libgnome - en to da translation catalogue (272 entries)

en: Error message
da: Fejlmeddelelse

en: Informational message
da: Informationsmeddelelse

en: Log in
da: Logind

en: Log out
da: Logud

en: Miscellaneous message
da: Diverse meddelelse

en: Question dialog
da: Spørgsmålsvindue

en: System events
da: Systemhændelser

en: Warning message
da: Advarselsmeddelelse

en: Default Background
da: Standardbaggrund

en: Choose menu item
da: Valg af menupunkt

en: Click on command button
da: Klik på kommandoknap

en: Select check box
da: Valg af afkrydsningsboks

en: User interface events
da: Hændelser i brugergrænsefladen

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
da: Kan ikke finde en terminal, bruger xterm selvom den måske ikke virker

en: GNOME GConf Support
da: Gnome GConf-understøttelse

en: Unable to find the GNOME_FILE_DOMAIN_APP_HELP domain
da: Kunne ikke finde GNOME_FILE_DOMAIN_APP_HELP-domænet

en: Unable to find the GNOME_FILE_DOMAIN_HELP domain.
da: Kunne ikke finde GNOME_FILE_DOMAIN_HELP-domænet.

en: Unable to show help as %s is not a directory.  Please check your installation.
da: Kan ikke vise hjælp, da %s ikke er en mappe. Kontrollér venligst installationen.

en: Unable to find help paths %s or %s. Please check your installation
da: Kan hverken finde hjælpestien %s eller %s. Kontrollér venligst installationen

en: Unable to find the help files in either %s or %s.  Please check your installation
da: Kan hverken finde hjælpefilerne i %s eller %s. Kontrollér venligst installationen

en: Unable to find doc_id %s in the help path
da: Kan ikke finde doc_id %s i hjælpestien

en: Help document %s/%s not found
da: Hjælpedokumentet %s/%s blev ikke fundet

note: FIXME: get this from bonobo
en: Bonobo Support
da: Bonobo-understøttelse

en: Bonobo activation Support
da: Bonobo-aktiveringsunderstøttelse

en: Could not create per-user gnome configuration directory `%s': %s
da: Kunne ikke oprette den brugerspecifikke Gnome-konfigurationsmappen "%s": %s

en: Could not stat private per-user gnome configuration directory `%s': %s
da: Kunne ikke statte privat brugerspecifik gnome-konfigurationsmappe "%s": %s

en: Could not set mode 0700 on private per-user gnome configuration directory `%s': %s
da: Kunne ikke sætte tilstanden 0700 på privat brugerspecifik Gnome-konfigurationsmappen "%s": %s

en: Could not create gnome accelerators directory `%s': %s
da: Kunne ikke oprette Gnome-acceleratormappen "%s": %s

en: GNOME Virtual Filesystem
da: Gnome virtuelt filsystem

en: Disable sound server usage
da: Deaktivér brug af lydserver

en: Enable sound server usage
da: Aktivér brug af lydserver

en: Host:port on which the sound server to use is running
da: Vært:port hvor lydserveren som skal bruges, kører

en: HOSTNAME:PORT
da: VÆRTSNAVN:PORT

en: GNOME Library
da: Gnome-biblioteket

en: Show GNOME options
da: Vis Gnome-flag

en: Popt Table
da: Popt-tabel

en: The table of options for popt
da: Tabellen over tilvalg til popt

en: Popt Flags
da: Popt-tilvalg

en: The flags to use for popt
da: De tilvalg der skal bruges til popt

en: Popt Context
da: Popt-kontekst

en: The popt context pointer that GnomeProgram is using
da: Den popt-konteksthenvisning som GnomeProgram bruger

en: GOption Context
da: GOption-kontekst

en: The goption context pointer that GnomeProgram is using
da: GOption-konteksthenvisningen som GnomeProgram bruger

en: Human readable name
da: Læsevenligt navn

en: Human readable name of this application
da: Læsevenligt navn til dette program

en: GNOME path
da: Gnome-sti

en: Path in which to look for installed files
da: Sti hvor der skal ledes efter installerede filer

en: App ID
da: Program-id

en: ID string to use for this application
da: Id-streng til brug for dette program

en: App version
da: Programversion

en: Version of this application
da: Versionen af dette program

en: GNOME Prefix
da: Gnome-præfiks

en: Prefix where GNOME was installed
da: Præfikset hvor Gnome blev installeret

en: GNOME Libdir
da: Gnome-biblioteksmappe

en: Library prefix where GNOME was installed
da: Bibliotekspræfiks til hvor Gnome blev installeret

en: GNOME Datadir
da: Gnome-datamappe

en: Data prefix where GNOME was installed
da: Datapræfikset til hvor Gnome blev installeret

en: GNOME Sysconfdir
da: Gnome-systemkonfiguration

en: Configuration prefix where GNOME was installed
da: Konfigurationspræfiks til hvor Gnome blev installeret

en: GNOME App Prefix
da: Gnome-programpræfiks

en: Prefix where this application was installed
da: Præfiks til hvor dette program blev installeret

en: GNOME App Libdir
da: Gnome-programbiblioteksmappe

en: Library prefix where this application was installed
da: Bibliotekspræfiks til hvor dette program blev installeret

en: GNOME App Datadir
da: Gnome-programdatamappe

en: Data prefix where this application was installed
da: Datapræfikset til hvor dette program blev installeret

en: GNOME App Sysconfdir
da: Gnome-programsystemkonfiguration

en: Configuration prefix where this application was installed
da: Konfigurationspræfiks til hvor dette program blev installeret

en: Create Directories
da: Opret mapper

en: Create standard GNOME directories on startup
da: Opret Gnomes standardmapper ved opstart

en: Enable Sound
da: Aktivér lyd

en: Enable sound on startup
da: Aktivér lyd ved opstart

en: How to connect to esd
da: Hvordan der skal tilsluttes til esd

en: Help options
da: Hjælpetilvalg

en: Application options
da: Programtilvalg

en: Dynamic modules to load
da: Dynamiske moduler som skal indlæses

en: MODULE1,MODULE2,...
da: MODUL1,MODUL2,...

note: Translators: the first %s is the error message, 2nd %s the program name
en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
da: %s
    Kør "%s --help" for at se en komplet liste over tilgængelige kommandolinjeflag.

en: Unknown internal error while displaying this location.
da: Ukendt intern fejl under visning af dette sted.

en: The specified location is invalid.
da: Det angivne sted er ugyldigt.

en: There was an error parsing the default action command associated with this location.
da: Der opstod en fejl under fortolkning af den forvalgte handling som er associeret med dette sted.

en: There was an error launching the default action command associated with this location.
da: Der opstod en fejl under kørsel af kommandoen for den forvalgte handling som er associeret med dette sted.

en: There is no default action associated with this location.
da: Der er ikke nogen forvalgt handling associeret med dette sted.

en: The default action does not support this protocol.
da: Den forvalgte handling understøtter ikke denne protokol.

en: The request was cancelled.
da: Forespørgslen blev annulleret.

en: The host "%s" could not be found.
da: Værten "%s" blev ikke fundet.

en: The host could not be found.
da: Værten blev ikke fundet.

en: The location or file could not be found.
da: Stedet eller filen blev ikke fundet.

en: The login has failed.
da: Indlogning mislykkedes.

en: Error showing url: %s
da: Fejl ved visning af adresse: %s

en: Extra Moniker factory
da: Ekstra protokolhåndtering-fabrik

en: GConf moniker
da: Gconf-protokolhåndtering

en: config indirect moniker
da: omdirigeringsprotokolhåndtering til konfiguration

en: Unknown type
da: Ukendt type

en: Key %s not found in configuration
da: Nøglen %s ikke fundet i konfigurationen

en: Beep when a modifier is pressed.
da: Bip når der trykkes på modifikationstast.

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
da: Deaktivér hvis to taster trykkes ned på samme tid.

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
da: Acceptér ikke en tast som værende trykket ned medmindre den holdes @delay antal millisekunder.

en: How long to accelerate in milliseconds
da: Hvor lang tid der accelereres i millisekunder

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
da: Hvor mange millisekunder det tager at gå fra 0 til maksimal fart.

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
da: Hvor mange millisekunder der skal ventes før museflytningstasterne begynder at virke.

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
da: Hvor mange punkter pr. sekund der skal flyttes ved maksimal fart.

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
da: Ignorér flere tryk på den _samme_ tast inden for @delay millisekunder.

en: Initial delay in milliseconds
da: Begyndelsesventetid i millisekunder

en: Minimum interval in milliseconds
da: Minimalt interval i millisekunder

en: Pixels per seconds
da: Punkter pr. sekund

en: minimum interval in milliseconds
da: minimalt interval i millisekunder

en: List of assistive technology applications to start when logging into the GNOME desktop.
da: List af assisterende teknologier som skal startes når der logges ind.

en: Startup Assistive Technology Applications
da: Assisterende teknologier ved start

en: GNOME to start preferred Mobility assistive technology application during login.
da: GNOME skal starte foretrukne program til mobilitets-assisterende teknologier under logind.

en: Preferred Mobility assistive technology application
da: Foretrukne program til mobilitets-assisterende teknologier

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
da: Foretrukne program til mobilitets-assisterende teknologier som bruges til login, menu eller kommandolinje.

en: Start preferred Mobility assistive technology application
da: Start foretrukne program til mobilitets-assisterende teknologier

en: GNOME to start preferred Visual assistive technology application during login.
da: GNOME skal starte foretrukne program til visuelt-assisterende teknologier under logind.

en: Preferred Visual assistive technology application
da: Foretrukne program til visuelt-assisterende teknologier

en: Preferred Visual assistive technology application be used for login, menu, or command line.
da: Foretrukne program til visuelt-assisterende teknologier som bruges til login, menu eller kommandolinje.

en: Start preferred Visual assistive technology application
da: Start foretrukne program til visuelt-assisterende teknologier

en: Browser needs terminal
da: Browser kræver terminal

en: Browser understands remote
da: Browser forstår fjernbetjening

en: Default browser
da: Standardbrowser

en: Default browser for all URLs.
da: Standardbrowser for alle URL'er.

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
da: Om standardbrowseren skal bruge en terminal for at køre.

en: Whether the default browser understands netscape remote.
da: Om standardbrowseren forstår Netscape-fjernbetjening.

en: Calendar needs terminal
da: Kalender kræver terminal

en: Default calendar
da: Standardkalender

en: Default calendar application
da: Standardkalenderprogram

en: Default tasks
da: Standardopgaver

en: Default tasks application
da: Standardopgaveprogram

en: Tasks needs terminal
da: Opgaveprogram kræver terminal

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
da: Om det forvalgte kalenderprogram skal bruge en terminal for at køre

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
da: Om det forvalgte opgaveprogram skal bruge en terminal for at køre

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
da: Parameter der benyttes til at køre programmer i terminalen defineret af "exec"-nøglen.

en: Exec Arguments
da: Kørselsparametre

en: Terminal application
da: Terminalprogram

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
da: Terminalprogram der benyttes ved start af programmer der kræver terminal.

en: A list with names of the first window manager workspaces. This key has been deprecated since GNOME 2.12.
da: En liste med navne over de første arbejdsområder. Denne nøgle har været forældet siden Gnome 2.12.

en: Fallback window manager (deprecated)
da: Vindueshåndtering at falde tilbage på (forældet)

en: Fallback window manager if user window manager can't be found. This key has been deprecated since GNOME 2.12.
da: Den vindueshåndtering der skal faldes tilbage på hvis brugerens vindueshåndtering ikke kan findes. Denne nøgle har været forældet siden Gnome 2.12.

en: Names of the workspaces (deprecated)
da: Navne på arbejdsområderne (forældet)

en: The number of workspaces (deprecated)
da: Antallet af arbejdsområder (forældet)

en: The number of workspaces the window manager should use This key has been deprecated since GNOME 2.12.
da: Antallet af arbejdsområder som vindueshåndteringen skal benytte. Denne nøgle har været forældet siden Gnome-2.12.

en: User window manager (deprecated)
da: Brugervindueshåndtering (forældet)

en: Window manager to try first. This key has been deprecated since GNOME 2.12.
da: Den vindueshåndtering der skal prøves først. Denne nøgle har være forældet siden Gnome 2.12.

en: Color Shading Type
da: Farvelægningstype

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are "none", "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".
da: Afgør hvordan billedet der er sat af wallpaper_filename optegnes. Mulige værdier er "none", "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".

en: Draw Desktop Background
da: Optegn skrivebordsbaggrund

en: File to use for the background image.
da: Fil der skal bruges som baggrundsbillede.

en: Have GNOME draw the desktop background.
da: Lad Gnome optegne skrivebordsbaggrunden.

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
da: Hvordan baggrundsfarven skal tegnes. Mulige værdier er "horizontal-gradient", "vertical-gradient" og "solid".

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
da: Venstre eller øverste farve ved tegning af farveovergange, eller blot den enkelte farve hvis ensfarvet.

en: Opacity with which to draw the background picture.
da: Uigennemsigtighedsgrad som baggrundsbilledet skal tegnes med.

en: Picture Filename
da: Billedfilnavn

en: Picture Opacity
da: Billeduigennemsigtighed

en: Picture Options
da: Billedindstillinger

en: Primary Color
da: Primær farve

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
da: Højre eller nederste farve ved tegning af farveovergange, benyttes ikke til ved ensfarvet baggrund.

en: Secondary Color
da: Sekundær farve

en: File Icon Theme
da: Filikontema

en: Theme used for displaying file icons.
da: Tema som benyttes til at vise filikoner.

en: Basename of the default theme used by gtk+.
da: Grundnavn til det forvalgte tema som benyttes af GTK+.

en: Buttons Have Icons
da: Knapper har ikoner

en: Can Change Accels
da: Kan ændre genveje

en: Cursor Blink
da: Markør blinker

en: Cursor Blink Time
da: Markørblinkningstid

en: Default font
da: Forvalgt skrifttype

en: Document font
da: Dokument-skrifttype

en: Enable Accessibility
da: Aktivér tilgængelighed

en: Enable Animations
da: Aktivér animationer

en: GTK IM Module
da: GTK IM-modul

en: GTK IM Preedit Style
da: GTK IM-præredigeringsstil

en: GTK IM Status Style
da: GTK IM-statusstil

en: Gtk+ Theme
da: GTK+-tema

en: Icon Theme
da: Ikontema

en: Icon theme to use for the panel, nautilus etc.
da: Ikontema der skal benyttes til panelet, Nautilus osv.

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
da: Tastaturgenvej for at åbne menulinjerne.

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
da: Længde af markørblinkningscyklus, i millisekunder.

en: Menubar Detachable
da: Menulinjer kan frigøres

en: Menubar accelerator
da: Menulinje-genvej

en: Menus Have Icons
da: Menuer har ikoner

en: Menus Have Tearoff
da: Menuer har afrivningslinjer

en: Module for GtkFileChooser
da: Modul for GtkFileChooser

en: Module to use as the filesystem model for the GtkFileChooser widget. Possible values are "gio", "gnome-vfs" and "gtk+".
da: Modul som skal bruges som filsystemsmodellen for GtkFileChooser-kontrollen. Mulige værdier er "gio", "gnome-vfs" og "gtk+".

en: Monospace font
da: Fast bredde-skrifttype

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
da: Navn på fast bredde skrifttype til brug i f.eks. terminaler.

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
da: Navn på den præredigeringsstil der benyttes af GTK+, til GTK+-indtastningsmetoden.

