libgnomecanvas - en to hu translation catalogue (93 entries)

en: Antialiased
hu: Élsimított

en: The antialiasing mode of the canvas.
hu: A rajzvászon élsimítási módja.

en: Text
hu: Szöveg

en: Text to render
hu: Megjelenítendő szöveg

en: Markup
hu: Formátum

en: Marked up text to render
hu: Megjelenítendő formázott szöveg

en: Font
hu: Betűkészlet

en: Font description as a string
hu: Betűkészlet leírása szövegként

en: Font description
hu: Betűkészlet leírása

en: Font description as a PangoFontDescription struct
hu: Betűkészlet leírása PangoFontDescription struktúraként

en: Font family
hu: Betűcsalád

en: Name of the font family, e.g. Sans, Helvetica, Times, Monospace
hu: A betűcsalád megnevezése, pl. Sans, Helvetica, Times, Monospace

en: Font style
hu: Betűstílus

en: Font variant
hu: Betűváltozat

en: Font weight
hu: Betűvastagság

en: Font stretch
hu: Betűszélesség

en: Font size
hu: Betűméret

en: Font size (as a multiple of PANGO_SCALE, eg. 12*PANGO_SCALE for a 12pt font size)
hu: Betűméret (a PANGO_SCALE többszöröseként, például a 12*PANGO_SCALE 12 pontos betűt jelent)

en: Font points
hu: Pont

en: Font size in points (eg. 12 for a 12pt font size)
hu: Betűméret képpontokban (például a 12 12 pontos betűt jelent)

en: Rise
hu: Elhelyezés

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative)
hu: Szöveg eltolása az alapvonal fölé (ha az elhelyezés negatív, az alapvonal alá)

en: Strikethrough
hu: Áthúzás

en: Whether to strike through the text
hu: Szöveg áthúzása

en: Underline
hu: Aláhúzás

en: Style of underline for this text
hu: A szöveg aláhúzásának stílusa

en: Scale
hu: Méretezés

en: Size of font, relative to default size
hu: Betűméret az alapértelmezetthez képest (relatív)

en: Color
hu: Szín

en: Text color, as string
hu: Szövegszín karakterláncként

en: Text color, as a GdkColor
hu: Szövegszín GdkColor-ként

en: Text color, as an R/G/B/A combined integer
hu: Szövegszín R/G/B/A kombinált egész számként

en: Text width
hu: Szöveg szélessége

en: Width of the rendered text
hu: A megjelenített szöveg szélessége

en: Text height
hu: Szöveg magassága

en: Height of the rendered text
hu: A megjelenített szöveg magassága

en: Font family set
hu: Betűcsalád beállítása

en: Whether this tag affects the font family
hu: Az elem befolyásolja-e a betűcsaládot

en: Font style set
hu: Betűstílus beállítása

en: Whether this tag affects the font style
hu: Az elem befolyásolja-e a betű stílusát

en: Font variant set
hu: Betűváltozat beállítása

en: Whether this tag affects the font variant
hu: Az elem befolyásolja-e a betű változatát

en: Font weight set
hu: Betű vastagságának beállítása

en: Whether this tag affects the font weight
hu: Az elem befolyásolja-e a betű vastagságát

en: Font stretch set
hu: Betűszélesség beállítása

en: Whether this tag affects the font stretch
hu: Az elem befolyásolja-e a betű szélességét

en: Font size set
hu: Betűméret beállítása

en: Whether this tag affects the font size
hu: Az elem befolyásolja-e a betű méretét

en: Rise set
hu: Elhelyezés beállítása

en: Whether this tag affects the rise
hu: Az elem befolyásolja-e a betű elhelyezését

en: Strikethrough set
hu: Áthúzás beállítása

en: Whether this tag affects strikethrough
hu: Az elem befolyásolja-e a betű áthúzását

en: Underline set
hu: Aláhúzás beállítása

en: Whether this tag affects underlining
hu: Az elem befolyásolja-e az aláhúzást

en: Scale set
hu: Méretezés beállítása

en: Whether this tag affects font scaling
hu: Az elem befolyásolja-e a betű méretezését

en: Text to display
hu: Megjelenítendő szöveg

en: X position
hu: X-pozíció

en: Y position
hu: Y-pozíció

en: Width
hu: Szélesség

en: Width for text box
hu: Szövegdoboz szélessége

en: Height
hu: Magasság

en: Height for text box
hu: Szövegdoboz magassága

en: Editable
hu: Szerkeszthető

en: Is this rich text item editable?
hu: Szerkeszthető ez a rich text elem?

en: Visible
hu: Látható

en: Is this rich text item visible?
hu: Látható ez a rich text elem?

en: Cursor Visible
hu: Kurzor látható

en: Is the cursor visible in this rich text item?
hu: Látható a kurzor ebben a rich text elemben?

en: Cursor Blink
hu: Villogó kurzor

en: Does the cursor blink in this rich text item?
hu: Villog a kurzor ebben a rich text elemben?

en: Grow Height
hu: Magasság növelése

en: Should the text box height grow if the text does not fit?
hu: A szövegdoboz magassága nőjön, ha a szöveg nem fér bele?

en: Wrap Mode
hu: Sortörés módja

en: Wrap mode for multiline text
hu: A sortörés módja többsoros szöveghez

en: Justification
hu: Sorkizárás

en: Justification mode
hu: Sorkizárás módja

en: Direction
hu: Irány

en: Text direction
hu: Szöveg iránya

en: Anchor
hu: Horgony

en: Anchor point for text
hu: Szöveg horgonypontja

en: Pixels Above Lines
hu: Sorok feletti képpontok

en: Number of pixels to put above lines
hu: A sorok fölé illesztett képpontok száma

en: Pixels Below Lines
hu: Sorok alatti képpontok

en: Number of pixels to put below lines
hu: A sorok alá illesztett képpontok száma

en: Pixels Inside Wrap
hu: Törésen belüli képpontok

en: Number of pixels to put inside the wrap
hu: A sortörésbe illesztett képpontok száma

en: Left Margin
hu: Bal oldali margó

en: Number of pixels in the left margin
hu: A bal margóra illesztett képpontok száma

en: Right Margin
hu: Jobb oldali margó

en: Number of pixels in the right margin
hu: A jobb margóra illesztett képpontok száma

en: Indentation
hu: Behúzás

en: Number of pixels for indentation
hu: A behúzásba illesztett képpontok száma
