libgnome 1.109.1 - en to fi translation catalogue (272 entries)

en: Error message
fi: Virheviesti

en: Informational message
fi: Ilmoitus

en: Log in
fi: Sisäänkirjautuminen

en: Log out
fi: Uloskirjautuminen

en: Miscellaneous message
fi: Sekalainen viesti

en: Question dialog
fi: Kysymysikkuna

en: System events
fi: Järjestelmäviesti

en: Warning message
fi: Varoitusviesti

en: Default Background
fi: Oletustausta

en: Choose menu item
fi: Valitse valikon kohta

en: Click on command button
fi: Napsauta komentopainiketta

en: Select check box
fi: Valitse valintaruutu

en: User interface events
fi: Käyttöliittymätapahtumat

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
fi: Päätettä ei löydy: xterm on oletuksena, vaikkei se välttämättä toimi

en: GNOME GConf Support
fi: GNOMEn GConf-tuki

en: Unable to find the GNOME_FILE_DOMAIN_APP_HELP domain
fi: GNOME_FILE_DOMAIN_APP_HELPER-verkkoaluetta ei löydy

en: Unable to find the GNOME_FILE_DOMAIN_HELP domain.
fi: GNOME_FILE_DOMAIN_HELP-verkkoaluetta ei löydy.

en: Unable to show help as %s is not a directory.  Please check your installation.
fi: Ohjetta ei voi näyttää, koska %s ei ole kansio. Tarkista, että asennus on kunnossa.

en: Unable to find help paths %s or %s. Please check your installation
fi: Ohjetiedostojen polkuja %s tai %s ei löydy. Tarkista asennuksesi.

en: Unable to find the help files in either %s or %s.  Please check your installation
fi: Ohjetiedostoja ei löydy paikoista %s tai %s. Tarkista, että asennus on kunnossa.

en: Unable to find doc_id %s in the help path
fi: Doc_id:tä %s ei löydy ohjepolusta

en: Help document %s/%s not found
fi: Ohjeasiakirjaa %s/%s ei löydy

note: FIXME: get this from bonobo
en: Bonobo Support
fi: Bonobo-tuki

en: Bonobo activation Support
fi: Bonobo-aktivointituki

en: Could not create per-user gnome configuration directory `%s': %s
fi: Käyttäjän Gnome-asetuskansion ”%s” luonti epäonnistui: %s

en: Could not stat private per-user gnome configuration directory `%s': %s
fi: Käyttäjän Gnome-asetuskansion ”%s” havaitseminen epäonnistui: %s

en: Could not set mode 0700 on private per-user gnome configuration directory `%s': %s
fi: Käyttäjän yksityisen Gnome-asetuskansion ”%s” oikeuksien asettaminen arvoon 0700 epäonnistui: %s

en: Could not create gnome accelerators directory `%s': %s
fi: Gnomen pikanäppäinkansion ”%s” luonti epäonnistui: %s

en: GNOME Virtual Filesystem
fi: GNOME-virtuaalitiedostojärjestelmä

en: Disable sound server usage
fi: Älä käytä äänipalvelinta.

en: Enable sound server usage
fi: Käytä äänipalvelinta.

en: Host:port on which the sound server to use is running
fi: Palvelin:portti, jolla käytettävä äänipalvelin on käynnissä

en: HOSTNAME:PORT
fi: HOSTNAME:PORTTI

en: GNOME Library
fi: GNOME-kirjasto

en: Show GNOME options
fi: Näytä Gnomen vaihtoehdot

en: Popt Table
fi: Popt-parametritaulu

en: The table of options for popt
fi: Taulukko popt-asetuksista

en: Popt Flags
fi: Popt-liput

en: The flags to use for popt
fi: Poptille välittyvät liput

en: Popt Context
fi: Popt-konteksti

en: The popt context pointer that GnomeProgram is using
fi: Popt-kontekstiosoitin, jota GnomeProgram käyttää

en: GOption Context
fi: GOption-konteksti

en: The goption context pointer that GnomeProgram is using
fi: GOption-kontekstiosoitin, jota GnomeProgram käyttää

en: Human readable name
fi: Selväkielinen nimi

en: Human readable name of this application
fi: Tämän ohjelman selväkielinen nimi

en: GNOME path
fi: GNOME-polku

en: Path in which to look for installed files
fi: Mistä polusta etsiä asennettuja tiedostoja

en: App ID
fi: Ohjelman ID

en: ID string to use for this application
fi: Tämän ohjelman ID-merkkijono

en: App version
fi: Ohjelman versio

en: Version of this application
fi: Tämän ohjelman versio

en: GNOME Prefix
fi: GNOME-etuliite

en: Prefix where GNOME was installed
fi: Etuliite, jonne GNOME on asennettu

en: GNOME Libdir
fi: GNOME-kirjastokansio

en: Library prefix where GNOME was installed
fi: Kirjastoetuliite, jonne GNOME on asennettu

en: GNOME Datadir
fi: GNOME-datakansio

en: Data prefix where GNOME was installed
fi: Dataetuliite, jonne GNOME on asennettu

en: GNOME Sysconfdir
fi: GNOME-järjestelmäasetuskansio

en: Configuration prefix where GNOME was installed
fi: Asetusetuliite, jonne GNOME on asennettu

en: GNOME App Prefix
fi: GNOME-sovellusetuliite

en: Prefix where this application was installed
fi: Etuliite, jonne tämä sovellus on asennettu

en: GNOME App Libdir
fi: GNOME-ohjelman kirjastokansio

en: Library prefix where this application was installed
fi: Kirjastoetuliite, jonne tämä sovellus on asennettu

en: GNOME App Datadir
fi: GNOME-ohjelman datakansio

en: Data prefix where this application was installed
fi: Dataetuliite, jonne tämä sovellus on asennettu

en: GNOME App Sysconfdir
fi: GNOME-ohjelman järjestelmäasetuskansio

en: Configuration prefix where this application was installed
fi: Asetusetuliite, jonne tämä sovellus on asennettu

en: Create Directories
fi: Luo kansiot

en: Create standard GNOME directories on startup
fi: Luo GNOMEn standardikansiot käynnistyessä

en: Enable Sound
fi: Käytä ääntä

en: Enable sound on startup
fi: Käytä ääniä käynnistyttyä

en: How to connect to esd
fi: Miten saada yhteys esd:hen

en: Help options
fi: Ohjevalitsimet

en: Application options
fi: Sovelluksen valitsimet

en: Dynamic modules to load
fi: Ladattavat dynaamiset moduulit

en: MODULE1,MODULE2,...
fi: MODUULI1,MODUULI2,…

note: Translators: the first %s is the error message, 2nd %s the program name
en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
fi: %s
    Suorita ”%s --help” nähdäksesi täyden luettelon komentorivivalitsimista.

en: Unknown internal error while displaying this location.
fi: Tuntematon sisäinen virhe tämän sijainnin näyttämisessä.

en: The specified location is invalid.
fi: Annettu sijainti ei ole kelvollinen.

en: There was an error parsing the default action command associated with this location.
fi: Tähän sijaintiin kytketyn oletustoiminnon komennon jäsentämisessä tapahtui virhe.

en: There was an error launching the default action command associated with this location.
fi: Tähän sijaintiin kytketyn oletustoiminnon komennon käynnistämisessä tapahtui virhe.

en: There is no default action associated with this location.
fi: Tähän sijaintiin ei ole kytketty oletusarvoista toimintoa.

en: The default action does not support this protocol.
fi: Oletusarvoinen toiminto ei tue tätä protokollaa.

en: The request was cancelled.
fi: Pyyntö keskeytettiin.

en: The host "%s" could not be found.
fi: Palvelinta ”%s” ei löydy.

en: The host could not be found.
fi: Palvelinta ei löydy.

en: The location or file could not be found.
fi: Sijaintia tai tiedostoa ei löydy.

en: The login has failed.
fi: Kirjautuminen epäonnistui.

en: Error showing url: %s
fi: Virhe URL:n näyttämisessä: %s

en: Extra Moniker factory
fi: Lisämoniker-tehdas

en: GConf moniker
fi: Conf-moniker

en: config indirect moniker
fi: epäsuora asetus-moniker

en: Unknown type
fi: Tuntematon tyyppi

en: Key %s not found in configuration
fi: Avainta %s ei ole asetuksissa

en: Beep when a modifier is pressed.
fi: Piippaa, kun muunnosnäppäintä painetaan.

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
fi: Poista käytöstä, jos kahta näppäintä painetaan samanaikaisesti.

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
fi: Hyväksy näppäimen painallus vain, jos se kestää yli @delay millisekuntia.

en: How long to accelerate in milliseconds
fi: Kuinka monta millisekuntia kiihdytetään

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
fi: Montako millisekuntia 0:sta maksiminopeuteen kiihdytys kestää.

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
fi: Kuinka monta millisekuntia kestää, ennen kuin hiirenliikutusnäppäimet alkavat toimia.

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
fi: Kuinka monta pikseliä sekunnissa liikutaan maksiminopeudella.

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
fi: Hylkää useat saman näppäimen painallukset @delay millisekunnin aikana.

en: Initial delay in milliseconds
fi: Alkuviive millisekunteina

en: Minimum interval in milliseconds
fi: Pienin aikaväli millisekunteina

en: Pixels per seconds
fi: Pikseliä sekunnissa

en: minimum interval in milliseconds
fi: pienin aikaväli millisekunteina

en: List of assistive technology applications to start when logging into the GNOME desktop.
fi: Luettelo sisäänkirjauduttaessa käynnistyvistä esteettömyysohjelmista.

en: Startup Assistive Technology Applications
fi: Käynnistettävät esteettömyysohjelmat

en: GNOME to start preferred Mobility assistive technology application during login.
fi: Gnome käynnistää ensisijaisen liikuntarajoitteisten esteettömyyssovelluksen sisäänkirjauduttaessa.

en: Preferred Mobility assistive technology application
fi: Ensisijainen esteettömyyssovellus liikuntarajoitteisille

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
fi: Ensisijainen liikuntarajoitteisten esteettömyyssovellus käytettäväksi kirjautumiseen, valikoille ja komentoriville.

en: Start preferred Mobility assistive technology application
fi: Käynnistä ensisijainen liikuntarajoitteisten esteettömyyssovellus

en: GNOME to start preferred Visual assistive technology application during login.
fi: Gnome käynnistää ensisijaisen näkörajoitteisten esteettömyyssovelluksen sisäänkirjauduttaessa.

en: Preferred Visual assistive technology application
fi: Ensisijainen esteettömyyssovellus näkörajoitteisille

en: Preferred Visual assistive technology application be used for login, menu, or command line.
fi: Ensisijainen näkörajoitteisten esteettömyyssovellus käytettäväksi kirjautumiseen, valikoille ja komentoriville.

en: Start preferred Visual assistive technology application
fi: Käynnistä ensisijainen näkörajoitteisten esteettömyyssovellus

en: Browser needs terminal
fi: Selain tarvitsee päätteen

en: Browser understands remote
fi: Selain ymmärtää hallintakomentoja

en: Default browser
fi: Oletusselain

en: Default browser for all URLs.
fi: Kaikkien URL:ien oletusselain.

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
fi: Tarvitseeko oletusselain päätteen toimiakseen.

en: Whether the default browser understands netscape remote.
fi: Ymmärtääkö oletusselain netscapen hallintakomentoja.

en: Calendar needs terminal
fi: Kalenteri tarvitsee päätteen

en: Default calendar
fi: Oletuskalenteri

en: Default calendar application
fi: Kalenteriohjelman oletus

en: Default tasks
fi: Oletustehtäväsovellus

en: Default tasks application
fi: Tehtävähallinnan oletussovellus

en: Tasks needs terminal
fi: Tehtävähallinta tarvitsee päätteen

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
fi: Tarvitseeko oletuskalenteri päätteen toimiakseen

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
fi: Tarvitseeko oletustehtävähallinta päätteen toimiakseen

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
fi: Parametri, jonka avulla ”exec”-avaimessa annettu pääte saadaan suorittamaan jokin ohjelma.

en: Exec Arguments
fi: Suoritusparametrit

en: Terminal application
fi: Päätesovellus

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
fi: Käytettävä pääteohjelma käynnistettäessä päätettä tarvitseva ohjelma.

en: A list with names of the first window manager workspaces. This key has been deprecated since GNOME 2.12.
fi: Luettelo, jossa on ensimmäisen ikkunointiohjelman työtilojen nimet. Tämä avain on vanhentunut versiosta Gnome 2.12 alkaen.

en: Fallback window manager (deprecated)
fi: Varaikkunointiohjelma (vanhentunut)

en: Fallback window manager if user window manager can't be found. This key has been deprecated since GNOME 2.12.
fi: Varaikkunointiohjelma, jos käyttäjän määrittelemää ei löydy. Tämä avain on vanhentunut versiosta Gnome 2.12 alkaen.

en: Names of the workspaces (deprecated)
fi: Työtilojen nimet (vanhentunut)

en: The number of workspaces (deprecated)
fi: Työtilojen lukumäärä (vanhentunut)

en: The number of workspaces the window manager should use This key has been deprecated since GNOME 2.12.
fi: Työtilojen lukumäärä, jota ikkunointiohjelman tulisi noudattaa. Tämä avain on vanhentunut versiosta Gnome 2.12 alkaen.

en: User window manager (deprecated)
fi: Käyttäjän määrittelemä ikkunointiohjelma (vanhentunut)

en: Window manager to try first. This key has been deprecated since GNOME 2.12.
fi: Ensimmäiseksi yritettävä ikkunointiohjelma. Tämä avain on vanhentunut versiosta Gnome 2.12 alkaen.

en: Color Shading Type
fi: Varjostustyyppi

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are "none", "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".
fi: Määrittää, kuinka avaimessa wallpaper_filename määritelty kuva esitetään. Mahdollisia arvoja ovat ”none” (ei näytetä), ”wallpaper” (taustakuva), ”centered” (keskitetty), ”scaled” (skaalattu), ”stretched” (venytetty), ”zoom” (lähennetty) ja ”spanned”.

en: Draw Desktop Background
fi: Piirrä työpöydän tausta

en: File to use for the background image.
fi: Taustakuvana käytettävän tiedoston nimi.

en: Have GNOME draw the desktop background.
fi: Anna Gnomen piirtää työpöydän tausta.

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
fi: Miten taustaväri varjostuu. Mahdollisia arvoja ovat ”horizontal-gradient”, ”vertical-gradient” ja ”solid”.

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
fi: Vasemman reunan tai yläreunan väri väriliu'ussa, tai tasainen väri.

en: Opacity with which to draw the background picture.
fi: Taustakuvan piirrossa käytetty peittävyys.

en: Picture Filename
fi: Kuvan tiedostonimi

en: Picture Opacity
fi: Kuvan peittävyys

en: Picture Options
fi: Kuva-asetukset

en: Primary Color
fi: Pääväri

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
fi: Oikean tai alareunan väri väriliu'ussa. Tasainen väri ei riipu tästä.

en: Secondary Color
fi: Toinen väri

en: File Icon Theme
fi: Tiedostokuvakkeiden teema

en: Theme used for displaying file icons.
fi: Tiedostokuvakkeiden piirrossa käytetty teema.

en: Basename of the default theme used by gtk+.
fi: Gtk+:n käyttämän oletusteeman perusnimi.

en: Buttons Have Icons
fi: Napeissa on kuvakkeet

en: Can Change Accels
fi: Pikanäppäimiä voi muuttaa

en: Cursor Blink
fi: Vilkkuva kohdistin

en: Cursor Blink Time
fi: Kohdistimen vilkkumisaika

en: Default font
fi: Oletuskirjasin

en: Document font
fi: Asiakirjan kirjasin

en: Enable Accessibility
fi: Esteettömyysominaisuudet käytössä

en: Enable Animations
fi: Animaatiot käytössä

en: GTK IM Module
fi: GTK-IM-moduuli

en: GTK IM Preedit Style
fi: GTK-IM esimuokkaustyyli

en: GTK IM Status Style
fi: GTK-IM tilatyyli

en: Gtk+ Theme
fi: Gtk+:n teema

en: Icon Theme
fi: Kuvakkeiden teema

en: Icon theme to use for the panel, nautilus etc.
fi: Paneelin, Nautiluksen ja muiden vastaavien kuvakkeiden teema.

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
fi: Työkalupalkkien avaamisen käytettävä pikanäppäin

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
fi: Kohdistimen vilkkumisen aikaväli millisekunteina.

en: Menubar Detachable
fi: Valikkopalkki irrotettavissa

en: Menubar accelerator
fi: Valikkopalkin pikavalitsin

en: Menus Have Icons
fi: Valikkopalkissa on kuvakkeet

en: Menus Have Tearoff
fi: Valikot voi irrottaa

en: Module for GtkFileChooser
fi: GtkFileChooserin moduuli

en: Module to use as the filesystem model for the GtkFileChooser widget. Possible values are "gio", "gnome-vfs" and "gtk+".
fi: Moduuli, jota käytetään tiedostojärjestelmän mallina GtkFileChooser-säätimessä. Mahdolliset arvot ovat ”gio”, ”gnome-vfs” ja ”gtk+”.

en: Monospace font
fi: Tasavälinen kirjasin

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
fi: Tasavälisen kirjasinlajin nimi, jota käytetään mm. päätteissä.

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
fi: GTK+:n syöttötavan esimuokkaustyylin nimi

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
fi: GTK+:n syöttötavan tilatyylin nimi.

en: Name of the default font used by gtk+.
fi: Gtk+:n käyttämän oletuskirjasimen nimi.

en: Name of the default font used for reading documents.
fi: Asiakirjojen lukemiseen käytetyn oletuskirjasimen nimi.

en: Name of the input method module used by GTK+.
fi: GTK+:n oletus-syöttötapamoduulin nimi.

en: Show the 'Input Methods' menu
fi: Näytä ”Syöttötavat”-valikko

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
fi: Näytä ”Unicode-ohjausmerkki”-valikko

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
fi: Kuvakkeiden koko työkalupalkeissa, joko ”small-toolbar” tai ”large-toolbar”

en: Status Bar on Right
fi: Tilarivi oikealla

en: Toolbar Detachable
fi: Irrotettava työkalupalkki

en: Toolbar Icon Size
fi: Työkalupalkin kuvakekoko

en: Toolbar Style
fi: Työkalupalkin tyyli

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
fi: Työkalupalkin tyyli. Mahdollisia arvoja ovat ”both”, ”both-horiz”, ”icons”  ja ”text”.

en: Use Custom Font
fi: Käytä muuta kirjasinta.

en: Whether Applications should have accessibility support.
fi: Tulisiko ohjelmissa olla käytössä esteettömyystuki.

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
fi: Näkyvätkö animaatiot. Huomautus: tämä on yleinen avain, joka vaikuttaa ikkunointiohjelman, paneelin sekä muidenkin osien toimintaan.

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text.
fi: Voiko napissa näyttää kuvakkeen tekstin lisäksi.

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
fi: Voiko valikoissa näkyä kuvake valikon kohdan vieressä.

en: Whether menus should have a tearoff.
fi: Voiko valikot irrottaa.

