gnome-libs 2.0 - en to li translation catalogue (90 entries)

en: Antialiased
li: Antialias

en: The antialiasing mode of the canvas.
li: De antialias-modus van 't kanvas.

en: Text
li: Teks

en: Text to render
li: Te tuine teks

en: Markup
li: Markering

en: Marked up text to render
li: Gemarkeerde teks veur te tuine

en: Font
li: Booksjtaaftiep

en: Font description as a string
li: Booksjtaaftiepbesjrieving es string

en: Font description
li: Booksjtaaftiepbesjrieving

en: Font description as a PangoFontDescription struct
li: booksjtaaftiepbesjrieving es ein PangoFontDescription struct

en: Font family
li: Booksjtaaftiepfemielie

en: Name of the font family, e.g. Sans, Helvetica, Times, Monospace
li: Naam van de booksjtaaftiepfemielie, b.v. Sans, Helvetica, Times, Monospace

en: Font style
li: Booksjtaaftiepsjtiel

en: Font variant
li: Booksjtaaftiepvarrejant

en: Font weight
li: Booksjtaaftiepgewich

en: Font stretch
li: Booksjtaaftiepbereik

en: Font size
li: Booksjtaaftiepgruutde

en: Font points
li: Booksjtaaftieppuntje

en: Font size in points
li: Booksjtaaftiepgruutde in puntje

en: Rise
li: Verhuging

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative)
li: Versjuving van de teks baove de gróndjlien (of dao-ónger wen de versjuving negatief is)

en: Strikethrough
li: Doorgesjtreip

en: Whether to strike through the text
li: Of de tekste doorsjtreip mote waere

en: Underline
li: Óngersjtreipe

en: Style of underline for this text
li: Saort óngerstreping veur deze teks

en: Scale
li: Sjaal

en: Size of font, relative to default size
li: Booksjtaaftiepgruutde, nao rato van de sjtanderdgruutde

en: Color
li: Kleur

en: Text color, as string
li: Tekskleur, es string

en: Text color, as a GdkColor
li: Tekskleur, es GdkColor

en: Text color, as an R/G/B/A combined integer
li: Tekskleur, es R/G/B/A-gekombineerd getal

en: Text width
li: Teksbreide

en: Width of the rendered text
li: Breide van de getuinde teks

en: Text height
li: Tekshuugde

en: Height of the rendered text
li: Huugde van de getuinde teks

en: Font family set
li: Gekaoze booksjtaaftiepfemielie

en: Whether this tag affects the font family
li: Of dees tag de booksjtaaftiepfemielie beïnvloot

en: Font style set
li: Gekaoze booksjtaaftiepsjtiel

en: Whether this tag affects the font style
li: Of dees insjtèlling de booksjtaaftiepsjtiel beïnvloot

en: Font variant set
li: Gekaoze booksjtaaftiepvariant

en: Whether this tag affects the font variant
li: Of dees insjtèlling de booksjtaaftiepvarrejant beïnvloot

en: Font weight set
li: Gekaoze booksjtaaftiepgewich

en: Whether this tag affects the font weight
li: Of dees insjtèlling 't booksjtaaftiepgewich beïnvloot

en: Font stretch set
li: Gekaoze booksjtaaftiepsjtrèkking

en: Whether this tag affects the font stretch
li: Of dees insjtèlling de booksjtaaftiepsjtrèkking beïnvloot

en: Font size set
li: Gekaoze booksjtaaftiepgruutde

en: Whether this tag affects the font size
li: Of dees insjtèlling de booksjtaaftiepgruutde beïnvloot

en: Rise set
li: Gekaoze verhuging

en: Whether this tag affects the rise
li: Of dees insjtèlling de verhuging beïnvloot

en: Strikethrough set
li: Gekaoze doorsjtreiping

en: Whether this tag affects strikethrough
li: Of dees insjtèlling de doorsjtreiping beïnvloot

en: Underline set
li: Gekaoze óngersjtreiping

en: Whether this tag affects underlining
li: Of dees insjtèlling de óngerstreping beïnvloot

en: Scale set
li: Gekaoze sjaal

en: Whether this tag affects font scaling
li: Of dees insjtèlling de sjaal beïnvloot

en: Text to display
li: Te tuine teks

en: X position
li: X-posisie

en: Y position
li: Y-posisie

en: Width
li: Breide

en: Width for text box
li: Breide van tekskader

en: Height
li: Huugde

en: Height for text box
li: Huugde van tekskader

en: Editable
li: Bewirkbaar

en: Is this rich text item editable?
li: Is dit "rich text"-item bewirkbaar?

en: Visible
li: Zichbaar

en: Is this rich text item visible?
li: Is dit "rich text"-item zichbaar?

en: Cursor Visible
li: Kursor zichbaar

en: Cursor Blink
li: Kursor kwink

en: Grow Height
li: Huugde laote aanwasse

en: Should the text box height grow if the text does not fit?
li: Moot 't tekskader in huugde greuje wen de teks neet pas?

en: Wrap Mode
li: Doorloup-modus

en: Wrap mode for multiline text
li: Doorloup-modus veur teks op mierdere regele

en: Justification
li: Oetliening

en: Justification mode
li: Oetlieningsmodus

en: Direction
li: Richting

en: Text direction
li: Teksrichting

en: Anchor
li: Anker

en: Anchor point for text
li: Ankerpuntj veur teks

en: Pixels Above Lines
li: Pixels baove regele

en: Number of pixels to put above lines
li: Deil pixels baove de regele

en: Pixels Below Lines
li: Pixels ónger regele

en: Number of pixels to put below lines
li: Deil pixels ónger de regele

en: Pixels Inside Wrap
li: Pixels In Doorloup

en: Number of pixels to put inside the wrap
li: Deil pixels det in de doorloup weurt gedaon

en: Left Margin
li: Linker Marge

en: Number of pixels in the left margin
li: Deil pixels in de linker marge

en: Right Margin
li: Rechter Marge

en: Number of pixels in the right margin
li: Deil pixels in de rechter marge

en: Indentation
li: Insjpringe

en: Number of pixels for indentation
li: Deil pixels veur insjpringe
