libgnome - en to sv translation catalogue (272 entries)

en: Error message
sv: Felmeddelande

en: Informational message
sv: Informativt meddelande

en: Log in
sv: Inloggning

en: Log out
sv: Utloggning

en: Miscellaneous message
sv: Diversemeddelande

en: Question dialog
sv: Frågedialog

en: System events
sv: Systemhändelser

en: Warning message
sv: Varningsmeddelande

en: Default Background
sv: Standardbakgrund

en: Choose menu item
sv: Välj menyobjekt

en: Click on command button
sv: Klicka på kommandoknapp

en: Select check box
sv: Välj kryssruta

en: User interface events
sv: Händelser i användargränssnitt

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
sv: Kan inte hitta någon terminal, använder xterm, även om det kanske inte fungerar

en: GNOME GConf Support
sv: Stöd för GConf i GNOME

en: Unable to find the GNOME_FILE_DOMAIN_APP_HELP domain
sv: Kan inte hitta domänen GNOME_FILE_DOMAIN_APP_HELP

en: Unable to find the GNOME_FILE_DOMAIN_HELP domain.
sv: Kan inte hitta domänen GNOME_FILE_DOMAIN_HELP.

en: Unable to show help as %s is not a directory.  Please check your installation.
sv: Kan inte visa hjälp eftersom %s inte är en katalog. Kontrollera din installation.

en: Unable to find help paths %s or %s. Please check your installation
sv: Kunde inte hitta hjälpsökvägarna %s eller %s. Kontrollera din installation

en: Unable to find the help files in either %s or %s.  Please check your installation
sv: Kan inte hitta hjälpfilerna i vare sig %s eller %s. Kontrollera din installation

en: Unable to find doc_id %s in the help path
sv: Kan inte hitta doc_id %s i hjälpsökvägen

en: Help document %s/%s not found
sv: Hjälpdokumentet %s/%s kunde inte hittas

note: FIXME: get this from bonobo
en: Bonobo Support
sv: Bonobo-stöd

en: Bonobo activation Support
sv: Bonobo-activation-stöd

en: Could not create per-user gnome configuration directory `%s': %s
sv: Kunde inte skapa användarspecifik gnome-konfigurationskatalog "%s": %s

en: Could not stat private per-user gnome configuration directory `%s': %s
sv: Kunde inte få status om privata, per-användare, gnome-konfigurationskatalogen "%s": %s

en: Could not set mode 0700 on private per-user gnome configuration directory `%s': %s
sv: Kunde inte ändra rättigheterna till 0700 på den användarspecifika gnome-konfigurationskatalogen "%s": %s

en: Could not create gnome accelerators directory `%s': %s
sv: Kunde inte skapa katalogen "%s" för kortkommandon i gnome: %s

en: GNOME Virtual Filesystem
sv: Virtuellt GNOME-filsystem

en: Disable sound server usage
sv: Inaktivera användning av ljudserver

en: Enable sound server usage
sv: Aktivera användning av ljudserver

en: Host:port on which the sound server to use is running
sv: Värd:port på vilken ljudservern som ska användas kör

en: HOSTNAME:PORT
sv: VÄRDNAMN:PORT

en: GNOME Library
sv: GNOME-bibliotek

en: Show GNOME options
sv: Visa GNOME-flaggor

en: Popt Table
sv: Popt-tabell

en: The table of options for popt
sv: Tabellen med flaggor för popt

en: Popt Flags
sv: Popt-flaggor

en: The flags to use for popt
sv: Flaggorna att använda för popt

en: Popt Context
sv: Popt-sammanhang

en: The popt context pointer that GnomeProgram is using
sv: Popt-sammanhangspekaren som GnomeProgram använder

en: GOption Context
sv: GOption-sammanhang

en: The goption context pointer that GnomeProgram is using
sv: Goption-sammanhangspekaren som GnomeProgram använder

en: Human readable name
sv: Användarvänligt namn

en: Human readable name of this application
sv: Användarvänligt namn på detta program

en: GNOME path
sv: GNOME-sökväg

en: Path in which to look for installed files
sv: Sökväg i vilken installerade filer ska sökas

en: App ID
sv: Program-ID

en: ID string to use for this application
sv: ID-sträng att använda för detta program

en: App version
sv: Programversion

en: Version of this application
sv: Version av detta program

en: GNOME Prefix
sv: GNOME-prefix

en: Prefix where GNOME was installed
sv: Prefix där GNOME installerats

en: GNOME Libdir
sv: GNOME-bibliotekskatalog

en: Library prefix where GNOME was installed
sv: Biblioteksprefix där GNOME installerats

en: GNOME Datadir
sv: GNOME-datakatalog

en: Data prefix where GNOME was installed
sv: Dataprefix där GNOME installerats

en: GNOME Sysconfdir
sv: GNOME-systemkonfigurationskatalog

en: Configuration prefix where GNOME was installed
sv: Konfigurationsprefix där GNOME installerats

en: GNOME App Prefix
sv: GNOME-programprefix

en: Prefix where this application was installed
sv: Prefix där detta program installerats

en: GNOME App Libdir
sv: GNOME-programbibliotekskatalog

en: Library prefix where this application was installed
sv: Biblioteksprefix där detta program installerats

en: GNOME App Datadir
sv: GNOME-programdatakatalog

en: Data prefix where this application was installed
sv: Dataprefix där detta program installerats

en: GNOME App Sysconfdir
sv: GNOME-programkonfigurationskatalog

en: Configuration prefix where this application was installed
sv: Konfigurationsprefix där detta program installerats

en: Create Directories
sv: Skapa kataloger

en: Create standard GNOME directories on startup
sv: Skapa GNOME-standardkataloger vid uppstart

en: Enable Sound
sv: Aktivera ljud

en: Enable sound on startup
sv: Aktivera ljud vid uppstart

en: How to connect to esd
sv: Hur anslutning till esd ska ske

en: Help options
sv: Hjälpflaggor

en: Application options
sv: Programflaggor

en: Dynamic modules to load
sv: Dynamiska moduler att läsa in

en: MODULE1,MODULE2,...
sv: MODUL1,MODUL2,...

note: Translators: the first %s is the error message, 2nd %s the program name
en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sv: %s
    Kör "%s --help" för att se hela listan av tillgängliga kommandoradsflaggor.

en: Unknown internal error while displaying this location.
sv: Okänt internt fel vid visning av denna plats.

en: The specified location is invalid.
sv: Den angivna platsen är ogiltig.

en: There was an error parsing the default action command associated with this location.
sv: Ett fel uppstod vid tolkning av standardåtgärdskommandot som är associerat med denna plats.

en: There was an error launching the default action command associated with this location.
sv: Ett fel uppstod vid start av standardåtgärdskommandot som är associerat med denna plats.

en: There is no default action associated with this location.
sv: Det finns ingen standardåtgärd som är associerad med denna plats.

en: The default action does not support this protocol.
sv: Standardåtgärden stöder inte detta protokoll.

en: The request was cancelled.
sv: Begäran avbröts.

en: The host "%s" could not be found.
sv: Värden "%s" kunde inte hittas.

en: The host could not be found.
sv: Värden kunde inte hittas.

en: The location or file could not be found.
sv: Platsen eller filen kunde inte hittas.

en: The login has failed.
sv: Inloggningen har misslyckats.

en: Error showing url: %s
sv: Fel vid visning av url: %s

en: Extra Moniker factory
sv: Extra moniker-fabrik

en: GConf moniker
sv: GConf-moniker

en: config indirect moniker
sv: konfigurera indirekt moniker

en: Unknown type
sv: Okänd typ

en: Key %s not found in configuration
sv: Nyckeln %s hittades inte i konfigurationen

en: Beep when a modifier is pressed.
sv: Pip när en modifierare trycks ned.

en: Disable if two keys are pressed at the same time.
sv: Inaktivera om två tangenter trycks ned samtidigt.

