tepl master - en to cs translation catalogue (79 entries)

note: Translators: %s is a filename.
en: Open “%s”
cs: Otevřít „%s“

en: Open _Recent
cs: Otevřít ne_dávné

note: Translators: %s is the application name.
en: Open a file recently used with %s
cs: Otevřít soubor nedávno použitý aplikací %s

note: action, icon, label, accel, tooltip File menu Why "file" and not "document"? "Document" is not the best word because the action is not always to create a new document. For example a LaTeX document can be composed of several _files_. Or for source code we do not really create a new "document".
en: _New
cs: _Nový

en: New file
cs: Nový soubor

en: New _Window
cs: No_vé okno

en: Create a new window
cs: Vytvořit nové okno

en: _Open
cs: _Otevřít

en: Open a file
cs: Otevřít soubor

en: _Save
cs: _Uložit

en: Save the current file
cs: Uložit aktuální soubor

en: Save _As
cs: Uložit j_ako

en: Save the current file to a different location
cs: Uložit aktuální soubor na jiné místo

note: Edit menu
en: _Undo
cs: _Zpět

en: Undo the last action
cs: Vrátit zpět poslední úkon

en: _Redo
cs: Zno_vu

en: Redo the last undone action
cs: Znovu provást poslední vrácený úkon

en: Cu_t
cs: _Vyjmout

en: Cut the selection
cs: Vyjmout výběr

en: _Copy
cs: _Kopírovat

en: Copy the selection
cs: Kopírovat výběr

en: _Paste
cs: V_ložit

en: Paste the clipboard
cs: Vložit obsah schránky

en: _Delete
cs: _Smazat

en: Delete the selected text
cs: Smazat vybraný text

en: Select _All
cs: Vybr_at vše

en: Select all the text
cs: Vybrat všechen text

en: _Indent
cs: Odsad_it

en: Indent the selected lines
cs: Odsadit vybrané řádky

en: _Unindent
cs: Zr_ušit odsazení

en: Unindent the selected lines
cs: Zrušit odsazení vybraných řádků

note: Create a GtkFileChooserDialog, not a GtkFileChooserNative, because * with GtkFileChooserNative the GFile that we obtain (in flatpak) * doesn't have the real path to the file, so it would screw up some * features for text editors: * - showing the directory in parentheses in the window title, or in th
en: Open File
cs: Otevření souboru

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: Read-Only
cs: Jen ke čtení

en: Save changes to file “%s” before closing?
cs: Uložit před zavřením změny do souboru „%s“?

en: Close _without Saving
cs: Zavřít _bez uložení

en: _Save As…
cs: Uložit j_ako…

note: UTF-8 first, so that it's the first encoding returned by * tepl_encoding_get_all().
en: Unicode
cs: Unikód

note: FIXME GEOSTD8 ?
en: Western
cs: Západoevropské

en: Central European
cs: Středoevropské

en: South European
cs: Jihoevropské

en: Baltic
cs: Baltické

en: Cyrillic
cs: Azbuka

en: Arabic
cs: Arabské

en: Greek
cs: Řecké

en: Hebrew Visual
cs: Hebrejské vizuální

en: Turkish
cs: Turecké

en: Nordic
cs: Skandinávské

en: Celtic
cs: Keltské

en: Romanian
cs: Rumunské

en: Armenian
cs: Armenské

en: Chinese Traditional
cs: Čínské tradiční

en: Cyrillic/Russian
cs: Azbuka ruská

en: Japanese
cs: Japonské

en: Korean
cs: Korejské

en: Chinese Simplified
cs: Čínské zjednodušené

en: Georgian
cs: Gruzínské

en: Hebrew
cs: Hebrejské

en: Cyrillic/Ukrainian
cs: Azbuka ukrajinská

en: Vietnamese
cs: Vietnamské

en: Thai
cs: Thajské

en: Unknown
cs: Neznámé

note: Translators: This is the sorted list of encodings used by Tepl for * automatic detection of the file encoding. You may want to customize * it adding encodings that are common in your country, for instance the * GB18030 encoding for the Chinese translation. You may also want to * remove the ISO-8859-
en: ['UTF-8', 'CURRENT', 'ISO-8859-15', 'UTF-16']
cs: ['UTF-8', 'CURRENT', 'ISO-8859-2', 'WINDOWS-1250', 'UTF-16']

en: Conversion from character set “%s” to “%s” is not supported.
cs: Převod ze znakové sady „%s“ do „%s“ není podporován.

en: Could not open converter from “%s” to “%s”: %s
cs: Nelze otevřít převodník z „%s“ do „%s“: %s

en: The input data contains an invalid sequence.
cs: Vstupní data obsahují neplatnou posloupnost.

en: Error when converting data: %s
cs: Chyba při převodu dat: %s

en: The input data ends with an incomplete multi-byte sequence.
cs: Vstupní data končí neúplnou víceznakovou posloupností.

en: The input content ends with incomplete data.
cs: Obsah vstupu končí neúplnými daty.

en: Untitled File %d
cs: Nepojmenovaný soubor %d

en: The file is too big. Maximum %s can be loaded.
cs: Soubor je příliš velký. Načteno může být nanejvýše %s.

en: It is not possible to detect the character encoding automatically.
cs: Není možné automaticky zjistit kódování znaků.

en: The file is externally modified.
cs: Soubor byl externě změněn.

en: The buffer contains invalid characters.
cs: Vyrovnávací paměť obsahuje neplatné znaky.

en: Error when loading the file.
cs: Chyba při načítání souboru.

en: Save File
cs: Uložení souboru

note: Translators: location of a file.
en: Location:
cs: Umístění:

en: Close file
cs: Zavřít soubor

en: Error when saving the file.
cs: Chyba při ukládání souboru.
