libgda - en to sr translation catalogue (2075 entries)

note: title
en: Data Sources
sr: Izvori podataka

en: Configured data sources in the system
sr: Podešeni izvori podataka na sistemu

en: Data sources are the means by which database connections are identified: all the information needed to open a connection to a specific database using a 'provider' is referenced using a unique name.
sr: Izvori podataka su sredstva kojima su prepoznate veze baze podataka: svi podaci potrebni za otvaranje veze do posebne baze podataka koristeći „dostavljača“ su uputne upotrebom jedinstvenog naziva.

en: Are you sure you want to remove the data source '%s'?
sr: Da li ste sigurni da želite da uklonite izvor podataka „%s“?

en: Data source removal confirmation
sr: Potvrda uklanjanja izvora podataka

note: create the dialog
en: Data Source Properties
sr: Svojstva izvora podataka

en: Test
sr: Isprobaj

en: Browse
sr: Razgledaj

en: Change the data source properties (the name can't be modified).
sr: Izmenite svojstva izvora podataka (naziv ne može biti izmenjen).

en: For information only, this data source is a system wide data source
    and you don't have the permission change it.
sr: Samo da znate, ovaj izvor podataka je sveopšte sistemski izvor podataka
    i vi niste ovlašćeni da ga menjate.

en: Login for %s
sr: Prijava za %s

en: Connection successfully opened!
sr: Veza je uspešno otvorena!

en: Could not open connection
sr: Ne mogu da otvorim vezu

en: Unknown error
sr: Nepoznata greška

en: Could not execute browser program
sr: Ne mogu da pokrenem program za razgledanje

note: FIXME: add a notice somewhere in the UI
en: No detail
sr: Nema pojedinosti

en: Database access control center
sr: Upravljački program pristupa bazi podataka

en: Gda Control Center
sr: Gda upravljački centar

en: Configure your database access environment
sr: Podesite pristup okruženju vaše baze podataka

en: Missing mandatory information, to create database
sr: Nedostaju obavezni podaci, za stvaranje baze podataka

en: Error creating database: %s
sr: Greška stvaranja baze podataka: %s

en: New data source definition
sr: Odrednica novog izvora podataka

en: This assistant will guide you through the process of creating a new data source, and optionally will allow you to create a new database.
    
    Just follow the steps!
sr: Ovaj pomoćnik će vas voditi kroz postupak stvaranja novog izvora podataka, i po mogućnosti će vam omogućiti da napravite novu bazu podataka.
    
    Samo sledite korake!

en: Add a new data source...
sr: Dodaj novi izvor podataka...

en: The following fields represent the basic information items for your new data source. Mandatory fields are marked with a star. To create a local database in a file, select the 'SQLite' type of database.
sr: Sledeća polja predstavljaju osnovne stavke podataka za vaš novi izvor podataka. Obavezna polja su obeležena zvezdicom. Da napravite mesnu bazu podataka u datoteci, izaberite bazu podataka vrste „SKuLajt“.

en: Data source name
sr: Naziv izvora podataka

en: System wide data source:
sr: Sveopšte sistemski izvor podataka:

en: Database type
sr: Vrsta baze podatka

en: Description:
sr: Opis:

en: General Information
sr: Opšti podaci

en: This page lets you choose between using an existing database or to create a new database to use with this new data source
sr: Ova stranica vam omogućava da izaberete između korišćenja jedne postojeće baze podataka ili stvaranja nove baze podataka za upotrebu sa ovim novim izvorom podataka

en: Create a new database:
sr: Napravi novu bazu podataka:

en: Create a new database?
sr: Da napravim novu bazu podataka?

en: The following fields represent the information needed to create a new database (mandatory fields are marked with a star).This information is database-specific, so check the manual for more information.
sr: Sledeća polja predstavljaju podatke potrebne za stvaranje nove baze podataka (obavezna polja su označena zvezdicom). Ovaj podatak je poseban za bazu podataka, zato proverite uputstvo za više podataka.

en: New database definition
sr: Odrednica nove baze podataka

en: The following fields represent the information needed to open a connection (mandatory fields are marked with a star). This information is database-specific, so check the manual for more information.
sr: Sledeća polja predstavljaju podatke potrebne za otvaranje veze (obavezna polja su označena zvezdicom). Ovaj podatak je poseban za bazu podataka, zato proverite uputstvo za više podataka.

note: connection's spec
en: Connection's parameters
sr: Parametri veze

en: The following fields represent the authentication information needed to open a connection.
sr: Sledeća polja predstavljaju podatke za potvrđivanje identiteta potrebnih za otvaranje veze.

en: Authentication parameters
sr: Parametri potvrđivanja identiteta

en: All information needed to create a new data source has been retrieved. Now, press 'Apply' to close this dialog.
sr: Svi podaci potrebni za stvaranje novog izvora podataka su prikupljeni. Sada pritisnite „Primeni“ da zatvorite ovo prozorče.

en: Ready to add a new data source
sr: Spreman sam da dodam novi izvor podataka

en: Data source _name:
sr: Naziv _izvora podataka:

en: _System wide data source:
sr: _Sveopšte sistemski izvor podataka:

en: _Provider:
sr: _Dostavljač:

en: _Description:
sr: _Opis:

en: <span foreground='red'>The database provider used by this data source is not available,
    editing the data source's attributes is disabled</span>
sr: <span foreground='red'>Dostavljač baze podataka koga koristi ovaj izvor podataka nije dostupan,
    uređivanje osobina izvora podataka je isključeno</span>

note: connection's authentication
en: Authentication
sr: Potvrđivanje identiteta

en: Connection opening
sr: Otvaranje veze

en: Fill in the following authentication elements
    to open a connection
sr: Popunite sledeće elemente potvrđivanja identiteta
    da otvorite vezu

en: No authentication required,
    confirm connection opening
sr: Nije potrebno potvrđivanje identiteta,
    potvrdite otvaranje veze

en: Error:
sr: Greška:

en: Could not declare new data source
sr: Ne mogu da utvrdim novi izvor podataka

en: No valid data source info was created
sr: Nisu uneti ispravni podaci o izvoru podataka

en: Database access services for the GNOME Desktop
sr: Usluge pristupa bazi podataka za radno okruženje Gnom

en: _Data source
sr: _Izvor podataka

en: Database
sr: Baza podataka

en: _Close
sr: _Zatvori

en: Close this window
sr: Zatvorite ovaj prozor

en: _New datasource
sr: _Novi izvor podataka

en: Create new data source
sr: Napravite novi izvor podataka

en: _Delete datasource
sr: _Obriši izvor podataka

en: Delete selected data source
sr: Obrišite izabrani izvor podataka

en: _Properties
sr: _Svojstva

en: Edit properties for selected data source
sr: Uredite svojstva izabranog izvora podataka

en: _About
sr: _O programu

en: About
sr: O programu

en: About GNOME-DB
sr: O Gnomovoj bazi podataka

note: title
en: Providers
sr: Dostavljači

en: Installed providers
sr: Instalirani dostavljači

en: Providers are addons that actually implement the access to each database using the means provided by each database vendor.
sr: Dostavljači su dodaci koji zapravo primenjuju pristup svakoj bazi podataka koristeći sredstva koje obezbeđuje prodavac svake baze podataka.

en: Statement could not be found in batch's statements
sr: Ne mogu da pronađem tvrdnju u tvrdnjama grupe

en: Conflicting parameter '%s'
sr: Sukobljavajući parametar „%s“

en: Error loading authentication information for '%s' DSN: %s
sr: Greška učitavanja podataka za potvrđivanje identiteta za „%s“ DSN: %s

en: Error creating user specific configuration directory '%s'
sr: Greška stvaranja direktorijuma korisničkih posebnih podešavanja „%s“

en: User specific configuration directory '%s' exists and is not a directory
sr: Direktorijum korisničkih posebnih podešavanja „%s“ postoji i nije direktorijum

en: Malformed data source name '%s'
sr: Loš naziv izvora podataka „%s“

en: Couldn't save authentication information for DSN '%s': %s
sr: Ne mogu da sačuvam podatke za potvrđivanje identiteta za DSN „%s“: %s

en: Can't manage system-wide configuration
sr: Ne mogu da upravljam sveopšte sistemskim podešavanjima

en: Authentication for the '%s' DSN
sr: Potvrđivanje identiteta za „%s“ DSN

en: Couldn't delete authentication information for DSN '%s': %s
sr: Ne mogu da obrišem podatke za potvrđivanje identiteta za DSN „%s“: %s

en: Unknown DSN '%s'
sr: Nepoznat DSN „%s“

en: Provider '%s' not found
sr: Nisam našao dostavljača „%s“

en: No provider '%s' installed
sr: Nema instaliranih dostavljača „%s“

en: Can't load provider: %s
sr: Ne mogu da učitam dostavljača: %s

en: Can't instantiate provider '%s'
sr: Ne mogu da pokrenem dostavljača „%s“

en: Provider
sr: Dostavljač

en: Description
sr: Opis

en: DSN parameters
sr: Parametri DSN-a

en: File
sr: Datoteka

en: List of installed providers
sr: Spisak instaliranih dostavljača

en: Username
sr: Korisničko ime

note: other table options This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Password
sr: Lozinka

en: Error loading provider '%s': %s
sr: Greška učitavanja dostavljača „%s“: %s

en: DSN to use
sr: DSN za korišćenje

en: Connection string to use
sr: Niska veze za korišćenje

en: Provider to use
sr: Dostavljač za korišćenje

en: Authentication string to use
sr: Niska potvrđivanja identiteta za korišćenje

en: Options
sr: Mogućnosti

note: To translators: Don't translate "GdaMetaStore", it's a class name
en: GdaMetaStore used by the connection
sr: „GdaMetaStore“ koji koristi veza

en: Unique GThread from which the connection will be available.This should only be modified by the database providers' implementation
sr: Jedinstvena G-nit iz koje će veza biti dostupna. Ovo treba biti izmenjeno samo primenom dostavljača baze podataka

en: Determines if the connection acts as a thread wrapper around another connection, making it completely thread safe
sr: Određuje da li veza deluje kao omotač niti oko druge veze, čineći ga potpuno nitski bezbednim

en: Make the connection set up a monitoring function in the mainloop to monitor the wrapped connection
sr: Čini da veza podesi funkciju nadgledanja u glavnoj petlji da nadgleda obavijenu vezu

en: Number of history events to keep in memory
sr: Broj događaja istorijata za čuvanje u memoriji

en: Computes execution delay for each executed statement
sr: Izračunava zastoj izvršavanja za svako izvršeno stanje

en: Artificially slows down the execution of queries
sr: Veštački usporava izvršavanje upita

en: Could not set the '%s' property when the connection is opened
sr: Ne mogu da postavim „%s“ svojstvo kada je veza otvorena

en: No DSN named '%s' defined
sr: Nijedan DSN pod nazivom „%s“ nije određen

en: Can't set the '%s' property once the connection is opened
sr: Ne mogu da postavim „%s“ svojstvo nakon što je veza otvorena

en: Multi threading is not supported or enabled
sr: Više nitisanje nije podržano ili uključeno

en: Malformed data source specification '%s'
sr: Loša odredba izvora podataka „%s“

en: Data source %s not found in configuration
sr: Izvor podataka %s nije nađen u podešavanju

en: Datasource configuration error: no provider specified
sr: greška podešavanja izvora podataka: nije naveden dostavljač

en: Malformed connection string '%s'
sr: Loša niska veze „%s“

en: No database driver specified
sr: Nije naveden upravljački program baze podataka

en: No DSN or connection string specified
sr: Nije naveden DSN ili niska veze

en: No provider specified
sr: Nije naveden dostavljač

en: Provider does not allow usage from this thread
sr: Dostavljač ne dopušta korišćenje iz ove niti

en: Internal error: provider does not implement the open_connection() virtual method
sr: Unutrašnja greška: dostavljač ne primenjuje „open_connection()“ virtuelni način

en: Error while maintaining the meta data up to date: %s
sr: Greška prilikom održavanja meta podataka dograđenim: %s

en: Provider does not provide a GdaDataHandler for dates
sr: Dostavljač ne dostavlja Gda rukovaoca podataka za podatke

en: Provider does not support statement preparation
sr: Dostavljač ne podržava pripremu stanja

en: Can't obtain connection lock
sr: Ne mogu da dobijem zaključavanje veze

en: Connection is closed
sr: Veza je zatvorena

en: Asynchronous execution is not supported
sr: Neusaglašeno izvršavanje nije podržano

en: Can't find task %u
sr: Ne mogu da pronađem zadatak %u

en: Provider does not support asynchronous server operation
sr: Dostavljač ne podržava neusklađenu radnju servera

en: Statement is a selection statement
sr: Tvrdnja jeste tvrdnja izbora

en: Statement is not a selection statement
sr: Tvrdnja nije tvrdnja izbora

en: Invalid argument
sr: Pogrešan agrgument

en: Missing or wrong arguments for table '%s': %s
sr: Nedostaju ili su pogrešne osobine za tabelu „%s“: %s

en: Meta update error
sr: Greška meta osvežavanja

en: Wrong filter arguments
sr: Pogrešne osobine propusnika

en: Connection transaction status tracking: no transaction exists for %s
sr: Praćenje stanja prenosa veze: ne postoji prenos za %s

en: Column %d out of range (0-%d)
sr: Kolona br. %d je van opsega (0-%d)

en: Can't set iterator's position
sr: Ne mogu da podesim položaj pristupnika

en: Can't access data
sr: Ne mogu da pristupim podacima

en: Old data model
sr: Obrazac starih podatka

en: New data model
sr: Obrazac novih podatka

en: Missing original data model
sr: Nedostaje izvorni obrazac podataka

en: Missing new data model
sr: Nedostaje novi obrazac podataka

en: Data models must support random access model
sr: Obrasci podataka moraju da podržavaju obrazac nasumičnog pristupa

en: Data models to compare don't have the same number of columns
sr: Obrasci podataka za poređenje nemaju isti broj kolona

en: Type mismatch for column %d: '%s' and '%s'
sr: Nepodudaranje vrste za kolon %d: „%s“ i „%s“

en: Can't get the number of rows of data model to compare from
sr: Ne mogu da dobavim broj redova obrasca podataka iz koga da poredim

en: Can't get the number of rows of data model to compare to
sr: Ne mogu da dobavim broj redova obrasca podataka sa kojim da poredim

en: Differences computation cancelled on signal handling
sr: Izračunavanje razlika je otkazano pri rukovanju signalom

en: Whether data model can be modified
sr: Da li obrazac podataka može biti izmenjen

en: Row %d out of range (0-%d)
sr: Red br. %d je van opsega (0-%d)

en: Row %d not found (empty data model)
sr: Nisam pronašao %d. red (prazan obrazac podataka)

en: No row in data model
sr: Nema reda u obrascu podataka

en: Data model has no data
sr: Obrazac podataka nema podatke

en: Attempting to modify a read-only data model
sr: Pokušavam da izmenim obrazac podataka samo za čitanje

en: Too many values in list
sr: Previše vrednosti na spisku

en: Row not found in data model
sr: Nisam pronašao red u obrascu podataka

en: Could not load the Berkeley DB library: %s
sr: Ne mogu da učitam biblioteku Berklijeve BP: %s

en: Could not load the '%s' symbol from the Berkeley DB library
sr: Ne mogu da učitam simbol „%s“ iz biblioteke Berklijeve baze podataka

en: Berkeley DB library not loaded
sr: Biblioteka Berklijeve baze podataka nije učitana

en: Custom BDB model implementation is not complete: the '%s' method is missing
sr: Primena proizvoljnog obrasca BBP nije potpuna: nedostaje „%s“ način

en: Expected GdaBinary value, got %s
sr: Očekivah vrednost Gda izvršnog, dobih %s

en: Key modification is not supported
sr: Izmena ključa nije podržana

en: Data model does not support getting individual value
sr: Obrazac podataka ne podržava dobijanje pojedinačne vrednosti

en: Data model returned value of invalid '%s' type
sr: Obrazac podataka je vratio vrednost neispravne „%s“ vrste

en: Data model returned invalid NULL value
sr: Obrazac podataka je vratio neispravnu NIŠTAVNU vrednost

en: Data model does not support setting individual value
sr: Obrazac podataka ne podržava podešavanje pojedinačne vrednosti

en: Data model does not support setting values
sr: Obrazac podataka ne podržava podešavanje vrednosti

en: Data model does not support row append
sr: Obrazac podataka ne podržava prilaganje reda

en: Model does not allow row insertion
sr: Obrazac ne dozvoljava umetanje reda

en: Model does not allow row deletion
sr: Obrazac ne dozvoljava brisanje reda

en: Data model does not support row removal
sr: Obrazac podataka ne podržava uklanjanje reda

en: The '%s' parameter must hold a string value, ignored.
sr: Parametar „%s“ mora da sadrži vrednost niske, zanemarujem.

en: The '%s' parameter must hold a boolean value, ignored.
sr: Parametar „%s“ mora da sadrži logičku vrednost, zanemarujem.

en: The '%s' parameter must hold an integer value, ignored.
sr: Parametar „%s“ mora da sadrži vrednost celog broja, zanemarujem.

en: Unknown GdaDataModelIOFormat %d value
sr: Nepoznata %d vrednost UI zapisa modela Gda podataka

en: File '%s' already exists
sr: Datoteka „%s“ već postoji

en: Exported Data
sr: Izvezeni podaci

en: Expected tag <gda_value> or <gda_array_value>, got <%s>, ignoring
sr: Očekivah oznaku <gda_value> ili <gda_array_value>, dobih <%s>, zanemarujem

en: Cannot retrieve column data type (type is UNKNOWN or not specified)
sr: Ne mogu ponovo da pronađem vrstu podataka kolone (vrsta je NEPOZNATA ili nije navedena)

en: Expected tag <gda_array_data>, got <%s>
sr: Očekivah oznaku <gda_array_data>, dobih <%s>

en: Could not get an iterator for source data model
sr: Ne mogu da dobavim pristupnika za model izvora podataka

en: Inexistent column in source data model: %d
sr: Nepostojeća kolona u obrascu izvora podataka: %d

en: Destination column %d can't be NULL but has no correspondence in the source data model
sr: Odredišna kolona %d ne može biti NIŠTAVNA ali nema odgovarajuću u obrascu izvora podataka

en: Destination column %d has a gda type (%s) incompatible with source column %d type (%s)
sr: Odredišna kolona %d ima gda vrstu (%s) nesaglasnu sa kolonom izvora %d vrste (%s)

en: Can't transform '%s' from GDA type %s to GDA type %s
sr: Ne mogu da pretvorim „%s“ iz GDA vrste %s u GDA vrstu %s

en: Could not dump data model's attributes: %s
sr: Ne mogu da ispišem osobine modela podataka: %s

en: Could not dump data model's contents: %s
sr: Ne mogu da ispišem sadržaj modela podataka: %s

en: Data model does not support backward cursor move
sr: Obrazac podataka ne podržava pomeranje kursora unazad

en: %d row | %d rows
sr[0]: %d red
sr[1]: %d reda
sr[2]: %d redova
sr[3]: %d red

en: 0 row
sr: 0 reda

en: Row not found
sr: Nisam pronašao red

en: Column cannot be modified
sr: Kolona ne može biti izmenjena

en: New path must be a subpath of the base directory
sr: Nova putanja mora biti podputanja osnovnog direktorijuma

en: Could not rename file '%s' to '%s'
sr: Ne mogu da preimenujem datoteku „%s“ u „%s“

en: Could not create directory '%s'
sr: Ne mogu da napravim direktorijum „%s“

en: Could not overwrite contents of file '%s'
sr: Ne mogu da prepišem sadržaj datoteke „%s“

en: Wrong type of data
sr: Pogrešna vrsta podataka

en: Column cannot be set
sr: Kolona ne može biti podešena

en: Cannot set contents of filename '%s'
sr: Ne mogu da podesim sadržaj naziva datoteke „%s“

en: Cannot create directory '%s'
sr: Ne mogu da napravim direktorijum „%s“

en: Cannot add row: filename missing
sr: Ne mogu da dodam red: nedostaje naziv datoteke

en: Cannot remove file '%s'
sr: Ne mogu da uklonim datoteku „%s“

note: To translators: a "Connection string" is a semi-colon delimited list of key=value pairs which * define the parameters for a connection, such as "DB_NAME=thedb;HOSTNAME=moon
en: Connection string
sr: Niska veze

en: Global
sr: Opšte

en: List of defined data sources
sr: Spisak određenih izvora podataka

en: "options" property is not a GdaSet object
sr: Svojstvo „options“ nije objekat Gda podešavanja

en: The '%s' option must hold a string value, ignored.
sr: Mogućnost „%s“ mora da sadrži vrednost niske, zanemarujem.

en: The '%s' option must hold a boolean value, ignored.
sr: Mogućnost „%s“ mora da sadrži logičku vrednost, zanemarujem.

en: The '%s' option must hold a GType value, ignored.
sr: Mogućnost „%s“ mora da sadrži vrednost G-vrste, zanemarujem.

en: Character conversion at line %d, error: %s
sr: Pretvaranje znakova u %d. redu, greška: %s

en: no detail
sr: nema pojedinosti

en: Could not convert string '%s' to a '%s' value
sr: Ne mogu da pretvorim nisku „%s“ u vrednost „%s“

en: Error while parsing CSV file: %s
sr: Greška prilikom obrade CSV datoteke: %s

note: error
en: Failed to read node in XML file
sr: Nisam uspeo da pročitam čvor u IksML datoteci

en: Expected <gda_array> node in XML file, got <%s>
sr: Očekivah <gda_array> čvor u IksML datoteci, dobih <%s>

en: No "gdatype" attribute specified in <gda_array_field>
sr: Nije navedena osobina „gdatype“ u <gda_array_field>

en: Expected <gda_array_field> in <gda_array>
sr: Očekivah <gda_array_field> u <gda_array>

en: Expected <gda_array_data> in <gda_array>, got <%s>
sr: Očekivah <gda_array_data> u <gda_array>, dobih <%s>

en: Expected <gda_array_data> in <gda_array>
sr: Očekivah <gda_array_data> u <gda_array>

en: Can't read the contents of the <gda_array_data> node
sr: Ne mogu da pročitam sadržaj <gda_array_data> čvora

en: Expected <gda_array_row> in <gda_array_data>, got <%s>
sr: Očekivah <gda_array_row> u <gda_array_data>, dobih <%s>

en: Row has too many values (which are ignored)
sr: Red ima previše vrednosti (koje su zanemarene)

en: Could not convert '%s' to a value of type %s
sr: Ne mogu da pretvorim „%s“ u vrednost vrste %s

en: Expected <gda_array> node but got <%s>
sr: Očekivah <gda_array> čvor ali dobih <%s>

en: No <gda_array_field> specified in <gda_array>
sr: Nije navedeno <gda_array_field> u <gda_array>

en: Data model does not support random access
sr: Obrazac podataka ne podržava nasumičan pristup

en: Row at line %d does not have enough values
sr: Red u %d. redu nema dovoljno vrednosti

en: Row at line %d does not have enough values, completed with NULL values
sr: Red u %d. redu nema dovoljno vrednosti, dovršen je NIŠTAVNIM vrednostima

en: Row at line %d does not have enough values (which are thus ignored)
sr: Red u %d. redu nema dovoljno vrednosti (koji je stoga zanemaren)

en: GdaDataModel refused value change
sr: Obrazac Gda podataka je odbio promenu vrednosti

note: dummy setup to enable GIR compilation
en: Dummy GdaDataModelLdap object: if you see this message in your application then it's likely that there is an installation problem with the LDAP provider. In any case the GdaDataModelLdap object won't be useable.
sr: Prividan Ldap predmet modela Gda podataka: ako vidite ovu poruku u vašem programu onda najverovatnije postoji instalacioni problem sa LDAP dostavljačem. Bilo kako bilo Ldap predmet modela Gda podataka neće biti upotrebljiv.

en: Pivot model not populated
sr: Model stožera nije popunjen

en: Integer overflow
sr: Prekoračenje celog broja

en: Float value overflow
sr: Prekoračenje pokretne vrednosti

en: Double value overflow
sr: Prekoračenje dvostruke vrednosti

en: Inconsistent data type
sr: Nedosledna vrsta podataka

en: Data type does not support requested computation
sr: Vrsta podataka ne podržava zatraženo izračunavanje

en: Wrong field format error: %s
sr: Greška pogrešnog zapisa polja: %s

en: Wrong field format
sr: Pogrešan zapis polja

en: No row field defined
sr: Nije određeno polje reda

en: Could not get information from source data model
sr: Ne mogu da dobavim podatke iz obrasca izvora podataka

en: Could not create virtual connection
sr: Ne mogu da napravim virtuelnu vezu

en: No source defined
sr: Nema određenih izvora

en: Invalid source data model (may have incompatible column names)
sr: Neispravan obrazac izvora podataka (možda ima nesaglasne nazive kolone)

en: GdaDataProxy can't handle non random access data models
sr: Posrednik Gda podataka ne može da upravlja obrascima podataka ne nasumičnog pristupa

en: The first row is an empty row artificially prepended and cannot be removed
sr: Prvi red je prazan red veštački prikačen i ne može biti uklonjen

en: Proxied data model reports the modifications as accepted, yet did not emit the corresponding "row-inserted", "row-updated" or "row-removed" signal. This is a bug of the %s's implementation (please report a bug).
sr: Obrazac posredovanih podataka izveštava da su izmene prihvaćene, ali još uvek ne odašilje odgovarajući signal „row-inserted“ (umetnut red), „row-updated“ (dograđen red) ili „row-removed“ uklonjen red). Ovo je greška %s primene (prijavite grešku).

en: Proxied data model reports the modifications as accepted, yet did not emit the corresponding "row-inserted", "row-updated" or "row-removed" signal. This may be a bug of the %s's implementation (please report a bug).
sr: Obrazac posredovanih podataka izveštava da su izmene prihvaćene, ali još uvek ne odašilje odgovarajući signal „row-inserted“ (umetnut red), „row-updated“ (dograđen red) ili „row-removed“ uklonjen red). Ovo može biti greška %s primene (prijavite grešku).

en: Error in filter expression: %s
sr: Greška u izrazu propusnika: %s

en: Error in filter expression
sr: Greška u izrazu propusnika

en: Incorrect filter expression
sr: Netačan izraz propusnika

en: The first row is an empty row artificially prepended and cannot be altered
sr: Prvi red je prazan red veštački prikačen i ne može biti zamenjen

en: Wrong value type: expected '%s' and got '%s'
sr: Pogrešna vrsta vrednosti: očekivah „%s“ a dobih „%s“

en: Trying to change read-only column: %d
sr: Pokušavam da izmenim kolonu samo za čitanje: %d

en: Value type mismatch %s instead of %s
sr: Vrsta vrednosti ne odgovara „%s“ umesto „%s“

en: Could not re-run SELECT statement: %s
sr: Ne mogu ponovo da pokrenem tvrdnju IZABERI: %s

en: Incorrect SQL expression
sr: Netačan izraz SKuL-a

en: Internal error: the "prepared-stmt" property has not been set
sr: Unutrašnja greška: svojstvo „prepared-stmt“ nije podešeno

en: Can't get the prepared statement's actual statement
sr: Ne mogu da dobavim stvarnu tvrdnju pripremljene tvrdnje

en: Unsupported type of SELECT statement
sr: Nepodržana vrsta tvrdnje IZABERI

en: INSERT statement must contain values to insert
sr: Tvrdnja UMETNI mora da sadrži vrednosti za umetanje

en: INSERT statement must insert only one row
sr: Tvrdnja UMETNI mora da umetne samo jedan red

en: DELETE statement must have a WHERE part
sr: Tvrdnja OBRIŠI mora da sadrži deo GDE

en: UPDATE statement must have a WHERE part
sr: Tvrdnja OSVEŽI mora da sadrži deo GDE

en: Modification statement uses an unknown '%s' parameter
sr: Tvrdnja izmene koristi nepoznati parametar „%s“

en: Modification statement's  '%s' parameter is a %s when it should be a %s
sr: Prametar tvrdnje izmene „%s“ jeste %s gde bi trebao da bude %s

en: Modification statement must be an INSERT, UPDATE or DELETE statement
sr: Tvrdnja izmene mora biti UMETNI, OSVEŽI ili OBRIŠI

en: No connection to use
sr: Nema veze za korišćenje

en: Invalid unique row condition (only equal operators are allowed)
sr: Neispravan uslov jedinstvenog reda (samo jednaki operatori su dozvoljeni)

en: Unique row condition has already been specified
sr: Uslov jedinstvenog reda je već naveden

en: No table to select from in SELECT statement
sr: Nema tabele iz koje izabrati u tvrdnji IZABERI

en: SELECT statement uses more than one table to select from
sr: Tvrdnja IZABERI koristi više od jedne tabele iz koje izabrati

en: Data model does only support random access
sr: Obrazac podataka podržava samo nasumičan pristup

en: Unable to retrieve data after modifications
sr: Ne mogu da pronađem podatke nakon izmena

en: Unable to retrieve data after modifications, no further modification will be allowed
sr: Ne mogu da pronađem podatke nakon izmena, buduće izmene neće biti dopuštene

en: Could not change iter's value for column %d: %s
sr: Ne mogu da izmenim vrednost pristupa za %d. stubac: %s

en: Allowed GdaHolder's value to be NULL for the iterator to be updated
sr: Dozvoljena vrednost Gda rukovaoca da bude NIŠTA da bi pristupnik bio osvežen

en: Some columns can't be modified
sr: Neke kolone ne mogu biti izmenjene

en: Internal error: can't get the prepared statement's actual statement
sr: Unutrašnja greška: ne mogu da dobavim stvarnu tvrdnju pripremljene tvrdnje

en: Unable to identify a way to fetch a single row
sr: Ne mogu da prepoznam način za dovlačenje jednog reda

en: Can only operate on non compound SELECT statements
sr: Može jedino da deluje na ne složenim tvrdnjama IZABERI

en: Modifications are not allowed anymore
sr: Izmene nisu više dozvoljene

en: No UPDATE statement provided
sr: Nije dostavljena tvrdnja OSVEŽI

en: Could not get iterator's value
sr: Ne mogu da dobavim vrednost pristupnika

en: Column %d can't be modified
sr: Kolona %d ne može biti izmenjena

en: Too many values (%d as maximum)
sr: Previše vrednosti (%d je najviše)

en: No INSERT statement provided
sr: Nije dostavljena tvrdnja UMETNI

en: Cannot add a row because the number of rows in unknown
sr: Ne mogu da dodam red zato što je nepoznat broj redova

en: Missing values to insert in INSERT statement
sr: Nedostaje vrednost za umetanje u tvrdnji UMETNI

en: No DELETE statement provided
sr: Nije dostavljena tvrdnja OBRIŠI

en: An error has occurred, the value returned by the "exec-params" property will be wrong: %s
sr: Došlo je do greške, vrednost koju je vratilo svojstvo „exec-params“ biće pogrešna: %s

en: Data model has been modified
sr: Obrazac podataka je izmenjen

en: Data model contains BLOBs
sr: Obrazac podataka sadrži BLOB-ove

en: Can't get the number of rows of data model
sr: Ne mogu da dobavim broj redova obrasca podataka

en: Unable to set holder's value: %s
sr: Ne mogu da podesim vrednost držača: %s

en: The 'g-type' property cannot be changed
sr: Svojstvo „g-type“ ne može biti izmenjeno

en: Unable to convert string to '%s' type
sr: Ne mogu da pretvorim nisku u „%s“ vrstu

en: Can't use this method to set value because there is already a static value
sr: Ne mogu da koristim ovaj način za podešavanje vrednosti zato što već postoji statička vrednsot

en: (%s): Holder does not allow NULL values
sr: (%s): Držač ne dopušta NIŠTAVNE vrednosti

en: (%s): Wrong Holder value type, expected type '%s' when value's type is '%s'
sr: (%s): Pogrešna vrsta vrednosti držača, očekivana je vrsta „%s“ kada je vrsta vrednosti „%s“

en: (%s): Wrong value type: expected type '%s' when value's type is '%s'
sr: (%s): Pogrešna vrsta vrednosti: očekivana je vrsta „%s“ kada je vrsta vrednosti „%s“

en: GdaHolder has a gda type (%s) incompatible with source column %d type (%s)
sr: Gda držač ima gda vrstu (%s) nesaglasnu sa kolonom izvora %d vrste (%s)

note: break holder's binding because type differ
en: Cannot bind holders if their type is not the same, breaking existing bind where '%s' was bound to '%s'
sr: Ne mogu da privežem držače ako njihove vrste nisu iste, oštećuje postojeću svezu gde je „%s“ privezano za „%s“

en: Cannot bind holders if their type is not the same
sr: Ne mogu da privežem držače ako njihove vrste nisu iste

en: Could not change GdaHolder to match value change in bound GdaHolder: %s
sr: Ne mogu da izmenim Gda držač da odgovara promeni vrednosti u vezanom Gda držaču: %s

en: Ignoring attempt to re-initialize GDA library.
sr: Zanemarujem pokušaj ponovnog pokretanja GDA biblioteke.

en: libgda needs GModule. Finishing...
sr: biblgda zahteva G-obrazac. Završavam...

en: Could not parse '%s': XML data import validation will not be performed (some weird errors may occur)
sr: Ne mogu da obradim „%s“: Provera uvoza IksML podataka neće biti obavljena (mogu se desiti neke čudne greške)

en: Could not parse '%s': Validation for XML files for server operations will not be performed (some weird errors may occur)
sr: Ne mogu da obradim „%s“: Provera IksML datoteka za radnjama servera neće biti obavljena (mogu se desiti neke čudne greške)

en: Connection string for the internal connection to use
sr: Niska veze unutrašnje veze za upotrebu

en: Connection object internally used
sr: Predmet veze korišćen iznutra

en: Catalog in which the database objects will be created
sr: Katalog u kome će biti napravljeni predmeti baze podataka

en: Schema in which the database objects will be created
sr: Šema u kojoj će biti napravljeni predmeti baze podataka

en: Catalog specified but no schema specified, store will not be usable
sr: Katalog je naveden ali šema nije, skladište neće biti upotrebljivo

en: Could not set the internal schema's version
sr: Ne mogu da podesim izdanje unutrašnje šeme

en: Missing view name from <view> node
sr: Nedostaje naziv pregleda iz <view> čvora

en: Missing view definition from <view> node
sr: Nedostaje odrednica pregleda iz <view> čvora

en: View definition contains more than one statement (for view '%s')
sr: Odrednica pregleda sadrži više od jedne tvrdnje (za pregled „%s“)

en: View definition is not a selection statement (for view '%s')
sr: Odrednica pregleda nije tvrdnja izbora (za pregled „%s“)

en: Missing table name from <table> node
sr: Nedostaje naziv tabele iz <table> čvora

en: Column '%s' already exists and has different characteristics
sr: Kolona „%s“ već postoji i ima drugačije odlike

en: Missing foreign key's referenced table name (for table '%s')
sr: Nedostaje naziv uputne tabele stranog ključa (za tabelu „%s“)

en: Missing foreign key's column name (for table '%s')
sr: Nedostaje naziv kolone stranog ključa (za tabelu „%s“)

en: Column '%s' not found in table '%s'
sr: Nisam pronašao kolonu „%s“ u tabeli „%s“

en: Foreign key column '%s' not found in table '%s'
sr: Nisam pronašao kolonu „%s“ stranog ključa u tabeli „%s“

en: Schema description does not contain the object '%s', check installation
sr: Opis šeme ne sadrži predmet „%s“, proverite instalaciju

en: Could not find description for column named '%s'
sr: Ne mogu da pronađem opis za kolonu pod nazivom „%s“

en: Could not get the internal schema's version
sr: Ne mogu da dobavim izdanje unutrašnje šeme

en: More than one SQL statement
sr: Više od jedne tvrdnje SKuLa

en: Parameter '%s' is not present in statement
sr: Parametar „%s“ nije prisutan u tvrdnji

en: No value set for parameter '%s'
sr: Nije podešena vrednost za parametar „%s“

en: Data models should have the same number of columns
sr: Obrasci podataka treba da imaju isti broj kolona

en: Unknown database object '%s'
sr: Nepoznat predmet baze podataka „%s“

en: Could not set value for parameter '%s'
sr: Ne mogu da podesim vrednost za parametar „%s“

en: Could not create SELECT statement
sr: Ne mogu da napravim tvrdnju IZABERI

en: Could not create DELETE statement
sr: Ne mogu da napravim tvrdnju OBRIŠI

en: A transaction has already been started
sr: Prenos je već pokrenut

en: Attribute '%s' not found
sr: Nisam pronašao osobinu „%s“

en: Attribute '%s' has %d value | Attribute '%s' has %d values
sr[0]: Atribut „%s“ ima %d vrednost
sr[1]: Atribut „%s“ ima %d vrednosti
sr[2]: Atribut „%s“ ima %d vrednosti
sr[3]: Atribut „%s“ ima %d vrednost

en: Attributes names starting with a '_' are reserved for internal usage
sr: Nazivi atributa koji počinju na „_“ su obezbeđeni za unutrašnju upotrebu

en: Could not start a transaction because one already started, this could lead to GdaMetaStore attributes problems
sr: Ne mogu da započnem prenos jer je jedan već započet, ovo može dovesti do problema atributa Gda meta skladišta

en: Could not parse XML description of custom database object to add
sr: Ne mogu da obradim IksML opis predmeta proizvoljne baze podataka za dodavanje

en: Missing custom database object name
sr: Nedostaje proizvoljni naziv predmeta baze podataka

en: Custom database object names starting with a '_' are reserved for internal usage
sr: Proizvoljni nazivi predmeta baze podataka koji počinju na „_“ su obezbeđeni za unutrašnju upotrebu

en: Another object with the same name already exists
sr: Još jedan predmet sa istim nazivom već postoji

en: Missing table name in meta data context
sr: Nedostaje naziv tabele u sadržaju meta podataka

en: Missing column name in meta data context
sr: Nedostaje naziv kolone u sadržaju meta podataka

en: Missing condition in meta data context
sr: Nedostaje uslov u sadržaju meta podataka

en: Malformed condition in meta data context
sr: Loš uslov u sadržaju meta podataka

en: Unknown column name '%s' in meta data context
sr: Nepoznat naziv kolone „%s“ u sadržaju meta podataka

en: Unknown table in meta data context
sr: Nepoznata tabela u sadržaju meta podataka

en: Could not find object named '%s'
sr: Ne mogu da nađem predmet pod nazivom „%s“

en: Could not find column '%s' in table '%s'
sr: Ne mogu da pronađem kolonu „%s“ u tabeli „%s“

en: GdaMetaStore object to fetch information from
sr: Predmet Gda meta skladišta za dovlačenje podataka

note: To translators: The GdaMetaStruct object computes lists of tables, views, * and some other information, the "Features to compute" allows one to avoid * computing some features which won't be used
en: Features to compute
sr: Funkcije za izračunavanje

en: Object %s.%s.%s already exists in GdaMetaStruct and has a different object type
sr: Predmet %s.%s.%s već postoji u Gda meta strukturi i ima drugačiju vrstu predmeta

en: View %s.%s.%s not found in meta store object
sr: Nisam pronašao pregled %s.%s.%s u predmetu meta skladišta

en: Table %s.%s.%s not found (or missing columns information)
sr: Nisam pronašao tabelu %s.%s.%s (ili nedostaju podaci o kolonama)

en: Internal GdaMetaStore error: column %s not found
sr: Unutrašnja greška Gda meta skladišta: nisam pronašao kolonu %s

en: Meta data incoherence in foreign key constraint for table %s.%s.%s referencing table %s.%s.%s
sr: Nepovezanost meta podataka u ograničenju stranog ključa za tabelu %s.%s.%s koja upućuje na tabelu %s.%s.%s

en: Missing object name in GdaMetaDbObject structure
sr: Nedostaje naziv predmeta u strukturi predmeta Gda meta baze podataka

en: Database object '%s' already exists
sr: Predmet baze podataka „%s“ već postoji

en: Could not load file '%s'
sr: Ne mogu da učitam datoteku „%s“

en: Root node of file '%s' should be <schema>.
sr: Koreni čvor datoteke „%s“ treba da bude <schema>.

en: Missing column name for table '%s'
sr: Nedostaje naziv kolone za tabelu „%s“

en: Missing foreign key's referenced table name for table '%s'
sr: Nedostaje naziv uputne tabele stranog ključa za tabelu „%s“

en: Invalid referenced table name '%s'
sr: Neispravan naziv uputne tabele „%s“

en: Missing foreign key's column name for table '%s'
sr: Nedostaje naziv kolone stranog ključa za tabelu „%s“

en: Value not found in row!
sr: Nisam pronašao vrednost u redu!

en: GdaServerOperation: could not find file '%s'
sr: Radnja Gda servera: ne mogu da pronađem datoteku „%s“

en: GdaServerOperation: could not load file '%s'
sr: Radnja Gda servera: ne mogu da učitam datoteku „%s“

en: Could not load XML specifications: %s
sr: Ne mogu da učitam odredbe IksML-a: %s

en: GdaServerOperation: file '%s' does not conform to DTD:
    %s
sr: Radnja Gda servera: datoteka „%s“ nije saobrazna sa DTD-om:
    %s

en: GdaServerOperation specification does not conform to DTD:
    %s
sr: Odredba radnje Gda servera nije saobrazna sa DTD-om:
    %s

en: GdaServerOperation: file '%s' does not conform to DTD
sr: Radnja Gda servera: datoteka „%s“ nije saobrazna sa DTD-om

en: GdaServerOperation specification does not conform to DTD
sr: Odredba radnje Gda servera nije saobrazna sa DTD-om

en: Non handled GdaServerOperationType, please report error to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product
sr: Ne upravljana vrsta radnje gda servera, prijavite grešku na „http://bugzilla.gnome.org/“ za proizvod „libgda“

en: Expected tag <%s>, got <%s>
sr: Očekivah oznaku <%s>, dobih <%s>

en: Parameterlist values can only be set for individual parameters within it
sr: Vrednosti spiska parametara mogu biti podešene samo za pojedinačne parametre unutar njega

en: Missing attribute named 'path'
sr: Nedostaje osobina pod nazivom „path“

en: Missing required value for '%s'
sr: Nedostaje zahtevana vrednost za „%s“

en: Unspecified table name
sr: Neodređeni naziv tabele

en: Invalid type
sr: Neispravna vrsta

en: CREATE TABLE operation is not supported by the database server
sr: Radnju NAPRAVI TABELU ne podržava server baze podataka

en: Provider %s created a GdaServerOperation without node for '%s'
sr: Dostavljač %s je napravio radnju gda servera bez čvora za „%s“

en: Provider %s created a GdaServerOperation with wrong node type for '%s'
sr: Dostavljač %s je napravio radnju gda servera sa pogrešnom vrstom čvora za „%s“

en: GdaServerProvider object implements the %s virtual method but does not implement the %s one, please report this bug to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product.
sr: Predmet dostavljača gda servera primenjuje %s virtuelni način ali ne primenjuje %s, prijavite grešku na „http://bugzilla.gnome.org/“ za proizvod „libgda“.

en: %s() does not handle values of type '%s'.
sr: %s() ne upravlja vrednostima vrste „%s“.

en: GdaHolder with ID '%s' not found in set
sr: Nisam pronašao Gda držač sa IB-om „%s“ u skupu

en: Spec's root node != 'data-set-spec': '%s'
sr: Koreni čvor odredbe != „data-set-spec“: „%s“

en: Missing node <parameters>: '%s'
sr: Nedostaje čvor <parameters>: „%s“

en: Data set does not allow modifications
sr: Skup podataka ne dozvoljava izmene

en: GdaHolder needs to have an ID
sr: Gda držač mora da ima IB

en: One or more values are invalid
sr: Neispravna je jedna ili više vrednosti

en: Replacing data model must have the same characteristics as the data model it replaces
sr: Zamenski obrazac podataka mora da ima iste odlike kao i obrazac podataka koji zamenjuje

en: Unknown part ID %u
sr: Nepoznat IB %u dela

en: Unknown part type
sr: Nepoznata vrsta dela

en: SqlBuilder is empty
sr: Skul graditelj je prazan

en: Wrong statement type
sr: Pogrešna vrsta tvrdnje

en: Could not convert value to type '%s', value not defined
sr: Ne mogu da pretvorim vrednost u vrstu „%s“, vrednost nije određena

en: Unknown left part target ID %u
sr: Nepoznati IB %u levog dela mete

en: Unknown right part target ID %u
sr: Nepoznati IB %u desnog dela mete

en: Could not determine GType for parameter '%s'
sr: Ne mogu da odredim G-vrstu za parametar „%s“

en: Unnamed
sr: Neimanovano

en: Can't handle default value of type '%s'
sr: Ne mogu da upravljam osnovnu vrednost vrste „%s“

en: Missing SQL code
sr: Nedostaje SKuL kod

en: No data handler for type '%s'
sr: Nema rukovaoca podataka za vrstu „%s“

en: Wrong parameter type for '%s': expected type '%s' and got '%s'
sr: Pogrešna vrsta parametra za „%s“: očekivana je vrsta „%s“ a dobivena je „%s“

en: Missing parameter '%s'
sr: Nedostaje parametar „%s“

en: Parameter '%s' is invalid
sr: Parametar „%s“ je neispravan

en: Unnamed parameter
sr: Neimenovani parametar

en: Malformed table name
sr: Loš naziv tabele

en: Join is not in a FROM statement
sr: Pridruži nije u tvrdnji IZ

en: Could not find target the join is for
sr: Ne mogu da pronađem metu za koju je pridruži

en: Tells if the GdaTree is a list or a tree
sr: Govori da li je Gda stablo spisak ili stablo

en: Path format error: %s
sr: Greška zapisa putanje: %s

en: No connection and no GdaMetaStore specified
sr: Nisu navedeni ni veza ni gda meta skladište

en: No schema specified
sr: Nije navedena šema

en: No table specified
sr: Nije navedena tabela

en: Unable to get column name
sr: Ne mogu da dobavim naziv kolone

en: No name
sr: Nema naziva

en: No LDAP connection specified
sr: Nije navedena LDAP veza

en: Unable to get schema name
sr: Ne mogu da dobavim naziv šeme

en: Could not get SELECT statement's parameters: %s
sr: Ne mogu da dobavim parametre tvrdnje IZABERI: %s

en: Could not bind SELECT statement's parameter '%s' to provided parameters: %s
sr: Ne mogu da povežem parametar „%s“ tvrdnje IZABERI sa dostavljenim parametrima: %s

en: No connection specified
sr: Nije navedena veza

en: No SELECT statement specified
sr: Nije navedena tvrdnja IZABERI

en: No value specified for parameter '%s'
sr: Nije navedena vrednost za parametar „%s“

en: Unable to get iterator's value
sr: Ne mogu da dobavim vrednost pristupnika

en: Unable to get table name
sr: Ne mogu da dobavim naziv tabele

en: Field number %d not found in source named '%s'
sr: Nisam pronašao polje broj %d u izvoru „%s“

en: SELECT statement has no FROM part
sr: Tvrdnja IZABERI ne sadrži deo IZ

en: SELECT statement involves more than one table or expression
sr: Tvrdnja IZABERI obuhvata više od jedne tabele ili izraza

en: Can only build modification statement for tables
sr: Mogu samo da izgradim tvrdnju izmene za tabele

en: Table does not have any primary key
sr: Tabela nema nikakav primarni ključ

en: Table's primary key is not part of SELECT
sr: Primarni ključ tabele nije deo „SELECT“

en: Table does not have any column
sr: Tabela nema nijednu kolonu

en: Table's column '%s' is not part of SELECT
sr: Kolona „%s“ tabele nije deo „SELECT“

en: Could not compute any field to insert into
sr: Ne mogu da proračunam nijedno polje u koje da umetnem

en: Missing table name in UPDATE statement
sr: Nedostaje naziv tabele u tvrdnji OSVEŽI

en: Can't rewrite UPDATE statement to handle default values
sr: Ne mogu da prepišem tvrdnju OSVEŽI da bih rukovao osnovnim vrenostima

en: Can't rewrite statement which is not INSERT or UPDATE
sr: Ne mogu da prepišem tvrdnju koja nije UMETNI ili OSVEŽI

en: Missing parameter '%s' to execute query
sr: Nedostaje parametar „%s“ za izvršavanje upita

en: The 'first', 'second' and 'third' arguments must be different
sr: Argumenti „prvi“, „drugi“ i „treći“ moraju biti različiti

en: Invalid separator '%c'
sr: Neispravan razdvajač „%c“

en: Invalid null separator
sr: Neispravan ništavni razdvajač

en: Unknown GDateDMY value %u
sr: Nepoznata vrednost %u GdatumaDMG

en: Global transaction ID can not have more than 64 bytes
sr: Opšti IB prenosa ne može da ima više od 64 bajta

en: Connection branch cannot exceed 63 bytes
sr: Grana veze ne može da premaši 63 bajta

en: Connection already registered with another GdaXaTransaction object
sr: Veza je već zabeležena sa drugim predmetom gda iksa prenosa

en: Connection does not support distributed transaction
sr: Veza ne podržava raspodeljeni prenos

en: Cannot unregister connection not registered with GdaXaTransaction object
sr: Ne mogu da razbeležim vezu koja nije zabeležena predmetom gda iksa prenosa

en: Provider error: %s method not implemented for provider %s
sr: Greška dostavljača: %s način nije primenjen za dostavljača %s

en: Binary representation
sr: Binarno predstavljanje

en: Boolean representation
sr: Logičko predstavljanje

en: Numerical representation
sr: Brojčano predstavljanje

en: InternalString
sr: Unutrašnja niska

en: Strings representation
sr: Predstavljanje niski

en: Time, Date and TimeStamp representation
sr: Predstavljanje vremena, datuma i vremenske oznake

en: Gda type representation
sr: Predstavljanje gda vrste

en: Could not find the '%s' program
sr: Ne mogu da pronađem „%s“ program

en: Could not find the DocBook XSL stylesheet for HTML
sr: Ne mogu da pronađem IksSL stilski list Dokbuka za HTML

en: Could not find the DocBook XSL stylesheet for Formatting Objects
sr: Ne mogu da pronađem IksSL stilski list Dokbuka za Oblikovanje predmeta

en: Object type '%s' cannot be declared in this context
sr: Vrsta predmeta „%s“ ne može biti objavljena u ovom sadržaju

en: An object with the '%s' name has already been declared
sr: Predmet sa nazivom „%s“ je već objavljen

en: Object type '%s' cannot be requested in this context
sr: Vrsta predmeta „%s“ ne može biti zatražen u ovom sadržaju

en: Unknown query '%s'
sr: Nepoznat upit „%s“

en: No connection named '%s' found
sr: Nisam pronašao vezu „%s“

en: Query is not specified (not named and not defined)
sr: Upit nije naveden (nije imenovan i nije određen)

en: Unknown parameter '%s'
sr: Nepoznat parametar „%s“

en: Parameter name not specified
sr: Nije naveden naziv parametra

en: No expression specified
sr: Nije naveden izraz

en: Cannot cast value from type '%s' to type '%s'
sr: Ne mogu da preokrenem vrednost iz vrste „%s“ u vrstu „%s“

en: Cannot cast parameter from type '%s' to type '%s'
sr: Ne mogu da preokrenem parametar iz vrste „%s“ u vrstu „%s“

en: Expression '%s' should return exactly one value
sr: Izraz „%s“ treba da dâ tačno jednu vrednost

en: Binary data
sr: Binarni podaci

en: link
sr: veza

en: Document not specified
sr: Dokument nije naveden

en: Cannot create temporary file
sr: Ne mogu da napravim privremenu datoteku

en: Execution of the %s program failed: %s
sr: Nije uspelo izvršavanje programa %s: %s

en: This report document does not handle %s output
sr: Ovaj dokument izveštaja ne upravlja „%s“ izlazom

en: Table to create must have at least one row
sr: Tabela za stvaranje mora da ima barem jedan red

en: SQLite binary representation
sr: Binarno predstavljanje SKuLajta

en: Sqlite boolean representation
sr: Logičko predstavljanje Skulajta

en: Parameter '%s' not found is statement
sr: Nisam pronašao parametar „%s“ u tvrdnji

en: No column name to associate to parameter '%s'
sr: Nema naziva kolone za pridruživanje parametru „%s“

en: Binding a BLOB for this type of statement is not supported
sr: Povezivanje BLOBA za ovu vrstu tvrdnje nije podržano

en: Can't find libsqlite3.
sr: Ne mogu da pronađem libskulajt3.

en: Provider does not support asynchronous connection open
sr: Dostavljač ne podržava otvaranje neusklađene veze

en: The connection string must contain DB_DIR and DB_NAME values
sr: Niska veze mora da sadrži vrednosti „DB_DIR“ (direktorijum baze podataka) i „DB_NAME“ (naziv baze podataka)

en: The connection string format has changed: replace URI with DB_DIR (the path to the database file) and DB_NAME (the database file without the '%s' at the end).
sr: Izmenjen je zapis niske veze: zamenite putanju sa „DB_DIR“ (putanjom do datoteke baze podataka) i sa „DB_NAME“ (datotekom baze podataka bez „%s“ na kraju).

en: The DB_DIR part of the connection string must point to a valid directory
sr: Deo „DB_DIR“ niske veze mora da ukazuje na ispravan direktorijum

en: Wrong encryption passphrase
sr: Pogrešna lozinka šifrovanja

en: Extension loading is not supported
sr: Nije podržano učitavanje proširenja

en: Could not set empty_result_callbacks SQLite option: %s
sr: Ne mogu da podesim opciju SKuLajta „empty_result_callbacks“: %s

en: Could not register function '%s'
sr: Ne mogu da zabeležim funkciju „%s“

en: Could not define the %s collation
sr: Ne mogu da odredim sravnjivanje „%s“

en: Missing spec. file '%s'
sr: Nedostaje datoteka odredbe „%s“

en: Error initializing database with passphrase
sr: Greška pokretanja baze podataka sa lozinkom

en: Missing database name or directory
sr: Nedostaje naziv ili direktorijum baze podataka

en: Transactions are not supported in read-only mode
sr: Prenosi nisu podržani u režimu samo za čitanje

en: SQLite does not support specifying fields to apply DISTINCT clause on
sr: SKuLajt ne podržava navođenje polja na koja se primenjuje pravilo RAZLIKUJ

en: '%s' compound not supported by SQLite
sr: SKuLajt ne podržava „%s“ jedinjenje

en: ILIKE operation not supported
sr: Nije podržana radnja „ILIKE“

en: Unnamed parameter is not allowed in prepared statements
sr: Neimenovani parametar nije dozvoljen u pripremljenim tvrdnjama

en: Can't build SELECT statement to get last inserted row: %s
sr: Ne mogu da izgradim tvrdnju IZABERI da bih dobavio poslednji umetnuti red: %s

en: SELECT statement to get last inserted row did not return any row
sr: Tvrdnja IZABERI za dobavljanje poslednjeg umetnutog reda nije vratila nijedan red

en: SELECT statement to get last inserted row returned too many (%d) rows
sr: Tvrdnja IZABERI za dobavljanje poslednjeg umetnutog reda je vratila previše redova (%d)

en: Prepared statement has no associated GdaStatement
sr: Pripremljena tvrdnja nema pridruženu Gda tvrdnju

en: Can't create SQLite BLOB handle
sr: Ne mogu da napravim ručku BLOB-a SKuLajta

en: Can't write to SQLite's BLOB
sr: Ne mogu da pišem u BLOB SKuLajta

en: Can't obtain SQLite BLOB handle (reported type is '%s'), please report this bug to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product.
sr: Ne mogu da dobijem ručku BLOB-a SKuLajta (prijavljena vrsta je „%s“), prijavite grešku na „http://bugzilla.gnome.org/“ za proizvod „libgda“.

en: Can't identify the ROWID of the blob to fill
sr: Ne mogu da odredim IBREDA bloba za popunu

en: Provider does not support asynchronous statement execution
sr: Dostavljač ne podržava izvršavanje neusklađene tvrdnje

en: Empty statement
sr: Prazna tvrdnja

en: Missing parameter(s) to execute query
sr: Nedostaje parametar za izvršavanje upita

en: Can't rewrite statement handle default values
sr: Ne mogu da prepišem osnovne vrenosti ručice tvrdnje

en: Can't get BLOB's length
sr: Ne mogu da dobavim dužinu BLOB-a

en: BLOB is too big
sr: BLOB je prevelik

en: Non handled data type '%s'
sr: Neupravljana vrsta podataka „%s“

en: Could not start transaction to create BLOB
sr: Ne mogu da započnem prenos za stvaranje BLOB-a

en: Function requires one argument
sr: Funkcija zahteva jedan argument

en: Function requires two arguments
sr: Funkcija zahteva dva argument

en: Function requires one or two arguments
sr: Funkcija zahteva jedan ili dva argumenta

en: Function requires two or three arguments
sr: Funkcija zahteva dva ili tri argumenta

en: SQLite regexp '%s' error:
sr: Greška regularnog izraza „%s“ SKuLajta:

en: Invalid regular expression
sr: Neispravan regularan izraz

en: Column %d out of range (0-%d), ignoring its specified type
sr: Kolona br. %d je van opsega (0-%d), zanemarujem njenu navedenu vrstu

en: Integer value is too big
sr: Vrednost celog broja je prevelika

en: Unable to open BLOB
sr: Ne mogu da otvorim BLOB

en: Invalid date '%s' (date format should be YYYY-MM-DD)
sr: Neispravan datum „%s“ (zapis datuma treba da bude GGGG-MM-DD)

en: Invalid time '%s' (time format should be HH:MM:SS[.ms])
sr: Neispravno vreme „%s“ (zapis vremena treba da bude ČČ:MM:SS[.ms])

en: Invalid timestamp '%s' (format should be YYYY-MM-DD HH:MM:SS[.ms])
sr: Neispravna vremenska oznaka „%s“ (zapis treba da bude GGGG-MM-DD ČČ:MM:SS[.ms])

en: SQLite provider fatal internal error
sr: Kobna unutrašnja greška dostavljača SKuLajta

en: Truncated data
sr: Skraćeni podaci

en: Requested row could not be found
sr: Ne mogu da pronađem zatraženi red

en: Can't set iterator on requested row
sr: Ne mogu da podesim pristupnika na zahtevanom redu

en: Error storing list of created LDAP tables: %s
sr: Greška skladištenja spiska napravljenih LDAP tabela: %s

en: File used to store startup data
sr: Datoteka korišćena za skladištenje početnih podataka

en: Error recreating LDAP tables: %s
sr: Greška ponovnog stvaranja LDAP tabela: %s

en: Can't remove non LDAP virtual table
sr: Ne mogu da uklonim ne LDAP virtuelnu tabelu

en: Can't describe non LDAP virtual table
sr: Ne mogu da opišem ne LDAP virtuelnu tabelu

en: Unknown LDAP virtual table
sr: Nepoznata LDAP virtuelna tabela

en: Table to remove not found
sr: Nisam pronašao tabelu za uklanjanje

en: Namespace must be specified
sr: Prostor naziva mora biti naveden

en: Connection was not represented in hub
sr: Veza nije predstavljena u habu

en: Unable to get information about table '%s'
sr: Ne mogu da dobavim podatke o tabeli „%s“

en: Integer value is out of bounds
sr: Vrednost celog broja je van granica

en: Blob constraints are not handled in virtual table condition
sr: Ograničenjima bloba se ne rukuje u uslovu virtuelne tabele

en: Internal error: virtual provider does not implement the create_operation() virtual method
sr: Unutrašnja greška: virtuelni dostavljač ne primenjuje „create_operation()“ virtuelni način

en: Internal error: invalid provider handle
sr: Unutrašnja greška: neispravna ručka dostavljača

note: wrong usage!
en: Wrong usage of Libgda's virtual tables
sr: Pogrešno korišćenje virtuelnih tabela Libgdaa

en: Data model must have at least one column
sr: Obrazac podataka mora da ima barem jednu kolonu

en: Could not compute virtual table's columns
sr: Ne mogu da izračunam kolone virtualne tabele

en: Can't get data model description for column %d
sr: Ne mogu da dobavim opis obrasca podataka za kolonu %d

en: Can't get data model's column type for column %d
sr: Ne mogu da dobavim vrstu kolone obrasca podataka za kolonu %d

en: Can't declare virtual table (%s)
sr: Ne mogu da objavim virtuelnu tabelu (%s)

en: Internal SQLite error: no data to iterate on
sr: Unutrašnja greška SKuLajta: nema podataka za pristupljanje

en: Could not find requested value at row %d and col %d
sr: Ne mogu da pronađem zahtevanu vrednost u %d. redu i %d. koloni

en: Column not found
sr: Nisam pronašao kolonu

en: No statement specified to modify the data
sr: Nije navedena nijedna tvrdnja za menjanje podataka

en: Invalid statement specified to modify the data
sr: Navedena je neispravna tvrdnja za menjanje podataka

en: Invalid parameter in statement to modify the data
sr: Neispravan parametar u tvrdnji za menjanje podataka

en: Failed to modify data: %s
sr: Nisam uspeo da izmenim podatke: %s

en: Data model representing the table is read only
sr: Obrazac podataka koji predstavlja tabelu je samo za čitanje

en: SQL code does not contain any statement
sr: SKuL kod ne sadrži nikakvu tvrdnju

en: Syntax error at line %d, column %d
sr: Sadržajna greška u %d. redu, %d. koloni

en: Overflow error at line %d, column %d
sr: Greška prekoračenja u %d. redu, %d. koloni

en: GdaSqlField is not part of an INSERT or UPDATE statement
sr: Gda Skul polje nije deo tvrdnje UMETNI ili OSVEŽI

en: Missing table in statement
sr: Nedostaje tabela u tvrdnji

en: Column '%s' not found
sr: Nisam pronašao kolonu „%s“

en: GdaSqlSelectField is not part of a SELECT statement
sr: Gda Skul izaberi polje nije deo tvrdnje IZABERI

en: Missing table name in statement
sr: Nedostaje naziv tabele u tvrdnji

en: Table '%s' not found
sr: Nisam pronašao tabelu „%s“

en: Could not identify table for field '%s'
sr: Ne mogu da prepoznam tabelu za polje „%s“

en: Expression can't have both a type cast and a parameter specification
sr: Izraz ne može imati i pretvaranje vrste i odredbu parametra

en: '%s' is not a valid identifier
sr: „%s“ nije ispravan odrednik

en: Empty identifier
sr: Prazan odrednik

en: Operation has no operand
sr: Radnja nema operand

en: Wrong number of operands
sr: Pogrešan red operanda

en: Unknown operator %d
sr: Nepoznat operator %d

en: Missing expression in select field
sr: Nedostaje izraz u polju izbora

en: Missing expression in select target
sr: Nedostaje izraz u meti izbora

en: Join can't at the same time specify a join condition and a list of fields to join on
sr: Pridruži ne može u isto vreme da navede uslov pridruživanja i spisak polja za pridruživanje

en: Cross join can't have a join condition or a list of fields to join on
sr: Unakrsno pridruživanje ne može da ima uslov pridruživanja ili spisak polja za pridruživanje

en: Empty FROM clause
sr: Prazan uslov IZ

en: Select field is not in a SELECT statement
sr: Izaberi polje nije u tvrdnji IZABERI

en: COMPOUND statement contains an undefined COMPOUND statement
sr: Tvrdnja JEDINJENJE sadrži neodređenu tvrdnju JEDINJENJA

en: COMPOUND statement contains an undefined SELECT statement
sr: Tvrdnja JEDINJENJE sadrži neodređenu tvrdnju IZABERI

en: COMPOUND statement contains a non SELECT statement
sr: Tvrdnja JEDINJENJE sadrži tvrdnju koja nije IZABERI

en: COMPOUND statement does not contain any SELECT statement
sr: Tvrdnja JEDINJENJE ne sadrži nikakvu tvrdnju IZABERI

en: COMPOUND statement only contains one SELECT statement
sr: Tvrdnja JEDINJENJE sadrži jednu tvrdnju IZABERI

en: COMPOUND statement contains an empty SELECT statement
sr: Tvrdnja JEDINJENJE sadrži praznu tvrdnju IZABERI

en: All statements in a COMPOUND must have the same number of columns
sr: Sve tvrdnje u JEDINJENJU moraju da imaju isti broj stubaca

en: DELETE statement needs a table to delete from
sr: Tvrdnji OBRIŠI je potrebna tabela iz koje će obrisati

en: INSERT statement needs a table to insert into
sr: Tvrdei UMETNI je potrebna tabela u koju će umetnuti

en: Can't specify values to insert and SELECT statement in INSERT statement
sr: Ne mogu da navedem vrednosti za umetanje i tvrdnju IZABERI u tvrdnji UMETNI

en: INSERT statement does not have the same number of target columns and expressions
sr: Tvrdnja UMETNI nema isti broj ciljnih stubaca i izraza

en: VALUES lists must all be the same length in INSERT statement
sr: Spiskovi VREDNOSTI moraju svi biti iste dužine u tvrdnji UMETNI

en: SELECT does not contain any expression
sr: „SELECT“ ne sadrži nijedan izraz

en: SELECT can't have a DISTINCT expression if DISTINCT is not set
sr: „SELECT“ ne može da ima izraz „DISTINCT“ ako „DISTINCT“ nije podešen

en: SELECT can't have a HAVING without GROUP BY
sr: „SELECT“ ne može da ima „HAVING“ bez „GROUP BY“

en: SELECT can't have a limit offset without a limit
sr: „SELECT“ ne može da ima pomeraj ograničenja bez ograničenja

en: Multiple targets named or aliased '%s'
sr: Imenovane su višestruke mete ili alijasi „%s“

en: UPDATE statement needs a table to update data
sr: Tvrdnji OSVEŽI je potrebna tabela za osvežavanje podataka

en: UPDATE statement does not have the same number of target columns and expressions
sr: Tvrdnja OSVEŽI nema isti broj ciljnih stubaca i izraza

en: UPDATE statement does not have any target columns to update
sr: Tvrdnja OSVEŽI nema nijedan ciljni stubac za osvežavanje

en: A connection is required
sr: Veza je obavezna

en: Signal does not exist
sr: Signal ne postoji

en: Signal to connect to must not have a return value
sr: Signal za povezivanje ne sme da ima povratnu vrednost

en: Signal %lu does not exist
sr: Signal „%lu“ ne postoji

en: Select file to load
sr: Izaberi datoteku za učitavanje

en: Could not load the contents of '%s':
     %s
sr: Ne mogu da učitam sadržaj „%s“:
     %s

en: Select a file to save data to
sr: Izaberite datoteku za čuvanje podataka

en: Could not save data to '%s':
     %s
sr: Ne mogu da sačuvam podatke u „%s“:
     %s

en: Properties
sr: Svojstva

en: %lu Byte | %lu Bytes
sr[0]: %lu bajt
sr[1]: %lu bajta
sr[2]: %lu bajtova
sr[3]: %lu bajt

en: No data
sr: Nema podataka

en: Data size
sr: Veličina podataka

en: Unknown
sr: Nepoznato

note: list of fields
en: Data type
sr: Vrsta podatka

note: FIXME: find a better label
en: Value
sr: Vrednost

en: GValue to render
sr: G-vrednost za iscrtavanje

en: Editable
sr: Izmenjiv

en: The toggle button can be activated
sr: Prekidačko dugme može biti pokrenuto

en: Values limited to PK fields
sr: Vrednosti su ograničene na PK polja

en: GList of GValue to render, limited to PK fields
sr: G-spisak G-vrednosti za iscrtavanje, ograničen na PK polja

en: Values
sr: Vrednosti

en: GList of GValue to render, not limited to PK fields
sr: G-spisak G-vrednosti za iscrtavanje, neograničen na PK polja

en: The information and status changer can be activated
sr: Izmenjivač podataka i stanja može biti pokrenut

en: string truncated because too long
sr: niska je skraćena jer je preduga

en: Data cell renderer's specified type (%s) differs from actual value to display type (%s)
sr: Navedena vrsta (%s) iscrtavača ćelije podataka se razlikuje od trenutne vrednosti vrste prikaza (%s)

en: Data cell renderer asked to display values of different data types, at least %s and %s, which means the data model has some incoherencies
sr: Iscrtavač polja podataka je zatražio da prikaže vrednosti različitih vrsta podataka, najmanje %s i %s, što znači da model podataka ima neke nesaglasnosti

en: <non-printable>
sr: <nije-za-štampanje>

en: Invalid UTF-8 format!
sr: Neispravan UTF-8 zapis!

note: format tooltip
en: Format is hh:mm:ss
sr: Zapis je čč:mm:ss

en: Use 1000s separators
sr: Koristi razdvojnik za 1000

en: Use thousands separator as specified by current locale
sr: Koristi razdvojnik hiljada kako je navedeno tekućim jezikom

en: Decimals
sr: Decimale

en: Number of decimals
sr: Broj decimala

en: Currency symbol
sr: Simbol valute

en: A currency symbol
sr: Simbol valute

en: Widget of class '%s' does not have any associated GdaDataHandler, (to be set using the 'handler' property) expect some mis-behaviours
sr: Element razreda „%s“ nema nijednog pridruženog rukovaoca Gda podataka, (koji bi bio podešen upotrebom svojstva „handler“) izuzev nekih loših ponašanja

en: Value is NULL
sr: Vrednost je NIŠTAVNA

en: Value will be determined by default
sr: Vrednost će biti određena po osnovi

en: Value is invalid
sr: Vrednost je neispravna

en: Maximum length
sr: Najveća dužina

en: Maximum acceptable length of the text
sr: Najveća prihvatljiva dužina teksta

en: Multiline
sr: Višelinijsko

en: Display only one line, or a complete text editor
sr: Prikazuje samo jedan red, ili čitav uređivač teksta

en: Hidden
sr: Sakriveno

en: If set to TRUE, characters are all displayed using a single 'invisible' character, suitable to enter passwords
sr: Ako je izabrano, svi znaci se prikazuju upotrebom jednog „nevidljivog“ znaka, pogodno za unos lozinki

en: Unknown format character starting at %s
sr: Nepoznat znak zapisa koji počinje na %s

en: Type %s is not numerical
sr: Vrsta %s nije brojčana

en: Decimal separator cannot be the '%c' character
sr: Razdvajač decimala ne može biti znak „%c“

en: Decimal thousands cannot be the '%c' character
sr: Razdvajač hiljada ne može biti znak „%c“

en: Empty data
sr: Prazni podaci

en: Unhandled type of data
sr: Nerukovana vrsta podataka

en: Error while deserializing data:
    %s
sr: Greška prilikom deserijalizacije podtaka:
    %s

en: Error while interpreting data as an image:
    %s
sr: Greška prilikom tumačenja podataka kao slike:
    %s

en: _Copy image
sr: _Umnoži sliku

en: _Load image from file
sr: _Učitaj sliku iz datoteke

en: _Save image
sr: _Sačuvaj sliku

en: Select image to load
sr: Izaberi sliku za učitavanje

note: determine writable formats
en: Image format
sr: Zapis slike

en: Format image as:
sr: Zapiši sliku kao:

en: Current format
sr: Tekući zapis

en: Select a file to save the image to
sr: Izaberite datoteku za čuvanje slike

en: Could not save the image to '%s':
     %s
sr: Ne mogu da sačuvam sliku u „%s“:
     %s

en: Sources
sr: Izvori

en: GDA-SQL
sr: GDA-SKuL

note: list of fields
en: Comment
sr: Napomena

en: Floating Point
sr: Pokretni zarez

en: String
sr: Niska

en: Keyword
sr: Ključna reč

en: Function
sr: Funkcija

en: Decimal
sr: Decimalan

en: Data Type
sr: Vrsta podataka

en: Variable
sr: Promenljiva

en: No idea what it is
sr: Nemam pojma šta je ovo

en: Set to host mask
sr: Podesi na masku domaćina

en: Set to class %c network
sr: Podesi na mrežu %c razreda

en: Choose a file
sr: Izaberite datoteku

en: Choose a directory
sr: Izaberite direktorijum

en: Choose
sr: Izaberi

en: Selection model
sr: Obrazac izbora

en: Specifies what the user will be allowed to select
sr: Navodi šta će korisniku biti dozvoljeno da izabere

en: Only let the user pick an existing file
sr: Dopušta korisniku samo da izabere postojeću datoteku

en: Let the user pick an existing file, or type in a new filename
sr: Dopušta korisniku da izabere postojeću datoteku, ili da upiše novi naziv datoteke

en: Let the user pick an existing folder
sr: Dopušta korisniku da izabere postojeću fasciklu

en: Let the user name an existing or new folder
sr: Dopušta korisniku da imenuje postojeću ili novu fasciklu

en: Format
sr: Zapis

en: Allowed characters at each position('0':digit, '9': digit except 0, '@':alpha, '^':upper cased alpha, '#':alphanumeric, '*':any character, any other character will be left unmodified)
sr: Dozvoljeni znaci na svakom položaju(„0“:cifra, „9“: cifra izuzev 0, „@“:alfa, „^“:veliko alfa, „#“:alfanumerik, „*“:bilo koji znak, bilo koji drugi znak će ostati neizmenjen)

en: Mask
sr: Šablon

en: Writing mask for corresponding characters in format ('_': writable, '-':writable, removed from actual value, ' ': not writable)
sr: Zapisiv šablon za odgovarajuće znakove u zapisu („_“: zapisiv, „-“: zapisiv, uklonjen iz trenutne vrednosti, „ “: nije zapisiv)

en: Encoding
sr: Kodiranje

en: How password should be encoded
sr: Kako lozinka treba da bude kodirana

en: MD5 Sum
sr: MD5 suma

en: No encoding
sr: Nema kodiranja

en: No data to display
sr: Nema podataka za prikaz

en: Encoding used to convert binary data to the string
sr: Kodiranje korišćeno za pretvaranje binarnih podataka u nisku

en: Serialized picture
sr: Serijalizovana slika

en: Set to TRUE if data comes from a serialized GdkPixbuf (F-Spot for example)
sr: Postavite na izabrano ako podaci potiču iz serijalizovane Gdk sličice (F-broj na primer)

en: Base 64
sr: Osnova 64

en: Lines wrapping
sr: Prelom redova

en: Defines how long lines are wrapped
sr: Određuje kada se dugi redovi prelamaju

en: Programming language
sr: Programski jezik

en: Define to enable syntactical colourisation
sr: Odredite za uključivanje sintatičke kolorizacije

en: Do not wrap lines
sr: Ne prelamaj redove

en: break lines anywhere the cursor can appear
sr: prelomi redove gde god kursor može da se pojavi

en: Break lines in between words
sr: Prekida redove u rečima između

en: Break lines in between words or graphemes
sr: Prelama redove između reči ili grafema

en: General
sr: Opšte

en: hello
sr: pozdrav

en: Columns
sr: Kolone

en: Foreign keys
sr: Strani ključevi

en: Constraints
sr: Ograničenja

en: Can't find demo database file: %s
sr: Ne mogu da pronađem datoteku demo baze podataka: %s

en: Error opening the connection for file '%s':
    %s
sr: Greška otvaranja veze za datoteku „%s“:
    %s

en: Libgda-ui Code Demos
sr: Predstavljanje Libgda-ui koda

en: <b><big>Note:
    </big></b>Many of the demonstrated items use an
    opened connection to the SQLite using the
    '%s' file.
    
    In the source code shown here, the <i>demo_cnc</i> and 
    <i>demo_parser</i> objects are created by the framework and
    made available to all the demonstrated items.
sr: <b><big>Beleška:
    </big></b>Mnoge od prikazanih stavki koriste
    otvorenu vezu do SKuLajta koristeći
    datoteku „%s“.
    
    U ovde prikazanom izvornom kodu, <i>demo_cnc</i> i 
    <i>demo_parser</i> predmeti su napravljeni radnim okvirom
    i učinjeni dostupnim svim prikazanim stavkama.

en: Pointer to an XML layout specification  (as an xmlNodePtr to a <gdaui_form> node)
sr: Pokazivač na odredbu IksML rasporeda (kao „xmlNodePtr“ u „<gdaui_form>“ čvor)

en: List of parameters to show in the form
sr: Spisak parametara za prikazivanje u obrascu

en: Show Entry actions
sr: Prikaži radnje unosa

en: Entries Auto-default
sr: Samostalno osnovno unosa

en: TRUE if expanding the form vertically makes sense
sr: Izabrano ako širenje obrasca uspravno ima smisla

en: Shown data entries
sr: Prikazani unosi podataka

en: The '%s' attribute should be a G_TYPE_STRING value
sr: Osobina „%s“ treba da bude vrednost „G_TYPE_STRING“

en: Can't find data entry for GdaHolder
sr: Ne mogu da pronađem unos podataka za Gda držača

en: Values to be defined
sr: Vrednosti za određivanje

en: '%s' document not parsed successfully
sr: Dokument „%s“ nije uspešno obrađen

en: '%s' DTD not parsed successfully. XML data layout validation will not be performed (some errors may occur)
sr: DTD „%s“ nije uspešno obrađen: Provera rasporeda IksML podataka neće biti obavljena (mogu se desiti neke greške)

en: size group was not taken into account using gdaui_basic_form_add_to_size_group()
sr: grupa veličine nije uneta u nalog korišćenjem „gdaui_basic_form_add_to_size_group()“

en: Wrong column type for label: expecting a string and got a %s
sr: Pogrešna vrsta kolone za natpis: očekivah nisku a dobih %s

en: Find:
sr: Pronađi:

en: The data model to display
sr: Obrazac podataka za prikazivanje

en: Display popup as list
sr: Prikaži iskočke kao spisak

en: Filter failed:
sr: Neuspeh propusnika:

en: Filter
sr: Propusnik

en: any valid SQL expression
sr: bilo koji ispravan SKuL izraz

en: Columns can be referenced by their name or more easily using <b><tt>_&lt;column number&gt;</tt></b>. For example a valid expression can be: <b><tt>_2 like 'doe%'</tt></b> to filter rows where the 2nd column starts with <tt>doe</tt>.
sr: Na stupce se može uputiti prema njihovom nazivu ili još lakše korišćenjem <b><tt>_&lt;broja stupca&gt;</tt></b>. Na primer ispravan izraz može biti: <b><tt>_2 like 'doe%'</tt></b> da izdvoji redove u kojima 2° stubac počinje na <tt>doe</tt>.

en: Set filter
sr: Podesi propusnik

en: Clear filter
sr: Očisti propusnik

en: Undelete the selected entry
sr: Poništi brisanje izabranog unosa

en: Delete the selected entry
sr: Obrišite izabrani unos

en: Invalid column number %d
sr: Neispravan broj kolone %d

en: Data model
sr: Obrazac podataka

en: Internal GdaDataProxy data model
sr: Unutrašnji obrazac podataka posrednika Gda podataka

en: Can't modify row while data model is being reset
sr: Ne mogu da izmenim red kada je obrazac podataka ponovo podešen

en: Trying to modify a read-only row
sr: Pokušavam da izmenim red samo za čitanje

en: Can't access row while data model is being reset
sr: Ne mogu da pristupim redu kada je obrazac podataka ponovo podešen

en: Attempt to initialize an already initialized library
sr: Pokušavam da pokrene već pokrenutu biblioteku

en: Could not open plugins directory, no plugin loaded.
sr: Ne mogu da otvorim direktorijum priključaka, nema učitanih priključaka.

en: Error: %s
sr: Greška: %s

en: Loading file %s...
sr: Učitavam datoteku „%s“...

en: Plugins load warning: %s
sr: Upozorenje učitavanja priključaka: %s

note: radio buttons
en: Use data source:
sr: Koristi izvor podataka:

en: Specify connection:
sr: Navedi vezu:

note: Create the DSN add button
en: Data sources...
sr: Izvori podataka...

en: Could not execute the Database access control center
sr: Ne mogu da izvršim upravljački centar pristupa bazi podataka

en: Data to display
sr: Podaci za prikaz

en: Delete the current record
sr: Briše trenutni zapis

en: Create a new record
sr: Napravite novi zapis

en: Commit the modifications
sr: Predaj izmene

en: Clear all the modifications
sr: Očisti sve izmene

en: Go to first record
sr: Ide na prvi zapis

en: Go to last record
sr: Ide na poslednji zapis

en: Go to previous record
sr: Ide na prethodni zapis

en: Go to next record
sr: Ide na sledeći zapis

en: Filter records
sr: Izdvoj zapise

en: Can't append row to data model: %s
sr: Ne mogu da priložim red u obrazac podataka: %s

en: Go to first chunck
sr: Ide na prvi deo

en: Go to last chunck
sr: Ide na poslednji deo

en: Go to previous chunck
sr: Ide na prethodni deo

en: Go to next chunck
sr: Ide na sledeći deo

en: Pointer to an XML layout specification (as an xmlNodePtr to a <gdaui_grid> node)
sr: Pokazivač na odredbu IksML rasporeda (kao „xmlNodePtr“ u „<gdaui_grid>“ čvor)

en: Info cell visible
sr: Podaci polja su vidljivi

en: Global Actions visible
sr: Opšte radnje su vidljive

note: FIXME: if nullok is FALSE, then set the column title in bold
en: Can't be NULL
sr: Ne može biti NIŠTA

en: No title
sr: Bez naslova

en: Shown columns
sr: Prikazane kolone

en: Select _All
sr: Izaberi _sve

en: _Clear Selection
sr: _Očisti izbor

en: Show Column _Titles
sr: Prikaži _naslove kolona

en: _Set filter
sr: _Podesi propusnik

en: _Unset filter
sr: _Poništi propusnik

note: create dialog box
en: Saving Data
sr: Čuvam podatke

en: Saving data to a file
sr: Čuvam podatke u datoteku

en: The data will be exported to the selected file.
sr: Podaci će biti izvezeni u izabranu datoteku.

en: File name
sr: Naziv datoteke

note: To translators: "Details" is a table's column's attribute
en: Details
sr: Pojedinosti

note: file type
en: File type:
sr: Vrsta datoteke:

en: Tab-delimited
sr: Razdvojeni tabulatorom

en: Comma-delimited
sr: Razdvojeni zapetom

en: XML
sr: IksML

note: data scope
en: Data to save:
sr: Podaci za čuvanje:

en: All data (without any local modification)
sr: Svi podaci (bez ikakvih mesnih izmena)

en: Only displayed data
sr: Samo prikazani podaci

en: Only selected data
sr: Samo izabrani podaci

en: Other options
sr: Ostale mogućnosti

en: Empty string when NULL?
sr: Prazna niska kada je NIŠTA?

en: Export NULL values as an empty "" string
sr: Izvezi NIŠTAVNE vrednosti kao praznu „“ nisku

en: Invalid data as NULL?
sr: Neispravni podaci kao NIŠTA?

en: Don't export invalid data,
    but export a NULL value instead
sr: Ne izvozi neispravne podatke,
    već izvozi NIŠTAVNU vrednost

en: Field names on first row?
sr: Nazivi polja na prvom redu?

en: Add a row at beginning with columns names
sr: Dodaj red na početak sa nazivima kolona

en: Could not save file %s
sr: Ne mogu da sačuvam datoteku „%s“

en: You must specify a file name
sr: Morate navesti naziv datoteke

en: Got empty file while converting the data
sr: Dobih praznu datoteku pri pretvaranju podataka

en: File '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
sr: Datoteka „%s“ već postoji.
    Da li želite da je zamenite?

en: If you choose yes, the contents will be lost.
sr: Ukoliko izaberete da, sadržaj će biti izgubljen.

en: """= Title level 1 =
    == Title level 2 ==
    """= Title level 1 =
    == Title level 2 ==
    
    """For beautifiers we have **bold**
    and //italic//.
    There is also __underline__, --strike--
    and ``monospaced``.
    """
    For beautifiers we have **bold**
    and //italic//.
    There is also __underline__, --strike--
    and ``monospaced``.
    
    """- This is a list of items
    - Just use hyphens
     - And starting space for indenting
    """- This is a list of items
    - Just use hyphens
     - And starting space for indenting
    
    Raw areas are enclosed inside three doublequotes and no markup is interpreted
sr: """= 1. nivo naslova =
    == 2. nivo naslova ==
    """= 1. nivo naslova =
    == 2. nivo naslova ==
    
    """Za ulepšavače imamo **bold** (podebljano)
    i //italic// (iskošeno).
    Tu su i __underline__ (podvučeno), --strike-- (precrtano)
    i „monospaced“ (jednoobrazno).
    """
    Za ulepšavače imamo **bold** (podebljano)
    i //italic// (iskošeno).
    Tu su i __underline__ (podvučeno), --strike-- (precrtano)
    i „monospaced“ (jednoobrazno).
    
    """— Ovo je spisak stavki 
    — samo koristi crtice
     — i početni razmak za uvlačenje
    """— Ovo je spisak stavki 
    — samo koristi crtice
     — i početni razmak za uvlačenje
    
    Sirove oblasti su zatvorene unutar tri dvostruka navodnika i nikakav označavač se ne tumači

en: _Bold
sr: Pode_bljano

en: Bold text
sr: Podebljani tekst

en: _Italic
sr: _Iskošeno

en: Italic text
sr: Iskošeni tekst

en: _Underline
sr: Pod_vučeno

en: Underline text
sr: Podvučeni tekst

en: _Strike through
sr: Pre_crtano

en: Strike through text
sr: Precrtani tekst

en: _Syntax help
sr: _Sadržajna pomoć

en: Show syntax help
sr: Prikažite sadržajnu pomoć

en: _Add image
sr: Dodaj _sliku

en: Insert image
sr: Umetnite sliku

en: _Normal text
sr: _Običan tekst

en: Reset to normal text
sr: Vratite na običan tekst

en: Don't display a specific background for the text
sr: Ne prikazuj naročitu pozadinu za tekst

en: Display raw markup text instead of formatted text
sr: Prikaži sirovi tekst označavanja umesto oblikovanog teksta

en: The buffer which is displayed
sr: Međumemorija koja je prikazana

en: Determines if the contents appears in a scrolled window
sr: Određuje da li se sadržaj pojavljuje u premaknutom prozoru

en: Reset font size
sr: Vrati veličinu pisma

en: Decrease font size (zoom out)
sr: Umanji veličinu pisma (umanji)

en: Increase font size (zoom in)
sr: Uvećaj veličinu pisma (uvećaj)

en: Show source markup
sr: Pokaži oznaku izvora

en: The specification of the operation to implement
sr: Odredba radnje za ugradnju

en: Request section header to be hidden if there is only one section
sr: Zahteva da zaglavlje odeljka bude skriveno ako postoji samo jedan odeljak

note: last row is for new entries
en: Add
sr: Dodaj

en: Server operation specification
sr: Odredba radnje servera

en: <b>Field properties:</b>
sr: <b>Svojstva polja:</b>

en: <b>Fields:</b>
sr: <b>Polja:</b>

en: Add a new field
sr: Dodajte novo polje

en: Remove selected field
sr: Uklonite izabrano polje

en: GdaTree to use
sr: Gda stablo za korišćenje

en: Unknown column number %d
sr: Nepoznat broj kolone %d

en: Type mismatch: expected a value of type %s and got of type %s
sr: Nepodudaranje vrste: očekivah vrednost vrste „%s“ a dobih vrste „%s“

en: Can't set authentification string: no authentication is needed
sr: Ne mogu da podesim nisku potvrde identiteta: nije potrebna potvrda identiteta

en: Unknown provider '%s'
sr: Nepoznat dostavljač „%s“

en: Provider '%s' does not report the required parameters for DSN
sr: Dostavljač „%s“ ne ispisuje zahtevane parametre za DSN

note: set to NULL item
en: Unset
sr: Ukloni vrednost

note: default value item
en: Set to default value
sr: Postavi na osnovnu vrednost

note: reset to original value item
en: Reset to original value
sr: Vrati na prvobitnu vrednost

en: Current modified data is invalid
sr: Trenutno izmenjeni podaci su neispravni

en: You may now choose to correct it, or to discard the modifications.
    
    What do you want to do?
sr: Sada možete da izaberete da ih ispravite, ili da odbacite izmene.
    
    Šta želite da uradite?

en: please correct it and try again, or discard the modifications.
sr: ispravite ih i pokušajte opet, ili odbacite izmene.

en: Part of the current modified data was invalid
sr: Deo trenutno izmenjenih podataka je neispravan

en: As no transaction was used, only a part of the valid data
    has been written, and the remaining modification have been discarded.
sr: Kako nije korišćen nijedan prenos, samo deo ispravnih
    podataka je zapisan, a preostale izmene su odbačene.

en: Discard modified data
sr: Odbaci izmenjene podatke

en: Correct data first
sr: Prvo ispravi podatke

en: Database file
sr: Datoteka baze podataka

en: Berkeley DB database filename to be used
sr: Naziv datoteke baze podataka Berklijeve BP za korišćenje

note: DSN parameters
en: Directory
sr: Direktorijum

en: Directory where the database file is stored
sr: Direktorijum u kome je uskladištena datoteka baze podataka

note: DSN parameters
en: Database name
sr: Naziv baze podataka

en: Name of the database in the database file to be used
sr: Naziv baze podataka u datoteci baze podataka za korišćenje

en: The DB_NAME parameter is not defined in the connection string.
sr: Parametar naziva baze podataka (DB_NAME) nije određen u nisci veze.

en: An error occurred while accessing the BDB database
sr: Došlo je do greške prilikom pristupanja BBP bazi podataka

en: Can't open virtual connection
sr: Ne mogu da otvorim virtuelnu vezu

en: Could not add BDB data model to connection: %s
sr: Ne mogu da dodam obrazac BBP podataka na vezu: %s

en: -
sr: —

en: Provider for Berkeley databases
sr: Dostavljač za Berklijeve baze podataka

en: Column's description
sr: Opis kolone

en: Table
sr: Tabela

en: Table's name
sr: Naziv tabele

note: list of fields
en: Field name
sr: Naziv polja

note: list of fields
en: Size
sr: Veličina

note: list of fields
en: Scale
sr: Razmera

note: list of fields
en: Not NULL
sr: Nije NIŠTA

note: list of fields
en: Default
sr: Podrazumevano

en: Default value, mandatory if column is NOT NULL
sr: Osnovna vrednost, obavezno ako kolona NIJE NIŠTA

note: list of fields
en: Check
sr: Proveri

note: list of fields
en: Check constraint
sr: Proveri ograničenje

note: DSN parameters
en: Database's description
sr: Opis baze podataka

note: DSN parameters
en: The name of a database to create
sr: Naziv baze podataka za stvaranje

note: DSN parameters
en: Directory where the database file will be
sr: Direktorijum u kome će biti datoteka baze podataka

en: Index description
sr: Opis popisa

note: To translators: "Type" is the data type of a table's column
en: Type
sr: Vrsta

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Name
sr: Naziv

en: Index name
sr: Naziv popisa

en: On table
sr: Na tabeli

note: DSN parameters
en: Only if it does not yet exist
sr: Samo ako još uvek ne postoji

en: Create index only if it does not yet exist
sr: Napravite popis samo ako još uvek ne postoji

note: Index fields
en: Indexed field(s)
sr: Popisano polje

note: Index fields
en: Indexed field or expression
sr: Popisano polje ili izraz

note: To translators: "Compare method" refers to the method SQLite has to compare values
en: Compare method
sr: Način poređenja

note: To translators: "Compare method" refers to the method SQLite has to compare values
en: Collation name (BINARY|NOCASE)
sr: Naziv sravnjivanja (BINARNI|BEZVELIČINESLOVA)

note: Index fields
en: Sort type
sr: Način ređanja

en: Table's description
sr: Opis tabele

en: Temporary table
sr: Privremena tabela

en: Create table only if it does not yet exist
sr: Napravite tabelu samo ako još uvek ne postoji

note: list of fields
en: Table's columns
sr: Kolone tabele

note: list of fields
en: Auto increment
sr: Samostalno povećavanje

note: list of fields
en: Unique
sr: Jedinstveno

note: list of fields
en: Primary key
sr: Osnovni ključ

note: list of fields To translators: "Default value" is a table's column's attribute
en: Default value
sr: Osnovna vrednost

note: list of fields
en: Conflict
sr: Sukob

note: list of fields
en: Conflict resolution method (ROLLBACK|ABORT|FAIL|IGNORE|REPLACE)
sr: Način rešavanja sukoba (ROLLBACK|ABORT|FAIL|IGNORE|REPLACE)

note: other table constraints
en: Global constraints
sr: Opšta ograničenja

en: View's description
sr: Opis pregleda

en: View's name
sr: Naziv pregleda

en: Temporary view
sr: Privremeni pregled

en: Create view only if it does not yet exist
sr: Napravite pregled samo ako još uvek ne postoji

en: Definition
sr: Odrednica

en: View's definition
sr: Odrednica pregleda

en: Index
sr: Popis

en: Index to delete
sr: Popis za brisanje

en: If exists
sr: Ako postoji

en: Drop index only if it exists
sr: Odbaci popis samo ako postoji

en: Table to delete
sr: Tabela za brisanje

en: Drop table only if it exists
sr: Odbaci tabelu samo ako postoji

en: View
sr: Pregled

en: View to delete
sr: Pregled za brisanje

en: Drop view only if it exists
sr: Odbaci pregled samo ako postoji

en: The name of a database to use (without the .db)
sr: Naziv baze podataka za korišćenje (bez „.db“)

en: Append '.db'
sr: Pridodaje „.db“

en: Defines if the '.db' extension need to be appended to the DB_NAME argument
sr: Određuje da li proširenje „.db“ treba da bude pridodato argumentu „DB_NAME“

en: Extra functions
sr: Posebne funkcije

en: Enable usage of extra functions (gda_upper, ...)
sr: Uključite korišćenje posebnih funkcija (gda_upper, ...)

en: Define REGEXP
sr: Odredi REGIZRAZ

en: Define the REGEXP function
sr: Odredite funkciju REGIZRAZA

en: Localized comparisons
sr: Lokalizovano poređenje

en: Enable usage of extra collation methods (LOCALE and DCASE)
sr: Uključuje korišćenje dodatnih načina sravnjivanja (LOKALITET i DVELIČINASLOVA)

en: With foreign keys
sr: Sa stranim ključevima

en: Enforce foreign keys
sr: Ojačaj strane ključeve

en: Allow extensions
sr: Omogući proširenja

en: Allow SQLite to load extensions using the load_extension() function
sr: Omogućite SKuLajtu da učita proširenja koristeći funkciju učitavanja proširenja „load_extension()“

en: Table to rename
sr: Tabela za preimenovanje

en: New name
sr: Novi naziv

en: New table name
sr: Novi naziv tabele

en: Can't find libdb_sql-5.
sr: Ne mogu da pronađem biblbp_skul-5.

en: Provider for BDB SQL databases
sr: Dostavljač za BBP SKuL baze podataka

en: The name of a database to connect to (without the .fdb)
sr: Naziv baze podataka za povezivanje (bez „.db“)

en: Provider for Firebird databases
sr: Dostavljač za Fajerbird baze podataka

en: Provider for embedded Firebird databases
sr: Dostavljač za ugnježdene Fajerbird baze podataka

en: Invalid argument: NULL
sr: Neispravan argument: NIŠTA

en: Can't read BLOB
sr: Ne mogu da čitam BLOB

en: Missing parameters to open database connection
sr: Nedostaju parametari za otvaranje veze baze podataka

en: Invalid date: year %d, month %d and day %d
sr: Neispravan datum: godina %d, mesec %d i dan %d

en: Can't get BLOB's size
sr: Ne mogu da dobavim veličinu BLOB-a

en: The name of a database to connect to
sr: Naziv baze podataka za povezivanje

en: Instance
sr: Primerak

en: The instance to connect to, if not specified, a connection to the default instance is made
sr: Primerak na koji se povezati, ako nije naveden, vrši se povezivanje na podrazumevani primerak

note: Connection parameters
en: Database server
sr: Server baze podataka

en: Host on which the database server is running or leave this field empty
sr: Domaćin na kome radi server ili ostavite ovo polje praznim

en: Port
sr: Priključnik

en: Database server port, 1433 by default
sr: Priključnik servera baze podataka, 1433 se podrazumeva

en: Connection URL
sr: Adresa veze

en: Connection string required by the JDBC driver, refer to the used JDBC driver for its contents and format
sr: Niska veze potrebna JDBC upravljačkom programu, upućuje na korišćeni JDBC upravljački program za njegov sadržaj i zapis

en: Can't get list of installed JDBC drivers: %s
sr: Ne mogu da dobavim spisak instaliranih JDBC upravljača: %s

en: Can't create JAVA virtual machine: %s
sr: Ne mogu da napravim JAVA virtuelnu mašinu: %s

en: Could not find the JVM runtime (libjvm.so), JDBC provider is unavailable.
sr: Ne mogu da pronađem JVM vreme pokretanja (libjvm.so), JDBC dostavljač nije dostupan.

en: The connection string must contain the DB_NAME value
sr: Niska veze mora da sadrži vrednost BP_NAZIV

en: Invalid value for 'TLS_REQCERT'
sr: Neispravna vrednost za „TLS_REKuCERT“

en: Too many arguments
sr: Previše argumenata

en: Parameter
sr: Parametar

en: near "%s": syntax error
sr: blizu „%s“: sadržajna greška

en: LDAP server returned more than one entry with DN '%s'
sr: LDAP server je vratio više od jednog unosa sa DN-om „%s“

en: Could not parse distinguished name returned by LDAP server
sr: Ne mogu da obradim izdvojeni naziv koji je vratio LDAP server

en: Unexpected data type '%s' for objectClass attribute!
sr: Neočekivana vrsta podataka „%s“ za atribut razreda predmeta!

en: Distinguished name
sr: Izdvojeni naziv

en: Relative distinguished name
sr: Relativan izdvojeni naziv

en: Truncated result because LDAP server limit encountered
sr: Skraćeni rezultat zato što sam naišao na ograničenje LDAP servera

en: Unknown GdaLdapModificationType %d
sr: Nepoznata Gda Ldap vrsta izmene %d

en: No GdaLdapEntry specified
sr: Nije naveden Gda Ldap unos

en: No GdaLdapEntry specified to define attributes to add
sr: Nije naveden Gda Ldap unos za određivanje osobina za dodavanje

en: No GdaLdapEntry specified to define attributes to remove
sr: Nije naveden Gda Ldap unos za određivanje osobina za uklanjanje

en: No GdaLdapEntry specified to define attributes to replace
sr: Nije naveden Gda Ldap unos za određivanje osobina za zamenjivanje

en: No GdaLdapEntry specified to compare attributes
sr: Nije naveden Gda Ldap unos za poređenje osobina

en: GdaLdapEntry specified to compare have different DN
sr: Navedeni Gda Ldap unos za poređenje ima različit naziv domena

en: User name, as a DN or simple user name, for Active Directory may be username@DOMAIN or DOMAIN\username
sr: Korisničko ime, kao DN ili jedno korisničko ime, za radni direktorijum može biti korisničko-ime@DOMEN ili DOMEN\korisničko-ime

en: Base name
sr: Naziv osnove

en: Base distinguished name, starting point for the searches
sr: Osnovni izdvojeni naziv, polazna tačka za pretrage

en: Host on which the LDAP server is running
sr: Domaćin na kome radi LDAP server

en: Database server port (leave this field empty to use the default port)
sr: Priključnik servera baze podataka (ostavite ovo polje praznim za korišćenje osnovnog priključnika)

en: Require SSL
sr: Zahtevaj SSL

en: Whether or not to use SSL to establish the connection
sr: Da li će se koristiti SSL za uspostavljanje veze ili ne

en: Certificate check type
sr: Vrsta provere uverenja

en: Specifies what checks to perform on server certificates in a SSL/TLS session
sr: Navodi koje provere će biti izvršene nad uverenjima servera u SSL/TLS sesiji

en: Certificates file
sr: Datoteka uverenja

en: Specifies the file that contains certificates for all of the recognized Certificate Authorities, in a SSL/TLS session
sr: Navodi datoteku koja sadrži uverenja za sve poznate izdavače uverenja, u SSL/TLS sesiji

en: Cache server data
sr: Podaci ostave servera

en: Use a cache to store some static server data (the cached files are in the user's cache directory), default is TRUE
sr: Koristi ostavu za skladištenje nekih nepromenljivih podataka servera (pričuvane datoteke se nalaze u korisničkom direktorijumu ostave), osnovno je izabrano

en: Time limit
sr: Vremensko ograničenje

en: Time limit after which a search operation should be terminated by the server (leave undefined or 0 for unlimited)
sr: Vremensko ograničenje nakon koga će server okončati radnju pretrage (ostavite praznim ili 0 za neograničeno)

en: Size limit
sr: Ograničenje veličine

en: Maximum number of entries that can be returned on a search operation
sr: Najveći broj unosa koji mogu biti ispisani radnjom pretrage

en: Never: certificate not requested or checked
sr: Nikada: uverenje se ne traži ili proverava

en: Allow: certificate requested, none or a bad one accepted.
sr: Dopusti: uverenje se traži, nijedno ili loše se prihvata.

en: Try: certificate requested, none accepted, otherwise checked.
sr: Pokušaj: uverenje se traži, nijedno se prihvata, u suprotnom se proverava.

en: Demand: certificate requested and checked
sr: Zahtevaj: uverenje se traži i proverava

en: Provider for database where tables are based on data contained in an LDAP directory
sr: Dostavljač za bazu podataka u kojoj se tabele zasnivaju na podacima sadržanim u LDAP direktorijumu

en: The connection string format has changed: replace FILENAME with DB_DIR (the path to the database file) and DB_NAME (the database file without the '%s' at the end).
sr: Izmenjen je zapis niske veze: zamenite „FILENAME“ sa „DB_DIR“ (putanjom do datoteke baze podataka) i sa „DB_NAME“ (datotekom baze podataka bez „%s“ na kraju).

en: Could not open file %s
sr: Ne mogu da otvorim datoteku „%s“

en: Could not map table '%s': %s
sr: Ne mogu da mapiram tabelu „%s“: %s

en: Provider for Microsoft Access files
sr: Dostavljač za datoteke Majkrosoft Aksesa

en: The name of a database to use (filename without the .mdb)
sr: Naziv baze podataka za korišćenje (naziv datoteke bez „.db“)

en: No field specified in foreign key constraint
sr: Nije navedeno polje u ograničenju stranog ključa

en: Empty field specified in foreign key constraint
sr: Navedeno je prazno polje u ograničenju stranog ključa

en: No referenced table specified in foreign key constraint
sr: Nije navedena uputna tabela u ograničenju stranog ključa

en: Empty referenced field specified in foreign key constraint
sr: Navedeno je prazno uputno polje u ograničenju stranog ključa

en: Incorrect specified column name
sr: Netačno naveden naziv kolone

en: MySQL boolean representation
sr: Logičko predstavljanje MajSKuL-a

en: Cannot give a UNIX SOCKET if you also provide either a HOST or a PORT
sr: Ne mogu da dam JUNIKS PRIKLJUČNICU ako vi takođe dostavite ili DOMAĆINA ili PRIKLJUČNIK

en: Invalid port number
sr: Neispravan broj priključnika

en: Unknown MySQL protocol '%s'
sr: Nepoznat protokol MajSKuL-a „%s“

en: Could not set client charset to UTF8. Using %s. It'll be problems with non UTF-8 characters
sr: Ne mogu da podesim skup znakova klijenta na UTF8. Koristim „%s“. Biće problema sa znakovima koji ne pripadaju UTF-8.

en: The connection string must contain the DB_NAME values
sr: Niska veze mora da sadrži vrednosti BP_NAZIVA

en: No description
sr: Nema opisa

en: Unnamed statement parameter is not allowed in prepared statement.
sr: Neimenovani parametar nije dozvoljen u pripremljenoj tvrdnji.

en: Can't execute SELECT statement to get last inserted row: %s
sr: Ne mogu da izvršim tvrdnju IZABERI da bih dobavio poslednji umetnuti red: %s

note: force reading the complete BLOB into memory
en: Can't read whole BLOB into memory
sr: Ne mogu da čitam čitav BLOB u memoriji

note: there is an error here
en: Unhandled data type '%s', please report this bug to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product.
sr: Ne upravljana vrsta podataka „%s“, prijavite grešku na „http://bugzilla.gnome.org/“ za proizvod „libgda“.

en: Could not use CURSOR. Mysql version 5.0 at least is required. Using random access anyway.
sr: Ne mogu da koristim KURSOR. Potrebno je barem izdanje 5.0 Majskula. Ipak koristim nasumičan pristup.

en: Could not use CURSOR. Mysql version 5.0 at least is required. Chunk size ignored.
sr: Ne mogu da koristim KURSOR. Potrebno je barem izdanje 5.0 Majskula. Zanemarena je veličina dela.

en: Number of rows fetched at a time
sr: Broj redova je dovučen na vreme

en: Number of row chunks read since the object creation
sr: Broj delova reda je pročitan još od stvaranja predmeta

en: Invalid column bind data type. %d
sr: Neispravna vrsta podataka sveze kolone. %d

en: Type %s not mapped for value %d
sr: Vrsta „%s“ nije mapirana za vrednost %d

en: Type %s not mapped for value %lld
sr: Vrsta „%s“ nije mapirana za vrednost %lld

en: Type %s not mapped for value %d/%d/%d %d:%d:%d.%lu
sr: Vrsta „%s“ nije mapirana za vrednost %d/%d/%d %d:%d:%d.%lu

en: Type %s not mapped for value %f
sr: Vrsta „%s“ nije mapirana za vrednost %f

en: Type %s not mapped for value %s
sr: Vrsta „%s“ nije mapirana za vrednost %s

en: Provider for MySQL databases
sr: Posrednik za MajSKuL baze podataka

en: As first column
sr: Kao prvu kolonu

en: Add the column as the first column of the table
sr: Dodajte kolonu kao prvu kolonu tabele

en: After column
sr: Nakon kolone

en: Add the column after the specified column
sr: Dodajte kolonu nakon navedene kolone

en: Field comment
sr: Napomena polja

en: Table comment
sr: Napomena tabele

en: Server access parameters
sr: Parametri pristupa serveru

note: Connection parameters
en: Host on which the database server is running
sr: Domaćin na kome radi server baze podataka

en: Database server port
sr: Priključnik baze podataka

en: UNIX Socket
sr: Juniks priključnica

en: Full path of the UNIX socket to use when connecting locally
sr: Puna putanja JUNIKS priključnice za korišćenje prilikom mesnog povezivanja

en: Administrator login
sr: Prijava administratora

en: Login name (which has the rights to create databases)
sr: Ime prijave (koje ima prava da stvara baze podataka)

en: Administrator password
sr: Lozinka administratora

en: Connection protocol
sr: Protokol povezivanja

en: Explicitly specifies a connection protocol to use. It is useful when the other connection parameters normally would cause a protocol to be used other than the one you want
sr: Izričito navodi protokol povezivanja za korišćenje. Korisno je kada bi drugi parametri povezivanja obično prouzrokovali korišćenje protokola a ne onog koga vi želite

note: DSN parameters
en: Create database only if it does not yet exist
sr: Napravite bazu podataka samo ako još uvek ne postoji

note: DSN parameters other table options
en: Character set
sr: Skup znakova

note: DSN parameters
en: Character set encoding to use in the new database
sr: Kodiranje skupa znakova za korišćenje u novoj bazi podataka

note: DSN parameters other table options
en: Collation
sr: Sravnjivanje

note: DSN parameters
en: Collation method to use in the new database
sr: Način sravnjivanja za korišćenje u novoj bazi podataka

note: To translators: Charset name
en: UTF-8 Unicode
sr: UTF‑8 unikod

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1 West European
sr: ISO 8859-1 zapadno-evropski

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-2 Central European
sr: ISO 8859-2 centralno-evropski

note: To translators: Charset name
en: US ASCII
sr: SAD ASKRI

note: To translators: Charset name
en: Big5 Traditional Chinese
sr: Big5 tradicionalni kineski

note: To translators: Charset name
en: DEC West European
sr: DEC zapadno-evropski

note: To translators: Charset name
en: DOS West European
sr: DOS zapadno-evropski

note: To translators: Charset name
en: HP West European
sr: HP zapadno-evropski

note: To translators: Charset name
en: KOI8-R Relcom Russian
sr: KOI8-R relkom ruski

note: To translators: Charset name
en: 7bit Swedish
sr: 7-bitni švedski

note: To translators: Charset name
en: EUC-JP Japanese
sr: EUC‑JP japanski

note: To translators: Charset name
en: Shift-JIS Japanese
sr: ŠIFT‑JIS japanski

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-8 Hebrew
sr: ISO 8859-8 hebrejski

note: To translators: Charset name
en: TIS620 Thai
sr: TIS620 tajlandski

note: To translators: Charset name
en: EUC-KR Korean
sr: EUC‑KR korejski

note: To translators: Charset name
en: KOI8-U Ukrainian
sr: KOI8‑U ukrajinski

note: To translators: Charset name
en: GB2312 Simplified Chinese
sr: GB2312 pojednostaljeni kineski

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-7 Greek
sr: ISO 8859-7 grčki

note: To translators: Charset name
en: Windows Central European
sr: Vindouz centralno-evropski

note: To translators: Charset name
en: GBK Simplified Chinese
sr: GBK pojednostaljeni kineski

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-9 Turkish
sr: ISO 8859-9 turski

note: To translators: Charset name
en: ARMSCII-8 Armenian
sr: ARMSCII-8 armenski

note: To translators: Charset name
en: UCS-2 Unicode
sr: USC-2 unikod

note: To translators: Charset name
en: DOS Russian
sr: DOS ruski

note: To translators: Charset name
en: DOS Kamenicky Czech-Slovak
sr: DOS kamenički čehoslovački

note: To translators: Charset name
en: Mac Central European
sr: Mak srednje-evropski

note: To translators: Charset name
en: Mac West European
sr: Mak zapadno-evropski

note: To translators: Charset name
en: DOS Central European
sr: DOS srednje-evropski

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-13 Baltic
sr: ISO 8859-13 baltički

note: To translators: Charset name
en: Windows Cyrillic
sr: Vindouz ćirilični

note: To translators: Charset name
en: Windows Arabic
sr: Vindouz arapski

note: To translators: Charset name
en: Windows Baltic
sr: Vindouz baltički

note: To translators: Charset name
en: Binary pseudo charset
sr: Binarni pseudo znak

note: To translators: Charset name
en: GEOSTD8 Georgian
sr: GEOSTD8 gruzijski

note: To translators: Charset name
en: SJIS for Windows Japanese
sr: SJIS za Vindouz japanski

en: Automatic
sr: Samostalno

en: TCP: TCP/IP connection to local or remote server.
sr: TCP:TCO/IP veza na mesni ili udaljeni server.

en: Socket: Unix socket file connection to local server (Local Unix server only).
sr: Priključnica: Veza datoteke Juniksove priključnice na mesni server (Samo mesni Juniks server).

en: Pipe: Named-pipe connection to local or remote server (Windows server only)
sr: Spojka: Veza imenovane spojke na mesni ili udaljeni server (Samo Vindouz serveri)

en: Memory: Shared-memory connection to local server (Local Windows server only)
sr: Memorija: Veza deljene memorije na mesni server (Samo mesni Vindouz server)

en: Method
sr: Način

en: Index type (depending on table storage engine)
sr: Vrsta popisa (u zavisnosti od pogona skladištenja tabele)

note: Index fields
en: Length
sr: Dužina

note: Index fields
en: The number of characters the index is on for columns of type CHAR or VARCHAR
sr: Broj znakova na kojima se nalazi popis za kolone vrste „CHAR“ ili „VARCHAR“

en: Table's comment
sr: Napomena tabele

note: foreign key spec
en: Foreign key
sr: Strani ključ

note: foreign key spec
en: Referenced table
sr: Uputna tabela

note: foreign key spec
en: Fields
sr: Polja

note: foreign key spec
en: Fields in the foreign key
sr: Polja u stranom ključu

note: foreign key spec
en: Field
sr: Polje

note: foreign key spec
en: Referenced field
sr: Uputno polje

note: foreign key spec
en: Match type
sr: Poredi vrstu

note: foreign key spec
en: Matching method if more than one field involved
sr: Način poređenja ako je umešano više od jednog polja

note: foreign key spec
en: On update action
sr: Pri radnji dogradnje

note: foreign key spec
en: On delete action
sr: Pri radnji brisanja

note: other table options
en: Table's options
sr: Mogućnosti tabele

note: other table options
en: Engine
sr: Pogon

note: other table options
en: Table's engine (or type)
sr: Pogon tabele (ili vrsta)

note: other table options
en: Auto increment value
sr: Vrednost samostalnog povećavanja

note: other table options
en: Counter for auto incremented fields is incremented by this value + 1 (DEFAULT: 0)
sr: Brojač za samostalno povećana polja je povećan ovom vrednošću + 1 (OSNOVNO: 0)

note: other table options
en: Average row length
sr: Prosečna dužina reda

note: other table options
en: An approximation of the average row length for your table
sr: Procena prosečne dužine reda za vašu tabelu

note: other table options
en: Checksum
sr: Suma provere

note: other table options
en: Min rows
sr: Najmanje redova

note: other table options
en: Max rows
sr: Najviše redova

note: other table options
en: Pack keys
sr: Ključevi paketa

note: other table options
en: Delay key write
sr: Zastoj pisanja ključa

note: other table options
en: Row format
sr: Zapis reda

note: other table options
en: Union
sr: Sjedinjeno

note: other table options
en: tbl_name[,tbl_name]...: only with MERGE engine
sr: tbl_name[,tbl_name]...: samo sa pogonom „MERGE“

note: other table options
en: Insert method
sr: Način umetanja

note: other table options
en: FIRST, LAST or NO: only with MERGE engine
sr: FIRST, LAST ili NO: samo sa pogonom „MERGE“

note: other table options
en: Data directory
sr: Direktorijum podataka

note: other table options
en: Index directory
sr: Direktorijum popisa

en: Match simple
sr: Poklopi uzorak

en: Match partial
sr: Poklopi delimično

en: Match full
sr: Poklopi sasvim

en: No action
sr: Bez radnje

en: Restrict
sr: Ograniči

en: Cascade
sr: Naslaži

note: To translators: Action of setting a value to NULL
en: Set to NULL
sr: Postavi na NIŠTA

en: Don't pack keys
sr: Ne pakuj ključeve

en: Only pack long CHAR/VARCHAR columns
sr: Zapakuj samo duge „CHAR/VARCHAR“

en: MyISAM (default)
sr: MajISAM (osnovno)

en: Archive
sr: Arhiva

en: Berkeley DB
sr: Berklijeva BP

en: Comma Separated Value (CSV)
sr: Vrednosti razdvojene zarezom (CSV)

en: Example
sr: Primer

en: Federated
sr: Federalne

en: In Memory (MEMORY/HEAP)
sr: U memoriji (MEMORY/HEAP)

en: InnoDB
sr: InoBP

en: Merge
sr: Stopi

en: Clustered, fault-tolerant, memory-based
sr: Grupisano, podnosi-greške, zasnovano-na-memoriji

en: Dynamic
sr: Promenljivo

note: To translators: "Fixed" is a kind or MySQL's table's row format
en: Fixed
sr: Utvrđeno

en: Compressed
sr: Sažeto

en: Redundant
sr: Suvišno

en: Compact
sr: Sabijeno

en: Replace if it already exists
sr: Zameni ako već postoji

en: Replace view definition if it already exists
sr: Zameni odrednicu pregleda ako već postoji

en: Columns' names
sr: Nazivi kolona

en: column name
sr: Naziv kolone

note: DSN parameters
en: Only if existing
sr: Samo ako postoji

note: DSN parameters
en: Drop database only if it exists
sr: Odbaci bazu podataka samo ako postoji

en: Drop table only if it is temporary
sr: Odbaci tabelu samo ako je privremena

en: References
sr: Upute

en: What to do with references
sr: Šta da radim sa uputama

en: Automatically drop objects that depend on the table (CASCADE)
sr: Samostalno odbaci predmete koji zavise od tabele (CASCADE)

en: Refuse to drop the table if any objects depend on it (RESTRICT)
sr: Odbija da odbaci tabelu ako neki predmeti zavise od nje (RESTRICT)

en: Compress
sr: Sažmi

en: Use compression protocol
sr: Koristi protokol sažimanja

en: Could not fetch next row
sr: Ne mogu da dohvatim naredni red

en: Could not get a description handle
sr: Ne mogu da dobavim ručku opisa

en: Could not get parameter handle
sr: Ne mogu da dobavim ručku parametra

en: Could not get attribute
sr: Ne mogu da dobavim atribut

en: NO DESCRIPTION
sr: BEZ OPISA

en: Invalid Oracle handle
sr: Neispravna Orakl ručka

en: Could not allocate Lob locator
sr: Ne mogu da dodelim Lob tragača

en: Could not copy Lob locator
sr: Ne mogu da umnožim Lob tragača

en: PostgresqlBin
sr: Postgreskul binarni

en: PostgreSQL binary representation
sr: Binarno predstavljanje PostgreSKuL-a

en: Insufficient memory to convert binary buffer to string
sr: Nema dovoljno memorije za pretvaranje binarne međumemorije u nisku

en: Insufficient memory to convert string to binary buffer
sr: Nema dovoljno memorije za pretvaranje niske u binarnu međumemoriju

en: Could not determine the default date format
sr: Ne mogu da odredim osnovni zapis datuma

en: The connection string must contain a DB_NAME value
sr: Niska veze mora da sadrži vrednost BP_NAZIV

en: The connection string format has changed: replace DATABASE with DB_NAME and the same contents
sr: Zapis niske veze je izmenjen: zamenite „DATABASE“ sa „DB_NAME“ i istim sadržajem

en: Could not set search_path to %s
sr: Ne mogu da postavim putanju pretrage za %s

en: Search path %s is invalid
sr: Putanja pretrage „%s“ je neispravna

en: Transactions are not supported in read uncommitted isolation level
sr: Prenosi nisu podržani u čitanju nepredatog nivoa odvajanja

en: Transactions are not supported in repeatable read isolation level
sr: Prenosi nisu podržani u ponovljivom čitanju nivoa odvajanja

en: Internal error
sr: Unutrašnja greška

en: Wrong savepoint name '%s'
sr: Pogrešan naziv bezbedne tačke „%s“

en: Cannot start transaction
sr: Ne mogu da otpočnem prenos

en: Could not set the XA transaction ID parameter
sr: Ne mogu da postavim IB parametar IksA prenosa

en: Number of rows chunks read since the object creation
sr: Broj delova redova je pročitan još od stvaranja predmeta

en: Invalid date format '%s'
sr: Neispravan zapis datuma „%s“

en: Invalid timestamp value '%s'
sr: Neispravna vrednost vremenske oznake „%s“

en: Invalid binary string representation '%s ...'
sr: Neispravno predstavljanje binarne niske „%s ...“

en: Provider for PostgreSQL databases
sr: Posrednik za PostgreSKuL baze podataka

en: Ignore descendants
sr: Zanemari naslednike

en: Don't add the column to descendants of the table
sr: Ne dodaj kolonu naslednicima tabele

note: Connection parameters
en: Host on which the database server is running (for servers running on unix domain sockets, enter the socket's path (usually /tmp), or leave this field empty)
sr: Domaćin na kome radi server baze podataka (za servere koji rade na priključnicama juniksovog domena, unesite putanju priključnice (obično je „/tmp“), ili ostavite ovo polje praznim)

en: Database server port (for servers running on unix domain sockets, enter the socket's file name extension (usually 5432), or leave this field empty)
sr: Priključnik servera baze podataka (za servere koji rade na priključnicama juniksovog domena, unesite proširenje naziva datoteke priključnice (obično je 5432), ili ostavite ovo polje praznim)

en: Extra connection options
sr: Dodatne mogućnosti veze

en: Whether to require SSL or not when connecting
sr: Da li da zahteva SSL ili ne pri povezivanju

en: Owner
sr: Vlasnik

en: The name of the database user who will own the new database
sr: Ime korisnika baze podataka koji će posedovati novu bazu podataka

en: Template
sr: Šablon

en: The name of the template from which to create the new database
sr: Naziv šablona iz koga napraviti novu bazu podataka

en: Tablespace
sr: Prostor tabele

en: The name of the tablespace that will be associated with the new database
sr: Naziv prostora tabele koji će biti pridružen sa novom bazom podataka

note: To translators: Charset name
en: Unicode (UTF-8)
sr: Unikod (UTF-8)

note: To translators: Charset name
en: ASCII
sr: ASKRI

note: To translators: Charset name
en: Japanese EUC
sr: Japanski EUC

note: To translators: Charset name
en: Chinese EUC
sr: Kineski EUC

note: To translators: Charset name
en: Korean EUC
sr: Korejski EUC

note: To translators: Charset name
en: Korean EUC (Hangle base)
sr: Korejski EUC (na bazi Hanglea

note: To translators: Charset name
en: Taiwan EUC
sr: Tajvanski EUC

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.1)
sr: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinski alfabet br.1)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.2)
sr: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinski alfabet br.2)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.3)
sr: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinski alfabet br.3)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.4)
sr: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinski alfabet br.4)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.5)
sr: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinski alfabet br.5)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.6)
sr: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinski alfabet br.6)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.7)
sr: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinski alfabet br.7)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.8)
sr: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinski alfabet br.8)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.9)
sr: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinski alfabet br.9)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.10)
sr: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinski alfabet br.10)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-5/ECMA 113 (Latin/Cyrillic)
sr: ISO 8859-5/ECMA 113 (Latinica/ćirilični)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-6/ECMA 114 (Latin/Arabic)
sr: ISO 8859-6/ECMA 114 (Latinica/arapski)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-7/ECMA 118 (Latin/Greek)
sr: ISO 8859-7/ECMA 118 (Latinica/grčki)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-8/ECMA 121 (Latin/Hebrew)
sr: ISO 8859-8/ECMA 121 (Latinica/hebrejski)

note: To translators: Charset name
en: Windows CP866
sr: Vindouz CP866

note: To translators: Charset name
en: Windows CP874 (Thai)
sr: Vindouz CP874 (tajlandski)

note: To translators: Charset name
en: Windows CP1250
sr: Vindouz CP1250

note: To translators: Charset name
en: Windows CP1251
sr: Vindouz CP1251

note: To translators: Charset name
en: Windows CP1256 (Arabic)
sr: Vindouz CP1256 (arapski)

note: To translators: Charset name
en: TCVN-5712/Windows CP1258 (Vietnamese)
sr: TCVN-5712/Vindouz CP1258 (vijetnamski)

en: Predicate
sr: Predviđanje

en: Constraint expression for a partial index
sr: Izraz ograničenja za delimičan popis

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Role's definition
sr: Odrednica uloge

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Role's name
sr: Naziv uloge

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Role's password
sr: Lozinka uloge

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Encrypt password
sr: Šifruj lozinku

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Controls whether the password is stored encrypted in the system catalogs. If the presented password string is already in MD5-encrypted format, then it is stored encrypted as-is.
sr: Upravlja da li je lozinka uskladištena šifrovana u katalozima sistema. Ako je prikazana niska lozinke već u šifrovanom MD5 zapisu, onda se skladišti takva-kakva je.

