gnome-libs 2.0 - en to da translation catalogue (95 entries)

en: X
da: x

en: Y
da: y

en: Antialiased
da: Udjævnet

en: The antialiasing mode of the canvas.
da: Udjævningstilstanden for lærredskontrollen

en: Text
da: Tekst

en: Text to render
da: Tekst som skal optegnes

en: Markup
da: Opmærket tekst

en: Marked up text to render
da: Opmærket tekst som skal optegnes

en: Font
da: Skrifttype

en: Font description as a string
da: Skrifttypebeskrivelse som en streng

en: Font description
da: Skrifttypebeskrivelse

en: Font description as a PangoFontDescription struct
da: Skrifttypebeskrivelse som en PangoFontDescription-struktur

en: Font family
da: Skrifttypefamilie

en: Name of the font family, e.g. Sans, Helvetica, Times, Monospace
da: Navn på skrifttypefamilien, f.eks. Sans, Helvetica, Times, Monospace

en: Font style
da: Skrifttypestil

en: Font variant
da: Skrifttypevariant

en: Font weight
da: Skrifttypevægt

en: Font stretch
da: Skrifttypens strækning

en: Font size
da: Skrifttypestørrelse

en: Font size (as a multiple of PANGO_SCALE, eg. 12*PANGO_SCALE for a 12pt font size)
da: Skriftstørrelse (som et multiplum af PANGO_SCALE, f.eks. 12*PANGO_SCALE for en 12pt skriftstørrelse)

en: Font points
da: Skrifttypepunkter

en: Font size in points (eg. 12 for a 12pt font size)
da: Skriftstørrelse i punkter (f.eks. 12 for en 12pt skriftstørrelse)

en: Rise
da: Grundlinjeafstand

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative)
da: Afstand fra grundlinjen op til teksten (hvis negativ ned til teksten)

en: Strikethrough
da: Gennemstreget

en: Whether to strike through the text
da: Om der teksten skal streges over

en: Underline
da: Understregning

en: Style of underline for this text
da: Understregningsstil for teksten

en: Scale
da: Skalering

en: Size of font, relative to default size
da: Størrelse af skrifttypen i forhold til standardstørrelsen

en: Color
da: Farve

en: Text color, as string
da: Tekstfarve, som en streng

en: Text color, as a GdkColor
da: Tekstfarve, som en GdkColor

en: Text color, as an R/G/B/A combined integer
da: Tekstfarve, som et R/G/B/A-kombineret heltal

en: Text width
da: Tekstbredde

en: Width of the rendered text
da: Bredde af den optegnede tekst

en: Text height
da: Teksthøjde

en: Height of the rendered text
da: Højde af den optegnede tekst

en: Font family set
da: Skrifttypefamilie sat

en: Whether this tag affects the font family
da: Om dette mærke påvirker skrifttypefamilien

en: Font style set
da: Skrifttypestil sat

en: Whether this tag affects the font style
da: Om dette mærke påvirker skrifttypestilen

en: Font variant set
da: Skrifttypevariant sat

en: Whether this tag affects the font variant
da: Om dette mærke påvirker skrifttypevarianten

en: Font weight set
da: Skrifttypevægt sat

en: Whether this tag affects the font weight
da: Om dette mærke påvirker skrifttypens vægt

en: Font stretch set
da: Skrifttypestrækning sat

en: Whether this tag affects the font stretch
da: Om dette mærke påvirker skrifttypens strækning

en: Font size set
da: Skrifttypestørrelse sat

en: Whether this tag affects the font size
da: Om dette mærke påvirker skrifttypens størrelse

en: Rise set
da: Grundlinjeafstand sat

en: Whether this tag affects the rise
da: Om dette mærke påvirker grundlinjeafstanden

en: Strikethrough set
da: Gennemstregning sat

en: Whether this tag affects strikethrough
da: Om dette mærke påvirker gennemstregning

en: Underline set
da: Understregning sat

en: Whether this tag affects underlining
da: Om dette mærke påvirker understregning

en: Scale set
da: Skalering sat

en: Whether this tag affects font scaling
da: Om dette mærke påvirker skalering af skrifttypen

en: Text to display
da: Tekst der skal fremvises

en: X position
da: Vandret position

en: Y position
da: Lodret position

en: Width
da: Bredde

en: Width for text box
da: Bredde af tekstboksen

en: Height
da: Højde

en: Height for text box
da: Højde af tekstboksen

en: Editable
da: Kan redigeres

en: Is this rich text item editable?
da: Om teksten kan redigeres

en: Visible
da: Synlig

en: Is this rich text item visible?
da: Om teksten er synlig

en: Cursor Visible
da: Synlig markør

en: Is the cursor visible in this rich text item?
da: Om markøren er synlig i dette rig tekst-element

en: Cursor Blink
da: Blinkende markør

en: Does the cursor blink in this rich text item?
da: Om markøren blinker i dette rig tekst-element

en: Grow Height
da: Forstør højde

en: Should the text box height grow if the text does not fit?
da: Om tekstboksens højde skal gøres større hvis teksten ikke passer

en: Wrap Mode
da: Ombrydningstilstand

en: Wrap mode for multiline text
da: Ombrydningstilstand for flerlinjers tekst

en: Justification
da: Justering

en: Justification mode
da: Justeringstilstand

en: Direction
da: Retning

en: Text direction
da: Tekstretning

en: Anchor
da: Anker

en: Anchor point for text
da: Ankerpunkt for tekst

en: Pixels Above Lines
da: Punkter over linjer

en: Number of pixels to put above lines
da: Antal punkter over linjerne

en: Pixels Below Lines
da: Punkter under linjer

en: Number of pixels to put below lines
da: Antal punkter under linjerne

en: Pixels Inside Wrap
da: Punkter inden i ombrydning

en: Number of pixels to put inside the wrap
da: Antal punkter inden i ombrydning

en: Left Margin
da: Venstre margen

en: Number of pixels in the left margin
da: Antal punkter i venstre margen

en: Right Margin
da: Højre margen

en: Number of pixels in the right margin
da: Antal punkter i højre margen

en: Indentation
da: Indrykning

en: Number of pixels for indentation
da: Antala punkter i indrykning
