libgda - en to sv translation catalogue (2035 entries)

note: title
en: Data Sources
sv: Datakällor

en: Configured data sources in the system
sv: Konfigurerade datakällor i systemet

en: Data sources are the means by which database connections are identified: all the information needed to open a connection to a specific database using a 'provider' is referenced using a unique name.
sv: Datakällor är sättet på vilket databasanslutningar identifieras: all information som behövs för att öppna en anslutning till en specifik databas med en ”leverantör” hänvisas till med ett unikt namn.

en: Are you sure you want to remove the data source '%s'?
sv: Är du säker på att du vill ta bort datakällan ”%s”?

en: Data source removal confirmation
sv: Bekräftelse av borttagning av datakälla

note: create the dialog
en: Data Source Properties
sv: Egenskaper för datakällor

en: Test
sv: Testa

en: Browse
sv: Bläddra

en: Change the data source properties (the name can't be modified).
sv: Ändra egenskaperna för datakälla (namnet kan inte ändras).

en: For information only, this data source is a system wide data source
    and you don't have the permission change it.
sv: Upplysningsvis är denna datakälla en systembred datakälla
    och du har inte behörighet att ändra den.

en: Login for %s
sv: Inloggning för %s

en: Connection successfully opened!
sv: Öppning av anslutningen lyckades!

en: Could not open connection
sv: Kunde inte öppna anslutning

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Could not execute browser program
sv: Kunde inte köra bläddrarprogram

note: FIXME: add a notice somewhere in the UI
en: No detail
sv: Inga detaljer

en: Database access control center
sv: Kontrollpanel för databasåtkomst

en: Gda Control Center
sv: Gda-kontrollpanel

en: Configure your database access environment
sv: Konfigurera din databasåtkomstmiljö

en: Missing mandatory information, to create database
sv: Saknar obligatorisk information för att skapa databas

en: Error creating database: %s
sv: Fel vid skapande av databas: %s

en: New data source definition
sv: Ny definition av datakälla

en: This assistant will guide you through the process of creating a new data source, and optionally will allow you to create a new database.
    
    Just follow the steps!
sv: Denna assistent kommer guida dig genom processen för att skapa en ny datakälla, och låter dig valfritt även skapa en ny databas.
    
    Följ bara stegen!

en: Add a new data source...
sv: Lägg till en ny datakälla…

en: The following fields represent the basic information items for your new data source. Mandatory fields are marked with a star. To create a local database in a file, select the 'SQLite' type of database.
sv: Följande fält representerar de grundläggande informationsobjekten för din nya datakälla. Obligatoriska fält är markerade med en stjärna. Välj databastypen ”SQLite” för att skapa en lokal databas i en fil.

en: Data source name
sv: Namn på datakälla

en: System wide data source:
sv: Systemomfattande datakälla:

en: Database type
sv: Datatyp

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: General Information
sv: Allmän information

en: This page lets you choose between using an existing database or to create a new database to use with this new data source
sv: Denna sida låter dig välja mellan att använda en befintlig databas eller att skapa en ny databas för att använda med denna nya datakälla

en: Create a new database:
sv: Skapa en ny databas:

en: Create a new database?
sv: Skapa en ny databas?

en: The following fields represent the information needed to create a new database (mandatory fields are marked with a star).This information is database-specific, so check the manual for more information.
sv: Följande fält representerar informationen som krävs för att skapa en ny databas (obligatoriska fält är markerade med en stjärna). Denna information är databasspecifik, så se handboken för mer information.

en: New database definition
sv: Ny databasdefinition

en: The following fields represent the information needed to open a connection (mandatory fields are marked with a star). This information is database-specific, so check the manual for more information.
sv: Följande fält representerar informationen som krävs för att öppna en anslutning (obligatoriska fält är markerade med en stjärna). Denna information är databasspecifik, så se handboken för mer information.

note: connection's spec
en: Connection's parameters
sv: Anslutningens parametrar

en: The following fields represent the authentication information needed to open a connection.
sv: Följande fält representerar autentiseringsinformationen som krävs för att öppna en anslutning.

en: Authentication parameters
sv: Autentiseringsparametrar

en: All information needed to create a new data source has been retrieved. Now, press 'Apply' to close this dialog.
sv: All information som krävs för att skapa en ny datakälla har erhållits. Tryck nu ”Verkställ” för att stänga denna dialog.

en: Ready to add a new data source
sv: Klar att lägga till en ny datakälla

en: Data source _name:
sv: _Namn på datakälla:

en: _System wide data source:
sv: _Systemomfattande datakälla:

en: _Provider:
sv: _Leverantör:

en: _Description:
sv: _Beskrivning:

en: <span foreground='red'>The database provider used by this data source is not available,
    editing the data source's attributes is disabled</span>
sv: <span foreground='red'>Databasleverantören som används av denna datakälla är inte tillgänglig,
    redigering av datakällans attribut är inaktiverad</span>

note: connection's authentication
en: Authentication
sv: Autentisering

en: Connection opening
sv: Öppnande av anslutning

en: Fill in the following authentication elements
    to open a connection
sv: Fyll i följande autentiseringselement
    för att öppna en anslutning

en: No authentication required,
    confirm connection opening
sv: Ingen autentisering krävs,
    bekräfta öppnande av anslutning

en: Error:
sv: Fel:

en: Could not declare new data source
sv: Kunde inte deklarera ny datakälla

en: No valid data source info was created
sv: Ingen giltig information för datakälla skapades

en: Database access services for the GNOME Desktop
sv: Databasåtkomsttjänster för GNOME-skrivbordet

en: _Data source
sv: _Datakälla

en: Database
sv: Databas

en: _Close
sv: S_täng

en: Close this window
sv: Stäng detta fönster

en: _New datasource
sv: _Ny datakälla

en: Create new data source
sv: Skapa ny datakälla

en: _Delete datasource
sv: _Ta bort datakälla

en: Delete selected data source
sv: Ta bort vald datakälla

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: Edit properties for selected data source
sv: Redigera egenskaper för vald datakälla

en: _About
sv: _Om

en: About
sv: Om

en: About GNOME-DB
sv: Om GNOME-DB

note: title
en: Providers
sv: Leverantörer

en: Installed providers
sv: Installerade leverantörer

en: Providers are addons that actually implement the access to each database using the means provided by each database vendor.
sv: Leverantörer är tillägg som faktiskt implementerar åtkomsten till varje databas på det sätt som tillhandahålls av varje databasleverantör.

en: Statement could not be found in batch's statements
sv: Sats kunde inte hittas bland satssamlingens satser

en: Conflicting parameter '%s'
sv: Motstridig parameter ”%s”

en: Error loading authentication information for '%s' DSN: %s
sv: Fel vid inläsning av autentiseringsinformation för DSN ”%s”: %s

en: Error creating user specific configuration directory '%s'
sv: Fel vid skapande av användarspecifik konfigurationskatalog ”%s”

en: User specific configuration directory '%s' exists and is not a directory
sv: Användarspecifik konfigurationskatalog ”%s” existerar och är inte en katalog

en: Malformed data source name '%s'
sv: Felaktigt utformat datakällenamn ”%s”

en: Couldn't save authentication information for DSN '%s': %s
sv: Kunde inte spara autentiseringsinformation för DSN ”%s”: %s

en: Can't manage system-wide configuration
sv: Kan inte hantera systemomfattande konfiguration

en: Authentication for the '%s' DSN
sv: Autentisering för DSN ”%s”

en: Couldn't delete authentication information for DSN '%s': %s
sv: Kunde inte ta bort autentiseringsinformation för DSN ”%s”: %s

en: Unknown DSN '%s'
sv: Okänt DSN ”%s”

en: Provider '%s' not found
sv: Leverantören ”%s” hittades inte

en: No provider '%s' installed
sv: Ingen leverantör ”%s” installerad

en: Can't load provider: %s
sv: Kan inte läsa in leverantör: %s

en: Can't instantiate provider '%s'
sv: Kan inte instansiera leverantören ”%s”

en: Provider
sv: Leverantör

en: Description
sv: Beskrivning

en: DSN parameters
sv: DSN-parametrar

en: File
sv: Fil

en: List of installed providers
sv: Lista över installerade leverantörer

en: Username
sv: Användarnamn

note: other table options This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Password
sv: Lösenord

en: Error loading provider '%s': %s
sv: Fel vid inläsning av leverantören ”%s”: %s

en: DSN to use
sv: DSN att använda

en: Connection string to use
sv: Anslutningssträng att använda

en: Provider to use
sv: Leverantör att använda

en: Authentication string to use
sv: Autentiseringssträng att använda

en: Options
sv: Alternativ

note: To translators: Don't translate "GdaMetaStore", it's a class name
en: GdaMetaStore used by the connection
sv: GdaMetaStore som används av anslutningen

en: Unique GThread from which the connection will be available.This should only be modified by the database providers' implementation
sv: Unik GThread från vilken anslutningen kommer vara tillgänglig. Denna ska endast ändras av databasleverantörens implementation.

en: Determines if the connection acts as a thread wrapper around another connection, making it completely thread safe
sv: Avgör om anslutningen agerar som ett trådomslag kring en annan anslutning, vilket gör den fullständigt trådsäker

en: Make the connection set up a monitoring function in the mainloop to monitor the wrapped connection
sv: Få anslutningen att konfigurera en övervakningsfunktion i huvudslingan för att övervaka den omslutna anslutningen

en: Number of history events to keep in memory
sv: Antal historikhändelser att behålla i minne

en: Computes execution delay for each executed statement
sv: Beräknar exekveringsfördröjning för varje exekverad sats

en: Artificially slows down the execution of queries
sv: Saktar artificiellt ner exekveringen av frågor

en: Could not set the '%s' property when the connection is opened
sv: Kunde inte ställa in egenskapen ”%s” då anslutningen är öppen

en: No DSN named '%s' defined
sv: Inget DSN med namnet ”%s” har definierats

en: Can't set the '%s' property once the connection is opened
sv: Kan inte ställa in egenskapen ”%s” då anslutningen är öppen

en: Multi threading is not supported or enabled
sv: Flera trådar stöds inte eller är inte aktiverat

en: Malformed data source specification '%s'
sv: Felaktigt utformad specifikation för datakälla ”%s”

en: Data source %s not found in configuration
sv: Datakällan %s hittades inte i konfigurationen

en: Datasource configuration error: no provider specified
sv: Konfigurationsfel för datakälla: ingen leverantör angiven

en: Malformed connection string '%s'
sv: Felaktigt utformad anslutningssträng ”%s”

en: No database driver specified
sv: Ingen databasdrivrutin angiven

en: No DSN or connection string specified
sv: Inget DSN eller anslutningssträng angiven

en: No provider specified
sv: Ingen leverantör angiven

en: Provider does not allow usage from this thread
sv: Leverantör tillåter inte användning från denna tråd

en: Internal error: provider does not implement the open_connection() virtual method
sv: Internt fel: leverantör implementerar inte den virtuella metoden open_connection()

en: Error while maintaining the meta data up to date: %s
sv: Fel då metadata hölls uppdaterat: %s

en: Provider does not provide a GdaDataHandler for dates
sv: Leverantör tillhandahåller inte en GdaDataHandler för datum

en: Provider does not support statement preparation
sv: Leverantör stöder inte förberedelse av satser

en: Can't obtain connection lock
sv: Kan inte erhålla anslutningslås

en: Connection is closed
sv: Anslutningen är stängd

en: Asynchronous execution is not supported
sv: Asynkron exekvering stöds inte

en: Can't find task %u
sv: Kunde inte hitta uppgift %u

en: Provider does not support asynchronous server operation
sv: Leverantören stöder inte asynkron serveroperation

en: Statement is a selection statement
sv: Sats är en urvalssats

en: Statement is not a selection statement
sv: Sats är inte en urvalssats

en: Invalid argument
sv: Ogiltigt argument

en: Missing or wrong arguments for table '%s': %s
sv: Saknade eller felaktiga argument för tabellen ”%s”: %s

en: Meta update error
sv: Metauppdateringsfel

en: Wrong filter arguments
sv: Felaktiga filterargument

en: Connection transaction status tracking: no transaction exists for %s
sv: Spårning av transaktionsstatus för anslutning: ingen transaktion existerar för %s

en: Column %d out of range (0-%d)
sv: Kolumn %d utanför intervallet (0-%d)

en: Can't set iterator's position
sv: Kan inte ställa in iteratorns position

en: Can't access data
sv: Kan inte komma åt data

en: Old data model
sv: Gammal datamodell

en: New data model
sv: Ny datamodell

en: Missing original data model
sv: Saknar ursprunglig datamodell

en: Missing new data model
sv: Saknar ny datamodell

en: Data models must support random access model
sv: Datamodeller måste stödja slumpmässig åtkomstmodell

en: Data models to compare don't have the same number of columns
sv: Datamodeller att jämföra har inte samma antal kolumner

en: Type mismatch for column %d: '%s' and '%s'
sv: Typ stämmer inte för kolumn %d: ”%s” och ”%s”

en: Can't get the number of rows of data model to compare from
sv: Kan inte hämta antalet rader av datamodell att jämföra från

en: Can't get the number of rows of data model to compare to
sv: Kan inte hämta antalet rader av datamodellen att jämföra med

en: Differences computation cancelled on signal handling
sv: Skillnadsberäkning avbruten under signalhantering

en: Whether data model can be modified
sv: Huruvida datamodellen kan ändras

en: Row %d out of range (0-%d)
sv: Rad %d utanför intervallet (0-%d)

en: Row %d not found (empty data model)
sv: Rad %d hittades inte (tom datamodell)

en: No row in data model
sv: Ingen rad i datamodell

en: Data model has no data
sv: Datamodell har inga data

en: Attempting to modify a read-only data model
sv: Försöker ändra en skrivskyddad datamodell

en: Too many values in list
sv: För många värden i lista

en: Row not found in data model
sv: Rad hittades inte i datamodell

en: Could not load the Berkeley DB library: %s
sv: Kunde inte läsa in Berkeley DB-bibliotek: %s

en: Could not load the '%s' symbol from the Berkeley DB library
sv: Kunde inte läsa in symbolen ”%s” från Berkeley DB-biblioteket

en: Berkeley DB library not loaded
sv: Berkeley DB-bibliotek inte inläst

en: Custom BDB model implementation is not complete: the '%s' method is missing
sv: Anpassad BDB-modellimplementation är inte fullständig: metoden ”%s” saknas

en: Expected GdaBinary value, got %s
sv: GdaBinary förväntades, fick %s

en: Key modification is not supported
sv: Nyckelmodifiering stöds inte

en: Data model does not support getting individual value
sv: Datamodellen stöder inte att hämta individuellt värde

en: Data model returned value of invalid '%s' type
sv: Datamodell returnerade värde av ogiltig ”%s”-typ

en: Data model returned invalid NULL value
sv: Datamodell returnerade ogiltigt NULL-värde

en: Data model does not support setting individual value
sv: Datamodellen stöder inte att ställa in individuellt värde

en: Data model does not support setting values
sv: Datamodellen stöder inte att ställa in värden

en: Data model does not support row append
sv: Datamodellen stöder inte radtillägg

en: Model does not allow row insertion
sv: Modellen tillåter inte radinfogning

en: Model does not allow row deletion
sv: Modell tillåter inte radborttagning

en: Data model does not support row removal
sv: Datamodellen stöder inte radborttagning

en: The '%s' parameter must hold a string value, ignored.
sv: Parametern ”%s” måste hålla ett strängvärde, ignorerad.

en: The '%s' parameter must hold a boolean value, ignored.
sv: Parametern ”%s” måste hålla ett booleskt värde, ignorerad.

en: The '%s' parameter must hold an integer value, ignored.
sv: Parametern ”%s” måste hålla ett heltalsvärde, ignorerad.

en: Unknown GdaDataModelIOFormat %d value
sv: Okänt värde %d för GdaDataModelIOFormat

en: File '%s' already exists
sv: Filen ”%s” finns redan

en: Exported Data
sv: Exporterade data

en: Expected tag <gda_value> or <gda_array_value>, got <%s>, ignoring
sv: Förväntade taggen <gda_value> eller <gda_array_value>, fick <%s>, ignorerar

en: Cannot retrieve column data type (type is UNKNOWN or not specified)
sv: Kan inte hämta kolumndatatyp (typ är UNKNOWN eller inte angiven)

en: Expected tag <gda_array_data>, got <%s>
sv: Förväntade taggen <gda_array_data>, fick <%s>

en: Could not get an iterator for source data model
sv: Kunde inte hämta en iterator för källdatamodell

en: Inexistent column in source data model: %d
sv: Ej existerande kolumn i källdatamodell: %d

en: Destination column %d can't be NULL but has no correspondence in the source data model
sv: Destinationskolumn %d kan inte vara NULL men har ingen motsvarighet i källdatamodellen

en: Destination column %d has a gda type (%s) incompatible with source column %d type (%s)
sv: Destinationskolumn %d har en gda-typ (%s) som är inkompatibel med typ för källkolumn %d (%s)

en: Can't transform '%s' from GDA type %s to GDA type %s
sv: Kan inte transformera ”%s” från GDA-typ %s till GDA-typ %s

en: Could not dump data model's attributes: %s
sv: Kunde inte dumpa datamodellens attribut: %s

en: Could not dump data model's contents: %s
sv: Kunde inte dumpa datamodellens innehåll: %s

en: Data model does not support backward cursor move
sv: Datamodellen stöder inte markör som förflyttar sig bakåt

en: %d row | %d rows
sv[0]: %d rad
sv[1]: %d rader

en: 0 row
sv: 0 rad

en: Row not found
sv: Raden kunde inte hittas

en: Column cannot be modified
sv: Kolumnen kan inte ändras

en: New path must be a subpath of the base directory
sv: Ny sökväg måste vara en undersökväg till baskatalogen

en: Could not rename file '%s' to '%s'
sv: Kunde inte byta namn på filen ”%s” till ”%s”

en: Could not create directory '%s'
sv: Kunde inte skapa katalogen ”%s”

en: Could not overwrite contents of file '%s'
sv: Kunde inte skriva över innehållet i filen ”%s”

en: Wrong type of data
sv: Fel typ av data

en: Column cannot be set
sv: Kolumn kan inte ställas in

en: Cannot set contents of filename '%s'
sv: Kan inte ställa in innehåll för filnamnet ”%s”

en: Cannot create directory '%s'
sv: Kan inte skapa katalogen ”%s”

en: Cannot add row: filename missing
sv: Kan inte lägga till rad: filnamn saknas

en: Cannot remove file '%s'
sv: Kan inte ta bort filen ”%s”

note: To translators: a "Connection string" is a semi-colon delimited list of key=value pairs which * define the parameters for a connection, such as "DB_NAME=thedb;HOSTNAME=moon
en: Connection string
sv: Anslutningssträng

en: List of defined data sources
sv: Lista över definierade datakällor

en: "options" property is not a GdaSet object
sv: egenskapen ”options” är inte ett GdaSet-objekt

en: The '%s' option must hold a string value, ignored.
sv: Alternativet ”%s” måste hålla ett strängvärde, ignorerat.

en: The '%s' option must hold a boolean value, ignored.
sv: Alternativet ”%s” måste hålla ett booleskt värde, ignorerat.

en: The '%s' option must hold a GType value, ignored.
sv: Alternativet ”%s” måste hålla ett GType-värde, ignorerat.

en: Character conversion at line %d, error: %s
sv: Teckenkonvertering vid rad %d, fel: %s

en: no detail
sv: inga detaljer

en: Could not convert string '%s' to a '%s' value
sv: Kunde inte konvertera strängen ”%s” till ett ”%s”-värde

en: Error while parsing CSV file: %s
sv: Fel vid tolkning av CSV-fil: %s

note: error
en: Failed to read node in XML file
sv: Misslyckades med att läsa noden i XML-filen

en: Expected <gda_array> node in XML file, got <%s>
sv: Förväntade <gda_array>-nod i XML-fil, fick <%s>

en: No "gdatype" attribute specified in <gda_array_field>
sv: Inget ”gdatype”-attribut angivet i <gda_array_field>

en: Expected <gda_array_field> in <gda_array>
sv: Förväntade <gda_array_field> i <gda_array>

en: Expected <gda_array_data> in <gda_array>, got <%s>
sv: Förväntade <gda_array_data> i <gda_array>, fick <%s>

en: Expected <gda_array_data> in <gda_array>
sv: Förväntade <gda_array_data> i <gda_array>

en: Can't read the contents of the <gda_array_data> node
sv: Kan inte läsa innehållet i noden <gda_array_data>

en: Expected <gda_array_row> in <gda_array_data>, got <%s>
sv: Förväntade <gda_array_row> i <gda_array_data>, fick <%s>

en: Row has too many values (which are ignored)
sv: Raden har för många värden (som ignoreras)

en: Could not convert '%s' to a value of type %s
sv: Kunde inte konvertera ”%s” till ett värde av typen %s

en: Expected <gda_array> node but got <%s>
sv: Förväntade <gda_array>-nod men fick <%s>

en: No <gda_array_field> specified in <gda_array>
sv: Ingen <gda_array_field> angiven i <gda_array>

en: Data model does not support random access
sv: Datamodellen stöder inte slumpmässig åtkomst

en: Row at line %d does not have enough values
sv: Raden på rad %d har inte nog många värden

en: Row at line %d does not have enough values, completed with NULL values
sv: Raden på rad %d har inte nog många värden, kompletterad med NULL-värden

en: Row at line %d does not have enough values (which are thus ignored)
sv: Raden på rad %d har inte nog många värden (vilka därför ignoreras)

en: GdaDataModel refused value change
sv: GdaDataModel vägrade värdeändring

note: dummy setup to enable GIR compilation
en: Dummy GdaDataModelLdap object: if you see this message in your application then it's likely that there is an installation problem with the LDAP provider. In any case the GdaDataModelLdap object won't be useable.
sv: Attrapp-GdaDataModelLdap-objekt: om du ser detta meddelande i ditt program så är det troligt att det finns ett installationsproblem med LDAP-leverantören. Hur som helst kommer inte GdaDataModelLdap-objektet att gå att använda.

en: Pivot model not populated
sv: Pivotmodell inte fylld

en: Integer overflow
sv: Heltalsöverspill

en: Float value overflow
sv: Flyttalsöverspill

en: Double value overflow
sv: Dubbelflyttalsöverspill

en: Inconsistent data type
sv: Inkonsekvent datatyp

en: Data type does not support requested computation
sv: Datatypen stöder inte begärd beräkning

en: Wrong field format error: %s
sv: Felaktigt fältformat-fel: %s

en: Wrong field format
sv: Felaktigt fältformat

en: No row field defined
sv: Inget radfält definierat

en: Could not get information from source data model
sv: Kunde inte hämta information från källdatamodell

en: Could not create virtual connection
sv: Kunde inte skapa virtuell anslutning

en: No source defined
sv: Ingen källa definierad

en: Invalid source data model (may have incompatible column names)
sv: Ogiltig källdatamodell (kan ha inkompatibla kolumnnamn)

en: GdaDataProxy can't handle non random access data models
sv: GdaDataProxy kan inte hantera icke slumpmässiga åtkomstdatamodeller

en: The first row is an empty row artificially prepended and cannot be removed
sv: Den första raden är en tom rad som artificiellt läggs först och kan inte tas bort

en: Proxied data model reports the modifications as accepted, yet did not emit the corresponding "row-inserted", "row-updated" or "row-removed" signal. This is a bug of the %s's implementation (please report a bug).
sv: Proxydatamodell rapporterar ändringarna som accepterade, men utstrålade inte den motsvarande signalen "row-inserted", "row-updated" eller "row-removed". Detta är ett fel i implementation för %s (rapportera gärna ett fel).

en: Proxied data model reports the modifications as accepted, yet did not emit the corresponding "row-inserted", "row-updated" or "row-removed" signal. This may be a bug of the %s's implementation (please report a bug).
sv: Proxydatamodell rapporterar ändringarna som accepterade, men utstrålade inte den motsvarande signalen "row-inserted", "row-updated" eller "row-removed". Detta kan vara ett fel i implementation för %s (rapportera gärna ett fel).

en: Error in filter expression: %s
sv: Fel i filteruttryck: %s

en: Error in filter expression
sv: Fel i filteruttryck

en: Incorrect filter expression
sv: Felaktigt filteruttryck

en: The first row is an empty row artificially prepended and cannot be altered
sv: Den första raden är en tom rad som artificiellt läggs först och kan inte ändras

en: Wrong value type: expected '%s' and got '%s'
sv: Felaktig värdetyp: förväntade ”%s” och fick ”%s”

en: Trying to change read-only column: %d
sv: Försöker ändra skrivskyddad kolumn: %d

en: Value type mismatch %s instead of %s
sv: Typen stämmer inte, %s istället för %s

en: Could not re-run SELECT statement: %s
sv: Kunde inte köra om SELECT-sats: %s

en: Incorrect SQL expression
sv: Felaktigt SQL-uttryck

en: Internal error: the "prepared-stmt" property has not been set
sv: Internt fel: egenskapen "prepared-stmt" har inte ställts in

en: Can't get the prepared statement's actual statement
sv: Kan inte hämta den förberedda satsens faktiska sats

en: Unsupported type of SELECT statement
sv: Typ som inte stöds för SELECT-sats

en: INSERT statement must contain values to insert
sv: INSERT-uttryck måste innehålla värden att infoga

en: INSERT statement must insert only one row
sv: INSERT-uttryck måste infoga endast en rad

en: DELETE statement must have a WHERE part
sv: DELETE-sats måste ha en WHERE-del

en: UPDATE statement must have a WHERE part
sv: UPDATE-sats måste ha en WHERE-del

en: Modification statement uses an unknown '%s' parameter
sv: Ändringssats använder en okänd ”%s”-parameter

en: Modification statement's  '%s' parameter is a %s when it should be a %s
sv: Ändringssatsens ”%s”-parameter är %s då den borde vara %s

en: Modification statement must be an INSERT, UPDATE or DELETE statement
sv: Ändringssats måste vara en INSERT-, UPDATE- eller DELETE-sats

en: No connection to use
sv: Ingen anslutning att använda

en: Invalid unique row condition (only equal operators are allowed)
sv: Ogiltigt unikt radvillkor (endast likhetsoperatorer tillåts)

en: Unique row condition has already been specified
sv: Unikt radvillkor har redan angivits

en: No table to select from in SELECT statement
sv: Ingen tabell att välja från i SELECT-satsen

en: SELECT statement uses more than one table to select from
sv: SELECT-sats använder mer än en tabell att välja från

en: Data model does only support random access
sv: Datamodellen stöder endast slumpmässig åtkomst

en: Unable to retrieve data after modifications
sv: Kunde inte hämta data efter ändringar

en: Unable to retrieve data after modifications, no further modification will be allowed
sv: Kunde inte hämta data efter ändringar, ingen vidare ändring kommer att tillåtas

en: Could not change iter's value for column %d: %s
sv: Kunde inte ändra iteratorns värde för kolumn %d: %s

en: Allowed GdaHolder's value to be NULL for the iterator to be updated
sv: Tillät GdaHolders värde att vara NULL för iteratorn som ska uppdateras

en: Some columns can't be modified
sv: Några kolumner kan inte ändras

en: Internal error: can't get the prepared statement's actual statement
sv: Internt fel: kan inte hämta den förberedda satsens faktiska sats

en: Unable to identify a way to fetch a single row
sv: Kan inte hitta ett sätt att hämta en enstaka rad

en: Can only operate on non compound SELECT statements
sv: Kan endast operera på icke sammansatta SELECT-satser

en: Modifications are not allowed anymore
sv: Modifieringar tillåts inte längre

en: No UPDATE statement provided
sv: Ingen UPDATE-sats tillhandahölls

en: Could not get iterator's value
sv: Kunde inte hämta iteratorns värde

en: Column %d can't be modified
sv: Kolumn %d kan inte ändras

en: Too many values (%d as maximum)
sv: För många värden (maximalt %d)

en: No INSERT statement provided
sv: Ingen INSERT-sats tillhandahölls

en: Cannot add a row because the number of rows in unknown
sv: Kan inte lägga till en rad eftersom antalet rader är okänt

en: Missing values to insert in INSERT statement
sv: Saknar värden att infoga i INSERT-sats

en: No DELETE statement provided
sv: Ingen DELETE-sats tillhandahölls

en: An error has occurred, the value returned by the "exec-params" property will be wrong: %s
sv: Ett fel har uppstått, värdet som returneras av egenskapen "exec-params" kommer vara fel: %s

en: Data model has been modified
sv: Datamodellen har ändrats

en: Data model contains BLOBs
sv: Datamodell innehåller BLOB-objekt

en: Can't get the number of rows of data model
sv: Kan inte hämta antalet rader i datamodellen

en: Unable to set holder's value: %s
sv: Kunde inte ställa in hållarens värde: %s

en: The 'g-type' property cannot be changed
sv: Egenskapen ”g-type” kan inte ändras

en: Unable to convert string to '%s' type
sv: Kunde inte konvertera sträng till typen ”%s”

en: Can't use this method to set value because there is already a static value
sv: Kan inte använda denna metod för att ställa in värde eftersom det redan finns ett statiskt värde

en: (%s): Holder does not allow NULL values
sv: (%s): Hållare tillåter inte NULL-värden

en: (%s): Wrong Holder value type, expected type '%s' when value's type is '%s'
sv: (%s): Felaktig värdetyp för hållare, förväntade typen ”%s” då värdets typ är ”%s”

en: (%s): Wrong value type: expected type '%s' when value's type is '%s'
sv: (%s): Felaktig värdetyp: förväntade typen ”%s” då värdets typ är ”%s”

en: GdaHolder has a gda type (%s) incompatible with source column %d type (%s)
sv: GdaHolder har en gda-typ (%s) som är inkompatibel med typ för källkolumn %d (%s)

note: break holder's binding because type differ
en: Cannot bind holders if their type is not the same, breaking existing bind where '%s' was bound to '%s'
sv: Kan inte binda hållare om de inte har samma typ, förstör befintlig bindning där ”%s” bands till ”%s”

en: Cannot bind holders if their type is not the same
sv: Kan inte binda hållare om de inte har samma typ

en: Could not change GdaHolder to match value change in bound GdaHolder: %s
sv: Kunde inte ändra GdaHolder för att matcha värdeändring i bunden GdaHolder: %s

en: Ignoring attempt to re-initialize GDA library.
sv: Ignorerar försök att återinitiera GDA-bibliotek.

en: libgda needs GModule. Finishing...
sv: libgda behöver GModule. Avslutar…

en: Could not parse '%s': XML data import validation will not be performed (some weird errors may occur)
sv: Kunder inte tolka ”%s”: Importvalidering för XML-data kommer inte utföras (märkliga fel kan uppstå)

en: Could not parse '%s': Validation for XML files for server operations will not be performed (some weird errors may occur)
sv: Kunder inte tolka ”%s”: Validering för XML-filer för serveroperationer kommer inte utföras (märkliga fel kan uppstå)

en: Connection string for the internal connection to use
sv: Anslutningssträng för den interna anslutningen att använda

en: Connection object internally used
sv: Anslutningobjekt som används internt

en: Catalog in which the database objects will be created
sv: Katalog i vilken databasobjekten kommer att skapas

en: Schema in which the database objects will be created
sv: Schema i vilket databasobjekten kommer att skapas

en: Catalog specified but no schema specified, store will not be usable
sv: Katalog angiven men inget schema angivet, lagring kommer inte kunna användas

en: Could not set the internal schema's version
sv: Kunde inte ställa in det interna schemats version

en: Missing view name from <view> node
sv: Saknar vynamn från <view>-nod

en: Missing view definition from <view> node
sv: Saknar vydefinition från <view>-nod

en: View definition contains more than one statement (for view '%s')
sv: Vydefinition innehåller mer än en sats (för vyn ”%s”)

en: View definition is not a selection statement (for view '%s')
sv: Vydefinition är inte en urvalssats (för vyn ”%s”)

en: Missing table name from <table> node
sv: Saknar tabellnamn från <table>-nod

en: Column '%s' already exists and has different characteristics
sv: Kolumnen ”%s” existerar redan och har annan karakteristik

en: Missing foreign key's referenced table name (for table '%s')
sv: Saknar främmande nyckels refererade tabellnamn (för tabellen ”%s”)

en: Missing foreign key's column name (for table '%s')
sv: Saknar främmande nyckels kolumnnamn (för tabellen ”%s”)

en: Column '%s' not found in table '%s'
sv: Kolumnen ”%s” hittades inte i tabellen ”%s”

en: Foreign key column '%s' not found in table '%s'
sv: Främmande nyckels kolumn ”%s” hittades inte i tabellen ”%s”

en: Schema description does not contain the object '%s', check installation
sv: Schemabeskrivning innehåller inte objektet ”%s”, kontrollera installation

en: Could not find description for column named '%s'
sv: Kunde inte hitta beskrivning för kolumnen med namnet ”%s”

en: Could not get the internal schema's version
sv: Kunde inte hämta det interna schemats version

en: More than one SQL statement
sv: Mer än en SQL-sats

en: Parameter '%s' is not present in statement
sv: Parametern ”%s” finns inte i sats

en: No value set for parameter '%s'
sv: Inget värde inställt för parametern ”%s”

en: Data models should have the same number of columns
sv: Datamodeller bör ha samma antal kolumner

en: Unknown database object '%s'
sv: Okänt databasobjekt ”%s”

en: Could not set value for parameter '%s'
sv: Kunde inte ställa in värde för parametern ”%s”

en: Could not create SELECT statement
sv: Kunde inte skapa SELECT-sats

en: Could not create DELETE statement
sv: Kunde inte skapa DELETE-sats

en: A transaction has already been started
sv: En transaktion har redan startats

en: Attribute '%s' not found
sv: Attributet ”%s” kunde inte hittas

en: Attribute '%s' has %d value | Attribute '%s' has %d values
sv[0]: Attributet ”%s” har %d värde
sv[1]: Attributet ”%s” har %d värden

en: Attributes names starting with a '_' are reserved for internal usage
sv: Attributnamn som startar med ”_” är reserverade för intern användning

en: Could not start a transaction because one already started, this could lead to GdaMetaStore attributes problems
sv: Kunde inte starta en transaktion eftersom en redan startats, detta kan leda till problem GdaMetaStore-attribut

en: Could not parse XML description of custom database object to add
sv: Kunde inte tolka XML-beskrivning för anpassat databasobjekt att lägga till

en: Missing custom database object name
sv: Saknar namn för anpassat databasobjekt

en: Custom database object names starting with a '_' are reserved for internal usage
sv: Namn på anpassade databasobjekt som startar med ”_” är reserverade för intern användning

en: Another object with the same name already exists
sv: Det finns redan ett annat objekt med samma namn

en: Missing table name in meta data context
sv: Saknar tabellnamn i metadatakontext

en: Missing column name in meta data context
sv: Saknar kolumnnamn i metadatakontext

en: Missing condition in meta data context
sv: Saknar villkor i metadatakontext

en: Malformed condition in meta data context
sv: Felaktigt utformat villkor i metadatakontext

en: Unknown column name '%s' in meta data context
sv: Okänt kolumnnamn ”%s” i metadatakontext

en: Unknown table in meta data context
sv: Okänd tabell i metadatakontext

en: Could not find object named '%s'
sv: Kunde inte hitta objekt med namnet ”%s”

en: Could not find column '%s' in table '%s'
sv: Kunde inte hitta kolumnen ”%s” i tabellen ”%s”

en: GdaMetaStore object to fetch information from
sv: GdaMetaStore-objekt att hämta information från

note: To translators: The GdaMetaStruct object computes lists of tables, views, * and some other information, the "Features to compute" allows one to avoid * computing some features which won't be used
en: Features to compute
sv: Funktioner att beräkna

en: Object %s.%s.%s already exists in GdaMetaStruct and has a different object type
sv: Objekt %s.%s.%s finns redan i GdaMetaStruct och har en annan objekttyp

en: View %s.%s.%s not found in meta store object
sv: Vyn %s.%s.%s hittades inte i metalagringsobjekt

en: Table %s.%s.%s not found (or missing columns information)
sv: Tabell %s.%s.%s hittades inte (eller saknar kolumninformation)

en: Internal GdaMetaStore error: column %s not found
sv: Internt GdaMetaStore-fel: kolumn %s hittades inte

en: Meta data incoherence in foreign key constraint for table %s.%s.%s referencing table %s.%s.%s
sv: Metadatainkonsekvens i begränsning för främmande nyckel för tabellen %s.%s.%s som refererar tabellen %s.%s.%s

en: Missing object name in GdaMetaDbObject structure
sv: Saknar objektnamn i GdaMetaDbObject-struktur

en: Database object '%s' already exists
sv: Databasobjektet ”%s” finns redan

en: Could not load file '%s'
sv: Kunde inte läsa in filen ”%s”

en: Root node of file '%s' should be <schema>.
sv: Rotnod för filen ”%s” bör vara <schema>.

en: Missing column name for table '%s'
sv: Saknar kolumnnamn för tabellen ”%s”

en: Missing foreign key's referenced table name for table '%s'
sv: Saknar främmande nyckels refererade tabellnamn för tabellen ”%s”

en: Invalid referenced table name '%s'
sv: Ogiltigt refererat tabellnamn ”%s”

en: Missing foreign key's column name for table '%s'
sv: Saknar främmande nyckels kolumnnamn för tabellen ”%s”

en: Value not found in row!
sv: Värde hittades inte i rad!

en: GdaServerOperation: could not find file '%s'
sv: GdaServerOperation: kunde inte hitta filen ”%s”

en: GdaServerOperation: could not load file '%s'
sv: GdaServerOperation: kunde inte läsa in filen ”%s”

en: Could not load XML specifications: %s
sv: Kunde inte läsa in XML-specifikationer: %s

en: GdaServerOperation: file '%s' does not conform to DTD:
    %s
sv: GdaServerOperation: filen ”%s” följer inte DTD:
    %s

en: GdaServerOperation specification does not conform to DTD:
    %s
sv: GdaServerOperation-specifikation följer inte DTD:
    %s

en: GdaServerOperation: file '%s' does not conform to DTD
sv: GdaServerOperation: filen ”%s” följer inte DTD

en: GdaServerOperation specification does not conform to DTD
sv: GdaServerOperation-specifikation följer inte DTD

en: Non handled GdaServerOperationType, please report error to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product
sv: Ohanterad GdaServerOperationType, rapportera fel till http://bugzilla.gnome.org/ mot ”libgda”-produkten

en: Expected tag <%s>, got <%s>
sv: Förväntade taggen <%s>, fick <%s>

en: Parameterlist values can only be set for individual parameters within it
sv: Värden i parameterlista kan bara ställas in för individuella parametrar i den

en: Missing attribute named 'path'
sv: Saknar attribut med namnet "path"

en: Missing required value for '%s'
sv: Saknar nödvändigt värde för ”%s”

en: Unspecified table name
sv: Ospecificerat tabellnamn

en: Invalid type
sv: Ogiltig typ

en: CREATE TABLE operation is not supported by the database server
sv: CREATE TABLE-operationen stöds inte av databasservern

en: Provider %s created a GdaServerOperation without node for '%s'
sv: Leverantören %s skapade en GdaServerOperation utan nod för ”%s”

en: Provider %s created a GdaServerOperation with wrong node type for '%s'
sv: Leverantören %s skapade en GdaServerOperation med fel nodtyp för ”%s”

en: GdaServerProvider object implements the %s virtual method but does not implement the %s one, please report this bug to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product.
sv: GdaServerProvider-objekt implementerar den virtuella metoden %s men implementerar inte %s, rapportera detta fel till http://bugzilla.gnome.org/ mot ”libgda”-produkten.

en: %s() does not handle values of type '%s'.
sv: %s() hanterar inte värden av typen ”%s”.

en: GdaHolder with ID '%s' not found in set
sv: GdaHolder med ID ”%s” hittades inte i mängd

en: Spec's root node != 'data-set-spec': '%s'
sv: Rotnod för specifikation != ”data-set-spec”: ”%s”

en: Missing node <parameters>: '%s'
sv: Saknad nod <parameters>: ”%s”

en: Data set does not allow modifications
sv: Datamängd tillåter inte modifieringar

en: GdaHolder needs to have an ID
sv: GdaHolder måste ha ett ID

en: One or more values are invalid
sv: Ett eller flera värden är ogiltiga

en: Replacing data model must have the same characteristics as the data model it replaces
sv: Ersättande datamodell måste ha samma karakteristik som datamodellen den ersätter

en: Unknown part ID %u
sv: Okänt del-ID %u

en: Unknown part type
sv: Okänd typ på del

en: SqlBuilder is empty
sv: SqlBuilder är tom

en: Wrong statement type
sv: Felaktig satstyp

en: Could not convert value to type '%s', value not defined
sv: Kunde inte konvertera värde till typen ”%s”, värde inte definierat

en: Unknown left part target ID %u
sv: Okänt vänsterdelsmål-ID %u

en: Unknown right part target ID %u
sv: Okänt högerdelsmål-ID %u

en: Could not determine GType for parameter '%s'
sv: Kunde inte avgöra GType för parametern ”%s”

en: Unnamed
sv: Namnlös

en: Can't handle default value of type '%s'
sv: Kan inte hantera standardvärde av typen ”%s”

en: Missing SQL code
sv: Saknar SQL-kod

en: No data handler for type '%s'
sv: Ingen datahanterare för typen ”%s”

en: Wrong parameter type for '%s': expected type '%s' and got '%s'
sv: Felaktig parametertyp för ”%s”: förväntade typen ”%s” och fick ”%s”

en: Missing parameter '%s'
sv: Saknar parametern ”%s”

en: Parameter '%s' is invalid
sv: Parametern ”%s” är ogiltig

en: Unnamed parameter
sv: Namnlös parameter

en: Malformed table name
sv: Felaktigt utformat tabellnamn

en: Join is not in a FROM statement
sv: Sammanslagning (join) är inte i en FROM-sats

en: Could not find target the join is for
sv: Kunde inte hitta målet som sammanslagning (join) är för

en: Tells if the GdaTree is a list or a tree
sv: Säger om GdaTree är en lista eller ett träd

en: Path format error: %s
sv: Sökvägsformatfel: %s

en: No connection and no GdaMetaStore specified
sv: Ingen anslutning och ingen GdaMetaStore angiven

en: No schema specified
sv: Inget schema angivet

en: No table specified
sv: Ingen tabell angiven

en: Unable to get column name
sv: Kunde inte hämta kolumnnamn

en: No name
sv: Inget namn

en: No LDAP connection specified
sv: Ingen LDAP-anslutning angiven

en: Unable to get schema name
sv: Kunde inte hämta på schemanamn

en: Could not get SELECT statement's parameters: %s
sv: Kunde inte hämta SELECT-satsens parametrar: %s

en: Could not bind SELECT statement's parameter '%s' to provided parameters: %s
sv: Kunde inte binda SELECT-satsens parameter ”%s” till tillhandahållna parametrar: %s

en: No connection specified
sv: Ingen anslutning angiven

en: No SELECT statement specified
sv: Ingen SELECT-sats angiven

en: No value specified for parameter '%s'
sv: Inget värde angivet för parametern ”%s”

en: Unable to get iterator's value
sv: Kunde inte hämta iteratorns värde

en: Unable to get table name
sv: Kunde inte hämta tabellnamn

en: Field number %d not found in source named '%s'
sv: Fältnummer %d inte hittat i källan med namnet ”%s”

en: SELECT statement has no FROM part
sv: SELECT-sats har ingen FROM-del

en: SELECT statement involves more than one table or expression
sv: SELECT-sats involverar mer än en tabell eller uttryck

en: Can only build modification statement for tables
sv: Kan endast bygga ändringssats för tabeller

en: Table does not have any primary key
sv: Tabellen har ingen primärnyckel

en: Table's primary key is not part of SELECT
sv: Tabellens primärnyckel är inte del av SELECT

en: Table does not have any column
sv: Tabell har ingen kolumn

en: Table's column '%s' is not part of SELECT
sv: Tabellens kolumn ”%s” är inte del av SELECT

en: Could not compute any field to insert into
sv: Kunde inte beräkna något fält att infoga till

en: Missing table name in UPDATE statement
sv: Saknar tabellnamn i UPDATE-sats

en: Can't rewrite UPDATE statement to handle default values
sv: Kan inte skriva om UPDATE-sats för att hantera standardvärden

en: Can't rewrite statement which is not INSERT or UPDATE
sv: Kan inte skriva om sats som inte är INSERT eller UPDATE

en: Missing parameter '%s' to execute query
sv: Saknar parametern ”%s” för att exekvera fråga

en: The 'first', 'second' and 'third' arguments must be different
sv: Argumenten ”first”, ”second” och ”third” måste vara olika

en: Invalid separator '%c'
sv: Ogiltig avgränsare ”%c”

en: Invalid null separator
sv: Ogiltig null-avgränsare

en: Unknown GDateDMY value %u
sv: Okänt GDateDMY-värde %u

en: Global transaction ID can not have more than 64 bytes
sv: Globalt transaktions-ID kan inte ha mer än 64 byte

en: Connection branch cannot exceed 63 bytes
sv: Anslutningsgren kan inte överstiga 63 byte

en: Connection already registered with another GdaXaTransaction object
sv: Anslutning redan registrerad med ett annat GdaXaTransaction-objekt

en: Connection does not support distributed transaction
sv: Anslutning stöder inte distribuerad transaktion

en: Cannot unregister connection not registered with GdaXaTransaction object
sv: Kan inte avregistrera anslutning som inte är registrerad med ett GdaXaTransaction-objekt

en: Provider error: %s method not implemented for provider %s
sv: Leverantörsfel: metoden %s inte implementerad för leverantören %s

en: Binary representation
sv: Binär representation

en: Boolean representation
sv: Boolesk representation

en: Numerical representation
sv: Numerisk representation

en: Strings representation
sv: Strängrepresentation

en: Time, Date and TimeStamp representation
sv: Tids-, datum- och tidsstämpel-representation

en: Gda type representation
sv: Gda-typrepresentation

en: Could not find the '%s' program
sv: Kunde inte hitta programmet ”%s”

en: Could not find the DocBook XSL stylesheet for HTML
sv: Kunde inte hitta DocBook XSL-stilmallen för HTML

en: Could not find the DocBook XSL stylesheet for Formatting Objects
sv: Kunde inte hitta DocBook XSL-stilmallen för formateringsobjekt

en: Object type '%s' cannot be declared in this context
sv: Objekttypen ”%s” kan inte deklareras i denna kontext

en: An object with the '%s' name has already been declared
sv: Ett objekt med namnet ”%s” har redan deklarerats

en: Object type '%s' cannot be requested in this context
sv: Objekttypen ”%s” kan inte begäras i denna kontext

en: Unknown query '%s'
sv: Okänd fråga ”%s”

en: No connection named '%s' found
sv: Ingen anslutning med namnet ”%s” hittades

en: Query is not specified (not named and not defined)
sv: Fråga tillhandahålls inte (inte namngiven och inte definierad)

en: Unknown parameter '%s'
sv: Okänd parameter ”%s”

en: Parameter name not specified
sv: Parameternamn inte angivet

en: No expression specified
sv: Inget uttryck angivet

en: Cannot cast value from type '%s' to type '%s'
sv: Kan inte typkonvertera värde från typen ”%s” till typen ”%s”

en: Cannot cast parameter from type '%s' to type '%s'
sv: Kan inte typkonvertera parameter från typen ”%s” till typen ”%s”

en: Expression '%s' should return exactly one value
sv: Uttrycket ”%s” ska returnera exakt ett värde

en: Binary data
sv: Binärdata

en: link
sv: länk

en: Document not specified
sv: Dokument inte angivet

en: Cannot create temporary file
sv: Kan inte skapa temporärfil

en: Execution of the %s program failed: %s
sv: Exekvering av %s-programmet misslyckades: %s

en: This report document does not handle %s output
sv: Detta rapportdokument hanterar inte %s-utdata

en: Table to create must have at least one row
sv: Tabell att skapa måste ha minst en rad

en: SQLite binary representation
sv: Binär SQLite-representation

en: Sqlite boolean representation
sv: Boolesk SQLite-representation

en: Parameter '%s' not found is statement
sv: Parametern ”%s” hittades inte i sats

en: No column name to associate to parameter '%s'
sv: Inget kolumnnamn att associera med parametern ”%s”

en: Binding a BLOB for this type of statement is not supported
sv: Att binda en BLOB för denna sorts sats stöds inte

en: Can't find libsqlite3.
sv: Kan inte hitta libsqlite3.

en: Provider does not support asynchronous connection open
sv: Leverantören stöder inte asynkront öppnande av anslutning

en: The connection string must contain DB_DIR and DB_NAME values
sv: Anslutningssträngen måste innehålla DB_DIR- och DB_NAME-värden

en: The connection string format has changed: replace URI with DB_DIR (the path to the database file) and DB_NAME (the database file without the '%s' at the end).
sv: Anslutningssträngformatet har ändrats: ersätt URI med DB_DIR (sökvägen till databasfilen) och DB_NAME (databasfilen utan ”%s” på slutet).

en: The DB_DIR part of the connection string must point to a valid directory
sv: DB_DIR-delen av anslutningssträngen måste peka på en giltig katalog

en: Wrong encryption passphrase
sv: Felaktig krypteringslösenfras

en: Extension loading is not supported
sv: Inläsning av tillägg stöds inte

en: Could not set empty_result_callbacks SQLite option: %s
sv: Kunde inte ställa in SQLite-alternativet empty_result_callbacks: %s

en: Could not register function '%s'
sv: Kunde inte registrera funktionen ”%s”

en: Could not define the %s collation
sv: Kunde inte definiera %s-sorteringen

en: Missing spec. file '%s'
sv: Saknar specifikationsfil ”%s”

en: Error initializing database with passphrase
sv: Fel vid initiering av databas med lösenfras

en: Missing database name or directory
sv: Saknar databasnamn eller katalog

en: Transactions are not supported in read-only mode
sv: Transaktioner stöds inte i skrivskyddat läge

en: SQLite does not support specifying fields to apply DISTINCT clause on
sv: SQLite stöder inte att ange fält att tillämpa DISTINCT-del på

en: '%s' compound not supported by SQLite
sv: ”%s”-sammansättning stöds inte av SQLite

en: ILIKE operation not supported
sv: ILIKE-operation stöds inte

en: Unnamed parameter is not allowed in prepared statements
sv: Namnlös parameter tillåts inte i förberedda satser

en: Can't build SELECT statement to get last inserted row: %s
sv: Kan inte bygga SELECT-sats för att få senast infogade rad: %s

en: SELECT statement to get last inserted row did not return any row
sv: SELECT-sats för att få senast infogade rad returnerade ingen rad

en: SELECT statement to get last inserted row returned too many (%d) rows
sv: SELECT-sats för att få senast infogade rad returnerade för många (%d) rader

en: Prepared statement has no associated GdaStatement
sv: Förberedd sats har inget associerat GdaStatement

en: Can't create SQLite BLOB handle
sv: Kan inte skapa handtag för SQLite-BLOB

en: Can't write to SQLite's BLOB
sv: Kan inte skriva till SQLite-BLOB

en: Can't obtain SQLite BLOB handle (reported type is '%s'), please report this bug to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product.
sv: Kan inte erhålla handtag för SQLite-BLOB (rapporterad typ är ”%s”), rapportera detta fel till http://bugzilla.gnome.org/ mot ”libgda”-produkten.

en: Can't identify the ROWID of the blob to fill
sv: Kan inte identifiera ROWID för blob som ska fyllas

en: Provider does not support asynchronous statement execution
sv: Leverantören stöder inte asynkron satsexekvering

en: Empty statement
sv: Tom sats

en: Missing parameter(s) to execute query
sv: Saknar en eller flera parametrar för att exekvera fråga

en: Can't rewrite statement handle default values
sv: Kan inte skriva om standardvärden för satshandtag

en: Can't get BLOB's length
sv: Kan inte hämta längd på BLOB

en: BLOB is too big
sv: BLOB är för stor

en: Non handled data type '%s'
sv: Ohanterad datatyp ”%s”

en: Could not start transaction to create BLOB
sv: Kunde inte starta transaktionen för att skapa BLOB

en: Function requires one argument
sv: Funktion kräver ett argument

en: Function requires two arguments
sv: Funktion kräver två argument

en: Function requires one or two arguments
sv: Funktion kräver ett eller två argument

en: Function requires two or three arguments
sv: Funktion kräver två eller tre argument

en: SQLite regexp '%s' error:
sv: Fel för SQLite-reguttr ”%s”:

en: Invalid regular expression
sv: Ogiltigt reguljärt uttryck

en: Column %d out of range (0-%d), ignoring its specified type
sv: Kolumn %d utanför intervallet (0-%d), ignorerar dess angivna typ

en: Integer value is too big
sv: Heltalsvärdet är för stort

en: Unable to open BLOB
sv: Kunde inte öppna BLOB

en: Invalid date '%s' (date format should be YYYY-MM-DD)
sv: Ogiltigt datum ”%s” (datumformatet ska vara ÅÅÅÅ-MM-DD)

en: Invalid time '%s' (time format should be HH:MM:SS[.ms])
sv: Ogiltig tid ”%s” (tidsformatet ska vara HH:MM:SS[.ms])

en: Invalid timestamp '%s' (format should be YYYY-MM-DD HH:MM:SS[.ms])
sv: Ogiltig tidsstämpel ”%s” (formatet ska vara ÅÅÅÅ-MM-DD HH:MM:SS[.ms])

en: SQLite provider fatal internal error
sv: Ödesdigert internt fel för SQLite-leverantör

en: Truncated data
sv: Trunkerade data

en: Requested row could not be found
sv: Begärd rad kunde inte hittas

en: Can't set iterator on requested row
sv: Kan inte ställa in iterator på begärd rad

en: Error storing list of created LDAP tables: %s
sv: Fel vid lagring av lista över skapade LDAP-tabeller: %s

en: File used to store startup data
sv: Fil som används för att lagra uppstartsdata

en: Error recreating LDAP tables: %s
sv: Fel vid återskapande av LDAP-tabeller: %s

en: Can't remove non LDAP virtual table
sv: Kan inte ta bort virtuell tabell som inte är LDAP

en: Can't describe non LDAP virtual table
sv: Kan inte beskriva virtuell tabell som inte är LDAP

en: Unknown LDAP virtual table
sv: Okänd virtuell LDAP-tabell

en: Table to remove not found
sv: Tabell att ta bort kunde inte hittas

en: Namespace must be specified
sv: Namnrymd måste anges

en: Connection was not represented in hub
sv: Anslutning representerades inte i hubb

en: Unable to get information about table '%s'
sv: Kunde inte hämta information om tabellen ”%s”

en: Integer value is out of bounds
sv: Heltalsvärde är utanför begränsning

en: Blob constraints are not handled in virtual table condition
sv: Blob-begränsningar hanteras inte i villkor för virtuell tabell

en: Internal error: virtual provider does not implement the create_operation() virtual method
sv: Internt fel: virtuell leverantör implementerar inte den virtuella metoden create_operation()

en: Internal error: invalid provider handle
sv: Internt fel: ogiltigt leverantörshandtag

note: wrong usage!
en: Wrong usage of Libgda's virtual tables
sv: Felaktig användning av Libgdas virtuella tabeller

en: Data model must have at least one column
sv: Modellen måste ha minst en kolumn

en: Could not compute virtual table's columns
sv: Kunde inte beräkna den virtuella tabellens kolumner

en: Can't get data model description for column %d
sv: Kan inte hämta datamodellbeskrivning för kolumn %d

en: Can't get data model's column type for column %d
sv: Kan inte hämta datamodellens kolumntyp för kolumn %d

en: Can't declare virtual table (%s)
sv: Kan inte deklarera virtuell tabell (%s)

en: Internal SQLite error: no data to iterate on
sv: Internt SQLite-fel: inga data att iterera på

en: Could not find requested value at row %d and col %d
sv: Kunde inte hitta begärt värde på rad %d och kol %d

en: Column not found
sv: Kolumnen hittades inte

en: No statement specified to modify the data
sv: Ingen sats angiven för att modifiera data

en: Invalid statement specified to modify the data
sv: Ogiltigt sats angiven för att modifiera data

en: Invalid parameter in statement to modify the data
sv: Ogiltigt parameter i sats som ska modifiera data

en: Failed to modify data: %s
sv: Misslyckades med att ändra data: %s

en: Data model representing the table is read only
sv: Datamodellen som representerar tabellen är skrivskyddad

en: SQL code does not contain any statement
sv: SQL-kod innehåller ingen sats

en: Syntax error at line %d, column %d
sv: Syntaxfel på rad %d, kolumn %d

en: Overflow error at line %d, column %d
sv: Överspillsfel vid rad %d, kolumn %d

en: GdaSqlField is not part of an INSERT or UPDATE statement
sv: GdaSqlField är inte del av en INSERT- eller UPDATE-sats

en: Missing table in statement
sv: Saknar tabell i sats

en: Column '%s' not found
sv: Kolumnen ”%s” hittades inte

en: GdaSqlSelectField is not part of a SELECT statement
sv: GdaSqlSelectField är inte del av en SELECT-sats

en: Missing table name in statement
sv: Saknar tabellnamn i sats

en: Table '%s' not found
sv: Tabellen ”%s” hittades inte

en: Could not identify table for field '%s'
sv: Kunde inte identifiera tabell för fältet ”%s”

en: Expression can't have both a type cast and a parameter specification
sv: Uttryck kan inte både ha en typkonvertering och en parameterspecifikation

en: '%s' is not a valid identifier
sv: ”%s” är inte en giltig identifierare

en: Empty identifier
sv: Tom identifierare

en: Operation has no operand
sv: Operation har ingen operand

en: Wrong number of operands
sv: Felaktigt antal operander

en: Unknown operator %d
sv: Okänd operator %d

en: Missing expression in select field
sv: Saknar uttryck i urvalsfält

en: Missing expression in select target
sv: Saknar uttryck i urvalsmål

en: Join can't at the same time specify a join condition and a list of fields to join on
sv: Sammanslagning (join) kan inte samtidigt ange ett sammanslagningsvillkor och en lista över fält att utföra sammanslagning på

en: Cross join can't have a join condition or a list of fields to join on
sv: Kartesisk sammanslagning (cross join) kan inte ha ett sammanslagningsvillkor eller en lista över fält att utföra sammanslagning på

en: Empty FROM clause
sv: Tom FROM-del

en: Select field is not in a SELECT statement
sv: Urvalsfält är inte i en SELECT-sats

en: COMPOUND statement contains an undefined COMPOUND statement
sv: COMPOUND-sats innehåller en odefinierad COMPOUND-sats

en: COMPOUND statement contains an undefined SELECT statement
sv: COMPOUND-sats innehåller en odefinierad SELECT-sats

en: COMPOUND statement contains a non SELECT statement
sv: COMPOUND-sats innehåller en icke-SELECT-sats

en: COMPOUND statement does not contain any SELECT statement
sv: COMPOUND-sats innehåller inte någon SELECT-sats

en: COMPOUND statement only contains one SELECT statement
sv: COMPOUND-sats innehåller bara en SELECT-sats

en: COMPOUND statement contains an empty SELECT statement
sv: COMPOUND-sats innehåller en tom SELECT-sats

en: All statements in a COMPOUND must have the same number of columns
sv: Alla satser i ett COMPOUND måste ha samma antal kolumner

en: DELETE statement needs a table to delete from
sv: DELETE-sats behöver en tabell att ta bort från

en: INSERT statement needs a table to insert into
sv: INSERT-sats behöver en tabell att infoga till

en: Can't specify values to insert and SELECT statement in INSERT statement
sv: Kan inte ange värden att infoga och SELECT-sats i INSERT-sats

en: INSERT statement does not have the same number of target columns and expressions
sv: INSERT-sats har inte samma antal målkolumner och uttryck

en: VALUES lists must all be the same length in INSERT statement
sv: VALUES-lista måste alla vara samma längd i INSERT-sats

en: SELECT does not contain any expression
sv: SELECT innehåller inget uttryck

en: SELECT can't have a DISTINCT expression if DISTINCT is not set
sv: SELECT kan inte ha ett DISTINCT-uttryck om DISTINCT inte är inställd

en: SELECT can't have a HAVING without GROUP BY
sv: SELECT kan inte ha HAVING utan GROUP BY

en: SELECT can't have a limit offset without a limit
sv: SELECT kan inte ha en begränsningsförskjutning utan en begränsning

en: Multiple targets named or aliased '%s'
sv: Flera mål med namnet eller aliaset ”%s”

en: UPDATE statement needs a table to update data
sv: UPDATE-sats behöver en tabell för att uppdatera data

en: UPDATE statement does not have the same number of target columns and expressions
sv: UPDATE-sats har inte samma antal målkolumner och uttryck

en: UPDATE statement does not have any target columns to update
sv: UPDATE-sats har inte några målkolumner att uppdatera

en: A connection is required
sv: En anslutning krävs

en: Signal does not exist
sv: Signal finns inte

en: Signal to connect to must not have a return value
sv: Signal att ansluta till får inte ha ett returvärde

en: Signal %lu does not exist
sv: Signal %lu finns inte

en: Select file to load
sv: Välj fil att läsa in

en: Could not load the contents of '%s':
     %s
sv: Kunde inte läsa in innehållet i ”%s”:
     %s

en: Select a file to save data to
sv: Välj en fil att spara data till

en: Could not save data to '%s':
     %s
sv: Kunde inte spara data till ”%s”:
     %s

en: Properties
sv: Egenskaper

en: No data
sv: Inga data

en: Data size
sv: Datastorlek

en: Unknown
sv: Okänd

note: list of fields
en: Data type
sv: Datatyp

note: FIXME: find a better label
en: Value
sv: Värde

en: GValue to render
sv: GValue att rendera

en: Editable
sv: Redigerbar

en: The toggle button can be activated
sv: Växlingsknappen kan aktiveras

en: Values limited to PK fields
sv: Värden begränsade till primärnyckelfält

en: GList of GValue to render, limited to PK fields
sv: GList över GValue att rendera, begränsad till primärnyckelfält

en: Values
sv: Värden

en: GList of GValue to render, not limited to PK fields
sv: GList över GValue att rendera, inte begränsad till primärnyckelfält

en: The information and status changer can be activated
sv: Informations- och statusändraren kan aktiveras

en: string truncated because too long
sv: sträng trunkerad eftersom den är för lång

en: Data cell renderer's specified type (%s) differs from actual value to display type (%s)
sv: Datacellrenderarens angivna typ (%s) skiljer sig från faktiskt värde för att visa typ (%s)

en: Data cell renderer asked to display values of different data types, at least %s and %s, which means the data model has some incoherencies
sv: Datacellrenderare tillfrågad att visa värden av olika datatyper, åtminstone %s och %s, vilket betyder att datamodellen innehåller några inkonsekvenser

en: <non-printable>
sv: <ej utskrivbart>

en: Invalid UTF-8 format!
sv: Ogiltigt UTF-8-format!

note: format tooltip
en: Format is hh:mm:ss
sv: Formatet är hh:mm:ss

en: Use 1000s separators
sv: Använd tusentalsavgränsare

en: Use thousands separator as specified by current locale
sv: Använd tusentalsavgränsare som de anges av aktuell lokal

en: Decimals
sv: Decimaler

en: Number of decimals
sv: Antal decimaler

en: Currency symbol
sv: Valutasymbol

en: A currency symbol
sv: En valutasymbol

en: Widget of class '%s' does not have any associated GdaDataHandler, (to be set using the 'handler' property) expect some mis-behaviours
sv: Komponent av klassen ”%s” har ingen associerad GdaDataHandler, (att ställas in med egenskapen ”handler”) förvänta dig visst felaktigt beteende

en: Value is NULL
sv: Värde är NULL

en: Value will be determined by default
sv: Värde kommer avgöras som standard

en: Value is invalid
sv: Värde är ogiltigt

en: Maximum length
sv: Maximal längd

en: Maximum acceptable length of the text
sv: Maximal acceptabel längd på texten

en: Multiline
sv: Flera rader

en: Display only one line, or a complete text editor
sv: Visa endast en rad, eller en fullständig textredigerare

en: Hidden
sv: Dold

en: If set to TRUE, characters are all displayed using a single 'invisible' character, suitable to enter passwords
sv: Om inställd till TRUE visas alla tecken som ett ensamt ”osynlighets”-tecken, lämpligt för att mata in lösenord

en: Unknown format character starting at %s
sv: Tecken med okänt format börjar på %s

en: Type %s is not numerical
sv: Typen %s är inte numerisk

en: Decimal separator cannot be the '%c' character
sv: Decimalavgränsare kan inte vara tecknet ”%c”

en: Decimal thousands cannot be the '%c' character
sv: Decimal tusentalsavgränsare kan inte vara tecknet ”%c”

en: Empty data
sv: Tomma data

en: Unhandled type of data
sv: Ohanterad datatyp

en: Error while deserializing data:
    %s
sv: Fel vid deserialisering av data:
    %s

en: Error while interpreting data as an image:
    %s
sv: Fel vid tolkning av data som en bild:
    %s

en: _Copy image
sv: _Kopiera bild

en: _Load image from file
sv: _Läs in bild från fil

en: _Save image
sv: _Spara bild

en: Select image to load
sv: Välj bild att läsa in

note: determine writable formats
en: Image format
sv: Bildformat

en: Format image as:
sv: Formatera bild som:

en: Current format
sv: Aktuellt format

en: Select a file to save the image to
sv: Välj en fil att spara bilden till

en: Could not save the image to '%s':
     %s
sv: Kunde inte spara bilden till ”%s”:
     %s

en: Sources
sv: Källor

note: list of fields
en: Comment
sv: Kommentar

en: Floating Point
sv: Flyttal

en: String
sv: Sträng

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: Function
sv: Funktion

en: Data Type
sv: Datatyp

en: Variable
sv: Variabel

en: No idea what it is
sv: Ingen aning vad det är

en: Set to host mask
sv: Ställ in till värdmask

en: Set to class %c network
sv: Ställ in till klass %c-nätverk

en: Choose a file
sv: Välj en fil

en: Choose a directory
sv: Välj en katalog

en: Choose
sv: Välj

en: Selection model
sv: Valmodell

en: Specifies what the user will be allowed to select
sv: Anger vad användaren tillåts välja

en: Only let the user pick an existing file
sv: Låt endast användaren välja en befintlig fil

en: Let the user pick an existing file, or type in a new filename
sv: Låt användaren välja en befintlig fil eller skriva in ett nytt filnamn

en: Let the user pick an existing folder
sv: Låt användaren välja en befintlig katalog

en: Let the user name an existing or new folder
sv: Låt användaren ange en befintlig eller ny katalog

en: Allowed characters at each position('0':digit, '9': digit except 0, '@':alpha, '^':upper cased alpha, '#':alphanumeric, '*':any character, any other character will be left unmodified)
sv: Tillåtna tecken vid varje position('0':siffra, '9': siffra utom 0, '@':bokstav, '^':versal bokstav, '#':alfanumerisk, '*':valfritt tecken, alla andra tecken kommer lämnas oförändrade)

en: Writing mask for corresponding characters in format ('_': writable, '-':writable, removed from actual value, ' ': not writable)
sv: Skrivmask för motsvarande tecken i format ('_': skrivbar, '-':skrivbar, borttagen från faktiskt värde, ' ': inte skrivbar)

en: Encoding
sv: Teckenkodning

en: How password should be encoded
sv: Hur lösenord ska kodas

en: MD5 Sum
sv: MD5-summa

en: No encoding
sv: Ingen kodning

en: No data to display
sv: Inga data att visa

en: Encoding used to convert binary data to the string
sv: Kodning som används för att konvertera binära data till strängen

en: Serialized picture
sv: Serialiserad bild

en: Set to TRUE if data comes from a serialized GdkPixbuf (F-Spot for example)
sv: Ställ in till TRUE om data kommer från en serialiserad GdkPixbuf (till exempel F-Spot)

en: Base 64
sv: Base64

en: Lines wrapping
sv: Radbrytning

en: Defines how long lines are wrapped
sv: Definierar hur långa rader radbryts

en: Programming language
sv: Programmeringsspråk

en: Define to enable syntactical colourisation
sv: Definiera för att aktivera syntaxfärgning

en: Do not wrap lines
sv: Radbryt inte rader

en: break lines anywhere the cursor can appear
sv: radbryt rader på alla ställen där markören kan dyka upp

en: Break lines in between words
sv: Radbryt mellan ord

en: Break lines in between words or graphemes
sv: Radbryt mellan ord eller grafem

en: General
sv: Allmänt

en: hello
sv: hej

en: Columns
sv: Kolumner

en: Foreign keys
sv: Främmande nycklar

en: Constraints
sv: Begränsningar

en: Can't find demo database file: %s
sv: Kan inte hitta demonstrationsdatabasfil: %s

en: Error opening the connection for file '%s':
    %s
sv: Fel vid öppnande av anslutningen för filen ”%s”:
    %s

en: Libgda-ui Code Demos
sv: Libgda-ui-koddemonstrationer

en: <b><big>Note:
    </big></b>Many of the demonstrated items use an
    opened connection to the SQLite using the
    '%s' file.
    
    In the source code shown here, the <i>demo_cnc</i> and 
    <i>demo_parser</i> objects are created by the framework and
    made available to all the demonstrated items.
sv: <b><big>Observera:
    </big></b>Många av objekten som demonstreras använder en öppnad anslutning till SQLite som använder filen ”%s”.
    
    I källkoden som visas här skapas objekten <i>demo_cnc</i> och 
    <i>demo_parser</i> av ramverket och görs tillgängliga till alla
    demonstrerade objekt.

en: Pointer to an XML layout specification  (as an xmlNodePtr to a <gdaui_form> node)
sv: Pekare till en XML-layoutspecifikation (som en xmlNodePtr till en <gdaui_form>-nod)

en: List of parameters to show in the form
sv: Lista över parametrar att visa i formuläret

en: Show Entry actions
sv: Visa poståtgärder

en: Entries Auto-default
sv: Auto-standard för poster

en: TRUE if expanding the form vertically makes sense
sv: TRUE om det är vettigt att expandera formuläret vertikalt

en: Shown data entries
sv: Visade dataposter

en: The '%s' attribute should be a G_TYPE_STRING value
sv: ”%s”-attributet ska vara ett G_TYPE_STRING-värde

en: Can't find data entry for GdaHolder
sv: Kan inte hitta datapost för GdaHolder

en: Values to be defined
sv: Värden att definiera

en: '%s' document not parsed successfully
sv: ”%s”-dokument kunde inte tolkas

en: '%s' DTD not parsed successfully. XML data layout validation will not be performed (some errors may occur)
sv: Kunde inte tolka DTD ”%s”. Validering för XML-datalayout kommer inte utföras (några fel kan uppstå)

en: size group was not taken into account using gdaui_basic_form_add_to_size_group()
sv: storleksgrupp togs inte i beaktande med gdaui_basic_form_add_to_size_group()

en: Wrong column type for label: expecting a string and got a %s
sv: Fel kolumntyp för etikett: förväntade en sträng och fick en %s

en: Find:
sv: Sök:

en: The data model to display
sv: Datamodellen att visa

en: Display popup as list
sv: Visa poppupp som lista

en: Filter failed:
sv: Filter misslyckades:

en: any valid SQL expression
sv: ett giltigt SQL-uttryck

en: Columns can be referenced by their name or more easily using <b><tt>_&lt;column number&gt;</tt></b>. For example a valid expression can be: <b><tt>_2 like 'doe%'</tt></b> to filter rows where the 2nd column starts with <tt>doe</tt>.
sv: Kolumner kan hänvisas till med deras namn eller enklare genom att använda <b><tt>_&lt;kolumnnummer&gt;</tt></b>. Till exempel kan ett giltigt uttryck vara: <b><tt>_2 like 'doe%'</tt></b> för att filtrera rader där den andra kolumnen startar med <tt>doe</tt>.

en: Set filter
sv: Ställ in filter

en: Clear filter
sv: Töm filter

en: Undelete the selected entry
sv: Ångra borttagning av vald post

en: Delete the selected entry
sv: Ta bort den valda posten

en: Invalid column number %d
sv: Ogiltigt kolumnnummer %d

en: Data model
sv: Datamodell

en: Internal GdaDataProxy data model
sv: Intern GdaDataProxy-datamodell

en: Can't modify row while data model is being reset
sv: Kan inte ändra rad medan datamodellen återställs

en: Trying to modify a read-only row
sv: Försöker ändra en skrivskyddad rad

en: Can't access row while data model is being reset
sv: Kan inte komma åt rad medan datamodellen återställs

en: Attempt to initialize an already initialized library
sv: Försök att initiera ett redan initierat bibliotek

en: Could not open plugins directory, no plugin loaded.
sv: Kunde inte öppna insticksmodulkatalog, ingen insticksmodul inläst.

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: Loading file %s...
sv: Läser in filen %s…

en: Plugins load warning: %s
sv: Inläsningsvarning för insticksmoduler: %s

note: radio buttons
en: Use data source:
sv: Använd datakälla:

en: Specify connection:
sv: Ange anslutning:

note: Create the DSN add button
en: Data sources...
sv: Datakällor…

en: Could not execute the Database access control center
sv: Kunde inte köra kontrollpanelen för databasåtkomst

en: Data to display
sv: Data att visa

en: Delete the current record
sv: Ta bort aktuell post

en: Create a new record
sv: Skapa en ny post

en: Commit the modifications
sv: Checka in ändringarna

en: Clear all the modifications
sv: Rensa alla ändringarna

en: Go to first record
sv: Gå till första post

en: Go to last record
sv: Gå till sista post

en: Go to previous record
sv: Gå till föregående post

en: Go to next record
sv: Gå till nästa post

en: Filter records
sv: Filtrera poster

en: Can't append row to data model: %s
sv: Kan inte lägga till rad till datamodell: %s

en: Go to first chunck
sv: Gå till första stycke

en: Go to last chunck
sv: Gå till sista stycke

en: Go to previous chunck
sv: Gå till föregående stycke

en: Go to next chunck
sv: Gå till nästa stycke

en: Pointer to an XML layout specification (as an xmlNodePtr to a <gdaui_grid> node)
sv: Pekare till en XML-layoutspecifikation (som en xmlNodePtr till en <gdaui_grid>-nod)

en: Info cell visible
sv: Informationscell synlig

en: Global Actions visible
sv: Globala åtgärder synliga

note: FIXME: if nullok is FALSE, then set the column title in bold
en: Can't be NULL
sv: Kan inte vara NULL

en: No title
sv: Ingen titel

en: Shown columns
sv: Visade kolumner

en: Select _All
sv: Markera _alla

en: _Clear Selection
sv: Tö_m markering

en: Show Column _Titles
sv: Visa kolumn_titlar

en: _Set filter
sv: _Ställ in filter

en: _Unset filter
sv: _Ta bort filter

note: create dialog box
en: Saving Data
sv: Sparar data

en: Saving data to a file
sv: Sparar data till en fil

en: The data will be exported to the selected file.
sv: Data kommer exporteras till vald fil.

en: File name
sv: Filnamn

note: To translators: "Details" is a table's column's attribute
en: Details
sv: Detaljer

note: file type
en: File type:
sv: Filtyp:

en: Tab-delimited
sv: Tabbavgränsad

en: Comma-delimited
sv: Kommaavgränsad

note: data scope
en: Data to save:
sv: Data att spara:

en: All data (without any local modification)
sv: Alla data (utan någon lokal modifiering)

en: Only displayed data
sv: Endast visade data

en: Only selected data
sv: Endast valda data

en: Other options
sv: Andra alternativ

en: Empty string when NULL?
sv: Tom sträng vid NULL?

en: Export NULL values as an empty "" string
sv: Exportera NULL-värden som en tom ""-sträng

en: Invalid data as NULL?
sv: Ogiltiga data som NULL?

en: Don't export invalid data,
    but export a NULL value instead
sv: Exportera inte ogiltiga data,
    men exportera ett NULL-värde istället

en: Field names on first row?
sv: Fältnamn på första raden?

en: Add a row at beginning with columns names
sv: Lägg till en rad i början med kolumnnamn

en: Could not save file %s
sv: Kunde inte spara filen %s

en: You must specify a file name
sv: Du måste ange ett filnamn

en: Got empty file while converting the data
sv: Fick tom fil vid konvertering av data

en: File '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
sv: Filen ”%s” finns redan.
    Vill du skriva över den?

en: If you choose yes, the contents will be lost.
sv: Om du väljer ja kommer innehållen att gå förlorade.

en: """= Title level 1 =
    == Title level 2 ==
    """= Title level 1 =
    == Title level 2 ==
    
    """For beautifiers we have **bold**
    and //italic//.
    There is also __underline__, --strike--
    and ``monospaced``.
    """
    For beautifiers we have **bold**
    and //italic//.
    There is also __underline__, --strike--
    and ``monospaced``.
    
    """- This is a list of items
    - Just use hyphens
     - And starting space for indenting
    """- This is a list of items
    - Just use hyphens
     - And starting space for indenting
    
    Raw areas are enclosed inside three doublequotes and no markup is interpreted
sv: """= Titel nivå 1 =
    == Titel nivå 2 ==
    """= Titel nivå 1 =
    == Titel nivå 2 ==
    
    """För formatering har vi **fet**
    och //kursiv//.
    Det finns också __understruken__, --genomstruken--
    och ``fast breddsteg``.
    """
    För formatering har vi **fet**
    och //kursiv//.
    Det finns också __understruken__, --genomstruken--
    och ``fast breddsteg``.
    
    """- Detta är en lista med objekt
    - Använd bara bindestreck
     - Och inledande mellanslag för indentering
    """- Detta är en lista med objekt
    - Använd bara bindestreck
     - Och inledande mellanslag för indentering
    
    Obehandlade områden omsluts av tre dubbelcitattecken och inget märkspråk tolkas

en: _Bold
sv: _Fet

en: Bold text
sv: Fet text

en: _Italic
sv: _Kursiv

en: Italic text
sv: Kursiv text

en: _Underline
sv: _Understruken

en: Underline text
sv: Stryk under text

en: _Strike through
sv: _Genomstruken

en: Strike through text
sv: Genomstryk text

en: _Syntax help
sv: _Syntaxhjälp

en: Show syntax help
sv: Visa syntaxhjälp

en: _Add image
sv: _Lägg till bild

en: Insert image
sv: Infoga bild

en: Reset to normal text
sv: Återställ till normal text

en: Don't display a specific background for the text
sv: Visa inte en speciell bakgrund för texten

en: Display raw markup text instead of formatted text
sv: Visa obehandlad märkspråkstext istället för formaterad text

en: The buffer which is displayed
sv: Bufferten som visas

en: Determines if the contents appears in a scrolled window
sv: Avgör om innehållet visas i ett fönster med rullist

en: Reset font size
sv: Återställ typsnittets storlek

en: Decrease font size (zoom out)
sv: Minska typsnittsstorlek (zooma ut)

en: Increase font size (zoom in)
sv: Öka typsnittsstorlek (zooma in)

en: Show source markup
sv: Visa källmärkspråk

en: The specification of the operation to implement
sv: Specifikationen för operationen som ska implementeras

en: Request section header to be hidden if there is only one section
sv: Begär att sektionshuvud är dolt om det endast finns en sektion

note: last row is for new entries
en: Add
sv: Lägg till

en: Server operation specification
sv: Specifikation av serveroperation

en: <b>Field properties:</b>
sv: <b>Fältegenskaper:</b>

en: <b>Fields:</b>
sv: <b>Fält:</b>

en: Add a new field
sv: Lägg till ett nytt fält

en: Remove selected field
sv: Ta bort valt fält

en: GdaTree to use
sv: GdaTree att använda

en: Unknown column number %d
sv: Okänt kolumnnummer %d

en: Type mismatch: expected a value of type %s and got of type %s
sv: Värdetyp stämmer inte: förväntade ett värde av typen %s och fick typen %s

en: Can't set authentification string: no authentication is needed
sv: Kan inte ställa in autentiseringssträng: ingen autentisering behövs

en: Unknown provider '%s'
sv: Okänd leverantör ”%s”

en: Provider '%s' does not report the required parameters for DSN
sv: Leverantören ”%s” rapporterar inte de krävda parametrarna för DSN

note: set to NULL item
en: Unset
sv: Återställ

note: default value item
en: Set to default value
sv: Ställ in till standardvärde

note: reset to original value item
en: Reset to original value
sv: Återställ till ursprungligt värde

en: Current modified data is invalid
sv: Aktuella ändrade data är ogiltiga

en: You may now choose to correct it, or to discard the modifications.
    
    What do you want to do?
sv: Du kan nu välja att korrigera dem eller förkasta ändringarna.
    
    Vad vill du göra?

en: please correct it and try again, or discard the modifications.
sv: korrigera dem och försök igen, eller förkasta ändringarna.

en: Part of the current modified data was invalid
sv: En del av aktuella ändrade data var ogiltig

en: As no transaction was used, only a part of the valid data
    has been written, and the remaining modification have been discarded.
sv: Eftersom ingen transaktion användes har bara en del av
    giltiga data skrivits, och den kvarstående ändringen har förkastats.

en: Discard modified data
sv: Förkasta ändrade data

en: Correct data first
sv: Korrigera data först

en: Database file
sv: Databasfil

en: Berkeley DB database filename to be used
sv: Filnamn för Berkeley DB-databas som ska användas

note: DSN parameters
en: Directory
sv: Katalog

en: Directory where the database file is stored
sv: Katalogen där databasfilen lagras

note: DSN parameters
en: Database name
sv: Databasnamn

en: Name of the database in the database file to be used
sv: Namn på databasen i databasfilen som ska användas

en: The DB_NAME parameter is not defined in the connection string.
sv: Parametern DB_NAME är inte angiven i anslutningssträngen.

en: An error occurred while accessing the BDB database
sv: Ett fel inträffade vid åtkomst till BDB-databasen

en: Can't open virtual connection
sv: Kan inte öppna virtuell anslutning

en: Could not add BDB data model to connection: %s
sv: Kunde inte lägga till BDB-datamodell till anslutning: %s

en: Provider for Berkeley databases
sv: Leverantör för Berkeley-databaser

en: Column's description
sv: Kolumnens beskrivning

en: Table
sv: Tabell

en: Table's name
sv: Tabellnamn

note: list of fields
en: Field name
sv: Fältnamn

note: list of fields
en: Size
sv: Storlek

note: list of fields
en: Scale
sv: Skala

note: list of fields
en: Not NULL
sv: Inte NULL

note: list of fields
en: Default
sv: Standard

en: Default value, mandatory if column is NOT NULL
sv: Standardvärde, obligatorisk om kolumnen är NOT NULL

note: list of fields
en: Check
sv: Kontroll

note: list of fields
en: Check constraint
sv: Kontrollera begränsning

note: DSN parameters
en: Database's description
sv: Databasens beskrivning

note: DSN parameters
en: The name of a database to create
sv: Namnet på en databas att skapa

note: DSN parameters
en: Directory where the database file will be
sv: Katalog där databasfilen kommer att vara

en: Index description
sv: Indexbeskrivning

note: To translators: "Type" is the data type of a table's column
en: Type
sv: Typ

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Name
sv: Namn

en: Index name
sv: Indexnamn

en: On table
sv: På tabell

note: DSN parameters
en: Only if it does not yet exist
sv: Endast om den inte redan finns

en: Create index only if it does not yet exist
sv: Skapa index endast om det inte redan finns

note: Index fields
en: Indexed field(s)
sv: Indexerade fält

note: Index fields
en: Indexed field or expression
sv: Indexerat fält eller uttryck

note: To translators: "Compare method" refers to the method SQLite has to compare values
en: Compare method
sv: Jämförelsemetod

note: To translators: "Compare method" refers to the method SQLite has to compare values
en: Collation name (BINARY|NOCASE)
sv: Sorteringsnamn (BINARY|NOCASE)

note: Index fields
en: Sort type
sv: Sorteringstyp

en: Table's description
sv: Tabellens beskrivning

en: Temporary table
sv: Temporärtabell

en: Create table only if it does not yet exist
sv: Skapa tabell endast om den inte redan finns

note: list of fields
en: Table's columns
sv: Tabellens kolumner

note: list of fields
en: Auto increment
sv: Automatisk ökning

note: list of fields
en: Unique
sv: Unik

note: list of fields
en: Primary key
sv: Primärnyckel

note: list of fields To translators: "Default value" is a table's column's attribute
en: Default value
sv: Standardvärde

note: list of fields
en: Conflict
sv: Konflikt

note: list of fields
en: Conflict resolution method (ROLLBACK|ABORT|FAIL|IGNORE|REPLACE)
sv: Konfliktlösningsmetod (ROLLBACK|ABORT|FAIL|IGNORE|REPLACE)

note: other table constraints
en: Global constraints
sv: Globala begränsningar

en: View's description
sv: Vyns beskrivning

en: View's name
sv: Vyns namn

en: Temporary view
sv: Temporär vy

en: Create view only if it does not yet exist
sv: Skapa vy endast om den inte redan finns

en: View's definition
sv: Vyns definition

en: Index to delete
sv: Index att ta bort

en: If exists
sv: Om existerar

en: Drop index only if it exists
sv: Ta bort index endast om det existerar

en: Table to delete
sv: Tabell att ta bort

en: Drop table only if it exists
sv: Ta bort tabell endast om den existerar

en: View
sv: Vy

en: View to delete
sv: Vy att ta bort

en: Drop view only if it exists
sv: Ta bort vy endast om den existerar

en: The name of a database to use (without the .db)
sv: Namnet på en databas att använda (utan .db)

en: Append '.db'
sv: Lägg till ”.db”

en: Defines if the '.db' extension need to be appended to the DB_NAME argument
sv: Definierar om ändelsen ”.db” behöver läggas till efter argumentet DB_NAME

en: Extra functions
sv: Extrafunktioner

en: Enable usage of extra functions (gda_upper, ...)
sv: Aktivera användning av extrafunktioner (gda_upper, …)

en: Define REGEXP
sv: Definiera REGEXP

en: Define the REGEXP function
sv: Definiera REGEXP-funktionen

en: Localized comparisons
sv: Lokalanpassade jämförelser

en: Enable usage of extra collation methods (LOCALE and DCASE)
sv: Aktivera användning av extra sorteringsmetoder (LOCALE and DCASE)

en: With foreign keys
sv: Med främmande nycklar

en: Enforce foreign keys
sv: Tvinga främmande nycklar

en: Allow extensions
sv: Tillåt tillägg

en: Allow SQLite to load extensions using the load_extension() function
sv: Tillåt SQLite att läsa in tillägg med load_extension()-funktionen

en: Table to rename
sv: Tabell att byta namn på

en: New name
sv: Nytt namn

en: New table name
sv: Nytt tabellnamn

en: Can't find libdb_sql-5.
sv: Kan inte hitta libdb_sql-5.

en: Provider for BDB SQL databases
sv: Leverantör för BDB SQL-databaser

en: The name of a database to connect to (without the .fdb)
sv: Namnet på en databas att ansluta till (utan .fdb)

en: Provider for Firebird databases
sv: Leverantör för Firebird-databaser

en: Provider for embedded Firebird databases
sv: Leverantör för inbäddade Firebird-databaser

en: Invalid argument: NULL
sv: Ogiltigt argument: NULL

en: Can't read BLOB
sv: Kan inte läsa BLOB

en: Missing parameters to open database connection
sv: Saknar parametrar för att öppna databasanslutning

en: Invalid date: year %d, month %d and day %d
sv: Ogiltigt datum: år %d, månad %d och dag %d

en: Can't get BLOB's size
sv: Kan inte hämta storlek på BLOB

en: The name of a database to connect to
sv: Namnet på en databas att ansluta till

en: Instance
sv: Instans

en: The instance to connect to, if not specified, a connection to the default instance is made
sv: Instansen att ansluta till, om inte angiven görs en anslutning till standardinstansen

note: Connection parameters
en: Database server
sv: Databasserver

en: Host on which the database server is running or leave this field empty
sv: Värd på vilken databasservern körs eller lämna detta fält tomt

en: Database server port, 1433 by default
sv: Databasserverns port, 1433 som standard

en: Connection URL
sv: Anslutnings-URL

en: Connection string required by the JDBC driver, refer to the used JDBC driver for its contents and format
sv: Anslutningssträng som krävs av JDBC-drivrutinen, se den använda JDBC-drivrutinen för dess innehåll och format

en: Can't get list of installed JDBC drivers: %s
sv: Kan inte hämta lista över installerade JDBC-drivrutiner: %s

en: Can't create JAVA virtual machine: %s
sv: Kan inte skapa JAVA virtual machine: %s

en: Could not find the JVM runtime (libjvm.so), JDBC provider is unavailable.
sv: Kunde inte hitta JVM-exekveringsmiljön (libjvm.so), JDBC-leverantör är inte tillgänglig.

en: The connection string must contain the DB_NAME value
sv: Anslutningssträngen måste innehålla DB_NAME-värdet

en: Invalid value for 'TLS_REQCERT'
sv: Ogiltigt värde för "TLS_REQCERT"

en: Too many arguments
sv: För många argument

en: near "%s": syntax error
sv: nära ”%s”: syntaxfel

en: LDAP server returned more than one entry with DN '%s'
sv: LDAP-servern returnerade mer än en post med DN ”%s”

en: Could not parse distinguished name returned by LDAP server
sv: Kunde inte tolka unikt namn returnerat av LDAP-server

en: Unexpected data type '%s' for objectClass attribute!
sv: Oväntad datatyp ”%s” för objectClass-attribut!

en: Distinguished name
sv: Unikt namn (DN)

en: Relative distinguished name
sv: Relativt unikt namn (RDN)

en: Truncated result because LDAP server limit encountered
sv: Trunkerade resultat eftersom LDAP-serverns gräns uppnåtts

en: Unknown GdaLdapModificationType %d
sv: Okänd GdaLdapModificationType %d

en: No GdaLdapEntry specified
sv: Ingen GdaLdapEntry angiven

en: No GdaLdapEntry specified to define attributes to add
sv: Ingen GdaLdapEntry angiven för att definiera attribut att lägga till

en: No GdaLdapEntry specified to define attributes to remove
sv: Ingen GdaLdapEntry angiven för att definiera attribut att ta bort

en: No GdaLdapEntry specified to define attributes to replace
sv: Ingen GdaLdapEntry angiven för att definiera attribut att ersätta

en: No GdaLdapEntry specified to compare attributes
sv: Ingen GdaLdapEntry angiven för att jämföra attribut

en: GdaLdapEntry specified to compare have different DN
sv: GdaLdapEntry angivet för jämförelse har annat DN

en: User name, as a DN or simple user name, for Active Directory may be username@DOMAIN or DOMAIN\username
sv: Användarnamn, som ett DN eller enkelt användarnamn, för Active Directory kan det vara användarnamn@DOMÄN eller DOMÄN\användarnamn

en: Base name
sv: Basnamn

en: Base distinguished name, starting point for the searches
sv: Unikt basnamn, startpunkt för sökningarna

en: Host on which the LDAP server is running
sv: Värd på vilken LDAP-servern körs

en: Database server port (leave this field empty to use the default port)
sv: Databasserverport (lämna detta fält tomt för att använda standardporten)

en: Require SSL
sv: Kräver SSL

en: Whether or not to use SSL to establish the connection
sv: Huruvida SSL ska användas för att etablera anslutningen

en: Certificate check type
sv: Certifikatkontrolltyp

en: Specifies what checks to perform on server certificates in a SSL/TLS session
sv: Anger vilka kontroller som ska utföras på servercertifikat i en SSL/TLS-session

en: Certificates file
sv: Certifikatfil

en: Specifies the file that contains certificates for all of the recognized Certificate Authorities, in a SSL/TLS session
sv: Anger filen som innehåller certifikat för alla kända certifikatutfärdare (CA) i en SSL/TLS-session

en: Cache server data
sv: Cacha serverdata

en: Use a cache to store some static server data (the cached files are in the user's cache directory), default is TRUE
sv: Använd en cache för att lagra några statiska serverdata (de cachade filerna är i användarens cachekatalog), standard är TRUE

en: Time limit
sv: Tidsgräns

en: Time limit after which a search operation should be terminated by the server (leave undefined or 0 for unlimited)
sv: Tidsgräns efter vilken en sökoperation ska avbrytas av servern (lämna odefinierad eller 0 för ingen gräns)

en: Size limit
sv: Storleksgräns

en: Maximum number of entries that can be returned on a search operation
sv: Maximalt antal poster som kan returneras vid en sökoperation

en: Never: certificate not requested or checked
sv: Never: certifikat inte begärt eller kontrollerat

en: Allow: certificate requested, none or a bad one accepted.
sv: Allow: certifikat begärt, inget eller ett dåligt accepteras.

en: Try: certificate requested, none accepted, otherwise checked.
sv: Try: certifikat begärt, inget accepterat, annars kontrollerat.

en: Demand: certificate requested and checked
sv: Demand: certifikat begärt och kontrollerat

en: Provider for database where tables are based on data contained in an LDAP directory
sv: Leverantör för databas där tabeller är baserade på data som innesluts i en LDAP-katalog

en: The connection string format has changed: replace FILENAME with DB_DIR (the path to the database file) and DB_NAME (the database file without the '%s' at the end).
sv: Anslutningssträngformatet har ändrats: ersätt FILNAMN med DB_DIR (sökvägen till databasfilen) och DB_NAME (databasfilen utan ”%s” på slutet).

en: Could not open file %s
sv: Kunde inte öppna filen %s

en: Could not map table '%s': %s
sv: Kunde inte mappa tabellen ”%s”: %s

en: Provider for Microsoft Access files
sv: Leverantör för Microsoft Access-filer

en: The name of a database to use (filename without the .mdb)
sv: Namnet på en databas att använda (filnamn utan .mdb)

en: No field specified in foreign key constraint
sv: Inget fält angivet i begränsning för främmande nyckel

en: Empty field specified in foreign key constraint
sv: Tomt fält angivet i begränsning för främmande nyckel

en: No referenced table specified in foreign key constraint
sv: Ingen refererad tabell angiven i begränsning för främmande nyckel

en: Empty referenced field specified in foreign key constraint
sv: Tomt refererat fält angivet i begränsning för främmande nyckel

en: Incorrect specified column name
sv: Felaktigt angivet kolumnnamn

en: MySQL boolean representation
sv: Boolesk MySQL-representation

en: Cannot give a UNIX SOCKET if you also provide either a HOST or a PORT
sv: Du kan inte ange ett UNIXUTTAG (socket) om du också anger antingen en VÄRD eller en PORT

en: Invalid port number
sv: Ogiltigt portnummer

en: Unknown MySQL protocol '%s'
sv: Okänt MySQL-protokoll ”%s”

en: Could not set client charset to UTF8. Using %s. It'll be problems with non UTF-8 characters
sv: Kunde inte ställa in klientteckenkodning till UTF8. Använder %s. Det kommer uppstå problem med tecken som inte är UTF-8

en: The connection string must contain the DB_NAME values
sv: Anslutningssträngen måste innehålla DB_NAME-värdena

en: No description
sv: Ingen beskrivning

en: Unnamed statement parameter is not allowed in prepared statement.
sv: Namnlös satsparameter är inte tillåten i förberedd sats.

en: Can't execute SELECT statement to get last inserted row: %s
sv: Kan inte exekvera SELECT-sats för att hämta senast infogade rad: %s

note: force reading the complete BLOB into memory
en: Can't read whole BLOB into memory
sv: Kan inte läsa helt BLOB-objekt till minne

note: there is an error here
en: Unhandled data type '%s', please report this bug to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product.
sv: Ohanterad datatyp ”%s”, rapportera detta fel till http://bugzilla.gnome.org/ mot ”libgda”-produkten.

en: Could not use CURSOR. Mysql version 5.0 at least is required. Using random access anyway.
sv: Kunde inte använda CURSOR. Åtminstone Mysql-version 5.0 krävs. Använder slumpmässig åtkomst i alla fall.

en: Could not use CURSOR. Mysql version 5.0 at least is required. Chunk size ignored.
sv: Kunde inte använda CURSOR. Åtminstone Mysql-version 5.0 krävs. Styckestorlek ignorerad.

en: Number of rows fetched at a time
sv: Antal rader hämtade åt gången

en: Number of row chunks read since the object creation
sv: Antal radstycken lästa sedan objektet skapades

en: Invalid column bind data type. %d
sv: Ogiltig kolumnbindningsdatatyp. %d

en: Type %s not mapped for value %d
sv: Typ %s inte mappad för värde %d

en: Type %s not mapped for value %lld
sv: Typ %s inte mappad för värde %lld

en: Type %s not mapped for value %d/%d/%d %d:%d:%d.%lu
sv: Typ %s inte mappad för värde %d/%d/%d %d:%d:%d.%lu

en: Type %s not mapped for value %f
sv: Typ %s inte mappad för värde %f

en: Type %s not mapped for value %s
sv: Typ %s inte mappad för värde %s

en: Provider for MySQL databases
sv: Leverantör för MySQL-databaser

en: As first column
sv: Som första kolumn

en: Add the column as the first column of the table
sv: Lägg till kolumnen som den första kolumnen i tabellen

en: After column
sv: Efter kolumn

en: Add the column after the specified column
sv: Lägg till kolumnen efter den angivna kolumnen

en: Field comment
sv: Fältkommentar

en: Table comment
sv: Tabellkommentar

en: Server access parameters
sv: Serveråtkomstparametrar

note: Connection parameters
en: Host on which the database server is running
sv: Värd på vilken databasservern körs

en: Database server port
sv: Databasserverns port

en: UNIX Socket
sv: UNIX-uttag

en: Full path of the UNIX socket to use when connecting locally
sv: Fullständig sökväg till UNIX-uttaget att använda vid lokal anslutning

en: Administrator login
sv: Administratörsinloggning

en: Login name (which has the rights to create databases)
sv: Inloggningsnamn (som har rättighet att skapa databaser)

en: Administrator password
sv: Administratörslösenord

en: Connection protocol
sv: Anslutningsprotokoll

en: Explicitly specifies a connection protocol to use. It is useful when the other connection parameters normally would cause a protocol to be used other than the one you want
sv: Anger explicit ett anslutningsprotokoll att använda. Det är användbart då de andra anslutningsparametrarna vanligen skulle orsaka att ett annat protokoll än det du vill används

note: DSN parameters
en: Create database only if it does not yet exist
sv: Skapa databas endast om den inte redan finns

note: DSN parameters other table options
en: Character set
sv: Teckenuppsättning

note: DSN parameters
en: Character set encoding to use in the new database
sv: Teckenkodning att använda i den nya databasen

note: DSN parameters other table options
en: Collation
sv: Sortering

note: DSN parameters
en: Collation method to use in the new database
sv: Sorteringsmetod att använda i den nya databasen

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1 West European
sv: ISO 8859-1 Västeuropeisk

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-2 Central European
sv: ISO 8859-2 Centraleuropeisk

note: To translators: Charset name
en: Big5 Traditional Chinese
sv: Big5 Traditionell kinesisk

note: To translators: Charset name
en: DEC West European
sv: DEC Västeuropeisk

note: To translators: Charset name
en: DOS West European
sv: DOS Västeuropeisk

note: To translators: Charset name
en: HP West European
sv: HP Västeuropeisk

note: To translators: Charset name
en: KOI8-R Relcom Russian
sv: KOI8-R Relcom Rysk

note: To translators: Charset name
en: 7bit Swedish
sv: 7-bitars Svensk

note: To translators: Charset name
en: EUC-JP Japanese
sv: EUC-JP Japansk

note: To translators: Charset name
en: Shift-JIS Japanese
sv: Shift-JIS Japansk

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-8 Hebrew
sv: ISO 8859-8 Hebreisk

note: To translators: Charset name
en: EUC-KR Korean
sv: EUC-KR Koreansk

note: To translators: Charset name
en: KOI8-U Ukrainian
sv: KOI8-U Ukrainsk

note: To translators: Charset name
en: GB2312 Simplified Chinese
sv: GB2312 Förenklad kinesisk

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-7 Greek
sv: ISO 8859-7 Grekisk

note: To translators: Charset name
en: Windows Central European
sv: Windows Centraleuropeisk

note: To translators: Charset name
en: GBK Simplified Chinese
sv: GBK Förenklad kinesisk

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-9 Turkish
sv: ISO 8859-9 Turkisk

note: To translators: Charset name
en: ARMSCII-8 Armenian
sv: ARMSCII-8 Armenisk

note: To translators: Charset name
en: DOS Russian
sv: DOS Rysk

note: To translators: Charset name
en: DOS Kamenicky Czech-Slovak
sv: DOS Kamenicky Tjeckisk-Slovakisk

note: To translators: Charset name
en: Mac Central European
sv: Mac Centraleuropeisk

note: To translators: Charset name
en: Mac West European
sv: Mac Västeuropeisk

note: To translators: Charset name
en: DOS Central European
sv: DOS Centraleuropeisk

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-13 Baltic
sv: ISO 8859-13 Baltisk

note: To translators: Charset name
en: Windows Cyrillic
sv: Windows Kyrillisk

note: To translators: Charset name
en: Windows Arabic
sv: Windows Arabisk

note: To translators: Charset name
en: Windows Baltic
sv: Windows Baltisk

note: To translators: Charset name
en: Binary pseudo charset
sv: Binär pseudoteckenuppsättning

note: To translators: Charset name
en: GEOSTD8 Georgian
sv: GEOSTD8 Georgisk

note: To translators: Charset name
en: SJIS for Windows Japanese
sv: SJIS för Windows (Japansk)

en: Automatic
sv: Automatisk

en: TCP: TCP/IP connection to local or remote server.
sv: TCP: TCP/IP-anslutning till lokal server eller fjärrserver.

en: Socket: Unix socket file connection to local server (Local Unix server only).
sv: Socket: Anslutning via Unix-uttagsfil till lokal server (endast lokal Unix-server).

en: Pipe: Named-pipe connection to local or remote server (Windows server only)
sv: Pipe: Anslutning via namngivet rör till lokal server eller fjärrserver (endast Windows-server)

en: Memory: Shared-memory connection to local server (Local Windows server only)
sv: Memory: Anslutning via delat minne till lokal server (endast lokal Windows-server)

en: Method
sv: Metod

en: Index type (depending on table storage engine)
sv: Indextyp (beroende på tabellagringsmotor)

note: Index fields
en: Length
sv: Längd

note: Index fields
en: The number of characters the index is on for columns of type CHAR or VARCHAR
sv: Antal tecken index är på för kolumner av typ CHAR eller VARCHAR

en: Table's comment
sv: Tabellens kommentar

note: foreign key spec
en: Foreign key
sv: Främmande nyckel

note: foreign key spec
en: Referenced table
sv: Tabellreferens

note: foreign key spec
en: Fields
sv: Fält

note: foreign key spec
en: Fields in the foreign key
sv: Fält i den främmande nyckeln

note: foreign key spec
en: Field
sv: Fält

note: foreign key spec
en: Referenced field
sv: Fältreferens

note: foreign key spec
en: Match type
sv: Matchningstyp

note: foreign key spec
en: Matching method if more than one field involved
sv: Matchningsmetod om mer än ett fält är inblandat

note: foreign key spec
en: On update action
sv: Vid uppdateringsåtgärd

note: foreign key spec
en: On delete action
sv: Vid borttagningsåtgärd

note: other table options
en: Table's options
sv: Tabellens alternativ

note: other table options
en: Engine
sv: Motor

note: other table options
en: Table's engine (or type)
sv: Tabellens motor (eller typ)

note: other table options
en: Auto increment value
sv: Värde för automatisk ökning

note: other table options
en: Counter for auto incremented fields is incremented by this value + 1 (DEFAULT: 0)
sv: Räknare för automatiskt ökade fält ökas med detta värde + 1 (STANDARD: 0)

note: other table options
en: Average row length
sv: Genomsnittlig radlängd

note: other table options
en: An approximation of the average row length for your table
sv: En approximation på den genomsnittliga radlängden för din tabell

note: other table options
en: Checksum
sv: Kontrollsumma

note: other table options
en: Min rows
sv: Min rader

note: other table options
en: Max rows
sv: Max rader

note: other table options
en: Pack keys
sv: Packa nycklar

note: other table options
en: Delay key write
sv: Fördröj nyckelskrivning

note: other table options
en: Row format
sv: Radformat

note: other table options
en: tbl_name[,tbl_name]...: only with MERGE engine
sv: tblnamn[,tblnamn]…: endast med MERGE-motor

note: other table options
en: Insert method
sv: Infogningsmetod

note: other table options
en: FIRST, LAST or NO: only with MERGE engine
sv: FIRST, LAST eller NO: endast med MERGE-motor

note: other table options
en: Data directory
sv: Datakatalog

note: other table options
en: Index directory
sv: Indexkatalog

en: Match simple
sv: Enkel matchning

en: Match partial
sv: Partiell matchning

en: Match full
sv: Fullständig matchning

en: No action
sv: Ingen åtgärd

en: Restrict
sv: Begränsa

en: Cascade
sv: Skicka vidare

note: To translators: Action of setting a value to NULL
en: Set to NULL
sv: Ställ in till NULL

en: Don't pack keys
sv: Packa inte nycklar

en: Only pack long CHAR/VARCHAR columns
sv: Packa endast långa CHAR/VARCHAR-kolumner

en: MyISAM (default)
sv: MyISAM (standard)

en: Archive
sv: Arkiv

en: Comma Separated Value (CSV)
sv: Kommaseparerade värden (CSV)

en: Example
sv: Exempel

en: Federated
sv: Federerad

en: In Memory (MEMORY/HEAP)
sv: I minne (MINNE/HEAP)

en: Merge
sv: Sammanfoga

en: Clustered, fault-tolerant, memory-based
sv: Splittrad, feltolerant, minnesbaserad

en: Dynamic
sv: Dynamisk

note: To translators: "Fixed" is a kind or MySQL's table's row format
en: Fixed
sv: Fast

en: Compressed
sv: Komprimerad

en: Compact
sv: Kompakt

en: Replace if it already exists
sv: Ersätt om den redan existerar

en: Replace view definition if it already exists
sv: Ersätt vydefinition om den redan existerar

en: Columns' names
sv: Kolumners namn

en: column name
sv: kolumnnamn

note: DSN parameters
en: Only if existing
sv: Endast om den existerar

note: DSN parameters
en: Drop database only if it exists
sv: Ta bort databas endast om den existerar

en: Drop table only if it is temporary
sv: Ta bort tabell endast om den är tillfällig

en: References
sv: Referenser

en: What to do with references
sv: Vad ska göras med referenser

en: Automatically drop objects that depend on the table (CASCADE)
sv: Ta automatiskt bort objekt som beror på tabellen (CASCADE)

en: Refuse to drop the table if any objects depend on it (RESTRICT)
sv: Vägra att ta bort tabellen om några objekt beror på den (RESTRICT)

en: Compress
sv: Komprimera

en: Use compression protocol
sv: Använd komprimeringsprotokoll

en: Could not fetch next row
sv: Kunde inte hämta nästa rad

en: Could not get a description handle
sv: Kunde inte hämta beskrivningshandtag

en: Could not get parameter handle
sv: Kunde inte hämta parameterhandtag

en: Could not get attribute
sv: Kunde inte hämta attribut

en: NO DESCRIPTION
sv: INGEN BESKRIVNING

en: Invalid Oracle handle
sv: Ogiltigt Oracle-handtag

en: Could not allocate Lob locator
sv: Kunde inte allokera Lob-lokalisator

en: Could not copy Lob locator
sv: Kunde inte kopiera Lob-lokalisator

en: PostgreSQL binary representation
sv: Binär PostgreSQL-representation

en: Insufficient memory to convert binary buffer to string
sv: Otillräckligt minne för att konvertera binär buffert till sträng

en: Insufficient memory to convert string to binary buffer
sv: Otillräckligt minne för att konvertera sträng till binär buffert

en: Could not determine the default date format
sv: Kunde inte avgöra standarddatumformat

en: The connection string must contain a DB_NAME value
sv: Anslutningssträngen måste innehålla ett DB_NAME-värde

en: The connection string format has changed: replace DATABASE with DB_NAME and the same contents
sv: Anslutningssträngens format har ändrats: ersätt DATABASE med DB_NAME och samma innehåll

en: Could not set search_path to %s
sv: Kunde inte ställa in search_path till %s

en: Search path %s is invalid
sv: Sökvägen %s är ogiltig

en: Transactions are not supported in read uncommitted isolation level
sv: Transaktioner stöds inte i isoleringsnivån läs ej incheckad

en: Transactions are not supported in repeatable read isolation level
sv: Transaktioner stöds inte i isoleringsnivån upprepningsbar läsning

en: Internal error
sv: Internt fel

en: Wrong savepoint name '%s'
sv: Felaktigt namn ”%s” på sparningspunkt

en: Cannot start transaction
sv: Kan inte starta transaktion

en: Could not set the XA transaction ID parameter
sv: Kunde inte ställa in ID-parametern för XA-transaktion

en: Number of rows chunks read since the object creation
sv: Antal radstycken lästa sedan objektet skapades

en: Invalid date format '%s'
sv: Ogiltigt datumformat ”%s”

en: Invalid timestamp value '%s'
sv: Ogiltigt tidsstämpelvärde ”%s”

en: Invalid binary string representation '%s ...'
sv: Ogiltig binär strängrepresentation ”%s …”

en: Provider for PostgreSQL databases
sv: Leverantör för PostgreSQL-databaser

en: Ignore descendants
sv: Ignorera ättlingar

en: Don't add the column to descendants of the table
sv: Lägg inte till kolumnen till tabellens ättlingar

note: Connection parameters
en: Host on which the database server is running (for servers running on unix domain sockets, enter the socket's path (usually /tmp), or leave this field empty)
sv: Värd på vilken databasservern körs (för servrar som kör på unix-domänuttag, ange uttagets sökväg (vanligen /tmp), eller lämna detta fält tomt)

en: Database server port (for servers running on unix domain sockets, enter the socket's file name extension (usually 5432), or leave this field empty)
sv: Databasserverport (för servrar som kör på unix-domänuttag, ange uttagets filnamnsändelse (vanligen 5432), eller lämna detta fält tomt)

en: Extra connection options
sv: Extra anslutningsalternativ

en: Whether to require SSL or not when connecting
sv: Huruvida SSL ska krävas vid anslutning

en: Owner
sv: Ägare

en: The name of the database user who will own the new database
sv: Namnet på databasanvändaren som kommer äga den nya databasen

en: Template
sv: Mall

en: The name of the template from which to create the new database
sv: Namnet på mallen från vilken den nya databasen ska skapas

en: Tablespace
sv: Tabellrymd

en: The name of the tablespace that will be associated with the new database
sv: Namnet på tabellrymden som kommer associeras med den nya databasen

note: To translators: Charset name
en: Japanese EUC
sv: Japansk EUC

note: To translators: Charset name
en: Chinese EUC
sv: Kinesisk EUC

note: To translators: Charset name
en: Korean EUC
sv: Koreansk EUC

note: To translators: Charset name
en: Korean EUC (Hangle base)
sv: Koreansk EUC (Hangul)

note: To translators: Charset name
en: Taiwan EUC
sv: Taiwanesisk EUC

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.1)
sv: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinskt alfabet nr 1)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.2)
sv: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinskt alfabet nr 2)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.3)
sv: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinskt alfabet nr 3)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.4)
sv: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinskt alfabet nr 4)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.5)
sv: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinskt alfabet nr 5)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.6)
sv: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinskt alfabet nr 6)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.7)
sv: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinskt alfabet nr 7)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.8)
sv: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinskt alfabet nr 8)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.9)
sv: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinskt alfabet nr 9)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.10)
sv: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinskt alfabet nr 10)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-5/ECMA 113 (Latin/Cyrillic)
sv: ISO 8859-5/ECMA 113 (Latin/Kyrillisk)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-6/ECMA 114 (Latin/Arabic)
sv: ISO 8859-6/ECMA 114 (Latin/Arabisk)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-7/ECMA 118 (Latin/Greek)
sv: ISO 8859-7/ECMA 118 (Latin/Grekisk)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-8/ECMA 121 (Latin/Hebrew)
sv: ISO 8859-8/ECMA 121 (Latin/Hebreisk)

note: To translators: Charset name
en: Windows CP874 (Thai)
sv: Windows CP874 (Thailändsk)

note: To translators: Charset name
en: Windows CP1256 (Arabic)
sv: Windows CP1256 (Arabisk)

note: To translators: Charset name
en: TCVN-5712/Windows CP1258 (Vietnamese)
sv: TCVN-5712/Windows CP1258 (Vietnamesisk)

en: Predicate
sv: Predikat

en: Constraint expression for a partial index
sv: Begränsningsuttryck för ett partiellt index

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Role's definition
sv: Rollens definition

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Role's name
sv: Rollens namn

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Role's password
sv: Rollens lösenord

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Encrypt password
sv: Kryptera lösenord

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Controls whether the password is stored encrypted in the system catalogs. If the presented password string is already in MD5-encrypted format, then it is stored encrypted as-is.
sv: Styr huruvida lösenordet lagras krypterat i systemkatalogerna. Om den presenterade lösenordssträngen redan är i MD5-krypterat format så lagras den krypterad som den är.

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Database superuser
sv: Databassuperanvändare

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is a database superuser
sv: Ställ in till TRUE om rollen är en databassuperanvändare

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Can create databases
sv: Kan skapa databaser

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is allowed to create databases
sv: Ställ in till TRUE om rollen har tillåtelse att skapa databaser

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Can create roles
sv: Kan skapa roller

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is allowed to create roles
sv: Ställ in till TRUE om rollen har tillåtelse att skapa roller

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Inherit
sv: Ärv

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the created role inherits the privileges of roles it is a member of
sv: Ställ in till TRUE om den skapade rollen ärver privilegier för roller det är en medlem av

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Can login
sv: Kan logga in

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is allowed to log in
sv: Ställ in till TRUE om rollen har tillåtelse att logga in

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Login limit
sv: Inloggningsgräns

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: If the role is allowed to log in, defines the number of concurrent connections the role can make (-1 or unset for unlimited)
sv: Om rollen har tillstånd att logga in, definierar antalet samtidiga anslutningar som rollen kan göra (-1 eller inte inställd för ingen gräns)

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Valid until
sv: Giltig till

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Specifies an expiration time for a password only (not for the user account per se: the expiration time is not enforced when logging in using a non-password-based authentication method)
sv: Anger en utgångstid endast för ett lösenord (inte för användarkontot i sig: utgångstiden tvingas inte vid inloggning med en icke-lösenordsbaserad autentiseringsmetod)

en: Member of
sv: Medlem av

en: Existing roles to which the new role will be immediately added as a new member
sv: Befintliga roller till vilka den nya rollen omedelbart kommer att läggas till som en ny medlem

en: Role
sv: Roll

en: Existing role
sv: Befintlig roll

en: Role's members
sv: Rollens medlemmar

en: Lists one or more existing roles which are automatically added as members of the new role
sv: Listar en eller flera befintliga roller som automatiskt läggs till som medlemmar av den nya rollen

en: Role's admins
sv: Rollens administratörer

en: Lists one or more existing roles which are automatically added as members of the new role, giving them the right to grant membership in this role to others
sv: Listar en eller flera befintliga roller som automatiskt läggs till som medlemmar av den nya rollen, och ger dem rätten att tilldela medlemskap i denna roll till andra

en: With OIDs
sv: Med OID:n

en: Parent table(s)
sv: Föräldratabell(er)

en: Inheritance
sv: Arv

en: Parent table
sv: Föräldratabell

en: Keep coupled
sv: Behåll ihopparad

en: Use INHERIT instead of LIKE
sv: Använd INHERIT istället för LIKE

en: Copy defaults
sv: Kopiera standard

en: Copy default expressions
sv: Kopiera standarduttryck

note: foreign key spec
en: Deferrable
sv: Går att skjuta upp

note: To translators: Action of setting a value to its default value
en: Set to default
sv: Ställ in till standard

en: Not deferrable
sv: Går inte att skjuta upp

en: Deferrable initially immediate
sv: Går att skjuta upp, initialt omedelbar

en: Deferrable initially deferred
sv: Går att skjuta upp, initialt uppskjuten

en: User's definition
sv: Användarens definition

en: User's name
sv: Användarens namn

en: User's password
sv: Användarens lösenord

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Can be used to choose the PostgreSQL user ID of the new user
sv: Kan användas för att välja PostgreSQL-användar-ID för den nya användaren

en: Set to TRUE if the user is allowed to create databases
sv: Ställ in till TRUE om användaren har tillåtelse att skapa databaser

en: Can create users
sv: Kan skapa användare

en: Set to TRUE if the user is allowed to create users
sv: Ställ in till TRUE om användaren har tillåtelse att skapa användare

en: Existing groups to which the new user will be immediately added as a new member
sv: Befintliga grupper till vilka den nya användaren omedelbart kommer att läggas till som en ny medlem

en: User
sv: Användare

en: Existing user
sv: Befintlig användare

en: Replace it already exists
sv: Ersätt om redan existerar

en: What to do with references on the column to delete
sv: Vad som ska göras med referenser på kolumnen som ska tas bort

en: Automatically drop objects that depend on the column (CASCADE)
sv: Ta automatiskt bort objekt som beror på kolumnen (CASCADE)

en: Refuse to drop the column if any objects depend on it (RESTRICT)
sv: Vägra att ta bort kolumnen om några objekt beror på den (RESTRICT)

note: DSN parameters
en: The name of a database to drop
sv: Namnet på en databas att ta bort

en: Drop role only if it exists
sv: Ta bort roll endast om den existerar

en: Drop user only if it exists
sv: Ta bort användare endast om den existerar

en: What to do with objects referencing the view
sv: Vad som ska göras med objekt som refererar vyn

en: Automatically drop objects that depend on the view (CASCADE)
sv: Ta automatiskt bort objekt som beror på vyn (CASCADE)

en: Refuse to drop the view if any objects depend on it (RESTRICT)
sv: Vägra att ta bort vyn om några objekt beror på den (RESTRICT)

en: Search Path
sv: Sökväg

en: Search path among database's schemas ('search_path' variable)
sv: Sök sökväg bland databasens scheman (”search_path”-variabel)

en: Connection timeout
sv: Anslutningstidsgräns

en: Maximum wait for connection, in seconds. Zero or not specified means wait indefinitely. It is not recommended to use a timeout of less than 2 seconds
sv: Maximal väntan på anslutning i sekunder. Noll eller inte specificerad betyder oändlig väntan. Det är inte rekommenderat att använda en tidsgräns på mindre än 2 sekunder

en: Mysql version 5.0 at least is required
sv: Kräver åtminstone Mysql version 5.0

en: Can't import data from web server
sv: Kan inte importera data från webbserver

en: could not determine the indexed columns for index
sv: kunde inte avgöra de indexerade kolumnerna för index

en: Provider for SQLCipher
sv: Leverantör för SQLCipher

note: DSN parameters
en: Passphrase
sv: Lösenfras

note: DSN parameters
en: Encryption passphrase
sv: Lösenfras för kryptering

en: Provider for SQLite databases
sv: Leverantör för SQLite-databaser

en: Invalid HOST/SCRIPT '%s'
sv: Ogiltig VÄRD/SKRIPT ”%s”

en: The connection string must contain the %s value
sv: Anslutningssträngen måste innehålla %s-värdet

en: Not supported
sv: Stöds inte

en: Server operations not yet implemented
sv: Serveroperationer ännu inte implementerade

en: Named transaction is not supported
sv: Namngiven transaktion stöds inte

en: Transaction level is not supported
sv: Transaktionsnivå stöds inte

en: Unnamed savepoint is not supported
sv: Namnlös sparningspunkt stöds inte

en: Could not parse server's reponse
sv: Kunde inte tolka serverns svar

en: Invalid response hash
sv: Ogiltigt svarshash

en: Can't start new thread
sv: Kan inte starta ny tråd

en: Could not run PHP script on the server
sv: Kunde inte köra PHP-skript på servern

en: The transaction has been automatically rolled back
sv: Transaktionen har rullats tillbaka automatiskt

en: Error cleaning data on the server for session %s
sv: Fel vid städning av data på servern för sessionen %s

en: Non detailled error
sv: Odetaljerat fel

en: Provider for web server proxies
sv: Leverantör för webbserverproxy

en: Connection password as defined on the web server
sv: Anslutningslösenord som definierat på webbservern

en: Web server name
sv: Webbservernamn

en: The name of the web server which proxies connections
sv: Namnet på webbservern som agerar som proxy för anslutningar

en: Web server port (leave this field empty for default)
sv: Webbserverport (lämna detta fält tomt för standard)

en: Path to PHP script
sv: Sökväg till PHP-skript

en: The path of the script to use if service is not at the web server's root
sv: Sökvägen för skriptet att använda om tjänsten inte är i webbserverns rot

en: Server secret
sv: Serverhemlighet

en: The name of a database to use
sv: Namnet på en databas att använda

en: DSN '%s' is not declared
sv: DSN ”%s” är inte deklarerad

en: Can't open connection to DSN %s: %s
sv: Kan inte öppna anslutning till DSN %s: %s

en: Can't open specified connection: %s
sv: Kan inte öppna angiven anslutning: %s

en: Connection successfully opened!
sv: Öppning av anslutningen lyckades!

en: For connection
sv: För anslutning

en: enter authentication information
sv: mata in autentiseringsinformation

en: Could not open connection:
    %s
sv: Kunde inte öppna anslutning:
    %s

en: Analysing database schema
sv: Analyserar databasschema

en: Error while fetching meta data from the connection: %s
sv: Fel under hämtande av metadata från anslutningen: %s

en: Error while analysing database schema: %s
sv: Fel under analys av databasschema: %s

en: Connection
sv: Anslutning

en: unnamed
sv: namnlös

en: data source
sv: datakälla

en: Getting database schema information
sv: Hämtar databasschemainformation

en: Execution reported an undefined error, please report error to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product
sv: Exekvering rapporterade ett odefinierat fel, rapportera fel till http://bugzilla.gnome.org/ mot ”libgda”-produkten

en: Executing a query
sv: Exekvera en fråga

en: Connection not yet opened
sv: Anslutning inte ännu öppnad

en: Can't initialize dictionary to store table preferences
sv: Kan inte initiera ordbok för att lagra tabellinställningar

en: Can't initialize transaction to access favorites
sv: Kan inte initiera transaktion för att komma åt favoriter

en: Can't commit transaction to access favorites
sv: Kan inte checka in transaktion för att komma åt favoriter

en: Could not execute LDAP search
sv: Kunde inte köra LDAP-sökning

en: Executing LDAP search
sv: Kör LDAP-sökning

en: Fetching LDAP entry's attributes
sv: Hämtar attribut för LDAP-post

en: Fetching LDAP entry's children
sv: Visa barn till LDAP-post

en: Provider: %s
sv: Leverantör: %s

en: Database provider
sv: Databasleverantör

en: In memory
sv: I minne

en: Dictionary file
sv: Ordboksfil

en: File used to store any information associated
    to this connection (favorites, descriptions, ...)
sv: Fil som används för att lagra information associerad
    med denna anslutning (favoriter, beskrivningar, …)

en: Opened connections
sv: Öppnade anslutningar

en: List of opened connections
sv: Lista över öppnade anslutningar

en: Connections
sv: Anslutningar

en: Connection's properties
sv: Egenskaper för anslutning

en: Close connection
sv: Stäng anslutning

en: Close selected connection
sv: Stäng vald anslutning

en: Connect
sv: Anslut

en: Open a new connection
sv: Öppna en ny anslutning

en: History
sv: Historik

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Begin
sv: Börja

en: Commit
sv: Checka in

en: Rollback
sv: Rulla tillbaka

en: Builder
sv: Byggare

en: Ldap entries
sv: LDAP-poster

en: Add table
sv: Lägg till tabell

en: Grid
sv: Rutnät

en: Form
sv: Formulär

en: Bound connection is used
sv: Bunden anslutning används

en: Virtual connection using this connection is busy
sv: Virtuell anslutning som använder denna anslutning är upptagen

en: _Fullscreen
sv: _Helskärm

en: Use the whole screen
sv: Använd hela skärmen

en: _Connection
sv: A_nslutning

en: _Connect
sv: A_nslut

en: Open a connection
sv: Öppna en anslutning

en: _Bind Connection
sv: _Bind anslutning

en: Use connection to create
    a new binding connection to access data
    from multiple databases at once
sv: Använd anslutning för att skapa
    en ny bindningsanslutning för att komma
    åt data från flera databaser samtidigt

en: Connection properties
sv: Anslutningsegenskaper

en: _Connections List
sv: _Anslutningslista

en: Connections list
sv: Anslutningslista

en: _Fetch Meta Data
sv: _Hämta metadata

en: Fetch meta data
sv: Hämta metadata

en: _Close Connection
sv: S_täng anslutning

en: Close this connection
sv: Stäng denna anslutning

en: _Quit
sv: A_vsluta

en: Quit
sv: Avsluta

en: _Edit
sv: R_edigera

en: Edit
sv: Redigera

en: _Display
sv: _Skärm

en: Display
sv: Skärm

en: _Perspective
sv: _Perspektiv

en: Perspective
sv: Perspektiv

en: _Window
sv: _Fönster

en: Window
sv: Fönster

en: _New Window
sv: _Nytt fönster

en: Open a new window for current connection
sv: Öppna ett nytt fönster för aktuell anslutning

en: New Window for _Connection
sv: Nytt fönster för _anslutning

en: Open a new window for a connection
sv: Öppna ett nytt fönster för en anslutning

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Help
sv: Hjälp

en: _Manual
sv: _Handbok

en: Manual
sv: Handbok

en: Begin a new transaction
sv: Påbörja en ny transaktion

en: Commit current transaction
sv: Checka in aktuell transaktion

en: Rollback current transaction
sv: Rulla tillbaka aktuell transaktion

en: LDAP browser
sv: LDAP-bläddrare

en: Do you want to close the '%s' connection?
sv: Vill du stänga anslutningen ”%s”?

en: Do you want to quit the application?
sv: Vill du stänga programmet?

en: all the connections will be closed.
sv: alla anslutningarna kommer att stängas.

en: the connection will be closed.
sv: anslutningen kommer att stängas.

en: Error starting transaction: %s
sv: Fel vid start av transaktion: %s

en: Error committing transaction: %s
sv: Fel vid incheckning av transaktion: %s

en: Error rolling back transaction: %s
sv: Fel vid tillbakarullning av transaktion: %s

en: Hit the Escape key to leave the fullscreen mode
sv: Tryck Escape för att lämna helskärmsläget

en: Error updating bound connection: %s
sv: Fel vid uppdatering av bunden anslutning: %s

en: Could not open binding connection: %s
sv: Kan inte öppna bindningsanslutning: %s

en: Database browser
sv: Databasbläddrare

en: Don't show this message again
sv: Visa inte detta meddelande igen

en: The current perspective has changed to the '%s' perspective, you can switch back to previous perspective through the 'Perspective/%s' menu, or using the '%s' shortcut
sv: Det aktuella perspektivet har ändrats till ”%s”-perspektivet, du kan växla tillbaka till föregående perspektiv genom menyn ”Perspektiv/%s” eller med genvägen ”%s”

en: Linear layout
sv: Linjär layout

en: Radial layout
sv: Radiell layout

en: Save diagram as
sv: Spara diagram som

en: PNG Image
sv: PNG-bild

en: SVG file
sv: SVG-fil

en: Failed to create SVG file
sv: Misslyckades med att skapa SVG-fil

en: File format to save to is not recognized.
sv: Filformat att spara till känns inte igen.

en: Failed to create PNG file
sv: Misslyckades med att skapa PNG-fil

en: Type: %s
sv: Typ: %s

en: Remove from graph
sv: Ta bort från diagram

en: Add referenced tables to graph
sv: Lägg till refererade tabeller till diagram

en: Add tables referencing this table to graph
sv: Lägg till tabeller som refererar denna tabell till diagram

en: Declare foreign key for this table
sv: Deklarera främmande nyckel för denna tabell

en: Failed to declare foreign key: %s
sv: Misslyckades med att deklarera främmande nyckel: %s

en: Successfully declared foreign key
sv: Deklarerade främmande nyckel

note: entry to display a window with tables in it
en: Add tables
sv: Lägg till tabeller

note: entry to display sub menus
en: Add one table
sv: Lägg till en tabell

en: Add all tables
sv: Lägg till alla tabeller

en: Add all tables in schema
sv: Lägg till alla tabeller i schema

en: Select tables to add to diagram
sv: Välj tabeller att lägga till i diagram

en: Declared foreign key
sv: Deklarerad främmande nyckel

note: To translators: the UPDATE is an SQL operation type
en: Policy on UPDATE
sv: Policy vid UPDATE

note: To translators: the DELETE is an SQL operation type
en: Policy on DELETE
sv: Policy vid DELETE

en: Failed to undeclare foreign key: %s
sv: Misslyckades med att avdeklarera främmande nyckel: %s

en: Successfully undeclared foreign key
sv: Avdeklarerade främmande nyckel

en: Remove this declared foreign key
sv: Ta bort denna deklarerade främmande nyckel

en: Page size and zoom
sv: Storlek och zoomning för sida

en: Page %d of %d horizontally and %d of %d vertically
sv: Sida %d av %d horisontellt och %d av %d vertikalt

en: Adjust page's size and orientation
sv: Justera sidans storlek och orientering

en: Number of pages used:
sv: Antal sidor använda:

en: horizontally
sv: horisontellt

en: vertically
sv: vertikalt

en: Zoom factor:
sv: Zoomfaktor:

en: <b>Page numbers</b>
sv: <b>Sidnummer</b>

en: Print page numbers
sv: Skriv ut sidnummer

en: Declare a foreign key for table '%s'
sv: Deklarera en främmande nyckel för tabellen ”%s”

en: define which table is references, which columns are part of the foreign key, and which column each one references
sv: definiera vilken tabell som refereras, vilka kolumner som är del av den främmande nyckeln, och vilken kolumn var och en refererar

en: Foreign key name:
sv: Namn på främmande nyckel:

note: table to reference
en: Referenced table:
sv: Refererad tabell:

en: Referenced column
sv: Refererad kolumn

en: Missing information to declare foreign key
sv: Saknar information för att deklarera främmande nyckel

en: Missing information to undeclare foreign key
sv: Saknar information för att avdeklarera främmande nyckel

en: Import specifications
sv: Importspecifikationer

note: file to import from
en: File to import from:
sv: Fil att importera från:

en: File to import data from
sv: Fil att importera data från

en: Comma separated values
sv: Kommaseparerade värden (CSV)

en: XML exported
sv: XML-exporterad

en: All files
sv: Alla filer

note: Encoding
en: Encoding:
sv: Teckenkodning:

note: first line as title
en: First line as title:
sv: Första rad som titel:

note: separator
en: Separator:
sv: Avgränsare:

en: Comma
sv: Komma

en: Semi colon
sv: Semikolon

en: Tab
sv: Tabb

en: Space
sv: Blanksteg

en: Pipe
sv: Rör

en: Other:
sv: Annan:

en: Import preview
sv: Importförhandsgranskning

en: No data.
sv: Inga data.

en: Data set import from file
sv: Datamängdsimport från fil

en: %d column | %d columns
sv[0]: %d kolumn
sv[1]: %d kolumner

en: Data set with %s and %s
sv: Datamängd med %s och %s

en: Modify
sv: Modifiera

en: Import
sv: Importera

en: No data set
sv: Ingen datamängd

en: %d table in current schema: | %d tables in current schema:
sv[0]: %d tabell i aktuellt schema:
sv[1]: %d tabeller i aktuellt schema:

en: Tables in current schema:
sv: Tabeller i aktuellt schema:

en: %d Table in schema '%s': | %d Tables in schema '%s':
sv[0]: %d tabell i schemat ”%s”:
sv[1]: %d tabeller i schemat ”%s”:

note: no connection at all or not authenticated
en: None
sv: Ingen

en: Enable or disable auto update of data
sv: Aktivera eller inaktivera automatisk uppdatering av data

en: Toggle between grid and form presentations
sv: Växla mellan rutnäts- och formulärpresentationer

en: Execute action
sv: Exekvera åtgärd

en: View LDAP entry's details
sv: Visa LDAP-posts detaljer

en: Zoom...
sv: Zooma…

en: Statement to execute is not a selection statement
sv: Sats att exekvera är inte en urvalssats

en: Error executing query:
    %s
sv: Fel vid exekvering av fråga:
    %s

en: Action successfully executed
sv: Lyckades exekvera åtgärd

en: Set or confirm the parameters to execute
    action '%s'
sv: Ställ in eller bekräfta parametrarna för att
    exekvera åtgärden ”%s”

en: Execution of action
sv: Exekvering av åtgärd

en: Error executing query: %s
sv: Fel vid exekvering av fråga: %s

en: New virtual connection
sv: Ny virtuell anslutning

en: Create connection
sv: Skapa anslutning

en: Virtual connection's properties
sv: Egenskaper för virtuell anslutning

en: The virtual connection you are about to define can bind tables from an existing connection as well as bind a data set which will appear as a table (importing CSV data for example). You can add as many binds as needed
sv: Den virtuella anslutningen som du håller på att definiera kan binda tabeller från en befintlig anslutning så väl som binda en datamängd som kommer att dyka upp som en tabell (exempelvis import av CSV-data). Du kan lägga till så många bindningar som behövs

en: Add binding
sv: Lägg till bindning

en: Bind a connection
sv: Bind en anslutning

en: Bind a data set
sv: Bind en datamängd

en: Bind a data set as a table:
sv: Bind en datamängd som en tabell:

en: Import a data set and make it appear as a table
sv: Importera en datamängd och få den att dyka upp som en tabell

en: Remove this bind
sv: Ta bort denna bindning

en: Invalid schema name
sv: Ogiltigt schemanamn

en: Bind all tables of a connection using a schema prefix:
sv: Bind alla tabeller för en anslutning med ett schemaprefix:

en: Each table in the selected connection will appear as a table in the virtual connection using the specified schema as a prefix
sv: Varje tabell i den valda anslutningen kommer dyka upp som en tabell i den virtuella anslutningen med det angivna schemat som ett prefix

en: Name of the schema the
    tables will be in
sv: Namnet på schemat som
    tabellerna kommer vara i

en: Obtain referenced data in table
sv: Erhåll refererade data i tabell

en: List referencing data in
sv: Lista refererande data i

en: Error adding new data source: %s
sv: Fel vid tillägg av ny datakälla: %s

en: Data Manager
sv: Datahanterare

en: Unsaved
sv: Osparad

en: Variables' values:
sv: Variablers värden:

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset the editor's
    contents
sv: Återställ redigerarens
    innehåll

en: Add a new data source
sv: Lägg till en ny datakälla

en: Variables
sv: Variabler

en: Show variables needed
sv: Visa variabler som behövs

en: Execute
sv: Kör

en: Execute specified
    data manager
sv: Kör angiven
    datahanterare

en: View XML
sv: Visa XML

en: View specifications
    as XML (advanced)
sv: Visa specifikationer
    som XML (avancerat)

en: '%s' data manager
sv: ”%s”-datahanterare

en: Data manager
sv: Datahanterare

en: Could not save data manager
sv: Kunde inte spara datahanterare

en: Data manager's name
sv: Namn på datahanterare

en: Save
sv: Spara

en: source%d
sv: källa%d

en: Data source from SQL
sv: Datakälla från SQL

note: To translators: "In schema" refers to the database schema an object is in
en: In schema '%s'
sv: I schemat ”%s”

en: For table: %s
sv: För tabell: %s

en: Switching to execution mode. Hit the Escape key to return to the compose mode
sv: Växlar till exekveringsläge. Tryck Escape för att återvända till skrivläget

en: _Toggle mode
sv: _Växla läge

en: Switch between compose and execute modes
sv: Växla mellan skriv- och exekveringsläge

en: Could not remove favorite: %s
sv: Kunde inte ta bort favorit: %s

en: Could not add favorite: %s
sv: Kunde inte lägga till favorit: %s

en: Favorite's properties
sv: Egenskaper för favorit

en: Specifications
sv: Specifikationer

en: Saved
sv: Sparad

en: Unnamed data manager
sv: Namnlös datahanterare

en: _Show Favorites
sv: _Visa favoriter

en: Show or hide favorites
sv: Visa eller dölj favoriter

en: _Manager
sv: _Hanterare

en: Manager
sv: Hanterare

en: _New Data Manager
sv: Ny datahanterare

en: New data manager
sv: Ny datahanterare

note: Translators: Do not translate "table" nor "query"
en: Node must be "table" or "query", and is "%s"
sv: Nod måste vara "table" eller "query", och är "%s"

en: Not ready
sv: Inte redo

en: Malformed table name "%s"
sv: Felaktigt utformat tabellnamn ”%s”

en: Could not find the "%s" table
sv: Kunde inte hitta tabellen ”%s”

en: The "%s" object is not a table
sv: Objektet ”%s” är inte en tabell

note: Translators: Do not translate "name"
en: Missing attribute "name" for table
sv: Saknar attributet "name" för tabell

en: Could not find any foreign key to "%s"
sv: Kunde inte hitta någon främmande nyckel till ”%s”

en: The fields involved in the foreign key to "%s" are not known
sv: Fälten involverade i den främmande nyckeln till ”%s” är inte kända

en: No SELECT statement to execute
sv: Ingen SELECT-sats att exekvera

en: Refresh data
sv: Uppdatera data

en: Contents of '%s'
sv: Innehåll i ”%s”

en: Could not build SELECT statement
sv: Kunde inte bygga SELECT-sats

en: Multiple statements detected, only the first will be used
sv: Flera satser upptäcktes, endast den första kommer att användas

en: Data source's ID
    (as referenced by other data sources)
sv: Datakällans ID
    (som den refereras till av andra datakällor)

en: Data source's description
sv: Datakällans beskrivning

en: Table to display data from, leave empty
    to specify a SELECT statement instead
sv: Tabell att visa data från, lämna tom
    för att ange en SELECT-sats istället

en: SELECT
    SQL
sv: SELECT-
    SQL

en: Actual SQL executed
    to select data
    Can't be changed if a table name is set
sv: Faktisk SQL som exekveras
    för att välja data
    Kan inte ändras om ett tabellnamn är inställt

en: Dependencies
sv: Beroenden

en: Required and provided named parameters
sv: Nödvändiga och tillhandahållna namngivna parametrar

en: Requires:
sv: Kräver:

en: Exports:
sv: Exporterar:

en: Link to other data
sv: Länk till andra data

en: Remove data source
sv: Ta bort datakälla

en: Show data source's properties
sv: Visa egenskaper för datakälla

en: No data source defined
sv: Ingen datakälla definierad

en: Can't bind parameter '%s' of type '%s' to a parameter of type '%s'
sv: Kan inte binda parametern ”%s” av typen ”%s” till en parameter av typen ”%s”

en: Remove
sv: Ta bort

en: Data sources:
sv: Datakällor:

en: Selected data source's properties:
sv: Egenskaper för vald datakälla:

en: Error parsing XML specifications
sv: Fel vid tolkning av XML-specifikationer

en: Expecting <%s> root node
sv: Förväntade <%s>-rotnod

en: SQL code to execute:
sv: SQL-kod att exekvera:

en: Database Browser provides quick access to the data and schema of a database, and displays it in a intuitive graphical interface. It provides three perspectives to interact with a database: the schema browser, query execution, and data manager. The schema browser allows the user to view the tables of a database, and inspect the table's properties and relations. The query exeution perspective allows the user to execute SQL queries on the database. The data manager perspective allows the user to view the data contained in the database in a tabular form.
sv: Databasbläddraren tillhandahåller snabb åtkomst till data och schema för en databas, och visar det i ett intuitivt grafiskt gränssnitt. Den tillhandahåller tre perspektiv för att interagera med en databas: schemabläddraren, frågeexekvering och datahanterare. Schemabläddraren tillåter användaren att visa tabellerna i en databas, och inspektera tabellens egenskaper och relationer. Frågeexekveringsperspektivet låter användaren exekvera SQL-frågor på databasen. Datahanterarperspektivet låter användaren visa data som finns i databasen i tabellform.

en: Browse your database's contents
sv: Bläddra bland din databas innehåll

en: Could not get information about LDAP class
sv: Kunde inte hämta information om LDAP-klass

en: Class OID:
sv: Klass-OID:

en: Class kind:
sv: Klass-sort:

en: Class name: | Class names:
sv[0]: Klassnamn:
sv[1]: Klassnamn:

en: This LDAP class is obsolete
sv: Denna LDAP-klass är föråldrad

en: Required attribute: | Required attributes:
sv[0]: Nödvändigt attribut:
sv[1]: Nödvändiga attribut:

en: Optional attribute: | Optional attributes:
sv[0]: Valfritt attribut:
sv[1]: Valfria attribut:

en: Children class: | Children classes:
sv[0]: Barnklass:
sv[1]: Barnklasser:

en: Inherited class: | Inherited classes:
sv[0]: Ärvd klass:
sv[1]: Ärvda klasser:

en: Select the file to save data to
sv: Välj filen att spara data till

en: Could not save data: %s
sv: Kunde inte spara data: %s

en: Non activated
sv: Inte aktiverad

en: Never
sv: Aldrig

note: DN
en: Distinguished Name:
sv: Unikt namn (DN):

en: Can't display attribute value
sv: Kan inte visa attributvärde

en: Could not get information about LDAP entry
sv: Kunde inte hämta information om LDAP-post

en: Base DN:
sv: Bas-DN:

en: Filter expression:
sv: Filteruttryck:

en: Attributes to fetch:
sv: Attribut att hämta:

en: Search scope:
sv: Sökomfattning:

en: Could not find LDAP entry with DN '%s'
sv: Kunde inte hitta LDAP-post med DN ”%s”

en: _New LDAP Entries Browser
sv: _Ny LDAP-postbläddrare

en: Open a new LDAP entries browser
sv: Öppna en ny LDAP-postbläddrare

en: _New LDAP Classes Browser
sv: _Ny LDAP-klassbläddrare

en: Open a new LDAP classes browser
sv: Öppna en ny LDAP-klassbläddrare

en: _New LDAP Search
sv: _Ny LDAP-sökning

en: Open a new LDAP search form
sv: Öppna ett nytt LDAP-sökningsformulär

en: LDAP classes browser
sv: LDAP-klassbläddrare

en: LDAP classes
sv: LDAP-klasser

en: LDAP class's properties
sv: Egenskaper för LDAP-klass

en: Add to _Favorites
sv: Lägg till i _favoriter

en: Add class to favorites
sv: Lägg till klass i favoriter

en: Previous Class
sv: Föregående klass

en: Move back to previous LDAP class
sv: Gå bakåt till föregående LDAP-klass

en: Next Class
sv: Nästa klass

en: Move to next LDAP class
sv: Gå till nästa LDAP-klass

en: LDAP entries browser
sv: LDAP-postbläddrare

en: LDAP hierarchy
sv: LDAP-hierarki

en: LDAP entry's details
sv: Detaljer för LDAP-post

en: Add entry to favorites
sv: Lägg till post i favoriter

en: Previous Entry
sv: Föregående post

en: Move back to previous LDAP entry
sv: Gå bakåt till föregående LDAP-post

en: Next Entry
sv: Nästa post

en: Move to next LDAP entry
sv: Gå till nästa LDAP-post

en: LDAP entries
sv: LDAP-poster

en: Favorites
sv: Favoriter

en: LDAP search page
sv: LDAP-söksida

en: LDAP search settings
sv: LDAP-sökinställningar

en: Clear
sv: Rensa

en: Clear the search settings
sv: Rensa sökinställningarna

en: Execute LDAP search
sv: Kör LDAP-sökning

note: results
en: Results
sv: Resultat

en: Could not define virtual table for this LDAP search: %s
sv: Kunde inte definiera virtuell tabell för denna LDAP-sökning: %s

en: Virtual table '%s' for this LDAP search has been defined
sv: Den virtuella tabellen ”%s” har definierats för denna LDAP-sökning

en: Define as Table
sv: Definiera som tabell

en: Define search as a virtual table
sv: Definiera sökning som en virtuell tabell

en: LDAP search
sv: LDAP-sökning

en: Define LDAP search as a virtual table
sv: Definiera LDAP-sökning som en virtuell tabell

en: Name of the virtual LDAP table to create
sv: Namnen på den virtuella LDAP-tabellen som ska skapas

en: Everytime data is selected from the virtual table which will be created, the LDAP search will be executed and data returned as the contents of the table.
sv: Varje gång data väljs från den virtuella tabellen som kommer skapas kommer LDAP-sökningen att köras och data returneras som innehållet i tabellen.

en: Table name:
sv: Tabellnamn:

en: Replace if exists:
sv: Ersätt om existerar:

en: Connection opening:
sv: Öppnande av anslutning:

en: Select a named data source, or specify
    parameters to open a connection to a 
    non defined data source
sv: Välj en namngiven datakälla, eller ange
    parametrar för att öppna en anslutning
    till en odefinierad datakälla

en: Cancelled by the user
sv: Avbruten av användaren

en: [DSN|connection string]...
sv: [DSN|anslutningssträng]…

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: All files are in the directory: %s
sv: Alla filer är i katalogen: %s

en: Can't get the list of files used to store information about each connection: %s
sv: Kan inte hämta listan över filer som används för att lagra information om varje anslutning: %s

en: Error while purging files used to store information about each connection: %s
sv: Fel under rensande av filer som används för att lagra information om varje anslutning: %s

en: Multiple statements
sv: Flera satser

en: SELECT statement
sv: SELECT-sats

en: INSERT statement
sv: INSERT-sats

en: UPDATE statement
sv: UPDATE-sats

en: DELETE statement
sv: DELETE-sats

en: COMPOUND SELECT statement
sv: COMPOUND SELECT-sats

en: BEGIN statement
sv: BEGIN-sats

en: ROLLBACK statement
sv: ROLLBACK-sats

en: COMMIT statement
sv: COMMIT-sats

en: ADD SAVEPOINT statement
sv: ADD SAVEPOINT-sats

en: ROLLBACK SAVEPOINT statement
sv: ROLLBACK SAVEPOINT-sats

en: DELETE SAVEPOINT statement
sv: DELETE SAVEPOINT-sats

en: Unknown statement
sv: Okänd sats

en: Getting
    favorites...
sv: Hämtar
    favoriter…

en: No favorite:
    drag item to
    define one
sv: Ingen favorit:
    dra objekt för
    att definiera en

en: Query execution (SQL)
sv: Frågeexekvering (SQL)

en: Query editor
sv: Frågeredigerare

en: Clear the editor's
    contents
sv: Rensa redigerarens
    innehåll

en: Show variables needed
    to execute SQL
sv: Visa variabler som behövs
    för att exekvera SQL

en: Execute SQL in editor
sv: Exekvera SQL i redigerare

en: Indent
sv: Indentera

en: Indent SQL in editor
    and make the code more readable
    (removes comments)
sv: Indentera SQL i redigerare
    och gör koden mer läsbar
    (tar bort kommentarer)

en: Favorite
sv: Favorit

en: Add SQL to favorite
sv: Lägg till SQL till favorit

en: Execution history:
sv: Exekveringshistorik:

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy selected history
    to editor
sv: Kopiera markerad historik
    till redigerare

en: Clear history
sv: Rensa historik

en: Execution Results:
sv: Exekveringsresultat:

en: New favorite
sv: Ny favorit

en: Modify favorite '%s'
sv: Modifiera favoriten ”%s”

en: Modify a favorite
sv: Modifiera en favorit

en: Favorite's name
sv: Favoritens namn

en: Unnamed query
sv: Namnlös fråga

en: Name of the favorite to create
sv: Namn på favoriten att skapa

en: Enter the name of the favorite to create
sv: Ange namnet på favoriten som ska skapas

en: Invalid variable's contents
sv: Innehåll för ogiltig variabel

en: assign values to the following variables
sv: tilldela värden till följande variabler

en: A transaction has automatically been started
    during this statement's execution, this usually
    happens when blobs are selected (and the transaction
    will have to remain opened while the blobs are still
    accessible, clear the corresponding history item before
    closing the transaction).
sv: En transaktion har startats automatiskt
    under denna sats exekvering, detta händer vanligen
    då blob-objekt väljs (och transaktionen kommer
    behöva förbli öppen medan blob-objekten fortfarande
    är åtkomliga, rensa motsvarande historikobjekt innan
    transaktionen stängs).

en: Statement executed
sv: Sats exekverad

en: Error while parsing code: %s
sv: Fel vid tolkning av kod: %s

en: A query is already being executed, to execute another query, open a new connection.
sv: En fråga exekveras redan, för att exekvera en till fråga, öppna en ny anslutning.

en: Internal error, please report error to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product
sv: Internt fel, rapportera fel till http://bugzilla.gnome.org/ mot ”libgda”-produkten

en: _Execute
sv: _Kör

en: Execute query
sv: Exekvera fråga

en: _Undo
sv: Å_ngra

en: Undo last change
sv: Ångra senaste ändring

en: Copy all in a single line
sv: Kopiera allt i en enda rad

en: In the future:
sv: I framtiden:

en: Less than a minute ago:
sv: Mindre än en minut sedan:

en: %lu minute ago:
     | %lu minutes ago:
sv[0]: %lu minut sedan:
sv[1]: %lu minuter sedan:

en: %lu hour ago
     | %lu hours ago
sv[0]: %lu timme sedan
sv[1]: %lu timmar sedan

en: %lu day ago
     | %lu days ago
sv[0]: %lu dag sedan
sv[1]: %lu dagar sedan

en: _Query
sv: _Fråga

en: Query
sv: Fråga

en: _New Editor
sv: _Ny redigerare

en: Open a new query editor
sv: Öppna en ny frågeredigerare

en: Could not add action: %s
sv: Kunde inte lägga till åtgärd: %s

en: SQL Code
sv: SQL-kod

en: Is action
sv: Är åtgärd

en: Check this option to make this favorite an action
    which can be proposed for execution from grids
    containing data. The parameters required to execute
    the query will be defined from the row selected in the grid
sv: Kryssa i detta alternativ för att göra denna favorit
    till en åtgärd som kan föreslås för exekvering från
    rutnät med data. Parametrarna som krävs för att
    exekvera frågan kommer definieras från raden som
    väljs i rutnätet

en: Statement:
sv: Sats:

en: Execution delay
sv: Exekveringsfördröjning

en: Number of rows impacted
sv: Antal påverkade rader

en: Execution Parameters
sv: Exekveringsparametrar

en: No result selected
sv: Inget resultat valt

en: Re-execute query
sv: Exekvera fråga igen

en: Execution error:
sv: Exekveringsfel:

en: Table not found
sv: Tabell hittades inte

en: Requested object is not a table or view
sv: Begärt objekt är inte en tabell eller vy

en: Auto incremented
sv: Ökas automatiskt

en: Tables' index
sv: Index för tabeller

en: Schema browser
sv: Schemabläddrare

en: Could not save diagram
sv: Kunde inte spara diagram

en: Canvas's name
sv: Namn på rityta

en: Relations diagram
sv: Relationsdiagram

en: Error parsing favorite's contents
sv: Fel vid tolkning av favoritens innehåll

en: '%s' diagram
sv: ”%s”-diagram

en: Missing table attribute in favorite's contents
sv: Saknar tabellattribut i favoritens innehåll

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: View contents
sv: Visa innehåll

en: _New Diagram
sv: _Nytt diagram

en: Create a new diagram
sv: Skapa ett nytt diagram

en: Could not load diagram
sv: Kunde inte läsa in diagram

en: Declared foreign key '%s' on
sv: Deklarerad främmande nyckel ”%s” på

en: Foreign key '%s' on
sv: Främmande nyckel ”%s” på

en: incompatible types: '%s' for the foreign key and '%s' for the referenced primary key
sv: inkompatibla typer: ”%s” för den främmande nyckeln och ”%s” för den refererade primärnyckeln

en: Could not compute table's UNIQUE constraints for %s.%s.%s
sv: Kunde inte beräkna tabellens UNIQUE-begränsningar för %s.%s.%s

en: Unique constraint
sv: Unikhetsbegränsning

en: Tables referencing this one
sv: Tabeller som refererar denna

en: Column Name
sv: Kolumnnamn

note: To translators: "Not NULL?" is a table's column's attribute. The NULL term should not be translated as it refers to the SQL NULL value
en: Not NULL?
sv: Inte NULL?

en: LDAP virtual table definition
sv: Virtuell LDAP-tabelldefinition

en: Constraints and integrity rules
sv: Begränsningar och integritetsregler

en: Could not find table '%s.%s'
sv: Kunde inte hitta tabellen ”%s.%s”

en: Could not find declared foreign key '%s'
sv: Kunde inte hitta den deklarerade främmande nyckeln ”%s”

en: Table not found. If you think this is an error,
    please refresh the meta data from the database
    (menu Connection/Fetch meta data).
sv: Tabell hittades inte. Om du tror detta är ett fel,
    uppdatera metadata från databasen
    (menyn Anslutning/Hämta metadata).

en: Relations
sv: Relationer

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Data successfully inserted
sv: Infogning av data lyckades

en: Meta data not yet available
sv: Metadata inte ännu tillgängligt

en: Can't find information about table
sv: Kan inte hitta information om tabell

en: Internal error while building INSERT statement:
    %s
sv: Internt fel då INSERT-sats byggdes:
    %s

en: Default value: '%s'
sv: Standardvärde: ”%s”

en: Default value: auto incremented value
sv: Standardvärde: automatiskt ökat värde

en: Values to insert into table
sv: Värden att infoga i tabell

en: Can't find information about table '%s'
sv: Kan inte hitta information om tabellen ”%s”

en: _Table
sv: _Tabell

en: Add table to favorites
sv: Lägg till tabell i favoriter

en: View table's contents
sv: Visa tabellens innehåll

en: _Insert Data
sv: _Infoga data

en: Insert data into table
sv: Infoga data i tabell

en: _Declare Foreign Key
sv: _Deklarera främmande nyckel

en: Declare a foreign key for table
sv: Deklarera en främmande nyckel för tabell

en: default
sv: standard

en: Table's fields
sv: Tabellens fält

en: Field's display preferences
sv: Fältets visningsegenskaper

en: Data entry type:
sv: Dataposttyp:

en: Defines how data for the selected column
    will be displayed in forms. Leave 'Default' to have
    the default display
sv: Definierar hur data för den valda kolumnen
    kommer visas i formulär. Lämna som ”Default” för
    standardvisning

en: none
sv: ingen

en: Options:
sv: Alternativ:

en: Preview:
sv: Förhandsgranskning:

en: Free form to test the configured
    data entry
sv: Fritt formulär för att testa den konfigurerade
    dataposten

en: Unable to display help. Please make sure the documentation package is installed.
sv: Kunde inte visa hjälp. Försäkra dig om att dokumentationspaketet är installerat.

en: Unable to open help file
sv: Kunde inte öppna hjälpfil

en: Help is being loaded, please wait...
sv: Hjälpen läses in, vänta…

en: Close tab
sv: Stäng flik

en: Abstract
sv: Abstrakt

en: Structural
sv: Strukturell

en: Auxilliary
sv: Extra

en: <small>This area allows to give values to
    variables defined in the SQL code
    using the following syntax:
    <b><tt>##&lt;variable name&gt;::&lt;type&gt;[::null]</tt></b>
    For example:
    <span foreground="#4e9a06"><b><tt>##id::int</tt></b></span>
          defines <b>id</b> as a non NULL integer
    <span foreground="#4e9a06"><b><tt>##age::string::null</tt></b></span>
          defines <b>age</b> as a string
    
    Valid types are: <tt>string</tt>, <tt>boolean</tt>, <tt>int</tt>,
    <tt>date</tt>, <tt>time</tt>, <tt>timestamp</tt>, <tt>guint</tt>, <tt>blob</tt> and
    <tt>binary</tt></small>
sv: <small>Detta utrymmer tillåter att ge värden till
    variabler som är definierade i SQL-koden
    enligt följande syntax:
    <b><tt>##&lt;variabelnamn&gt;::&lt;typ&gt;[::null]</tt></b>
    Till exempel:
    <span foreground="#4e9a06"><b><tt>##id::int</tt></b></span>
          definierar <b>id</b> som ett NULL-skilt heltal
    <span foreground="#4e9a06"><b><tt>##age::string::null</tt></b></span>
          definierar <b>age</b> som en sträng
    
    Giltigta typer är: <tt>string</tt>, <tt>boolean</tt>, <tt>int</tt>,
    <tt>date</tt>, <tt>time</tt>, <tt>timestamp</tt>, <tt>guint</tt>, <tt>blob</tt> och
    <tt>binary</tt></small>

en: Hide search toolbar
sv: Dölj sökfält

en: Search:
sv: Sök:

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Invalid unnamed command
sv: Ogiltigt namnlöst kommando

en: Command '%s' not found
sv: Kommandot ”%s” hittades inte

en: Syntax error after '\'
sv: Syntaxfel efter ”\”

en: Unbalanced usage of quotes
sv: Obalanserad användning av citattecken

en: Usage
sv: Användning

en: Could not save history file to '%s': %s
sv: Kunde inte skapa historikfilen till ”%s”: %s

en: (%d row) | (%d rows)
sv[0]: (%d rad)
sv[1]: (%d rader)

en: History is not supported
sv: Historik stöds inte

en: No current connection
sv: Ingen aktuell anslutning

en: List of tables
sv: Lista över tabeller

en: List of views
sv: Lista över vyer

en: List of schemas
sv: Lista över scheman

en: No object found
sv: Inget objekt hittades

en: Column
sv: Kolumn

en: Nullable
sv: Nullbart

en: List of columns for view '%s'
sv: Lista över kolumner för vyn ”%s”

en: List of columns for table '%s'
sv: Lista över kolumner för tabellen ”%s”

en: yes
sv: ja

en: no
sv: nej

en: Could not determine columns of view '%s'
sv: Kunde inte avgöra kolumner för vyn ”%s”

en: Could not determine columns of table '%s'
sv: Kunde inte avgöra kolumner för tabellen ”%s”

en: View definition: %s
sv: Visa definition: %s

note: To translators: the term "references" is the verb * "to reference" in the context of foreign keys where * "table A REFERENCES table B"
en: references %s
sv: refererar %s

note: To translators: the term "references" is the verb * "to reference" in the context of foreign keys where * "table A REFERENCES table B"
en: references %s.%s
sv: refererar %s.%s

en: Installed providers list
sv: Lista över installerade leverantörer

en: Could not find provider '%s'
sv: Kunde inte hitta leverantören ”%s”

en: Attribute
sv: Attribut

en: Provider '%s' description
sv: Beskrivning för leverantören ”%s”

en: Could not find data source '%s'
sv: Kunde inte hitta datakällan ”%s”

en: DSN '%s' description
sv: Beskrivning för DNS ”%s”

en: DSN name
sv: DSN-namn

en: Parameters
sv: Parametrar

en: System DSN?
sv: System-DSN?

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Last used
sv: Senast använd

en: Unknown criteria '%s'
sv: Okänt kriterium ”%s”

en: Failed to remove:
sv: Misslyckades med att ta bort:

en: No file to purge!
sv: Ingen fil att rensa!

en: Gda server operations list
sv: Lista över Gda-serveroperationer

en: Using XML descriptions in %s
sv: Använder XML-beskrivningar i %s

en: Could not create provider object: %s
sv: Kunde inte skapa leverantörsobjekt: %s

en: Existing operation types for provider '%s':
sv: Befintliga operationstyper för leverantören ”%s”:

en: Existing operation types:
sv: Befintliga operationstyper:

en: Description for type: %s
sv: Beskrivning för typ: %s

en: Operation not supported
sv: Operation stöds inte

en: Can't parse file '%s', ignoring it
sv: Kan inte tolka filen ”%s”, ignorerar den

en: GDA SQL console version
sv: GDA SQL-konsolversion

en: Defines how the DN column is handled for LDAP searched (among "dn", "rdn" and "none")
sv: Definierar hur DN-kolumnen hanteras för LDAP som söks (bland "dn", "rdn" och "none")

en: Defines the LDAP attributes which are fetched by default by LDAP commands
sv: Definierar LDAP-attributen som hämtas som standard av LDAP-kommandon

en: Set to TRUE when the 1st line of a CSV file holds column names
sv: Ställ in till TRUE då den första raden i en CSV-fil håller kolumnnamn

en: Quote character for CSV format
sv: Citattecken för CSV-format

en: Separator character for CSV format
sv: Avgränsningstecken för CSV-format

en: Welcome to the GDA SQL console, version
sv: Välkommen till GDA SQL-konsolen, version

en: Type: %s to show usage and distribution terms
          %s or %s for help with internal commands
          %s (or CTRL-D) to quit (the '.' can be replaced by a '\')
          or any SQL query terminated by a semicolon
sv: Skriv: %s för att visa användning och distributionsvillkor
          %s eller %s för hjälp med interna kommandon
          %s (eller CTRL-D) för att avsluta ('.' kan ersättas med '\')
          eller en SQL-fråga avslutad med ett semikolon

en: Opening connection '%s' for:
sv: Öppnar anslutningen ”%s” för:

en: Can't open connection %d: %s
sv: Kan inte öppna anslutning %d: %s

en: Opening connection '%s' (GDA_SQL_CNC environment variable):
sv: Öppnar anslutningen ”%s” (GDA_SQL_CNC environment variable):

en: Can't open connection defined by GDA_SQL_CNC: %s
sv: Kan inte öppna anslutning definierad av GDA_SQL_CNC: %s

en: Can't run HTTP server on port %d
sv: Kan inte köra HTTP-server på port %d

en: Connection closed
sv: Anslutningen stängdes

en: Could not interpret the '%s' parameter's value
sv: Kunde inte tolka ”%s”-parameterns värde

en: No internal parameter named '%s' required by query
sv: Ingen intern parameter med namnet ”%s” krävs av fråga

en: Can't open file '%s' for writing: %s
sv: Kan inte öppna filen ”%s” för skrivning: %s

en: Can't open pipe '%s': %s
sv: Kan inte öppna rör ”%s”: %s

en: Can't open file '%s' for reading: %s
sv: Kan inte öppna filen ”%s” för läsning: %s

en: Connection name '%s' is invalid
sv: Anslutningsnamnet ”%s” är ogiltigt

en: 	Username for '%s':
sv: 	Användarnamn för ”%s”:

en: No username for '%s'
sv: Inget användarnamn för ”%s”

en: 	Password for '%s':
sv: 	Lösenord för ”%s”:

en: No password for '%s'
sv: Inget lösenord för ”%s”

en: Date format for this connection will be: %s%c%s%c%s, where YYYY is the year, MM the month and DD the day
sv: Datumformat för denna anslutning kommer vara: %s%c%s%c%s, där YYYY är året, MM månaden och DD dagen

en: All the information related to the '%s' connection will be stored in the '%s' file
sv: All information relaterad till ”%s”-anslutningen kommer lagras i filen ”%s”

en: Error getting meta data in background: %s
sv: Fel under hämtande av metadata i bakgrunden: %s

en: Getting database schema information for connection '%s', this may take some time...
sv: Hämtar schemainformation för anslutningen ”%s”, det här kan ta lite tid…

en: error: %s
sv: fel: %s

en: Done.
sv: Klar.

en: %s [<FILE>]
sv: %s [<FIL>]

en: Show commands history, or save it to file
sv: Visa kommandohistorik, eller spara den till fil

en: %s [<META DATA TYPE>]
sv: %s [<METADATATYP>]

en: Force reading the database meta data (or part of the meta data, ex:"tables")
sv: Tvinga läsning av metadata för databas (eller del av metadata, t.ex.:"tables")

en: %s <fkname> <tableA>(<colA>,...) <tableB>(<colB>,...)
sv: %s <fnnamn> <tabellA>(<kolA>,…) <tabellB>(<kolB>,…)

en: Declare a new foreign key (not actually in database): tableA references tableB
sv: Deklarera en ny främmande nyckel (inte faktiskt i databas): tabellA refererar tabellB

en: %s <fkname> <tableA> <tableB>
sv: %s <fnnamn> <tabellA> <tabellB>

en: Un-declare a foreign key (not actually in database)
sv: Avdeklarera en främmande nyckel (inte faktiskt i databas)

en: %s [<TABLE>]
sv: %s [<TABELL>]

en: List all tables (or named table)
sv: Lista alla tabeller (eller namngiven tabell)

en: %s [<VIEW>]
sv: %s [<VY>]

en: List all views (or named view)
sv: Lista alla vyer (eller namngiven vy)

en: List all schemas (or named schema)
sv: Lista alla scheman (eller namngivet schema)

en: %s [<OBJ_NAME>|<SCHEMA>.*]
sv: %s [<OBJNAMN>|<SCHEMA>.*]

en: Describe object or full list of objects
sv: Beskriv objekt eller fullständig lista över objekt

en: %s [<TABLE1> [<TABLE2>...]]
sv: %s [<TABELL1> [<TABELL2>…]]

en: Create a graph of all or the listed tables
sv: Skapa ett diagram över alla eller de listade tabellerna

en: %s [<port> [<authentication token>]]
sv: %s [<port> [<autentiseringssymbol>]]

en: Start/stop embedded HTTP server (on given port or on 12345 by default)
sv: Starta/stoppa inbäddad HTTP-server (på angiven port eller på 12345 som standard)

en: %s [[<CNC_NAME>] [<DSN>|<CONNECTION STRING>]]
sv: %s [[<ANSLNAMN>] [<DSN>|<ANSLUTNINGSSTRÄNG>]]

en: Opens a new connection or lists opened connections
sv: Öppnar en ny anslutning eller listar öppnade anslutningar

en: %s [<CNC_NAME>]
sv: %s [ANSLNAMN]

en: Close a connection
sv: Stäng en anslutning

en: %s <CNC NAME> <OBJ NAME> [<OBJ NAME> ...]
sv: %s <ANSLNAMN> <OBJNAMN> [<OBJNAMN> …]

en: Bind connections or datasets (<OBJ NAME>) into a single new one (allowing SQL commands to be executed across multiple connections and/or datasets)
sv: Bind anslutningar eller datamängder (<OBJNAMN>) till en ensam ny (tillåter SQL-kommandon att exekveras mellan flera anslutningar och/eller datamängder)

en: DSN (data sources) management
sv: DSN-hantering (datakällor)

en: List all DSN (or named DSN's attributes)
sv: Lista alla DSN (eller attribut för angivet DSN)

en: %s <DSN_NAME> <DSN_DEFINITION> [<DESCRIPTION>]
sv: %s <DSN-NAMN> <DSN-DEFINITION> [<BESKRIVNING>]

en: Create (or modify) a DSN
sv: Skapa (eller ändra) ett DSN

en: %s <DSN_NAME> [<DSN_NAME>...]
sv: %s <DSN-NAMN> [<DSN-NAMN>…]

en: Remove a DSN
sv: Ta bort ett DSN

en: %s [<PROVIDER>]
sv: %s [<LEVERANTÖR>]

en: List all installed database providers (or named one's attributes)
sv: Lista alla databasleverantörer (eller den namngivnas attribut)

en: Input/Output
sv: Indata/Utdata

en: %s <FILE>
sv: %s <FIL>

en: Execute commands from file
sv: Kör kommandon från fil

en: Send output to a file or |pipe
sv: Skicka utdata till en fil eller ett |rör

en: Print TEXT or an empty line to standard output
sv: Skriv ut TEXT eller en tom rad till standard ut

en: Send TEXT or an empty line to current output stream
sv: Skicka TEXT eller en tom rad till aktuell utdataström

en: %s [<DIR>]
sv: %s [<KAT>]

en: Change the current working directory
sv: Ändra aktuell arbetskatalog

en: Show usage and distribution terms
sv: Visa användnings- och distributionsvillkor

en: %s [<NAME> [<VALUE>]]
sv: %s [<NAMN> [<VÄRDE>]]

en: Set or show an option, or list all options
sv: Ställ in eller visa ett alternativ, eller lista alla alternativ

en: Query buffer & query favorites
sv: Frågebuffert & frågefavoriter

en: Edit the query buffer (or file) with external editor
sv: Redigera frågebufferten (eller filen) med extern redigerare

en: Reset the query buffer (or load file into query buffer)
sv: Återställ frågebufferten (eller läs in fil till frågebuffert)

en: Show the contents of the query buffer
sv: Visa innehållet i frågebufferten

en: %s [<FAVORITE_NAME>]
sv: %s [<FAVORITNAMN>]

en: Execute contents of query buffer, or execute specified query favorite
sv: Exekvera innehåll i frågebuffert eller exekvera angiven frågefavorit

en: Write query buffer to file
sv: Skriv frågebuffert till fil

en: %s <FAVORITE_NAME>
sv: %s <FAVORITNAMN>

en: Save query buffer as favorite
sv: Spara frågebuffert som favorit

en: Load a query favorite into query buffer
sv: Läs in en frågefavorit till frågebuffert

en: Delete a query favorite
sv: Ta bort en frågefavorit

en: List all query favorites
sv: Lista alla frågefavoriter

en: Set output format
sv: Ställ in utdataformat

en: %s [<NAME>|<TABLE> <COLUMN> <ROW_CONDITION>] <FILE>
sv: %s [<NAMN>|<TABELL> <KOLUMN> <RADVILLKOR>] <FIL>

en: Export internal parameter or table's value to the FILE file
sv: Exportera intern parameter eller en tabells värde till filen FIL

en: Execution context
sv: Exekveringskontext

en: %s [<NAME> [<VALUE>|_null_]]
sv: %s [<NAMN> [<VÄRDE>|_null_]]

en: Set or show internal parameter, or list all if no parameter specified
sv: Ställ in eller visa intern parameter, eller lista alla om ingen parameter angiven

en: %s [<NAME>]
sv: %s [<NAMN>]

en: Unset (delete) internal named parameter (or all parameters)
sv: Återställ (ta bort) intern namngiven parameter (eller alla parametrar)

en: %s <NAME> [<FILE>|<TABLE> <COLUMN> <ROW_CONDITION>]
sv: %s <NAMN> [<FIL>|<TABELL> <KOLUMN> <RADVILLKOR>]

en: Set internal parameter as the contents of the FILE file or from an existing table's value
sv: Ställ in intern parameter som innehållet i filen FIL eller från en befintlig tabells värde

en: %s <SELECT> <ROW_FIELDS> [<COLUMN_FIELDS> [<DATA_FIELDS> ...]]
sv: %s <SELECT> <RADFÄLT> [<KOLUMNFÄLT> [<DATAFÄLT> …]]

en: Performs a statistical analysis on the data from SELECT, using ROW_FIELDS and COLUMN_FIELDS criteria and optionally DATA_FIELDS for the data
sv: Utför en statistisk analys på data från SELECT, med DATAFÄLT- och KOLUMNFÄLT-kriterier och valfritt DATAFÄLT för data

en: Datasets' manipulations
sv: Datamängdsmanipulationer

en: Lists all the datasets kept in memory for reference
sv: Listar alla datamängder som behålls i minne som referens

en: %s <DATASET NAME> <PATTERN>
sv: %s <DATAMÄNGDSNAMN> <MÖNSTER>

en: Show a dataset's contents where lines match a regular expression
sv: Visa en datamängds innehåll där rader matchar ett reguljärt uttryck

en: %s <DATASET NAME> [<COLUMN> [<COLUMN> ...]]
sv: %s <DATAMÄNGDSNAMN> [<KOLUMN> [<KOLUMN> …]]

en: Show a dataset's contents, showing only the specified columns if any specified
sv: Visa en datamängds innehåll, visa endast de angivna kolumnerna om några anges

en: %s <DATASET NAME> [<DATASET NAME> ...]
sv: %s <DATAMÄNGDSNAMN> [<DATAMÄNGDSNAMN> …]

en: Remove one or more datasets
sv: Ta bort en eller flera datamängder

en: %s <DATASET NAME> <DATASET NAME>
sv: %s <DATAMÄNGDSNAMN> <DATAMÄNGDSNAMN>

en: Rename a dataset, useful to rename the '_' dataset to keep it
sv: Byt namn på en datamängd, användbart för att byta namn på ”_”-datamängden för att behålla den

en: %s CSV <FILE NAME>
sv: %s CSV <FILNAMN>

en: Import a dataset from a file
sv: Importera en datamängd från en fil

en: %s <filter> [<base|onelevel|subtree> [<base DN>]]
sv: %s <filter> [<base|onelevel|subtree> [<bas-DN>]]

en: Search LDAP entries
sv: Sök LDAP-poster

en: Shows attributes for the entry identified by its DN. If the "set" 2nd parameter is passed, then all set attributes are show, if the "all" 2nd parameter is passed, then the unset attributes are also shown, and if the "unset" 2nd parameter is passed, then only non set attributes are shown.
sv: Visar attribut för posten identifierad av dess DN. Om andraparametern "set" skickas, visas alla set-attribut, om andraparametern "all" skickas, visas även inte inställda attribut, och om andraparametern "unset" skickas visas bara inte inställda attribut.

en: %s <DN> <new DN>
sv: %s <DN> <nytt DN>

en: Renames an LDAP entry
sv: Byter namn på en LDAP-post

en: %s <DN> <OPERATION> [<ATTR>[=<VALUE>]] [<ATTR>=<VALUE> ...]
sv: %s <DN> <OPERATION> [<ATTR>[=<VÄRDE>]] [<ATTR>=<VÄRDE> …]

en: Modifies an LDAP entry's attributes; <OPERATION> may be DELETE, REPLACE or ADD
sv: Modifierar en LDAP-posts attribut; <OPERATION> kan vara DELETE, REPLACE eller ADD

en: Unknown output format: '%s', reset to default
sv: Okänt utdataformat: ”%s”, återställd till standard

en: DSN list
sv: DSN-lista

en: Missing arguments
sv: Saknar argument

en: Missing provider name
sv: Saknar leverantörsnamn

en: Missing DSN name
sv: Saknar DSN-namn

en: Getting database schema information, this may take some time...
sv: Hämtar schemainformation för databas, det här kan ta lite tid…

en: A connection named '%s' already exists
sv: En anslutning med namnet ”%s” finns redan

en: No opened connection
sv: Ingen öppnad anslutning

en: DSN or connection string
sv: DSN eller anslutningssträng

en: Missing required connection names
sv: Saknar anslutningsnamn som krävs

en: No connection or dataset named '%s' found
sv: Ingen anslutning eller datamängd med namnet ”%s” hittades

note: force create of meta store add existing connections to virtual connection
en: Bound connections are as:
sv: Bundna anslutningar är som:

note: Translators: this string indicates that all the tables in connection named in the * 1st "%s" will appear in the SQL namespace named as the 2nd "%s"
en: %s in the '%s' namespace
sv: %s i ”%s”-namnrymden

note: Translators: this string indicates that the dataset named in the 1st "%s" * will appear as the table named as the 2nd "%s"
en: %s mapped to the %s table
sv: %s mappad till %s-tabellen

en: No option named '%s'
sv: Inget alternativ med namnet ”%s”

en: List of options
sv: Lista över alternativ

en: Could not get home directory: %s
sv: Kunde inte hämta hemkatalog: %s

en: Working directory is now: %s
sv: Arbetskatalog är nu: %s

en: Could not change working directory to '%s': %s
sv: Kunde inte ändra arbetskatalog till ”%s”: %s

en: No connection opened
sv: Ingen anslutning öppnad

en: Could not write to temporary file '%s': %s
sv: Kunde inte skriva till den temporära filen ”%s”: %s

en: could not start editor '%s'
sv: kunde inte starta redigeraren ”%s”

en: Could not start /bin/sh
sv: Kunde inte starta /bin/sh

en: Missing FILE to write to
sv: Saknar FIL att skriva till

en: Favorite name
sv: Favoritnamn

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Missing query buffer name
sv: Saknar namn på frågebuffert

en: Query buffer is empty
sv: Frågebuffert är tom

en: Could not find favorite
sv: Kunde inte hitta favorit

en: No parameter named '%s' defined
sv: Ingen parameter med namnet ”%s” har definierats

en: List of defined parameters
sv: Lista över definierade parametrar

en: dimensions (columns x rows)
sv: dimensioner (kolumner x rader)

en: List of kept data
sv: Lista över data som behålls

en: Missing argument
sv: Saknar argument

en: Could not find dataset named '%s'
sv: Kunde inte hitta datamängd med namnet ”%s”

en: Could not identify column '%s'
sv: Kunde inte identifiera kolumnen ”%s”

en: Unknown import format '%s'
sv: Okänt importformat ”%s”

en: Could not import file '%s'
sv: Kunde inte importera filen ”%s”

en: Missing foreign key declaration specification
sv: Saknar deklarationsspecifikation för främmande nyckel

en: Malformed foreign key declaration specification
sv: Felaktigt utformad deklarationsspecifikation för främmande nyckel

en: Malformed table name specification '%s'
sv: Felaktigt utformad tabellnamnsspecifikation ”%s”

en: Missing foreign key name argument
sv: Saknar namnargument för främmande nyckel

en: Wrong row condition
sv: Felaktigt radvillkor

en: No unique row identified
sv: Ingen unik rad identifierad

en: Wrong number of arguments
sv: Fel antal argument

en: Missing data on which to operate
sv: Saknar data att operera på

en: Missing row fields specifications
sv: Saknar radfältspecifikationer

en: Wrong SELECT argument
sv: Felaktigt SELECT-argument

en: Wrong data field argument
sv: Felaktigt datafältsargument

en: Connection is not an LDAP connection
sv: Anslutning är inte en LDAP-anslutning

en: Unknown search scope '%s'
sv: Okänd sökomfattning ”%s”

en: Missing filter which to operate
sv: Saknar filter att operera

en: Missing current DN or new DN specification
sv: Saknar aktuellt DN eller ny DN-specifikation

en: Missing DN of LDAP entry
sv: Saknar DN för LDAP-post

en: Missing operation to perform on LDAP entry's attributes
sv: Saknar operation att utföra på LDAP-postens attribut

en: Unknown operation '%s' to perform on LDAP entry's attributes
sv: Okänd operation ”%s” att utföra på LDAP-postens attribut

en: Wrong attribute value specification '%s'
sv: Felaktig attributvärdesspecifikation ”%s”

en: Missing DN (Distinguished name) argument
sv: Saknar argument för DN (unikt namn)

en: Unknown '%s' argument
sv: Okänt argument ”%s”

en: Could not find entry with DN '%s'
sv: Kunde inte hitta post med DN ”%s”

en: Required?
sv: Krävs?

en: LDAP entry's Attributes
sv: LDAP-posts attribut

en: Could not write file
sv: Kunde inte skriva filen

en: Graph written to '%s'
sv: Diagrammet skrevs till ”%s”

en: Graph written to '%s'
    Use 'dot' (from the GraphViz package) to create a picture, for example:
    	dot -Tpng -o graph.png %s
    Note: set the GDA_SQL_VIEWER_PNG or GDA_SQL_VIEWER_PDF environment variables to view the graph
sv: Diagrammet skrevs till ”%s”
    Använd ”dot” (från GraphViz-paketet) för att skapa en bild, till exempel:
    	dot -Tpng -o graph.png %s
    Observera: ställ in miljövariablerna GDA_SQL_VIEWER_PNG eller GDA_SQL_VIEWER_PDF för att visa diagrammet

en: HTTPD server stopped
sv: HTTPD-server stoppad

en: Could not start HTTPD server
sv: Kunde inte starta HTTPD-servern

en: HTTPD server started
sv: HTTPD-server startad

en: Invalid port specification
sv: Ogiltig portspecifikation

en: Command is incomplete
sv: Kommando är ofullständigt

en: Generated by the GDA SQL console
sv: Genererad av GDA SQL-konsolen

en: Console
sv: Konsol

en: Can't initialize dictionary to store favorites
sv: Kan inte initiera ordbok för att lagra favoriter

en: not enforced
sv: inte tvingad

en: stop with error
sv: stoppa med fel

en: stop with error, not deferrable
sv: stoppa med fel, går ej att skjuta upp

en: cascade changes
sv: skicka vidare ändringar

en: set to NULL
sv: ställ in till NULL

en: set to default value
sv: ställ in till standardvärde

en: Authentication required
sv: Autentisering krävs

en: Enter authentification token as set from console, or leave empty if none required
sv: Ange autentiseringssymbol som mängd från konsol, eller lämna tom om ingen behövs

en: Token:
sv: Symbol:

en: SQL console:
sv: SQL-konsol:

en: Tables
sv: Tabeller

en: Tables in the '%s' schema
sv: Tabeller i ”%s”-schemat

en: Views
sv: Vyer

en: Views in the '%s' schema
sv: Vyer i ”%s”-schemat

en: Columns for the '%s' table:
sv: Kolumner för ”%s”-tabellen:

en: Primary key:
sv: Primärnyckel:

en: Relations:
sv: Relationer:

en: Foreign keys:
sv: Främmande nycklar:

en: To '%s':
sv: Till ”%s”:

en: View definition:
sv: Vydefinition:

en: Trigger '%s' for the '%s.%s' table:
sv: Utlösaren ”%s” för ”%s.%s”-tabellen:

en: Trigger fired for: %s
sv: Utlösare utlöst för: %s

en: Time at which the trigger is fired: %s
sv: Tid vid vilken utlösaren utlöses: %s

en: Action:
sv: Åtgärd:

en: Triggers:
sv: Utlösare:

en: For the '%s.%s' table:
sv: För ”%s.%s”-tabellen:

en: Triggers in the '%s' schema:
sv: Utlösare i ”%s”-schemat:

en: Database information for '%s'
sv: Databasinformation för ”%s”

en: Database information
sv: Databasinformation

en: Objects
sv: Objekt

en: Triggers
sv: Utlösare
