libgnomekbd - en to nl translation catalogue (38 entries)

en: XKB initialization error
nl: XKB-initialisatiefout

note: Translators: The count is related to the number of options. The %s * format specifier should not be modified, left "as is".
en: layout "%s" | layouts "%s"
nl[0]: indeling ‘%s’
nl[1]: indelingen ‘%s’

note: Translators: The count is related to the number of options. The %s * format specifier should not be modified, left "as is".
en: option "%s" | options "%s"
nl[0]: optie ‘%s’
nl[1]: opties ‘%s’

en: model "%s", %s and %s
nl: model ‘%s’, ‘%s’ en ‘%s’

en: no layout
nl: geen indeling

en: no options
nl: geen opties

en: Keyboard Layout
nl: Toetsenbordindeling

en: Preview keyboard layouts
nl: Voorbeelden van toetsenbordindelingen tonen

en: Keyboard layout "%s"
    Copyright &#169; X.Org Foundation and XKeyboardConfig contributors
    For licensing see package metadata
nl: Toetsenbordindeling ‘%s’
    Copyright © X.org Foundation en XKeyboardConfig-medewerkers
    Zie de metadata van het pakket voor licentievoorwaarden

en: Unknown
nl: Onbekend

en: There was an error loading an image: %s
nl: Probleem bij laden van afbeelding: %s

en: Default group, assigned on window creation
nl: Standaardgroep, toegewezen bij aanmaken van vensters

en: Keep and manage separate group per window
nl: Aparte groep per venster bijhouden

en: Save/restore indicators together with layout groups
nl: Onthouden/laden van indicatoren tegelijk met indelingsgroepen

en: Show layout names instead of group names
nl: Indelingsnaam tonen in plaats van groepnaam

en: Show layout names instead of group names (only for versions of XFree supporting multiple layouts)
nl: Indelingsnaam tonen in plaats van groepnaam (alleen voor versies van XFree die meerdere indelingen ondersteunen)

en: Load extra configuration items
nl: Extra configuratie-items laden

en: Load exotic, rarely used layouts and options
nl: Exotische, zelden gebruikte layouts en opties laden

en: The Keyboard Preview, X offset
nl: Toetsenbordvoorbeeld, X-afstand

en: The Keyboard Preview, Y offset
nl: Toetsenbordvoorbeeld, Y-afstand

en: The Keyboard Preview, width
nl: Toetsenbordvoorbeeld, breedte

en: The Keyboard Preview, height
nl: Toetsenbordvoorbeeld, hoogte

en: Secondary groups
nl: Secundaire groepen

en: Show flags in the applet
nl: Vlaggen tonen in het applet

en: Show flags in the applet to indicate the current layout
nl: Vlaggen in het applet tonen om de huidige indeling aan te geven

en: The font family
nl: De letterfamilie

en: The font family for the layout indicator
nl: De letterfamilie van de indelingsindicator

en: The font size
nl: De lettergrootte

en: The font size for the layout indicator
nl: De lettergrootte van de indelingsindicator

en: The foreground color
nl: De voorgrondkleur

en: The foreground color for the layout indicator
nl: De voorgrondkleur van de indelingsindicator

en: The background color
nl: De achtergrondkleur

en: The background color for the layout indicator
nl: De achtergrondkleur van de indelingsindicator

en: Keyboard model
nl: Toetsenbordmodel

en: keyboard model
nl: toetsenbordmodel

en: Keyboard layout
nl: Toetsenbordindeling

en: keyboard layout
nl: toetsenbordindeling

en: Keyboard options
nl: Toetsenbordopties
