tepl master - en to sr translation catalogue (78 entries)

note: Translators: %s is a filename.
en: Open “%s”
sr: Отварам „%s“

en: Open _Recent
sr: Отвори _скорашње

note: Translators: %s is the application name.
en: Open a file recently used with %s
sr: Отворите датотеку коју је недавно користио „%s“

note: action, icon, label, accel, tooltip File menu Why "file" and not "document"? "Document" is not the best word because the action is not always to create a new document. For example a LaTeX document can be composed of several _files_. Or for source code we do not really create a new "document".
en: _New
sr: _Нова

en: New file
sr: Нова датотека

en: New _Window
sr: Нови _прозор

en: Create a new window
sr: Направите нови прозор

en: _Open
sr: _Отвори

en: Open a file
sr: Отворите датотеку

en: _Save
sr: _Сачувај

en: Save the current file
sr: Сачувајте текућу датотеку

en: Save _As
sr: Сачувај _као

en: Save the current file to a different location
sr: Сачувајте текућу датотеку на другом месту

note: Edit menu
en: _Undo
sr: _Опозови

en: Undo the last action
sr: Опозовите последњу радњу

en: _Redo
sr: _Понови

en: Redo the last undone action
sr: Поништите последњу раду опозива

en: Cu_t
sr: _Исеци

en: Cut the selection
sr: Исеците избор

en: _Copy
sr: У_множи

en: Copy the selection
sr: Умножите избор

en: _Paste
sr: У_баци

en: Paste the clipboard
sr: Убаците из оставе

en: _Delete
sr: _Обриши

en: Delete the selected text
sr: Обришите изабрани текст

en: Select _All
sr: Изабери _све

en: Select all the text
sr: Изаберите сав текст

en: _Indent
sr: _Увуци

en: Indent the selected lines
sr: Увуците изабране редове

en: _Unindent
sr: _Поништи увлачење

en: Unindent the selected lines
sr: Поништите увлачење изабраних редова

note: Create a GtkFileChooserDialog, not a GtkFileChooserNative, because * with GtkFileChooserNative the GFile that we obtain (in flatpak) * doesn't have the real path to the file, so it would screw up some * features for text editors: * - showing the directory in parentheses in the window title, or in th
en: Open File
sr: Отвори датотеку

en: _Cancel
sr: _Откажи

en: Read-Only
sr: Само за читање

en: Save changes to file “%s” before closing?
sr: Да сачувам измене у датотеку „%s“ пре затварања?

en: Close _without Saving
sr: Затвори _без чувања

en: _Save As…
sr: _Сачувај као…

note: UTF-8 first, so that it's the first encoding returned by * tepl_encoding_get_all().
en: Unicode
sr: Уникод

note: FIXME GEOSTD8 ?
en: Western
sr: Западни

en: Central European
sr: Централноевропски

en: South European
sr: Јужноевропски

en: Baltic
sr: Балтички

en: Cyrillic
sr: Ћирилични

en: Arabic
sr: Арапски

en: Greek
sr: Грчки

en: Hebrew Visual
sr: Хебрејски визуелни

en: Turkish
sr: Турски

en: Nordic
sr: Нордијски

en: Celtic
sr: Келтски

en: Romanian
sr: Румунски

en: Armenian
sr: Јерменски

en: Chinese Traditional
sr: Кинески традиционални

en: Cyrillic/Russian
sr: Ћирилични/Руски

en: Japanese
sr: Јапански

en: Korean
sr: Корејски

en: Chinese Simplified
sr: Кинески поједностављени

en: Georgian
sr: Грузијски

en: Hebrew
sr: Хебрејски

en: Cyrillic/Ukrainian
sr: Ћирилични/Украјински

en: Vietnamese
sr: Вијетнамски

en: Thai
sr: Тајландски

en: Unknown
sr: Непознат

en: Conversion from character set “%s” to “%s” is not supported.
sr: Претварање из скупа знакова „%s“ у „%s“ још није подржано.

en: Could not open converter from “%s” to “%s”: %s
sr: Не могу да отворим претварач из „%s“ у „%s“: %s

en: The input data contains an invalid sequence.
sr: Улазни подаци садрже неисправан низ.

en: Error when converting data: %s
sr: Грешка приликом претварања података: %s

en: The input data ends with an incomplete multi-byte sequence.
sr: Улазни подаци се завршавају непотпуним вишебајтним низом.

en: The input content ends with incomplete data.
sr: Улаз садржи крај са непотпуним подацима.

en: Untitled File %d
sr: Неименована датотека %d

en: The file is too big. Maximum %s can be loaded.
sr: Датотека је превелика. Највише %s може бити учитано.

en: It is not possible to detect the character encoding automatically.
sr: Не могу аутоматски да одредим кодирање знакова.

en: The file is externally modified.
sr: Датотека је измењена споља.

en: The buffer contains invalid characters.
sr: Међумеморија садржи неисправне знаке.

en: Error when loading the file.
sr: Грешка приликом учитавања датотеке.

en: Save File
sr: Сачувај датотеку

note: Translators: location of a file.
en: Location:
sr: Место:

en: Close file
sr: Затвори датотеку

en: Error when saving the file.
sr: Грешка приликом чувања датотеке.
