libgnomekbd master - en to ja translation catalogue (55 entries)

en: XKB initialization error
ja: XKB の初期化エラー

en: Keyboard layout "%s"
    Copyright &#169; X.Org Foundation and XKeyboardConfig contributors
    For licensing see package metadata
ja: キーボードのレイアウト "%s"
    Copyright &#169; X.Org Foundation と XKeyboardConfig の貢献者
    ライセンスに関してはパッケージ内のメタデータを参照のこと

en: Unknown
ja: 不明

en: layout "%s" | layouts "%s"
ja[0]: レイアウト "%s"

en: option "%s" | options "%s"
ja[0]: オプション "%s"

en: model "%s", %s and %s
ja: 型式 "%s"、%s と %s

en: no layout
ja: レイアウトなし

en: no options
ja: オプションなし

en: There was an error loading an image: %s
ja: イメージを読み込む際にエラーが発生しました: %s

en: Keyboard Layout
ja: キーボードのレイアウト

en: Preview keyboard layouts
ja: キーボードのレイアウトのプレビュー

en: Default group, assigned on window creation
ja: (ウィンドウの生成時に割り当てられる) デフォルトのグループ

en: Keep and manage separate group per window
ja: ウィンドウ毎に別々のグループで管理する

en: Load exotic, rarely used layouts and options
ja: 変わった、めったに使われないレイアウトやオプションを読み込む

en: Load extra configuration items
ja: 追加の(extra)設定アイテムを読み込む

en: Save/restore indicators together with layout groups
ja: 保存/復帰のインジケーターをレイアウトのグループにまとめる

en: Show layout names instead of group names
ja: グループ名ではなくレイアウト名を表示する

en: Show layout names instead of group names (only for versions of XFree supporting multiple layouts)
ja: グループ名ではなくレイアウト名を表示します (複数のレイアウトを同時にサポートできる XFree のバージョンのみ利用できます)。

en: Secondary groups
ja: 二番目のグループ

en: Show flags in the applet
ja: アプレットの中に国旗を表示するかどうか

en: Show flags in the applet to indicate the current layout
ja: アプレットの中に現在のキーボード・レイアウトを表す国旗を表示するかどうかです。

en: The Keyboard Preview, X offset
ja: キーボード・プレビューを表示する位置 (X座標)

en: The Keyboard Preview, Y offset
ja: キーボード・プレビューを表示する位置 (Y座標)

en: The Keyboard Preview, height
ja: キーボード・プレビューの高さ

en: The Keyboard Preview, width
ja: キーボード・プレビューの幅

en: The background color
ja: 背景色

en: The background color for the layout indicator
ja: レイアウト・インジケーターの背景色

en: The font family
ja: フォントファミリ

en: The font family for the layout indicator
ja: レイアウト・インジケーターのフォントファミリ

en: The font size
ja: フォントサイズ

en: The font size for the layout indicator
ja: レイアウト・インジケーターのフォントサイズ

en: The foreground color
ja: 前景色

en: The foreground color for the layout indicator
ja: レイアウト・インジケーターの前景色

en: The list of enabled Keyboard Indicator plugins
ja: 利用可能なキーボード表示器のプラグインのリスト

en: Keyboard layout
ja: キーボードのレイアウト

en: Keyboard model
ja: キーボードの型式

en: Keyboard options
ja: キーボードのオプション

en: keyboard layout
ja: 現在利用しているキーボードのレイアウトです。

en: keyboard model
ja: 現在利用しているキーボードの型式です。

en: Activate more plugins
ja: プラグインを追加します

en: Active _plugins:
ja: 有効なプラグイン(_P):

en: Close the dialog
ja: このダイアログを閉じます

en: Configure the selected plugin
ja: 選択したプラグインを設定します

en: Deactivate selected plugin
ja: 選択したプラグインを削除して無効にします

en: Decrease the plugin priority
ja: プラグインの優先度を下げます

en: Increase the plugin priority
ja: プラグインの優先度を上げます

en: Keyboard Indicator Plugins
ja: キーボード・インジケーターのプラグイン

en: The list of active plugins
ja: 有効になっているプラグインの一覧です

en: Add Plugin
ja: プラグインの追加

en: _Available plugins:
ja: 利用可能なプラグイン(_A):

en: No description.
ja: 説明なし。

en: Unable to open help file
ja: ヘルプを表示できません

en: Enable/disable installed plugins
ja: インストール済みのプラグインを設定します

en: Keyboard Indicator plugins
ja: キーボード・インジケーターのプラグイン

en: Indicator:
ja: インジケーター:
