gtksourceview - en to nl translation catalogue (77 entries)

note: (itstool) path: abnf.lang/language@_section (itstool) path: actionscript.lang/language@_section (itstool) path: ada.lang/language@_section (itstool) path: ansforth94.lang/language@_section (itstool) path: asp.lang/language@_section (itstool) path: automake.lang/language@_section (itstool) path: benn
en: Source
nl: Bron

note: (itstool) path: bibtex.lang/language@_section (itstool) path: docbook.lang/language@_section (itstool) path: dtd.lang/language@_section (itstool) path: dtl.lang/language@_section (itstool) path: gtk-doc.lang/language@_section (itstool) path: haddock.lang/language@_section (itstool) path: html.lang/l
en: Markup
nl: Markering

note: (itstool) path: changelog.lang/language@_section (itstool) path: cmake.lang/language@_section (itstool) path: css.lang/language@_section (itstool) path: csv.lang/language@_section (itstool) path: desktop.lang/language@_section (itstool) path: diff.lang/language@_section (itstool) path: dot.lang/lang
en: Other
nl: Overig

note: (itstool) path: chdr.lang/language@_name
en: C/ObjC Header
nl: C/ObjC-kop

note: (itstool) path: cpphdr.lang/language@_name
en: C++ Header
nl: C++-kop

note: (itstool) path: dtl.lang/language@_name
en: Django Template
nl: Django-sjabloon

note: (itstool) path: fcl.lang/language@_section (itstool) path: gap.lang/language@_section (itstool) path: idl-exelis.lang/language@_section (itstool) path: imagej.lang/language@_section (itstool) path: julia.lang/language@_section (itstool) path: matlab.lang/language@_section (itstool) path: maxima.lang
en: Scientific
nl: Wetenschappelijk

note: (itstool) path: po.lang/language@_name
en: gettext translation
nl: gettext-vertaling

note: (itstool) path: rpmspec.lang/language@_name
en: RPM spec
nl: RPM-spec

note: (itstool) path: default-style-schemes/classic.xml/style-scheme@_name
en: Classic
nl: Klassiek

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Classic color scheme
nl: Klassiek kleurenschema

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Blue based color scheme
nl: Blauw kleurenschema

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme used in the Kate text editor
nl: Kleurenschema gebruikt in de tekst-editor Kate

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Dark color scheme using the Tango color palette
nl: Donker kleurenschema met Tango-kleurenstaal

note: (itstool) path: default-style-schemes/solarized-dark.xml/style-scheme@_name
en: Solarized Dark
nl: Solarized donker

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Solarized dark color palette
nl: Kleurenschema met donker Solarized-kleurenstaal

note: (itstool) path: default-style-schemes/solarized-light.xml/style-scheme@_name
en: Solarized Light
nl: Solarized licht

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Solarized light color palette
nl: Kleurenschema met licht Solarized-kleurenstaal

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Tango color palette
nl: Kleurenschema met Tango-kleurenstaal

en: Document Words
nl: Documentwoorden

en: Invalid byte sequence in conversion input
nl: Onvolledige bytesequentie in conversie-invoer

en: Error during conversion: %s
nl: Fout tijdens conversie: %s

en: Conversion from character set “%s” to “UTF-8” is not supported
nl: Conversie van tekenset ‘%s’ naar ‘UTF-8’ wordt niet ondersteund

en: Could not open converter from “%s” to “UTF-8”
nl: Converteerder van ‘%s’ naar ‘UTF-8’ kon niet geopend worden

en: Invalid object, not initialized
nl: Ongeldig object, niet geïnitialiseerd

en: Incomplete UTF-8 sequence in input
nl: Onvolledige UTF-8-sequentie in invoer

note: Translators: "All" is used as a label in the status bar of the popup, telling that all completion pages are shown.
en: All
nl: Alle

note: Tooltip style
en: Completion Info
nl: Aanvullingsinformatie

en: Show detailed proposal information
nl: Gedetailleerde verzoeksinformatie tonen

