libgnome - en to ro translation catalogue (273 entries)

en: Error message
ro: Mesaj de eroare

en: Informational message
ro: Mesaj de informare

en: Log in
ro: Autentificare

en: Log out
ro: Ieșire

en: Miscellaneous message
ro: Alt mesaj

en: Question dialog
ro: Dialog de interogare

en: System events
ro: Evenimente de sistem

en: Warning message
ro: Mesaj de avertizare

en: Default Background
ro: Fundal implicit

en: Choose menu item
ro: Alegeți un element din meniu

en: Click on command button
ro: Clic pe butonul de comandă

en: Select check box
ro: Căsuță de selectare

en: User interface events
ro: Evenimente ale interfeței utilizator

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
ro: Nu s-a găsit un terminal, se utilizează xterm, deși s-ar putea să nu meargă

en: GNOME GConf Support
ro: Suport GNOME GConf

en: Unable to find the GNOME_FILE_DOMAIN_APP_HELP domain
ro: Nu s-a găsit domeniul GNOME_FILE_DOMAIN_APP_HELP

en: Unable to find the GNOME_FILE_DOMAIN_HELP domain.
ro: Nu s-a găsit domeniul GNOME_FILE_DOMAIN_HELP

en: Unable to show help as %s is not a directory.  Please check your installation.
ro: Nu s-a putut afișa ajutorul deoarece %s nu este un director. Verificați instalarea.

en: Unable to find help paths %s or %s. Please check your installation
ro: Nu s-au găsit căile %s și %s cu fișiere de ajutor. Verificați instalarea.

en: Unable to find the help files in either %s or %s.  Please check your installation
ro: Nu s-au găsit fișierele de ajutor, nici în %s și nici în %s. Verificați instalarea.

en: Unable to find doc_id %s in the help path
ro: Nu s-a găsit doc_id %s în calea de ajutor

en: Help document %s/%s not found
ro: Documentul de ajutor %s/%s nu a fost găsit

note: FIXME: get this from bonobo
en: Bonobo Support
ro: Suport Bonobo

en: Bonobo activation Support
ro: Suport de activare Bonobo

en: Could not create per-user gnome configuration directory `%s': %s
ro: Nu s-a putut crea un director de configurare Gnome specific utilizatorului „%s”: %s

en: Could not stat private per-user gnome configuration directory `%s': %s
ro: Nu s-a găsit un director de configurare Gnome specific utilizatorului „%s”: %s

en: Could not set mode 0700 on private per-user gnome configuration directory `%s': %s
ro: Nu s-a putut seta modul 0700 pentru directorul privat al opțiunilor Gnome specifice utilizatorului: „%s”: %s

en: Could not create gnome accelerators directory `%s': %s
ro: Nu s-a putut crea directorul cu acceleratori GNOME „%s”: %s

en: GNOME Virtual Filesystem
ro: Sistem de fișiere virtuale GNOME

en: Disable sound server usage
ro: Dezactivează utilizarea serverului de sunet

en: Enable sound server usage
ro: Activează utilizarea serverului de sunet

en: Host:port on which the sound server to use is running
ro: Server:port utilizate de serverul de sunet ESD

en: HOSTNAME:PORT
ro: SERVER:PORT

en: GNOME Library
ro: Bibliotecă GNOME

en: Show GNOME options
ro: Arată opțiunile GNOME

en: Popt Table
ro: Tabel Popt

en: The table of options for popt
ro: Tabelul opțiunilor pentru popt

en: Popt Flags
ro: Fanioane popt

en: The flags to use for popt
ro: Fanioanele folosite pentru popt

en: Popt Context
ro: Context popt

en: The popt context pointer that GnomeProgram is using
ro: Pointer către context popt folosit de GnomeProgram

en: GOption Context
ro: Context GOption

en: The goption context pointer that GnomeProgram is using
ro: Pointer către context goption folosit de GnomeProgram

en: Human readable name
ro: Nume ușor de înțeles

en: Human readable name of this application
ro: Numele pe înțelesul utilizatorului pentru această aplicație

en: GNOME path
ro: Calea GNOME

en: Path in which to look for installed files
ro: Calea în care se caută fișierele de instalare

en: App ID
ro: ID aplicație

en: ID string to use for this application
ro: Șir ID utilizat pentru această aplicație

en: App version
ro: Versiune aplicație

en: Version of this application
ro: Versiunea acestei aplicații

en: GNOME Prefix
ro: Prefix GNOME

en: Prefix where GNOME was installed
ro: Prefixul instalării GNOME

en: GNOME Libdir
ro: Libdir GNOME

en: Library prefix where GNOME was installed
ro: Prefixul bibliotecilor GNOME instalate

en: GNOME Datadir
ro: Datadir GNOME

en: Data prefix where GNOME was installed
ro: Prefixul datelor GNOME instalate

en: GNOME Sysconfdir
ro: Sysconfdir GNOME

en: Configuration prefix where GNOME was installed
ro: Prefixul opțiunilor GNOME instalate

en: GNOME App Prefix
ro: Prefix aplicație GNOME

en: Prefix where this application was installed
ro: Prefixul acestei aplicații instalate

en: GNOME App Libdir
ro: Libdir aplicație GNOME

en: Library prefix where this application was installed
ro: Prefixul bibliotecilor acestei aplicații instalate

en: GNOME App Datadir
ro: Datadir aplicație GNOME

en: Data prefix where this application was installed
ro: Prefixul datelor acestei aplicații instalate

en: GNOME App Sysconfdir
ro: Sysconfdir aplicație GNOME

en: Configuration prefix where this application was installed
ro: Prefixul fișierelor de configurare ale acestei aplicații instalate

en: Create Directories
ro: Creează directoare

en: Create standard GNOME directories on startup
ro: Creează directoarele standard GNOME la pornire

en: Enable Sound
ro: Activează sunetul

en: Enable sound on startup
ro: Activează sunetul la pornire

en: Espeaker
ro: ESPEAKER

en: How to connect to esd
ro: Cum se face conectarea la ESD

en: Help options
ro: Opțiuni ajutor

en: Application options
ro: Opțiuni aplicație

en: Dynamic modules to load
ro: Module dinamice de încărcat

en: MODULE1,MODULE2,...
ro: MODUL1,MODUL2,...

note: Translators: the first %s is the error message, 2nd %s the program name
en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ro: %s
    Încercați „%s --help” pentru a vedea lista tuturor opțiunilor comenzii.

en: Unknown internal error while displaying this location.
ro: Eroare internă necunoscută la afișarea acestei locații.

en: The specified location is invalid.
ro: Locația specificată este invalidă.

en: There was an error parsing the default action command associated with this location.
ro: A intervenit o eroare la procesarea comenzii implicite asociate acestei locații.

en: There was an error launching the default action command associated with this location.
ro: A intervenit o eroare la executarea comenzii implicite asociate acestei locații.

en: There is no default action associated with this location.
ro: Nu există nici o acțiune implicită asociată cu această locație.

en: The default action does not support this protocol.
ro: Acțiunea implicită nu suportă acest protocol.

en: The request was cancelled.
ro: Cererea a fost anulată.

en: The host "%s" could not be found.
ro: Serverul „%s” nu a fost găsit.

en: The host could not be found.
ro: Serverul nu a fost găsit.

en: The location or file could not be found.
ro: Nu s-a găsit locația sau fișierul.

en: The login has failed.
ro: Autentificarea a eșuat.

en: Error showing url: %s
ro: Eroare la afișarea URL-ului: %s

en: Extra Moniker factory
ro: Fabrică „Extra Moniker”

en: GConf moniker
ro: Moniker GConf

en: config indirect moniker
ro: configurare „moniker” indirect

en: Unknown type
ro: Tip necunoscut

en: Key %s not found in configuration
ro: Cheia %s nu a fost găsită în opțiuni

en: Beep when a modifier is pressed.
ro: Bip la apăsarea unui modificator.

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
ro: Dezactivează la apăsarea concomitentă a două taste.

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
ro: Nu se acceptă apăsarea unei taste decât dacă este ținută „@delay” milisecunde.

en: How long to accelerate in milliseconds
ro: Cât timp se accelerează în milisecunde

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
ro: În câte milisecunde se ajunge de la 0 la viteza maximă.

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
ro: Milisecunde de așteptare înainte ca tastele pentru mutarea cursorului de maus să fie operaționale.

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
ro: Număr de pixeli pe secundă la viteza maximă.

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
ro: Ignoră apăsările multiple ale aceleiași taste într-un interval de „@delay” milisecunde.

en: Initial delay in milliseconds
ro: Pauză inițială în milisecunde

en: Minimum interval in milliseconds
ro: Interval minim în milisecunde

en: Pixels per seconds
ro: Pixeli pe secundă

en: minimum interval in milliseconds
ro: interval minim în milisecunde

en: List of assistive technology applications to start when logging into the GNOME desktop.
ro: Lista aplicațiilor pentru tehnologiile de asistență ce pornesc automat la autentificarea în mediul GNOME.

en: Startup Assistive Technology Applications
ro: Tehnologiile de asistență pornite automat

en: GNOME to start preferred Mobility assistive technology application during login.
ro: GNOME va porni la autentificare aplicația tehnologiilor de asistență mobilă.

en: Preferred Mobility assistive technology application
ro: Aplicația preferată a tehnologiilor de asistență mobilă

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
ro: Aplicația preferată a tehnologiilor de asistență mobilă de utilizat la autentificare, în meniu și în linia de comandă.

en: Start preferred Mobility assistive technology application
ro: Pornește aplicația preferată a tehnologiilor de asistență mobilă

en: GNOME to start preferred Visual assistive technology application during login.
ro: De pornit la autentificare aplicația tehnologiilor de asistență vizuală.

en: Preferred Visual assistive technology application
ro: Aplicația preferată a tehnologiilor de asistență vizuală

en: Preferred Visual assistive technology application be used for login, menu, or command line.
ro: Aplicația preferată a tehnologiilor de asistență vizuală de utilizat la autentificare, în meniu și în linia de comandă.

en: Start preferred Visual assistive technology application
ro: Pornește aplicația preferată a tehnologiilor de asistență vizuală

en: Browser needs terminal
ro: Navigatorul necesită terminal

en: Browser understands remote
ro: Navigatorul recunoaște comenzile la distanță

en: Default browser
ro: Navigator implicit

en: Default browser for all URLs.
ro: Navigatorul implicit pentru toate URL-urile.

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
ro: Specifică dacă navigatorul implicit are nevoie de terminal la pornire.

en: Whether the default browser understands netscape remote.
ro: Specifică dacă navigatorul implicit înțelege comenzile la distanță Netscape.

en: Calendar needs terminal
ro: Calendarul necesită terminal

en: Default calendar
ro: Calendar implicit

en: Default calendar application
ro: Aplicație calendar implicită

en: Default tasks
ro: Sarcini implicite

en: Default tasks application
ro: Aplicație implicită de organizare

en: Tasks needs terminal
ro: Organizatorul necesită terminal

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
ro: Specifică dacă aplicația calendar implicită are nevoie de terminal la pornire

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
ro: Specifică dacă aplicația implicită de organizare are nevoie de terminal la pornire

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
ro: Parametru utilizat pentru lansarea în execuție într-un terminal a programelor specificate în parametrul „exec”

en: Exec Arguments
ro: Parametri „exec”

en: Terminal application
ro: Aplicație terminal

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
ro: Terminal pentru pornirea aplicațiilor ce necesită un terminal.

en: A list with names of the first window manager workspaces. This key has been deprecated since GNOME 2.12.
ro: O listă cu numele primelor spații de lucru ale administratorului de ferestre. Această cheie nu mai este utilizată începând cu GNOME 2.12.

en: Fallback window manager (deprecated)
ro: Administrator de ferestre de rezervă (opțiune învechită)

en: Fallback window manager if user window manager can't be found. This key has been deprecated since GNOME 2.12.
ro: Administrator de ferestre secundar pornit în cazul în care cel principal lipsește. Această cheie nu mai este utilizată începând cu GNOME 2.12.

en: Names of the workspaces (deprecated)
ro: Numele spațiilor de lucru (opțiune învechită)

en: The number of workspaces (deprecated)
ro: Numărul spațiilor de lucru (opțiune învechită)

en: The number of workspaces the window manager should use This key has been deprecated since GNOME 2.12.
ro: Numărul spațiilor de lucru utilizate de administratorul de ferestre. Această cheie nu mai este utilizată începând cu GNOME 2.12.

en: User window manager (deprecated)
ro: Administrator de ferestre al utilizatorului (opțiune învechită)

en: Window manager to try first. This key has been deprecated since GNOME 2.12.
ro: Administrator de ferestre de încercat prima dată. Această cheie nu mai este utilizată începând cu GNOME 2.12.

en: Color Shading Type
ro: Tip umbrire culoare

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are "none", "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".
ro: Determină cum este afișată imaginea definită de „wallpaper_filename”. Valorile posibile sunt „none”, „wallpaper”, „centered”, „scaled”, „stretched”, „zoom”, „spanned”.

en: Draw Desktop Background
ro: Gestionează fundalul desktopului

en: File to use for the background image.
ro: Fișier de utilizat ca imagine de fundal.

en: Have GNOME draw the desktop background.
ro: Mediul GNOME gestionează fundalul desktopului.

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
ro: Cum va fi umbrită culoarea de fundal. Valorile posibile sunt „horizontal-gradient”, „vertical-gradient” și „solid”.

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
ro: Culoarea unică sau culoarea din marginea stângă sau de sus când se utilizează gradienți.

en: Opacity with which to draw the background picture.
ro: Opacitatea cu care se va afișa imaginea de fundal.

en: Picture Filename
ro: Nume fișier imagine

en: Picture Opacity
ro: Opacitate imagine

en: Picture Options
ro: Opțiuni imagine

en: Primary Color
ro: Culoare primară

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
ro: Culoarea din marginea dreaptă sau de jos când se utilizează gradienți, nefolosită în cazul unei culori unice.

en: Secondary Color
ro: Culoare secundară

en: File Icon Theme
ro: Temă iconițe fișiere

en: Theme used for displaying file icons.
ro: Temă utilizată pentru a afișa iconițele fișierelor.

en: Basename of the default theme used by gtk+.
ro: Nume de bază al temei implicite Gtk+

en: Buttons Have Icons
ro: Butoanele au iconițe

en: Can Change Accels
ro: Acceleratorii pot fi schimbați

en: Cursor Blink
ro: Cursor clipitor

en: Cursor Blink Time
ro: Timp clipire cursor

en: Default font
ro: Font implicit

en: Document font
ro: Document implicit

en: Enable Accessibility
ro: Activare accesibilitate

en: Enable Animations
ro: Activare animații

en: GTK IM Module
ro: Modul GTK IM

en: GTK IM Preedit Style
ro: Stil pre-editare GTK IM

en: GTK IM Status Style
ro: Stil status GTK IM

en: Gtk+ Theme
ro: Temă Gtk+

en: Icon Theme
ro: Temă iconițe

en: Icon theme to use for the panel, nautilus etc.
ro: Temă de iconițe utilizată pentru panou, Nautilus etc.

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
ro: Combinație de taste pentru accesarea barelor de meniu.

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
ro: Durata în milisecunde a ciclului de clipire al cursorului.

en: Menubar Detachable
ro: Bară de meniu detașabilă

en: Menubar accelerator
ro: Accelerator bară de meniu

en: Menus Have Icons
ro: Meniurile au iconițe

en: Menus Have Tearoff
ro: Meniurile pot fi desprinse

en: Module for GtkFileChooser
ro: Modul GtkFileChooser

en: Module to use as the filesystem model for the GtkFileChooser widget. Possible values are "gio", "gnome-vfs" and "gtk+".
ro: Modul de utilizat ca model de sistem de fișiere pentru widgetul GtkFileChooser. Valorile posibile sunt „gio”, „gnome-vfs” și „gtk+”.

en: Monospace font
ro: Font monospațiat

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
ro: Numele unui font monospațiat (cu caractere de lățime fixă) pentru utilizarea în aplicații precum terminalele.

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
ro: Numele metodei de input utilizate de GTK+ în stilul „Preedit”.

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
ro: Numele metodei de input utilizate de GTK+ în stilul „Status”.

en: Name of the default font used by gtk+.
ro: Numele fontului implicit utilizat de GTK+.

en: Name of the default font used for reading documents.
ro: Numele fontului implicit utilizat pentru citirea documentelor.

en: Name of the input method module used by GTK+.
ro: Denumirea modulului metodei de input folosit în GTK+.

en: Show the 'Input Methods' menu
ro: Arată meniul „Metode de input”

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
ro: Arată meniul „Inserare control Unicode”

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
ro: Mărimea iconițelor în barele cu unelte (fie „small-toolbar”, ori „large-toolbar”).

en: Status Bar on Right
ro: Bară de stare pe dreapta

en: Toolbar Detachable
ro: Bară cu unelte detașabilă

en: Toolbar Icon Size
ro: Mărimea iconițelor din bara cu unelte

en: Toolbar Style
ro: Stilul barei cu unelte

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
ro: Stilul barei cu unelte. Valorile posibile sunt „both”, „both_horiz”, „icons” și „text”.

en: Use Custom Font
ro: Utilizează un font personalizat

en: Whether Applications should have accessibility support.
ro: Specifică dacă aplicațiile ar trebui să aibă suport pentru accesibilitate.

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
ro: Specifică dacă animațiile ar trebui afișate. Notă: aceasta este o cheie globală ce afectează administratorul de ferestre, panoul etc.

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text.
ro: Specifică dacă butoanele pot afișa o iconiță lângă textul inclus.

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
ro: Specifică dacă meniurile pot afișa o iconiță lângă textul meniului.

en: Whether menus should have a tearoff.
ro: Specifică dacă meniurile pot fi desprinse.

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
ro: Specifică dacă meniurile contextuale ale intrărilor ori vizualizărilor de text conțin opțiunea de schimbare a metodei de input.

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
ro: Specifică dacă meniurile contextuale ale intrărilor ori vizualizărilor de text conțin opțiunea de inserare de caractere de control Unicode.

en: Whether the cursor should blink.
ro: Specifică dacă ar trebui să clipească cursorul.

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
ro: Specifică dacă utilizatorul poate desprinde și muta barele de meniuri.

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
ro: Specifică dacă utilizatorul poate desprinde și muta barele cu unelte.

en: Whether the user can dynamically type a new accelerator when positioned over an active menuitem.
ro: Specifică dacă utilizatorul poate tasta dinamic un nou accelerator când este poziționat deasupra unui element activ dintr-un meniu.

en: Whether to display a status bar meter on the right.
ro: Specifică dacă bara de stare e afișată pe dreapta.

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
ro: Specifică dacă aplicațiile GTK+ utilizează un font personalizat.

en: Disable URL and MIME type handlers
ro: Dezactivare a aplicațiilor asociate URL-ulilor și tipurilor MIME

en: Disable command line
ro: Dezactivare linie de comandă

en: Disable lock screen
ro: Dezactivare blocare ecran

en: Disable print setup
ro: Dezactivare opțiuni de tipărire

en: Disable printing
ro: Dezactivare tipărire

en: Disable saving files to disk
ro: Dezactivare salvare fișiere

en: Disable user switching
ro: Dezactivare schimbare utilizator

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
ro: Previne pornirea oricărei aplicații asociate unui URL sau tip MIME

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
ro: Previne accesarea terminalului sau lansarea în execuție a unei comenzi de către utilizator. De exemplu, se interzice astfel accesul prin panou la dialogul „Pornire aplicații”.

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
ro: Previne schimbarea de către utilizator a opțiunilor de tipărire. De exemplu, se interzice astfel accesul la opțiunile de tipărire ale aplicațiilor.

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
ro: Previne tipărirea de către utilizator. De exemplu, se interzice accesul la comenzile de tipărire ale aplicațiilor.

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
ro: Previne salvarea pe disc a fișierelor de către utilizator. De exemplu, se interzice astfel accesul la comenzile de salvare ale aplicațiilor.

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
ro: Nu permite utilizatorului schimbarea contului înainte de terminarea sesiunii.

en: Prevent the user to lock his screen.
ro: Nu permite blocarea ecranului.

en: File name of the bell sound to be played.
ro: Numele fișierului cu sunetul clopoțelului.

en: Keyboard Bell Custom Filename
ro: Fișier personalizat pentru clopoțelul tastaturii

en: Remember NumLock state
ro: Reține starea tastei „NumLock”

en: When set to true, GNOME will remember the state of the NumLock LED between sessions.
ro: La activare, GNOME va reține de la o sesiune la alta starea tastei „NumLock”.

en: possible values are "on", "off", and "custom".
ro: valorile posibile sunt „on”, „off”, și „custom”.

en: Acceleration multiplier for mouse motion. A value of -1 is the system default.
ro: Multiplicator accelerare la mutarea cursorului de maus. „-1” este valoarea implicită a sistemului.

en: Cursor font
ro: Font cursor

en: Cursor size
ro: Mărime cursor

en: Cursor theme
ro: Temă cursor

en: Cursor theme name. Used only by Xservers that support Xcursor, such as XFree86 4.3 and later.
ro: Nume temă cursor. Utilizat doar de serverele X ce suportă specificațiile Xcursor (XFree86 4.3 sau mai nou).

en: Distance before a drag is started.
ro: Distanța parcursă de maus înainte de a începe o tragere.

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated mouse motion is activated. A value of -1 is the system default.
ro: Distanța în pixeli parcursă de maus înainte de a activa accelerarea. „-1” este valoarea implicită a sistemului.

en: Double Click Time
ro: Timp dublu-clic

en: Drag Threshold
ro: Prag tragere fișiere

en: Font name of the cursor. If unset, the default font is used. This value is only propagated to the X server start of each session, so changing it mid-session won't have an effect until the next time you log in.
ro: Numele fontului pentru cursor. Dacă nu este configurat, va fi folosit fontul implicit. Această valoare este comunicată serverului X doar la pornirea sesiunii, deci pentru ca schimbările să intre în acțiune va trebui să vă autentificați din nou.

en: Highlights the current location of the pointer when the Control key is pressed and released.
ro: Evidențiază locația curentă a indicatorului de maus când tasta Ctrl este apăsată și eliberată.

en: Length of a double click.
ro: Durata unui dublu-clic.

en: Locate Pointer
ro: Localizează indicatorul

en: Motion Threshold
ro: Prag mișcare

en: Mouse button orientation
ro: Orientare butoane maus

en: Single Click
ro: Clic unic

en: Single click to open icons.
ro: Un singur clic pentru a deschide iconițele.

en: Size of the cursor referenced by cursor_theme.
ro: Mărimea cursorului precizată în „cursor_theme”.

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
ro: Schimbă pentru stângaci butoanele stânga și dreapta de maus.

en: Default mixer device
ro: Dispozitiv implicit mixer

en: Default mixer tracks
ro: Piste implicite mixer

en: Enable ESD
ro: Activare ESD

en: Enable sound server startup.
ro: Pornește serverul de sunet ESD.

en: Input feedback sounds
ro: Sunete de feedback la input

en: Sound theme name
ro: Numele temei de sunete

en: Sounds for events
ro: Sunete pentru evenimente

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
ro: Temă XDG de sunete utilizată pentru evenimentele sonore.

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
ro: Dispozitiv mixer implicit de utilizat pentru tastele multimedia.

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
ro: Piste mixer implicite de utilizat pentru tastele multimedia.

en: Whether to play sounds on input events.
ro: Specifică dacă se redau sunete la input.

en: Whether to play sounds on user events.
ro: Specifică dacă se redau sunete pentru evenimentele utilizator.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
ro: Vârsta maximă în zile a miniaturilor în cache. Alegeți „-1” pentru a dezactiva reciclarea.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
ro: Mărimea maximă în MB a miniaturilor în cache. Alegeți „-1” pentru a dezactiva reciclarea.

en: Disable all external thumbnailers
ro: Dezactivează crearea miniaturilor pentru toate aplicațiile externe

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
ro: Setați această valoare ca „true” pentru a dezactiva crearea miniaturilor în toate programele grafice externe, independent de opțiunile lor individuale.

en: Allow postponing of breaks
ro: Permite amânarea pauzelor

en: Break time
ro: Durată pauză

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
ro: Număr de minute pentru timpul de lucru înaintea activării pauzei.

en: Number of minutes that the typing break should last.
ro: Număr de minute pentru durata unei pauze de tastare.

en: Type time
ro: Timp de lucru

en: Whether or not keyboard locking is enabled
ro: Specifică dacă blocarea tastaturii este activată sau nu

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
ro: Specifică dacă blocarea tastaturii este activată sau nu.

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
ro: Specifică dacă ecranul pauzei de tastare permite amânarea acesteia.