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
da: Navn på den statusstil der benyttes af GTK+, til GTK+-indtastningsmetoden.

en: Name of the default font used by gtk+.
da: Navn på den forvalgte skrifttype der benyttes af GTK+.

en: Name of the default font used for reading documents.
da: Navn på den forvalgte skrifttype der benyttes til dokumenter.

en: Name of the input method module used by GTK+.
da: Navn på indtastningsmetode-modulet, der bruges af GTK+.

en: Show the 'Input Methods' menu
da: Vis menuen "Indtastningsmetoder"

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
da: Vis menuen "Unicode-kontroltegn"

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
da: Størrelse af ikoner i værktøjsbjælker, enten "small-toolbar" eller "large-toolbar".

en: Status Bar on Right
da: Statuslinje til højre

en: Toolbar Detachable
da: Værktøjslinjer kan frigøres

en: Toolbar Icon Size
da: Ikonstørrelse for værktøjslinjer

en: Toolbar Style
da: Stil for værktøjslinjer

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
da: Værktøjslinjestil. Gyldige værdier er "both", "both-horiz", "icons", og "text".

en: Use Custom Font
da: Benyt brugerdefineret skrifttype

en: Whether Applications should have accessibility support.
da: Om programmer skal have tilgængelighedsunderstøttelse.

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
da: Om animationer skal vises. Bemærk: dette er en global nøgle, den ændrer opførslen for vindueshåndteringen, panelet osv.

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text.
da: Om knapper kan vise et ikon ud over knapteksten.

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
da: Om menuer kan vise et ikon ved siden af et menupunkt.

en: Whether menus should have a tearoff.
da: Om menuer skal kunne afrives.

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
da: Om kontekstmenuerne i indtastnings- og tekstfelter skal gøre det muligt at ændre indtastningsmetoden.

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
da: Om kontekstmenuen i indtastnings- og tekstfelter skal gøre det muligt at indsætte kontroltegn.

en: Whether the cursor should blink.
da: Om markøren skal blinke.

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
da: Om brugeren kan frigøre menulinjer og flytte dem omkring.

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
da: Om brugeren kan frigøre værktøjslinjer og flytte dem omkring.

en: Whether the user can dynamically type a new accelerator when positioned over an active menuitem.
da: Om brugeren dynamisk kan indtaste en ny genvej ved position over et aktivt menupunkt.

en: Whether to display a status bar meter on the right.
da: Om der skal vises en statuslinjemåler til højre.

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
da: Om der skal benyttes en brugerdefineret skrifttype i GTK+-programmer.

en: Disable URL and MIME type handlers
da: Deaktivér URL- og MIME-typehåndtering

en: Disable command line
da: Deaktivér kommandolinje

en: Disable lock screen
da: Deaktivér låsning af skærm

en: Disable print setup
da: Deaktivér udskriftsopsætning

en: Disable printing
da: Deaktivér udskrivning

en: Disable saving files to disk
da: Deaktivér gemning af filer på disken

en: Disable user switching
da: Deaktivér brugerskift

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
da: Forhindr kørsel af URL- og MIME-typehåndteringsprogrammer.

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
da: Forhindr brugeren i at tilgå terminalen eller angive en kommandolinje der skal køres. Dette vil f.eks. forhindre tilgangen til panelets "Kør program"-vindue.

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
da: Forhindr brugeren i at ændre udskriftsindstillingerne. Dette vil f.eks. forhindre tilgang til alle programmers "Udskriftsopsætning"-vinduer.

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
da: Forhindr brugeren i at udskrive. Dette vil f.eks. forhindre tilgang til alle programmers "Udskriv"-vinduer.

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
da: Forhindr brugeren i at gemme filer på disken. Dette vil f.eks. deaktivere tilgang til alle progammers "Gem som"-vinduer.

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
da: Forhindr brugeren i at skifte til en anden konto mens hans session er aktiv.

en: Prevent the user to lock his screen.
da: Forhindr brugeren i at låse skærmen.

en: File name of the bell sound to be played.
da: Filnavn for den klokkelyd der skal afspilles.

en: Keyboard Bell Custom Filename
da: Brugerdefineret filnavn til tastaturklokke

en: Remember NumLock state
da: Husk NumLock-tilstand

en: When set to true, GNOME will remember the state of the NumLock LED between sessions.
da: Hvis sand vil Gnome huske tilstanden af NumLock-lyset mellem sessioner.

