tepl master - en to es translation catalogue (77 entries)

note: Translators: %s is a filename.
en: Open “%s”
es: Abrir «%s»

en: Open _Recent
es: Abir _reciente

note: Translators: %s is the application name.
en: Open a file recently used with %s
es: Abrir un archivo usado recientemente con %s

note: action, icon, label, accel, tooltip File menu Why "file" and not "document"? "Document" is not the best word because the action is not always to create a new document. For example a LaTeX document can be composed of several _files_. Or for source code we do not really create a new "document".
en: _New
es: _Nuevo

en: New file
es: Archivo nuevo

en: New _Window
es: _Ventana nueva

en: Create a new window
es: Crear una ventana nueva

en: _Open
es: Ab_rir

en: Open a file
es: Abrir un archivo

en: _Save
es: _Guardar

en: Save the current file
es: Guardar el archivo actual

en: Save _As
es: Guardar _como

en: Save the current file to a different location
es: Guarda el archivo actual en un lugar diferente

note: Edit menu
en: _Undo
es: Des_hacer

en: Undo the last action
es: Deshace la última acción

en: _Redo
es: _Rehacer

en: Redo the last undone action
es: Rehacer la última acción deshecha

en: Cu_t
es: C_ortar

en: Cut the selection
es: Cortar la selección

en: _Copy
es: _Copiar

en: Copy the selection
es: Copiar la selección

en: _Paste
es: _Pegar

en: Paste the clipboard
es: Pegar del portapapeles

en: _Delete
es: _Eliminar

en: Delete the selected text
es: Eliminar el texto seleccionado

en: Select _All
es: Seleccionar _todo

en: Select all the text
es: Seleccionar todo el texto

en: _Indent
es: _Sangrar

en: Indent the selected lines
es: Sangrar las líneas seleccionadas

en: _Unindent
es: Qui_tar sangrado

en: Unindent the selected lines
es: Quitar sangrado de las líneas seleccionadas

note: Create a GtkFileChooserDialog, not a GtkFileChooserNative, because * with GtkFileChooserNative the GFile that we obtain (in flatpak) * doesn't have the real path to the file, so it would screw up some * features for text editors: * - showing the directory in parentheses in the window title, or in th
en: Open File
es: Abrir archivo

en: _Cancel
es: _Cancelar

en: Read-Only
es: Sólo lectura

en: Save changes to file “%s” before closing?
es: ¿Quiere guardar los cambios en el archivo «%s» antes de cerrar?

en: Close _without Saving
es: Cerrar _sin guardar

en: _Save As…
es: Guardar _como…

note: FIXME GEOSTD8 ?
en: Western
es: Occidental

en: Central European
es: Europa central

en: South European
es: Europa del sur

en: Baltic
es: Báltico

en: Cyrillic
es: Cirílico

en: Arabic
es: Árabe

en: Greek
es: Griego

en: Hebrew Visual
es: Hebreo visual

en: Turkish
es: Turco

en: Nordic
es: Nórdico

en: Celtic
es: Celta

en: Romanian
es: Rumano

en: Armenian
es: Armenio

en: Chinese Traditional
es: Chino tradicional

en: Cyrillic/Russian
es: Cirílico/Ruso

en: Japanese
es: Japones

en: Korean
es: Coreano

en: Chinese Simplified
es: Chino simplificado

en: Georgian
es: Georgiano

en: Hebrew
es: Hebreo

en: Cyrillic/Ukrainian
es: Cirílico/Ucraniano

en: Vietnamese
es: Vietnamita

en: Thai
es: Tailandés

en: Unknown
es: Desconocido

en: Conversion from character set “%s” to “%s” is not supported.
es: La conversión desde el conjunto de caracteres «%s» a «%s» no está soportada.

en: Could not open converter from “%s” to “%s”: %s
es: No se pudo abrir el conversor de «%s» a «%s»: %s

en: The input data contains an invalid sequence.
es: Los datos de entrada contienen una secuencia no válida.

en: Error when converting data: %s
es: Error al convertir los datos: %s

en: The input data ends with an incomplete multi-byte sequence.
es: Los datos de entrada terminan con una secuencia de varios bytes incompleta.

en: The input content ends with incomplete data.
es: El contenido de la entrada termina con datos incompletos.

en: Untitled File %d
es: Archivo sin título %d

en: The file is too big. Maximum %s can be loaded.
es: El archivo es demasiado grande. Sólo se puede cargar un máximo de %s.

en: It is not possible to detect the character encoding automatically.
es: No es posible detectar la codificación de caracteres automáticamente.

en: The file is externally modified.
es: El archivo se ha modificado externamente.

en: The buffer contains invalid characters.
es: El búfer contiene caracteres no válidos.

en: Error when loading the file.
es: Error al cargar el archivo.

en: Save File
es: Guardar archivo

note: Translators: location of a file.
en: Location:
es: Ubicación:

en: Close file
es: Cerrar archivo

en: Error when saving the file.
es: Error al guardar el archivo.
