libgda - en to bs translation catalogue (2039 entries)

en: _Delete
bs: _Izbriši

en: _Properties
bs: _Osobine

note: title
en: Data Sources
bs: Izvori podataka

en: Data sources are the means by which database connections are identified: all the information needed to open a connection to a specific database using a 'provider' is referenced using a unique name.
bs: Izvori podataka su sredstva pomoću kojih su identifikovani veze na baze podataka: sve informacije koje su potrebne da biste otvorili vezu sa specifičnom bazom koristeći "provajder" se referenciraju pomoću jedinstvenog imena.

en: Are you sure you want to remove the data source '%s'?
bs: Želite li da uklonite izvor podataka „%s“?

en: Data source removal confirmation
bs: Potvrda uklanjanja izvora podataka

note: create the dialog
en: Data Source Properties
bs: Osobine izvora podataka

en: Test
bs: Provjeri

en: Browse
bs: Potraži

en: _Revert
bs: _Vrati

en: Close
bs: Zatvori

en: Change the data source properties (the name can't be modified).
bs: Mijenjanje svojstva izvora podataka  (naziv se ne može mijenjati).

en: For information only, this data source is a system wide data source
    and you don't have the permission to change it.
bs: Samo radi obavještenja, ovaj izvor podataka je sveopšte sistemski izvor podataka
    i vi niste ovlašćeni da ga mijenjate.

en: Login for %s
bs: Prijava za %s

en: Connection successfully opened!
bs: Veza je uspješno otvorena!

en: Could not open connection
bs: Ne mogu otvoriti konekciju

en: Unknown error
bs: Nepoznata greška

en: Could not execute browser program
bs: Ne mogu pokrenuti pregledački program

note: FIXME: add a notice somewhere in the UI
en: No detail
bs: Nema detalja

en: From the database control center, you can manage the defined named data sources (database connections), and check which database providers are installed (and useable to connect to different databases).
bs: Iz upravljačkog centra baze podataka, možete da upravljate definisanim izvorima imenovanih podataka (veze baze podataka), i da provjerite koji dostavljači baze podataka su instalirani (i iskoristivi za povezivanje na različite baze podataka).

en: Database access control center
bs: Kontrolni centar za pristup podacima

en: Configure your database access environment
bs: Konfigurišite okruženje za pristup bazi podataka

en: SGBD;PostgreSQL;MySQL;SQLite;JDBC;LDAP;DSN;
bs: SGBP;PostgreSKuL;MajSKuL;SKuLajt;JDBC;LDAP;DSN;

en: Missing mandatory information, to create database
bs: Nedostaju obavezne informacije za kreiranje baze podataka

en: Error creating database: %s
bs: Greška u kreiranju baze podataka: %s

en: New data source definition
bs: Definicija novog izvora podataka

en: This assistant will guide you through the process of creating a new data source, and optionally will allow you to create a new database.
    
    Just follow the steps!
bs: Ovaj pomoćnik će vas voditi kroz proces stvaranja novih izvora podataka, a po želji će vam omogućiti da stvori novu bazu podataka.
    
    Samo pratite korake!

en: Add a new data source...
bs: Dodaj novi izvor podataka...

en: The following fields represent the basic information items for your new data source. Mandatory fields are marked with a star. To create a local database in a file, select the 'SQLite' type of database.
bs: Sljedeća polja predstavljaju osnovne informacije stavke za svoj ​​novi izvor podataka. Obavezna polja su označena sa zvijezda.Za stvaranje lokalne baze podataka u datoteku, odaberite "SQLite" tip baze podataka.

en: Data source name
bs: Ime izvora podataka

en: System wide data source:
bs: Sistemski izvor podataka:

en: Database type
bs: Tip baze podataka

en: Description:
bs: Opis:

en: General Information
bs: Opće informacije

en: This page lets you choose between using an existing database or to create a new database to use with this new data source
bs: Ova stranica vam omogućava da odaberete između korištenja postojećih baza podataka ili da stvorite novu bazu podataka za korištenje s novim izvorom podataka

en: Create a new database:
bs: Kreiraj novu bazu podataka:

en: Create a new database?
bs: Kreirati novu bazu podataka?

en: The following fields represent the information needed to create a new database (mandatory fields are marked with a star). This information is database-specific, so check the manual for more information.
bs: Sljedeća polja predstavljaju podatke potrebne za stvaranje nove baze podataka (obavezna polja su označena zvjezdicom). Ovaj podatak je poseban za bazu podataka, zato provjerite uputstvo za više podataka.

en: New database definition
bs: Nova definicija baze podataka

en: The following fields represent the information needed to open a connection (mandatory fields are marked with a star). This information is database-specific, so check the manual for more information.
bs: Sljedeća polja predstavljaju informacije koje su potrebne za otvaranje veze (obavezna polja su označena sa zvijezda).Ova informacija je u bazi podataka-specifična, tako da provjerite priručnik za više informacija.

note: connection's spec
en: Connection's parameters
bs: Parametri konekcije

en: The following fields represent the authentication information needed to open a connection.
bs: Sljedeća polja predstavljaju autentifikacijske informacije koje su potrebne da biste otvorili vezu.

en: Authentication parameters
bs: Autentifikacijski parametri

en: All information needed to create a new data source has been retrieved. Now, press 'Apply' to close this dialog.
bs: Sve informacije koje su potrebne za kreiranje novog izvora podataka su preuzete. Sada pritisnite 'Apply' da zatvorite ovu poruku.

en: Ready to add a new data source
bs: Spreman da dodam novi izvor podataka

en: Data source _name:
bs: _Ime izvora podataka:

en: _System wide data source:
bs: _Sistemski izvor podataka:

en: _Provider:
bs: _Posrednik:

en: _Description:
bs: _Opis:

en: <span foreground='red'>The database provider used by this data source is not available,
    editing the data source's attributes is disabled</span>
bs: <span foreground='red'>Provajder baze podataka  koji koristi ovaj izvor podataka nije dostupan,
    uređivanje podataka izvora atribute je onemogućeno</span>

note: connection's authentication
en: Authentication
bs: Autentifikacija

en: Connection opening
bs: Otvaranje konekcije

en: Fill in the following authentication elements
    to open a connection
bs: Ispunite navedene elemente za prijavu
    da otvorite konekciju

en: No authentication required,
    confirm connection opening
bs: Nema potrebe za autentifikacijom,
    potvrdite otvaranje konekcije

en: _Cancel
bs: _Odustani

en: C_onnect
bs: _Poveži

en: Error:
bs: Greška:

en: _Ok
bs: _U redu

en: Could not declare new data source
bs: Ne mogu deklarisati novi izvor podataka

en: No valid data source info was created
bs: Nisu kreirani ispravni podaci o izvoru podataka

en: Database sources control center
bs: Upravljački centar izvora baze podataka

en: Database access services for the GNOME Desktop
bs: Servisi pristupa bazama podataka za GNOME Desktop

en: Datasource access control center
bs: Kontrolni centar pristupa izvora podataka

en: _Quit
bs: _Izlaz

en: _About
bs: _O programu

en: _Data sources
bs: _Izvori podataka

en: _Providers
bs: _Dostavljači

en: Accepted connection parameters
bs: Parametri prihvaćene veze

en: optional
bs: izborno

en: Shared object file
bs: Datoteka deljenog predmeta

note: title
en: Providers
bs: Dobavljači

en: Providers are addons that actually implement the access to each database using the means provided by each database vendor.
bs: Provajderi su dodaci koji zapravo sprovode pristup svim bazama podataka pomoću sredstava koje pruža svaki proizvođač baza podataka.

en: Statement could not be found in batch's statements
bs: Stavka nije pronađena u skupini stavaka

en: Conflicting parameter '%s'
bs: Proturječan parametar '%s'

en: Error loading authentication information for '%s' DSN: %s
bs: Greška učitavanja provjere informacije za '%s' DSN: %s

en: Error creating user specific configuration directory '%s'
bs: Greška pri kreiranju korisničkog posebnog direktorija konfiguracija '%s'

en: User specific configuration directory '%s' exists and is not a directory
bs: Postoji korisnički posebni direktorij konfiguracija '%s', ali nije direktorij

en: Malformed data source name '%s'
bs: Greškom formirano izvorišno ime podatka '%s'

en: Couldn't save authentication information for DSN '%s': %s
bs: Ne mogu spremiti provjeru informacije za '%s' DSN: %s

en: Can't manage system-wide configuration
bs: Ne mogu upravljati sveobuhvatnom konfiguracijom sistema

en: Gnome-DB: authentication for the '%s' DSN
bs: Gnome-DB: autentifikacija za '%s' DSN

en: Couldn't delete authentication information for DSN '%s': %s
bs: Ne mogu izbrisati provjeru informacije za '%s' DSN: %s

en: Unknown DSN '%s'
bs: Nepoznat DSN '%s'

en: Provider '%s' not found
bs: Provajder '%s' nije pronađen

en: No provider '%s' installed
bs: Provajder '%s' nije instaliran

en: Can't load provider: %s
bs: Ne mogu učitati provajder: %s

en: Can't instantiate provider '%s'
bs: Ne mogu stvoriti primjer provajdera '%s'

en: Provider
bs: Provajder

en: Description
bs: Opis

en: DSN parameters
bs: DSN parametri

en: File
bs: Datoteka

en: List of installed providers
bs: Popis instaliranih provajdera

en: Username
bs: Korisničko ime

note: other table options This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available sinci PostgreSQL 8.1
en: Password
bs: Šifra

en: Error loading provider '%s': %s
bs: Greška u učitavanju dobavljača '%s': %s

en: DSN to use
bs: DSN za korištenje

en: Connection string to use
bs: Vezni string za korištenje

en: Provider to use
bs: Provajder za korištenje

en: Authentication string to use
bs: Autentifikacijski string za korištenje

en: Options
bs: Opcije

note: To translators: Don't translate "GdaMetaStore", it's a class nami
en: GdaMetaStore used by the connection
bs: GdaMetaStore je korištena od strane veze

en: Number of history events to keep in memory
bs: Broj istorije događaja zadržati u memoriji

en: Computes execution delay for each executed statement
bs: Izračunava izvršenje kašnjenja za svaku izvršenu izjavu

en: Artificially slows down the execution of queries
bs: Neprirodno usporava niz izvršavanja upita

en: Can't set the '%s' property when the connection is opened
bs: Ne mogu postaviti '%s' svojstvakada je konekcija otvorena

en: No DSN named '%s' defined
bs: Ne postoji definiran DSN sa nazivom '%s'

en: Can't set the '%s' property once the connection is opened
bs: Ne mogu postaviti '%s' osobinu nakon što je veza jednom započeta

en: Malformed data source specification '%s'
bs: Greškom formirana specifikacija '%s' izvora podatka

en: Data source %s not found in configuration
bs: Izvor podatka %s nije pronađen u konfiguraciji

en: Datasource configuration error: no provider specified
bs: Greška u konfiguraciji izvorišnog podatka: provajder nije specificiran

en: Malformed connection string '%s'
bs: Greškom formiran vezni string '%s'

en: No database driver specified
bs: Nije specifiran pokretač baze podataka

en: No provider specified
bs: Provajder nije specificiran

en: No DSN or connection string specified
bs: DSN ili vezni string nije specificiran

en: Connection is already opened
bs: Veza je već otvorena

en: Error while maintaining the meta data up to date: %s
bs: Greška prilikom održavanja meta podataka do datuma: %s

en: Provider does not provide a GdaDataHandler for dates
bs: Provajder ne podržava GdaDataHandler za datume

en: Connection is closed
bs: Veza je zatvorena

en: Statement is a selection statement
bs: Naredba je naredba selekcije

en: Statement is not a selection statement
bs: Naredba nije naredba selekcije

en: Invalid argument
bs: Neispravan argument

en: Missing or wrong arguments for table '%s': %s
bs: Argument za tabelu '%s' nedostaje ili je pogrešan: %s

en: Meta update error
bs: Greška pri meta obnavljanju

en: Wrong filter arguments
bs: Pogrešni filter argumenti

en: Connection transaction status tracking: no transaction exists for %s
bs: Praćenje statusa transakcije veze: ne postoji transakcija za %s

en: Column %d out of range (0-%d)
bs: Kolona %d je izvan opsega (0-%d)

en: Can't set iterator's position
bs: Ne mogu postaviti poziciju iteratora

en: Can't access data
bs: Ne mogu pristupiti podatku

en: Old data model
bs: Stari model podataka

en: New data model
bs: Novi model podataka

en: Missing original data model
bs: Nedostaje prvobitni model podataka

en: Missing new data model
bs: Nedostaje novi model podataka

en: Data models must support random access model
bs: Modeli podataka moraju podržavati model slučajnog pristupa

en: Data models to compare don't have the same number of columns
bs: Modeli podataka za poređenje nemaju isti broj kolona

en: Type mismatch for column %d: '%s' and '%s'
bs: Ne slažu se tipovi za kolonu %d: '%s' i '%s'

en: Can't get the number of rows of data model to compare from
bs: Ne mogu dobiti broj redova modela podataka za usporedbu iz

en: Can't get the number of rows of data model to compare to
bs: Ne mogu dobiti broj redova modela podataka za usporedbu sa

en: Differences computation cancelled on signal handling
bs: Prebrojavanje razlika prekinuto na znak signala

en: Whether data model can be modified
bs: Bilo koji model podataka može biti izmijenjen

en: Row %d out of range (0-%d)
bs: Red %d je izvan opsega (0-%d)

en: Row %d not found (empty data model)
bs: Red %d nije pronađen (model podataka je prazan)

en: No row in data model
bs: Nema redova u modelu podataka

en: Data model has no data
bs: Model podataka nema podataka

en: Attempting to modify a read-only data model
bs: Pokušavanje izmjene model podataka koji je samo za čitanje

en: Too many values in list
bs: Previše vrijednosti u popisu

en: Row not found in data model
bs: Red nije pronađen u modelu podataka

en: Could not load the Berkeley DB library: %s
bs: Nisam uspio učitati Berkeley DB biblioteke: %s

en: Could not load the '%s' symbol from the Berkeley DB library
bs: Nisam uspio učitati '%s' simbol iz Berkeley DB biblioteke

en: Berkeley DB library not loaded
bs: Berkeley DB biblioteka nije učitana

en: Custom BDB model implementation is not complete: the '%s' method is missing
bs: Implementacija prilagođenog BDB modela nije kompletirana: nedostaje metoda '%s'

en: Expected GdaBinary value, got %s
bs: Očekivana GdaBinary vrijednost, dobila je %s

en: Key modification is not supported
bs: Izmjena ključa nije podržana

en: Data model does not support getting individual value
bs: Model podataka ne podržava dobivanje individualnih vrijednosti

en: Data model returned value of invalid '%s' type
bs: Model podataka je vratio neispravan '%s' tip

en: Data model returned invalid NULL value
bs: Model podataka je vratio neispravnu NULL vrijednost

en: Data model does not support setting individual value
bs: Model podataka ne podržava postavljanje individualnih vrijednosti

en: Data model does not support setting values
bs: Model podataka ne podržava postavljanje vrijednosti

en: Data model does not support row append
bs: Model podataka ne podržava dodavanje redova

en: Model does not allow row insertion
bs: Model ne dopušta ubacivanje redova

en: Model does not allow row deletion
bs: Model ne dopušta brisanje redova

en: Data model does not support row removal
bs: Model podataka ne podržava uklanjanje redova

en: The '%s' parameter must hold a string value, ignored.
bs: '%s' parametar mora imati string vrijednost, ignorirano.

en: The '%s' parameter must hold a boolean value, ignored.
bs: '%s' parametar mora imati boolean vrijednost, ignorirano.

en: The '%s' parameter must hold an integer value, ignored.
bs: '%s' parametar mora držati cijeli broj vrijednosti, ignoriran.

en: Unknown GdaDataModelIOFormat %d value
bs: Nepoznata GdaDataModelIOFormat %d vrijednost

en: File '%s' already exists
bs: Datoteka '%s' već postoji

en: Exported Data
bs: Eksportiran podatak

en: Cannot retrieve column data type (type is UNKNOWN or not specified)
bs: Ne mogu pronaći tip podataka u koloni (tip je UNKNOWN ili nije specificiran)

en: Expected tag <gda_array_data>, got <%s>
bs: Očekivan oznaka <gda_array_data>, dobiveno <%s>

en: Could not get an iterator for source data model
bs: Nisam mogao dobiti iterator za izvor modela podataka

en: Inexistent column in source data model: %d
bs: Nepostojeća kolona u izvoru modela podataka: %d

en: Destination column %d can't be NULL but has no correspondence in the source data model
bs: Destinacijska kolona %d ne može biti NULL ali nema saglasnosti u izvoru modela podataka

en: Destination column %d has a gda type (%s) incompatible with source column %d type (%s)
bs: Destinacijska  kolona %d ima gda tip (%s) koji je nepodudaran sa koloninim %d tipom (%s)

en: Can't transform '%s' from GDA type %s to GDA type %s
bs: Ne mogu transformisati '%s' iz GDA tipa %s u GDA tip %s

en: Could not dump data model's attributes: %s
bs: Ne mogu odbaciti atribute modela podataka: %s

en: Could not dump data model's contents: %s
bs: Ne mogu odbaciti sadržaj modela podataka: %s

en: Data model does not support backward cursor move
bs: Model podataka ne podržava micanje kursor unazad

en: %d row | %d rows
bs[0]: %d red
bs[1]: %d reda
bs[2]: %d redOVA

en: 0 row
bs: 0 red

en: Row not found
bs: Red nije pronađen

en: Column cannot be modified
bs: Kolona ne može biti izmijenjena

en: New path must be a subpath of the base directory
bs: Nova staza mora biti podstaza baznog direktorija

en: Could not rename file '%s' to '%s'
bs: Nisam uspio preimenovati datoteku '%s' u '%s'

en: Could not create directory '%s'
bs: Nisam uspio kreirati direktorij '%s'

en: Could not overwrite contents of file '%s'
bs: Nisam uspio prepisati preko sadržaja datoteke '%s'

en: Wrong type of data
bs: Neispravan tip podataka

en: Column cannot be set
bs: Kolona ne može biti postavljena

en: Cannot set contents of filename '%s'
bs: Ne mogu postaviti sadržaj imena datoteke '%s'

en: Cannot create directory '%s'
bs: Ne mogu kreirati direktorij '%s'

en: Cannot add row: filename missing
bs: Ne mogu dodati red: nedostaje ime datoteke

en: Cannot remove file '%s'
bs: Ne mogu ukloniti datoteku '%s'

note: To translators: a "Connection string" is a semi-colon delimited list of key=value pairs which * define the parameters for a connection, such as "DB_NAME=thedb;HOSTNAME=moon
en: Connection string
bs: String veze

en: Global
bs: Globalno

en: List of defined data sources
bs: Spisak utvrđenih izvora podataka

en: "options" property is not a GdaSet object
bs: "options" svojstvo nije GdaSet objekt

en: The '%s' option must hold a string value, ignored.
bs: '%s' opcija mora čuvati string vrijednost, ignorirano.

en: The '%s' option must hold a boolean value, ignored.
bs: '%s' opcija mora čuvati boolean vrijednost, ignorirano.

en: The '%s' option must hold a GType value, ignored.
bs: '%s' opcija mora čuvati GType vrijednost, ignorirano.

en: Character conversion at line %d, error: %s
bs: Pretvaranje znaka u liniji %d, greška: %s

en: no detail
bs: nema detalja

en: Could not convert string '%s' to a '%s' value
bs: Nisam uspio pretvoriti string '%s' u '%s' vrijednost

en: Error while parsing CSV file: %s
bs: Došlo je do greške prilikom parsanja CSV datoteke: %s

note: error
en: Failed to read node in XML file
bs: Nisam uspio pročitati čvor u XML datoteci

en: Expected <gda_array> node in XML file, got <%s>
bs: Očekivan <gda_array> čvor u XML datoteci, dobiven <%s>

en: No "gdatype" attribute specified in <gda_array_field>
bs: Ne postoji specificiran "gdatype" atribut u <gda_array_field>

en: Expected <gda_array_field> in <gda_array>
bs: Očekivan <gda_array_field> u <gda_array>

en: Expected <gda_array_data> in <gda_array>, got <%s>
bs: Očekivan <gda_array_data> u <gda_array>, dobiven <%s>

en: Expected <gda_array_data> in <gda_array>
bs: Očekivan <gda_array_data> u <gda_array>

en: Can't read the contents of the <gda_array_data> node
bs: Ne mogu pročitati sadržaj <gda_array_data> čvora

en: Expected <gda_array_row> in <gda_array_data>, got <%s>
bs: Očekivan <gda_array_row> u <gda_array_data>, dobiven <%s>

en: Row has too many values (which are ignored)
bs: Red ima previše vrijednosti (koje su ignorirane)

en: Could not convert '%s' to a value of type %s
bs: Nisam uspio pretvoriti '%s' u vrijednost tipa %s

en: Expected <gda_array> node but got <%s>
bs: Očekivan <gda_array> čvor ali je dobiven <%s>

en: No <gda_array_field> specified in <gda_array>
bs: Ne postoji <gda_array_field> specificiran u <gda_array>

en: Data model does not support random access
bs: Model podataka ne podržava nasumični pristup

en: Row at line %d does not have enough values
bs: Red u liniji %d nema dovoljno vrijednosti

en: Row at line %d does not have enough values, completed with NULL values
bs: Red u liniji %d nema dovoljno vrijednosti, popunjen je sa NULL vrijednostima

en: Row at line %d does not have enough values (which are thus ignored)
bs: Red u liniji %d nema dovoljno vrijednosti (zbog čega su one ignorirane)

en: GdaDataModel refused value change
bs: GdaDataModel je odbio promjenu vrijednosti

note: dummy setup to enable GIR compilation
en: Dummy GdaDataModelLdap object: if you see this message in your application then it's likely that there is an installation problem with the LDAP provider. In any case the GdaDataModelLdap object won't be useable.
bs: Dummy GdaDataModelLdap objekat: ako vidite ovu poruku u svojoj aplikaciji onda je vjerojatno da postoji problem instalacije sa LDAP provajdera. U svakom slučaju GdaDataModelLdap objekta neće biti upotrebljiv.

en: Pivot model not populated
bs: Pivot model nije popunjen

en: Integer overflow
bs: Cjelobrojno prelivanje

en: Float value overflow
bs: Float vrijednost prelivanje

en: Double value overflow
bs: Double vrijednost prelivanje

en: Inconsistent data type
bs: Nedosljedna tip podataka

en: Data type does not support requested computation
bs: Tip podataka ne podržava tražena računanja

en: Wrong field format error: %s
bs: Pogrešan format polja greška: %s

en: Wrong field format
bs: Pogrešan format polja

en: No row field defined
bs: Polja definisana bez reda

en: Could not get information from source data model
bs: Ne mogu dobiti informacije iz izvora modela podataka

en: Could not create virtual connection
bs: Nisam uspio kreirati virtualnu vezu

en: No source defined
bs: Izvoe ne definisan

en: Invalid source data model (may have incompatible column names)
bs: Nevažeći izvor modela podataka (možda imate nekompatibilna imena stupaca)

en: GdaDataProxy can't handle non random access data models
bs: GdaDataProxy ne može manipulirati modelima podataka koji nisu nasumični

en: The first row is an empty row artificially prepended and cannot be removed
bs: Prvi red je prazan red umjetno umetnut i ne može biti uklonjen

en: Proxied data model reports the modifications as accepted, yet did not emit the corresponding "row-inserted", "row-updated" or "row-removed" signal. This is a bug of the %s's implementation (please report a bug).
bs: Model podataka s proxy-jem izvještava da su izmjene prihvaćene kao, mada još uvijek nije uputio odgovarajući signal "row-inserted", "row-updated" ili "row-removed". Ovo je greška %s'-jeve implementacije (molim prijavite grešku).

en: Proxied data model reports the modifications as accepted, yet did not emit the corresponding "row-inserted", "row-updated" or "row-removed" signal. This may be a bug of the %s's implementation (please report a bug).
bs: Model podataka s proxy-jem izvještava da su izmjene prihvaćene kao, mada još uvijek nije uputio odgovarajući signal "row-inserted", "row-updated" ili "row-removed". Ovo može biti greška %s'-jeve implementacije (molim prijavite grešku).

en: Error in filter expression: %s
bs: Postoji greška u izražaju filtera: %s

en: Error in filter expression
bs: Postoji greška u izražaju filtera

en: Incorrect filter expression
bs: Neispravan izražaj filtera

en: The first row is an empty row artificially prepended and cannot be altered
bs: Prvi red je prazan red umjetno umetnut i ne može biti izmijenjen

en: Wrong value type: expected '%s' and got '%s'
bs: Neispravan tip vrijednosti: očekivan '%s' i dobiven '%s'

en: Trying to change read-only column: %d
bs: Pokušavate promijeniti kolonu koja je samo za čitanja: %d

en: Value type mismatch %s instead of %s
bs: Tip vrijednosti nije usaglašen %s umjesto %s

en: Could not re-run SELECT statement: %s
bs: Nisam uspio ponovo pokrenuti SELECT stavku: %s

en: Incorrect SQL expression
bs: Neispravan SQL izraz

en: Internal error: the "prepared-stmt" property has not been set
bs: Unutrašnja greška: nije postavljeno "prepared-stmt" svojstvo

en: Can't get the prepared statement's actual statement
bs: Ne mogu dobiti stvarnu stavku spremne stavke

en: Unsupported type of SELECT statement
bs: Nepodržani tip SELECT stavke

en: INSERT statement must contain values to insert
bs: INSERT stavka mora sadržavati vrijednosti koje će se ubacivati

en: INSERT statement must insert only one row
bs: INSERT stavka mora ubacivati samo jedan red

en: DELETE statement must have a WHERE part
bs: DELETE stavka mora imati WHERE dio

en: UPDATE statement must have a WHERE part
bs: UPDATE stavka mora imati WHERE dio

en: Modification statement uses an unknown '%s' parameter
bs: Stavka za modifikaciju koristi nepoznat '%s' parametar

en: Modification statement's  '%s' parameter is a %s when it should be a %s
bs: Parametar '%s' stavke za modifikaciju je %s kada bi trebao biti %s

en: Modification statement must be an INSERT, UPDATE or DELETE statement
bs: Stavka za modifikaciju mora biti INSERT, UPDATE ili DELETE stavka

en: No connection to use
bs: Nema upotrebljive veze

en: Invalid unique row condition (only equal operators are allowed)
bs: Nevažeće jedinstveno stanje reda (samo jednaki operateri su dozvoljeni)

en: Unique row condition has already been specified
bs: Stanje jedinstvenog reda je već specificirano

en: No table to select from in SELECT statement
bs: Ne postoji tabela iz koje bi se moglo birati u SELECT stavci

en: SELECT statement uses more than one table to select from
bs: SELECT stavka koristi više od jedne tabele iz koje se može birati

en: Data model does only support random access
bs: Model podataka ne podržava slučajni pristup

en: Unable to retrieve data after modifications
bs: Ne mogu preuzeti podatke nakon modifikacija

en: Unable to retrieve data after modifications, no further modification will be allowed
bs: Ne mogu preuzeti podatke nakon modifikacija, nove modifikacije neće biti dopuštene

en: Could not change iter's value for column %d: %s
bs: Ne mogu promijeniti Iter vrijednosti za kolonu %d: %s

en: Allowed GdaHolder's value to be NULL for the iterator to be updated
bs: Dopuštena NULL vrijednost za GdaHolder kako bi se iterator mogao ažurirati

en: Some columns can't be modified
bs: Neke kolone ne mogu biti izmijenjene

en: Internal error: can't get the prepared statement's actual statement
bs: Unutrašnja greška: ne mogu naći stvarnu stavku spremne stavke

en: Unable to identify a way to fetch a single row
bs: Ne mogu prepoznati način za čitanje pojedinačnog reda

en: Can only operate on non compound SELECT statements
bs: Mogu operirati samo sa SELECT stavkama koje nisu složene

en: Modifications are not allowed anymore
bs: Modifikatori više nisu dozvoljeni

en: No UPDATE statement provided
bs: Nije ponuđena UPDATE stavka

en: Could not get iterator's value
bs: Nisam uspio dobiti vrijednost iteratora

en: Column %d can't be modified
bs: Kolona %d ne može biti izmijenjena

en: Too many values (%d as maximum)
bs: Previše vrijednosti (%d je maksimum)

en: No INSERT statement provided
bs: INSERT stavka nije ponuđena

en: Cannot add a row because the number of rows in unknown
bs: Ne mogu dodati red jer je broj redova nepoznat

en: Missing values to insert in INSERT statement
bs: U INSERT stavci nedostaju vrijednosti za umetanje

en: No DELETE statement provided
bs: DELETE stavka nije ponuđena

en: An error has occurred, the value returned by the "exec-params" property will be wrong: %s
bs: Došlo je do greške, vrijednost vraćena od strane "exec-params" svojstva će biti pogrešna: %s

en: Data model has been modified
bs: Model podataka je izmijenjen

en: Data model contains BLOBs
bs: Model podataka sadrži BLOBs

en: Can't get the number of rows of data model
bs: Ne mogu dobiti broj redova modela podataka

en: Unable to set holder's value: %s
bs: Nisam u mogućnosti postaviti vrijednost držača: %s

en: The 'g-type' property cannot be changed
bs: Svojstvo 'g-tipa' ne može biti promijenjeno

en: Unable to convert string to '%s' type
bs: Nisam u mogućnosti pretvoriti string u '%s' tip

en: Can't use this method to set value because there is already a static value
bs: Ne mogu koristiti metodu za postavljanje vrijednosti jer već postoji statična vrijednost

en: (%s): Holder does not allow NULL values
bs: (%s): Držač ne dozvoljava NULL vrijednosti

en: (%s): Wrong Holder value type, expected type '%s' when value's type is '%s'
bs: (%s): Pogrešan tip vrijednosti držača, očekivan je tip '%s' kada je tip vrijednosti '%s'

en: (%s): Wrong value type: expected type '%s' when value's type is '%s'
bs: (%s): Pogrešan tip vrijednosti: očekivan tip '%s' kada je tip vrijednosti '%s'

en: GdaHolder has a gda type (%s) incompatible with source column %d type (%s)
bs: GdaHolder ima gda tip (%s) nespojiv sa izvornom kolonom %d tip (%s)

note: break holder's binding because type differ
en: Cannot bind holders if their type is not the same, breaking existing bind where '%s' was bound to '%s'
bs: Ne mogu povezati držače ukoliko nisu istog tipa, prekidanje postojeće veze gdje je '%s' bilo vezano sa '%s'

en: Cannot bind holders if their type is not the same
bs: Ne mogu povezati držače ukoliko nisu istog tipa

en: Could not change GdaHolder to match value change in bound GdaHolder: %s
bs: Nisam uspio promijeniti GdaHolder da se podudara sa promjenom vrijednosti u granici GdaHolder-a: %s

en: Ignoring attempt to re-initialize GDA library.
bs: Ignoriranje pokušaja da se GDA biblioteka ponovo inicira.

en: libgda needs GModule. Finishing...
bs: libgda treba GModule. Završavanje...

en: Could not parse '%s': XML data import validation will not be performed (some weird errors may occur)
bs: Nisam uspio parsati '%s': XML validacija importovanja podataka neće biti provedena (mogu se pojaviti neobične greške)

en: Could not parse '%s': Validation for XML files for server operations will not be performed (some weird errors may occur)
bs: Nisam uspio parsati '%s': Validacija XLM datoteka za serverskim operacijama neće biti provedena (mogu se pojaviti neobične greške

en: Connection string for the internal connection to use
bs: Vezni string za korištenje od strane unutrašnje veze

en: Connection object internally used
bs: Vezni objekt korišten interno

en: Catalog in which the database objects will be created
bs: Katalog sa objektima iz baze podataka će biti kreiran

en: Schema in which the database objects will be created
bs: Shema sa objektima iz baze podataka će biti kreirana

en: Catalog specified but no schema specified, store will not be usable
bs: Katalog je definiran, ali šema nije, ostava će biti neupotrebljiva

en: Can't obtain connection lock
bs: Ne mogu dobiti zaključavanje konekcije

en: Could not set the internal schema's version
bs: Nisam uspio postaviti verziju unutrašnje sheme

en: Missing view name from <view> node
bs: Nedostaje ime gledišta <view> čvora

en: Missing view definition from <view> node
bs: Nedostaje definicija gledišta <view> čvora

en: View definition contains more than one statement (for view '%s')
bs: Definicija gledišta sadrži više od jedne stavke (za gledište '%s')

en: View definition is not a selection statement (for view '%s')
bs: Definicija gledišta nije stavka izbora (za gledište '%s')

en: Missing table name from <table> node
bs: Nedostaje ime tabele iz <table> čvora

en: Column '%s' already exists and has different characteristics
bs: Kolona '%s' već postoji i posjeduje drugačije karakteristike

en: Missing foreign key's referenced table name (for table '%s')
bs: Nedostaje referencirano ime tabele stranog ključa (za tabelu '%s')

en: Missing foreign key's column name (for table '%s')
bs: Nedostaje ime kolone stranog ključa (za tabelu '%s')

en: Column '%s' not found in table '%s'
bs: Kolona '%s' nije pronađena u tabeli '%s'

en: Foreign key column '%s' not found in table '%s'
bs: Kolona stranog ključa '%s' nije pronađena u tabeli '%s'

en: Schema description does not contain the object '%s', check installation
bs: Opis sheme ne sadrži objekt '%s', provjerite instalaciju

en: Could not find description for column named '%s'
bs: Ne mogu pronaći opis kolona pod nazivom '%s'

en: Could not get the internal schema's version
bs: Nisam uspio dobiti verziju unutrašnje sheme

en: More than one SQL statement
bs: Više od jedne SQL stavke

en: Parameter '%s' is not present in statement
bs: Parametar '%s' nije prisutan u stavki

en: No value set for parameter '%s'
bs: Nije postavljena vrijednost za parametar '%s'

en: Data models should have the same number of columns
bs: Model datoteke bi trebao imati isti broj kolona

en: Unknown database object '%s'
bs: Nepoznat objekt baze podataka '%s'

en: Could not set value for parameter '%s'
bs: Nisam uspio postaviti vrijednost za parametar '%s'

en: Could not create SELECT statement
bs: Nisam uspio kreirati SELECT stavku

en: Could not create DELETE statement
bs: Nisam uspio kreirati DELETE stavku

en: A transaction has already been started
bs: Transakcija je već započeta

en: Attribute '%s' not found
bs: Atribut '%s' nije pronađen

en: Attribute '%s' has %d value | Attribute '%s' has %d values
bs[0]: Atribut '%s' ima %d vrijednost
bs[1]: Atribut '%s' ima %d vrijednosti
bs[2]: Atribut '%s' ima %d vrijednosti

en: Attributes names starting with a '_' are reserved for internal usage
bs: Imena atributa koja započinju sa '_' su rezervisana za unutrašnju upotrebu

en: Could not start a transaction because one already started, this could lead to GdaMetaStore attributes problems
bs: Nisam uspio pokrenuti transakciju jer je jedna već započela, ovo bi moglo dovesti do GdaMetaStore atributi problema

en: Could not parse XML description of custom database object to add
bs: Nisam uspio parsati XML opis korisničkog objekta baze podataka za dodavanje

en: Missing custom database object name
bs: Nedostake ime korisničkog objekta baze podataka

en: Custom database object names starting with a '_' are reserved for internal usage
bs: Imena korisničkih objekata baze podataka koja počinju sa '_' su rezervisana za unutrašnje korištenje

en: Another object with the same name already exists
bs: Drugi objekt sa istim nazivom već postoji

en: Missing table name in meta data context
bs: Nedostaje ime tabele u kontekstu meta podataka

en: Missing column name in meta data context
bs: Nedostaje ime kolone u kontekstu meta podataka

en: Missing condition in meta data context
bs: Nedostaje stanje u kontekstu meta podataka

en: Malformed condition in meta data context
bs: Greškom formirano stanje u kontekstu meta podataka

en: Unknown column name '%s' in meta data context
bs: Nepoznato ime kolone '%s' u kontekstu meta podataka

en: Unknown table in meta data context
bs: Nepoznata tabela u kontekstu meta podataka

en: Could not find object named '%s'
bs: Nisam uspio pronaći objekt sa imenom '%s'

en: Could not find column '%s' in table '%s'
bs: Ne mogu pronaći kolonu '%s' u tabeli '%s'

en: GdaMetaStore object to fetch information from
bs: GdaMetaStore objekt za dobavku informacija

note: To translators: The GdaMetaStruct object computes lists of tables, views, * and some other information, the "Features to compute" allows one to avoid * computing some features which won't bje used
en: Features to compute
bs: Sadržaji za proračunavanje

en: Object %s.%s.%s already exists in GdaMetaStruct and has a different object type
bs: Objekt %s.%s.%s već postoji u GdaMetaStruct i drugačijeg je tipa

en: View %s.%s.%s not found in meta store object
bs: Gledište %s.%s.%s nije pronađeno u objektima iz meta ostave

en: Table %s.%s.%s not found (or missing columns information)
bs: Tabela %s.%s.%s nije pronađena (ili nedostaju informacije o kolonama)

en: Internal GdaMetaStore error: column %s not found
bs: Unutrašnja GdaMetaStore greška: kolona %s nije pronađena

en: Meta data incoherence in foreign key constraint for table %s.%s.%s referencing table %s.%s.%s
bs: Nedosljednost meta podataka u stranim ključevima za tabelu %s.%s.%s koja se odnosi na tebelu %s.%s.%s

en: Missing object name in GdaMetaDbObject structure
bs: Nedostaje ime objekta u GdaMetaDbObject strukturi

en: Database object '%s' already exists
bs: Objekt baze podataka '%s' već postoji

en: Could not load file '%s'
bs: Nisam uspio učitati datoteku '%s'

en: Root node of file '%s' should be <schema>.
bs: Korjenski čvor datoteke '%s' bi trebao biti <schema>.

en: Missing column name for table '%s'
bs: Nedostaje ime kolone za tabelu '%s'

en: Missing foreign key's referenced table name for table '%s'
bs: Nedostaje referencirano ime tabele stranog ključa za tabelu '%s'

en: Invalid referenced table name '%s'
bs: Nevažeće referencirano ime tabele '%s'

en: Missing foreign key's column name for table '%s'
bs: Nedostaje ime kolone stranog ključa za tabelu '%s'

en: Value not found in row!
bs: Vrijednost nije pronađena u redu!

en: GdaServerOperation: could not find file '%s'
bs: GdaServerOperation: nisam uspio pronaći datoteku '%s'

en: GdaServerOperation: could not load file '%s'
bs: GdaServerOperation: nisam uspio učitati datoteku '%s'

en: GdaServerOperation: could not load specified contents
bs: Radnja Gda servera: ne mogu da učitam navedeni sadržaj

en: Could not load XML specifications: %s
bs: Nisam uspio učitati XML specifikacije: %s

en: GdaServerOperation: file '%s' does not conform to DTD:
    %s
bs: GdaServerOperation: datoteka '%s' nije podešena sa DTD:
    %s

en: GdaServerOperation specification does not conform to DTD:
    %s
bs: GdaServerOperation specifikacije nisu podešene sa DTD:
    %s

en: GdaServerOperation: file '%s' does not conform to DTD
bs: GdaServerOperation: datoteka '%s' nije podešena sa DTD

en: GdaServerOperation specification does not conform to DTD
bs: GdaServerOperation specifikacije nisu podešene sa DTD:
    %s

en: Non handled GdaServerOperationType, please report error to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product
bs: Nije podržan GdaServerOperationType, molim prijavite grešku na http://bugzilla.gnome.org/ za "libgda" proizvod

en: Expected tag <%s>, got <%s>
bs: Očekivana oznaka <%s>, dobivena <%s>

en: Parameterlist values can only be set for individual parameters within it
bs: Lista vrijednosti parametara može biti postavljena jedino za pojedinačne parametre unutar nje

en: Missing attribute named 'path'
bs: Nedostaje atribut nazvan 'path'

en: Wrong SQL identifier value
bs: Pogrešna SQL vrijednost identifikatora

en: Missing required value for '%s'
bs: Nedostaje zahtijevana vrijednost za '%s'

en: Unspecified table name
bs: Nedefinirano ime tabele

en: Invalid type
bs: Nevažeći tip

en: CREATE TABLE operation is not supported by the database server
bs: Operacija CREATE TABLE nije podržana od strane servera baza podataka

en: Provider %s created a GdaServerOperation without node for '%s'
bs: Provajder %s je kreirao GdaServerOperation bez čvora za '%s'

en: Provider %s created a GdaServerOperation with wrong node type for '%s'
bs: Provajder %s je kreirao GdaServerOperation sa čvorom pogrešnog tipa za '%s'

en: Delaying opening connection for %u ms
bs: Odgađam otvaranje konekcije za %u ms

en: You need to define a GMainContext using gda_connection_set_main_context()
bs: Morate definisati GMainContext koristeći gda_conection_set_main_context()

en: Delaying closing connection for %u ms
bs: Odgođeno zatvaranje konekcije za %u ms

en: Delaying statement execution for %u ms
bs: Odgođena izjava o izvršenju za %u ms

en: Not supported
bs: Nije podržano

en: Delaying transaction for %u ms
bs: Odgađanje transakcije za %u ms

en: Database provider does not support transactions
bs: Pružatelj usluga baze podataka ne poržava transakcije

en: Database provider does not support savepoints
bs: Pružatelj usluga baze podataka ne poržava tačke pohrane

en: Delaying distributed transaction for %u ms
bs: Odgađanje distribuirane transakcije za %u ms

en: Database provider does not support distributed transactions
bs: Pružatelj usluga baze podataka ne podržava distribuirane transakcije

en: %s() does not handle values of type '%s'.
bs: %s() ne obrađuje vrijednosti tipa '%s'.

en: GdaHolder with ID '%s' not found in set
bs: GdaHolder sa ID-om '%s' nije pronađen u setu

en: Spec's root node != 'data-set-spec': '%s'
bs: Spec root čvor != 'data-set-spec': '%s'

en: Missing node <parameters>: '%s'
bs: Nedostaje čvor <parameters>: '%s'

en: Data set does not allow modifications
bs: Skup podataka ne dozvoljava modifikacije

en: GdaHolder needs to have an ID
bs: GdaHolder treba imati ID

en: One or more values are invalid
bs: Jedna ili više vrijednosti su nevažeće

en: Replacing data model must have the same characteristics as the data model it replaces
bs: Zamjena modela podataka mora imati iste karakteristike kao i model podataka koji ga zamjenjuje

en: Unknown part ID %u
bs: Nepoznat ID dijela %u

en: Unknown part type
bs: Nepoznata vrsta dijela

en: SqlBuilder is empty
bs: SqlBuilder je prazan

en: Wrong statement type
bs: Loša vrsta naredbe

en: Could not convert value to type '%s', value not defined
bs: Nije moguće pretvoriti vrijednost tipa '%s', vrijednost nije definirana

en: Unknown left part target ID %u
bs: Nepoznat ID odredišta lijevog dijela %u

en: Unknown right part target ID %u
bs: Nepoznat ID odredišta desnog dijela %u

en: Could not determine GType for parameter '%s'
bs: Nisam uspio odrediti GType za parametar '%s'

en: Unnamed
bs: Neimenovano

en: Can't handle default value of type '%s'
bs: Ne mogu obraditi zadanu vrijednost tipa '%s'

en: Missing SQL code
bs: Nedostaje SQL kod

en: No data handler for type '%s'
bs: Nema držača podataka za tip '%s'

en: Wrong parameter type for '%s': expected type '%s' and got '%s'
bs: Pogrešan tip parametra za '%s': očekivan tip '%s' i dobiven '%s'

en: Missing parameter '%s'
bs: Nedostaje parametar '%s'

en: Parameter '%s' is invalid
bs: Parametar '%s' je nevažeći

en: Unnamed parameter
bs: Neimenovan parametar

en: Malformed table name
bs: Greškom formirano ime tabele

en: Join is not in a FROM statement
bs: Join nije u FROM naredbi

en: Could not find target the join is for
bs: Nisam uspio pronaći odredište pridruživanja

en: Tells if the GdaTree is a list or a tree
bs: Javlja da li je GdaTree lista ili stablo

en: Path format error: %s
bs: Greška u formatu staze: %s

en: No connection and no GdaMetaStore specified
bs: Nema veze i GdaMetaStore nije naveden

en: No schema specified
bs: Nije navedena šema

en: No table specified
bs: Nije navedena tabela

en: Unable to get column name
bs: Ne mogu dobiti ime kolone

en: No name
bs: Nema imena

en: No LDAP connection specified
bs: LDAP veza ne navedena

en: Unable to get schema name
bs: Ne mogu dobiti ime šeme

en: Could not get SELECT statement's parameters: %s
bs: Ne mogu dobiti parametre SELECT naredbe: %s

en: Could not bind SELECT statement's parameter '%s' to provided parameters: %s
bs: Ne mogu povezati parametar SELECT naredbe '%s' na date parametre: %s

en: No connection specified
bs: Nema specificirane veze

en: No SELECT statement specified
bs: SELECT naredba nije navedena

en: No value specified for parameter '%s'
bs: Nema navedene vrijednosti za parametar '%s'

en: Unable to get iterator's value
bs: Ne mogu dobiti vrijednost iteratora

en: Unable to get table name
bs: Ne mogu dobiti vrijednost tabele

en: Field number %d not found in source named '%s'
bs: Polje broja %d nije pronađeno u izvoru nazvanom '%s'

en: SELECT statement has no FROM part
bs: SELECT naredba nema FROM dio

en: SELECT statement involves more than one table or expression
bs: SELECT naredba uključuje više od jedne tabele ili izraza

en: Can only build modification statement for tables
bs: Mogu izgraditi samo modifikacijske stavke za tabele

en: Table does not have any primary key
bs: Tabela nema primarni ključ

en: Table's primary key is not part of SELECT
bs: Primarni ključ tabele nije dio SELECT

en: Table does not have any column
bs: Tabela nema kolone

en: Table's column '%s' is not part of SELECT
bs: Kolone tabela '%s' nisu dio SELECT

en: Could not compute any field to insert into
bs: Nisam uspio proračunati polje za ubacivanje

en: Missing table name in UPDATE statement
bs: Nedostaje ime tabele u UPDATE stavci

en: Can't rewrite UPDATE statement to handle default values
bs: Ne možete prepraviti UPDATE izjavu za rukovanje zadane vrijednosti

en: Can't rewrite statement which is not INSERT or UPDATE
bs: Ne mogu napisati izjavu koja se ne INSERT ili UPDATE

en: Missing parameter '%s' to execute query
bs: Nedostaje parametar '%s' za izvršavanje upita

en: The 'first', 'second' and 'third' arguments must be different
bs: 'prvi', 'drugi' i ​​'treći' argumenti moraju biti različiti

en: Invalid separator '%c'
bs: Nevažeći separator '%c'

en: Invalid null separator
bs: Nevažeći null separator

en: Unknown GDateDMY value %u
bs: Nepoznata GDateDMY vrijednost %u

en: Global transaction ID can not have more than 64 bytes
bs: ID opće transakcije ne može imati više od 64 bajta

en: Connection branch cannot exceed 63 bytes
bs: Konekcija ne može biti veća od 63 bajta

en: Connection already registered with another GdaXaTransaction object
bs: Konekcija već registrovana s drugim GdaXaTransaction objektom

en: Connection does not support distributed transaction
bs: Veza ne podržava raspodijeljene transakcije

en: Cannot unregister connection not registered with GdaXaTransaction object
bs: Ne mogu odjaviti vezu koja nije prijavljena sa GdaXaTransaction objektom

en: Binary representation
bs: Binarno prikazivanje

en: Boolean representation
bs: Boolean prikazivanje

en: Numerical representation
bs: Numeričko prikazivanje

en: InternalString
bs: UnutrašnjiString

en: Strings representation
bs: Prikazivanje stringova

en: Time, Date and TimeStamp representation
bs: Predstava datuma, vremena i vremenske oznake

en: Gda type representation
bs: Prikazivanje Gda tipa

en: Could not find the '%s' program
bs: Nisam uspio pronaći '%s' program

en: Could not find the DocBook XSL stylesheet for HTML
bs: Ne mogu naći DocBook XSL list stilova za HTML

en: Could not find the DocBook XSL stylesheet for Formatting Objects
bs: Ne mogu naći DocBook XSL list stilova za formatirajuće objekte

en: Object type '%s' cannot be declared in this context
bs: Tip objekta '%s' se ne može deklarisati u ovom kontekstu

en: An object with the '%s' name has already been declared
bs: Objekt sa imenom '%s' je već deklarisan

en: Object type '%s' cannot be requested in this context
bs: Tip objekta '%s' se ne može zahtijevati u ovom kontekstu

en: Unknown query '%s'
bs: Nepoznat upit '%s'

en: No connection named '%s' found
bs: Veza nazvana '%s' nije pronađena

en: Query is not specified (not named and not defined)
bs: Upit nije određen (nije imenovan ili nije definiran)

en: Unknown parameter '%s'
bs: Nepoznat parametar '%s'

en: Parameter name not specified
bs: Nije navedeno ime parametra

en: No expression specified
bs: Nema specificiranog izraza

en: Cannot cast value from type '%s' to type '%s'
bs: Ne mogu pretvoriti vrijednost iz tipa '%s' u tip '%s'

en: Cannot cast parameter from type '%s' to type '%s'
bs: Ne mogu oponašati parametar tipa '%s' tipom '%s'

en: Expression '%s' should return exactly one value
bs: Izraz '%s' bi trebao vraćati tačno jednu vrijednost

en: Binary data
bs: Binarni podatak

en: link
bs: veza

en: Document not specified
bs: Dokument nije specificiran

en: Cannot create temporary file
bs: Ne mogu kreirati privremenu datoteku

en: Execution of the %s program failed: %s
bs: Izvršavanje %s programa nije uspjelo: %s

en: This report document does not handle %s output
bs: Ovaj izvještaj ne upravlja sa %s izlazom

en: Table to create must have at least one row
bs: Tabela koja se kreira mora imati barem jedan red

en: SQLite binary representation
bs: SQLite binarno predstavljanje

en: Sqlite boolean representation
bs: Sqlite boolean predstavljanje

en: Parameter '%s' not found is statement
bs: Parametar '%s' nije pronađen u stavci

en: No column name to associate to parameter '%s'
bs: Nema imena stupaca koja asociraju na parametar '%s'

en: Binding a BLOB for this type of statement is not supported
bs: Nije podržano povezivanje BLOB-a za ovaj tip stavke

en: Can't find libsqlite3.
bs: Ne mogu naći libsqlite3.

en: The connection string must contain DB_DIR and DB_NAME values
bs: Vezni string mora sadržavati DB_DIR i DB_NAME vrijednosti

en: The connection string format has changed: replace URI with DB_DIR (the path to the database file) and DB_NAME (the database file without the '%s' at the end).
bs: Format veznog stringa je promijenjen: zamijeni URI sa DB_DIR (putanja ka datoteci baze podataka) i DB_NAME (datoteka baze podataka bez '%s' na kraju).

en: The DB_DIR part of the connection string must point to a valid directory
bs: DB_DIR dio veznog stringa mora pokazivati na ispravan direktorij

en: Wrong encryption passphrase
bs: Pogrešno šifriranje lozinke

en: Extension loading is not supported
bs: Proširenje dodatka nije podržano

en: Could not set empty_result_callbacks SQLite option: %s
bs: Ne mogu postaviti empty_result_callbacks SQLite opciju: %s

en: Could not register function '%s'
bs: Ne mogu registrirati funkciju '%s'

en: Could not define the %s collation
bs: Ne mogu definirati %s uspoređivanje

en: Missing spec. file '%s'
bs: Nedostaje spec. datoteka '%s'

en: Error initializing database with passphrase
bs: Pogreška inicijalizacije baze podataka s lozinkom

en: Missing database name or directory
bs: Nedostaje ime baze podataka ili direktorij

en: Transactions are not supported in read-only mode
bs: Transakcije nisu podržane u modu samo za čitanje

en: SQLite does not support specifying fields to apply DISTINCT clause on
bs: SQLite ne podržava specificiranje polja da se prijave DISTINCT na klauzulu

en: '%s' compound not supported by SQLite
bs: '%s' spoj ne podržava SQLite

en: ILIKE operation not supported
bs: ILIKE rad nije podržan

en: Unnamed parameter is not allowed in prepared statements
bs: Neimenovani parametar nije dozvoljen u spremnim stavkama

en: Can't build SELECT statement to get last inserted row: %s
bs: Ne može se graditi SELECT izjava da se umetne u posljednji red:%s

en: Can't execute SELECT statement to get last inserted row: %s
bs: Ne mogu izvršiti SELECT naredbu da bih dobio posljednji ubačeni red: %s

en: SELECT statement to get last inserted row did not return any row
bs: SELECT naredba za dobivanje posljednjeg ubačenog reda nije vratila nikakav red

en: SELECT statement to get last inserted row returned too many (%d) rows
bs: SELECT naredba za dobivanje posljednog ubačenog reda je vratila previse (%d) redova

en: Prepared statement has no associated GdaStatement
bs: Spremna stavka nema odgovarajući GdaStatement

en: Can't create SQLite BLOB handle
bs: Ne mogu kreirati SQLite BLOB držač

en: Can't write to SQLite's BLOB
bs: Ne mogu pisati u SQLite-ov BLOB

en: Can't obtain SQLite BLOB handle (reported type is '%s'), please report this bug to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product.
bs: Ne mogu dobiti SQLite BLOB držač (prijavljeni tip je '%s'), prijavite ovu grešku na http://bugzilla.gnome.org/ za "libgda" proizvod.

en: Can't identify the ROWID of the blob to fill
bs: Ne mogu identificirati ROWID bloba za punjenje

en: Empty statement
bs: Prazna stavka

en: Missing parameter(s) to execute query
bs: Nedostaje parametar (ili više njih) za izvvršavanje upita

en: Can't rewrite statement handle default values
bs: Ne mogu napisati izjavu držeči se zadanih vrijednosti

en: Can't get BLOB's length
bs: Ne mogu dobiti dužinu BLOB-a

en: BLOB is too big
bs: BLOB je prevelik

en: Non handled data type '%s'
bs: Nepodržan tip podataka '%s'

en: Could not start transaction to create BLOB
bs: Ne mogu početi transakcija za stvoriti BLOB

en: Function requires one argument
bs: Funkcija zahtjeva jedan argument

en: Function requires two arguments
bs: Funkcija zahtijeva previše argumenata

en: Function requires one or two arguments
bs: Funkcija zahtijeva jedan ili dva argumenta

en: Function requires two or three arguments
bs: Funkcija zahtijeva dva ili tri argumenta

en: SQLite regexp '%s' error:
bs: SQLite regexp '%s' greška:

en: Invalid regular expression
bs: Neispravan regularni izraz

en: Column %d out of range (0-%d), ignoring its specified type
bs: Kolona %d je izvan opsega (0-%d), ignoriše svoj određeni tip

en: Integer value is too big
bs: Cjelobrojna vrijednost je prevelika

en: Unable to open BLOB
bs: Ne mogu da otvorim BLOB

en: Invalid date '%s' (date format should be YYYY-MM-DD)
bs: Neispravan datum '%s' (format datuma bi trebao biti YYYY-MM-DD)

en: Invalid time '%s' (time format should be HH:MM:SS[.ms])
bs: Neispravno vrijeme '%s' (format za vrijeme bi trebao biti HH:MM:SS[.ms])

en: Invalid timestamp '%s' (format should be YYYY-MM-DD HH:MM:SS[.ms])
bs: Neispravna vremenska oznaka '%s' (format bi trebao biti YYYY-MM-DD HH:MM:SS[.ms])

en: SQLite provider fatal internal error
bs: Fatalna unutrašnja greška SQLite provajdera

en: Truncated data
bs: Skraćeni podaci

en: Requested row could not be found
bs: Traženi red ne može se naći

en: Can't set iterator on requested row
bs: Ne mogu postaviti iterator u traženi red

en: Error storing list of created LDAP tables: %s
bs: Greška čuvanja popisa stvorenih LDAP tabela: %s

en: File used to store startup data
bs: Datoteka koja se koristi za pohranu podataka pokretanja

en: Error recreating LDAP tables: %s
bs: Greška ponovnog kreiranja LDAP tabela: %s

en: Can't remove non LDAP virtual table
bs: Ne mogu ukloniti ne LDAP virtualnu tabelu

en: Can't describe non LDAP virtual table
bs: Ne može se opisati ne LDAP virtualna tabela

en: Unknown LDAP virtual table
bs: Nepoznata LDAP virtualna tabela

en: Table to remove not found
bs: Nije pronađena tabela za uklananje

en: Namespace must be specified
bs: Namespace mora biti specificiran

en: Connection was not represented in hub
bs: Veza nije bila predstavljena u čvorištu

en: Unable to get information about table '%s'
bs: Nije moguće dobiti informacije o tabeli '%s'

en: Integer value is out of bounds
bs: Cjelobrojna vrijednost izvan granica

en: Blob constraints are not handled in virtual table condition
bs: Blob ograničenja nisu obrađene u stanju virtualne tabele

en: Internal error: virtual provider does not implement the create_operation() virtual method
bs: Unutrašnja greška: virtualni provajder nema implementiranu virtualnu metodu create_operation()

en: Internal error: invalid provider handle
bs: Unutrašnja greška: nevažeći provajderska kontrola

note: wrong usage!
en: Wrong usage of Libgda's virtual tables
bs: Pogrešna upotreba Libgda virtualnih tabela

en: Data model must have at least one column
bs: Model podataka mora imati barem jednu kolonu

en: Could not compute virtual table's columns
bs: Nisam uspio proračunati kolone virtualne tabele

en: Can't get data model description for column %d
bs: Ne mogu dobiti opis modela podataka za kolonu %d

en: Can't get data model's column type for column %d
bs: Ne mogu dobiti podatke modela tipa kolona za kolonu %d

en: Can't declare virtual table ("%s"): %s
bs: Ne mogu da objavim virtuelnu tabelu („%s“): %s

en: Internal SQLite error: no data to iterate on
bs: Interna SQLite greška: nema podataka da se ponovi na

en: Could not find requested value at row %d and col %d
bs: Ne mogu pronaći tražene vrijednosti za red %d, i col %d

en: Column not found
bs: Kolona nije pronađena

en: No statement specified to modify the data
bs: Još nema izjava navedenih za izmjenu podataka

en: Invalid statement specified to modify the data
bs: Nevažeća izjava specifirana za izmjenu podataka

en: Invalid parameter in statement to modify the data
bs: Nevažeći parametar u izjavi za izmjenu podataka

en: Failed to modify data: %s
bs: Nije uspjela izmjenu podataka: %s

en: Data model representing the table is read only
bs: Model podataka koji predstavlja tabel je samo za čitanje

en: SQL code does not contain any statement
bs: SQL kod ne sadrži ni jednu stavku

en: Syntax error at line %d, column %d
bs: Sintaksna pogreška u liniji %d, kolona %d

en: Overflow error at line %d, column %d
bs: Greška prekoračenja u liniji %d, kolona %d

en: GdaSqlField is not part of an INSERT or UPDATE statement
bs: GdaSqlField nije dio INSERT ili UPDATE stavke

en: Missing table in statement
bs: Nedostaje tabela u naredbi

en: Column '%s' not found
bs: Kolona '%s' nije pronađena

en: GdaSqlSelectField is not part of a SELECT statement
bs: GdaSqlSelectField nije dio SELECT naredbe

en: Missing table name in statement
bs: Nedostaje ime tabele u naredbi

en: Table '%s' not found
bs: Tabela '%s' nije pronađena

en: Could not identify table for field '%s'
bs: Ne mogu prepoznati tabelu za polje '%s'

en: Expression can't have both a type cast and a parameter specification
bs: Izraz ne može imati i oponašani tip i specifikaciju parametara

en: '%s' is not a valid identifier
bs: '%s' nije ispravan identifikator

en: Empty identifier
bs: Prazan identifikator

en: Operation has no operand
bs: Operacija nema operanda

en: Wrong number of operands
bs: Pogrešan broj operanada

en: Unknown operator %d
bs: Nepoznat operator %d

en: Missing expression in select field
bs: Nedostaje izraz u SELECT polju

en: Missing expression in select target
bs: Nedostaje izraz u SELECT odredištu

en: Join can't at the same time specify a join condition and a list of fields to join on
bs: Spajanje ne može u isto vrijeme odrediti uslove spajanja i listu polja za spajanje

en: Cross join can't have a join condition or a list of fields to join on
bs: Unakrsno povezivanje nema uslov vezivanja ili popis polja za vezivanje

en: Empty FROM clause
bs: Praza FROM dio

en: Select field is not in a SELECT statement
bs: Označeno polje nije u SELECT naredbi

en: COMPOUND statement contains an undefined COMPOUND statement
bs: COMPOUNDnaredba sadrži nedefiniranu COMPOUND naredbu

en: COMPOUND statement contains an undefined SELECT statement
bs: COMPOUND naredba sadrži nedefiniranu SELECT naredbu

en: COMPOUND statement contains a non SELECT statement
bs: COMPOUND naredba sadrži naredbu koja nije SELECT naredba

en: COMPOUND statement does not contain any SELECT statement
bs: COMPOUND naredba ne sadrži SELECT naredbe

en: COMPOUND statement only contains one SELECT statement
bs: COMPOUND naredba sadrži samo jednu SELECT naredbu

en: COMPOUND statement contains an empty SELECT statement
bs: COMPOUND naredba sadrži praznu SELECT naredbe

en: All statements in a COMPOUND must have the same number of columns
bs: Sve naredbe u COMPOUND-u moraju imati isti broj kolona

en: DELETE statement needs a table to delete from
bs: DELETE naredba treba tabelu iz koje će brisati

en: INSERT statement needs a table to insert into
bs: INSERT naredba treba tabelu u koju će umetati

en: Can't specify values to insert and SELECT statement in INSERT statement
bs: Ne mogu odrediti vrijednosti za umetanje i SELECT naredbu u INSERT naredbi

en: INSERT statement does not have the same number of target columns and expressions
bs: INSERT naredba nema isti broj odredišnih kolona i izraza

en: VALUES lists must all be the same length in INSERT statement
bs: VALUES liste moraju biti iste dužine u INSERT naredbi

en: SELECT does not contain any expression
bs: SELECT ne sadrži ni jedan izraz

en: SELECT can't have a DISTINCT expression if DISTINCT is not set
bs: SELECT ne može imati DISTINCT izraz ukoliko DISTINCT nije postavljen

en: SELECT can't have a HAVING without GROUP BY
bs: SELECT ne može imati HAVING bez GROUP BY

en: SELECT can't have a limit offset without a limit
bs: SELECT ne može imati pomak granice bez navedene granice

en: Multiple targets named or aliased '%s'
bs: Više odredišta s imenom ili pseudonimom '%s'

en: UPDATE statement needs a table to update data
bs: UPDATE naredba treba tabelu za obnavljanje podataka

en: UPDATE statement does not have the same number of target columns and expressions
bs: UPDATE naredba nema isti broj odredišnih kolona i izraza

en: UPDATE statement does not have any target columns to update
bs: UPDATE naredba nema ni jednu odredišnu kolonu za ažuriranje

en: The GMainContext passed when gda_signal_connect() was called is not owned by any thread, you may expect some undesired behaviours, use g_main_context_acquire()
bs: GMainContext je prošao kada je gda_signal_connect() pozvan nije vlasništvo ni jedne niti, može doći do neželjenog ponašanja, koristiti g_main_context_acquire()

en: Could not find signal named "%s"
bs: Nisam pronašao signal pod nazivom "%s"

en: Possible memory leak as no destroy function provided to free value returned by the worker thread
bs: Moguće curenje memorije jer nije data funkcija za uništenje kako bi se oslobodila vrijednost koju je vratila radna nit

en: Unknown requested job %u
bs: Nepoznata tražena radnja %u

en: Job %u has been cancelled
bs: Radnja %u je otkazana

en: Job %u is being processed
bs: Radnja %u se procesuira

en: Job %u has not yet been processed
bs: Radnja %u je procesuirana

en: Job %u has already been processed
bs: Radnja %u je već procesuirana

en: Cannot build inter thread communication device
bs: Nemoguće izgraditi uređaj međunitske komunikacije

en: GdaWorker internal error
bs: GdaWorker interna greška

en: Select file to load
bs: Odaberite datoteku za učitavenje

en: _Open
bs: _Otvori

en: Could not load the contents of '%s':
     %s
bs: Ne mogu učitati sadržaj od '%s':
     %s

en: Select a file to save data to
bs: Odaberi datoteku za snimanje podataka

en: Could not save data to '%s':
     %s
bs: Ne mogu snimiti podatke u '%s':
     %s

en: Properties
bs: Svojstva

en: %lu Byte | %lu Bytes
bs[0]: %lu bajt
bs[1]: %lu bajta
bs[2]: %lu bajtova

en: No data
bs: Nema podataka

en: Data size
bs: Veličina podataka

en: Unknown
bs: Nepoznato

note: list of fields
en: Data type
bs: Tip podatka

note: FIXME: find a better label
en: Value
bs: Vrijednost

en: GValue to render
bs: GValue za obradu

en: Editable
bs: Izmjenjivo

en: The toggle button can be activated
bs: Preklopno dugme se može aktivirati

en: Values limited to PK fields
bs: Vrijednosti ograničene na polja primarnog ključa

en: GList of GValue to render, limited to PK fields
bs: GList od GValue za obradu, ograničena na polja primarnog ključa

en: Values
bs: Vrijednosti

en: GList of GValue to render, not limited to PK fields
bs: GList od GValue za obradu, nije ograničena na polja primarnog ključa

en: The information and status changer can be activated
bs: Informacija o mjenjaču statusa se može aktivirati

en: string truncated because too long
bs: niz je odrezan jer je predug

en: Data cell renderer's specified type (%s) differs from actual value to display type (%s)
bs: Navedeni tip crtača ćelija (%s) se razlikuje od stvarne vrijednosti tipa za prikaz (%s)

en: Data cell renderer asked to display values of different data types, at least %s and %s, which means the data model has some incoherencies
bs: Crtač ćelija upisan da prikaže vrijednosti različitih tipova podataka barem %s i %s, što znači da model podataka ima nekih neusaglašenosti

en: <non-printable>
bs: <non-prikazivo>

en: Invalid UTF-8 format!
bs: Nevažeći UTF-8 format!

note: format tooltip
en: Format is hh:mm:ss
bs: Format je hh:mm:ss

en: Use 1000s separators
bs: Koristi separatore hiljada

en: Use thousands separator as specified by current locale
bs: Koristi separatore hiljada kako je navedeno trenutnim lokalnim pravilima

en: Currency symbol
bs: Simbol valuta

en: A currency symbol
bs: Simbol valute

en: Decimals
bs: Decimale

en: Number of decimals
bs: Broj decimala

en: Widget of class '%s' does not have any associated GdaDataHandler, (to be set using the 'handler' property) expect some mis-behaviours
bs: Kontrola klase '%s' nema pridružen GdaDataHandler, (da se postavi svojstvom 'handler') očekujte neka čudna ponašanja

en: Value is NULL
bs: Vrijednost je NULL

en: Value will be determined by default
bs: Vrijednost će se podrazumijevano odrediti

en: Value is invalid
bs: Vrijednost je nevažeća

en: Maximum length
bs: Maksimalna dužina

en: Maximum acceptable length of the text
bs: Maksimalna dopuštena dužina teksta

en: Multiline
bs: Višelinijski

en: Display only one line, or a complete text editor
bs: Prikaži samo jednu liniju ili kompletan uređivač teksta

en: Hidden
bs: Sakriven

en: If set to TRUE, characters are all displayed using a single 'invisible' character, suitable to enter passwords
bs: Ako je postavljeno na tačno, znakovi se prikazuju jednim 'nevidljivim' znakom, što je pogodno za unos lozinki.

en: Unknown format character starting at %s
bs: Nepoznat formatni znak počevši od %s

en: Type %s is not numerical
bs: Tip %s nije numerički

en: Decimal separator cannot be the '%c' character
bs: Decimalni separator ne može biti '%c' znak

en: Decimal thousands cannot be the '%c' character
bs: Decimalne hiljade ne mogu biti '%c' znak

en: Empty data
bs: Prazni podaci

en: Unhandled type of data
bs: Nepodržan tip podataka

en: Error while deserializing data:
    %s
bs: Greška prilikom deserijalizacije podataka:
    %s

en: Error while interpreting data as an image:
    %s
bs: Greška prilikom interpretiranja podataka kao slike:
    %s

en: _Copy image
bs: _Kopiranje slika

en: _Load image from file
bs: _Učitaj sliku iz datoteke

en: _Save image
bs: _Snimi sliku

en: Select image to load
bs: Izaberi sliku za učitavanje

note: determine writable formats
en: Image format
bs: Format slike

en: Format image as:
bs: Formatiraj sliku kao:

en: Current format
bs: Trenutni format

en: Select a file to save the image to
bs: Odaberi datoteku u koju se snima slika

en: _Save
bs: _Spremi

en: Could not save the image to '%s':
     %s
bs: Ne mogu snimiti sliku u '%s':
     %s

en: Sources
bs: Izvori

note: list of fields
en: Comment
bs: Komentar

en: Floating Point
bs: Plutajuća Tačka

en: String
bs: Niz

en: Keyword
bs: Ključna riječ

en: Function
bs: Funkcija

en: Decimal
bs: Decimalno

en: Data Type
bs: Tip podataka

en: Variable
bs: Promjenjivo

en: No idea what it is
bs: Nemam pojma šta je ovo

en: Set to host mask
bs: Postavi na masku hosta

en: Set to class %c network
bs: Postavi na mrežu klase %c

en: Choose a file
bs: Izaberite datoteku

en: Choose a directory
bs: Izaberi direktorijum

en: _Apply
bs: _Primjeni

en: Choose
bs: Izaberi

en: Selection model
bs: Model izbora

en: Specifies what the user will be allowed to select
bs: Navodi šta je dopušteno da korisnik odabere

en: Only let the user pick an existing file
bs: Samo neka korisnik odabere postojeću datoteku

en: Let the user pick an existing file, or type in a new filename
bs: Neka korisnik odabere postojeću datoteku ili unese ime nove datoteke

en: Let the user pick an existing folder
bs: Neka korisnik odabere postojeći direktorij

en: Let the user name an existing or new folder
bs: Neka korisnik imenuje postojeći ili novi direktorij

en: Allowed characters at each position('0':digit, '9': digit except 0, '@':alpha, '^':upper cased alpha, '#':alphanumeric, '*':any character, any other character will be left unmodified)
bs: Dopušteni znakovi na svakoj poziciji('0':cifra, '9': cifra osim 0, '@':alfa, '^':gornja proučavana alfa, '#':alfanumerički, '*':bilo koji znak, bilo koji drugi lznak će ostati neizmijenjen)

en: Mask
bs: Maska

en: Writing mask for corresponding characters in format ('_': writable, '-':writable, removed from actual value, ' ': not writable)
bs: Pisanje maski za odgovarajuće znakove u formatu ('_': može pisati, '-';može pisati, uklonjena iz stvarne vrijednosti, ' ': ne može pisati)

en: Encoding
bs: Kodiranje

en: How password should be encoded
bs: Kako kodirati lozinku

en: MD5 Sum
bs: MD5 Suma

en: No encoding
bs: Bez kodiranja

en: No data to display
bs: Nema podataka za prikaz

en: Encoding used to convert binary data to the string
bs: Kodiranje za konverziju binarnih podataka u string

en: Serialized picture
bs: Serializirana slika

en: Set to TRUE if data comes from a serialized GdkPixbuf (F-Spot for example)
bs: Postavljeno na tačno ako podaci dolaze s serializiranog GdkPixbuf (F-Spot na primjer)

en: Lines wrapping
bs: Linije za umatanje

en: Defines how long lines are wrapped
bs: Definira kako se umotaju duge linije

en: Programming language
bs: Programski jezik

en: Define to enable syntactical colourisation
bs: Definiši za omogućenje bojenja sintakse

en: Do not wrap lines
bs: Ne zamotati linije

en: break lines anywhere the cursor can appear
bs: raskinuti linije bilo gdje se kursor mogže pojaviti

en: Break lines in between words
bs: Raskinuti linije između riječi

en: Break lines in between words or graphemes
bs: Raskinuti  linije između riječi ili grafema

en: General
bs: Opšte

en: Columns
bs: Kolone

en: Foreign keys
bs: Strani ključevi

en: Constraints
bs: Ograničenja

en: CREATE_TABLE
bs: NAPRAVI_TABELU

en: Can't find demo database file: %s
bs: Ne mogu naći demo bazu podataka %s

en: Error opening the connection for file '%s':
    %s
bs: Greška otvaranja konekcije za datoteku '%s':
    %s

en: Libgda-ui Code Demos
bs: Libgda-ui demonstracije koda

en: <b><big>Note:
    </big></b>Many of the demonstrated items use an opened connection to the SQLite using the '%s' file.
    
    In the source code shown here, the <i>demo_cnc</i> and <i>demo_parser</i> objects are created by the framework and made available to all the demonstrated items.
    
    To illustrate that calls are non blocking, there is a spinner at the top (which must never stop spinning), and a 1 second delay has been added whenever the connection is used.
bs: <b><big>Napomena:
    </big></b>Mnogi od prikazanih predmeta koriste otvorenu konekciju prema SQLite koristeći '%s' datoteku.
    
    U izvornom kodu koji je ovdje prikazan, <i>demo_cnc</i> i <i>demo_parser</i> predmeti su kreirani prema zadatim okvirima i dostupni su svim prikazanim predmetima.
    
    Kako bi ilustrirali da pozivi nisu za blokiranje, postoji Spinner na vrhu (koji se nikada ne smije prestati vrtjeti), i 1 sekunda odgode je dodata kada god se koristi konekcija.

en: Pointer to an XML layout specification  (as an xmlNodePtr to a <gdaui_form> node)
bs: Pokazivač na XML specifikaciju rasporeda  (kao xmlNodePtr u <gdaui_form> čvor)

en: List of parameters to show in the form
bs: Lista parametara prikazanih u formularu

en: Show Entry actions
bs: Prikaži akcije ulaza

en: Entries Auto-default
bs: Automatska podrazumijevana vrijednost ulaza

en: TRUE if expanding the form vertically makes sense
bs: TAČNO ukoliko vertikalno proširenje forme ima smisla

en: Shown data entries
bs: Prikazani elementi podataka

en: The '%s' attribute should be a G_TYPE_STRING value
bs: Atribut '%s' treba biti G_TYPE_STRING

en: Can't find data entry for GdaHolder
bs: Ne mogu naći podataka za GdaHolder

en: Values to be defined
bs: Vrijednosti se definiraju

en: '%s' document not parsed successfully
bs: '%s' dokument nije uspješno analiziran

en: size group was not taken into account using gdaui_basic_form_add_to_size_group()
bs: grupa veličine nije uzeta u obzir koristeći gdaui_basic_form_add_to_size_group()

en: Wrong column type for label: expecting a string and got a %s
bs: Pogrešan tip kolone za labelu: očekivan string a dobijen %s

en: Find:
bs: Traži:

en: The data model to display
bs: Model podataka za prikaz

en: Display popup as list
bs: Prikaži iskočni prozor kao listu

en: Filter failed:
bs: Filter neuspio:

en: any valid SQL expression
bs: svaki važeći SQL izraz

en: Columns can be referenced by their name or more easily using <b><tt>_&lt;column number&gt;</tt></b>. For example a valid expression can be: <b><tt>_2 like 'doe%'</tt></b> to filter rows where the 2nd column starts with <tt>doe</tt>.
bs: Kolone mogu biti pozivanje po imenu ili lakše pomoću<b><tt>_&lt;kolona broj&gt;</tt></b>. Na primjer valjana izraz može biti:<b><tt>_2 liki 'doe%'</tt></b>filtrirati redove gdje druga kolona počinje s <tt>doe</tt>.

en: Set filter
bs: Postavi filter

en: Clear filter
bs: Obriši filter

en: Undelete the selected entry
bs: Povrat izabranog unosa

en: Delete the selected entry
bs: Brisanje izabranog unosa

en: Invalid column number %d
bs: Neispravan broj kolone %d

en: Data model
bs: Model podataka

en: Internal GdaDataProxy data model
bs: Interni GdaDataProxy model podataka

en: Can't modify row while data model is being reset
bs: Ne može se mijenjati redom dok se modela podataka resetira

en: Trying to modify a read-only row
bs: Pokušaj izmjene reda koji je samo za čitanje

en: Can't access row while data model is being reset
bs: Ne mogu pristupiti redu dok se model podataka  resetira

en: Attempt to initialize an already initialized library
bs: Pokušaj inicijaliziranja već inicijalizirane biblioteke

en: Could not open plugins directory, no plugin loaded.
bs: Ne mogu otvoriti direktorij dodataka, nema učitanog dodatka.

en: Error: %s
bs: Greška: %s

en: Loading file %s...
bs: Učitavam datoteku %s...

en: Plugins load warning: %s
bs: Upozorenje o učitavanju dodataka: %s

note: radio buttons
en: Use data source:
bs: Koristi izvor podataka:

en: Specify connection:
bs: Navedi konekciju:

note: Create the DSN add button
en: Data sources...
bs: Izvori podataka...

en: Could not execute the Database access control center
bs: Nije moguće izvršiti kontrolni centar za pristup bazi podataka

en: Data to display
bs: Podaci za prikaz

en: Delete the current record
bs: Brisanje trenutnog zapisa

en: Create a new record
bs: Kreiraj novi zapis

en: Commit the modifications
bs: Izvršite modifikacije

en: Clear all the modifications
bs: Uklonite sve modifikacije

en: Go to first record
bs: Idi na prvi zapis

en: Go to last record
bs: Idi na posljednji zapis

en: Go to previous record
bs: Idi na prethodni zapis

en: Go to next record
bs: Idi na sljedeći zapis

en: Filter records
bs: Filtriranje zapisa

en: Can't append row to data model: %s
bs: Ne možete da dodate red u model podataka: %s

en: Go to first chunck
bs: Idi na prvi blok

en: Go to last chunck
bs: Idi na zadnji blok

en: Go to previous chunck
bs: Idi na prethodni blok

en: Go to next chunck
bs: Idi na sljedeći blok

en: Pointer to an XML layout specification (as an xmlNodePtr to a <gdaui_grid> node)
bs: Pointer na XML raspored (kao xmlNodePtr na <gdaui_grid> čvor)

en: Info cell visible
bs: Info ćelija vidljiva

en: Global Actions visible
bs: Globalne akcije vidljive

note: FIXME: if nullok is FALSE, then set the column title in bold
en: Can't be NULL
bs: Ne može biti NULL

en: No title
bs: Nema naslova

en: Shown columns
bs: Prikaži kolone

en: _Copy
bs: _Kopiraj

en: Select _All
bs: Izaberi _sve

en: _Clear Selection
bs: _Obriši izbor

en: Show Column _Titles
bs: Prikaži _naslove kolona

en: _Set filter
bs: Po_stavi filter

en: _Unset filter
bs: Isklj_uči filter

en: Save _As
bs: Spremi _kao

note: create dialog box
en: Saving Data
bs: Snimam podatke

en: Saving data to a file
bs: Snimam podatke  datoteku

en: The data will be exported to the selected file.
bs: Podaci će se izvesti u odabrane datoteke.

en: File name
bs: Ime datoteke

note: To translators: "Details" is a table's column's attribute
en: Details
bs: Pojedinosti

note: file type
en: File type:
bs: Tip datoteke:

en: Tab-delimited
bs: Razdvojeni tabulatorom

en: Comma-delimited
bs: Razdvojeni zarezima

note: data scope
en: Data to save:
bs: Podaci za spremanje:

en: All data (without any local modification)
bs: Svi podaci (bez lokalne modifikacije)

en: Only displayed data
bs: Samo prikazani podaci

en: Only selected data
bs: Samo odabrani podaci

en: Other options
bs: Ostale opcije

en: Empty string when NULL?
bs: Prazan niz prilikom NULL?

en: Export NULL values as an empty "" string
bs: Izvoz NULL vrijednosti kao prazan "" niz

en: Invalid data as NULL?
bs: Nevažeći podaci kao NULL?

en: Don't export invalid data,
    but export a NULL value instead
bs: Ne izvoziti podatke koji nisu valjani,
    već izvozi NULL vrijednosti

en: Field names on first row?
bs: Imena polja na prvom redu?

en: Add a row at beginning with columns names
bs: Dodaj red na početku s kolonama imena

en: Could not save file %s
bs: Ne može da sačuva datoteku %s

en: You must specify a file name
bs: Morate navesti ime datoteke

en: Got empty file while converting the data
bs: Naišao na praznu datoteku pri pretvaranju podataka

en: File '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
bs: Datoteka „%s“ već postoji.
    Želite li da je presnimite?

en: If you choose yes, the contents will be lost.
bs: Ukoliko izaberete da, sadržaj će biti izgubljen.

en: """= Title level 1 =
    == Title level 2 ==
    """= Title level 1 =
    == Title level 2 ==
    
    """For beautifiers we have **bold**
    and //italic//.
    There is also __underline__, --strike--
    and ``monospaced``.
    """
    For beautifiers we have **bold**
    and //italic//.
    There is also __underline__, --strike--
    and ``monospaced``.
    
    """- This is a list of items
    - Just use hyphens
     - And starting space for indenting
    """- This is a list of items
    - Just use hyphens
     - And starting space for indenting
    
    Raw areas are enclosed inside three doublequotes and no markup is interpreted
bs: """= Nivo nasloval 1 =
    == Nivo nasloval 2 ==
    """= Nivo naslova 1 =
    == Nivo naslova 2 ==
    
    """Za uljepšivače imamo **bold**
    i //italic//.
    Takođe postoje __underline__, --strike--
    i ``monospaced``.
    """
    Za uljepšivače imamo **bold**
    i //italic//.
    Tu su također __underline__, --strike--
    i ``monospaced``.
    
    """- Ovo je lista stavki
    - Samo koristite crtice
     - I početni razmak za uvlačenje
    """- Ovo je lista stavku
    - Samo stavite crticu
     - I početni razmak za uvlačenje
    
    Sirova područja se stave unutar dvostrukih navodnika i ne interpretiraju se znakovi

en: _Bold
bs: _Podebljano

en: Bold text
bs: Podebljani tekst

en: _Italic
bs: _Kurziv

en: Italic text
bs: Kurzivni tekst

en: _Underline
bs: _Podvučeno

en: Underline text
bs: Podvučeni tekst

en: _Strike through
bs: _Izbaci kroz

en: Strike through text
bs: _Izbaci kroz tekst

en: _Syntax help
bs: _Sintaksna pomoć

en: Show syntax help
bs: Pokaži sintaksnu pomoć

en: _Add image
bs: _Dodaj sliku

en: Insert image
bs: Ubacite sliku

en: _Normal text
bs: _Normalan tekst

en: Reset to normal text
bs: Vrati na normalan tekst

en: Don't display a specific background for the text
bs: Ne prikazati određenu pozadinu za tekst

en: Display raw markup text instead of formatted text
bs: Prikaz obično označenog teksta umjesto oblikovanog teksta

en: The buffer which is displayed
bs: Buffer koji je prikazan

en: Determines if the contents appears in a scrolled window
bs: Utvrđuje da li se sadržaj pojavljuje u pomicanju prozora

en: Reset font size
bs: Brisanje veličine fonta

en: Decrease font size (zoom out)
bs: Smanji veličinu fonta (smanjivanje)

en: Increase font size (zoom in)
bs: Povećaj veličinu fonta (povećavanje)

en: Show source markup
bs: Pokaži izvor označavanja

en: The specification of the operation to implement
bs: Specifikacija operacije za implementaciju

en: Request section header to be hidden if there is only one section
bs: Zahtijevaj da je zaglavlje sekcije skriveno ako postoji samo jedna sekcija

note: last row is for new entries
en: Add
bs: Dodaj

en: Server operation specification
bs: Specifikacija serverske operacije

en: <b>Field properties:</b>
bs: <b>Svojstva polja</b>

en: <b>Fields:</b>
bs: <b>Polja:</b>

en: Add a new field
bs: Dodaj novo polje

en: Remove selected field
bs: Ukloni izabrano polje

en: GdaTree to use
bs: GdaTree za korištenje

en: Unknown column number %d
bs: Nepoznat broj kolone %d

en: Type mismatch: expected a value of type %s and got of type %s
bs: Neslaganje tipova: očekivana vrijednost tipa %s i dobijen tip %s

en: Can't set authentification string: no authentication is needed
bs: Ne mogu postaviti niz za provjeru autentičnosti: provjera nije potrebna

en: Unknown provider '%s'
bs: Nepoznat dobavljač '%s'

en: Provider '%s' does not report the required parameters for DSN
bs: Provajder '%s' ne javlja potrebne parametre za DSN

note: set to NULL item
en: Unset
bs: Poništite

note: default value item
en: Set to default value
bs: Podesite na osnovne vrijednosti

note: reset to original value item
en: Reset to original value
bs: Povratak na originalnu vrijednost

en: Current modified data is invalid
bs: Trenutni izmijenjeni podaci su nevažeći

en: You may now choose to correct it, or to discard the modifications.
    
    What do you want to do?
bs: Sada možete odabrati da to ispravi, ili odbaciti promjene.
    
    Što želite učiniti?

en: please correct it and try again, or discard the modifications.
bs: ispravite i pokušajte ponovo, ili odbacite promjene.

en: Part of the current modified data was invalid
bs: Staza trenutno izmijenjenih podataka nije nađena

en: As no transaction was used, only a part of the valid data
    has been written, and the remaining modification have been discarded.
bs: Kako nijedna transakcija nije korišćena samo dio validnih podataka
    je upisan, a preostale izmjene su odbačene.

en: Discard modified data
bs: Odbaci izmijenjene podatke

en: Correct data first
bs: Prvo popravite podatke

en: Ok
bs: Uredu

en: Database file
bs: Datoteka baze podataka

en: Berkeley DB database filename to be used
bs: Berkeley DB ime datoteke baze podataka koje će se koristiti

note: DSN parameters
en: Directory
bs: Direktorij

en: Directory where the database file is stored
bs: Direktorij je je pohranjena datoteka baze podataka

note: DSN parameters
en: Database name
bs: Ime baze podataka

en: Name of the database in the database file to be used
bs: Ime baze podataka u datoteci baze podataka koje će se koristiti

en: The DB_NAME parameter is not defined in the connection string.
bs: DB_NAME parametar nije definiran u veznom stingu.

en: An error occurred while accessing the BDB database
bs: Došlo je do greške prilikom pristupanja BDB bazi podataka

en: Could not add BDB data model to connection: %s
bs: Nisam uspio dodati BDB model podataka u vezu: %s

en: Provider for Berkeley databases
bs: Provajder za Berkeley baze podataka

en: Column's description
bs: Opis kolone

en: Table
bs: Tabela

en: Table's name
bs: Ime tabele

note: list of fields
en: Field name
bs: Naziv polja

note: list of fields
en: Size
bs: Veličina

note: list of fields
en: Scale
bs: Razmjer

note: list of fields
en: Not NULL
bs: Nije NULL

note: list of fields
en: Default
bs: Uobičajeno

en: Default value, mandatory if column is NOT NULL
bs: Uobičajena vrijednost, obavezna ukoliko je kolona NOT NULL

note: list of fields
en: Check
bs: Provjeri

note: list of fields
en: Check constraint
bs: Provjeri ograničenje

note: DSN parameters
en: Database's description
bs: Opis baze podataka

note: DSN parameters
en: The name of a database to create
bs: Ime baze podataka koju ćete kreirati

note: DSN parameters
en: Directory where the database file will be
bs: Direktorij gdje će biti datoteka baze podataka

en: Index description
bs: Opis indeksa

note: To translators: "Type" is the data type of a table's column
en: Type
bs: Tip

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available sinci PostgreSQL 8.1
en: Name
bs: Ime

en: Index name
bs: Ime indeksa

en: On table
bs: U tabeli

note: DSN parameters
en: Only if it does not yet exist
bs: Jedino ako već ne postoji

en: Create index only if it does not yet exist
bs: Kreiraj indeks jedino ukoliko već ne postoji

note: Index fields
en: Indexed field(s)
bs: Indeksirano polje(a)

note: Index fields
en: Indexed field or expression
bs: Indeksirano polje ili izraz

note: To translators: "Compare method" refers to the method SQLite has to compare values
en: Compare method
bs: Metoda poređenja

note: To translators: "Compare method" refers to the method SQLite has to compare values
en: Collation name (BINARY|NOCASE)
bs: Ime za uspoređivanje (BINARY|NOCASE)

note: Index fields
en: Sort type
bs: Tip sortiranja

en: Table's description
bs: Opis tabele

en: Temporary table
bs: Privremena tabela

en: Create table only if it does not yet exist
bs: Kreiraj tabelu samo ukoliko već ne postoji

note: list of fields
en: Table's columns
bs: Kolone u tabeli

note: list of fields
en: Auto increment
bs: Automatsko inkrementiranje

note: list of fields
en: Unique
bs: Jedinstveni

note: list of fields
en: Primary key
bs: Primarni ključ

note: list of fields To translators: "Default value" is a table's column's attribute
en: Default value
bs: Uobičajena vrijednost

note: list of fields
en: Conflict
bs: Konflikt

note: list of fields
en: Conflict resolution method (ROLLBACK|ABORT|FAIL|IGNORE|REPLACE)
bs: Konflikt metode rješavanja (ROLLBACK|ABORT|FAIL|IGNORE|REPLACE)

note: other table constraints
en: Global constraints
bs: Opća ograničenja

en: View's description
bs: Opis gledišta

en: View's name
bs: Naziv gledišta

en: Temporary view
bs: Privremeno gledište

en: Create view only if it does not yet exist
bs: Kreiraj pogled na bazu jedino ako već ne postoji

en: Definition
bs: Definicija

en: View's definition
bs: Definicija gledišta

en: Index
bs: Indeks

en: Index to delete
bs: Indeks za obrisati

en: If exists
bs: Ako postoji

en: Drop index only if it exists
bs: Ispusti indeks jedino ako postoji

en: Table to delete
bs: Tabela za obrisati

en: Drop table only if it exists
bs: Ispusti tabelu jedino ako postoji

en: View
bs: Pogled

en: View to delete
bs: Gledište za obrisati

en: Drop view only if it exists
bs: Ispusti gledište samo ako postoji

en: The name of a database to use (without the .db)
bs: Ime baze podataka koja će se koristiti (bez .db)

en: Append '.db'
bs: Dodati '.db'

en: Defines if the '.db' extension need to be appended to the DB_NAME argument
bs: Određuje da li proširenja 'db.'  trebaju biti dodana na DB_NAME argument

en: Extra functions
bs: Dodatne funkcije

en: Enable usage of extra functions (gda_upper, ...)
bs: Omogućite korištenje dodatnih funkcija (gda_upper, ...)

en: Define REGEXP
bs: Definirajte REGEXP

en: Define the REGEXP function
bs: Definirajte REGEXP funkciju

en: Localized comparisons
bs: Lokalizirane usporedbe

en: Enable usage of extra collation methods (LOCALE and DCASE)
bs: Omogućite korištenje uspoređivanja dodatnih metoda (LOCALE i DCASE)

en: With foreign keys
bs: Sa stranim ključevima

en: Enforce foreign keys
bs: Forsiraj strane ključeve

en: Allow extensions
bs: Dopustite ekstenzije

en: Allow SQLite to load extensions using the load_extension() function
bs: Dopustite SQLite za učitavanje ekstenzije pomoću load_extension() funkciju

en: Table to rename
bs: Tabela koja će se preimenovati

en: New name
bs: Novo ime

en: New table name
bs: Novo ime tabele

en: Can't find libdb_sql-5.
bs: Ne mogu naći libdb_sql-5.

en: Provider for Berkeley DB SQL databases
bs: Dostavljač za Berklijeve DB SKuL baze podataka

en: The name of a database to connect to (without the .fdb)
bs: Ime baze podataka za povezivanje na (bez. fdb)

en: Provider for Firebird databases
bs: Provajder za Firebird  bazu podataka

en: Provider for embedded Firebird databases
bs: Provajder za ugrađen u Firebird  bazu podataka

en: Invalid argument: NULL
bs: Neispravan argument: NULL

en: Can't read BLOB
bs: Ne mogu čitati BLOB

en: Missing parameters to open database connection
bs: Nedostaje parametra za otvaranje veze baze podataka

en: Invalid date: year %d, month %d and day %d
bs: Neispravan datum: godina %d, mjesec %d i dan %d

en: Can't get BLOB's size
bs: Ne mogu dobiti veličinu BLOB-a

en: The name of a database to connect to
bs: Ime baze podataka sa kojom se uspostavlja veza

en: Instance
bs: Instanca

en: The instance to connect to, if not specified, a connection to the default instance is made
bs: Instanca za spajanje, ako nije navedeno, spajanje na zadani primjer je izvršeno

note: Connection parameters
en: Database server
bs: Server baze podataka

en: Host on which the database server is running or leave this field empty
bs: Centralno računalo na kojem poslužitelj baze podataka radi ili ostavite prazno polje

en: Port
bs: Priključak

en: Database server port, 1433 by default
bs: Baze podataka poslužitelja priključak, 1433 zadano

en: Connection URL
bs: URL veze

en: Connection string required by the JDBC driver, refer to the used JDBC driver for its contents and format
bs: Priključni niz zahtijeva JDBC drajvera, odnose se na koristi JDBC drajvera za njen sadržaj i oblik

en: Can't get list of installed JDBC drivers: %s
bs: Ne mogu dobiti popis instaliranih JDBC drajvera: %s

en: Could not find Libgda's JAR (gdaprovider-6.0.jar), JDBC provider is unavailable.
bs: Ne mogu da pronađem Libgdaov JAR (gdaprovider-6.0.jar), JDBC dostavljač nije dostupan.

en: Can't create JAVA virtual machine: %s
bs: Ne mogu kreirati JAVA virtualnu mašinu: %s

en: Could not find the JVM runtime (libjvm.so), JDBC provider is unavailable.
bs: Ne mogu pronaći JVM vrijeme izvršavanja (libjvm.so), JDBC provajred je nedostupan.

en: The connection string must contain the DB_NAME value
bs: U vezi string mora sadržavati vrijednost DB_NAME

en: Invalid value for 'TLS_REQCERT'
bs: Pogrešna vrijednost za 'TLS_REQCERT'

en: Too many arguments
bs: Previše parametara

en: Parameter
bs: Parametar

en: near "%s": syntax error
bs: u blizini "%s": sintaksna greška

en: LDAP server returned more than one entry with DN '%s'
bs: LDAP server je vratio više od jedne stavke s DN '%s'

en: Could not parse distinguished name returned by LDAP server
bs: Nije moguće analizirati istaknuti naziv vraćen od LDAP poslužitelja

en: Unexpected data type '%s' for objectClass attribute!
bs: Neočekivani tip podataka '%s' za objectClass atribute!

en: Distinguished name
bs: Istaknuto ime

en: Relative distinguished name
bs: Relativno istaknuto ime

en: Multiple value LDAP attribute does not fit into a single value
bs: LDAP atribut višestruke vrijednosti ne može da stane u jednu vrijednost

en: Truncated result because LDAP server limit encountered
bs: Skraćen rezultat jer je LDAP poslužitelj naišao na ograničenje

en: No GdaLdapEntry specified
bs: GdaLdapEntry ne navedeno

en: Unknown GdaLdapModificationType %d
bs: Nepoznat GdaLdapModification tip %d

en: No GdaLdapEntry specified to compare attributes
bs: GdaLdapEntry ne navedeno da usporedi atribute

en: GdaLdapEntry specified to compare have different DN
bs: GdaLdapEntry  navedeno da usporedi imaju različite DN

en: User name, as a DN or simple user name, for Active Directory may be username@DOMAIN or DOMAIN\username
bs: Korisničko ime, kao DN ili jednostavnim korisničkim imenom, za Active Directory možda korisničkoime@DOMENA ili DOMENA\korisničkoime

en: Base name
bs: Ime baze

en: Base distinguished name, starting point for the searches
bs: Baze istaknuti imena, polazište za pretraživanje

en: Host on which the LDAP server is running
bs: Centralno računalo na kojem je LDAP poslužitelj pokrenut

en: Database server port (leave this field empty to use the default port)
bs: Ulaz baze podataka poslužitelja (ovo polje ostavite prazno koristite zadani ulaz)

en: Require SSL
bs: SSL je obavezan

en: Whether or not to use SSL to establish the connection
bs: Bilo da koristite ili ne koristite SSL za uspostavljanje veze

en: Certificate check type
bs: Certifikat check tipa

en: Specifies what checks to perform on server certificates in a SSL/TLS session
bs: Određuje što provjerava da nastupe na poslužitelju potvrde u SSL / TLS sesiji

en: Certificates file
bs: Certificirana datoteka

en: Specifies the file that contains certificates for all of the recognized Certificate Authorities, in a SSL/TLS session
bs: Određuje datoteku koja sadrži certifikate za sve priznate potvrde uprave, u SSL / TLS sesiji

en: Cache server data
bs: Cache poslužitelj podataka

en: Use a cache to store some static server data (the cached files are in the user's cache directory), default is TRUE
bs: Koristite cache memorije za pohranu nekih statičkih podataka poslužitelja (spremljene su datoteke u korisnikovom cache direktoriju), zadano je TAČNO

en: Time limit
bs: Vremensko ograničenje

en: Time limit after which a search operation should be terminated by the server (leave undefined or 0 for unlimited)
bs: Vremenski rok nakon čega operacija pretrage treba biti prekinuta od strane servera (ostavite nedefiniran ili 0 za neograničen)

en: Size limit
bs: Ograničenje veličine

en: Maximum number of entries that can be returned on a search operation
bs: Maksimalni broj unosa koji mogu biti vraćeni na pretragu operacijua

en: Never: certificate not requested or checked
bs: Nikada: certifikat nije tražen ili ispitan

en: Allow: certificate requested, none or a bad one accepted.
bs: Dozvolite: certifikat traži, ništa ili loše prihvaćen.

en: Try: certificate requested, none accepted, otherwise checked.
bs: Pokušajte: uvjerenje traži, ništa prihvatili, inače provjeriti.

en: Demand: certificate requested and checked
bs: Potražnja: certifikat tražen i ispitan

en: Provider for database where tables are based on data contained in an LDAP directory
bs: Provajder za bazu podataka u kojoj su tabelena temelju podataka sadržanih u LDAP direktoriju

en: The connection string format has changed: replace FILENAME with DB_DIR (the path to the database file) and DB_NAME (the database file without the '%s' at the end).
bs: Format veznog stringa je promijenjen: zamijeni FILENAME sa DB_DIR (putanja do datoteke baze podataka) i DB_NAME (datoteka baze podataka bez '%s' na kraju).

en: Could not open file %s
bs: Ne mogu otvoriti datoteku %s

en: Could not map table '%s': %s
bs: Nisam uspio mapirati tabelu '%s': %s

en: Provider for Microsoft Access files
bs: Provajder za Microsoft Access datoteke

en: The name of a database to use (filename without the .mdb)
bs: Ime baze podataka koja će se koristiti (ime datoteke je bez .mdb)

en: No field specified in foreign key constraint
bs: Nema specificiranog polja u ograničenju stranog ključa

en: MySQL boolean representation
bs: MySQL boolean prikaz

en: Cannot give a UNIX SOCKET if you also provide either a HOST or a PORT
bs: Ne mogu dati UNIX SOCKET ako navedete HOST ili PORT

en: Invalid port number
bs: Nevažeći broj porta

en: Unknown MySQL protocol '%s'
bs: Nepoznat MySQL protokol '%s'

en: Could not set client charset to UTF8. Using %s. It'll be problems with non UTF-8 characters
bs: Ne mogu postaviti klijentski skup znakova na UTF8. Koristi se %s. Biće problema s znakovima koji nisu UTF-8

en: The connection string must contain the DB_NAME values
bs: Vezni string mora sadržavati DB_NAME vrijednosti

en: No description
bs: Bez opisa

en: Unnamed statement parameter is not allowed in prepared statement.
bs: Neimenovani parametar stavke nije dozvoljen u pripremljenoj naredbi.

note: force reading the complete BLOB into memory
en: Can't read whole BLOB into memory
bs: Ne mogu učitati čitav BLOB u memoriju

note: there is an error here
en: Unhandled data type '%s', please report this bug to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product.
bs: Nekontrolisani tip podataka '%s', molimo prijaviti bug na http://bugzilla.gnome.org/ za "libgda" proizvod.

en: Could not use CURSOR. Mysql version 5.0 at least is required. Using random access anyway.
bs: Ne mogu koristi CURSOR. Potrebna je bar Mysql verzija 5.0. Ipak se koristi slučajan pristup.

en: Could not use CURSOR. Mysql version 5.0 at least is required. Chunk size ignored.
bs: Ne mogu koristi CURSOR. Potrebna je bar Mysql verzija 5.0. Ignorisana je veličina komada.

en: Number of rows fetched at a time
bs: Broj redova je dobavljen na vrijeme

en: Number of row chunks read since the object creation
bs: Broj redova komada čitanje otkako je objekt kreiran

en: Invalid column bind data type. %d
bs: Nevažeći tip podataka za vezanje na kolonu. %d

en: Type %s not mapped for value %d
bs: Tip %s nije mapiran za vrijednost %d

en: Type %s not mapped for value %lld
bs: Tip %s nije mapiran za vrijednost %lld

en: Type %s not mapped for value %d/%d/%d %d:%d:%d.%lu
bs: Tip %s nije mapiran za vrijednost %d/%d/%d %d:%d:%d.%lu

en: Type %s not mapped for value %f
bs: Tip %s nije mapiran za vrijednost %f

en: Type %s not mapped for value %s
bs: Tip %s nije mapiran za vrijednost %s

en: Provider for MySQL databases
bs: Provajder za MySQL baze podataka

en: As first column
bs: Kao prva kolona

en: Add the column as the first column of the table
bs: Dodaj kolonu kao prvu kolonu u tabeli

en: After column
bs: Nakon kolone

en: Add the column after the specified column
bs: Dodaj kolonu nakon naznačene kolone

en: Field comment
bs: Komentar polja

en: Table comment
bs: Komentar tabele

en: Server access parameters
bs: Parametri za pristup serveru

note: Connection parameters
en: Host on which the database server is running
bs: Domaćin na kome se pokreće server baze podataka

en: Database server port
bs: Port servera baze podataka

en: UNIX Socket
bs: UNIX Soket

en: Full path of the UNIX socket to use when connecting locally
bs: Puna staza UNIX soketa koja se koristi pri lokalnoj prijavi

en: Administrator login
bs: Prijava administratora

en: Login name (which has the rights to create databases)
bs: Ime za prijavu (koje ima prava kreirati baze podataka)

en: Administrator password
bs: Administratorska šifra

en: Connection protocol
bs: Protokol priključka

en: Explicitly specifies a connection protocol to use. It is useful when the other connection parameters normally would cause a protocol to be used other than the one you want
bs: Izričito navodi vezu protokola za korištenje. To je korisno kada bi ostale veze parametra normalno izazvale protokol koji će se koristiti, osim onaj koji želite

note: DSN parameters
en: Create database only if it does not yet exist
bs: Kreiraj bazu podataka jedino ako već ne postoji

note: DSN parameters other table options
en: Character set
bs: Skup znakova

note: DSN parameters
en: Character set encoding to use in the new database
bs: Skup znakova za šifrovanje koji će se koristiti u novoj bazi podataka

note: DSN parameters other table options
en: Collation
bs: Uspoređivanje

note: DSN parameters
en: Collation method to use in the new database
bs: Metoda uspoređivanja koja će se koristiti u novoj bazi podataka

note: To translators: Charset nami
en: ISO 8859-1 West European
bs: ISO 8859-1 zapadnoevropski

note: To translators: Charset nami
en: ISO 8859-2 Central European
bs: ISO 8859-2 srednjoevropski

note: To translators: Charset nami
en: Big5 Traditional Chinese
bs: Big5 tradicionalni kineski

note: To translators: Charset nami
en: DEC West European
bs: DEC zapadnoevropski

note: To translators: Charset nami
en: DOS West European
bs: DOS zapadno evropski

note: To translators: Charset nami
en: HP West European
bs: HP zapadnoevropski

note: To translators: Charset nami
en: KOI8-R Relcom Russian
bs: KOI8-R Relcom Ruski

note: To translators: Charset nami
en: 7bit Swedish
bs: 7bitni švedski

note: To translators: Charset nami
en: EUC-JP Japanese
bs: EUC-JP japanski

note: To translators: Charset nami
en: Shift-JIS Japanese
bs: Shift-JIS japanski

note: To translators: Charset nami
en: ISO 8859-8 Hebrew
bs: ISO 8859-8 hebrejski

note: To translators: Charset nami
en: TIS620 Thai
bs: TIS620 tajlandski

note: To translators: Charset nami
en: EUC-KR Korean
bs: EUC-KR korejski

note: To translators: Charset nami
en: KOI8-U Ukrainian
bs: KOI8-U ukrajinski

note: To translators: Charset nami
en: GB2312 Simplified Chinese
bs: GB2312 pojednostavljeni kineski

note: To translators: Charset nami
en: ISO 8859-7 Greek
bs: ISO 8859-7 grčki

note: To translators: Charset nami
en: Windows Central European
bs: Windows zapadnoevropski

note: To translators: Charset nami
en: GBK Simplified Chinese
bs: GBK pojednostavljeni kineski

note: To translators: Charset nami
en: ISO 8859-9 Turkish
bs: ISO 8859-9 turski

note: To translators: Charset nami
en: ARMSCII-8 Armenian
bs: ARMSCII-8 armenski

note: To translators: Charset nami
en: DOS Russian
bs: DOS ruski

note: To translators: Charset nami
en: DOS Kamenicky Czech-Slovak
bs: DOS Kamenicky češki i slovački

note: To translators: Charset nami
en: Mac Central European
bs: Mac srednjoevropski

note: To translators: Charset nami
en: Mac West European
bs: Mac zapadnoevropski

note: To translators: Charset nami
en: DOS Central European
bs: DOS srednjoevropski

note: To translators: Charset nami
en: ISO 8859-13 Baltic
bs: ISO 8859-13 baltički

note: To translators: Charset nami
en: Windows Cyrillic
bs: Windows ćirilica

note: To translators: Charset nami
en: Windows Arabic
bs: Windows arapski

note: To translators: Charset nami
en: Windows Baltic
bs: Windows baltički

note: To translators: Charset nami
en: Binary pseudo charset
bs: Binarni prividni skup znakova

note: To translators: Charset nami
en: GEOSTD8 Georgian
bs: GEOSTD8 gruzijski

note: To translators: Charset nami
en: SJIS for Windows Japanese
bs: SJIS za Windows japanski

en: Automatic
bs: Automatski

en: TCP: TCP/IP connection to local or remote server.
bs: TCP: TCP / IP veza na lokalnom ili udaljenom poslužitelju.

en: Socket: Unix socket file connection to local server (Local Unix server only).
bs: Socket: Unix socket datoteka povezuje se na lokalni server(Lokalni Unix server samo).

en: Pipe: Named-pipe connection to local or remote server (Windows server only)
bs: Pipe: Named-pipe vezu sa lokalnim ili udaljenim serverom (Windows server samo)

en: Memory: Shared-memory connection to local server (Local Windows server only)
bs: Memorija: Zajednička-memorija veza s lokalnim serverom (Lokalni Windows server samo)

en: Method
bs: Metoda

en: Index type (depending on table storage engine)
bs: Tip indeksa (ovisno od mehanizma pohranjivanja tabele)

note: Index fields
en: Length
bs: Dužina

note: Index fields
en: The number of characters the index is on for columns of type CHAR or VARCHAR
bs: Broj znakova indeksa je za kolone tipa CHAR ili VARCHAR

en: Table's comment
bs: Komentar tabele

note: foreign key spec
en: Foreign key
bs: Strani ključ

note: foreign key spec
en: Referenced table
bs: Referencirana tabela

note: foreign key spec
en: Fields
bs: Polja

note: foreign key spec
en: Fields in the foreign key
bs: Polja u stranom ključu

note: foreign key spec
en: Field
bs: Polje

note: foreign key spec
en: Referenced field
bs: Suvišno polje

note: foreign key spec
en: Match type
bs: Tip slaganja

note: foreign key spec
en: Matching method if more than one field involved
bs: Metoda usklađivanja ukoliko je uključeno više od jednog polja

note: foreign key spec
en: On update action
bs: Akcija pri ažuriranju

note: foreign key spec
en: On delete action
bs: Akcija pri brisanju

note: other table options
en: Table's options
bs: Opcije tabele

note: other table options
en: Engine
bs: Pogon

note: other table options
en: Table's engine (or type)
bs: Pogon (ili tip) tabele

note: other table options
en: Auto increment value
bs: Automatsko inkrementiranje vrijednosti

note: other table options
en: Counter for auto incremented fields is incremented by this value + 1 (DEFAULT: 0)
bs: Brojač za automatski inkrementirana polja je inkrementiran za ovu vrijednost +1 (DEFAULT: 0)

note: other table options
en: Average row length
bs: Prosječna dužina reda

note: other table options
en: An approximation of the average row length for your table
bs: Aproksimacija prosječne dužine redova u Vašoj tabeli

note: other table options
en: Checksum
bs: Kontrolna suma

note: other table options
en: Min rows
bs: Minimalni redovi

note: other table options
en: Max rows
bs: Maksimalni redovi

note: other table options
en: Pack keys
bs: Upakuj ključeve

note: other table options
en: Delay key write
bs: Odgodi upisivanje ključa

note: other table options
en: Row format
bs: Format reda

note: other table options
en: Union
bs: Unija

note: other table options
en: tbl_name[,tbl_name]...: only with MERGE engine
bs: tbl_name[,tbl_name]...: samo sa MERGE pogonom

note: other table options
en: Insert method
bs: Metoda za ubacivanje

note: other table options
en: FIRST, LAST or NO: only with MERGE engine
bs: FIRST, LAST ili NO: jedino sa MERGE pogonom

note: other table options
en: Data directory
bs: Direktorij podataka

note: other table options
en: Index directory
bs: Indeksni direktorij

en: Match simple
bs: Jednostavno slaganje

en: Match partial
bs: Djelimično slaganje

en: Match full
bs: Slaganje u cjelosti

en: No action
bs: Bez radnje

en: Restrict
bs: Ograničeno

en: Cascade
bs: Kaskadno

note: To translators: Action of setting a value to NULL
en: Set to NULL
bs: Postavi na NULL

en: Don't pack keys
bs: Nemoj upakirati ključeve

en: Only pack long CHAR/VARCHAR columns
bs: Upakuj samo long CHAR/VARCHAR kolone

en: MyISAM (default)
bs: MyISAM (podrazumijevano)

en: Archive
bs: Arhiva

en: Comma Separated Value (CSV)
bs: Zarezom razdvojena vrijednost (CSV)

en: Example
bs: Primjer

en: Federated
bs: Savezno

en: In Memory (MEMORY/HEAP)
bs: U memoriji (MEMORY/HEAP)

en: Merge
bs: Spoji

en: Clustered, fault-tolerant, memory-based
bs: Grupiran, tolerantan za greške, memorijski-baziran

en: Dynamic
bs: Dinamički

note: To translators: "Fixed" is a kind or MySQL's table's row format
en: Fixed
bs: Fiksni

en: Compressed
bs: Kompresovano

en: Redundant
bs: Suvišno

en: Compact
bs: Kompaktan

en: Replace if it already exists
bs: Zamijenite ako već postoji

en: Replace view definition if it already exists
bs: Zaminjeni definiciju gledišta ukoliko već postoji

en: Columns' names
bs: Imena kolona

en: column name
bs: ime kolone

note: DSN parameters
en: Only if existing
bs: Jedino ako postoji

note: DSN parameters
en: Drop database only if it exists
bs: Ispusti bazu podataka samo ukoliko postoji

en: Drop table only if it is temporary
bs: Ispusti tabelu jedino ako je privremena

en: References
bs: Reference

en: What to do with references
bs: Šta raditi sa referencama

en: Automatically drop objects that depend on the table (CASCADE)
bs: Automatski ispusti objekte koji ovise od tabele (CASCADE)

en: Refuse to drop the table if any objects depend on it (RESTRICT)
bs: Odbij ispustiti tabelu koliko bilo koji objekt ovisi od nje (RESTRICT)

en: Compress
bs: Kompresuj

en: Use compression protocol
bs: Koristi protokol sažimanja

en: Could not fetch next row
bs: Ne mogu dohvatiti naredni red

en: Could not get a description handle
bs: Ne mogu uzeti rukovatelja opisom

en: Could not get parameter handle
bs: Ne mogu uzeti rukovatelja parametrima

en: Could not get attribute
bs: Ne mogu uzeti atribut

en: NO DESCRIPTION
bs: BEZ OPISA

en: Invalid Oracle handle
bs: Pogrešna Oracle oznaka

en: Could not allocate Lob locator
bs: Ne mogu alocirati Lob locator

en: Could not copy Lob locator
bs: Ne mogu kreirati Lob locator

en: PostgreSQL binary representation
bs: PostgreSQL binarno prikazivanje

en: Insufficient memory to convert binary buffer to string
bs: Nema dovoljno memorije da bi se binarni bafer konvertovao u string

en: Insufficient memory to convert string to binary buffer
bs: Nema dovoljno memorije da bi se string konvertovao u binarni bafer

en: Could not determine the default date format
bs: Ne mogu odrediti format zadanog datuma

en: The connection string must contain a DB_NAME value
bs: Vezni string mora sadržavati DB_NAME vrijednost

en: The connection string format has changed: replace DATABASE with DB_NAME and the same contents
bs: Oblik veznog stringa je izmijenjen: zamijeni DATABASE sa DB_NAME istog sadržaja

en: Could not set search_path to %s
bs: Nisam uspio postaviti search_path na %s

en: Search path %s is invalid
bs: Put pretrage %s nije ispravan

en: Transactions are not supported in read uncommitted isolation level
bs: Transakcije nisu podržane u izolacijskom nivou "čitano-nepotvrđeno"

en: Transactions are not supported in repeatable read isolation level
bs: Transakcije nisu podržane u izolacijskom nivou "ponovljeno čitanje"

en: Internal error
bs: Unutrašnja greška

en: Wrong savepoint name '%s'
bs: Pogrešno ime tačke pohrane '%s'

en: Cannot start transaction
bs: Ne mogu započeti transakciju

en: Could not set the XA transaction ID parameter
bs: Nisam uspio postaviti ID parametar XA transakcije

en: Number of rows chunks read since the object creation
bs: Broj pročitanih dijelova redova nakon kreiranja objekta

en: Invalid date format '%s'
bs: Nevažeći format datuma '%s'

en: Invalid timestamp value '%s'
bs: Pogrešna vremenska oznaka vrijednosti '%s'

en: Invalid binary string representation '%s ...'
bs: Pogrešan binarni niz zastupljenosti '%s ...'

en: Provider for PostgreSQL databases
bs: Provajder za PostgreSQL baze podataka

en: Ignore descendants
bs: Ignoriraj potomke

en: Don't add the column to descendants of the table
bs: Nemoj dodavati kolone u potomke tabele

note: Connection parameters
en: Host on which the database server is running (for servers running on unix domain sockets, enter the socket's path (usually /tmp), or leave this field empty)
bs: Računar na kome se izvršava server baze podataka (za servere koji rade na unix domenskim soketima, unesite stazu soketa (obično /tmp), ili ostavite ovo polje praznim)

en: Database server port (for servers running on unix domain sockets, enter the socket's file name extension (usually 5432), or leave this field empty)
bs: Port servera baze podataja (za servere na Unix domenskim soketima, unesite ekstenziju datoteke soketa (obično 5432), ili ostavite ovo polje praznim)

en: Extra connection options
bs: Dodatne opcije za uspostavljanje veze

en: Whether to require SSL or not when connecting
bs: Bilo da se SSL zahtijeva ili ne pri uspostavljanju veze

en: Owner
bs: Vlasnik

en: The name of the database user who will own the new database
bs: Ime korisnika baze podataka koji će posjedovati novu bazu podataka

en: Template
bs: Šablon

en: The name of the template from which to create the new database
bs: Ime predloška iz kojeg će se kreirati nova baza podataka

en: Tablespace
bs: Prostor tabela

en: The name of the tablespace that will be associated with the new database
bs: Ime prostora tabela koje će se povezati s novom bazom podataka

note: To translators: Charset nami
en: Japanese EUC
bs: Japanski EUC

note: To translators: Charset nami
en: Chinese EUC
bs: Kineski EUC

note: To translators: Charset nami
en: Korean EUC
bs: Korejski EUC

note: To translators: Charset nami
en: Korean EUC (Hangle base)
bs: Korejski EUC (Hangle osnovni)

note: To translators: Charset nami
en: Taiwan EUC
bs: Tajvanski EUC

note: To translators: Charset nami
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.1)
bs: ISO 8859-1/ECMA 94 (latinični alfabet broj 1)

note: To translators: Charset nami
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.2)
bs: ISO 8859-1/ECMA 94 (latinični alfabet broj 2)

note: To translators: Charset nami
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.3)
bs: ISO 8859-1/ECMA 94 (latinični alfabet broj 3)

note: To translators: Charset nami
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.4)
bs: ISO 8859-1/ECMA 94 (latinični alfabet broj 4)

note: To translators: Charset nami
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.5)
bs: ISO 8859-1/ECMA 94 (latinični alfabet broj 5)

note: To translators: Charset nami
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.6)
bs: ISO 8859-1/ECMA 94 (latinični alfabet broj 6)

note: To translators: Charset nami
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.7)
bs: ISO 8859-1/ECMA 94 (latinični alfabet broj 7)

note: To translators: Charset nami
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.8)
bs: ISO 8859-1/ECMA 94 (latinični alfabet broj 8)

note: To translators: Charset nami
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.9)
bs: ISO 8859-1/ECMA 94 (latinični alfabet broj 9)

note: To translators: Charset nami
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.10)
bs: ISO 8859-1/ECMA 94 (latinični alfabet broj 10)

note: To translators: Charset nami
en: ISO 8859-5/ECMA 113 (Latin/Cyrillic)
bs: ISO 8859-5/ECMA 113 (latinica/ćirilica)

note: To translators: Charset nami
en: ISO 8859-6/ECMA 114 (Latin/Arabic)
bs: ISO 8859-6/ECMA 114 (latinica/arapsko)

note: To translators: Charset nami
en: ISO 8859-7/ECMA 118 (Latin/Greek)
bs: ISO 8859-7/ECMA 118 (latinica/grčko)

note: To translators: Charset nami
en: ISO 8859-8/ECMA 121 (Latin/Hebrew)
bs: ISO 8859-8/ECMA 121 (latinica/hebrejsko)

note: To translators: Charset nami
en: Windows CP874 (Thai)
bs: Windows CP874 (tajlandski)

note: To translators: Charset nami
en: Windows CP1256 (Arabic)
bs: Windows CP1256 (arapski)

note: To translators: Charset nami
en: TCVN-5712/Windows CP1258 (Vietnamese)
bs: TCVN-5712/Windows CP1258 (vijetnamski)

en: Predicate
bs: Predikat

en: Constraint expression for a partial index
bs: Ograničenje izražaja radi djelimičnog indeksa

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available sinci PostgreSQL 8.1
en: Role's definition
bs: Definicija uloga

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available sinci PostgreSQL 8.1
en: Role's name
bs: Ime uloga

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available sinci PostgreSQL 8.1
en: Role's password
bs: Lozinka uloga

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available sinci PostgreSQL 8.1
en: Encrypt password
bs: Šifruj lozinku

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available sinci PostgreSQL 8.1
en: Controls whether the password is stored encrypted in the system catalogs. If the presented password string is already in MD5-encrypted format, then it is stored encrypted as-is.
bs: Kontrolira ako je lozinka pohranjena u kodiran sistem katalozima.Ako je predstavljena lozinka string j već u MD5-kodiranom formatu, onda se čuva kodiran kao-je.

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available sinci PostgreSQL 8.1
en: Database superuser
bs: Baze podataka super korisnika

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available sinci PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is a database superuser
bs: Postavite na TRUE ako je uloga baza podataka super korisnik

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available sinci PostgreSQL 8.1
en: Can create databases
bs: Možete stvoriti baze podataka

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available sinci PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is allowed to create databases
bs: Postavite na TRUE ako je uloga dozvoljeno da se stvori baza podataka

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available sinci PostgreSQL 8.1
en: Can create roles
bs: Možete stvoriti uloge

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available sinci PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is allowed to create roles
bs: Postavite na TRUE ako je ulogi dozvoljeno da stvori uloge

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available sinci PostgreSQL 8.1
en: Inherit
bs: Naslijediti

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available sinci PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the created role inherits the privileges of roles it is a member of
bs: Postaviten na TRUE ako stvorena uloga nasljeđuje privilegije uloga čiji je ona član

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available sinci PostgreSQL 8.1
en: Can login
bs: Možete se prijaviti

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available sinci PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is allowed to log in
bs: Postavite na TRUE ako je ulogi dozvoljeno da se prijavite

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available sinci PostgreSQL 8.1
en: Login limit
bs: Prijava ograničena

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available sinci PostgreSQL 8.1
en: If the role is allowed to log in, defines the number of concurrent connections the role can make (-1 or unset for unlimited)
bs: Ako je ulogi dozvoljeno da se prijavite, određuje broj istodobnih veza ulogu može napraviti (-1 ili vratiti na neograničeno)

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available sinci PostgreSQL 8.1
en: Valid until
bs: Važi do

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available sinci PostgreSQL 8.1
en: Specifies an expiration time for a password only (not for the user account per se: the expiration time is not enforced when logging in using a non-password-based authentication method)
bs: Određuje se vrijeme isteka za lozinku (ne i za korisnički račun po sebi: Vrijeme isteka se ne provodi kada se prijave pomoću metode provjere autentičnosti ne lozinkom temeljen)

en: Member of
bs: Član od

en: Existing roles to which the new role will be immediately added as a new member
bs: Postojeće uloge u kojima je nova uloga će odmah biti dodana kao novi član

en: Role
bs: Uloga

en: Existing role
bs: Postojeća uloga

en: Role's members
bs: Članovi uloga

en: Lists one or more existing roles which are automatically added as members of the new role
bs: Popisi jedane ili više postojećih uloga koje se automatski dodaju kao članovi nove uloge

en: Role's admins
bs: Administratori uloga

en: Lists one or more existing roles which are automatically added as members of the new role, giving them the right to grant membership in this role to others
bs: Popisi jedane ili više postojećih uloga koje se automatski dodaju kao članovi nove uloge, dajući im pravo da odobri članstvo u toj ulozi drugima

en: With OIDs
bs: Sa OID

en: Parent table(s)
bs: Tabela(e) roditelj(i)

en: Inheritance
bs: Nasljeđivanje

en: Parent table
bs: Tabela roditelj

en: Keep coupled
bs: Čuvaj povezane

en: Use INHERIT instead of LIKE
bs: Koristi INHERIT umjesto LIKE

en: Copy defaults
bs: Uobičajeno za kopiraj

en: Copy default expressions
bs: Uobičajeni izražaji za kopiraj

note: foreign key spec
en: Deferrable
bs: Otkačiv

note: To translators: Action of setting a value to its default value
en: Set to default
bs: Postavi za uobičajeno

en: Not deferrable
bs: Nije otkačiv

en: Deferrable initially immediate
bs: Otkačivi spoljnji ključ je inicijalno u srednjem stanju

en: Deferrable initially deferred
bs: Otkačivi spoljnji ključ je inicijalno otkačen

en: User's definition
bs: Definicija korisnika

en: User's name
bs: Ime korisnika

en: User's password
bs: Lozinka korisnika

en: User ID
bs: Korisnički ID

en: Can be used to choose the PostgreSQL user ID of the new user
bs: Može se koristiti za odabir PostgreSQL korisničko ime novog korisnika

en: Set to TRUE if the user is allowed to create databases
bs: Postavite na TRUE ako korisnik može stvoriti baze podataka

en: Can create users
bs: Možete kreirati nove korisnike

en: Set to TRUE if the user is allowed to create users
bs: Postavite na TRUE ako korisnik može kreirati korisnike

en: Existing groups to which the new user will be immediately added as a new member
bs: Postojeće grupe na koje će novi korisnik odmah biti dodan kao novi član

en: User
bs: Korisnik

en: Existing user
bs: Postojeći korisnik

en: Replace it already exists
bs: Zamijeni ukoliko već postoji

en: What to do with references on the column to delete
bs: Šta raditi sa referencama na kolonu koja će se obrisati

en: Automatically drop objects that depend on the column (CASCADE)
bs: Automatski ispusti objekte koji ovise od kolone (CASCADE)

en: Refuse to drop the column if any objects depend on it (RESTRICT)
bs: Odbij ispustiti kolonu ukoliko barem jedan objekt ovisi o njoj (RESTRICT)

note: DSN parameters
en: The name of a database to drop
bs: Ime baze podataka koja će se ispustiti

en: Drop role only if it exists
bs: Izbaci ulogu samo ako postoji

en: Drop user only if it exists
bs: Izbaci korisnika samo ako postoji

en: What to do with objects referencing the view
bs: Šta raditi sa objektima koji referenciraju na gledište

en: Automatically drop objects that depend on the view (CASCADE)
bs: Automatski ispusti objekte koji ovise od gledišta (CASCADE)

en: Refuse to drop the view if any objects depend on it (RESTRICT)
bs: Odbij ispustiti gledište ukoliko barem jedan objekt ovisi od njega (RESTRICT)

en: Search Path
bs: Put Traženja

en: Search path among database's schemas ('search_path' variable)
bs: Putanja pretrage među shemama baze podataka ('search_path' varijabla)

en: Connection timeout
bs: Vrijeme za vezu je isteklo

en: Maximum wait for connection, in seconds. Zero or not specified means wait indefinitely. It is not recommended to use a timeout of less than 2 seconds
bs: Maksimalno čekanja za vezu, u sekundama. Nula ili nije specificirano sredstvima čekati u nedogled. Ne preporučuje se koristi vrijeme isteka manje od 2 sekunde

en: Mysql version 5.0 at least is required
bs: Zahtijevana je barem Mysql verzija 5.0

en: Can't import data from web server
bs: Ne mogu uvesti podatke s web servera

en: could not determine the indexed columns for index
bs: nisam uspio utvrditi indeks indeksiranih kolona

en: Provider for SQLCipher
bs: Provajder za SQLCipher

note: DSN parameters
en: Passphrase
bs: Propusna rečenica

note: DSN parameters
en: Encryption passphrase
bs: Kriptografska šifra

en: Provider for SQLite databases
bs: Provajder za SQLite baze podataka

en: Invalid HOST/SCRIPT '%s'
bs: Nevažeći HOST/SCRIPT '%s'

en: The connection string must contain the %s value
bs: Niz za povezivanje mora sadržati %s vrijednost

en: Server operations not yet implemented
bs: Serverske operacije još nisu implementiranje

en: Named transaction is not supported
bs: Imenovana transakcija nije podržana

en: Transaction level is not supported
bs: Nivo transakcije nije podržan

en: Unnamed savepoint is not supported
bs: Neimenovana tačka snimanja nije podržana

en: Could not parse server's reponse
bs: Ne mogu raščlaniti odgovor servera

en: Invalid response hash
bs: Pogrešan predstavni broj odgovora

en: Can't start new thread
bs: Ne mogu početi novu nit

en: Could not run PHP script on the server
bs: Ne mogu pokrenuti PHP skriptu na serveru

en: The transaction has been automatically rolled back
bs: Transakcija je automatski anulirana

en: Error cleaning data on the server for session %s
bs: Greška čišćenja podataka na serveru za sesiju %s

en: Non detailed error
bs: Greška bez podataka

en: Provider for web server proxies
bs: Provajder za posrednike web servera

en: Connection password as defined on the web server
bs: Lozinka konekcije kako je definisana na web serveru

en: Web server name
bs: Ime web servera

en: The name of the web server which proxies connections
bs: Ime web servera koji obavlja proxy veza

en: Web server port (leave this field empty for default)
bs: Port Web servera (ostavite prazni za podrazumijevano)

en: Path to PHP script
bs: Staza do PHP skripte

en: The path of the script to use if service is not at the web server's root
bs: Staza skripte koja se koristi ako servis nije u korijenu web servera

en: Server secret
bs: Tajna serverska

en: The name of a database to use
bs: Ime baze za upotrebu

en: DSN '%s' is not declared
bs: DSN '%s' nije deklarisano

en: Can't open connection to DSN %s: %s
bs: Ne mogu otvoriti vezu sa DSN %s: %s

en: Can't open specified connection: %s
bs: Ne mogu otvoriti specificiranu vezu: %s

en: Connection successfully opened!
bs: Veza je uspješno otvorena!

en: Can't close connection: %s
bs: Ne mogu zatvoriti konekciju:  %s

en: Invalid unnamed command
bs: Nevažeća neimenovana komanda

en: Command '%s' not found
bs: Naredba '%s' nije pronađena

en: Syntax error after '\'
bs: Sintaksna greška nakon '\'

en: Unbalanced usage of quotes
bs: Neuravnoteženo korištenje citata

en: Usage
bs: Postupak

en: Could not save history file to '%s': %s
bs: Nisam uspio sačuvati historijsku datoteku u '%s': %s

en: Execution delay
bs: Izvršenje kašnjenja

en: (%d row) | (%d rows)
bs[0]: (%d red)
bs[1]: (%d reda)
bs[2]: (%d redova)

en: Number of rows impacted
bs: Broj redova na koje se uticalo

en: For connection
bs: Za vezu

en: enter authentication information
bs: unesi informacije o autentičnosti

en: Could not open connection:
    %s
bs: Ne mogu otvoriti vezu:
    %s

en: Provider: %s
bs: Dobavljač: %s

en: Database provider
bs: Provajder baze podataka

en: In memory
bs: U memoriji

en: Dictionary file
bs: Datoteka rječnika

en: File used to store any information associated
    to this connection (favorites, descriptions, ...)
bs: Datoteka se koristi za skladištenje bilo kakve informacije o
    ovoj vezi (favoriti, opise, ...)

en: Opened connections
bs: Otvorene veze

en: List of opened connections
bs: Popis otvorenih veza

en: Connections
bs: Veze

en: Connection's properties
bs: Osobine veze

en: Close connection
bs: Zatvori vezu

en: Close selected connection
bs: Zatvori odabranu vezu

en: Connect
bs: Poveži se

en: Open a new connection
bs: Otvori novu vezu

en: _Fullscreen
bs: _Cijeli ekran

en: Use the whole screen
bs: Koristi cijeli ekran

en: _Connection
bs: _Veza

en: Connection
bs: Povezivanje

en: _Connect
bs: _Spoji se

en: Open a connection
bs: Otvorite vezu

en: _Bind Connection
bs: _Učvrsti Vezu

en: Use connection to create
    a new binding connection to access data
    from multiple databases at once
bs: Koristite vezu da biste kreirali
    novu obavezujuću vezu za pristup podacima
    iz više baza podataka odjednom

en: Connection properties
bs: Svojstva veze

en: _Connections List
bs: _Popis veza

en: Connections list
bs: Popis veza

en: _Fetch Meta Data
bs: _Dohvati Meta Podatak

en: Fetch meta data
bs: Dohvati meta podatke

en: _Close Connection
bs: _Zatvori vezu

en: Close this connection
bs: Zatvorite ovu vezu

en: Quit
bs: Izlaz

en: _Edit
bs: _Izmijeni...

en: Edit
bs: Uredi

en: _Display
bs: _Prikaz

en: Display
bs: Prikaz

en: _Perspective
bs: _Perspektiva

en: Perspective
bs: Perspektivna

en: _Window
bs: _Prozor

en: Window
bs: Prozor

note: STOCK_NEW_WINDOW
en: _New Window
bs: _Novi prozor

en: Open a new window for current connection
bs: Otvorite novi prozor za trenutnu vezu

en: New Window for _Connection
bs: Novi prozor za _Vezu

en: Open a new window for a connection
bs: Otvorite novi prozor za neku vezu

en: _Close
bs: _Zatvori

en: Close this window
bs: Zatvori ovaj prozor

en: _Help
bs: _Pomoć

en: Help
bs: Pomoć

en: About
bs: O programu

en: _Manual
bs: _Uputstvo

en: Manual
bs: Uputstvo

note: BROWSER_STOCK_BEGIN
en: Begin transaction
bs: Započni transakciju

en: Begin a new transaction
bs: Počni novu transakciju

note: BROWSER_STOCK_COMMIT
en: Commit transaction
bs: Izvrši transakciju

en: Commit current transaction
bs: Potvrdi trenutnu transakciju

note: BROWSER_STOCK_ROLLBACK
en: Rollback transaction
bs: Povrati transakciju

en: Rollback current transaction
bs: Poništi trenutnu transakciju

en: LDAP browser
bs: LDAP preglednik

en: Do you want to close the '%s' connection?
bs: Želite li zatvoriti '%s' konekciju?

en: Do you want to quit the application?
bs: Želite li napustiti program?

en: all the connections will be closed.
bs: sve konekcije će biti zatvorene.

en: the connection will be closed.
bs: konekcija će biti zatvorena.

en: Error starting transaction: %s
bs: Greška pokretanja transakcije: %s

en: Error committing transaction: %s
bs: Greška potvrđivanja transakcije: %s

en: Error rolling back transaction: %s
bs: Greška poništavanja transakcije: %s

en: Hit the Escape key to leave the fullscreen mode
bs: Pritisnite tipku Escape za izlaz iz cijelog zaslona

en: Error updating bound connection: %s
bs: Greška u ažuriranju obavezuće konekcije: %s

en: Could not open binding connection: %s
bs: Ne mogu otvoriti povezujuću konekciju: %s

en: Database browser
bs: Preglednik baze podataka

en: Don't show this message again
bs: Ne prikazuj više ovu poruku

en: The current perspective has changed to the '%s' perspective, you can switch back to previous perspective through the 'Perspective/%s' menu, or using the '%s' shortcut
bs: Trenutna perspektiva se promijenila u'%s' perspektivu, možete se vratiti na prethodnu perspektivu kroz meni 'Perspektiva/%s'  ili koristeći '%s' kraticu

en: Linear layout
bs: Linearni raspored

en: Radial layout
bs: Radijalni raspored

en: Save diagram as
bs: Sačuvaj dijagram kao

en: PNG Image
bs: PNG sliku

en: SVG file
bs: SVG datoteku

en: Failed to create SVG file
bs: Nisam uspeo da napravim SVG datoteku

en: File format to save to is not recognized.
bs: Zapis datoteke za čuvanje nije prepoznat.

en: Failed to create PNG file
bs: Nisam uspeo da napravim PNG datoteku

en: Type: %s
bs: Vrsta: %s

en: Remove from graph
bs: Ukloni iz grafikona

en: Add referenced tables to graph
bs: Dodaj uputne tabele u grafikon

en: Add tables referencing this table to graph
bs: Dodaj tabele koje upućuju na ovu tabelu u grafikon

en: Declare foreign key for this table
bs: Objavi strani ključ za ovu tabelu

en: Failed to declare foreign key: %s
bs: Nije uspjelo proglasi strani ključ: %s

en: Successfully declared foreign key
bs: Uspješno proglašen strani ključ

note: entry to display a window with tables in it
en: Add tables
bs: Dodaj tabele

note: entry to display sub minus
en: Add one table
bs: Dodaj jednu tabelu

en: Add all tables
bs: Dodaj sve tabele

en: Add all tables in schema
bs: Dodaj sve tabele u šemu

en: Select tables to add to diagram
bs: Izaberi tabele za dodavanje u dijagram

en: Declared foreign key
bs: Proglašen strani ključ

note: To translators: the UPDATE is an SQL operation type
en: Policy on UPDATE
bs: Pravila na UPDATE

note: To translators: the DELETE is an SQL operation type
en: Policy on DELETE
bs: Pravila na DELETE

en: Failed to undeclare foreign key: %s
bs: Nije uspjelo nedeklarirati strani ključ: %s

en: Successfully undeclared foreign key
bs: Uspješna nedeklaracija stranog ključa

en: Remove this declared foreign key
bs: Ukloni ovaj objavljeni strani ključ

en: Page size and zoom
bs: Veličina stranice i uveličanje

en: Page %d of %d horizontally and %d of %d vertically
bs: Stranica %d od %d vodoravno i %d od %d uspravno

en: Adjust page's size and orientation
bs: Doteraj veličinu i usmjerenje stranice

en: <b>Zoom</b>
bs: <b>Uveličanje</b>

en: Number of pages used:
bs: Broj korišćenih stranica:

en: horizontally
bs: vodoravno

en: vertically
bs: uspravno

en: Zoom factor:
bs: Odnos uvećanja:

en: <b>Page numbers</b>
bs: <b>Brojevi stranica</b>

en: Print page numbers
bs: Štampaj brojeve stranica

en: New virtual connection
bs: Nova virtuelna veza

en: Create connection
bs: Napravi vezu

en: Virtual connection's properties
bs: Svojstva  virtuelne veze

en: The virtual connection you are about to define can bind tables from an existing connection as well as bind a data set which will appear as a table (importing CSV data for example). You can add as many binds as needed
bs: Virtualna veza koju ste definirali može vezati tablice iz postojeće veze,kao i vezati niz podataka koji će se pojaviti u obliku tablice (unošenje CSV podataka za primjer).  Možete dodati veza po potrebi.

en: Add binding
bs: Dodaj povezivanje

en: Bind a connection
bs: Poveži konekciju

en: Bind a data set
bs: Poveži skup podataka

en: Bind a data set as a table:
bs: Poveži skup podataka kao tabelu:

en: Import a data set and make it appear as a table
bs: Unos podataka postaviti i napraviti da se pojavljuju kao tabela

en: Remove this bind
bs: Ukloni ovu vezu

en: Invalid schema name
bs: Pogrešno ime šeme

en: Bind all tables of a connection using a schema prefix:
bs: Vežite sve tabele o vezi pomoću šeme prefiks:

en: Each table in the selected connection will appear as a table in the virtual connection using the specified schema as a prefix
bs: Svaka tabela u odabranoj vezi će se pojaviti kao tabela u virtualnoj vezi pomoću navedene šeme kao prefiks

en: Name of the schema the
    tables will be in
bs: Ime šeme u kojoj će
    tabele se nalaziri

en: Obtain referenced data in table
bs: Dobiti navedene podatke u tabeli

en: List referencing data in
bs: Popis referenciranja podataka u

en: Error adding new data source: %s
bs: Greška dodavanja novih izvora podataka: %s

en: Data Manager
bs: Menadžer podataka

en: Unsaved
bs: Nije sačuvano

en: Variables' values:
bs: Vrijednosti varijablei:

en: Reset
bs: Ponovo pokreni

en: Reset the editor's
    contents
bs: Ponovno pokreni urednike

en: Add a new data source
bs: Dodaj novi izvor podataka

en: Variables
bs: Varijable

en: Show variables needed
bs: Prikaži potrebne varijable

en: Execute
bs: Izvršavanje

en: Execute specified
    data manager
bs: Izvrši navedeni menadžer podataka

en: View XML
bs: Vidi XML

en: View specifications
    as XML (advanced)
bs: Vidi specifikacije
    kao XML (napredno)

en: '%s' data manager
bs: '%s' menadžer podataka

en: Data manager
bs: Menadžer podataka

en: Could not save data manager
bs: Ne mogu spremiti menadžer podataka

en: Data manager's name
bs: Ime menadžera podataka

en: Save
bs: Sačuvaj

en: source%d
bs: izvor%d

en: Data source from SQL
bs: Izvor podataka iz SQL

note: To translators: "In schema" refers to the database schema an object is in
en: In schema '%s'
bs: U šimi '%s'

en: For table: %s
bs: Za tabelu: %s

en: Switching to execution mode. Hit the Escape key to return to the compose mode
bs: Prebacivanje u način izvršenja. Pritisnete tipku Escape za povratak u izradu komponiranog režima

note: BROWSER_STOCK_BUILDER
en: _Toggle mode
bs: _Prebaci režim

en: Switch between compose and execute modes
bs: Preklopi između režima za sastavljanje i izvršnog

en: Could not remove favorite: %s
bs: Nije moguće ukloniti omiljeno: %s

en: Could not add favorite: %s
bs: Nije moguće dodati omiljeno: %s

en: Favorite's properties
bs: Svojstva omiljenih podataka

en: Specifications
bs: Specifikacije

en: Saved
bs: Snimljeno

en: Unnamed data manager
bs: Neimenovani menadžer podataka

en: _Show Favorites
bs: _Prikaži Favorite

en: Show or hide favorites
bs: Prikazivanje ili skrivanje favorita

en: _Manager
bs: _Menadžer

en: Manager
bs: Menadžer

en: _New Data Manager
bs: _Novi Menadžer Podataka

en: New data manager
bs: Novi menadžer podataka

note: Translators: Do not translate "table" nor "query"
en: Node must be "table" or "query", and is "%s"
bs: Čvor mora biti "tabela" ili "upit", a on je "%s"

en: Not ready
bs: Nije spreman

en: Malformed table name "%s"
bs: Nepotpuno ime tablice "%s"

en: Could not find the "%s" table
bs: Ne mogu naći "%s" tabelu

en: The "%s" object is not a table
bs: Objekat "%s" nije tabela

note: Translators: Do not translate "nami"
en: Missing attribute "name" for table
bs: Nedostaje atribut imena za tabelu

en: Could not find any foreign key to "%s"
bs: Ne mogu naći ni jedan spoljnji ključ za "%s"

en: The fields involved in the foreign key to "%s" are not known
bs: Polja koja učestvuju u spoljnjem ključu za "%s" nisu poznata

en: No SELECT statement to execute
bs: Nema SELECT naredbe za izvršiti

en: Statement to execute is not a selection statement
bs: Naredba koja se izvršava nije naredba izbora

en: Refresh data
bs: Osvježite podatke

en: Contents of '%s'
bs: Sadržaj '%s'

en: Could not build SELECT statement
bs: Ne mogu graditi SELECT naredbu

en: Multiple statements detected, only the first will be used
bs: Prepoznato više naredbi, samo prva će se koristiti

en: Zoom...
bs: Uvećanje...

en: Data source's ID
    (as referenced by other data sources)
bs: Izvor podataka ID
    (što upućuje druge izvore podataka)

en: Data source's description
bs: Opis izvora podataka

en: Table to display data from, leave empty
    to specify a SELECT statement instead
bs: Tabela za prikaz podataka iz, ostavite prazno
    specificirati SELECT izjavu umjesto

en: Actual SQL executed
    to select data
    Can't be changed if a table name is set
bs: Stvarni SQL izvršava
    za odabir podataka
    Ne može se mijenjati ako je ime tabele postavljeno

en: Dependencies
bs: Zavisnosti

en: Required and provided named parameters
bs: Potrebano i uključeno nazivom parametara

en: Requires:
bs: Zahtijeva:

en: Exports:
bs: Izvoz:

en: Link to other data
bs: Veza na druge podatke

en: Remove data source
bs: Uklonite izvor podataka

en: Show data source's properties
bs: Pokaži svojstva izvora podataka

en: No data source defined
bs: Nema definisanog izvora podataka

en: Can't bind parameter '%s' of type '%s' to a parameter of type '%s'
bs: Ne mogu vezati parametar '%s' tipa '%s' na parametar tipa '%s'

en: Remove
bs: Ukloniti

en: Data sources:
bs: Izvori podataka:

en: Selected data source's properties:
bs: Izaberite svojstva izvora podataka:

en: Error parsing XML specifications
bs: Greška u analiziranju XML specifikacija

en: Expecting <%s> root node
bs: Očekujući <%s> korijenski čvor

en: SQL code to execute:
bs: SQL kod za izvršenje:

en: _Add
bs: _Dodaj

en: Declare a foreign key for table '%s'
bs: Objavite strani ključ za tablicu '%s'

en: define which table is references, which columns are part of the foreign key, and which column each one references
bs: definirati što je tabela reference, koje kolone su dio stranog ključa, a koja kolona svaka od referenci

en: Foreign key name:
bs: Ime stranog ključa:

note: table to reference
en: Referenced table:
bs: Referentna tablica:

en: Referenced column
bs: Referentna kolona

en: Missing information to declare foreign key
bs: Nedostaje informacija da proglasi strani ključ

en: Missing information to undeclare foreign key
bs: Nedostaje informacija nedeklariranja stranog ključa

en: Database Browser provides quick access to the data and schema of a database, and displays it in a intuitive graphical interface. It provides three perspectives to interact with a database: the schema browser, query execution, and data manager. The schema browser allows the user to view the tables of a database, and inspect the table's properties and relations. The query execution perspective allows the user to execute SQL queries on the database. The data manager perspective allows the user to view the data contained in the database in a tabular form.
bs: Preglednik baze podataka obezbeđuje brzi pristup podacima i šemama baze podataka, i prikazuje ih u dokučivom grafičkom sučelju. Obezbeđuje tri načina za rad sa bazom podataka: preglednika šema, izvršavanje upita, i upravnika podataka. Preglednik šema dopušta korisniku da pregleda tabele baze podataka, i da ispituje svojstva tabele i odnose. Izvršavanje upita omogućava korisniku da izvrši SKuL upite nad bazom podataka. Upravnik podataka omogućava korisniku da pogleda podatke sadržane u bazi podataka u tabelarnom obliku.

en: Browse database's contents
bs: Pregledajte sadržaj baze podataka

en: SGBD;PostgreSQL;MySQL;SQLite;JDBC;LDAP;
bs: SGBP;PostgreSKuL;MajSKuL;SKuLajt;JDBC;LDAP;

en: Import specifications
bs: Parametri uvoza

note: file to import from
en: File to import from:
bs: Datoteka iz koje se uvozi:

en: File to import data from
bs: Datoteka iz koje se uvoze podaci

en: Comma separated values
bs: Vrijednosti odvojene zarezom

en: XML exported
bs: XML izvoz

en: All files
bs: Sve datoteke

note: Encoding
en: Encoding:
bs: Kodiranje:

note: first linije as title
en: First line as title:
bs: Prva linija kao naslov:

en: Comma
bs: Zarez

en: Semi colon
bs: Polu kolona

en: Space
bs: Razmak

en: Pipe
bs: Cijev

en: Other:
bs: Ostalo:

en: Import preview
bs: Pretpregled za uvoz

en: No data.
bs: Nema podatka.

en: Data set import from file
bs: Uvoz skupa podataka iz datoteke

en: _OK
bs: _U redu

en: %d column | %d columns
bs[0]: %d kolona
bs[1]: %d kolone
bs[2]: %d kolona

en: Data set with %s and %s
bs: Skup podataka sa %s i %s

en: Modify
bs: Izmjeni

en: Import
bs: Uvoz

en: No data set
bs: Nema skupa podataka

en: Could not get information about LDAP class
bs: Ne mogu dobiti informacije o LDAP klase

en: Class OID:
bs: Klasa OID:

en: Class kind:
bs: Klasa vrsta:

en: Class name: | Class names:
bs[0]: Naziv klase:
bs[1]: Nazivi klase:
bs[2]: Nazivi klase:

en: This LDAP class is obsolete
bs: Ova LDAP klasa je zastarila

en: Required attribute: | Required attributes:
bs[0]: Potreban atribut:
bs[1]: Potrebni atributi:
bs[2]: Potrebni atributi:

en: Optional attribute: | Optional attributes:
bs[0]: Izborni atribut:
bs[1]: Izborni atributi:
bs[2]: Izborni atributi:

en: Children class: | Children classes:
bs[0]: Dječija klasa:
bs[1]: Dječije klase:
bs[2]: Dječije klase:

en: Inherited class: | Inherited classes:
bs[0]: Nasljeđena klasa:
bs[1]: Nasljeđene klase:
bs[2]: Nasljeđene klase:

en: Select the file to save data to
bs: Odaberite datoteku za spremanje podataka

en: Could not save data: %s
bs: Ne mogu snimiti podatke: %s

en: Non activated
bs: Ne aktiviran

en: Never
bs: Nikada

note: DN
en: Distinguished Name:
bs: Istaknuto Ime:

en: Can't display attribute value
bs: Ne mogu prikazati vrijednost atributa

en: Could not get information about LDAP entry
bs: Ne mogu dobiti informacije o LDAP unosu

en: Base DN:
bs: Baza DN:

en: Filter expression:
bs: Filter izraz:

en: Attributes to fetch:
bs: Karakteristike da donese:

en: Search scope:
bs: Pretraga opsega:

en: Could not find LDAP entry with DN '%s'
bs: Ne mogu pronaći unos LDAP sa DN '%s'

note: BROWSER_STOCK_LDAP_ENTRIES
en: _New LDAP Entries Browser
bs: _Novi LDAP Unos Preglednik

en: Open a new LDAP entries browser
bs: Otvorite novi LDAP unos preglednik

en: _New LDAP Classes Browser
bs: _Novi LDAP Klase Preglednik

en: Open a new LDAP classes browser
bs: Otvorite novi LDAP klase preglednik

en: _New LDAP Search
bs: _Traži Novi LDAP

en: Open a new LDAP search form
bs: Otvorite novi LDAP obrazac za pretraživanje

en: LDAP classes browser
bs: LDAP klase preglednik

en: LDAP classes
bs: LDAP klase

en: LDAP class's properties
bs: LDAP svojstva klasa

note: STOCK_ADD_BOOKMARK
en: Add to _Favorites
bs: Dodaj u _Favorite

en: Add class to favorites
bs: Dodaj klasu u favorite

en: Previous Class
bs: Prethodna Klasa

en: Move back to previous LDAP class
bs: Pomicanje natrag na prethodnu LDAP klasu

en: Next Class
bs: Sljedeća Klasa

en: Move to next LDAP class
bs: Pređite na sljedeću LDAP klasu

en: LDAP entries browser
bs: LDAP unosi preglednika

en: LDAP hierarchy
bs: LDAP hijerarhije

en: LDAP entry's details
bs: Detalji LDAP unosa

en: Add entry to favorites
bs: Dodaj unos u favorite

en: Previous Entry
bs: Prethodni Unos

en: Move back to previous LDAP entry
bs: Vrati se u prethodni LDAP unos

en: Next Entry
bs: Slijedeći Unos

en: Move to next LDAP entry
bs: Pređite na sljedeći LDAP unos

en: LDAP entries
bs: LDAP unosi

en: Favorites
bs: Omiljeno

en: LDAP search page
bs: LDAP stranice za pretragu

en: LDAP search settings
bs: Postavke LDAP pretraga

en: Clear
bs: Obriši

en: Clear the search settings
bs: Brisanje postavki pretraživanja

en: Execute LDAP search
bs: Izvrši LDAP pretragu

note: results
en: Results
bs: Rezultati

en: Could not define virtual table for this LDAP search: %s
bs: Ne mogu definirati virtualnu tabelu za ovo LDAP pretraživanje: %s

en: Virtual table '%s' for this LDAP search has been defined
bs: Virtual tabela '%s' za ovu LDAP pretragu je definisana

note: BROWSER_STOCK_TABLE_ADD
en: Define as Table
bs: Definirajte kao Tabele

en: Define search as a virtual table
bs: Definirajte pretrage kao virtualne tabele

en: LDAP search
bs: LDAP pretraga

en: Define LDAP search as a virtual table
bs: Definirajte LDAP pretrage kao virtualne tabele

en: Name of the virtual LDAP table to create
bs: Napravite ime virtualnih LDAP tabela

en: Everytime data is selected from the virtual table which will be created, the LDAP search will be executed and data returned as the contents of the table.
bs: Svaki podatak je izabran iz virtualne tabele koji će biti kreiran, LDAP pretrage će se izvršiti i podatke vratiti kao što je sadržaj tabele.

en: Table name:
bs: Ime tabele:

en: Replace if exists:
bs: Zamijenite ako postoji:

en: Connection opening:
bs: Otvaranje konekcije:

en: Select a named data source, or specify
    parameters to open a connection to a 
    non defined data source
bs: Izaberite po imenu izvor podataka, ili navedite
    parametri za otvaranje veze sa
    ne definisanim izvorom podataka

en: Cancelled by the user
bs: Prekinuo korisnik

en: Multiple statements
bs: Višestruke naredbe

en: SELECT statement
bs: SELECT naredba

en: INSERT statement
bs: INSERT naredba

en: UPDATE statement
bs: UPDATE naredba

en: DELETE statement
bs: DELETE naredba

en: COMPOUND SELECT statement
bs: COMPOUND SELECT naredba

en: BEGIN statement
bs: BEGIN naredba

en: ROLLBACK statement
bs: ROLLBACK naredba

en: COMMIT statement
bs: COMMIT naredba

en: ADD SAVEPOINT statement
bs: ADD SAVEPOINT naredba

en: ROLLBACK SAVEPOINT statement
bs: ROLLBACK SAVEPOINT naredba

en: DELETE SAVEPOINT statement
bs: DELETE SAVEPOINT naredba

en: Unknown statement
bs: Nepoznata naredba

en: Getting
    favorites...
bs: Dobavljam
    omiljene...

en: No favorite:
    drag item to
    define one
bs: Nema favorita:
    prevucite stavke
    definiaete

en: %d table in current schema: | %d tables in current schema:
bs[0]: %d tabela u trenutnoj šimi:
bs[1]: %d tabele u trenutnoj šimi:
bs[2]: %d tabela u trenutnoj šimi:

en: Tables in current schema:
bs: Tabele u trenutnoj šimi:

en: %d Table in schema '%s': | %d Tables in schema '%s':
bs[0]: %d tabela u šimi '%s':
bs[1]: %d tabele u šimi '%s':
bs[2]: %d tabela u šimi '%s':

note: no connection at all or not authenticated
en: None
bs: Nikakva

en: Query execution (SQL)
bs: Izvršenje upita (SQL)

en: Query editor
bs: Uređivač upita

en: Clear the editor's
    contents
bs: Oćisti editorski
    sadržaj

en: Show variables needed
    to execute SQL
bs: Prikaži varijable potrebne
    da se izvrši SQL

en: Execute SQL in editor
bs: Izvrši SQL u editoru

en: Indent
bs: Uvlačenje

en: Indent SQL in editor
    and make the code more readable
    (removes comments)
bs: Uvlačenje SQL u editor
    i čini kod čitljivijim
    (Uklanja komentara)

en: Favorite
bs: Omiljeno

en: Add SQL to favorite
bs: Dodaj SQL u omiljene

en: Execution history:
bs: Historija izvršenja:

en: Copy
bs: Kopiraj

en: Copy selected history
    to editor
bs: Kopiraj odabranu historiju
    u editor

en: Clear history
bs: Očisti historiju

en: Execution Results:
bs: Rezultati izvršenja:

en: New favorite
bs: Novi favoriti

en: Modify favorite '%s'
bs: Promijenite favorit '%s'

en: Modify a favorite
bs: Izmijeniti favorit

en: Favorite's name
bs: Ime favorita

en: Unnamed query
bs: Neimenovani upit

en: Name of the favorite to create
bs: Naziv favorita za kreiranje

en: Enter the name of the favorite to create
bs: Unesite ime favorita za kreiranje

en: Invalid variable's contents
bs: Neispravan sadržaj varijable

en: assign values to the following variables
bs: dodijeli vrijednosti sljedećim varijablama

en: A query is already being executed, to execute another query, open a new connection.
bs: Upit je već izvršen, da se izvrši još jedan upit, otvorite novu vezu.

en: Error while parsing code: %s
bs: Greška u analizi koda: %s

en: A transaction has automatically been started
    during this statement's execution, this usually
    happens when blobs are selected (and the transaction
    will have to remain opened while the blobs are still
    accessible, clear the corresponding history item before
    closing the transaction).
bs: Transakcija je automatski počela
    u toku izvršenja ove naredbe, to se obično
    dešava kada  su izabrana blob polja (i transakcija
    će morati da ostane otvorena dok su blob polja i dalje
    pristupačna, obrišite odgovarajuću stavku istorije prije
    zatvaranje transakcije).

en: Statement executed
bs: Naredba izvršena

en: Error executing query:
    %s
bs: Greška u izvršavanju upita:
    %s

en: Internal error, please report error to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product
bs: Interna greška, molimo prijavite grešku na  http://bugzilla.gnome.org/  za "libgda" proizvod

en: _Execute
bs: _Izvrši

en: Execute query
bs: Izvrši uzpit

en: _Undo
bs: _Poništi

en: Undo last change
bs: Vrati zadnju promjenu

en: Copy all in a single line
bs: Kopirajte sve u jednoj liniji

en: In the future:
bs: U budućnosti:

en: Less than a minute ago:
bs: Prije manje od minute:

en: %lu minute ago:
     | %lu minutes ago:
bs[0]: prije %lu minute
bs[1]: prije %lu minute
bs[2]: prije %lu minuta

en: %lu hour ago
     | %lu hours ago
bs[0]: prije %lu sat
bs[1]: prije %lu sata
bs[2]: prije %lu sati

en: %lu day ago
     | %lu days ago
bs[0]: prije %lu dan
bs[1]: prije %lu dana
bs[2]: prije %lu dana

en: _Query
bs: _Upit

en: Query
bs: Upit

en: _New Editor
bs: _Novi Editor

en: Open a new query editor
bs: Otvori uređivač upita

en: Could not add action: %s
bs: Nisam mogao dodati akciju: %s

en: SQL Code
bs: SQL kod

en: Is action
bs: Je li akcija

en: Check this option to make this favorite an action
    which can be proposed for execution from grids
    containing data. The parameters required to execute
    the query will be defined from the row selected in the grid
bs: Označite ovu opciju te učinite je omiljenom akcijom
    koja može biti predložena za izvršenje iz mreže
    sadrži podatke.Parametri potrebni za izvršavanje
    upita će biti definisani iz reda izabrani u mreži

en: Statement:
bs: Naredba:

en: Execution Parameters
bs: Parametri izvršenja

en: No result selected
bs: Nema izabranih rezultata

en: Re-execute query
bs: Ponovno izvršiti upit

en: Execution error:
bs: Greška izvršenja:

en: Table not found
bs: Tabela nije nađena

en: Requested object is not a table or view
bs: Zahtijevani objekt nije tabela ili pogled

en: Auto incremented
bs: Automatski uvećan

en: Tables' index
bs: Indeks tabela

en: Schema browser
bs: Preglednik šeme

en: Diagram
bs: Dijagram

en: Could not save diagram
bs: Ne mogu snimiti dijagram

en: Canvas's name
bs: Ime platna

en: Relations diagram
bs: Dijagram relacija

en: Error parsing favorite's contents
bs: Greška u analizi sadržaja omiljenih

en: '%s' diagram
bs: '%s' dijagram

en: Missing table attribute in favorite's contents
bs: Nedostaje atribut tabele u sadržaju omiljenih

en: _Contents
bs: _Sadržaj...

en: View contents
bs: Vidi sadržaj

en: _Schema
bs: _Shema

en: Schema
bs: Shema

en: _New Diagram
bs: _Novi Dijagram

en: Create a new diagram
bs: Napravite novi dijagram

en: Could not load diagram
bs: Ne mogu učitati dijagram

en: Declared foreign key '%s' on
bs: Proglašen strani ključ '%s' na

en: Foreign key '%s' on
bs: Strani ključ '%s' na

en: incompatible types: '%s' for the foreign key and '%s' for the referenced primary key
bs: nespojivi tipovi: '%s' za strani ključ i '%s' za navedeni primarni ključ

en: Could not compute table's UNIQUE constraints for %s.%s.%s
bs: Ne mogu izračunati UNIQUE ograničenja tabela za %s.%s.%s

en: Unique constraint
bs: Ograničenje jedinstvenosti

en: Tables referencing this one
bs: Tabelee se odnose na ovaj jedan

en: Column Name
bs: Ime Kolona

note: To translators: "Not NULL?" is a table's column's attribute. The NULL term should not bje translated as it refers to the SQL NULL value
en: Not NULL?
bs: Ne NULL?

en: LDAP virtual table definition
bs: LDAP virtualna definicija tabele

en: Constraints and integrity rules
bs: Pravila ograničenja i integriteta

en: Could not find table '%s.%s'
bs: Ne mogu pronaći tabelu '%s.%s'

en: Could not find declared foreign key '%s'
bs: Ne mogu pronaći proglašeni strani ključ  '%s'

en: Table not found. If you think this is an error,
    please refresh the meta data from the database
    (menu Connection/Fetch meta data).
bs: Tabela nije pronađena. Ako mislite da je ovo greška,
    Molimo Vas da osvježite Metapodatke  iz baze podataka
    (Meni Konekcija / Dohvati meta podatke).

en: Relations
bs: Relacije

en: Preferences
bs: Postavke

en: Data successfully inserted
bs: Podaci su uspješno umetnuti

en: Error executing query: %s
bs: Greška u izvršavanju upita: %s

en: Meta data not yet available
bs: Meta podaci još nisu dostupni

en: Can't find information about table
bs: Ne mogu naći informacije o tabeli

en: Internal error while building INSERT statement:
    %s
bs: Interna greška gradeći INSERT:
    %s

en: Default value: '%s'
bs: Zadana vrijednost: '%s'

en: Default value: auto incremented value
bs: Zadana vrijednost: automatski povećava vrijednost

en: Values to insert into table
bs: Vrijednosti za umetanje u tablu

en: Can't find information about table '%s'
bs: Ne mogu naći informacije o tabeli '%s'

en: _Table
bs: _Tabela

en: Add table to favorites
bs: Dodaj tabelu u omiljene

en: View table's contents
bs: Vidi sadržaj tabela

en: _Insert Data
bs: _Umetanje podataka

en: Insert data into table
bs: Umetanje podataka u tabelu

en: _Declare Foreign Key
bs: Objavite Strani Ključ

en: Declare a foreign key for table
bs: Objavite strani ključ za tabelu

en: default
bs: zadano

en: Table's fields
bs: Poljka tabele

en: Field's display preferences
bs: Postavke prikaza polja

en: Data entry type:
bs: Vrsta unosa podataka:

en: Defines how data for the selected column
    will be displayed in forms. Leave 'Default' to have
    the default display
bs: Definiše kako se podaci za izabranu kolonu
    prikazuju u formi. Ostavite 'Podrazumijevano' za
    podrazumijevani prikaz

en: none
bs: nijedan

en: Options:
bs: Opcije:

en: Preview:
bs: Prikaz:

en: Free form to test the configured
    data entry
bs: U slobodnoj formi za testiranje konfigurisanog
    unosa podataka

en: Hide search toolbar
bs: Sakrij alatnu traku za pretraživanje

en: Search:
bs: Potraži:

en: Case sensitive
bs: Razlikuj mala i velika slova

en: Enable or disable auto update of data
bs: Omogućiti ili onemogućiti automatsko ažuriranje podataka

en: Toggle between grid and form presentations
bs: Kretanje između mreže i oblik prezentacije

en: Execute action
bs: Izvrši akciju

en: View LDAP entry's details
bs: Pogledajte detalje LDAP unosa

en: Set or confirm the parameters to execute
    action '%s'
bs: Postavite ili potvrdite parametre za izvršenje
    akcija '%s'

en: Execution of action
bs: Izvršenje akcije

en: Action successfully executed
bs: Akcija je uspješno izvršena

en: Abstract
bs: Sažeto

en: Structural
bs: Strukturalan

en: Auxiliary
bs: Pomoćni

en: Information:
bs: Informacije:

en: Unable to display help. Please make sure the documentation package is installed.
bs: U nemogućnosti da prikažem pomoć. Molimo provjerite da li je instaliran paket dokumentacija.

en: Unable to open help file
bs: Ne mogu da otvorim datoteku pomoći

en: Help is being loaded, please wait...
bs: Pomoć se učitava, molimo pričekajte ...

en: Close tab
bs: Zatvori karticu

en: Generated by the GDA SQL console
bs: Generiran od strane GDA SQL konzole

en: Console
bs: Konzola

en: Set to TRUE when the 1st line of a CSV file holds column names
bs: Postavite na TRUE kada je 1. linija CSV datoteke sadrži imena stupaca

en: Quote character for CSV format
bs: Karakter citata za CSV format

en: Separator character for CSV format
bs: Separator za CSV format

en: Defines how the DN column is handled for LDAP searched (among "dn", "rdn" and "none")
bs: Definira kako  DN kolona manipulira  za LDAP pretres (među "dn", "rdn" i "none")

en: Defines the LDAP attributes which are fetched by default by LDAP commands
bs: Definira LDAP atribute koji su preuzeti pozadanoj LDAP naredbi

en: Opening connection '%s' for:
bs: Otvaranje veze '%s' za:

en: Show commands history, or save it to file
bs: Prikaži historiju komandi, ili je spasi u datoteku

en: Information
bs: Informacija

en: %s [<META DATA TYPE>]
bs: %s [<META PODACI>]

en: Force reading the database meta data (or part of the meta data, ex:"tables")
bs: Forsiraj čitanje metapodataka baze (ili dijela metapodataka npr:"tables")

en: %s <fkname> <tableA>(<colA>,...) <tableB>(<colB>,...)
bs: %s <fkime> <tableA>(<kolonaA>,...) <tabelaB>(<kolonaB>,...)

en: Declare a new foreign key (not actually in database): tableA references tableB
bs: Objavite novi strani ključ (zapravo nije u bazi podataka): tabelaA reference tabelaB

en: %s <fkname> <tableA> <tableB>
bs: %s <fkime> <tabelaA> <taelaB>

en: Un-declare a foreign key (not actually in database)
bs: Nedeklariran strani ključ (zapravo nije u bazi podataka)

en: %s [<TABLE>]
bs: %s [<TABELA>]

en: List all tables (or named table)
bs: Popis svih tabela (ili imenovana tabela)

en: %s [<VIEW>]
bs: %s [<POGLED>]

en: List all views (or named view)
bs: Popis svih gledišta (ili imenovano gledište)

en: %s [<SCHEMA>]
bs: %s [<SHEMA>]

en: List all schemas (or named schema)
bs: Popis svih shema (ili imenovana shema)

en: %s [<OBJ_NAME>|<SCHEMA>.*]
bs: %s [<OBJ_IME>|<SHEMA>.*]

en: Describe object or full list of objects
bs: Opiši objekt ili popuni popis objekata

en: %s [<TABLE1> [<TABLE2>...]]
bs: %s [<TABELA1> [<TABELA2>...]]

en: Create a graph of all or the listed tables
bs: Kreiraj graf svih ili izlistanih tabela

en: %s [<port> [<authentication token>]]
bs: %s [<ulaz> [<znak za provjeru autentičnosti>]]

en: Start/stop embedded HTTP server (on given port or on 12345 by default)
bs: Pokreni/zaustavi ugrađeni HTTP server (na datom ulazu ili na 12345 kao uobičajenom)

en: %s [[<CNC_NAME>] [<DSN>|<CONNECTION STRING>]]
bs: %s [[<CNC_IME>] [<DSN>|<NIZ VEZE>]]

en: Opens a new connection or lists opened connections
bs: Otvara novu vezu ili izlistava otvorene veze

en: %s [<CNC_NAME>]
bs: %s [<CNC_IME>]

en: Close a connection
bs: Zatvori vezu

en: %s <CNC NAME> <OBJ NAME> [<OBJ NAME> ...]
bs: %s <CNC IME> <OBJ IME> [<OBJ IME> ...]

en: Bind connections or datasets (<OBJ NAME>) into a single new one (allowing SQL commands to be executed across multiple connections and/or datasets)
bs: Vežite veze ili skupove podataka (<OBJ> IME) u jedan novi (omogućavajući SQL naredbe koje treba izvršiti na više veza i / ili skupova podataka)

en: DSN (data sources) management
bs: Upravljanje DSN (izvori podataka)

en: List all DSN (or specified DSN's attributes)
bs: Ispisuje sve DSN-e (ili navedene osobine DSN-a)

en: %s <DSN_NAME> <DSN_DEFINITION> [<DESCRIPTION>]
bs: %s <DSN_IME> <DSN_DEFINICIJA> [<OPIS>]

en: Create (or modify) a DSN
bs: Kreiraj (ili izmijeni) DSN

en: %s <DSN_NAME> [<DSN_NAME>...]
bs: %s <DSN_IME> [<DSN_IME>...]

en: Remove a DSN
bs: Ukloni DSN

en: %s [<PROVIDER>]
bs: %s [<PROVAJDER>]

en: List all installed database providers (or named one's attributes)
bs: Popis svih instaliranih provajdera baza podataka (ili atributa onih imenovanih)

en: Input/Output
bs: Ulaz/Izlaz

en: %s <FILE>
bs: %s <DATOTEKA>

en: Execute commands from file
bs: Izvrši komande iz datoteke

en: Send output to a file or |pipe
bs: Pošalji izlaz u datoteku ili |cijev

en: %s [<TEXT>]
bs: %s [<TEKST>]

en: Print TEXT or an empty line to standard output
bs: Ispiši tekst ili prazan red na standardni izlaz

en: Send TEXT or an empty line to current output stream
bs: Pošalji tekst ili prazan red na standardni izlaz

en: Change the current working directory
bs: Promijeni trenutni radni direktorij

en: Show usage and distribution terms
bs: Prikaži uslove korištenja i distrubucije

en: %s [<NAME> [<VALUE>]]
bs: %s [<IME> [<VRIJEDNOST>]]

en: Set or show an option, or list all options
bs: Postavite ili pokazate opciju, odnosno popis svih opcija

en: %s [<NAME>]
bs: %s [<IME>]

en: Show a piece of information, or all information about the connection
bs: Prikazuje dio podataka, ili sve podatke o vezi

en: Query buffer & query favorites
bs: Upit buffer & upit favorita

en: Edit the query buffer (or file) with external editor
bs: Uredi bafer upita (ili datoteku) sa vanjskim uređivačem

en: Reset the query buffer (or load file into query buffer)
bs: Ponovo pokreni buffer upit (ili opterećenja datoteke u buffer upitu)

en: Show the contents of the query buffer
bs: Prikaži sadržaj bafera upita

en: %s [<FAVORITE_NAME>]
bs: %s [<IME_FAVORITA>]

en: Execute contents of query buffer, or execute specified query favorite
bs: Izvršavi sadržaj buffer upita, ili izvrši određeni omiljeni upit

en: Write query buffer to file
bs: Upiši bafer upita u datoteku

en: %s <FAVORITE_NAME>
bs: %s <IME_FAVORITA>

en: Save query buffer as favorite
bs: Sačuvajte buffer upit kao omiljeni

en: Load a query favorite into query buffer
bs: Stavite upita favorit u buffer upit

en: Delete a query favorite
bs: Izbriši omiljeni upit

en: List all query favorites
bs: Navedite sve omiljene upite

en: Set output format
bs: Postavi format izlaza

en: %s [<NAME>|<TABLE> <COLUMN> <ROW_CONDITION>] <FILE>
bs: %s [<IME>|<TABELA> <KOLONA> <STANJE_REDA>] <DATOTEKA>

en: Export internal parameter or table's value to the FILE file
bs: Premjesti unutrašnji parametar ili vrijednost tabele u FILE datoteku

en: Execution context
bs: Izvršenje konteksta

en: %s [<NAME> [<VALUE>|_null_]]
bs: %s [<IME> [<VRIJEDNOST>|_nula_]]

en: Set or show internal parameter, or list all if no parameter specified
bs: Postavite ili pokažite  unutarnje parametre ili popis svih ako nema parametara

en: Unset (delete) internal named parameter (or all parameters)
bs: Vrati na nul (obriši) unutrašnji imenovani parametar (ili sve parametre)

en: %s <NAME> [<FILE>|<TABLE> <COLUMN> <ROW_CONDITION>]
bs: %s <IME> [<DATOTEKA>|<TABELA> <KOLONA> <STANJE_REDA>]

en: Set internal parameter as the contents of the FILE file or from an existing table's value
bs: Postavi interni parametar kao sadržaj DATOTEKE ili iz postojeće vrijednosti tabele

en: %s <SELECT> <ROW_FIELDS> [<COLUMN_FIELDS> [<DATA_FIELDS> ...]]
bs: %s <ODABRATI> <POLJA_REDA> [<POLJA_KOLONA> [<POLJA_PODATAKA> ...]]

en: Performs a statistical analysis on the data from SELECT, using ROW_FIELDS and COLUMN_FIELDS criteria and optionally DATA_FIELDS for the data
bs: Vrši statističku analizu podataka iz SELECT, pomoću ROW_FIELDS i COLUMN_FIELDS kriterija i opcionalno DATA_FIELDS za podacima

en: Datasets' manipulations
bs: Manipulacije skupovima podataka

en: Lists all the datasets kept in memory for reference
bs: Liste svih skupova podataka čuvaju se u memoriji za referencu

en: %s <DATASET NAME> <PATTERN>
bs: %s <IME SKUPA PODATAKA> <UZORAK>

en: Show a dataset's contents where lines match a regular expression
bs: Prikaži sadržaj skupa podataka gdje linije odgovaraju regularnosti izraza

en: %s <DATASET NAME> [<COLUMN> [<COLUMN> ...]]
bs: %s <IME SKUPA PODATAKA> [<KOLONA> [<KOLONA> ...]]

en: Show a dataset's contents, showing only the specified columns if any specified
bs: Pokaži sadržaj skupA podataka , pokazujući samo navedene kolone ako je bilo navedeno

en: %s <DATASET NAME> [<DATASET NAME> ...]
bs: %s <IME SKUPA PODATAKA> [<IME SKUPA PODATAKA> ...]

en: Remove one or more datasets
bs: Uklonite jedan ili više skupova podataka

en: %s <DATASET NAME> <DATASET NAME>
bs: %s <IME SKUPA PODATAKA> <IME SKUPA PODATAKA>

en: Rename a dataset, useful to rename the '_' dataset to keep it
bs: Preimenovanje skupa podataka, koristan za preimenovanje '_' skupa podataka da bi ga

en: %s CSV <FILE NAME>
bs: %s CSV <IME DATOTEKE>

en: Import a dataset from a file
bs: Uvoz skupa podataka iz datoteke

en: %s <filter> [<base|onelevel|subtree> [<base DN>]]
bs: %s <filter> [<baza|onelevel|podstablo> [<baza DN>]]

en: Search LDAP entries
bs: Pretraga LDAP unosa

en: %s <DN> ["all"|"set"|"unset"]
bs: %s <DN> ["svi"|"urediti"|"resetiranje"]

en: Shows attributes for the entry identified by its DN. If the "set" 2nd parameter is passed, then all set attributes are shown, if the "all" 2nd parameter is passed, then the unset attributes are also shown, and if the "unset" 2nd parameter is passed, then only non set attributes are shown.
bs: Prikazuje osobine za unos prepoznat svojim DN-om. Ako je za 2° parametar proslijeđeno „set“, tada se prikazuju sve postavljene osobine (set), ako je za 2° parametar proslijeđeno „all“, tada se takođe prikazuju i poništene osobine (unset), i ako je za 2° parametar proslijeđeno „unset“, tada se prikazuju samo nepostavljene osobine.

en: %s <DN> <new DN>
bs: %s <DN> <novi DN>

en: Renames an LDAP entry
bs: Preimenuje LDAP unos

en: %s <DN> <OPERATION> [<ATTR>[=<VALUE>]] [<ATTR>=<VALUE> ...]
bs: %s <DN> <OPERACIJA> [<ATTR>[=<VRIJEDNOST>]] [<ATTR>=<VRIJEDNOST> ...]

en: Modifies an LDAP entry's attributes; <OPERATION> may be DELETE, REPLACE or ADD
bs: Mijenja atribute LDAP ulaska; <OPERACIJA> može IZBRISATI, ZAMIJENITI ili DODATI

en: History is not supported
bs: Historija nije podržana

en: No current connection
bs: Trenutno nema veze

en: List of tables
bs: Popis tabela

en: List of views
bs: Popis pogleda na bazu

en: List of schemas
bs: Lista shema

en: No object found
bs: Objekt nije pronađen

en: Column
bs: Kolona

en: Nullable
bs: Dozvoljena NULL vrijednost

en: Extra
bs: Dodatno

en: List of columns for view '%s'
bs: Popis kolona za gledište '%s'

en: List of columns for table '%s'
bs: Popis kolona za tabelu '%s'

en: yes
bs: da

en: no
bs: ne

en: Could not determine columns of view '%s'
bs: Ne mogu odrediti kolone gledišta '%s'

en: Could not determine columns of table '%s'
bs: Ne mogu odrediti kolone tabele '%s'

en: View definition: %s
bs: Definicija gledišta: %s

note: To translators: the term "references" is the verb * "to reference" in the context of foreign keys where * "table A REFERENCES table B"
en: references %s
bs: reference %s

note: To translators: the term "references" is the verb * "to reference" in the context of foreign keys where * "table A REFERENCES table B"
en: references %s.%s
bs: reference %s.%s

en: Unknown output format: '%s', reset to default
bs: Nepoznat format izlaza: '%s', vrati na uobičajeni

en: No option named '%s'
bs: Nema opcija pod imenom '%s'

en: List of options
bs: Popis opcija

en: Current connection's information
bs: Podaci trenutne veze

en: Could not get home directory: %s
bs: Nisam uspio dobiti polazni direktorij: %s

en: Working directory is now: %s
bs: Radni direktorij je sada: %s

en: Could not change working directory to '%s': %s
bs: Nisam uspio promijeniti radni direktorij '%s' u: %s

en: DSN list
bs: DSN popis

en: Missing arguments
bs: Argumenti koji nedostaju

en: Missing provider name
bs: Nedostaje ime provajdera

en: Missing DSN name
bs: Nedostaje DSN ime

en: Getting database schema information, this may take some time...
bs: Uzimam informacije o shemi baze podataka, može potrajati neko vrijeme...

en: error: %s
bs: greška: %s

en: Done.
bs: Urađeno.

en: A connection named '%s' already exists
bs: Veza imenovana '%s' već postoji

en: No opened connection
bs: Nema otvorene konekcije

en: DSN or connection string
bs: DSN ili vezni string

en: Missing required connection names
bs: Nedostaju zahtjevana vezna imena

en: Connection name '%s' is invalid
bs: Ime veze '%s' je nevažeće

en: No connection or dataset named '%s' found
bs: Nema veze ili podataka pod nazivom '%s' pronađenO

note: force create of meta storije add existing connections to virtual connection
en: Bound connections are as:
bs: Vezane konekcije su kao:

note: Translators: this string indicates that all the tables in connection named in the * 1st "%s" will appear in the SQL namespace named as the 2nd "%s"
en: %s in the '%s' namespace
bs: %s u '%s' prostora imena

note: Translators: this string indicates that the dataset named in the 1st "%s" * will appear as the table named as the 2nd "%s"
en: %s mapped to the %s table
bs: %s mapirati na %s tabele

en: No connection opened
bs: Nema otvorene veze

en: Could not write to temporary file '%s': %s
bs: Nisam mogao pisati u privremenu datoteku '%s': %s

en: could not start editor '%s'
bs: nisam uspio pokrenuti uređivač '%s'

en: Could not start /bin/sh
bs: Nisam uspio pokrenuti /bin/sh

en: Missing FILE to write to
bs: Nedostaje FILE za upisivanje

en: Favorite name
bs: Omiljeno ime

en: Comments
bs: Komentari

en: Missing query buffer name
bs: Nedostaje ime bafera upita

en: Query buffer is empty
bs: Bafer upita je prazan

en: Could not find favorite
bs: Ne mogu pronaći favorita

en: No parameter named '%s' defined
bs: Parametar nazvan '%s' nije definiran

en: List of defined parameters
bs: Popis definiranih parametara

en: dimensions (columns x rows)
bs: dimenzije (kolona x redova)

en: List of kept data
bs: Popis čuvanih podataka

en: Missing argument
bs: Nedostaje argument

en: Could not find dataset named '%s'
bs: Ne mogu pronaći podataki pod nazivom '%s'

en: Could not identify column '%s'
bs: Ne mogu identificirati kolonu '%s'

en: Unknown import format '%s'
bs: Nepoznat uvoz formata '%s'

en: Could not import file '%s'
bs: Ne mogu uvesti datoteku '%s'

en: Graph written to '%s'
bs: Graf upisan u '%s'

en: Graph written to '%s'
    Use 'dot' (from the GraphViz package) to create a picture, for example:
    	dot -Tpng -o graph.png %s
    Note: set the GDA_SQL_VIEWER_PNG or GDA_SQL_VIEWER_PDF environment variables to view the graph
bs: Graf upisan u '%s'
    Koristite 'dot' (iz GraphViz pakiranja) da biste kreirali sliku, npr.:
    	dot -Tpng -o graph.png %s
    Primjedba: postavite  GDA_SQL_VIEWER_PNG ili GDA_SQL_VIEWER_PDF varijable okruženja da biste vidjeli graf

en: Could not start HTTPD server
bs: Nisam uspio pokrenuti HTTPD server

en: HTTPD server stopped
bs: HTTP server je zaustavljen

en: HTTPD server started
bs: HTTPD server je pokrenut

en: Invalid port specification
bs: Neispravna specifikacija ulaza

en: Wrong row condition
bs: Pogrešno stanje reda

en: No unique row identified
bs: Jedinstveni red nije prepoznat

en: Wrong number of arguments
bs: Pogrešan broj argumenata

en: Could not write file
bs: Ne mogu pisati u datoteku

en: Missing data on which to operate
bs: Nedostaju podaci na kojima se radi

en: Missing row fields specifications
bs: Nedostaje red polja specifikacije

en: Wrong SELECT argument
bs: Pogrešan SELECT argument

en: Wrong data field argument
bs: Pogrešan argument polja podataka

en: Missing foreign key declaration specification
bs: Nedostaje strani ključ specifikacije deklaracije

en: Malformed foreign key declaration specification
bs: Nepotpune specifikacije deklaracije stranog ključa

en: Malformed table name specification '%s'
bs: Nepotpuna specifikacija imena tabele  '%s'

en: Missing foreign key name argument
bs: Nedostaje ime argumenta stranog ključa

en: Connection is not an LDAP connection
bs: Priključak nema LDAP vezu

en: Unknown search scope '%s'
bs: Nepoznat opseg pretraživanja '%s'

en: Missing filter which to operate
bs: Nedostaje filter koji je za rad

en: Missing current DN or new DN specification
bs: Nedostaje trenutni DN ili nove DN specifikacije

en: Missing DN of LDAP entry
bs: Nedostaje DN od LDAP unosa

en: Missing operation to perform on LDAP entry's attributes
bs: Nedostaje operacija za izvršavanje unosa na LDAP atribute

en: Unknown operation '%s' to perform on LDAP entry's attributes
bs: Nepoznata operacija '%s' da nastupi unosa na LDAP atribute

en: Wrong attribute value specification '%s'
bs: Pogrešna specifikacija  vrijednosti atributa '%s'

en: Missing DN (Distinguished name) argument
bs: Nedostaje DN (Ugledna imena) argument

en: Unknown '%s' argument
bs: Nepoznat '%s' argument

en: Could not find entry with DN '%s'
bs: Ne mogu pronaći unos sa DN '%s'

en: Attribute
bs: Atribut

en: Required?
bs: Potrebna?

en: LDAP entry's Attributes
bs: LDAP unosi Atributa

en: Installed providers list
bs: Instalirana je lista provajdera

en: Could not find provider '%s'
bs: Ne mogu pronaći provajder '%s'

en: Provider '%s' description
bs: Provajder '%s' opis

en: Could not find data source '%s'
bs: Ne mogu pronaći izvor podataka '%s'

en: DSN '%s' description
bs: DSN '%s' opis

en: DSN name
bs: DSN ime

en: Parameters
bs: Parametri

en: System DSN?
bs: Sistem DSN?

en: Yes
bs: Da

en: No
bs: Ne

en: Last used
bs: Zadnje korišteno

en: Unknown criteria '%s'
bs: Nepoznati kriteriji '%s'

en: Failed to remove:
bs: Greška pri brisanju:

en: No file to purge!
bs: Nema datoteka za čišćenje!

en: Analysing database schema
bs: Analiziram šemu baze podataka

en: Error while fetching meta data from the connection: %s
bs: Greška prilikom preuzimanja  meta-podataka iz veze: %s

en: File containing the meta data associated to the connection
bs: Datoteka koja sadrži metapodatke pridružene vezi

en: 	Username for '%s':
bs: 	Korisničko ime za '%s':

en: No username for '%s'
bs: Ne postoji korisničko ime za '%s'

en: 	Password for '%s':
bs: 	Šifra za '%s':

en: No password for '%s'
bs: Ne postoji šifra za '%s'

en: Date format for this connection will be: %s, where YYYY is the year, MM the month and DD the day
bs: Zapis datuma za ovu vezu će biti: %s, gdje je GGGG godina, MM mjesec a DD dan

en: Format of the date used for by connection, where YYYY is the year, MM the month and DD the day
bs: Zapis datuma koji koristi veza, gdje je GGGG godina, MM mjesec a DD dan

en: unnamed
bs: bez naziva

en: data source
bs: izvor podataka

en: Getting database schema information
bs: Dohvatam informacije o šimi baze podataka

en: Connection not yet opened
bs: Konekcija još nije otvorena

en: Can't initialize dictionary to store table preferences
bs: Ne mogu inicijalizirati rječnik da smjestim postavke tabela

en: Can't initialize transaction to access favorites
bs: Ne mogu inicijalizirati transakciju da pristupim omiljenim podacima

en: Can't commit transaction to access favorites
bs: Ne mogu potvrditi transakciju da pristupim omiljenim podacima

en: Could not execute LDAP search
bs: Ne mogu izvršiti LDAP pretragu

en: Could not interpret the '%s' parameter's value
bs: Nisam uspio interpretirati '%s' vrijednost parametra

en: No internal parameter named '%s' required by query
bs: Ne postoji unutrašnji parametar nazvan %s, koji je zahtijevan od strane upitnika

en: Connection closed
bs: Veza zatvorena

en: Can't open file '%s' for writing: %s
bs: Ne mogu otvoriti datoteku '%s' za pisanje: %s

en: Can't open pipe '%s': %s
bs: Ne mogu otvoriti pipe '%s': %s

en: Can't initialize dictionary to store favorites
bs: Ne mogu inicijalizirati rječnik da smjestim omiljene podatke

en: Can't open file '%s' for reading: %s
bs: Ne mogu otvoriti datoteku '%s' za čitanje: %s

en: not enforced
bs: ne provode

en: stop with error
bs: prestati sa greškom

en: stop with error, not deferrable
bs: prestati sa greškom, neodloživo

en: cascade changes
bs: kaskadne promjene

en: set to NULL
bs: postavi na NULU

en: set to default value
bs: postavi na zadanu vrijednost

en: Syntax error
bs: Sintaksna greška

en: Bound connection is used
bs: Spojena veza se koristi

en: Virtual connection using this connection is busy
bs: Virtualna konekcija koja koristi ovu konekciju je zauzeta

en: Authentication required
bs: Autentifikacija je potrebna

en: Enter authentification token as set from console, or leave empty if none required
bs: Unesite autentifikaciju znaka kao što je navedeno od konzole, ili ostaviti prazno ako  to nije potrebno

en: Token:
bs: Oznaka:

en: SQL console:
bs: SQL konzola:

en: Tables
bs: Tabele

en: Tables in the '%s' schema
bs: Tabele u '%s' shemi

en: Views
bs: Pogledi

en: Views in the '%s' schema
bs: Gledišta u '%s' shemi

en: Columns for the '%s' table:
bs: Kolone za '%s' tabelu:

en: Primary key:
bs: Primarni ključ:

en: Relations:
bs: Relacije:

en: Foreign keys:
bs: Strani ključevi:

en: To '%s':
bs: U '%s':

en: View definition:
bs: Definicija gledišta:

en: Trigger '%s' for the '%s.%s' table:
bs: Okidač '%s' za '%s.%s' tabelu:

en: Trigger fired for: %s
bs: Okidač je opaljen za: %s

en: Time at which the trigger is fired: %s
bs: Vrijeme kada je okidač opaljen: %s

en: Action:
bs: Akcija:

en: Triggers:
bs: Okidač:

en: For the '%s.%s' table:
bs: Za '%s.%s' tabelu:

en: Triggers in the '%s' schema:
bs: Okidači u '%s' shemi:

en: Database information for '%s'
bs: Informacija o bazi podataka za '%s'

en: Database information
bs: Informacije o bazi podataka

en: Objects
bs: Objekti

en: Triggers
bs: Okidači

en: Command is incomplete
bs: Komanda je nepotpuna

en: Gda server operations list
bs: Popis operacija Gda servera

en: Using XML descriptions in %s
bs: Korištenje XML opisa u %s

en: Could not create provider object: %s
bs: Nisam uspio kreirati objekt provajdera: %s

en: Existing operation types for provider '%s':
bs: Postojeći tipovi operacija za provajer '%s'

en: Existing operation types:
bs: Postojeći tipovi operacija:

en: Description for type: %s
bs: Opis za tip: %s

en: Operation not supported
bs: Operacija nije podržana

en: Error: %s
bs: Greška: %s

en: Can't parse file '%s', ignoring it
bs: Ne mogu parsati datoteku '%s', ignorišem je