note: regex_new could fail, for instance if there are different * named sub-patterns with the same name or if resulting regex is * too long. In this case fixing lang file helps (e.g. renaming * subpatterns, making huge keywords use bigger prefixes, etc.)
en: Cannot create a regex for all the transitions, the syntax highlighting process will be slower than usual.
    The error was: %s
nl: Kon geen reguliere expressie voor alle overgangen maken. Syntaxismarkering zal langzamer zijn dan gebruikelijk.
    De foutmelding was: %s

en: Highlighting a single line took too much time, syntax highlighting will be disabled
nl: Markeren van een enkele regel duurde te lang. Syntaxismarkering wordt uitgeschakeld

en: context “%s” cannot contain a \%%{...@start} command
nl: context ‘%s’ mag geen opdracht \%%{...@start} bevatten

en: duplicated context id “%s”
nl: duplicaat context-id ‘%s’

en: style override used with wildcard context reference in language “%s” in ref “%s”
nl: ‘style override’ gebruikt met een ‘wildcard’-contextreferentie in taal ‘%s’ in ref ‘%s’

en: invalid context reference “%s”
nl: ongeldige contextreferentie ‘%s’

en: unknown context “%s”
nl: onbekende context ‘%s’

en: Missing main language definition (id = "%s".)
nl: Hoofdtaaldefinitie ontbreekt (id = ‘%s’)

en: Western
nl: Westers

en: Central European
nl: Centraal-Europees

en: South European
nl: Zuid-Europees

en: Baltic
nl: Baltisch

en: Cyrillic
nl: Cyrillisch

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Greek
nl: Grieks

en: Hebrew Visual
nl: Hebreeuws (visueel)

en: Turkish
nl: Turks

en: Nordic
nl: Noord-Europees

en: Celtic
nl: Keltisch

en: Romanian
nl: Roemeens

en: Armenian
nl: Armeens

en: Chinese Traditional
nl: Chinees (traditioneel)

en: Cyrillic/Russian
nl: Russisch Cyrillisch

en: Japanese
nl: Japans

en: Korean
nl: Koreaans

en: Chinese Simplified
nl: Chinees (vereenvoudigd)

en: Georgian
nl: Georgisch

en: Hebrew
nl: Hebreeuws

en: Cyrillic/Ukrainian
nl: Oekraïens Cyrillisch

en: Vietnamese
nl: Vietnamees

en: Unknown
nl: Onbekend

note: Translators: This is the sorted list of encodings used by * GtkSourceView for automatic detection of the file encoding. You may * want to customize it adding encodings that are common in your * country, for instance the GB18030 encoding for the Chinese * translation. You may also want to remove the 
en: ['UTF-8', 'CURRENT', 'ISO-8859-15', 'UTF-16']
nl: ['UTF-8', 'CURRENT', 'ISO-8859-15', 'ISO-8859-1', 'UTF-16']

en: There was a character encoding conversion error and it was needed to use a fallback character.
nl: Er trad een fout op bij het converteren van een teken, dus is er een terugvalteken gebruikt.

en: File too big.
nl: Bestand te groot.

en: Not a regular file.
nl: Geen gewoon bestand.

en: The file is externally modified.
nl: Het bestand is extern gewijzigd.

en: The buffer contains invalid characters.
nl: De buffer bevat ongeldige tekens.

note: * * SECTION:language * @Short_description: Represents a syntax highlighted language * @Title: GtkSourceLanguage * @See_also: #GtkSourceLanguageManager * A #GtkSourceLanguage represents a programming or markup language, affecting * syntax highlighting and [context classes][context-classes]. * Use #Gt
en: Others
nl: Andere

en: Unknown id “%s” in regex “%s”
nl: Onbekend ID ‘%s’ in regex ‘%s’

en: in regex “%s”: backreferences are not supported
nl: in regex ‘%s’: terugverwijzingen worden niet ondersteund

en: using \C is not supported in language definitions
nl: het gebruik van \C is niet mogelijk in taaldefinities

note: create redo menu_item.
en: _Redo
nl: O_pnieuw

note: create undo menu_item.
en: _Undo
nl: _Ongedaan maken

en: All _Upper Case
nl: Alles in _hoofdletters

en: All _Lower Case
nl: Alles in k_leine letters

en: _Invert Case
nl: _Hoofdlettergebruik omkeren

en: _Title Case
nl: Elk woord met hoofdle_tter

en: C_hange Case
nl: H_oofdlettergebruik wijzigen
