libgnomekbd 2.15.x - en to nn translation catalogue (50 entries)

en: Keyboard layout "%s"
    Copyright &#169; X.Org Foundation and XKeyboardConfig contributors
    For licensing see package metadata
nn: Tastaturutforming «%s»
    Copyright &#169; X.Org foundation og XKeyboardConfig bidragsytarar
    For lisensinformasjon sjå metadata om pakka.

en: XKB initialization error
nn: Feil ved klargjering av XKB

en: There was an error loading an image: %s
nn: Det oppsto ein feil under lasting av bilete: %s

note: Translators: The count is related to the number of options. The %s * format specifier should not be modified, left "as is".
en: layout "%s" | layouts "%s"
nn[0]: utforming «%s»
nn[1]: utformingar «%s»

note: Translators: The count is related to the number of options. The %s * format specifier should not be modified, left "as is".
en: option "%s" | options "%s"
nn[0]: alternativ «%s»
nn[1]: alternativ «%s»

en: model "%s", %s and %s
nn: modell «%s», %s og %s

en: no layout
nn: inga utforming

en: no options
nn: inga alternativ

en: A collection of scripts to run whenever the keyboard state is reloaded. Useful for re-applying xmodmap based adjustments
nn: Ein samling skript som køyrast når tastaturtilstanden skal lastas på nytt. Nyttig for å leggja inn xmodmap-baserte justeringar på nytt

en: A list of modmap files available in the $HOME directory.
nn: Ei liste over modmap-filer som finst i mappa $HOME.

en: Default group, assigned on window creation
nn: Forvald gruppe, tildelt ved oppretting av vindauge

en: Keep and manage separate group per window
nn: Behald og handter separate grupper per vindauge

en: Keyboard Update Handlers
nn: Tastaturoppdatering

en: Keyboard layout
nn: Tastaturutforming

en: Keyboard model
nn: Tastaturmodell

en: Keyboard options
nn: Alternativ for tastatur

en: Keyboard settings in gconf will be overridden from the system ASAP (deprecated)
nn: Tastaturinnstillingar i gconf overstyrast frå systemet ASAP. (Utfases)

en: Save/restore indicators together with layout groups
nn: Lagre/gjenopprett indikatorar saman med utformingsgrupper

en: Secondary groups
nn: Sekundære grupper

en: Show flags in the applet
nn: Vis flagg i panelprogrammet

en: Show flags in the applet to indicate the current layout
nn: Vis flagg for å indikere aktiv utforming i panelprogrammet

en: Show layout names instead of group names
nn: Vis namn på utforming i staden for gruppenamn

en: Show layout names instead of group names (only for versions of XFree supporting multiple layouts)
nn: Vis namn på utforming i staden for gruppenamn (berre for versjonar av XFree som støttar fleire utformingar)

en: Suppress the "X sysconfig changed" warning message
nn: Ikkje vis advarsel om «X oppsettet er endret»

en: The Keyboard Preview, X offset
nn: Førehandsvising av tastatur, X-avstand

en: The Keyboard Preview, Y offset
nn: Førehandsvising av tastatur, Y-avstand

en: The Keyboard Preview, height
nn: Førehandsvising av tastatur, storleik

en: The Keyboard Preview, width
nn: Førehandsvising av tastatur, breidd

en: The list of enabled Keyboard Indicator plugins
nn: Liste med tillegg for tastaturindikatoren som er slått på.

en: Very soon, keyboard settings in gconf will be overridden (from the system configuration) This key has been deprecated since GNOME 2.12, please unset the model, layouts and options keys to get the default system configuration.
nn: Tastaturinnstillingar i gconf vil verta overstyrt frå systemoppsettet i nær framtid. Denne nøkkelen er under utfasing frå GNOME 2.12. Vennligst fjern verdiene for modell, utforming og alternative tastar for å ta i bruk forvald systemkonfigurasjon.

en: keyboard layout
nn: tastaturutforming

en: keyboard model
nn: tastaturmodell

en: modmap file list
nn: liste over modmap-filer

en: Activate more plugins
nn: Slå på fleire tillegg

en: Active _plugins:
nn: Slå på tille_gg

en: Add Plugin
nn: Legg til tillegg

en: Close the dialog
nn: Lukk dialogen

en: Configure the selected plugin
nn: Set opp vald tillegg

en: Deactivate selected plugin
nn: Slå av vald tillegg

en: Decrease the plugin priority
nn: Set lågare prioritet for tillegget

en: Increase the plugin priority
nn: Set høgare prioritet for tillegget

en: Keyboard Indicator Plugins
nn: Tillegg for tastaturindikator

en: The list of active plugins
nn: Liste med aktive tillegg

en: _Available plugins:
nn: _Tilgjengelege tillegg:

en: No description.
nn: Inga skildring.

en: Failed to init GConf: %s
nn: Klarte ikkje å starta GConf: %s

en: Enable/disable installed plugins
nn: Slå av/på installerte tillegg

en: Keyboard Indicator plugins
nn: Tillegg for tastaturindikator

en: Keyboard Indicator Test (%s)
nn: Test av tastaturindikator (%s)

en: Indicator:
nn: Indikator:
