tepl master - en to hu translation catalogue (77 entries)

note: Translators: %s is a filename.
en: Open “%s”
hu: „%s” megnyitása

en: Open _Recent
hu: _Legutóbbi megnyitása

note: Translators: %s is the application name.
en: Open a file recently used with %s
hu: A(z) %s alkalmazással legutóbb használt fájl megnyitása

note: action, icon, label, accel, tooltip File menu Why "file" and not "document"? "Document" is not the best word because the action is not always to create a new document. For example a LaTeX document can be composed of several _files_. Or for source code we do not really create a new "document".
en: _New
hu: Ú_j

en: New file
hu: Új fájl

en: New _Window
hu: Új _ablak

en: Create a new window
hu: Új ablak létrehozása

en: _Open
hu: _Megnyitás

en: Open a file
hu: Fájl megnyitása

en: _Save
hu: M_entés

en: Save the current file
hu: Jelenlegi fájl mentése

en: Save _As
hu: Men_tés másként

en: Save the current file to a different location
hu: Jelenlegi fájl mentése egy másik helyre

note: Edit menu
en: _Undo
hu: V_isszavonás

en: Undo the last action
hu: Az utolsó művelet visszavonása

en: _Redo
hu: Új_ra

en: Redo the last undone action
hu: A visszavont művelet ismételt végrehajtása

en: Cu_t
hu: _Kivágás

en: Cut the selection
hu: A kijelölés kivágása

en: _Copy
hu: _Másolás

en: Copy the selection
hu: A kijelölés másolása

en: _Paste
hu: _Beillesztés

en: Paste the clipboard
hu: A vágólap tartalmának beillesztése

en: _Delete
hu: _Törlés

en: Delete the selected text
hu: A kijelölt szöveg törlése

en: Select _All
hu: Az össz_es kijelölése

en: Select all the text
hu: Az összes szöveg kijelölése

en: _Indent
hu: _Behúzás

en: Indent the selected lines
hu: A kijelölt sorok behúzása

en: _Unindent
hu: Behúzás _visszavonása

en: Unindent the selected lines
hu: A kijelölt sorok behúzásának visszavonása

note: Create a GtkFileChooserDialog, not a GtkFileChooserNative, because * with GtkFileChooserNative the GFile that we obtain (in flatpak) * doesn't have the real path to the file, so it would screw up some * features for text editors: * - showing the directory in parentheses in the window title, or in th
en: Open File
hu: Fájl megnyitása

en: _Cancel
hu: _Mégse

en: Read-Only
hu: Írásvédett

en: Save changes to file “%s” before closing?
hu: Menti a változtatásokat a(z) „%s” fájlba bezárás előtt?

en: Close _without Saving
hu: Bezárás mentés _nélkül

en: _Save As…
hu: M_entés másként…

note: FIXME GEOSTD8 ?
en: Western
hu: Nyugati

en: Central European
hu: Közép-európai

en: South European
hu: Dél-európai

en: Baltic
hu: Balti

en: Cyrillic
hu: Cirill

en: Arabic
hu: Arab

en: Greek
hu: Görög

en: Hebrew Visual
hu: Héber (képi)

en: Turkish
hu: Török

en: Nordic
hu: Északi

en: Celtic
hu: Kelta

en: Romanian
hu: Román

en: Armenian
hu: Örmény

en: Chinese Traditional
hu: Hagyományos kínai

en: Cyrillic/Russian
hu: Cirill/orosz

en: Japanese
hu: Japán

en: Korean
hu: Koreai

en: Chinese Simplified
hu: Egyszerűsített kínai

en: Georgian
hu: Grúz

en: Hebrew
hu: Héber

en: Cyrillic/Ukrainian
hu: Cirill/ukrán

en: Vietnamese
hu: Vietnami

en: Unknown
hu: Ismeretlen

note: Translators: This is the sorted list of encodings used by Tepl for * automatic detection of the file encoding. You may want to customize * it adding encodings that are common in your country, for instance the * GB18030 encoding for the Chinese translation. You may also want to * remove the ISO-8859-
en: ['UTF-8', 'CURRENT', 'ISO-8859-15', 'UTF-16']
hu: ['UTF-8', 'CURRENT', 'ISO-8859-2', 'WINDOWS-1250', 'IBM852', 'UTF-16']

en: Conversion from character set “%s” to “%s” is not supported.
hu: A(z) „%s” és „%s” karakterkészletek közötti átalakítás nem támogatott.

en: Could not open converter from “%s” to “%s”: %s
hu: A(z) „%s” karakterkészletről „%s” karakterkészletre átalakító nem nyitható meg: %s

en: The input data contains an invalid sequence.
hu: A bemeneti adat érvénytelen sorozatot tartalmaz.

en: Error when converting data: %s
hu: Hiba az adatok átalakításakor: %s

en: The input data ends with an incomplete multi-byte sequence.
hu: A bemeneti adat egy befejezetlen több-bájtos sorozattal végződik.

en: The input content ends with incomplete data.
hu: A bemeneti tartalom befejezetlen adattal végződik.

en: Untitled File %d
hu: %d. névtelen fájl

en: The file is too big. Maximum %s can be loaded.
hu: A fájl túl nagy. Legfeljebb %s lehet betöltve.

en: It is not possible to detect the character encoding automatically.
hu: Nem lehetséges a karakterkódolást automatikusan felismerni.

en: The file is externally modified.
hu: A fájlt külsőleg módosították.

en: The buffer contains invalid characters.
hu: A puffer érvénytelen karaktereket tartalmaz.

en: Error when loading the file.
hu: Hiba a fájl betöltésekor.

en: Save File
hu: Fájl mentése

note: Translators: location of a file.
en: Location:
hu: Hely:

en: Close file
hu: Fájl bezárása

en: Error when saving the file.
hu: Hiba a fájl mentésekor.
