tepl master - en to ru translation catalogue (144 entries)

note: action, icon, label, accel, tooltip File menu Why "file" and not "document"? "Document" is not the best word because the action is not always to create a new document. For example a LaTeX document can be composed of several _files_. Or for source code we do not really create a new "document".
en: _New
ru: _Новый

en: New file
ru: Создать новый файл

en: New _Window
ru: Новое _окно

en: Create a new window
ru: Создать новое окно

en: _Open
ru: _Открыть

en: Open a file
ru: Открыть файл

en: _Save
ru: _Сохранить

en: Save the current file
ru: Сохранить текущий файл

en: Save _As
ru: Сохранить _как

en: Save the current file to a different location
ru: Сохранить текущий файл в другом месте

note: Edit menu
en: _Undo
ru: _Отменить

en: Undo the last action
ru: Отменить последнее действие

en: _Redo
ru: _Повторить

en: Redo the last undone action
ru: Повторить последнее действие

en: Cu_t
ru: Вы_резать

en: Cut the selection
ru: Вырезать выделение

en: _Copy
ru: _Копировать

en: Copy the selection
ru: Копировать выделение

en: _Paste
ru: _Вставить

en: Paste the clipboard
ru: Вставить из буфера обмена

en: _Delete
ru: _Удалить

en: Delete the selected text
ru: Удалить выделенный текст

en: Select _All
ru: Выделить _всё

en: Select all the text
ru: Выделить весь текст

en: _Indent
ru: _Отступ

en: Indent the selected lines
ru: Сделать отступы от выбранных строк

en: _Unindent
ru: _Без отступов

en: Unindent the selected lines
ru: Отменить отступы для выбранных строк

note: Search menu
en: _Go to Line…
ru: _Перейти к строке…

en: Go to a specific line
ru: Перейти к определенной строке

en: Read-Only
ru: Только чтение

en: Save changes to file “%s” before closing?
ru: Сохранить изменения в файле «%s» перед закрытием?

en: Close _without Saving
ru: Закрыть _без сохранения

en: _Cancel
ru: _Отменить

en: _Save As…
ru: _Сохранить как…

note: UTF-8 first, so that it's the first encoding returned by * tepl_encoding_iconv_get_all().
en: Unicode
ru: Юникод

note: FIXME GEOSTD8 ?
en: Western
ru: Западная

en: Central European
ru: Центральноевропейская

en: South European
ru: Южноевропейская

en: Baltic
ru: Балтийская

en: Cyrillic
ru: Кириллица

en: Arabic
ru: Арабская

en: Greek
ru: Греческая

en: Hebrew Visual
ru: Еврейская отображаемая

en: Turkish
ru: Турецкая

en: Nordic
ru: Северная

en: Celtic
ru: Кельтская

en: Romanian
ru: Римская

en: Armenian
ru: Армянская

en: Chinese Traditional
ru: Китайская традиционная

en: Cyrillic/Russian
ru: Кириллица (российская)

en: Japanese
ru: Японская

en: Korean
ru: Корейская

en: Chinese Simplified
ru: Китайская упрощённая

en: Georgian
ru: Грузинская

en: Hebrew
ru: Еврейская

en: Cyrillic/Ukrainian
ru: Кириллица (украинская)

en: Vietnamese
ru: Вьетнамская

en: Thai
ru: Тайская

note: Translators: This is the sorted list of encodings used by Tepl for * automatic detection of the file encoding. You may want to customize * it adding encodings that are common in your country, for instance the * GB18030 encoding for the Chinese translation. You may also want to * remove the ISO-8859-
en: ['UTF-8', 'CURRENT', 'ISO-8859-15', 'UTF-16']
ru: ['UTF-8', 'CURRENT', 'ISO-8859-5', 'UTF-16', ' KOI8-R']

en: The content must be encoded with the UTF-8 character encoding.
ru: Содержимое должно быть закодировано с использованием кодировки UTF-8.

en: Go to line:
ru: Перейти к строке:

en: Close
ru: Закрыть

note: Translators: the first %s is a filename and the second %s is an * application name.
en: This file (%s) is already open in another %s window.
ru: Этот файл (%s) уже открыт в другом окне %s.

en: %s opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
ru: В %s этот экземпляр файла открыт в режиме только для чтения виде. Вы всё равно хотите его редактировать?

en: _Edit Anyway
ru: _Редактировать в любом случае

en: _Keep Read-Only
ru: _Оставить только для чтения

en: Could not create a backup file while saving “%s”.
ru: Не удалось создать резервную копию файла при сохранении «%s».

en: Could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
ru: Не удалось создать резервную копию старого файла перед сохранением нового. Вы можете проигнорировать это предупреждение и сохранить файл в любом случае, но если при сохранении возникнет ошибка, то вы потеряете старую копию файла. Всё равно сохранить?

en: Error message: %s
ru: Сообщение об ошибке: %s

en: _Save Anyway
ru: _Сохранит в любом случае

en: _Don’t Save
ru: _Не сохранять

en: The file “%s” changed on disk.
ru: Файл «%s» изменился на диске.

en: This document has unsaved modifications. Do you want to drop your changes and reload the file?
ru: В этом документе есть несохранённые изменения. Вы хотите отказаться от изменений и перезагрузить файл?

en: Do you want to reload the file?
ru: Хотите перезагрузить файл?

en: Drop Changes and _Reload
ru: Отбросить изменения и _перезагрузить

en: _Reload
ru: _Перезагрузить

en: _Ignore
ru: _Игнорировать

en: The file “%s” has been externally modified.
ru: Файл «%s» был изменён внешней программой.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
ru: Если вы сохраните его, то внесённые извне изменения будут потеряны. Сохранить его в любом случае?

