.
    
    Само следите кораке!

en: Add a new data source...
sr: Додај нови извор података...

en: The following fields represent the basic information items for your new data source. Mandatory fields are marked with a star. To create a local database in a file, select the 'SQLite' type of database.
sr: Следећа поља представљају основне ставке података за ваш нови извор података. Обавезна поља су обележена звездицом. Да направите месну базу података у датотеци, изаберите базу података врсте „СКуЛајт“.

en: Data source name
sr: Назив извора података

en: System wide data source:
sr: Свеопште системски извор података:

en: Database type
sr: Врста базе податка

en: Description:
sr: Опис:

en: General Information
sr: Општи подаци

en: This page lets you choose between using an existing database or to create a new database to use with this new data source
sr: Ова страница вам омогућава да изаберете између коришћења једне постојеће базе података или стварања нове базе података за употребу са овим новим извором података

en: Create a new database:
sr: Направи нову базу података:

en: Create a new database?
sr: Да направим нову базу података?

en: The following fields represent the information needed to create a new database (mandatory fields are marked with a star).This information is database-specific, so check the manual for more information.
sr: Следећа поља представљају податке потребне за стварање нове базе података (обавезна поља су означена звездицом). Овај податак је посебан за базу података, зато проверите упутство за више података.

en: New database definition
sr: Одредница нове базе података

en: The following fields represent the information needed to open a connection (mandatory fields are marked with a star). This information is database-specific, so check the manual for more information.
sr: Следећа поља представљају податке потребне за отварање везе (обавезна поља су означена звездицом). Овај податак је посебан за базу података, зато проверите упутство за више података.

note: connection's spec
en: Connection's parameters
sr: Параметри везе

en: The following fields represent the authentication information needed to open a connection.
sr: Следећа поља представљају податке за потврђивање идентитета потребних за отварање везе.

en: Authentication parameters
sr: Параметри потврђивања идентитета

en: All information needed to create a new data source has been retrieved. Now, press 'Apply' to close this dialog.
sr: Сви подаци потребни за стварање новог извора података су прикупљени. Сада притисните „Примени“ да затворите ово прозорче.

en: Ready to add a new data source
sr: Спреман сам да додам нови извор података

en: Data source _name:
sr: Назив _извора података:

en: _System wide data source:
sr: _Свеопште системски извор података:

en: _Provider:
sr: _Достављач:

en: _Description:
sr: _Опис:

en: <span foreground='red'>The database provider used by this data source is not available,
    editing the data source's attributes is disabled</span>
sr: <span foreground='red'>Достављач базе података кога користи овај извор података није доступан,
    уређивање особина извора података је искључено</span>

note: connection's authentication
en: Authentication
sr: Потврђивање идентитета

en: Connection opening
sr: Отварање везе

en: Fill in the following authentication elements
    to open a connection
sr: Попуните следеће елементе потврђивања идентитета
    да отворите везу

en: No authentication required,
    confirm connection opening
sr: Није потребно потврђивање идентитета,
    потврдите отварање везе

en: Error:
sr: Грешка:

en: Could not declare new data source
sr: Не могу да утврдим нови извор података

en: No valid data source info was created
sr: Нису унети исправни подаци о извору података

en: Database access services for the GNOME Desktop
sr: Услуге приступа бази података за радно окружење Гном

en: _Data source
sr: _Извор података

en: Database
sr: База података

en: _Close
sr: _Затвори

en: Close this window
sr: Затворите овај прозор

en: _New datasource
sr: _Нови извор података

en: Create new data source
sr: Направите нови извор података

en: _Delete datasource
sr: _Обриши извор података

en: Delete selected data source
sr: Обришите изабрани извор података

en: _Properties
sr: _Својства

en: Edit properties for selected data source
sr: Уредите својства изабраног извора података

en: _About
sr: _О програму

en: About
sr: О програму

en: About GNOME-DB
sr: О Гномовој бази података

note: title
en: Providers
sr: Достављачи

en: Installed providers
sr: Инсталирани достављачи

en: Providers are addons that actually implement the access to each database using the means provided by each database vendor.
sr: Достављачи су додаци који заправо примењују приступ свакој бази података користећи средства које обезбеђује продавац сваке базе података.

en: Statement could not be found in batch's statements
sr: Не могу да пронађем тврдњу у тврдњама групе

en: Conflicting parameter '%s'
sr: Сукобљавајући параметар „%s“

en: Error loading authentication information for '%s' DSN: %s
sr: Грешка учитавања података за потврђивање идентитета за „%s“ ДСН: %s

en: Error creating user specific configuration directory '%s'
sr: Грешка стварања директоријума корисничких посебних подешавања „%s“

en: User specific configuration directory '%s' exists and is not a directory
sr: Директоријум корисничких посебних подешавања „%s“ постоји и није директоријум

en: Malformed data source name '%s'
sr: Лош назив извора података „%s“

en: Couldn't save authentication information for DSN '%s': %s
sr: Не могу да сачувам податке за потврђивање идентитета за ДСН „%s“: %s

en: Can't manage system-wide configuration
sr: Не могу да управљам свеопште системским подешавањима

en: Authentication for the '%s' DSN
sr: Потврђивање идентитета за „%s“ ДСН

en: Couldn't delete authentication information for DSN '%s': %s
sr: Не могу да обришем податке за потврђивање идентитета за ДСН „%s“: %s

en: Unknown DSN '%s'
sr: Непознат ДСН „%s“

en: Provider '%s' not found
sr: Нисам нашао достављача „%s“

en: No provider '%s' installed
sr: Нема инсталираних достављача „%s“

en: Can't load provider: %s
sr: Не могу да учитам достављача: %s

en: Can't instantiate provider '%s'
sr: Не могу да покренем достављача „%s“

en: Provider
sr: Достављач

en: Description
sr: Опис

en: DSN parameters
sr: Параметри ДСН-а

en: File
sr: Датотека

en: List of installed providers
sr: Списак инсталираних достављача

en: Username
sr: Корисничко име

note: other table options This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Password
sr: Лозинка

en: Error loading provider '%s': %s
sr: Грешка учитавања достављача „%s“: %s

en: DSN to use
sr: ДСН за коришћење

en: Connection string to use
sr: Ниска везе за коришћење

en: Provider to use
sr: Достављач за коришћење

en: Authentication string to use
sr: Ниска потврђивања идентитета за коришћење

en: Options
sr: Могућности

note: To translators: Don't translate "GdaMetaStore", it's a class name
en: GdaMetaStore used by the connection
sr: „GdaMetaStore“ који користи веза

en: Unique GThread from which the connection will be available.This should only be modified by the database providers' implementation
sr: Јединствена Г-нит из које ће веза бити доступна. Ово треба бити измењено само применом достављача базе података

en: Determines if the connection acts as a thread wrapper around another connection, making it completely thread safe
sr: Одређује да ли веза делује као омотач нити око друге везе, чинећи га потпуно нитски безбедним

en: Make the connection set up a monitoring function in the mainloop to monitor the wrapped connection
sr: Чини да веза подеси функцију надгледања у главној петљи да надгледа обавијену везу

en: Number of history events to keep in memory
sr: Број догађаја историјата за чување у меморији

en: Computes execution delay for each executed statement
sr: Израчунава застој извршавања за свако извршено стање

en: Artificially slows down the execution of queries
sr: Вештачки успорава извршавање упита

en: Could not set the '%s' property when the connection is opened
sr: Не могу да поставим „%s“ својство када је веза отворена

en: No DSN named '%s' defined
sr: Ниједан ДСН под називом „%s“ није одређен

en: Can't set the '%s' property once the connection is opened
sr: Не могу да поставим „%s“ својство након што је веза отворена

en: Multi threading is not supported or enabled
sr: Више нитисање није подржано или укључено

en: Malformed data source specification '%s'
sr: Лоша одредба извора података „%s“

en: Data source %s not found in configuration
sr: Извор података %s није нађен у подешавању

en: Datasource configuration error: no provider specified
sr: грешка подешавања извора података: није наведен достављач

en: Malformed connection string '%s'
sr: Лоша ниска везе „%s“

en: No database driver specified
sr: Није наведен управљачки програм базе података

en: No DSN or connection string specified
sr: Није наведен ДСН или ниска везе

en: No provider specified
sr: Није наведен достављач

en: Provider does not allow usage from this thread
sr: Достављач не допушта коришћење из ове нити

en: Internal error: provider does not implement the open_connection() virtual method
sr: Унутрашња грешка: достављач не примењује „open_connection()“ виртуелни начин

en: Error while maintaining the meta data up to date: %s
sr: Грешка приликом одржавања мета података дограђеним: %s

en: Provider does not provide a GdaDataHandler for dates
sr: Достављач не доставља Гда руковаоца података за податке

en: Provider does not support statement preparation
sr: Достављач не подржава припрему стања

en: Can't obtain connection lock
sr: Не могу да добијем закључавање везе

en: Connection is closed
sr: Веза је затворена

en: Asynchronous execution is not supported
sr: Неусаглашено извршавање није подржано

en: Can't find task %u
sr: Не могу да пронађем задатак %u

en: Provider does not support asynchronous server operation
sr: Достављач не подржава неусклађену радњу сервера

en: Statement is a selection statement
sr: Тврдња јесте тврдња избора

en: Statement is not a selection statement
sr: Тврдња није тврдња избора

en: Invalid argument
sr: Погрешан агргумент

en: Missing or wrong arguments for table '%s': %s
sr: Недостају или су погрешне особине за табелу „%s“: %s

en: Meta update error
sr: Грешка мета освежавања

en: Wrong filter arguments
sr: Погрешне особине пропусника

en: Connection transaction status tracking: no transaction exists for %s
sr: Праћење стања преноса везе: не постоји пренос за %s

en: Column %d out of range (0-%d)
sr: Колона бр. %d је ван опсега (0-%d)

en: Can't set iterator's position
sr: Не могу да подесим положај приступника

en: Can't access data
sr: Не могу да приступим подацима

en: Old data model
sr: Образац старих податка

en: New data model
sr: Образац нових податка

en: Missing original data model
sr: Недостаје изворни образац података

en: Missing new data model
sr: Недостаје нови образац података

en: Data models must support random access model
sr: Обрасци података морају да подржавају образац насумичног приступа

en: Data models to compare don't have the same number of columns
sr: Обрасци података за поређење немају исти број колона

en: Type mismatch for column %d: '%s' and '%s'
sr: Неподударање врсте за колон %d: „%s“ и „%s“

en: Can't get the number of rows of data model to compare from
sr: Не могу да добавим број редова обрасца података из кога да поредим

en: Can't get the number of rows of data model to compare to
sr: Не могу да добавим број редова обрасца података са којим да поредим

en: Differences computation cancelled on signal handling
sr: Израчунавање разлика је отказано при руковању сигналом

en: Whether data model can be modified
sr: Да ли образац података може бити измењен

en: Row %d out of range (0-%d)
sr: Ред бр. %d је ван опсега (0-%d)

en: Row %d not found (empty data model)
sr: Нисам пронашао %d. ред (празан образац података)

en: No row in data model
sr: Нема реда у обрасцу података

en: Data model has no data
sr: Образац података нема податке

en: Attempting to modify a read-only data model
sr: Покушавам да изменим образац података само за читање

en: Too many values in list
sr: Превише вредности на списку

en: Row not found in data model
sr: Нисам пронашао ред у обрасцу података

en: Could not load the Berkeley DB library: %s
sr: Не могу да учитам библиотеку Берклијеве БП: %s

en: Could not load the '%s' symbol from the Berkeley DB library
sr: Не могу да учитам симбол „%s“ из библиотеке Берклијеве базе података

en: Berkeley DB library not loaded
sr: Библиотека Берклијеве базе података није учитана

en: Custom BDB model implementation is not complete: the '%s' method is missing
sr: Примена произвољног обрасца ББП није потпуна: недостаје „%s“ начин

en: Expected GdaBinary value, got %s
sr: Очекивах вредност Гда извршног, добих %s

en: Key modification is not supported
sr: Измена кључа није подржана

en: Data model does not support getting individual value
sr: Образац података не подржава добијање појединачне вредности

en: Data model returned value of invalid '%s' type
sr: Образац података је вратио вредност неисправне „%s“ врсте

en: Data model returned invalid NULL value
sr: Образац података је вратио неисправну НИШТАВНУ вредност

en: Data model does not support setting individual value
sr: Образац података не подржава подешавање појединачне вредности

en: Data model does not support setting values
sr: Образац података не подржава подешавање вредности

en: Data model does not support row append
sr: Образац података не подржава прилагање реда

en: Model does not allow row insertion
sr: Образац не дозвољава уметање реда

en: Model does not allow row deletion
sr: Образац не дозвољава брисање реда

en: Data model does not support row removal
sr: Образац података не подржава уклањање реда

en: The '%s' parameter must hold a string value, ignored.
sr: Параметар „%s“ мора да садржи вредност ниске, занемарујем.

en: The '%s' parameter must hold a boolean value, ignored.
sr: Параметар „%s“ мора да садржи логичку вредност, занемарујем.

en: The '%s' parameter must hold an integer value, ignored.
sr: Параметар „%s“ мора да садржи вредност целог броја, занемарујем.

en: Unknown GdaDataModelIOFormat %d value
sr: Непозната %d вредност УИ записа модела Гда података

en: File '%s' already exists
sr: Датотека „%s“ већ постоји

en: Exported Data
sr: Извезени подаци

en: Expected tag <gda_value> or <gda_array_value>, got <%s>, ignoring
sr: Очекивах ознаку <gda_value> или <gda_array_value>, добих <%s>, занемарујем

en: Cannot retrieve column data type (type is UNKNOWN or not specified)
sr: Не могу поново да пронађем врсту података колоне (врста је НЕПОЗНАТА или није наведена)

en: Expected tag <gda_array_data>, got <%s>
sr: Очекивах ознаку <gda_array_data>, добих <%s>

en: Could not get an iterator for source data model
sr: Не могу да добавим приступника за модел извора података

en: Inexistent column in source data model: %d
sr: Непостојећа колона у обрасцу извора података: %d

en: Destination column %d can't be NULL but has no correspondence in the source data model
sr: Одредишна колона %d не може бити НИШТАВНА али нема одговарајућу у обрасцу извора података

en: Destination column %d has a gda type (%s) incompatible with source column %d type (%s)
sr: Одредишна колона %d има гда врсту (%s) несагласну са колоном извора %d врсте (%s)

en: Can't transform '%s' from GDA type %s to GDA type %s
sr: Не могу да претворим „%s“ из ГДА врсте %s у ГДА врсту %s

en: Could not dump data model's attributes: %s
sr: Не могу да испишем особине модела података: %s

en: Could not dump data model's contents: %s
sr: Не могу да испишем садржај модела података: %s

en: Data model does not support backward cursor move
sr: Образац података не подржава померање курсора уназад

en: %d row | %d rows
sr[0]: %d ред
sr[1]: %d реда
sr[2]: %d редова
sr[3]: %d ред

en: 0 row
sr: 0 реда

en: Row not found
sr: Нисам пронашао ред

en: Column cannot be modified
sr: Колона не може бити измењена

en: New path must be a subpath of the base directory
sr: Нова путања мора бити подпутања основног директоријума

en: Could not rename file '%s' to '%s'
sr: Не могу да преименујем датотеку „%s“ у „%s“

en: Could not create directory '%s'
sr: Не могу да направим директоријум „%s“

en: Could not overwrite contents of file '%s'
sr: Не могу да препишем садржај датотеке „%s“

en: Wrong type of data
sr: Погрешна врста података

en: Column cannot be set
sr: Колона не може бити подешена

en: Cannot set contents of filename '%s'
sr: Не могу да подесим садржај назива датотеке „%s“

en: Cannot create directory '%s'
sr: Не могу да направим директоријум „%s“

en: Cannot add row: filename missing
sr: Не могу да додам ред: недостаје назив датотеке

en: Cannot remove file '%s'
sr: Не могу да уклоним датотеку „%s“

en: DSN
sr: ДСН

note: To translators: a "Connection string" is a semi-colon delimited list of key=value pairs which * define the parameters for a connection, such as "DB_NAME=thedb;HOSTNAME=moon
en: Connection string
sr: Ниска везе

en: Global
sr: Опште

en: List of defined data sources
sr: Списак одређених извора података

en: "options" property is not a GdaSet object
sr: Својство „options“ није објекат Гда подешавања

en: The '%s' option must hold a string value, ignored.
sr: Могућност „%s“ мора да садржи вредност ниске, занемарујем.

en: The '%s' option must hold a boolean value, ignored.
sr: Могућност „%s“ мора да садржи логичку вредност, занемарујем.

en: The '%s' option must hold a GType value, ignored.
sr: Могућност „%s“ мора да садржи вредност Г-врсте, занемарујем.

en: Character conversion at line %d, error: %s
sr: Претварање знакова у %d. реду, грешка: %s

en: no detail
sr: нема појединости

en: Could not convert string '%s' to a '%s' value
sr: Не могу да претворим ниску „%s“ у вредност „%s“

en: Error while parsing CSV file: %s
sr: Грешка приликом обраде ЦСВ датотеке: %s

note: error
en: Failed to read node in XML file
sr: Нисам успео да прочитам чвор у ИксМЛ датотеци

en: Expected <gda_array> node in XML file, got <%s>
sr: Очекивах <gda_array> чвор у ИксМЛ датотеци, добих <%s>

en: No "gdatype" attribute specified in <gda_array_field>
sr: Није наведена особина „gdatype“ у <gda_array_field>

en: Expected <gda_array_field> in <gda_array>
sr: Очекивах <gda_array_field> у <gda_array>

en: Expected <gda_array_data> in <gda_array>, got <%s>
sr: Очекивах <gda_array_data> у <gda_array>, добих <%s>

en: Expected <gda_array_data> in <gda_array>
sr: Очекивах <gda_array_data> у <gda_array>

en: Can't read the contents of the <gda_array_data> node
sr: Не могу да прочитам садржај <gda_array_data> чвора

en: Expected <gda_array_row> in <gda_array_data>, got <%s>
sr: Очекивах <gda_array_row> у <gda_array_data>, добих <%s>

en: Row has too many values (which are ignored)
sr: Ред има превише вредности (које су занемарене)

en: Could not convert '%s' to a value of type %s
sr: Не могу да претворим „%s“ у вредност врсте %s

en: Expected <gda_array> node but got <%s>
sr: Очекивах <gda_array> чвор али добих <%s>

en: No <gda_array_field> specified in <gda_array>
sr: Није наведено <gda_array_field> у <gda_array>

en: Data model does not support random access
sr: Образац података не подржава насумичан приступ

en: Row at line %d does not have enough values
sr: Ред у %d. реду нема довољно вредности

en: Row at line %d does not have enough values, completed with NULL values
sr: Ред у %d. реду нема довољно вредности, довршен је НИШТАВНИМ вредностима

en: Row at line %d does not have enough values (which are thus ignored)
sr: Ред у %d. реду нема довољно вредности (који је стога занемарен)

en: GdaDataModel refused value change
sr: Образац Гда података је одбио промену вредности

note: dummy setup to enable GIR compilation
en: Dummy GdaDataModelLdap object: if you see this message in your application then it's likely that there is an installation problem with the LDAP provider. In any case the GdaDataModelLdap object won't be useable.
sr: Привидан Лдап предмет модела Гда података: ако видите ову поруку у вашем програму онда највероватније постоји инсталациони проблем са ЛДАП достављачем. Било како било Лдап предмет модела Гда података неће бити употребљив.

en: Pivot model not populated
sr: Модел стожера није попуњен

en: Integer overflow
sr: Прекорачење целог броја

en: Float value overflow
sr: Прекорачење покретне вредности

en: Double value overflow
sr: Прекорачење двоструке вредности

en: Inconsistent data type
sr: Недоследна врста података

en: Data type does not support requested computation
sr: Врста података не подржава затражено израчунавање

en: Wrong field format error: %s
sr: Грешка погрешног записа поља: %s

en: Wrong field format
sr: Погрешан запис поља

en: No row field defined
sr: Није одређено поље реда

en: Could not get information from source data model
sr: Не могу да добавим податке из обрасца извора података

en: Could not create virtual connection
sr: Не могу да направим виртуелну везу

en: No source defined
sr: Нема одређених извора

en: Invalid source data model (may have incompatible column names)
sr: Неисправан образац извора података (можда има несагласне називе колоне)

en: GdaDataProxy can't handle non random access data models
sr: Посредник Гда података не може да управља обрасцима података не насумичног приступа

en: The first row is an empty row artificially prepended and cannot be removed
sr: Први ред је празан ред вештачки прикачен и не може бити уклоњен

en: Proxied data model reports the modifications as accepted, yet did not emit the corresponding "row-inserted", "row-updated" or "row-removed" signal. This is a bug of the %s's implementation (please report a bug).
sr: Образац посредованих података извештава да су измене прихваћене, али још увек не одашиље одговарајући сигнал „row-inserted“ (уметнут ред), „row-updated“ (дограђен ред) или „row-removed“ уклоњен ред). Ово је грешка %s примене (пријавите грешку).

en: Proxied data model reports the modifications as accepted, yet did not emit the corresponding "row-inserted", "row-updated" or "row-removed" signal. This may be a bug of the %s's implementation (please report a bug).
sr: Образац посредованих података извештава да су измене прихваћене, али још увек не одашиље одговарајући сигнал „row-inserted“ (уметнут ред), „row-updated“ (дограђен ред) или „row-removed“ уклоњен ред). Ово може бити грешка %s примене (пријавите грешку).

en: Error in filter expression: %s
sr: Грешка у изразу пропусника: %s

en: Error in filter expression
sr: Грешка у изразу пропусника

en: Incorrect filter expression
sr: Нетачан израз пропусника

en: The first row is an empty row artificially prepended and cannot be altered
sr: Први ред је празан ред вештачки прикачен и не може бити замењен

en: Wrong value type: expected '%s' and got '%s'
sr: Погрешна врста вредности: очекивах „%s“ а добих „%s“

en: Trying to change read-only column: %d
sr: Покушавам да изменим колону само за читање: %d

en: Value type mismatch %s instead of %s
sr: Врста вредности не одговара „%s“ уместо „%s“

en: Could not re-run SELECT statement: %s
sr: Не могу поново да покренем тврдњу ИЗАБЕРИ: %s

en: Incorrect SQL expression
sr: Нетачан израз СКуЛ-а

en: Internal error: the "prepared-stmt" property has not been set
sr: Унутрашња грешка: својство „prepared-stmt“ није подешено

en: Can't get the prepared statement's actual statement
sr: Не могу да добавим стварну тврдњу припремљене тврдње

en: Unsupported type of SELECT statement
sr: Неподржана врста тврдње ИЗАБЕРИ

en: INSERT statement must contain values to insert
sr: Тврдња УМЕТНИ мора да садржи вредности за уметање

en: INSERT statement must insert only one row
sr: Тврдња УМЕТНИ мора да уметне само један ред

en: DELETE statement must have a WHERE part
sr: Тврдња ОБРИШИ мора да садржи део ГДЕ

en: UPDATE statement must have a WHERE part
sr: Тврдња ОСВЕЖИ мора да садржи део ГДЕ

en: Modification statement uses an unknown '%s' parameter
sr: Тврдња измене користи непознати параметар „%s“

en: Modification statement's  '%s' parameter is a %s when it should be a %s
sr: Праметар тврдње измене „%s“ јесте %s где би требао да буде %s

en: Modification statement must be an INSERT, UPDATE or DELETE statement
sr: Тврдња измене мора бити УМЕТНИ, ОСВЕЖИ или ОБРИШИ

en: No connection to use
sr: Нема везе за коришћење

en: Invalid unique row condition (only equal operators are allowed)
sr: Неисправан услов јединственог реда (само једнаки оператори су дозвољени)

en: Unique row condition has already been specified
sr: Услов јединственог реда је већ наведен

en: No table to select from in SELECT statement
sr: Нема табеле из које изабрати у тврдњи ИЗАБЕРИ

en: SELECT statement uses more than one table to select from
sr: Тврдња ИЗАБЕРИ користи више од једне табеле из које изабрати

en: Data model does only support random access
sr: Образац података подржава само насумичан приступ

en: Unable to retrieve data after modifications
sr: Не могу да пронађем податке након измена

en: Unable to retrieve data after modifications, no further modification will be allowed
sr: Не могу да пронађем податке након измена, будуће измене неће бити допуштене

en: Could not change iter's value for column %d: %s
sr: Не могу да изменим вредност приступа за %d. стубац: %s

en: Allowed GdaHolder's value to be NULL for the iterator to be updated
sr: Дозвољена вредност Гда руковаоца да буде НИШТА да би приступник био освежен

en: Some columns can't be modified
sr: Неке колоне не могу бити измењене

en: Internal error: can't get the prepared statement's actual statement
sr: Унутрашња грешка: не могу да добавим стварну тврдњу припремљене тврдње

en: Unable to identify a way to fetch a single row
sr: Не могу да препознам начин за довлачење једног реда

en: Can only operate on non compound SELECT statements
sr: Може једино да делује на не сложеним тврдњама ИЗАБЕРИ

en: Modifications are not allowed anymore
sr: Измене нису више дозвољене

en: No UPDATE statement provided
sr: Није достављена тврдња ОСВЕЖИ

en: Could not get iterator's value
sr: Не могу да добавим вредност приступника

en: Column %d can't be modified
sr: Колона %d не може бити измењена

en: Too many values (%d as maximum)
sr: Превише вредности (%d је највише)

en: No INSERT statement provided
sr: Није достављена тврдња УМЕТНИ

en: Cannot add a row because the number of rows in unknown
sr: Не могу да додам ред зато што је непознат број редова

en: Missing values to insert in INSERT statement
sr: Недостаје вредност за уметање у тврдњи УМЕТНИ

en: No DELETE statement provided
sr: Није достављена тврдња ОБРИШИ

en: An error has occurred, the value returned by the "exec-params" property will be wrong: %s
sr: Дошло је до грешке, вредност коју је вратило својство „exec-params“ биће погрешна: %s

en: Data model has been modified
sr: Образац података је измењен

en: Data model contains BLOBs
sr: Образац података садржи БЛОБ-ове

en: Can't get the number of rows of data model
sr: Не могу да добавим број редова обрасца података

en: Unable to set holder's value: %s
sr: Не могу да подесим вредност држача: %s

en: The 'g-type' property cannot be changed
sr: Својство „g-type“ не може бити измењено

en: Unable to convert string to '%s' type
sr: Не могу да претворим ниску у „%s“ врсту

en: Can't use this method to set value because there is already a static value
sr: Не могу да користим овај начин за подешавање вредности зато што већ постоји статичка вреднсот

en: (%s): Holder does not allow NULL values
sr: (%s): Држач не допушта НИШТАВНЕ вредности

en: (%s): Wrong Holder value type, expected type '%s' when value's type is '%s'
sr: (%s): Погрешна врста вредности држача, очекивана је врста „%s“ када је врста вредности „%s“

en: (%s): Wrong value type: expected type '%s' when value's type is '%s'
sr: (%s): Погрешна врста вредности: очекивана је врста „%s“ када је врста вредности „%s“

en: GdaHolder has a gda type (%s) incompatible with source column %d type (%s)
sr: Гда држач има гда врсту (%s) несагласну са колоном извора %d врсте (%s)

note: break holder's binding because type differ
en: Cannot bind holders if their type is not the same, breaking existing bind where '%s' was bound to '%s'
sr: Не могу да привежем држаче ако њихове врсте нису исте, оштећује постојећу свезу где је „%s“ привезано за „%s“

en: Cannot bind holders if their type is not the same
sr: Не могу да привежем држаче ако њихове врсте нису исте

en: Could not change GdaHolder to match value change in bound GdaHolder: %s
sr: Не могу да изменим Гда држач да одговара промени вредности у везаном Гда држачу: %s

en: Ignoring attempt to re-initialize GDA library.
sr: Занемарујем покушај поновног покретања ГДА библиотеке.

en: libgda needs GModule. Finishing...
sr: библгда захтева Г-образац. Завршавам...

en: Could not parse '%s': XML data import validation will not be performed (some weird errors may occur)
sr: Не могу да обрадим „%s“: Провера увоза ИксМЛ података неће бити обављена (могу се десити неке чудне грешке)

en: Could not parse '%s': Validation for XML files for server operations will not be performed (some weird errors may occur)
sr: Не могу да обрадим „%s“: Провера ИксМЛ датотека за радњама сервера неће бити обављена (могу се десити неке чудне грешке)

en: Connection string for the internal connection to use
sr: Ниска везе унутрашње везе за употребу

en: Connection object internally used
sr: Предмет везе коришћен изнутра

en: Catalog in which the database objects will be created
sr: Каталог у коме ће бити направљени предмети базе података

en: Schema in which the database objects will be created
sr: Шема у којој ће бити направљени предмети базе података

en: Catalog specified but no schema specified, store will not be usable
sr: Каталог је наведен али шема није, складиште неће бити употребљиво

en: Could not set the internal schema's version
sr: Не могу да подесим издање унутрашње шеме

en: Missing view name from <view> node
sr: Недостаје назив прегледа из <view> чвора

en: Missing view definition from <view> node
sr: Недостаје одредница прегледа из <view> чвора

en: View definition contains more than one statement (for view '%s')
sr: Одредница прегледа садржи више од једне тврдње (за преглед „%s“)

en: View definition is not a selection statement (for view '%s')
sr: Одредница прегледа није тврдња избора (за преглед „%s“)

en: Missing table name from <table> node
sr: Недостаје назив табеле из <table> чвора

en: Column '%s' already exists and has different characteristics
sr: Колона „%s“ већ постоји и има другачије одлике

en: Missing foreign key's referenced table name (for table '%s')
sr: Недостаје назив упутне табеле страног кључа (за табелу „%s“)

en: Missing foreign key's column name (for table '%s')
sr: Недостаје назив колоне страног кључа (за табелу „%s“)

en: Column '%s' not found in table '%s'
sr: Нисам пронашао колону „%s“ у табели „%s“

en: Foreign key column '%s' not found in table '%s'
sr: Нисам пронашао колону „%s“ страног кључа у табели „%s“

en: Schema description does not contain the object '%s', check installation
sr: Опис шеме не садржи предмет „%s“, проверите инсталацију

en: Could not find description for column named '%s'
sr: Не могу да пронађем опис за колону под називом „%s“

en: Could not get the internal schema's version
sr: Не могу да добавим издање унутрашње шеме

en: More than one SQL statement
sr: Више од једне тврдње СКуЛа

en: Parameter '%s' is not present in statement
sr: Параметар „%s“ није присутан у тврдњи

en: No value set for parameter '%s'
sr: Није подешена вредност за параметар „%s“

en: Data models should have the same number of columns
sr: Обрасци података треба да имају исти број колона

en: Unknown database object '%s'
sr: Непознат предмет базе података „%s“

en: Could not set value for parameter '%s'
sr: Не могу да подесим вредност за параметар „%s“

en: Could not create SELECT statement
sr: Не могу да направим тврдњу ИЗАБЕРИ

en: Could not create DELETE statement
sr: Не могу да направим тврдњу ОБРИШИ

en: A transaction has already been started
sr: Пренос је већ покренут

en: Attribute '%s' not found
sr: Нисам пронашао особину „%s“

en: Attribute '%s' has %d value | Attribute '%s' has %d values
sr[0]: Атрибут „%s“ има %d вредност
sr[1]: Атрибут „%s“ има %d вредности
sr[2]: Атрибут „%s“ има %d вредности
sr[3]: Атрибут „%s“ има %d вредност

en: Attributes names starting with a '_' are reserved for internal usage
sr: Називи атрибута који почињу на „_“ су обезбеђени за унутрашњу употребу

en: Could not start a transaction because one already started, this could lead to GdaMetaStore attributes problems
sr: Не могу да започнем пренос јер је један већ започет, ово може довести до проблема атрибута Гда мета складишта

en: Could not parse XML description of custom database object to add
sr: Не могу да обрадим ИксМЛ опис предмета произвољне базе података за додавање

en: Missing custom database object name
sr: Недостаје произвољни назив предмета базе података

en: Custom database object names starting with a '_' are reserved for internal usage
sr: Произвољни називи предмета базе података који почињу на „_“ су обезбеђени за унутрашњу употребу

en: Another object with the same name already exists
sr: Још један предмет са истим називом већ постоји

en: Missing table name in meta data context
sr: Недостаје назив табеле у садржају мета података

en: Missing column name in meta data context
sr: Недостаје назив колоне у садржају мета података

en: Missing condition in meta data context
sr: Недостаје услов у садржају мета података

en: Malformed condition in meta data context
sr: Лош услов у садржају мета података

en: Unknown column name '%s' in meta data context
sr: Непознат назив колоне „%s“ у садржају мета података

en: Unknown table in meta data context
sr: Непозната табела у садржају мета података

en: Could not find object named '%s'
sr: Не могу да нађем предмет под називом „%s“

en: Could not find column '%s' in table '%s'
sr: Не могу да пронађем колону „%s“ у табели „%s“

en: GdaMetaStore object to fetch information from
sr: Предмет Гда мета складишта за довлачење података

note: To translators: The GdaMetaStruct object computes lists of tables, views, * and some other information, the "Features to compute" allows one to avoid * computing some features which won't be used
en: Features to compute
sr: Функције за израчунавање

en: Object %s.%s.%s already exists in GdaMetaStruct and has a different object type
sr: Предмет %s.%s.%s већ постоји у Гда мета структури и има другачију врсту предмета

en: View %s.%s.%s not found in meta store object
sr: Нисам пронашао преглед %s.%s.%s у предмету мета складишта

en: Table %s.%s.%s not found (or missing columns information)
sr: Нисам пронашао табелу %s.%s.%s (или недостају подаци о колонама)

en: Internal GdaMetaStore error: column %s not found
sr: Унутрашња грешка Гда мета складишта: нисам пронашао колону %s

en: Meta data incoherence in foreign key constraint for table %s.%s.%s referencing table %s.%s.%s
sr: Неповезаност мета података у ограничењу страног кључа за табелу %s.%s.%s која упућује на табелу %s.%s.%s

en: Missing object name in GdaMetaDbObject structure
sr: Недостаје назив предмета у структури предмета Гда мета базе података

en: Database object '%s' already exists
sr: Предмет базе података „%s“ већ постоји

en: Could not load file '%s'
sr: Не могу да учитам датотеку „%s“

en: Root node of file '%s' should be <schema>.
sr: Корени чвор датотеке „%s“ треба да буде <schema>.

en: Missing column name for table '%s'
sr: Недостаје назив колоне за табелу „%s“

en: Missing foreign key's referenced table name for table '%s'
sr: Недостаје назив упутне табеле страног кључа за табелу „%s“

en: Invalid referenced table name '%s'
sr: Неисправан назив упутне табеле „%s“

en: Missing foreign key's column name for table '%s'
sr: Недостаје назив колоне страног кључа за табелу „%s“

en: Value not found in row!
sr: Нисам пронашао вредност у реду!

en: GdaServerOperation: could not find file '%s'
sr: Радња Гда сервера: не могу да пронађем датотеку „%s“

en: GdaServerOperation: could not load file '%s'
sr: Радња Гда сервера: не могу да учитам датотеку „%s“

en: Could not load XML specifications: %s
sr: Не могу да учитам одредбе ИксМЛ-а: %s

en: GdaServerOperation: file '%s' does not conform to DTD:
    %s
sr: Радња Гда сервера: датотека „%s“ није саобразна са ДТД-ом:
    %s

en: GdaServerOperation specification does not conform to DTD:
    %s
sr: Одредба радње Гда сервера није саобразна са ДТД-ом:
    %s

en: GdaServerOperation: file '%s' does not conform to DTD
sr: Радња Гда сервера: датотека „%s“ није саобразна са ДТД-ом

en: GdaServerOperation specification does not conform to DTD
sr: Одредба радње Гда сервера није саобразна са ДТД-ом

en: Non handled GdaServerOperationType, please report error to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product
sr: Не управљана врста радње гда сервера, пријавите грешку на „http://bugzilla.gnome.org/“ за производ „libgda“

en: Expected tag <%s>, got <%s>
sr: Очекивах ознаку <%s>, добих <%s>

en: Parameterlist values can only be set for individual parameters within it
sr: Вредности списка параметара могу бити подешене само за појединачне параметре унутар њега

en: Missing attribute named 'path'
sr: Недостаје особина под називом „path“

en: Missing required value for '%s'
sr: Недостаје захтевана вредност за „%s“

en: Unspecified table name
sr: Неодређени назив табеле

en: Invalid type
sr: Неисправна врста

en: CREATE TABLE operation is not supported by the database server
sr: Радњу НАПРАВИ ТАБЕЛУ не подржава сервер базе података

en: Provider %s created a GdaServerOperation without node for '%s'
sr: Достављач %s је направио радњу гда сервера без чвора за „%s“

en: Provider %s created a GdaServerOperation with wrong node type for '%s'
sr: Достављач %s је направио радњу гда сервера са погрешном врстом чвора за „%s“

en: GdaServerProvider object implements the %s virtual method but does not implement the %s one, please report this bug to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product.
sr: Предмет достављача гда сервера примењује %s виртуелни начин али не примењује %s, пријавите грешку на „http://bugzilla.gnome.org/“ за производ „libgda“.

en: %s() does not handle values of type '%s'.
sr: %s() не управља вредностима врсте „%s“.

en: GdaHolder with ID '%s' not found in set
sr: Нисам пронашао Гда држач са ИБ-ом „%s“ у скупу

en: Spec's root node != 'data-set-spec': '%s'
sr: Корени чвор одредбе != „data-set-spec“: „%s“

en: Missing node <parameters>: '%s'
sr: Недостаје чвор <parameters>: „%s“

en: Data set does not allow modifications
sr: Скуп података не дозвољава измене

en: GdaHolder needs to have an ID
sr: Гда држач мора да има ИБ

en: One or more values are invalid
sr: Неисправна је једна или више вредности

en: Replacing data model must have the same characteristics as the data model it replaces
sr: Заменски образац података мора да има исте одлике као и образац података који замењује

en: Unknown part ID %u
sr: Непознат ИБ %u дела

en: Unknown part type
sr: Непозната врста дела

en: SqlBuilder is empty
sr: Скул градитељ је празан

en: Wrong statement type
sr: Погрешна врста тврдње

en: Could not convert value to type '%s', value not defined
sr: Не могу да претворим вредност у врсту „%s“, вредност није одређена

en: Unknown left part target ID %u
sr: Непознати ИБ %u левог дела мете

en: Unknown right part target ID %u
sr: Непознати ИБ %u десног дела мете

en: Could not determine GType for parameter '%s'
sr: Не могу да одредим Г-врсту за параметар „%s“

en: Unnamed
sr: Неимановано

en: Can't handle default value of type '%s'
sr: Не могу да управљам основну вредност врсте „%s“

en: Missing SQL code
sr: Недостаје СКуЛ код

en: No data handler for type '%s'
sr: Нема руковаоца података за врсту „%s“

en: Wrong parameter type for '%s': expected type '%s' and got '%s'
sr: Погрешна врста параметра за „%s“: очекивана је врста „%s“ а добивена је „%s“

en: Missing parameter '%s'
sr: Недостаје параметар „%s“

en: Parameter '%s' is invalid
sr: Параметар „%s“ је неисправан

en: Unnamed parameter
sr: Неименовани параметар

en: Malformed table name
sr: Лош назив табеле

en: Join is not in a FROM statement
sr: Придружи није у тврдњи ИЗ

en: Could not find target the join is for
sr: Не могу да пронађем мету за коју је придружи

en: Tells if the GdaTree is a list or a tree
sr: Говори да ли је Гда стабло списак или стабло

en: Path format error: %s
sr: Грешка записа путање: %s

en: No connection and no GdaMetaStore specified
sr: Нису наведени ни веза ни гда мета складиште

en: No schema specified
sr: Није наведена шема

en: No table specified
sr: Није наведена табела

en: Unable to get column name
sr: Не могу да добавим назив колоне

en: No name
sr: Нема назива

en: No LDAP connection specified
sr: Није наведена ЛДАП веза

en: Unable to get schema name
sr: Не могу да добавим назив шеме

en: Could not get SELECT statement's parameters: %s
sr: Не могу да добавим параметре тврдње ИЗАБЕРИ: %s

en: Could not bind SELECT statement's parameter '%s' to provided parameters: %s
sr: Не могу да повежем параметар „%s“ тврдње ИЗАБЕРИ са достављеним параметрима: %s

en: No connection specified
sr: Није наведена веза

en: No SELECT statement specified
sr: Није наведена тврдња ИЗАБЕРИ

en: No value specified for parameter '%s'
sr: Није наведена вредност за параметар „%s“

en: Unable to get iterator's value
sr: Не могу да добавим вредност приступника

en: Unable to get table name
sr: Не могу да добавим назив табеле

en: Field number %d not found in source named '%s'
sr: Нисам пронашао поље број %d у извору „%s“

en: SELECT statement has no FROM part
sr: Тврдња ИЗАБЕРИ не садржи део ИЗ

en: SELECT statement involves more than one table or expression
sr: Тврдња ИЗАБЕРИ обухвата више од једне табеле или израза

en: Can only build modification statement for tables
sr: Могу само да изградим тврдњу измене за табеле

en: Table does not have any primary key
sr: Табела нема никакав примарни кључ

en: Table's primary key is not part of SELECT
sr: Примарни кључ табеле није део „SELECT“

en: Table does not have any column
sr: Табела нема ниједну колону

en: Table's column '%s' is not part of SELECT
sr: Колона „%s“ табеле није део „SELECT“

en: Could not compute any field to insert into
sr: Не могу да прорачунам ниједно поље у које да уметнем

en: Missing table name in UPDATE statement
sr: Недостаје назив табеле у тврдњи ОСВЕЖИ

en: Can't rewrite UPDATE statement to handle default values
sr: Не могу да препишем тврдњу ОСВЕЖИ да бих руковао основним вреностима

en: Can't rewrite statement which is not INSERT or UPDATE
sr: Не могу да препишем тврдњу која није УМЕТНИ или ОСВЕЖИ

en: Missing parameter '%s' to execute query
sr: Недостаје параметар „%s“ за извршавање упита

en: The 'first', 'second' and 'third' arguments must be different
sr: Аргументи „први“, „други“ и „трећи“ морају бити различити

en: Invalid separator '%c'
sr: Неисправан раздвајач „%c“

en: Invalid null separator
sr: Неисправан ништавни раздвајач

en: Unknown GDateDMY value %u
sr: Непозната вредност %u ГдатумаДМГ

en: Global transaction ID can not have more than 64 bytes
sr: Општи ИБ преноса не може да има више од 64 бајта

en: Connection branch cannot exceed 63 bytes
sr: Грана везе не може да премаши 63 бајта

en: Connection already registered with another GdaXaTransaction object
sr: Веза је већ забележена са другим предметом гда икса преноса

en: Connection does not support distributed transaction
sr: Веза не подржава расподељени пренос

en: Cannot unregister connection not registered with GdaXaTransaction object
sr: Не могу да разбележим везу која није забележена предметом гда икса преноса

en: Provider error: %s method not implemented for provider %s
sr: Грешка достављача: %s начин није примењен за достављача %s

en: Binary representation
sr: Бинарно представљање

en: Boolean representation
sr: Логичко представљање

en: Numerical representation
sr: Бројчано представљање

en: InternalString
sr: Унутрашња ниска

en: Strings representation
sr: Представљање ниски

en: Time, Date and TimeStamp representation
sr: Представљање времена, датума и временске ознаке

en: Gda type representation
sr: Представљање гда врсте

en: Could not find the '%s' program
sr: Не могу да пронађем „%s“ програм

en: Could not find the DocBook XSL stylesheet for HTML
sr: Не могу да пронађем ИксСЛ стилски лист Докбука за ХТМЛ

en: Could not find the DocBook XSL stylesheet for Formatting Objects
sr: Не могу да пронађем ИксСЛ стилски лист Докбука за Обликовање предмета

en: Object type '%s' cannot be declared in this context
sr: Врста предмета „%s“ не може бити објављена у овом садржају

en: An object with the '%s' name has already been declared
sr: Предмет са називом „%s“ је већ објављен

en: Object type '%s' cannot be requested in this context
sr: Врста предмета „%s“ не може бити затражен у овом садржају

en: Unknown query '%s'
sr: Непознат упит „%s“

en: No connection named '%s' found
sr: Нисам пронашао везу „%s“

en: Query is not specified (not named and not defined)
sr: Упит није наведен (није именован и није одређен)

en: Unknown parameter '%s'
sr: Непознат параметар „%s“

en: Parameter name not specified
sr: Није наведен назив параметра

en: No expression specified
sr: Није наведен израз

en: Cannot cast value from type '%s' to type '%s'
sr: Не могу да преокренем вредност из врсте „%s“ у врсту „%s“

en: Cannot cast parameter from type '%s' to type '%s'
sr: Не могу да преокренем параметар из врсте „%s“ у врсту „%s“

en: Expression '%s' should return exactly one value
sr: Израз „%s“ треба да дâ тачно једну вредност

en: Binary data
sr: Бинарни подаци

en: link
sr: веза

en: Document not specified
sr: Документ није наведен

en: Cannot create temporary file
sr: Не могу да направим привремену датотеку

en: Execution of the %s program failed: %s
sr: Није успело извршавање програма %s: %s

en: This report document does not handle %s output
sr: Овај документ извештаја не управља „%s“ излазом

en: Table to create must have at least one row
sr: Табела за стварање мора да има барем један ред

en: SQLite binary representation
sr: Бинарно представљање СКуЛајта

en: Sqlite boolean representation
sr: Логичко представљање Скулајта

en: Parameter '%s' not found is statement
sr: Нисам пронашао параметар „%s“ у тврдњи

en: No column name to associate to parameter '%s'
sr: Нема назива колоне за придруживање параметру „%s“

en: Binding a BLOB for this type of statement is not supported
sr: Повезивање БЛОБА за ову врсту тврдње није подржано

en: Can't find libsqlite3.
sr: Не могу да пронађем либскулајт3.

en: Provider does not support asynchronous connection open
sr: Достављач не подржава отварање неусклађене везе

en: The connection string must contain DB_DIR and DB_NAME values
sr: Ниска везе мора да садржи вредности „DB_DIR“ (директоријум базе података) и „DB_NAME“ (назив базе података)

en: The connection string format has changed: replace URI with DB_DIR (the path to the database file) and DB_NAME (the database file without the '%s' at the end).
sr: Измењен је запис ниске везе: замените путању са „DB_DIR“ (путањом до датотеке базе података) и са „DB_NAME“ (датотеком базе података без „%s“ на крају).

en: The DB_DIR part of the connection string must point to a valid directory
sr: Део „DB_DIR“ ниске везе мора да указује на исправан директоријум

en: Wrong encryption passphrase
sr: Погрешна лозинка шифровања

en: Extension loading is not supported
sr: Није подржано учитавање проширења

en: Could not set empty_result_callbacks SQLite option: %s
sr: Не могу да подесим опцију СКуЛајта „empty_result_callbacks“: %s

en: Could not register function '%s'
sr: Не могу да забележим функцију „%s“

en: Could not define the %s collation
sr: Не могу да одредим сравњивање „%s“

en: Missing spec. file '%s'
sr: Недостаје датотека одредбе „%s“

en: Error initializing database with passphrase
sr: Грешка покретања базе података са лозинком

en: Missing database name or directory
sr: Недостаје назив или директоријум базе података

en: Transactions are not supported in read-only mode
sr: Преноси нису подржани у режиму само за читање

en: SQLite does not support specifying fields to apply DISTINCT clause on
sr: СКуЛајт не подржава навођење поља на која се примењује правило РАЗЛИКУЈ

en: '%s' compound not supported by SQLite
sr: СКуЛајт не подржава „%s“ једињење

en: ILIKE operation not supported
sr: Није подржана радња „ILIKE“

en: Unnamed parameter is not allowed in prepared statements
sr: Неименовани параметар није дозвољен у припремљеним тврдњама

en: Can't build SELECT statement to get last inserted row: %s
sr: Не могу да изградим тврдњу ИЗАБЕРИ да бих добавио последњи уметнути ред: %s

en: SELECT statement to get last inserted row did not return any row
sr: Тврдња ИЗАБЕРИ за добављање последњег уметнутог реда није вратила ниједан ред

en: SELECT statement to get last inserted row returned too many (%d) rows
sr: Тврдња ИЗАБЕРИ за добављање последњег уметнутог реда је вратила превише редова (%d)

en: Prepared statement has no associated GdaStatement
sr: Припремљена тврдња нема придружену Гда тврдњу

en: Can't create SQLite BLOB handle
sr: Не могу да направим ручку БЛОБ-а СКуЛајта

en: Can't write to SQLite's BLOB
sr: Не могу да пишем у БЛОБ СКуЛајта

en: Can't obtain SQLite BLOB handle (reported type is '%s'), please report this bug to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product.
sr: Не могу да добијем ручку БЛОБ-а СКуЛајта (пријављена врста је „%s“), пријавите грешку на „http://bugzilla.gnome.org/“ за производ „libgda“.

en: Can't identify the ROWID of the blob to fill
sr: Не могу да одредим ИБРЕДА блоба за попуну

en: Provider does not support asynchronous statement execution
sr: Достављач не подржава извршавање неусклађене тврдње

en: Empty statement
sr: Празна тврдња

en: Missing parameter(s) to execute query
sr: Недостаје параметар за извршавање упита

en: Can't rewrite statement handle default values
sr: Не могу да препишем основне врености ручице тврдње

en: Can't get BLOB's length
sr: Не могу да добавим дужину БЛОБ-а

en: BLOB is too big
sr: БЛОБ је превелик

en: Non handled data type '%s'
sr: Неуправљана врста података „%s“

en: Could not start transaction to create BLOB
sr: Не могу да започнем пренос за стварање БЛОБ-а

en: Function requires one argument
sr: Функција захтева један аргумент

en: Function requires two arguments
sr: Функција захтева два аргумент

en: Function requires one or two arguments
sr: Функција захтева један или два аргумента

en: Function requires two or three arguments
sr: Функција захтева два или три аргумента

en: SQLite regexp '%s' error:
sr: Грешка регуларног израза „%s“ СКуЛајта:

en: Invalid regular expression
sr: Неисправан регуларан израз

en: Column %d out of range (0-%d), ignoring its specified type
sr: Колона бр. %d је ван опсега (0-%d), занемарујем њену наведену врсту

en: Integer value is too big
sr: Вредност целог броја је превелика

en: Unable to open BLOB
sr: Не могу да отворим БЛОБ

en: Invalid date '%s' (date format should be YYYY-MM-DD)
sr: Неисправан датум „%s“ (запис датума треба да буде ГГГГ-ММ-ДД)

en: Invalid time '%s' (time format should be HH:MM:SS[.ms])
sr: Неисправно време „%s“ (запис времена треба да буде ЧЧ:ММ:СС[.ms])

en: Invalid timestamp '%s' (format should be YYYY-MM-DD HH:MM:SS[.ms])
sr: Неисправна временска ознака „%s“ (запис треба да буде ГГГГ-ММ-ДД ЧЧ:ММ:СС[.ms])

en: SQLite provider fatal internal error
sr: Кобна унутрашња грешка достављача СКуЛајта

en: Truncated data
sr: Скраћени подаци

en: Requested row could not be found
sr: Не могу да пронађем затражени ред

en: Can't set iterator on requested row
sr: Не могу да подесим приступника на захтеваном реду

en: Error storing list of created LDAP tables: %s
sr: Грешка складиштења списка направљених ЛДАП табела: %s

en: File used to store startup data
sr: Датотека коришћена за складиштење почетних података

en: Error recreating LDAP tables: %s
sr: Грешка поновног стварања ЛДАП табела: %s

en: Can't remove non LDAP virtual table
sr: Не могу да уклоним не ЛДАП виртуелну табелу

en: Can't describe non LDAP virtual table
sr: Не могу да опишем не ЛДАП виртуелну табелу

en: Unknown LDAP virtual table
sr: Непозната ЛДАП виртуелна табела

en: Table to remove not found
sr: Нисам пронашао табелу за уклањање

en: Namespace must be specified
sr: Простор назива мора бити наведен

en: Connection was not represented in hub
sr: Веза није представљена у хабу

en: Unable to get information about table '%s'
sr: Не могу да добавим податке о табели „%s“

en: Integer value is out of bounds
sr: Вредност целог броја је ван граница

en: Blob constraints are not handled in virtual table condition
sr: Ограничењима блоба се не рукује у услову виртуелне табеле

en: Internal error: virtual provider does not implement the create_operation() virtual method
sr: Унутрашња грешка: виртуелни достављач не примењује „create_operation()“ виртуелни начин

en: Internal error: invalid provider handle
sr: Унутрашња грешка: неисправна ручка достављача

note: wrong usage!
en: Wrong usage of Libgda's virtual tables
sr: Погрешно коришћење виртуелних табела Либгдаа

en: Data model must have at least one column
sr: Образац података мора да има барем једну колону

en: Could not compute virtual table's columns
sr: Не могу да израчунам колоне виртуалне табеле

en: Can't get data model description for column %d
sr: Не могу да добавим опис обрасца података за колону %d

en: Can't get data model's column type for column %d
sr: Не могу да добавим врсту колоне обрасца података за колону %d

en: Can't declare virtual table (%s)
sr: Не могу да објавим виртуелну табелу (%s)

en: Internal SQLite error: no data to iterate on
sr: Унутрашња грешка СКуЛајта: нема података за приступљање

en: Could not find requested value at row %d and col %d
sr: Не могу да пронађем захтевану вредност у %d. реду и %d. колони

en: Column not found
sr: Нисам пронашао колону

en: No statement specified to modify the data
sr: Није наведена ниједна тврдња за мењање података

en: Invalid statement specified to modify the data
sr: Наведена је неисправна тврдња за мењање података

en: Invalid parameter in statement to modify the data
sr: Неисправан параметар у тврдњи за мењање података

en: Failed to modify data: %s
sr: Нисам успео да изменим податке: %s

en: Data model representing the table is read only
sr: Образац података који представља табелу је само за читање

en: SQL code does not contain any statement
sr: СКуЛ код не садржи никакву тврдњу

en: Syntax error at line %d, column %d
sr: Садржајна грешка у %d. реду, %d. колони

en: Overflow error at line %d, column %d
sr: Грешка прекорачења у %d. реду, %d. колони

en: GdaSqlField is not part of an INSERT or UPDATE statement
sr: Гда Скул поље није део тврдње УМЕТНИ или ОСВЕЖИ

en: Missing table in statement
sr: Недостаје табела у тврдњи

en: Column '%s' not found
sr: Нисам пронашао колону „%s“

en: GdaSqlSelectField is not part of a SELECT statement
sr: Гда Скул изабери поље није део тврдње ИЗАБЕРИ

en: Missing table name in statement
sr: Недостаје назив табеле у тврдњи

en: Table '%s' not found
sr: Нисам пронашао табелу „%s“

en: Could not identify table for field '%s'
sr: Не могу да препознам табелу за поље „%s“

en: Expression can't have both a type cast and a parameter specification
sr: Израз не може имати и претварање врсте и одредбу параметра

en: '%s' is not a valid identifier
sr: „%s“ није исправан одредник

en: Empty identifier
sr: Празан одредник

en: Operation has no operand
sr: Радња нема операнд

en: Wrong number of operands
sr: Погрешан ред операнда

en: Unknown operator %d
sr: Непознат оператор %d

en: Missing expression in select field
sr: Недостаје израз у пољу избора

en: Missing expression in select target
sr: Недостаје израз у мети избора

en: Join can't at the same time specify a join condition and a list of fields to join on
sr: Придружи не може у исто време да наведе услов придруживања и списак поља за придруживање

en: Cross join can't have a join condition or a list of fields to join on
sr: Унакрсно придруживање не може да има услов придруживања или списак поља за придруживање

en: Empty FROM clause
sr: Празан услов ИЗ

en: Select field is not in a SELECT statement
sr: Изабери поље није у тврдњи ИЗАБЕРИ

en: COMPOUND statement contains an undefined COMPOUND statement
sr: Тврдња ЈЕДИЊЕЊЕ садржи неодређену тврдњу ЈЕДИЊЕЊА

en: COMPOUND statement contains an undefined SELECT statement
sr: Тврдња ЈЕДИЊЕЊЕ садржи неодређену тврдњу ИЗАБЕРИ

en: COMPOUND statement contains a non SELECT statement
sr: Тврдња ЈЕДИЊЕЊЕ садржи тврдњу која није ИЗАБЕРИ

en: COMPOUND statement does not contain any SELECT statement
sr: Тврдња ЈЕДИЊЕЊЕ не садржи никакву тврдњу ИЗАБЕРИ

en: COMPOUND statement only contains one SELECT statement
sr: Тврдња ЈЕДИЊЕЊЕ садржи једну тврдњу ИЗАБЕРИ

en: COMPOUND statement contains an empty SELECT statement
sr: Тврдња ЈЕДИЊЕЊЕ садржи празну тврдњу ИЗАБЕРИ

en: All statements in a COMPOUND must have the same number of columns
sr: Све тврдње у ЈЕДИЊЕЊУ морају да имају исти број стубаца

en: DELETE statement needs a table to delete from
sr: Тврдњи ОБРИШИ је потребна табела из које ће обрисати

en: INSERT statement needs a table to insert into
sr: Тврдеи УМЕТНИ је потребна табела у коју ће уметнути

en: Can't specify values to insert and SELECT statement in INSERT statement
sr: Не могу да наведем вредности за уметање и тврдњу ИЗАБЕРИ у тврдњи УМЕТНИ

en: INSERT statement does not have the same number of target columns and expressions
sr: Тврдња УМЕТНИ нема исти број циљних стубаца и израза

en: VALUES lists must all be the same length in INSERT statement
sr: Спискови ВРЕДНОСТИ морају сви бити исте дужине у тврдњи УМЕТНИ

en: SELECT does not contain any expression
sr: „SELECT“ не садржи ниједан израз

en: SELECT can't have a DISTINCT expression if DISTINCT is not set
sr: „SELECT“ не може да има израз „DISTINCT“ ако „DISTINCT“ није подешен

en: SELECT can't have a HAVING without GROUP BY
sr: „SELECT“ не може да има „HAVING“ без „GROUP BY“

en: SELECT can't have a limit offset without a limit
sr: „SELECT“ не може да има померај ограничења без ограничења

en: Multiple targets named or aliased '%s'
sr: Именоване су вишеструке мете или алијаси „%s“

en: UPDATE statement needs a table to update data
sr: Тврдњи ОСВЕЖИ је потребна табела за освежавање података

en: UPDATE statement does not have the same number of target columns and expressions
sr: Тврдња ОСВЕЖИ нема исти број циљних стубаца и израза

en: UPDATE statement does not have any target columns to update
sr: Тврдња ОСВЕЖИ нема ниједан циљни стубац за освежавање

en: A connection is required
sr: Веза је обавезна

en: Signal does not exist
sr: Сигнал не постоји

en: Signal to connect to must not have a return value
sr: Сигнал за повезивање не сме да има повратну вредност

en: Signal %lu does not exist
sr: Сигнал „%lu“ не постоји

en: Select file to load
sr: Изабери датотеку за учитавање

en: Could not load the contents of '%s':
     %s
sr: Не могу да учитам садржај „%s“:
     %s

en: Select a file to save data to
sr: Изаберите датотеку за чување података

en: Could not save data to '%s':
     %s
sr: Не могу да сачувам податке у „%s“:
     %s

en: Properties
sr: Својства

en: %lu Byte | %lu Bytes
sr[0]: %lu бајт
sr[1]: %lu бајта
sr[2]: %lu бајтова
sr[3]: %lu бајт

en: No data
sr: Нема података

en: Data size
sr: Величина података

en: Unknown
sr: Непознато

note: list of fields
en: Data type
sr: Врста податка

note: FIXME: find a better label
en: Value
sr: Вредност

en: GValue to render
sr: Г-вредност за исцртавање

en: Editable
sr: Измењив

en: The toggle button can be activated
sr: Прекидачко дугме може бити покренуто

en: Values limited to PK fields
sr: Вредности су ограничене на ПК поља

en: GList of GValue to render, limited to PK fields
sr: Г-списак Г-вредности за исцртавање, ограничен на ПК поља

en: Values
sr: Вредности

en: GList of GValue to render, not limited to PK fields
sr: Г-списак Г-вредности за исцртавање, неограничен на ПК поља

en: The information and status changer can be activated
sr: Измењивач података и стања може бити покренут

en: string truncated because too long
sr: ниска је скраћена јер је предуга

en: Data cell renderer's specified type (%s) differs from actual value to display type (%s)
sr: Наведена врста (%s) исцртавача ћелије података се разликује од тренутне вредности врсте приказа (%s)

en: Data cell renderer asked to display values of different data types, at least %s and %s, which means the data model has some incoherencies
sr: Исцртавач поља података је затражио да прикаже вредности различитих врста података, најмање %s и %s, што значи да модел података има неке несагласности

en: <non-printable>
sr: <није-за-штампање>

en: Invalid UTF-8 format!
sr: Неисправан УТФ-8 запис!

note: format tooltip
en: Format is hh:mm:ss
sr: Запис је чч:мм:сс

en: Use 1000s separators
sr: Користи раздвојник за 1000

en: Use thousands separator as specified by current locale
sr: Користи раздвојник хиљада како је наведено текућим језиком

en: Decimals
sr: Децимале

en: Number of decimals
sr: Број децимала

en: Currency symbol
sr: Симбол валуте

en: A currency symbol
sr: Симбол валуте

en: Widget of class '%s' does not have any associated GdaDataHandler, (to be set using the 'handler' property) expect some mis-behaviours
sr: Елемент разреда „%s“ нема ниједног придруженог руковаоца Гда података, (који би био подешен употребом својства „handler“) изузев неких лоших понашања

en: Value is NULL
sr: Вредност је НИШТАВНА

en: Value will be determined by default
sr: Вредност ће бити одређена по основи

en: Value is invalid
sr: Вредност је неисправна

en: Maximum length
sr: Највећа дужина

en: Maximum acceptable length of the text
sr: Највећа прихватљива дужина текста

en: Multiline
sr: Вишелинијско

en: Display only one line, or a complete text editor
sr: Приказује само један ред, или читав уређивач текста

en: Hidden
sr: Сакривено

en: If set to TRUE, characters are all displayed using a single 'invisible' character, suitable to enter passwords
sr: Ако је изабрано, сви знаци се приказују употребом једног „невидљивог“ знака, погодно за унос лозинки

en: Unknown format character starting at %s
sr: Непознат знак записа који почиње на %s

en: Type %s is not numerical
sr: Врста %s није бројчана

en: Decimal separator cannot be the '%c' character
sr: Раздвајач децимала не може бити знак „%c“

en: Decimal thousands cannot be the '%c' character
sr: Раздвајач хиљада не може бити знак „%c“

en: Empty data
sr: Празни подаци

en: Unhandled type of data
sr: Нерукована врста података

en: Error while deserializing data:
    %s
sr: Грешка приликом десеријализације подтака:
    %s

en: Error while interpreting data as an image:
    %s
sr: Грешка приликом тумачења података као слике:
    %s

en: _Copy image
sr: _Умножи слику

en: _Load image from file
sr: _Учитај слику из датотеке

en: _Save image
sr: _Сачувај слику

en: Select image to load
sr: Изабери слику за учитавање

note: determine writable formats
en: Image format
sr: Запис слике

en: Format image as:
sr: Запиши слику као:

en: Current format
sr: Текући запис

en: Select a file to save the image to
sr: Изаберите датотеку за чување слике

en: Could not save the image to '%s':
     %s
sr: Не могу да сачувам слику у „%s“:
     %s

en: Sources
sr: Извори

en: GDA-SQL
sr: ГДА-СКуЛ

note: list of fields
en: Comment
sr: Напомена

en: Floating Point
sr: Покретни зарез

en: String
sr: Ниска

en: Keyword
sr: Кључна реч

en: Function
sr: Функција

en: Decimal
sr: Децималан

en: Data Type
sr: Врста података

en: Variable
sr: Променљива

en: No idea what it is
sr: Немам појма шта је ово

en: Set to host mask
sr: Подеси на маску домаћина

en: Set to class %c network
sr: Подеси на мрежу %c разреда

en: Choose a file
sr: Изаберите датотеку

en: Choose a directory
sr: Изаберите директоријум

en: Choose
sr: Изабери

en: Selection model
sr: Образац избора

en: Specifies what the user will be allowed to select
sr: Наводи шта ће кориснику бити дозвољено да изабере

en: Only let the user pick an existing file
sr: Допушта кориснику само да изабере постојећу датотеку

en: Let the user pick an existing file, or type in a new filename
sr: Допушта кориснику да изабере постојећу датотеку, или да упише нови назив датотеке

en: Let the user pick an existing folder
sr: Допушта кориснику да изабере постојећу фасциклу

en: Let the user name an existing or new folder
sr: Допушта кориснику да именује постојећу или нову фасциклу

en: Format
sr: Запис

en: Allowed characters at each position('0':digit, '9': digit except 0, '@':alpha, '^':upper cased alpha, '#':alphanumeric, '*':any character, any other character will be left unmodified)
sr: Дозвољени знаци на сваком положају(„0“:цифра, „9“: цифра изузев 0, „@“:алфа, „^“:велико алфа, „#“:алфанумерик, „*“:било који знак, било који други знак ће остати неизмењен)

en: Mask
sr: Шаблон

en: Writing mask for corresponding characters in format ('_': writable, '-':writable, removed from actual value, ' ': not writable)
sr: Записив шаблон за одговарајуће знакове у запису („_“: записив, „-“: записив, уклоњен из тренутне вредности, „ “: није записив)

en: Encoding
sr: Кодирање

en: How password should be encoded
sr: Како лозинка треба да буде кодирана

en: MD5 Sum
sr: МД5 сума

en: No encoding
sr: Нема кодирања

en: No data to display
sr: Нема података за приказ

en: Encoding used to convert binary data to the string
sr: Кодирање коришћено за претварање бинарних података у ниску

en: Serialized picture
sr: Серијализована слика

en: Set to TRUE if data comes from a serialized GdkPixbuf (F-Spot for example)
sr: Поставите на изабрано ако подаци потичу из серијализоване Гдк сличице (Ф-број на пример)

en: Base 64
sr: Основа 64

en: Lines wrapping
sr: Прелом редова

en: Defines how long lines are wrapped
sr: Одређује када се дуги редови преламају

en: Programming language
sr: Програмски језик

en: Define to enable syntactical colourisation
sr: Одредите за укључивање синтатичке колоризације

en: Do not wrap lines
sr: Не преламај редове

en: break lines anywhere the cursor can appear
sr: преломи редове где год курсор може да се појави

en: Break lines in between words
sr: Прекида редове у речима између

en: Break lines in between words or graphemes
sr: Прелама редове између речи или графема

en: General
sr: Опште

en: hello
sr: поздрав

en: Columns
sr: Колоне

en: Foreign keys
sr: Страни кључеви

en: Constraints
sr: Ограничења

en: Can't find demo database file: %s
sr: Не могу да пронађем датотеку демо базе података: %s

en: Error opening the connection for file '%s':
    %s
sr: Грешка отварања везе за датотеку „%s“:
    %s

en: Libgda-ui Code Demos
sr: Представљање Либгда-уи кода

en: <b><big>Note:
    </big></b>Many of the demonstrated items use an
    opened connection to the SQLite using the
    '%s' file.
    
    In the source code shown here, the <i>demo_cnc</i> and 
    <i>demo_parser</i> objects are created by the framework and
    made available to all the demonstrated items.
sr: <b><big>Белешка:
    </big></b>Многе од приказаних ставки користе
    отворену везу до СКуЛајта користећи
    датотеку „%s“.
    
    У овде приказаном изворном коду, <i>demo_cnc</i> и 
    <i>demo_parser</i> предмети су направљени радним оквиром
    и учињени доступним свим приказаним ставкама.

en: Pointer to an XML layout specification  (as an xmlNodePtr to a <gdaui_form> node)
sr: Показивач на одредбу ИксМЛ распореда (као „xmlNodePtr“ у „<gdaui_form>“ чвор)

en: List of parameters to show in the form
sr: Списак параметара за приказивање у обрасцу

en: Show Entry actions
sr: Прикажи радње уноса

en: Entries Auto-default
sr: Самостално основно уноса

en: TRUE if expanding the form vertically makes sense
sr: Изабрано ако ширење обрасца усправно има смисла

en: Shown data entries
sr: Приказани уноси података

en: The '%s' attribute should be a G_TYPE_STRING value
sr: Особина „%s“ треба да буде вредност „G_TYPE_STRING“

en: Can't find data entry for GdaHolder
sr: Не могу да пронађем унос података за Гда држача

en: Values to be defined
sr: Вредности за одређивање

en: '%s' document not parsed successfully
sr: Документ „%s“ није успешно обрађен

en: '%s' DTD not parsed successfully. XML data layout validation will not be performed (some errors may occur)
sr: ДТД „%s“ није успешно обрађен: Провера распореда ИксМЛ података неће бити обављена (могу се десити неке грешке)

en: size group was not taken into account using gdaui_basic_form_add_to_size_group()
sr: група величине није унета у налог коришћењем „gdaui_basic_form_add_to_size_group()“

en: Wrong column type for label: expecting a string and got a %s
sr: Погрешна врста колоне за натпис: очекивах ниску а добих %s

en: Find:
sr: Пронађи:

en: The data model to display
sr: Образац података за приказивање

en: Display popup as list
sr: Прикажи искочке као списак

en: Filter failed:
sr: Неуспех пропусника:

en: Filter
sr: Пропусник

en: any valid SQL expression
sr: било који исправан СКуЛ израз

en: Columns can be referenced by their name or more easily using <b><tt>_&lt;column number&gt;</tt></b>. For example a valid expression can be: <b><tt>_2 like 'doe%'</tt></b> to filter rows where the 2nd column starts with <tt>doe</tt>.
sr: На ступце се може упутити према њиховом називу или још лакше коришћењем <b><tt>_&lt;броја ступца&gt;</tt></b>. На пример исправан израз може бити: <b><tt>_2 like 'doe%'</tt></b> да издвоји редове у којима 2° стубац почиње на <tt>doe</tt>.

en: Set filter
sr: Подеси пропусник

en: Clear filter
sr: Очисти пропусник

en: Undelete the selected entry
sr: Поништи брисање изабраног уноса

en: Delete the selected entry
sr: Обришите изабрани унос

en: Invalid column number %d
sr: Неисправан број колоне %d

en: Data model
sr: Образац података

en: Internal GdaDataProxy data model
sr: Унутрашњи образац података посредника Гда података

en: Can't modify row while data model is being reset
sr: Не могу да изменим ред када је образац података поново подешен

en: Trying to modify a read-only row
sr: Покушавам да изменим ред само за читање

en: Can't access row while data model is being reset
sr: Не могу да приступим реду када је образац података поново подешен

en: Attempt to initialize an already initialized library
sr: Покушавам да покрене већ покренуту библиотеку

en: Could not open plugins directory, no plugin loaded.
sr: Не могу да отворим директоријум прикључака, нема учитаних прикључака.

en: Error: %s
sr: Грешка: %s

en: Loading file %s...
sr: Учитавам датотеку „%s“...

en: Plugins load warning: %s
sr: Упозорење учитавања прикључака: %s

note: radio buttons
en: Use data source:
sr: Користи извор података:

en: Specify connection:
sr: Наведи везу:

note: Create the DSN add button
en: Data sources...
sr: Извори података...

en: Could not execute the Database access control center
sr: Не могу да извршим управљачки центар приступа бази података

en: Data to display
sr: Подаци за приказ

en: Delete the current record
sr: Брише тренутни запис

en: Create a new record
sr: Направите нови запис

en: Commit the modifications
sr: Предај измене

en: Clear all the modifications
sr: Очисти све измене

en: Go to first record
sr: Иде на први запис

en: Go to last record
sr: Иде на последњи запис

en: Go to previous record
sr: Иде на претходни запис

en: Go to next record
sr: Иде на следећи запис

en: Filter records
sr: Издвој записе

en: Can't append row to data model: %s
sr: Не могу да приложим ред у образац података: %s

en: Go to first chunck
sr: Иде на први део

en: Go to last chunck
sr: Иде на последњи део

en: Go to previous chunck
sr: Иде на претходни део

en: Go to next chunck
sr: Иде на следећи део

en: Pointer to an XML layout specification (as an xmlNodePtr to a <gdaui_grid> node)
sr: Показивач на одредбу ИксМЛ распореда (као „xmlNodePtr“ у „<gdaui_grid>“ чвор)

en: Info cell visible
sr: Подаци поља су видљиви

en: Global Actions visible
sr: Опште радње су видљиве

note: FIXME: if nullok is FALSE, then set the column title in bold
en: Can't be NULL
sr: Не може бити НИШТА

en: No title
sr: Без наслова

en: Shown columns
sr: Приказане колоне

en: Select _All
sr: Изабери _све

en: _Clear Selection
sr: _Очисти избор

en: Show Column _Titles
sr: Прикажи _наслове колона

en: _Set filter
sr: _Подеси пропусник

en: _Unset filter
sr: _Поништи пропусник

note: create dialog box
en: Saving Data
sr: Чувам податке

en: Saving data to a file
sr: Чувам податке у датотеку

en: The data will be exported to the selected file.
sr: Подаци ће бити извезени у изабрану датотеку.

en: File name
sr: Назив датотеке

note: To translators: "Details" is a table's column's attribute
en: Details
sr: Појединости

note: file type
en: File type:
sr: Врста датотеке:

en: Tab-delimited
sr: Раздвојени табулатором

en: Comma-delimited
sr: Раздвојени запетом

en: XML
sr: ИксМЛ

note: data scope
en: Data to save:
sr: Подаци за чување:

en: All data (without any local modification)
sr: Сви подаци (без икаквих месних измена)

en: Only displayed data
sr: Само приказани подаци

en: Only selected data
sr: Само изабрани подаци

en: Other options
sr: Остале могућности

en: Empty string when NULL?
sr: Празна ниска када је НИШТА?

en: Export NULL values as an empty "" string
sr: Извези НИШТАВНЕ вредности као празну „“ ниску

en: Invalid data as NULL?
sr: Неисправни подаци као НИШТА?

en: Don't export invalid data,
    but export a NULL value instead
sr: Не извози неисправне податке,
    већ извози НИШТАВНУ вредност

en: Field names on first row?
sr: Називи поља на првом реду?

en: Add a row at beginning with columns names
sr: Додај ред на почетак са називима колона

en: Could not save file %s
sr: Не могу да сачувам датотеку „%s“

en: You must specify a file name
sr: Морате навести назив датотеке

en: Got empty file while converting the data
sr: Добих празну датотеку при претварању података

en: File '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
sr: Датотека „%s“ већ постоји.
    Да ли желите да је замените?

en: If you choose yes, the contents will be lost.
sr: Уколико изаберете да, садржај ће бити изгубљен.

en: """= Title level 1 =
    == Title level 2 ==
    """= Title level 1 =
    == Title level 2 ==
    
    """For beautifiers we have **bold**
    and //italic//.
    There is also __underline__, --strike--
    and ``monospaced``.
    """
    For beautifiers we have **bold**
    and //italic//.
    There is also __underline__, --strike--
    and ``monospaced``.
    
    """- This is a list of items
    - Just use hyphens
     - And starting space for indenting
    """- This is a list of items
    - Just use hyphens
     - And starting space for indenting
    
    Raw areas are enclosed inside three doublequotes and no markup is interpreted
sr: """= 1. ниво наслова =
    == 2. ниво наслова ==
    """= 1. ниво наслова =
    == 2. ниво наслова ==
    
    """За улепшаваче имамо **bold** (подебљано)
    и //italic// (искошено).
    Ту су и __underline__ (подвучено), --strike-- (прецртано)
    и „monospaced“ (једнообразно).
    """
    За улепшаваче имамо **bold** (подебљано)
    и //italic// (искошено).
    Ту су и __underline__ (подвучено), --strike-- (прецртано)
    и „monospaced“ (једнообразно).
    
    """— Ово је списак ставки 
    — само користи цртице
     — и почетни размак за увлачење
    """— Ово је списак ставки 
    — само користи цртице
     — и почетни размак за увлачење
    
    Сирове области су затворене унутар три двострука наводника и никакав означавач се не тумачи

en: _Bold
sr: Поде_бљано

en: Bold text
sr: Подебљани текст

en: _Italic
sr: _Искошено

en: Italic text
sr: Искошени текст

en: _Underline
sr: Под_вучено

en: Underline text
sr: Подвучени текст

en: _Strike through
sr: Пре_цртано

en: Strike through text
sr: Прецртани текст

en: _Syntax help
sr: _Садржајна помоћ

en: Show syntax help
sr: Прикажите садржајну помоћ

en: _Add image
sr: Додај _слику

en: Insert image
sr: Уметните слику

en: _Normal text
sr: _Обичан текст

en: Reset to normal text
sr: Вратите на обичан текст

en: Don't display a specific background for the text
sr: Не приказуј нарочиту позадину за текст

en: Display raw markup text instead of formatted text
sr: Прикажи сирови текст означавања уместо обликованог текста

en: The buffer which is displayed
sr: Међумеморија која је приказана

en: Determines if the contents appears in a scrolled window
sr: Одређује да ли се садржај појављује у премакнутом прозору

en: Reset font size
sr: Врати величину писма

en: Decrease font size (zoom out)
sr: Умањи величину писма (умањи)

en: Increase font size (zoom in)
sr: Увећај величину писма (увећај)

en: Show source markup
sr: Покажи ознаку извора

en: The specification of the operation to implement
sr: Одредба радње за уградњу

en: Request section header to be hidden if there is only one section
sr: Захтева да заглавље одељка буде скривено ако постоји само један одељак

note: last row is for new entries
en: Add
sr: Додај

en: Server operation specification
sr: Одредба радње сервера

en: <b>Field properties:</b>
sr: <b>Својства поља:</b>

en: <b>Fields:</b>
sr: <b>Поља:</b>

en: Add a new field
sr: Додајте ново поље

en: Remove selected field
sr: Уклоните изабрано поље

en: GdaTree to use
sr: Гда стабло за коришћење

en: Unknown column number %d
sr: Непознат број колоне %d

en: Type mismatch: expected a value of type %s and got of type %s
sr: Неподударање врсте: очекивах вредност врсте „%s“ а добих врсте „%s“

en: Can't set authentification string: no authentication is needed
sr: Не могу да подесим ниску потврде идентитета: није потребна потврда идентитета

en: Unknown provider '%s'
sr: Непознат достављач „%s“

en: Provider '%s' does not report the required parameters for DSN
sr: Достављач „%s“ не исписује захтеване параметре за ДСН

note: set to NULL item
en: Unset
sr: Уклони вредност

note: default value item
en: Set to default value
sr: Постави на основну вредност

note: reset to original value item
en: Reset to original value
sr: Врати на првобитну вредност

en: Current modified data is invalid
sr: Тренутно измењени подаци су неисправни

en: You may now choose to correct it, or to discard the modifications.
    
    What do you want to do?
sr: Сада можете да изаберете да их исправите, или да одбаците измене.
    
    Шта желите да урадите?

en: please correct it and try again, or discard the modifications.
sr: исправите их и покушајте опет, или одбаците измене.

en: Part of the current modified data was invalid
sr: Део тренутно измењених података је неисправан

en: As no transaction was used, only a part of the valid data
    has been written, and the remaining modification have been discarded.
sr: Како није коришћен ниједан пренос, само део исправних
    података је записан, а преостале измене су одбачене.

en: Discard modified data
sr: Одбаци измењене податке

en: Correct data first
sr: Прво исправи податке

en: Database file
sr: Датотека базе података

en: Berkeley DB database filename to be used
sr: Назив датотеке базе података Берклијеве БП за коришћење

note: DSN parameters
en: Directory
sr: Директоријум

en: Directory where the database file is stored
sr: Директоријум у коме је ускладиштена датотека базе података

note: DSN parameters
en: Database name
sr: Назив базе података

en: Name of the database in the database file to be used
sr: Назив базе података у датотеци базе података за коришћење

en: The DB_NAME parameter is not defined in the connection string.
sr: Параметар назива базе података (DB_NAME) није одређен у нисци везе.

en: An error occurred while accessing the BDB database
sr: Дошло је до грешке приликом приступања ББП бази података

en: Can't open virtual connection
sr: Не могу да отворим виртуелну везу

en: Could not add BDB data model to connection: %s
sr: Не могу да додам образац ББП података на везу: %s

en: -
sr: —

en: Provider for Berkeley databases
sr: Достављач за Берклијеве базе података

en: Column's description
sr: Опис колоне

en: Table
sr: Табела

en: Table's name
sr: Назив табеле

note: list of fields
en: Field name
sr: Назив поља

note: list of fields
en: Size
sr: Величина

note: list of fields
en: Scale
sr: Размера

note: list of fields
en: Not NULL
sr: Није НИШТА

note: list of fields
en: Default
sr: Подразумевано

en: Default value, mandatory if column is NOT NULL
sr: Основна вредност, обавезно ако колона НИЈЕ НИШТА

note: list of fields
en: Check
sr: Провери

note: list of fields
en: Check constraint
sr: Провери ограничење

note: DSN parameters
en: Database's description
sr: Опис базе података

note: DSN parameters
en: The name of a database to create
sr: Назив базе података за стварање

note: DSN parameters
en: Directory where the database file will be
sr: Директоријум у коме ће бити датотека базе података

en: Index description
sr: Опис пописа

note: To translators: "Type" is the data type of a table's column
en: Type
sr: Врста

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Name
sr: Назив

en: Index name
sr: Назив пописа

en: On table
sr: На табели

note: DSN parameters
en: Only if it does not yet exist
sr: Само ако још увек не постоји

en: Create index only if it does not yet exist
sr: Направите попис само ако још увек не постоји

note: Index fields
en: Indexed field(s)
sr: Пописано поље

note: Index fields
en: Indexed field or expression
sr: Пописано поље или израз

note: To translators: "Compare method" refers to the method SQLite has to compare values
en: Compare method
sr: Начин поређења

note: To translators: "Compare method" refers to the method SQLite has to compare values
en: Collation name (BINARY|NOCASE)
sr: Назив сравњивања (БИНАРНИ|БЕЗВЕЛИЧИНЕСЛОВА)

note: Index fields
en: Sort type
sr: Начин ређања

en: Table's description
sr: Опис табеле

en: Temporary table
sr: Привремена табела

en: Create table only if it does not yet exist
sr: Направите табелу само ако још увек не постоји

note: list of fields
en: Table's columns
sr: Колоне табеле

note: list of fields
en: Auto increment
sr: Самостално повећавање

note: list of fields
en: Unique
sr: Јединствено

note: list of fields
en: Primary key
sr: Основни кључ

note: list of fields To translators: "Default value" is a table's column's attribute
en: Default value
sr: Основна вредност

note: list of fields
en: Conflict
sr: Сукоб

note: list of fields
en: Conflict resolution method (ROLLBACK|ABORT|FAIL|IGNORE|REPLACE)
sr: Начин решавања сукоба (ROLLBACK|ABORT|FAIL|IGNORE|REPLACE)

note: other table constraints
en: Global constraints
sr: Општа ограничења

en: View's description
sr: Опис прегледа

en: View's name
sr: Назив прегледа

en: Temporary view
sr: Привремени преглед

en: Create view only if it does not yet exist
sr: Направите преглед само ако још увек не постоји

en: Definition
sr: Одредница

en: View's definition
sr: Одредница прегледа

en: Index
sr: Попис

en: Index to delete
sr: Попис за брисање

en: If exists
sr: Ако постоји

en: Drop index only if it exists
sr: Одбаци попис само ако постоји

en: Table to delete
sr: Табела за брисање

en: Drop table only if it exists
sr: Одбаци табелу само ако постоји

en: View
sr: Преглед

en: View to delete
sr: Преглед за брисање

en: Drop view only if it exists
sr: Одбаци преглед само ако постоји

en: The name of a database to use (without the .db)
sr: Назив базе података за коришћење (без „.db“)

en: Append '.db'
sr: Придодаје „.db“

en: Defines if the '.db' extension need to be appended to the DB_NAME argument
sr: Одређује да ли проширење „.db“ треба да буде придодато аргументу „DB_NAME“

en: Extra functions
sr: Посебне функције

en: Enable usage of extra functions (gda_upper, ...)
sr: Укључите коришћење посебних функција (gda_upper, ...)

en: Define REGEXP
sr: Одреди РЕГИЗРАЗ

en: Define the REGEXP function
sr: Одредите функцију РЕГИЗРАЗА

en: Localized comparisons
sr: Локализовано поређење

en: Enable usage of extra collation methods (LOCALE and DCASE)
sr: Укључује коришћење додатних начина сравњивања (ЛОКАЛИТЕТ и ДВЕЛИЧИНАСЛОВА)

en: With foreign keys
sr: Са страним кључевима

en: Enforce foreign keys
sr: Ојачај стране кључеве

en: Allow extensions
sr: Омогући проширења

en: Allow SQLite to load extensions using the load_extension() function
sr: Омогућите СКуЛајту да учита проширења користећи функцију учитавања проширења „load_extension()“

en: Table to rename
sr: Табела за преименовање

en: New name
sr: Нови назив

en: New table name
sr: Нови назив табеле

en: Can't find libdb_sql-5.
sr: Не могу да пронађем библбп_скул-5.

en: Provider for BDB SQL databases
sr: Достављач за ББП СКуЛ базе података

en: The name of a database to connect to (without the .fdb)
sr: Назив базе података за повезивање (без „.db“)

en: Provider for Firebird databases
sr: Достављач за Фајербирд базе података

en: Provider for embedded Firebird databases
sr: Достављач за угњеждене Фајербирд базе података

en: Invalid argument: NULL
sr: Неисправан аргумент: НИШТА

en: Can't read BLOB
sr: Не могу да читам БЛОБ

en: Missing parameters to open database connection
sr: Недостају параметари за отварање везе базе података

en: Invalid date: year %d, month %d and day %d
sr: Неисправан датум: година %d, месец %d и дан %d

en: Can't get BLOB's size
sr: Не могу да добавим величину БЛОБ-а

en: The name of a database to connect to
sr: Назив базе података за повезивање

en: Instance
sr: Примерак

en: The instance to connect to, if not specified, a connection to the default instance is made
sr: Примерак на који се повезати, ако није наведен, врши се повезивање на подразумевани примерак

note: Connection parameters
en: Database server
sr: Сервер базе података

en: Host on which the database server is running or leave this field empty
sr: Домаћин на коме ради сервер или оставите ово поље празним

en: Port
sr: Прикључник

en: Database server port, 1433 by default
sr: Прикључник сервера базе података, 1433 се подразумева

en: Connection URL
sr: Адреса везе

en: Connection string required by the JDBC driver, refer to the used JDBC driver for its contents and format
sr: Ниска везе потребна ЈДБЦ управљачком програму, упућује на коришћени ЈДБЦ управљачки програм за његов садржај и запис

en: Can't get list of installed JDBC drivers: %s
sr: Не могу да добавим списак инсталираних ЈДБЦ управљача: %s

en: Can't create JAVA virtual machine: %s
sr: Не могу да направим ЈАВА виртуелну машину: %s

en: Could not find the JVM runtime (libjvm.so), JDBC provider is unavailable.
sr: Не могу да пронађем ЈВМ време покретања (libjvm.so), ЈДБЦ достављач није доступан.

en: The connection string must contain the DB_NAME value
sr: Ниска везе мора да садржи вредност БП_НАЗИВ

en: Invalid value for 'TLS_REQCERT'
sr: Неисправна вредност за „ТЛС_РЕКуЦЕРТ“

en: Too many arguments
sr: Превише аргумената

en: Parameter
sr: Параметар

en: near "%s": syntax error
sr: близу „%s“: садржајна грешка

en: LDAP server returned more than one entry with DN '%s'
sr: ЛДАП сервер је вратио више од једног уноса са ДН-ом „%s“

en: Could not parse distinguished name returned by LDAP server
sr: Не могу да обрадим издвојени назив који је вратио ЛДАП сервер

en: Unexpected data type '%s' for objectClass attribute!
sr: Неочекивана врста података „%s“ за атрибут разреда предмета!

en: Distinguished name
sr: Издвојени назив

en: Relative distinguished name
sr: Релативан издвојени назив

en: Truncated result because LDAP server limit encountered
sr: Скраћени резултат зато што сам наишао на ограничење ЛДАП сервера

en: Unknown GdaLdapModificationType %d
sr: Непозната Гда Лдап врста измене %d

en: No GdaLdapEntry specified
sr: Није наведен Гда Лдап унос

en: No GdaLdapEntry specified to define attributes to add
sr: Није наведен Гда Лдап унос за одређивање особина за додавање

en: No GdaLdapEntry specified to define attributes to remove
sr: Није наведен Гда Лдап унос за одређивање особина за уклањање

en: No GdaLdapEntry specified to define attributes to replace
sr: Није наведен Гда Лдап унос за одређивање особина за замењивање

en: No GdaLdapEntry specified to compare attributes
sr: Није наведен Гда Лдап унос за поређење особина

en: GdaLdapEntry specified to compare have different DN
sr: Наведени Гда Лдап унос за поређење има различит назив домена

en: User name, as a DN or simple user name, for Active Directory may be username@DOMAIN or DOMAIN\username
sr: Корисничко име, као ДН или једно корисничко име, за радни директоријум може бити корисничко-име@ДОМЕН или ДОМЕН\корисничко-име

en: Base name
sr: Назив основе

en: Base distinguished name, starting point for the searches
sr: Основни издвојени назив, полазна тачка за претраге

en: Host on which the LDAP server is running
sr: Домаћин на коме ради ЛДАП сервер

en: Database server port (leave this field empty to use the default port)
sr: Прикључник сервера базе података (оставите ово поље празним за коришћење основног прикључника)

en: Require SSL
sr: Захтевај ССЛ

en: Whether or not to use SSL to establish the connection
sr: Да ли ће се користити ССЛ за успостављање везе или не

en: Certificate check type
sr: Врста провере уверења

en: Specifies what checks to perform on server certificates in a SSL/TLS session
sr: Наводи које провере ће бити извршене над уверењима сервера у ССЛ/ТЛС сесији

en: Certificates file
sr: Датотека уверења

en: Specifies the file that contains certificates for all of the recognized Certificate Authorities, in a SSL/TLS session
sr: Наводи датотеку која садржи уверења за све познате издаваче уверења, у ССЛ/ТЛС сесији

en: Cache server data
sr: Подаци оставе сервера

en: Use a cache to store some static server data (the cached files are in the user's cache directory), default is TRUE
sr: Користи оставу за складиштење неких непроменљивих података сервера (причуване датотеке се налазе у корисничком директоријуму оставе), основно је изабрано

en: Time limit
sr: Временско ограничење

en: Time limit after which a search operation should be terminated by the server (leave undefined or 0 for unlimited)
sr: Временско ограничење након кога ће сервер окончати радњу претраге (оставите празним или 0 за неограничено)

en: Size limit
sr: Ограничење величине

en: Maximum number of entries that can be returned on a search operation
sr: Највећи број уноса који могу бити исписани радњом претраге

en: Never: certificate not requested or checked
sr: Никада: уверење се не тражи или проверава

en: Allow: certificate requested, none or a bad one accepted.
sr: Допусти: уверење се тражи, ниједно или лоше се прихвата.

en: Try: certificate requested, none accepted, otherwise checked.
sr: Покушај: уверење се тражи, ниједно се прихвата, у супротном се проверава.

en: Demand: certificate requested and checked
sr: Захтевај: уверење се тражи и проверава

en: Provider for database where tables are based on data contained in an LDAP directory
sr: Достављач за базу података у којој се табеле заснивају на подацима садржаним у ЛДАП директоријуму

en: The connection string format has changed: replace FILENAME with DB_DIR (the path to the database file) and DB_NAME (the database file without the '%s' at the end).
sr: Измењен је запис ниске везе: замените „FILENAME“ са „DB_DIR“ (путањом до датотеке базе података) и са „DB_NAME“ (датотеком базе података без „%s“ на крају).

en: Could not open file %s
sr: Не могу да отворим датотеку „%s“

en: Could not map table '%s': %s
sr: Не могу да мапирам табелу „%s“: %s

en: Provider for Microsoft Access files
sr: Достављач за датотеке Мајкрософт Аксеса

en: The name of a database to use (filename without the .mdb)
sr: Назив базе података за коришћење (назив датотеке без „.db“)

en: No field specified in foreign key constraint
sr: Није наведено поље у ограничењу страног кључа

en: Empty field specified in foreign key constraint
sr: Наведено је празно поље у ограничењу страног кључа

en: No referenced table specified in foreign key constraint
sr: Није наведена упутна табела у ограничењу страног кључа

en: Empty referenced field specified in foreign key constraint
sr: Наведено је празно упутно поље у ограничењу страног кључа

en: Incorrect specified column name
sr: Нетачно наведен назив колоне

en: MySQL boolean representation
sr: Логичко представљање МајСКуЛ-а

en: Cannot give a UNIX SOCKET if you also provide either a HOST or a PORT
sr: Не могу да дам ЈУНИКС ПРИКЉУЧНИЦУ ако ви такође доставите или ДОМАЋИНА или ПРИКЉУЧНИК

en: Invalid port number
sr: Неисправан број прикључника

en: Unknown MySQL protocol '%s'
sr: Непознат протокол МајСКуЛ-а „%s“

en: Could not set client charset to UTF8. Using %s. It'll be problems with non UTF-8 characters
sr: Не могу да подесим скуп знакова клијента на УТФ8. Користим „%s“. Биће проблема са знаковима који не припадају УТФ-8.

en: The connection string must contain the DB_NAME values
sr: Ниска везе мора да садржи вредности БП_НАЗИВА

en: No description
sr: Нема описа

en: Unnamed statement parameter is not allowed in prepared statement.
sr: Неименовани параметар није дозвољен у припремљеној тврдњи.

en: Can't execute SELECT statement to get last inserted row: %s
sr: Не могу да извршим тврдњу ИЗАБЕРИ да бих добавио последњи уметнути ред: %s

note: force reading the complete BLOB into memory
en: Can't read whole BLOB into memory
sr: Не могу да читам читав БЛОБ у меморији

note: there is an error here
en: Unhandled data type '%s', please report this bug to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product.
sr: Не управљана врста података „%s“, пријавите грешку на „http://bugzilla.gnome.org/“ за производ „libgda“.

en: Could not use CURSOR. Mysql version 5.0 at least is required. Using random access anyway.
sr: Не могу да користим КУРСОР. Потребно је барем издање 5.0 Мајскула. Ипак користим насумичан приступ.

en: Could not use CURSOR. Mysql version 5.0 at least is required. Chunk size ignored.
sr: Не могу да користим КУРСОР. Потребно је барем издање 5.0 Мајскула. Занемарена је величина дела.

en: Number of rows fetched at a time
sr: Број редова је довучен на време

en: Number of row chunks read since the object creation
sr: Број делова реда је прочитан још од стварања предмета

en: Invalid column bind data type. %d
sr: Неисправна врста података свезе колоне. %d

en: Type %s not mapped for value %d
sr: Врста „%s“ није мапирана за вредност %d

en: Type %s not mapped for value %lld
sr: Врста „%s“ није мапирана за вредност %lld

en: Type %s not mapped for value %d/%d/%d %d:%d:%d.%lu
sr: Врста „%s“ није мапирана за вредност %d/%d/%d %d:%d:%d.%lu

en: Type %s not mapped for value %f
sr: Врста „%s“ није мапирана за вредност %f

en: Type %s not mapped for value %s
sr: Врста „%s“ није мапирана за вредност %s

en: Provider for MySQL databases
sr: Посредник за МајСКуЛ базе података

en: As first column
sr: Као прву колону

en: Add the column as the first column of the table
sr: Додајте колону као прву колону табеле

en: After column
sr: Након колоне

en: Add the column after the specified column
sr: Додајте колону након наведене колоне

en: Field comment
sr: Напомена поља

en: Table comment
sr: Напомена табеле

en: Server access parameters
sr: Параметри приступа серверу

note: Connection parameters
en: Host on which the database server is running
sr: Домаћин на коме ради сервер базе података

en: Database server port
sr: Прикључник базе података

en: UNIX Socket
sr: Јуникс прикључница

en: Full path of the UNIX socket to use when connecting locally
sr: Пуна путања ЈУНИКС прикључнице за коришћење приликом месног повезивања

en: Administrator login
sr: Пријава администратора

en: Login name (which has the rights to create databases)
sr: Име пријаве (које има права да ствара базе података)

en: Administrator password
sr: Лозинка администратора

en: Connection protocol
sr: Протокол повезивања

en: Explicitly specifies a connection protocol to use. It is useful when the other connection parameters normally would cause a protocol to be used other than the one you want
sr: Изричито наводи протокол повезивања за коришћење. Корисно је када би други параметри повезивања обично проузроковали коришћење протокола а не оног кога ви желите

note: DSN parameters
en: Create database only if it does not yet exist
sr: Направите базу података само ако још увек не постоји

note: DSN parameters other table options
en: Character set
sr: Скуп знакова

note: DSN parameters
en: Character set encoding to use in the new database
sr: Кодирање скупа знакова за коришћење у новој бази података

note: DSN parameters other table options
en: Collation
sr: Сравњивање

note: DSN parameters
en: Collation method to use in the new database
sr: Начин сравњивања за коришћење у новој бази података

note: To translators: Charset name
en: UTF-8 Unicode
sr: УТФ‑8 уникод

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1 West European
sr: ИСО 8859-1 западно-европски

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-2 Central European
sr: ИСО 8859-2 централно-европски

note: To translators: Charset name
en: US ASCII
sr: САД АСКРИ

note: To translators: Charset name
en: Big5 Traditional Chinese
sr: Биг5 традиционални кинески

note: To translators: Charset name
en: DEC West European
sr: ДЕЦ западно-европски

note: To translators: Charset name
en: DOS West European
sr: ДОС западно-европски

note: To translators: Charset name
en: HP West European
sr: ХП западно-европски

note: To translators: Charset name
en: KOI8-R Relcom Russian
sr: КОИ8-Р релком руски

note: To translators: Charset name
en: 7bit Swedish
sr: 7-битни шведски

note: To translators: Charset name
en: EUC-JP Japanese
sr: ЕУЦ‑ЈП јапански

note: To translators: Charset name
en: Shift-JIS Japanese
sr: ШИФТ‑ЈИС јапански

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-8 Hebrew
sr: ИСО 8859-8 хебрејски

note: To translators: Charset name
en: TIS620 Thai
sr: ТИС620 тајландски

note: To translators: Charset name
en: EUC-KR Korean
sr: ЕУЦ‑КР корејски

note: To translators: Charset name
en: KOI8-U Ukrainian
sr: КОИ8‑У украјински

note: To translators: Charset name
en: GB2312 Simplified Chinese
sr: ГБ2312 поједностаљени кинески

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-7 Greek
sr: ИСО 8859-7 грчки

note: To translators: Charset name
en: Windows Central European
sr: Виндоуз централно-европски

note: To translators: Charset name
en: GBK Simplified Chinese
sr: ГБК поједностаљени кинески

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-9 Turkish
sr: ИСО 8859-9 турски

note: To translators: Charset name
en: ARMSCII-8 Armenian
sr: АРМСЦИИ-8 арменски

note: To translators: Charset name
en: UCS-2 Unicode
sr: УСЦ-2 уникод

note: To translators: Charset name
en: DOS Russian
sr: ДОС руски

note: To translators: Charset name
en: DOS Kamenicky Czech-Slovak
sr: ДОС каменички чехословачки

note: To translators: Charset name
en: Mac Central European
sr: Мак средње-европски

note: To translators: Charset name
en: Mac West European
sr: Мак западно-европски

note: To translators: Charset name
en: DOS Central European
sr: ДОС средње-европски

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-13 Baltic
sr: ИСО 8859-13 балтички

note: To translators: Charset name
en: Windows Cyrillic
sr: Виндоуз ћирилични

note: To translators: Charset name
en: Windows Arabic
sr: Виндоуз арапски

note: To translators: Charset name
en: Windows Baltic
sr: Виндоуз балтички

note: To translators: Charset name
en: Binary pseudo charset
sr: Бинарни псеудо знак

note: To translators: Charset name
en: GEOSTD8 Georgian
sr: ГЕОСТД8 грузијски

note: To translators: Charset name
en: SJIS for Windows Japanese
sr: СЈИС за Виндоуз јапански

en: Automatic
sr: Самостално

en: TCP: TCP/IP connection to local or remote server.
sr: ТЦП:ТЦО/ИП веза на месни или удаљени сервер.

en: Socket: Unix socket file connection to local server (Local Unix server only).
sr: Прикључница: Веза датотеке Јуниксове прикључнице на месни сервер (Само месни Јуникс сервер).

en: Pipe: Named-pipe connection to local or remote server (Windows server only)
sr: Спојка: Веза именоване спојке на месни или удаљени сервер (Само Виндоуз сервери)

en: Memory: Shared-memory connection to local server (Local Windows server only)
sr: Меморија: Веза дељене меморије на месни сервер (Само месни Виндоуз сервер)

en: Method
sr: Начин

en: Index type (depending on table storage engine)
sr: Врста пописа (у зависности од погона складиштења табеле)

note: Index fields
en: Length
sr: Дужина

note: Index fields
en: The number of characters the index is on for columns of type CHAR or VARCHAR
sr: Број знакова на којима се налази попис за колоне врсте „CHAR“ или „VARCHAR“

en: Table's comment
sr: Напомена табеле

note: foreign key spec
en: Foreign key
sr: Страни кључ

note: foreign key spec
en: Referenced table
sr: Упутна табела

note: foreign key spec
en: Fields
sr: Поља

note: foreign key spec
en: Fields in the foreign key
sr: Поља у страном кључу

note: foreign key spec
en: Field
sr: Поље

note: foreign key spec
en: Referenced field
sr: Упутно поље

note: foreign key spec
en: Match type
sr: Пореди врсту

note: foreign key spec
en: Matching method if more than one field involved
sr: Начин поређења ако је умешано више од једног поља

note: foreign key spec
en: On update action
sr: При радњи доградње

note: foreign key spec
en: On delete action
sr: При радњи брисања

note: other table options
en: Table's options
sr: Могућности табеле

note: other table options
en: Engine
sr: Погон

note: other table options
en: Table's engine (or type)
sr: Погон табеле (или врста)

note: other table options
en: Auto increment value
sr: Вредност самосталног повећавања

note: other table options
en: Counter for auto incremented fields is incremented by this value + 1 (DEFAULT: 0)
sr: Бројач за самостално повећана поља је повећан овом вредношћу + 1 (ОСНОВНО: 0)

note: other table options
en: Average row length
sr: Просечна дужина реда

note: other table options
en: An approximation of the average row length for your table
sr: Процена просечне дужине реда за вашу табелу

note: other table options
en: Checksum
sr: Сума провере

note: other table options
en: Min rows
sr: Најмање редова

note: other table options
en: Max rows
sr: Највише редова

note: other table options
en: Pack keys
sr: Кључеви пакета

note: other table options
en: Delay key write
sr: Застој писања кључа

note: other table options
en: Row format
sr: Запис реда

note: other table options
en: Union
sr: Сједињено

note: other table options
en: tbl_name[,tbl_name]...: only with MERGE engine
sr: tbl_name[,tbl_name]...: само са погоном „MERGE“

note: other table options
en: Insert method
sr: Начин уметања

note: other table options
en: FIRST, LAST or NO: only with MERGE engine
sr: FIRST, LAST или NO: само са погоном „MERGE“

note: other table options
en: Data directory
sr: Директоријум података

note: other table options
en: Index directory
sr: Директоријум пописа

en: Match simple
sr: Поклопи узорак

en: Match partial
sr: Поклопи делимично

en: Match full
sr: Поклопи сасвим

en: No action
sr: Без радње

en: Restrict
sr: Ограничи

en: Cascade
sr: Наслажи

note: To translators: Action of setting a value to NULL
en: Set to NULL
sr: Постави на НИШТА

en: Don't pack keys
sr: Не пакуј кључеве

en: Only pack long CHAR/VARCHAR columns
sr: Запакуј само дуге „CHAR/VARCHAR“

en: MyISAM (default)
sr: МајИСАМ (основно)

en: ISAM
sr: ИСАМ

en: Archive
sr: Архива

en: Berkeley DB
sr: Берклијева БП

en: Comma Separated Value (CSV)
sr: Вредности раздвојене зарезом (CSV)

en: Example
sr: Пример

en: Federated
sr: Федералне

en: In Memory (MEMORY/HEAP)
sr: У меморији (MEMORY/HEAP)

en: InnoDB
sr: ИноБП

en: Merge
sr: Стопи

en: Clustered, fault-tolerant, memory-based
sr: Груписано, подноси-грешке, засновано-на-меморији

en: Dynamic
sr: Променљиво

note: To translators: "Fixed" is a kind or MySQL's table's row format
en: Fixed
sr: Утврђено

en: Compressed
sr: Сажето

en: Redundant
sr: Сувишно

en: Compact
sr: Сабијено

en: Replace if it already exists
sr: Замени ако већ постоји

en: Replace view definition if it already exists
sr: Замени одредницу прегледа ако већ постоји

en: Columns' names
sr: Називи колона

en: column name
sr: Назив колоне

note: DSN parameters
en: Only if existing
sr: Само ако постоји

note: DSN parameters
en: Drop database only if it exists
sr: Одбаци базу података само ако постоји

en: Drop table only if it is temporary
sr: Одбаци табелу само ако је привремена

en: References
sr: Упуте

en: What to do with references
sr: Шта да радим са упутама

en: Automatically drop objects that depend on the table (CASCADE)
sr: Самостално одбаци предмете који зависе од табеле (CASCADE)

en: Refuse to drop the table if any objects depend on it (RESTRICT)
sr: Одбија да одбаци табелу ако неки предмети зависе од ње (RESTRICT)

en: Compress
sr: Сажми

en: Use compression protocol
sr: Користи протокол сажимања

en: Could not fetch next row
sr: Не могу да дохватим наредни ред

en: Could not get a description handle
sr: Не могу да добавим ручку описа

en: Could not get parameter handle
sr: Не могу да добавим ручку параметра

en: Could not get attribute
sr: Не могу да добавим атрибут

en: NO DESCRIPTION
sr: БЕЗ ОПИСА

en: Invalid Oracle handle
sr: Неисправна Оракл ручка

en: Could not allocate Lob locator
sr: Не могу да доделим Лоб трагача

en: Could not copy Lob locator
sr: Не могу да умножим Лоб трагача

en: PostgresqlBin
sr: Постгрескул бинарни

en: PostgreSQL binary representation
sr: Бинарно представљање ПостгреСКуЛ-а

en: Insufficient memory to convert binary buffer to string
sr: Нема довољно меморије за претварање бинарне међумеморије у ниску

en: Insufficient memory to convert string to binary buffer
sr: Нема довољно меморије за претварање ниске у бинарну међумеморију

en: Could not determine the default date format
sr: Не могу да одредим основни запис датума

en: The connection string must contain a DB_NAME value
sr: Ниска везе мора да садржи вредност БП_НАЗИВ

en: The connection string format has changed: replace DATABASE with DB_NAME and the same contents
sr: Запис ниске везе је измењен: замените „DATABASE“ са „DB_NAME“ и истим садржајем

en: Could not set search_path to %s
sr: Не могу да поставим путању претраге за %s

en: Search path %s is invalid
sr: Путања претраге „%s“ је неисправна

en: Transactions are not supported in read uncommitted isolation level
sr: Преноси нису подржани у читању непредатог нивоа одвајања

en: Transactions are not supported in repeatable read isolation level
sr: Преноси нису подржани у поновљивом читању нивоа одвајања

en: Internal error
sr: Унутрашња грешка

en: Wrong savepoint name '%s'
sr: Погрешан назив безбедне тачке „%s“

en: Cannot start transaction
sr: Не могу да отпочнем пренос

en: Could not set the XA transaction ID parameter
sr: Не могу да поставим ИБ параметар ИксА преноса

en: Number of rows chunks read since the object creation
sr: Број делова редова је прочитан још од стварања предмета

en: Invalid date format '%s'
sr: Неисправан запис датума „%s“

en: Invalid timestamp value '%s'
sr: Неисправна вредност временске ознаке „%s“

en: Invalid binary string representation '%s ...'
sr: Неисправно представљање бинарне ниске „%s ...“

en: Provider for PostgreSQL databases
sr: Посредник за ПостгреСКуЛ базе података

en: Ignore descendants
sr: Занемари наследнике

en: Don't add the column to descendants of the table
sr: Не додај колону наследницима табеле

note: Connection parameters
en: Host on which the database server is running (for servers running on unix domain sockets, enter the socket's path (usually /tmp), or leave this field empty)
sr: Домаћин на коме ради сервер базе података (за сервере који раде на прикључницама јуниксовог домена, унесите путању прикључнице (обично је „/tmp“), или оставите ово поље празним)

en: Database server port (for servers running on unix domain sockets, enter the socket's file name extension (usually 5432), or leave this field empty)
sr: Прикључник сервера базе података (за сервере који раде на прикључницама јуниксовог домена, унесите проширење назива датотеке прикључнице (обично је 5432), или оставите ово поље празним)

en: Extra connection options
sr: Додатне могућности везе

en: Whether to require SSL or not when connecting
sr: Да ли да захтева ССЛ или не при повезивању

en: Owner
sr: Власник

en: The name of the database user who will own the new database
sr: Име корисника базе података који ће поседовати нову базу података

en: Template
sr: Шаблон

en: The name of the template from which to create the new database
sr: Назив шаблона из кога направити нову базу података

en: Tablespace
sr: Простор табеле

en: The name of the tablespace that will be associated with the new database
sr: Назив простора табеле који ће бити придружен са новом базом података

note: To translators: Charset name
en: Unicode (UTF-8)
sr: Уникод (UTF-8)

note: To translators: Charset name
en: ASCII
sr: АСКРИ

note: To translators: Charset name
en: Japanese EUC
sr: Јапански ЕУЦ

note: To translators: Charset name
en: Chinese EUC
sr: Кинески ЕУЦ

note: To translators: Charset name
en: Korean EUC
sr: Корејски ЕУЦ

note: To translators: Charset name
en: Korean EUC (Hangle base)
sr: Корејски ЕУЦ (на бази Ханглеа

note: To translators: Charset name
en: Taiwan EUC
sr: Тајвански ЕУЦ

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.1)
sr: ИСО 8859-1/ЕЦМА 94 (Латински алфабет бр.1)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.2)
sr: ИСО 8859-1/ЕЦМА 94 (Латински алфабет бр.2)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.3)
sr: ИСО 8859-1/ЕЦМА 94 (Латински алфабет бр.3)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.4)
sr: ИСО 8859-1/ЕЦМА 94 (Латински алфабет бр.4)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.5)
sr: ИСО 8859-1/ЕЦМА 94 (Латински алфабет бр.5)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.6)
sr: ИСО 8859-1/ЕЦМА 94 (Латински алфабет бр.6)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.7)
sr: ИСО 8859-1/ЕЦМА 94 (Латински алфабет бр.7)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.8)
sr: ИСО 8859-1/ЕЦМА 94 (Латински алфабет бр.8)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.9)
sr: ИСО 8859-1/ЕЦМА 94 (Латински алфабет бр.9)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.10)
sr: ИСО 8859-1/ЕЦМА 94 (Латински алфабет бр.10)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-5/ECMA 113 (Latin/Cyrillic)
sr: ИСО 8859-5/ЕЦМА 113 (Латиница/ћирилични)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-6/ECMA 114 (Latin/Arabic)
sr: ИСО 8859-6/ЕЦМА 114 (Латиница/арапски)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-7/ECMA 118 (Latin/Greek)
sr: ИСО 8859-7/ЕЦМА 118 (Латиница/грчки)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-8/ECMA 121 (Latin/Hebrew)
sr: ИСО 8859-8/ЕЦМА 121 (Латиница/хебрејски)

note: To translators: Charset name
en: KOI8-R(U)
sr: КОИ8-Р(У)

note: To translators: Charset name
en: Windows CP866
sr: Виндоуз ЦП866

note: To translators: Charset name
en: Windows CP874 (Thai)
sr: Виндоуз ЦП874 (тајландски)

note: To translators: Charset name
en: Windows CP1250
sr: Виндоуз ЦП1250

note: To translators: Charset name
en: Windows CP1251
sr: Виндоуз ЦП1251

note: To translators: Charset name
en: Windows CP1256 (Arabic)
sr: Виндоуз ЦП1256 (арапски)

note: To translators: Charset name
en: TCVN-5712/Windows CP1258 (Vietnamese)
sr: ТЦВН-5712/Виндоуз ЦП1258 (вијетнамски)

en: Predicate
sr: Предвиђање

en: Constraint expression for a partial index
sr: Израз ограничења за делимичан попис

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Role's definition
sr: Одредница улоге

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Role's name
sr: Назив улоге

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Role's password
sr: Лозинка улоге

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Encrypt password
sr: Шифруј лозинку

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Controls whether the password is stored encrypted in the system catalogs. If the presented password string is already in MD5-encrypted format, then it is stored encrypted as-is.
sr: Управља да ли је лозинка ускладиштена шифрована у каталозима система. Ако је приказана ниска лозинке већ у шифрованом МД5 запису, онда се складишти таква-каква је.

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Database superuser
sr: Супер корисник базе података

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is a database superuser
sr: Поставите на изабрано ако је улога супер корисник базе података

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Can create databases
sr: Може да прави базе података

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is allowed to create databases
sr: Поставите на изабрано ако је допуштено улози да прави базе података

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Can create roles
sr: Може да прави улоге

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is allowed to create roles
sr: Поставите на изабрано ако је допуштено улози да прави улоге

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Inherit
sr: Наслеђе

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the created role inherits the privileges of roles it is a member of
sr: Поставите на изабрано ако створена улога наслеђује овлашћења улога чији је члан

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Can login
sr: Може да се пријављује

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is allowed to log in
sr: Поставите на изабрано ако је допуштено улози да се пријављује

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Login limit
sr: Ограничење пријаве

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: If the role is allowed to log in, defines the number of concurrent connections the role can make (-1 or unset for unlimited)
sr: Ако је улози допуштено да се пријављује, одређује број веза које улога може да направи (-1 или поништите за неограничено)

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Valid until
sr: Важи до

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Specifies an expiration time for a password only (not for the user account per se: the expiration time is not enforced when logging in using a non-password-based authentication method)
sr: Наводи време истека само за лозинку (не за кориснички налог по себи: време истека се не приморава приликом пријављивања употребом начина потврђивања идентитета заснованом на не лозинки)

en: Member of
sr: Члан

en: Existing roles to which the new role will be immediately added as a new member
sr: Постојеће улоге којима ће нова улога бити одмах додата као нови члан

en: Role
sr: Улога

en: Existing role
sr: Постојећа улога

en: Role's members
sr: Чланови улоге

en: Lists one or more existing roles which are automatically added as members of the new role
sr: Исписује једну или више постојећих улога које се самостално додају као чланови нове улоге

en: Role's admins
sr: Администратори улоге

en: Lists one or more existing roles which are automatically added as members of the new role, giving them the right to grant membership in this role to others
sr: Исписује једну или више постојећих улога које се самостално додају као чланови нове улоге, дајући им право да гарантују чланство другима у овој улози

en: With OIDs
sr: Са ОИБ-има

en: Parent table(s)
sr: Родитељска/е табела/е

en: Inheritance
sr: Наслеђе

en: Parent table
sr: Родитељска табела

en: Keep coupled
sr: Задржи здружено

en: Use INHERIT instead of LIKE
sr: Користите „INHERIT“ уместо „LIKE“

en: Copy defaults
sr: Умножи основно

en: Copy default expressions
sr: Умножи основне изразе

note: foreign key spec
en: Deferrable
sr: Одложиво

note: To translators: Action of setting a value to its default value
en: Set to default
sr: Постави на основно

en: Not deferrable
sr: Није одложиво

en: Deferrable initially immediate
sr: Непосредно почетно одложиво

en: Deferrable initially deferred
sr: Одложено почетно одложиво

en: User's definition
sr: Корисничка одредница

en: User's name
sr: Корисничко име

en: User's password
sr: Корисничка лозинка

en: User ID
sr: ИБ корисника

en: Can be used to choose the PostgreSQL user ID of the new user
sr: Може бити коришћено за бирање ИБ-а корисника ПостгреСКуЛ-а новог корисника

en: Set to TRUE if the user is allowed to create databases
sr: Поставите на изабрано ако је допуштено кориснику да прави базе података

en: Can create users
sr: Може да прави кориснике

en: Set to TRUE if the user is allowed to create users
sr: Поставите на изабрано ако је допуштено кориснику да прави кориснике

en: Existing groups to which the new user will be immediately added as a new member
sr: Постојеће групе којима ће нови корисник бити одмах додат као нови члан

en: User
sr: Корисник

en: Existing user
sr: Постојећи корисник

en: Replace it already exists
sr: Замени ако већ постоји

en: What to do with references on the column to delete
sr: Шта да радим са упутама на колони за брисање

en: Automatically drop objects that depend on the column (CASCADE)
sr: Самостално одбаци предмете који зависе од колоне (CASCADE)

en: Refuse to drop the column if any objects depend on it (RESTRICT)
sr: Одбија да одбаци колону ако неки предмети зависе од ње (RESTRICT)

note: DSN parameters
en: The name of a database to drop
sr: Назив базе података за одбацивање

en: Drop role only if it exists
sr: Одбаци улогу само ако постоји

en: Drop user only if it exists
sr: Одбаци корисника само ако постоји

en: What to do with objects referencing the view
sr: Шта да радим са предметима који упућују преглед

en: Automatically drop objects that depend on the view (CASCADE)
sr: Самостално одбаци предмете који зависе од прегледа (CASCADE)

en: Refuse to drop the view if any objects depend on it (RESTRICT)
sr: Одбија да одбаци преглед ако неки предмети зависе од ње (RESTRICT)

en: Search Path
sr: Путања претраге

en: Search path among database's schemas ('search_path' variable)
sr: Путања претраге између шема база података (променљива „search_path“)

en: Connection timeout
sr: Време истека везе

en: Maximum wait for connection, in seconds. Zero or not specified means wait indefinitely. It is not recommended to use a timeout of less than 2 seconds
sr: Највише чекање за везу, у секундама. Нула или не наведено значи чекаће неодређено. Не препоручује се коришћење време истека мање од 2 секунде

en: Mysql version 5.0 at least is required
sr: Потребно је барем издање 5.0 Мајскула

en: Can't import data from web server
sr: Не могу да увезем податке са веб сервера

en: could not determine the indexed columns for index
sr: не могу да одредим пописане колоне за попис

en: Provider for SQLCipher
sr: Достављач СКуЛ шифрера

note: DSN parameters
en: Passphrase
sr: Лозинка

note: DSN parameters
en: Encryption passphrase
sr: Лозинка шифровања

en: Provider for SQLite databases
sr: Посредник за SQLite базе података

en: Invalid HOST/SCRIPT '%s'
sr: Неисправан ДОМАЋИН/СКРИПТА „%s“

en: The connection string must contain the %s value
sr: Ниска везе мора да садржи вредност „%s“

en: Not supported
sr: Није подржано

en: Server operations not yet implemented
sr: Радње сервера још нису примењене

en: Named transaction is not supported
sr: Именовани пренос није подржан

en: Transaction level is not supported
sr: Ниво преноса није подржан

en: Unnamed savepoint is not supported
sr: Неименобана тачка чувања није подржана

en: Could not parse server's reponse
sr: Не могу да обрадим одговор сервера

en: Invalid response hash
sr: Неисправан хеш одговора

en: Can't start new thread
sr: Не могу да започнем нову нит

en: Could not run PHP script on the server
sr: Не могу да покренем ПХП скрипту на серверу

en: The transaction has been automatically rolled back
sr: Пренос је самостално враћен назад

en: Error cleaning data on the server for session %s
sr: Грешка чишћења података на серверу за сесију %s

en: Non detailled error
sr: Грешка без података

en: Provider for web server proxies
sr: Достављач за посреднике веб сервера

en: Connection password as defined on the web server
sr: Лозинка везе како је одређена на веб серверу

en: Web server name
sr: Назив веб сервера

en: The name of the web server which proxies connections
sr: Назив веб сервера чије посреднике повезује

en: Web server port (leave this field empty for default)
sr: Прикључник веб сервера (оставите ово поље празно за основно)

en: Path to PHP script
sr: Путања до ПХП скрипте

en: The path of the script to use if service is not at the web server's root
sr: Путања скрипте за коришћење ако услуга није на корену веб сервера

en: Server secret
sr: Тајна сервера

en: The name of a database to use
sr: Назив базе података за коришћење

en: DSN '%s' is not declared
sr: ДСН „%s“ није објављен

en: Can't open connection to DSN %s: %s
sr: Не могу да отворим везу на ДСН %s: %s

en: Can't open specified connection: %s
sr: Не могу да отворим наведену везу: %s

en: Connection successfully opened!
sr: Веза је успешно отворена!

en: For connection
sr: За везу

en: enter authentication information
sr: унеси податке потврђивања идентитета

en: Could not open connection:
    %s
sr: Не могу да отворим везу:
    %s

en: Analysing database schema
sr: Обрађујем шему базе података

en: Error while fetching meta data from the connection: %s
sr: Грешка приликом довлачења мета података са везе: %s

en: Error while analysing database schema: %s
sr: Грешка приликом обраде шеме базе података: %s

en: Connection
sr: Веза

en: unnamed
sr: неименовано

en: data source
sr: извор података

en: Getting database schema information
sr: Добављам податке шеме базе података

en: Execution reported an undefined error, please report error to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product
sr: Извршавање извештава о неодређеној грешци, пријавите грешку на „http://bugzilla.gnome.org/“ за производ „libgda“

en: Executing a query
sr: Извршавам упит

en: Connection not yet opened
sr: Веза још није отворена

en: Can't initialize dictionary to store table preferences
sr: Не могу да покренем речник да ускладиштим поставке табеле

en: Can't initialize transaction to access favorites
sr: Не могу да покренем пренос да приступим омиљенима

en: Can't commit transaction to access favorites
sr: Не могу да предам пренос да приступим омиљенима

en: Could not execute LDAP search
sr: Не могу да извршим ЛДАП претрагу

en: Executing LDAP search
sr: Извршавам ЛДАП претрагу

en: Fetching LDAP entry's attributes
sr: Довлачим атрибуте ЛДАП уноса

en: Fetching LDAP entry's children
sr: Довлачим пород ЛДАП уноса

en: DSN: %s
sr: ДСН: %s

en: Provider: %s
sr: Достављач: %s

en: Database provider
sr: Достављач базе података

en: In memory
sr: У меморији

en: Dictionary file
sr: Датотека речника

en: File used to store any information associated
    to this connection (favorites, descriptions, ...)
sr: Датотека коришћена за складиштење било каквих
    података придружених овој вези (омиљено, описи, ...)

en: Opened connections
sr: Отворене везе

en: List of opened connections
sr: Списак отворених веза

en: Connections
sr: Везе

en: Connection's properties
sr: Својства везе

en: Close connection
sr: Затвори везу

en: Close selected connection
sr: Затворите изабрану везу

en: Connect
sr: Повежи се

en: Open a new connection
sr: Отворите нову везу

en: History
sr: Историјат

en: Bookmarks
sr: Обележивачи

en: Begin
sr: Почни

en: Commit
sr: Предај

en: Rollback
sr: Врати старо

en: Builder
sr: Градитељ

en: Ldap entries
sr: Лдап уноси

en: Add table
sr: Додај табелу

en: Grid
sr: Мрежа

en: Form
sr: Облик

en: Bound connection is used
sr: Користи се свезана веза

en: Virtual connection using this connection is busy
sr: Виртуелна веза која користи ову везу је заузета

en: _Fullscreen
sr: _Преко целог екрана

en: Use the whole screen
sr: Користите цео екран

en: _Connection
sr: _Веза

en: _Connect
sr: _Повежи

en: Open a connection
sr: Отворите везу

en: _Bind Connection
sr: _Свежи везу

en: Use connection to create
    a new binding connection to access data
    from multiple databases at once
sr: Користите везу да направите нову
    везу свезе да одједном приступите
    подацима из више база података

en: Connection properties
sr: Својства везе

en: _Connections List
sr: _Списак веза

en: Connections list
sr: Списак веза

en: _Fetch Meta Data
sr: _Довуци мета податке

en: Fetch meta data
sr: Довуците мета податке

en: _Close Connection
sr: _Затвори везу

en: Close this connection
sr: Затворите ову везу

en: _Quit
sr: _Изађи

en: Quit
sr: Изађите из програма

en: _Edit
sr: _Уреди

en: Edit
sr: Уредите

en: _Display
sr: _Прикажи

en: Display
sr: Прикажите

en: _Perspective
sr: _Видокруг

en: Perspective
sr: Видокруг

en: _Window
sr: _Прозор

en: Window
sr: Прозор

en: _New Window
sr: _Нови прозор

en: Open a new window for current connection
sr: Отворите нови прозор за текућу везу

en: New Window for _Connection
sr: Нови прозор за _везу

en: Open a new window for a connection
sr: Отворите нови прозор за везу

en: _Help
sr: По_моћ

en: Help
sr: Помоћ

en: _Manual
sr: _Упутство

en: Manual
sr: Упутство

en: Begin a new transaction
sr: Започните нови пренос

en: Commit current transaction
sr: Предајте текући пренос

en: Rollback current transaction
sr: Вратите на старо текући пренос

en: LDAP browser
sr: ЛДАП прегледник

en: Do you want to close the '%s' connection?
sr: Да ли желите да затворите везу „%s“?

en: Do you want to quit the application?
sr: Да ли желите да напустите програм?

en: all the connections will be closed.
sr: све везе ће бити затворене.

en: the connection will be closed.
sr: веза ће бити затворена.

en: Error starting transaction: %s
sr: Грешка започињања преноса: %s

en: Error committing transaction: %s
sr: Грешка предаје преноса: %s

en: Error rolling back transaction: %s
sr: Грешка враћања преноса на старо: %s

en: Hit the Escape key to leave the fullscreen mode
sr: Притисните тастер Излаз да напустите режим преко целог екрана

en: Error updating bound connection: %s
sr: Грешка освежавања свезе везе: %s

en: Could not open binding connection: %s
sr: Не могу да отворим везу свезивања: %s

en: Database browser
sr: Прегледник базе података

en: Don't show this message again
sr: Не приказуј више ову поруку

en: The current perspective has changed to the '%s' perspective, you can switch back to previous perspective through the 'Perspective/%s' menu, or using the '%s' shortcut
sr: Текући видокруг је измењен на видокруг „%s“, можете да се пребаците на претходни видокруг у изборнику „Видокруг/%s“, или користећи пречицу „%s“

en: Linear layout
sr: Линеарни распоред

en: Radial layout
sr: Радијални распоред

en: Save diagram as
sr: Сачувај дијаграм као

en: PNG Image
sr: ПНГ слику

en: SVG file
sr: СВГ датотеку

en: Failed to create SVG file
sr: Нисам успео да направим СВГ датотеку

en: File format to save to is not recognized.
sr: Запис датотеке за чување није препознат.

en: Failed to create PNG file
sr: Нисам успео да направим ПНГ датотеку

en: Type: %s
sr: Врста: %s

en: Remove from graph
sr: Уклони из графикона

en: Add referenced tables to graph
sr: Додај упутне табеле у графикон

en: Add tables referencing this table to graph
sr: Додај табеле које упућују на ову табелу у графикон

en: Declare foreign key for this table
sr: Објави страни кључ за ову табелу

en: Failed to declare foreign key: %s
sr: Нисам успео да објавим страни кључ: %s

en: Successfully declared foreign key
sr: Успешно је објављен страни кључ

note: entry to display a window with tables in it
en: Add tables
sr: Додај табеле

note: entry to display sub menus
en: Add one table
sr: Додај једну табелу

en: Add all tables
sr: Додај све табеле

en: Add all tables in schema
sr: Додај све табеле у шему

en: Select tables to add to diagram
sr: Изабери табеле за додавање у дијаграм

en: Declared foreign key
sr: Објављен је страни кључ

note: To translators: the UPDATE is an SQL operation type
en: Policy on UPDATE
sr: Политика на ДОГРАДИ

note: To translators: the DELETE is an SQL operation type
en: Policy on DELETE
sr: Политика на ОБРИШИ

en: Failed to undeclare foreign key: %s
sr: Нисам успео да поништим објаву страног кључа: %s

en: Successfully undeclared foreign key
sr: Успешно је поништена објава страног кључа

en: Remove this declared foreign key
sr: Уклони овај објављени страни кључ

en: Page size and zoom
sr: Величина странице и увеличање

en: Page %d of %d horizontally and %d of %d vertically
sr: Страница %d од %d водоравно и %d од %d усправно

en: Adjust page's size and orientation
sr: Дотерај величину и усмерење странице

en: <b>Zoom</b>
sr: <b>Увеличање</b>

en: Number of pages used:
sr: Број коришћених страница:

en: horizontally
sr: водоравно

en: vertically
sr: усправно

en: Zoom factor:
sr: Однос увећања:

en: <b>Page numbers</b>
sr: <b>Бројеви страница</b>

en: Print page numbers
sr: Штампај бројеве страница

en: Declare a foreign key for table '%s'
sr: Објави страни кључ за табелу „%s“

en: define which table is references, which columns are part of the foreign key, and which column each one references
sr: одређује која табела је упутна, које колоне су део страног кључа, и на коју колону упућује свака од њих

en: Foreign key name:
sr: Назив страног кључа:

note: table to reference
en: Referenced table:
sr: Упутна табела:

en: Referenced column
sr: Упутна колона

en: Missing information to declare foreign key
sr: Недостају подаци за објављивање страног кључа

en: Missing information to undeclare foreign key
sr: Недостају подаци за поништавање објаве страног кључа

en: Import specifications
sr: Одредбе увоза

note: file to import from
en: File to import from:
sr: Датотека из које увести:

en: File to import data from
sr: Датотека из које увести податке

en: Comma separated values
sr: Вредности раздвојене зарезом

en: XML exported
sr: ИксМЛ је извезен

en: All files
sr: Све датотеке

note: Encoding
en: Encoding:
sr: Кодирање:

note: first line as title
en: First line as title:
sr: Први ред као назив:

note: separator
en: Separator:
sr: Раздвајач:

en: Comma
sr: Зарез

en: Semi colon
sr: Запетачка

en: Tab
sr: Језичак

en: Space
sr: Размак

en: Pipe
sr: Спојка

en: Other:
sr: Друго:

en: Import preview
sr: Преглед увоза

en: No data.
sr: Нема података.

en: Data set import from file
sr: Увоз скупа података из датотеке

en: %d column | %d columns
sr[0]: %d колона
sr[1]: %d колоне
sr[2]: %d колона
sr[3]: %d колона

en: Data set with %s and %s
sr: Скуп података са „%s“ и „%s“

en: Modify
sr: Измени

en: Import
sr: Увези

en: No data set
sr: Нема скупа података

en: %d table in current schema: | %d tables in current schema:
sr[0]: %d табела у текућој шеми:
sr[1]: %d табеле у текућој шеми:
sr[2]: %d табела у текућој шеми:
sr[3]: %d табела у текућој шеми:

en: Tables in current schema:
sr: Табеле у текућој шеми:

en: %d Table in schema '%s': | %d Tables in schema '%s':
sr[0]: %d табела у шеми „%s“:
sr[1]: %d табеле у шеми „%s“:
sr[2]: %d табела у шеми „%s“:
sr[3]: %d табела у шеми „%s“:

note: no connection at all or not authenticated
en: None
sr: Ништа

en: Enable or disable auto update of data
sr: Укључи или искључи самодоградњу података

en: Toggle between grid and form presentations
sr: Пребаци између представљања мреже и обрасца

en: Execute action
sr: Изврши радњу

en: View LDAP entry's details
sr: Прегледај појединости уноса ЛДАП-а

en: Zoom...
sr: Увеличај...

en: Statement to execute is not a selection statement
sr: Тврдња за извршавање није тврдња избора

en: Error executing query:
    %s
sr: Грешка извршавања упита:
    %s

en: Action successfully executed
sr: Радња је успешно извршена

en: Set or confirm the parameters to execute
    action '%s'
sr: Постави или потврди параметре за извршавање
    радње „%s“

en: Execution of action
sr: Извршавање радње

en: Error executing query: %s
sr: Грешка извршавања упита: %s

en: New virtual connection
sr: Нова виртуелна веза

en: Create connection
sr: Направи везу

en: Virtual connection's properties
sr: Својства виртуелне везе

en: The virtual connection you are about to define can bind tables from an existing connection as well as bind a data set which will appear as a table (importing CSV data for example). You can add as many binds as needed
sr: Виртуелна веза коју ћете одредити може да повеже табеле из постојеће везе као и да повеже скуп података који ће се појавити као табела (увоз ВРЗ података на пример). Можете да додате онолико свеза колико је потребно

en: Add binding
sr: Додај свезе

en: Bind a connection
sr: Повежи везу

en: Bind a data set
sr: Повежи скуп података

en: Bind a data set as a table:
sr: Повежи скуп података као табелу:

en: Import a data set and make it appear as a table
sr: Увези скуп података и учини да се појави као табела

en: Remove this bind
sr: Уклони ову свезу

en: Invalid schema name
sr: Неисправан назив шеме

en: Bind all tables of a connection using a schema prefix:
sr: Повежи све табеле везе користећи предметак шеме:

en: Each table in the selected connection will appear as a table in the virtual connection using the specified schema as a prefix
sr: Свака табела у изабраној вези ће се појавити као табела у виртуелној вези користећи наведену шему као предметак

en: Name of the schema the
    tables will be in
sr: Назив шеме у којој
    ће бити табеле

en: Obtain referenced data in table
sr: Набави упутне податке у табели

en: List referencing data in
sr: Испиши упутне податаке

en: Error adding new data source: %s
sr: Грешка додавања новог извора података: %s

en: Data Manager
sr: Управник података

en: Unsaved
sr: Несачувано

en: Variables' values:
sr: Вредности променљиве:

en: Reset
sr: Поврати

en: Reset the editor's
    contents
sr: Поврати садржаје
    уређивача

en: Add a new data source
sr: Додајте нови извор података

en: Variables
sr: Променљиве

en: Show variables needed
sr: Прикажи потребне променљиве

en: Execute
sr: Изврши

en: Execute specified
    data manager
sr: Изврши наведеног
    управника података

en: View XML
sr: Прегледај ИксМЛ

en: View specifications
    as XML (advanced)
sr: Одредбе прегледа
    као ИксМЛ (напредно)

en: BBB:
sr: БББ:

en: '%s' data manager
sr: Управник података „%s“

en: Data manager
sr: Управник података

en: Could not save data manager
sr: Не могу да сачувам управника података

en: Data manager's name
sr: Назив управника података

en: Save
sr: Сачувај

en: source%d
sr: извор%d

en: Data source from SQL
sr: Извор података из СКуЛ-а

note: To translators: "In schema" refers to the database schema an object is in
en: In schema '%s'
sr: У шеми „%s“

en: For table: %s
sr: За табелу: %s

en: Switching to execution mode. Hit the Escape key to return to the compose mode
sr: Пребацујем се на режим извршавања. Притисните тастер Изађи да се вратите на режим састављања

en: _Toggle mode
sr: _Пребаци режим

en: Switch between compose and execute modes
sr: Пребаците се између режима састављања и извршавања

en: Could not remove favorite: %s
sr: Не могу да уклоним омиљеног: %s

en: Could not add favorite: %s
sr: Не могу да додам омиљеног: %s

en: Favorite's properties
sr: Својства омиљеног

en: Specifications
sr: Одредбе

en: Saved
sr: Сачувано

en: Unnamed data manager
sr: Неименовани управник података

en: _Show Favorites
sr: _Прикажи омиљене

en: Show or hide favorites
sr: Прикажите или сакријте омиљене

en: _Manager
sr: _Управник

en: Manager
sr: Управник

en: _New Data Manager
sr: _Нови управник података

en: New data manager
sr: Нови управник података

note: Translators: Do not translate "table" nor "query"
en: Node must be "table" or "query", and is "%s"
sr: Чвор мора бити „table“ или „query“, али је „%s“

en: Not ready
sr: Нисам спреман

en: Malformed table name "%s"
sr: Лош назив табеле „%s“

en: Could not find the "%s" table
sr: Не могу да пронађем табелу „%s“

en: The "%s" object is not a table
sr: Предмет „%s“ није табела

note: Translators: Do not translate "name"
en: Missing attribute "name" for table
sr: Недостаје особина „name“ за табелу

en: Could not find any foreign key to "%s"
sr: Не могу да пронађем ни један страни кључ за „%s“

en: The fields involved in the foreign key to "%s" are not known
sr: „%s“ не познаје поља умешана у страном кључу

en: No SELECT statement to execute
sr: Нема тврдње ИЗАБЕРИ за извршавање

en: Refresh data
sr: Освежи податке

en: Contents of '%s'
sr: Садржај из „%s“

en: Could not build SELECT statement
sr: Не могу да изградим тврдњу ИЗАБЕРИ

en: Multiple statements detected, only the first will be used
sr: Открио сам више тврдњи, користићу само прву

en: Id
sr: ИБ

en: Data source's ID
    (as referenced by other data sources)
sr: ИБ извора података
    (како је упућено другим изворима података)

en: Data source's description
sr: Опис извора података

en: Table to display data from, leave empty
    to specify a SELECT statement instead
sr: Табела из које се приказују подаци, оставите
    празним да наведете тврдњу ИЗАБЕРИ

en: SELECT
    SQL
sr: ИСАБЕРИ
    СКуЛ

en: Actual SQL executed
    to select data
    Can't be changed if a table name is set
sr: Тренутни СКуЛ је извршен
    за бирање података
    Не може се изменити ако је постављен назив табеле

en: Dependencies
sr: Зависности

en: Required and provided named parameters
sr: Захтевани и достављени именовани параметри

en: Requires:
sr: Захтева:

en: Exports:
sr: Извози:

en: Link to other data
sr: Веза до других података

en: Remove data source
sr: Уклони извор података

en: Show data source's properties
sr: Прикажи својства извора података

en: No data source defined
sr: Нема одређених извора података

en: Can't bind parameter '%s' of type '%s' to a parameter of type '%s'
sr: Не могу да привежем параметар „%s“ врсте „%s“ за параметар врсте „%s“

en: Remove
sr: Уклони

en: Data sources:
sr: Извори података:

en: Selected data source's properties:
sr: Својства изабраних извора података:

en: Error parsing XML specifications
sr: Грешка обраде ИксМЛ одредби

en: Expecting <%s> root node
sr: Очекујем корени чвор <%s>

en: SQL code to execute:
sr: СКуЛ код за извршавање:

en: Database Browser provides quick access to the data and schema of a database, and displays it in a intuitive graphical interface. It provides three perspectives to interact with a database: the schema browser, query execution, and data manager. The schema browser allows the user to view the tables of a database, and inspect the table's properties and relations. The query exeution perspective allows the user to execute SQL queries on the database. The data manager perspective allows the user to view the data contained in the database in a tabular form.
sr: Прегледник базе подтака обезбеђује брз приступ подацима и шеми базе података, и приказује га у докучивом графичком сучељу. Обезбеђује три видокруга за деловање са базом података: прегледника шеме, извршавање упита, и управника података. Прегледник шеме омогућава кориснику да види табеле базе података, и да провери својства и односе табеле. Извршавање упита омогућава кориснику да изврши СКуЛ упите на бази података. Управник података омогућава кориснику да види податке садржане у бази података у облику табеле.

en: GdaBrowser
sr: Гда прегледник

en: Browse your database's contents
sr: Прегледајте садржај ваше базе података

en: Could not get information about LDAP class
sr: Не могу да добавим податке о ЛДАП разреду

en: Class OID:
sr: ОИБ разреда:

en: Class kind:
sr: Врста разреда:

en: Class name: | Class names:
sr[0]: Назив разреда:
sr[1]: Називи разреда:
sr[2]: Називи разреда:
sr[3]: Назив разреда:

en: This LDAP class is obsolete
sr: Овај ЛДАП разред је застарео

en: Required attribute: | Required attributes:
sr[0]: Захтевана особина:
sr[1]: Захтеване особине:
sr[2]: Захтеване особине:
sr[3]: Захтевана особина:

en: Optional attribute: | Optional attributes:
sr[0]: Изборна особина:
sr[1]: Изборне особине:
sr[2]: Изборне особине:
sr[3]: Изборна особина:

en: Children class: | Children classes:
sr[0]: Разред порода:
sr[1]: Разреди порода:
sr[2]: Разреди порода:
sr[3]: Разред порода:

en: Inherited class: | Inherited classes:
sr[0]: Наслеђени разред:
sr[1]: Наслеђени разреди:
sr[2]: Наслеђени разреди:
sr[3]: Наслеђени разред:

en: Select the file to save data to
sr: Изаберите датотеку за чување података

en: Could not save data: %s
sr: Не могу да сачувам податке: %s

en: Non activated
sr: Није покренуто

en: Never
sr: Никада

note: DN
en: Distinguished Name:
sr: Издвојени назив:

en: Can't display attribute value
sr: Не могу да прикажем вредност особине

en: Could not get information about LDAP entry
sr: Не могу да добавим податке о ЛДАП уносу

en: Base DN:
sr: Основни назив домена:

en: Filter expression:
sr: Израз пропусника:

en: Attributes to fetch:
sr: Особине за довлачење:

en: Search scope:
sr: Обим претраге:

en: Could not find LDAP entry with DN '%s'
sr: Не могу да пронађем ЛДАП унос са називом домена „%s“

en: _LDAP
sr: _ЛДАП

en: LDAP
sr: ЛДАП

en: _New LDAP Entries Browser
sr: _Нови прегледник ЛДАП уноса

en: Open a new LDAP entries browser
sr: Отворите нови прегледник ЛДАП уноса

en: _New LDAP Classes Browser
sr: _Нови прегледник ЛДАП разреда

en: Open a new LDAP classes browser
sr: Отворите нови прегледник ЛДАП разреда

en: _New LDAP Search
sr: _Нова ЛДАП претрага

en: Open a new LDAP search form
sr: Отворите образац нове ЛДАП претраге

en: LDAP classes browser
sr: Прегледник ЛДАП разреда

en: LDAP classes
sr: ЛДАП разреди

en: LDAP class's properties
sr: Својства ЛДАП разреда

en: Add to _Favorites
sr: Додај у _омиљене

en: Add class to favorites
sr: Додајте разред у омиљене

en: Previous Class
sr: Претходни разред

en: Move back to previous LDAP class
sr: Вратите се на претходни ЛДАП разред

en: Next Class
sr: Следећи разред

en: Move to next LDAP class
sr: Пређите на следећи ЛДАП разред

en: LDAP entries browser
sr: Прегледник ЛДАП уноса

en: LDAP hierarchy
sr: ЛДАП хијерархија

en: LDAP entry's details
sr: Појединости уноса ЛДАП-а

en: Add entry to favorites
sr: Додајте унос у омиљене

en: Previous Entry
sr: Претходни унос

en: Move back to previous LDAP entry
sr: Вратите се на претходни ЛДАП унос

en: Next Entry
sr: Следећи унос

en: Move to next LDAP entry
sr: Пређите на следећи ЛДАП унос

en: LDAP entries
sr: ЛДАП уноси

en: Favorites
sr: Омиљени

en: LDAP search page
sr: Страница ЛДАП претраге

en: LDAP search settings
sr: Подешавања ЛДАП претраге

en: Clear
sr: Очисти

en: Clear the search settings
sr: Очистите подешавања претраге

en: Execute LDAP search
sr: Изврши ЛДАП претрагу

note: results
en: Results
sr: Резултати

en: Could not define virtual table for this LDAP search: %s
sr: Не могу да одредим виртуелну табелу за ову ЛДАП претрагу: %s

en: Virtual table '%s' for this LDAP search has been defined
sr: Виртуелна табела „%s“ за ову ЛДАП претрагу је одређена

en: Define as Table
sr: Одреди као табелу

en: Define search as a virtual table
sr: Одреди претрагу као виртуелну табелу

en: LDAP search
sr: ЛДАП претрага

en: Define LDAP search as a virtual table
sr: Одреди ЛДАП претрагу као виртуелну табелу

en: Name of the virtual LDAP table to create
sr: Назив виртуелне ЛДАП табеле за стварање

en: Everytime data is selected from the virtual table which will be created, the LDAP search will be executed and data returned as the contents of the table.
sr: Сваки пут када су подаци изабрани из виртуелне табеле која ће бити направљена, биће извршена ЛДАП претрага и исписани подаци као садржај табеле.

en: Table name:
sr: Назив табеле:

en: Replace if exists:
sr: Замени ако постоји:

en: Connection opening:
sr: Отварање везе:

en: Select a named data source, or specify
    parameters to open a connection to a 
    non defined data source
sr: Изаберите именовани извор података,
    или наведите параметре за отварање
    везе неодређеном извору података

en: Cancelled by the user
sr: Корисник је отказао

en: [DSN|connection string]...
sr: [ДСН|ниска везе]...

en: Error: %s
sr: Грешка: %s

en: All files are in the directory: %s
sr: Све датотеке су у директоријуму: %s

en: Can't get the list of files used to store information about each connection: %s
sr: Не могу да добавим списак датотека коришћених за складиштење података о свакој вези: %s

en: Error while purging files used to store information about each connection: %s
sr: Грешка приликом избацивања датотека коришћених за складиштење података о свакој вези: %s

en: Multiple statements
sr: Вишеструке тврдње

en: SELECT statement
sr: Тврдња ИЗАБЕРИ

en: INSERT statement
sr: Тврдња УМЕТНИ

en: UPDATE statement
sr: Тврдња ОСВЕЖИ

en: DELETE statement
sr: Тврдња ОБРИШИ

en: COMPOUND SELECT statement
sr: Тврдња ИЗАБЕРИ ЈЕДИЊЕЊЕ

en: BEGIN statement
sr: Тврдња ПОЧНИ

en: ROLLBACK statement
sr: Тврдња ВРАТИНАЗАД

en: COMMIT statement
sr: Тврдња ПРЕДАЈ

en: ADD SAVEPOINT statement
sr: Тврдња ДОДАЈ ТАЧКУ ЧУВАЊА

en: ROLLBACK SAVEPOINT statement
sr: Тврдња ВРАТИ НАЗАД ТАЧКУ ЧУВАЊА

en: DELETE SAVEPOINT statement
sr: Тврдња ОБРИШИ ТАЧКУ ЧУВАЊА

en: Unknown statement
sr: Непозната тврдња

en: Getting
    favorites...
sr: Добављам
    омиљене...

en: No favorite:
    drag item to
    define one
sr: Нема омиљених:
    превуците ставку
    да одредите једну

en: Query execution (SQL)
sr: Пропитај извршавање (СКуЛ)

en: Query editor
sr: Пропитај уређивача

en: Clear the editor's
    contents
sr: Очисти садржаје
    уређивача

en: Show variables needed
    to execute SQL
sr: Покажи променљиве потребне
    за извршавање СКуЛ-ас

en: Execute SQL in editor
sr: Изврши СКуЛ у уређивачу

en: Indent
sr: Увуци

en: Indent SQL in editor
    and make the code more readable
    (removes comments)
sr: Увуците СКуЛ у уређивачу
    и учините код читљивијим
    (уклоните напомене)

en: Favorite
sr: Омиљено

en: Add SQL to favorite
sr: Додајте СКуЛ у омиљене

en: Execution history:
sr: Историјат извршавања:

en: Copy
sr: Умножи

en: Copy selected history
    to editor
sr: Умножите изабрани
    историјат у уређивач

en: Clear history
sr: Очисти историјат

en: Execution Results:
sr: Резултати извршавања:

en: New favorite
sr: Нови омиљени

en: Modify favorite '%s'
sr: Измени омиљени „%s“

en: Modify a favorite
sr: Измените омиљеног

en: Favorite's name
sr: Назив омиљеног

en: Unnamed query
sr: Неименовани упит

en: Name of the favorite to create
sr: Назив омиљеног за стварање

en: Enter the name of the favorite to create
sr: Унесите назив омиљеног за стварање

en: Invalid variable's contents
sr: Неисправан садржај променљиве

en: assign values to the following variables
sr: додели вредности следећим променљивима

en: A transaction has automatically been started
    during this statement's execution, this usually
    happens when blobs are selected (and the transaction
    will have to remain opened while the blobs are still
    accessible, clear the corresponding history item before
    closing the transaction).
sr: Пренос је самостално започет за време извршавања
    ове тврдње, ово се обично дешава када су изабрани
    блобови (а пренос ће остати отворен све док су
    блобови још увек приступачни, очистите одговарајућу
    ставку историјата пре затварања преноса).

en: Statement executed
sr: Тврдња је извршена

en: Error while parsing code: %s
sr: Грешка приликом обраде кода: %s

en: A query is already being executed, to execute another query, open a new connection.
sr: Упит је већ извршен, да извршите други упит, отворите нову везу.

en: Internal error, please report error to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product
sr: Унутрашња грешка, пријавите грешку на „http://bugzilla.gnome.org/“ за производ „libgda“

en: _Execute
sr: _Изврши

en: Execute query
sr: Извршите упит

en: _Undo
sr: _Опозови

en: Undo last change
sr: Опозовите последњу измену

en: Copy all in a single line
sr: Умножи све у један ред

en: In the future:
sr: У будуће:

en: Less than a minute ago:
sr: Пре мање од једног минута:

en: %lu minute ago:
     | %lu minutes ago:
sr[0]: Пре %lu минут:
sr[1]: Пре %lu минута:
sr[2]: Пре %lu минута:
sr[3]: Пре %lu минут:

en: %lu hour ago
     | %lu hours ago
sr[0]: Пре %lu сат
sr[1]: Пре %lu сата
sr[2]: Пре %lu сати
sr[3]: Пре %lu сат

en: %lu day ago
     | %lu days ago
sr[0]: Пре %lu дан
sr[1]: Пре %lu дана
sr[2]: Пре %lu дана
sr[3]: Пре %lu дан

en: _Query
sr: _Упит

en: Query
sr: Упит

en: _New Editor
sr: _Нови уређивач

en: Open a new query editor
sr: Отворите нови уређивач упита

en: Could not add action: %s
sr: Не могу да додам радњу: %s

en: SQL Code
sr: СКуЛ ко̂д

en: Is action
sr: Радња је

en: Check this option to make this favorite an action
    which can be proposed for execution from grids
    containing data. The parameters required to execute
    the query will be defined from the row selected in the grid
sr: Изаберите ову могућност да учините ово омиљеном радњом
    која може бити предложена за извршавање из мрежа које
    садрже податаке. Параметри потребни за извршавање упита
    ће бити одређени из реда изабраног у мрежи

en: Statement:
sr: Тврдња:

en: Execution delay
sr: Застој извршавања

en: Number of rows impacted
sr: Број усађених редова

en: Execution Parameters
sr: Параметри извршавања

en: No result selected
sr: Није изабран резултат

en: Re-execute query
sr: Поново изврши упит

en: Execution error:
sr: Грешка извршавања:

en: Table not found
sr: Нисам нашао табелу

en: Requested object is not a table or view
sr: Затражени предмет није табела или преглед

en: Auto incremented
sr: Самостално повећан

en: Tables' index
sr: Попис табеле

en: Schema browser
sr: Прегледник шеме

en: Diagram
sr: Дијаграм

en: Could not save diagram
sr: Не могу да сачувам дијаграм

en: Canvas's name
sr: Назив платна

en: Relations diagram
sr: Дијаграм међуодноса

en: Error parsing favorite's contents
sr: Грешка обраде садржаја омиљеног

en: '%s' diagram
sr: Дијаграм „%s“

en: Missing table attribute in favorite's contents
sr: Недостаје особина табеле у садржају омиљеног

en: _Contents
sr: _Садржај

en: View contents
sr: Прегледајте садржај

en: _Schema
sr: _Шема

en: Schema
sr: Шема

en: _New Diagram
sr: _Нови дијаграм

en: Create a new diagram
sr: Направите нови дијаграм

en: Could not load diagram
sr: Не могу да учитам дијаграм

en: Declared foreign key '%s' on
sr: Објављени страни кључ „%s“ на

en: Foreign key '%s' on
sr: Страни кључ „%s“ на

en: incompatible types: '%s' for the foreign key and '%s' for the referenced primary key
sr: неподударне врсте: „%s“ за страни кључ и „%s“ за упутни примарни кључ

en: Could not compute table's UNIQUE constraints for %s.%s.%s
sr: Не могу да израчунам ЈЕДИНСТВЕНА ограничења табеле за %s.%s.%s

en: Unique constraint
sr: Јединствено ограничење

en: Tables referencing this one
sr: Табеле упућују на ову

en: Column Name
sr: Назив колоне

note: To translators: "Not NULL?" is a table's column's attribute. The NULL term should not be translated as it refers to the SQL NULL value
en: Not NULL?
sr: Није НИШТА?

en: LDAP virtual table definition
sr: Одредница виртуалне ЛДАП табеле

en: Constraints and integrity rules
sr: Правила ограничења и целовитости

en: Could not find table '%s.%s'
sr: Не могу да пронађем табелу „%s.%s“

en: Could not find declared foreign key '%s'
sr: Не могу да пронађем објављени страни кључ „%s“

en: Table not found. If you think this is an error,
    please refresh the meta data from the database
    (menu Connection/Fetch meta data).
sr: Нисам пронашао табелу. Ако мислите да је ово грешка,
    освежите мета податке из базе података (изборник
    Веза/Довуци мета податке).

en: Relations
sr: Односи

en: Preferences
sr: Поставке

en: Data successfully inserted
sr: Подаци су успешно уметнути

en: Meta data not yet available
sr: Мета подаци још нису доступни

en: Can't find information about table
sr: Не могу да пронађем податке о табели

en: Internal error while building INSERT statement:
    %s
sr: Унутрашња грешка приликом изградње тврдње УМЕТНИ:
    %s

en: Default value: '%s'
sr: Основна вредност: „%s“

en: Default value: auto incremented value
sr: Основна вредност: самостално повећана вредност

en: Values to insert into table
sr: Вредности за уметање у табелу

en: Can't find information about table '%s'
sr: Не могу да пронађем податке о табели „%s“

en: _Table
sr: _Табела

en: Add table to favorites
sr: Додајте табелу у омиљене

en: View table's contents
sr: Прегледајте садржај табеле

en: _Insert Data
sr: _Уметни податке

en: Insert data into table
sr: Уметните податке у табелу

en: _Declare Foreign Key
sr: _Објави страни кључ

en: Declare a foreign key for table
sr: Објавите страни кључ за табелу

en: default
sr: основно

en: Table's fields
sr: Поља табеле

en: Field's display preferences
sr: Поставке приказа поља

en: Data entry type:
sr: Врста уноса података:

en: Defines how data for the selected column
    will be displayed in forms. Leave 'Default' to have
    the default display
sr: Одредите како ће подаци за изабрану колону
    бити приказани у обрасцима. Оставите „Основно“
    да имате основни приказ

en: none
sr: ништа

en: Options:
sr: Могућности:

en: Preview:
sr: Преглед:

en: Free form to test the configured
    data entry
sr: Слободан облик за испробавање
    подешеног уноса података

en: Information:
sr: Подаци:

en: Unable to display help. Please make sure the documentation package is installed.
sr: Не могу да прикажем помоћ. Проверите да ли је инсталиран пакет документације.

en: Unable to open help file
sr: Не могу да отворим датотеку помоћи

en: Help is being loaded, please wait...
sr: Помоћ је учитана, молим сачекајте...

en: Close tab
sr: Затвори језичак

en: Abstract
sr: Апстрактни

en: Structural
sr: Структурни

en: Auxilliary
sr: Помоћни

en: <small>This area allows to give values to
    variables defined in the SQL code
    using the following syntax:
    <b><tt>##&lt;variable name&gt;::&lt;type&gt;[::null]</tt></b>
    For example:
    <span foreground="#4e9a06"><b><tt>##id::int</tt></b></span>
          defines <b>id</b> as a non NULL integer
    <span foreground="#4e9a06"><b><tt>##age::string::null</tt></b></span>
          defines <b>age</b> as a string
    
    Valid types are: <tt>string</tt>, <tt>boolean</tt>, <tt>int</tt>,
    <tt>date</tt>, <tt>time</tt>, <tt>timestamp</tt>, <tt>guint</tt>, <tt>blob</tt> and
    <tt>binary</tt></small>
sr: <small>Ова област омогућава давање вредности
    променљивима одређеним у коду СКуЛ-а
    користећи следећи склоп:
    <b><tt>##&lt;variable name&gt;::&lt;type&gt;[::null]</tt></b>
    На пример:
    <span foreground="#4e9a06"><b><tt>##id::int</tt></b></span>
          одређује <b>иб</b> као не НИШТАВНИ цео број
    <span foreground="#4e9a06"><b><tt>##age::string::null</tt></b></span>
          одређује <b>старост</b> као ниску
    
    Исправне врсте су: <tt>string</tt>, <tt>boolean</tt>, <tt>int</tt>,
    <tt>date</tt>, <tt>time</tt>, <tt>timestamp</tt>, <tt>guint</tt>, <tt>blob</tt> и
    <tt>binary</tt></small>

en: Hide search toolbar
sr: Сакриј траку алата претраге

en: Search:
sr: Потражи:

en: Case sensitive
sr: Разликуј величину слова

en: Invalid unnamed command
sr: Неисправна неименована наредба

en: Command '%s' not found
sr: Нисам пронашао наредбу „%s“

en: Syntax error after '\'
sr: Садржајна грешка након „\“

en: Unbalanced usage of quotes
sr: Неуравнотежена употреба наводника

en: Usage
sr: Употреба

en: Could not save history file to '%s': %s
sr: Не могу да сачувам датотеку историјата у „%s“: %s

en: (%d row) | (%d rows)
sr[0]: (%d ред)
sr[1]: (%d реда)
sr[2]: (%d редова)
sr[3]: (%d ред)

en: History is not supported
sr: Историјат није подржан

en: No current connection
sr: Нема текуће везе

en: List of tables
sr: Списак табела

en: List of views
sr: Списак прегледа

en: List of schemas
sr: Списак шема

en: No object found
sr: Нисам пронашао предмете

en: Column
sr: Колона

en: Nullable
sr: Ништавно

en: Extra
sr: Посебно

en: List of columns for view '%s'
sr: Списак колона за преглед „%s“

en: List of columns for table '%s'
sr: Списак колона за табелу „%s“

en: yes
sr: да

en: no
sr: не

en: Could not determine columns of view '%s'
sr: Не могу да одредим колоне прегледа „%s“

en: Could not determine columns of table '%s'
sr: Не могу да одредим колоне табеле „%s“

en: View definition: %s
sr: Одредница прегледа: %s

note: To translators: the term "references" is the verb * "to reference" in the context of foreign keys where * "table A REFERENCES table B"
en: references %s
sr: упућује на %s

note: To translators: the term "references" is the verb * "to reference" in the context of foreign keys where * "table A REFERENCES table B"
en: references %s.%s
sr: упућује на %s.%s

en: Installed providers list
sr: Списак инсталираних достављача

en: Could not find provider '%s'
sr: Не могу да пронађем достављача „%s“

en: Attribute
sr: Особина

en: Provider '%s' description
sr: Опис достављача „%s“

en: Could not find data source '%s'
sr: Не могу да пронађем извор података „%s“

en: DSN '%s' description
sr: Опис ДСН-а „%s“

en: DSN name
sr: Назив ДСН-а

en: Parameters
sr: Параметри

en: System DSN?
sr: Системски ДСН?

en: Yes
sr: Да

en: No
sr: Не

en: Last used
sr: Последња употреба

en: Unknown criteria '%s'
sr: Непознато мерило „%s“

en: Failed to remove:
sr: Нисам успео да уклоним:

en: No file to purge!
sr: Нема датотеке за избацивање!

