tepl master - en to id translation catalogue (77 entries)

note: Translators: %s is a filename.
en: Open “%s”
id: Membuka "%s"

en: Open _Recent
id: Buka Te_rkini

note: Translators: %s is the application name.
en: Open a file recently used with %s
id: Membuka dokumen yang baru-baru ini dipakai dengan %s

note: action, icon, label, accel, tooltip File menu Why "file" and not "document"? "Document" is not the best word because the action is not always to create a new document. For example a LaTeX document can be composed of several _files_. Or for source code we do not really create a new "document".
en: _New
id: _Baru

en: New file
id: Berkas baru

en: New _Window
id: _Jendela Baru

en: Create a new window
id: Membuat jendela baru

en: _Open
id: _Buka

en: Open a file
id: Buka suatu berkas

en: _Save
id: _Simpan

en: Save the current file
id: Simpan berkas saat ini

en: Save _As
id: Simp_an Sebagai

en: Save the current file to a different location
id: Simpan berkas saat ini ke lokasi yang berbeda

note: Edit menu
en: _Undo
id: Tak _Jadi

en: Undo the last action
id: Batalkan aksi terakhir

en: _Redo
id: _Jadi Lagi

en: Redo the last undone action
id: Jadikan lagi aksi terakhir yang dibatalkan

en: Cu_t
id: Po_tong

en: Cut the selection
id: Potong bagian yang dipilih

en: _Copy
id: Sali_n

en: Copy the selection
id: Salin bagian yang dipilih

en: _Paste
id: Tem_pel

en: Paste the clipboard
id: Tempel papan klip

en: _Delete
id: _Hapus

en: Delete the selected text
id: Hapus teks yang dipilih

en: Select _All
id: Pilih Semu_a

en: Select all the text
id: Pilih semua teks

en: _Indent
id: _Indentasi

en: Indent the selected lines
id: Indentasi baris yang dipilih

en: _Unindent
id: Hap_us indentasi

en: Unindent the selected lines
id: Hapus indentasi baris yang dipilih

note: Create a GtkFileChooserDialog, not a GtkFileChooserNative, because * with GtkFileChooserNative the GFile that we obtain (in flatpak) * doesn't have the real path to the file, so it would screw up some * features for text editors: * - showing the directory in parentheses in the window title, or in th
en: Open File
id: Buka Berkas

en: _Cancel
id: Ba_tal

en: Read-Only
id: Hanya-Baca

en: Save changes to file “%s” before closing?
id: Simpan perubahan ke berkas "%s" sebelum ditutup?

en: Close _without Saving
id: Tutup _tanpa Menyimpan

en: _Save As…
id: _Simpan Sebagai…

note: UTF-8 first, so that it's the first encoding returned by * tepl_encoding_get_all().
en: Unicode
id: Unikode

note: FIXME GEOSTD8 ?
en: Western
id: Barat

en: Central European
id: Eropa Tengah

en: South European
id: Eropa Selatan

en: Baltic
id: Baltik

en: Cyrillic
id: Sirilik

en: Arabic
id: Arab

en: Greek
id: Yunani

en: Hebrew Visual
id: Ibrani Visual

en: Turkish
id: Turki

en: Nordic
id: Nordik

en: Celtic
id: Seltik

en: Romanian
id: Rumania

en: Armenian
id: Armenia

en: Chinese Traditional
id: Cina Tradisional

en: Cyrillic/Russian
id: Sirilik/Rusia

en: Japanese
id: Jepang

en: Korean
id: Korea

en: Chinese Simplified
id: Cina Sederhana

en: Georgian
id: Georgia

en: Hebrew
id: Ibrani

en: Cyrillic/Ukrainian
id: Sirilik/Ukraina

en: Vietnamese
id: Vietnam

en: Unknown
id: Tidak Dikenal

en: Conversion from character set “%s” to “%s” is not supported.
id: Konversi dari gugus karakter "%s" ke "%s" tak didukung.

en: Could not open converter from “%s” to “%s”: %s
id: Tidak dapat membuka pengubah dari "%s" menjadi "%s": %s

en: The input data contains an invalid sequence.
id: Data masukan memuat suatu urutan yang tidak valid.

en: Error when converting data: %s
id: Galat saat mengonversi data: %s

en: The input data ends with an incomplete multi-byte sequence.
id: Data masukan diakhiri dengan urutan multi-byte yang tidak lengkap.

en: The input content ends with incomplete data.
id: Isi masukan berakhir dengan data yang tidak lengkap.

en: Untitled File %d
id: Berkas Tanpa Nama %d

en: The file is too big. Maximum %s can be loaded.
id: Berkas telalu besar. Maksimum %s dapat dimuat.

en: It is not possible to detect the character encoding automatically.
id: Tak mungkin mendeteksi pengkodean karakter secara otomatis.

en: The file is externally modified.
id: Berkas telah diubah secara eksternal.

en: The buffer contains invalid characters.
id: Penyangga mengandung karakter tak valid.

en: Error when loading the file.
id: Galat saat memuat berkas.

en: Save File
id: Simpan Berkas

note: Translators: location of a file.
en: Location:
id: Lokasi:

en: Close file
id: Tutup berkas

en: Error when saving the file.
id: Galat saat menyimpan berkas.