en: Do not accept a key as being pressed unless held for @delay milliseconds.
sv: Acceptera inte en tangent som trycks ned om den inte hålls nedtryckt i @delay millisekunder.

en: How long to accelerate in milliseconds
sv: Hur länge ska accelerering ske i millisekunder

en: How many milliseconds it takes to go from 0 to maximum speed.
sv: Hur många millisekunder det tar att gå från 0 till maximal hastighet.

en: How many milliseconds to wait before mouse movement keys start to operate.
sv: Hur många millisekunder att vänta innan musflyttningstangenter börjar fungera.

en: How many pixels per second to move at the maximum speed.
sv: Hur många bildpunkter per sekund att flytta vid maximal hastighet.

en: Ignore multiple presses of the _same_ key within @delay milliseconds.
sv: Ignorera flera tryckningar på _samma_ tangent inom @delay millisekunder.

en: Initial delay in milliseconds
sv: Initiell fördröjning i millisekunder

en: Minimum interval in milliseconds
sv: Minsta intervall i millisekunder

en: Pixels per seconds
sv: Bildpunkter per sekund

en: minimum interval in milliseconds
sv: minsta intervall i millisekunder

en: List of assistive technology applications to start when logging into the GNOME desktop.
sv: Lista över program för hjälpmedelstekniker som ska startas när inloggning sker till GNOME-skrivbordet.

en: Startup Assistive Technology Applications
sv: Starta program för hjälpmedelstekniker

en: GNOME to start preferred Mobility assistive technology application during login.
sv: GNOME ska starta föredraget program för hjälpmedelstekniker för rörelsehindrade under inloggning.

en: Preferred Mobility assistive technology application
sv: Föredraget program för hjälpmedelstekniker för rörelsehindrade

en: Preferred Mobility assistive technology application to be used for login, menu, or command line.
sv: Föredraget program för hjälpmedelstekniker för rörelsehindrade att använda för inloggning, meny eller kommandorad.

en: Start preferred Mobility assistive technology application
sv: Starta föredraget program för hjälpmedelstekniker för rörelsehindrade

en: GNOME to start preferred Visual assistive technology application during login.
sv: GNOME ska starta föredraget program för hjälpmedelstekniker för synskadade under inloggning.

en: Preferred Visual assistive technology application
sv: Föredraget program för hjälpmedelstekniker för synskadade

en: Preferred Visual assistive technology application be used for login, menu, or command line.
sv: Föredraget program för hjälpmedelstekniker för synskadade att använda för inloggning, meny eller kommandorad.

en: Start preferred Visual assistive technology application
sv: Starta föredraget program för hjälpmedelstekniker för synskadade

en: Browser needs terminal
sv: Webbläsaren behöver terminal

en: Browser understands remote
sv: Webbläsaren förstår fjärr

en: Default browser
sv: Standardwebbläsare

en: Default browser for all URLs.
sv: Standardwebbläsare för alla URL:er.

en: Whether the default browser needs a terminal to run.
sv: Huruvida standardwebbläsaren behöver en terminal för att köra.

en: Whether the default browser understands netscape remote.
sv: Huruvida standardwebbläsaren förstår netscape-fjärr.

en: Calendar needs terminal
sv: Kalender behöver terminal

en: Default calendar
sv: Standardkalender

en: Default calendar application
sv: Standardprogram för kalender

en: Default tasks
sv: Standarduppgifter

en: Default tasks application
sv: Standardprogram för uppgifter

en: Tasks needs terminal
sv: Uppgifter behöver terminal

en: Whether the default calendar application needs a terminal to run
sv: Huruvida standardprogram för kalender behöver en terminal för att köra

en: Whether the default tasks application needs a terminal to run
sv: Huruvida standardprogram för uppgifter behöver en terminal för att köra

en: Argument used to execute programs in the terminal defined by the 'exec' key.
sv: Argument som används för att köra program i terminalen som anges av "exec"-nyckeln.

en: Exec Arguments
sv: Exec-argument

en: Terminal application
sv: Terminalprogram

en: Terminal program to use when starting applications that require one.
sv: Terminalprogram att använda vid start av program som kräver ett.

en: A list with names of the first window manager workspaces. This key has been deprecated since GNOME 2.12.
sv: En lista med namn på de första fönsterhanterararbetsytorna. Denna nyckel har föråldrats sedan GNOME 2.12.

en: Fallback window manager (deprecated)
sv: Alternativ fönsterhanterare (föråldrat)

en: Fallback window manager if user window manager can't be found. This key has been deprecated since GNOME 2.12.
sv: Alternativ fönsterhanterare om användarfönsterhanteraren inte kan hittas. Denna nyckel har föråldrats sedan GNOME 2.12.

en: Names of the workspaces (deprecated)
sv: Namn på arbetsytorna (föråldrat)

en: The number of workspaces (deprecated)
sv: Antalet arbetsytor (föråldrat)

en: The number of workspaces the window manager should use This key has been deprecated since GNOME 2.12.
sv: Antalet arbetsytor som fönsterhanteraren ska använda. Denna nyckel har föråldrats sedan GNOME 2.12.

en: User window manager (deprecated)
sv: Användarfönsterhanterare (föråldrat)

en: Window manager to try first. This key has been deprecated since GNOME 2.12.
sv: Fönsterhanterare att prova först. Denna nyckel har föråldrats sedan GNOME 2.12.

en: Color Shading Type
sv: Färgskuggningstyp

en: Determines how the image set by wallpaper_filename is rendered. Possible values are "none", "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".
sv: Bestämmer hur bilden som är angiven i wallpaper_filename renderas. Möjliga värden är "none", "wallpaper", "centered", "scaled", "stretched", "zoom", "spanned".

en: Draw Desktop Background
sv: Rita skrivbordsbakgrund

en: File to use for the background image.
sv: Fil att använda som bakgrundsbild.

en: Have GNOME draw the desktop background.
sv: Låt GNOME rita ut skrivbordsbakgrunden.

en: How to shade the background color. Possible values are "horizontal-gradient", "vertical-gradient", and "solid".
sv: Hur bakgrundsfärgen ska skuggas. Möjliga värden är "horizontal-gradient" (vågrät gradient), "vertical-gradient" (lodrät gradient) och "solid" (enfärgad).

en: Left or Top color when drawing gradients, or the solid color.
sv: Vänster färg eller övre färg vid ritande av färgtoningar, eller den enda färgen vid enfärgat.

en: Opacity with which to draw the background picture.
sv: Opacitet med vilken bakgrundsbilden ska ritas.

en: Picture Filename
sv: Bildfilnamn

en: Picture Opacity
sv: Bildopacitet

en: Picture Options
sv: Bildalternativ

en: Primary Color
sv: Primär färg

en: Right or Bottom color when drawing gradients, not used for solid color.
sv: Höger eller nedre färg vid ritande av färgtoningar, används inte för enfärgat.

en: Secondary Color
sv: Sekundär färg

en: File Icon Theme
sv: Filikontema

en: Theme used for displaying file icons.
sv: Tema som används för visning av filikoner.

en: Basename of the default theme used by gtk+.
sv: Basnamn för standardtemat som används av gtk+.

en: Buttons Have Icons
sv: Knappar har ikoner

en: Can Change Accels
sv: Kan ändra snabbtangenter

en: Cursor Blink
sv: Markörblinkning

en: Cursor Blink Time
sv: Blinktid för markör

en: Default font
sv: Standardtypsnitt

en: Document font
sv: Dokumenttypsnitt

en: Enable Accessibility
sv: Aktivera tillgänglighet

en: Enable Animations
sv: Aktivera animationer

en: GTK IM Module
sv: GTK IM-modul

en: GTK IM Preedit Style
sv: GTK IM-förredigeringsstil

en: GTK IM Status Style
sv: GTK IM-statusstil

en: Gtk+ Theme
sv: Gtk+-tema

en: Icon Theme
sv: Ikontema

en: Icon theme to use for the panel, nautilus etc.
sv: Ikontema att använda för panelen, nautilus, osv.

en: Keyboard shortcut to open the menu bars.
sv: Tangentbordsgenväg för att öppna menyraderna.

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds.
sv: Längd på markörblinkcykeln, i millisekunder.

en: Menubar Detachable
sv: Menyrad är löstagbar

en: Menubar accelerator
sv: Menyradssnabbtangent

en: Menus Have Icons
sv: Menyer har ikoner

en: Menus Have Tearoff
sv: Menyer har löstagningsflik

en: Module for GtkFileChooser
sv: Modul för GtkFileChooser

en: Module to use as the filesystem model for the GtkFileChooser widget. Possible values are "gio", "gnome-vfs" and "gtk+".
sv: Modul att använda som filsystemsmodellen för GtkFileChooser-widgeten. Möjliga värden är "gio", "gnome-vfs" och "gtk+".

en: Monospace font
sv: Typsnitt med fast breddsteg

en: Name of a monospaced (fixed-width) font for use in locations like terminals.
sv: Namn på ett typsnitt med fast breddsteg som kan användas på platser som exempelvis terminalfönster.

en: Name of the GTK+ input method Preedit Style used by gtk+.
sv: Namn på GTK+-inmatningsmetodens förredigeringsstil som används av gtk+.

en: Name of the GTK+ input method Status Style used by gtk+.
sv: Namn på GTK+-inmatningsmetodens statusstil som används av gtk+.

en: Name of the default font used by gtk+.
sv: Namn på standardtypsnittet som används av gtk+.

en: Name of the default font used for reading documents.
sv: Namn på standardtypsnittet som används för läsning av dokument.

en: Name of the input method module used by GTK+.
sv: Namn på inmatningsmetodens modul som används av GTK+.

en: Show the 'Input Methods' menu
sv: Visa "Inmatningsmetoder"-menyn

en: Show the 'Unicode Control Character' menu
sv: Visa "Unicode-kontrolltecken"-menyn

en: Size of icons in toolbars, either "small-toolbar" or "large-toolbar".
sv: Ikonstorlek i verktygsrader, antingen "small-toolbar" eller "large-toolbar".

en: Status Bar on Right
sv: Statusraden till höger

en: Toolbar Detachable
sv: Verktygsrad är löstagbar

en: Toolbar Icon Size
sv: Storlek på verktygsradsikoner

en: Toolbar Style
sv: Verktygsradsstil

en: Toolbar Style. Valid values are "both", "both-horiz", "icons", and "text".
sv: Stil för verktygsrad. Giltiga värden är "both", "both-horiz", "icons" och "text".

en: Use Custom Font
sv: Använd anpassat typsnitt

en: Whether Applications should have accessibility support.
sv: Huruvida Program-menyn ska ha tillgänglighetsstöd.

en: Whether animations should be displayed. Note: This is a global key, it changes the behaviour of the window manager, the panel etc.
sv: Huruvida animationer ska visas. Observera: Detta är en global nyckel, den ändrar beteendet på fönsterhanteraren, panelen osv.

en: Whether buttons may display an icon in addition to the button text.
sv: Huruvida knappar kan visa en ikon i tillägg till knapptexten.

en: Whether menus may display an icon next to a menu entry.
sv: Huruvida menyer kan visa en ikon bredvid ett menyobjekt.

en: Whether menus should have a tearoff.
sv: Huruvida menyer ska ha en löstagningsflik.

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method.
sv: Huruvida sammanhangsmenyer för objekt och textvyer ska låta inmatningsmetoden ändras eller inte.

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters.
sv: Huruvida sammanhangsmenyerna för objekt och textvyer ska låta kontrolltecken infogas eller inte.

en: Whether the cursor should blink.
sv: Huruvida markören ska blinka.

en: Whether the user can detach menubars and move them around.
sv: Huruvida användaren kan ta loss menyrader och flytta runt dem.

en: Whether the user can detach toolbars and move them around.
sv: Huruvida användaren kan ta loss verktygsrader och flytta runt dem.

en: Whether the user can dynamically type a new accelerator when positioned over an active menuitem.
sv: Huruvida användaren dynamiskt kan ange en ny snabbtangent när denne är positionerad över ett aktivt menyobjekt.

en: Whether to display a status bar meter on the right.
sv: Huruvida en statusradsmätare ska visas till höger.

en: Whether to use a custom font in gtk+ applications.
sv: Huruvida ett anpassat typsnitt ska användas i gtk+-program.

en: Disable URL and MIME type handlers
sv: Inaktivera hanterare för URL- och MIME-typer

en: Disable command line
sv: Inaktivera kommandorad

en: Disable lock screen
sv: Inaktivera skärmlåsning

en: Disable print setup
sv: Inaktivera utskriftskonfiguration

en: Disable printing
sv: Inaktivera utskrifter

en: Disable saving files to disk
sv: Inaktivera sparande av filer till disk

en: Disable user switching
sv: Inaktivera användarväxling

en: Prevent running any URL or MIME type handler applications.
sv: Förhindra att hanterarprogram för URL- eller MIME-typer körs.

en: Prevent the user from accessing the terminal or specifying a command line to be executed. For example, this would disable access to the panel's "Run Application" dialog.
sv: Förhindra att användaren kommer åt terminalfönster eller kan ange en kommandorad som ska köras. Detta kan till exempel inaktivera åtkomst till panelens "Kör program"-dialogfönster.

en: Prevent the user from modifying print settings. For example, this would disable access to all applications' "Print Setup" dialogs.
sv: Förhindra att användaren ändrar utskriftsinställningar. Detta kan till exempel inaktivera åtkomst till alla programs "Utskriftskonfiguration"-dialogfönster.

en: Prevent the user from printing. For example, this would disable access to all applications' "Print" dialogs.
sv: Förhindra att användaren skriver ut. Detta kan till exempel inaktivera åtkomst till alla programs "Skriv ut"-dialogfönster.

en: Prevent the user from saving files to disk. For example, this would disable access to all applications' "Save as" dialogs.
sv: Förhindra att användaren sparar filer på hårddisken. Detta kan till exempel inaktivera åtkomst till alla programs "Spara som"-dialogfönster.

en: Prevent the user from switching to another account while his session is active.
sv: Förhindra användaren från att växla till ett annat konto under tiden dennes session är aktiv.

en: Prevent the user to lock his screen.
sv: Förhindra användaren från att låsa skärmen.

en: File name of the bell sound to be played.
sv: Filnamn på signalen som ska spelas upp.

en: Keyboard Bell Custom Filename
sv: Anpassat filnamn för tangentbordssignal

en: Remember NumLock state
sv: Kom ihåg NumLock-status

en: When set to true, GNOME will remember the state of the NumLock LED between sessions.
sv: När inställd till true kommer GNOME att komma ihåg status för NumLock-lampan mellan sessioner.

en: possible values are "on", "off", and "custom".
sv: möjliga värden är "on", "off" och "custom".

en: Acceleration multiplier for mouse motion. A value of -1 is the system default.
sv: Accelerationsförstärkare för musrörelse. Ett värde på -1 är systemets standardalternativ.

en: Cursor font
sv: Markörtypsnitt

en: Cursor size
sv: Markörstorlek

en: Cursor theme
sv: Markörtema

en: Cursor theme name. Used only by Xservers that support Xcursor, such as XFree86 4.3 and later.
sv: Temanamn för pekare. Används endast av Xservers som stöder Xcursor, såsom XFree86 4.3 och senare.

en: Distance before a drag is started.
sv: Avstånd innan en dragning startas.

en: Distance in pixels the pointer must move before accelerated mouse motion is activated. A value of -1 is the system default.
sv: Avstånd i bildpunkter som pekaren måste flyttas innan accelerererad musrörelse aktiveras. Ett värde på -1 är systemets standardalternativ.

en: Double Click Time
sv: Tid för dubbelklick

en: Drag Threshold
sv: Tröskelvärde för dragning

en: Font name of the cursor. If unset, the default font is used. This value is only propagated to the X server start of each session, so changing it mid-session won't have an effect until the next time you log in.
sv: Typsnittsnamn för markören. Om det inte är inställt används standardtypsnittet. Detta värde propageras endast till X-serverstarten för varje session, så att ändra det mitt under en session kommer inte att ha någon effekt till dess att du loggar in nästa gång.

en: Highlights the current location of the pointer when the Control key is pressed and released.
sv: Markera den aktuella positionen för pekaren när control-tangenten trycks ned och släpps.

en: Length of a double click.
sv: Längden på ett dubbelklick.

en: Locate Pointer
sv: Lokalisera pekare

en: Motion Threshold
sv: Tröskelvärde för rörelse

en: Mouse button orientation
sv: Musknappsorientering

en: Single Click
sv: Enkelklick

en: Single click to open icons.
sv: Enkelklick för att öppna ikoner.

en: Size of the cursor referenced by cursor_theme.
sv: Storlek på pekaren som refereras till av cursor_theme.

en: Swap left and right mouse buttons for left-handed mice.
sv: Byt vänster och höger musknapp för vänsterhänt mus.

en: Default mixer device
sv: Standardmixerenhet

en: Default mixer tracks
sv: Standardmixerspår

en: Enable ESD
sv: Aktivera ESD

en: Enable sound server startup.
sv: Aktivera uppstart av ljudserver.

en: Input feedback sounds
sv: Återkopplingsljud för inmatning

en: Sound theme name
sv: Ljudtemanamn

en: Sounds for events
sv: Ljud för händelser

en: The XDG sound theme to use for event sounds.
sv: XDG-ljudtemat att använda för händelseljud.

en: The default mixer device used by the multimedia key bindings.
sv: Standardmixerenheten som används av multimediatangentbindningarna.

en: The default mixer tracks used by the multimedia key bindings.
sv: Standardmixerspåren som används av multimediatangentbindningarna.

en: Whether to play sounds on input events.
sv: Huruvida ljud ska spelas vid inmatningshändelser.

en: Whether to play sounds on user events.
sv: Huruvida ljud ska spelas vid användarhändelser.

en: Maximum age for thumbnails in the cache, in days. Set to -1 to disable cleaning.
sv: Maximal ålder för miniatyrbilder i mellanlagret, i dagar. Ställ in till -1 för att inaktivera tömning.

en: Maximum size of the thumbnail cache, in megabytes. Set to -1 to disable cleaning.
sv: Maximal storlek för miniatyrbildsmellanlagret, i megabyte. Ställ in till -1 för att inaktivera tömning.

en: Disable all external thumbnailers
sv: Inaktivera alla externa skapare av miniatyrbilder

en: Set to true to disable all external thumbnailer programs, independent on whether they are independently disabled/enabled.
sv: Ställ till sant för att inaktivera alla externa program som skapar miniatyrbilder, oavsett om de aktiveras/inaktiveras individuellt.

en: Allow postponing of breaks
sv: Tillåt senareläggning av pauser

en: Break time
sv: Paustid

en: Number of minutes of typing time before break mode starts.
sv: Antal minuter med skrivtid innan pausläget börjar.

en: Number of minutes that the typing break should last.
sv: Antal minnuter som skrivpausen ska vara.

en: Type time
sv: Skrivtid

en: Whether or not keyboard locking is enabled
sv: Huruvida tangentbordslåsning är aktiverat

en: Whether or not keyboard locking is enabled.
sv: Huruvida tangentbordslåsning är aktiverat.

en: Whether or not the typing break screen can be postponed.
sv: Huruvida skrivpausskärmen kan senareläggas.
