libgnomecanvas - en to ro translation catalogue (91 entries)

en: Antialiased
ro: Antialiat

en: The antialiasing mode of the canvas.
ro: Mod antialiere canavale.

en: Text to render
ro: Text de afișat

en: Markup
ro: Selecție

en: Marked up text to render
ro: Text selectat de afișat

en: Font description as a string
ro: Descriere font sub formă de șir

en: Font description
ro: Descriere font

en: Font description as a PangoFontDescription struct
ro: Descriere font ca o structură PangoFontDescription

en: Font family
ro: Familie de fonturi

en: Name of the font family, e.g. Sans, Helvetica, Times, Monospace
ro: Nume familie de fonturi (de ex. Sans, Helvetica, Times, Monospace)

en: Font style
ro: Stil font

en: Font variant
ro: Variantă font

en: Font weight
ro: Grosime font

en: Font stretch
ro: Întindere font

en: Font size
ro: Mărime font

en: Font size (as a multiple of PANGO_SCALE, eg. 12*PANGO_SCALE for a 12pt font size)
ro: Mărime font (ca multiplu de PANGO_SCALE, de ex. 12*PANGO_SCALE pentru o mărime de 12pt)

en: Font points
ro: Număr puncte font

en: Font size in points (eg. 12 for a 12pt font size)
ro: Mărime font în puncte (de ex. 12 pentru un font de 12pt)

en: Rise
ro: Înălțare

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative)
ro: Distanța textului față de linia de bază (negativă când textul e coborât)

en: Strikethrough
ro: Înțepat

en: Whether to strike through the text
ro: Pentru textul peste care s-a tras o linie

en: Underline
ro: Subliniat

en: Style of underline for this text
ro: Pentru textul subliniat

en: Scale
ro: Scalare

en: Size of font, relative to default size
ro: Mărimea fontului, relativă la mărimea implicită

en: Color
ro: Culoare

en: Text color, as string
ro: Culoare text, ca un șir de caractere

en: Text color, as a GdkColor
ro: Culoare text, ca o valoare GdkColor

en: Text color, as an R/G/B/A combined integer
ro: Culoare text, ca un întreg combinat R/G/B/A

en: Text width
ro: Lățime text

en: Width of the rendered text
ro: Lățime text afișat

en: Text height
ro: Înălțime text

en: Height of the rendered text
ro: Înălțime text afișat

en: Font family set
ro: Tip familie de fonturi

en: Whether this tag affects the font family
ro: Pentru fonturile ce au o familie anume de fonturi

en: Font style set
ro: Set stil fonturi

en: Whether this tag affects the font style
ro: Pentru fonturile ce au un stil anume de font

en: Font variant set
ro: Tip variantă font

en: Whether this tag affects the font variant
ro: Pentru fonturile ce au o variantă anume de font

en: Font weight set
ro: Grosime font

en: Whether this tag affects the font weight
ro: Pentru fonturile ce au o grosime anume

en: Font stretch set
ro: Întindere font

en: Whether this tag affects the font stretch
ro: Pentru fonturile ce au o întindere anume

en: Font size set
ro: Mărime font

en: Whether this tag affects the font size
ro: Pentru fonturile ce au o mărime anume

en: Rise set
ro: Înălțare font

en: Whether this tag affects the rise
ro: Pentru fonturile ce se depărtează de linia de bază

en: Strikethrough set
ro: Înțepare

en: Whether this tag affects strikethrough
ro: Pentru linia care se trage peste toate caracterele

en: Underline set
ro: Subliniere

en: Whether this tag affects underlining
ro: Pentru linia cu care se subliniază caracterele

en: Scale set
ro: Scalare

en: Whether this tag affects font scaling
ro: Pentru fonturile cu o scalare anume

en: Text to display
ro: Text de afișat

en: X position
ro: Coordonată X

en: Y position
ro: Coordonată Y

en: Width
ro: Lățime

en: Width for text box
ro: Lățime căsuță de text

en: Height
ro: Înălțime

en: Height for text box
ro: Înălțime căsuță de text

en: Editable
ro: Editabil

en: Is this rich text item editable?
ro: Este editabil acest element de text cu atribute?

en: Visible
ro: Vizibil

en: Is this rich text item visible?
ro: Este vizibil acest element de text cu atribute?

en: Cursor Visible
ro: Cursor vizibil

en: Is the cursor visible in this rich text item?
ro: Este cursorul vizibil în acest element de text cu atribute?

en: Cursor Blink
ro: Pâlpâire cursor

en: Does the cursor blink in this rich text item?
ro: Pâlpâie cursorul în acest element de text cu atribute?

en: Grow Height
ro: Mărește înălțimea

en: Should the text box height grow if the text does not fit?
ro: Ar trebui înălțimea căsuței de text să crească dacă nu încape textul?

en: Wrap Mode
ro: Formatare rânduri

en: Wrap mode for multiline text
ro: Rupe rândurile pentru textul pe mai multe linii

en: Justification
ro: Aliniere

en: Justification mode
ro: Mod de aliniere

en: Direction
ro: Direcție

en: Text direction
ro: Direcție text

en: Anchor
ro: Ancoră

en: Anchor point for text
ro: Punctul de ancorare a textului

en: Pixels Above Lines
ro: Pixeli deasupra liniilor

en: Number of pixels to put above lines
ro: Număr de pixeli de pus deasupra liniilor

en: Pixels Below Lines
ro: Pixeli sub linii

en: Number of pixels to put below lines
ro: Număr de pixeli de pus sub linii

en: Pixels Inside Wrap
ro: Pixeli la ruperea rândurilor

en: Number of pixels to put inside the wrap
ro: Număr de pixeli incluși la ruperea unui rând

en: Left Margin
ro: Margine stângă

en: Number of pixels in the left margin
ro: Număr de pixeli în marginea stângă

en: Right Margin
ro: Margine dreaptă

en: Number of pixels in the right margin
ro: Număr de pixeli în marginea dreaptă

en: Indentation
ro: Indentare

en: Number of pixels for indentation
ro: Număr de pixeli la indentare
