libgnomecanvas 1.109.0 - en to fi translation catalogue (93 entries)

en: Antialiased
fi: Pehmennetty

en: The antialiasing mode of the canvas.
fi: Piirtoalueen pehmennystapa.

en: Text
fi: Teksti

en: Text to render
fi: Piirtyvä teksti

en: Markup
fi: Merkintä

en: Marked up text to render
fi: Piirtyvä merkitty teksti

en: Font
fi: Kirjasin

en: Font description as a string
fi: Kirjasimen kuvaus merkkijonona

en: Font description
fi: Kirjasimen kuvaus

en: Font description as a PangoFontDescription struct
fi: Kirjasimen kuvaus PangoFontDescription-rakenteena

en: Font family
fi: Kirjasinperhe

en: Name of the font family, e.g. Sans, Helvetica, Times, Monospace
fi: Kirjasinperheen nimi, esimerkiksi Sans, Helvetica, Times tai Monospace

en: Font style
fi: Kirjasintyyli

en: Font variant
fi: Kirjasinmuunnelma

en: Font weight
fi: Kirjasinvahvuus

en: Font stretch
fi: Kirjasimen venytys

en: Font size
fi: Kirjasinkoko

en: Font size (as a multiple of PANGO_SCALE, eg. 12*PANGO_SCALE for a 12pt font size)
fi: Kirjasinkoko (PANGO_SCALE-muuttujan monikerta, esim. 12*PANGO_SCALE haluttaessa 12pt kirjasinkoko)

en: Font points
fi: Kirjasinpisteitä

en: Font size in points (eg. 12 for a 12pt font size)
fi: Kirjasinkoko pisteinä (esim. arvo 12 12pt kirjasinkoolle)

en: Rise
fi: Nosto

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative)
fi: Tekstin sijainti perustason yläpuolella (tai alapuolella jos nosto negatiivinen)

en: Strikethrough
fi: Yliviivaus

en: Whether to strike through the text
fi: Piirtyykö tekstin yli viiva

en: Underline
fi: Alleviivaus

en: Style of underline for this text
fi: Tekstin alleviivaustyyli

en: Scale
fi: Skaalaus

en: Size of font, relative to default size
fi: Kirjasimen koko verrattuna oletuskokoon

en: Color
fi: Väri

en: Text color, as string
fi: Tekstin väri merkkijonoa

en: Text color, as a GdkColor
fi: Tekstin väri GdkColorina

en: Text color, as an R/G/B/A combined integer
fi: Tekstin väri R/G/B/A:sta yhdistettynä kokonaislukuna

en: Text width
fi: Tekstin leveys

en: Width of the rendered text
fi: Piirtyvän tekstin leveys

en: Text height
fi: Tekstin korkeus

en: Height of the rendered text
fi: Piirtyvän tekstin korkeus

en: Font family set
fi: Kirjasinperhe asetettu

en: Whether this tag affects the font family
fi: Vaikuttaako tämä lappu kirjasinperheeseen

en: Font style set
fi: Kirjasintyyli asetettu

en: Whether this tag affects the font style
fi: Vaikuttaako tämä lappu kirjasintyyliin

en: Font variant set
fi: Kirjasinmuunnelma asetettu

en: Whether this tag affects the font variant
fi: Vaikuttaako tämä lappu kirjasinmuunnelmaan

en: Font weight set
fi: Kirjasinvahvuus asetettu

en: Whether this tag affects the font weight
fi: Vaikuttaako tämä lappu kirjasinvahvuuteen

en: Font stretch set
fi: Kirjasinvenytys asetettu

en: Whether this tag affects the font stretch
fi: Vaikuttaako tämä lappu kirjasimen venymiseen

en: Font size set
fi: Kirjasinkoko asetettu

en: Whether this tag affects the font size
fi: Vaikuttaako tämä lappu kirjasinkokoon

en: Rise set
fi: Nosto asetettu

en: Whether this tag affects the rise
fi: Vaikuttaako tämä lappu nostoon

en: Strikethrough set
fi: Yliviivaus asetettu

en: Whether this tag affects strikethrough
fi: Vaikuttaako tämä lappu yliviivaukseen

en: Underline set
fi: Alleviivaus asetettu

en: Whether this tag affects underlining
fi: Vaikuttaako tämä lappu alleviivaukseen

en: Scale set
fi: Skaalaus asetettu

en: Whether this tag affects font scaling
fi: Vaikuttaako tämä lappu kirjasimen skaalaukseen

en: Text to display
fi: Piirtyvä teksti

en: X position
fi: X-sijainti

en: Y position
fi: Y-sijainti

en: Width
fi: Leveys

en: Width for text box
fi: Tekstilaatikon leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Height for text box
fi: Tekstilaatikon korkeus

en: Editable
fi: Muokattavissa

en: Is this rich text item editable?
fi: Onko tämä muotoiltava teksti muokattavissa?

en: Visible
fi: Näkyvä

en: Is this rich text item visible?
fi: Onko tämä muotoiltava teksti näkyvä?

en: Cursor Visible
fi: Kohdistin näkyy

en: Is the cursor visible in this rich text item?
fi: Onko kohdistin näkyvä tässä muotoiltavassa tekstikohteessa?

en: Cursor Blink
fi: Kohdistin vilkkuu

en: Does the cursor blink in this rich text item?
fi: Vilkkuuko kohdistin tässä muotoiltavassa tekstikohteessa?

en: Grow Height
fi: Kasvata korkeutta

en: Should the text box height grow if the text does not fit?
fi: Kasvaako tekstilaatikon korkeus, jos teksti ei muuten sovi?

en: Wrap Mode
fi: Rivitystapa

en: Wrap mode for multiline text
fi: Monirivisen tekstin rivitystapa

en: Justification
fi: Tasaus

en: Justification mode
fi: Tasaustapa

en: Direction
fi: Suunta

en: Text direction
fi: Tekstin suunta

en: Anchor
fi: Ankkuri

en: Anchor point for text
fi: Tekstin ankkuripiste

en: Pixels Above Lines
fi: Kuvapisteitä rivien yläpuolella

en: Number of pixels to put above lines
fi: Rivien yläpuolella olevien kuvapisteiden määrä

en: Pixels Below Lines
fi: Kuvapisteitä rivien alla

en: Number of pixels to put below lines
fi: Rivien alapuolella olevien kuvapisteiden määrä

en: Pixels Inside Wrap
fi: Kuvapisteitä rivityksen sisällä

en: Number of pixels to put inside the wrap
fi: Rivityksen sisällä olevien kuvapisteiden määrä

en: Left Margin
fi: Vasen reunus

en: Number of pixels in the left margin
fi: Vasemman reunuksen kuvapisteiden määrä

en: Right Margin
fi: Oikea reunus

en: Number of pixels in the right margin
fi: Oikean reunuksen kuvapisteiden määrä

en: Indentation
fi: Sisennys

en: Number of pixels for indentation
fi: Sisennyksen kuvapisteiden määrä
