libgnomekbd master - en to hr translation catalogue (39 entries)

en: XKB initialization error
hr: XKB greška pokretanja

note: Translators: The count is related to the number of options. The %s * format specifier should not be modified, left "as is".
en: layout “%s” | layouts “%s”
hr[0]: raspored "%s"
hr[1]: rasporeda "%s"
hr[2]: rasporeda "%s"

note: Translators: The count is related to the number of options. The %s * format specifier should not be modified, left "as is".
en: option “%s” | options “%s”
hr[0]: mogućnost "%s"
hr[1]: mogućnosti "%s"
hr[2]: mogućnosti "%s"

en: model “%s”, %s and %s
hr: model "%s", %s i %s

en: no layout
hr: bez rasporeda

en: no options
hr: bez mogućnosti

en: Keyboard Layout
hr: Raspored tipkovnice

en: Preview keyboard layouts
hr: Pregled rasporeda tipkovnice

en: Keyboard layout “%s”
    Copyright &#169; X.Org Foundation and XKeyboardConfig contributors
    For licensing see package metadata
hr: Raspored tipkovnice "%s"
    Autorsko pravo &#169; X.Org Fundacija i XKeyboardConfig doprinositelji
    Za licenciranje pogledajte metapodatke paketa

en: Unknown
hr: Nepoznat

en: There was an error loading an image: %s
hr: Dogodila se greška pri učitavanju slike: %s

en: Default group, assigned on window creation
hr: Zadana grupa, dodijeljena pri stvaranju prozora

en: Keep and manage separate group per window
hr: Zadrži i upravljaj zasebnom grupom po prozoru

en: Save/restore indicators together with layout groups
hr: Spremi/Obnovi indikatore zajedno s grupama rasporeda

en: Show layout names instead of group names
hr: Prikaži nazive rasporeda umjesto naziva grupa

en: Show layout names instead of group names (only for versions of XFree supporting multiple layouts)
hr: Prikaži nazive rasporeda umjesto naziva grupa (samo za XFree inačice koje podržavaju više rasporeda)

en: Load extra configuration items
hr: Učitaj dodatne stavke podešavanja

en: Load exotic, rarely used layouts and options
hr: Učitaj egzotične, rijetko korištene rasporede i mogućnosti

en: The Keyboard Preview, X offset
hr: Pregled tipkovnice, X pomak

en: The Keyboard Preview, Y offset
hr: Pregled tipkovnice, Y pomak

en: The Keyboard Preview, width
hr: Pregled tipkovnice, širina

en: The Keyboard Preview, height
hr: Pregled tipkovnice, visina

en: Secondary groups
hr: Pomoćne grupe

en: Show flags in the applet
hr: Prikaži zastavu u apletu

en: Show flags in the applet to indicate the current layout
hr: Prikaži zastavu u apletu za oznaku trenutnog rasporeda

en: The font family
hr: Vrsta slova

en: The font family for the layout indicator
hr: Vrsta slova za indikator rasporeda

en: The font size
hr: Veličina slova

en: The font size for the layout indicator
hr: Veličina slova za indikator rasporeda

en: The foreground color
hr: Boja prednjeg prikaza

en: The foreground color for the layout indicator
hr: Boja prednjeg prikaza indikatora rasporeda

en: The background color
hr: Boja pozadine

en: The background color for the layout indicator
hr: Boja prikaza pozadine indikatora rasporeda

en: Keyboard model
hr: Model tipkovnice

en: keyboard model
hr: model tipkovnice

en: Keyboard layout
hr: Raspored tipkovnice

en: keyboard layout
hr: raspored tipkovnice

en: Keyboard options
hr: Mogućnosti tipkovnice

en: Indicator:
hr: Indikator:
