libgnomekbd - en to bs translation catalogue (39 entries)

en: XKB initialization error
bs: Ne mogu da pokrenem XKB

en: Keyboard layout "%s"
    Copyright &#169; X.Org Foundation and XKeyboardConfig contributors
    For licensing see package metadata
bs: Raspored tastature "%s"
    Copyright &#169; X.Org Foundation and XKeyboardConfig contributors
    For licensing seje package metadata

en: Unknown
bs: Nepoznato

en: layout "%s" | layouts "%s"
bs[0]: raspored "%s"
bs[1]: rasporedi "%s"
bs[2]: rasporedi "%s"

en: option "%s" | options "%s"
bs[0]: opcija "%s"
bs[1]: opcije "%s"
bs[2]: opcije "%s"

en: model "%s", %s and %s
bs: model "%s", %s i %s

en: no layout
bs: nema rasporeda

en: no options
bs: nema opcija

en: There was an error loading an image: %s
bs: Dogodila se greška prilikom učitavanja slike: %s

en: Keyboard Layout
bs: Raspored tastature

en: Preview keyboard layouts
bs: Pregled rasporeda tastature

en: Default group, assigned on window creation
bs: Podrazumijevana grupa, dodijeljena po pravljenju prozora

en: Keep and manage separate group per window
bs: Drži i radi sa odvojenom grupom po prozoru

en: Save/restore indicators together with layout groups
bs: Sačuvaj/vrati pokazatelje zajedno sa grupama rasporeda

en: Show layout names instead of group names
bs: Prikaži nazive rasporeda umjesto imena grupa

en: Show layout names instead of group names (only for versions of XFree supporting multiple layouts)
bs: Prikaži nazive rasporeda umjesto imena grupa (samo za XFree izdanja koja podržavaju više rasporeda)

en: Load extra configuration items
bs: Učitava dodatne stavke za podešavanje

en: Load exotic, rarely used layouts and options
bs: Učitava neobične, rijetko korišćenje rasporede i opcije

en: The Keyboard Preview, X offset
bs: Pregled tastature, X pomjeraj

en: The Keyboard Preview, Y offset
bs: Pregled tastature, Y pomjeraj

en: The Keyboard Preview, width
bs: Pregled tastature, širina

en: The Keyboard Preview, height
bs: Pregled tastature, visina

en: Secondary groups
bs: Sekundarne grupe

en: Show flags in the applet
bs: Prikaži zastavice u programu

en: Show flags in the applet to indicate the current layout
bs: Prikaži zastavice u programu koje će ukazivati na trenutni raspored

en: The font family
bs: Font

en: The font family for the layout indicator
bs: Font u pokazivaču rasporeda tastature

en: The font size
bs: Veličina fonta

en: The font size for the layout indicator
bs: Veličina fonta u pokazivaču rasporeda tastature

en: The foreground color
bs: Boja teksta

en: The foreground color for the layout indicator
bs: Boja teksta u pokazivaču rasporeda tastature

en: The background color
bs: Boja pozadine

en: The background color for the layout indicator
bs: Boja pozadine u pokazivaču rasporeda tastature

en: Keyboard model
bs: Model tastature

en: keyboard model
bs: model tastature

en: Keyboard layout
bs: Raspored tastature

en: keyboard layout
bs: raspored tastature

en: Keyboard options
bs: Opcije tastature

en: Indicator:
bs: Pokazivač:
