libgda - en to uk translation catalogue (47 entries)

en: Database
uk: База даних

en: Provider
uk: Постачальник

en: Description
uk: Опис

en: Username
uk: Користувач

note: other table options This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Password
uk: Пароль

en: Data source %s not found in configuration
uk: Джерело даних "%s" не знайдено у конфігурації

en: Invalid argument
uk: Неправильний аргумент

en: Exported Data
uk: Експортовані дані

note: To translators: a "Connection string" is a semi-colon delimited list of key=value pairs which * define the parameters for a connection, such as "DB_NAME=thedb;HOSTNAME=moon
en: Connection string
uk: Рядок з'єднання

en: libgda needs GModule. Finishing...
uk: Для libgda потрібен GModule. Завершення...

en: Transactions are not supported in read-only mode
uk: У режимі лише-читання транзакції не підтримуються

note: list of fields
en: Data type
uk: Тип даних

en: Error: %s
uk: Помилка: %s

note: DSN parameters
en: Directory
uk: Каталог

note: DSN parameters
en: Database name
uk: Назва бази даних

en: Name of the database in the database file to be used
uk: Назва бази даних у файлі бази даних

en: Provider for Berkeley databases
uk: Постачальник для баз даних Berkeley

en: Table
uk: Таблиця

note: list of fields
en: Field name
uk: Назва поля

note: list of fields
en: Size
uk: Розмір

note: list of fields
en: Scale
uk: Масштаб

note: To translators: "Type" is the data type of a table's column
en: Type
uk: Тип

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Name
uk: Назва

note: list of fields To translators: "Default value" is a table's column's attribute
en: Default value
uk: Значення без обумовлення

en: Definition
uk: Означення

en: Index
uk: Індекс

en: View
uk: Відображення

en: Port
uk: Порт

en: Require SSL
uk: Потребує SSL

en: Could not open file %s
uk: Не вдається відкрити файл "%s"

en: Provider for Microsoft Access files
uk: Постачальник для файлів Microsoft Access

en: Provider for MySQL databases
uk: Постачальник для баз даних MySQL

en: UNIX Socket
uk: Сокет UNIX

en: References
uk: Посилання

en: NO DESCRIPTION
uk: НЕМАЄ ОПИСУ

en: Invalid Oracle handle
uk: Неправильний логічний номер Oracle

en: Transactions are not supported in read uncommitted isolation level
uk: Транзакції не підтримуються на рівні ізоляції незафіксованого читання

en: Transactions are not supported in repeatable read isolation level
uk: Транзакції не підтримуються на рівні ізоляції повторювального читання

en: Provider for PostgreSQL databases
uk: Постачальник для баз даних PostgreSQL

en: Whether to require SSL or not when connecting
uk: Використовувати SSL чи не використовувати

en: Owner
uk: Власник

en: Search Path
uk: Шлях пошуку

en: Provider for SQLite databases
uk: Постачальник для баз даних SQLite

en: Id
uk: Ід

en: Comments
uk: Коментарі

en: Views
uk: Відображення

en: Triggers
uk: Тригери
