gnome-libs 2.0 - en to nl translation catalogue (93 entries)

en: Antialiased
nl: Antialias

en: The antialiasing mode of the canvas.
nl: De antialias-modus van het canvas.

en: Text
nl: Tekst

en: Text to render
nl: Tekst om weer te geven

en: Markup
nl: Markering

en: Marked up text to render
nl: Gemarkeerde tekst om weer te geven

en: Font
nl: Lettertype

en: Font description as a string
nl: Lettertypebeschrijving als string

en: Font description
nl: Lettertypebeschrijving

en: Font description as a PangoFontDescription struct
nl: Lettertypebeschrijving als een PangoFontDescription struct

en: Font family
nl: Lettertypefamilie

en: Name of the font family, e.g. Sans, Helvetica, Times, Monospace
nl: Naam van de lettertypefamilie, bijv. Sans, Helvetica, Times, Monospace

en: Font style
nl: Lettertypestijl

en: Font variant
nl: Lettertypevariant

en: Font weight
nl: Lettertypegewicht

en: Font stretch
nl: Lettertyperek

en: Font size
nl: Lettergrootte

en: Font size (as a multiple of PANGO_SCALE, eg. 12*PANGO_SCALE for a 12pt font size)
nl: Lettergrootte (veelvoud van PANGO_SCALE, bv. 12*PANGO_SCALE voor een 12pt grootte

en: Font points
nl: Lettertypepunten

en: Font size in points (eg. 12 for a 12pt font size)
nl: Lettertypepunten in punten (bv. 12 voor 12pt lettergrootte

en: Rise
nl: Verhoging

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative)
nl: Verschuiving van de tekst boven de grondlijn (of eronder als de verschuiving negatief is)

en: Strikethrough
nl: Doorhalen

en: Whether to strike through the text
nl: Of de teksten doorstreept moeten worden

en: Underline
nl: Onderstrepen

en: Style of underline for this text
nl: Soort onderstreping voor deze tekst

en: Scale
nl: Schaal

en: Size of font, relative to default size
nl: Lettergrootte ten opzichte van de standaardgrootte

en: Color
nl: Kleur

en: Text color, as string
nl: Tekstkleur, als string

en: Text color, as a GdkColor
nl: Tekstkleur, als GdkColor

en: Text color, as an R/G/B/A combined integer
nl: Tekstkleur, als R/G/B/A-gecombineerd getal

en: Text width
nl: Tekstbreedte

en: Width of the rendered text
nl: Breedte van de afgebeelde tekst

en: Text height
nl: Teksthoogte

en: Height of the rendered text
nl: Hoogte van de afgebeelde tekst

en: Font family set
nl: Gekozen lettertypefamilie

en: Whether this tag affects the font family
nl: Of deze tag de lettertypefamilie beïnvloedt

en: Font style set
nl: Gekozen Lettertypestijl

en: Whether this tag affects the font style
nl: Of deze instelling de lettertypestijl beïnvloedt

en: Font variant set
nl: Gekozen Lettertypevariant

en: Whether this tag affects the font variant
nl: Of deze instelling de lettertypevariant beïnvloedt

en: Font weight set
nl: Gekozen lettertypegewicht

en: Whether this tag affects the font weight
nl: Of deze instelling het lettertypegewicht beïnvloedt

en: Font stretch set
nl: Gekozen lettertypestrekking

en: Whether this tag affects the font stretch
nl: Of deze instelling de lettertypestrekking beïnvloedt

en: Font size set
nl: Gekozen lettergrootte

en: Whether this tag affects the font size
nl: Of deze instelling de lettergrootte beïnvloedt

en: Rise set
nl: Gekozen verhoging

en: Whether this tag affects the rise
nl: Of deze instelling de verhoging beïnvloedt

en: Strikethrough set
nl: Gekozen doorstreping

en: Whether this tag affects strikethrough
nl: Of deze instelling de doorstreping beïnvloedt

en: Underline set
nl: Gekozen onderstreping

en: Whether this tag affects underlining
nl: Of deze instelling de onderstreping beïnvloedt

en: Scale set
nl: Gekozen schaal

en: Whether this tag affects font scaling
nl: Of deze instelling de schaal beïnvloedt

en: Text to display
nl: Tekst om weer te geven

en: X position
nl: X-positie

en: Y position
nl: Y-positie

en: Width
nl: Breedte

en: Width for text box
nl: Breedte van tekstkader

en: Height
nl: Hoogte

en: Height for text box
nl: Hoogte van tekstkader

en: Editable
nl: Bewerkbaar

en: Is this rich text item editable?
nl: Is dit "rich text"-item te bewerken?

en: Visible
nl: Zichtbaar

en: Is this rich text item visible?
nl: Is dit "rich text"-item zichtbaar?

en: Cursor Visible
nl: Cursor Zichtbaar

en: Is the cursor visible in this rich text item?
nl: Is de cursor zichtbaar in dit 'rich text' item?

en: Cursor Blink
nl: Cursor Knipper

en: Does the cursor blink in this rich text item?
nl: Knippert de cursor in dit 'rich text' item?

en: Grow Height
nl: Hoogte laten toenemen

en: Should the text box height grow if the text does not fit?
nl: Moet het tekstkader in hoogte groeien als de tekst niet past?

en: Wrap Mode
nl: Terugloopmodus

en: Wrap mode for multiline text
nl: Doorloop-modus voor tekst op meerdere regels

en: Justification
nl: Uitlijning

en: Justification mode
nl: Uitlijningsmodus

en: Direction
nl: Richting

en: Text direction
nl: Tekstrichting

en: Anchor
nl: Anker

en: Anchor point for text
nl: Ankerpunt voor tekst

en: Pixels Above Lines
nl: Pixels Boven Regels

en: Number of pixels to put above lines
nl: Aantal pixels boven de regels

en: Pixels Below Lines
nl: Pixels Onder Regels

en: Number of pixels to put below lines
nl: Aantal pixels onder de regels

en: Pixels Inside Wrap
nl: Pixels In Doorloop

en: Number of pixels to put inside the wrap
nl: Aantal pixels dat in de doorloop wordt gedaan

en: Left Margin
nl: Linker Marge

en: Number of pixels in the left margin
nl: Aantal pixels in de linker marge

en: Right Margin
nl: Rechter Marge

en: Number of pixels in the right margin
nl: Aantal pixels in de rechter marge

en: Indentation
nl: Inspringen

en: Number of pixels for indentation
nl: Aantal pixels voor inspringen
