libgnomecanvas - en to sv translation catalogue (92 entries)

en: Antialiased
sv: Kantutjämning

en: The antialiasing mode of the canvas.
sv: Kantutjämningsläget i duken.

en: Text to render
sv: Text att rendera

en: Markup
sv: Markering

en: Marked up text to render
sv: Markerad text att rendera

en: Font
sv: Typsnitt

en: Font description as a string
sv: Typsnittsbeskrivning som en sträng

en: Font description
sv: Typsnittsbeskrivning

en: Font description as a PangoFontDescription struct
sv: Typsnittsbeskrivning som en PangoFontDescription-struct

en: Font family
sv: Typsnittsfamilj

en: Name of the font family, e.g. Sans, Helvetica, Times, Monospace
sv: Namn på typsnittsfamiljen, t.ex. Sans, Helvetica, Times, Monospace

en: Font style
sv: Typsnittsstil

en: Font variant
sv: Typsnittsvariant

en: Font weight
sv: Typsnittsvikt

en: Font stretch
sv: Typsnittsutsträckning

en: Font size
sv: Typsnittsstorlek

en: Font size (as a multiple of PANGO_SCALE, eg. 12*PANGO_SCALE for a 12pt font size)
sv: Typsnittsstorlek (som en mångfald för PANGO_SCALE, t.ex. 12*PANGO_SCALE för en typsnittsstorlek på 12 punkter)

en: Font points
sv: Typsnittspunkter

en: Font size in points (eg. 12 for a 12pt font size)
sv: Typsnittsstorlek i punkter (t.ex. 12 för en typsnittsstorlek på 12 punkter)

en: Rise
sv: Höjning

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative)
sv: Höjning av texten ovanför baslinjen (nedanför baslinjen om höjningen är negativ)

en: Strikethrough
sv: Genomstrykning

en: Whether to strike through the text
sv: Huruvida texten ska genomstrykas

en: Underline
sv: Understruken

en: Style of underline for this text
sv: Stil på understrykningen för denna text

en: Scale
sv: Skala

en: Size of font, relative to default size
sv: Storlek på typsnittet, relativt standardstorleken

en: Color
sv: Färg

en: Text color, as string
sv: Textfärg, som sträng

en: Text color, as a GdkColor
sv: Textfärg, som GdkColor

en: Text color, as an R/G/B/A combined integer
sv: Textfärg, som ett R/G/B/A-kombinerat heltal

en: Text width
sv: Textbredd

en: Width of the rendered text
sv: Bredden på den renderade texten

en: Text height
sv: Texthöjd

en: Height of the rendered text
sv: Höjden på den renderade texten

en: Font family set
sv: Typsnittsfamilj inställd

en: Whether this tag affects the font family
sv: Huruvida denna tagg påverkar typsnittsfamilj

en: Font style set
sv: Typsnittsstil inställd

en: Whether this tag affects the font style
sv: Huruvida denna tagg påverkar typsnittsstil

en: Font variant set
sv: Typsnittsvariant inställd

en: Whether this tag affects the font variant
sv: Huruvida denna tagg påverkar typsnittsvariant

en: Font weight set
sv: Typsnittsvikt inställd

en: Whether this tag affects the font weight
sv: Huruvida denna tagg påverkar typsnittsvikt

en: Font stretch set
sv: Typsnittsutsträckning inställd

en: Whether this tag affects the font stretch
sv: Huruvida denna tagg påverkar typsnittsutsträckning

en: Font size set
sv: Typsnittsstorlek inställd

en: Whether this tag affects the font size
sv: Huruvida denna tagg påverkar typsnittsstorlek

en: Rise set
sv: Höjning inställd

en: Whether this tag affects the rise
sv: Huruvida denna tagg påverkar höjning

en: Strikethrough set
sv: Genomstrykning inställd

en: Whether this tag affects strikethrough
sv: Huruvida denna tagg påverkar genomstrykning

en: Underline set
sv: Understrykning inställd

en: Whether this tag affects underlining
sv: Huruvida denna tagg påverkar understrykning

en: Scale set
sv: Skala inställd

en: Whether this tag affects font scaling
sv: Huruvida denna tagg påverkar typsnittsskalning

en: Text to display
sv: Text att visa

en: X position
sv: X-position

en: Y position
sv: Y-position

en: Width
sv: Bredd

en: Width for text box
sv: Bredd på textfält

en: Height
sv: Höjd

en: Height for text box
sv: Höjd på textfält

en: Editable
sv: Redigerbart

en: Is this rich text item editable?
sv: Är detta rich text-objekt redigerbart?

en: Visible
sv: Synligt

en: Is this rich text item visible?
sv: Är detta rich text-objekt synligt?

en: Cursor Visible
sv: Markör synlig

en: Is the cursor visible in this rich text item?
sv: Är markören synlig i detta rich text-objekt?

en: Cursor Blink
sv: Markörblinkning

en: Does the cursor blink in this rich text item?
sv: Blinkar markören i detta rich text-objekt?

en: Grow Height
sv: Väx i höjdled

en: Should the text box height grow if the text does not fit?
sv: Ska textfältet växa i höjdled om texten inte passar?

en: Wrap Mode
sv: Radbrytningsläge

en: Wrap mode for multiline text
sv: Radbrytningsläge för text med flera rader

en: Justification
sv: Justering

en: Justification mode
sv: Justeringsläge

en: Direction
sv: Riktning

en: Text direction
sv: Textriktning

en: Anchor
sv: Ankare

en: Anchor point for text
sv: Ankarpunkt för text

en: Pixels Above Lines
sv: Bildpunkter ovanför rader

en: Number of pixels to put above lines
sv: Antal bildpunkter att lägga till ovanför rader

en: Pixels Below Lines
sv: Bildpunkter ovanför rader

en: Number of pixels to put below lines
sv: Antal bildpunkter att lägga till under rader

en: Pixels Inside Wrap
sv: Bildpunkter innanför radbrytning

en: Number of pixels to put inside the wrap
sv: Antal bildpunkter att lägga till innanför radbrytningen

en: Left Margin
sv: Vänstermarginal

en: Number of pixels in the left margin
sv: Antal bildpunkter i den vänstra marginalen

en: Right Margin
sv: Högermarginal

en: Number of pixels in the right margin
sv: Antal bildpunkter i den högra marginalen

en: Indentation
sv: Indrag

en: Number of pixels for indentation
sv: Antal bildpunkter i indrag