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
fi: Näytetäänkö kohteiden ja tekstinäkymien ponnahdusvalikossa alivalikko syöttömenetelmän vaihtoa varten.

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
fi: Näytetäänkö kohteiden ja tekstinäkymien ponnahdusvalikossa alivalikko ohjausmerkkien syöttöä varten.

en: Whether the cursor should blink.
fi: Vilkkuuko kohdistin.

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
fi: Voiko käyttäjä irrottaa valikkopalkit ja liikutella niitä.

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
fi: Voiko käyttäjä irrottaa työkalupalkit ja liikutella niitä.

en: Whether the user can dynamically type a new accelerator when positioned over an active menuitem.
fi: Voiko käyttäjä syöttää dynaamisesti uuden pikanäppäimen, kun kohdistin on aktiivisen valikon kohdan päällä.

en: Whether to display a status bar meter on the right.
fi: Näkyykö tilarivin edistysmittari oikealla.

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
fi: Onko Gtk+-ohjelmien kirjasin käyttäjän määrittelemä.

en: Disable URL and MIME type handlers
fi: Poista URL- ja MIME-tyyppien käsittelijät käytöstä

en: Disable command line
fi: Poista komentorivi käytöstä

en: Disable lock screen
fi: Estä näytön lukitseminen

en: Disable print setup
fi: Poista tulostusasetukset käytöstä

en: Disable printing
fi: Poista tulostus käytöstä

en: Disable saving files to disk
fi: Poista tiedostojen levylle tallentaminen käytöstä

en: Disable user switching
fi: Poista käyttäjän vaihto käytöstä

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
fi: Estä URL- tai MIME-tyyppien käsittelijäohjelmien suoritus.

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
fi: Estä käyttäjää käyttämästä päätettä tai antamasta suoritettavaa komentoriviä. Tämä poistaa esimerkiksi paneelin ”Suorita sovellus”-toiminnon käytöstä.

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
fi: Estä käyttäjää muuttamasta tulostusasetuksia. Tämä poistaa esimerkiksi kaikkien sovellusten ”Tulostusasetukset”-ikkunan käytöstä.

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
fi: Estä käyttäjää tulostamasta. Tämä poistaa esimerkiksi kaikkien sovellusten ”Tulosta”-ikkunat käytöstä.

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
fi: Estä käyttäjää tallentamasta tiedostoja levylle. Tämä poistaa esimerkiksi kaikkien sovellusten ”Tallenna nimellä”-ikkunat käytöstä.

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
fi: Estä käyttäjää kirjautumata toisena käyttäjänä sisään aktiivisesta istunnosta.

en: Prevent the user to lock his screen.
fi: Estä käyttäjää lukitsemasta näyttöä.

en: File name of the bell sound to be played.
fi: Piippauksena soitettavan äänen tiedostonimi.

en: Keyboard Bell Custom Filename
fi: Näppäimistöpiippauksen tiedostonimi

en: Remember NumLock state
fi: Muista NumLock-näppäimen tila

en: When set to true, GNOME will remember the state of the NumLock LED between sessions.
fi: Jos arvo on tosi, Gnome muistaa NumLock-näppäimen ja valon tilan istuntojen välillä.

en: possible values are "on", "off", and "custom".
fi: mahdollisia arvoja ovat ”on” (päällä), ”off” (pois) ja ”custom” (muu).

en: Acceleration multiplier for mouse motion. A value of -1 is the system default.
fi: Hiiren kiihdytyskerroin. -1 tarkoittaa järjestelmän oletusarvoa.

en: Cursor font
fi: Osoittimen kirjasin

en: Cursor size
fi: Osoittimen koko

en: Cursor theme
fi: Osoittimen teema

en: Cursor theme name. Used only by Xservers that support Xcursor, such as XFree86 4.3 and later.
fi: Kohdistinteeman nimi. Käytetään vain X-palvelimilla, jotka tukevat Xcursor-laajennosta, kuten esimerkiksi XFree86 4.3 ja uudemmat.

en: Distance before a drag is started.
fi: Matka, jonka jälkeen vetäminen alkaa.