en: Some invalid characters have been detected while saving “%s”.
ru: При сохранении «%s» были обнаружены некоторые недопустимые символы.

en: If you continue saving this file you can corrupt the document. Save anyway?
ru: Если вы продолжите сохранение этого файла, то можете повредить документ. Всё равно сохранить?

note: chooser_dialog config
en: Highlight Mode
ru: Режим подсвечивания

en: _Select
ru: _Выбрать

en: Plain Text
ru: Простой текст

en: Search highlight mode…
ru: Поиск режима подсвечивания…

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an * abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible.
en: Ln %d, Col %d
ru: Стр %d, Стлб %d

note: Translators: do not translate <metadata>.
en: The XML file must start with a <metadata> element, not “%s”.
ru: Файл XML должен начинаться с элемента <metadata>, а не с «%s».

note: Translators: do not translate <document>.
en: Expected a <document> element, got “%s” instead.
ru: Ожидался элемент <document>, вместо него получен «%s».

note: Translators: do not translate “atime”.
en: Failed to parse the “atime” attribute value “%s”.
ru: Не удалось обработать значение атрибута «atime» «%s».

note: Translators: do not translate <document>, “uri” and “atime”.
en: The <document> element must contain the “uri” and “atime” attributes.
ru: Элемент <document> должен содержать атрибуты «uri» и «atime».

note: Translators: do not translate <entry>.
en: Expected an <entry> element, got “%s” instead.
ru: Ожидался элемент <entry>, вместо него получен «%s».

note: Translators: do not translate <entry>, “key” and “value”.
en: The <entry> element is missing the “key” or “value” attribute.
ru: Элемент <entry> не содержит атрибута «key» или «value».

note: Translators: "INS" is the abbreviation for "Insert", for the text * cursor mode. The translation should be short too.
en: INS
ru: ВСТ

note: Translators: "OVR" is the abbreviation for "Overwrite", for the text * cursor mode. The translation should be short too.
en: OVR
ru: ЗАМ

en: Hide panel
ru: Скрыть панель

en: _Use the system fixed width font (%s)
ru: _ Использовать системный шрифт фиксированной ширины (%s)

en: Editor _font:
ru: _Шрифт редактора:

en: Font
ru: Шрифт

en: _Display line numbers
ru: _Показывать номера строк

en: _Tab width:
ru: Ширина _табуляции:

en: Insert _spaces instead of tabs
ru: Вставлять _пробелы вместо табуляции

en: _Forget you are not using tabulations
ru: _Забыть о том, что вы не пользуетесь табуляциями

en: Highlight current _line
ru: Выделять текущую _строку

en: Highlight matching _brackets
ru: Выделять соответствующие _скобки

en: Highlighting
ru: Подсвечивание

en: _Autosave files
ru: _Автосохранение файлов

en: Time in _minutes between each autosave:
ru: Время в _минутах между каждым автосохранением:

en: _Create a backup copy of files before saving
ru: _Создавать резервную копию файлов перед сохранением

en: Files
ru: Файлы

en: Follow system style
ru: Системный стиль

en: Light style
ru: Светлый стиль

en: Dark style
ru: Тёмный стиль

en: Theme Variant
ru: Вариант темы

en: Display right _margin at column:
ru: Показывать правый _край в столбце:

en: Display _statusbar
ru: Показывать _строку состояния

en: Preferences
ru: Параметры

en: Do you really want to reset all preferences?
ru: Действительно сбросить все параметры?

en: _Reset All
ru: _Сбросить всё

en: _Reset All…
ru: _Сбросить всё…

en: Reset all preferences
ru: Сбросить все параметры

en: Draw tabs
ru: Визуализация табуляций

en: Draw spaces
ru: Визуализация пробелов

en: Draw new lines
ru: Визуализация разрывов строк

en: Leading Spaces
ru: Начальные пробелы

en: Spaces Inside Text
ru: Пробелы внутри текста

en: Trailing Spaces
ru: Концевые пробелы

en: Tab
ru: Табуляция

en: Space
ru: Пробел

en: No-Break Space
ru: Неразрывный пробел

en: Narrow No-Break Space
ru: Узкий неразрывный пробел

en: Result
ru: Результат

en: Information
ru: Сведения

en: When white space drawing is enabled, then non-breaking spaces are always drawn at all locations, to distinguish them from normal spaces.
ru: Если включена визуализация пробелов, то неразрывные пробелы будут визуализированы повсюду, чтобы можно было отличить их от обычных пробелов.

en: Color Scheme for the Dark Theme Variant
ru: Цветовая схема для тёмного варианта темы

en: Color Scheme for the Light Theme Variant
ru: Цветовая схема для светлого варианта темы

en: Unsupported for the dark theme variant
ru: Не поддерживается для тёмного варианта темы

en: Unsupported for the light theme variant
ru: Не поддерживается для светлого варианта темы

note: Translators: location of a file.
en: Location:
ru: Расположение:

en: Close file
ru: Закрыть файл

en: Error when loading the file.
ru: Ошибка при загрузке файла.

en: Error when saving the file.
ru: Ошибка при сохранении файла.

en: Save File
ru: Сохранить файл

note: Create a GtkFileChooserDialog, not a GtkFileChooserNative, because * with GtkFileChooserNative the GFile that we obtain (in flatpak) * doesn't have the real path to the file, so it would ruin some * features for text editors: * - showing the directory in parentheses in the window title, or in the * 
en: Open File
ru: Открыть файл