en: possible values are "on", "off", and "custom".
da: mulige værdier er "on", "off" og "custom".

en: Acceleration multiplier for mouse motion. A value of -1 is the system default.
da: Accelerationsfaktor for musebevægelser. En værdi på -1 er systemets standard.

en: Cursor font
da: Markørskrifttype

en: Cursor size
da: Markørstørrelse

en: Cursor theme
da: Markørtema

en: Cursor theme name. Used only by Xservers that support Xcursor, such as XFree86 4.3 and later.
da: Markørtemaets navn. Bruges kun af X-servere der understøtter Xcursor såsom XFree86 4.3 og senere.

en: Distance before a drag is started.
da: Afstand før en træk-og-slip påbegyndes.

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated mouse motion is activated. A value of -1 is the system default.
da: Afstand i punkter som markøren skal flytte sig før den accelererede musebevægelse aktiveres. En værdi på -1 er systemets standard.

en: Double Click Time
da: Dobbeltkliktid

en: Drag Threshold
da: Trækketærskel

en: Font name of the cursor. If unset, the default font is used. This value is only propagated to the X server start of each session, so changing it mid-session won't have an effect until the next time you log in.
da: Skrifttypenavn for markøren. Hvis ikke sat, benyttes standardskrifttypen. Denne værdi bliver kun sendt til X-serveren ved begyndelsen af hver session så en ændring under en session træder først i kraft næste gang der logges på.

en: Highlights the current location of the pointer when the Control key is pressed and released.
da: Fremhæv den aktuelle placering af markøren når Ctrl-tasten trykkes ned og slippes.

en: Length of a double click.
da: Længden af et dobbeltklik.

en: Locate Pointer
da: Lokalisér markør

en: Motion Threshold
da: Bevægelsestærskel

en: Mouse button orientation
da: Museknapsorientering

en: Single Click
da: Enkeltklik

en: Single click to open icons.
da: Enkeltklik for at åbne ikoner.

en: Size of the cursor referenced by cursor_theme.
da: Størrelsen af den markør som bliver refereret til at af cursor_theme.

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
da: Ombyt venstre og højre museknapper til venstrehåndsmus.

en: Default mixer device
da: Forvalgt mixerenhed

en: Default mixer tracks
da: Forvalgt mixerspor

en: Enable ESD
da: Aktivér ESD

en: Enable sound server startup.
da: Aktivér start af lydserver.

en: Input feedback sounds
da: Inddata-tilbagemeldingslyde

en: Sound theme name
da: Lydtemanavn

en: Sounds for events
da: Lyde for hændelser

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
da: Det XDG-lydtema som skal bruges til begivenhedslyde.

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
da: Den forvalgte mixerenhed der skal bruges af multimedie-tastebindingerne.

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
da: Det forvalgte mixerspor der skal bruges af multimedie-tastebindingerne.

en: Whether to play sounds on input events.
da: Om der skal afspilles lyde ved inddatahændelser.

en: Whether to play sounds on user events.
da: Om der skal afspilles lyde ved brugerhændelser.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
da: Maksimumsalder for miniaturer i mellemlager i dage. Sæt til -1 for at slå oprydning fra.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
da: Maksimumstørrelse af miniature-mellemlager i megabyte. Sæt til -1 for at slå oprydning fra.

en: Disable all external thumbnailers
da: Deaktivér alle eksterne miniaturegenereringer

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
da: Om alle eksterne miniaturegenereringer skal deaktiveres, uafhængigt af om de bliver deaktiveret/aktiveret hver for sig.

en: Allow postponing of breaks
da: Tillad udsættelse af pauser

en: Break time
da: Pausetid

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
da: Antal minutters indtastningstid før pausetilstand begynder.

en: Number of minutes that the typing break should last.
da: Antal minutter som indtastningspausen skal vare.

en: Type time
da: Indtastningstid

en: Whether or not keyboard locking is enabled
da: Om tastaturlås er aktiveret

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
da: Om tastaturlås er aktiveret.

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
da: Om tastepause-skærmen kan udsættes.