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated mouse motion is activated. A value of -1 is the system default.
fi: Matka, jonka hiiren osoittimen täytyy liikkua, jotta liike alkaa kiihtyä. -1 tarkoittaa järjestelmän oletusarvoa.

en: Double Click Time
fi: Kaksoisnapsautuksen aika

en: Drag Threshold
fi: Vetokynnys

en: Font name of the cursor. If unset, the default font is used. This value is only propagated to the X server start of each session, so changing it mid-session won't have an effect until the next time you log in.
fi: Osoittimen kirjasimen nimi. Jos ei ole asetettu, niin oletuskirjasin on käytössä. Tämä arvo välittyy X-palvelimelle vain joka istunnon alussa, joten sen muuttaminen kesken istunnon ei vaikuta ennen uutta sisäänkirjautumista.

en: Highlights the current location of the pointer when the Control key is pressed and released.
fi: Korostaa osoittimen nykyisen sijainnin, kun control-näppäintä painetaan ja vapautetaan.

en: Length of a double click.
fi: Kaksoisnapsautuksen kesto.

en: Locate Pointer
fi: Paikanna osoitin

en: Motion Threshold
fi: Liikekynnys

en: Mouse button orientation
fi: Hiiren näppäimen asento

en: Single Click
fi: Yksöisnapsautus

en: Single click to open icons.
fi: Yksi napsautus avaa kuvakkeet.

en: Size of the cursor referenced by cursor_theme.
fi: Kohdistin_teeman viittaamaan kohdistimen koko.

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
fi: Vaihda hiiren vasen ja oikea painike vasenkätistä hiirtä varten.

en: Default mixer device
fi: Oletusmikseri

en: Default mixer tracks
fi: Mikserin oletuskanavat

en: Enable ESD
fi: Käytä ESD:tä (äänipalvelin)

en: Enable sound server startup.
fi: Käynnistä äänipalvelin.

en: Input feedback sounds
fi: Syötteen palauteäänet

en: Sound theme name
fi: Ääniteeman nimi

en: Sounds for events
fi: Äänitapahtumat

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
fi: Tapahtumien äänille käytettävä XDB-ääniteema.

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
fi: Multimedianäppäinten käyttämä oletusmikseri.

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
fi: Multimedianäppäinten käyttämät mikserin oletuskanavat.

en: Whether to play sounds on input events.
fi: Soitetaanko ääniä syötetapahtumille.

en: Whether to play sounds on user events.
fi: Soiko ääni käyttäjän määrittelemissä tapahtumissa.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
fi: Pienoiskuvien enimmäisikä välimuistissa päivinä. Aseta arvoon -1, jos haluat estää siivouksen.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
fi: Pienoiskuvien välimuistin enimmäiskoko megatavuina. Aseta arvoon -1, jos haluat estää siivouksen.

en: Disable all external thumbnailers
fi: Poista erilliset pienoiskuvien tuottajat käytöstä

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
fi: Kun tämä on ”true” (tosi), mitään erillisiä pienoiskuvien teko-ohjelmia ei käytetä, riippumatta siitä, mitä yksittäisissä kohdissa on valittu.

en: Allow postponing of breaks
fi: Salli taukojen lykkääminen

en: Break time
fi: Taukoaika

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
fi: Kirjoitusaika (minuutteja) ennen kuin taukovaihe alkaa.

en: Number of minutes that the typing break should last.
fi: Kirjoitustauon pituus minuutteina.

en: Type time
fi: Kirjoitusaika

en: Whether or not keyboard locking is enabled
fi: Lukkiutuuko näppäimistö

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
fi: Lukkiutuuko näppäimistö.

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
fi: Voiko kirjoitustaukoja lykätä.