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Database superuser
sr: Super korisnik baze podataka

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is a database superuser
sr: Postavite na izabrano ako je uloga super korisnik baze podataka

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Can create databases
sr: Može da pravi baze podataka

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is allowed to create databases
sr: Postavite na izabrano ako je dopušteno ulozi da pravi baze podataka

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Can create roles
sr: Može da pravi uloge

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is allowed to create roles
sr: Postavite na izabrano ako je dopušteno ulozi da pravi uloge

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Inherit
sr: Nasleđe

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the created role inherits the privileges of roles it is a member of
sr: Postavite na izabrano ako stvorena uloga nasleđuje ovlašćenja uloga čiji je član

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Can login
sr: Može da se prijavljuje

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is allowed to log in
sr: Postavite na izabrano ako je dopušteno ulozi da se prijavljuje

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Login limit
sr: Ograničenje prijave

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: If the role is allowed to log in, defines the number of concurrent connections the role can make (-1 or unset for unlimited)
sr: Ako je ulozi dopušteno da se prijavljuje, određuje broj veza koje uloga može da napravi (-1 ili poništite za neograničeno)

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Valid until
sr: Važi do

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Specifies an expiration time for a password only (not for the user account per se: the expiration time is not enforced when logging in using a non-password-based authentication method)
sr: Navodi vreme isteka samo za lozinku (ne za korisnički nalog po sebi: vreme isteka se ne primorava prilikom prijavljivanja upotrebom načina potvrđivanja identiteta zasnovanom na ne lozinki)

en: Member of
sr: Član

en: Existing roles to which the new role will be immediately added as a new member
sr: Postojeće uloge kojima će nova uloga biti odmah dodata kao novi član

en: Role
sr: Uloga

en: Existing role
sr: Postojeća uloga

en: Role's members
sr: Članovi uloge

en: Lists one or more existing roles which are automatically added as members of the new role
sr: Ispisuje jednu ili više postojećih uloga koje se samostalno dodaju kao članovi nove uloge

en: Role's admins
sr: Administratori uloge

en: Lists one or more existing roles which are automatically added as members of the new role, giving them the right to grant membership in this role to others
sr: Ispisuje jednu ili više postojećih uloga koje se samostalno dodaju kao članovi nove uloge, dajući im pravo da garantuju članstvo drugima u ovoj ulozi

en: With OIDs
sr: Sa OIB-ima

en: Parent table(s)
sr: Roditeljska/e tabela/e

en: Inheritance
sr: Nasleđe

en: Parent table
sr: Roditeljska tabela

en: Keep coupled
sr: Zadrži združeno

en: Use INHERIT instead of LIKE
sr: Koristite „INHERIT“ umesto „LIKE“

en: Copy defaults
sr: Umnoži osnovno

en: Copy default expressions
sr: Umnoži osnovne izraze

note: foreign key spec
en: Deferrable
sr: Odloživo

note: To translators: Action of setting a value to its default value
en: Set to default
sr: Postavi na osnovno

en: Not deferrable
sr: Nije odloživo

en: Deferrable initially immediate
sr: Neposredno početno odloživo

en: Deferrable initially deferred
sr: Odloženo početno odloživo

en: User's definition
sr: Korisnička odrednica

en: User's name
sr: Korisničko ime

en: User's password
sr: Korisnička lozinka

en: User ID
sr: IB korisnika

en: Can be used to choose the PostgreSQL user ID of the new user
sr: Može biti korišćeno za biranje IB-a korisnika PostgreSKuL-a novog korisnika

en: Set to TRUE if the user is allowed to create databases
sr: Postavite na izabrano ako je dopušteno korisniku da pravi baze podataka

en: Can create users
sr: Može da pravi korisnike

en: Set to TRUE if the user is allowed to create users
sr: Postavite na izabrano ako je dopušteno korisniku da pravi korisnike

en: Existing groups to which the new user will be immediately added as a new member
sr: Postojeće grupe kojima će novi korisnik biti odmah dodat kao novi član

en: User
sr: Korisnik

en: Existing user
sr: Postojeći korisnik

en: Replace it already exists
sr: Zameni ako već postoji

en: What to do with references on the column to delete
sr: Šta da radim sa uputama na koloni za brisanje

en: Automatically drop objects that depend on the column (CASCADE)
sr: Samostalno odbaci predmete koji zavise od kolone (CASCADE)

en: Refuse to drop the column if any objects depend on it (RESTRICT)
sr: Odbija da odbaci kolonu ako neki predmeti zavise od nje (RESTRICT)

note: DSN parameters
en: The name of a database to drop
sr: Naziv baze podataka za odbacivanje

en: Drop role only if it exists
sr: Odbaci ulogu samo ako postoji

en: Drop user only if it exists
sr: Odbaci korisnika samo ako postoji

en: What to do with objects referencing the view
sr: Šta da radim sa predmetima koji upućuju pregled

en: Automatically drop objects that depend on the view (CASCADE)
sr: Samostalno odbaci predmete koji zavise od pregleda (CASCADE)

en: Refuse to drop the view if any objects depend on it (RESTRICT)
sr: Odbija da odbaci pregled ako neki predmeti zavise od nje (RESTRICT)

en: Search Path
sr: Putanja pretrage

en: Search path among database's schemas ('search_path' variable)
sr: Putanja pretrage između šema baza podataka (promenljiva „search_path“)

en: Connection timeout
sr: Vreme isteka veze

en: Maximum wait for connection, in seconds. Zero or not specified means wait indefinitely. It is not recommended to use a timeout of less than 2 seconds
sr: Najviše čekanje za vezu, u sekundama. Nula ili ne navedeno znači čekaće neodređeno. Ne preporučuje se korišćenje vreme isteka manje od 2 sekunde

en: Mysql version 5.0 at least is required
sr: Potrebno je barem izdanje 5.0 Majskula

en: Can't import data from web server
sr: Ne mogu da uvezem podatke sa veb servera

en: could not determine the indexed columns for index
sr: ne mogu da odredim popisane kolone za popis

en: Provider for SQLCipher
sr: Dostavljač SKuL šifrera

note: DSN parameters
en: Passphrase
sr: Lozinka

note: DSN parameters
en: Encryption passphrase
sr: Lozinka šifrovanja

en: Provider for SQLite databases
sr: Posrednik za SQLite baze podataka

en: Invalid HOST/SCRIPT '%s'
sr: Neispravan DOMAĆIN/SKRIPTA „%s“

en: The connection string must contain the %s value
sr: Niska veze mora da sadrži vrednost „%s“

en: Not supported
sr: Nije podržano

en: Server operations not yet implemented
sr: Radnje servera još nisu primenjene

en: Named transaction is not supported
sr: Imenovani prenos nije podržan

en: Transaction level is not supported
sr: Nivo prenosa nije podržan

en: Unnamed savepoint is not supported
sr: Neimenobana tačka čuvanja nije podržana

en: Could not parse server's reponse
sr: Ne mogu da obradim odgovor servera

en: Invalid response hash
sr: Neispravan heš odgovora

en: Can't start new thread
sr: Ne mogu da započnem novu nit

en: Could not run PHP script on the server
sr: Ne mogu da pokrenem PHP skriptu na serveru

en: The transaction has been automatically rolled back
sr: Prenos je samostalno vraćen nazad

en: Error cleaning data on the server for session %s
sr: Greška čišćenja podataka na serveru za sesiju %s

en: Non detailled error
sr: Greška bez podataka

en: Provider for web server proxies
sr: Dostavljač za posrednike veb servera

en: Connection password as defined on the web server
sr: Lozinka veze kako je određena na veb serveru

en: Web server name
sr: Naziv veb servera

en: The name of the web server which proxies connections
sr: Naziv veb servera čije posrednike povezuje

en: Web server port (leave this field empty for default)
sr: Priključnik veb servera (ostavite ovo polje prazno za osnovno)

en: Path to PHP script
sr: Putanja do PHP skripte

en: The path of the script to use if service is not at the web server's root
sr: Putanja skripte za korišćenje ako usluga nije na korenu veb servera

en: Server secret
sr: Tajna servera

en: The name of a database to use
sr: Naziv baze podataka za korišćenje

en: DSN '%s' is not declared
sr: DSN „%s“ nije objavljen

en: Can't open connection to DSN %s: %s
sr: Ne mogu da otvorim vezu na DSN %s: %s

en: Can't open specified connection: %s
sr: Ne mogu da otvorim navedenu vezu: %s

en: Connection successfully opened!
sr: Veza je uspešno otvorena!

en: For connection
sr: Za vezu

en: enter authentication information
sr: unesi podatke potvrđivanja identiteta

en: Could not open connection:
    %s
sr: Ne mogu da otvorim vezu:
    %s

en: Analysing database schema
sr: Obrađujem šemu baze podataka

en: Error while fetching meta data from the connection: %s
sr: Greška prilikom dovlačenja meta podataka sa veze: %s

en: Error while analysing database schema: %s
sr: Greška prilikom obrade šeme baze podataka: %s

en: Connection
sr: Veza

en: unnamed
sr: neimenovano

en: data source
sr: izvor podataka

en: Getting database schema information
sr: Dobavljam podatke šeme baze podataka

en: Execution reported an undefined error, please report error to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product
sr: Izvršavanje izveštava o neodređenoj grešci, prijavite grešku na „http://bugzilla.gnome.org/“ za proizvod „libgda“

en: Executing a query
sr: Izvršavam upit

en: Connection not yet opened
sr: Veza još nije otvorena

en: Can't initialize dictionary to store table preferences
sr: Ne mogu da pokrenem rečnik da uskladištim postavke tabele

en: Can't initialize transaction to access favorites
sr: Ne mogu da pokrenem prenos da pristupim omiljenima

en: Can't commit transaction to access favorites
sr: Ne mogu da predam prenos da pristupim omiljenima

en: Could not execute LDAP search
sr: Ne mogu da izvršim LDAP pretragu

en: Executing LDAP search
sr: Izvršavam LDAP pretragu

en: Fetching LDAP entry's attributes
sr: Dovlačim atribute LDAP unosa

en: Fetching LDAP entry's children
sr: Dovlačim porod LDAP unosa

en: Provider: %s
sr: Dostavljač: %s

en: Database provider
sr: Dostavljač baze podataka

en: In memory
sr: U memoriji

en: Dictionary file
sr: Datoteka rečnika

en: File used to store any information associated
    to this connection (favorites, descriptions, ...)
sr: Datoteka korišćena za skladištenje bilo kakvih
    podataka pridruženih ovoj vezi (omiljeno, opisi, ...)

en: Opened connections
sr: Otvorene veze

en: List of opened connections
sr: Spisak otvorenih veza

en: Connections
sr: Veze

en: Connection's properties
sr: Svojstva veze

en: Close connection
sr: Zatvori vezu

en: Close selected connection
sr: Zatvorite izabranu vezu

en: Connect
sr: Poveži se

en: Open a new connection
sr: Otvorite novu vezu

en: History
sr: Istorijat

en: Bookmarks
sr: Obeleživači

en: Begin
sr: Počni

en: Commit
sr: Predaj

en: Rollback
sr: Vrati staro

en: Builder
sr: Graditelj

en: Ldap entries
sr: Ldap unosi

en: Add table
sr: Dodaj tabelu

en: Grid
sr: Mreža

en: Form
sr: Oblik

en: Bound connection is used
sr: Koristi se svezana veza

en: Virtual connection using this connection is busy
sr: Virtuelna veza koja koristi ovu vezu je zauzeta

en: _Fullscreen
sr: _Preko celog ekrana

en: Use the whole screen
sr: Koristite ceo ekran

en: _Connection
sr: _Veza

en: _Connect
sr: _Poveži

en: Open a connection
sr: Otvorite vezu

en: _Bind Connection
sr: _Sveži vezu

en: Use connection to create
    a new binding connection to access data
    from multiple databases at once
sr: Koristite vezu da napravite novu
    vezu sveze da odjednom pristupite
    podacima iz više baza podataka

en: Connection properties
sr: Svojstva veze

en: _Connections List
sr: _Spisak veza

en: Connections list
sr: Spisak veza

en: _Fetch Meta Data
sr: _Dovuci meta podatke

en: Fetch meta data
sr: Dovucite meta podatke

en: _Close Connection
sr: _Zatvori vezu

en: Close this connection
sr: Zatvorite ovu vezu

en: _Quit
sr: _Izađi

en: Quit
sr: Izađite iz programa

en: _Edit
sr: _Uredi

en: Edit
sr: Uredite

en: _Display
sr: _Prikaži

en: Display
sr: Prikažite

en: _Perspective
sr: _Vidokrug

en: Perspective
sr: Vidokrug

en: _Window
sr: _Prozor

en: Window
sr: Prozor

en: _New Window
sr: _Novi prozor

en: Open a new window for current connection
sr: Otvorite novi prozor za tekuću vezu

en: New Window for _Connection
sr: Novi prozor za _vezu

en: Open a new window for a connection
sr: Otvorite novi prozor za vezu

en: _Help
sr: Po_moć

en: Help
sr: Pomoć

en: _Manual
sr: _Uputstvo

en: Manual
sr: Uputstvo

en: Begin a new transaction
sr: Započnite novi prenos

en: Commit current transaction
sr: Predajte tekući prenos

en: Rollback current transaction
sr: Vratite na staro tekući prenos

en: LDAP browser
sr: LDAP preglednik

en: Do you want to close the '%s' connection?
sr: Da li želite da zatvorite vezu „%s“?

en: Do you want to quit the application?
sr: Da li želite da napustite program?

en: all the connections will be closed.
sr: sve veze će biti zatvorene.

en: the connection will be closed.
sr: veza će biti zatvorena.

en: Error starting transaction: %s
sr: Greška započinjanja prenosa: %s

en: Error committing transaction: %s
sr: Greška predaje prenosa: %s

en: Error rolling back transaction: %s
sr: Greška vraćanja prenosa na staro: %s

en: Hit the Escape key to leave the fullscreen mode
sr: Pritisnite taster Izlaz da napustite režim preko celog ekrana

en: Error updating bound connection: %s
sr: Greška osvežavanja sveze veze: %s

en: Could not open binding connection: %s
sr: Ne mogu da otvorim vezu svezivanja: %s

en: Database browser
sr: Preglednik baze podataka

en: Don't show this message again
sr: Ne prikazuj više ovu poruku

en: The current perspective has changed to the '%s' perspective, you can switch back to previous perspective through the 'Perspective/%s' menu, or using the '%s' shortcut
sr: Tekući vidokrug je izmenjen na vidokrug „%s“, možete da se prebacite na prethodni vidokrug u izborniku „Vidokrug/%s“, ili koristeći prečicu „%s“

en: Linear layout
sr: Linearni raspored

en: Radial layout
sr: Radijalni raspored

en: Save diagram as
sr: Sačuvaj dijagram kao

en: PNG Image
sr: PNG sliku

en: SVG file
sr: SVG datoteku

en: Failed to create SVG file
sr: Nisam uspeo da napravim SVG datoteku

en: File format to save to is not recognized.
sr: Zapis datoteke za čuvanje nije prepoznat.

en: Failed to create PNG file
sr: Nisam uspeo da napravim PNG datoteku

en: Type: %s
sr: Vrsta: %s

en: Remove from graph
sr: Ukloni iz grafikona

en: Add referenced tables to graph
sr: Dodaj uputne tabele u grafikon

en: Add tables referencing this table to graph
sr: Dodaj tabele koje upućuju na ovu tabelu u grafikon

en: Declare foreign key for this table
sr: Objavi strani ključ za ovu tabelu

en: Failed to declare foreign key: %s
sr: Nisam uspeo da objavim strani ključ: %s

en: Successfully declared foreign key
sr: Uspešno je objavljen strani ključ

note: entry to display a window with tables in it
en: Add tables
sr: Dodaj tabele

note: entry to display sub menus
en: Add one table
sr: Dodaj jednu tabelu

en: Add all tables
sr: Dodaj sve tabele

en: Add all tables in schema
sr: Dodaj sve tabele u šemu

en: Select tables to add to diagram
sr: Izaberi tabele za dodavanje u dijagram

en: Declared foreign key
sr: Objavljen je strani ključ

note: To translators: the UPDATE is an SQL operation type
en: Policy on UPDATE
sr: Politika na DOGRADI

note: To translators: the DELETE is an SQL operation type
en: Policy on DELETE
sr: Politika na OBRIŠI

en: Failed to undeclare foreign key: %s
sr: Nisam uspeo da poništim objavu stranog ključa: %s

en: Successfully undeclared foreign key
sr: Uspešno je poništena objava stranog ključa

en: Remove this declared foreign key
sr: Ukloni ovaj objavljeni strani ključ

en: Page size and zoom
sr: Veličina stranice i uveličanje

en: Page %d of %d horizontally and %d of %d vertically
sr: Stranica %d od %d vodoravno i %d od %d uspravno

en: Adjust page's size and orientation
sr: Doteraj veličinu i usmerenje stranice

en: <b>Zoom</b>
sr: <b>Uveličanje</b>

en: Number of pages used:
sr: Broj korišćenih stranica:

en: horizontally
sr: vodoravno

en: vertically
sr: uspravno

en: Zoom factor:
sr: Odnos uvećanja:

en: <b>Page numbers</b>
sr: <b>Brojevi stranica</b>

en: Print page numbers
sr: Štampaj brojeve stranica

en: Declare a foreign key for table '%s'
sr: Objavi strani ključ za tabelu „%s“

en: define which table is references, which columns are part of the foreign key, and which column each one references
sr: određuje koja tabela je uputna, koje kolone su deo stranog ključa, i na koju kolonu upućuje svaka od njih

en: Foreign key name:
sr: Naziv stranog ključa:

note: table to reference
en: Referenced table:
sr: Uputna tabela:

en: Referenced column
sr: Uputna kolona

en: Missing information to declare foreign key
sr: Nedostaju podaci za objavljivanje stranog ključa

en: Missing information to undeclare foreign key
sr: Nedostaju podaci za poništavanje objave stranog ključa

en: Import specifications
sr: Odredbe uvoza

note: file to import from
en: File to import from:
sr: Datoteka iz koje uvesti:

en: File to import data from
sr: Datoteka iz koje uvesti podatke

en: Comma separated values
sr: Vrednosti razdvojene zarezom

en: XML exported
sr: IksML je izvezen

en: All files
sr: Sve datoteke

note: Encoding
en: Encoding:
sr: Kodiranje:

note: first line as title
en: First line as title:
sr: Prvi red kao naziv:

note: separator
en: Separator:
sr: Razdvajač:

en: Comma
sr: Zarez

en: Semi colon
sr: Zapetačka

en: Tab
sr: Jezičak

en: Space
sr: Razmak

en: Pipe
sr: Spojka

en: Other:
sr: Drugo:

en: Import preview
sr: Pregled uvoza

en: No data.
sr: Nema podataka.

en: Data set import from file
sr: Uvoz skupa podataka iz datoteke

en: %d column | %d columns
sr[0]: %d kolona
sr[1]: %d kolone
sr[2]: %d kolona
sr[3]: %d kolona

en: Data set with %s and %s
sr: Skup podataka sa „%s“ i „%s“

en: Modify
sr: Izmeni

en: Import
sr: Uvezi

en: No data set
sr: Nema skupa podataka

en: %d table in current schema: | %d tables in current schema:
sr[0]: %d tabela u tekućoj šemi:
sr[1]: %d tabele u tekućoj šemi:
sr[2]: %d tabela u tekućoj šemi:
sr[3]: %d tabela u tekućoj šemi:

en: Tables in current schema:
sr: Tabele u tekućoj šemi:

en: %d Table in schema '%s': | %d Tables in schema '%s':
sr[0]: %d tabela u šemi „%s“:
sr[1]: %d tabele u šemi „%s“:
sr[2]: %d tabela u šemi „%s“:
sr[3]: %d tabela u šemi „%s“:

note: no connection at all or not authenticated
en: None
sr: Ništa

en: Enable or disable auto update of data
sr: Uključi ili isključi samodogradnju podataka

en: Toggle between grid and form presentations
sr: Prebaci između predstavljanja mreže i obrasca

en: Execute action
sr: Izvrši radnju

en: View LDAP entry's details
sr: Pregledaj pojedinosti unosa LDAP-a

en: Zoom...
sr: Uveličaj...

en: Statement to execute is not a selection statement
sr: Tvrdnja za izvršavanje nije tvrdnja izbora

en: Error executing query:
    %s
sr: Greška izvršavanja upita:
    %s

en: Action successfully executed
sr: Radnja je uspešno izvršena

en: Set or confirm the parameters to execute
    action '%s'
sr: Postavi ili potvrdi parametre za izvršavanje
    radnje „%s“

en: Execution of action
sr: Izvršavanje radnje

en: Error executing query: %s
sr: Greška izvršavanja upita: %s

en: New virtual connection
sr: Nova virtuelna veza

en: Create connection
sr: Napravi vezu

en: Virtual connection's properties
sr: Svojstva virtuelne veze

en: The virtual connection you are about to define can bind tables from an existing connection as well as bind a data set which will appear as a table (importing CSV data for example). You can add as many binds as needed
sr: Virtuelna veza koju ćete odrediti može da poveže tabele iz postojeće veze kao i da poveže skup podataka koji će se pojaviti kao tabela (uvoz VRZ podataka na primer). Možete da dodate onoliko sveza koliko je potrebno

en: Add binding
sr: Dodaj sveze

en: Bind a connection
sr: Poveži vezu

en: Bind a data set
sr: Poveži skup podataka

en: Bind a data set as a table:
sr: Poveži skup podataka kao tabelu:

en: Import a data set and make it appear as a table
sr: Uvezi skup podataka i učini da se pojavi kao tabela

en: Remove this bind
sr: Ukloni ovu svezu

en: Invalid schema name
sr: Neispravan naziv šeme

en: Bind all tables of a connection using a schema prefix:
sr: Poveži sve tabele veze koristeći predmetak šeme:

en: Each table in the selected connection will appear as a table in the virtual connection using the specified schema as a prefix
sr: Svaka tabela u izabranoj vezi će se pojaviti kao tabela u virtuelnoj vezi koristeći navedenu šemu kao predmetak

en: Name of the schema the
    tables will be in
sr: Naziv šeme u kojoj
    će biti tabele

en: Obtain referenced data in table
sr: Nabavi uputne podatke u tabeli

en: List referencing data in
sr: Ispiši uputne podatake

en: Error adding new data source: %s
sr: Greška dodavanja novog izvora podataka: %s

en: Data Manager
sr: Upravnik podataka

en: Unsaved
sr: Nesačuvano

en: Variables' values:
sr: Vrednosti promenljive:

en: Reset
sr: Povrati

en: Reset the editor's
    contents
sr: Povrati sadržaje
    uređivača

en: Add a new data source
sr: Dodajte novi izvor podataka

en: Variables
sr: Promenljive

en: Show variables needed
sr: Prikaži potrebne promenljive

en: Execute
sr: Izvrši

en: Execute specified
    data manager
sr: Izvrši navedenog
    upravnika podataka

en: View XML
sr: Pregledaj IksML

en: View specifications
    as XML (advanced)
sr: Odredbe pregleda
    kao IksML (napredno)

en: '%s' data manager
sr: Upravnik podataka „%s“

en: Data manager
sr: Upravnik podataka

en: Could not save data manager
sr: Ne mogu da sačuvam upravnika podataka

en: Data manager's name
sr: Naziv upravnika podataka

en: Save
sr: Sačuvaj

en: source%d
sr: izvor%d

en: Data source from SQL
sr: Izvor podataka iz SKuL-a

note: To translators: "In schema" refers to the database schema an object is in
en: In schema '%s'
sr: U šemi „%s“

en: For table: %s
sr: Za tabelu: %s

en: Switching to execution mode. Hit the Escape key to return to the compose mode
sr: Prebacujem se na režim izvršavanja. Pritisnite taster Izađi da se vratite na režim sastavljanja

en: _Toggle mode
sr: _Prebaci režim

en: Switch between compose and execute modes
sr: Prebacite se između režima sastavljanja i izvršavanja

en: Could not remove favorite: %s
sr: Ne mogu da uklonim omiljenog: %s

en: Could not add favorite: %s
sr: Ne mogu da dodam omiljenog: %s

en: Favorite's properties
sr: Svojstva omiljenog

en: Specifications
sr: Odredbe

en: Saved
sr: Sačuvano

en: Unnamed data manager
sr: Neimenovani upravnik podataka

en: _Show Favorites
sr: _Prikaži omiljene

en: Show or hide favorites
sr: Prikažite ili sakrijte omiljene

en: _Manager
sr: _Upravnik

en: Manager
sr: Upravnik

en: _New Data Manager
sr: _Novi upravnik podataka

en: New data manager
sr: Novi upravnik podataka

note: Translators: Do not translate "table" nor "query"
en: Node must be "table" or "query", and is "%s"
sr: Čvor mora biti „table“ ili „query“, ali je „%s“

en: Not ready
sr: Nisam spreman

en: Malformed table name "%s"
sr: Loš naziv tabele „%s“

en: Could not find the "%s" table
sr: Ne mogu da pronađem tabelu „%s“

en: The "%s" object is not a table
sr: Predmet „%s“ nije tabela

note: Translators: Do not translate "name"
en: Missing attribute "name" for table
sr: Nedostaje osobina „name“ za tabelu

en: Could not find any foreign key to "%s"
sr: Ne mogu da pronađem ni jedan strani ključ za „%s“

en: The fields involved in the foreign key to "%s" are not known
sr: „%s“ ne poznaje polja umešana u stranom ključu

en: No SELECT statement to execute
sr: Nema tvrdnje IZABERI za izvršavanje

en: Refresh data
sr: Osveži podatke

en: Contents of '%s'
sr: Sadržaj iz „%s“

en: Could not build SELECT statement
sr: Ne mogu da izgradim tvrdnju IZABERI

en: Multiple statements detected, only the first will be used
sr: Otkrio sam više tvrdnji, koristiću samo prvu

en: Id
sr: IB

en: Data source's ID
    (as referenced by other data sources)
sr: IB izvora podataka
    (kako je upućeno drugim izvorima podataka)

en: Data source's description
sr: Opis izvora podataka

en: Table to display data from, leave empty
    to specify a SELECT statement instead
sr: Tabela iz koje se prikazuju podaci, ostavite
    praznim da navedete tvrdnju IZABERI

en: SELECT
    SQL
sr: ISABERI
    SKuL

en: Actual SQL executed
    to select data
    Can't be changed if a table name is set
sr: Trenutni SKuL je izvršen
    za biranje podataka
    Ne može se izmeniti ako je postavljen naziv tabele

en: Dependencies
sr: Zavisnosti

en: Required and provided named parameters
sr: Zahtevani i dostavljeni imenovani parametri

en: Requires:
sr: Zahteva:

en: Exports:
sr: Izvozi:

en: Link to other data
sr: Veza do drugih podataka

en: Remove data source
sr: Ukloni izvor podataka

en: Show data source's properties
sr: Prikaži svojstva izvora podataka

en: No data source defined
sr: Nema određenih izvora podataka

en: Can't bind parameter '%s' of type '%s' to a parameter of type '%s'
sr: Ne mogu da privežem parametar „%s“ vrste „%s“ za parametar vrste „%s“

en: Remove
sr: Ukloni

en: Data sources:
sr: Izvori podataka:

en: Selected data source's properties:
sr: Svojstva izabranih izvora podataka:

en: Error parsing XML specifications
sr: Greška obrade IksML odredbi

en: Expecting <%s> root node
sr: Očekujem koreni čvor <%s>

en: SQL code to execute:
sr: SKuL kod za izvršavanje:

en: Database Browser provides quick access to the data and schema of a database, and displays it in a intuitive graphical interface. It provides three perspectives to interact with a database: the schema browser, query execution, and data manager. The schema browser allows the user to view the tables of a database, and inspect the table's properties and relations. The query exeution perspective allows the user to execute SQL queries on the database. The data manager perspective allows the user to view the data contained in the database in a tabular form.
sr: Preglednik baze podtaka obezbeđuje brz pristup podacima i šemi baze podataka, i prikazuje ga u dokučivom grafičkom sučelju. Obezbeđuje tri vidokruga za delovanje sa bazom podataka: preglednika šeme, izvršavanje upita, i upravnika podataka. Preglednik šeme omogućava korisniku da vidi tabele baze podataka, i da proveri svojstva i odnose tabele. Izvršavanje upita omogućava korisniku da izvrši SKuL upite na bazi podataka. Upravnik podataka omogućava korisniku da vidi podatke sadržane u bazi podataka u obliku tabele.

en: GdaBrowser
sr: Gda preglednik

en: Browse your database's contents
sr: Pregledajte sadržaj vaše baze podataka

en: Could not get information about LDAP class
sr: Ne mogu da dobavim podatke o LDAP razredu

en: Class OID:
sr: OIB razreda:

en: Class kind:
sr: Vrsta razreda:

en: Class name: | Class names:
sr[0]: Naziv razreda:
sr[1]: Nazivi razreda:
sr[2]: Nazivi razreda:
sr[3]: Naziv razreda:

en: This LDAP class is obsolete
sr: Ovaj LDAP razred je zastareo

en: Required attribute: | Required attributes:
sr[0]: Zahtevana osobina:
sr[1]: Zahtevane osobine:
sr[2]: Zahtevane osobine:
sr[3]: Zahtevana osobina:

en: Optional attribute: | Optional attributes:
sr[0]: Izborna osobina:
sr[1]: Izborne osobine:
sr[2]: Izborne osobine:
sr[3]: Izborna osobina:

en: Children class: | Children classes:
sr[0]: Razred poroda:
sr[1]: Razredi poroda:
sr[2]: Razredi poroda:
sr[3]: Razred poroda:

en: Inherited class: | Inherited classes:
sr[0]: Nasleđeni razred:
sr[1]: Nasleđeni razredi:
sr[2]: Nasleđeni razredi:
sr[3]: Nasleđeni razred:

en: Select the file to save data to
sr: Izaberite datoteku za čuvanje podataka

en: Could not save data: %s
sr: Ne mogu da sačuvam podatke: %s

en: Non activated
sr: Nije pokrenuto

en: Never
sr: Nikada

note: DN
en: Distinguished Name:
sr: Izdvojeni naziv:

en: Can't display attribute value
sr: Ne mogu da prikažem vrednost osobine

en: Could not get information about LDAP entry
sr: Ne mogu da dobavim podatke o LDAP unosu

en: Base DN:
sr: Osnovni naziv domena:

en: Filter expression:
sr: Izraz propusnika:

en: Attributes to fetch:
sr: Osobine za dovlačenje:

en: Search scope:
sr: Obim pretrage:

en: Could not find LDAP entry with DN '%s'
sr: Ne mogu da pronađem LDAP unos sa nazivom domena „%s“

en: _New LDAP Entries Browser
sr: _Novi preglednik LDAP unosa

en: Open a new LDAP entries browser
sr: Otvorite novi preglednik LDAP unosa

en: _New LDAP Classes Browser
sr: _Novi preglednik LDAP razreda

en: Open a new LDAP classes browser
sr: Otvorite novi preglednik LDAP razreda

en: _New LDAP Search
sr: _Nova LDAP pretraga

en: Open a new LDAP search form
sr: Otvorite obrazac nove LDAP pretrage

en: LDAP classes browser
sr: Preglednik LDAP razreda

en: LDAP classes
sr: LDAP razredi

en: LDAP class's properties
sr: Svojstva LDAP razreda

en: Add to _Favorites
sr: Dodaj u _omiljene

en: Add class to favorites
sr: Dodajte razred u omiljene

en: Previous Class
sr: Prethodni razred

en: Move back to previous LDAP class
sr: Vratite se na prethodni LDAP razred

en: Next Class
sr: Sledeći razred

en: Move to next LDAP class
sr: Pređite na sledeći LDAP razred

en: LDAP entries browser
sr: Preglednik LDAP unosa

en: LDAP hierarchy
sr: LDAP hijerarhija

en: LDAP entry's details
sr: Pojedinosti unosa LDAP-a

en: Add entry to favorites
sr: Dodajte unos u omiljene

en: Previous Entry
sr: Prethodni unos

en: Move back to previous LDAP entry
sr: Vratite se na prethodni LDAP unos

en: Next Entry
sr: Sledeći unos

en: Move to next LDAP entry
sr: Pređite na sledeći LDAP unos

en: LDAP entries
sr: LDAP unosi

en: Favorites
sr: Omiljeni

en: LDAP search page
sr: Stranica LDAP pretrage

en: LDAP search settings
sr: Podešavanja LDAP pretrage

en: Clear
sr: Očisti

en: Clear the search settings
sr: Očistite podešavanja pretrage

en: Execute LDAP search
sr: Izvrši LDAP pretragu

note: results
en: Results
sr: Rezultati

en: Could not define virtual table for this LDAP search: %s
sr: Ne mogu da odredim virtuelnu tabelu za ovu LDAP pretragu: %s

en: Virtual table '%s' for this LDAP search has been defined
sr: Virtuelna tabela „%s“ za ovu LDAP pretragu je određena

en: Define as Table
sr: Odredi kao tabelu

en: Define search as a virtual table
sr: Odredi pretragu kao virtuelnu tabelu

en: LDAP search
sr: LDAP pretraga

en: Define LDAP search as a virtual table
sr: Odredi LDAP pretragu kao virtuelnu tabelu

en: Name of the virtual LDAP table to create
sr: Naziv virtuelne LDAP tabele za stvaranje

en: Everytime data is selected from the virtual table which will be created, the LDAP search will be executed and data returned as the contents of the table.
sr: Svaki put kada su podaci izabrani iz virtuelne tabele koja će biti napravljena, biće izvršena LDAP pretraga i ispisani podaci kao sadržaj tabele.

en: Table name:
sr: Naziv tabele:

en: Replace if exists:
sr: Zameni ako postoji:

en: Connection opening:
sr: Otvaranje veze:

en: Select a named data source, or specify
    parameters to open a connection to a 
    non defined data source
sr: Izaberite imenovani izvor podataka,
    ili navedite parametre za otvaranje
    veze neodređenom izvoru podataka

en: Cancelled by the user
sr: Korisnik je otkazao

en: [DSN|connection string]...
sr: [DSN|niska veze]...

en: Error: %s
sr: Greška: %s

en: All files are in the directory: %s
sr: Sve datoteke su u direktorijumu: %s

en: Can't get the list of files used to store information about each connection: %s
sr: Ne mogu da dobavim spisak datoteka korišćenih za skladištenje podataka o svakoj vezi: %s

en: Error while purging files used to store information about each connection: %s
sr: Greška prilikom izbacivanja datoteka korišćenih za skladištenje podataka o svakoj vezi: %s

en: Multiple statements
sr: Višestruke tvrdnje

en: SELECT statement
sr: Tvrdnja IZABERI

en: INSERT statement
sr: Tvrdnja UMETNI

en: UPDATE statement
sr: Tvrdnja OSVEŽI

en: DELETE statement
sr: Tvrdnja OBRIŠI

en: COMPOUND SELECT statement
sr: Tvrdnja IZABERI JEDINJENJE

en: BEGIN statement
sr: Tvrdnja POČNI

en: ROLLBACK statement
sr: Tvrdnja VRATINAZAD

en: COMMIT statement
sr: Tvrdnja PREDAJ

en: ADD SAVEPOINT statement
sr: Tvrdnja DODAJ TAČKU ČUVANJA

en: ROLLBACK SAVEPOINT statement
sr: Tvrdnja VRATI NAZAD TAČKU ČUVANJA

en: DELETE SAVEPOINT statement
sr: Tvrdnja OBRIŠI TAČKU ČUVANJA

en: Unknown statement
sr: Nepoznata tvrdnja

en: Getting
    favorites...
sr: Dobavljam
    omiljene...

en: No favorite:
    drag item to
    define one
sr: Nema omiljenih:
    prevucite stavku
    da odredite jednu

en: Query execution (SQL)
sr: Propitaj izvršavanje (SKuL)

en: Query editor
sr: Propitaj uređivača

en: Clear the editor's
    contents
sr: Očisti sadržaje
    uređivača

en: Show variables needed
    to execute SQL
sr: Pokaži promenljive potrebne
    za izvršavanje SKuL-as

en: Execute SQL in editor
sr: Izvrši SKuL u uređivaču

en: Indent
sr: Uvuci

en: Indent SQL in editor
    and make the code more readable
    (removes comments)
sr: Uvucite SKuL u uređivaču
    i učinite kod čitljivijim
    (uklonite napomene)

en: Favorite
sr: Omiljeno

en: Add SQL to favorite
sr: Dodajte SKuL u omiljene

en: Execution history:
sr: Istorijat izvršavanja:

en: Copy
sr: Umnoži

en: Copy selected history
    to editor
sr: Umnožite izabrani
    istorijat u uređivač

en: Clear history
sr: Očisti istorijat

en: Execution Results:
sr: Rezultati izvršavanja:

en: New favorite
sr: Novi omiljeni

en: Modify favorite '%s'
sr: Izmeni omiljeni „%s“

en: Modify a favorite
sr: Izmenite omiljenog

en: Favorite's name
sr: Naziv omiljenog

en: Unnamed query
sr: Neimenovani upit

en: Name of the favorite to create
sr: Naziv omiljenog za stvaranje

en: Enter the name of the favorite to create
sr: Unesite naziv omiljenog za stvaranje

en: Invalid variable's contents
sr: Neispravan sadržaj promenljive

en: assign values to the following variables
sr: dodeli vrednosti sledećim promenljivima

en: A transaction has automatically been started
    during this statement's execution, this usually
    happens when blobs are selected (and the transaction
    will have to remain opened while the blobs are still
    accessible, clear the corresponding history item before
    closing the transaction).
sr: Prenos je samostalno započet za vreme izvršavanja
    ove tvrdnje, ovo se obično dešava kada su izabrani
    blobovi (a prenos će ostati otvoren sve dok su
    blobovi još uvek pristupačni, očistite odgovarajuću
    stavku istorijata pre zatvaranja prenosa).

en: Statement executed
sr: Tvrdnja je izvršena

en: Error while parsing code: %s
sr: Greška prilikom obrade koda: %s

en: A query is already being executed, to execute another query, open a new connection.
sr: Upit je već izvršen, da izvršite drugi upit, otvorite novu vezu.

en: Internal error, please report error to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product
sr: Unutrašnja greška, prijavite grešku na „http://bugzilla.gnome.org/“ za proizvod „libgda“

en: _Execute
sr: _Izvrši

en: Execute query
sr: Izvršite upit

en: _Undo
sr: _Opozovi

en: Undo last change
sr: Opozovite poslednju izmenu

en: Copy all in a single line
sr: Umnoži sve u jedan red

en: In the future:
sr: U buduće:

en: Less than a minute ago:
sr: Pre manje od jednog minuta:

en: %lu minute ago:
     | %lu minutes ago:
sr[0]: Pre %lu minut:
sr[1]: Pre %lu minuta:
sr[2]: Pre %lu minuta:
sr[3]: Pre %lu minut:

en: %lu hour ago
     | %lu hours ago
sr[0]: Pre %lu sat
sr[1]: Pre %lu sata
sr[2]: Pre %lu sati
sr[3]: Pre %lu sat

en: %lu day ago
     | %lu days ago
sr[0]: Pre %lu dan
sr[1]: Pre %lu dana
sr[2]: Pre %lu dana
sr[3]: Pre %lu dan

en: _Query
sr: _Upit

en: Query
sr: Upit

en: _New Editor
sr: _Novi uređivač

en: Open a new query editor
sr: Otvorite novi uređivač upita

en: Could not add action: %s
sr: Ne mogu da dodam radnju: %s

en: SQL Code
sr: SKuL kôd

en: Is action
sr: Radnja je

en: Check this option to make this favorite an action
    which can be proposed for execution from grids
    containing data. The parameters required to execute
    the query will be defined from the row selected in the grid
sr: Izaberite ovu mogućnost da učinite ovo omiljenom radnjom
    koja može biti predložena za izvršavanje iz mreža koje
    sadrže podatake. Parametri potrebni za izvršavanje upita
    će biti određeni iz reda izabranog u mreži

en: Statement:
sr: Tvrdnja:

en: Execution delay
sr: Zastoj izvršavanja

en: Number of rows impacted
sr: Broj usađenih redova

en: Execution Parameters
sr: Parametri izvršavanja

en: No result selected
sr: Nije izabran rezultat

en: Re-execute query
sr: Ponovo izvrši upit

en: Execution error:
sr: Greška izvršavanja:

en: Table not found
sr: Nisam našao tabelu

en: Requested object is not a table or view
sr: Zatraženi predmet nije tabela ili pregled

en: Auto incremented
sr: Samostalno povećan

en: Tables' index
sr: Popis tabele

en: Schema browser
sr: Preglednik šeme

en: Diagram
sr: Dijagram

en: Could not save diagram
sr: Ne mogu da sačuvam dijagram

en: Canvas's name
sr: Naziv platna

en: Relations diagram
sr: Dijagram međuodnosa

en: Error parsing favorite's contents
sr: Greška obrade sadržaja omiljenog

en: '%s' diagram
sr: Dijagram „%s“

en: Missing table attribute in favorite's contents
sr: Nedostaje osobina tabele u sadržaju omiljenog

en: _Contents
sr: _Sadržaj

en: View contents
sr: Pregledajte sadržaj

en: _Schema
sr: _Šema

en: Schema
sr: Šema

en: _New Diagram
sr: _Novi dijagram

en: Create a new diagram
sr: Napravite novi dijagram

en: Could not load diagram
sr: Ne mogu da učitam dijagram

en: Declared foreign key '%s' on
sr: Objavljeni strani ključ „%s“ na

en: Foreign key '%s' on
sr: Strani ključ „%s“ na

en: incompatible types: '%s' for the foreign key and '%s' for the referenced primary key
sr: nepodudarne vrste: „%s“ za strani ključ i „%s“ za uputni primarni ključ

en: Could not compute table's UNIQUE constraints for %s.%s.%s
sr: Ne mogu da izračunam JEDINSTVENA ograničenja tabele za %s.%s.%s

en: Unique constraint
sr: Jedinstveno ograničenje

en: Tables referencing this one
sr: Tabele upućuju na ovu

en: Column Name
sr: Naziv kolone

note: To translators: "Not NULL?" is a table's column's attribute. The NULL term should not be translated as it refers to the SQL NULL value
en: Not NULL?
sr: Nije NIŠTA?

en: LDAP virtual table definition
sr: Odrednica virtualne LDAP tabele

en: Constraints and integrity rules
sr: Pravila ograničenja i celovitosti

en: Could not find table '%s.%s'
sr: Ne mogu da pronađem tabelu „%s.%s“

en: Could not find declared foreign key '%s'
sr: Ne mogu da pronađem objavljeni strani ključ „%s“

en: Table not found. If you think this is an error,
    please refresh the meta data from the database
    (menu Connection/Fetch meta data).
sr: Nisam pronašao tabelu. Ako mislite da je ovo greška,
    osvežite meta podatke iz baze podataka (izbornik
    Veza/Dovuci meta podatke).

en: Relations
sr: Odnosi

en: Preferences
sr: Postavke

en: Data successfully inserted
sr: Podaci su uspešno umetnuti

en: Meta data not yet available
sr: Meta podaci još nisu dostupni

en: Can't find information about table
sr: Ne mogu da pronađem podatke o tabeli

en: Internal error while building INSERT statement:
    %s
sr: Unutrašnja greška prilikom izgradnje tvrdnje UMETNI:
    %s

en: Default value: '%s'
sr: Osnovna vrednost: „%s“

en: Default value: auto incremented value
sr: Osnovna vrednost: samostalno povećana vrednost

en: Values to insert into table
sr: Vrednosti za umetanje u tabelu

en: Can't find information about table '%s'
sr: Ne mogu da pronađem podatke o tabeli „%s“

en: _Table
sr: _Tabela

en: Add table to favorites
sr: Dodajte tabelu u omiljene

en: View table's contents
sr: Pregledajte sadržaj tabele

en: _Insert Data
sr: _Umetni podatke

en: Insert data into table
sr: Umetnite podatke u tabelu

en: _Declare Foreign Key
sr: _Objavi strani ključ

en: Declare a foreign key for table
sr: Objavite strani ključ za tabelu

en: default
sr: osnovno

en: Table's fields
sr: Polja tabele

en: Field's display preferences
sr: Postavke prikaza polja

en: Data entry type:
sr: Vrsta unosa podataka:

en: Defines how data for the selected column
    will be displayed in forms. Leave 'Default' to have
    the default display
sr: Odredite kako će podaci za izabranu kolonu
    biti prikazani u obrascima. Ostavite „Osnovno“
    da imate osnovni prikaz

en: none
sr: ništa

en: Options:
sr: Mogućnosti:

en: Preview:
sr: Pregled:

en: Free form to test the configured
    data entry
sr: Slobodan oblik za isprobavanje
    podešenog unosa podataka

en: Information:
sr: Podaci:

en: Unable to display help. Please make sure the documentation package is installed.
sr: Ne mogu da prikažem pomoć. Proverite da li je instaliran paket dokumentacije.

en: Unable to open help file
sr: Ne mogu da otvorim datoteku pomoći

en: Help is being loaded, please wait...
sr: Pomoć je učitana, molim sačekajte...

en: Close tab
sr: Zatvori jezičak

en: Abstract
sr: Apstraktni

en: Structural
sr: Strukturni

en: Auxilliary
sr: Pomoćni

en: <small>This area allows to give values to
    variables defined in the SQL code
    using the following syntax:
    <b><tt>##&lt;variable name&gt;::&lt;type&gt;[::null]</tt></b>
    For example:
    <span foreground="#4e9a06"><b><tt>##id::int</tt></b></span>
          defines <b>id</b> as a non NULL integer
    <span foreground="#4e9a06"><b><tt>##age::string::null</tt></b></span>
          defines <b>age</b> as a string
    
    Valid types are: <tt>string</tt>, <tt>boolean</tt>, <tt>int</tt>,
    <tt>date</tt>, <tt>time</tt>, <tt>timestamp</tt>, <tt>guint</tt>, <tt>blob</tt> and
    <tt>binary</tt></small>
sr: <small>Ova oblast omogućava davanje vrednosti
    promenljivima određenim u kodu SKuL-a
    koristeći sledeći sklop:
    <b><tt>##&lt;variable name&gt;::&lt;type&gt;[::null]</tt></b>
    Na primer:
    <span foreground="#4e9a06"><b><tt>##id::int</tt></b></span>
          određuje <b>ib</b> kao ne NIŠTAVNI ceo broj
    <span foreground="#4e9a06"><b><tt>##age::string::null</tt></b></span>
          određuje <b>starost</b> kao nisku
    
    Ispravne vrste su: <tt>string</tt>, <tt>boolean</tt>, <tt>int</tt>,
    <tt>date</tt>, <tt>time</tt>, <tt>timestamp</tt>, <tt>guint</tt>, <tt>blob</tt> i
    <tt>binary</tt></small>

en: Hide search toolbar
sr: Sakrij traku alata pretrage

en: Search:
sr: Potraži:

en: Case sensitive
sr: Razlikuj veličinu slova

en: Invalid unnamed command
sr: Neispravna neimenovana naredba

en: Command '%s' not found
sr: Nisam pronašao naredbu „%s“

en: Syntax error after '\'
sr: Sadržajna greška nakon „\“

en: Unbalanced usage of quotes
sr: Neuravnotežena upotreba navodnika

en: Usage
sr: Upotreba

en: Could not save history file to '%s': %s
sr: Ne mogu da sačuvam datoteku istorijata u „%s“: %s

en: (%d row) | (%d rows)
sr[0]: (%d red)
sr[1]: (%d reda)
sr[2]: (%d redova)
sr[3]: (%d red)

en: History is not supported
sr: Istorijat nije podržan

en: No current connection
sr: Nema tekuće veze

en: List of tables
sr: Spisak tabela

en: List of views
sr: Spisak pregleda

en: List of schemas
sr: Spisak šema

en: No object found
sr: Nisam pronašao predmete

en: Column
sr: Kolona

en: Nullable
sr: Ništavno

en: Extra
sr: Posebno

en: List of columns for view '%s'
sr: Spisak kolona za pregled „%s“

en: List of columns for table '%s'
sr: Spisak kolona za tabelu „%s“

en: yes
sr: da

en: no
sr: ne

en: Could not determine columns of view '%s'
sr: Ne mogu da odredim kolone pregleda „%s“

en: Could not determine columns of table '%s'
sr: Ne mogu da odredim kolone tabele „%s“

en: View definition: %s
sr: Odrednica pregleda: %s

note: To translators: the term "references" is the verb * "to reference" in the context of foreign keys where * "table A REFERENCES table B"
en: references %s
sr: upućuje na %s

note: To translators: the term "references" is the verb * "to reference" in the context of foreign keys where * "table A REFERENCES table B"
en: references %s.%s
sr: upućuje na %s.%s

en: Installed providers list
sr: Spisak instaliranih dostavljača

en: Could not find provider '%s'
sr: Ne mogu da pronađem dostavljača „%s“

en: Attribute
sr: Osobina

en: Provider '%s' description
sr: Opis dostavljača „%s“

en: Could not find data source '%s'
sr: Ne mogu da pronađem izvor podataka „%s“

en: DSN '%s' description
sr: Opis DSN-a „%s“

en: DSN name
sr: Naziv DSN-a

en: Parameters
sr: Parametri

en: System DSN?
sr: Sistemski DSN?

en: Yes
sr: Da

en: No
sr: Ne

en: Last used
sr: Poslednja upotreba

en: Unknown criteria '%s'
sr: Nepoznato merilo „%s“

en: Failed to remove:
sr: Nisam uspeo da uklonim:

en: No file to purge!
sr: Nema datoteke za izbacivanje!

en: Gda server operations list
sr: Spisak radnji Gda servera

en: Using XML descriptions in %s
sr: Koristim opise IksML-a u %s

en: Could not create provider object: %s
sr: Ne mogu da napravim predmet dostavljača: %s

en: Existing operation types for provider '%s':
sr: Postojeće vrste radnje za dostavljača „%s“:

en: Existing operation types:
sr: Postojeće vrste radnje:

en: Description for type: %s
sr: Opis za vrstu: %s

en: Operation not supported
sr: Radnja nije podržana

en: Can't parse file '%s', ignoring it
sr: Ne mogu da obradim datoteku „%s“, zanemarujem je

en: GDA SQL console version
sr: Izdanje GDA SKuL konzole

en: Defines how the DN column is handled for LDAP searched (among "dn", "rdn" and "none")
sr: Određuje kako se upravlja kolonom naziva domena za traženi LDAP (pored „dn“, „rdn“ i „none“)

en: Defines the LDAP attributes which are fetched by default by LDAP commands
sr: Određuje osobine LDAP-a koje se po osnovi dovlače LDAP naredbama

en: Set to TRUE when the 1st line of a CSV file holds column names
sr: Postavite na izabrano kada 1° red CSV datoteke sadrži nazive kolona

en: Quote character for CSV format
sr: Znak navodnika za CSV datoteku

en: Separator character for CSV format
sr: Znak razdvajača za CSV datoteku

en: Welcome to the GDA SQL console, version
sr: Dobro došli u GDA SKuL konzolu, izdanje

en: Type: %s to show usage and distribution terms
          %s or %s for help with internal commands
          %s (or CTRL-D) to quit (the '.' can be replaced by a '\')
          or any SQL query terminated by a semicolon
sr: Upišite: %s da pokažete odredbe korišćena i raspodele
             %s ili %s za pomoć sa unutrašnjim naredbama
             %s (ili KTRL-D) da izađete („.“ može da bude zamenjena „\“)
             ili bilo koji upit SKuL-a koji se završava zapetačkom

en: Opening connection '%s' for:
sr: Otvaram vezu „%s“ za:

en: Can't open connection %d: %s
sr: Ne mogu da otvorim vezu %d: %s

en: Opening connection '%s' (GDA_SQL_CNC environment variable):
sr: Otvaram vezu „%s“ (promenljiva GDA_SKuL_CNC okruženja):

en: Can't open connection defined by GDA_SQL_CNC: %s
sr: Ne mogu da otvorim vezu određenu GDA_SKuL-CNC-om: %s

en: Can't run HTTP server on port %d
sr: Ne mogu da pokrenem HTTP server na priključniku %d

en: Connection closed
sr: Veza je zatvorena

en: Could not interpret the '%s' parameter's value
sr: Ne mogu da rastumačim vrednost „%s“ parametra

en: No internal parameter named '%s' required by query
sr: Nijedan unutrašnji parametar pod nazivom „%s“ nije potreban upitom

en: Can't open file '%s' for writing: %s
sr: Ne mogu da otvorim datoteku „%s“ za upis: %s

en: Can't open pipe '%s': %s
sr: Ne mogu da otvorim spojku „%s“: %s

en: Can't open file '%s' for reading: %s
sr: Ne mogu da otvorim datoteku „%s“ za čitanje: %s

en: Connection name '%s' is invalid
sr: Naziv veze „%s“ je neispravan

en: 	Username for '%s':
sr: 	Korisničko ime za „%s“:

en: No username for '%s'
sr: Nema korisničkog imena za „%s“

en: 	Password for '%s':
sr: 	Lozinka za „%s“:

en: No password for '%s'
sr: Nema lozinke za „%s“

en: Date format for this connection will be: %s%c%s%c%s, where YYYY is the year, MM the month and DD the day
sr: Zapis datuma za ovu vezu će biti: %s%c%s%c%s, gde je GGGG godina, MM mesec a DD dan

en: All the information related to the '%s' connection will be stored in the '%s' file
sr: Svi podaci koji se odnose na „%s“ vezu biće uskladišteni u datoteci „%s“

en: Error getting meta data in background: %s
sr: Greška dobavljanja meta podataka u pozadini: %s

en: Getting database schema information for connection '%s', this may take some time...
sr: Dobavljam podatke šeme baze podataka za vezu „%s“, ovo bi moglo da potraje...

en: error: %s
sr: greška: %s

en: Done.
sr: Urađeno.

en: %s [<FILE>]
sr: %s [<DATOTEKA>]

en: Show commands history, or save it to file
sr: Prikazuje istorijat naredbi, ili ga čuva u datoteku

en: Information
sr: Podaci

en: %s [<META DATA TYPE>]
sr: %s [<VRSTA META PODATAKA>]

en: Force reading the database meta data (or part of the meta data, ex:"tables")
sr: Primorava čitanje meta podataka baze podataka (ili dela meta podataka, bivše:„tables“)

en: %s <fkname> <tableA>(<colA>,...) <tableB>(<colB>,...)
sr: %s <fknaziv> <tabelaA>(<kolA>,...) <tabelaB>(<kolB>,...)

en: Declare a new foreign key (not actually in database): tableA references tableB
sr: Objavi novi strani ključ (nije zapravo u bazi podataka): tabela A upućuje na tabelu B

en: %s <fkname> <tableA> <tableB>
sr: %s <fknaziv> <tabelaA> <tabelaB>

en: Un-declare a foreign key (not actually in database)
sr: Poništi objavu stranog ključa (nije zapravo u bazi podataka)

en: %s [<TABLE>]
sr: %s [<TABELA>]

en: List all tables (or named table)
sr: Ispisuje sve tabele (ili imenovanu tabelu)

en: %s [<VIEW>]
sr: %s [<PREGLED>]

en: List all views (or named view)
sr: Ispisuje sve preglede (ili imenovani pregled)

en: %s [<SCHEMA>]
sr: %s [<ŠEMA>]

en: List all schemas (or named schema)
sr: Ispisuje sve šeme (ili imenovanu šemu)

en: %s [<OBJ_NAME>|<SCHEMA>.*]
sr: %s [<NAZIV_PREDM>|<ŠEMA>.*]

en: Describe object or full list of objects
sr: Opisuje predmet ili čitav spisak predmeta

en: %s [<TABLE1> [<TABLE2>...]]
sr: %s [<TABELA1> [<TABELA2>...]]

en: Create a graph of all or the listed tables
sr: Stvara grafikon svih ili ispisanih tabela

en: %s [<port> [<authentication token>]]
sr: %s [<priključnik> [<obrazac potvrđivanja identiteta>]]

en: Start/stop embedded HTTP server (on given port or on 12345 by default)
sr: Pokreće/zaustavlja ugneždeni HTTP server (na datom priključniku ili na 12345 po osnovi)

en: %s [[<CNC_NAME>] [<DSN>|<CONNECTION STRING>]]
sr: %s [[<CNC_NAZIV>] [<DSN>|<NISKA VEZE>]]

en: Opens a new connection or lists opened connections
sr: Otvara novu vezu ili ispisuje otvorene veze

en: %s [<CNC_NAME>]
sr: %s [<CNC_NAZIV>]

en: Close a connection
sr: Zatvara vezu

en: %s <CNC NAME> <OBJ NAME> [<OBJ NAME> ...]
sr: %s <CNC NAZIV> <NAZIV PREDM> [<NAZIV PREDM> ...]

en: Bind connections or datasets (<OBJ NAME>) into a single new one (allowing SQL commands to be executed across multiple connections and/or datasets)
sr: Svezuje veze ili skupove podataka (<NAZIV PREDMETA>) u jedan novi (omogućavajući izvršavanje SKuL naredbi preko višestrukih veza i/ili skupova podataka)

en: DSN (data sources) management
sr: DSN (izvorima podataka) upravljanje

en: List all DSN (or named DSN's attributes)
sr: Ispisuje sve DSN-e (ili osobine imenovanih DSN-a)

en: %s <DSN_NAME> <DSN_DEFINITION> [<DESCRIPTION>]
sr: %s <DSN_NAZIV> <DSN_ODREDNICA> [<OPIS>]

en: Create (or modify) a DSN
sr: Stvara (ili menja) DSN

en: %s <DSN_NAME> [<DSN_NAME>...]
sr: %s <DSN_NAZIV> [<DSN_NAZIV>...]

en: Remove a DSN
sr: Uklanja DSN

en: %s [<PROVIDER>]
sr: %s [<DOSTAVLJAČ>]

en: List all installed database providers (or named one's attributes)
sr: Ispisuje sve instalirane dostavljače baze podataka (ili osobine imenovanog)

en: Input/Output
sr: Ulaz/izlaz

en: %s <FILE>
sr: %s <DATOTEKA>

en: Execute commands from file
sr: Izvršava naredbe iz datoteke

en: Send output to a file or |pipe
sr: šalje izlaz u datoteku ili do |spojke

en: %s [<TEXT>]
sr: %s [<TEKST>]

en: Print TEXT or an empty line to standard output
sr: Ispisuje TEKST ili prazan red na standardni izlaz

en: Send TEXT or an empty line to current output stream
sr: Šalje TEKST ili prazan red na tok tekućeg izlaza

en: Change the current working directory
sr: Menja tekući radni direktorijum

en: Show usage and distribution terms
sr: Prikazuje odredbe korišćenja i raspodeljivanja

en: %s [<NAME> [<VALUE>]]
sr: %s [<NAZIV> [<VREDNOST>]]

en: Set or show an option, or list all options
sr: Postavlja ili pokazuje mogućnost, ili ispisuje sve mogućnosti

en: Query buffer & query favorites
sr: Međumemorija upita i omiljeni upita

en: Edit the query buffer (or file) with external editor
sr: Uređuje međumemoriju upita (ili datoteku) spoljnim uređivačem

en: Reset the query buffer (or load file into query buffer)
sr: Vraća međumemoriju upita (ili učitava datoteku u međumemoriju upita)

en: Show the contents of the query buffer
sr: Pokazuje sadržaj međumemorije upita

en: %s [<FAVORITE_NAME>]
sr: %s [<NAZIV_OMILJENOG>]

en: Execute contents of query buffer, or execute specified query favorite
sr: Izvršava sadržaj međumemorije upita, ili izvršava navedenog omiljenog upita

en: Write query buffer to file
sr: Zapisuje međumemoriju upita u datoteku

en: %s <FAVORITE_NAME>
sr: %s <NAZIV_OMILJENOG>

en: Save query buffer as favorite
sr: Čuva međumemoriju upita kao omiljeno

en: Load a query favorite into query buffer
sr: Učitava omiljeni upit u međumemoriju upita

en: Delete a query favorite
sr: Briše omiljenog upita

en: List all query favorites
sr: Ispisuje sve omiljene upita

en: Set output format
sr: Postavlja zapis izlaza

en: %s [<NAME>|<TABLE> <COLUMN> <ROW_CONDITION>] <FILE>
sr: %s [<NAZIV>|<TABELA> <KOLONA> <USLOV_REDA>] <DATOTEKA>

en: Export internal parameter or table's value to the FILE file
sr: Izvozi unutrašnji parametar ili vrednost tabele u datoteku DATOTEKE

en: Execution context
sr: Sadržaj izvršavanja

en: %s [<NAME> [<VALUE>|_null_]]
sr: %s [<NAZIV> [<VREDNOST>|_ništa_]]

en: Set or show internal parameter, or list all if no parameter specified
sr: Postavlja ili pokazuje unutrašnji parametar, ili ispisuje sve ako nijedan parametar nije naveden

en: %s [<NAME>]
sr: %s [<NAZIV>]

en: Unset (delete) internal named parameter (or all parameters)
sr: Poništava (briše) unutrašnji imenovani parametar (ili sve parametre)

en: %s <NAME> [<FILE>|<TABLE> <COLUMN> <ROW_CONDITION>]
sr: %s <NAZIV> [<DATOTEKA>|<TABELA> <KOLONA> <USLOV_REDA>]

en: Set internal parameter as the contents of the FILE file or from an existing table's value
sr: Postavlja unutrašnji parametar kao sadržaj datoteke DATOTEKA ili iz vrednosti postojeće tabele

en: %s <SELECT> <ROW_FIELDS> [<COLUMN_FIELDS> [<DATA_FIELDS> ...]]
sr: %s <IZABERI> <POLJA_REDA> [<POLJA_KOLONE> [<POLJA_PODATAKA> ...]]

en: Performs a statistical analysis on the data from SELECT, using ROW_FIELDS and COLUMN_FIELDS criteria and optionally DATA_FIELDS for the data
sr: Obavlja statističku analizu nad podacima iz IZABERI, koristeći uslov POLJA_REDA i POLJA_KOLONE i dodatno POLJA_PODATAKA za podatke

en: Datasets' manipulations
sr: Upravljanje skupovima podataka

en: Lists all the datasets kept in memory for reference
sr: Ispisuje sve skupove podataka zadržane u memoriji za uputu

en: %s <DATASET NAME> <PATTERN>
sr: %s <NAZIV SKUPA PODATAKA> <ŠABLON>

en: Show a dataset's contents where lines match a regular expression
sr: Pokazuje sadržaj skupa podataka gde redovi odgovaraju regularnom izrazu

en: %s <DATASET NAME> [<COLUMN> [<COLUMN> ...]]
sr: %s <NAZIV SKUPA PODATAKA> [<KOLONA> [<KOLONA> ...]]

en: Show a dataset's contents, showing only the specified columns if any specified
sr: Pokazuje sadržaj skupa podataka, pokazujući samo navedene kolone ako je neka navedena

en: %s <DATASET NAME> [<DATASET NAME> ...]
sr: %s <NAZIV SKUPA PODATAKA> [<NAZIV SKUPA PODATAKA> ...]

en: Remove one or more datasets
sr: Uklanja jedan ili više skupova podataka

en: %s <DATASET NAME> <DATASET NAME>
sr: %s <NAZIV SKUPA PODATAKA> <NAZIV SKUPA PODATAKA>

en: Rename a dataset, useful to rename the '_' dataset to keep it
sr: Preimenuje skup podataka, korisno za preimenovanje „_“ skupa podataka za njegovo zadržavanje

en: %s CSV <FILE NAME>
sr: %s CSV <NAZIV DATOTEKE>

en: Import a dataset from a file
sr: Uvozi skup podataka iz datoteke

en: %s <filter> [<base|onelevel|subtree> [<base DN>]]
sr: %s <propusnik> [<osnova|jedan-nivo|podstablo> [<osnovni DN>]]

en: Search LDAP entries
sr: Traži LDAP unose

en: Shows attributes for the entry identified by its DN. If the "set" 2nd parameter is passed, then all set attributes are show, if the "all" 2nd parameter is passed, then the unset attributes are also shown, and if the "unset" 2nd parameter is passed, then only non set attributes are shown.
sr: Prikazuje osobine za unos prepoznat svojim DN-om. Ako je za 2° parametar prosleđeno „set“, tada su prikazane sve postavljene osobine (set), ako je za 2° parametar prosleđeno „all“, tada su takođe prikazane i poništene osobine (unset), i ako je za 2° parametar prosleđeno „unset“, tada su prikazane samo nepostavljene osobine.

en: %s <DN> <new DN>
sr: %s <DN> <novi DN>

en: Renames an LDAP entry
sr: Preimenuje LDAP unos

en: %s <DN> <OPERATION> [<ATTR>[=<VALUE>]] [<ATTR>=<VALUE> ...]
sr: %s <DN> <RADNJA> [<OSOBINA>[=<VREDNOST>]] [<OSOBINA>=<VREDNOST> ...]

en: Modifies an LDAP entry's attributes; <OPERATION> may be DELETE, REPLACE or ADD
sr: Menja osobine LDAP unosa; <RADNJA> može biti OBRIŠI, ZAMENI ili DODAJ

en: Unknown output format: '%s', reset to default
sr: Nepoznat zapis izlaza: „%s“, vratite na osnovno

en: DSN list
sr: DSN spisak

en: Missing arguments
sr: Nedostaju argumenti

en: Missing provider name
sr: Nedostaje naziv dostavljača

en: Missing DSN name
sr: Nedostaje naziv DSN-a

en: Getting database schema information, this may take some time...
sr: Dobavljam podatke šeme baze podataka, ovo bi moglo da potraje...

en: A connection named '%s' already exists
sr: Veza pod nazivom „%s“ već postoji

en: No opened connection
sr: Nema otvorene veze

en: DSN or connection string
sr: DSN ili niska veze

en: Missing required connection names
sr: Nedostaju nazivi zatražene veze

en: No connection or dataset named '%s' found
sr: Nisam pronašao vezu ili skup podataka pod nazivom „%s“

note: force create of meta store add existing connections to virtual connection
en: Bound connections are as:
sr: Svezane veze su kao:

note: Translators: this string indicates that all the tables in connection named in the * 1st "%s" will appear in the SQL namespace named as the 2nd "%s"
en: %s in the '%s' namespace
sr: %s u „%s“ prostoru naziva

note: Translators: this string indicates that the dataset named in the 1st "%s" * will appear as the table named as the 2nd "%s"
en: %s mapped to the %s table
sr: %s je mapirano na %s tabelu

en: No option named '%s'
sr: Nema mogućnosti pod nazivom „%s“

en: List of options
sr: Spisak mogućnosti

en: Could not get home directory: %s
sr: Ne mogu da dobavim lični direktorijum: %s

en: Working directory is now: %s
sr: Radni direktorijum je sada: %s

en: Could not change working directory to '%s': %s
sr: Ne mogu da promenim radni direktorijum u „%s“: %s

en: No connection opened
sr: Nije otvorena veza

en: Could not write to temporary file '%s': %s
sr: Ne mogu da pišem u privremenu datoteku „%s“: %s

en: could not start editor '%s'
sr: ne mogu da pokrenem uređivač „%s“

en: Could not start /bin/sh
sr: Ne mogu da pokrenem „/bin/sh“

en: Missing FILE to write to
sr: Nedostaje DATOTEKA za pisanje

en: Favorite name
sr: Naziv omiljenog

en: Comments
sr: Napomene

en: SQL
sr: SKuL

en: Missing query buffer name
sr: Nedostaje naziv međumemorije upita

en: Query buffer is empty
sr: Međumemorija upita je prazna

en: Could not find favorite
sr: Ne mogu da pronađem omiljenog

en: No parameter named '%s' defined
sr: Nije određen DSN pod nazivom „%s“

en: List of defined parameters
sr: Spisak određenih parametara

en: dimensions (columns x rows)
sr: veličina (kolone h redovi)

en: List of kept data
sr: Spisak zadržanih podataka

en: Missing argument
sr: Nedostaje argument

en: Could not find dataset named '%s'
sr: Ne mogu da nađem skup podataka pod nazivom „%s“

en: Could not identify column '%s'
sr: Ne mogu da odredim stubac „%s“

en: Unknown import format '%s'
sr: Nepoznat zapis uvoza „%s“

en: Could not import file '%s'
sr: Ne mogu da uvezem datoteku „%s“

en: Missing foreign key declaration specification
sr: Nedostaje odredba objave stranog ključa

en: Malformed foreign key declaration specification
sr: Loša odredba objave stranog ključa

en: Malformed table name specification '%s'
sr: Loša odredba naziva tabele „%s“

en: Missing foreign key name argument
sr: Nedostaje argument naziva stranog ključa

en: Wrong row condition
sr: Pogrešan uslov reda

en: No unique row identified
sr: Nije prepoznat jedinstveni red

en: Wrong number of arguments
sr: Pogrešan broj argumenata

en: Missing data on which to operate
sr: Nedostaju podaci nad kojima raditi

en: Missing row fields specifications
sr: Nedostaju odredbe polja reda

en: Wrong SELECT argument
sr: Pogrešan argument „SELECT“ (izaberi)

en: Wrong data field argument
sr: Pogrešan argument polja podataka

en: Connection is not an LDAP connection
sr: Veza nije LDAP veza

en: Unknown search scope '%s'
sr: Nepoznat doseg pretrage „%s“

en: Missing filter which to operate
sr: Nedostaje propusnik koji obraditi

en: Missing current DN or new DN specification
sr: Nedostaje odredba tekućeg ili novog DN-a

en: Missing DN of LDAP entry
sr: Nedostaje DN LDAP unosa

en: Missing operation to perform on LDAP entry's attributes
sr: Nedostaje radnja za obavljanje nad osobinama LDAP unosa

en: Unknown operation '%s' to perform on LDAP entry's attributes
sr: Nepoznata radnja „%s“ za obavljanje nad osobinama LDAP unosa

en: Wrong attribute value specification '%s'
sr: Pogrešna odredba vrednosti atributa „%s“

en: Missing DN (Distinguished name) argument
sr: Nedostaje argument DN (Izdvojeni naziv)

en: Unknown '%s' argument
sr: Nepoznat „%s“ argument

en: Could not find entry with DN '%s'
sr: Ne mogu da pronađem unos sa DN-om „%s“

en: Required?
sr: Potrebno?

en: LDAP entry's Attributes
sr: Osobine LDAP unosa

en: Could not write file
sr: Ne mogu da zapišem datoteku

en: Graph written to '%s'
sr: Grafikon je upisan u „%s“

en: Graph written to '%s'
    Use 'dot' (from the GraphViz package) to create a picture, for example:
    	dot -Tpng -o graph.png %s
    Note: set the GDA_SQL_VIEWER_PNG or GDA_SQL_VIEWER_PDF environment variables to view the graph
sr: Grafikon je zapisan u „%s“
    Koristite „dot“ (iz paketa GrafViza) da napravite sliku, na primer:
    	dot -Tpng -o graph.png %s
    Napomena: postavite promenljive okruženja „GDA_SQL_VIEWER_PNG“ ili „GDA_SQL_VIEWER_PDF“ da prikažete grafikon

en: HTTPD server stopped
sr: Zaustavljen je HTTPD server

en: Could not start HTTPD server
sr: Ne mogu da pokrenem HTTPD server

en: HTTPD server started
sr: Pokrenut je HTTP server

en: Invalid port specification
sr: Neispravna odredba priključnika

en: Command is incomplete
sr: Naredba je nepotpuna

en: Generated by the GDA SQL console
sr: Stvoreno GDA SKuL konzolom

en: Console
sr: Konzola

en: Can't initialize dictionary to store favorites
sr: Ne mogu da pokrenem rečnik da uskladištim omiljene

en: not enforced
sr: nije prisiljen

en: stop with error
sr: stao sa greškom

en: stop with error, not deferrable
sr: stao sa greškom, nije odloživo

en: cascade changes
sr: kaskadne izmene

en: set to NULL
sr: postavi na NIŠTA

en: set to default value
sr: postavi na osnovnu vrednost

en: Authentication required
sr: Potrebno je potvrđivanje identiteta

en: Enter authentification token as set from console, or leave empty if none required
sr: Unesite izraz potvrđivanja identiteta kao skup iz konzole, ili ostavite praznim ako se ništa ne traži

en: Token:
sr: Izraz:

en: SQL console:
sr: SKuL konzola:

en: Tables
sr: Tabele

en: Tables in the '%s' schema
sr: Tabele u šemi „%s“

en: Views
sr: Pregledi

en: Views in the '%s' schema
sr: Pregledi u šemi „%s“

en: Columns for the '%s' table:
sr: Kolone za tabelu „%s“:

en: Primary key:
sr: Osnovni ključ:

en: Relations:
sr: Odnosi:

en: Foreign keys:
sr: Strani ključevi:

en: To '%s':
sr: U „%s“:

en: View definition:
sr: Odrednica pregleda:

en: Trigger '%s' for the '%s.%s' table:
sr: Okidač „%s“ za tabelu „%s.%s“:

en: Trigger fired for: %s
sr: Okidač je okinut za: %s

en: Time at which the trigger is fired: %s
sr: Vreme okidanja okidača: %s

en: Action:
sr: Radnja:

en: Triggers:
sr: Okidači:

en: For the '%s.%s' table:
sr: Za tabelu „%s.%s“:

en: Triggers in the '%s' schema:
sr: Okidači u šemi „%s“:

en: Database information for '%s'
sr: Podaci baze podataka za „%s“

en: Database information
sr: Podaci baze podataka

en: Objects
sr: Predmeti

en: Triggers
sr: Okidači
