libgnomekbd master - en to hu translation catalogue (39 entries)

en: XKB initialization error
hu: XKB-előkészítési hiba

note: Translators: The count is related to the number of options. The %s * format specifier should not be modified, left "as is".
en: layout “%s” | layouts “%s”
hu[0]: „%s” kiosztás
hu[1]: „%s” kiosztás

note: Translators: The count is related to the number of options. The %s * format specifier should not be modified, left "as is".
en: option “%s” | options “%s”
hu[0]: „%s” beállítás
hu[1]: „%s” beállítás

en: model “%s”, %s and %s
hu: „%s” modell, %s és %s

en: no layout
hu: nincs kiosztás

en: no options
hu: nincsenek beállítások

en: Keyboard Layout
hu: Billentyűzetkiosztás

en: Preview keyboard layouts
hu: Billentyűzetkiosztások előnézete

en: Keyboard layout “%s”
    Copyright &#169; X.Org Foundation and XKeyboardConfig contributors
    For licensing see package metadata
hu: „%s” billentyűzetkiosztás
    Copyright &#169; X.Org Foundation és az XKeyboardConfig közreműködői
    Licencelési információkért tekintse meg a csomag metaadatait.

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: There was an error loading an image: %s
hu: hiba történt egy kép betöltése során: %s

en: Default group, assigned on window creation
hu: Az ablak létrehozásához hozzárendelt alapértelmezett csoport

en: Keep and manage separate group per window
hu: Külön csoport fenntartása és kezelése minden ablakhoz

en: Save/restore indicators together with layout groups
hu: Jelzők mentése/visszaállítása a kiosztáscsoportokkal együtt

en: Show layout names instead of group names
hu: Kiosztásnevek mutatása csoportnevek helyett

en: Show layout names instead of group names (only for versions of XFree supporting multiple layouts)
hu: Kiosztásnevek mutatása csoportnevek helyett (csak az XFree több kiosztást támogató verzióihoz)

en: Load extra configuration items
hu: Kiegészítő beállítási elemek betöltése

en: Load exotic, rarely used layouts and options
hu: Egzotikus, ritkán használt kiosztások és beállítások betöltése

en: The Keyboard Preview, X offset
hu: A billentyűzet előnézete, X eltolás

en: The Keyboard Preview, Y offset
hu: A billentyűzet előnézete, Y eltolás

en: The Keyboard Preview, width
hu: A billentyűzet előnézete, szélesség

en: The Keyboard Preview, height
hu: A billentyűzet előnézete, magasság

en: Secondary groups
hu: Másodlagos csoportok

en: Show flags in the applet
hu: Zászlók megjelenítése a kisalkalmazásban

en: Show flags in the applet to indicate the current layout
hu: Zászlók megjelenítése a kisalkalmazásban a jelenlegi billentyűzetkiosztás jelzésére

en: The font family
hu: A betűkészlet-család

en: The font family for the layout indicator
hu: A kiosztásjelző betűkészlet-családja

en: The font size
hu: A betűméret

en: The font size for the layout indicator
hu: A kiosztásjelző betűmérete

en: The foreground color
hu: Az előtérszín

en: The foreground color for the layout indicator
hu: A kiosztásjelző előtérszíne

en: The background color
hu: A háttérszín

en: The background color for the layout indicator
hu: A kiosztásjelző háttérszíne

en: Keyboard model
hu: Billentyűzetmodell

en: keyboard model
hu: billentyűzetmodell

en: Keyboard layout
hu: Billentyűzetkiosztás

en: keyboard layout
hu: billentyűzetkiosztás

en: Keyboard options
hu: Billentyűzet beállításai

en: Indicator:
hu: Jelző:
