tepl master - en to uk translation catalogue (61 entries)

note: Translators: %s is a filename.
en: Open “%s”
uk: Відкрити «%s»

en: Open _Recent
uk: Відкрити не_давній

note: Translators: %s is the application name.
en: Open a file recently used with %s
uk: Відкрити нещодавно використаний файл за допомогою %s

note: FIXME GEOSTD8 ?
en: Western
uk: Західна

en: Central European
uk: Центральноєвропейська

en: South European
uk: Південноєвропейська

en: Baltic
uk: Балтійська

en: Cyrillic
uk: Кирилиця

en: Arabic
uk: Арабська

en: Greek
uk: Грецька

en: Hebrew Visual
uk: Іврит (візуальний)

en: Turkish
uk: Турецька

en: Nordic
uk: Скандинавська

en: Celtic
uk: Кельтська

en: Romanian
uk: Румунська

en: Armenian
uk: Вірменська

en: Chinese Traditional
uk: Китайська (традиційна)

en: Cyrillic/Russian
uk: Кирилиця/Російська

en: Japanese
uk: Японська

en: Korean
uk: Корейська

en: Chinese Simplified
uk: Китайська (спрощена)

en: Georgian
uk: Грузинська

en: Hebrew
uk: Іврит

en: Cyrillic/Ukrainian
uk: Кирилиця/Українська

en: Vietnamese
uk: В’єтнамська

en: Thai
uk: Тайська

en: Unknown
uk: Невідоме

note: Translators: This is the sorted list of encodings used by Tepl for * automatic detection of the file encoding. You may want to customize * it adding encodings that are common in your country, for instance the * GB18030 encoding for the Chinese translation. You may also want to * remove the ISO-8859-
en: ['UTF-8', 'CURRENT', 'ISO-8859-15', 'UTF-16']
uk: ['UTF-8', 'CURRENT', 'CP1251', 'KOI8U', 'UTF-16']

en: Conversion from character set “%s” to “%s” is not supported.
uk: Підтримки перетворення з кодування «%s» на кодування «%s» не передбачено.

en: Could not open converter from “%s” to “%s”: %s
uk: Не вдалося відкрити засіб перетворення з «%s» на «%s»: %s

en: The input data contains an invalid sequence.
uk: У вхідних даних міститься некоректна послідовність символів.

en: Error when converting data: %s
uk: Помилка під час спроби перетворити дані: %s

en: The input data ends with an incomplete multi-byte sequence.
uk: Вхідні дані закінчилися на незавершеній багатобайтовій послідовності.

en: The input content ends with incomplete data.
uk: Вхідні дані виявилися незавершеними.

en: Untitled File %d
uk: Файл без назви %d

en: The file is too big. Maximum %s can be loaded.
uk: Файл є надто великим. Можна завантажувати файли, розмір яких не перевищує %s.

en: It is not possible to detect the character encoding automatically.
uk: Неможливо визначити кодування символів у автоматичному режимі.

en: The file is externally modified.
uk: Файл змінено ззовні.

en: The buffer contains invalid characters.
uk: У буфері містяться некоректні символи.

en: Could not find the file “%s”.
uk: Не вдалося знайти файл «%s».

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
uk: Будь ласка, перевірте, чи правильно вказано адресу місця, і повторіть спробу.

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example * http:, ftp:, etc.).
en: Unable to handle “%s:” locations.
uk: Обробки місць «%s:» не передбачено.

en: The location of the file cannot be accessed.
uk: Не вдалося отримати доступ до місця зберігання файла.

en: “%s” is a directory.
uk: «%s» є каталогом.

en: “%s” is not a valid location.
uk: «%s» не є коректним записом місця.

note: Translators: %s is a hostname.
en: Host “%s” could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
uk: Не вдалося знайти вузол «%s». Будь ласка, перевірте, чи правильно вказано параметри проксі-сервера, і повторіть спробу.

note: Use the same string as INVALID_HOST.
en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
uk: Некоректна назва вузла. Будь ласка, перевірте, чи правильно її вказано, і повторіть спробу.

en: “%s” is not a regular file.
uk: «%s» не є звичайним файлом.

en: Connection timed out. Please try again.
uk: Перевищено час очікування на з’єднання. Будь ласка, повторіть спробу.

en: Unexpected error: %s
uk: Неочікувана помилка: %s

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Retry
uk: П_овторити

en: Edit Any_way
uk: Редагувати _попри все

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
uk: Кількість посилань для переходів є обмеженою. Сам файл не вкладається у ці обмеження.

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
uk: У вас немає достатніх прав доступу для відкриття файла.

en: Unable to detect the character encoding.
    Please check that you are not trying to open a binary file.
    Select a character encoding from the menu and try again.
uk: Не вдалося визначити кодування символів.
    Будь ласка, перевірте, чи не намагаєтеся ви відкрити бінарний файл.
    Виберіть кодування у меню і повторіть спробу.

en: There was a problem opening the file “%s”.
uk: Під час спроби відкрити файл «%s» виникли проблеми.

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could corrupt it.
    You can also choose another character encoding and try again.
uk: У відкритому вами файлі було виявлено некоректні символи. Подальше редагування цього файла може призвести до пошкодження даних у ньому.
    Ви можете вибрати інше кодування символів і повторити спробу відкриття.

en: Could not open the file “%s” using the “%s” character encoding.
uk: Не вдалося відкрити файл «%s» з використанням кодування символів «%s».

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
    Select a different character encoding from the menu and try again.
uk: Будь ласка, перевірте, чи не намагаєтеся ви відкрити бінарний файл.
    Виберіть інше кодування у меню і повторіть спробу.

en: Could not open the file “%s”.
uk: Не вдалося відкрити файл «%s».
