libgda master - en to gl translation catalogue (62 entries)

en: This work is licensed under a <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/">Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported License</link>.
gl: Este traballo ten a licenza <link href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/">Creative Commons Atribución Compartir igual 3.0 de Estado Unidos</link>.

en: As a special exception, the copyright holders give you permission to copy, modify, and distribute the example code contained in this document under the terms of your choosing, without restriction.
gl: Como unha excepción especial, os propietarios do copyright danlle permiso para copiar, modificar e distribuír o código de exemplo contido neste documento baixo os termos da súa elección, sen restricións.

en: Variables in SQL code
gl: Variábeis en código SQL

en: Variables (sometimes refered to as <em>placeholders</em>) are places in SQL code which are replaced by actual values when the SQL code is executed. The benefits are faster execution times (as the SQL code is parsed only once) and a protection against SQL injection vulnerabilities.
gl: As variábeis (a veces denominadas como <em>marcadores de posición</em>) son lugares no código SQL que son substituídos polos valores reais cando se executa o código SQL. Os beneficios do uso dos mesmos é a execución máis rápida (xa que o código SQL só se analiza unha vez) e a protección fronte a vulnerabilidades de inxección de SQL.

en: Variables can be used in any SQL code, and are defined using the following syntax:
gl: Pode usar variábeis en calquera código SQL e son definidas usando a seguinte sintaxe:

en: Notes:
gl: Notas:

en: Examples:
gl: Exemplos

en: Inserting data in a table
gl: Inserindo datos nunha táboa

en: A popup similar to the following will appear:
gl: Aparecerá unha xanela emerxente semellante á seguinte:

en: Popup to insert data into table
gl: Xanela emerxente para inserir datos nunha táboa

en: A popup to insert data in a table
gl: Unha xanela emerxente para inserir datos nunha táboa

en: The noticeable points here are:
gl: Os puntos máis destacábeis aquí son:

en: There is one data entry per column in the table, with the exception (not shown in this figure) of multiple foreign key fields for which a single drop down choice widget is shown;
gl: Hai un campo de entrada de datos por columna na táboa, coa excepción (non se mostra na figura) dos campos de múltiples chaves foráneas para as cales só se mostra un widget de selección;

en: Red: means the current value in the data entry is invalid
gl: Vermello: significa que o valor actual no campo de datos é inválido

en: Blue: means the current value in the data entry is unused and the column's default value will be used instead (usefull for example for auto incremented columns)
gl: Azul: significa que o valor actual no campo de datos non se usa e no seu lugar usarase o valor predefinido da columna (útili por exemplo para as columnas de autoincremento)

en: Green: means the current value in the data entry is NULL
gl: Verde: significa que o valor actual na caixa de entrada de datos é NULL

en: Same color as the rest of the UI: means none of the above situations apply
gl: A mesma cor que o resto do UI: significa que non se aplica ningunha das situacións anteriores

en: Transactions
gl: Transaccións

en: Transactions can be started, committed or rolled back on a per connection basis:
gl: As transaccións poden iniciarse, remitirse ou desfacerse mediante unha base por conexión:

en: use the <media type="image" mime="image/png" src="figures/trans-begin.png"/> toolbar button to start a transaction
gl: use o botón da barra de ferramentas <media type="image" mime="image/png" src="figures/trans-begin.png"/> para iniciar unha transacción

en: use the <media type="image" mime="image/png" src="figures/trans-commit.png"/> toolbar button to commit the current transaction (apply all the changes)
gl: use o botón da barra de ferramentas <media type="image" mime="image/png" src="figures/trans-commit.png"/> para remitir a transacción actual (aplícanse todos os cambios)

en: The default Schema browser perspective
gl: A perspectiva predefinida do explorador de Esquema

en: The right pane is composed of several types of tabs:
gl: O panel da dereita está composto por varios tipos de separadores:

en: The query execution perspective
gl: A perspectiva de execución de consulta

en: Query exec perspective
gl: Perspectiva de execución de consulta

en: an SQL area in the top left part
gl: unha área SQL na parte superior esquerda

en: SQL area
gl: Área SQL

en: Command buttons
gl: Botóns de ordes

en: Execution history
gl: Historial de execución

en: Execution results
gl: Resultados da execución

en: Presentation
gl: Presentación

en: Perspectives
gl: Perspectivas

en: Connections management
gl: Xestión de conexións

en: General interface organization
gl: Organización xeral da interface

en: A connection window
gl: Unha xanela de conexión

en: Features
gl: Características

en: <app>gda-browser</app>'s current features are:
gl: As caracerísticas actuais de <app>gda-browser</app> son:

en: several windows can be opened for a single connection
gl: poden abrirse varias xanelas para unha única conexión

en: Diagrams
gl: DIagramas

en: Diagram
gl: Diagrama

en: Diagram showing some tables and their relations
gl: Diagrama que mostra algunhas táboas e as súas relacións

en: printing, through the contextual menu
gl: imprimir, mediante o menú contextual

en: exporting as PNG or SVG images, through the contextual menu
gl: exportar como imaxes PNG ou SVG mediante o menú contextual

en: adding items, through the contextual menu
gl: engadir elementos, mediante o menú contextual

en: removing items, through the items's contextual menu
gl: eliminar elementos, mediante o menú contextual do elemento

en: The data manager's XML syntax
gl: A sintaxe XMl do xestor de datos

en: "id" to specify a data source string ID, used when linking data sources one to another;
gl: «id» para especificar a cadea de ID da fonte de datos, usado ao ligar unha fontes de datos a outra;

en: "title" to specify a title.
gl: «title» para especificar un título.

en: Exported variables
gl: Variábeis exportadas

en: The <code>&lt;query&gt;</code> tag
gl: A etiqueta <code>&lt;query&gt;</code>

en: For example the previous XML specification defines two data sources:
gl: Por exemplo a anterior especificación XML define dúas fontes de datos:

en: The <code>&lt;table&gt;</code> tag
gl: A etiqueta <code>&lt;table&gt;</code>

en: requires the "name" attribute which represents the table name.
gl: require o atributo «name» que representa o nome da táboa

en: Note in this example that:
gl: Teña en conta que neste exemplo que:

en: The data manager perspective
gl: A perspectiva do xestor de datos

en: Data manager perspective
gl: Perspectiva do xestor de datos

en: Defining data sources
gl: Definir fontes de datos

en: Data sources edition
gl: Edición de fontes de datos

en: Editing data sources in the data manager perspective
gl: Editar fontes de datos na perspectiva do xestor de datos

en: <gui>Execute</gui>: executes the defined data sources
gl: <gui>Executar</gui>: executa as fontes de datos definidas

en: <gui>Help</gui>: shows some help
gl: <gui>Axuda</gui>: mostra algunha axuda

en: Executing defined data sources
gl: Executar fontes de datos definidas