en: Gda server operations list
sr: Списак радњи Гда сервера

en: Using XML descriptions in %s
sr: Користим описе ИксМЛ-а у %s

en: Could not create provider object: %s
sr: Не могу да направим предмет достављача: %s

en: Existing operation types for provider '%s':
sr: Постојеће врсте радње за достављача „%s“:

en: Existing operation types:
sr: Постојеће врсте радње:

en: Description for type: %s
sr: Опис за врсту: %s

en: Operation not supported
sr: Радња није подржана

en: Can't parse file '%s', ignoring it
sr: Не могу да обрадим датотеку „%s“, занемарујем је

en: GDA SQL console version
sr: Издање ГДА СКуЛ конзоле

en: Defines how the DN column is handled for LDAP searched (among "dn", "rdn" and "none")
sr: Одређује како се управља колоном назива домена за тражени ЛДАП (поред „dn“, „rdn“ и „none“)

en: Defines the LDAP attributes which are fetched by default by LDAP commands
sr: Одређује особине ЛДАП-а које се по основи довлаче ЛДАП наредбама

en: Set to TRUE when the 1st line of a CSV file holds column names
sr: Поставите на изабрано када 1° ред ЦСВ датотеке садржи називе колона

en: Quote character for CSV format
sr: Знак наводника за ЦСВ датотеку

en: Separator character for CSV format
sr: Знак раздвајача за ЦСВ датотеку

en: Welcome to the GDA SQL console, version
sr: Добро дошли у ГДА СКуЛ конзолу, издање

en: Type: %s to show usage and distribution terms
          %s or %s for help with internal commands
          %s (or CTRL-D) to quit (the '.' can be replaced by a '\')
          or any SQL query terminated by a semicolon
sr: Упишите: %s да покажете одредбе коришћена и расподеле
             %s или %s за помоћ са унутрашњим наредбама
             %s (или КТРЛ-Д) да изађете („.“ може да буде замењена „\“)
             или било који упит СКуЛ-а који се завршава запетачком

en: Opening connection '%s' for:
sr: Отварам везу „%s“ за:

en: Can't open connection %d: %s
sr: Не могу да отворим везу %d: %s

en: Opening connection '%s' (GDA_SQL_CNC environment variable):
sr: Отварам везу „%s“ (променљива ГДА_СКуЛ_ЦНЦ окружења):

en: Can't open connection defined by GDA_SQL_CNC: %s
sr: Не могу да отворим везу одређену ГДА_СКуЛ-ЦНЦ-ом: %s

en: Can't run HTTP server on port %d
sr: Не могу да покренем ХТТП сервер на прикључнику %d

en: Connection closed
sr: Веза је затворена

en: Could not interpret the '%s' parameter's value
sr: Не могу да растумачим вредност „%s“ параметра

en: No internal parameter named '%s' required by query
sr: Ниједан унутрашњи параметар под називом „%s“ није потребан упитом

en: Can't open file '%s' for writing: %s
sr: Не могу да отворим датотеку „%s“ за упис: %s

en: Can't open pipe '%s': %s
sr: Не могу да отворим спојку „%s“: %s

en: Can't open file '%s' for reading: %s
sr: Не могу да отворим датотеку „%s“ за читање: %s

en: Connection name '%s' is invalid
sr: Назив везе „%s“ је неисправан

en: 	Username for '%s':
sr: 	Корисничко име за „%s“:

en: No username for '%s'
sr: Нема корисничког имена за „%s“

en: 	Password for '%s':
sr: 	Лозинка за „%s“:

en: No password for '%s'
sr: Нема лозинке за „%s“

en: Date format for this connection will be: %s%c%s%c%s, where YYYY is the year, MM the month and DD the day
sr: Запис датума за ову везу ће бити: %s%c%s%c%s, где је ГГГГ година, ММ месец а ДД дан

en: All the information related to the '%s' connection will be stored in the '%s' file
sr: Сви подаци који се односе на „%s“ везу биће ускладиштени у датотеци „%s“

en: Error getting meta data in background: %s
sr: Грешка добављања мета података у позадини: %s

en: Getting database schema information for connection '%s', this may take some time...
sr: Добављам податке шеме базе података за везу „%s“, ово би могло да потраје...

en: error: %s
sr: грешка: %s

en: Done.
sr: Урађено.

en: %s [<FILE>]
sr: %s [<ДАТОТЕКА>]

en: Show commands history, or save it to file
sr: Приказује историјат наредби, или га чува у датотеку

en: Information
sr: Подаци

en: %s [<META DATA TYPE>]
sr: %s [<ВРСТА МЕТА ПОДАТАКА>]

en: Force reading the database meta data (or part of the meta data, ex:"tables")
sr: Приморава читање мета података базе података (или дела мета података, бивше:„tables“)

en: %s <fkname> <tableA>(<colA>,...) <tableB>(<colB>,...)
sr: %s <фкназив> <табелаА>(<колА>,...) <табелаБ>(<колБ>,...)

en: Declare a new foreign key (not actually in database): tableA references tableB
sr: Објави нови страни кључ (није заправо у бази података): табела А упућује на табелу Б

en: %s <fkname> <tableA> <tableB>
sr: %s <фкназив> <табелаА> <табелаБ>

en: Un-declare a foreign key (not actually in database)
sr: Поништи објаву страног кључа (није заправо у бази података)

en: %s [<TABLE>]
sr: %s [<ТАБЕЛА>]

en: List all tables (or named table)
sr: Исписује све табеле (или именовану табелу)

en: %s [<VIEW>]
sr: %s [<ПРЕГЛЕД>]

en: List all views (or named view)
sr: Исписује све прегледе (или именовани преглед)

en: %s [<SCHEMA>]
sr: %s [<ШЕМА>]

en: List all schemas (or named schema)
sr: Исписује све шеме (или именовану шему)

en: %s [<OBJ_NAME>|<SCHEMA>.*]
sr: %s [<НАЗИВ_ПРЕДМ>|<ШЕМА>.*]

en: Describe object or full list of objects
sr: Описује предмет или читав списак предмета

en: %s [<TABLE1> [<TABLE2>...]]
sr: %s [<ТАБЕЛА1> [<ТАБЕЛА2>...]]

en: Create a graph of all or the listed tables
sr: Ствара графикон свих или исписаних табела

en: %s [<port> [<authentication token>]]
sr: %s [<прикључник> [<образац потврђивања идентитета>]]

en: Start/stop embedded HTTP server (on given port or on 12345 by default)
sr: Покреће/зауставља угнеждени ХТТП сервер (на датом прикључнику или на 12345 по основи)

en: %s [[<CNC_NAME>] [<DSN>|<CONNECTION STRING>]]
sr: %s [[<ЦНЦ_НАЗИВ>] [<ДСН>|<НИСКА ВЕЗЕ>]]

en: Opens a new connection or lists opened connections
sr: Отвара нову везу или исписује отворене везе

en: %s [<CNC_NAME>]
sr: %s [<ЦНЦ_НАЗИВ>]

en: Close a connection
sr: Затвара везу

en: %s <CNC NAME> <OBJ NAME> [<OBJ NAME> ...]
sr: %s <ЦНЦ НАЗИВ> <НАЗИВ ПРЕДМ> [<НАЗИВ ПРЕДМ> ...]

en: Bind connections or datasets (<OBJ NAME>) into a single new one (allowing SQL commands to be executed across multiple connections and/or datasets)
sr: Свезује везе или скупове података (<НАЗИВ ПРЕДМЕТА>) у један нови (омогућавајући извршавање СКуЛ наредби преко вишеструких веза и/или скупова података)

en: DSN (data sources) management
sr: ДСН (изворима података) управљање

en: %s [<DSN>]
sr: %s [<ДСН>]

en: List all DSN (or named DSN's attributes)
sr: Исписује све ДСН-е (или особине именованих ДСН-а)

en: %s <DSN_NAME> <DSN_DEFINITION> [<DESCRIPTION>]
sr: %s <ДСН_НАЗИВ> <ДСН_ОДРЕДНИЦА> [<ОПИС>]

en: Create (or modify) a DSN
sr: Ствара (или мења) ДСН

en: %s <DSN_NAME> [<DSN_NAME>...]
sr: %s <ДСН_НАЗИВ> [<ДСН_НАЗИВ>...]

en: Remove a DSN
sr: Уклања ДСН

en: %s [<PROVIDER>]
sr: %s [<ДОСТАВЉАЧ>]

en: List all installed database providers (or named one's attributes)
sr: Исписује све инсталиране достављаче базе података (или особине именованог)

en: Input/Output
sr: Улаз/излаз

en: %s <FILE>
sr: %s <ДАТОТЕКА>

en: Execute commands from file
sr: Извршава наредбе из датотеке

en: Send output to a file or |pipe
sr: шаље излаз у датотеку или до |спојке

en: %s [<TEXT>]
sr: %s [<ТЕКСТ>]

en: Print TEXT or an empty line to standard output
sr: Исписује ТЕКСТ или празан ред на стандардни излаз

en: Send TEXT or an empty line to current output stream
sr: Шаље ТЕКСТ или празан ред на ток текућег излаза

en: %s [<DIR>]
sr: %s [<ДИР>]

en: Change the current working directory
sr: Мења текући радни директоријум

en: Show usage and distribution terms
sr: Приказује одредбе коришћења и расподељивања

en: %s [<NAME> [<VALUE>]]
sr: %s [<НАЗИВ> [<ВРЕДНОСТ>]]

en: Set or show an option, or list all options
sr: Поставља или показује могућност, или исписује све могућности

en: Query buffer & query favorites
sr: Међумеморија упита и омиљени упита

en: Edit the query buffer (or file) with external editor
sr: Уређује међумеморију упита (или датотеку) спољним уређивачем

en: Reset the query buffer (or load file into query buffer)
sr: Враћа међумеморију упита (или учитава датотеку у међумеморију упита)

en: Show the contents of the query buffer
sr: Показује садржај међумеморије упита

en: %s [<FAVORITE_NAME>]
sr: %s [<НАЗИВ_ОМИЉЕНОГ>]

en: Execute contents of query buffer, or execute specified query favorite
sr: Извршава садржај међумеморије упита, или извршава наведеног омиљеног упита

en: Write query buffer to file
sr: Записује међумеморију упита у датотеку

en: %s <FAVORITE_NAME>
sr: %s <НАЗИВ_ОМИЉЕНОГ>

en: Save query buffer as favorite
sr: Чува међумеморију упита као омиљено

en: Load a query favorite into query buffer
sr: Учитава омиљени упит у међумеморију упита

en: Delete a query favorite
sr: Брише омиљеног упита

en: List all query favorites
sr: Исписује све омиљене упита

en: Set output format
sr: Поставља запис излаза

en: %s [<NAME>|<TABLE> <COLUMN> <ROW_CONDITION>] <FILE>
sr: %s [<НАЗИВ>|<ТАБЕЛА> <КОЛОНА> <УСЛОВ_РЕДА>] <ДАТОТЕКА>

en: Export internal parameter or table's value to the FILE file
sr: Извози унутрашњи параметар или вредност табеле у датотеку ДАТОТЕКЕ

en: Execution context
sr: Садржај извршавања

en: %s [<NAME> [<VALUE>|_null_]]
sr: %s [<НАЗИВ> [<ВРЕДНОСТ>|_ништа_]]

en: Set or show internal parameter, or list all if no parameter specified
sr: Поставља или показује унутрашњи параметар, или исписује све ако ниједан параметар није наведен

en: %s [<NAME>]
sr: %s [<НАЗИВ>]

en: Unset (delete) internal named parameter (or all parameters)
sr: Поништава (брише) унутрашњи именовани параметар (или све параметре)

en: %s <NAME> [<FILE>|<TABLE> <COLUMN> <ROW_CONDITION>]
sr: %s <НАЗИВ> [<ДАТОТЕКА>|<ТАБЕЛА> <КОЛОНА> <УСЛОВ_РЕДА>]

en: Set internal parameter as the contents of the FILE file or from an existing table's value
sr: Поставља унутрашњи параметар као садржај датотеке ДАТОТЕКА или из вредности постојеће табеле

en: %s <SELECT> <ROW_FIELDS> [<COLUMN_FIELDS> [<DATA_FIELDS> ...]]
sr: %s <ИЗАБЕРИ> <ПОЉА_РЕДА> [<ПОЉА_КОЛОНЕ> [<ПОЉА_ПОДАТАКА> ...]]

en: Performs a statistical analysis on the data from SELECT, using ROW_FIELDS and COLUMN_FIELDS criteria and optionally DATA_FIELDS for the data
sr: Обавља статистичку анализу над подацима из ИЗАБЕРИ, користећи услов ПОЉА_РЕДА и ПОЉА_КОЛОНЕ и додатно ПОЉА_ПОДАТАКА за податке

en: Datasets' manipulations
sr: Управљање скуповима података

en: Lists all the datasets kept in memory for reference
sr: Исписује све скупове података задржане у меморији за упуту

en: %s <DATASET NAME> <PATTERN>
sr: %s <НАЗИВ СКУПА ПОДАТАКА> <ШАБЛОН>

en: Show a dataset's contents where lines match a regular expression
sr: Показује садржај скупа података где редови одговарају регуларном изразу

en: %s <DATASET NAME> [<COLUMN> [<COLUMN> ...]]
sr: %s <НАЗИВ СКУПА ПОДАТАКА> [<КОЛОНА> [<КОЛОНА> ...]]

en: Show a dataset's contents, showing only the specified columns if any specified
sr: Показује садржај скупа података, показујући само наведене колоне ако је нека наведена

en: %s <DATASET NAME> [<DATASET NAME> ...]
sr: %s <НАЗИВ СКУПА ПОДАТАКА> [<НАЗИВ СКУПА ПОДАТАКА> ...]

en: Remove one or more datasets
sr: Уклања један или више скупова података

en: %s <DATASET NAME> <DATASET NAME>
sr: %s <НАЗИВ СКУПА ПОДАТАКА> <НАЗИВ СКУПА ПОДАТАКА>

en: Rename a dataset, useful to rename the '_' dataset to keep it
sr: Преименује скуп података, корисно за преименовање „_“ скупа података за његово задржавање

en: %s CSV <FILE NAME>
sr: %s ЦСВ <НАЗИВ ДАТОТЕКЕ>

en: Import a dataset from a file
sr: Увози скуп података из датотеке

en: %s <filter> [<base|onelevel|subtree> [<base DN>]]
sr: %s <пропусник> [<основа|један-ниво|подстабло> [<основни ДН>]]

en: Search LDAP entries
sr: Тражи ЛДАП уносе

en: %s <DN> ["all"|"set"|"unset"]
sr: %s <ДН> ["all"|"set"|"unset"]

en: Shows attributes for the entry identified by its DN. If the "set" 2nd parameter is passed, then all set attributes are show, if the "all" 2nd parameter is passed, then the unset attributes are also shown, and if the "unset" 2nd parameter is passed, then only non set attributes are shown.
sr: Приказује особине за унос препознат својим ДН-ом. Ако је за 2° параметар прослеђено „set“, тада су приказане све постављене особине (set), ако је за 2° параметар прослеђено „all“, тада су такође приказане и поништене особине (unset), и ако је за 2° параметар прослеђено „unset“, тада су приказане само непостављене особине.

en: %s <DN> <new DN>
sr: %s <ДН> <нови ДН>

en: Renames an LDAP entry
sr: Преименује ЛДАП унос

en: %s <DN> <OPERATION> [<ATTR>[=<VALUE>]] [<ATTR>=<VALUE> ...]
sr: %s <ДН> <РАДЊА> [<ОСОБИНА>[=<ВРЕДНОСТ>]] [<ОСОБИНА>=<ВРЕДНОСТ> ...]

en: Modifies an LDAP entry's attributes; <OPERATION> may be DELETE, REPLACE or ADD
sr: Мења особине ЛДАП уноса; <РАДЊА> може бити ОБРИШИ, ЗАМЕНИ или ДОДАЈ

en: Unknown output format: '%s', reset to default
sr: Непознат запис излаза: „%s“, вратите на основно

en: DSN list
sr: ДСН списак

en: Missing arguments
sr: Недостају аргументи

en: Missing provider name
sr: Недостаје назив достављача

en: Missing DSN name
sr: Недостаје назив ДСН-а

en: Getting database schema information, this may take some time...
sr: Добављам податке шеме базе података, ово би могло да потраје...

en: A connection named '%s' already exists
sr: Веза под називом „%s“ већ постоји

en: No opened connection
sr: Нема отворене везе

en: DSN or connection string
sr: ДСН или ниска везе

en: Missing required connection names
sr: Недостају називи затражене везе

en: No connection or dataset named '%s' found
sr: Нисам пронашао везу или скуп података под називом „%s“

note: force create of meta store add existing connections to virtual connection
en: Bound connections are as:
sr: Свезане везе су као:

note: Translators: this string indicates that all the tables in connection named in the * 1st "%s" will appear in the SQL namespace named as the 2nd "%s"
en: %s in the '%s' namespace
sr: %s у „%s“ простору назива

note: Translators: this string indicates that the dataset named in the 1st "%s" * will appear as the table named as the 2nd "%s"
en: %s mapped to the %s table
sr: %s је мапирано на %s табелу

en: No option named '%s'
sr: Нема могућности под називом „%s“

en: List of options
sr: Списак могућности

en: Could not get home directory: %s
sr: Не могу да добавим лични директоријум: %s

en: Working directory is now: %s
sr: Радни директоријум је сада: %s

en: Could not change working directory to '%s': %s
sr: Не могу да променим радни директоријум у „%s“: %s

en: No connection opened
sr: Није отворена веза

en: Could not write to temporary file '%s': %s
sr: Не могу да пишем у привремену датотеку „%s“: %s

en: could not start editor '%s'
sr: не могу да покренем уређивач „%s“

en: Could not start /bin/sh
sr: Не могу да покренем „/bin/sh“

en: Missing FILE to write to
sr: Недостаје ДАТОТЕКА за писање

en: Favorite name
sr: Назив омиљеног

en: Comments
sr: Напомене

en: SQL
sr: СКуЛ

en: Missing query buffer name
sr: Недостаје назив међумеморије упита

en: Query buffer is empty
sr: Међумеморија упита је празна

en: Could not find favorite
sr: Не могу да пронађем омиљеног

en: No parameter named '%s' defined
sr: Није одређен ДСН под називом „%s“

en: List of defined parameters
sr: Списак одређених параметара

en: dimensions (columns x rows)
sr: величина (колоне х редови)

en: List of kept data
sr: Списак задржаних података

en: Missing argument
sr: Недостаје аргумент

en: Could not find dataset named '%s'
sr: Не могу да нађем скуп података под називом „%s“

en: Could not identify column '%s'
sr: Не могу да одредим стубац „%s“

en: Unknown import format '%s'
sr: Непознат запис увоза „%s“

en: Could not import file '%s'
sr: Не могу да увезем датотеку „%s“

en: Missing foreign key declaration specification
sr: Недостаје одредба објаве страног кључа

en: Malformed foreign key declaration specification
sr: Лоша одредба објаве страног кључа

en: Malformed table name specification '%s'
sr: Лоша одредба назива табеле „%s“

en: Missing foreign key name argument
sr: Недостаје аргумент назива страног кључа

en: Wrong row condition
sr: Погрешан услов реда

en: No unique row identified
sr: Није препознат јединствени ред

en: Wrong number of arguments
sr: Погрешан број аргумената

en: Missing data on which to operate
sr: Недостају подаци над којима радити

en: Missing row fields specifications
sr: Недостају одредбе поља реда

en: Wrong SELECT argument
sr: Погрешан аргумент „SELECT“ (изабери)

en: Wrong data field argument
sr: Погрешан аргумент поља података

en: Connection is not an LDAP connection
sr: Веза није ЛДАП веза

en: Unknown search scope '%s'
sr: Непознат досег претраге „%s“

en: Missing filter which to operate
sr: Недостаје пропусник који обрадити

en: Missing current DN or new DN specification
sr: Недостаје одредба текућег или новог ДН-а

en: Missing DN of LDAP entry
sr: Недостаје ДН ЛДАП уноса

en: Missing operation to perform on LDAP entry's attributes
sr: Недостаје радња за обављање над особинама ЛДАП уноса

en: Unknown operation '%s' to perform on LDAP entry's attributes
sr: Непозната радња „%s“ за обављање над особинама ЛДАП уноса

en: Wrong attribute value specification '%s'
sr: Погрешна одредба вредности атрибута „%s“

en: Missing DN (Distinguished name) argument
sr: Недостаје аргумент ДН (Издвојени назив)

en: Unknown '%s' argument
sr: Непознат „%s“ аргумент

en: Could not find entry with DN '%s'
sr: Не могу да пронађем унос са ДН-ом „%s“

en: Required?
sr: Потребно?

en: LDAP entry's Attributes
sr: Особине ЛДАП уноса

en: Could not write file
sr: Не могу да запишем датотеку

en: Graph written to '%s'
sr: Графикон је уписан у „%s“

en: Graph written to '%s'
    Use 'dot' (from the GraphViz package) to create a picture, for example:
    	dot -Tpng -o graph.png %s
    Note: set the GDA_SQL_VIEWER_PNG or GDA_SQL_VIEWER_PDF environment variables to view the graph
sr: Графикон је записан у „%s“
    Користите „dot“ (из пакета ГрафВиза) да направите слику, на пример:
    	dot -Tpng -o graph.png %s
    Напомена: поставите променљиве окружења „GDA_SQL_VIEWER_PNG“ или „GDA_SQL_VIEWER_PDF“ да прикажете графикон

en: HTTPD server stopped
sr: Заустављен је ХТТПД сервер

en: Could not start HTTPD server
sr: Не могу да покренем ХТТПД сервер

en: HTTPD server started
sr: Покренут је ХТТП сервер

en: Invalid port specification
sr: Неисправна одредба прикључника

en: Command is incomplete
sr: Наредба је непотпуна

en: Generated by the GDA SQL console
sr: Створено ГДА СКуЛ конзолом

en: Console
sr: Конзола

en: Can't initialize dictionary to store favorites
sr: Не могу да покренем речник да ускладиштим омиљене

en: not enforced
sr: није присиљен

en: stop with error
sr: стао са грешком

en: stop with error, not deferrable
sr: стао са грешком, није одложиво

en: cascade changes
sr: каскадне измене

en: set to NULL
sr: постави на НИШТА

en: set to default value
sr: постави на основну вредност

en: Authentication required
sr: Потребно је потврђивање идентитета

en: Enter authentification token as set from console, or leave empty if none required
sr: Унесите израз потврђивања идентитета као скуп из конзоле, или оставите празним ако се ништа не тражи

en: Token:
sr: Израз:

en: SQL console:
sr: СКуЛ конзола:

en: Tables
sr: Табеле

en: Tables in the '%s' schema
sr: Табеле у шеми „%s“

en: Views
sr: Прегледи

en: Views in the '%s' schema
sr: Прегледи у шеми „%s“

en: Columns for the '%s' table:
sr: Колоне за табелу „%s“:

en: Primary key:
sr: Основни кључ:

en: Relations:
sr: Односи:

en: Foreign keys:
sr: Страни кључеви:

en: To '%s':
sr: У „%s“:

en: View definition:
sr: Одредница прегледа:

en: Trigger '%s' for the '%s.%s' table:
sr: Окидач „%s“ за табелу „%s.%s“:

en: Trigger fired for: %s
sr: Окидач је окинут за: %s

en: Time at which the trigger is fired: %s
sr: Време окидања окидача: %s

en: Action:
sr: Радња:

en: Triggers:
sr: Окидачи:

en: For the '%s.%s' table:
sr: За табелу „%s.%s“:

en: Triggers in the '%s' schema:
sr: Окидачи у шеми „%s“:

en: Database information for '%s'
sr: Подаци базе података за „%s“

en: Database information
sr: Подаци базе података

en: Objects
sr: Предмети

en: Triggers
sr: Окидачи
