tepl master - en to sv translation catalogue (77 entries)

note: Translators: %s is a filename.
en: Open “%s”
sv: Öppna ”%s”

en: Open _Recent
sv: Öppna _senaste

note: Translators: %s is the application name.
en: Open a file recently used with %s
sv: Öppna en fil som tidigare använts med %s

note: action, icon, label, accel, tooltip File menu Why "file" and not "document"? "Document" is not the best word because the action is not always to create a new document. For example a LaTeX document can be composed of several _files_. Or for source code we do not really create a new "document".
en: _New
sv: _Ny

en: New file
sv: Ny fil

en: New _Window
sv: Nytt _fönster

en: Create a new window
sv: Skapa ett nytt fönster

en: _Open
sv: Ö_ppna

en: Open a file
sv: Öppna en fil

en: _Save
sv: _Spara

en: Save the current file
sv: Spara aktuell fil

en: Save _As
sv: S_para som

en: Save the current file to a different location
sv: Spara den aktuella filen till en annan plats

note: Edit menu
en: _Undo
sv: Å_ngra

en: Undo the last action
sv: Ångra den senaste åtgärden

en: _Redo
sv: _Gör om

en: Redo the last undone action
sv: Gör om senaste ångrade åtgärden

en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: Cut the selection
sv: Klipp ut markering

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: Copy the selection
sv: Kopiera markeringen

en: _Paste
sv: K_listra in

en: Paste the clipboard
sv: Klistra in urklipp

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Delete the selected text
sv: Ta bort den markerade texten

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: Select all the text
sv: Markera all text

en: _Indent
sv: _Indentera

en: Indent the selected lines
sv: Indentera de markerade raderna

en: _Unindent
sv: _Avindentera

en: Unindent the selected lines
sv: Avindentera de markerade raderna

note: Create a GtkFileChooserDialog, not a GtkFileChooserNative, because * with GtkFileChooserNative the GFile that we obtain (in flatpak) * doesn't have the real path to the file, so it would screw up some * features for text editors: * - showing the directory in parentheses in the window title, or in th
en: Open File
sv: Öppna fil

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: Read-Only
sv: Skrivskyddad

en: Save changes to file “%s” before closing?
sv: Spara ändringar till filen ”%s” innan du stänger?

en: Close _without Saving
sv: Stäng _utan att spara

en: _Save As…
sv: _Spara som…

note: FIXME GEOSTD8 ?
en: Western
sv: Västerländsk

en: Central European
sv: Centraleuropeisk

en: South European
sv: Sydeuropeisk

en: Baltic
sv: Baltisk

en: Cyrillic
sv: Kyrillisk

en: Arabic
sv: Arabisk

en: Greek
sv: Grekisk

en: Hebrew Visual
sv: Hebreisk visuell

en: Turkish
sv: Turkisk

en: Nordic
sv: Nordisk

en: Celtic
sv: Keltisk

en: Romanian
sv: Rumänsk

en: Armenian
sv: Armenisk

en: Chinese Traditional
sv: Kinesisk (traditionell)

en: Cyrillic/Russian
sv: Kyrillisk/Rysk

en: Japanese
sv: Japansk

en: Korean
sv: Koreansk

en: Chinese Simplified
sv: Kinesisk (förenklad)

en: Georgian
sv: Georgisk

en: Hebrew
sv: Hebreisk

en: Cyrillic/Ukrainian
sv: Kyrillisk/Ukrainsk

en: Vietnamese
sv: Vietnamesisk

en: Thai
sv: Thailändsk

en: Unknown
sv: Okänd

en: Conversion from character set “%s” to “%s” is not supported.
sv: Konvertering från teckentabellen ”%s” till ”%s” stöds inte.

en: Could not open converter from “%s” to “%s”: %s
sv: Kunde inte öppna konverteraren från ”%s” till ”%s”: %s

en: The input data contains an invalid sequence.
sv: Indata innehåller en ogiltig sekvens.

en: Error when converting data: %s
sv: Fel vid konvertering av data: %s

en: The input data ends with an incomplete multi-byte sequence.
sv: Indata avslutas med en ofullständig flerbytesekvens.

en: The input content ends with incomplete data.
sv: Inmatningsinnehållet avslutas med ofullständiga data.

en: Untitled File %d
sv: Namnlös fil %d

en: The file is too big. Maximum %s can be loaded.
sv: Filen är för stor. Högst %s kan läsas in.

en: It is not possible to detect the character encoding automatically.
sv: Det går inte att identifiera teckenkodningen automatiskt.

en: The file is externally modified.
sv: Filen har ändrats externt.

en: The buffer contains invalid characters.
sv: Bufferten innehåller ogiltiga tecken.

en: Error when loading the file.
sv: Fel vid inläsning av filen.

en: Save File
sv: Spara fil

note: Translators: location of a file.
en: Location:
sv: Plats:

en: Close file
sv: Stäng fil

en: Error when saving the file.
sv: Fel vid sparande av filen.
