libgdata master - en to ar translation catalogue (55 entries)

en: The server returned a malformed response.
ar: أرجع الخادوم ردّا مشوّها.

en: Cannot connect to the service's server.
ar: تعذَّر الاتصال بخادوم الخدمة.

en: Cannot connect to the proxy server.
ar: تعذَّر الاتصال بالخادوم الوسيط.

note: Translators: the parameter is an error message returned by the server.
en: Authentication required: %s
ar: الاستيثاق مطلوب: %s

note: Translators: the parameter is an error message returned by the server.
en: The requested resource was not found: %s
ar: لم يعثر على المورد المطلوب: %s

note: Translators: the parameter is an error message returned by the server.
en: The entry has been modified since it was downloaded: %s
ar: عُدّلت المدخلة منذ أن تم تحميلها: %s

note: Translators: the first parameter is an HTTP status, * and the second is an error message returned by the server.
en: Error code %u when authenticating: %s
ar: رمز الخطأ %u عند الاستيثاق: %s

en: A CAPTCHA must be filled out to log in.
ar: يجب ملأ CAPTCHA للولوج.

note: Translators: the parameter is a URI for further information.
en: This account requires an application-specific password. (%s)
ar: يتطلب هذا الحساب كلمة سر لكل تطبيق. (%s)

en: Your username or password were incorrect.
ar: اسم المستخدم أو كلمة السر غير صحيح.

note: Translators: the parameter is a URI for further information.
en: Your account's e-mail address has not been verified. (%s)
ar: لم يتم التحقق من عنوان البريد الإلكتروني لحسابك. (%s)

note: Translators: the parameter is a URI for further information.
en: You have not agreed to the service's terms and conditions. (%s)
ar: لم توافق على أحكام و شروط الخدمة. (%s)

note: Translators: the parameter is a URI for further information.
en: This account has been deleted. (%s)
ar: حُذف هذا الحساب. (%s)

note: Translators: the parameter is a URI for further information.
en: This account has been disabled. (%s)
ar: عُطّل هذا الحساب. (%s)

note: Translators: the parameter is a URI for further information.
en: This account's access to this service has been disabled. (%s)
ar: عُطّل نفاذ هذا الحساب إلى هذه الخدمة. (%s)

note: Translators: the parameter is a URI for further information.
en: This service is not available at the moment. (%s)
ar: هذه الخدمة غير متوفرة حاليا. (%s)

note: Translators: This is an error message for if a user attempts to retrieve comments from an entry (such as a video) which doesn't * support comments.
en: This entry does not support comments.
ar: هذه المدخلة لا تدعم التعليقات.

note: Translators: This is an error message for if a user attempts to add a comment to an entry (such as a video) which doesn't support * comments.
en: Comments may not be added to this entry.
ar: لا يمكن إضافة تعليقات لهذه المدخلة.

note: Translators: This is an error message for if a user attempts to delete a comment they're not allowed to delete.
en: This comment may not be deleted.
ar: لا يمكن حذف هذا التعليق.

note: Tried to seek too far
en: Invalid seek request
ar: طلب سعي غير صالح

note: Server returned an error. This either means that there was a server error or, more likely, the server doesn't trust the client * or the user denied authorization to the token on the authorization web page.
en: Access was denied by the user or server.
ar: رُفض النفاذ من طرف المستخدم أو الخادوم.

note: Translators: the parameter is an error message
en: Error parsing XML: %s
ar: خطأ في تحليل XML: ‏%s

note: Translators: this is a dummy error message to be substituted into "Error parsing XML: %s".
en: Empty document.
ar: المستند فارغ.

note: Translators: the first parameter is an HTTP status, * and the second is an error message returned by the server.
en: Error code %u when querying: %s
ar: رمز الخطأ %u عند الاستعلام: %s

note: Translators: the first parameter is an HTTP status, * and the second is an error message returned by the server.
en: Error code %u when inserting an entry: %s
ar: رمز الخطأ %u عند إدراج مدخلة: %s

note: Translators: the first parameter is an HTTP status, * and the second is an error message returned by the server.
en: Error code %u when updating an entry: %s
ar: رمز الخطأ %u عند تحديث مدخلة: %s

note: Translators: the first parameter is an HTTP status, * and the second is an error message returned by the server.
en: Error code %u when deleting an entry: %s
ar: رمز الخطأ %u عند حذف مدخلة: %s

note: Translators: the first parameter is an HTTP status, * and the second is an error message returned by the server.
en: Error code %u when downloading: %s
ar: رمز الخطأ %u عند التنزيل: %s

note: Translators: the first parameter is an HTTP status, * and the second is an error message returned by the server.
en: Error code %u when uploading: %s
ar: رمز الخطأ %u عند الرفع: %s

note: Translators: the first parameter is a HTTP status, * and the second is an error message returned by the server.
en: Error code %u when running a batch operation: %s
ar: رمز الخطأ %u عند تنفيذ دُفعة عمليات: %s

en: The entry has already been inserted.
ar: سبق إدراج المدخلة.

en: Stream is already closed
ar: التدفق سبق غلقه.

en: You must be authenticated to query all calendars.
ar: يجب أن تكون مستوثقا للاستعلام عن كل التقويمات.

en: You must be authenticated to query your own calendars.
ar: يجب أن تكون مستوثقا للاستعلام عن تقويماتك الخاصة.

en: The calendar did not have a content URI.
ar: التقويم لم يكن لديه محتوى URI.

en: You must be authenticated to query contacts.
ar: يجب أن تكون مستوثقا للاستعلام عن المراسلين.

en: You must be authenticated to query contact groups.
ar: يجب أن تكون مستوثقا للاستعلام عن مجموعات المراسلين.

en: The group has already been inserted.
ar: سبق إدراج المجموعة.

en: You must be authenticated to insert a group.
ar: يجب أن تكون مستوثقا لإدراج مجموعة.

en: You must be authenticated to download documents.
ar: يجب أن تكون مستوثقا لتنزيل المستندات.

en: You must be authenticated to query documents.
ar: يجب أن تكون مستوثقا للاستعلام عن المستندات.

en: You must be authenticated to upload documents.
ar: يجب أن تكون مستوثقا لرفع المستندات.

en: The document has already been uploaded.
ar: سبق رفع المستند.

en: You must be authenticated to update documents.
ar: يجب أن تكون مستوثقا لتحديث المستندات.

en: You must be authenticated to move documents and folders.
ar: يجب أن تكون مستوثقا لنقل المستندات والمجلّدات.

en: You must specify a username or be authenticated to query a user.
ar: يجب أن تحدّد اسم مستخدم أو أن تكون مستوثقا للاستعلام عن مستخدم.

en: Query parameter not allowed for albums.
ar: لا يُسمح بمُعامِل الاستعلام للألبومات.

en: You must specify a username or be authenticated to query all albums.
ar: يجب أن تحدد اسم مستخدم أو أن تكون مستوثقا للاستعلام عن كل الألبومات.

en: You must be authenticated to upload a file.
ar: يجب أن تكون مستوثقا لرفع ملف.

en: The album has already been inserted.
ar: سبق إدراج الألبوم.

en: You must be authenticated to insert an album.
ar: يجب أن تكون مستوثقا لإدراج ألبوم.

en: This service is not available at the moment.
ar: الخدمة غير متوفرة حاليا.

en: You must be authenticated to do this.
ar: يجب أن تكون مستوثقا لقيام بهذا.

en: You have made too many API calls recently. Please wait a few minutes and try again.
ar: قمت بالعديد من استدعاءات API مؤخرا. انتظر قليلا ثم حاول مرة أخرى.

en: You must be authenticated to upload a video.
ar: يجب أن تكون مستوثقا لرفع فيديو.
