libgnomekbd - en to da translation catalogue (38 entries)

en: XKB initialization error
da: XKB-klargøringsfejl

note: Translators: The count is related to the number of options. The %s * format specifier should not be modified, left "as is".
en: option “%s” | options “%s”
da[0]: indstilling “%s”
da[1]: indstillinger “%s”

en: model “%s”, %s and %s
da: model “%s”, %s og %s

en: no layout
da: intet layout

en: no options
da: ingen indstillinger

en: Keyboard Layout
da: Tastaturlayout

en: Preview keyboard layouts
da: Forhåndsvis tastaturlayout

en: Keyboard layout “%s”
    Copyright &#169; X.Org Foundation and XKeyboardConfig contributors
    For licensing see package metadata
da: Tastaturlayout “%s”
    Copyright &#169; X.Org Foundation og XKeyboardConfig-bidragydere
    Licensen findes i pakkens metadata

en: Unknown
da: Ukendt

en: There was an error loading an image: %s
da: Der opstod en fejl ved indlæsning af billede: %s

en: Default group, assigned on window creation
da: Standardgruppe - tildelt ved vinduesoprettelse

en: Keep and manage separate group per window
da: Bevar og håndtér separat gruppe for hvert vindue

en: Save/restore indicators together with layout groups
da: Gem/hent indikatorer sammen med layoutgrupper

en: Show layout names instead of group names
da: Vis layoutnavne i stedet for gruppenavne

en: Show layout names instead of group names (only for versions of XFree supporting multiple layouts)
da: Vis layoutnavne i stedet for gruppenavne (kun for versioner af XFree der understøtter flere layout)

en: Load extra configuration items
da: Indlæs ekstra konfigurationselementer

en: Load exotic, rarely used layouts and options
da: Indlæs eksotiske, sjældent brugte layout og indstillinger

en: The Keyboard Preview, X offset
da: Forhåndsvisning af tastatur, X-forskydning

en: The Keyboard Preview, Y offset
da: Forhåndsvisning af tastatur, Y-forskydning

en: The Keyboard Preview, width
da: Forhåndsvisning af tastatur, bredde

en: The Keyboard Preview, height
da: Forhåndsvisning af tastatur, højde

en: Secondary groups
da: Sekundære grupper

en: Show flags in the applet
da: Vis flag i panelprogrammet

en: Show flags in the applet to indicate the current layout
da: Vis flag i panelprogrammet for at angive det aktuelle layout

en: The font family
da: Skrifttypefamilien

en: The font family for the layout indicator
da: Layoutindikatorens skrifttypefamilie

en: The font size
da: Skriftstørrelsen

en: The font size for the layout indicator
da: Layoutindikatorens skriftstørrelse

en: The foreground color
da: Forgrundsfarven

en: The foreground color for the layout indicator
da: Layoutindikatorens forgrundsfarve

en: The background color
da: Baggrundsfarven

en: The background color for the layout indicator
da: Layoutindikatorens baggrundsfarve

en: Keyboard model
da: Tastaturmodel

en: keyboard model
da: tastaturmodel

en: Keyboard layout
da: Tastaturlayout

en: keyboard layout
da: tastaturlayout

en: Keyboard options
da: Tastaturindstillinger

en: Indicator:
da: Indikator:
